О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 мая 2020 года № 134 "Об утверждении Правил по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта"
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 22 июля 2025 года № 142. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2025 года № 36517
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 мая 2020 года № 134 "Об утверждении Правил по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20678) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил по распределению внебюджетных денег, направленных на развитие физической культуры и спорта";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 65-4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила по распределению внебюджетных денег, направленных на развитие физической культуры и спорта.";
в Правилах по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила по распределению внебюджетных денег, направленных на развитие физической культуры и спорта";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила по распределению внебюджетных денег, направленных на развитие физической культуры и спорта (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 65-4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" и определяют порядок распределения внебюджетных денег, направленных на развитие физической культуры и спорта.
2. Основное понятие, используемое в настоящих Правилах:
единый оператор – некоммерческая организация в форме корпоративного фонда, определяемая уполномоченным органом в области физической культуры и спорта, осуществляющая деятельность по распределению внебюджетных денег, направленных на развитие физической культуры и спорта в соответствии с пунктом 1 статьи 50-1 Закона.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок распределения внебюджетных денег, направленных на развитие физической культуры и спорта";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Единый оператор распределяет внебюджетные деньги, направленные на развитие физической культуры и спорта, в соответствии с пунктом 2 статьи 50-1 Закона на основе принципов:

"Дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 20 мамырдағы № 134 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2025 жылғы 22 шiлдедегi № 142 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 25 шiлдеде № 36517 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 20 мамырдағы № 134 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20678 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақшаны бөлу жөніндегі қағидаларды бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 65-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақшаны бөлу жөніндегі қағидалар бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақшаны бөлу жөніндегі қағидалар";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақшаны бөлу жөніндегі осы қағидалар (бұдан әрі - Қағидалар) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 7-бабының 65-4) тармақшасына сәйкес әзірленген және дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақшаны бөлу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымы:
бірыңғай оператор - Заңның 50-1-бабының 1-тармағына сәйкес дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган айқындайтын, дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақшаны бөлу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын, корпоративтік қор нысанындағы коммерциялық емес ұйым.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақшаны бөлу тәртібі";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бірыңғай оператор дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақшаны Заңның 50-1-бабының 2-тармағына сәйкес:

1) соблюдения воли благотворителя по распределению благотворительной помощи пользователям;
2) эффективности мероприятий по оказанию благотворительной помощи;
3) обеспечения целевого расходования средств, выделенных в рамках благотворительной помощи;
4) позитивного влияния благотворительной помощи.
4. Для получения внебюджетных денег, направленных на развитие физической культуры и спорта, юридические или физические лица направляют в адрес единого оператора заявление о предоставлении благотворительной помощи на бумажном носителе (далее – заявление) по форме согласно приложению 1 с приложением документов согласно перечню, указанному в приложении 2 настоящих Правил.
В случае предоставления документов на иностранном языке засвидетельствование верности перевода прилагаемых документов осуществляется согласно статьи 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Юридические или физические лица после получения благотворительной помощи представляют на ежеквартальной, полугодовой и годовой основе единому оператору отчетность о целевом использовании внебюджетных денег, предусмотренной согласно пункту 7 статьи 50-1 Закона.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в приложении 2 слова "Приложение 2 к Правилам по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта" заменить словами "Приложение 2 к Правилам по распределению внебюджетных денег, направленных на развитие физической культуры и спорта".
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим приказом, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и
спорта Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов
Приложение к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 22 июля 2025 года № 142
Приложение 1
к Правилам по распределению
внебюджетных денег,
направленных на развитие
физической культуры и спорта
Кому_______________________
(должность, фамилия, имя,
отчество руководителя
(при его наличии) единого оператора
по распределению внебюджетных денег,
направленных на развитие
физической культуры и спорта)
от_________________________
(юридического или физического лица)
____________________________
(адрес, телефон, электронная почта)
Заявление на оказание благотворительной помощи
Прошу Вас рассмотреть возможность оказания благотворительной помощи:
_____________________________________________________________
(цель получения благотворительной помощи, запрашиваемая сумма
________________________________________________________________________________
благотворительной помощи, ожидаемые результаты, со сроком освоения
________________________________________________________________________________
внебюджетных денег в ___ квартале 20__ года).
Настоящим подтверждаю свое ознакомление и согласие по распределению внебюджетных денег, направленных на развитие физической культуры и спорта с приложением документов согласно перечню.
В соответствии c пунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" субъект или его законный представитель дает (отзывает) согласие на сбор, обработку персональных данных письменно, посредством государственного сервиса, негосударственного сервиса либо иным способом, позволяющим подтвердить получение согласия.
Приложение: ___ листах.
________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя юридического лица или физического лица)
Место для печати ________ (при наличии)
Дата заявления "____" ____________ 20__ года

1) пайдаланушыларға қайырымдылық көмекті бөлу бойынша қайырымдылық көмек берушінің ерік-жігерін сақтау;
2) қайырымдылық көмек көрсету жөніндегі іс-шаралардың тиімділігі;
3) қайырымдылық көмек шеңберінде бөлінген қаражаттың мақсатты жұмсалуын қамтамасыз ету;
4) қайырымдылық көмектің оң әсер ету қағидаттары негізінде бөледі.
4. Дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақшаны алу үшін заңды немесе жеке тұлғалар бірыңғай оператордың атына осы Қағидалардың 2-қосымшасында көрсетілген тізбеге сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз түрінде қайырымдылық көмек беру туралы өтініш (бұдан әрі - өтініш) жібереді.
Құжаттарды шет тілінде ұсынған жағдайда қоса берілген құжаттардың аудармасының дұрыстығын куәландыру "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабына сәйкес жүзеге асырылады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Заңды немесе жеке тұлғалар қайырымдылық көмекті алғаннан кейін тоқсан сайынғы, жартыжылдық және жылдық негізде бірыңғай операторға Заңның 50-1-бабының 7-тармағына сәйкес көзделген бюджеттен тыс ақшаны мақсатты пайдалану туралы есеп береді.";
1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-қосымшада "Дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі қағидаларға 2-қосымша" сөздері "Дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақшаны бөлу жөніндегі қағидаларға 2-қосымша" сөздерімен ауыстырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық күшіне енгеннен кейін Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурстарында орналастыруды;
3) осы бұйрықта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрдің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2025 жылғы 22 шілдедегі
№ 142 бұйрыққа
қосымша
Дене шынықтыру мен спортты
дамытуға бағытталған
бюджеттен тыс ақшаны бөлу
жөніндегі қағидаларға
1-қосымша
Кімге ______________________
(дене шынықтыру мен спортты
дамытуға бағытталған
бюджеттен тыс ақшаны бөлу
жөніндегі бірыңғай
оператор басшысының
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Кімнен _____________________
(заңды немесе жеке тұлғаның)
____________________________
(мекен-жайы, телефоны,
электрондық поштасы)
Қайырымдылық көмек көрсетуге өтініш
______________________________________________________________________________
(қайырымдылық көмек алу мақсаты, қайырымдылық көмектің сұралатын сомасы, күтілетін
нәтижелер, 20 __ жылғы ___ тоқсанда бюджеттен тыс ақшаны игеру мерзімі) Сізден
қайырымдылық көмек көрсету мүмкіндігін қарастыруды сұраймын.
Осы арқылы тізбеге сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, дене шынықтыру мен спортты
дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақшалай бөлу жөніндегі өзімнің танысқанымды және
келісімімді растаймын.
Қазақстан Республикасы "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Заңының 8-бабының
1-тармағына сәйкес субъект немесе оның заңды өкілі дербес деректерді жинауға, өңдеуге
жазбаша, мемлекеттік сервис, мемлекеттік емес сервис арқылы не келісімді алғанын растауға
мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен келісім береді (оны кері қайтарып алады).
Қосымша: ___ бетте.
______________________________________________________
(қолы) (басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның)
Мөр орны ________ (бар болса)
Өтініш берілген күні "____" ____________ 20 __ жыл