Об утверждении Правил ведения Национального каталога товаров, а также регистрации товаров в нем
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 31 июля 2025 года № 232-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2025 года № 36544.
В соответствии с подпунктом 15-12) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения Национального каталога товаров, а также регистрации товаров в нем.
2. Департаменту цифровой трансформации и маркировки товаров Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли и
интеграции Республики Казахстан
А. Шаккалиев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство промышленности
и строительства Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 31 июля 2025 года № 232-НҚ
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 02.10.2025 № 284-НҚ (вводится в действие с 01.01.2026).
Правила ведения Национального каталога товаров, а также регистрации товаров в нем
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила ведения Национального каталога товаров, а также регистрации товаров в нем (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15-12) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и определяют порядок ведения Национального каталога товаров, а также регистрации товаров в нем.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в области здравоохранения - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);

Тауарлардың ұлттық каталогын жүргізу, сондай-ақ онда тауарларды тіркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2025 жылғы 31 шiлдедегi № 232-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 шiлдеде № 36544 болып тіркелді.
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 15-12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тауарлардың ұлттық каталогын жүргізу, сондай-ақ онда тауарларды тіркеу қағидалары бекітітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Цифрлық трансформация және тауарларды таңбалау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрі
А. Шаккалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрі
2025 жылғы 31 шілдедегі
№ 232-НҚ бұйрығымен
бекітілген
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағидалар жаңа редакцияда көзделген – ҚР Сауда және интеграция министрінің 02.10.2025 № 284-НҚ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тауарлардың ұлттық каталогын жүргізу, сондай-ақ онда тауарларды тіркеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тауарлардың ұлттық каталогын жүргізу, сондай-ақ онда тауарларды тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 15-12) тармақшасына сәйкес әзірленді және Тауарлардың ұлттық каталогын жүргізу, сондай-ақ онда тауарларды тіркеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын қорғау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасы (көмек) саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган);

2) глобальный идентификационный номер (Global Trade Item Number, далее – код товара (GTIN)) – номер, присваиваемый группе товаров национальным (региональным) подразделением международной организации в области стандартизации учета и штрихового кодирования логистических единиц GS1 в соответствии со стандартами данной организации GS1, в целях ее однозначной идентификации в мировом экономическом пространстве, и используемый в качестве кода товара в Национальном каталоге товаров.
3) средство идентификации – уникальная последовательность символов в машиночитаемой форме, представленная в виде штрихового кода, или записанная на радиочастотную метку, или представленная с использованием иного средства (технологии) автоматической идентификации;
4) Единый оператор маркировки и прослеживаемости товаров (далее – Единый оператор) – государственное предприятие, акционерное общество, товарищество с ограниченной ответственностью, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат государству, осуществляющее разработку, администрирование, сопровождение и эксплуатационную поддержку информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров, включая разработку, ведение и актуализацию Национального каталога товаров, и иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
5) Национальный каталог товаров - информационный ресурс, разработанный Единым оператором, содержащий единую номенклатуру продукции и обязательный к использованию в качестве справочника товаров при осуществлении процессов маркировки и прослеживаемости товаров в Республике Казахстан, включающий характеристики товаров, коды товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности и иные значения;
6) GS1– международная организация в области стандартизации учета и штрихового кодирования логистических единиц.
Глава 2. Порядок ведения Национального каталога товаров, а также регистрации товаров в нем
3. Национальный каталог товаров ведется в электронной форме, на казахском и русском языках.
4. Единый оператор обеспечивает бесперебойное функционирование Национального каталога товаров, за исключением случаев технологических перерывов для проведения работ по актуализации Национального каталога товаров.
5. Актуализация Национального каталога товаров осуществляется Единым оператором на основе сведений, предоставленных субъектами торговой деятельности.
6. Регистрации в Национальном каталоге товаров подлежат товары, указанные в Перечне товаров, подлежащих маркировке, утвержденном приказом исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 27 сентября 2024 года № 343-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35129).

2) жаһандық сәйкестендіру нөмірі (Global Trade Item Number, бұдан әрі – тауар коды (GTIN)) – тауар тобын әлемдік экономикалық кеңістікте бір мәнді сәйкестендіру мақсатында оған GS1 – логистикалық бірліктерді есепке алуды стандарттау және штрихтық кодтау саласындағы халықаралық ұйымның ұлттық (өңірлік) бөлімшесі осы ұйымның GS1 стандарттарына сәйкес беретін және Тауарлардың ұлттық каталогында тауар коды ретінде пайдаланылатын нөмір;
3) сәйкестендіру құралы – штрихтық код түрінде ұсынылған немесе радиожиілік белгісіне жазылған немесе өзге де автоматты сәйкестендіру құралын (технологиясын) пайдалана отырып ұсынылған, машинамен оқылатын нысандағы символдардың бірегей қатары;
4) Тауарларды таңбалау мен қадағалаудың бірыңғай операторы (бұдан әрі – Бірыңғай оператор) – Тауарлардың ұлттық каталогын әзірлеуді, жүргізуді және өзектілендіруді қоса алғанда, тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақпараттық жүйесін әзірлеуді, әкімшілендіруді, сүйемелдеуді және пайдалануда қолдауды және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорын, дауыс беретін акцияларының елу пайыздан астамы (жарғылық капиталға қатысу үлестері) тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі акционерлік қоғам, жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
5) Тауарлардың ұлттық каталогы – Тауарларды таңбалау мен қадағалаудың бірыңғай операторы әзірлеген, өнімдердің бірыңғай номенклатурасын қамтитын және Қазақстан Республикасында тауарларды таңбалау мен қадағалау процестерін жүзеге асыру кезінде тауарлар анықтамалығы ретінде пайдаланылуы міндетті, тауарлар сипаттамаларын, сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасының кодтарын және өзге де мәндерді қамтитын ақпараттық ресурс;
6) GS1 – логистикалық бірліктерді есепке алуды стандарттау және штрихтық кодтау саласындағы халықаралық ұйым.
2-тарау. Тауарлардың ұлттық каталогын жүргізу, сондай-ақ онда тауарларды тіркеу тәртібі
3. Тауарлардың ұлттық каталогы электрондық нысанда қазақ және орыс тілдерінде жүргізіледі.
4. Бірыңғай оператор Тауарлардың ұлттық каталогын өзектілендіру бойынша жұмыстарды жүргізуге арналған технологиялық үзілістерден басқа, Тауарлардың ұлттық каталогының үзіліссіз жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
5. Тауарлардың ұлттық каталогын өзектілендіруді тауар қызметі субъектілері ұсынған мәліметтер негізінде Бірыңғай оператор жүзеге асырады.
6. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 27 қыркүйектегі № 343-НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35129 болып тіркелген) бекітілген Таңбалауға жататын тауарлар тізбесінде көрсетілген тауарлар Тауарлардың ұлттық каталогында тіркелуге жатады.

7. Субъекты торговой деятельности, осуществляющие маркировку товаров средствами идентификации, регистрируют товары в Национальном каталоге товаров путем заполнения электронной формы регистрации товаров (далее – электронная форма), формируемой Национальным каталогом товаров по каждой товарной группе отдельно.
8. Для регистрации товаров в Национальном каталоге товаров субъекты торговой деятельности, которые осуществляют маркировку товаров средствами идентификации, предоставляют следующие сведения:
1) по табачным изделиям – сведения, указанные в пункте 17 Правил маркировки и прослеживаемости табачных изделий средствами идентификации, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2020 года № 927 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21302);
2) по обувным товарам – сведения, указанные в пункте 15 Правил маркировки и прослеживаемости обувных товаров, утвержденных приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2021 года № 518 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24624).
9. Для регистрации карточки лекарственных средств в Национальном каталоге товаров сведения вносятся в соответствии с пунктом 39 Правил маркировки и прослеживаемости лекарственных средств и маркировки медицинских изделий, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 января 2021 года № ҚР ДСМ-11 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22146).
10. Единый оператор в течение 2 (двух) рабочих дней со дня представления электронной формы, проверяет полноту сведений о товарах, указанных в пунктах 8 и 9 настоящих Правил.
В случае несоответствия сведений требованиям пунктов 8 и 9 настоящих Правил, Единый оператор указывает субъекту торговой деятельности, каким требованиям не соответствуют сведения, устанавливает разумный срок - 2 рабочих дня для приведения их в соответствие с требованиями.
11. Единый оператор возвращает заполненную электронную форму, если субъект торговой деятельности не привел сведения в соответствие с требованиями пунктов 8 и 9 настоящих Правил в срок, установленный в пункте 10 настоящих Правил.
Возврат электронной формы не препятствует повторному направлению электронной формы.
12. При представлении сведений, указанных в пунктах 8 и 9 настоящих Правил, Единый оператор в течение 1 (одного) рабочего дня после заполнения субъектом торговой деятельности электронной формы, регистрирует товар в Национальном каталоге товаров либо отказывает в регистрации товара по следующим основаниям:

7. Тауарларды сәйкестендіру құралдарымен таңбалауды жүзеге асыратын сауда қызметінің субъектілері тауарларды Тауарлардың ұлттық каталогы әрбір тауар тобы бойынша жеке қалыптастыратын тауарларды тіркеудің электрондық нысанын (бұдан әрі – электрондық нысан) толтыру жолымен Тауарлардың ұлттық каталогында тіркейді.
8. Тауарларды Тауарлардың ұлттық каталогында тіркеу үшін тауарларды сәйкестендіру құралдарымен таңбалауды жүзеге асыратын сауда қызметінің субъектілері мынадай мәліметтерді ұсынады:
1) темекі бұйымдары бойынша – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 28 қыркүйектегі № 927 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21302 болып тіркелген) бекітілген Темекі бұйымдарын сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және қадағалау қағидаларының 17-тармағында көрсетілген мәліметтер;
2) аяқ киім тауарлары бойынша – Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 30 қыркүйектегі № 518 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24624 болып тіркелген) бекітілген аяқ киім тауарларын таңбалау және қадағалау қағидаларының 15-тармағында көрсетілген мәліметтер.
9. Дәрілік заттар карточкасын Тауарлардың ұлттық каталогында тіркеу үшін мәліметтер Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 27 қаңтардағы № ҚР ДСМ-11 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22146 болып тіркелген) бекітілген Дәрілік заттарды таңбалау және қадағалау және медициналық бұйымдарды таңбалау қағидаларының 39-тармағына сәйкес енгізіледі.
10. Бірыңғай оператор электрондық нысанды ұсынған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 8 және 9-тармақтарында көрсетілген тауарлар туралы мәліметтердің толықтығын тексереді.
Мәліметтер осы Қағидалардың 8 және 9-тармақтарының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда Бірыңғай оператор сауда қызметі субъектісіне мәліметтердің қандай талаптарға сәйкес келмейтінін көрсетеді, оларды талаптарға сәйкес келтіру үшін ақылға қонымды мерзім – 2 жұмыс күнін белгілейді.
11. Егер сауда қызметі субъектісі мәліметтерді осы Қағидалардың 10-тармағында белгіленген мерзімде осы Қағидалардың 8 және 9-тармақтарының талаптарына сәйкес келтірмесе, бірыңғай оператор толтырылған электрондық нысанды қайтарады.
Электрондық нысанды қайтару электрондық нысанды қайта бағыттауға кедергі келтірмейді.
12. Осы Қағидалардың 8 және 9-тармақтарында көрсетілген мәліметтерді ұсынған кезде Бірыңғай оператор сауда қызметі субъектісі электрондық нысанды толтырғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде тауарды Тауарлардың ұлттық каталогында тіркейді не мынадай негіздер бойынша тауарды тіркеуден бас тартады:

1) товар с заявленным при регистрации кодом товара (GTIN) уже зарегистрирован в Национальном каталоге товаров;
2) код товара (GTIN) по данным GS1 не подлежит использованию субъектом торговой деятельности;
3) код товара (GTIN) по данным GS1 не существует.
13. При устранении субъектом торговой деятельности причин отказа в регистрации товара, субъект торговой деятельности повторно направляет Единому оператору заполненную электронную форму через Национальный каталог товаров.
14. В случае несогласия с отказом в регистрации товара, субъект торговой деятельности, в праве обжаловать решение Единого оператора, в соответствии со статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.

1) тіркеу кезінде мәлімделген тауар коды (GTIN) бар тауар Тауарлардың ұлттық каталогында тіркелген;
2) GS1 деректері бойынша тауар коды (GTIN) сауда қызметі субъектісінің пайдалануына жатпайды;
3) GS1 деректері бойынша тауар коды (GTIN) жоқ.
13. Сауда қызметі субъектісі тауарды тіркеуден бас тарту себептерін жойған кезде сауда қызметі субъектісі Тауарлардың ұлттық каталогы арқылы толтырылған электрондық нысанды Бірыңғай операторға қайта жібереді.
14. Тауарды тіркеуден бас тартумен келіспеген жағдайда, сауда қызметінің субъектісі Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабына сәйкес Бірыңғай оператордың шешіміне шағымдануға құқылы.