О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ - 227/2020 "Об утверждении правил, сроков проведения постаккредитационного мониторинга и отзыва свидетельства об аккредитации в области здравоохранения"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 августа 2025 года № 77. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2025 года № 36598
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ - 227/2020 "Об утверждении правил, сроков проведения постаккредитационного мониторинга и отзыва свидетельства об аккредитации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21708) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 10) статьи 8 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
правила, сроки проведения постаккредитационного мониторинга и отзыва свидетельства об аккредитации в области здравоохранения, утвержденные приложением к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 августа 2025 года № 77
Утвержден приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 ноября 2020 года
№ ҚР ДСМ - 227/2020
Правила, сроки проведения постаккредитационного мониторинга и отзыва свидетельства об аккредитации в области здравоохранения

"Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеуден кейінгі мониторинг жүргізу және аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу қағидаларын, мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-227/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2025 жылғы 6 тамыздағы № 77 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 8 тамызда № 36598 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеуден кейінгі мониторинг жүргізу және аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу қағидаларын, мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-227/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 21708 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
преамбула мынадай редакцияда жазылсын:
""Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 8-бабының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрыққа қосымшамен бекітілген денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеуден кейінгі мониторингті жүргізу және аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу қағидалары, мерзімдері осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 6 тамыздағы
№ 77 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 30 қарашадағы
№ ҚР ДСМ - 277/2020
бұйрығымен бекітілген
Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеуден кейінгі мониторинг жүргізу және аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу қағидалары, мерзімдері

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила, сроки проведения постаккредитационного мониторинга и отзыва свидетельства об аккредитации в области здравоохранения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10) статьи 8 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок, сроки проведения постаккредитационного мониторинга и отзыва свидетельства об аккредитации в области здравоохранения.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аккредитация – процедура официального признания компетентности заявителя выполнять работы в определенной области оценки соответствия;
2) постаккредитационный мониторинг – мониторинг деятельности субъектов здравоохранения, организаций и юридических лиц, прошедших аккредитацию в области здравоохранения, на соответствие установленным требованиям;
3) свидетельство об аккредитации – официальный документ, подтверждающий аккредитацию заявителя в определенной области аккредитации;
4) аккредитованный субъект – субъект прошедший аккредитацию в области здравоохранения в порядке, установленном подпунктом 9) статьи 8 Кодекса;
5) комиссия по постаккредитационному мониторингу – комиссия, создаваемая аккредитующим органом для проведения постаккредитационного мониторинга аккредитованных субъектов;
6) эксперт по внешней комплексной оценке – специалист организации здравоохранения, привлекаемый для проведения внешней комплексной оценки медицинских организаций на соответствие стандартам аккредитации в составе экспертной группы;
7) фокусная оценка – оценка медицинской организации на основании анализа документов и (или) посещения медицинской организации, проводимая с целью подтверждения или уточнения результатов ранее проведенной внешней комплексной оценки в случаях сомнения в достоверности результатов внешней комплексной оценки, либо при ситуации, подвергающей безопасность пациента, персонала и посетителей риску, о которой стало известно органу, аккредитующему медицинские организации.
3. Постаккредитационному мониторингу подлежат лица, прошедшие аккредитацию в области здравоохранения:
1) субъекты здравоохранения, осуществляющие аккредитацию медицинских организаций в целях признания соответствия оказываемых медицинских услуг установленным требованиям и стандартам в области здравоохранения;
2) организации, осуществляющие оценку знаний и навыков обучающихся, выпускников профессиональной подготовленности и специалистов в области здравоохранения;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеуден кейінгі мониторинг жүргізу және аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу қағидалары, мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 8-бабының 10) тармақшасына сәйкес әзірленді және денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеуден кейінгі мониторинг жүргізу және аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу қағидаларын, мерзімдерін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аккредиттеу – өтініш берушінің сәйкестікті бағалаудың белгілі бір саласындағы жұмыстарды орындау құзыреттілігін ресми тану рәсімі;
2) аккредиттеуден кейінгі мониторинг – денсаулық сақтау саласында аккредиттеуден өткен денсаулық сақтау субъектілерінің, ұйымдар мен заңды тұлғалардың қызметінің белгіленген талаптарға сәйкестігін мониторингілеу;
3) аккредиттеу туралы куәлік – өтініш берушінің аккредиттеудің белгілі бір саласында аккредиттелгенін растайтын ресми құжат;
4) аккредиттелген субъект – Кодекстің 8-бабының 9) тармақшасында белгіленген тәртіппен денсаулық сақтау саласында аккредиттеуден өткен субъект;
5) аккредиттеуден кейінгі мониторинг жөніндегі комиссия - аккредиттелген субъектілердің аккредиттеуден кейінгі мониторингін жүргізу үшін аккредиттеуші орган құратын комиссия;
6) сыртқы кешенді бағалау жөніндегі сарапшы – осы Қағидалардың өлшемшарттарына сәйкес келетін, медициналық ұйымдардың сараптама тобының құрамындағы аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне сыртқы кешенді бағалау жүргізу үшін тартылатын денсаулық сақтау ұйымының маманы;
7) фокустық бағалау – медициналық ұйымды құжаттарды талдау және (немесе) медициналық ұйымға бару негізінде, бұрын жүргізілген сыртқы кешенді бағалау нәтижелерінің дұрыстығына күмән келтірілген жағдайларда не пациенттің, персоналдың және келушілердің қауіпсіздігіне қауіп төндіретін, медициналық ұйымдарды аккредиттейтін органға белгілі болған жағдайда, растау немесе нақтылау мақсатында жүргізілетін бағалау.
3. Аккредиттеуден кейінгі мониторингке денсаулық сақтау саласында аккредиттеуден өткен тұлғалар жатады:
1) көрсетілетін медициналық қызметтердің денсаулық сақтау саласындағы белгіленген талаптар мен стандарттарға сәйкестігін тану мақсатында медициналық ұйымдарды аккредиттеуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілері;
2) денсаулық сақтау саласындағы білім алушылардың, кәсіптік даярлық түлектерінің және мамандардың білімі мен дағдыларын бағалауды жүзеге асыратын ұйымдар;

3) субъекты здравоохранения, осуществляющие независимую экспертизу в области здравоохранения;
4) юридические лица, осуществляющие подтверждение подготовленности к управленческой деятельности по сертификации менеджеров здравоохранения;
5) профессиональные медицинские ассоциации и общественные объединения, осуществляющие деятельность в области здравоохранения;
6) медицинские организации на основе внешней комплексной оценки на соответствие деятельности стандартам аккредитации;
7) профессиональные ассоциации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
8) физические и юридические лица по проведению санитарно-эпидемиологического аудита.
4. Постаккредитационный мониторинг проводится в плановом порядке, один раз в 3 (три) года, но не ранее 6 (шести) месяцев со дня получения свидетельства об аккредитации. План проведения постаккредитационного мониторинга составляется ежегодно и размещается на сайте соответствующего органа (организации), осуществляющего (осуществляющей) аккредитацию в области здравоохранения (далее – аккредитующий орган) до 25 октября соответствующего календарного года.
В случаях поступления в аккредитующий орган на деятельность аккредитованной организации в течение действия свидетельства об аккредитации двух и более жалоб от физических и (или) юридических лиц, по результатам рассмотрения которых подтверждены факты нарушения прав заявителей, проводится внеплановый постаккредитационный мониторинг.
Глава 2. Порядок проведения постаккредитационного мониторинга и отзыва свидетельства об аккредитации
5. Постаккредитационный мониторинг проводится аккредитующим органом в течение 20 (двадцати) рабочих дней.
6. Для проведения постаккредитационного мониторинга в аккредитующем органе приказом первого руководителя формируется комиссия по постаккредитационному мониторингу (далее – комиссия) с соблюдением требования настоящего пункта и пункта 7 к настоящим Правилам.
Состав комиссии формируется в зависимости от функции и деятельности аккредитованного субъекта и составляет нечетное количество человек.
В состав комиссии не могут привлекаться следующие лица:
1) лицо, который находится или находилось в течение последних 5 (пяти) лет в трудовых или договорных отношениях с аккредитованным субъектом здравоохранения;
2) лицо, имеющее близких родственников, супруга (супругу) и (или) свойственников с сотрудниками и (или) руководства аккредитованного субъекта здравоохранения.
7. В состав комиссии не могут привлекаться лица, имеющие судимость, не погашенную или не снятую в порядке, установленном законами Республики Казахстан.

3) денсаулық сақтау саласындағы тәуелсіз сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілері;
4) денсаулық сақтау менеджерлерін сертификаттау бойынша басқару қызметіне даярлығын растауды жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
5) денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын кәсіптік медициналық қауымдастықтар мен қоғамдық бірлестіктер;
6) қызметтің аккредиттеу стандарттарына сәйкестігін сыртқы кешенді бағалау негізінде медициналық ұйымдар;
7) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы кәсіби қауымдастықтар;
8) санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу бойынша жеке және заңды тұлғалар.
4. Аккредиттеуден кейінгі мониторинг жоспарлы тәртіппен, аккредиттеу туралы куәлікті алған күннен бастап 3 (үш) жылда бір рет, бірақ 6 (алты) айдан ерте емес жүргізіледі. Аккредиттеуден кейінгі мониторингті жүргізу жоспары жыл сайын жасалады және тиісті күнтізбелік жылдың 25 қазанға дейін денсаулық сақтау саласында аккредиттеуді жүзеге асыратын (жүзеге асыратын) тиісті органның (ұйымның) (бұдан әрі – аккредиттеуші орган) сайтында орналастырылады.
Аккредиттеуші органынға аккредиттеу туралы куәліктің қолданысы кезінде аккредиттелген ұйымның қызметіне қарау нәтижелері бойынша өтініш берушілердің құқықтарын бұзу фактілері расталған жеке және (немесе) заңды тұлғалардан екі және одан да көп шағымдарды келіп түскен жағдайларда аккредиттеуден кейінгі жоспардан тыс мониторинг жүргізіледі.
2-тарау. Аккредиттеуден кейінгі мониторинг жүргізу және аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу тәртібі
5. Аккредиттеуден кейінгі мониторингті аккредиттеуші орган 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
6. Аккредиттеуден кейінгі мониторингті жүргізу үшін аккредиттеуші органда бірінші басшының бұйрығымен осы тармақтың және осы Қағидаларға 7–тармақтың талаптарын сақтай отырып, аккредиттеуден кейінгі мониторинг жөніндегі комиссия (бұдан әрі - комиссия) қалыптастырылады.
Комиссияның құрамы аккредиттелген субъектінің жұмысы мен қызметіне байланысты қалыптастырылады және адамдардың тақ санын құрайды.
Комиссия құрамына келесі тұлғалар тартыла алмайды:
1) соңғы 5 (бес) жыл ішінде аккредиттелген денсаулық сақтау субъектісімен еңбек немесе шарттық қатынастарда болған немесе қазіргі кезде осындай қатынастарда тұрған тұлға;
2) аккредиттелген денсаулық сақтау субъектісінің қызметкерлерімен және (немесе) басшылығымен жақын туыстары, жұбайы (зайыбы) немесе жекжаттары бар тұлға.
7. Комиссияның құрамына Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар адамдар тартыла алмайды.

8. Председателем комиссии постаккредитационного мониторинга определяется первый руководитель аккредитующего органа. Деятельность комиссии обеспечивается секретарем из структурного подразделения аккредитующего органа.
9. Для проведения постаккредитационного мониторинга аккредитующий орган направляет запрос аккредитованному субъекту о предоставлении следующей информации:
критерии к аккредитованному субъекту по осуществлению аккредитации медицинских организаций согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
критерии к аккредитованному субъекту (организации, осуществляющей оценку знаний и навыков обучающихся, выпускников профессиональной подготовленности и специалистов в области здравоохранения) согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
критерии к аккредитованному субъекту (по осуществлению независимой экспертизы в области здравоохранения) согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
критерии к аккредитованному субъекту (по осуществлению деятельности по подтверждению подготовленности менеджеров здравоохранения к управленческой деятельности в рамках реализации процедуры сертификации менеджеров) согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
критерии к аккредитованному субъекту (профессиональные медицинские ассоциации и общественные объединения, осуществляющие деятельность в области здравоохранения) согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
10. Комиссия рассматривает результаты деятельности лиц, указанных в пункте 3 настоящих Правил.
При предоставлении неполного пакета документов, недостоверной или неполной информации к критериям настоящих Правил постаккредитационного мониторинга комиссия дает рекомендации, при предоставлении полного пакета документов о соответствии к критериям настоящих Правил постаккредитационного мониторинга выдается заключение о результатах деятельности аккредитованного лица.
Комиссия по постаккредитационному мониторингу для выдачи заключения/рекомендаций проводит голосование. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель комиссии.
11. При предоставлении полного пакета документов об исполнении настоящих Правил, постаккредитационный мониторинг проводится без выезда на производственную базу аккредитованного субъекта, в удаленном формате с использованием дистанционных технологий.
12. В случаях предоставления неполного пакета документов, недостоверной или неполной информации к критериям настоящих Правил, выявления по представленным документам несоответствия аккредитованного субъекта одному и более пунктов настоящих Правил о результатах деятельности аккредитованного лица, постаккредитационный мониторинг проводится с осуществлением выезда на производственную базу аккредитованного субъекта.
Постаккредитационный мониторинг с выездом также проводится в случае получения информации от государственных органов (организаций) о фактах нарушений аккредитованным субъектом законодательства в области здравоохранения.
До выезда на производственную базу аккредитованного субъекта аккредитующий орган за 3 (три) рабочих дня письменно уведомляет о предстоящем визите с указанием даты и времени выезда.

8. Аккредиттеуден кейінгі мониторинг комиссиясының төрағасы болып аккредиттеуші органның бірінші басшысы болып айқындалады. Комиссияның қызметін аккредиттеуші органының құрылымдық бөлімшесінің хатшысы қамтамасыз етеді.
9. Аккредиттеуден кейінгі мониторингті жүргізу үшін аккредиттеуші орган аккредиттелген субъектіге келесі ақпаратты ұсыну туралы сұрау салады:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес медициналық ұйымдарды аккредиттеуді жүзеге асыратын аккредиттелген субъектіге қойылатын өлшемшарттар;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес аккредиттелген субъектіге (білім алушылардың, кәсіби даярлықтан өткен түлектердің және денсаулық сақтау саласындағы мамандардың білімдері мен дағдыларын бағалауды жүзеге асыратын ұйым) қойылатын өлшемшарттар;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес аккредиттелген субъектіге (денсаулық сақтау саласындағы тәуелсіз сараптаманы жүзеге асыру бойынша) қойылатын өлшемшарттар;
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес аккредиттелген субъектіге (денсаулық сақтау менеджерлерін сертификаттау рәсімін іске асыру шеңберінде оларды басқарушылық қызметке дайындығын растау жөніндегі қызметті жүзеге асыру бойынша) қойылатын өлшемшарттар;
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес аккредиттелген субъектіге (денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын кәсіби медициналық қауымдастықтар мен қоғамдық бірлестіктерге) қойылатын өлшемшарттар.
10. Комиссия осы Қағиданың 3-тармағында көрсетілген тұлғалардың қызметінің нәтижелерін қарайды.
Аккредиттеуден кейінгі мониторингтің осы Қағидаларының өлшемшарттарына құжаттардың толық емес топтамасын, дұрыс емес немесе толық емес ақпаратты ұсынған кезде комиссия ұсынымдар береді, аккредиттеуден кейінгі мониторингтің осы Қағидаларының өлшемшарттарына сәйкестігі туралы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде аккредиттелген тұлға қызметінің нәтижелері туралы қорытынды беріледі.
Аккредиттеуден кейінгі мониторинг жөніндегі Комиссия қорытынды/ұсынымдар беру үшін дауыс беруді жүргізеді. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
11. Осы Қағидалардың орындалуы туралы құжаттардың толық топтамасы ұсынылған жағдайда, аккредиттеуден кейінгі мониторинг аккредиттелген субъектінің өндірістік базасына бармай-ақ, қашықтықтан технологияларды пайдалана отырып жүргізіледі.
12. Осы Қағидалардың өлшемшарттарына сәйкес құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған, ақпарат дұрыс емес немесе толық емес болған, не ұсынылған құжаттар бойынша аккредиттелген субъектінің осы Қағидалардың бір және одан да көп тармағына сәйкессіздігі анықталған жағдайда, аккредиттелген тұлғаның қызметінің нәтижелері бойынша аккредиттеуден кейінгі мониторинг аккредиттелген субъектінің өндірістік базасына бару арқылы жүргізіледі.
Аккредиттеуден кейінгі мониторинг сондай-ақ мемлекеттік органдардан (ұйымдардан) денсаулық сақтау саласындағы заңнаманы аккредиттелген субъектінің бұзғаны туралы ақпарат алынған жағдайда да өндірістік базаға бару арқылы жүргізіледі.
Аккредиттеуші орган аккредиттелген субъектінің өндірістік базасына шығуға дейін 3 (үш) жұмыс күні бұрын жазбаша түрде жоспарланған бару күні мен уақытын көрсете отырып, алдағы сапар туралы жазбаша түрде хабарлайды.

13. При соответствии аккредитованного субъекта к критериям настоящих Правил, аккредитующим органом выдается положительное заключение в произвольной форме.
При выявлении несоответствия информации к критериям настоящих Правил выдаются рекомендации по их устранению в произвольной форме.
Срок устранения несоответствия информации к критериям составляет не более 20 (двадцати) рабочих дней со дня получения рекомендации. По ходатайству аккредитованного субъекта срок устранения несоответствия информации к критериям продлевается, но не более чем на 20 (двадцать) рабочих дней.
При полном устранении несоответствий рекомендаций, аккредитующий орган выдает положительное заключение.
14. В случаях не устранения всех несоответствий, указанных в рекомендациях, предоставления информации к критериям позже срока, установленного в пункте 13 настоящих Правил, аккредитующий орган дает отрицательное заключение с отзывом свидетельства об аккредитации.
Отзыв свидетельства об аккредитации проводится также в случаях:
вступления в законную силу приговора суда, решения суда или иного судебного акта и исполнительного документа о прекращении деятельности или отдельных видов деятельности аккредитованного субъекта;
прекращения деятельности, приостановления или запрещения деятельности, или отдельных видов деятельности аккредитованного субъекта.
15. Решение аккредитующего органа о положительном и (или) отрицательном заключении оформляется в виде приказа.
16. В случае отзыва свидетельства об аккредитации и (или) изменения категории, аккредитующий орган в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня отзыва свидетельства письменно информирует аккредитованный субъект в отношении которого проводился постаккредитационный мониторинг.
17. Аккредитованный субъект вправе обжаловать результаты постаккредитационного мониторинга, в порядке предусмотренным статьей 91 Административного процедурно-процессуального Кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам, срокам проведения
постаккредитационного
мониторинга и отзыва
свидетельства об аккредитации
в области здравоохранения
Критерии к аккредитованному субъекту по осуществлению аккредитации медицинских организаций
Критерии
Подтверждающий документ
1.
Наличие правоустанавливающих документов субъекта здравоохранения, согласно которым подготовка медицинских организаций к аккредитации и другие направления аккредитации медицинских организаций являются одним из видов деятельности.
Устав (для юридических лиц) или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (для лиц, осуществляющих деятельность на основании типового устава)
2.
Наличие помещения
Документ, подтверждающий право собственности, право временного владения и (или) пользования помещением (за плату или безвозмездно) за последние 3 (три) года
3.
Наличие документа, подтверждающего планирование деятельности в области аккредитации медицинских организаций, в том числе по прохождению обучения по вопросам аккредитации, участию в конференциях, проведения разъяснительной работы (семинары, встречи, симпозиумы) по вопросам аккредитации медицинских организаций.

13. Аккредиттелген субъект осы Қағидалардың өлшемшарттарына сәйкес келген кезде аккредиттеуші орган еркін нысанда оң қорытынды береді.
Ақпараттың осы Қағидалардың өлшемшарттарына сәйкес келмейтін ақпарат анықталған жағдайда, сәйкессіздіктерді жою бойынша еркін нысанда ұсынымдар беріледі.
Ақпараттың өлшемшарттарға сәйкес келмеуін жою мерзімі ұсынымдар алынған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайды. Аккредиттелген субъектінің өтінішхаты бойынша ақпараттың өлшемшарттарға сәйкес келмеуін жою мерзімі ұзартылады, бірақ 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайды.
Ұсынымдарда көрсетілген барлық сәйкессіздіктер толық жойылған жағдайда, аккредиттеуші орган оң қорытынды береді.
14. Ұсынымдарда көрсетілген барлық сәйкессіздіктер жойылмаған, осы Қағидалардың 13-тармағында белгіленген мерзімнен кейін өлшемшарттарға қатысты ақпарат кешігіп берілген жағдайларда, аккредиттеуші орган аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып ала отырып, теріс қорытынды береді.
Аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу сондай-ақ келесі жағдайларда да жүргізіледі:
аккредиттелген субъектінің қызметін немесе қызметінің жекелеген түрлерін тоқтату туралы сот үкімі, сот шешімі немесе өзге де сот актісі мен атқару құжаты заңды күшіне енген жағдайда;
аккредиттелген субъектінің қызметін, не оның жекелеген қызмет түрлерін тоқтату, тоқтата тұру немесе тыйым салу жағдайында.
15. Аккредиттеуші органның оң және (немесе) теріс қорытынды туралы шешімі бұйрық түрінде ресімделеді.
16. Аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алынған және (немесе) санаты өзгерген жағдайда, аккредиттеуші орган куәлікті қайтарып алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде аккредиттеуден кейінгі мониторинг жүргізілген аккредиттелген субъектіні жазбаша хабардар етеді.
17. Аккредиттелген субъект аккредиттеуден кейінгі мониторинг нәтижелеріне Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабында көзделген тәртіппен шағымдануға құқылы.
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеуден кейінгі
мониторингін жүргізу
мерзімдері мен аккредиттеу
туралы куәлікті кері
қайтарып алу қағидаларына
1-қосымша
Медициналық ұйымдарды аккредиттеуді жүзеге асыратын аккредиттелген субъектіге қойылатын өлшемшарттар
Өлшемшарттар
Растайтын құжат
1.
Медициналық ұйымдарды аккредиттеуге дайындау және медициналық ұйымдарды аккредиттеудің басқа да бағыттары қызмет түрлерінің бірі болып табылатын денсаулық сақтау субъектісінің құқық белгілейтін құжаттарының болуы.
Жарғы (заңды тұлғалар үшін) немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (қызметін үлгілік жарғы негізінде жүзеге асыратын тұлғалар үшін)
2.
Үй-жайдың болуы
Соңғы 3 (үш) жылдағы үй-жайға меншік құқығы, уақытша иелік ету және (немесе) пайдалану құқығын растайтын құжат (ақыға немесе өтеусіз)
3.
Медициналық ұйымдарды аккредиттеу саласындағы, оның ішінде аккредиттеу мәселелері бойынша оқудан өту, конференцияларға қатысу, медициналық ұйымдарды аккредиттеу мәселелері бойынша түсіндіру жұмыстарын (семинарлар, кездесулер, симпозиумдар) жүргізу жөніндегі қызметті жоспарлауды растайтын құжаттың болуы.

Исполнение за последние 3 (три) года стратегического плана на 5 (пять) лет, и операционного плана до окончания текущего календарного года.
4.
Наличие утвержденного бюджета, обеспечивающего соответствующие ресурсы для выполнения поставленных целей и задач
Утвержденный план финансово-хозяйственной деятельности /план развития за последние 3 (три) года с информацией об исполнении
5.
Наличие документа, определяющего порядок работы комиссии по аккредитации
Утвержденное Положение о комиссии
6.
Наличие документа, подтверждающего ознакомление работников медицинской организации с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-319/2020 "Об утверждении Кодекса чести медицинских и фармацевтических работников Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21890) (далее – Кодекс чести)
Документ об ознакомлении работников организации с Кодексом чести с учетом текучести кадров
7.
Наличие документа, регламентирующего принцип конфиденциальности проведения внешней комплексной оценки и защиты информации, полученной от медицинской организации в ходе внешней комплексной оценки
Документ, регламентирующий порядок обращения с конфиденциальной информацией
8.
Наличие должностных инструкций с определением функций и полномочий руководителя организации и сотрудников
Утвержденные должностные инструкции на всех специалистов
9.
Наличие внутренних правил и процедуры по управлению персоналом (назначение, отбор, обучение, оценка, поощрение)
Утвержденные внутренние нормативные документы
10.
Наличие системы внутреннего финансового контроля и аудита
Утвержденное положение о службе внутреннего аудита
11.
Наличие программного обеспечения, серверного и (или) коммутационного оборудования либо виртуального (облачного) сервера для обеспечения информационной безопасности хранимых данных аккредитованных медицинских организаций
Документ, подтверждающий наличие функционирующего серверного, коммутационного оборудования либо виртуального (облачного) сервера на праве собственности, права временного владения и (или) пользования (за плату или безвозмездно). Перечень программного обеспечения.
12.
Наличие собственного функционирующего интернет ресурса (веб-сайт) с содержанием актуальной информации на казахском и русском языках по процедуре аккредитации медицинских организаций
Ссылка на функционирующий веб-сайт (скриншот страниц веб-сайта)
13.
Наличие формы договора между субъектом и медицинской организацией с указанием предмета, условий, прав, обязанностей и ответственности сторон
Предоставление всех договоров между аккредитованным субъектом здравоохранения и медицинской организацией на проведение внешней комплексной оценки
14.

Соңғы 3 (үш) жылда 5 (бес) жылға арналған стратегиялық жоспарды және ағымдағы күнтізбелік жыл аяқталғанға дейінгі операциялық жоспарды орындау.
4.
Қойылған мақсаттар мен міндеттерді орындау үшін тиісті ресурстарды қамтамасыз ететін бекітілген Бюджеттің болуы
Бекітілген Қаржы-шаруашылық қызмет жоспары /соңғы 3 (үш) жылдағы даму жоспары
5.
Аккредиттеу жөніндегі комиссияның жұмыс тәртібін айқындайтын құжаттың болуы
Комиссия туралы бекітілген Ереже
6.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-319/2020 бұйрығымен бекітілген "Қазақстан Республикасының медицина және фармацевтика қызметкерлерінің Ар-намысы кодексін бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21890 тіркелген) (бұдан әрі - Ар-намыс кодексі) бұйрығымен медициналық ұйым қызметкерлерінің танысқанын растайтын құжаттың болуы.
Ұйым қызметкерлерін кадрлардың ауысуын ескере отырып, Ар-намыс кодексімен таныстыру туралы растайтын құжат
7.
Сыртқы кешенді бағалау барысында медициналық ұйымнан алынған ақпаратты қорғау және сыртқы кешенді бағалау жүргізудің құпиялылық қағидатын регламенттейтін құжаттың болуы
Құпия ақпаратпен жұмыс істеу тәртібін регламенттейтін құжат
8.
Ұйым басшысы мен қызметкерлердің функциялары мен өкілеттіктерін айқындайтын лауазымдық нұсқаулықтардың болуы
Барлық мамандарға бекітілген лауазымдық нұсқаулықтар
9.
Персоналды басқару бойынша ішкі қағидалар мен рәсімдердің болуы (тағайындау, іріктеу, оқыту, бағалау, көтермелеу)
Бекітілген ішкі нормативтік құжаттар
10.
Ішкі қаржылық бақылау және аудит жүйесінің болуы
Ішкі аудит қызметі туралы бекітілген ереже
11.
Аккредиттелген медициналық ұйымдардың сақталатын деректерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін бағдарламалық қамтылымның, серверлік және (немесе) коммутациялық жабдықтың не виртуалды (бұлтты) сервердің болуы
Меншік құқығында, уақытша иелену және (немесе) пайдалану құқығында (ақылы немесе өтеусіз) жұмыс істейтін серверлік, коммутациялық жабдықтың не виртуалды (бұлтты) сервердің болуын растайтын құжат.
Бағдарламалық қамтамасыз ету тізімі.
12.
Медициналық ұйымдарды аккредиттеу рәсімі бойынша қазақ және орыс тілдерінде өзекті ақпараттың мазмұны бар жеке жұмыс істейтін интернет-ресурстың (веб-сайттың) болуы
Жұмыс істеп тұрған веб-сайтқа сілтеме (веб-сайт беттерінің скриншоты)
13.
Тараптардың нысанасын, талаптарын, құқықтарын, міндеттері мен жауапкершілігін көрсете отырып, субъект пен медициналық ұйым арасындағы шарт нысанының болуы
Аккредиттелген денсаулық сақтау субъектісі мен медициналық ұйымдар арасында сыртқы кешенді бағалау жүргізуге барлық шарттарды ұсыну
14.
Денсаулық сақтау саласында сыртқы кешенді бағалау бойынша сарапшылардың болуы.

Наличие экспертов по внешней комплексной оценке в области здравоохранения. Список экспертов по внешней комплексной оценке в количестве не менее 20 (двадцати), из которых не менее 40% с высшим медицинским образованием, не менее 30% с высшим и (или) средним медицинским образованием по специальности "Сестринское дело", соответствующих пункту 58 Правил аккредитации в области здравоохранения, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-299/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21852) (далее – Правила аккредитации).
Электронная база данных/ реестр экспертов, размещенная на веб-сайте субъекта. Электронные копии документов, подтверждающие трудовую деятельность, согласно статье 35 Трудового кодекса Республики Казахстан либо гражданско-правовых договоров, подтверждающих опыт работы
15.
Документы, подтверждающие обучение экспертов для проведения внешней комплексной оценки медицинских организаций.
Документы, подтверждающие обучение по вопросам аккредитации медицинских организаций в соответствии с международными стандартами за последние 3 (три) года
16.
Наличие сертификата от международной организации по качеству в здравоохранении об аккредитации в качестве аккредитующего органа (для субъектов, ранее аккредитованных в качестве аккредитующего органа)
Сертификат об аккредитации в качестве аккредитующего органа
17.
Наличие свидетельства об институциональном членстве в международной организации по качеству в здравоохранении (для субъектов, впервые претендующих на аккредитацию в качестве аккредитующего органа)
Свидетельство об институциональном членстве в международной организации по качеству в здравоохранении
18
Документ, подтверждающий возможность оказания государственной услуги "Аккредитация медицинских организаций в целях признания соответствия их деятельности стандартам аккредитации" посредством портала "Е-лицензирование".
Документ, составленный в соответствии с гражданским законодательством и подтверждающий наличие доступа к порталу "Е-лицензирование".
* В случае проведения постаккредитационного мониторинга субъектов здравоохранения документы предоставляются за период деятельности, через 6 (шесть) месяцев после аккредитации.
Приложение 2
к Правилам, срокам проведения
постаккредитационного
мониторинга и отзыва свидетельства об аккредитации
в области здравоохранения
Критерии к аккредитованному субъекту (организации, осуществляющие оценку знаний и навыков обучающихся, выпускников профессиональной подготовленности и специалистов в области здравоохранения)
Критерии
Документ
1.
Наличие правоустанавливающих документов, согласно которым оценка знаний и навыков обучающихся, выпускников профессиональной подготовленности и специалистов в области здравоохранения (далее – оценка знаний и навыков) является одним из видов деятельности организации
Устав организации или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (для лиц, осуществляющих деятельность на основании типового устава)
2.
Наличие помещения, оборудованного системой видеонаблюдения (аудиозапись и видеозапись) для проведения оценки знаний и навыков
Документ, подтверждающий наличие помещения, оборудованного системой видеонаблюдения (аудиозапись и видеозапись) для проведения оценки знаний и навыков на праве собственности, права временного владения и (или) пользования помещением (за плату или безвозмездно) за последние 3 (три) года.
3.
Обеспечение доступности для специалистов в области здравоохранения процедуры оценки знаний и навыков
Документ, подтверждающий осуществление оценки знаний и навыков в городах республиканского и областного значения, столицы (статистический отчет) за период с момента получения свидетельства об аккредитации до проведения постаккредитационного мониторинга.
4.
Наличие документа, подтверждающего планирование деятельности
Исполнение операционного плана за период с момента получения свидетельства об аккредитации до проведения постаккредитационного мониторинга.
5.
Наличие утвержденного бюджета, обеспечивающего соответствующие ресурсы для выполнения поставленных целей и задач
Исполнение плана финансово-хозяйственной деятельности/плана развития за период с момента получения свидетельства об аккредитации до проведения постаккредитационного мониторинга
6
Наличие документа, регламентирующего этические нормы, которыми руководствуются сотрудники субъекта в коллективе, а также при взаимодействии с экспертами, заинтересованными сторонами и с населением
Электронные копии утвержденных этических норм
7.
Наличие должностных инструкций с определением функций и полномочий руководителя организации и сотрудников
Утвержденные должностные инструкции на всех специалистов
8.
Наличие внутренних правил и процедуры по управлению персоналом (назначение, отбор, обучение, оценка, поощрение)
Утвержденные внутренние нормативные документы
9.
Наличие системы внутреннего финансового контроля и аудита.
Утвержденное положение о службе внутреннего аудита
10.
Наличие единой автоматизированной информационной системы оценки с возможностью интеграции с порталом электронного правительства с соответствующим уровнем информационной безопасности
Документ, подтверждающий наличие функционирующей единой автоматизированной информационной системы (платформы)
11.
Наличие документа, регламентирующего принцип конфиденциальности и целостности служебной информации
Документ, регламентирующий порядок обращения с конфиденциальной информацией
12.
Наличие программного обеспечения, серверного и (или) коммутационного оборудования либо виртуального (облачного) сервера для обеспечения оценки знаний и навыков
Документ, подтверждающий наличие функционирующего серверного, коммутационного оборудования либо виртуального (облачного) сервера на праве собственности, праве временного владения и (или) пользования (за плату или безвозмездно). Перечень программного обеспечения.
13.
Наличие собственного функционирующего интернет ресурса (веб-сайт) с содержанием актуальной информации на казахском и русском языках по вопросам оценки знаний и навыков специалистов в области здравоохранения
Ссылка на функционирующий веб-сайт (скриншот страниц веб-сайта)
14.
Наличие функционирующего телефона для справок
Функционирующий телефонный номер, указанный на веб-сайте организации
15.
Наличие функционирующей единой информационной системы для проведения оценки знаний и навыков с системой идентификации личности (видеозахвата) при тестировании
Документы, подтверждающие наличие функционирующей информационной системы для проведения оценки знаний и навыков на праве собственности, праве временного владения и (или) пользования (за плату или безвозмездно).
16.
Наличие компьютерной техники и другого оборудования (техники) для обеспечения качества услуг по проведению оценки знаний и навыков. В случае применения дистанционных технологий наличие системы онлайн прокторинга.
Документы, подтверждающие наличие функционирующей компьютерной и другого оборудования (техники) на праве собственности, праве временного владения и (или) пользования (за плату или безвозмездно).
17.

Сарапшылар тізімі кемінде 20 (жиырма), оның ішінде кемінде 40% - ы жоғары медициналық білімі бар, кемінде 30% - ы "Мейірбике ісі" мамандығы бойынша жоғары және (немесе) орта медициналық білімі бар сарапшылардың тізімі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-299/2020 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21852 тіркелген) (бұдан әрі-Аккредиттеу қағидалары) Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу қағидаларының 58-тармағына сәйкес келуі тиіс.
Субъектінің веб-сайтында орналастырылған электрондық деректер базасы/ сарапшылар тізілімі.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжаттардың не жұмыс тәжірибесін растайтын азаматтық-құқықтық шарттардың электрондық көшірмелері
15.
Медициналық ұйымдарға сыртқы кешенді бағалау жүргізу үшін сарапшыларды оқытуды растайтын құжаттар
Соңғы 3 (үш) жылдағы халықаралық стандарттарға сәйкес медициналық ұйымдарды аккредиттеу мәселелері бойынша оқытуды растайтын құжаттар
16.
Денсаулық сақтаудағы сапа жөніндегі халықаралық ұйымнан аккредиттеуші орган ретінде аккредиттеу туралы сертификаттың болуы (бұрын аккредиттеуші орган ретінде аккредиттелген субъектілер үшін)
Аккредиттеуші орган ретінде аккредиттеу туралы сертификат
17.
Денсаулық сақтаудағы сапа жөніндегі халықаралық ұйымға институционалдық мүшелік туралы куәліктің болуы (аккредиттеуші орган ретінде аккредиттеуге алғаш үміткер субъектілер үшін)
Денсаулық сақтаудағы сапа жөніндегі халықаралық ұйымға институционалдық мүшелік туралы куәлік
18.
"Е-лицензиялау" порталы арқылы "Медициналық ұйымдарды олардың қызметінің аккредиттеу стандарттарына сәйкестігін тану мақсатында аккредиттеу" мемлекеттік қызмет көрсету мүмкіндігін растайтын құжат.
Азаматтық заңнамаға сәйкес жасалған және "Е-лицензиялау" порталына қолжетімділіктің бар екендігін растайтын құжат.
* Денсаулық сақтау субъектілерінің аккредиттеуден кейінгі мониторингі 6 (алты) айдан кейін жүргізілген жағдайда құжаттар аккредиттеуден кейінгі қызмет кезеңі үшін ұсынылады
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеуден кейінгі
мониторингін жүргізу
мерзімдері мен аккредиттеу
туралы куәлікті кері қайтарып
алу қағидаларына
2-қосымша
Аккредиттелген субъектіге (білім алушылардың, кәсіби даярлықтан өткен түлектердің және денсаулық сақтау саласындағы мамандардың білімдері мен дағдыларын бағалауды жүзеге асыратын ұйым) қойылатын өлшемшарттар
Өлшемшарттар
Құжат
1.
Медициналық ұйымдарды аккредиттеуге дайындау және медициналық ұйымдарды аккредиттеудің басқа да бағыттары қызмет түрлерінің бірі болып табылатын денсаулық сақтау субъектісінің құқық белгілейтін құжаттарының болуы.
Ұйымның жарғысы немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (қызметін үлгілік жарғы негізінде жүзеге асыратын тұлғалар үшін)
2.
Білім мен дағдыға бағалау жүргізу үшін бейнебақылау жүйесімен (аудиожазба және бейнежазба) жабдықталған үй-жайдың болуы.
Меншік құқығында білім мен дағдыларды бағалауды жүргізу үшін бейнебақылау жүйесімен жабдықталған үй-жайдың (аудиожазба және бейнежазба) болуын, соңғы 3 (үш) жылда үй-жайды уақытша иелену және (немесе) пайдалану құқығын (ақылы немесе өтеусіз) растайтын құжат.
3.
Денсаулық сақтау саласындағы мамандар үшін білім мен дағдыларды бағалау рәсімдерінің қолжетімділігін қамтамасыз ету
Аккредиттеу туралы куәлікті алған сәттен бастап аккредиттеуден кейінгі мониторинг жүргізілгенге дейінгі кезең үшін республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда, астанада білім мен дағдыларды бағалауды жүзеге асыруды растайтын құжат (статистикалық есеп).
4.
Қызметті жоспарлауды растайтын құжаттың болуы
Аккредиттеу туралы куәлікті алған сәттен бастап аккредиттеуден кейінгі мониторинг жүргізгенге дейінгі кезең үшін операциялық жоспарды орындау.
5.
Қойылған мақсаттар мен міндеттерді орындау үшін тиісті ресурстарды қамтамасыз ететін бекітілген бюджеттің болуы
Аккредиттеу туралы куәлікті алған сәттен бастап аккредиттеуден кейінгі мониторинг жүргізуге дейінгі кезеңдегі қаржы-шаруашылық қызмет жоспарын/даму жоспарын орындау
6
Ұжымда, сондай-ақ сарапшылармен, мүдделі тараптармен және халықпен өзара іс-қимыл кезінде субъект қызметкерлері басшылыққа алатын этикалық нормаларды регламенттейтін құжаттың болуы
Бекітілген этикалық нормалардың электрондық көшірмелері
7.
Ұйым басшысы мен қызметкерлердің функциялары мен өкілеттіктерін айқындай отырып, лауазымдық нұсқаулықтардың болу
Барлық мамандарға бекітілген лауазымдық нұсқаулықтар
8.
Персоналды басқару бойынша ішкі қағидалар мен рәсімдердің болуы (тағайындау, іріктеу, оқыту, бағалау, көтермелеу)
Бекітілген ішкі нормативтік құжаттар
9.
Ішкі қаржылық бақылау және аудит жүйесінің болуы
Ішкі аудит қызметі туралы бекітілетін ереже
10.
Ақпараттық қауіпсіздіктің тиісті деңгеймен электрондық үкімет порталымен интеграциялау мүмкіндігі бар бағалаудың біріңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің болуы
Жұмыс істейтін бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйенің (платформаның) болуын растайтын құжат
11.
Қызметтік ақпараттың құпиялығы мен тұтастығы қағидатын регламенттейтін құжаттың болуы
Құпия ақпаратпен жұмыс істеу тәртібін регламенттейтін құжат ақпарат
12.
Білім мен дағдыларды бағалауды қамтамасыз ету үшін бағдарламалық қамтылымның, серверлік және (немесе) комутациялық жабдықтың не виртуалды (бұлтты) сервердің болуы
Меншік құқығында, уақытша иелену және (немесе) пайдалану құқығында (ақылы немесе өтеусіз) жұмыс істейтін серверлік, коммутациялық жабдықтың не виртуалды (бұлтты) сервердің болуын растайтын құжат.
Бағдарламалық қамтамасыз ету тізімі.
13.
Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың білімі мен дағдылардын бағалау мәселелері бойынша қазақ және орыс тілдерінде өзекті ақпараттың мазмұны бар жеке-меншікті жұмыс істейтін интернет ресурсының (веб-сайт) болуы
Жұмыс істеп тұрған веб-сайтқа сілтеме (веб-сайт беттерінің скриншоты)
14.
Анықтама үшін жұмыс істейтін телефонның болуы
Ұйымның веб-сайтында көрсетілген жұмыс істейтін телефон нөмері
15.
Тестілеу кезінде жеке басын сәйкестендіру жүйесімен (бейнесахатпен) білім және дағдыға бағалау жүргізу үшін ақпараттық жүйенің болуы
Меншік құқығында, уақытша иелену және (немесе) пайдалану құқығында (ақылы немесе өтеусіз) білім мен дағдыларды бағалауды жүргізу үшін жұмыс істейтін ақпараттық жүйенің болуын растайтын құжаттар.
16.
Білім және дағдыға бағалау жүргізу бойынша көрсетілген қызметтердің сапасын қамтамасы етуге арналған компьютерлік техниканың және және басқа да жабдықтардың (техниканың) болуы. Қашықтықтан оқыту технологияларын қолданған жағдайда онлайн прокторинг жүйесінің болуы.
Меншік құқығында, уақытша иелену және (немесе) пайдалану құқығында (ақылы немесе өтеусіз) жұмыс істеп тұрған компьютерлік және басқа да жабдықтардың (техниканың) болуын растайтын құжаттар.
17.

Наличие клинических станций, материально-технического оснащения, соответствующих проведению оценки знаний и навыков согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21763) (далее – Правила оценки)
Документ, подтверждающий наличие клинических станций, материально-технического оснащения на праве собственности, праве временного владения и (или) пользования (за плату или безвозмездно). Перечень клинических станций, материально-технического оснащения.
18.
Наличие симуляционного оборудования (манекены, фантомы, муляжи либо автоматизированные виртуальные модели, интерактивные обучающие компьютерные программы, аудио-видео материалы) и расходных материалов для организации и проведения оценки знаний и навыков специалистов в области здравоохранения согласно Правилам оценки.
Перечень симуляционного оборудования, аппаратуры и медицинского инструментария организации по оценке (№, наименование, завод-изготовитель, год выпуска, модель, количество, примечание). Документы, подтверждающие наличие симмуляционного оборудования и расходных материалов на праве собственности, праве временного владения и (или) пользования (за плату или безвозмездно).
19.
Наличие специалистов с опытом работы не менее 3 (трех) лет в области здравоохранения, медицинского образования, бизнеса и права, информационных систем и технологий и обученных по вопросам организации и проведения оценки знаний и навыков
Сведения о специалистах организации (фамилия, имя, отчество (при наличии), адрес (по месту регистрации и по месту фактического проживания), образование, наименование ВУЗа и год его окончания, Специальность по диплому, основное место работы (наименование, адрес организации), стаж работы (по специальности, в организации по оценке), Сведения о повышении квалификации за последние 5 (пять) лет (№ удостоверения, кем выдано, сроки обучения, № и дата выдачи).
Электронные копии документов, подтверждающих обучение.
Электронные копии документов в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан либо гражданско-правовых договоров, подтверждающих опыт работы
20.
Наличие экспертов по разработке и экспертизе экзаменационного тестового материала для проведения оценки знаний и навыков, независимой оценки научно-педагогических кадров, обучающихся и выпускников организаций образования и науки в области здравоохранения
Список экспертов в области здравоохранения в разрезе специальностей.
Электронные копии документов, подтверждающих обучение по разработке и экспертизе экзаменационного тестового материала
Электронные копии документов, подтверждающие трудовую деятельность, согласно статье 35 Трудового кодекса Республики Казахстан либо гражданско-правовых договоров, подтверждающих опыт работы
21.
Наличие банка тестовых заданий, разработанных в соответствии с требованиями уполномоченного органа в области здравоохранения для проведения оценки знаний и навыков и независимой оценки научно-педагогических кадров, обучающихся и выпускников медицинских организаций образования и науки, не менее 200 (двухсот) тестовых заданий по каждой медицинской, фармацевтической специальности на казахском, русском языках.

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21763 болып тіркелген) (бұдан ары – бағалау қағидалары) білім және дағдыларды бағалауды жүргізуге сәйкес клиникалық станциялардың, материалдық-техникалық жарақтандырудың болуы.
Меншік құқығында, уақытша иелену және (немесе) пайдалану құқығында (ақыға немесе өтеусіз) клиникалық станциялардың, материалдық-техникалық жарақтандырудың болуын растайтын құжат.
Клиникалық станциялардың, материалдық-техникалық жарақтандырудың тізбесі.
18.
Бағалау ережелеріне сәйкес денсаулық сақтау саласындағы мамандардың білімі мен дағдыларын бағалауды ұйымдастыруға және жүргізуге араналған симуляциялық жабдықтардың (манекендер, фантомдар, муляждар не автоматтандырылған виртуалды модельдер, интерактивті оқыту, компьютерлік бағдарламалары, аудио-бейне материалдар) және шығыс материалдары болуы.
Бағалау жөніндегі ұйымның симуляциялық жабдықтарының, аппаратураларының және медициналық құралдарының тізбесі (№, атауы, дайындаушы зауыт, Шығарылған жылы, моделі, саны, ескертпесі).
Меншік құқығында, уақытша иелену және (немесе) пайдалану құқығында (ақылы немесе өтеусіз) симуляциялық жабдықтар мен шығыс материалдарының болуын растайтын құжаттар.
19.
Денсаулық сақтау, медициналық білім беру, бизнес және құқық, ақпараттық жүйелер мен технологиялар слаасында кемінде 3 (үш) жыл жұмыс тәжірибесу бар және білім беру дағдылардын бағалауды ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша оқытылған мамандардың болуы.
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы (тіркелген жері бойынша және нақты тұратын жері бойынша), білімі, ЖОО атауы және оны бітірген жылы, диплом бойынша мамандығы, негізгі жұмыс орны (ұйымның атауы, Мекенжайы), жұмыс өтілі (мамандық бойынша, ұйымда бағалау бойынша), соңғы 5 (бес) жылдағы біліктілікті арттыру туралы мәліметтер (куәліктің№, кім бергені, оқу мерзімі, № және берілген күні).
Оқытуды растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес құжаттардың не жұмыс тәжірибесін растайтын азаматтық-құқықтық шарттардың электрондық көшірмелері
20.
Білім мен дағдыларды бағалауды, ғылыми-педагогикалық кадрлардың, денсаулық сақтау саласындағы білім және ғылым ұйымдардың білім алушылары мен түлектерінің тәуелсіз бағалауын жүргізу үшін емтихан тест материалдарын әзірлеу және сараптау жөніндегі сарапшылардың болуы
Мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы сарапшылардың тізімі. Емтихан тест материалдарын әзірлеу және сараптау бойынша оқытуды растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжаттардың не жұмыс тәжірибесін растайтын азаматтық-құқықтық шарттардың электрондық көшірмелері.
21.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның талаптарына сәйкес ғылыми-педагогикалық кадрлардың, медициналық білім және ғылым ұйымдарының білім алушылары мен түлектерінің білімі мен дағдыларын бағалауды және тәуелсіз бағалауды жүргізу үшін әзірленген тест тапсырмаларының, әрбір медициналық, фармацевтикалық мамандық бойынша қазақ, орыс тілдерінде кемінде 200 (екі жүз) тест тапсырмаларының болуы.

Тестовые задания (не менее 200 (двухсот) тестовых заданий по каждой медицинской, фармацевтической специальности согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-218/2020 "Об утверждении перечня специальностей и специализаций, подлежащих сертификации специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21699) на казахском, русском языках)
22.
Наличие банка клинических сценариев, разработанных для проведения оценки знаний и навыков: не менее 10 (десяти) клинических случаев по основным профилям медицинских специальностей (терапия, хирургия, педиатрия, акушерство и гинекология, анестезиология и реаниматология, стоматология)
Электронная база клинических сценариев (не менее 10 (десяти) клинических случаев по основным медицинским специальностям)
* В случае проведения постаккредитационного мониторинга субъектов здравоохранения документы предоставляются за период деятельности, через 6 (шесть) месяцев после аккредитации.
Приложение 3
к Правилам, срокам проведения
постаккредитационного
мониторинга и отзыва
свидетельства об аккредитации
в области здравоохранения
Критерии к аккредитованному субъекту
(по осуществлению независимой экспертизы в области здравоохранения)
Критерии
Документ
1.
Наличие правоустанавливающих документов, предусматривающих положение:
Устав с описанием функций и деятельности либо с описанием условий и порядка приема в члены организации и выхода из нее (при наличии членства) или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (для лиц, осуществляющих деятельность на основании типового устава)
1.1.
по направлению деятельности организации - осуществление независимой экспертизы в области здравоохранения
1.2.
по условиям и порядку членства (для некоммерческих организаций) / трудоустройства – соглашение о неконкуренции
2.
Наличие помещения
Документ, подтверждающий право собственности, право временного владения и (или) пользования помещением (за плату или безвозмездно).
3.
Наличие документа, подтверждающего планирование деятельности
Исполнение Стратегического плана на 5 (пять) лет за последние 3 (три) года. Исполнение Операционного плана до окончания текущего календарного года.
4.
Наличие документа, регламентирующего этические нормы, которыми руководствуются сотрудники субъекта в коллективе, а также при взаимодействии с экспертами, заинтересованными сторонами и с населением
Электронные копии утвержденных этических норм
5.
Наличие документа, регламентирующего принцип конфиденциальности и целостность служебной информации
Документ, регламентирующий порядок обращения с конфиденциальной информацией
6.

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-218/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауға жататын мамандықтар мен мамандандырулар тізбесін бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21699 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес қазақ және орыс тілдерінде тест тапсырмалары (әрбір медициналық, фармацевтикалық мамандық бойынша қазақ, орыс тілдерінде кемінде 200 (екі жүз) тест).
22.
Білім мен дағдыларға бағалау жүргізу үшін әзірленген клиникалық сценарийлер банкінің болуы: медициналық мамандықтардың негізгі бейіндері (терапия, хирургия, педиатрия, акушерия және гинекология, анестезиология және реаниматология, стоматология) бойынша кемінде 10 (он) клиникалық жағдай
Клиникалық сценарийлердің электронды базасы (негізгі медициналық мамандықтар бойынша кемінде 10 (он) клиникалық жағдай)
* Денсаулық сақтау субъектілерінің аккредиттеуден кейінгі мониторингі 6 (алты) айдан кейін жүргізілген жағдайда құжаттар аккредиттеуден кейінгі қызмет кезеңі үшін ұсынылады
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеуден кейінгі
мониторингін жүргізу
мерзімдері мен аккредиттеу
туралы куәлікті кері қайтарып
алу қағидаларына
3-қосымша
Аккредиттелген субъектіге (Денсаулық сақтау саласындағы тәуелсіз сараптаманы жүзеге асыру бойынша) қойылатын өлшемшарттар
Өлшемшарттар
Құжат
1.
Ережені көздейтін құқық белгілейтін құжаттардың болуы:
Функциялары мен қызметі сипатталған не ұйым мүшелігіне қабылдау және одан шығу шарттары мен тәртібі сипатталған жарғы (мүшелік болған кезде) немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (қызметін үлгілік жарғы негізінде жүзеге асыратын тұлғалар үшін)
1.1.
ұйым қызметінің бағыты бойынша-денсаулық сақтау саласында тәуелсіз сараптаманы жүзеге асыру
1.2.
мүшелік шарттары мен тәртібі бойынша (коммерциялық емес ұйымдар үшін)/ жұмысқа орналастыру – бейбәсекелестік туралы келісім
2.
Үй-жайдың болуы
Үй-жайға меншік құқығын, уақытша иелік ету және (немесе) пайдалану құқығын растайтын құжат (ақыға немесе өтеусіз).
3.
Қызметті жоспарлауды растайтын құжаттың болуы
Соңғы 3 (үш) жылда 5 (бес) жылға арналған Стратегиялық жоспарды орындау.
Ағымдағы күнтізбелік жыл аяқталғанға дейін Операциялық жоспарды орындау.
4.
Ұжымда, сондай-ақ сарапшылармен, мүдделі тараптармен және халықпен өзара іс-қимыл кезінде субъект қызметкерлері басшылыққа алатын этикалық нормаларды регламенттейтін құжаттың болуы
Бекітілген этикалық нормалар
5.
Қызметтік ақпараттың құпиялылығы мен тұтастығы қағидатын регламенттейтін құжаттың болуы
Құпия ақпаратпен жұмыс істеу тәртібін регламенттейтін құжат ақпарат
6.

Наличие специалистов (не менее 20 (двадцати) специалистов различных профилей, из которых по 2 (два) специалиста по терапевтическому, хирургическому, акушерско-гинекологическому, педиатрическому профилям), состоящих в едином реестре независимых экспертов, с указанием количества услуг по независимой экспертизе, оказанных каждым экспертом
Сведения о специалистах организации согласно приложению 17 Правил аккредитации
7.
Наличие документов о получении дополнительного образования по вопросам независимой экспертизы
Свидетельство о повышении квалификации в объеме не менее 108 (сто восемь) часов, полученное в течение последних 5 (пяти) лет
8.
Наличие собственного функционирующего интернет ресурса (веб-сайт) с содержанием актуальной информации на казахском и русском языках по вопросам в области здравоохранения
Ссылка на функционирующий веб-сайт (скриншот страниц веб-сайта)
9.
Наличие авторства (соавторства) и (или) открытий в сфере здравоохранения как минимум у 30 % экспертов согласно своему профилю
Документы, подтверждающие публикации экспертов в изданиях в области здравоохранения
* В случае проведения постаккредитационного мониторинга субъектов здравоохранения документы предоставляются за период деятельности, через 6 (шесть) месяцев после аккредитации.
Приложение 4
к Правилам, срокам проведения
постаккредитационного
мониторинга и отзыва
свидетельства об аккредитации
в области здравоохранения
Критерии к аккредитованному субъекту
(по осуществлению деятельности по подтверждению подготовленности менеджеров
здравоохранения к управленческой деятельности в рамках реализации процедуры сертификации менеджеров)
Критерии
Документ
1.
Наличие правоустанавливающих документов, согласно которым деятельность по подтверждению подготовленности менеджеров здравоохранения к управленческой деятельности является одним из направлений деятельности организации
Устав организации или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (для лиц, осуществляющих деятельность на основании типового устава)
2.
Наличие помещения, оборудованного системой видеонаблюдения (аудиозапись и видеозапись) для проведения оценки знаний и решение ситуационных задач (кейс-тестинг)
Документ, подтверждающий право собственности, право временного владения и (или) пользования помещением (за плату или безвозмездно).
3.
Обеспечение доступности для специалистов в области здравоохранения процедуры оценки знаний и решений ситуационных задач (кейс-тестинг)
Документ, подтверждающий осуществление оценки знаний и решений ситуационных задач (кейс-тестинг) в городах республиканского и областного значения, столицы
4.
Наличие документа, подтверждающего планирование деятельности

Әрбір сарапшы көрсеткен тәуелсіз сараптама бойынша қызметтер санын көрсете отырып, тәуелсіз сарапшылардың бірыңғай тізілімінде тұрған мамандардың (кемінде 20 (жиырма) түрлі бейіндегі, оның ішінде терапевтік, хирургиялық, акушерлік-гинекологиялық, педиатриялық бейіндер бойынша 2 (екі) маманнан) болуы
Аккредиттеу қағидаларының 17-қосымшасына сәйкес ұйым мамандары туралы мәліметтер
7.
Тәуелсіз сараптама мәселелері бойынша қосымша білім алу туралы құжаттардың болуы
Соңғы 5 (бес) жыл ішінде алынған 108 (жүз сегіз) сағаттан кем емес көлемде біліктілігін арттыру туралы куәліктер
8.
Денсаулық сақтау саласындағы мәселелер бойынша қазақ және орыс тілдерінде өзекті ақпараттың мазмұны бар жеке жұмыс істейтін интернет ресурсының (веб-сайт) болуы
Жұмыс істеп тұрған веб-сайтқа сілтеме (веб-сайт беттерінің скриншоты)
9.
Өз бейініне сәйкес сарапшылардың кемінде 30% - ында Денсаулық сақтау саласында авторлықтың (тең авторлықтың) және (немесе) жаңалықтардың болуы
Денсаулық сақтау саласындағы басылымдарда сарапшылардың жарияланымдарын растайтын құжаттар
* Денсаулық сақтау субъектілерінің аккредиттеуден кейінгі мониторингі 6 (алты) айдан кейін жүргізілген жағдайда құжаттар аккредиттеуден кейінгі қызмет кезеңі үшін ұсынылады
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеуден кейінгі
мониторингін жүргізу
мерзімдері мен аккредиттеу
туралы куәлікті кері қайтарып
алу қағидаларына
4 -қосымша
Аккредиттелген субъектіге (Денсаулық сақтау менеджерлерін сертификаттау рәсімін іске асыру шеңберінде оларды басқарушылық қызметке дайындығын растау жөніндегі қызметті жүзеге асыру бойынша) қойылатын өлшемшарттар
Өлшемшарттар
Құжат
1.
Денсаулық сақтау менеджерлерінің басқарушылық қызметке дайындығын растау жөніндегі қызмет ұйым қызметінің бағыттарының бірі болып табылатын құқық белгілейтін құжаттардың болуы
Ұйымның жарғысы немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (қызметін үлгілік жарғы негізінде жүзеге асыратын тұлғалар үшін)
2.
Білімге бағалау жүргізу және ахуалдық міндеттерді шешу үшін бейнебақылау (аудиожазба және бейнежазба) жүйесімен жабдықталған үй-жайдың болуы (кейс-тестинг)
Үй-жайға меншік құқығын, уақытша иелік ету және (немесе) пайдалану құқығын растайтын құжат (ақыға немесе өтеусіз)*
3.
Денсаулық сақтау саласындағы мамандар үшін білімді бағалау және ахуалдық міндеттерді шешу рәсімдерінің (кейс-тестинг) қолжетімділігін қамтамасыз ету
Республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда, астанада ахуалдық міндеттердің білімі мен шешімдерін бағалауды (кейс-тестинг) жүзеге асыруды растайтын құжат
4.
Қызметті жоспарлауды растайтын құжаттың болуы

Исполнение Стратегического плана на 5 (пять) лет за последние 3 (три) года.
Исполнение Операционного плана до окончания текущего календарного года.
5.
Наличие утвержденного бюджета, обеспечивающего соответствующие ресурсы для выполнения поставленных целей и задач
Утвержденный план финансово-хозяйственной деятельности /план развития за последние 3 (три) года с информацией об исполнении
6.
Наличие документа, регламентирующего этические нормы (правила), которым организация руководствуется для принятия решений и определения правил поведения сотрудников при обслуживании претендентов
Электронные копии утвержденных этических норм
7.
Наличие должностных инструкций с определением функций и полномочий руководителя организации и сотрудников
Утвержденные должностные инструкции на всех специалистов (для специалистов, работающих по трудовым договорам)
8.
Наличие внутренних правил и процедуры по управлению персоналом (назначение, отбор, обучение, оценка, поощрение)
Утвержденные внутренние нормативные документы
9.
Наличие правил вступления в членство с отражением взаимодействия между членами и организацией, разрешения конфликта интересов и инцидентов по вопросам этики поведения членов (для общественных объединений)
Утвержденные внутренние нормативные документы (положения, правила)
10.
Наличие документа, регламентирующего принцип конфиденциальности и целостности служебной информации
Документ, регламентирующий порядок обращения с конфиденциальной информацией
11.
Наличие программного обеспечения, серверного и (или) коммутационного оборудования либо виртуального (облачного) сервера для обеспечения сохранности документов
Документ, подтверждающий наличие функционирующего серверного, коммутационного оборудования либо виртуального (облачного) сервера на праве собственности, праве временного владения и (или) пользования (за плату или безвозмездно). Перечень программного обеспечения.
12.
Наличие собственного функционирующего интернет ресурса (веб-сайт) с содержанием актуальной информации на казахском и русском языках по вопросам деятельности
Ссылка на функционирующий веб-сайт (скриншот страниц веб-сайта)
13.
Наличие функционирующего телефона для справок
Функционирующий телефонный номер, указанный на веб-сайте организации
14
Наличие компьютерной техники и другого оборудования (техники) для обеспечения качества услуг по проведению оценки знаний и решения ситуационных задач (кейс-тестинг). В случае применения дистанционных технологий наличие системы онлайн прокторинга.
Документы, подтверждающие наличие функционирующего компьютерного и другого оборудования (техники) на праве собственности, праве временного владения и (или) пользования (за плату или безвозмездно).
15.

Соңғы 3 (үш) жылда 5 (бес) жылға арналған Стратегиялық жоспарды орындау.
Ағымдағы күнтізбелік жыл аяқталғанға дейін Операциялық жоспарды орындау.
5.
Қойылған мақсаттар мен міндеттерді орындау үшін тиісті ресурстарды қамтамасыз ететін бекітілген Бюджеттің болуы
Бекітілген Қаржы-шаруашылық қызмет жоспары /орындалу туралы ақпаратпен соңғы 3 (үш) жылдағы даму жоспары
6.
Ұйым шешім қабылдау және үміткерлерге қызмет көрсету кезінде қызметкерлердің мінез-құлық қағидаларын айқындау үшін басшылыққа алатын этикалық нормаларды (ережелерді) регламенттейтін құжаттың болуы
Бекітілген этикалық нормалар
7.
Ұйым басшысы мен қызметкерлердің функциялары мен өкілеттіктерін айқындай отырып, лауазымдық нұсқаулықтардың болуы
Барлық мамандарға бекітілген лауазымдық нұсқаулықтар (еңбек шарттары бойынша жұмыс істейтін мамандар үшін)
8.
Персоналды басқару бойынша ішкі қағидалар мен рәсімдердің болуы (тағайындау, іріктеу, оқыту, бағалау, көтермелеу)
Бекітілген ішкі нормативтік құжаттар
9.
Мүшелер мен ұйым арасындағы өзара іс-қимылды көрсете отырып, мүшелікке кіру, мүшелердің мінез-құлық этикасы мәселелері бойынша мүдделер қақтығысы мен инциденттерді шешу қағидаларының болуы (қоғамдық бірлестіктер үшін)
Бекітілген ішкі нормативтік құжаттар (ережелер, ережелер)
10.
Қызметтік ақпараттың құпиялылығы мен тұтастығы қағидатын регламенттейтін құжаттың болуы
Құпия ақпаратпен жұмыс істеу тәртібін регламенттейтін құжат ақпарат
11.
Құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету үшін бағдарламалық қамтылымның, серверлік және (немесе) коммутациялық жабдықтың не виртуалды (бұлтты) сервердің болуы
Меншік құқығында, уақытша иелену және (немесе) пайдалану құқығында (ақылы немесе өтеусіз) жұмыс істейтін серверлік, коммутациялық жабдықтың не виртуалды (бұлтты) сервердің болуын растайтын құжат.
Бағдарламалық қамтамасыз ету тізімі.
12.
Қызмет мәселелері бойынша қазақ және орыс тілдерінде өзекті ақпараттың мазмұны бар жеке жұмыс істейтін интернет ресурсының (веб-сайттың) болуы
Жұмыс істеп тұрған веб-сайтқа сілтеме (веб-сайт беттерінің скриншоты)
13.
Анықтама үшін жұмыс істейтін телефонның болуы
Ұйымның веб-сайтында көрсетілген жұмыс істейтін телефон нөмірі
14
Білімге бағалау жүргізу және ахуалдық міндеттерді шешу (кейс-тестинг) бойынша көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ету үшін компьютерлік техниканың және басқа да жабдықтың (техниканың) болуы. Қашықтықтан технологияларды қолданған жағдайда онлайн прокторинг жүйесінің болуы.
Меншік құқығында, уақытша иелену және (немесе) пайдалану құқығында (ақылы немесе өтеусіз) жұмыс істейтін компьютерлік және басқа жабдықтың (техниканың) болуын растайтын құжаттар.
15.

Наличие в штате либо членстве не менее 35 (тридцать пять) специалистов с опытом работы в сфере здравоохранения не менее 10 (десяти) лет имеющих образование по направлениям подготовки "Здравоохранение" и (или) "Бизнес, управление и право", переподготовки по специальностям "Общественное здравоохранение" и "Менеджмент здравоохранения" и (или) послевузовского образования в области общественного здоровья и менеджмента здравоохранения или общественному здравоохранению
Список специалистов с указанием следующих сведений (фамилия, имя, отчество (при наличии), образование, (наименование ВУЗа, год окончания, специальность по диплому), высшее/послевузовское, основное место работы (наименование, адрес организации), стаж работы в здравоохранении, документ, подтверждающий, взаимоотношения между специалистом и организацией (членство, гражданский договор, трудовой договор и другое) с указанием даты наступления указанных взаимоотношений, статус члена (вид членства) (при необходимости)).
Электронные копии документов в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан либо гражданско-правовых договоров, подтверждающих опыт работы. Электронные копии документов, подтверждающих обучение по менеджменту здравоохранения
16.
Наличие банка не менее 200 (двухсот) тестовых заданий, ситуационных задач на казахском, русском языках, разработанных на основании требований уполномоченного органа в области здравоохранения для проверки подготовленности менеджеров здравоохранения к управленческой деятельности в рамках реализации процедуры сертификации менеджеров
Тестовые задания, ситуационные задачи (не менее 200 (двухсот) на казахском, русском языках), соответствующие требованиям, установленным уполномоченным органом
17.
Наличие экспертов по разработке и экспертизе экзаменационного материала для проведения подтверждения подготовленности менеджеров здравоохранения к управленческой деятельности
Список экспертов. Электронные копии документов, подтверждающие обучение по разработке и экспертизе экзаменационного материала. Электронные копии документов в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан либо гражданско-правовых договоров, подтверждающих опыт работы
18.
Наличие системы внутреннего финансового контроля и аудита.
Утвержденное положение о службе внутреннего аудита
* В случае проведения постаккредитационного мониторинга субъектов здравоохранения документы предоставляются за период деятельности, через 6 (шесть) месяцев после аккредитации.
Приложение 5
к Правилам, срокам проведения
постаккредитационного
мониторинга и отзыва
свидетельства об аккредитации
в области здравоохранения
Критерии к аккредитованному субъекту
(профессиональные медицинские ассоциации и общественные объединения,
осуществляющие деятельность в области здравоохранения)
Критерии
Документы
1.
Наличие правоустанавливающих документов, подтверждающих направление деятельности и регистрацию в Республике Казахстан
Устав организации или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (для лиц, осуществляющих деятельность на основании типового устава)
2.
Наличие помещения
Документ, подтверждающий право собственности, право временного владения и (или) пользования помещением (за плату или безвозмездно)
3.
Наличие документа, подтверждающего планирование деятельности по видам деятельности, указанным в учредительных документах

Штатта не мүшелікте "Денсаулық сақтау" және (немесе) "Бизнес, басқару және құқық" даярлау, "Қоғамдық денсаулық сақтау" және "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандықтары бойынша қайта даярлау және (немесе) қоғамдық денсаулық сақтау және денсаулық сақтау менеджменті немесе қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағыттары бойынша кемінде 10 (он) жыл жұмыс тәжірибесі бар кемінде 35 маманның болуы
Мамандардың тізімі мынадай мәліметтерді көрсете отырып (тегі аты әкесінің аты (бар болса), білімі (ЖОО атауы, бітірген жылы, диплом бойынша мамандығы)
Жоғары/жоғары оқу орнынан кейінгі, негізгі жұмыс орны (ұйымның атауы, мекенжайы), денсаулық сақтаудағы жұмыс өтілі, көрсетілген қатынастардың басталу күнін, мүше мәртебесін (мүшелік түрі) көрсете отырып, маман мен ұйым арасындағы өзара қарым-қатынасты (мүшелік, азаматтық шарт, еңбек шарты және басқалар) растайтын құжат (қажет болған жағдайда)).
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжаттардың не жұмыс тәжірибесін растайтын азаматтық-құқықтық шарттардың электрондық көшірмелері.
Денсаулық сақтау менеджменті бойынша оқуды растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері
16.
Банктің Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган талаптарының негізінде менеджерлерді сертификаттау рәсімін іске асыру шеңберінде басқару қызметіне Денсаулық сақтау менеджерлерінің дайындығын тексеру үшін әзірленген қазақ, орыс тілдерінде кемінде 200 (екі жүз) тест тапсырмаларының, ахуалдық міндеттердің болуы
Уәкілетті орган белгілеген талаптарға сәйкес келетін тест тапсырмалары, ахуалдық тапсырмалар (қазақ, орыс тілдерінде кемінде 200 (екі жүз))
17.
Денсаулық сақтау менеджерлерінің басқару қызметіне дайындығын Растауды жүргізу үшін емтихан материалдарын әзірлеу және сараптау жөніндегі сарапшылардың болуы
Сарапшылар тізімі. Емтихан материалдарын әзірлеу және сараптау бойынша оқуды растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжаттардың не жұмыс тәжірибесін растайтын азаматтық-құқықтық шарттардың электрондық көшірмелері
18.
Ішкі қаржылық бақылау және аудит жүйесінің болуы.
Ішкі аудит қызметі туралы бекітілген ереже
* Денсаулық сақтау субъектілерінің аккредиттеуден кейінгі мониторингі 6 (алты) айдан кейін жүргізілген жағдайда құжаттар аккредиттеуден кейінгі қызмет кезеңі үшін ұсынылады
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеуден кейінгі
мониторингін жүргізу
мерзімдері мен аккредиттеу
туралы куәлікті кері қайтарып
алу қағидаларына
5-қосымша
Аккредиттелген субъектіге (Денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын кәсіби медициналық қауымдастықтар мен қоғамдық бірлестіктерге) қойылатын өлшемшарттар
Өлшемшарттар
Құжат
1.
Қызмет бағытын және Қазақстан Республикасында тіркелгенін растайтын құқық белгілейтін құжаттардың болуы
Ұйымның жарғысы немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (қызметін үлгілік жарғы негізінде жүзеге асыратын тұлғалар үшін)
2.
Үй-жайдың болуы
Үй-жайға меншік құқығын, уақытша иелік ету және (немесе) пайдалану құқығын растайтын құжат (ақыға немесе өтеусіз)
3.
Құрылтай құжаттарында көрсетілген қызмет түрлері бойынша қызметтің жоспарланғанын растайтын құжаттың болуы

Исполнение Стратегического плана на 5 (пять) лет за последние 3 (три) года. Исполнение Операционного плана до окончания текущего календарного года.
4.
Наличие в членстве профессиональных медицинских ассоциаций или общественных объединений, осуществляющих деятельность в области здравоохранения (далее – ПМА или ОО) специалистов с учетом репрезентативности профессии. Соотношение количества (доли) членов составляет не менее 15 % от численности всех специалистов в Республике Казахстан по данной специальности.
Список действующих членов ПМА с указанием данных (ФИО (при наличии), ИИН) и названия специальности (согласно действующему сертификату специалиста), статуса членства, индивидуального номера членства
5.
Повышение знаний своих членов. Ежегодно ПМА проводит общее собрание или конференцию, конгресс, съезд членов с распространением профессиональной информации
Повестка или программа общего собрания, или конференции, список участников, протокол собрания или конференции, сведения на веб-сайте (социальных сетях)
6.
Наличие документа, регламентирующего этические нормы, которыми руководствуются члены ПМА или ОО
Электронные копии утвержденных этических норм
7.
Наличие у одного из членов ПМА или ОО документа, подтверждающего членство в международной ассоциации здравоохранения или смежной области
Международный сертификат (свидетельство)
8.
Прозрачность деятельности представлена отчетом о деятельности с указанием проведенных мероприятий и показателей финансовой деятельности
Отчет о деятельности ПМА (за последние 3 (три) года), доступный членам ПМА
9.
Наличие собственного функционирующего интернет ресурса (веб-сайт) с содержанием актуальной информации на казахском и русском языках о миссии, деятельности, контактные данные.
Ссылка на функционирующий веб-сайт (скриншот страниц веб-сайта)
* В случае проведения постаккредитационного мониторинга субъектов здравоохранения документы предоставляются за период деятельности, через 6 (шесть) месяцев после аккредитации.

Соңғы 3 (үш) жылда 5 (бес) жылға арналған Стратегиялық жоспарды орындау.
Ағымдағы күнтізбелік жыл аяқталғанға дейін Операциялық жоспарды орындау.
4.
Мамандықтың репрезентативтілігін ескере отырып, денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын кәсіптік медициналық қауымдастықтар немесе қоғамдық бірлестіктер (бұдан әрі – КМҚ немесе ҚБ) мүшелігінде мамандардың болуы. Мүшелер санының (үлесінің) арақатынасы осы мамандық бойынша ҚР-дағы барлық мамандар санының кемінде 15% - ын құрайды.
Деректерді (ТАӘ (бар болса), ЖСН) және мамандық атауын (қолданыстағы маман сертификатына сәйкес), мүшелік мәртебесін, мүшеліктің жеке нөмірін көрсете отырып, КМҚ қолданыстағы мүшелерінің тізімі
5.
Өз мүшелерінің білімін арттыру. Жыл сайын КМҚ кәсіби ақпаратты таратумен жалпы жиналыс немесе конференция, конгресс, мүшелер съезін өткізеді
Жалпы жиналыстың немесе конференцияның күн тәртібі немесе бағдарламасы, қатысушылар тізімі, жиналыстың немесе конференцияның хаттамасы, веб-сайттағы (әлеуметтік желілердегі) мәліметтер
6.
КМҚ немесе ҚБ мүшелері басшылыққа алатын этикалық нормаларды регламенттейтін құжаттың болуы
Бекітілген этикалық нормалар
7.
КМҚ немесе ҚБ мүшелерінің бірінде Халықаралық денсаулық сақтау қауымдастығына немесе шектес салаға мүшелігін растайтын құжаттың болуы
Халықаралық сертификат (куәлік)
8.
Қызметтің ашықтығы өткізілген іс-шаралар мен қаржы қызметінің көрсеткіштері көрсетілген қызмет туралы есеппен ұсынылған
КМҚ мүшелеріне қол жетімді КМҚ қызметі туралы есеп (соңғы 3 (үш) жылдағы)
9.
Миссиясы, қызметі, байланыс деректері туралы қазақ және орыс тілдеріндегі өзекті ақпараттың мазмұны бар жеке жұмыс істейтін интернет ресурсының (веб-сайт) болуы.
Жұмыс істеп тұрған веб-сайтқа сілтеме (веб-сайт беттерінің скриншоты)
* Денсаулық сақтау субъектілерінің аккредиттеуден кейінгі мониторингі 6 (алты) айдан кейін жүргізілген жағдайда құжаттар аккредиттеуден кейінгі қызмет кезеңі үшін ұсынылады