Об утверждении размера и Правил оказания жилищной помощи в городе Лисаковске
Решение маслихата города Лисаковска Костанайской области от 15 марта 2024 года № 87. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Костанайской области 3 апреля 2024 года № 10168-10.
Сноска. Заголовок в редакции решения маслихата города Лисаковска Костанайской области от 20.11.2025 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" Лисаковский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить размер и Правила оказания жилищной помощи в городе Лисаковске согласно приложению к настоящему решению.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата города Лисаковска Костанайской области от 20.11.2025 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые решения Лисаковского городского маслихата согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель городского маслихата К. Мухамадиева
Приложение 1
к решению маслихата
от 15 марта 2024 года
№ 87
Размер и Правила оказания жилищной помощи в городе Лисаковске
Сноска. Заголовок приложения в редакции решения маслихата города Лисаковска Костанайской области от 20.11.2025 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам) (далее - услугополучатель), постоянно зарегистрированным и проживающим в городе Лисаковске в жилище, которое находится на праве собственности как единственное жилище на территории Республики Казахстан, а также нанимателям (поднанимателям) жилища из государственного жилищного фонда и жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, на оплату:
расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций;
расходов за пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы услугополучателя, принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.

Лисаков қаласында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен Қағидасын бекіту туралы
Қостанай облысы Лисаков қаласы мәслихатының 2024 жылғы 15 наурыздағы № 87 шешімі. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 3 сәуірде № 10168-10 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - Қостанай облысы Лисаков қаласы мәслихатының 20.11.2025 № 199 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 97-бабына сәйкес Лисаков қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Лисаков қаласында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен Қағидасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Лисаков қаласы мәслихатының 20.11.2025 № 199 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес Лисаков қалалық мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихатының төрағасы К. Мухамадиева
Мәслихаттың
2024 жылғы 15 наурыздағы
№ 87 шешіміне
1-қосымша
Лисаков қаласында тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері және Қағидасы
Ескерту. Қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - Қостанай облысы Лисаков қаласы мәслихатының 20.11.2025 № 199 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен Қостанай қаласында тұратын, Қазақстан Республикасының аумағындағы жалғыз тұрғынжайы ретінде меншік құқығындағы тұрғынжайда тұрақты тіркелген және тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушылар), сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалға алған тұрғынжайды жалдаушыларға (қосымша жалдаушыларға):
кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарға;
коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға;
мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеуге беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушылардың тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың жиыны ретінде айқындалады.

2. Назначение жилищной помощи оказывается государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ акимата города Лисаковска" (далее - услугодатель).
3. Совокупный доход услугополучателя исчисляется услугодателем в порядке, определяемом приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" от 8 декабря 2023 года № 117 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов под № 33763) (далее – Правила).
4. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, и предельно допустимым уровнем расходов услугополучателя на эти цели.
Предельно допустимый уровень расходов к совокупному доходу услугополучателя установлен в размере 5 (пяти) процентов.
Размер жилищной помощи рассчитывается услугодателем в соответствии с пунктом 4-1 Правил.
Сноска. Пункт 4 в редакции решения маслихата города Лисаковска Костанайской области от 20.11.2025 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Выплата компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам осуществляется в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 295/НҚ "Об определении размера и утверждении Правил компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов под № 33200).
6. Услугополучатель (либо его представитель в силу полномочия, основанного на доверенности, законодательстве, решении суда либо административном акте) обращается за назначением жилищной помощи один раз в квартал в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - Государственная корпорация) или веб-портал "электронного правительства", согласно Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение жилищной помощи" предусмотрен в приложении 2 к Правилам.

2. Тұрғын үй көмегін тағайындау "Лисаков қаласы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесімен (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетіледі.
3. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісін "Тұрғын үй көмегін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағида) айқындалған тәртіппен есептейді.
4. Тұрғын үй көмегі кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарды, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға, мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеу сомасы мен көрсетілетін қызметті алушылардың осы мақсаттарға жұмсайтын шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің арасындағы айырма ретінде айқындалды.
Көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісіне шығыстарының шекті жол берілетін деңгейі бес (5) процент мөлшерінде айқындалды.
Тұрғын үй көмегінің мөлшері көрсетілетін қызметті берушімен Қағидалардың 4-1-тармағына сәйкес есептейді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Лисаков қаласы мәслихатының 20.11.2025 № 199 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. "Әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифтерінің өсуін өтеу мөлшерін айқындау және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 295/НҚ бұйрығына сәйкес әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлемі жүзеге асырылады (Нормативтік құқытық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33200 болып тіркелген).
6. Көрсетілетін қызметті алушы (немесе оның сенiмхатқа, заңдарға, сот шешiмiне не әкiмшiлiк құжатқа негiзделген өкiлi) Қағида сәйкес "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) немесе "электрондық үкімет" веб-порталына тоқсанына бір рет жүгінеді.
"Тұрғын үй көмегін тағайындау" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген.

Сноска. Пункт 6 – в редакции решения маслихата города Лисаковска Костанайской области от 10.01.2025 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам о ежемесячных взносах на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума согласно смете расходов и счетам на оплату коммунальных услуг за счет бюджетных средств услугополучателям.
8. Назначение жилищной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом города на соответствующий финансовый год, услугополучателям.
9. Выплата жилищной помощи услугополучателю осуществляется услугодателем через банки второго уровня путем перечисления начисленных сумм на лицевые счета получателей жилищной помощи или поставщиков услуг.
Приложение 2
к решению маслихата
от 15 марта 2024 года
№ 87
Перечень признанных утратившими силу некоторых решений Лисаковского городского маслихата
1. Решение маслихата "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 29 апреля 2015 года № 297 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5621).
2. Решение маслихата "О внесении изменений в решение маслихата от 29 апреля 2015 года № 297 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 21 декабря 2015 года № 386 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6130).
3. Решение маслихата "О внесении изменений в решение маслихата от 29 апреля 2015 года № 297 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 3 июня 2016 года № 31 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6491).
4. Решение маслихата "О внесении изменений в решение маслихата от 29 апреля 2015 года № 297 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 10 октября 2018 года № 276 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8080).
5. Решение маслихата "О внесении изменений в решение маслихата от 29 апреля 2015 года № 297 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 7 апреля 2020 года № 393 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9128).
6. Решение маслихата "О внесении изменений в решение маслихата от 29 апреля 2015 года № 297 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 5 мая 2021 года № 37 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9905).

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Лисаков қаласы мәслихатының 10.01.2025 № 150 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Тұрғын үй көмегі көрсетілген қызметті алушыларға кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жеткізушілер ұсынған ай сайынғы жарналар туралы шоттарға және шығыстар сметасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
8. Тұрғын үй көмегін тағайындау көрсетілетін қызметті алушыларға тиісті қаржы жылына арналған қала бюджетінде көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушыға тұрғын үй көмегін төлеу есептелген сомаларды тұрғын үй көмегін алушылардың немесе қызмет көрсетушілердің жеке шоттарына екінші деңгейдегі банктер арқылы аудару жолымен жүзеге асырады.
Мәслихаттың
2024 жылғы 15 наурыздағы
№ 87 шешіміне
2-қосымша
Лисаков қалалық мәслихатының күші жойылды деп танылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. Мәслихаттың "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 29 сәуірдегі № 297 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5621 болып тіркелген);
2. Мәслихаттың "Мәслихаттың "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 29 сәуірдегі № 297 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 386 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6130 болып тіркелген);
3. Мәслихаттың "Мәслихаттың "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 29 сәуірдегі № 297 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2016 жылғы 3 маусымдағы № 31 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6491 болып тіркелген);
4. Мәслихаттың "Мәслихаттың "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 29 сәуірдегі № 297 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2018 жылғы 10 қазандағы № 276 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8080 болып тіркелген);
5. Мәслихаттың "Мәслихаттың "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 29 сәуірдегі № 297 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2020 жылғы 7 сәуірдегі № 393 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9128 болып тіркелген);
6. Мәслихаттың "Мәслихаттың "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 29 сәуірдегі № 297 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2021 жылғы 5 мамырдағы № 37 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9905 болып тіркелген) шешімі;

7. Решение маслихата "О внесении изменений в решение маслихата от 29 апреля 2015 года № 297 "Об утверждении Правил оказания жилищной помощи" от 6 июня 2022 года № 146 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28387).

7. Мәслихаттың "Мәслихаттың "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 29 сәуірдегі № 297 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2022 жылғы 6 маусымдағы № 146 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28387 болып тіркелген).