Об утверждении Правил формирования и ведения реестра недобросовестных участников биржевых торгов
Приказ и.о. Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 25 июля 2025 года № 9. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2025 года № 36532
В соответствии с пунктом 2 статьи 18-1 Закона Республики Казахстан "О товарных биржах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и ведения реестра недобросовестных участников биржевых торгов.
2. Департаменту биржевого контроля Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан (далее – Агентство) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Председателя Агентства по
защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
Б. Самбетов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Исполняющий обязанности
Председателя Агентства
по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
от 25 июля 2025 года № 9
Правила формирования и ведения реестра недобросовестных участников биржевых торгов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и ведения реестра недобросовестных участников биржевых торгов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 18-1 Закона Республики Казахстан "О товарных биржах" и определяют порядок формирования и ведения реестра недобросовестных участников биржевых торгов.
2. Основные понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) биржевая торговля – предпринимательская деятельность по реализации биржевых товаров, осуществляемая на товарной бирже путем проведения биржевых торгов в электронной форме, регистрации и оформления сделок в соответствии с законодательством Республики Казахстан о товарных биржах;
2) продавец – клиент, биржевой дилер или маркет-мейкер осуществляющий продажу биржевого товара на товарной бирже по установленным правилам биржевой торговли;
3) покупатель – клиент, биржевой дилер или маркет-мейкер осуществляющий покупку биржевого товара на товарной бирже по установленным правилам биржевой торговли.

Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының м.а. 2025 жылғы 25 шiлдедегi № 9 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 шiлдеде № 36532 болып тіркелді
"Тауар биржалары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-1-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Биржалық бақылау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Агенттіктің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Агенттік төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
төрағасының міндетін атқарушы
Б. Самбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі төрағасының
міндетін атқарушы
2025 жылғы 25 шілдедегі
№ 9
Бұйрығымен бекітілді
Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тауар биржалары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-1-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) биржалық сауда – тауар биржасында Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасына сәйкес электрондық нысанда биржалық сауда-саттық өткізу, мәмілелерді тіркеу және ресімдеу арқылы жүзеге асырылатын биржалық тауарларды өткізу жөніндегі кәсіпкерлік қызмет;
2) сатушы – тауар биржасында биржалық тауарды белгіленген биржалық сауда қағидалары бойынша сатуды жүзеге асыратын клиент, биржалық дилер немесе маркет-мейкер;
3) сатып алушы – тауар биржасында биржалық тауарды белгіленген биржалық сауда қағидалары бойынша сатып алуды жүзеге асыратын клиент, биржалық дилер немесе маркет-мейкер.

3. Сведения, содержащиеся в реестре недобросовестных участников биржевых торгов, размещаются на официальном интернет-ресурсе антимонопольного органа и доступны для ознакомления заинтересованным лицам на безвозмездной основе.
Глава 2. Порядок формирования и ведения реестра недобросовестных участников биржевых торгов
4. Реестр недобросовестных участников биржевых торгов формируется и ведется на казахском и русском языках в электронном виде и представляет собой перечень:
1) покупателей, предоставивших недостоверную информацию по предъявляемым требованиям и (или) документам, влияющим на ценовое предложение;
2) продавцов и покупателей, не исполнивших свои обязательства по подписанию договоров по заключенным биржевым сделкам;
3) продавцов и покупателей, не исполнивших либо ненадлежащим образом исполнивших свои обязательства по заключенным с ними договорам.
5. Формирование реестра недобросовестных участников биржевых торгов осуществляется на основании сведений о недобросовестных участниках биржевых торгов, представляемых товарными биржами и (или) клиринговыми центрами товарных бирж, при условии предоставления в антимонопольный орган документально подтвержденных сведений, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Антимонопольный орган в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня предоставления сведений о недобросовестных участниках биржевых торгов рассматривает их, осуществляет проверку на достоверность, запрашивает письменное объяснение у предполагаемого недобросовестного участника и по результатам анализа принимает мотивированное решение о внесении сведений в реестр недобросовестных участников биржевых торгов.
7. В случае предоставления в антимонопольный орган неполных и (или) недостоверных (некорректных) сведений для внесения в реестр недобросовестных участников биржевых торгов, антимонопольный орган в течение 7 (семи) рабочих дней направляет посредством электронной почты уведомление товарной бирже и (или) клиринговому центру товарной биржи о необходимости в течение 5 (пяти) рабочих дней повторно предоставить сведения о недобросовестном участнике биржевых торгов в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил.
В случае непредоставления необходимых сведений сообщение товарной биржи и (или) клирингового центра товарной биржи о внесении в реестр недобросовестных участников биржевых торгов подлежит оставлению без рассмотрения с последующим уведомлением об этом товарной биржи и (или) клирингового центра товарной биржи в течение 3 (трех) рабочих дней.

3. Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізіліміндегі мәліметтер монополияға қарсы органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады және мүдделі тұлғалардың өтеусіз негізінде танысуы үшін қолжетімді.
2-тарау. Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібі
4. Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізілімі қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде қалыптастырылады және жүргізіледі және мынадай:
1) қойылатын талаптар және (немесе) баға ұсынысына әсер ететін құжаттар бойынша анық емес ақпарат берген сатып алушылар;
2) жасалған биржалық мәмілелер бойынша шарттарға қол қою жөніндегі өз міндеттемелерін орындамаған сатушылар мен сатып алушылар;
3) өздерімен жасалған шарттар бойынша өз міндеттемелерін орындамаған не тиісті түрде орындамаған сатушылар мен сатып алушылар тізбесін білдіреді.
5. Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізілімін қалыптастыру тауар биржалары және (немесе) тауар биржаларының клирингтік орталықтары ұсынған биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылар туралы мәліметтердің негізінде, монополияға қарсы органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген құжаттамалық расталған мәліметтерді берген кезде жүзеге асырылады.
6. Монополияға қарсы орган биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылар туралы мәліметтер ұсынылған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде оларды қарайды, дәйектілігін тексеруді жүзеге асырады, болжанатын жосықсыз қатысушыдан жазбаша түсіндіру сұратады және талдау нәтижелері бойынша биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізіліміне мәліметтерді енгізу туралы дәлелді шешім қабылдайды.
7. Монополияға қарсы органға биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізіліміне енгізу үшін толық емес және (немесе) дәйексіз (қате) мәліметтер ұсынылған жағдайда, монополияға қарсы орган 7 (жеті) жұмыс күні ішінде электрондық почта арқылы тауар биржасына және (немесе) тауар биржасының клирингтік орталығына 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушы туралы мәліметтерді қайта ұсыну қажет екендігі туралы хабарлама жібереді.
Тауар биржасынан және (немесе) тауар биржасының клирингтік орталығынан биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізіліміне енгізу туралы қажетті мәліметтер ұсынылмаған жағдайда, хабарлама бұл туралы кейіннен тауар биржасын және (немесе) тауар биржасының клирингтік орталығын 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабардар ете отырып, қараусыз қалдырылуға жатады.

8. Ведение реестра недобросовестных участников биржевых торгов осуществляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перед внесением в реестр антимонопольный орган уведомляет участника биржевых торгов о предполагаемом внесении с указанием оснований и предоставляет срок не менее 5 (пяти) рабочих дней для предоставления письменных возражений.
Непредоставление ответа в установленный срок означает отсутствие возражений от участника биржевых торгов.
При внесении сведений в реестр недобросовестных участников биржевых торгов указываются:
1) наименование товарной биржи и (или) клирингового центра товарной биржи, предоставившего сведения о недобросовестных участниках биржевой торговли;
2) сведения о проведенных биржевых торгах:
наименование биржевого товара;
дата проведения торгов;
номер сделки;
3) сведения о продавце и (или) покупателе:
наименование продавца и (или) покупателя, местонахождение, номер телефона, адрес электронной почты;
страна резидентства;
для резидентов Республики Казахстан – бизнес идентификационный номер (БИН) (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (ИИН) (для физического лица);
для нерезидентов – регистрационные данные юридических лиц (физических лиц) осуществляющих предпринимательскую деятельность (номер регистрационного свидетельства, бизнес идентификационный номер (БИН), индивидуальный идентификационный номер (ИИН) при наличии);
4) номер договора по заключенной биржевой сделке;
5) основание признания участника биржевых торгов недобросовестным участником.
9. Внесение в реестр недобросовестных участников биржевых торгов осуществляется на основании решения антимонопольного органа, принимаемого по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сведения о недобросовестных участниках биржевых торгов в течение 3 (трех) рабочих дней размещаются в интернет-ресурсе антимонопольного органа и направляются товарным биржам и клиринговым центрам товарных бирж для использования в работе.
О принятом решении антимонопольный орган также извещает участника биржевых торгов в течение 1 (одного) рабочего дня.
10. Срок нахождения в реестре составляет 2 (два) года со дня принятия антимонопольным органом решения о признании их недобросовестными участниками биржевых торгов.
Участник биржевых торгов вправе обжаловать решение антимонопольного органа о включении в реестр недобросовестных участников биржевых торгов в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.

8. Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізілімін жүргізу осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады.
Тізілімге енгізуден бұрын монополияға қарсы орган биржадағы сауда-саттыққа қатысушыны негіздерді көрсете отырып болжанатын енгізу туралы хабардар етеді және жазбаша қарсылықтар беру үшін кемінде 5 (бес) жұмыс күні мерзімін ұсынады.
Белгіленген мерзімде жауап ұсынбай биржадағы сауда-саттыққа қатысушыдан қарсылықтардың жоқ екенін білдіреді.
Сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізіліміне мәліметтер енгізу кезінде:
1) биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылар туралы мәліметтер ұсынған тауар биржасының және (немесе) тауар биржасы клирингтік орталығының атауы;
2) жүргізілген биржадағы сауда-саттық туралы мәліметтер:
биржалық тауардың атауы;
сауда-саттықты өткізу күні;
мәміленің нөмірі;
3) сатушы және (немесе) сатып алушы туралы мәліметтер:
сатушының және (немесе) сатып алушының атауы, орналасқан жері, телефон нөмірі, электрондық почта мекенжайы;
резидент елі;
Қазақстан Республикасының резиденттері үшін – бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН) (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) (жеке тұлға үшін);
бейрезиденттер үшін – кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың (жеке тұлғалардың) тіркеу деректері (тіркеу куәлігінің нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) болған кезде);
4) жасалған биржалық мәміле бойынша шарттың нөмірі;
5) биржалық сауда-саттыққа қатысушыны жосықсыз қатысушы деп танудың негізі көрсетіледі.
9. Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізіліміне енгізу осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылданатын монополияға қарсы орган шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізілімінен мәліметтерді алып тастау туралы ақпарат 3 (үш) жұмыс күні ішінде монополияға қарсы органның интернет-ресурсында орналастырылып, тауар биржаларына және тауар биржаларының клирингтік орталықтарына жұмыста пайдалану үшін жіберіледі.
Қабылданған шешім туралы монополияға қарсы орган сондай-ақ биржадағы сауда-саттыққа қатысушыны 1 (бір) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
10. Тізілімде болу мерзімі монополияға қарсы орган оларды биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылар деп тану туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі ) жылды құрайды.
Биржадағы сауда-саттыққа қатысушы биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізіліміне енгізу туралы монополияға қарсы органның шешіміне Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен шағымдануға құқылы.

11. Продавцы или покупатели, внесенные в реестр недобросовестных участников биржевых торгов, не допускаются к участию в биржевых торгах.
Сведения, содержащиеся в реестре недобросовестных участников биржевых торгов, исключаются из указанного реестра не позднее 1 (одного) рабочего дня со дня окончания срока, установленного пунктом 11 настоящих Правил, а также в случае отмены решения антимонопольного органа о признании участника недобросовестным участником биржевых торгов.
Информация об исключении сведений из реестра недобросовестных участников биржевых торгов в течение 1 (одного) рабочего дня размещается в интернет-ресурсе антимонопольного органа и направляется товарным биржам и клиринговым центрам для использования в работе, а также указанным участникам биржевых торгов.
12. Решение о внесении участников биржевых торгов в реестр оформляется приказом руководителя антимонопольного органа либо лица, исполняющего его обязанности.
13. В реестр недобросовестных участников биржевых торгов не вносятся лица, имеющие обязательство по реализации биржевых товаров через товарные биржи в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 142 "Об утверждении перечня биржевых товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10587).
Приложение 1
к Правилам формирования и ведения
реестра недобросовестных
участников биржевых торгов
Форма
Сведения о недобросовестных участниках биржевых торгов
Наименование товарной биржи и (или) клирингового центра товарной биржи, предоставившего сведения о недобросовестных участниках биржевых торгов
Сведения о проведенных биржевых торгах
Сведения о продавце и (или) покупателе
1
2
3
Наименование биржевого товара
Дата размещения объявления на интернет-ресурсе товарной биржи
Дата проведения торгов
Номер сделки
Наименование продавца и (или) покупателя, местонахождение, номер телефона, адрес электронной почты
Страна резидентства
Для резидентов Республики Казахстан – бизнес идентификационный номер (БИН) (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (ИИН) (для физического лица)
Для нерезидентов – регистрационные данные юридических лиц (физических лиц) осуществляющих предпринимательскую деятельность (номер регистрационного свидетельства, бизнес идентификационный номер (БИН), индивидуальный идентификационный номер (ИИН) при наличии)
продолжение таблицы
Номер договора по заключенной биржевой сделке
Основание признания участника биржевых торгов недобросовестным участником биржевых торгов
4
5
Приложение 2
к Правилам формирования и ведения
реестра недобросовестных
участников биржевых торгов
Форма
Реестр недобросовестных участников биржевых торгов
Наименование товарной биржи и (или) клирингового центра товарной биржи, предоставившего сведения о недобросовестных участниках биржевых торгов
Сведения о проведенных биржевых торгах
Сведения о продавце и (или) покупателе
1
2
3
Наименование биржевого товара
Дата проведения торгов
Номер сделки
Наименование продавца и (или) покупателя, местонахождение, номер телефона, адрес электронной почты
Страна резидентства
Для резидентов Республики Казахстан – бизнес идентификационный номер (БИН) (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (ИИН) (для физического лица)
Для нерезидентов – регистрационные данные юридических лиц (физических лиц) осуществляющих предпринимательскую деятельность (номер регистрационного свидетельства, бизнес идентификационный номер (БИН), индивидуальный идентификационный номер (ИИН) в случае наличия)
продолжение таблицы
Номер договора по заключенной биржевой сделке
Основание признания участника биржевых торгов недобросовестным участником биржевых торгов
Дата внесения в реестр недобросовестных участников биржевых торгов
4
5
6
Приложение 3
к Правилам формирования и ведения
реестра недобросовестных
участников биржевых торгов
Форма
О внесении в реестр недобросовестных участников биржевых торгов

11. Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылар тізіліміне енгізілген сатушылар немесе сатып алушылар биржадағы сауда-саттыққа қатысуға жіберілмейді.
Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылар тізілімінде қамтылған мәліметтер осы Қағидалардың 11-тармағында белгіленген мерзім аяқталған күннен бастап жұмыс күнінен кешіктірілмей, сондай-ақ монополияға қарсы органның қатысушыны биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушы деп тану туралы шешімінің күші жойылған жағдайда аталған тізілімнен алып тасталады.
Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізілімінен мәліметтерді алып тастау туралы ақпарат 1 (бір) жұмыс күні ішінде монополияға қарсы органның интернет-ресурсында орналастырылып, тауар биржаларына және тауар биржаларының клирингтік орталықтарына жұмыста пайдалану үшін, сондай-ақ биржадағы сауда-саттыққа аталған қатысушыларға жіберіледі.
12. Биржадағы сауда-саттыққа қатысушыларды тізілімге енгізу туралы шешім монополияға қарсы орган басшының не оның міндетін атқарушы адамның бұйрығымен ресімделеді.
13. Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізіліміне "Биржалық тауарлардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 142 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10587 болып тіркелген) сәйкес биржалық тауарларды тауар биржалары арқылы өткізу міндеттемесі бар тұлғалар енгізілмейді.
Биржадағы сауда-саттыққа
жосықсыз қатысушылардың
тізілімін қалыптастыру және
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылар туралы мәліметтер
Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылар туралы мәліметтер ұсынған тауар биржасының және (немесе) тауар биржасы клирингтік орталығының атауы
Өткізілген биржадағы сауда-саттық туралы мәліметтер
Сатушы және (немесе) сатып алушы туралы мәліметтер
1
2
3
Биржалық тауардың атауы
Тауар биржасының интернет-ресурсында хабарландыруды орналастыру күні
Сауда-саттықты өткізу күні
Мәміленің нөмірі
Сатушының және (немесе) сатып алушының атауы, орналасқан жері, телефон нөмірі, электрондық почта мекенжайы;
Резидент елі
Қазақстан Республикасының резиденттері үшін – бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН) (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) (жеке тұлға үшін)
Бейрезиденттер үшін – кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың (жеке тұлғалардың) тіркеу деректері тіркеу деректері (тіркеу куәлігінің нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) болған кезде);
кестенің жалғасы
Жасалған биржалық мәміле бойынша шарттың нөмірі
Биржадағы сауда-саттыққа қатысушыны биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушы деп танудың негізі
4
5
Биржадағы сауда-саттыққа
жосықсыз қатысушылардың
тізілімін қалыптастыру және
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізілімі
Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылар туралы мәліметтер ұсынған тауар биржасының және (немесе) тауар биржасы клирингтік орталығының атауы
Өткізілген биржадағы сауда-саттық туралы мәліметтер
Сатушы және (немесе) сатып алушы туралы мәліметтер
1
2
3
Биржалық тауардың атауы
Сауда-саттықты өткізу күні
Мәміленің нөмірі
Сатушының және (немесе) сатып алушының атауы, орналасқан жері, телефон нөмірі, электрондық почта мекенжайы;
Резидент елі
Қазақстан Республикасының резиденттері үшін – бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН) (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) (жеке тұлға үшін)
Бейрезиденттер үшін – кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың (жеке тұлғалардың) тіркеу деректері тіркеу деректері (тіркеу куәлігінің нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) болған кезде);
кестенің жалғасы
Жасалған биржалық мәміле бойынша шарттың нөмірі
Биржадағы сауда-саттыққа қатысушыны биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушы деп танудың негізі
Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізіліміне енгізу күні
4
5
6
Биржадағы сауда-саттыққа
жосықсыз қатысушылардың
тізілімін қалыптастыру және
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізіліміне енгізу туралы

Руководствуясь статьей 18-1 Закона Республики Казахстан "О товарных биржах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в реестр недобросовестных участников биржевых торгов следующие сведения:
"
Наименование товарной биржи и (или) клирингового центра товарной биржи, предоставившего сведения о недобросовестных участниках биржевых торгов
Сведения о проведенных биржевых торгах:
наименование биржевого товара
дата проведения торгов
номер сделки
Сведения о продавце и (или) покупателе:
наименование продавца и (или) покупателя
страна резидентства
для резидентов Республики Казахстан – бизнес идентификационный номер (БИН) (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (ИИН) (для физического лица)
для нерезидентов – регистрационные данные юридических лиц (физических лиц) осуществляющих предпринимательскую деятельность (номер регистрационного свидетельства, бизнес идентификационный номер (БИН), индивидуальный идентификационный номер (ИИН) при наличии)
Номер договора по заключенной биржевой сделке
Основание признания участника биржевых торгов недобросовестным участником биржевых торгов
Дата внесения в реестр недобросовестных участников биржевых торгов
".
2. Период нахождения в реестре определить 2 (два) года со дня подписания приказа.
3. Приказ вступает в силу со дня подписания.
Уполномоченное лицо ФИО
Используемые аббревиатуры:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
Ф.И.О. - фамилия, имя, отчество (при наличии).

"Тауар биржалары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-1-бабын басшылыққа ала отырып БҰЙЫРАМЫН:
1. Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізіліміне мынадай мәліметтер енгізілсін:
"
Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылар туралы мәліметтер ұсынған тауар биржасының және (немесе) тауар биржасы клирингтік орталығының атауы
Өткізілген биржадағы сауда-саттық туралы мәліметтер:
биржалық тауардың атауы
сауда-саттықты өткізу күні
мәміленің нөмірі
Сатушы және (немесе) сатып алушы туралы мәліметтер:
сатушының және (немесе) сатып алушының атауы
резидент елі
Қазақстан Республикасының резиденттері үшін – бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН) (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) (жеке тұлға үшін)
бейрезиденттер үшін – кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың (жеке тұлғалардың) тіркеу деректері
Жасалған биржалық мәміле бойынша шарттың нөмірі
Биржадағы сауда-саттыққа қатысушыны биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушы деп танудың негізі
Биржадағы сауда-саттыққа жосықсыз қатысушылардың тізіліміне енгізу күні
".
2. Тізілімде болу мерзімі бұйрыққа қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жыл болып белгіленсін.
3. Бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Уәкілетті адам Т.А.Ә.
Пайдаланылатын аббревиатуралар:
БСН - бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі;
Т.А.Ә. - тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда).