О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 августа 2025 года № 318. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 августа 2025 года № 36643
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту ликвидации чрезвычайных ситуаций Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов
Утвержден
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 14 августа 2025 года № 318
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 33 "Об утверждении Правил безопасности при проведении водолазных работ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10369) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 70) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах безопасности при проведении водолазных работ, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила безопасности при проведении водолазных работ (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 70) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют порядок обеспечения безопасности при проведении водолазных работ.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок обеспечения безопасности при проведении водолазных работ";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Требования безопасности к водолазному оборудованию и снаряжению";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Требования медицинского обеспечения водолазов при проведении водолазных работ и спусков".

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 14 тамыздағы № 318 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 20 тамызда № 36643 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Төтенше жағдайларды жою департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрліктерінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 14 тамыздағы
№ 318 Бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізімі
1. "Сүңгуірлік жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 33 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10369 болып тіркелді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ережесінің 16-тармағының 70) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сүңгуірлік жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік қағидаларына:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы сүңгуірлік жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 70) тармақшасына сәйкес әзірленді және сүңгуірлік жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету тәртібін белгілейді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Сүңгуірлік жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету тәртібі";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Сүңгуірлік жабдық пен жараққа қойылатын қауіпсіздік талаптары";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Сүңгуірлік жұмыстарды және түсулерді жүргізу кезінде сүңгуірлерді медициналық қамтамасыз ету талаптары".

2. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 45 "Об утверждении Правил исчисления стажа спасателям профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований для выплат процентных надбавок за выслугу лет" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10334) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 58) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах исчисления стажа спасателям профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований для выплат процентных надбавок за выслугу лет, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) прохождения воинской службы в Вооруженных силах, других войсках и воинских формированиях, а также службы в органах гражданской защиты и органах внутренних дел Республики Казахстан;".
3. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 226 "Об утверждении Правил выплаты надбавок за классность спасателям аварийно-спасательных служб и формирований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10797) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 59) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила выплаты надбавок за классность спасателям аварийно-спасательных служб и формирований, утвержденных указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Перечню.
Приложение
к перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 марта 2015 года № 226
Правила выплаты надбавок за классность спасателям аварийно-спасательных служб и формирований
1. Настоящие Правила выплаты надбавок за классность спасателям аварийно-спасательных служб и формирований определяют порядок выплаты надбавок за классность спасателям аварийно-спасательных служб и формирований.
2. Спасателям аварийно-спасательных служб и формирований, которым в ходе периодической аттестации присвоена классность, а также подтвердившим ее при периодической, внеочередной и повторной аттестации и переаттестации, выплачивается надбавка, согласно Трудовому Кодексу Республики Казахстан.
3. Выплата надбавок за классность спасателям аварийно-спасательных служб и формирований производится на основании приказа руководителя аварийно-спасательной службы и формирования, либо руководителя территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты о присвоении (подтверждении) классности, по итогам периодической аттестации.

2. "Еңбек сіңірген жылдарына пайыздық үстемеақы төлеу үшін кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары құтқарушыларының өтілін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 45 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10334 болып тіркелді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 1-тармағының 58) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еңбек сіңірген жылдарына пайыздық үстемеақы төлеу үшін кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары құтқарушыларының өтілін есептеу қағидаларына:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда әскери қызмет, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау органдарында және ішкі істер органдарында қызмет өткеру;".
3. "Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары құтқарушыларының сыныптылығына үстемеақылар төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 226 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10797 болып тіркелді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 1-тармағының 59) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары құтқарушыларының сыныптылығына үстемеақылар төлеу қағидалары осы тізбеге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 16 наурыздағы
№ 226 бұйрығымен
бекітілген
Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары құтқарушыларының сыныптылығына үстемеақылар төлеу қағидалары
1. Осы Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары құтқарушыларының сыныптылығына үстемеақылар төлеу қағидалары авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары құтқарушыларының сыныптылығына үстемеақылар төлеу тәртібін айқындайды.
2. Мерзімді аттестаттау барысында сыныптылық берілген, сондай-ақ мерзімді, кезектен тыс және қайтадан аттестаттау мен қайта аттестаттау кезінде авариялық–құтқару қызметтері мен құралымдары құтқарушыларына Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес үстемеақы төленеді.
3. Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары құтқарушыларының сыныптылығы үшін үстемеақылар төлеу авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары басшысының не азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органы басшысының сыныптық беру (растау) туралы бұйрығының негізінде, мерзімді аттестаттау қорытындысы бойынша жүргізіледі.

4. Спасателям аварийно-спасательных служб и формирований, не прошедшим периодическую и внеочередную аттестации, приостанавливаются выплаты надбавок за классность на основании соответствующего приказа руководителя аварийно-спасательной службы и формирования, либо руководителя территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.
5. Выплаты надбавок за классность спасателям аварийно-спасательных служб и формирований возобновляются на основании соответствующего приказа руководителя аварийно-спасательной службы и формирования, либо руководителя территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты о подтверждении классности после прохождения им повторной аттестации.
6. Выплата надбавок за классность спасателям аварийно-спасательных служб и формирований прекращается в случае утраты (не подтверждения), спасателем классности при повторной аттестации на основании соответствующего приказа руководителя аварийно-спасательной службы и формирования, либо руководителя территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.

4. Мерзімді және кезектен тыс аттестаттау өтпеген авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары құтқарушыларына авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары басшысының не азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органы басшысының сәйкес бұйрығының негізінде сыныптылығы үшін үстемеақылар төлеу тоқтатылады.
5. Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары құтқарушыларына сыныптылығы үшін үстемеақылар төлеу олар қайта аттестаттаудан өткен соң авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары басшысының не азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органы басшысының сыныптылығын растау туралы бұйрығының негізінде қайта жалғастырылады.
6. Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары құтқарушыларына сыныптылығы үшін үстемеақылар төлеу қайта аттестаттау кезінде құтқарушы сыныптылығын жоғалтқан (растамаған) жағдайда авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдары басшысының не азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органы басшысының сәйкес бұйрығының негізінде тоқтатылады.