Об определении размера и правил оказания жилищной помощи в городе Усть-Каменогорске
Решение Усть-Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 4 июня 2024 года № 22/3-VIII. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 7 июня 2024 года № 9032-16
Сноска. Заголовок решения в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 19.12.2025 № 40/7-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года № 117 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33763), Усть-Каменогорский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Определить размер и правила оказания жилищной помощи в городе Усть-Каменогорске, согласно приложению 1 к настоящему решению.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 19.12.2025 № 40/7-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые решения Усть-Каменогорского городского маслихата согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Усть-Каменогорского городского маслихата А. Светаш
Приложение 1 к решению
Усть-Каменогорского
городского маслихата
от 4 июня 2024 года
№ 22/3-VIII
Размер и правила оказания жилищной помощи в городе Усть-Каменогорске
Сноска. Заголовок в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 19.12.2025 № 40/7-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета на соответствующий финансовый год малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно зарегистрированным и проживающим в жилище на территории города Усть-Каменогорска, которое находится на праве собственности как единственное жилище на территории Республики Казахстан, а также нанимателям (поднанимателям) жилища из государственного жилищного фонда и жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, на оплату:
текущих и накопительных взносов;
потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций;
расходов за пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы малообеспеченной семьи (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.

Өскемен қаласында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен қағидаларын айқындау туралы
Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 2024 жылғы 4 маусымдағы № 22/3-VIII шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 7 маусымда № 9032-16 болып тіркелді
Ескерту. Шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 19.12.2025 № 40/7-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 97-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына, Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 "Тұрғын үй көмегін беру қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес Өскемен қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімге 1-қосымшаға сәйкес Өскемен қаласында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен қағидалары айқындалсын
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 19.12.2025 № 40/7-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы шешімге 2-қосымшаға сәйкес Өскемен қалалық мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Өскемен қалалық мәслихатының төрағасы А. Светаш
Өскемен қалалық мәслихатының
2024 жылғы 4 маусымдағы
№ 22/3-VIII шешіміне
1-қосымша
Өскемен қаласында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 19.12.2025 № 40/7-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Тұрғын үй көмегі тиісті қаржы жылына жергілікті бюджет қаражаты есебінен жалғыз тұрғынжай ретінде Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында тұрған тұрғынжайда, Өскемен қаласының аумағында тұрақты тіркелген және тұратын, аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға), сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды жалдаушыларға (қосымша жалдаушыларға):
ағымдағы және жинақтаушы жарналарды;
коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға;
мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеуге беріледі.
Аз қамтылған отбасының (азаматтардың) тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың жиыны ретінде айқындалады.

Сноска. Пункт 1 - с изменением, внесенным решением Усть-Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 31.03.2026 № 43/2- VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Назначение жилищной помощи осуществляется государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ города Усть-Каменогорска" (далее – уполномоченный орган).
3. Совокупный доход малообеспеченной семьи (гражданина) исчисляется уполномоченным органом за квартал, предшествовавший кварталу обращения за назначением жилищной помощи, в порядке, определяемом приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" от 8 декабря 2023 года № 117 (далее - Правила) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33763).
4. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на текущие и накопительные взносы, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, и предельно допустимым уровнем расходов малообеспеченной семьи (граждан) на эти цели, в размере 5 (пяти) процентов.
Сноска. Пункт 4 - в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 31.03.2026 № 43/2-VIII ( вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-1. Размер жилищной помощи рассчитывается уполномоченным органом в пределах норм, согласно Правил.
Сноска. Решение дополнено пунктом 4-1 - в соответствии с решением Усть - Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 19.12.2025 № 40/7-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Выплата компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций осуществляется в соответствии с Приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан "Об определении размера и утверждении Правил компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам" от 28 июля 2023 года № 295/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33200).

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 31.03.2026 № 43/2-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Тұрғын үй көмегін тағайындау "Өскемен қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесімен (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүзеге асырылады.
3. Аз қамтылған отбасының (азаматтың) жиынтық табысын уәкілетті орган тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірген тоқсанның алдындағы тоқсанға "Тұрғын үй көмегін беру қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелген) айқындалған тәртіппен есептейді.
4. Тұрғын үй көмегі ағымдағы және жинақтаушы жарналарға, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға, мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеу сомасы мен аз қамтылған отбасының (азаматтардың) осы мақсаттарға жұмсайтын шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің арасындағы айырма ретінде 5 (бес) пайыз мөлшерінде айқындалады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 31.03.2026 № 43/2-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4-1. Тұрғын үй көмегінің мөлшері уәкілетті органмен нормалар шегінде Қағидаға сәйкес есептелінеді.
Ескерту. Шешім 4-1-тармақпен толықтырылды - Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 19.12.2025 № 40/7-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің өсуін өтеу "Әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифтерінің өсуін өтеу мөлшерін айқындау және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 295/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33200 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.

6. Для назначения жилищной помощи малообеспеченная семья (гражданин) (либо его представитель в силу полномочия, основанного на доверенности, законодательстве, решении суда либо административном акте) обращается один раз в квартал в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) или на веб-портал "электронного правительства", согласно Правил.
Срок рассмотрения документов и принятия решения о предоставлении жилищной помощи либо мотивированный ответ об отказе со дня принятия полного комплекта документов от Государственной корпорации, либо через веб-портал "электронного правительства" составляет шесть рабочих дней.
Сноска. Пункт 6 - в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 19.12.2025 № 40/7-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам о ежемесячных текущих и накопительных взносах и счетам на оплату коммунальных услуг за счет бюджетных средств малообеспеченным семьям (гражданам).
Сноска. Пункт 7 - в редакции решения Усть-Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 31.03.2026 № 43/2-VIII ( вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Основания для отказа в оказании государственной услуги "Назначение жилищной помощи", а также порядок обжалования решений, действий (бездействия) уполномоченного органа и (или) его должностных лиц, по вопросам оказания жилищной помощи определяется Правилами.
9. Выплата жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) осуществляется уполномоченным органом через банки второго уровня путем перечисления начисленных сумм на лицевые счета получателей жилищной помощи.
Приложение 2 к решению
Усть-Каменогорского
городского маслихата
от 4 июня 2024 года
№ 22/3-VIII
Перечень утративших силу некоторых решений Усть-Каменогорского городского маслихата
1. Решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 31 июля 2018 года № 32/3-VI "Об определения размера и порядка оказания жилищной помощи в городе Усть-Каменогорске" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 5-1-195).
2. Решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 20 сентября 2018 года № 35/6-VI "О внесении изменения в решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 31 июля 2018 года № 32/3-VI "Об утверждении Правил определения размера и порядка оказания жилищной помощи" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за 5-1-203).

6. Аз қамтылған отбасы (азамат) (немесе оның сенімхатқа, заңдарға, сот шешіміне немесе әкімшілік құжатқа негізделген өкілі) тұрғын үй көмегін тағайындау үшін Қағидаларға сәйкес "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) немесе "электрондық үкімет" веб-порталына тоқсанына бір рет жүгінеді.
Мемлекеттік корпорациядан құжаттардың толық жиынтығын қабылдаған күннен бастап құжаттарды қарау және тұрғын үй көмегін көрсету туралы шешім қабылдау не бас тарту туралы дәлелді жауап не "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы беру мерзімі алты жұмыс күнін құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 19.12.2025 № 40/7-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Тұрғын үй көмегі аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) жеткізушілер ұсынған ай сайынғы ағымдағы және жинақтаушы жарналар шоттары және коммуналдық қызметтерді төлеу шоттары бойынша бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 31.03.2026 № 43/2-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. "Тұрғын үй көмегін тағайындау" мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер, сондай-ақ тұрғын үй көмегін көрсету мәселелері бойынша уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі Қағидалармен айқындалады.
9. Аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін төлеуді уәкілетті орган есептелген сомаларды тұрғын үй көмегін алушылардың жеке шоттарына аудару жолымен екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырады.
Өскемен қалалық мәслихатының
2024 жылғы 4 маусымдағы
№ 22/3-VIII шешіміне
2-қосымша
Өскемен қалалық мәслихатының кейбір күші жойылған шешімдерінің тізбесі
1. "Өскемен қаласында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау туралы" Өскемен қалалық мәслихатының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 32/3-VI (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5-1-195 болып тіркелген) шешімі.
2. Өскемен қалалық мәслихатының 2018 жылғы 20 қыркүйектегі № 35/6-VI "Өскемен қалалық мәслихатының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 32/3-VI "Тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау қағидасын бекіту туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5-1-203 болып тіркелген) шешімі.

3. Решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 25 октября 2019 года № 49/4-VI "О внесении изменений в решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 31 июля 2018 года № 32/3-VI "Об утверждении Правил определения размера и порядка оказания жилищной помощи" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 6257).
4. Решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 28 февраля 2020 года № 53/2-VI "О внесении изменений в решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 31 июля 2018 года № 32/3-VI "Об утверждении Правил определения размера и порядка оказания жилищной помощи" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 6759).
5. Решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 24 декабря 2020 года № 64/6-VI "О внесении изменений в решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 31 июля 2018 года № 32/3-VI "Об утверждении Правил определения размера и порядка оказания жилищной помощи" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 8323).
6. Решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 28 декабря 2021 года № 15/14-VII "О внесении изменений в решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 31 июля 2018 года № 32/3-VI "Об утверждении Правил определения размера и порядка оказания жилищной помощи" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 26549).
7. Решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 15 декабря 2022 года № 31/9-VII "О внесении изменений в решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 31 июля 2018 года № 32/3-VI "Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи в городе Усть-Каменогорске" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 31212).
8. Решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 26 декабря 2023 года № 14/5-VIII "О внесении изменений в решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 31 июля 2018 года № 32/3-VI "Об определении размера и порядка оказания жилищной помощи в городе Усть-Каменогорске" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 8948-16).

3. Өскемен қалалық мәслихатының 2019 жылғы 25 қазандағы № 49/4-VI "Өскемен қалалық мәслихатының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 32/3-VI "Тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау қағидасын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6257 болып тіркелген) шешімі.
4. Өскемен қалалық мәслихатының 2020 жылғы 28 ақпандағы № 53/2-VI "Өскемен қалалық мәслихатының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 32/3-VI "Тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау қағидасын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6259 болып тіркелген) шешімі.
5. Өскемен қалалық мәслихатының 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 64/6-VI "Өскемен қалалық мәслихатының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 32/3-VI "Тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау қағидасын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8323 болып тіркелген) шешімі.
6. Өскемен қалалық мәслихатының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 15/14-VII "Өскемен қалалық мәслихатының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 32/3-VI "Тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау қағидасын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26549 болып тіркелген) шешімі.
7. Өскемен қалалық мәслихатының 2022 жылғы 15 желтоқсандағы № 31/9-VII "Өскемен қалалық мәслихатының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 32/3-VI "Өскемен қаласында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31212 болып тіркелген) шешімі.
8. Өскемен қалалық мәслихатының 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 14/5-VIII "Өскемен қалалық мәслихатының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 32/3-VI "Өскемен қаласында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібін айқындау туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8948-16 болып тіркелген) шешімі.