Об утверждении Правил проведения конкурса по определению операторов универсального обслуживания, включая расчет размера субсидий и порядок возложения уполномоченным органом обязанности по оказанию универсальных услуг на операторов связи, требований к операторам связи по оказанию универсальных услуг связи и перечня универсальных услуг связи
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 289/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2023 года № 33201.
В соответствии с подпунктом 1-1) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи" и подпунктом 100) пункта 15 Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 24 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.05.2025 № 219/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила проведения конкурса по определению операторов универсального обслуживания, включая расчет размера субсидий и порядок возложения уполномоченным органом обязанности по оказанию универсальных услуг на операторов связи;
2) требования к операторам связи по оказанию универсальных услуг связи;
3) перечень универсальных услуг связи.
2. Комитету телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

Субсидиялар мөлшерін есептеуді қоса алғанда, әмбебап қызмет көрсету операторларын айқындау жөнінде конкурс өткізу қағидаларын және уәкілетті органның байланыс операторларына әмбебап қызметтер көрсету жөніндегі міндетті жүктеу тәртібін, байланыс операторларына қойылатын әмбебап байланыс қызметтерін көрсету жөніндегі талаптарды, әмбебап байланыс қызметтері тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 289/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 шiлдеде № 33201 болып тіркелді.
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 1-1) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 24 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 100) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 14.05.2025 № 219/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) Субсидиялар мөлшерін есептеуді қоса алғанда, әмбебап қызмет көрсету операторларын айқындау жөнінде конкурс өткізу қағидалары және уәкілетті органның байланыс операторларына әмбебап қызметтер көрсету жөніндегі міндетті жүктеу тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар);
2) байланыс операторларына қойылатын әмбебап байланыс қызметтерін көрсету жөніндегі талаптар;
3) әмбебап байланыс қызметтері тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового
развития, инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 28 июля 2023 года № 289/НҚ
Правила
проведения конкурса по определению операторов универсального обслуживания, включая расчет размера субсидий и порядок возложения уполномоченным органом обязанности по оказанию универсальных услуг на операторов связи
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения конкурса по определению операторов универсального обслуживания, включая расчет размера субсидий и порядок возложения уполномоченным органом обязанности по оказанию универсальных услуг на операторов связи, требований к операторам связи по оказанию универсальных услуг связи, перечня универсальных услуг связи (далее – Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О связи", "О почте" и определяют порядок проведения конкурса по определению операторов универсального обслуживания, включая расчет размера субсидий и порядок возложения уполномоченным органом, осуществляющий реализацию государственной политики в области связи, государственный контроль, координацию и регулирование деятельности лиц, предоставляющих услуги в области связи или пользующихся ими обязанности по оказанию универсальных услуг на операторов связи (далее - Уполномоченный орган).
2. Целью проведения конкурса является определение операторов универсального обслуживания для оказания универсальных услуг связи согласно установленного перечня универсальных услуг связи.
3. Используемые основные понятия:
1) оператор универсального обслуживания – оператор связи, оказывающий услуги связи, на которого в соответствии с законодательством Республики Казахстан возложена обязанность по оказанию универсальных услуг связи;
2) универсальные услуги связи – минимальный перечень услуг связи, который закреплен в секторе телекоммуникаций и почтовой связи, разрабатываемый и утверждаемый уполномоченным органом, оказание которых любому пользователю услуг связи в любом населенном пункте в заданный срок с установленным качеством и уровнем цен, обеспечивающих доступность этих услуг, является обязательным для операторов универсального обслуживания;

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрі
2023 жылғы 28 шілдедегі
№ 289/НҚ Бұйрықпен
бекітілген
Субсидиялар мөлшерін есептеуді қоса алғанда, әмбебап қызмет көрсету операторларын айқындау жөнінде конкурс өткізу қағидалары және уәкілетті органның байланыс операторларына әмбебап қызметтер көрсету жөніндегі міндетті жүктеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Субсидиялар мөлшерін есептеуді қоса алғанда, әмбебап қызмет көрсету операторларын айқындау жөніндегі конкурсты өткізу қағидаларын және уәкілетті органның байланыс операторларына әмбебап қызметтер көрсету жөніндегі міндетті жүктеу тәртібін, байланыс операторларына қойылатын байланыстың әмбебап қызметтерін көрсету жөніндегі талаптарды, байланыстың әмбебап көрсетілетін қызметтерінің міндетті жүктеу тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) "Байланыс туралы", "Пошта туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және субсидиялар мөлшерін есептеуді қоса алғанда, әмбебап қызмет көрсететін операторларды айқындау жөнінде конкурс өткізу тәртібін және байланыс саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуын, байланыс саласында қызметтер көрсететін немесе оларды пайдаланатын тұлғалардың қызметін мемлекеттік бақылауды, үйлестіру мен реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның (бұдан әрі – Уәкілетті орган) байланыс операторларына әмбебап қызметтер көрсету жөніндегі міндетті жүктеу тәртібін айқындайды.
2. Конкурсты өткізудің мақсаты байланыстың әмбебап қызметтерінің белгіленген тізбесін сәйкес әмбебап байланыс қызметтерін көрсету үшін әмбебап қызмет көрсету операторларын айқындау болып табылады.
3. Пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) әмбебап қызмет көрсету операторы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әмбебап байланыс қызметтерін көрсету жөніндегі міндет жүктелген байланыс қызметтерін көрсететін байланыс операторы;
2) әмбебап байланыс қызметтері – телекоммуникациялар және пошта байланысы секторында бекітілген, уәкілетті орган әзірлейтін және бекітетін байланыстың көрсетілетін қызметтерінің ең аз тізбесі, оларды кез келген елді мекенде байланыстың көрсетілетін қызметтерін кез келген пайдаланушыға тағайындалған мерзімде, белгіленген сапада және осы көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ететін баға деңгейінде көрсету әмбебап қызмет көрсету операторлары үшін міндетті болып табылады;

3) оператор связи – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги связи и (или) эксплуатирующее сети связи.
Глава 2. Порядок проведения конкурса по определению операторов универсального обслуживания
4. Организатором конкурса по определению оператора универсального обслуживания выступает уполномоченный орган (далее – Организатор)
Организатор утверждает состав конкурсной комиссии, конкурсную документацию, сроки проведения конкурса и срок размещения объявления о проведении конкурса в средствах массовой информации.
5. Конкурс проводится организатором открытым способом в 4 квартале года, предшествующего году оказания универсальных услуг связи, к участию к которому допускаются операторы связи.
Оператор связи и его аффилированное лицо не участвуют в конкурсе по одному лоту.
6. Проведение конкурса основывается на принципах:
1) законности;
2) добросовестной конкуренции;
3) справедливости;
4) равенства прав и законных интересов участников.
7. До начала проведения конкурса организатор ежегодно размещает объявление о проведении конкурса в средствах массовой информации.
8. Объявление включает в себя следующие сведения:
1) наименование и местонахождение уполномоченного органа в области связи;
2) окончательный срок представления конкурсных заявок;
3) время, дату и место проведения конкурса;
4) перечень универсальных услуг;
5) перечень необходимых документов для участия в конкурсе;
6) место и способы получения конкурсных документов.
9. Конкурсная комиссия состоит из председателя, заместителя председателя, членов и секретаря комиссии. В голосовании участвуют председатель, заместитель председателя и члены комиссии, секретарь комиссии не имеет право голоса.
Общее количество членов конкурсной комиссии, имеющих право голосования, составляет нечетное число (не менее пяти человек).
10. Председатель конкурсной комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях конкурсной комиссии, планирует ее работу и осуществляет общий контроль над реализацией ее решений.
Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
11. Решения конкурсной комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов конкурсной комиссии.
При равенстве голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель комиссии.
12. Решения конкурсной комиссии оформляются протоколами, которые в установленном порядке подготавливаются секретарем комиссии и подписываются председателем, заместителем председателя и членами комиссии.

3) байланыс операторы – Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген, байланыс қызметтерiн көрсететін және (немесе) байланыс желілерін пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға.
2-тарау. Әмбебап қызмет көрсету операторларын айқындау жөнінде конкурс өткізу тәртібі
4. Уәкілетті орган әмбебап қызмет көрсету операторын айқындау жөніндегі конкурстың ұйымдастырушысы (бұдан әрі – Ұйымдастырушы) болады.
Ұйымдастырушы конкурстық комиссияның құрамын, конкурстық құжаттаманы, конкурсты өткізу мерзімін және конкурсты өткiзу туралы хабарландыруды бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру мерзімін бекітеді.
5. Ұйымдастырушы конкурсты ашық тәсілмен әмбебап байланыс қызметтерін көрсету жылының алдындағы жылдың 4-тоқсанында өткізеді, оған байланыс операторларына қатысуға рұқсат етіледі.
Байланыс операторы және онымен үлестес тұлғасы конкурсқа бір лот бойынша қатыса алмайды.
6. Конкурсты өткiзу:
1) заңдылық;
2) адал бәсекелестiк;
3) әдiлдiк;
4) қатысушылардың құқықтары мен заңды мүдделерiнiң теңдігі қағидаттарына негізделеді.
7. Конкурсты өткiзу басталғанға дейiн ұйымдастырушы конкурсты өткiзу туралы хабарландыруды бұқаралық ақпарат құралдарында жыл сайын орналастырады.
8. Хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) байланыс саласындағы уәкілетті органның атауы және орналасқан жері;
2) конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі;
3) конкурсты өткiзу уақыты, күнi және орны;
4) әмбебап қызметтер тiзбесi;
5) конкурсқа қатысу үшін қажетті құжаттар тізбесі;
6) конкурстық құжаттарды алу орны мен тәсiлдерi.
9. Конкурстық комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан, комиссия мүшелерiнен және хатшыдан тұрады. Дауыс беруге комиссия төрағасы, төрағаның орынбасары және мүшелері қатысады, комиссия хатшысының дауыс беру құқығы жоқ.
Дауыс беруге құқығы бар конкурстық комиссия мүшелерiнiң жалпы саны тақ санды (бес адамнан кем емес) құрайды.
10. Конкурстық комиссияның төрағасы оның қызметiне басшылық жасайды, конкурстық комиссияның отырыстарына төрағалық етедi, оның жұмысын жоспарлайды және оның шешiмдерiн iске асыруға жалпы бақылау жасауды жүзеге асырады.
Төраға болмаған кезде оның функцияларын орынбасар орындайды.
11. Конкурстық комиссияның шешiмдерi ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған конкурстық комиссия мүшелерiнiң жалпы санының басым көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп саналады.
Дауыстар тең түскен жағдайда, комиссия төрағасы дауыс берген шешiм қабылданды деп саналады.
12. Конкурстық комиссияның шешiмдерi хаттамалармен ресiмделедi, оларды белгіленген тәртiппен комиссия хатшысы дайындайды және оған комиссияның төрағасы, төрағасының орынбасары және мүшелері қол қояды.

13. Конкурсная документация, представляемая организатором операторам связи, содержит:
1) перечень лотов с зонами действия оператора связи;
2) техническую спецификацию об описании услуг, указанных в лотах;
3) проект договора о субсидировании стоимости универсальных услуг связи.
14. Оператор связи обращается к Организатору письменно с запросом о разъяснении положений конкурсной документации, но не позднее десяти календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок. Организатор в течение трех рабочих дней отвечает на запрос.
15. Конкурсная заявка, представляемая оператором связи, изъявившим желание участвовать в конкурсе, содержит:
1) оригинал справки банка (банков) об отсутствии просроченной задолженности оператора связи более чем за три месяца, предшествующие дате вскрытия конвертов с конкурсными заявками, перед банком (банками) (оператором связи, являющимся клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а так же иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков) за подписью первого руководителя или лица, его замещающего, с печатью банка (банков) (при наличии);
2) бумажную копию электронного документа об отсутствии или наличии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование и социальным отчислениям более чем за три месяца, предшествующие дате вскрытия конвертов с конкурсными заявками, за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)", удостоверенную Государственной корпорацией "Правительство для граждан";
3) обоснованную себестоимость по каждой универсальной услуге из перечня универсальных услуг связи, которые будет оказывать оператор связи;
4) фактические и прогнозные объемы по каждой из услуг из перечня универсальных услуг связи, которые будет оказывать оператор связи;
5) подробное описание основных технических и эксплуатационных характеристик оказываемых ими универсальных услуг связи;
6) список имеющихся ресурсов, необходимых для надлежащего и непрерывного оказания универсальных услуг связи.

13. Ұйымдастырушы байланыс операторларына ұсынатын конкурстық құжаттама:
1) байланыс операторы әрекет ететін аймақтар бар лоттар тізбесін;
2) лоттарда көрсетілген қызметтердің сипаттамасы туралы техникалық ерекшелікті;
3) әмбебап байланыс қызметтерінің құнын субсидиялау туралы жобалық шартты қамтиды.
14. Байланыс операторы конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру туралы сұраумен, конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей Ұйымдастырушыға жазбаша түрде жүгінеді. Ұйымдастырушы сұрау тіркелген сәттен бастап үш жұмыс күні мерзімде оған жауап береді.
15. Конкурсқа қатысуға тілек білдірген байланыс операторы ұсынатын конкурстық өтінім:
1) конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашатын күннің алдындағы үш айдан астам уақыт ішінде байланыс операторының банк (банктер) алдында мерзімі өтіп кеткен берешегінің жоқ екендігі туралы банк (банктер) мөрі қойылған бірінші басшының немесе оны алмастыратын тұлғаның қолы қойылған банк (банктер) анықтамасының түпнұсқасын (бірнеше Екінші деңгейдегі банктердің немесе филиалдардың, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылатын байланыс операторы) алдында байланыс операторының мерзімі өткен берешегінің жоқтығы туралы Банктің (банктердің) анықтамасының түпнұсқасы, осы анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады) Банктің (банктердің) мөрімен (болған жағдайда) бірінші басшының немесе оны алмастыратын адамның қолы қойылады;
2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексіне сәйкес төлеу мерзімі ұзартылған жағдайларды қоспағанда, конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашатын күннің алдындағы үш айдан астам уақыт ішінде салық берешегiнiң, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқ немесе бар екендігі туралы (тиісті салық органының белгіленген нысандағы анықтамасы) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы куәландырған электрондық құжаттың қағаздағы көшірмесін;
3) байланыс операторы көрсететін әмбебап байланыс қызметтері тізбесіндегі әрбір әмбебап қызмет бойынша негізделген өзіндік құнды;
4) байланыс операторы көрсететін әмбебап байланыс қызметтері тізбесіндегі әрбір қызмет бойынша нақты және болжамды көлемдерді;
5) әмбебап байланыс қызметтерінің негізгі техникалық және пайдалану сипаттамаларының егжей-тегжейлі сипаттамасын;
6) әмбебап байланыс қызметтерін тиісінше және үздіксіз көрсетуге қажетті қолда бар ресурстар тізімін қамтиды.

16. Прилагаемые к конкурсной документации расчеты и подтверждающие материалы составляются следующим образом:
1) материалы конкурса прошиваются, пронумеровываются и заверяются и подписью руководителя оператора связи;
2) финансовые документы подписываются руководителем и главным бухгалтером оператора связи либо лицами, замещающими их.
17. Срок представления конкурсных заявок составляет тридцать календарных дней с момента опубликования объявления.
18. Все конкурсные заявки, полученные организатором (его ответственным лицом) после истечения срока представления конкурсных заявок, не вскрывая отклоняются и возвращаются представившим их операторам связи.
19. Оператор связи изменяет или отзывает свою конкурсную заявку до истечения срока представления конкурсных заявок.
20. При отзыве зарегистрированной заявки, оператор связи направляет письменное уведомление организатору.
21. Подача заявки на участие в конкурсе осуществляется руководителем оператора связи или его правомочным представителем при предъявлении оформленной доверенности, удостоверяющей право действовать от имени оператора связи.
22. Организатор в течение пяти календарных дней со дня окончания срока представления конкурсных заявок передает документы конкурсной комиссии.
23. При вскрытии конвертов с конкурсными заявками конкурсная комиссия объявляет присутствующим лицам:
1) наименования и местонахождение операторов связи, участвующих в конкурсе;
2) запрашиваемую ими информацию согласно пункту 14 настоящих Правил, информацию об отзыве и изменении конкурсных заявок, если они отражены документально;
3) о наличии или отсутствии документов, составляющих конкурсную заявку.
24. При вскрытии конвертов с конкурсными заявками секретарь конкурсной комиссии составляет протокол вскрытия, который подписывается председателем конкурсной комиссии, его заместителем, членами и секретарем конкурсной комиссии.
25. Копии протокола направляются в срок не позднее двух рабочих дней со дня вскрытия конвертов в адрес участников конкурса.
26. Конкурсная комиссия изучает конкурсные заявки на предмет их полноты, наличия ошибок в расчетах, всех подписей на документах, а также проверяет правильность оформления заявок в целом.
27. Конкурсная комиссия в течение пяти рабочих дней оценивает, сопоставляет конкурсные заявки на соответствие требованиям к операторам связи по оказанию универсальных услуг связи, полноты документов и определяет выигравшую конкурсную заявку.

16. Конкурстық құжаттамаға қоса берілетін есептеулер мен растайтын материалдар келесідей жасалады:
1) конкурс материалдары тігіледі, нөмірленеді және байланыс операторы басшысының қолымен расталады.
2) қаржылық құжаттарға байланыс операторының басшысы және бас бухгалтері не оларды алмастыратын тұлғалар қол қояды.
17. Конкурстық өтінімдерді ұсыну мерзімі хабарландыру жарияланған сәттен бастап күнтізбелік отыз күнді құрайды.
18. Ұйымдастырушы (оның жауапты тұлғасы) конкурстық өтінімдерді ұсыну мерзімі аяқталғаннан кейін алған барлық конкурстық өтінімдер ашылмаған күйінде қабылданбайды және оларды ұсынған байланыс операторларына қайтарылады.
19. Байланыс операторы конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғанға дейін өзінің конкурстық өтінімін өзгерте немесе кері қайтара алады.
20. Тіркелген өтінім кері қайтарып алынған жағдайда, байланыс операторы ұйымдастырушыға жазбаша түрде хабарлама жолдайды.
21. Конкурсқа қатысуға өтінім беруді байланыс операторының басшысы немесе оның заңды құқығы бар өкілі өзінің байланыс операторының атынан әрекет ету құқығын куәландыратын, ресімделген сенімхатты ұсынған кезде жүзеге асырады.
22. Ұйымдастырушы конкурстық өтінімдер ұсынудың соңғы мерзімі аяқталған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде құжаттарды конкурстық комиссияға жібереді.
23. Конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашу кезінде конкурстық комиссия қатысушы адамдарға мыналарды:
1) конкурсқа қатысушы байланыс операторларының атауын және орналасқан жерін;
2) осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес сұратылған ақпаратты, егер өзгерістер құжатпен көрсетілсе, конкурстық өтінімдерді кері қайтару және өзгерту туралы ақпаратты;
3) конкурстық өтінімді құрайтын құжаттардың бар немесе жоқ екендігі туралы жариялайды.
24. Конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашу кезінде конкурстық комиссия хатшысы ашу хаттамасын жасайды, оған конкурстық комиссияның төрағасы, оның орынбасары, конкурстық комиссия мүшелері мен хатшысы қол қояды.
25. Хаттаманың көшірмелері конверттерді ашқан күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде конкурсқа қатысушылардың мекенжайларына жолданады.
26. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді, олардың толықтығы, есептеулерде қателердің, құжаттарда барлық қолдардың болуы тұрғысынан зерделейді, сондай-ақ жалпы өтінімдердің ресімделуінің дұрыстығын тексереді.
27. Конкурстық комиссия бес жұмыс күні ішінде конкурстық өтінімдерді бағалайды, әмбебап байланыс қызметтерін көрсету жөніндегі байланыс операторларына қойылатын талаптарға сәйкестігін, құжаттардың толықтығын салыстырады және жеңіп шыққан конкурстық өтінімді айқындайды.

28. Конкурсная комиссия путем голосования определяет победителя конкурса. По результатам конкурса организатором издается приказ об определении оператора универсальных услуг связи на определенной территории. В течение трех рабочих дней со дня подведения итогов конкурса организатор письменно уведомляет победителя конкурса о том, что его конкурсная заявка признана выигравшей.
29. Организатор в течение трех рабочих дней со дня подведения итогов конкурса извещает всех принявших участие операторов связи путем опубликования на собственном интернет-ресурсе результатов конкурса с указанием его названия, победителя и его адреса, наименования и размера субсидий, предложенного победителем конкурса.
Договор о субсидировании стоимости универсальных услуг связи заключается в течение десяти рабочих дней после извещения победителя конкурса, но не позднее 31 декабря года, предшествующего году оказания универсальных услуг связи.
30. Договор о субсидировании стоимости универсальных услуг связи вступает в силу с момента заключения договора.
31. Все споры, возникшие по результатам проведенного конкурса, рассматриваются уполномоченным органом. Решение уполномоченного органа, принятое по результатам рассмотрения спора, может быть обжаловано в судебном порядке в соответствии с административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Глава 3. Расчет размера субсидий
32. Убытки за оказание универсальных услуг связи в сельских населенных пунктах подлежат субсидированию, если это было определено результатами конкурса или условиями возложения обязательств по предоставлению универсальных услуг связи на оператора связи.
33. Убытки за оказание универсальных услуг связи в городах не субсидируются.
34. Расчет размера субсидий определяется по условиям конкурса или возложения обязательств по предоставлению универсальных услуг связи на оператора связи, не может превышать размера субсидий, предусмотренного в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, и определяется как разность между расходами и фактическими доходами от оказания убыточных универсальных услуг связи.
Глава 4. Порядок возложения уполномоченным органом обязанности по оказанию универсальных услуг на операторов связи
35. При отсутствии заявок на участие в конкурсе или невозможности выявления победителя, оказание универсальных услуг связи из перечня универсальных услуг связи возлагается Организатором на оператора связи, занимающего наибольшую долю рынка по данным видам услуг на этой территории. Доля рынка, занимаемая оператором связи, определяется Организатором на основании анализа соответствующего рынка услуг. Возложение Организатором обязанности по оказанию универсальных услуг на операторов связи оформляется в виде приказа Организатора.

28. Конкурстық комиссия дауыс беру арқылы конкурстың жеңімпазын айқындайды. Конкурс нәтижелері бойынша ұйымдастырушы белгілі бір аумақта әмбебап байланыс қызметтерін көрсету бойынша операторды айқындау туралы бұйрық шығарады. Ұйымдастырушы конкурс қорытындылары шығарылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде конкурс жеңімпазына оның конкурстық өтінімінің жеңімпаз деп танылғаны туралы жазбаша түрде хабарлайды.
29. Ұйымдастырушы конкурс қорытындылары шығарылған күннен бастап ұш жұмыс күні ішінде конкурстың атауын, жеңімпазын және оның мекенжайын, конкурс жеңімпазы ұсынған субсидиялардың атауы мен мөлшерін көрсете отырып, өз интернет-ресурсында конкурс нәтижелерін жариялау арқылы барлық қатысқан байланыс операторларына хабарлайды.
Әмбебап байланыс қызметтерінің құнын субсидиялау туралы шарт конкурс жеңімпазына хабарлағаннан кейін он жұмыс күні ішінде, бірақ әмбебап байланыс қызметтерін көрсету жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірілмей жасалады.
30. Әмбебап байланыс қызметтерінің құнын субсидиялау туралы шарт жасалған сәтінен бастап күшіне енеді.
31. Өткізілген конкурс нәтижелері бойынша туындаған барлық дауды уәкілетті орган қарайды. Дауды қарау нәтижесінде қабылданған уәкілетті органның шешіміне Қазақстан Республикасының азаматтық іс жүргізу заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шағым берілуі мүмкін.
3-тарау. Субсидия мөлшерін есептеу
32. Ауылдық елді мекендерде әмбебап байланыс қызметтерін көрсеткені үшін шығындар, егер бұл конкурстың нәтижесімен немесе байланыс операторына әмбебап байланыс қызметтерін көрсету жөніндегі міндеттемелерді жүктеу шарттарымен айқындалған болса, субсидиялануға жатады.
33. Қалаларда әмбебап байланыс қызметтерін көрсеткені үшін шығындар субсидияланбайды.
34. Субсидиялар мөлшерінің есебі конкурстың немесе байланыс операторына әмбебап байланыс қызметтерін көрсету жөніндегі міндеттемелерді жүктеу шарттары бойынша айқындалады, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген субсидиялардың мөлшерінен аспауы тиіс және шығыстар мен шығынды әмбебап байланыс қызметтерін көрсетуден түскен нақты кірістердің айырмасы ретінде айқындалады.
4-тарау. Уәкілетті органның байланыс операторларына әмбебап қызметтер көрсету жөніндегі міндетті жүктеу тәртібі
35. Конкурсқа қатысуға өтiнiмдер болмаған немесе жеңiмпазды анықтау мүмкiн болмаған жағдайда, әмбебап байланыс қызметтерi тізбесінен әмбебап байланыс қызметтерін көрсетудi ұйымдастырушы осы аумақта көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша нарықтың ең көп үлесін алып отырған байланыс операторына жүктейдi. Қызметтердің тиісті нарығын талдау негізінде уәкілетті орган байланыс операторының нарықта алатын үлесін айқындайды. Ұйымдастырушының байланыс операторларына әмбебап қызметтер көрсету жөніндегі міндетті жүктеуі Ұйымдастырушының бұйрығы түрінде ресімделеді.

36. Копия приказа о возложении Организатором обязанности по оказанию универсальных услуг на операторов связи в течение трех рабочих дней направляется соответствующему оператору связи для заключения договора о субсидировании стоимости универсальных услуг связи.
37. В течение десяти рабочих дней после издания Организатором приказа заключается договор с оператором связи на оказание универсальных услуг связи, закрепленных в секторе телекоммуникаций и почтовой связи.
Утверждены приказом
Министр цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 28 июля 2023 года № 289/НҚ
Требования к операторам связи по оказанию универсальных услуг связи
К операторам связи по оказанию универсальных услуг связи предъявляются следующие требования:
1) для оказания услуг в секторе телекоммуникаций – наличие сети телекоммуникаций, удовлетворяющей потребности пользователей услуг оператора связи в доступности, качестве и цене предоставления универсальных услуг связи;
2) для оказания услуг в секторе почтовой связи – наличие почтовой сети, удовлетворяющей потребности пользователей услуг оператора почты в доступности, качестве и цене предоставления универсальных услуг почтовой связи.
Утвержден приказом
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 28 июля 2023 года № 289/НҚ
Перечень универсальных услуг связи
Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.05.2025 № 219/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование универсальных услуг
1. Перечень услуг связи, закрепленный в секторе телекоммуникаций
1)
Услуги индивидуального доступа к сети Интернет со скоростью соединения от 2 Мбит/с до 8 Мбит/с
2)
Услуги индивидуального доступа к сети Интернет по технологии волоконно-оптических линий связи со скоростью соединения более 8 Мбит/с
3)
Услуги местной телефонной связи, за исключением абонентов, субсидируемых по услуге индивидуального доступа к сети Интернет
2. Перечень услуг связи, закрепленный в секторе почтовой связи
1)
Услуги по пересылке нерегистрируемого письма
2)
Услуги по распространению периодических печатных изданий по подписке

36. Ұйымдастырушының байланыс операторларына әмбебап қызметтер көрсету жөніндегі міндетті жүктеуі туралы бұйрықтың көшірмесі үш жұмыс күні ішінде әмбебап байланыс қызметтерінің құнын субсидиялау туралы шарт жасасу үшін тиісті байланыс операторына жіберіледі.
37. Ұйымдастырушы бұйрық шығарғаннан кейін он жұмыс күні ішінде байланыс операторымен телекоммуникациялар және пошта байланысы секторында бекітілген әмбебап байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарт жасалады.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрі
2023 жылғы 28 шілдедегі
№ 289/НҚ Бұйрықпен
бекітілген
Әмбебап байланыс қызметтерін көрсету жөніндегі байланыс операторларына қойылатын талаптар
Әмбебап байланыс қызметтерін көрсету жөніндегі байланыс операторларына мынадай талаптар қойылады:
1) телекоммуникациялар секторында қызмет көрсету үшін – байланыс операторы көрсететін қызметтерді пайдаланушылардың әмбебап байланыс қызметтерінің қолжетімділігіне, сапасына және ұсынылу бағасына деген қажеттіліктерін қанағаттандыратын телекоммуникация желілерінің болуы;
2) пошта байланысы секторында қызмет көрсету үшін – пошта операторы көрсететін қызметтерді пайдаланушылардың пошта әмбебап байланыс қызметтерінің қолжетімділігіне, сапасына және ұсынылу бағасына деген қажеттіліктерін қанағаттандыратын пошта желілерінің болуы.
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2023 жылғы 28 шілдедегі
№ 289/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Әмбебап байланыс қызметтері тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 14.05.2025 № 219/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с № Әмбебап қызметтердің атауы
1. Телекоммуникациялар секторында бекітілген байланыс қызметтері тізбесі
1)
Интернет желісіне қосылу жылдамдығы 2 Мбит/с-тан 8 Мбит/с-қа дейінгі жеке қолжетімділік қызметтері
2)
Интернет желісіне қосылу жылдамдығы 8 Мбит/с-тан астам талшықты-оптикалық байланыс желілерінің технологиясы бойынша жеке қолжетімділік қызметтері
3)
Интернет желісіне жеке қолжетімділік қызметі бойынша субсидияланатын абоненттерді қоспағанда, жергілікті байланыс қызметтері
2. Пошта байланысы секторында бекітілген байланыс қызметтері тізбесі
1)
Тіркелмейтін хатты жiберу бойынша көрсетілетін қызметтер
2)
Жаздырып алынатын мерзімді баспасөз басылымдарын тарату бойынша көрсетілетін қызметтер