О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 204 "Об утверждении Правил выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и их возврата"
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 31 июля 2025 года № 149. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2025 года № 36548
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 204 "Об утверждении Правил выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и их возврата" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33186) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта и их возврата";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта и их возврата.";
Правила выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и их возврата, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 2 настоящего приказа, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан информации об исполнении.

"Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 204 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2025 жылғы 31 шiлдедегi № 149 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 1 тамызда № 36548 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 204 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33186 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне орындалуы туралы ақпарат беру.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр туризма и спорт
Республики Казахстан
от 31 июля 2025 года № 149
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 28 июля 2023 года № 204
Правила выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта и их возврата
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта и их возврата (далее – Правила) определяют порядок выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта и их возврата.
2. К тренерам, принимавшим участие в подготовке чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, относятся:
1) первый тренер – тренер, который осуществляет подготовку (не менее трех лет) спортсмена на начальных (ранних) этапах подготовки спортсменов высокого класса;
2) личный тренер – тренер, который осуществляет подготовку (не менее трех лет) спортсмена, направленную на выполнение им индивидуального плана подготовки в период его нахождения вне национальной команды Республики Казахстан по виду спорта;
3) тренер в командных видах спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) – тренер, осуществляющий учебно-тренировочный процесс спортсменов в определенной области подготовки (специальная, технико-тактическая, обще-физическая) и (или) дополнительно осуществляющий подготовительный процесс с главным тренером национальной команды Республики Казахстан по виду спорта для достижения спортивных результатов;
4) главный тренер национальной команды Республики Казахстан по виду спорта (далее – главный тренер) – тренер, отвечающий за руководство, подготовку, формирование и выступление национальной команды Республики Казахстан по виду спорта в чемпионатах мира, Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских играх и других международных соревнованиях.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2025 жылғы 31 шілдедегі
№ 149 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің міндетін
атқарушының
2023 жылғы 28 шілдедегі
№ 204 бұйрығымен
бекітілген
Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, олардың жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару тәртібін айқындайды.
2. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлерін, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелерін дайындауға қатысқан жаттықтырушыларға мыналар жатады:
1) бірінші жаттықтырушы – жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлаудың бастапқы (ерте) кезеңдерінде спортшыны даярлауды (кемінде үш жыл) жүзеге асыратын жаттықтырушы;
2) жеке жаттықтырушы – спортшыны спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасынан тыс болған кезеңінде оның жеке-дара даярлау жоспарын орындауына бағытталған даярлауды (кемінде үш жыл) жүзеге асыратын жаттықтырушы;
3) командалық спорт түрлерінен (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) жаттықтырушы –даярлықтың белгілі бір саласында (арнайы, техникалық-тактикалық, жалпы дене шынықтыру) спортшылардың оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын және (немесе) спорттық нәтижелерге қол жеткізу үшін спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командасының бас жаттықтырушысымен дайындық процесін қосымша жүзеге асыратын жаттықтырушы;
4) спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командасының бас жаттықтырушысы (бұдан әрі – бас жаттықтырушы) – спорт түрi бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасына басшылық жасауға, оның даярлығына, қалыптастырылуына және әлем чемпионаттарына, Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарына және басқа да халықаралық жарыстарға қатысуына жауап беретін жаттықтырушы.

3. К членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, претендующим на получение денежного поощрения, относятся спортсмены и команды, занявшие четвертое, пятое, шестое места в Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских играх, а также спортсмены и команды, установившие рекорды мира по олимпийским видам спорта (далее – члены национальных команд Республики Казахстан по видам спорта).
Глава 2. Порядок выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта и их возврата
4. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в индивидуальных видах спорта осуществляются каждому спортсмену в стопроцентном (100 %) размере денежного поощрения за каждое занятое место по видам спорта в соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 156 "Об утверждении размеров денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32990) (далее – приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 156).
5. Выплаты денежных поощрений тренерам, принявшим участие в подготовке чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в индивидуальных видах спорта, устанавливаются в следующих соотношениях за каждое занятое место в соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 156:
1) первый тренер – 10 % от общего размера денежного поощрения тренеров;
2) личный тренер – 80 % от общего размера денежного поощрения тренеров;
3) главный тренер – 10 % от общего размера денежного поощрения тренеров.
6. При подготовке нескольких чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов национальных команд Республики Казахстан по видам спорта одним из тренеров, указанных в пункте 2 настоящих Правил, в индивидуальных видах спорта, тренер (первый, личный, главный) получает денежное поощрение за каждого спортсмена по отдельности.
7. Если первый тренер является одновременно личным тренером чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в индивидуальных видах спорта, размеры денежного поощрения тренера суммируются.

3. Ақшалай көтермелеуді алуға үміткер Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарында төртінші, бесінші, алтыншы орын алған спортшылар мен командалар, сондай-ақ олимпиадалық спорт түрінен әлем рекордтарын орнатқан спортшылар мен командалар (бұдан әрі – спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командалардың мүшелері) жатады.
2-тарау. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару тәртібі
4. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне спорттың жеке түрлерінде ақшалай көтермелеуді төлеу әр спортшыға алған спорт түрлері бойынша әрбір орны үшін ақшалай көтермелеудің жүз проценті (100%-і) мөлшерінде "Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеудің мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 156 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32990 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 156 бұйрығы) сәйкес жүзеге асырылады.
5. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлерін, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелерін спорттың жеке түрлерінде дайындауға қатысқан жаттықтырушыларға ақшалай көтермелеуді төлеу Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 156 бұйрығына сәйкес әрбір алынған орын үшін мынадай қатынастарда белгіленеді:
1) бірінші жаттықтырушы – жаттықтырушыларды ақшалай көтермелеудің жалпы мөлшерінің 10 %-і;
2) жеке жаттықтырушы – жаттықтырушыларды ақшалай көтермелеудің жалпы мөлшерінің 80 %-і;
3) бас жаттықтырушы – жаттықтырушыларды ақшалай көтермелеудің жалпы мөлшерінің 10 %-і.
6. Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген жаттықтырушының бірі спорттың жеке түрлерінде халықаралық спорттық жарыстардың бірнеше чемпионы мен жүлдегерін, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшесін дайындаған кезінде жаттықтырушы (бірінші, жеке, бас) әрбір спортшы үшін жеке ақшалай көтермелеу алады.
7. Егер бірінші жаттықтырушы бір мезгілде спорттың жеке түрлерінен халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлерінің, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командалары мүшелерінің жеке жаттықтырушысы болған кезінде жаттықтырушының ақшалай төлемінің мөлшері жинақталады.

8. Если личный тренер является одновременно главным тренером чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в индивидуальных видах спорта, размеры денежного поощрения тренера суммируются.
9. Если первый тренер является одновременно главным тренером чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в индивидуальных видах спорта, размеры денежного поощрения тренера суммируются.
10. Если первый тренер является одновременно личным и главным тренером чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в индивидуальных видах спорта, размеры денежного поощрения тренера суммируются.
11. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в командных видах спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) осуществляются каждому спортсмену в 100 % размере денежного поощрения за каждое занятое место.
12. В командных видах спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) выплаты денежных поощрений получают главный тренер и два тренера, указанные в подпункте 3) пункта 2 настоящих Правил, за каждое занятое место, за исключением случаев, когда команда состоит из двух спортсменов.
13. Когда в команде (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) выступают два спортсмена, выплаты денежных поощрений осуществляются в соответствии с пунктами 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 настоящих Правил.
14. Тренеры в командных видах спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные), указанные в подпункте 3) пункта 2 настоящих Правил, определяются протоколом тренерского совета национальных аккредитованных спортивных федераций по видам спорта.
15. Выплата денежного поощрения главному тренеру в командных видах спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) осуществляется в 100 % размере денежного поощрения.
16. Выплата денежного поощрения тренерам в командных видах спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) осуществляется в 100 % размере денежного поощрения.

8. Егер жеке жаттықтырушы бір мезгілде спорттың жеке түрлерінен халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлерінің, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командалары мүшелерінің бас жаттықтырушысы болған кезінде жеке жаттықтырушының ақшалай төлемінің мөлшері жинақталады.
9. Егер бірінші жаттықтырушы бір мезгілде спорттың жеке түрлерінен халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлерінің, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командалары мүшелерінің бас жаттықтырушысы болған кезінде жеке жаттықтырушының ақшалай төлемінің мөлшері жинақталады.
10. Егер бірінші жаттықтырушы бір мезгілде спорттың жеке түрлерінен халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлерінің, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командалары мүшелерінің жеке және бас жаттықтырушысы болған кезінде жеке жаттықтырушының ақшалай төлемінің мөлшері жинақталады.
11. Командалық спорт түрлерінде (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу әрбір спортшыға әрбір алған орны үшін ақшалай көтермелеудің 100 %-і мөлшерінде жүзеге асырылады.
12. Командалық спорт түрлерінде (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) иеленген әр орын үшін ақшалай көтермелеу төлемін бас жаттықтырушы және команда екі спортшыдан құралған жағдайларды қоспағанда, осы Қағидалардың 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген екі жаттықтырушы алады.
13. Командада (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) екі спортшы болған кезінде ақшалай көтермелеулерді төлеу осы Қағидалардың 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
14. Осы Қағидалардың 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген командалық спорт түрлеріндегі (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) жаттықтырушылар спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларының жаттықтырушылар кеңесінің хаттамасымен айқындалады.
15. Командалық спорт түрлерінен (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) бас жаттықтырушыға ақшалай көтермелеуді төлеу ақшалай көтермелеудің 100 %-і мөлшерінде жүзеге асырылады.
16. Командалық спорт түрлерінен (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) жаттықтырушыларға ақшалай көтермелеуді төлеу ақшалай көтермелеудің 100 %-і мөлшерінде жүзеге асырылады.

17. Для получения выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта документы согласно пункту 18 настоящих Правил представляются исключительно национальными аккредитованными спортивными федерациями по видам спорта не позднее 10 (десяти) рабочих дней после завершения спортивного соревнования.
18. Перечень необходимых документов для получения выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта:
копия документа удостоверяющего личность спортсмена и тренеров, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 2 настоящих Правил;
нотариально засвидетельствованное заявление спортсмена с указанием первого и личного тренеров;
копии протоколов соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя национальной аккредитованной спортивной федерации;
справка о наличии банковского или карт-счета спортсмена и тренера (ов);
для командных видов спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) протокол тренерского совета по представлению национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта.
При отсутствии первого и (или) личного тренера в списках национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, утвержденных уполномоченным органом в области физической культуры и спорта, представляются копии приказов физкультурно-спортивной организации (для подтверждения стажа работы первого и (или) личного тренера со спортсменами).
19. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта осуществляются уполномоченным органом в области физической культуры и спорта на основании достижения высоких спортивных результатов по представлению необходимых документов, указанных в пункте 18 настоящих Правил, национальной аккредитованной спортивной федерацией по виду спорта.
20. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта осуществляются за счет республиканского бюджета до конца текущего финансового года в пределах выделенных средств.
21. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам летних, зимних Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр, летних, зимних Азиатских игр, Азиатских Паралимпийских игр, летней, зимней Всемирной Универсиады, летних, зимних Юношеских Олимпийских игр, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта осуществляются из резерва Правительства Республики Казахстан на неотложные затраты.
При проведении соревнований, указанных в части первой настоящего пункта, в четвертом квартале финансового года, выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр, летних, зимних Азиатских игр, Азиатских Паралимпийских игр, летней, зимней Всемирной Универсиады, летних, зимних Юношеских Олимпийских игр, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта осуществляется в течение следующего финансового года.

17. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлері, жаттықтырушылары және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелері ақшалай көтермелеу төлемдерін алу үшін тек қана осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес құжаттарды спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациялары спорттық жарыс аяқталғаннан кейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
18. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылары мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне берілетін ақшалай көтермелеу төлемдерін алу үшін қажетті құжаттар тізбесі:
спортшының және осы Қағидалардың 2-тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жаттықтырушылардың жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
спортшының бірінші және жеке жаттықтырушылары көрсетілген нотариалды куәландырылған өтініші;
спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының мөрімен және басшысының қолымен расталған жарыстар хаттамаларының көшірмелері;
спортшы мен жаттықтырушының (лардың) банктік немесе карт-шоттың болуы туралы анықтама;
командалық спорт түрлері үшін (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының ұсынуы бойынша жаттықтырушылар кеңесінің хаттамасы;
Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекіткен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының тізімдерінде бірінші және (немесе) жеке жаттықтырушының болмаған жағдайда дене шынықтыру-спорт ұйымы бұйрықтарының көшірмелері (бірінші және (немесе) жеке жаттықтырушының спортшылармен жұмыс өтілін растау үшін) ұсынылады.
19. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеу төлеуді дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган жоғары спорттық нәтижелер негізінде спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды ұсынған соң жүзеге асырады.
20. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу ағымдағы қаржы жылының соңына дейін республикалық бюджет есебінен бөлінген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
21. Жазғы, қысқы Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарының, жазғы, қысқы Азия ойындарының, Азия Паралимпиада ойындарының, жазғы, қысқы Дүниежүзілік Универсиаданың, Жасөспірімдердің жазғы, қысқы Олимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шұғыл шығындарға арналған резервінен жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жарыстар қаржы жылының төртінші тоқсанында өткізілген кезінде, Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелері болып табылатын жазғы, қысқы Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарының, жазғы, қысқы Азия ойындарының, Азия Паралимпиада ойындарының, жазғы, қысқы Дүниежүзілік Универсиаданың, Жасөспірімдердің жазғы, қысқы Олимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылар мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу келесі қаржы жылы ішінде жүзеге асырылады.

22. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта производятся по курсу валют, действовавшему на день проведения спортивного соревнования.
23. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, указанных в пункте 21 настоящих Правил, перечисляются на текущий счет или карт-счет банков второго уровня уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.
24. При отсутствии текущего счета или карт-счета банков второго уровня выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта перечисляются на текущий счет или карт-счет банков второго уровня физического лица на основании нотариально засвидетельствованной доверенности.
25. За аннулирование спортивного результата в случаях использования или попытки использования допинга, денежные поощрения подлежат возврату спортсменами и тренерами, указанными в подпунктах 2), 3), 4) пункта 2 настоящих Правил, за исключением первых тренеров, которые на момент получения денежного поощрения не являлись личным и (или) главным тренером.
26. Национальная спортивная федерация в течение 7 (семи) календарных дней после получения уведомления об аннулировании спортивного результата от международной спортивной федерации по виду спорта и (или) соответствующей антидопинговой организации направляет уведомление (в произвольной форме) посредством единой платформы приема и обработки всех обращений граждан "е-Otinish" в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта.
27. Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта в течение 3 (трех) рабочих дней после получения уведомления об аннулировании спортивного результата от национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта направляет уведомление (в произвольной форме) почтой или электронным способом о необходимости возврата денежного поощрения по месту жительства спортсмена и тренеров, указанных в подпунктах 2), 3), 4) пункта 2 настоящих Правил.
28. Возврат денежного поощрения спортсменами и тренерами, указанными в подпунктах 2), 3), 4) пункта 2 настоящих Правил, направляется в республиканский бюджет в течение 30 (тридцати) календарных дней после получения письменного уведомления.
29. После возврата денежного поощрения спортсмены и тренера, указанные в подпунктах 2), 3), 4) пункта 2 настоящих Правил, в течение 3 (трех) рабочих дней представляют в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта копию документа, подтверждающего возврат денежного поощрения в республиканский бюджет.

22. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылар мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеу төлемдері спорттық жарысты өткізу күні қолданыста болған валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
23. Осы Қағиданың 21-тармағында көрсетілген, халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылар мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеу төлемдерін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган екінші деңгейдегі банктердің ағымдағы шотына немесе карт-шотына аударады.
24. Екінші деңгейдегі банктердің ағымдағы шоты немесе карт-шоты болмаған кезде халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеу төлемдері нотариалды куәландырылған сенімхат негізінде жеке тұлғаның екінші деңгейдегі банктердегі ағымдағы шотына немесе карт-шотына аударылады.
25. Допинг пайдаланған немесе пайдалануға әрекеттенген кезінде спорттық нәтиже жойылғаны үшін ақшалай көтермелеуді алған кезде жеке және (немесе) бас жаттықтырушы болмаған бірінші жаттықтырушыларды қоспағанда, спортшылар және осы Қағидалардың 2-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жаттықтырушылар ақшалай көтермелеуді қайтаруға тиіс.
26. Ұлттық спорт федерациясы спорт түрі бойынша халықаралық спорт федерациядан және (немесе) тиісті допингке қарсы ұйымнан спорттық нәтиже жойылғаны туралы хабарлама алғаннан кейін күнтізбелік 7 (жеті) күні ішінде хабарламаны (еркін түрде) "е-Otinish" азаматтардың барлық өтініштерін қабылдау және өңдеу бірыңғай платформасы арқылы дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға жібереді.
27. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық федерациядан спорттық нәтиже жойылғаны туралы хабарлама алған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде спортшы мен осы Қағидалардың 2-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жаттықтырушылардың тұрғылықты жері бойынша ақшалай көтермелеуді қайтару қажеттігі жөнінде хабарлама (еркін түрде) поштамен немесе электронды тәсілмен жібереді.
28. Спортшылар мен осы Қағидалардың 2-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жаттықтырушылар ақшалай көтермелеуді республикалық бюджет қайтаруы жазбаша хабарламаны алғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жүзеге асырылады.
29. Ақшалай көтермелеу қайтарылғаннан кейін спортшылар мен осы Қағидалардың 2-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жаттықтырушылар 3 (үш) жұмыс күні ішінде дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға ақшалай көтермелеудің республикалық бюджет қайтарылғанын растайтын құжат көшірмесін ұсынады.

30. При несоблюдении пункта 27 настоящих Правил спортсменами и тренерами, указанными в подпунктах 2), 3), 4) пункта 2 настоящих Правил, взыскание выплаченных денежных поощрений осуществляется уполномоченным органом в области физической культуры и спорта в судебном порядке.
31. При присуждении более высокого спортивного результата на основании решения Всемирной антидопинговой организации, Международного олимпийского комитета, Международного паралимпийского комитета, Международного комитета спорта глухих, Международной федерации производится пересмотр размеров выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта.
32. Для получения выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта при присуждении более высокого спортивного результата на основании решения Всемирной антидопинговой организации, Международного олимпийского комитета, Международного паралимпийского комитета, Международного комитета спорта глухих, Международной федерации документы, указанные в пункте 18 настоящих Правил, а также решение Всемирной антидопинговой организации или Международного олимпийского комитета или Международного паралимпийского комитета или Международного комитета спорта глухих или Международной федерации представляются в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта национальными аккредитованными спортивными федерациями по видам спорта после получения ими решения Всемирной антидопинговой организации или Международного олимпийского комитета или Международного паралимпийского комитета или Международного комитета спорта глухих или Международной федерации.
33. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта при присуждении более высокого спортивного результата на основании решения Всемирной антидопинговой организации, Международного олимпийского комитета, Международного паралимпийского комитета, Международного комитета спорта глухих, Международной федерации осуществляются по представлению документов, указанных в пункте 18 настоящих Правил, а также решения Всемирной антидопинговой организации или Международного олимпийского комитета или Международного паралимпийского комитета или Международного комитета спорта глухих или Международной федерации.

30. Осы Қағидалардың 27-тармағын спортшылар мен осы Қағидалардың 2-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жаттықтырушылар сақтамаған кезінде төленген ақшалай көтермелеуді өндіріп алуды дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган сот тәртібімен жүзеге асырады.
31. Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның, Халықаралық Олимпиада комитетінің, Халықаралық Паралимпиада комитетінің, Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің, Халықаралық федерацияның шешімі негізінде неғұрлым жоғары спорттық нәтиже берілген кезде халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылар мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеу төлемдерінің мөлшерін қайта қарау жүргізіледі.
32. Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның, Халықаралық Олимпиада комитетінің, Халықаралық Паралимпиада комитетінің, Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің, Халықаралық федерацияның шешімі негізінде халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылар мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне неғұрлым жоғары спорттық нәтиже берілген кезде ақшалай көтермелеу төлемдерін алу үшін осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген құжаттар, сондай-ақ Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның немесе Халықаралық Олимпиада комитетінің немесе Халықаралық Паралимпиада комитетінің немесе Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің немесе Халықаралық федерацияның шешімін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға аккредиттелген ұлттық спорт федерациялары Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның немесе Халықаралық Олимпиада комитетінің немесе Халықаралық Паралимпиада комитетінің немесе Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің немесе Халықаралық федерацияның шешімін алғаннан кейін ұсынады.
33. Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның, Халықаралық Олимпиада комитетінің, Халықаралық паралимпиада комитетінің, Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің, Халықаралық федерацияның шешімі негізінде халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылар мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне неғұрлым жоғары спорттық нәтиже берілген кезде ақшалай көтермелеу төлемдері осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген құжаттарды, сондай-ақ Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның немесе Халықаралық Олимпиада комитетінің немесе Халықаралық паралимпиада комитетінің немесе Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің немесе Халықаралық федерацияның шешімін ұсыну бойынша жүзеге асырылады.

34. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, летних, зимних Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр, летних, зимних Азиатских игр, Азиатских паралимпийских игр, летней, зимней Всемирной Универсиады, летних, зимних Юношеских Олимпийских игр, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта при присуждении более высокого спортивного результата на основании Всемирной антидопинговой организации, Международного олимпийского комитета, Международного паралимпийского комитета, Международного комитета спорта глухих, Международной федерации осуществляются уполномоченным органом в области физической культуры и спорта после подачи им заявки в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и выделения денежных средств при уточнении и (или) корректировки республиканского бюджета в соответствии со статьями 95 и 98 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.

34. Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның, Халықаралық Олимпиада комитетінің, Халықаралық паралимпиада комитетінің, Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің, Халықаралық федерацияның шешімі негізінде халықаралық спорттық жарыстардың, жазғы, қысқы Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарының, жазғы, қысқы Азия ойындарының, Азия Паралимпиада ойындарының, жазғы, қысқы Дүниежүзілік Универсиаданың, Жасөспірімдердің жазғы, қысқы Олимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеуді дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Бюджет Кодексінің 95 және 98-баптарына сәйкес республикалық бюджетті нақтылау және (немесе) түзету кезінде бюджеттік жоспарлау және ақшалай қаражат бөлу жөніндегі орталық уәкілетті органға өтінім бергеннен кейін жүзеге асырады.