Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года № 117. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2023 года № 33763.
В соответствии с подпунктом 9-1) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула –в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.03.2026 № 99 (вводится в действие с 12.03.2026).
1. Утвердить Правила предоставления жилищной помощи согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы по перечню согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности и строительства
Республики Казахстан
К. Шарлапаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Приложение 1 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 8 декабря 2023 года № 117
Правила предоставления жилищной помощи
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления жилищной помощи (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9-1) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок назначения жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.03.2026 № 99 (вводится в действие с 12.03.2026).
2. В Правилах используются основные понятия:

Тұрғын үй көмегін беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 12 желтоқсанда № 33763 болып тіркелді.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-2-бабының 9-1) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.03.2026 № 99 (12.03.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Тұрғын үй көмегін беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
К. Шарлапаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновация және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2023 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 117 Бұйрыққа
1-қосымша
Тұрғын үй көмегін көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тұрғын үй көмегін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-2-бабының 9-1) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.03.2026 № 99 (12.03.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) малообеспеченные семьи (граждане) – лица, которые в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан имеют право на получение жилищной помощи;
3) совокупный доход малообеспеченной семьи (граждан) – сумма видов доходов, учитываемых при назначении жилищной помощи;
4) предельно допустимый уровень расходов – отношение предельно-допустимого уровня расходов малообеспеченной семьи (гражданина) в месяц на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, к совокупному доходу малообеспеченной семьи (граждан) в процентах;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30.03.2026 № 130 (вводится в действие с 12.07.2026).
5) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра промышленности и строительства РК от 13.03.2024 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Государственная услуга оказывается на бесплатной основе малообеспеченным семьям (гражданам) (далее – услугополучатель). Назначение жилищной помощи (далее – государственная услуга) оказывается местными исполнительными органами городов Астаны, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения (далее – услугодатель).
Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета услугополучателям, постоянно зарегистрированным и проживающим в жилище, которое находится на праве собственности как единственное жилище на территории Республики Казахстан, а также нанимателям (поднанимателям) жилища из государственного жилищного фонда и жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, на оплату:
текущих и накопительных взносов;
потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций;
расходов за пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы услугополучателя, принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) аз қамтылған отбасылар (азаматтар) – Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үй көмегін алуға құқығы бар адамдар;
3) аз қамтылған отбасының (азаматтың) жиынтық табысы – тұрғын үй көмегін тағайындау кезінде ескерілетін кіріс түрлерінің сомасы;
4) шекті жол берілетін шығыстар – аз қамтылған отбасының (азаматтың) бір айда кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге, коммуналдық қызметтер мен телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға, мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдалануға жұмсаған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің аз қамтылған отбасының (азаматтың) жиынтық кірісіне проценттік қатынасы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.03.2026 № 130 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 13.03.2024 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мемлекеттік қызмет аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін негізде көрсетіледі. Тұрғын үй көмегін тағайындау (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарымен (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетіледі.
Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен жалғыз тұрғынжай ретінде Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында тұрған тұрғынжайда тұрақты тіркелген және тұратын, көрсетілетін қызметті алушыларға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды жалдаушыларға (қосымша жалдаушыларға):
ағымдағы және жинақтау жарналарын;
коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға;
мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеуге беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушылардың тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың жиыны ретінде айқындалады.

Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, и предельно допустимым уровнем расходов услугополучателя на эти цели, установленным местными представительными органами, от 5 до 10 процентов.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 28.07.2025 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.03.2026 № 99 (вводится в действие с 12.03.2026).
4. Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам о ежемесячных взносах на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума согласно смете расходов и счетам на оплату коммунальных услуг за счет бюджетных средств услугополучателям. Размер и порядок оказания жилищной помощи определяются местными представительными органами городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения в соответствии с пунктом 5 статьи 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях".
4-1. Размер жилищной помощи рассчитывается услугодателем, в пределах следующих норм:
1) нормы потребления коммунальной услуги по газоснабжению для потребителей не более пятнадцати кубических метров на человека в квартире;
нормы потребления коммунальной услуги по газоснабжению для потребителей индивидуального жилого дома на отопление жилища не более пятнадцати кубических метров за квадратный метр;
2) нормы потребления услуги электроснабжения для потребителя в соответствии нормам, установленным региональным уполномоченным органом, регулируемым деятельность в сфере естественных монополий;
3) нормы услуг водоснабжения, и (или) водоотведения для потребителя:
холодная вода не более четырех метров кубических на человека;
горячая вода не более двух метров кубических на человека;
4) нормы потребления услуги теплоснабжения для потребителей с приборами учета не более ноль целых двадцать пять тысячных гигакалории на один квадратный метр в месяц;
нормы потребления услуги по теплоснабжению для потребителей не имеющих приборов учета за один квадратный метр, утверждаемые акиматом области, города республиканского значения, столицы в соответствии с подпунктом 34) статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан";

Тұрғын үй көмегі кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарды, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға, мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеу сомасы мен көрсетілетін қызметті алушылардың осы мақсаттарға жұмсайтын шығыстарының жергілікті өкілді органдар 5-тен 10 пайызға дейін белгілеген шекті жол берілетін деңгейінің арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 28.07.2025 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.03.2026 № 99 (12.03.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4. Тұрғын үй көмегі көрсетілген қызметті алушыларға кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жеткізушілер ұсынған ай сайынғы жарналар туралы шоттарға және шығыстар сметасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі. Тұрғын үй көмегiн көрсетудiң мөлшерiн және тәртiбiн республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi өкiлдi органдары "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 97 бабының 5 тармағына сәйкес айқындайды.
4-1. Тұрғын үй көмегінің мөлшерін көрсетілетін қызметті беруші мынадай нормалар шегінде есептейді:
1) тұтынушылар үшін газбен жабдықтау жөніндегі коммуналдық қызметті тұтыну нормалары пәтерде бір адамға он бес текше метрден аспайды;
тұрғын үйді жылытуға жеке тұрғын үйдің тұтынушылары үшін газбен жабдықтау жөніндегі коммуналдық қызметті тұтыну нормалары бір шаршы метрге он бес текше метрден аспайды;
2) табиғи монополиялар саласындағы қызметті реттейтін өңірлік уәкілетті орган белгілеген нормаларға сәйкес тұтынушы үшін электрмен жабдықтау қызметін тұтыну нормалары;
3) тұтынушы үшін сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерінің нормалары:
бір адамға төрт текше метрден аспайтын суық су;
бір адамға екі текше метрден аспайтын ыстық су;
4) есептеу аспаптары бар тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау қызметін тұтыну нормалары айына бір шаршы метрге нөл бүтін жиырма бес мың гигакалориядан аспайды.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 27-бабының 34) тармақшасына сәйкес облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігі бекітетін бір шаршы метр үшін есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау қызметін тұтыну нормалары;

5) сбор и вывоз твердых бытовых отходов (мусороудаление) не более шестьсот пятидесяти тенге на человека;
6) обслуживание лифтов не более тысячу триста тенге за квартиру;
7) услуги связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций не более тысячу триста девяносто девяти тенге за абонент;
8) текущие взносы не более ста тенге за квадратный метр;
накопительные взносы в соответствии с пунктом 3 статьи 34-1 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях.
9) арендная плата за пользованием жилищем из государственного жилищного фонда не более ста двадцати тенге за квадратный метр;
10) норма квадратуры на человека восемнадцать квадратных метров полезной площади на человека, но не более фактически занимаемой площади, для одиноко проживающего не более тридцати квадратных метров.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 4-1 в соответствии с приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 28.07.2025 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра промышленности и строительства РК от 19.11.2025 № 492 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.03.2026 № 99 (вводится в действие с 12.03.2026).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30.03.2026 № 130 (вводится в действие с 12.07.2026).
5. Услугополучатель (либо его представитель в силу полномочия, основанного на доверенности, законодательстве, решении суда либо административном акте) обращается за назначением жилищной помощи один раз в квартал в Государственную корпорацию или веб-портал "электронного правительства".
Глава 2. Порядок назначения жилищной помощи
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30.03.2026 № 130 (вводится в действие с 12.07.2026).
6. Услугополучатель для получения государственной услуги направляет Услугодателю через веб-портал "электронного правительства" или Государственную корпорацию заявление о назначении жилищной помощи, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Согласно данным, указанным в заявлении, услугодатель запрашивает посредством автоматизированной информационной системы уполномоченного органа в сфере труда и социальной защиты населения необходимые сведения.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.03.2026 № 99 (вводится в действие с 12.03.2026).

5) қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және әкету (қоқыс шығару) бір адамға алты жүз елу теңгеден аспайды;
6) лифттерге қызмет көрсету бір пәтерге мың үш жүз теңгеден аспайды;
7) телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемді ұлғайту бөлігінде байланыс қызметтері бір абонент үшін мың үш жүз тоқсан тоғыз теңгеден аспайды;
8) ағымдағы жарналар бір шаршы метр үшін жүз теңгеден аспайды;
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-1-бабының 3-тармағына сәйкес жинақтау жарналары;
9) мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалдау ақысы бір шаршы метр үшін жүз жиырма теңгеден аспайды;
10) бір адамға арналған шаршы нормасы бір адамға он сегіз шаршы метр пайдалы алаң, бірақ жалғыз тұратын адам үшін нақты алынатын алаң отыз шаршы метрден аспайды.
Ескерту. 1-тарау 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 28.07.2025 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 19.11.2025 № 492 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.03.2026 № 99 (12.03.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.03.2026 № 130 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Көрсетілетін қызметті алушы (немесе оның сенiмхатқа, заңдарға, сот шешiмiне не әкiмшiлiк құжатқа негiзделген өкiлi) тұрғын үй көмегін тағайындау үшін Мемлекеттік корпорацияға немесе "электрондық үкімет" веб-порталына тоқсанына бір рет жүгінуге құқылы.
2-тарау. Тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.03.2026 № 130 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін Көрсетілетін қызметті берушіге "электрондық үкімет" веб-порталы немесе Мемлекеттік корпорация арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрғын үй көмегін тағайындау туралы өтініш жібереді.
Өтініште көрсетілген деректерге сәйкес көрсетілетін қызметті беруші қажетті мәліметтерді еңбек және халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы сұратады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.03.2026 № 99 (12.03.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. При приеме документов через Государственную корпорацию услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов.
8. При представлении неполного пакета документов, предусмотренного пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, работник Государственной корпорации выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 9 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30.03.2026 № 130 (вводится в действие с 12.07.2026).
9. При обращении через веб-портал "электронного правительства", услугополучателю в "личный кабинет" направляются статус о принятии запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 10 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30.03.2026 № 130 (вводится в действие с 12.07.2026).
10. Государственная корпорация принимает заявление посредством информационной системы и направляет его услугодателю, осуществляющему назначение жилищной помощи.
11. Услугодатель отказывает в предоставлении жилищной помощи в порядке и сроки, предусмотренные пунктом 18 настоящих Правил.
12. Решение о назначении жилищной помощи либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении услуги принимается услугодателем, осуществляющим назначение жилищной помощи. Уведомление о назначении либо мотивированный ответ об отказе в назначении жилищной помощи направляется в Государственную корпорацию или "личный кабинет" в виде электронного документа.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 13 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30.03.2026 № 130 (вводится в действие с 12.07.2026).
13. Срок рассмотрения документов и принятия решения о предоставлении жилищной помощи либо мотивированный ответ об отказе со дня принятия полного комплекта документов от Государственной корпорации, либо через веб-портал "электронного правительства" составляет 6 (шесть) рабочих дней.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 04.04.2025 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Действия структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30.03.2026 № 130 (вводится в действие с 12.07.2026).

7. Мемлекеттік корпорация арқылы құжаттар қабылданған кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
8. Мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысанда құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.03.2026 № 130 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. "Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы өтініш берген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуге сұрау салуының қабылдағаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, хабарлама жіберіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.03.2026 № 130 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Мемлекеттік корпорация өтінішті ақпараттық жүйе арқылы қабылдайды және оны тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.
11. Көрсетілетін қызметті беруші тұрғын үй көмегін көрсетуден осы Қағидалардың 18-тармағында қарастырылған тәртіппен және мерзімдерде бас тартады.
12. Тұрғын үй көмегін көрсету туралы шешім қабылдау немесе көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру тұрғын үй көмегін тағайындаушы көрсетілетін қызметті берушімен жүзеге асырылады. Тұрғын үй көмегінің тағайындалуы туралы хабарлама немесе бас тарту туралы дәлелді жауап Мемлекеттік корпорацияға немесе "жеке кабинетке" электрондық құжат түрінде жолданады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.03.2026 № 130 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Мемлекеттік корпорациядан құжаттардың толық жиынтығын қабылдаған күннен бастап құжаттарды қарау және тұрғын үй көмегін көрсету туралы шешім қабылдау не бас тарту туралы дәлелді жауап не "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы беру мерзімі 6 (алты) жұмыс күнін құрайды.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 04.04.2025 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелері (жұмыскерлерінің) әрекеті:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.03.2026 № 130 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) Услугодатель со дня поступления заявления осуществляет рассмотрение данных из соответствующих государственных информационных систем, указанных в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги настоящих Правил.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30.03.2026 № 130 (вводится в действие с 12.07.2026).
2) исполнитель услугодателя рассматривает заявление с документами на соответствие требованиям настоящих Правил в течение – 2 (двух) рабочих дней.
При предоставлении услугополучателем полного пакета документов, сотрудник ответственного структурного подразделения в течение 5 (пяти) рабочих дней, проверяет на соответствие документ, удостоверяющий личность заявителя, документы, подтверждающие доходы семьи (за исключением сведений получаемых из соответствующих государственных информационных систем), состав семьи, справку с места работы либо справку о регистрации в качестве безработного лица (за исключением сведений получаемых из соответствующих государственных информационных систем), сведения об алиментах на детей и других иждивенцев, банковский счет, счета о размерах ежемесячных взносов на содержание жилого дома (жилого здания), счета на потребление коммунальных услуг, квитанцию-счет за услуги телекоммуникаций или копия договора на оказание услуг связи, счет о размере арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предъявленный местным исполнительным органом.
Для назначения жилищной помощи состав семьи определяется в соответствии с пунктом 25 Правил.
3) исполнитель услугодателя по результатам рассмотрения заявления с документами оформляет уведомление о назначении жилищной помощи либо мотивированный отказ, подписанный ЭЦП руководителя услугодателя и направляет через "личный кабинет" услугополучателя или Государственную корпорацию в течение – 1 (одного) рабочего дня.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении, об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.

1) Көрсетілетін қызметті беруші өтініш келіп түскен күннен бастап осы Қағидалардың мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден деректерді қарауды жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініш берген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.03.2026 № 130 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы өтінішті құжаттармен бірге осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін – 2 (екі) жұмыс күні ішінде қарайды.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде жауапты құрылымдық бөлімшенің қызметкері 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжатты, отбасының кірісін растайтын құжаттарды (тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтерді қоспағанда), отбасы құрамын, жұмыс орнынан анықтама немесе жұмыссыз адам ретінде тіркелуі туралы анықтаманы (тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтерді қоспағанда), балаларға және асырауындағы басқа да адамдарға алименттер туралы мәліметтерді, банктік шотты, тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шотты, коммуналдық қызметтерді тұтыну шоттарды, телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек-шот немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесін, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шотты сәйкестікке тексереді.
Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін отбасы құрамы Қағиданың 25-тармағына сәйкес анықталады.
3) көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы өтінішті құжаттармен қарау нәтижелері бойынша тұрғын үй көмегін тағайындау туралы хабарламаны не көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ-сы қойылған дәлелді бас тартуды ресімдейді және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинеті" немесе Мемлекеттік корпорация арқылы – 1 (бір) жұмыс күні ішінде жолдайды.
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугополучателю в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя либо на бумажном носителе, направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным приказом Министра промышленности и строительства РК от 16.03.2026 № 99 (вводится в действие с 12.03.2026).
15. Выдача готовых документов через Государственную корпорацию осуществляется при предъявлении документа, удостоверяющего личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 16 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30.03.2026 № 130 (вводится в действие с 12.07.2026).
16. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в соответствии с Правилами внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8555).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 17 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30.03.2026 № 130 (вводится в действие с 12.07.2026).
17. При внесении изменений и (или) дополнений в Правила, уполномоченный орган в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства направляет услугодателям, Государственной корпорации, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Единый контакт-центр информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение 3 (три) рабочих дней.
18. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным в настоящих Правилах;

Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі. Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында не қағаз жеткізгіште оң нәтиже не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.03.2026 № 99 (12.03.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Мемлекеттік корпорация арқылы дайын құжаттарды беру жеке басын куәландыратын құжатты немесе цифрлық құжаттар сервисі арқылы электрондық құжатты көрсеткен кезде жүзеге асырылады (жеке басын сәйкестендіру үшін).
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
16-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.03.2026 № 130 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
17-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.03.2026 № 130 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде тұрғын үй қатынастары мен тұрғын үй коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті орган көрсетілетін қызметті берушілерге, Мемлекеттік корпорацияға, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына Бірыңғай байланыс орталығына осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты 3 (үш) жұмыс күні ішінде жібереді.
18. Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша:
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
Глава 3. Порядок исчисления совокупного дохода малообеспеченной семьи (граждан)
19. Совокупный доход услугополучателя, претендующей на получение жилищной помощи, исчисляется услугодателем, осуществляющим назначение жилищной помощи.
20. При исчислении совокупного дохода услугополучателя учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами за расчетный период:
1) доходы, получаемые в виде оплаты труда, социальных выплат;
2) доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев, указанных в Кодексе Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
3) доходы от личного подсобного хозяйства – приусадебного хозяйства, включающего содержание скота и птицы, садоводство, огородничество;
4) доходы от предпринимательской деятельности;
5) доходы от сдачи в аренду и продажи недвижимого имущества и движимого имущества;
6) доходы от ценных бумаг;
7) доходы полученные в виде дарения, наследования недвижимого имущества, движимого и другого имущества;
8) доходы в виде безвозмездно полученных денег;
9) доходы в виде вознаграждений (интереса) по денежным вкладам и депозитам;
10) доходы в виде выигрышей в натуральном и (или) денежном выражении, полученных на конкурсах, соревнованиях (олимпиадах), фестивалях, по лотереям, розыгрышам, включая по вкладам и долговым ценным бумагам.
21. Доходы, указанные в подпунктах 5), 6), 7, 8), 9) и 10) пункта 20 настоящих Правил учитываются по времени получения и подтверждаются письменным заявлением в произвольной форме с приложением подтверждающих документов.
22. Доходы от сдачи в аренду недвижимого имущества или движимого имущества подтверждаются предоставлением копии договора имущественного найма (аренды) с приложением подтверждающего документа об оплате нанимателя (арендатора).
23. Доход, полученный от продажи недвижимого и (или) движимого имущества, указанный семьей (гражданином), подтверждается копией договора купли- продажи.
При приобретении недвижимого и (или) движимого имущества в том же квартале, когда была осуществлена их продажа, в совокупном доходе услугополучателя учитывается разница между стоимостью приобретенного недвижимого и (или) движимого имущества и суммой, вырученной от продажи.

3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылғанда мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
3-тарау. Аз қамтылған отбасының (азаматтың) жиынтық кірісін есептеу тәртібі
19. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісін тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын көрсетілетін қызметті беруші есептейді.
20. Көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісін есептеу кезінде Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде есепті кезеңде алынған кірістердің барлық түрлері ескеріледі:
1) еңбекақы, әлеуметтік төлемдер түрінде алынатын кірістер;
2) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көрсетілген балаларға және басқа да асырауындағыларға алимент түріндегі кірістер;
3) жеке қосалқы шаруашылықтан – мал мен құс ұстауды, бағбандықты, бақша өсіруді қамтитын үй жанындағы шаруашылықтан түсетін кірістер;
4) кәсіпкерлік қызметтен түсетін кірістер;
5) жылжымайтын мүлікті және жылжымалы мүлікті жалға беруден және сатудан түсетін кірістер;
6) бағалы қағаздардан түсетін кірістер;
7) жылжымайтын мүлікті, жылжымалы мүлікті және басқа да мүлікті сыйға тарту, мұрагерлікке алу түрінде алынған кірістер;
8) өтеусіз алынған ақша түріндегі кірістер;
9) ақша салымдары және депозиттер бойынша сыйақылар (мүдде) түріндегі кірістер;
10) конкурстарда, жарыстарда (олимпиадаларда), фестивальдарда алынған, салымдар мен борышкерлік бағалы қағаздарды қоса алғанда, лотереялар, ұтыстар бойынша ақшалай және (немесе) заттай түрдегі кірістер;
21. Осы Қағидалардың 20-тармағы 5), 6), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларында көрсетілген кірістер алынған уақытта ескеріледі және өтініш берушінің растайтын құжаттар қоса берілген еркін нысандағы жазбаша өтінішімен расталады.
22. Жылжымайтын мүлiктi немесе жылжымалы мүлікті жалға беруден түскен кірістер жалдаушының (жалға алушының) төлемі туралы растайтын құжаттары бар мүліктік жалдау (жалға алу) шартының көшірмесін ұсынумен расталады.
23. Отбасы (азамат) көрсеткен жылжымайтын мүлікті және (немесе) жылжымалы мүлікті сатудан алынған кірістер сату-сатып алу шартының көшірмесімен расталады.
Сатылған сол тоқсанда жылжымайтын және (немесе) жылжымалы мүлікті сатып алған жағдайда, сатып алынған жылжымайтын және (немесе) жылжымалы мүліктің құны мен сатудан алынған сома арасындағы айырма көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісінде ескеріледі.

24. При исчислении совокупного дохода услугополучателя не рассматриваются в качестве дохода физического лица:
1) адресная социальная помощь;
2) жилищная помощь;
3) единовременные пособия на погребение;
4) государственные социальные пособия по инвалидности детям с инвалидностью до семи лет;
5) государственные социальные пособия по инвалидности детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп;
6) специальные государственные пособия детям с инвалидностью до семи лет;
7) специальные государственные пособия детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп;
8) ежемесячные государственные пособия, назначаемые и выплачиваемые многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", награжденным орденами "Материнская слава" I и II степени;
9) стипендии, в том числе государственная именная и именная стипендии, выплачиваемые студентам, обучающимся в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего образования, студентам организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального послесреднего образования (училищ, колледжей);
10) помощь, оказанная семье в целях возмещения ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций;
11) единовременные государственные пособия в связи с рождением ребенка;
12) финансовая и материальная помощь обучающимся из числа малообеспеченных семей, оказываемая в организациях образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования;
13) помощь в денежном или натуральном выражении, оказанная малообеспеченным гражданам в связи с ростом цен на продукты питания из государственного бюджета и иных источников в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Типовые правила);
14) единовременная денежная помощь оказываемая в соответствии с Типовыми правилами;
15) благотворительная помощь, за исключением безвозмездно полученных денег;
16) оплата поездки граждан на бесплатное или льготное протезирование;
17) содержание граждан на время протезирования;
18) стоимость бесплатного или льготного проезда граждан за пределы населенного пункта на лечение;
19) натуральные виды помощи, оказанные в соответствии с законодательством Республики Казахстан в виде:
лекарственных препаратов;
санаторно-курортного лечения;
протезно-ортопедических изделий (изготовление и ремонт);
средств передвижения (кресло-коляски) и реабилитации, выделенных лицам с инвалидностью;

24. Мыналар көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісін есептеу кезінде жеке тұлғаның кірісі ретінде қарастырылмайды:
1) атаулы әлеуметтік көмек;
2) тұрғын үй көмегі;
3) жерлеуге арналған біржолғы жәрдемақы;
4) жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар;
5) бірінші, екінші, үшінші топтардағы жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар;
6) жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар;
7) бірінші, екінші, үшінші топтардағы жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар;
8) "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көп балалы аналарға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақылар;
9) жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқитын студенттерге, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің (училищелердің, колледждердің) білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының студенттеріне төленетін мемлекеттік атаулы және атаулы стипендияларды қоса алғанда степендиялар;
10) отбасына төтенше жағдайлар салдарынан денсаулығы мен мүлкіне келтірілген зиянды өтеу мақсатында көрсетілген көмек;
11) бала тууға байланысты берілетін біржолғы мемлекеттік жәрдемақылар;
12) Қазақстан Республикасының білім саласындағы заңнамасына сәйкес білім беру ұйымдарында кірісі аз қамтылған отбасылардан шыққан студенттерге көрсетілетін материалдық көмек;
13) азық-түлік өнімдері бағасының қымбаттауына байланысты "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және аз қамтылған азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 523 қаулысына (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) сәйкес кірісі аз азаматтарға мемлекеттік бюджеттен және өзге де көздерден көрсетілген ақшалай немесе зат түріндегі көмек;
14) үлгілік қағидаларға сәйкес көрсетілетін біржолғы ақшалай көмек;
15) өтеусіз алынған ақша түріндегі кірісті қоспағанда, қайырымдылық көмек;
16) азаматтардың тегін немесе жеңілдікпен протездеуге бару жолына ақы төлеу;
17) протездеу уақытында азаматтарды ұстау;
18) азаматтардың елді мекеннен тыс жерлерге емделуге тегін немесе жеңілдікпен жол жүру құны;
19) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілген заттай көмек:
дәрілік препараттар;
санаторлық-курорттық емдеу;
протездік-ортопедиялық бұйымдар (жасау және жөндеу);
мүгедектігі бар адамға бөлінген жүріп-тұру құралдары (кресло-арбалар) мен оңалту құралдары;

материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных организаций образования из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, детям - сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, предоставляемой в соответствии с Правилами формирования, направления и распределения средств на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам организаций образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, определяемым коллегиальным органом управления организации образования, в размере не менее двух процентов от бюджетных средств, выделяемых на текущее содержание общеобразовательных школ и на размещение государственного образовательного заказа на среднее образование, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 января 2008 года № 64;
помощи, предоставляемой в рамках ежемесячной дополнительной выплаты на каждого ребенка в возрасте от одного года до шести лет включительно;
20) единовременные денежные выплаты в связи с усыновлением ребенка-сироты и (или) ребенка, оставшегося без попечения родителей;
21) единовременное погашение в банках второго уровня и микрофинансовых организациях задолженности по беззалоговым потребительским займам в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 26 июня 2019 года № 34 "О мерах по снижению долговой нагрузки граждан Республики Казахстан";
22) сумма жилищных сертификатов для покрытия части первоначального взноса по займу в порядке, установленном жилищным законодательством.
23) жилищные выплаты отдельным категориям граждан за жилище, арендуемое в частном жилищном фонде согласно Правилам назначения и осуществления выплат, отдельным категориям граждан за жилище, арендуемое в частном жилищном фонде, утвержденным приказом и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 17 июня 2024 года № 221 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под за № 34524).

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 25 қаңтардағы № 64 қаулысымен бекітілген Білім беру ұйымдарының мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балаларға және білім беру ұйымының алқалы басқару органы айқындайтын өзге де санаттағы білім алушылар мен тәрбиеленушілерге жалпы білім беретін мектептерді ағымдағы күтіп-ұстауға және орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға бөлінетін бюджет қаражатының кемінде екі пайызы мөлшерінде қаржылай және материалдық көмек көрсетуге арналған қаражатты қалыптастыру, бағыттау және бөлу қағидаларына сәйкес ұсынылатын білім алушылар мен тәрбиеленушілердің өзге де санаттарына мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын отбасылардан шыққан, және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балаларға және білім алушылар мен тәрбиеленушілердің өзге де санаттарына жан басына шаққандағы орташа кірісі ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен балаларға материалдық көмек;
бір жастан алты жасты қоса алғанға дейінгі әрбір балаға ай сайынғы қосымша төлем шеңберінде ұсынылатын көмек;
20) жетім баланы және (немесе) ата-ананың қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алумен байланысты біржолғы төлемдер;
21) "Қазақстан Республикасы азаматтарының борыш жүктемесін азайту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 26 маусымдағы № 34 Жарлығына сәйкес кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша берешекті екінші деңгейдегі банктерде және микроқаржы ұйымдарында біржолғы өтеу;
22) тұрғын үй заңнамасында белгіленген тәртіппен қарыз бойынша бастапқы төлемнің бір бөлігін жабуға арналған тұрғын үй сертификаттарының сомасы;
23) Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2024 жылғы 17 маусымдағы № 221 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34524 болып тіркелген) Жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғынжай үшін азаматтардың жекелеген санаттарына төлемдер тағайындау және жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үй үшін азаматтардың жекелеген санаттарына тұрғын үй төлемдері.

Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра промышленности и строительства РК от 09.09.2024 № 319 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.04.2025 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. При исчислении совокупного дохода услугополучателя в состав семьи включаются совместно проживающие члены семьи, связанные имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака (супружества), родства, свойства, усыновления (удочерения) или иной формы принятия детей на воспитание, а также совместно проживающие лица, фактически сожительствующие, но не состоящие в браке, зарегистрированные по месту жительства в пределах одного населенного пункта, за исключением:
1) находящихся на полном государственном обеспечении;
2) находящихся на срочной воинской службе;
3) находящихся в местах лишения свободы, на принудительном лечении.
Факт совместного проживания не требуется:
трудоспособным членам семьи, осуществляющим трудовую деятельность вне места жительства семьи;
детям, обучающимся в интернатных организациях, кроме находящихся на полном государственном обеспечении, а также обучающимся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста).
Состав семьи, претендующей на получение жилищной помощи, учитывается на момент обращения за жилищной помощью.
26. При исчислении совокупного дохода услугополучателя, в составе которой в расчетном периоде произошли изменения, доходы прибывшего члена семьи учитываются с даты прибытия. При выбытии в расчетном периоде члена семьи совокупный доход семьи исчисляется с даты выбытия за вычетом среднедушевого дохода, приходящегося на выбывшего члена семьи.
27. Среднедушевой доход семьи рассчитывается путем деления совокупного дохода услугополучателя за расчетный период на количество месяцев в указанном периоде и число членов семьи.
28. Доходы, полученные в иностранной валюте, пересчитываются в национальную валюту по рыночному курсу обмена валют в порядке, установленном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "Об установлении порядка определения и применения рыночного курса обмена валют", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8378).

Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 09.09.2024 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.04.2025 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
25. Көрсетілетін қызметті алушының кірісін есептеген кезде мынадай:
1) толық мемлекеттік қамсыздандырудағы адамдар;
2) мерзімді әскери қызметтегі адамдар;
3) бас бостандығынан айыру орындарындағы, мәжбүрлі емдеудегі адамдарды қоспағанда, бір елді мекен шегінде тіркелген бірге тұратын, мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтармен және некеден (ерлі-зайыптылықтан), туыстықтан, жекжаттықтан, бала асырап алудан немесе балаларды тәрбиеге алудың өзге нысандарынан туындайтын міндеттермен байланысты отбасы мүшелері, сондай-ақ іс жүзінде бірге тұратын, бірақ некеде тұрмайтын бірге тұратын адамдар ескеріледі.
Бірге тұру фактісі:
отбасының тұрғылықты жерінен тыс жерде еңбек қызметін жүзеге асыратын еңбекке қабілетті отбасы мүшелеріне;
мемлекеттің толық қамсыздандыруындағы ұйымдардан басқа, интернат ұйымдарында оқитын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын балаларға олар кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) талап етілмейді.
Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының құрамы тұрғын үй көмегіне өтініш берген сәтінде есепке алынады.
26. Есептік кезеңде құрамында өзгерістер болған көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісін есептеу кезінде келген отбасы мүшесінің кірісі келген күнінен бастап есепке алынады. Есепті кезеңде отбасы мүшесі кеткен кезде отбасының жиынтық кірісі кеткен күнінен бастап отбасының кеткен мүшесіне келетін жан басына шаққандағы орташа кіріс шегеріле отырып есептеледі.
27. Отбасының жан басына шаққандағы орташа кіріс есептеу кезеңіндегi көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісін көрсетiлген кезеңдегi айлардың санына және отбасы мүшелерiнiң санына бөлу жолымен есептеледi.
28. Шетелдiк валютада алынған кіріс "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау және қолдану тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютаға қайта есептеледi.

29. Доходы, полученные в натуральном выражении, учитываются в совокупном доходе услугополучателя в денежном эквиваленте, указанном заявителем в сведениях о полученных доходах.
30. Исчисление совокупного дохода не производится при представлении семьей заведомо ложной информации и (или) недостоверных документов.
При представлении семьей заведомо ложной информации и (или) недостоверных документов, повлекших за собой незаконное назначение жилищной помощи, заявителю и его семье выплата жилищной помощи прекращается на весь период ее назначения.
31. В состав совокупного дохода включаются единовременные выплаты и ежемесячные суммы, выплачиваемые работодателем в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью работников во время исполнения ими трудовых и служебных обязанностей.
32. При единовременном получении дохода (в том числе задолженности по заработной плате, социальным выплатам, алиментам) за период, превышающий расчетный, полученный доход делится на количество месяцев, за которые он получен, и умножается на количество месяцев, которые приходятся на расчетный период.
Доход лиц, выполняющих работу по гражданско-правовому договору (подряд и иное), суммируется за весь период действия договора. Полученный доход делится на количество месяцев, предусмотренных договором для выполнения работы, и учитывается в совокупном доходе услугополучателя за те месяцы, которые приходятся на расчетный период.
Доходы, полученные по гражданско-правовому договору, подтверждаются копией договора и справкой заказчика о размере выплаты вознаграждения за выполненную работу (услугу), полученного за квартал, предшествовавший обращению.
Совокупный доход лиц, занятых без заключения гражданско-правового договора, подтверждается на основании их заявления. При этом натуральная часть выплаты вознаграждения за выполненную работу (услугу) включается в совокупный доход в денежном эквиваленте по рыночным ценам.
33. Вознаграждения, полученные по гражданско-правовому договору, в том числе на создание, издание, исполнение произведений науки, литературы, искусства, культуры, выплачиваемые в счет этого договора авансом, учитываются за весь период авансирования (равными долями помесячно), а оставшаяся сумма учитывается на период действия договора после авансирования (равными долями помесячно).
34. Авторские вознаграждения (при отсутствии договора), а также вознаграждения за открытия, изобретения и рационализаторские предложения включаются в совокупный доход услугополучателя в размере доли, полученной от деления суммы вознаграждения на количество месяцев, за которые он получен, и умножается на количество месяцев, приходящихся на расчетный период.

29. Зат түрінде алынған кірістер көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісінде өтініш беруші алынған кіріс туралы мәліметтерде көрсеткен ақшалай баламасымен есептеледі.
30. Отбасы көрінеу жалған ақпарат және (немесе) дәйексіз құжаттар ұсынған жағдайда жиынтық кірісті есептеу жүргізілмейді.
Отбасы тұрғын үй көмегін заңсыз тағайындауға алып келген көрінеу жалған ақпарат және (немесе) дәйексіз құжаттар берген кезде өтініш беруші мен оның отбасына атаулы әлеуметтік көмек төлеу оның тағайындалған бүкіл кезеңі үшін тоқтатылады.
31. Жиынтық кірістің құрамына қызметкерлер еңбек және қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде олардың өмiрi мен денсаулығына келтiрілген зиянды өтеу туралы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс беруші төлейтiн бiржолғы төлемдер мен ай сайынғы сомалар қосылады.
32. Есептi кезеңнен асып түсетiн кезеңнiң кірісі бiр мезгілде алынған кезде (оның iшiнде жалақы, төлемдер, алименттер бойынша берешектер), алынған кіріс, сол кіріс алынған айлардың санына бөлiнедi және есептi кезеңге келетiн айлардың санына көбейтiледi.
Жұмысты азаматтық-құқықтық шарт бойынша (мердiгерлiк және басқа) орындайтын адамдардың кірісі шарт қолданылатын бүкiл кезеңге жиынтықталады. Алынған кіріс жұмысты орындау үшiн шартта көзделген айлардың санына бөлiнедi және есептi кезеңге келетiн айлардағы жиынтық кірісте есепке алынады.
Өтініш беруші ұсынған мәліметтерге сәйкес келмеген кезде азаматтық-құқықтық шарт бойынша алынған кіріс шарттың көшірмесімен және тапсырыс берушінің жүгінер алдындағы тоқсанға алынған орындалған жұмыс (қызметтер) үшін сыйақы төлемінің мөлшері туралы анықтамасымен расталады.
Азаматтық шарт жасамай жұмыспен қамтылған адамдардың жиынтық кірісі олардың өтініші негізінде расталады. Бұл жағдайда орындалған жұмыстар (қызметтер) үшін сыйақы төлемінің заттай бөлігі нарықтық бағамен ақшалай эквивалентте жиынтық кіріске қосылады.
33. Азаматтық-құқықтық шарт бойынша, оның iшiнде ғылым, әдебиет, өнер, мәдениет туындыларын жасауға, шығаруға, орындауға алынған, осы шарт есебiне аванспен төленетiн сыйақылар аванс берудiң бүкiл кезеңіне (ай сайын теңдей үлеспен) есепке алынады, ал қалған сома шарттың аванс бергеннен кейiнгi қолданылу кезеңiне (ай сайын теңдей үлеспен) есепке алынады.
34. Авторлық сыйақылар (шарттар болмаған кезде), сондай-ақ жаңалық ашқаны, өнертабыстары мен рационализаторлық ұсыныстары үшiн сыйақылар көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісіне сыйақы сомасын ол алынған айлардың санына бөлуден алынған үлес мөлшерiнде қосылады және есептi кезеңге келетiн айлардың санына көбейтiледi.

35. Доходы, представленные заявителем, полученные в виде оплаты труда, подтверждаются справками от работодателя в произвольной форме.
Получение доходов в виде социальных выплат за счет средств республиканского бюджета, подтверждается копией удостоверения получателя пенсии или пособия, либо справкой, выдаваемых отделениями Государственной корпорации.
36. При исчислении совокупного дохода услугополучателя от предпринимательской деятельности учитываются доходы:
1) от реализации продукции (работ, услуг);
2) от прироста стоимости при реализации товарно-материальных ценностей, имущества;
3) полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства и от условной земельной доли и имущественного паях.
Исчисление совокупного дохода членов крестьянского хозяйства производится с учетом фактически полученного дохода от реализации сельскохозяйственной продукции, указанной в декларации о полученных доходах, представляемой в налоговые органы, в соответствии с Правилами составления налоговой отчетности, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 166 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16448). При этом годовой доход делится на двенадцать месяцев, и соответствующая его часть включается в общий совокупный доход за определяемый период;
4) доход от осуществления предпринимательской деятельности лица за месяц определяется путем деления суммы дохода, задекларированного за предыдущий налоговый период, на количество месяцев в таком налоговом периоде, но не ниже размера 25-кратного месячного расчетного показателя.
Совокупный доход определяется путем умножения полученной величины либо установленного к зачету размера дохода на три месяца.
При этом по индивидуальным предпринимателям, применяющим специальный налоговый режим на основе патента, сумма дохода за месяц определяется путем деления суммы дохода, задекларированного в расчете стоимости патента, на количество месяцев, указанное в таком расчете, но не ниже размера 25-кратного месячного расчетного показателя.
37. В составе совокупного дохода услугополучателя учитываются алименты на детей и других иждивенцев.
Алименты, а также дополнительные суммы алиментов, полученные в связи с перерасчетом заработка плательщика алиментов, учитываются в совокупном доходе услугополучателя по времени их получения.
Получаемые членом семьи алименты учитываются в совокупном доходе услугополучателя, а выплачиваемые членом семьи алименты на детей, проживающих в другой семье исключаются из его дохода.

35. Өтініш беруші ұсынған, еңбекақы түрінде алынған кірістер жұмыс берушінің еркін нысандағы анықтамаларымен расталады.
Республикалық бюджет есебінен әлеуметтік төлемдер түрінде кірістер алу зейнетақы немесе жәрдемақы алушы куәлігінің көшірмесімен не Мемлекеттік корпорацияның бөлімдері беретін анықтамалармен расталады.
36. Көрсетілетін қызметті алушының кәсіпкерлік қызметтен түскен жиынтық кірісін есептеген кезде мыналардан түскне кірістер ескеріледі:
1) өнімді (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан;
2) тауарлық-материалдық құндылықтарды, мүлікті сату кезінде құнының өсуінен;
3) шаруа (фермер) қожалығының қызметі нәтижесінде және шартты жер үлесі мен мүліктік пайлардан алынған.
Шаруа қожалығы мүшелерінің жиынтық кірісін есептеу Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 166 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16448 болып тіркелген) Салық есептілігін жасау қағидаларына сәйкес салық органдарына ұсынылатын, алынған кірістер туралы декларацияда көрсетілген ауыл шаруашылығы өнімдерін сатудан нақты алынған кіріс ескеріле отырып жүргізіледі. Бұл ретте жылдық кіріс он екі айға бөлінеді және оның тиісті бөлігі айқындалатын кезеңдегі жалпы жиынтық кіріске қосылады;
4) адамның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан алған бір айдағы кірісі алдыңғы салық кезеңі үшін мәлімделген кірістің сомасын осындай салық кезеңіндегі айлар санына бөлу жолымен, бірақ айлық есептік көрсеткіштің 25 еселенген мөлшерінен кем болмайтындай айқындалады.
Жиынтық кіріс алынған шаманы не есепке жатқызу үшін белгіленген кіріс мөлшерін үш айға көбейту жолымен айқындалады.
Бұл ретте патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер бойынша бір айдағы кіріс сомасы патенттің құнын есептеу кезінде мәлімделген кіріс сомасын осы есепте көрсетілген айлар санына бөлу жолымен, бірақ айлық есептік көрсеткіштің 25 еселенген мөлшерінен төмен болмайтындай айқындалады.
37. Балаларға және басқа да асырауындағыларға арналған алимент көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кіріс құрамында ескеріледі.
Алименттер, сондай-ақ алимент төлеушiнiң жалақысын қайта есептеуге байланысты алынған алименттiң қосымша сомасы көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісінде олардың алынған уақыты бойынша ескеріледі.
Отбасы мүшесі алатын алименттер көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісінде ескеріледі, ал отбасы мүшесінің басқа отбасында тұрып жатқан балаларға төлейтін алименттері кірісінен алып тасталынады.

38. Если лица не имеют возможности взыскать алименты по причине отсутствия сведений о местонахождении лица, обязанного содержать иждивенцев, совокупный доход семьи исчисляется на основании письменного заявления в произвольной форме с приложением документов от соответствующих органов о нахождении указанного лица в розыске.
Совокупный доход услугополучателя исчисляется без учета алиментов, когда плательщик:
1) не работает и зарегистрирован в качестве безработного в карьерном центре по месту жительства (при представлении информации о регистрации в качестве безработного по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере труда и социальной защиты населения);
2) находится в местах лишения свободы либо изоляторе временного содержания (при представлении справки в произвольной форме от судебного исполнителя или из исправительного учреждения о том, что алименты на детей не перечисляются с указанием периода нахождения в местах лишения свободы либо изоляторе временного содержания);
3) состоит на учете в туберкулезном, психоневрологическом, онкологическом, санаторно-курортном диспансерах (стационарах), при предоставлении справки от соответствующих медицинских организаций по форме согласно приложению 2 к приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579);
4) выбыл на постоянное местожительство в государство, с которым Республика Казахстан не имеет соответствующего соглашения;
5) уклоняется от содержания детей и других иждивенцев в связи со злоупотреблением спиртными напитками, наркотическими веществами, что подтверждается справкой соответствующего правоохранительного органа или заключением участковой комиссии, а также азартными играми и пари, что подтверждается решением суда об ограничении дееспособности плательщика.
39. При совместном проживании супругов если брак (супружество) между ними расторгнут либо не расторгнут, в совокупном доходе услугополучателя полностью учитываются доходы супруга, с которого взысканы алименты.
Если брак (супружество) между супругами расторгнут, но алименты с одного из супругов не взысканы, в совокупном доходе услугополучателя учитываются его доходы полностью независимо от факта их совместного проживания.
40. Полученные алименты на детей и других иждивенцев, подтверждаются справками организаций о перечисленных алиментах либо квитанцией почтовых переводов о полученных алиментах, а также на основании письменного заявления в произвольной форме с приложением акта судебных органов о взыскании алиментов. При образовании задолженности по алиментам за период свыше 3 месяцев представляется постановление судебного исполнителя об определении задолженности по алиментам.

38. Асырауындағыларды асырап-бағуға мiндеттi адамның тұрғылықты жерi туралы мәлiметтердiң болмауы себебiнен адамдардың алимент өндiрiп алуға мүмкiндiгi болмаған жағдайда, отбасының жиынтық кірісі көрсетiлген адамның iздеуде жүргенi туралы тиiстi органдардан құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша еркін нысандағы өтiнiш негiзiнде есептеледi.
Төлеушi:
1) жұмыс iстемесе және мансаптық орталықта тұрғылықты жерінде жұмыссыз ретiнде тiркелсе (еңбек және халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша анықтама берген кезде);
2) бас бостандығынан айыру орындарында не уақытша ұстау изоляторында болса (балаларға алимент аударылмайтыны туралы, бас бостандығынан айыру орындарында не уақытша ұстау изоляторында болу кезеңi көрсетiлген сот орындаушысының немесе түзеу мекемесiнiң анықтамасын ұсынған кезде);
3) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті медициналық ұйымдардан анықтама ұсынған кезде туберкулез, психо-неврологиялық, онкологиялық, санаторий-курорттық диспансерлерде (стационарларда) есепте тұрса;
4) Қазақстан Республикасының тиiстi келiсiм жасаспаған мемлекетте тұрақты тұруға кетсе;
5) тиісті құқық қорғау органының анықтамасымен немесе учаскелік комиссияның қорытындысымен расталатын спирттік ішімдіктерді, есірткі заттарын құмарлықпен салынып пайдалануына, сондай-ақ төлеушінің әрекет қабілеттілігін шектеу туралы сот шешімімен расталатын құмар ойындармен және бәс тігумен байланысты балаларын және басқа да асырауындағыларды асырап-бағудан жалтарса, көрсетілетін қызметті алушның жиынтық кірісі алименттерді ескермей есептеледі.
39. Егер жұбайлар (ерлі-зайыптылық) арасындағы неке бұзылса не бұзылмаса, олар бірге тұрған кезде көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісінде алимент өндіріп алынған жұбайдың кірістері толық ескеріледі.
Егер жұбайлар (ерлі-зайыптылық) арасында неке бұзылса, бірақ жұбайлардың біреуінен алимент өндіріп алынбаса, оның кірістері олардың бірге тұру фактісіне қарамастан, көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісінде толық ескеріледі.
40. Балаларына және басқа да асырауындағыларға алынған алименттер ұйымдардың аударылған алименттер туралы анықтамалармен не алынған алименттер туралы пошта аударымдарының түбіртегімен, сондай-ақ сот органдарының алимент өндіріп алу туралы актісін қоса бере отырып, еркін нысандағы жазбаша өтініш негізінде расталады. Алимент бойынша берешек 3 айдан астам кезеңге қалыптасқан кезде сот орындаушысының алименттер бойынша берешекті айқындау туралы қаулысы ұсынылады.

41. В состав совокупного дохода услугополучателя включаются доходы, полученные от ведения личного подсобного хозяйства.
42. Доход от личного подсобного хозяйства, полученный от выращивания сельскохозяйственной (цветочной) продукции, содержания и разведения скота и птицы, учитываемый в совокупном доходе услугополучателя, рассчитывается на основании Перечня административно-территориальных районов по природным условиям Республики Казахстан, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, Карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в степной зоне, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, Карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в сухостепной зоне, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, Карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в полупустынной зоне, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, Карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в пустынной зоне, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, Карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в предгорно-пустынно-степной зоне, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, Карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в Южно-Сибирской горной и предгорной зоне, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, Возраста домашнего скота и птицы для продуктивного использования, согласно приложению 11 к настоящим Правилам (далее - приложение 11) индивидуальной карточки по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Средняя урожайность (продуктивность), средний уровень производственных расходов, приведенные в карточках по нормам, а также цены, используемые для расчета доходов от личного подсобного хозяйства, корректируются местными исполнительными органами области (городах республиканского значения, столицы) с учетом особенностей регионов.
Доход, полученный от реализации, выращенной в личном подсобном хозяйстве цветочной продукции, а также от разведения пушных зверей, пчел, птицы (кроме курей, гусей, уток), включается в совокупный доход услугополучателя на основании письменного заявления в произвольной форме.
43. Стоимость произведенной продукции с одной сотки земли (одной головы) определяется путем умножения средней урожайности выращиваемых культур (средней продуктивности скота и птицы, содержащихся в личном подсобном хозяйстве) на среднюю цену за 1 килограмм продукции. Для определения дохода, убытка из стоимости произведенной продукции вычитается средний уровень расходов с одной сотки земли (одной головы). Полученная величина делится на двенадцать месяцев и умножается на число месяцев в расчетном периоде.

41. Жеке қосалқы шаруашылықтан түскен кіріс көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісінің құрамына қосылады.
42. көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісінде ескерілетін жеке қосалқы шаруашылықтан, ауыл шаруашылығы (гүл) өнiмдерiн өсiруден, мал мен құс ұстаудан және өсiруден алынған кіріс осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының табиғи жағдайы бойынша әкімшілік-аумақтық аудандардың тізбесіне, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес Дала аймағындағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін кірісті есептеу нормалары бойынша карточка, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес Қуаң дала аймағындағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін кірісіті есептеу нормалары бойынша карточка, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Шөлейтті аймақтағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін кірісті есептеу нормалары бойынша карточка, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес Шөлді аймақтағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін кірісі есептеу нормалары бойынша карточка, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес Тау етегі-шөлді-далалық аймақтағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін кірісті есептеу нормалары бойынша карточка, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес Оңтүстік Сібір таулы және тау етегі аймағындағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін кірісті есептеу нормалары бойынша карточка, осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес (бұдан әрі – 11-қосымша) азық-түліктік пайдалануға арналған үй малы мен құстарының жасы, осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес Жеке қосалқы шаруашылығынан түсетін кірісті есептеу нормалары бойынша карточка негізінде есептеледі.
Нормалар бойынша карточкаларда келтiрiлген орташа түсiмдi (өнiмдiлiктi), өндiрiстiк шығыстардың орташа деңгейiн, сондай-ақ жеке қосалқы шаруашылықтан түскен кірісті есептеу үшiн пайдаланылатын бағаларды облыстың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары өңiрлердiң ерекшелiктерiн ескере отырып түзетеді.
Жеке қосалқы шаруашылықта өсiрiлген гүл өнiмдерiн сатудан, сондай-ақ терiсi бағалы аңдар, ара, құс (тауық, қаз, үйректен басқа) өсiруден алынған кіріс көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісіне еркін нысандағы жазбаша өтiнiштiң негiзiнде қосылады.
43. Бiр сотка жерден (бip бастан) өндiрiлген өнiмнiң құны өсiрiлетiн дақылдың орташа түсiмiн (жеке қосалқы шаруашылықта ұсталатын мал мен құстың орташа өнiмдiлiгiн) 1 килограмм өнiмнiң орташа бағасына көбейту жолымен айқындалады. Кірісті, шығынды айқындау үшін бір сотка жер (бір бас) өндірілген өнімнің құнынан шығысының орташа деңгейi шегерiледi. Алынған мөлшер он екі айға бөлінеді және есепті кезеңдегі айлар санына көбейтіледі.

44. Для расчета дохода используются среднегодовые цены предыдущего календарного года, сложившиеся в областях (городах республиканского значения, столице) на продукцию растениеводства и животноводства, формируемые органами статистики в сроки, предусмотренные Планом статистических работ (далее – План), который формируется на соответствующий год согласно Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", областными управлениями координации занятости и социальных программ, управлениями занятости и социальных программ городов республиканского значения, управление занятости, труда и социальной защиты городов республиканского значения, столицы.
Доход от домашнего скота, птицы непродуктивного возраста (молодняк) согласно приложению 11 учитывается лишь при его дарении или реализации (продажа, убой) в расчетном периоде по ценам, сложившимся на рынках в соответствующем месяце его дарения или реализации (продажа, убой), полученным в установленном порядке от органов государственной статистики в сроки, предусмотренные Планом.
При реализации скота (птицы) в расчетном периоде в совокупный доход услугополучателя включается единовременный доход по ценам, сложившимся на рынках в соответствующем месяце реализации, полученным в установленном порядке от органов государственной статистики в сроки, предусмотренные Планом на соответствующий год.
45. Совокупный доход услугополучателя исчисляется без учета дохода от рабочего скота (лошадь, верблюд) и скота, не принесшего потомства (например, яловая корова) в течение одного года. При содержании в личном подсобном хозяйстве указанного скота более одного года доход учитывается как от скота мясного направления.
46. При наличии домашнего скота, птицы, кроме указанных в пункте 45 настоящих Правил, совокупный доход определяется путем деления годовой суммы дохода на двенадцать месяцев. Полученная величина умножается на число месяцев в расчетном периоде.
47. Индивидуальная карточка по нормам расчета доходов от личного подсобного хозяйства, согласно приложению 12 к настоящим Правилам, заполняется услугодателем на основе данных заявителя.
48. При исчислении дохода от личного подсобного хозяйства местные исполнительные органы района (города областного значения) с учетом особенностей регионов определяют как не дающие доход домашний скот, птицу, сельскохозяйственные культуры, возделываемые на земельном участке (приусадебном, дачном, земельной доле), по которым показатели продуктивности и урожайности в данном регионе ниже соответствующих средних показателей, приведенных в карточках по нормам (приложения 5, 6, 7, 8, 9 и 10 к настоящим Правилам), и совокупный доход по ним не превышает установленную предельную допустимую величину.
Предельная допустимая величина устанавливается после предварительного согласования с местными представительными органами района (города областного значения) в кратности к прожиточному минимуму, сложившемуся за предыдущий квартал.

44. Кірісті есептеу үшін облыстарда (республикалық маңызы бар қалаларда, астанада) өсімдік және мал шаруашылығы өніміне қалыптасқан, облыстық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жұмыспен қамту, еңбек және әлеуметтік қорғау басқармалары "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тиісті жылға қалыптастыратын Статистикалық жұмыстар жоспарында (бұдан әрі – Жоспар) көзделген мерзімдерде статистика органдары қалыптастыратын, өткен күнтізбелік жылғы орташа жылдық бағалар пайдаланылады.
11-қосымшаға сәйкес өнім бермейтін жастағы (төл, балапан) үй малынан, құсынан алынған кіріс есепті кезеңде ол сыйға тартылған немесе өткізілген (сату, сою) кезде ғана Жоспарда көзделген мерзімде мемлекеттік статистика органдарынан белгіленген тәртіппен алынған, оны сыйға тартқан немесе өткізген (сату, сою) тиісті айда нарықта қалыптасқан бағалар бойынша есепке алынады.
Есепті кезеңде малды (құсты) өткізу кезінде көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісіне тиісті өткізген айда нарықта қалыптасқан, тиісті жылға арналған Жоспарда көзделген мерзімде мемлекеттік статистика органдарынан белгіленген тәртіппен алынған бағалар бойынша біржолғы кіріс қосылады.
45. Көрсетілетін қызметті алушының жиынтық кірісі жұмыс малы (жылқы, түйе) мен бiр жыл iшiнде төлдемеген малдан (мәселен, қысыр сиыр) түскен кіріс ескерiлмей есептеледi. Жеке қосалқы шаруашылықта көрсетiлген мал бiр жылдан астам ұсталса, кіріс ет бағытындағы малдан түскен кіріс ретiнде есепке алынады.
46. Осы Қағидалардың 45-тармағында көрсетiлгендерден басқа, үй малы, құс болған кезде жиынтық кіріс кірістің жылдық сомасын он екi айға бөлу жолымен айқындалады. Шыққан сан есептi кезеңдегi айлардың санына көбейтiледi.
47. Жеке қосалқы шаруашылықтан түскен кірістерді есептеу нормалары бойынша жеке карточка осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті берушімен өтiнiш берушiнiң деректерi негiзiнде толтырылады.
48. Жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін кірісті есептеу кезінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары өңірлердің ерекшеліктерін ескеріп, осы өңірдегі өнімділік және түсімділік көрсеткіштері нормалар бойынша карточкада көрсетілген (осы Қағидаларға 5, 6, 7, 8, 9 және 10-қосымшалар) тиісті орташа көрсеткіштерден төмен және олар бойынша жиынтық кірісі рұқсат етілген шекті көлемнен аспаған үй малын, құсты және жер учаскесінде (үй жанындағы телiм, саяжай және жер үлесі) өсірілетін ауыл шаруашылық дақылдарының түрлерін кіріс бермейтіндер деп айқындайды.
Шекті рұқсат етілген мөлшері ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді органымен алдын ала келісілгеннен кейін өткен тоқсанда қалыптасқан ең төмен күнкөріс деңгейінің еселігінде белгіленеді.

Глава 4. Выплата жилищной помощи
49. Выплата жилищной помощи услугополучателю осуществляется услугодателем через банки второго уровня в порядке, определенном местными представительными органами.
Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц, по вопросам оказания государственных услуг
50. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
В соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК РК, услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), в случае принятия в течение 3 (трех) рабочих дней благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке. В случае, если законом предусмотрена возможность обращения в суд без необходимости обжалования в вышестоящем органе, административный орган, должностное лицо, административный акт, административное действие (бездействие) которых оспариваются, наряду с отзывом представляют в суд мотивированную позицию руководителя вышестоящего административного органа, должностного лица.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30.03.2026 № 130 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 1
к Правилам назначения
жилищной помощи
форма
Руководителю
_____________________
_____________________
от гражданина (ки)
_____________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
и индивидуальный
идентификационный номер
заявителя, проживающего (-ей)
по адресу: ___________________
(наименование населенного пункта,
адрес места проживания,
телефон)
Заявление

4-тарау. Тұрғын үй көмегін төлеу
49. Көрсетілетін қызметті алушыға тұрғын үй көмегін төлеуді уәкілетті орган жергілікті өкілді органдар айқындаған тәртіппен екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырады.
5-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
50. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға беріледі.
ҚР ӘРПК-нің 91-бабының 4-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жолдайды.
3 (үш) жұмыс күні ішінде қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) шағымды жібермейді.
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі. Егер заңда жоғары тұрған органға шағым жасау қажеттілігінсіз сотқа жүгіну мүмкіндігі көзделген жағдайда, әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) дау айтылатын әкімшілік орган, лауазымды адам сотқа пікірмен қатар жоғары тұрған әкімшілік орган басшысының, лауазымды адамының уәжді ұстанымын ұсынады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.03.2026 № 130 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тұрғын үй көмегін көрсету
қағидаларына 1-қосымша
нысан
_________________________
___________________
басшысына азамат (ша)
__________________
аты-жөні, әкесінің аты (бар
болса) және жеке сәйкестендіру
нөмірі өтініш берушінің
мекенжайы:
____________________________
(елді мекеннің атауы, тұрғылықты жерінің мекенжайы, телефоны)
Өтініш

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.03.2026 № 99 (вводится в действие с 12.03.2026).
Я __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
____________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер, год рождения) являющийся (аяся)
собственником (нанимателем) жилья, № удостоверения личности, кем выдан
____________________________________________________________________
прошу назначить моей семье в количестве _________ человек,
проживающей по адресу:
____________________________________________________________________
жилищную помощь для возмещения затрат по оплате содержания жилища
и потребленные жилищно-коммунальные услуги.
Состав моей семьи:
Индивидуальный идентификационный номер
Члены семьи заявителя фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Родственные отношения
Социальный статус
1
2
3
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, на использование сведений, составляющих охраняемую Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", пунктом 4 статьи 50 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" тайну, в том числе из информационных систем уполномоченного органа в сфере социальной защиты, содержащихся в информационных системах необходимых для назначения государственной услуги или отказа в ее назначении.
Согласен(а) на использования сведений, составляющих охраняемую Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" тайну, содержащихся в информационных системах.
"___" __________20__года
________________________
подпись гражданина (-ки)
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30.03.2026 № 130 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 2
к Правилам к Правилам
назначения жилищной помощи

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.03.2026 № 99 (12.03.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
______________________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі, туған жылы) тұрғын үй иесі (жалдаушы), жеке
куәлігінің нөмірі, берген органның атауы
_________________________________________________________________
менің отбасыма жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үй үшін төлем
тағайындауды сұраймын, ______ адам саны, тұрғылықты жері мекен-жайы:
_________________________________________________________________.
Менің отбасымның құрамы:
Жеке сәйкестендіру номері
Өтініш берушінің отбасы мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні
Туыстық қатынасы
Әлеуметтік мәртебесі
1
2
3
Менің дербес деректерімді, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабының 4-тармағымен қорғалатын құпияны құрайтын, оның ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызметті тағайындау немесе оны тағайындаудан бас тарту үшін қажетті ақпараттық жүйелерде қамтылған әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйелеріндегі мәліметтерді пайдалануға келісімімді беремін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20__жылғы "___" __________ _________________________
азаматтың (-шаның) қолы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.03.2026 № 130 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тұрғын үй көмегін көрсету
қағидаларына 2-қосымша

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.03.2026 № 99 (вводится в действие с 12.03.2026).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение жилищной помощи"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Астана, Алматы и Шымкент, городов областного значения и районов (далее – услугодатель)
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидами (при наличии)

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.03.2026 № 99 (12.03.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Тұрғын үй көмегін тағайындау" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауын
Жоқ
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері

1) Государственная корпорация "Правительство для граждан";
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
4
Срок оказания государственной услуги и ее подвидами (при наличии)
6 (шесть) рабочих дней
5
Форма оказания государственной услуги и ее подвидами (при наличии)
электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
6
Результат оказания государственной услуги и ее подвидами (при наличии)
уведомление о назначении жилищной помощи либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
7
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидами (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
8
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы";
2) "электрондық үкіметтің" веб-порталы: www. egov. kz.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
6 (алты) жұмыс күн
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
тұрғын үй көмегін тағайындау туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
8
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее - Кодекс) с перерывом на обед;
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса.
3) электронный портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидами (при наличии)
1) в Государственную корпорацию: заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам предоставления жилищной помощи, утвержденным в соответствии с подпунктом 9-1) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее - Правила);
документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
документы, подтверждающие доходы семьи (за исключением сведений получаемых из соответствующих государственных информационных систем);
справка с места работы либо справка о регистрации в качестве безработного лица (за исключением сведений получаемых из соответствующих государственных информационных систем);
сведения об алиментах на детей и других иждивенцев;
банковский счет;
счета о размерах ежемесячных взносов на содержание жилого дома (жилого здания); счета на потребление коммунальных услуг;
квитанцию-счет за услуги телекоммуникаций или копия договора на оказание услуг связи;
счет о размере арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предъявленный местным исполнительным органом;
2) на веб-портал "электронного правительства":
запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
электронная копия документов, подтверждающих доходы семьи;
электронная копия справки с места работы либо справка о регистрации в качестве безработного лица;
электронная копия сведений об алиментах на детей и других иждивенцев;
электронная копия банковского счета;
электронную копию счета о размерах ежемесячных взносов на содержание жилого дома (жилого здания);
электронную копию счета на потребление коммунальных услуг;
электронную копию квитанцию-счет за услуги телекоммуникаций или копию договора на оказание услуг связи;
электронную копию счета о размере арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предъявленного местным исполнительным органом.
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидами (при наличии), установленные законами Республики Казахстан

1) Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, түскі үзіліспен белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда.
2) мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа Қазақстан Республикасының;
3) "электрондық үкімет" веб-порталы – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) Мемлекеттік корпорацияға:
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 10-2-бабының 9-1) тармақшасына сәйкес бекітілген Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларына (бұдан әрі – қағидалар) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
отбасының кірісін растайтын құжаттар (тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтерді қоспағанда);
жұмыс орнынан анықтама немесе жұмыссыз адам ретінде тіркелуі туралы анықтама (тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтерді қоспағанда);
балаларға және асырауындағы басқа да адамдарға алименттер туралы мәліметтер;
банктік шоты;
тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шот;
коммуналдық қызметтерді тұтыну шоттары;
телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек-шот немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шот;
2) "электрондық үкімет" веб-порталына:
мемлекеттік қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
отбасының кірісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі;
жұмыс орнынан анықтаманың немесе жұмыссыз адам ретінде тіркелуі туралы анықтаманың электрондық көшірмесі;
балаларға және асырауындағы басқа да адамдарға алименттер туралы мәліметтердің электрондық көшірмесі;
банктік шотының электрондық көшірмесі;
тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шоттың электрондық көшірмесі;
коммуналдық қызметтерді тұтыну шотының электрондық көшірмесі;
телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек-шоттың немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шоттың электрондық көшірмесі.
10
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным в настоящих Правилах;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, ограничивающее его жизнедеятельность, при необходимости прием документов, для оказания государственной услуги, производится работником Государственной корпорацией с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт- центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через веб-портал "электронного правительства" при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" веб-портал "электронного правительства", справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Для получения государственных услуг в электронной форме посредством веб-портал "электронного правительства" субъекты получения услуг в электронной форме могут использовать одноразовые пароли в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
к Правилам назначения
жилищной помощи
Форма
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) (далее – ФИО),
____________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона отдел № ____ филиала некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги "Назначение жилищной помощи" ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, и (или) документов с истекшим сроком действия, предусмотренные Правилам, а именно:
Наименование отсутствующих документов, и (или) документов с истекшим сроком действия:
1. ________________________________________;

1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылғанда мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса), оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Тыныс-тіршілігін шектейтін кемістіктерден организмінің функциялары тұрақты бұзылуынан денсаулығы бұзылған көрсетілетін қызметті алушыларға қажет болған жағдайда 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгіну жолымен Мемлекеттік корпорация қызметкері мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде "электрондық үкімет" веб-порталындағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
"Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметтерді алу үшін қызметтерді электрондық нысанда алу субъектілері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бір реттік парольдерді пайдалана алады.
Тұрғын үй көмегін
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
(бұдан әрі – Т.А.Ә.)
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
Заңның 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының № ___бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіздің тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын және (немесе) Қағидалардың көзделген қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбауыңызға байланысты, "Тұрғын үй көмегін тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда:
Жоқ құжаттардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың атауы:
1. ________________________________________;

2. ________________________________________;
3. ________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
ФИО (работника Государственной корпорации) (подпись)
Исполнитель: Ф.И.О._______________________
Телефон ______________________________________________
Получил: Ф.И.О. /подпись услугополучателя
"____" _______________ 20___ года
Приложение 4
к Правилам назначения
жилищной помощи
Перечень административно-территориальных районов по природным условиям Республики Казахстан
Область, город республиканского значения, столицы
Район, город
1
2
1. Степная зона
Северо-Казахстанская
1. Айыртауский
2. Акжарский
3. Магжана Жумабаева
4. Есильский
5. Жамбылский
6. Кызылжарский
7. Мамлютский
8. Шал акына
9. Аккайынский
10. Тайыншинский
11. Тимирязевский
12. Уалихановский
13. Габита Мусрепова
14. город Петропавловск
Акмолинская
1. Район Биржан сал
2. Зерендинский
3. Сандыктауский
4. Буландынский
5. Аккольский
6. Ерейментауский
7. Жаксынский
8. город Кокшетау
9. город Степногорск
10. Бурабайский
Костанайская
1. Карабалыкский
2. Федоровский
3. Мендыкаринский
4. Узункольский
5. Денисовский
6. Аулиекольский
7. Карасуский
8. Алтынсаринский
9. Сарыкольский
10. Костанайский
11. Район Беимбета Майлина
12. город Костанай
13. город Рудный
Павлодарская
1. Иртышский
2. Железинский
3. Тереңкөл
2. Сухостепная зона
Западно-Казахстанская
1. Акжаикский
2. Таскалинский
3. Байтерекский
4. Теректинский
5. Бурлинский
6. Чингирлауский
7. город Уральск
Актюбинская
1. Хобдинский
2. Мартукский
3. Айтекебийский
4. Каргалинский
5. Алгинский
6. город Актобе
Костанайская
1. Камыстинский
2. Наурзумский
3. Житикаринский
4. город Лисаковск
Акмолинская
1. Есильский
2. Атбасарский
3. Коргалжынский
4. Шортандинский
5. Целиноградский
6. Астраханский
7. Аршалынский
8. Егиндыкольский
9. Жаркаинский
город Астана
1. город Астана
Карагандинская
1. Нуринский
2. Каркаралинский
3. Осакаровский
4. Абайский
5. Бухар Жырауский
6. город Караганда
7. город Сарань
8. город Шахтинск
9. город Темиртау
Павлодарская
1. Актогайский
2. Баянаульский
3. Аққулы
4. Майский
5. Павлодарский
6. Успенский
7. Шербактинский
8. город Павлодар
9. город Аксу
10. город Экибастуз
Абай
1. Бескарагайский
2. Бородулихинский
3. Кокпектинский
Восточно-Казахстанская
1. Алтайский
2. Самарский
3. Полупустынная зона
Алматинская
1.город Қонаев
Западно-Казахстанская
1. Бокейординский
2. Джангалинский
3. Жаныбекский
4. Казталовский
5. Каратобинский
6. Сырымский
Костанайская
1. Амангельдинский
2. Джангельдинский
3. город Аркалык
Актюбинская
1. Уилский
2. Темирский
3. Иргизский
4. Хромтауский
5. Мугалжарский
Карагандинская
1. Шетский
2. Актогайский

2. ________________________________________;
3. ________________________________________.
Осы қолхат әр тарапқа бір-бірден 2 данада жасалды.
Т.А.Ә. (Мемлекеттік корпорация жұмыскерінің) (қолы)
Орындаушы: Т.А.Ә. _____________________
Телефон ______________________________________________
Алдым: Т.А.Ә. /көрсетілетін қызметті алушының қолы
20___ жылғы "___" ____________
Тұрғын үй көмегін
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының табиғи жағдайы бойынша әкімшілік-аумақтық аудандардың тізбесі
Облысы, республикалық маңызы бар қала, астана
Ауданы, қаласы
1
2
1. Дала аймағы
Солтүстiк Қазақстан
1. Айыртау
2. Ақжар
3. Мағжан Жұмабаев
4. Есiл
5. Жамбыл
6. Қызылжар
7. Мамлют
8. Шал ақын
9. Аққайың
10. Тайынша
11. Тимирязев
12. Уәлиханов
13. Ғабит Мүсiрепов
14. Петропавл қаласы
Ақмола
1. Біржан сал
2. Зерендi
3. Сандықтау
4. Бұланды
5. Ақкөл
6. Ерейментау
7. Жақсы
8. Көкшетау қаласы
9. Степногор қаласы
10. Бурабай
Қостанай
1. Қарабалық
2. Федоров
3. Меңдiқара
4. Ұзынкөл
5. Денисов
6. Әулиекөл
7. Қарасу
8. Алтынсарин
9. Сарыкөл
10. Қостанай
11. Бейімбет Майлин
12. Қостанай қаласы
13. Рудный қаласы
Павлодар
1. Ертiс
2. Железин
3. Тереңкөл
2. Қуаң дала аймағы
Батыс Қазақстан
1. Ақжайық
2. Тасқала
3. Бәйтерек
4. Теректi
5. Бөрілі
6. Шыңғырлау
7. Орал қаласы
Ақтөбе
1. Қобда
2. Мәртөк
3. Әйтеке би
4. Қарғалы
5. Алға
6. Ақтөбе қаласы
Қостанай
1. Қамысты
2. Наурызым
3. Жiтiқара
4. Лисаковск қаласы
Ақмола
1. Есiл
2. Атбасар
3. Қорғалжын
4. Шортанды
5. Целиноград
6. Астрахан
7. Аршалы
8. Егiндiкөл
9. Жарқайың
Астана қаласы
1. Астана қаласы
Қарағанды
1. Нұра
2. Қарқаралы
3. Осакаров
4. Абай
5. Бұқар жырау
6. Қарағанды қаласы
7. Сарань қаласы
8. Шахтинск қаласы
9. Темiртау қаласы
Павлодар
1. Ақтоғай
2. Баянауыл
3. Аққулы
4. Май
5. Павлодар
6. Успен
7. Шарбақты
8. Павлодар қаласы
9. Ақсу қаласы
10. Екiбастұз қаласы
Абай
1 Бесқарағай
2. Бородулиха
3. Көкпекті
Шығыс Қазақстан
1. Алтай
2. Самар
3. Шөлейттi аймақ
Алматы
1.Қонаев қаласы
Батыс Қазақстан
1. Бөкөйордасы
2. Жаңақала
3. Жәнiбек
4. Қазталов
5. Қаратөбе
6. Сырым
Қостанай
1. Амангелдi
2. Жангелдi
3. Арқалық қаласы
Ақтөбе
1. Ойыл
2. Темiр
3. Ырғыз
4. Хромтау
5. Мұғалжар
Қарағанды
1. Шет
2. Ақтоғай

3. город Балхаш
4. город Приозерск
Ұлытау
1. Жанааркинский
2. Улытауский
3. город Жезказган
4. город Каражал
5. город Сатпаев
Абай
1. Абайский
2. Аягузский
3. Жарминский
4. город Семей
5. город Курчатов
4. Пустынная зона
Атырауская
1. Жылыойский
2. Индерский
3. Исатайский
4. Курмангазинский
5. Кызылкогинский
6. Макатский
7. Махамбетский
8. город Атырау
Кызылординская
1. Аральский
2. Жалагашский
3. Жанакорганский
4. Казалинский
5. Кармакчинский
6. Сырдаринский
7. Шиелийский
8. город Кызылорда
Актюбинская
1. Байганинский
2. Шалкарский
Мангистауская
1. Бейнеуский
2. Каракиянский
3. Мангистауский
4. Тупкараганский
5. Мунайлинский
6. город Актау
7. город Жанаозен
Туркестанская
1. Созакский
2. Отрарский
Жамбылская
1. Сарысуский
2. Таласский
3. Турара Рыскулова
Алматинская
1. Балхашский
5. Предгорно-пустынно-степная зона
Алматинская
1. Енбекшиказахский
2. Жамбылский
3. Карасайский
4. Райымбекский
5. Талгарский
6. Уйгурский
7. Илийский
8. Кегенский
Жетісу
1. Аксуский
2. Алакольский
3. Кербулакский
4. Коксуский
5. Каратальский
6. Панфиловский
7. Саркандский
8. Ескельдинский
9. город Талдыкорган
10. город Текели
город Алматы
1. город Алматы
Жамбылская
1. Байзакский
2. Жамбылский
3. Жуалинский
4. Қордайский
5. Меркенский
6. Мойынкумский
7. Шуйский
8. город Тараз
Туркестанская
1. Арысский
2. Байдибекский
3. Казыгуртский
4. Махтааральский
5. Ордабасинский
6. Сайрамский
7. Сарыагашский
8. Толебийский
9. Тюлкибасский
10. Шардаринский
11. город Кентау
12. город Туркестан
13. Жетысайский
14. Келесский
15. Сауранский
Восточно-Казахстанская
1. Зайсанский
Абай
1. Урджарский
город Шымкент
1. город Шымкент
6. Южно-Сибирская горная и предгорная зона
Восточно-Казахстанская
1. Глубоковский
2. Катон-Карагайский

3. Балқаш қаласы
4. Приозерск қаласы
Ұлытау
1. Жаңаарқа
2. Ұлытау
3. Жезқазған қаласы
4. Қаражал қаласы
5. Сәтбаев қаласы
Абай
1. Абай
2. Аягөз
3. Жарма
4. Семей қаласы
5. Курчатов қаласы
4. Шөлдi аймақ
Атырау
1. Жылыой
2. Индер
3. Исатай
4. Құрманғазы
5. Қызылқоға
6. Мақат
7. Махамбет
8. Атырау қаласы
Қызылорда
1. Арал
2. Жалағаш
3. Жаңақорған
4. Қазалы
5. Қармақшы
6. Сырдария
7. Шиелi
8. Қызылорда қаласы
Ақтөбе
1. Байғанин
2. Шалқар
Маңғыстау
1. Бейнеу
2. Қарақия
3. Маңғыстау
4. Түпқараған
5. Мұнайлы
6. Ақтау қаласы
7. Жаңаөзен қаласы
Түркістан облысы
1. Созақ
2. Отырар
Жамбыл
1. Сарысу
2. Талас
3. Тұрар Рысқұлов
Алматы
1. Балқаш
5. Тау eтeгi-шөлдi-далалық аймақ
Алматы
1. Еңбекшіқазақ
2. Жамбыл
3. Қарасай
4. Райымбек
5. Талғар
6. Ұйғыр
7. Iле
8. Кеген
Жетісу
1. Ақсу
2. Алакөл
3. Кербұлақ
4. Көксу
5. Қаратал
6. Панфилов
7. Сарқанд
8. Ескелдi
9. Талдықорған қаласы
10. Текелi қаласы
Алматы қаласы
1. Алматы қаласы
Жамбыл
1. Байзақ
2. Жамбыл
3. Жуалы
4. Қордай
5. Мерке
6. Мойынқұм
7. Шу
8. Тараз қаласы
Түркістан облысы
1. Арыс
2. Бәйдібек
3. Қазығұрт
4. Мақтаарал
5. Ордабасы
6. Сайрам
7. Сарыағаш
8. Төлеби
9. Түлкібас
10. Шардара
11. Кентау қаласы
12. Түркістан қаласы
13. Жетісай
14. Келес
15. Сауран
Шығыс Қазақстан
1. Зайсан
Абай
1. Үржар
Шымкент қаласы
1. Шымкент қаласы
6. Оңтүстік Сiбiр таулы және тау eтeгі аймағы
Шығыс Қазақстан
1. Глубокое
2. Катонқарағай

246,2
Приложение 11
к Правилам назначения
жилищной помощи
Возраст домашнего скота и птицы для продуктивного использования
Вид
Единица измерения
Возраст молодняка животных и птицы, достигших продуктивного состояния
Крупный рогатый скот
месяц
25
Овцы и козы
месяц
12
Свиньи
месяц
10
Лошади
месяц
16
Верблюды
месяц
18
Птица яичного направления
день
195
Птица мясного направления
день
125
Приложение 12
к Правилам назначения
жилищной помощи
Индивидуальная карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя ______________________
Область, район ______________________________________________________
Домашний адрес ____________________________________________________
Виды сельхозкультур, домашних животных, птицы
Земля, соток, голов, кол-во
Норматив дохода в год, тенге
Всего дохода в год, тенге
Всего дохода в квартал, тенге
1
2
3
4
5
Пшеница
Ячмень
Кукуруза на зерно
Рис
Гречиха
Картофель
Овощи
Бахчи
Подсолнечник
Сахарная свекла
Табак
Сады семечковые
Сады косточковые
Ягодники
Виноград
Многолетние травы
Однолетние травы
Кукуруза на зеленый корм
Крупный рогатый скот молочного направления
Крупный рогатый скот мясного направления
Свиньи
Овцы и козы
Лошади
Верблюды
Птица яичного направления
Птица мясного направления
Итого дохода в год
х
х
Итого дохода в квартал
х
х
х
х
"___" ____________ 20__ года ________________________________
(подпись заявителя за данные графе
2) _____________________________________________________________________
(Фамилия имя отчество (при его наличии) и подпись лица, осуществившего расчет)
Приложение 2 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 8 декабря 2023 года № 117
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 226 "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода семьи (гражданина Республики Казахстан), претендующей на получение жилищной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20498)
2. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 539 "Об утверждении Правил по оказанию государственной услуги "Назначение жилищной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21500).
3. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 декабря 2020 года № 709 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 226 "Об утверждении Порядка исчисления совокупного дохода семьи (гражданина Республики Казахстан), претендующей на получение жилищной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22058).

246,2
Тұрғын үй көмегін
көрсету қағидаларына
11-қосымша
Өнім беруге пайдаланылану үшін үй малдары мен құстардың жасы
Түрi
Өлшем бірлігі
Өнiм беру жағдайына жеткен, жас мал мен құстардың жасы
Iрi қара мал
ай
25
Қойлар мен ешкiлер
ай
12
Шошқалар
ай
10
Жылқылар
ай
16
Түйелер
ай
18
Жұмыртқалайтын құс
күн
195
Ет бағытындағы құс
күн
125
Тұрғын үй көмегін
көрсету қағидаларына
12-қосымша
Жеке қосалқы шаруашылықтан түсетiн кірісті есептеу нормалары бойынша жеке карточка
Өтiнiш берушiнiң тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ____________________________
Облыс, аудан _____________________________________________________________
Үйiнiң мекенжайы ________________________________________________________
Ауыл шаруашылығы дақылдарының, үй малдарының, құстарының түрлерi
жер, сотка, мал басы, саны
жылына түсетiн кіріс нормативi, теңге
жылына түсетiн кірістің барлығы, теңге
бiр тоқсанда түсетiн кірістің барлығы, теңге
1
2
3
4
5
Бидай
Арпа
Дәнi алынатын жүгерi
Күрiш
Қарамық
Картоп
Көкөністер
Бақшалар
Күнбағыс
Қант қызылшасы
Темекi
Шекiлдеуiк бақтары
Сүйектi жемiс бақтары
Жемiстер
Жүзiм
Көп жылдық шөп
Бiр жылдық шөп
Жасыл жемге берiлетiн жүгерi
Сүттi iрi қара мал
Еттi iрi қара мал
Шошқалар
Қойлар мен ешкілер
Жылқылар
Түйелер
Жұмыртқалайтын құс
Ет бағытындағы құс
Жиыны: бiр жылғы кіріс
х
х
Жиыны: бiр тоқсандағы кіріс
х
х
х
х
20__ж. "__"_________
________________________________________________________________
(2-ші бағаны үшін өтiнiш берушiнiң қолы)
________________________________________________________________
(есептеуді жасаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы)
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2023 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 117 Бұйрыққа
2-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Тұрғын үй көмегін алуға үмiткер отбасының (Қазақстан Республикасы азаматының) жиынтық табысын есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 226 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20498 болып тіркелген).
2. "Тұрғын үй көмегін тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 16 қазандағы № 539 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21500 болып тіркелген).
3. "Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (Қазақстан Республикасы азаматының) жиынтық табысын есептеу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 226 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 желтоқсандағы № 709 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22058 болып тіркелген).

4. Пункт 1 перечня некоторых приказов Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, в которые вносились изменения и дополнение, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 28 ноября 2022 года № 661 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 30866).

4. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 28 қарашадағы № 661 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30866 болып тіркелген).