Об утверждении Правил привлечения лиц в качестве интервьюеров и организации их работы при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 16 сентября 2024 года № 27. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 сентября 2024 года № 35090.
В соответствии с подпунктом 70) пункта 15 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427 и с подпунктом 56) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила привлечения лиц в качестве интервьюеров и организации их работы при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 26 декабря 2018 года №17 "Об утверждении Правил привлечения лиц в качестве интервьюеров при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18049).
3. Департаменту стратегического планирования и метологической координации с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
4. Департаменту стратегического планирования и методологической координации Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.

Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу кезінде адамдарды интервьюер ретінде тарту және олардың жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2024 жылғы 16 қыркүйектегі № 27 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 20 қыркүйекте № 35090 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің кейбір мәселелері туралы ереженің 15-тармағы 70) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 56) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу кезінде адамдарды интервьюер ретінде тарту және олардың жұмысын ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. "Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу кезінде адамдарды интервьюер ретінде тарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2018 жылғы 26 желтоқсандағы № 17 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18049 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Стратегиялық жоспарлау және әдіснамалық үйлестіру департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Стратегиялық жоспарлау және әдіснамалық үйлестіру департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының құрылымдық бөлімшелеріне мен аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
М. Турлубаев
Утверждены
приказом Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 16 сентября 2024 года № 27
Правила привлечения лиц в качестве интервьюеров и организации их работы при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей
Глава 1. Общие положения
1. Правила привлечения лиц в качестве интервьюеров и организации их работы при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей (далее – Правила) разработаны в соответствии с международными стандартами и законодательством в области государственной статистики.
2. Настоящие Правила определяют совокупность процедур привлечения лиц в качестве интервьюеров и организации их работы и проведения территориальными подразделениями Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – территориальное подразделение) общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей (далее – наблюдения), с целью получения первичных статистических данных.
3. Наблюдения основываются на принципах добровольного участия отобранных случайным методом респондентов и (или) домашних хозяйств, которые проводят территориальные подразделения.
4. Сбор первичных статистических данных от респондентов и (или) домашних хозяйств осуществляется методом опроса специально подготовленными интервьюерами и (или) самостоятельным заполнением статистических форм.
5. В целях автоматизации сбора первичных статистических данных в наблюдениях применяют компьютеризированную систему индивидуального опроса (далее – КСИО), кроме случаев при проведении национальных переписей.
6. Наблюдения с использованием КСИО осуществляют путем опроса респондентов и (или) домашних хозяйств и занесения сведений в электронном виде в портативное вычислительное устройство (далее – ПВУ).
7. В Правилах используются понятия в значениях, определенных в Законе Республики Казахстан "О государственной статистике", а также следующие определения:
1) эффективность работы интервьюера – достижение поставленной цели с наименьшими затратами времени для респондента и (или) домашнего хозяйства;
2) инструктор по подготовке и проведению национальных переписей – лицо, осуществляющее контроль за качеством работы интервьюеров при проведении национальных переписей;

6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің Ұлттық
статистика бюросының басшысы
М. Турлубаев
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2024 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 27 Бұйрығымен
бекітілген
Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу кезінде адамдарды интервьюерлер ретінде тарту және олардың жұмысын ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу кезінде адамдарды интервьюерлер ретінде тарту және олардың жұмысын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) халықаралық стандарттарға және мемлекеттік статистика саласындағы заңнамаға сәйкес әзірленген.
2. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының аумақтық бөлімшелерінің (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) алғашқы статистикалық деректерді алу мақсатында жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды (бұдан әрі – байқаулар) жүргізу және адамдарды интервьюерлер ретінде тарту және олардың жұмысын ұйымдастыру рәсімдерінің кешенін айқындайды.
3. Байқаулар аумақтық бөлімшелер жүргізетін кездейсоқ таңдау әдісімен іріктелген респонденттердің және (немесе) үй шаруашылықтарының ерікті қатысу қағидаттарына негізделеді.
4. Респонденттерден және (немесе) үй шаруашылықтарынан алғашқы статистикалық деректерді жинау статистикалық нысандарды өз бетінше толтыру және (немесе) арнайы дайындалған интервьюерлердің сауал салуы әдісі арқылы жүзеге асырылады.
5. Байқауларда алғашқы статистикалық деректерді жинауды автоматтандыру мақсатында компьютерлендірілген жеке сауал салу жүйесі (бұдан әрі – КЖСЖ), ұлттық санақтарды өткізуден басқа жағдайларда пайдаланылады.
6. КЖСЖ пайдалана отырып байқау респонденттерге және (немесе) үй шаруашылықтарына сауал салу және мәліметтерді портативті есептеуіш құрылғыға (бұдан әрі – ПЕҚ) электронды түрде енгізу арқылы жүзеге асырылады.
7. Қағидаларда "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) интервьюер жұмысының тиімділігі – респондент және (немесе) үй шаруашылығы үшін қойылған мақсатқа ең аз уақыт шығындарымен қол жеткізу;
2) ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу жөніндегі нұсқаушы – ұлттық санақтарды жүргізу кезінде интервьюерлер жұмысының сапасын бақылауды жүзеге асыратын адам;

3) исключен приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.04.2026 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказами Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.02.2025 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.04.2026 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок привлечения лиц в качестве интервьюеров при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей
8. Привлечение лиц в качестве интервьюеров при проведении наблюдений осуществляется территориальным подразделением путем:
1) опубликования вакансий интервьюеров на интернет-ресурсе территориального подразделения;
2) приема заявок от лиц, изъявивших желание занять вакантное место интервьюера;
3) создания специальной комиссии для отбора лиц в качестве интервьюеров при проведении наблюдений из числа заинтересованных структурных подразделений территориального подразделения (далее – комиссия). Общее количество членов комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее трех человек;
4) рассмотрения комиссией заявок лиц с учетом образования (высшее или техническое и профессиональное или послесреднее или общее среднее образование) без предъявления требований по стажу работы;
5) проведения комиссией собеседования с претендентами, изъявивших желание занять вакантное место интервьюера;
6) заключения договора возмездного оказания услуг (далее – договор) с лицами, получивших в качестве интервьюеров положительное решение большинством голосов комиссии. В случае поступления заявок от лиц, изъявивших желание занять вакантное место интервьюера, из отдаленных от областного центра населенных пунктов, комиссия проводит собеседование в удаленном режиме (посредством видеоконференцсвязи, в случае ее отсутствия, путем телефонных переговоров) в соответствующем территориальном городском или районном подразделении статистики.
Глава 3. Организация работы интервьюера при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей
Параграф 1. Основные функции интервьюера при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей
9. К основным функциям интервьюера относятся:

3) алып тасталды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.04.2026 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.02.2025 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.04.2026 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу кезінде адамдарды интервьюерлер ретінде тарту тәртібі
8. Аумақтық бөлімшелерде байқау жүргізу кезінде адамдарды интервьюерлер ретінде тарту мынадай жолдармен жүзеге асырылады:
1) аумақтық бөлімшенің интернет-ресурсына интервьюерлердің бос орындарын жариялау;
2) интервьюердің бос орнына орналасуға тілек білдірген адамдардан өтінімдер қабылдау;
3) аумақтық бөлімшелердің мүдделі құрылымдық бөлімшелерінің қатарынан байқаулар жүргізу кезінде интервьюерлер ретінде адамдарды іріктеу үшін арнайы комиссия құру (бұдан әрі – комиссия). Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ болуы және үш адамнан кем болмауы керек;
4) комиссияның адамдардың өтінімдерін білімін есепке алумен (жоғары немесе техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білім немесе жалпы орта білім) жұмыс өтілі бойынша талаптарды ұсынусыз қарауы;
5) комиссияның интервьюердің бос орнына орналасуға тілек білдірген үміткерлермен әңгімелесу өткізуі;
6) интервьюер ретінде көпшілік даусымен комиссияның оң шешімін алған адамдармен өтеулі қызмет көрсету шартын (бұдан әрі – шарт) жасау. Облыс орталығынан шалғай елді мекеннен интервьюердің бос орнына орналасуға тілек білдірген адамдардан өтінімдер түскен жағдайда комиссия аумақтық статистиканың тиісті қалалық немесе аудандық бөлімшесінде қашықтықтан режимінде әңгімелесу өткізеді (бейнеконференция байланысы арқылы, ол болмаған жағдайда телефон арқылы тілдесу жолымен).
3-тарау. Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу кезіндегі интервьюердің жұмысын ұйымдастыру
1-параграф. Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу кезінде интервьюердің негізгі функциялары
9. Интервьюердің негізгі функцияларына мыналар жатады:

1) изучение нормативных правовых актов в области государственной статистики и соблюдение методических документов, регламентирующих проведение наблюдений и инструкций по заполнению статистических форм;
2) прохождение обучения по вопросам организации и проведения наблюдений;
3) прохождение специального инструктажа, изучение информации по всем вопросам организации и проведения наблюдения;
4) проведение наблюдения путем посещения респондента и (или) домашнего хозяйства с предъявлением удостоверения интервьюера согласно форме, приведенной в приложении 1 к настоящим Правилам;
5) идентифицирование (определение) адреса респондента и (или) домашнего хозяйства согласно списку, подготовленному ответственным сотрудником территориального подразделения Бюро, осуществляющий контроль за работой интервьюера при проведении наблюдения (далее – ответственный сотрудник территориального подразделения Бюро);
6) ведение маршрутного листа о наблюдении согласно форме, приведенной в приложении 2 к настоящим Правилам, за исключением наблюдения по статистике уровня жизни;
7) раздача информационного листа респондентам и (или) домашним хозяйствам;
8) проведение агитационно-разъяснительной работы среди респондентов и (или) домашних хозяйств, с целью привлечения их к наблюдению, включая информирование о цели наблюдения;
9) установление даты посещения (при необходимости дата посещения устанавливается интервьюером по договоренности с самим респондентом и (или) домашним хозяйством) в соответствии со статистической методологией по отраслям статистики;
10) установление контакта с респондентом и (или) домашним хозяйством и получение согласия на опрос;
11) оперативный, качественный опрос при проведении наблюдения, с использованием в работе планшета и аудио техники;
12) оказание консультативной помощи респондентам и (или) домашним хозяйствам, включая ответы на вопросы респондентов и (или) домашних хозяйств;
13) проведение арифметико-логического контроля информации, полученной от респондентов и (или) домашних хозяйств, осуществление кодирования данных;
14) в случае обнаружения ошибок дополнительное посещение респондентов и (или) домашних хозяйств для уточнения необходимых данных и информирование ответственного сотрудника территориального подразделения Бюро о результатах посещения;
15) своевременное представление по итогам наблюдения заполненной статистической формы в территориальное подразделение;
16) составление бланка отчета о проведении опроса согласно форме, приведенной в приложении 3 к настоящим Правилам, за исключением наблюдения по статистике уровня жизни.

1) мемлекеттік статистика саласындағы нормативтік құқықтық актілерді зерделеу, статистикалық нысандарды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды және байқауларды жүргізуді регламенттейтін әдістемелік құжаттарды сақтау;
2) байқауларды ұйымдастыру және жүргізу бойынша оқудан өту;
3) арнайы нұсқамадан өту, байқауды ұйымдастыру мен жүргізудің барлық мәселелері бойынша ақпаратты зерделеу;
4) байқауды осы Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген нысанға сәйкес интервьюердің куәлігін көрсете отырып, респондентке және (немесе) үй шаруашылығына бару арқылы жүргізу;
5) Бюроның аумақтық бөлімшесінің байқау жүргізу кезінде интервьюердің жұмысына бақылауды жүзеге асыратын жауапты қызметкері (бұдан әрі - Бюроның аумақтық бөлімшесінің жауапты қызметкері) дайындаған тізімге сәйкес респонденттің және (немесе) үй шаруашылығының мекенжайларын сәйкестендіру (анықтау);
6) тұрмыс деңгейі статистикасы байқауын қоспағанда, осы Қағидаларға 2-қосымшада келтірілген нысанға сәйкес байқау туралы бағдар парағын жүргізу;
7) респонденттерге және (немесе) үй шаруашылықтарына ақпараттық парақты тарату;
8) респонденттер және (немесе) үй шаруашылықтары арасында үгіт-насихат және түсіндіру жұмыстарын байқаудың мақсаты туралы хабардар етуді қоса алғанда, оларды байқауға тарту мақсатында жүргізу;
9) статистиканың салалары бойынша статистикалық әдіснамаға сәйкес бару күнін белгілеу (қажет болған жағдайда бару күнін респондентпен және (немесе) үй шаруашылығымен келісім бойынша интервьюер белгілейді);
10) респондентпен және (немесе) үй шаруашылығымен байланыс орнату және сауал салуға келісім алу;
11) жұмыста планшетті, аудио техниканы пайдалана отырып байқауды жүргізу кезінде сауал салуды жедел, сапалы жүргізу;
12) респонденттерге және (немесе) үй шаруашылықтарының сұрақтарына жауапты қоса алғанда респонденттерге және (немесе) үй шаруашылықтарына консультациялық көмек көрсету;
13) респонденттерден және (немесе) үй шаруашылықтарынан алынған ақпаратқа арифметикалық-логикалық бақылауды жүргізу, деректерді кодтауды жүзеге асыру;
14) қателер анықталған жағдайда, респонденттерге және (немесе) үй шаруашылықтарына қажетті деректерді нақтылау үшін қосымша бару және бару нәтижелері туралы Бюроның аумақтық бөлімшесінің жауапты қызметкеріне хабарлау;
15) аумақтық бөлімшеге байқау нәтижелері бойынша толтырылған статистикалық нысанды уақтылы ұсыну;
16) тұрмыс деңгейі статистикасы байқауын қоспағанда, осы Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген нысанға сәйкес сауал салуды жүргізу туралы есеп бланкісін жасау.

Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.04.2026 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Контроль качества работы интервьюера при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей
10. Контроль и проверка качества работы интервьюера осуществляется ответственным сотрудником территориального подразделения Бюро и (или) инструктором по подготовке и проведению национальных переписей, путем выборочного контрольного обзвона и (или) обхода респондентов и (или) домашних хозяйств.
Один ответственный сотрудник территориального подразделения Бюро и (или) инструктор по подготовке и проведению национальных переписей контролирует работу не более шести интервьюеров.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.04.2026 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. По итогам проведенного контроля деятельности интервьюера оформляется отчет, который учитывается при оплате работы интервьюера.
Составление отчета о результатах проверки работы интервьюера осуществляется согласно форме, приведенной в приложении 4 к настоящим Правилам. Контроль качества работы интервьюера по статистике уровня жизни проводится в течение года в количестве 50 % всех обследуемых домашних хозяйств.
Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.04.2026 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Эффективность работы интервьюера при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей
12. Эффективность работы интервьюера оценивается по следующим параметрам:
1) своевременность передачи первичных статистических данных на бумажном носителе и (или) в электронном виде интервьюером в территориальное подразделение;
2) полнота и достоверность полученных первичных статистических данных от респондента и (или) домашнего хозяйства;
3) качественное проведение наблюдения, отсутствие ошибок при подготовке отчетной документации;
4) проведение наблюдения с полным охватом респондентов и (или) домашних хозяйств.
Глава 4. Соблюдение конфиденциальности первичных статистических данных при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей

Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.04.2026 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу кезіндегі интервьюер жұмысының сапасын бақылау
10. Интервьюердің жұмысының сапасын бақылауды және тексеруді Бюроның аумақтық бөлімшесінің жауапты қызметкері және (немесе) ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу жөніндегі нұсқаушы іріктеп қоңырау шалу жолымен және (немесе) респонденттерді және (немесе) үй шаруашылықтарын аралау арқылы жүзеге асырады.
Бюроның аумақтық бөлімшесінің бір жауапты қызметкері және (немесе) ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу жөніндегі нұсқаушы алтыдан артық емес интервьюердің жұмысын қадағалайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.04.2026 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Интервьюер қызметіне жүргізілген байқау қорытындылары бойынша есеп ресімделеді, ол интервьюердің жұмысына ақы төлеу кезінде есепке алынады.
Интервьюердің жұмысын тексеру нәтижелері туралы есепті жасау осы Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген нысан бойынша жүзеге асырылады. Тұрмыс деңгейі статистикасы бойынша интервьюердің жұмысының сапасын бақылау барлық зерттелетін үй шаруашылықтардың 50% көлемінде жыл бойы жүргізіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.04.2026 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу кезіндегі интервьюер жұмысының тиімділігі
12. Интервьюер жұмысының тиімділігі келесі параметрлер бойынша бағаланады:
1) интервьюердің аумақтық бөлімшеге қағаз және (немесе) электрондық түрдегі бастапқы статистикалық деректерді уақтылы жеткізуі;
2) респонденттен және (немесе) үй шаруашылығынан алынған алғашқы статистикалық деректердің толықтығы және анықтығы;
3) байқауды сапалы жүргізу, есептік құжаттаманы дайындау кезінде қателердің болмауы;
4) байқауды респонденттерді және (немесе) үй шаруашылықтарын толық қамти отырып жүргізу.
4-тарау. Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу кезінде алғашқы статистикалық деректердің құпиялылығын сақтау

13. Полученные интервьюером в ходе опроса данные являются первичными статистическими данными, конфиденциальность которых обеспечивается согласно действующего законодательства Республики Казахстан.
14. Интервьюер при заключении договора гарантирует сохранение конфиденциальности первичных статистических данных, а также других сведений об опрошенных лицах, полученных при посещении респондента и (или) домашнего хозяйства.
Интервьюер информирует респондента и (или) домашнее хозяйство, что конфиденциальность полученной информации гарантируется самим интервьюером и территориальным подразделением и будет использоваться только в агрегированном (сводном) виде.
15. Заполненные интервьюерами статистические формы передаются организующим наблюдение ответственным сотрудникам территориального подразделения Бюро.
Сноска. Пункт 15 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.04.2026 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В целях обеспечения конфиденциальности полученных первичных статистических данных заполненные статистические формы хранятся в специально оборудованном помещении территориального подразделения и (или) в Базе данных ИИС "е-Статистика".
Глава 5. Особенности проведения общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей по отраслям статистики
Параграф 1. Наблюдения по статистике сельского хозяйства
17. Исключен приказом и.о. Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 29.07.2025 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Для проведения статистического наблюдения по растениеводству или животноводству интервьюер в зависимости от метода отбора получает в территориальном подразделении список респондентов, которых необходимо опросить, с указанием адреса и телефона при наличии или информацию о количестве наблюдаемых домашних хозяйств в населенном пункте, порядковом номере хозяйства, с которого начинается опрос, и размере шага, с которым следует посещать хозяйства.
Во втором случае территориальным подразделением на местах составляется маршрут для интервьюера. Сначала произвольно определяется хозяйство (улица и номер дома), с которого начинается отсчет. Затем от этого хозяйства в произвольном направлении (например, вдоль одной улицы) отсчитывается количество хозяйств, соответствующее порядковому номеру, с которого начнется опрос. В результате определяется первое хозяйство, в котором необходимо провести наблюдение. Следующие хозяйства для опроса определяются в соответствии с шагом выборки. При проведении наблюдения по животноводству интервьюер пропускает выпавшие по шагу хозяйства, в которых не содержатся сельскохозяйственные животные, при проведении наблюдений по растениеводству – хозяйства, в которых нет посевов сельскохозяйственных культур. После пропуска, далее шаг выборки сохраняется, и в итоге опрашивается количество домашних хозяйств, заявленное в выборке.

13. Интервьюердің сауал салу барысында алған деректері алғашқы статистикалық деректер болып табылады және олардың құпиялылығы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қамтамасыз етіледі.
14. Интервьюер шарт жасасу кезінде алғашқы статистикалық деректердің құпиялылығын, сондай-ақ респондентке және (немесе) үй шаруашылығына бару кезінде алынған сауал салынған адамдар туралы басқа да мәліметтерді сақтауға кепілдік береді.
Интервьюер респондентке және (немесе) үй шаруашылығына алынған ақпараттың құпиялылығына аумақтық бөлімшемен және өзімен кепілдік берілетіні және жиынтық(жинақ) түрінде ғана пайдаланылатынын хабарлайды.
15. Интервьюерлер толтырған статистикалық нысандар байқауды ұйымдастыратын Бюроның аумақтық бөлімшесінің жауапты қызметкерлеріне беріледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.04.2026 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Алынған алғашқы статистикалық деректердің құпиялылығын қамтамасыз ету мақсатында толтырылған статистикалық нысандар аумақтық бөлімшенің арнайы жабдықталған үй-жайында және (немесе) "е-Статистика" ИАЖ дерекқорында сақталады.
5-тарау. Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды статистика салалары бойынша жүргізудің ерекшеліктері
1-параграф. Ауыл шаруашылығы статистикасы бойынша байқаулар
17. Алып тасталды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының м.а. 29.07.2025 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Өсімдік немесе мал шаруашылығы бойынша статистикалық байқауды өткізу үшін интервьюер аумақтық бөлімшеден іріктеу әдісіне байланысты сауал салуға қажетті респонденттердің мекенжайын және бар болған жағдайда телефондарын көрсете отырып, респонденттер тізімін немесе шаруашылыққа баруға тиісті қадам көлемі және сауал салу басталатын шаруашылықтың реттік нөмірі, елді мекендегі байқалатын үй шаруашылығының саны туралы ақпаратты алады.
Басқа жағдайда жергілікті жерлерде аумақтық бөлімше интервьюерге арналған бағдар жасайды. Алдымен кері санақ басталатын үй шаруашылығы (көше мен үй нөмірі) ерікті түрде анықталады. Содан кейін осы үй шаруашылығынан ерікті бағытта (мысалы, бір көше бойында) сауал салу басталатын тиісті реттік нөмірге сәйкес келетін үй шаруашылықтарының саны есептеледі. Нәтижесінде байқау жүргізілуі қажет бірінші шаруашылық анықталады. Сауал салуға келесі шаруашылықтар іріктеме қадамына сәйкес анықталады. Мал шаруашылығы бойынша байқау жүргізген кезде интервьюер қадам бойынша түскен ауыл шаруашылығы малдары жоқ шаруашылықтарды өткізіп жібереді, өсімдік шаруашылығы бойынша байқау жүргізген кезде интервьюер егістіктері жоқ шаруашылықтарды өткізіп жібереді. Өткізіп жібергеннен кейін іріктеу қадамы сақталады және нәтижесінде, іріктеуде мәлімделген үй шаруашылықтарының саны сұралады.

19. При проведении наблюдения по животноводству во втором, третьем и четвертом кварталах отчетного года опрашиваются те же домашние хозяйства, которые были опрошены в первом квартале отчетного года.
В случае, если интервьюеру не удается установить контакт с главой домашнего хозяйства, попавшего в выборку, либо он отказывается от участия в наблюдении, предусмотрены следующие варианты действий интервьюера:
1) если выборка содержит список конкретных домашних хозяйств, то замена домашних хозяйств на другие не допускается, интервьюер делает отметку в маршрутном листе в случае отсутствия членов домашнего хозяйства или отказа участвовать в наблюдении с указанием причины;
2) если выборка содержит информацию о количестве наблюдаемых домашних хозяйств в населенном пункте и размере шага, с которым посещают домашние хозяйства, то не найденные или отказавшиеся участвовать в опросе заменяют на соседние в пределах выделенного интервьюеру маршрута, в итоге опрашивают количество домашних хозяйств, заявленных в выборке.
Параграф 2. Наблюдение по статистике занятости населения
20. Исключен приказом и.о. Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 29.07.2025 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Сбор первичных статистических данных осуществляется путем проведения выборочного обследования занятости населения.
Интервьюер опрашивает членов респондентов и (или) домашних хозяйств, достигших пятнадцатилетнего возраста, проживающих по адресам только согласно спискам, представленным в выборке, в том числе не являющихся собственниками занимаемого жилья.
22. Список респондентов и (или) домашних хозяйств предоставляются интервьюеру ответственным сотрудником территориального подразделения Бюро.
Сноска. Пункт 22 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.04.2026 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Интервьюер доводит до сведения респондента и (или) домашнего хозяйства следующую информацию:
1) о случайном выборе соответствующего респондента и (или) домашнего хозяйства;
2) о необходимости получения информации у соответствующего респондента и (или) домашнего хозяйства;
3) цели наблюдения;
4) о времени проведения опроса.
24. Интервьюер строго соблюдает процедуры ведения опроса и записи ответов респондентов и (или) домашних хозяйств в соответствии с инструкцией о порядке заполнения Анкеты выборочного обследования занятости населения.

19. Есепті жылдың екінші, үшінші және төртінші тоқсандарында мал шаруашылығы бойынша байқау жүргізу кезінде есепті жылдың бірінші тоқсанында сауал салу жүргізілген сол үй шаруашылықтары сұралады.
Интервьюер іріктемеге түскен үй шаруашылығының иесімен сауал салуға келісім алмаған жағдайда немесе үй шаруашылығы байқауға қатысудан бас тартса, интервьюердің іс-қимылдарының мынадай нұсқалары қарастырылған:
1) егер іріктемеде нақты үй шаруашылықтарының тізімі қамтылатын болса үй шаруашылықтарын басқаларына ауыстыруға жол берілмейді, интервьюер бағдар парағында себебін көрсете отырып, үй шаруашылығы мүшелері болмаған немесе байқауға қатысудан бас тартқан жағдайда белгі қояды;
2) егер іріктеме елді мекендегі бақыланатын үй шаруашылықтарының саны және үй шаруашылықтарына баратын қадам мөлшері туралы ақпаратты қамтитын болса, табылмағандар немесе сауалнамаға қатысудан бас тартқандар интервьюерге бөлінген бағдардың шегінде көрші тұрғандарымен ауыстырады, нәтижесінде іріктемеде мәлімделген үй шаруашылықтарының саны сұралады.
2-параграф. Халықты жұмыспен қамту статистикасы бойынша байқау
20. Алып тасталды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының м.а. 29.07.2025 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Бастапқы статистикалық деректерді жинау халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
Интервьюер респонденттердің және (немесе) үй шаруашылықтарының жасы он беске толған тек іріктемеде көрсетілген тізімдерге сәйкес мекенжайлар бойынша тұратын,оның ішінде тұрып жатқан тұрғын үйдің меншік иелері болып табылмайтын мүшелерімен сұхбат жүргізеді.
22. Интервьюерге респонденттердің және (немесе) үй шаруашылықтарының тізімін Бюроның аумақтық бөлімшесінің жауапты қызметкері береді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.04.2026 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Интервьюер келесі ақпаратты респонденттің және (немесе) үй шаруашылығының назарына жеткізеді:
1) тиісті респондентті және (немесе) үй шаруашылығын кездейсоқ таңдау туралы;
2) тиісті респонденттен және (немесе) үй шаруашылығынан ақпарат алу қажеттілігі туралы;
3) байқаудың мақсаттары;
4) сауал салуды жүргізу уақыты туралы.
24. Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу сауалнамасын толтыру тәртібі туралы нұсқаулығына сәйкес интервьюер сауал салуды жүргізу және респонденттердің және (немесе) үй шаруашылықтары жауаптарын жазу рәсімдерін қатаң сақтайды.

25. Интервьюер запрашивает от респондента и (или) домашнего хозяйства следующую информацию:
1) о постоянно проживающих совместно по данному адресу членов домашнего хозяйства;
2) объединяют ли они полностью или частично свои доходы, имущество и о совместном потреблении товаров и услуг.
Полученный ответ используется для определения лиц, составляющих единое домашнее хозяйство.
26. Интервьюер производит повторное посещение по адресу в другое время, если при первом обращении никого не застал дома. В случае если после двух визитов по одному адресу в разное время и в разные дни недели не установлен контакт с респондентом и (или) домашним хозяйством, тогда разрешается замена респондента и (или) домашнего хозяйства из резервного списка.
27. В случае отказа респондента и (или) домашнего хозяйства участвовать в наблюдении по объективным и субъективным причинам, производится замена адресов жилых помещений из резервных списков, согласно соответствующей страте. Резервная выборочная совокупность составляется специалистами по формированию выборочной совокупности тем же методом, по которому составлена основная выборочная совокупность.
Параграф 3. Наблюдение по статистике уровня жизни
28. Интервьюер проводит работу в соответствии с Графиком работы интервьюера по статистике уровня жизни (далее – График) согласно форме, приведенной в приложении 5 к настоящим Правилам. График составляется с учетом сроков сбора первичных статистических данных, договоренности с самим респондентом и (или) домашним хозяйством о возможности прихода в определенные дни и выдается интервьюеру для исполнения. При составлении Графика для статистической формы "Дневник учета ежедневных расходов" (индекс D 003) необходимо распределить количество респондентов и (или) домашних хозяйств по пять на каждые две недели месяца в течение отчетного квартала (домашние хозяйства заполняют в течение двух недель отчетного квартала).
29. Исключен приказом и.о. Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 29.07.2025 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Адреса отобранных респондентов и (или) домашних хозяйств предоставляются интервьюеру ответственным сотрудником территориального подразделения Бюро. Наблюдению подлежат респонденты и (или) домашние хозяйства, которые проживают по отобранному адресу, в том числе не являющиеся собственниками занимаемого жилья.
Сноска. Пункт 30 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.04.2026 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

25. Интервьюер респонденттен және (немесе) үй шаруашылығынан келесі ақпаратты сұрайды:
1) осы мекенжайда тұрақты бірге тұратын үй шаруашылығының мүшелері туралы;
2) олар өздерінің кірістерін, мүлкін толық немесе ішінара біріктіретіндігі әлде жоқтығы және тауарлар мен қызметтерді бірлесе тұтынуы туралы.
Алынған жауап бір үй шаруашылығын құрайтын адамдарды анықтау үшін пайдаланылады.
26. Интервьюер бірінші барған кезде үйде ешкімді таппаса, мекенжайға екінші рет басқа уақытта барады. Егер бір мекенжайға әр түрлі уақытта және аптаның әртүрлі күндерінде екі рет барғаннан кейін респондентпен және (немесе) үй шаруашылығымен байланыс орнатылмаса, онда резервтік тізімнен респондентті және (немесе) үй шаруашылығын ауыстыруға рұқсат етіледі.
27. Респондент және (немесе) үй шаруашылығы объективті және субъективті себептер бойынша байқауға қатысудан бас тартқан жағдайда, резервтік тізімдерден тұрғын үй-жайлардың мекенжайларын тиісті қабатқа сәйкес ауыстыру жүргізіледі. Резервтік іріктеу жиынтығын іріктемелі жиынтықты қалыптастыру мамандары негізгі іріктемелі жиынтық құрастырылған әдіспен құрастырады.
3-параграф. Тұрмыс деңгейінің статистикасы бойынша байқау
28. Интервьюер жұмысты осы Қағидаларға 5-қосымшада келтірілген нысанға сәйкес тұрмыс деңгейінің статистикасы бойынша интервьюердің жұмыс кестесіне (бұдан әрі – Кесте) сәйкес жүргізеді. Кесте бастапқы статистикалық деректерді жинау мерзімін, респондентпен және (немесе) үй шаруашылығымен белгілі бір күндерде келу мүмкіндігі туралы келісімді ескере отырып жасалады және интервьюерге орындауға беріледі. "Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігі" статистикалық нысаны бойынша кестені (индексі D 003) жасау кезінде есепті тоқсан ішінде айдың әрбір екі аптасына респонденттердің және (немесе) үй шаруашылықтарының санын беске бөлу қажет (үй шаруашылықтары есепті тоқсанның екі аптасы ішінде толтырады).
29. Алып тасталды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының м.а. 29.07.2025 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Бюроның аумақтық бөлімшесінің жауапты қызметкері іріктеп алынған респонденттердің және (немесе) үй шаруашылықтарының мекенжайларын интервьюерге береді. Іріктеп алынған мекенжай бойынша тұратын респонденттер және (немесе) үй шаруашылықтары, соның ішінде тұрып жатқан тұрғын үйдің меншік иесі еместер байқауға жатады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.04.2026 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

31. В течение года замена адресов в случае отсутствия членов домашнего хозяйства или отказа участвовать в наблюдении не осуществляется.
32. Интервьюер проводит инструктаж с респондентами и (или) домашними хозяйствами по заполнению статистических форм.
33. По статистическим формам, заполняемым самими респондентами и (или) домашними хозяйствами, интервьюер обеспечивает своевременное и качественное их заполнение посредством телефонных звонков продолжительностью двадцать минут на каждое домашнее хозяйство в месяц. Указанная процедура включает в себя напоминание о необходимости ведения записи в формы и консультацию по возникающим у респондентов и (или) домашних хозяйств вопросов. При необходимости осуществляется дополнительное посещение домашнего хозяйства.
34. Интервьюер по окончанию сбора первичных статистических данных от респондентов и (или) домашних хозяйств осуществляет кодирование первичных статистических данных в течение трех календарных дней.
35. Интервьюер при проведении предварительного обхода жилых помещений при плановой ротации (один раз в год) составляет бланк отчета о проведении предварительного обхода жилых помещений согласно форме, приведенной в приложении 6 к настоящим Правилам.
Параграф 4. Наблюдение по статистике информационно-коммуникационных технологий и туризма
36. Исключен приказом и.о. Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 29.07.2025 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Анкеты выборочных наблюдений заполняются интервьюерами со слов опрашиваемых респондентов и (или) членов домашних хозяйств один раз в год, согласно Графику предоставления респондентами первичных статистических данных в соответствии с инструкциями по их заполнению.
38. Сбор первичных статистических данных в ходе наблюдения осуществляется интервьюерами в соответствии со списками адресов домашних хозяйств, отобранных для проведения наблюдения и маршрутным листом интервьюера.
39. Наблюдению подлежат лица, проживающие по адресу согласно спискам домашних хозяйств, в том числе не являющиеся собственниками занимаемого жилья.
40. В случае отсутствия членов домашнего хозяйства по отобранному адресу интервьюер дополнительно еще несколько (не менее двух раз) посещает этот адрес. Если после дополнительных посещений члены домашнего хозяйства отсутствуют, тогда интервьюер сообщает об этом ответственному сотруднику территориального подразделения Бюро для принятия решения о необходимости замены данного домашнего хозяйства из резервного списка домашних хозяйств.

31. Жыл ішінде үй шаруашылығы мүшелері болмаған кезде немесе байқауға қатысудан бас тартқан жағдайда мекенжайларды өзгерту жүргізілмейді.
32. Интервьюер статистикалық нысандарды толтыру жөнінде респонденттермен және (немесе) үй шаруашылықтарымен нұсқама жүргізеді.
33. Респонденттер және (немесе) үй шаруашылықтары өздері толтыратын статистикалық нысандар бойынша интервьюер айына бір үй шаруашылығына жиырма минут ұзақтығымен телефон қоңыраулары арқылы уақтылы және дәл толтырылуын қамтамасыз етеді. Бұл рәсім респонденттерде және (немесе) үй шаруашылықтарында туындайтын сұрақтар бойынша нысандарға жазба жүргізу және кеңес беру қажеттілігі туралы еске салуды қамтиды. Қажет болған жағдайда үй шаруашылығына қосымша бару жүргізіледі.
34. Респонденттерден және (немесе) үй шаруашылықтарынан бастапқы статистикалық деректерді жинау аяқталғанда интервьюер күнтізбелік үш күн ішінде алғашқы статистикалық деректерді кодтауды жүзеге асырады.
35. Интервьюер жоспарлы ротация кезінде (жылына бір рет) тұрғын үй-жайларды алдын ала аралау кезінде осы Қағидаларға 6-қосымшада келтірілген нысанға сәйкес тұрғын үй-жайларды алдын ала аралауды жүргізу туралы есеп бланкісін жасайды.
4-параграф. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және туризм статистикасы бойынша байқау
36. Алып тасталды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының м.а. 29.07.2025 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Іріктемелі байқау сауалнамаларын интервьюерлер Респонденттердің бастапқы статистикалық деректерді ұсыну кестесіне сәйкес оларды толтыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жылына бір рет сұралған респонденттердің және (немесе) үй шаруашылықтарының мүшелерінің сөздерінен толтырады.
38. Байқау барысында алғашқы статистикалық деректерді жинауды интервьюерлер байқау жүргізу үшін таңдап алынған үй шаруашылықтары мекенжайларының тізімдеріне сәйкес және интервьюердің бағдар парағымен жүргізеді.
39. Үй шаруашылықтарының тізімдеріне сәйкес мекенжай бойынша тұратын адамдар, оның ішінде тұрып жатқан тұрғын үйдің меншік иелері болып табылмайтын тұлғалар байқауға жатады.
40. Іріктеп алынған мекенжайда үй шаруашылығының мүшелері болмаған жағдайда, интервьюер осы мекенжайға қосымша бірнеше рет (кемінде екі рет) барады. Егер қосымша барғаннан кейін үй шаруашылығының мүшелері болмаса, онда интервьюер бұл туралы Бюроның аумақтық бөлімшесінің жауапты қызметкеріне үй шаруашылығын резервтік тізімнен ауыстыру қажеттілігі туралы шешім қабылдау үшін хабарлайды.

Сноска. Пункт 40 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.04.2026 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Существует три варианта наблюдения членов домашнего хозяйства:
1) наблюдение каждого члена домашнего хозяйства для заполнения индивидуального вопросника;
2) наблюдение главы домашнего хозяйства по вопросам о каждом члене домашнего хозяйства;
3) случайный выбор одного члена домашнего хозяйства, отвечающего на вопросы за всех членов домашнего хозяйства.
42. Статистическая форма заполняется на всех членов семьи в возрасте шести лет и старше. Каждому из них интервьюер присваивает порядковый номер. В случае, если число опрашиваемых в домашнем хозяйстве по статистической форме "Анкета обследования домашнего хозяйства об использовании информационно-коммуникационными технологиями" превышает пяти человек, то интервьюер заполняет более двух статистических форм, на титульных листах которых прописывается слово "Продолжение".
Кроме того, необходимо дополнительно по каждому члену домашнего хозяйства заполнить индивидуальный опросник согласно приложению статистической формы "Анкета обследования домашнего хозяйства об использовании информационно-коммуникационными технологиями" (индекс – Н-020).
43. В случае обнаружения грубых ошибок в анкетах выборочных наблюдений, интервьюер дополнительно посещает домашнее хозяйство для уточнения необходимых данных и информирует ответственного сотрудника территориального подразделения Бюро о результатах посещения.
Сноска. Пункт 43 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.04.2026 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4.1. Наблюдение по статистике туризма по опросу нерезидентов
44. Наблюдение основано на принципах анонимного и добровольного участия физических лиц (нерезидентов), достигших восемнадцатилетнего возраста, пересекающих государственную границу Республики Казахстан в пунктах пропуска.
45. Основной целью организации и проведения наблюдения является получение первичных статистических данных, необходимых для формирования официальной статистической информации по статистике туризма.
46. Сбор информации интервьюером проводится методом случайной выборки, на основе личных опросов посетителей (нерезидентов).
47. Исключен приказом и.о. Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 29.07.2025 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.04.2026 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Үй шаруашылығы мүшелерін байқаудың үш нұсқасы бар:
1) жеке сұрақнаманы толтыру үшін үй шаруашылығының әрбір мүшесін байқау;
2) үй шаруашылығының әрбір мүшесіне қатысты сұрақтар бойынша үй шаруашылығының басшысын байқау;
3) үй шаруашылығының барлық мүшелерінің сұрақтарына жауап беретін үй шаруашылығының бір мүшесін кездейсоқ таңдау.
42. Статистикалық нысан отбасының алты жастағы және одан үлкен барлық мүшелеріне толтырылады. Интервьюер олардың әрқайсысына реттік нөмір береді. Егер үй шаруашылығындағы сұралатындардың саны "Үй шаруашылығының ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануы жөніндегі зерттеу сауалнамасы" статистикалық нысаны бойынша бес адамнан асып кеткен жағдайда, онда интервьюер титулдық беттерінде "Жалғасы" деген сөз жазылған екіден астам статистикалық нысанды толтырады.
Бұдан басқа, үй шаруашылығының әрбір мүшесі бойынша "Үй шаруашылығының ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануы жөніндегі зерттеу сауалнамасы" статистикалық нысанының қосымшасына сәйкес жеке сұрақнаманы толтыру қажет.
43. Іріктемелі байқау сауалнамаларында өрескел қателер анықталған жағдайда, интервьюер қажетті деректерді нақтылау үшін үй шаруашылығына қосымша барады және Бюроның аумақтық бөлімшесінің жауапты қызметкеріне бару нәтижелері туралы хабарлайды.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.04.2026 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4.1-параграф. Резидент еместерге сауал салуды жүргізу негізінде туризм статистикасын байқау
44. Байқау өткізу пункттерінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын кесіп өтуге он сегіз жасқа толған жеке тұлғалардың (резидент еместердің) анонимді және ерікті қатысуы қағидаттарына негізделеді.
45. Байқауды ұйымдастыру мен жүргізудің негізгі мақсаты туризм статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыру үшін қажетті алғашқы статистикалық деректерді алу болып табылады.
46. Интервьюер келушілердің (резидент еместердің) жеке сауал салуларына негізделген кездейсоқ іріктеу әдісін пайдалана отырып ақпаратты жинайды.
47. Алып тасталды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының м.а. 29.07.2025 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

48. Наблюдение проводится в пунктах пропуска два раза в год, согласно Графику предоставления респондентами первичных статистических данных.
49. Наблюдению подлежат посетители (нерезиденты) в аэропортах, на железнодорожных вокзалах, на автостанциях и на автомобильных пунктах пропуска на момент выезда из Республики Казахстан.
50. При проведении опроса с нерезидентами интервьюерам желательно знание иностранных языков, преимущественно владение английским языком.
51. Въездная поездка, рассматриваемая как туристская поездка, отвечает следующим требованиям:
1) путешествие в пределах Республики Казахстан лиц, не проживающих постоянно на ее территории;
2) пребывание не более двенадцати месяцев (если человек живет более двенадцати месяцев – это местный житель или резидент, живущий в этой местности);
3) отсутствие оплачиваемой деятельности в стране (месте) временного пребывания.
Параграф 5. Наблюдение по статистике преступности
Сноска. Заголовок – в редакции приказа и.о. Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 29.07.2025 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Исключен приказом и.о. Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 29.07.2025 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Ввод и обработка первичных статистических данных осуществляется на региональном уровне, а обработка сводных данных, контроли и формирование выходной информации по результатам статистического наблюдения на центральном уровне.
54. Наблюдение осуществляется путем наблюдения населения и записи сведений в статистические формы. Наблюдение осуществляется методом ведения опроса специально подготовленными интервьюерами путем посещения ими респондентов и (или) домашних хозяйств.
55. При проведении выборочного наблюдения опрашивается один член домашнего хозяйства в возрасте от пятнадцати до восьмидесяти лет. При проживании в домашнем хозяйстве более одного респондента, отбор респондента для опроса производится методом "ближайший день рождения" (выбирается член респондента и (или) домашнего хозяйства, день рождения которого приходится на ближайший период).
56. Интервьюер производит повторное посещение по адресу в другое время, если при первом обращении респондент отсутствовал.
57. В случае обнаружения ошибок в анкетах выборочных наблюдений, интервьюер дополнительно посещает респондента и (или) домашнее хозяйство для уточнения необходимых данных и информирует ответственного сотрудника территориального подразделения Бюро о результатах посещения.

48. Байқау Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну кестесіне сәйкес жылына екі рет өткізу пункттерінде жүргізіледі.
49. Келушілер (резидент еместер) Қазақстан Республикасынан кету кезінде әуежайларда, теміржол вокзалдарында, автостанцияларда және автомобиль өткізу пункттерінде байқауға жатады.
50. Резидент еместермен сауал салуды жүргізу кезінде интервьюерлердің шет тілдерін білуі, ағылшын тілін жақсырақ білуі жөн.
51. Туристік сапар ретінде қарастырылатын келу сапары мынадай талаптарға жауап береді:
1) оның аумағында тұрақты тұрмайтын адамдардың Қазақстан Республикасының шегiнде жүруiне;
2) тұруы он екі айдан аспауы керек (егер адам он екі айдан көп тұратын болса – осы аумақта тұратын жергілікті тұрғын немесе резидент);
3) уақытша болатын елде (жерде) ақылы қызметтің болмауы.
5-параграф. Қылмыс статистикасы бойынша байқау
Ескерту. 5-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының м.а. 29.07.2025 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Алып тасталды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының м.а. 29.07.2025 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Бастапқы статистикалық деректерді енгізу және өңдеу өңірлік деңгейде, ал жиынтық деректерді өңдеу, бақылау және статистикалық байқау нәтижелері бойынша шығыс ақпаратты қалыптастыру орталық деңгейде жүзеге асырылады.
54. Байқау халықты бақылау және статистикалық нысандарға мәліметтерді жазу арқылы жүзеге асырылады. Байқау респонденттерге және (немесе) үй шаруашылықтарына бару арқылы арнайы дайындалған интервьюерлермен сауал салуды жүргізу әдісі арқылы жүзеге асырылады.
55. Іріктемелі байқау жүргізу кезінде он бес жастан сексен жасқа дейінгі үй шаруашылығының бір мүшесі сұралады. Үй шаруашылығында бірнеше респондент тұратын болса, сауал салуға респондентті таңдау "туған күннің ең жақын күні" әдісі бойынша жүзеге асырылады (туған күні жақын кезеңге келетін респондент және (немесе) үй шаруашылығының мүшесі таңдалады).
56. Интервьюер бірінші барған кезде респондент болмаса, басқа уақытта осы мекенжайға екінші рет барады.
57. Іріктемелі байқау сауалнамаларында қателер анықталған жағдайда интервьюер қажетті деректерді нақтылау үшін респондентке және (немесе) үй шаруашылығына қосымша барады және Бюроның аумақтық бөлімшесінің жауапты қызметкеріне бару нәтижелері туралы хабарлайды.

Сноска. Пункт 57 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.04.2026 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. В ходе наблюдения имеют место случаи, когда не удается опросить респондента и (или) домашнее хозяйство по причине того, что жилище не найдено, изменено целевое назначение помещения, не заселено, или респондент и (или) домашнее хозяйство отказывается участвовать в наблюдении. Указанные случаи сокращают размер выборки и являются источником потенциального смещения выборки.
59. Эффективной профилактикой преодоления проблемы неполучения данных является документирование каждого случая согласно маршрутному листу интервьюера.
60. При возникновении сложности по соблюдению принципа "недопущения замены" следует предусмотреть список резервных респондентов и (или) домашних хозяйств.
61. Отбор и замена респондента и (или) домашнего хозяйства из списка резервного списка осуществляется путем определения наиболее близко расположенного респондента и (или) домашнего хозяйства от адреса респондента и (или) домашнего хозяйства, не участвующего в наблюдении по причинам, указанным в пункте 58 настоящих Правил.
Параграф 6. Наблюдения при проведении национальных переписей
Сноска. Заголовок – в редакции приказа и.о. Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 29.07.2025 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Исключен приказом и.о. Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 29.07.2025 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. До начала переписи интервьюер проходит обучение по проведению переписи и инструктаж по работе на ПВУ с мобильным приложением "Перепись" с обязательной проверкой усвоенного материала.
64. Интервьюер изучает границы своего участка, в необходимых случаях границы участка уточняются путем совместного обхода (объезда) с инструкторами по подготовке и проведению национальных переписей и интервьюерами смежных участков.
Сноска. Пункт 64 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.02.2025 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.04.2026 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Байқау кезінде тұрғын үй табылмаған, үй-жайдың нысаналы мақсаты өзгертілген, қоныстанбаған, немесе респондентжәне (немесе) үй шаруашылығы байқауға қатысудан бас тартқандықтан респондентпен және (немесе) үй шаруашылығымен сауал салуды жүргізу мүмкін болмаған жағдайлар болады. Бұл жағдайлар іріктеме көлемін азайтады және іріктеудің ықтимал ауытқу көзі болып табылады.
59. Деректерді алмау проблемасын еңсерудің тиімді алдын алу шарасы әрбір жағдайды интервьюердің бағдар парағына сәйкес құжаттау болып табылады.
60. Егер "алмастыруға болмайды" қағидатын орындауда қиындықтар туындаса, резервтегі респонденттердің және (немесе) үй шаруашылықтарының тізімі ұсынылуы тиіс.
61. Резервтік тізімнен респондентті және (немесе) үй шаруашылығын іріктеп алу және ауыстыру осы Қағидалардың 58-тармағында көрсетілген себептер бойынша байқауға қатыспаған респонденттің және (немесе) үй шаруашылығының мекенжайынан неғұрлым жақын респондентті және (немесе) үй шаруашылығын анықтау арқылы жүзеге асырылады.
6-параграф. Ұлттық санақтарды өткізу барысындағы байқаулар
Ескерту. 6-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының м.а. 29.07.2025 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Алып тасталды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының м.а. 29.07.2025 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Санақ басталғанға дейін игерілген материалды міндетті тексере отырып, интервьюер санақты өткізу бойынша оқытудан және "Санақ" мобильдік қосымшасымен ПЕҚ-да жұмыс істеу бойынша нұсқамадан өтеді.
64. Интервьюер өзінің учаскесінің шекарасын зерделейді, қажет болған жағдайларда учаскенің шекарасы ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу жөніндегі нұсқаушымен және шектес учаскелердің интервьюерлерімен бірге аралап шығу арқылы нақтыланады.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.02.2025 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

65. Задача интервьюера опросить всех респондентов на своем счетном участке и внести в планшет полные и достоверные ответы от респондентов и (или) домашних хозяйств на вопросы переписных листов.
66. Переписные листы заполняются интервьюером с использованием планшета или бумажного носителя (в случае отсутствия возможности использования планшетов). Заполненные и внесенные далее в планшет переписные листы на бумажном носителе подлежат сдаче инструктору по подготовке и проведению национальных переписей.
Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.02.2025 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. В случае отсутствия домашнего хозяйства по месту жительства или невозможности доступа в жилые дома (квартиры), интервьюеру необходимо оставить в почтовом ящике информационное письмо, в котором указывается адрес инструкторского участка, где он может пройти перепись, а также контактный телефон интервьюера для согласования даты и времени проведения опроса.
68. В назначенный инструктором по подготовке и проведению национальных переписей день интервьюер принимает участие в контрольном обходе.
Сноска. Пункт 68 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.02.2025 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам привлечения лиц
в качестве интервьюеров
и организации их работы
при проведении
общегосударственных
статистических наблюдений
и национальных переписей
Форма
Приложение 2
к Правилам привлечения лиц
в качестве интервьюеров
и организации их работы
при проведении
общегосударственных
статистических наблюдений
и национальных переписей
Форма
Маршрутный лист интервьюера № ___
(заполняется территориальным подразделением статистики)
Наименование территории (населенного пункта)
_________________________________________________________
Код населенного пункта по КАТО
(заполняется территориальным подразделением статистики)
_________________________________________________________
Номер удостоверения, Ф.И.О. (при его наличии) интервьюера
(заполняется территориальным подразделением статистики)
Наименование наблюдения
_________________________________________________________
№ домашнего хозяйства (к/х, ИИН, код квартиры, регистр жилищного фонда)
Адрес
Результат
респондент и (или) домашнее хозяйство опрошен
респондент и (или) домашнее хозяйство не опрошен (кратко обозначить причину)
Дата
Ф.И.О. (при его наличии), подпись лица, заполняющего
_______________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), подпись лица, принимающего
_______________________________________________
Приложение 3
к Правилам привлечения лиц
в качестве интервьюеров
и организации их работы
при проведении
общегосударственных
статистических наблюдений
и национальных переписей
Форма
Бланк отчета о проведении опроса по форме ___________________ месяц 20__ г.
№ домашнего хозяйства
(код квартиры,
Регистр жилищного фонда, крестьянское хозяйство, ИИН)
Адрес респондента и (или) домашнего хозяйства
(уточненный адрес)
Телефон (уточненный телефон)
Респондент и (или) домашнее хозяйство опрошен (дата)
Респондент и (или) домашнее хозяйство
не опрошен
неверный телефон или адрес
отказ
другое
Ф.И.О. (при его наличии), подпись лица, заполняющего
________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), подпись лица, принимающего
________________________________________________
Приложение 4
к Правилам привлечения лиц
в качестве интервьюеров
и организации
их работы при проведении
общегосударственных
статистических наблюдений
и национальных переписей
Форма
Отчет о результатах проверки работы интервьюера
по проведению общегосударственных статистических наблюдений
____________________________________________________________

65. Интервьюердің міндеті өзінің санақ учаскесіндегі барлық респонденттерді есепке алу және санақ парақтарының сұрақтарына респонденттерден және (немесе) үй шаруашылықтарынан толық және анық жауаптарды алу және планшетке енгізу.
66. Санақ парақтарын планшетті немесе қағаз жеткізгішті (планшеттерді қолдану мүмкін болмаған жағдайда) пайдалана отырып, интервьюер толтырады. Қағаз жеткізгіште толтырылған бұдан әрі планшетке енгізілген санақ парақтары ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу жөніндегі нұсқаушыға берілуі тиіс.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.02.2025 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Тұрғылықты жері бойынша үй шаруашылығы болмаған немесе тұрғын үйлерге (пәтерлерге) кіру мүмкін болмаған жағдайда интервьюер респонденттерге санақтан өтуге болатын нұсқаушы учаскесінің мекенжайы, сондай-ақ сауал салуды жүргізу күні мен уақытын келісу үшін интервьюердің байланыс телефоны көрсетілген ақпараттық хатты пошта жәшігіне қалдыруы қажет.
68. Ұлттық санақтарға дайындық және оны жүргізу жөніндегі нұсқаушы белгілеген күні интервьюер бақылап аралауға қатысады.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.02.2025 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жалпымемлекеттік
статистикалық байқауларды
және ұлттық санақтарды
жүргізу кезінде адамдарды
интервьюерлер ретінде тарту
және олардың жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жалпымемлекеттік
статистикалық байқауларды
және ұлттық санақтарды
жүргізу кезінде адамдарды
интервьюерлер ретінде тарту
және олардың жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Интервьюердің бағдар парағы № ___(аумақтық статистика бөлімшесі толтырады)
Аумақтың (елді мекеннің) атауы _____________________________________________
ӘАОК бойынша елді мекен коды (аумақтық статистика бөлімшесі толтырады)
__________________________________________________________________________
Интервьюер куәлігінің нөмірі, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
(аумақтық статистика бөлімшесі толтырады)
Байқаудың атауы __________________________________________________________
Үй шаруашылығы №. (ш/қ, ЖСН, пәтер коды, тұрғын үй қоры тіркелімі)
Мекенжайы
Нәтиже
респондент және (немесе) үй шаруашылығынан сауал алынды
респондент және (немесе) үй шаруашылығынан сұралмады (себебін қысқаша көрсетіңіз)
күні
Толтырған адамның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолы __________________________
Қабылдаған адамның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолы _________________________
Жалпымемлекеттік
статистикалық байқауларды
және ұлттық санақтарды
жүргізу кезінде адамдарды
интервьюерлер ретінде тарту
және олардың жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Сауал салуды жүргізу туралы есеп бланкісі
__________нысаны бойынша __________айы 20__ жыл
Үй шаруашылығы № (пәтер коды, тұрғын үй қоры тіркелімі, шаруа қожалығы, ЖСН)
Респондент және (немесе) үй шаруашылығының мекенжайы (нақтыланған мекенжай)
Телефоны(нақтыланған телефон)
Респондент және (немесе) үй шаруашылығынан сауал алынды (күні)
Респондент және (немесе) үй шаруашылығынан
сауал алынбады
телефон немесе мекенжай қате
бас тарту
басқа
Толтырған адамның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолы __________________________
Қабылдаған адамның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолы ________________________
Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды
және ұлттық санақтарды жүргізу
кезінде адамдарды
интервьюерлер ретінде тарту
және олардың жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды жүргізу бойынша интервьюер жұмысын тексеру нәтижелері туралы есеп__________________________________

Сноска. Приложение 4 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.04.2026 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Мною, __________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) должность),
проведена проверка работы интервьюера _____________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) интервьюера, № удостоверения)
с _____ по _____ по проведению статистических наблюдений ___________.
Проверка проведена по следующим вопросам:
1) посещаются ли респонденты и (или) домашние хозяйства в установленные сроки;
2) проводится ли наблюдение в соответствии с инструкцией, пояснением;
3) соблюдаются ли указания по технике заполнения статистических форм;
4) полнота и достоверность сведений занесенных в статистическую форму.
Результаты проверки
1. Посещение респондентов и (или) домашних хозяйств осуществляется/
не осуществляется (нужное подчеркнуть) в установленные сроки.
2. Наблюдение проводится в соответствии/ не в соответствии (нужное подчеркнуть)
с инструкцией, пояснением.
3. При заполнении статистических форм соблюдаются/не соблюдаются
(нужное подчеркнуть) указания по технике заполнения.
4. Полнота и достоверность сведений занесенных в статистическую форму
подтверждается/не подтверждается (нужное подчеркнуть).
Рекомендации по результатам проверки и текущей работы
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
4. __________________________________________________________________
Ответственный сотрудник территориального подразделения Бюро
__________________________Ф.И.О. (при его наличии), подпись
Ознакомлен(а) интервьюер _____________________________
Ф.И.О. (при его наличии), подпись.
Приложение 5
к Правилам привлечения лиц
в качестве интервьюеров
и организации
их работы при проведении
общегосударственных
статистических наблюдений
и национальных переписей
Форма
График работы интервьюера № ____________ на ____ квартал _____ года
Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.04.2026 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1 пятерка – месяц _______________ № домашних хозяйств ___________
2 пятерка – месяц _______________ № домашних хозяйств ___________
3 пятерка – месяц _______________ № домашних хозяйств ___________
4 пятерка – месяц _______________ № домашних хозяйств ___________
5 пятерка – месяц _______________ № домашних хозяйств ___________
6 пятерка – месяц _______________ № домашних хозяйств ___________
№ д/х
Месяц
Сбор форм(ы) _____*
план
факт
Опрос по форме_____*
план
факт
Напоминание и консультация домашних хозяйств (согласно пунктов 33, 34 Правил)
план
факт
Передача форм в территориальные подразделения
план
факт
Месяц
Сбор форм(ы) _____ *
план
факт
Опрос по форме_____*
план
факт
Напоминание и консультация домашних хозяйств (согласно пунктов 33, 34 Правил)
план
факт
Передача форм в территориальные подразделения
план
факт
Месяц
Сбор форм(ы) _____ *
план
факт
Опрос по форме_____*
план
факт
Напоминание и консультация домашних хозяйств (согласно пунктов 33, 34 Правил)
план
факт
Передача форм в территориальные подразделения
план
факт
Ответственный сотрудник территориального подразделения Бюро
__________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), подпись
Ознакомлен(а) интервьюер _________________________
Ф.И.О. (при его наличии), подпись
Примечание:
* при необходимости дублируются строки для необходимого количества наблюдении (форм).
Приложение 6
к Правилам привлечения лиц
в качестве интервьюеров
и организации их работы
при проведении
общегосударственных
статистических наблюдений
и национальных переписей
Форма
Бланк отчета о проведении предварительного обхода по статистическому
обследованию уровня жизни населения ноябрь-декабрь месяц 202_ г.

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.04.2026 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен, _______________________ (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), лауазымы),
интервьюер ____________________________ (интервьюердің Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда), жеке куәліктің № ___) _______ бастап _______ аралығында
статистикалық байқаулар жүргізу бойынша ______________________ жұмысын
тексеруді өткіздім.
Тексеру мынадай мәселелер бойынша өткізілді:
1) респонденттерге және (немесе) үй шаруашылықтарына белгіленген мерзімдерде барады ма;
2) байқау нұсқаулыққа,түсіндірмеге сәйкес жүргізіледі ме;
3) статистикалық нысандарды толтыру техникасы бойынша нұсқаулар сақталады ма;
4) статистикалық нысанға енгізілген мәліметтердің анықтығы және толықтығы.
Тексеру нәтижелері:
1. Респонденттерге және (немесе) үй шаруашылықтарына бару белгіленген мерзімде жүзеге асырылады/жүзеге асырылмайды (қажеттісінің астын сызу).
2. Байқау нұсқаулыққа, түсіндірмеге сәйкес/сәйкес емес (қажеттісінің астын сызу) жүргізіледі.
3. Статистикалық нысандарды толтыру кезінде толтыру техникасы бойынша нұсқаулар сақталады/сақталмайды (қажеттісінің астын сызу).
4. Статистикалық нысанға енгізілген мәліметтердің анықтығы және толықтығы расталды/ расталмады (қажеттісінің астын сызу).
Тексеру нәтижелері және ағымдағы жұмыс бойынша ұсынымдар
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
4. __________________________________________________________________
Бюроның аумақтық бөлімшесінің жауапты қызметкері
__________________________________Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолы
Интервьюер танысты __________________ Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолы.
Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды
және ұлттық санақтарды жүргізу
кезінде адамдарды
интервьюерлер ретінде тарту
және олардың жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Интервьюердің жұмыс кестесі № ______________ тоқсан __________ жыл
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.04.2026 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 бестік – ай _____________Үй шаруашылықтарының № _____________
2 бестік – ай _____________Үй шаруашылықтарының № _____________
3 бестік – ай _____________Үй шаруашылықтарының № _____________
4 бестік – ай _____________Үй шаруашылықтарының № _____________
5 бестік – ай _____________Үй шаруашылықтарының № _____________
6 бестік – ай _____________Үй шаруашылықтарының № _____________ү/ш №
Ай
Нысанды жинау _____*
жоспар
нақты
Нысан бойынша сауал салу_____*
жоспар
нақты
Үй шаруашылықтарының есіне салу және кеңес беру (Қағидалардың 33, 34-тармақтарына сәйкес)
жоспар
нақты
Нысандарды аумақтық бөлімшелерге беру
жоспар
нақты
Ай
Нысанды жинау _____ *
жоспар
нақты
Нысан бойынша сауал салу_____*
жоспар
нақты
Үй шаруашылықтарының есіне салу және кеңес беру (Қағидалардың 33, 34-тармақтарына сәйкес)
жоспар
нақты
Нысандарды аумақтық бөлімшелерге беру
жоспар
нақты
Ай
Нысанды жинау _____*
жоспар
нақты
Нысан бойынша сауал салу_____*
жоспар
нақты
Үй шаруашылықтарының есіне салу және кеңес беру (Қағидалардың 33, 34-тармақтарына сәйкес)
жоспар
нақты
Нысандарды аумақтық бөлімшелерге беру
жоспар
нақты
Бюроның аумақтық бөлімшесінің жауапты қызметкері _______________________
Т.А.Ж. (бар болған жағдайда), қолы
Интервьюер танысты _________________________
Т.А.Ж. (бар болған жағдайда), қолы
Ескерту:
* қажет болған жағдайда байқаулардың (нысандардың) қажетті саны үшін жолдар қайталанады.
Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды
және ұлттық санақтарды жүргізу
кезінде адамдарды
интервьюерлер ретінде тарту
және олардың жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Халықтың тұрмыс деңгейін статистикалық зерттеу бойынша алдын ала аралау жүргізу туралы есеп бланкісі 202_ жылғы қараша-желтоқсан айы

Сноска. Приложение 6 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.04.2026 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ домашнего хозяйства
(код квартиры)
Адрес домашнего хозяйства
Дата обхода и опроса домашнего хозяйства
Результат обхода и опроса*
Ф.И.О. (при его наличии), подпись
интервьюера_________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), подпись ответственного сотрудника
территориального подразделения Бюро___________________________________
Примечание:
* Инструкция по заполнению графы "Результат обхода и опроса":
Проставляются коды:
"1" - согласен;
При отказе проставляются коды:
"2" - категорический отказ (недоверие);
"3" - отказ по состоянию здоровья;
"4" - отказ из-за отсутствия времени;
"5" - планируется переезд;
"6" - в связи с получением социальных выплат;
"7" - государственные служащие;
"8" - не жилой;
"9" - адрес не найден;
"10" - не открыли дверь.

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.04.2026 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үй шаруашылығының № (пәтер коды)
Үй шаруашылығы-ның мекенжайы
Үй шаруашылығына барған және сауал салу күні
Аралау және сауал салу нәтижесі*
Интервьюердің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда),
қолы________________________________________________________________
Бюроның аумақтық бөлімшесінің жауапты қызметкері Т.А.Ә. (бар болған жағдайда),
қолы ______________________________________________________
Ескертпе:
* "Аралау және сауал салу нәтижелері" бағанын толтыру жөніндегі нұсқаулық:
мынадай кодтар қойылады:
"1"- келісті;
Бас тартқан жағдайда мынадай кодтар қойылады:
"2" - үзілді-кесілді бас тарту (сенімсіз);
"3" - денсаулығына байланысты бас тарту;
"4" - уақыттың жетіспеушілігіне байланысты бас тарту;
"5" - көшу жоспарлануда;
"6" - әлеуметтік төлемдер алуына байланысты;
"7" - мемлекеттік қызметшілер;
"8" - тұрғын емес;
"9" - мекенжай табылмады;
"10" - есік ашпады.