Об утверждении Положения о приемных профессиональных семьях
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 31 марта 2025 года № 61. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2025 года № 35895.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2025
В соответствии с пунктом 2 статьи 132-6 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о приемных профессиональных семьях.
2. Комитету по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
Утверждено приказом
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 31 марта 2025 года № 61
Утверждено
приказом
Министра просвещения
Республики Казахстан
" " 2025 года №
Положение о приемных профессиональных семьях
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о приемных профессиональных семьях (далее – Положение) разработано в соответствии с пунктом 2 статьи 132-6 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс).
2. В настоящем Положении используются следующие основные понятия:
1) приемная профессиональная семья – форма временного устройства в семью, принявшую на воспитание без предварительного выбора не более четырех детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, за исключением братьев и сестер;
2) законные представители ребенка – родители (родитель), усыновители (удочерители), опекун или попечитель, приемный родитель (приемные родители), приемный профессиональный воспитатель (приемные профессиональные воспитатели), патронатный воспитатель и другие заменяющие их лица, осуществляющие в соответствии с законодательством Республики Казахстан заботу, образование, воспитание, защиту прав и законных интересов ребенка;

Баланы қабылдайтын кәсіби отбасылар туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 31 наурыздағы № 61 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 наурызда № 35895 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 132-6-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Баланы қабылдайтын кәсіби отбасылар туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2025 жылғы 31 наурыздағы
№ 61 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2025 жылғы 31 наурыздағы
№ бұйрығымен
бекітілген
Баланы қабылдайтын кәсіби отбасылар туралы ереже
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Баланы қабылдайтын кәсіби отбасылар туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 132-6-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) баланы қабылдайтын кәсіби отбасы – ағалы-інілілер мен апалы-сіңлілілерді (қарындастарды) қоспағанда, Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2) 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж төртеуден аспайтын баланы алдын ала таңдамай тәрбиелеуге қабылдайтын отбасына уақытша орналастыру нысаны.
2) баланың заңды өкілдері – ата-ана, бала асырап алушылар, қорғаншы, қамқоршы, патронат тәрбиелеуші, баланы қабылдайтын ата-аналар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес балаға қамқорлық жасауды, білім, тәрбие беруді, оның құқықтары мен мүдделерін қорғауды жүзеге асыратын олардың орнындағы басқа да адамдар;

3) близкие родственники – родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки;
4) организация по оказанию содействия в устройстве детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в семьи граждан Республики Казахстан – некоммерческая организация, осуществляющая на безвозмездной основе на территории Республики Казахстан содействие в устройстве детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в семьи в соответствии с компетенцией, установленной Кодексом, гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, желающим принять и принявшим детей на воспитание, и аккредитованная для осуществления подобной деятельности в порядке, установленном Кодексом.
Глава 2. Порядок подбора, обучения приемных профессиональных воспитателей
3. Подбор приемных профессиональных воспитателей осуществляет орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству (далее – орган).
4. Подбор приемных профессиональных воспитателей включает в себя:
1) рассмотрение лиц, изъявивших желание стать приемными профессиональными воспитателями, (далее – лица) на соответствие требованиям пункта 1 статьи 122 Кодекса;
2) проведение собеседования с лицами на предмет установления нравственных и иных личных качеств, способности их к выполнению обязанностей приемных профессиональных воспитателей;
3) проведение обследования жилищно-бытовых условий лиц в целях определения благоприятных условий для содержания, воспитания и образования детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – дети, нуждающиеся в специальных социальных услугах).
5. К подбору приемных профессиональных воспитателей допускаются граждане Республики Казахстан, достигшие тридцатилетнего возраста, но не старше шестидесяти трех лет, за исключением следующих лиц:
1) лиц, признанных судом недееспособными или ограниченно дееспособными;
2) лиц, лишенных судом родительских прав или ограниченных судом в родительских правах;
3) отстраненных от обязанностей опекуна или попечителя, патронатного воспитателя, приемного родителя за ненадлежащее исполнение возложенных на него законом Республики Казахстан обязанностей;
4) бывших усыновителей, если усыновление отменено судом по их вине;
5) лиц, которые по состоянию здоровья не могут осуществлять обязанности приемного профессионального воспитателя в соответствии с перечнем заболеваний, при наличии которых лицо не может принять его на воспитание в приемную профессиональную семью;

3) жақын туыстар – ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер (аға-қарындастар), ата, әже, немерелер;
4) жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды Қазақстан Республикасы азаматтарының отбасыларына орналастыруға жәрдем көрсету жөніндегі ұйым – Кодексте белгіленген құзыретке сәйкес жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, балаларды тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген және қабылдаған Қазақстан Республикасы азаматтарының отбасыларына тәрбиелеуге орналастыруға жәрдемдесуді өтеусіз негізде Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын және Кодексте белгіленген тәртіппен осындай қызметті жүзеге асыру үшін аккредиттелген коммерциялық емес ұйым.
2 тарау. Баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерді іріктеу, оқыту тәртібі
3. Баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерді іріктеуді қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган (бұдан әрі – орган) жүзеге асырады.
4. Баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерді іріктеу мыналарды қамтиды:
1) баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілер болуға ниет білдірген адамдардың (бұдан әрі – адамдар) Кодекстің 122-бабы 1-тармағының талаптарына сәйкестігін қарау;
2) адамгершілік және өзге де жеке қасиеттерді, олардың баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілердің міндеттерін орындауға қабілеттілігін анықтау тұрғысынан адамдармен әңгімелесу өткізу;
3) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды (бұдан әрі – арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балалар) күтіп-бағу, тәрбиелеу және оларға білім беру үшін қолайлы жағдайларды айқындау мақсатында адамдардың тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларына тексеру жүргізу.
5. Мыналарды:
1) сот әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп таныған адамдарды;
2) сот ата-ана құқықтарынан айырған немесе сот ата-ана құқықтарын шектеген адамдарды;
3) өзіне Қазақстан Республикасының Заңында жүктелген міндеттерді тиісінше орындамағаны үшін қорғаншы немесе қамқоршы, патронат тәрбиеші, қабылдайтын ата-ана, қабылдайтын кәсіби тәрбиеші міндеттерінен шеттетілген адамдарды;
4) егер сот олардың кінәсі бойынша бала асырап алудың күшін жойса, бұрынғы асырап алушыларды;
5) баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешінің міндеттерін баланы қабылдайтын кәсіби отбасына тәрбиелеуге қабылдай алмайтын аурулар тізбесіне сәйкес денсаулық жағдайына байланысты жүзеге асыра алмайтын адамдарды;

6) лиц, не имеющих постоянного места жительства;
7) лиц, имеющих непогашенную или неснятую судимость за совершение умышленного преступления на момент установления опеки (попечительства), а также лиц, указанных в подпункте 12) настоящего пункта;
8) лиц без гражданства;
9) лиц мужского пола, не состоящих в зарегистрированном браке (супружестве), за исключением случаев фактического воспитания ребенка не менее трех лет в связи со смертью матери или лишением ее родительских прав;
10) лиц, которые на момент признания приемными профессиональными воспитателями не имеют дохода, обеспечивающего прожиточный минимум, установленный законодательством Республики Казахстан;
11) лиц, состоящих на учетах в наркологическом или психоневрологическом диспансерах;
12) лиц, имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию (за исключением лиц, уголовное преследование в отношении которых прекращено на основании подпунктов 1) и 2) части первой статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан) за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми.
6. Лица представляют в орган по месту жительства следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему Положению;
2) документ, удостоверяющий личность;
3) копию свидетельства о заключении брака, если состоит в браке;
4) справку о состоянии здоровья лица и его супруга(-и), если состоит в браке, подтверждающую отсутствие заболеваний в соответствии с перечнем заболеваний, при наличии которых лицо не может усыновить ребенка, принять его под опеку или попечительство, патронат, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 692 "Об утверждении перечня заболеваний, при наличии которых лицо не может усыновить ребенка, принять его под опеку или попечительство, патронат" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12127), а также справки об отсутствии сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах в соответствии с формой, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-49/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 20665);

6) тұрақты тұратын жері жоқ адамдарды;
7) азаматтығы жоқ адамдарды;
8) баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілер деп таныған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейімен қамтамасыз ететін табысы жоқ адамдарды;
9) психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда динамикалық байқаудағы адамдарды;
10) сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауға ұшырап отырған немесе ұшыраған адамдарды (өздеріне қатысты қылмыстық қудалау Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақтары негізінде тоқтатылған адамдарды қоспағанда).
Егер қабылдаушы кәсіби тәрбиеші адам некеде тұрса (ерлі-зайыпты болса) не өзге адамдармен бірге тұрып жатса, зайыбына (жұбайына) не бірге тұратын адамдарға Кодекстің 122-бабы 1-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 4), 5), 7) және 11) тармақшаларында белгіленген талаптар қолданылады.
Қабылдаушы кәсіби тәрбиеші болуға тілек білдірген адамдармен бірге тұратын өзге адамдарға некеден (ерлі-зайыптылықтан), туыстықтан, жекжаттықтан, бала асырап алудан немесе баланы тәрбиеге алудың өзге де нысанынан туындайтын мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтар мен міндеттерге байланысты бірге тұратын отбасы мүшелері, сондай-ақ іс жүзінде бірге тұрып жатқан, бірақ некеде тұрмайтын (ерлі-зайыпты емес) бірге тұратын адамдар жатады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 05.05.2026 № 117-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Адамдар тұрғылықты жері бойынша органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат;
3) егер некеде тұрса, неке қию туралы куәліктің көшірмесі;
4) адамның және оның зайыбының (жұбайының) егер некеде тұрса, және бірге тұратын өзге адамдардың (бар болса) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің "Адамның бала асырап алуы, оны қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа қабылдап алуы мүмкін болмайтын аурулардың тізбесін бекіту туралы" 2015 жылғы 28 тамыздағы № 692 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12127 болып тіркелді) бекітілген, адам бала асырап ала алмайтын, оны қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа қабылдай алмайтын аурулардың тізбесіне сәйкес аурулардың жоқтығын растайтын денсаулық жағдайы туралы анықтама, сондай-ақ "Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20665 болып тіркелді) бекітілген нысанға сәйкес "Наркология" психикалық денсаулық орталығынан және "Психиатрия" психикалық денсаулық орталығынан динамикалық бақылауда болу (немесе болмауы) туралы мәліметтерді тапсырады;

5) копии документов, подтверждающих право собственности на жилище или право пользования жилищем, в размере не менее пятнадцати квадратных метров на человека;
6) справку о доходах не ниже прожиточного минимума;
7) справку о наличии либо отсутствии судимости;
8) копию договора об открытии текущего счета в банке второго уровня.
Лица, состоящие в зарегистрированном браке, подают совместное заявление.
7. При представлении лицами неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия орган в течение 1 (одного) рабочего дня со дня подачи заявления дает мотивированный отказ (в произвольной форме) в дальнейшем рассмотрении заявления.
При соответствии представленных документов пункту 6 настоящего Положения орган в течение 1 (одного) рабочего дня рассматривает лиц на соответствие требованиям пункта 5 настоящего Положения и принимает решение о проведении собеседования либо дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
8. При соответствии лиц требованиям пункта 5 настоящего Положения орган в течение 2 (двух) рабочих дней проводит собеседование с лицами на предмет установления нравственных и иных личных качеств, способности их к выполнению обязанностей приемных профессиональных воспитателей, выяснения мотивов и причин желания стать приемными профессиональными воспитателями.
9. При установлении неспособности лиц исполнять обязанности приемных профессиональных воспитателей орган дает мотивированное решение об отказе (в произвольной форме) в дальнейшем участие в процессе подбора приемных профессиональных воспитателей.
Орган уведомляет лиц о предварительном решении об отказе, а также о времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления лицам возможности выразить позицию по предварительному решению.
Орган уведомляет лиц о заслушивании не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока рассмотрения заявления.
Лица представляют или высказывают возражение к предварительному мотивированному решению об отказе в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения отказа.
По итогам положительных результатов собеседования орган в течение 3 (трех) рабочих дней принимает решение о проведении обследования жилищно-бытовых условий лиц.
10. В целях определения благоприятных условий для содержания, воспитания и образования детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, орган проводит обследование жилищно-бытовых условий лиц по результатам которого составляет акт обследования жилищно-бытовых условий по форме согласно приложению 2 к настоящему Положению.

5) бір адамға кемінде он бес шаршы метр мөлшерінде тұрғын үйге меншік құқығын немесе тұрғын үйді пайдалану құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері;
6) ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен емес табыстар туралы анықтама;
7) соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама;
8) екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шот ашу туралы шарттың көшірмесі.
Тіркелген некеде тұрған адамдар бірлескен өтініш береді.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 05.05.2026 № 117-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Адамдар құжаттар топтамасын толық ұсынбаған кезде және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде орган өтініш берілген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартады (еркін нысанда).
Ұсынылған құжаттардың осы Ереженің 6-тармағына сәйкестігі фактісі анықталған кезде орган 1 (бір) жұмыс күні ішінде адамдарды осы Ереженің 5-тармағының талаптарына сәйкестігін қарайды және әңгімелесу өткізу туралы шешім қабылдайды не өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартады.
8. Адамдар осы Ереженің 5-тармағының талаптарына сәйкес келген кезде орган өтініш берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде адамдармен адамгершілік және өзге де жеке қасиеттерін, олардың баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілердің міндеттерін орындауға қабілеттілігін, баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиеші болуға деген ұмтылысы мен себептерін анықтау тұрғысынан әңгімелесу өткізеді.
9. Адамдардың баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілердің міндеттерін орындай алмайтындығы анықталған кезде, орган олардың баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерді іріктеу процесіне одан әрі қатысуын дәлел ұсына отырып тоқтатады (еркін нысанда).
Орган адамдарға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіруге мүмкіндік беру үшін бас тарту туралы алдын ала шешім бойынша, сондай-ақ тыңдауды өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) туралы адамдарды хабардар етеді.
Орган адамдарды тыңдау туралы өтінішті қарау мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын хабардар етеді.
Адамдар бас тарту туралы алдын ала дәлелді шешімге қарсылықты шешімді алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынады немесе білдіреді.
Әңгімелесудің оң нәтижелерінің қорытындылары бойынша орган 3 (үш) жұмыс күні ішінде адамдардың тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларына тексеру жүргізу туралы шешім қабылдайды.
10. Арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды күтіп-бағу, тәрбиелеу және білім беру үшін қолайлы жағдайларды айқындау мақсатында орган осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нәтижелері бойынша тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларды тексеру актісін жасайтын адамдардың тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын тексереді.

11. При установлении ненадлежащих условий для содержания, воспитания и образования детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, орган в течение 3 (трех) рабочих дней дает предварительное мотивированное решение об отказе (в произвольной форме) в дальнейшем участие в процессе подбора приемных профессиональных воспитателей.
Орган уведомляет лицо о предварительном решении об отказе, а также о времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления лицам возможности выразить позицию по предварительному решению.
Орган уведомляет лиц о заслушивании не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока рассмотрения заявления.
Лица представляют или высказывают возражение к предварительному мотивированному решению об отказе в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения отказа.
При установлении благоприятных условий для содержания, воспитания и образования детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, лица проходят психологическую подготовку в порядке, установленном пунктом 4 статьи 91 Кодекса.
12. Психологическая подготовка лиц проводится организациями по оказанию содействия в устройстве детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в семьи граждан Республики Казахстан, организациями образования для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 апреля 2020 года № 165 "Об утверждении требований к содержанию программы психологической подготовки, порядка организации деятельности по психологической подготовке граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свою семью и формы сертификата о прохождении такой подготовки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20507).
13. По итогам прохождения психологической подготовки лица предоставляют сертификат о прохождении психологической подготовки в орган в течение 1 (одного) рабочего дня с даты его получения.
Глава 3. Порядок признания приемными профессиональными воспитателями и выдача заключения о признании приемными профессиональными воспитателями
14. После получения сертификата о прохождении психологической подготовки орган в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения сертификата готовит заключение о признании приемными профессиональными воспитателями.
15. В заключении о признании приемными профессиональными воспитателями указываются:

11. Арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды күтіп-бағу, тәрбиелеу және білім беру үшін тиісті жағдайлардың жоғы белгіленген кезде орган 3 (үш) жұмыс күні ішінде олардың баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерді іріктеу процесіне одан әрі қатысуын дәлел ұсына отырып тоқтатады (еркін нысанда).
Орган адамдарға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіруге мүмкіндік беру үшін бас тарту туралы алдын ала шешім бойынша, сондай-ақ тыңдауды өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) туралы адамдарды хабардар етеді.
Орган адамдарды тыңдау туралы өтінішті қарау мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын хабардар етеді.
Адамдар бас тарту туралы алдын ала дәлелді шешімге қарсылықты шешімді алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынады немесе білдіреді.
Арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды күтіп-бағу, тәрбиелеу және білім беру үшін қолайлы жағдайлар белгіленген кезде Кодекстің 91-бабының 4-тармағында белгіленген тәртіппен адамдар психологиялық даярлықтан өтеді.
12. Адамдарды психологиялық даярлауды Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің "Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген Қазақстан Республикасының азаматтарын психологиялық даярлау бағдарламасының мазмұнына қойылатын талаптарды, оларды психологиялық даярлау жөніндегі қызметті ұйымдастыру тәртібін және осындай даярлықтан өткені туралы сертификаттың нысанын бекіту туралы" 2020 жылғы 27 сәуірдегі № 165 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20507 болып тіркелді) сәйкес жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды Қазақстан Республикасы азаматтарының отбасыларына орналастыруға жәрдемдесу жөніндегі ұйымдар, жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдары жүргізеді.
13. Психологиялық даярлықтан өту қорытындысы бойынша адамдар психологиялық даярлықтан өткені туралы сертификатты алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде органға ұсынады.
3-тарау. Баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерді тану тәртібі және баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерді тану туралы қорытынды беру
14. Психологиялық даярлықтан өткені туралы сертификатты алғаннан кейін орган сертификатты алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиеші деп тану туралы қорытындыны дайындайды.
15. Баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиеші деп тану туралы қорытындыда мыналар көрсетіледі:

1) дата и место вынесения заключение;
2) наименование органа, вынесшего заключение;
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии) лиц, изъявивших желание стать приемными профессиональными воспитателями;
4) год рождения;
5) пол;
6) национальность;
7) семейное положение;
8) сведения о членах семьи, проживающих совместно (ФИО (при его наличии), год рождения, родственные отношения);
9) адрес проживания,
10) электронная почта, номер телефона;
11) образование;
12) место работы, должность;
13) сведения о доходах, обеспечивающих прожиточный минимум;
14) гражданство;
15) дееспособность;
16) сведения о лишении или ограничении в родительских правах;
17) сведения об отстранении от обязанностей опекуна или попечителя, патронатного воспитателя, приемного родителя за ненадлежащее исполнение возложенных на него законом Республики Казахстан обязанностей;
18) сведения об отмене усыновления по вине усыновителя;
19) сведения о состоянии здоровья и отсутствии заболеваний в соответствии с перечнем при наличии которых лицо не может принять ребенка на воспитание в приемную профессиональную семью;
20) сведения о наличии жилище;
21) сведения о наличии либо отсутствии судимости;
22) номер, дата выдачи сертификата о прохождении психологической подготовки;
23) результаты жилищно-бытовых условий;
24) мотивы и причины желания стать приемными профессиональными воспитателями;
25) номер текущего банковского счета;
26) вывод органа;
27) подпись руководителя органа, вынесшего решение.
Глава 4. Передача детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, в приемную профессиональную семью
16. В приемную профессиональную семью передаются дети, нуждающиеся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан.
17. Приемная профессиональная семья принимает на воспитание не более четырех детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, за исключением братьев и сестер.
18. Основанием передачи детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, в приемную профессиональную семью является договор о передаче детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, в приемную профессиональную семью, заключенный между приемными профессиональными воспитателями и органом (далее – договор о передаче детей в приемную профессиональную семью).
19. Договор о передаче детей в приемную профессиональную семью предусматривает условия содержания, воспитания и образования детей, права, обязанности и ответственность приемных профессиональных воспитателей, права и обязанности органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству, а также основания и последствия прекращения такого договора.

1) қорытынды шығару орны және күні;
2) қорытындыны шығарған органның атауы;
3) баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиеші болуға ниет білдірген тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде);
4) туған жылы;
5) жынысы;
6) ұлты;
7) отбасы жағдайы;
8) бірге тұратын отбасы мүшелері туралы мәліметтер (ТАӘ (бар болса), туған жылы, туыстық қатынастары);
9) тұрғылықты мекен-жайы,
10) электрондық пошта, телефон нөмірі;
11) білімі;
12) жұмыс орны, қызметі;
13) ең төмен күнкөріс деңгейін қамтамасыз ететін кіріс туралы мәлімет;
14) азаматтығы;
15) әрекет қабілеттілігі;
16) ата-аналық құқығынан айрылғаны немесе шектелгені туралы мәлімет;
17) Қазақстан Республикасының Заңымен өзіне жүктелген міндеттерді тиісінше орындамағаны үшін қорғаншы және қамқоршының, патронаттық тәрбиешінің, қабылдаушы ата-ананың міндеттерінен шеттетілгені туралы мәліметтер;
18) бала асырап алушының кінәсінен бала асырап алудың күшін жою туралы мәліметтер;
19) адам баланы қабылдайтын кәсіби отбасына баланы тәрбиелеуге қабылдауға мүмкін болмайтын тізбеге сәйкес денсаулық жағдайы және аурулардың болмауы туралы мәліметтер;
20) тұрғын үйдің болуы туралы мәліметтер;
21) соттылығының болуы не болмауы туралы мәліметтер;
22) психологиялық даярлықтан өткені туралы сертификаттың нөмірі және күні;
23) тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлардың нәтижелері;
24) баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиеші болуға ұмтылудың себептері мен мотивтері;
25) ағымдағы банктік шоттың нөмірі;
26) қорытынды;
27) шешім шығарған орган басшының қолы.
4-тарау. Арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды баланы қабылдайтын кәсіби отбасына беру
16. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балалар баланы қабылдайтын кәсіби отбасына беріледі.
17. Баланы қабылдайтын кәсіби отбасы аға-іні мен апа-сіңлілерді қоспағанда, арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж төрт баладан аспайтын балаларды тәрбиелеуге қабылдайды.
18. Арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды баланы қабылдайтын кәсіби отбасына берудің негізі баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілер мен орган арасында жасалған арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды баланы қабылдайтын кәсіби отбасына беру туралы шарт (бұдан әрі – баланы қабылдайтын кәсіби отбасына балаларды беру туралы шарт) болып табылады.
19. Баланы қабылдайтын кәсіби отбасына балаларды беру туралы шарт балаларды күтіп-бағу, тәрбиелеу және білім беру шарттарын, баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілердің құқықтарын, міндеттері мен жауапкершілігін, қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның құқықтары мен міндеттерін, сондай-ақ мұндай шартты тоқтатудың негіздері мен салдарын көздейді.

20. Договор о передаче детей в приемную профессиональную семью заключается сроком на шесть месяцев с правом продления на тот же срок не более одного раза.
21. На каждого ребенка, нуждающегося в специальных социальных услугах, переданного в приемную профессиональную семью, составляется отдельный договор о передаче детей в приемную профессиональную семью.
22. Досрочное расторжение договора о передаче детей в приемную профессиональную семью возможно:
1) по инициативе приемных профессиональных воспитателей при наличии уважительных причин (болезни, изменении семейного или материального положения, отсутствии взаимопонимания с ребенком, конфликтных отношений между детьми и других);
2) по инициативе органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству, при возникновении неблагоприятных условий для содержания, воспитания и образования детей;
3) в случаях возвращения ребенка родителям, иным законным представителям по согласованию с органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству, или усыновления ребенка.
23. Разъединение братьев и сестер не допускается, за исключением случаев, когда это отвечает законным интересам детей и дети не знают о своем родстве, не проживали и не воспитывались совместно.
24. Передача детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, осуществляется с учетом их мнения. Дети, достигшие десятилетнего возраста, передаются только с их согласия.
25. При передаче детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, учитываются нравственные и иные личные качества приемных профессиональных воспитателей, способность их к выполнению обязанностей приемных профессиональных воспитателей.
26. На содержание ребенка, нуждающегося в специальных социальных услугах, переданного в приемную профессиональную семью, осуществляется выплата денежных средств на ежемесячной основе в размере 10 (десяти) месячных расчетных показателей.
27. Выплата денежных средств на содержание ребенка, нуждающегося в специальных социальных услугах, переданного в приемную профессиональную семью, производится ежемесячно не позднее 15-го числа текущего месяца.
Глава 5. Оплата труда приемных профессиональных воспитателей
28. Размер оплаты услуг каждого приемного профессионального воспитателя составляет семьдесят месячных расчетных показателей в месяц.
29. Орган производит оплату услуг приемных профессиональных воспитателей путем перечисления денежных средств на его текущий счет, ежемесячно не позднее 25-го числа текущего месяца, на основании договора.

20. Баланы қабылдайтын кәсіби отбасына балаларды беру туралы шарт алты ай мерзімге, бір реттен асырмай сол мерзімге ұзарту құқығымен жасалады.
21. Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж баланы қабылдайтын кәсіби отбасына берілген әрбір балаға баланы қабылдайтын кәсіби отбасына балаларды беру туралы жеке шарт жасалады.
22. Баланы қабылдайтын кәсіби отбасына балаларды беру туралы шарт:
1) дәлелді себептері (науқастануы, отбасылық немесе материалдық жағдайының өзгеруі, баламен өзара түсіністіктің болмауы, балалар арасындағы жанжалдар және басқалар) болған кезде баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілердің бастамасы бойынша;
2) балаларды күтіп-бағу, тәрбиелеу және оларға білім беру үшін қолайсыз жағдайлар туындаған кезде қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның бастамасы бойынша;
3) қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органмен келісу бойынша бала ата-аналарына, өзге де заңды өкілдеріне қайтарылған немесе бала асырап алынған жағдайларда мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.
23. Балалардың заңды мүдделеріне сай келетін және балалар өздерінің туыстығы туралы білмейтін, бірге тұрмаған және тәрбиеленбеген жағдайларды қоспағанда, ағалы-інілілер мен апалы-сіңлілілерді (қарындастарды) ажыратуға жол берілмейді.
24. Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерге беру олардың пікірлері ескеріліп жүзеге асырылады. Он жасқа толған балаларды беру олардың келісімімен ғана жүзеге асырылады.
25. Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды беру кезінде баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілердің адамгершілік және өзге де жеке қасиеттері, олардың баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиеші міндеттерін орындау қабілеті ескеріледі.
26. Баланы қабылдайтын кәсіби отбасына берілген арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж баланы асырап-бағуға 10 (он) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде ай сайынғы негізде ақшалай қаражат төлеу жүзеге асырылады.
27. Баланы қабылдайтын кәсіби отбасына берілген арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж баланы асырап-бағуға арналған қаражаттың төленуі ай сайын ағымдағы айдың 15-күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
5-тарау. Баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілердің еңбекақысын төлеу
28 Әрбір баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешінің қызметтеріне ақы төлеу мөлшері айына жетпіс айлық есептік көрсеткішті құрайды.
29. Орган баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиеші қызметтеріне ақы төлеуді шарт негізінде ай сайын ағымдағы айдың 25-күнінен кешіктірмей оның ағымдағы шотына ақша қаражатын аудару жолымен жүргізеді.

30. Расторжение договора о передаче детей в приемную профессиональную семью влечет за собой прекращение оплаты услуг приемных профессиональных воспитателей, орган в течение пяти рабочих дней извещает в письменном виде об этом приемных профессиональных воспитателей.
Приложение 1
к Положению о приемных
профессиональных семьях
Руководителю
_________________________
(наименование органа)
от граждан (ина), (ки)
__________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
и индивидуальный
идентификационный номер)
проживающих (его), (ей)
по адресу, номер телефона,
электронная почта
__________________________
Заявление
Прошу Вас признать меня (нас) приемным(и) профессиональным(и) воспитателем (ями)
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Даю (ем) согласие на проведение обследования жилищно-бытовых условий
для проверки в целях определения благоприятных условий для содержания,
воспитания и образования детей, нуждающихся в специальных социальных услугах.
Предупрежден (а), (ы) об ответственности за предоставление недостоверных сведений
и поддельных документов.
Согласен (а), (ны) на использование сведений, составляющих Законом
Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" тайну, содержащихся
в информационных системах.
подпись заявителя (ей)
"___"_____________ 20___ года
Приложение 2
к Положению о приемных
профессиональных семьях
Акт обследования жилищно-бытовых условий
Дата проведения обследования _________________________________________
Обследование проведено ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
(должность лица, проводившего обследование)
Адрес и телефон органа, осуществляющего функции по опеке и попечительству:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
1. Проводилось обследование условий жизни _____________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), год рождения)
____________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность____________________________________
Место жительства (по месту регистрации) ________________________________
Место фактического проживания _______________________________________
Образование _________________________________________________________
Место работы ________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), год рождения)
____________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность ___________________________________
Место жительства (по месту регистрации) _______________________________
____________________________________________________________________
Место фактического проживания _______________________________________
Образование _________________________________________________________
Место работы ________________________________________________________

30. Баланы қабылдайтын кәсіби отбасына балаларды беру туралы шартты бұзу баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілердің қызметтеріне ақы төлеуді тоқтатуға әкеп соғады, орган бес жұмыс күні ішінде бұл туралы баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерге жазбаша түрде хабарлайды.
Баланы қабылдайтын кәсіби
отбасылар туралы ережеге
1-қосымша
_____________________ басшысына
(орган атауы)
___________ азаматтардан (тан), (шадан)
(тегі, аты, әкесінің аты) (ол бар болған жағдайда)) және жеке сәйкестендіру номері)
Тұрғылықты мекен жайы, телефон номері, электрондық поштасы
__________________________________
Өтініш
Мені (бізді) ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиеші(лер) деп тануыңызды сұраймын.
Арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды күтіп-бағуға, тәрбиелеуге және оларға білім беруге қолайлы жағдайлар жасау мақсатында тексеру үшін тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларға тексеру жүргізуге келісім беремін (міз).
Жалған мәліметтер мен жалған құжаттарды ұсынғаны үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
Ақпараттық жүйелердегі "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңымен қорғалатын құпияны қамтитын мәліметтерді пайдалануға келісемін (міз).)
20__ жылғы " " ______________ (қолы)
Баланы қабылдайтын кәсіби
отбасылар туралы ережеге
2-қосымша
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларды тексеру актісі
Тексеріп-қарау жүргізілген күн ________________________________________
Тексеріп-қарауды жүргізген ___________________________________________
___________________________________________________________________
(тексеріп-қарауды жүргізген адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы, жұмыс орны)
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын
органның мекенжайы және телефоны: _________________________
1._____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған жылы)
тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлары тексерілді.
Жеке басын куәландыратын құжат _________________________________
Тұрғылықты жері (тіркеу орны бойынша) ___________________________
Нақты тұрғылықты жері __________________________________________
Білімі ______________________________________________________________
Жұмыс орны ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған жылы)
________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат _____________________________________
Тұрғылықты жері (тіркеу орны бойынша) _______________________________
Нақты тұрғылықты жері ______________________________________________
Білімі ______________________________________________________________
Жұмыс орны ________________________________________________________

2. Общая характеристика жилищно-бытовых условий ______________________
Документ, подтверждающий право пользования жилищем
____________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии ) собственника жилья ___________________________
____________________________________________________________________
Общая площадь ___________ (кв. м), жилая площадь ________________ (кв. м)
Количество жилых комнат ______ прописаны _________ (постоянно, временно)
Благоустроенность жилья _____________________________________________
(благоустроенное, неблагоустроенное, с частичными удобствами)
Санитарно-гигиеническое состояние ____________________________________
(хорошее, удовлетворительное, неудовлетворительное)
Дополнительные сведения о жилье (наличие отдельного спального места для ребенка,
подготовки уроков, отдыха, наличие мебели)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Другие члены семьи, проживающие совместно:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения,
Место работы, должность или место учебы
Родственное отношение
Примечание
4. Сведения о доходах семьи: общая сумма _____________, в том числе заработная
плата, другие доходы ________________________ (расписать).
5. Характеристика семьи (межличностные взаимоотношения в семье,
личные качества, интересы, опыт общения с детьми, готовность всех членов семьи
к приему детей) ______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Мотивы для приема ребенка на воспитание в семью _____________________
____________________________________________________________________
7. Заключение (наличие условий для передачи детей в семью)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_____________ _______________________________________ _______________
(подпись) (инициалы, фамилия) (дата)
Ознакомлены:
____________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), дата, подпись лиц, желающих принять ребенка (детей) семью)

2. Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларының жалпы сипаттамасы _____________
Тұрғын үйді пайдалану құқығын растайтын құжат
________________________________________________________________
Тұрғын үйдің меншік иесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда),
________________________________________________________________
Жалпы көлемі ________(шаршы метр) тұрғын көлемі _______(шаршы метр)
Тұрғын бөлмелердің саны ___________, тіркеуде тұрғандар ________________
(тұрақты, уақытша)
Тұрғын үйдің жайлылығы _____________________________________________
(абаттандырылған, абаттандырылмаған, ішінара жайлы)
Санитариялық-гигиеналық жай-күйі ____________________________________
(жақсы, қанағаттанарлық, қанағаттанарлықсыз)
Тұрғын үй туралы қосымша мәліметтер
(балаға арналған жеке жатын орны, сабақ дайындауға, демалуға арналған орынның, жиһаздардың және т.б. бар болуы)
________________________________________________________________
3. Отбасының бірге тұратын басқа мүшелері:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні
Жұмыс орны, қызметі немесе оқу орны
Туыстық қатынастары
Ескерту
4. Отбасының табысы туралы мәлімет: жалпы сома __________, оның ішінде жалақы, басқа да табыстар _________________________________ (жазу).
5. Отбасының сипаттамасы (отбасындағы адамдар арасындағы өзара қарым-қатынас, олардың жеке қасиеттері, қызығушылығы, балалармен қарым-қатынас тәжірибесі, барлық отбасы мүшелерінің балаларды қабылдауға дайындығы)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
6. Баланы отбасына тәрбиелеуге қабылдау себептері: ______________
7. Қорытынды (балаларды отбасына беру үшін жағдайдың бар болуы)
________________________________________________________________
_________ ________________________
(қолы) (тегі, аты-жөні) (күні)
Таныстық: __________________________________________________________
(баланы (балаларды) отбасына қабылдауға тілек білдірген тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), күні, қолы)