Об утверждении Правил сокращения разрешенных объемов водопользования при невыполнении водопользователями планов мероприятий по сокращению потерь воды и внедрению наилучших имеющихся технологий
Приказ и.о. Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 26 июня 2025 года № 154-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2025 года № 36342.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2027.
В соответствии с подпунктом 25) пункта 1 статьи 23 Водного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила сокращения разрешенных объемов водопользования при невыполнении водопользователями планов мероприятий по сокращению потерь воды и внедрению наилучших имеющихся технологий.
2. Комитету по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2027 года и подлежит официальному опубликованию.
И.о. Министра водных ресурсов и
ирригации Республики Казахстан
Н. Алдамжаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утверждены приказом
И.о. Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 26 июня 2025 года № 154-НҚ
Правила сокращения разрешенных объемов водопользования при невыполнении водопользователями планов мероприятий по сокращению потерь воды и внедрению наилучших имеющихся технологий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила сокращения разрешенных объемов водопользования при невыполнении водопользователями планов мероприятий по сокращению потерь воды и внедрению наилучших имеющихся технологий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 25) пункта 1 статьи 23 Водного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяет порядок сокращения разрешенных объемов водопользования при невыполнении водопользователями планов мероприятий по сокращению потерь воды и внедрению наилучших имеющихся технологий.

Су пайдаланушылар су ысырабын азайту және қолда бар ең үздік технологияларды ендіру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындамаған кезде су пайдаланудың рұқсат етілген көлемін азайту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 2025 жылғы 26 маусымдағы № 154-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 27 маусымда № 36342 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2027 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 23-бабы 1-тармағының 25) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Су пайдаланушылар су ысырабын азайту және қолда бар ең үздік технологияларды ендіру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындамаған кезде су пайдаланудың рұқсат етілген көлемін азайту қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің м.а.
Н. Алдамжаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің Ұлттық
статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің м.а.
2025 жылғы 26 маусымдағы
№ 154-НҚ Бұйрығымен
бекітілген
Су пайдаланушылар су ысырабын азайту және қолда бар ең үздік технологияларды ендіру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындамаған кезде су пайдаланудың рұқсат етілген көлемін азайту қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы су пайдаланушылар су ысырабын азайту және қолда бар ең үздік технологияларды ендіру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындамаған кезде су пайдаланудың рұқсат етілген көлемін азайту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Су кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 23-бабы 1-тармағының 25) тармақшасына сәйкес әзірленді және су пайдаланушылар су ысырабын азайту және қолда бар ең үздік технологияларды ендіру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындамаған кезде су пайдаланудың рұқсат етілген көлемін азайту тәртібін айқындайды.

2. Сокращение разрешенных объемов водопользования осуществляется бассейновыми водными инспекциями по охране и регулированию использования водных ресурсов (далее – бассейновые водные инспекции) при невыполнении водопользователями планов мероприятий по сокращению потерь воды и внедрению наилучших имеющихся технологий (далее – План).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) водопользователь – физическое или юридическое лицо, которое в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обладает правом водопользования и реализует его;
2) наилучшие имеющиеся технологии – последние достижения в разработке процессов и методов эксплуатации технических устройств, приборов, аппаратов, сооружений, применяемых в области охраны и использования водного фонда, доказавшие свою практическую пригодность в качестве конкретной меры для водосбережения, снижения удельных норм расходов воды, сокращения или ограничения сбросов.
Глава 2. Порядок сокращения разрешенных объемов водопользования при невыполнении водопользователями планов мероприятий по сокращению потерь воды и внедрению наилучших имеющихся технологий
4. Настоящие Правила применяются ко всем водопользователям, имеющим разрешение на специальное водопользование, за исключением водопользователей, осуществляющих использование водных ресурсов непосредственно из поверхностного водного объекта без изъятия либо полностью внедривших наилучшие имеющиеся технологии и сокративших непроизводительные потери воды.
5. В соответствии с пунктом 4 статьи 45 Кодекса одним из условий для выдачи разрешения на специальные водопользования является наличие плана мероприятий по сокращению потерь воды и внедрению наилучших имеющихся технологий (не менее чем пять лет).
6. В случае невыполнения водопользователем мероприятий, предусмотренных Планом на рассматриваемый период, объем водопользования подлежит сокращению на величину, установленную для каждого из неисполненных мероприятий.
7. При невыполнении двух и более предусмотренных Планом мероприятий, сокращение вводится в размере 20 % от общего объема разрешенного водопользования.
8. Основанием для сокращения объемов водопользования является невыполнение в установленные сроки мероприятий, предусмотренных Планом.
9. Водопользователи представляют отчет о выполнении Плана мероприятий в бассейновые водные инспекции на бумажном или электронном носителе ежегодно, в срок до десятого января года, следующего за отчетным периодом, по форме, установленной приложением 1 к настоящим Правилам.

2. Су пайдаланудың рұқсат етілген көлемдерін азайтуды су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциялары (бұдан әрі – бассейндік су инспекциялары) су пайдаланушылар су ысыраптарын азайту және ең үздік технологияларды ендіру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындамаған жағдайда (бұдан әрі –Жоспар) жүзеге асырады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтаулар қолданылады:
1) су пайдаланушы – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен су пайдалану құқығы бар және оны іске асыратын жеке немесе заңды тұлға;
2) қолданыстағы ең үздік технологиялар – су қорын қорғау және пайдалану саласында қолданылатын техникалық құрылғыларды, аспаптарды, аппараттарды, құрылыстарды пайдалану процестері мен әдістерін әзірлеудегі су үнемдеу, су шығыстарының үлестік нормаларын төмендету, төгінділерді қысқарту немесе шектеу үшін нақты шара ретінде өзінің практикалық жарамдылығын дәлелдеген соңғы жетістіктер.
2 тарау. Су пайдаланушылар су ысырабын азайту және қолда бар ең үздік технологияларды ендіру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындамаған кезде су пайдаланудың рұқсат етілген көлемін азайту тәртібі
4. Осы Қағидалар тікелей жерүсті су объектісінен су ресурстарын алып қоймай пайдалануды жүзеге асыратын не қолда бар ең үздік технологияларды толық ендірген және судың өнімсіз ысырабын азайтқан су пайдаланушыларды қоспағанда арнаулы су пайдалануға рұқсаты бар барлық су пайдаланушыларға қолданылады.
5. Кодексінің 45-бабының 4-тармағына сәйкес арнаулы су пайдалануға рұқсат беру шарттарының бірі су ысырабын азайту және қолда бар ең үздік технологияларды ендіру жөніндегі іс-шаралар жоспарының болуы (кемінде бес жыл).
6. Су пайдаланушы қаралатын кезеңге арналған Жоспарда көзделген іс-шараларды орындамаған жағдайда, суды пайдалану көлемі әрбір орындалмаған іс-шара бойынша белгіленген мөлшерге азайтылуға жатады.
7. Іс-шаралар жоспарында көзделген екі және одан да көп іс-шаралар орындалмаған жағдайда су пайдалануға рұқсат етілген жалпы көлемнің 20%-ға дейінгі мөлшерде қысқарту енгізіледі.
8. Жоспарда көзделген міндеттемелерді белгіленген мерзімдерде орындамау суды пайдалану көлемін азайтуға негіз болып табылады.
9. Су пайдаланушылар бассейндік су инспекцияларына іс-шаралар жоспарының орындалуы туралы есепті жыл сайын, есепті қаңтар айының онынан кешіктірмей қағаз немесе электрондық жеткізгіште осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген нысан бойынша ұсынады.

10. Бассейновые водные инспекции на основании анализа отчетов водопользователей формируют перечень водопользователей, которым предлагается сокращение объемов водопользования, с разбивкой по категориям водопользования.
11. Предложения о сокращении разрешенных объемов водопользования направляются на рассмотрение соответствующего бассейнового совета для обсуждения и принятия решений.
12. Рекомендации бассейнового совета после обсуждения направляются бассейновыми водными инспекциями в ведомство уполномоченного органа в области охраны и использования водного фонда для утверждения.
13. Ведомство уполномоченного органа в области охраны и использования водного фонда утверждает рекомендации в течении десяти рабочих дней со дня их получения и направляет в соответствующую бассейновую инспекцию.
14. В случае непринятия рекомендаций бассейнового совета, ведомство уполномоченного органа предоставляет мотивированное обоснование в течении пяти рабочих дней со дня их поступления.
15. После утверждения рекомендаций бассейновые водные инспекции в течении десяти рабочих дней направляют водопользователю скорректированные расчетные объемы водопотребления, которые являются неотъемлемой частью разрешения на специальное водопользование, в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
16. С момента уведомления водопользователя об изменениях, сокращаются объемы водопользования.
Приложение 1
к Правилам сокращени
разрешенных объемов водопользования
при невыполнении водопользователями
планов мероприятий по сокращению
объемов потерь воды и внедрению
наилучших имеющихся технологий
Форма
Форма отчета о выполнении плана мероприятий по
сокращению потерь воды и внедрению наилучших
имеющихся технологий
Юридические и (или) физические лица представляют в бассейновые водные
инспекции, имеющие разрешение на специальное водопользование.
Периодичность: годовая
Отчетный период: ____________ год
Срок представления – до 10 января (включительно), после отчетного периода
Код БИН/ИИН:____________________________________________________
1. Реквизиты разрешения на специальное водопользование:
номер, серия_______________________________________________________
разрешенный объем водопользования _________________________________
дата выдачи разрешительного документа ______________________________
2. Результаты выполнения:
общий объем сокращенных потерь воды _______________________________
внедрение наилучших имеющихся технологий __________________________
(описание, эффект)
дополнительные показатели__________________________________________
(по необходимости)

10. Бассейндiк су инспекциялары су пайдаланушылардың есептiлiгiн талдау негiзiнде суды пайдаланудың санаттары бойынша бөлiнген су пайдалану көлемдерiн азайту ұсынылатын су пайдаланушылардың тiзбесiн жасайды.
11. Су пайдаланудың рұқсат етілген көлемін азайту туралы ұсынымдар одан әрі талқылау және шешімдер қабылдау үшін тиісті бассейндік кеңестің қарауына жіберіледі.
12. Бассейндік кеңестің ұсынымдарын талқылаудан кейін бассейндік су инспекциялары су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті органның ведомствосына келісу үшін жібереді.
13. Су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті органның ведомствосы ұсынымдарды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде бекітеді және оларды тиісті бассейндік инспекцияға жібереді.
14. Бассейндік кеңестің ұсынымдары қабылданбаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы ұсынымдар келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде дәлелді негіздеме береді.
15. Ұсынымдар бекітілгеннен кейін бассейндік су инспекциялары он жұмыс күні ішінде су пайдаланушыға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес арнаулы су пайдалануға рұқсаттың ажырамас бөлігі болып табылатын су тұтынудың түзетілген есептелген көлемдерін жібереді.
16. Су пайдаланушыға өзгерiстер туралы хабарланған кезде, суды пайдаланудың қысқартылған көлемдерi күшiне енедi.
Су пайдаланушылар
су ысырабын азайту және қолда
бар ең үздік технологияларды
ендіру жөніндегі іс-шаралар
жоспарын орындамаған кезде
су пайдаланудың рұқсат
етілген көлемін азайту
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Су ысырабын азайту және қолда бар ең үздік технологияларды ендіру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалуы туралы есеп
Арнаулы су пайдалануға рұқсаты бар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар бассейндік су инспекцияларына есеп ұсынады.
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: ________жыл
Есепті кезеңнен кейінгі 10 қаңтарға дейін (қоса алғанда) тапсырылады
БСН/ЖСН коды:____________________________________________________
1. Арнаулы су пайдалануға рұқсат етілген көлемі бойынша деректер:
нөмірі, сериясы________________________________________________________
су пайдаланудың рұқсат етілген көлемі____________________________________
рұқсат құжатының берілген күні__________________________________________
2. Орындау нәтижелері:
қысқартылған су ысырабының жалпы көлемі_______________________________
үздік қолжетімді технологияларды енгізу __________________________________
(сипаттамасы, әсері)
қосымша көрсеткіштер _________________________________________________
(қажет болған жағдайда)