О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы
Приказ и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 10 мая 2024 года № 184. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2024 года № 34359.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Б. Сыздыков
Утвержден приказом
исполняющего обязанности
Министра по чрезвычайным
ситуациям
Республики Казахстан от 10 мая 2024 года № 184
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 30 июля 2021 года № 367 "Об утверждении Перечня руководящих должностей в органах гражданской защиты, замещаемых на конкурсной основе, Условия и Правила проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности в органах гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23829) внести следующее изменение:
в Условиях и Правилах проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности в органах гражданской защиты, утвержденных указанным приказом:
пункт 16 приложения 2 изложить в следующей редакции:
"16. Отношение к воинской обязанности (военнообязанный, невоеннообязанный) ____________________________________________________________________________
(военно-учетная специальность, воинское звание, номер военного билета и личный номер (при наличии))".
2. В приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 10 августа 2021 года № 391 "Об утверждении Правил организации учебного процесса по дистанционному обучению в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23996) внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации учебного процесса по дистанционному обучению в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2024 жылғы 10 мамырдағы № 184 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 14 мамырда № 34359 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрінің міндетін атқарушы
Б. Сыздыков
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 10 мамырдағы
№ 184 бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Азаматтық қорғау органдарында конкурстық негізде орналасатын басшы лауазымдар тізбесін және Азаматтық қорғау органдарында жоғары тұрған басшы лауазымдарға конкурс өткізу шарттары мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 30 шілдедегі № 367 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23829 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғау органдарында жоғары тұрған басшы лауазымдарға конкурс өткізу шарттары мен қағидаларында:
2-қосымшаның 16-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Әскери қызметіне қатысы_______________________________
(әскери міндетті, әскери міндетті емес, әскери есептегі мамандығы, әскери атағы, әскери билеттің номері және жеке номері (бар болса))".
2. "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында қашықтан оқыту бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 10 тамыздағы № 391 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23996 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында қашықтан оқыту бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидаларында:

пункт 2 дополнить подпунктами 7), 8), 9), 10) и 11) следующего содержания:
"7) синхронный формат обучения – дистанционное обучение или онлайн-обучение, предполагающее прямую связь (стриминг) участников образовательного процесса в реальном времени, с использованием возможностей информационных систем (далее – ИС) и других средств связи, в котором обучающиеся получают информацию, работать с ней самостоятельно или в группах, обсуждать ее с другими участниками и преподавателями из любого места в единый для всех период времени;
8) асинхронный формат обучения – дистанционное обучение или онлайн-обучение, предполагающее взаимодействие участников образовательного процесса, в том числе посредством информационных систем и других средств связи, не привязанное к определенному месту и времени;
9) массовый открытый онлайн-курс (далее – MOOК) – обучающий курс с массовым интерактивным участием, с применением технологий электронного обучения и открытым доступом через Интернет;
10) онлайн прокторинг – система верификации личности и подтверждения результатов прохождения онлайн-экзаменов, которая обеспечивает сохранение записи, распознавание и идентификация личности, анализ движений головы и тела, с определением уровня шума, распознаванием мультифейса, запроса на запись комнаты в режиме 360 градусов, логирование подозрительных событий;
11) цифровой след обучающегося – это набор верифицированных данных о результатах образовательной деятельности, зафиксированных на LMS (Элэмэс) (система управления обучением) и (или) иных платформах или информационной системе.";
пункт 3 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) обучающихся по образовательным программам послевузовского образования (магистратура) по профильному направлению, которые поступили по дистанционному формату обучения.";
пункт 7 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) обеспечивает консультационную поддержку обучающихся и строгий мониторинг за соблюдением обучающимся дисциплины в процессе освоения образовательной программы, посещаемости, логирования, контроль за ходом изучения материалов и своевременного выполнения заданий, оценивания через его цифровой след.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. ДО реализуется посредством проведения учебных занятий синхронного формата обучения, за исключением дисциплин, освоение которых предусматривается с применением МООК.
Учебные занятия для лиц, имеющих временные ограничения, связанные со здоровьем и не имеющих возможности регулярно посещать специальное учебное заведение (при наличии подтверждающих документов медицинских организаций и/или окружных военно-врачебных комиссий), организуются посредством асинхронного и/или синхронного формата обучения и путем самостоятельного освоения учебных материалов по решению специального учебного заведения МЧС.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

2-тармақ мынадай мазмұндағы 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) ілеспе оқыту форматы – білім алушылар ақпарат алатын, онымен өз бетінше немесе топтарда жұмыс істейтін, оны басқа қатысушылармен талқылайтын ақпараттық жүйелердің (бұдан әрі-АЖ) және басқа да байланыс құралдарының мүмкіндіктерін пайдалана отырып, нақты уақыт режимінде білім беру процесіне қатысушылардың тікелей байланысын (стримингін) көздейтін қашықтықтан оқыту немесе онлайн-оқыту және оқытушылар кез келген жерден барлық уақыттың бірыңғай кезеңінде;
8) оқытудың асинхронды форматы - білім беру процесіне қатысушылардың, оның ішінде белгілі бір орын мен уақытқа байланбаған Ақпараттық жүйелер мен басқа да байланыс құралдары арқылы өзара іс-қимылын көздейтін қашықтықтан оқыту немесе онлайн-оқыту;
9) жаппай ашық онлайн-курс (бұдан әрі – ЖАОК) - электрондық оқыту технологияларын қолдана отырып және Интернет арқылы ашық қолжетімділікпен жаппай интерактивті қатысумен оқыту курсы;
10) онлайн прокторинг - шу деңгейін анықтаумен, мультифейсті танумен, бөлмені 360 градус режимінде жазуға сұрау салумен, күдікті оқиғаларды логиялаумен, жазбаның сақталуын, жеке басын тану мен сәйкестендіруді, бас пен дененің қозғалысын талдауды қамтамасыз ететін жеке басын верификациялау және онлайн-емтихандардан өту нәтижелерін растау жүйесі;
11) білім алушының цифрлық ізі - бұл LMS (Элэмэс) (оқытуды басқару жүйесі) және (немесе) өзге де платформаларда немесе ақпараттық жүйеде тіркелген Білім беру қызметінің нәтижелері туралы верификацияланған деректер жиынтығы.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) қашықтықтан оқыту форматы бойынша түскен бейіндік бағыт бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламалары (магистратура) бойынша білім алушыларға қатысты болады.";
7-тармақ мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) білім алушыларға консультациялық қолдау көрсетуді және білім алушылардың білім беру бағдарламасын меңгеру, сабаққа қатысу, логиялау процесінде тәртіптің сақталуына қатаң мониторингті, материалдарды зерделеу барысын және тапсырмалардың уақтылы орындалуын бақылауды, оның цифрлық ізі арқылы бағалауды қамтамасыз етеді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. ҚО ЖАОК қолдану арқылы игеру көзделетін пәндерді қоспағанда, оқыту синхронды форматтағы оқу сабақтарын өткізу арқылы іске асырылады.
Денсаулыққа байланысты уақытша шектеулері бар және арнаулы оқу орнына тұрақты түрде баруға мүмкіндігі жоқ адамдарға арналған оқу сабақтары (медициналық ұйымдардың және/немесе округтік әскери-дәрігерлік комиссиялардың растайтын құжаттары болған кезде) асинхронды және/немесе синхронды оқыту форматы арқылы және ТЖМ арнаулы оқу орнының шешімі бойынша оқу материалдарын өз бетінше игеру жолымен ұйымдастырылады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"13. Для проведения промежуточной и итоговой аттестации обучающихся с использованием ДО, специальное учебное заведение МЧС применяет систему онлайн прокторинга.".
3. В приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 13 августа 2021 года № 394 "Об утверждении Правил деятельности специального учебного заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23991) внести следующее изменение:
в Правилах деятельности специального учебного заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Численность обучающихся в специальном учебном заведении МЧС определяется государственным образовательным заказом, утверждаемым в соответствии с подпунктом 2-1) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" (далее – государственный образовательный заказ).".
4. В приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 3 сентября 2021 года № 427 "Об утверждении Правил перевода и восстановления в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24259) внести следующие изменения:
в Правилах перевода и восстановления в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"2) при соответствии кандидата на учебу требованиям статьи 6 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", направляет в специальное учебное заведение личное дело кандидата на учебу и ходатайство с гарантией трудоустройства после окончания учебы.";
часть первую пункта 21 изложить в следующей редакции:
"21. При переводе из зарубежного ВУЗа лиц, получивших общее среднее или техническое и профессиональное образование за рубежом, предоставляют документ о завершении образования, который прошел процедуру признания документов об образовании в соответствии с приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 "Об утверждении Правил признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33219) (далее – Правила признания документов об образовании).";

"13. Білім алушыларды аралық және қорытынды аттестаттауды ҚО қолдана отырып өткізу үшін ТЖМ арнайы оқу орны білім онлайн прокторинг жүйесін қолданады.".
3. "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнының қызмет қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 13 тамыздағы № 394 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23991 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнының қызмет қағидаларында:
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. ТЖМ-ның арнаулы оқу орнындағы білім алушылардың саны "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 2-1) тармақшасына сәйкес бекітілетін мемлекеттік білім беру тапсырысымен (бұдан әрі – мемлекеттік білім беру тапсырысы) айқындалады.".
4. "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 3 қыркүйектегі № 427 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24259 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларында:
15-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) кандидат оқуға Қазақстан Республикасы "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының 6-бабының талаптарына сәйкес келгенде арнаулы оқу орнына оқуға кандидаттың жеке ісін және оқуды бітіргеннен кейін жұмысқа орналасу кепілдігі бар ұсыныс хатты жолдайды.";
21-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Шетелде жалпы орта немесе техникалық және кәсіптік білім алған адамдарды шетелдік ЖОО-дан ауыстыру кезінде "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 230 бұйрығына (бұдан әрі – Білім туралы құжаттарды тану қағидалары) сәйкес білім туралы құжаттарды тану рәсімінен өткен білім алуды аяқтағаны туралы құжатты ұсынады.";

подпункт 2) пункта 29 изложить в следующей редакции:
"2) при соответствии требованиям статьи 6 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", направляет в специальное учебное заведение личное дело кандидата на учебу и ходатайство с гарантией трудоустройства после окончания учебы.".
5. В приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 445 "Об утверждении правил приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24401) внести следующие изменения:
в Правилах приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы высшего образования, утвержденных указанным приказом:
подпункт 5) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"5) справка, выдаваемая лицам, не завершившим образование по форме, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2015 года № 39 "Об утверждении видов документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, формы документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании государственного образца и правила их учета и выдачи, а также форму справки, выдаваемой лицам, не завершившим образование в организациях образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10348);";
пункт 16 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"16. Отношение к воинской обязанности (военнообязанный, невоеннообязанный) _____________________________________________________________________________
(военно-учетная специальность, воинское звание, номер военного билета и личный номер (при наличии))".
6. В приказ исполняющего обязанности Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 16 сентября 2021 года № 453 "Об утверждении Правил замещения должностей педагогов, научных работников специального учебного заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, за исключением должностей гражданских служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24506) внести следующее изменение:
в Правилах замещения должностей педагогов, научных работников специального учебного заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, за исключением должностей гражданских служащих, утвержденных указанным приказом:

29-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының 6-бабының талаптарына сәйкес келген кезде оқуға кандидаттың жеке ісін және оқуды аяқтағаннан кейін жұмысқа орналасуға кепілдік берілген ұсыныс хатты арнаулы оқу орнына жібереді.".
5. "Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 445 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24401 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидаларында:
4-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттардың түрлерін, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың нысандарын және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, сондай-ақ білім беру ұйымдарында білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтаманың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 39 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10348 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтама ұсынылады;";
1-қосымшаның 16-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Әскери қызметіне қатысы_______________________________
(әскери міндетті, әскери міндетті емес, әскери есептегі мамандығы, әскери атағы, әскери билеттің номері және жеке номері (бар болса))".
6. "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында азаматтық қызметші лауазымдарын қоспағанда, педагогтер, ғылыми қызметкерлер лауазымдарына орналасу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің міндетін атқарушысының 2021 жылғы 16 қыркүйектегі № 453 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24506 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында азаматтық қызметші лауазымдарын қоспағанда, педагогтер, ғылыми қызметкерлер лауазымдарына орналасу қағидаларында:

пункт 16 приложения 2 изложить в следующей редакции:
"16. Отношение к воинской обязанности (военнообязанный, невоеннообязанный) _____________________________________________________________________________
(военно-учетная специальность, воинское звание, номер военного билета и личный номер (при наличии))";
7. В приказ исполняющего обязанности Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 сентября 2021 года № 456 "Об утверждении правил приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24495) внести следующие изменения:
в Правилах приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы послевузовского образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Прием кандидатов на обучение в специальное учебное заведение МЧС (далее – кандидаты на учебу):
1) в магистратуру (с очной формой обучения), докторантуру PhD осуществляется посредством размещения государственного образовательного заказа, утверждаемого в соответствии с подпунктом 2-1) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" (далее – государственный образовательный заказ) на подготовку кадров с послевузовским образованием;
2) в магистратуру (с дистанционной формой обучения) осуществляется посредством плана приема по дистанционному обучению, утверждаемого приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В магистратуру специального учебного заведения МЧС по научно-педагогическому и профильному направлениям (с очной формой обучения) принимаются кандидаты на учебу, освоившие образовательные программы высшего образования и имеющие стаж практической работы в органах гражданской защиты не менее одного года.
В магистратуру специального учебного заведения МЧС по профильному направлению (с дистанционной формой обучения) принимаются кандидаты на учебу, освоившие образовательные программы высшего образования и имеющие стаж практической работы на руководящих должностях органов гражданской защиты не менее одного года.

2-қосымшаның 16-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Әскери қызметіне қатысы_______________________________
(әскери міндетті, әскери міндетті емес, әскери есептегі мамандығы, әскери атағы, әскери билеттің номері және жеке номері (бар болса))".
7. "Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің міндетін атқарушысының 2021 жылғы 17 қыркүйектегі № 456 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24495 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. ТЖМ арнаулы оқу орнына оқуға кандидаттарды (бұдан әрі – оқуға кандидаттар) қабылдау:
1) магистратураға (күндізгі оқу нысанымен), PhD докторантураға қабылдау жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес бекітілетін мемлекеттік білім беру тапсырысын (бұдан әрі-мемлекеттік білім беру тапсырысы) орналастыру арқылы жүзеге асырылады;
2) магистратураға (қашықтықтан оқыту нысанымен) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің бұйрығымен бекітілетін қашықтықтан оқыту бойынша жоспары арқылы жүзеге асырылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. ТЖМ арнаулы оқу орнының ғылыми-педагогикалық және бейіндік бағыттар бойынша (күндізгі оқу нысанымен) магистратурасына жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын меңгерген және азаматтық қорғау органдарында кемінде бір жыл практикалық жұмыс өтілі бар кандидаттар оқуға қабылданады.
Оқуға бейіндік бағыт бойынша (қашықтықтан оқыту нысанымен) ТЖМ арнаулы оқу орнының магистратурасына жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын меңгерген және азаматтық қорғау органдарының басшы лауазымдарында кемінде бір жыл практикалық жұмыс өтілі бар кандидаттар қабылданады.

Перечень руководящих должностей органов гражданской защиты Республики Казахстан утвержден приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 26 мая 2021 года № 235 "Об утверждении Перечня руководящих должностей органов гражданской защиты Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22892).";
пункт 16 приложения 2 изложить в следующей редакции:
"16. Отношение к воинской обязанности (военнообязанный, невоеннообязанный) ____________________________________________________________________________
(военно-учетная специальность, воинское звание, номер военного билета и личный номер (при наличии))".
8. В приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 28 сентября 2021 года № 473 "Об утверждении Правил заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организацию образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24588) внести следующие изменения:
в Правилах заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организацию образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств, утвержденных указанным приказом:
в приложении 1:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"_______________________________________________________________________,
(наименование организации образования Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан (далее – организация образования МЧС)) расположенный
по адресу ________ (лицензия № серия _________ от "___" ______20__года выданная
Министерством науки и высшего образования Республики Казахстан),
в лице, _____________________ (должность, специальное (воинское) звание, фамилия,
имя, отчество (при его наличии)) действующего на основании Устава, именуемая
в дальнейшем "Организация образования МЧС", с одной стороны, и лицом,
зачисленным на учебу в организации образования МЧС
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)),
именуемый (ая) в дальнейшем "курсант",
с другой стороны__________________________________________________________
проживающим по адресу ___________________________________________________
заключили настоящий Контракт о нижеследующем:";

Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының басшылық лауазымдарының тізбесі "Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының басшылық лауазымдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 26 мамырдағы № 235 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22892 болып тіркелген).";
2-қосымшаның 16-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Әскери қызметіне қатысы_______________________________
(әскери міндетті, әскери міндетті емес, әскери есептегі мамандығы, әскери атағы, әскери билеттің номері және жеке номері (бар болса))".
8. "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Білім беру ұйымына, шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға бюджет қаражаты есебінен ақы төлей отырып, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жолдамасы бойынша түсетін адамдармен келісімшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 28 қыркүйектегі № 473 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24588 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Білім беру ұйымына, шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға бюджет қаражаты есебінен ақы төлей отырып, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жолдамасы бойынша түсетін адамдармен келісімшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидаларында:
1-қосымшада:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"________________________ (Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымының (бұдан әрі – ТЖМ білім беру ұйымы) атауы) _________________________мекенжайы бойынша орналасқан _____ (20__ ж. "__" __ Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі берген №________ сериясы__________ лицензия) Жарғының негізінде әрекет ететін бұдан әрі "ТЖМ білім беру ұйымы" деп аталатын ___________, (лауазымы, арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты,әкесінің аты (болған жағдайда)) бір тараптан және бұдан әрі "курсант" деп аталатын ___________________________________мекенжайда тұратын _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)) ТЖМ білім беру ұйымына оқуға қабылданған адаммен төмендегілер туралы осы келісімшартты жасасты:";

подпункт 9) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"9) обеспечить хранение военного билета (приписного свидетельства) (при наличии), а также трудовой книжки и внесение в нее необходимых записей (записи о назначении, увольнении, применении поощрений);";
преамбулу приложения 2 изложить в следующей редакции:
"_______________________________________________________________________,
(наименование организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан (далее – организация образования МЧС))
расположенный по адресу _____ (лицензия №___ серия _________ от ________
выданная Министерством науки и высшего образования Республики Казахстан),
в лице, __________________________________________________________________,
действующего на основании Устава, именуемая в дальнейшем "Организация образования
МЧС", с одной стороны, и лицом, зачисленным в магистратуру/докторантуру организации
образования МЧС _________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество (при наличии)
именуемый (ая) в дальнейшем "магистрант/докторант",
с другой стороны, и ________________________________________________________
(Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – МЧС),
наименование территориального подразделения МЧС, воинской части гражданской обороны,
организации образования МЧС)
в лице, ___________________________________________________________________,
действующего на основании ____ именуемое в дальнейшем "Заказчик",
и в интересах магистранта/докторанта _________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
с другой стороны, заключили настоящий Контракт о нижеследующем:";
преамбулу приложения 3 изложить в следующей редакции:
"_______________________________________________________________________,
(наименование организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан (далее – организация образования МЧС))
расположенный по адресу __________ (лицензия №___ серия ____ от _____ выданная
Министерством науки и высшего образования Республики Казахстан),
в лице, _________________________________________________________________,
действующего на основании Устава, именуемая в дальнейшем "Организация
образования МЧС", с одной стороны,
и лицом _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность специальное звание)
направляемый на обучение в организацию образования, реализующую образовательные
программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов
иностранного государства, именуемый(ая) в дальнейшем "курсант", а вместе именуемые
"Стороны", заключили настоящий Контракт о нижеследующем:".

3-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) әскери билетті (тіркеу куәлігін) (бар болса), сондай-ақ еңбек кітапшасын сақтауды және оған қажетті жазбалар енгізуді қамтамасыз етуге (тағайындау, босату, көтермелеуді қолдану туралы жазбалар);";
2-қосымшаның кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"___________________________, (Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымының (бұдан әрі – ТЖМ білім беру ұйымы) атауы) _______________ мекенжайы бойынша орналасқан ____________20____ ж. "____" ______ Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі берген №_______ сериясы_____ лицензия) Жарғы негізінде әрекет ететін, одан әрі "ТЖМ білім беру ұйымы" деп аталатын ___________________, бір тараптан және ТЖМ білім беру ұйымының магистратурасына/докторантурасына қабылданған бұдан әрі "магистрант/докторант" деп аталатын тұлға ______ ______ екінші тараптан (арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және _______ негізінде және магистранттың/докторанттың (арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) мүддесінде, әрекет ететін, бұдан әрі "Тапсырыс беруші" деп аталатын _______ (Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі – ТЖМ), ___________ ТЖМ аумақтық бөлімшесінің, азаматтық қорғаныс әскери бөлімінің, ТЖМ білім беру ұйымының атауы) атынан төмендегілер туралы осы келісімшартты жасасты:";
3-қосымшаның кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"______________________________, (Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымының (бұдан әрі – ТЖМ білім беру ұйымы) атауы) ______________________мекенжайы бойынша орналасқан ____________ (20____ ж. "____" _____Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі берген №__________ сериясы______________ лицензия) Жарғы негізінде әрекет ететін, одан әрі "ТЖМ білім беру ұйымы" деп аталатын ____________________, бір тараптан және шет мемлекеттің құқық қорғау органдарының жоғары білім берудің жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымына оқуға жіберілетін, бұдан әрі "курсант" деп аталатын _________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, арнаулы атағы) екінші тараптан, ал бірге "Тараптар" деп аталатын төмендегілер туралы осы Келісімшартты жасады:".

9. В приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 ноября 2022 года № 207 "Об утверждении Правил отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы государственной противопожарной службы, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30570) внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условиях ее прохождения для лиц, поступающих в органы государственной противопожарной службы, а также основаниях их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки, утвержденных указанным приказом:
подпункт 6) пункта 4-3 изложить в следующей редакции:
"6) военный билет или приписное свидетельство, либо сертификат о завершении обучения по программе подготовки военнообученного резерва (при наличии);";
пункт 4-4 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"При отсутствии у кандидата военного билета или приписного свидетельства, кадровыми службами посредством общедоступных информационных систем, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи, проверяется отношение кандидата к воинской службе для решения вопроса о соответствии его статье 10 Закона.
Допускается предоставление кандидатами в кадровые службы информации (документы), подтверждающие отношение кандидата к воинской службы, полученные посредством общедоступных информационных систем, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи.";
пункт 20 приложения 3 изложить в следующей редакции:
"20. Отношение к воинской обязанности и воинское звание. Военный билет (приписное свидетельство), серия, номер, кем и когда выдан (при наличии)";
пункт 16 приложения 4 изложить в следующей редакции:
"16. Әскер қызметіне қатысы _____________________________________
Отношение к воинской обязанности________________________________
(әскери міндетті, әскери міндетті емес, әскери есептегі мамандығы, әскери атағы, әскери билеттің номері және жеке номері (бар болса))
(военнообязанный, невоеннообязанный, военно-учетная специальность, воинское звание, номер военного билета и личный номер (при наличии))".
10. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 14.08.2025 № 197-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение к перечню
некоторых приказов,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Сноска. Приложение утратило силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 14.08.2025 № 197-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Правилам определения
классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Форма

9. "Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидаларын және одан өту шарттарын, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 15 қарашадағы № 207 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30570 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидаларында және одан өту шарттарында, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерінде:
4-3-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) әскери билет немесе тіркеу куәлігі, немесе әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасы бойынша оқуды аяқтағаны туралы сертификат (бар болса);";
4-4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Кандидатта әскери билет немесе тіркеу куәлігі болмаған кезде кадр қызметтері Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін жалпыға қолжетімді ақпараттық жүйелер арқылы кандидаттың Заңның 10-бабына сәйкестігі туралы мәселені шешу үшін әскери қызметке қатынасын тексереді.
Кадр қызметіне кандидаттардың кандидаттың әскери қызметке қатынасын растайтын, Қазақстан Республикасының Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін жалпыға қолжетімді ақпараттық жүйелер арқылы алынған ақпаратты (құжаттарды) ұсынуына жол беріледі.";
3-қосымшаның 20-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Әскери міндеттілікке қатынасы және әскери атағы. Әскери билет (тіркеу куәлігі), сериясы, нөмірі, кім және қашан берді (бар болса).";
4-қосымшаның 16-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Әскер қызметіне қатысы_____________________________________
Отношение к воинской обязанности_______________________________
(әскери міндетті, әскери міндетті емес, әскери есептегі мамандығы, әскери атағы, әскери билеттің номері және жеке номері (бар болса))
(военнообязанный, невоеннообязанный, военно-учетная специальность, воинское звание, номер военного билета и личный номер (при наличии))".
10. Күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 14.08.2025 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өзгерістер мен толықытрулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
қосымша
Ескерту. Қосымшаның күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 14.08.2025 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.