Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 239. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2023 года № 32883.
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4.
В соответствии с пунктом 3 статьи 230 Социального кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца приложению к настоящему приказу.
Сноска. В пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 239 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 23 маусымда № 32883 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 230-бабының 3-тармағына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларына қоса берілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтің сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен қамтамасыз ету:
3) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтің сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию, за исключением абзаца первого подпункта 6) пункта 2 Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца, утвержденных настоящим приказом, который:
до 1 января 2024 года действует в следующей редакции:
"6) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, а также физическое лицо, являющееся плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
с 1 января 2024 года до 1 января 2025 года действует в следующей редакции:
"6) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.".
Сноска. В пункт 4 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и
высшего образования
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Заместитель
Премьер-Министра -
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июня 2023 года № 239
Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық осы бұйрықпен бекітілген Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларының 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"6) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, соның ішінде шаруа және фермер қожалығы, жеке практикамен айналысатын адам, сондай-ақ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлға.";
деген редакцияда қолданылатын;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін мынадай:
"6) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, соның ішінде шаруа және фермер қожалығы, жеке практикамен айналысатын адам."
деген редакцияда қолданылатын 2-тармағының 6) тармақшасының бірінші абзацын қоспағанда, 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялық
және аэроғарыштық
өнеркәсіп министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 22 маусымдағы
№ 239 бұйрығына
қосымша
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 230 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 1 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила в части оказания государственной услуги "Назначение социальной выплаты по случаю потери кормильца" (далее – государственная услуга) уполномоченный государственный орган в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, который предусматривает внесение изменений и (или) дополнений информирует Государственную корпорацию "Правительство для граждан", оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования о внесенных изменениях и (или) дополнениях.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) кормилец – лицо, содержащее нетрудоспособных членов семьи, состоящих на его иждивении, за счет своего дохода;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 230-бабының 3-тармағына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібін айқындайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы Қағидаларға "Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде уәкілетті мемлекеттік орган өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде" "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясын, "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторын, Бірыңғай байланыс орталығы мен міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау ведомствосын енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабардар етеді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) асыраушы – өзінің асырауындағы отбасының еңбекке қабілетсіз мүшелерін өз кірісі есебінен асырайтын адам;

3) социальная выплата по случаю потери кормильца (далее - социальная выплата) – выплата, осуществляемая Государственным фондом социального страхования в пользу получателя социальной выплаты;
4) административный орган – государственный орган, орган местного самоуправления, государственное юридическое лицо, а также иная организация, которые в соответствии с законами Республики Казахстан наделены полномочиями по принятию административного акта, совершению административного действия (бездействия);
5) социальные отчисления – деньги, уплачиваемые плательщиками социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, физическое лицо, применяющее специальный налоговый режим для самозанятых, предусмотренный Налоговым кодексом Республики Казахстан, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в том числе налоговые агенты, определенные налоговым законодательством Республики Казахстан, осуществляющие уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования за физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг).
В качестве плательщика социальных отчислений признаются местные исполнительные органы или иные юридические лица при выплате материальной выгоды индивидуальным помощникам, а также оператор интернет-платформы, определенный подпунктом 1) пункта 2 статьи 102 Кодекса, уплачивающий социальные отчисления за лиц, указанных в подпункте 8) части первой статьи 243 Кодекса.
7) получатель социальной выплаты (далее – получатель) – члены семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, являющегося участником системы обязательного социального страхования, состоявшие на его иждивении и в отношении которых Государственным фондом социального страхования принято решение о назначении социальной выплаты;
8) плательщик единого платежа – налоговый агент, определенный статьей 820 Налогового кодекса Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 9) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).

3) асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем (бұдан әрі – әлеуметтік төлем) – Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры әлеуметтік төлемді алушының пайдасына жүзеге асыратын төлем;
4) әкімшілік орган – Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкімшілік актіні қабылдау, әкімшілік әрекет жасау (әрекетсіздік) жөнінде өкілеттіктер берілген мемлекеттік орган, жергілікті өзін-өзі басқару органы, мемлекеттік заңды тұлға, сондай-ақ өзге ұйым;
5) әлеуметтік аударымдар – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды төлеушілер төлейтін ақша;
6) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалығы, Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлға, жеке практикамен айналысатын адам, оның ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған, нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалар үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар төлеуді жүзеге асыратын салық агенттері.
Жеке көмекшілерге материалдық пайда төлеген кезде жергілікті атқарушы органдар немесе өзге де заңды тұлғалар, сондай-ақ Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 8) тармақшасында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды төлейтін, Кодекстің 102-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында айқындалған интернет-платформа операторы әлеуметтік аударымдарды төлеуші ретінде танылады.
7) әлеуметтік төлемді алушы (бұдан әрі – алушы) - міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы болып табылатын, қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған және оларға қатысты Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешім қабылдаған отбасы мүшелері;
8) бірыңғай төлемді төлеуші – Салық кодексінің 820-бабына сәйкес айқындалған салық агенті;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9) автоматизированная информационная система "Е-макет" (далее – АИС "Е-макет") – автоматизированная информационная система "Электронное назначение пенсионных выплат и пособий" уполномоченного государственного органа;
10) лицо, занимающееся частной практикой, - частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор;
11) коэффициент стажа участия – коэффициент, который определяется в зависимости от общего стажа участия в системе обязательного социального страхования;
12) Государственный фонд социального страхования (далее – Фонд) – некоммерческая организация в форме акционерного общества, учредителем и единственным акционером которого является государство, производящая аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования, в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи – иждивенцев в случае потери кормильца;
13) общий стаж участия в системе обязательного социального страхования – общее количество месяцев, за которые поступили социальные отчисления;
14) участник системы обязательного социального страхования – физическое лицо, за которое уплачиваются социальные отчисления и которое имеет право на получение социальных выплат при наступлении случаев социального риска, предусмотренных Кодексом;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 15) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
15) цифровая карта семьи – аналитическое решение, реализованное на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства", которое позволяет формировать и сегментировать списки семей (лиц) по уровню их социального благополучия;
16) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая без заявления услугополучателя по инициативе услугодателя;
17) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Фонда;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 18) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
18) сервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из объектов информатизации;

9) "Е-макет" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Е-макет" ААЖ) – уәкілетті мемлекеттік органның "Зейнетақы төлемдерін және жәрдемақыларды электрондық тағайындау" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі;
10) жеке практикамен айналысатын адам – жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат және кәсіби медиатор;
11) қатысу өтілінің коэффициенті – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне жалпы қатысу өтіліне қарай айқындалатын коэффициент;
12) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры (бұдан әрі – Қор) – әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды, асыраушысынан айырылған жағдайда, отбасы мүшелерін – асырауындағыларды қоса алғанда, өздеріне қатысты әлеуметтік тәуекел жағдайы туындаған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға әлеуметтік төлемдерді тағайындауды және жүзеге асыруды жүргізетін, құрылтайшысы және жалғыз акционері мемлекет болып табылатын, акционерлік қоғам нысанындағы коммерциялық емес ұйым;
13) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне жалпы қатысу өтілі – әлеуметтік аударымдар түскен айлардың жалпы саны;
14) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы – өзі үшін әлеуметтік аударымдар төленетін және Кодексте көзделген әлеуметтік тәуекел жағдайлары туындаған кезде әлеуметтік төлемдерді алуға құқығы бар жеке тұлға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15) отбасының цифрлық картасы – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында іске асырылған, отбасылардың (адамдардың) тізімдерін олардың әлеуметтік саламаттылығының деңгейі бойынша қалыптастыруға және сегменттеуге мүмкіндік беретін талдамалық шешім;
16) проактивті көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушының өтінішінсіз көрсетілетін қызметті берушінің бастамасы бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
17) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Қордың қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
18) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18) цифрлық құжаттар сервисі – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және ақпараттандыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі;

19) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
20) электронная заявка – сведения, необходимые для назначения социальных выплат в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписи Государственной корпорации;
21) электронное заявление – заявление, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписи;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 22) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
22) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 23) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
23) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 24) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
24) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя социальной выплаты, формируемый в АИС "Е-макет" в автоматическом режиме или Государственной корпорацией.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.03.2024 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.09.2024 № 389 (порядок введения в действие см. п. 4); от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).
Глава 2. Порядок исчисления (определения) размеров, назначения социальной выплаты
3. Лица, имеющие право на получение социальной выплаты в соответствии со статьей 239 Кодекса, обращаются в Фонд с заявлением на назначение социальной выплаты через Государственную корпорацию по форме, согласно приложению 1, с заявлением на назначение социальной выплаты через портал по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, через:
Государственную корпорацию с документом, удостоверяющим личность либо электронным документом из сервиса цифровых документов (для идентификации) (в случае обращения за назначением социальной выплаты лицом, имеющим статус кандаса, предоставляется удостоверение кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
портал.
Предоставление заявления при назначении социальной выплаты через проактивную услугу не требуется.
При этом лицо, имеющее право на долю социальной выплаты, обращается в городские, районные отделения Государственной корпорации (далее -отделения Государственной корпорации).

19) электрондық құжат – өзіндегі ақпарат электрондық цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
20) электрондық өтінім – әлеуметтік төлемдерді тағайындауға қажетті, Мемлекеттік корпорацияның электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы мәліметтер;
21) электрондық өтініш – электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
22) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
23) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
24) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24) электрондық іс макеті (бұдан әрі – ЭІМ) – "Е-макет" ААЖ-да автоматты режимде немесе Мемлекеттік корпорацияда қалыптастырылатын әлеуметтік төлемді алушының электрондық іс макеті.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.03.2024 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.09.2024 № 389 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз); 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау тәртібі
3. Кодекстің 239-бабына сәйкес әлеуметтік төлем алуға құқығы бар адамдар Қорға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік төлемді тағайындауға өтінішпен, 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша портал арқылы әлеуметтік төлемді тағайындауға өтінішпен:
жеке басын куәландыратын құжатпен, не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатпен (сәйкестендіру үшін) (қандас мәртебесі бар адам әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш білдірген жағдайда қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатпен (сәйкестендіру үшін)) Мемлекеттік корпорацияға;
порталға жүгінеді.
Проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлем тағайындау кезінде өтініш беру талап етілмейді.
Бұл ретте, әлеуметтік төлемнің үлесіне құқығы бар адам қалалық, аудандық Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелеріне (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері) жүгінеді.

4. Подача третьими лицами заявления и документов, предусмотренных Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальной выплаты по случаю потери кормильца" (далее – Перечень основных требований) согласно приложению 3 к настоящим Правилам, для назначения социальной выплаты осуществляется по нотариально удостоверенной доверенности лица, имеющего право на получение социальной выплаты, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О нотариате".
5. Для назначения социальной выплаты лицам, решением суда признанным недееспособными, ограниченно дееспособными или нуждающимися в опеке или попечительстве, заявление и документы подаются их опекунами или попечителями.
6. Лицу, имеющему право на получение социальной выплаты, находящемуся в исправительном учреждении, социальная выплата назначается на основании заявления и документов, представляемых администрацией исправительного учреждения в отделение Государственной корпорации по месту его нахождения.
7. Содержание Перечня основных требований предусмотрено Законом Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах".
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 8 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
8. Для назначения социальной выплаты заявитель вместе с документами, указанными в пункте 3 настоящих Правил, предоставляемых для идентификации, предоставляет следующие документы:
1) свидетельство о смерти кормильца (либо справку, содержащую сведения из записей актов гражданского состояния о смерти, или уведомление о смерти, полученное посредством портала) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации) или решение суда о признании лица безвестно отсутствующим или об объявлении умершим;
2) документы, подтверждающие родственные отношения с умершим (признанным судом безвестно отсутствующим или объявленным умершим), свидетельство о рождении ребенка (детей) умершего кормильца и о заключении (расторжении) брака (супружества) либо справку о заключении брака, об усыновлении (удочерении), об установлении отцовства (материнства) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) справку из организаций общего среднего, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования о том, что члены семьи в возрасте от восемнадцати до двадцати трех лет являются обучающимися или обучавшимися по очной форме обучения, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (обновляется ежегодно) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
При этом в случае обучения в организациях образования за пределами Республики Казахстан предоставляется справка с организации образования, в которой должны быть отражены: полное наименование учебного заведения, фамилия, имя, отчество (при его наличии) обучающегося, его дата рождения, форма обучения (при наличии), курс и период обучения на указанном курсе, печать организации образования и подпись уполномоченного лица. Нахождение обучающегося в академическом отпуске подтверждается справкой с организации образования.
При этом, в случаях отчисления обучающегося из организации образования или перевода на заочную форму обучения, руководитель организации образования извещает отделение Государственной корпорации по месту жительства получателя выплаты;

4. Үшінші тұлғалардың әлеуметтік төлем тағайындау үшін өтініш пен осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес "Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – Негізгі талаптар тізбесі) көзделген құжаттарды беруі "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен әлеуметтік төлем алуға құқығы бар адамның нотариалды куәландырылған сенімхаты бойынша жүзеге асырылады.
5. Сот шешімімен әрекетке қабілетсіз, әрекетке қабілеті шектеулі немесе қамқоршылыққа немесе қорғаншылыққа мұқтаж деп танылған адамдарға әлеуметтік төлемдер тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды олардың қамқоршылары немесе қорғаншылары береді.
6. Түзеу мекемесiндегі әлеуметтік төлем алуға құқығы бар адамға әлеуметтік төлем өтiнiштің және түзеу мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлiмшесiне оның әкiмшiлiгi ұсынатын құжаттардың негiзiнде тағайындалады.
7. Негізгі талаптардың тізбесі "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтініш беруші сәйкестендіру үшін ұсынылатын осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) асыраушысының қайтыс болуы туралы куәлік (не қайтыс болу туралы азаматтық хал актілерінің жазбаларынан мәліметтер бар анықтама немесе портал арқылы алынған қайтыс болу туралы хабарлама) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) не адамды хабарсыз кетті деп тану немесе қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі;
2) қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) адаммен туыстық қатынастарды растайтын құжаттар, қайтыс болған асыраушы баласының (балаларының) туу туралы және неке (ерлі-зайыптылықты) қию (бұзу) туралы, бала асырап алу туралы, әке (ана) болуды белгілеу туралы куәліктер не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) жалпы орта, техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан он сегіз жастан жиырма үш жасқа дейінгі отбасы мүшелерінің күндізгі оқу нысаны бойынша, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім алушылар немесе білім алушылар болып табылатыны туралы анықтама (жыл сайын жаңартылып отырады) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін).
Бұл ретте, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде білім беру ұйымдарында оқыған жағдайда білім беру ұйымынан анықтама ұсынылады, онда: оқу орнының толық атауы, білім алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні, оқыту нысаны (бар болса), курсы мен көрсетілген курста оқу кезеңі, білім беру ұйымының мөрі және уәкілетті тұлғаның қолы. Білім алушының академиялық демалыста болуы білім беру ұйымының анықтамасымен расталады;
Бұл ретте білім алушы оқу орнынан шығарылған немесе сырттай оқу нысанына ауысқан жағдайларда білім беру ұйымының басшысы әлеуметтік төлем алушының тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесін хабардар етеді.

4) документ об установлении опеки или попечительства либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
Специалист Государственной корпорации, принимающий документы, формирует запросы в соответствующие информационные системы (далее – ИС) через шлюз "электронного правительства":
в ИС "Государственная база данных "Физические лица" по документам, удостоверяющим личность заявителя;
в ИС банков второго уровня по сведениям о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
в ИС "РАГС" по свидетельству о рождении ребенка (детей) либо справке, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о рождении, об усыновлении (удочерении) ребенка (детей), о заключении брака либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о браке, о смерти кормильца (признанным судом безвестно отсутствующим или объявленным умершим) о смерти ребенка (детей) либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о смерти;
в автоматизированной информационной аналитической системе "Төрелік" - по решению суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей);
в ИС "Национальная образовательная база данных" Министерства просвещения Республики Казахстан (далее – ИС "НОБД") по сведениям об обучении иждивенцев по очной форме в организациях общего среднего образования, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования;
в ИС "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" о проведении освидетельствования и установлении группы инвалидности (когда дети, в том числе усыновленные (удочеренные) братья, сестры и внуки, не достигшие восемнадцати лет и старше этого возраста, признаны лицами с инвалидностью с детства первой или второй группы);
в ИС "ЕПВО МНВО РК" (информационная система Единая платформа высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан) - по сведениям об обучении;
в ИС "НОБД" - на наличие сведений об установлении опеки (попечительства) над несовершеннолетним(и) ребенком (детьми), об образовании воспитанников в организациях дошкольного воспитания и обучения, и обучающихся среднего (начального, основного среднего и общего среднего), в том числе специального и специализированного, технического и профессионального, после среднего образования.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ИС к заявлению прилагаются соответствующие документы за исключением сведений о номере банковского счета.
Электронные документы формируются, проверяются и используются посредством сервиса цифровых документов.

4) қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін).
Құжаттарды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, соның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді.
Құжаттарды қабылдайтын Мемлекеттік корпорацияның маманы "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті ақпараттық жүйелерге (бұдан әрі – АЖ) сұрау салулар қалыптастырады:
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры" АЖ-да өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша;
екінші деңгейдегі банктердің АЖ-ға банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы мәліметтер бойынша;
"АХАТ" АЖ-ға баланың (балалардың) туу туралы куәлігі, не туу туралы, баланы (балаларды) асырап алу туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын, некеге тұру туралы анықтама не неке туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын, асыраушының қайтыс болуы (сот хабарсыз кетті деп немесе қайтыс болды деп жариялаған) туралы, не қайтыс болу туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын анықтама бойынша;
"Төрелік" автоматтандырылған ақпараттық талдау жүйесінде - баланы (балаларды) асырап алу туралы сот шешімі бойынша;
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің "Ұлттық білім беру деректер қоры" ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі - "ҰБДҚ" АЖ) асырауындағылардың күндізгі оқу нысаны бойынша жалпы орта білім беру, техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқуы туралы мәліметтер бойынша;
"Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған банкі" АЖ-ға куәландыруды және мүгедектік тобын белгілеуді жүргізу туралы (он сегіз жасқа толмаған және осы жастан үлкен балалар, оның ішінде асырап алынған аға, іні, сіңлі, қарындастары бала кезінен бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адам деп танылған жағдайда);
"ҚР ҒЖБМ ЖББП" АЖ (Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің "Жоғары білім берудің бірыңғай платформасы" ақпараттық жүйесі) - оқыту туралы мәліметтер бойынша.
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің "Ұлттық білім беру деректер қоры" АЖ-да-кәмелетке толмаған балаға (балаларға) қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеу туралы, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында тәрбиеленушілердің және орта (бастауыш, негізгі орта және жалпы орта), оның ішінде арнайы және орта білім алушылардың білімі туралы мәліметтердің болуына мамандандырылған, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі;
АЖ-дағы мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді қоспағанда, мәліметтер өтінішке қоса беріледі.
Электрондық құжаттар цифрлық құжаттар сервисі арқылы қалыптастырылады, тексеріледі және пайдаланылады.

Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. При обращении за социальной выплатой через Государственную корпорацию документы предоставляются в подлинниках, кроме случаев, когда копии документов засвидетельствованы в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О нотариате", сканируются специалистом и возвращаются заявителю, за исключением справки из организаций общего среднего, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования.
Справка из организаций общего среднего, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования возвращается заявителю после принятия областными, городов республиканского значения и столицы филиалами Фонда (далее – филиалы Фонда) решения о назначении или отказе в назначении социальной выплаты.
При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
Примечание ИЗПИ!
Часть четвертая пункта 9 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
Специалист Государственной корпорации, принимающий заявление, проверяет полноту представленного пакета документов для назначения социальной выплаты, а также сведения, полученные из ИС государственных органов и (или) организаций, обеспечивает качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем в соответствии с Перечнем основных требований.
10. При обращении за социальной выплатой через Государственную корпорацию заявителю при приеме у него документов выдается для ознакомления уведомление о социальных отчислениях, поступивших за расчетный период, для определения размера социальной выплаты за участника системы обязательного социального страхования (за умершего кормильца) (далее – уведомление о поступивших социальных отчислениях) согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Ознакомление заявителя с уведомлением о поступивших социальных отчислениях подтверждается заявителем при заполнении бланка заявления на назначение социальной выплаты через Государственную корпорацию по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 11 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Құжаттар Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік төлем алуға жүгінген кезде құжаттардың көшірмелері "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен куәландырылған жағдайларды қоспағанда, түпнұсқада ұсынылады, маман сканерлейді және жалпы орта, техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан анықтамадан басқасы өтініш берушіге қайтарылады.
Жалпы орта, техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан анықтамасы облыстық, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың Қор филиалы (бұдан әрі - Қор филиалы) әлеуметтік төлем тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдағаннан кейін өтініш берушіге қайтарылады
Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсынған кезде нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағы 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес құжаттың қазақ немесе орыс тіліне дұрыс аударылғанын куәландырады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9-тармақтың төртінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтінішті қабылдайтын Мемлекеттік корпорацияның маманы әлеуметтік төлем тағайындау үшін ұсынылған құжаттар топтамасының толықтығын, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан алынған мәліметтерді тексереді, сканерлеу сапасын және құжаттардың электрондық көшірмелерінің Негізгі талаптар тізбесімен сәйкес өтініш беруші ұсынған түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді.
10. Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік төлем алуға жүгінгенде өтініш берушіге құжаттарды қабылдау кезінде танысу үшін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы (қайтыс болған асыраушы) үшін әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін есепті кезеңге түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарлама (бұдан әрі – түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарлама) беріледі.
Өтініш берушінің келіп түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен танысуын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік төлемді тағайындауға өтініш бланкісін толтыру кезінде өтініш беруші растайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
11-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

11. Заявителю безотлагательно выдается расписка об отказе в приеме заявления и документов по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам по следующим основаниям:
1) получение из ИС уполномоченного государственного органа сведений, подтверждающих факт назначения социальной выплаты, подачи заявления или согласия через проактивную услугу на ее назначение;
2) представление заявителем неполного пакета документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) документов с истекшим сроком действия, и (или) документов, срок действия которых истекает на день принятия решения о назначении или отказе в назначении социальной выплаты;
3) несоответствие сведений по документу, удостоверяющему личность (кроме его замены согласно законодательству Республики Казахстан, подтверждающейся сведениями из государственных ИС), с документами, необходимыми для их назначения;
4) отсутствие права на назначение социальной выплаты;
5) отсутствие согласия заявителя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для назначения социальной выплаты.
При отсутствии оснований, предусмотренных настоящим пунктом, заявителю выдается электронная расписка (по обращению заявителя расписка выдается в бумажном формате о приеме документов, предусмотренном в заявлении по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 12 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
12. При обращении заявителя за назначением социальной выплаты через портал, необходимые сведения, предусмотренные в форме заявления на назначение социальной выплаты через портал согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также уведомление о поступивших социальных отчислениях для ознакомления, заявитель получает самостоятельно через шлюз "электронного правительства" из соответствующих ИС государственных органов и (или) организаций.
При этом заявитель удостоверяет своей ЭЦП электронное заявление и сведения, поступившие из ИС государственных органов и (или) организаций, в том числе ознакомление с уведомлением о поступивших социальных отчислениях и направляет его в АИС "Е-макет".
Примечание ИЗПИ!
Пункт 13 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).

11. Өтініш берушіге әлеуметтік төлем тағайындауға өтінішті және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай негіздер бойынша кідіріссіз беріледі:
1) уәкілетті мемлекеттік органның АЖ-дан әлеуметтік төлемді тағайындау, жүзеге асыру, проактивті көрсетілетін қызмет арқылы оны тағайындауға өтініш беру немесе келісім беру фактісін растайтын мәліметтерді алу;
2) өтініш берушінің құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды және (немесе) қолданылу мерзімі әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған күні аяқталатын құжаттарды ұсынуы;
3) жеке басты куәландыратын құжат бойынша мәліметтердің (мемлекеттік АЖ-дан алынған мәліметтермен расталатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны ауыстырудан басқа) тағайындау үшін қажетті құжаттарға сәйкес келмеуі;
4) әлеуметтік төлем тағайындауға құқығының болмауы;
5) өтініш берушінің әлеуметтік төлемді тағайындау үшін талап етілетін, қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
Осы тармақпен көзделген негіздер болмаған кезде өтініш берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініште көзделген құжаттардың қабылданғаны туралы немесе электрондық қолхат (өтініш берушінің сұрауы бойынша қолхат қағаз нысанында) беріледі.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
12-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Өтініш беруші әлеуметтік төлемді тағайындау үшін портал арқылы жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес портал арқылы әлеуметтік төлемді тағайындауға өтініш нысанында көзделген қажетті мәліметтерді, сондай-ақ танысу үшін түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламаны өтініш беруші тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан "электрондық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Бұл ретте, өтініш беруші өзінің ЭЦҚ-мен мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан келіп түскен электрондық өтініш пен мәліметтерді, оның ішінде түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен танысуды куәландырады және оны "Е-макет" ААЖ-ға жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

13. Поступившее посредством портала, электронное заявление с приложенными сведениями, представленными для назначения социальной выплаты, проходят проверку в ИС государственных органов и (или) организаций по следующим параметрам:
1) полнота представленных сведений;
2) отсутствие фактов назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение социальной выплаты.
В случае положительного результата проверки по указанным параметрам происходит автоматическая регистрация заявления в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальной выплаты в АИС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии электронного заявления, удостоверенное ЭЦП директора филиала Фонда.
В АИС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, которые поступают в филиал Фонда.
При непрохождении проверки по указанным параметрам посредством ИС портал представляет уведомление об отклонении электронного заявления заявителю.
14. Проактивная услуга предоставляется при возникновении у лица права на назначение социальной выплаты по основаниям, предусмотренным статьей 239 Кодекса, при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи заявителя на портале.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 14 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
Посредством АИС "Е-макет" в автоматизированном режиме инициируется сообщение потенциальному заявителю на номер его абонентского устройства сотовой связи о возможности получения социальной выплаты, принятия условий, предусмотренных в бланке заявления на назначение социальной выплаты через Государственную корпорацию согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – условия).
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 15 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
15. Для подтверждения согласия на получение проактивной услуги и принятия условий потенциальный заявитель выбирает банковский счет из предложенного списка банков второго уровня, с которыми реализована интеграция с АИС "Е-макет" и отправляет ответное сообщение, набрав комбинацию цифр, предлагаемых АИС "Е-макет".
При отсутствии согласия заявителя в течение трех календарных дней, проактивная услуга не оказывается.
Примечание ИЗПИ!

13. Портал арқылы келіп түскен электрондық өтініш әлеуметтік төлемді тағайындау үшін ұсынылған мәліметтермен қоса мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-да мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:
1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;
2) әлеуметтік төлемді тағайындау, төлеу, сондай-ақ тағайындауға өтініш беру фактілерінің болмауы.
Көрсетілген параметрлер бойынша тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда "Е-макет" ААЖ-да азаматтардың әлеуметтік төлем тағайындауға өтініштерін (өтінімдерін) тіркейтін электрондық журналында өтініш автоматты түрде тіркеледі, кейіннен өтініш берушіге Қор филиалы директорының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.
"Е-макет" ААЖ-да автоматты түрде ЭІМ және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Қор филиалының әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы Қор филиалы шешімінің жобасы қалыптастырылады, олар Қордың филиалына түседі.
АЖ арқылы көрсетілген параметрлер бойынша тексеруден өтпеген жағдайда портал өтініш берушіге электрондық өтініштің қабылданбағаны туралы хабарлама береді.
14. Кодекстің 239-бабында көзделген негіздер бойынша адамда әлеуметтік төлем тағайындау құқығы туындаған кезде, өтініш берушінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөмірі порталда тіркелген жағдайда проактивті қызмет ұсынылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Е-макет" ААЖ арқылы автоматтандырылған режимде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік төлемді тағайындауға өтініш бланкісінде көзделген шарттарды қабылдау (бұдан әрі – шарттар), әлеуметтік төлемді алу мүмкіндігі туралы әлеуетті өтініш берушіге оның ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөміріне хабарлама жіберіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Проактивті қызметті алуға келісімді растау және шарттарды қабылдау үшін әлеуетті өтініш беруші "Е-макет" ААЖ интеграциясы іске асырылған екінші деңгейдегі банктердің ұсынған тізімінен банктік шотты таңдайды және "Е-макет" ААЖ ұсынатын сандардың комбинациясын теру арқылы жауап хабарлама жібереді.
Күнтізбелік үш күн ішінде өтініш берушінің келісімі болмаған жағдайда проактивті қызмет көрсетуден бас тартылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Пункт 16 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
16. При обращении за социальной выплатой через проактивную услугу запросы в ИС государственных органов и (или) организаций для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, осуществляются АИС "Е-макет".
Примечание ИЗПИ!
Пункт 17 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
17. После получения согласия заявителя на оказание проактивной услуги происходит автоматическая регистрация заявки в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальной выплаты в АИС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии заявки на социальную выплату на абонентское устройство сотовой связи.
В АИС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, которые поступают в филиал Фонда.
В случае отсутствия или некорректности сведений в ЭМД необходимых для принятия решения о назначении (отказе в назначении), филиал Фонда принимает решение об отказе в назначении социальной выплаты.
18. Поступившие заявления о назначении социальной выплаты, в том числе электронные, регистрируются в день поступления в течение рабочего дня, а в случае поступления вне времени рабочего дня – в первый рабочий день после даты поступления заявления:
при обращении в Государственную корпорацию – в электронном журнале регистрации и учета заявлений граждан на назначение социальной выплаты в Государственной корпорации, согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
портал, а также при обращении за социальной выплатой через проактивную услугу – в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальной выплаты, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
19. Днем обращения за назначением социальной выплаты из Фонда является день регистрации заявления или заявки, отраженный в электронных журналах, в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 19 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
При этом полноту, подлинность, достоверность, не искаженность и своевременность передаваемых данных обеспечивают администраторы ИС, передающих информацию.

16-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлем алуға жүгінген кезде осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін "Е-макет" ААЖ-дан мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-на сұрау салулар жіберіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
17-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге келісімін алғаннан кейін "Е-макет" ААЖ-ға әлеуметтік төлем тағайындауға азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында өтінімді автоматты түрде тіркеу жүргізіледі, содан кейін өтініш берушіге ұялы байланыс абоненттік құрылғысына әлеуметтік төлемге өтінімді қабылдау туралы хабарлама жіберіледі.
"Е-макет" ААЖ-да автоматты түрде ЭІМ және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Қор филиалының әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім жобасы қалыптастырылады, олар Қордың филиалына түседі.
ЭІМ-да тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін қажетті мәліметтер болмаған немесе дұрыс болмаған жағдайда, Қор филиалы әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
18. Әлеуметтік төлемді тағайындау туралы түскен өтініштер, оның ішінде электрондық өтініштер келіп түскен күні сол жұмыс күні ішінде, ал жұмыс күнінен тыс келіп түскен жағдайда – өтініш келіп түскен күннен кейінгі бірінші жұмыс күні:
Мемлекеттік корпорация жүгінген кезде – осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік корпорацияда әлеуметтік төлемді тағайындауға азаматтардың өтiнiштерiн тіркеудің және есепке алудың электрондық журналы;
портал, сондай-ақ проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлем алуға өтініш білдірген кезде осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемді тағайындауға азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында тіркеледі.
19. Осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес электрондық журналдарда көрсетілген өтініштерді немесе өтінімдерді тіркеу күні Қордан әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш берген күн болып табылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
19-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бұл ретте, берілетін деректердің толықтығын, түпнұсқалылығын, дұрыстығын, бұрмаланбауын және уақтылығын ақпаратты беретін АЖ әкімшілері қамтамасыз етеді.

20. Отделение Государственной корпорации в течение двух рабочих дней проверяет полноту поступившего пакета документов, формирует ЭМД, справку о стаже участия в системе обязательного социального страхования и среднемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам, проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам. Сформированный ЭМД направляется отделением в областные, городов республиканского значения и столицы филиалы Государственной корпорации (далее - филиалы Государственной корпорации).
Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней рассматривает поступившие документы, проверяет правильность оформления ЭМД и расчета размера социальной выплаты, и направляет ЭМД в филиал Фонда.
21. Филиал Фонда в течение четырех рабочих дней со дня поступления ЭМД от Государственной корпорации, а также при обращении заявителя через портал, проактивную услугу, рассматривает ЭМД с проектом решения и принимает решение о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты.
При выявлении оснований для отказа в назначении социальных выплат филиал Фонда направляет заявителю уведомление о предварительном решении, а в случае отсутствия номера абонентского устройства сотовой связи в ЭМД, через отделение Государственной корпорации, в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Возражения заявителя по предварительному решению принимаются филиалом Фонда в течение двух рабочих дней со дня его получения.
При этом, если в установленный срок заявитель не предоставляет и не высказывает устного возражения, это равнозначно отсутствию возражения к предварительному решению.
В случае предоставления или выражения устного возражения заявителем по предварительному решению, филиал Фонда направляет заявителю уведомление о времени и месте проведения заслушивания.
Примечание ИЗПИ!
Часть шестая пункта 21 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
При этом, при наличии в ИС номера мобильного телефона уведомление о времени и месте проведения заслушивания направляется заявителю на его мобильный телефон посредством передачи Short Message Service (Шорт мэсседж сервис) сообщений (далее – sms-оповещения) из АИС "Е-макет", а в случае его отсутствия - через отделение Государственной корпорации путем личного уведомления заявителя.
Возражение заявителя, поданное в устной форме, заносится в протокол заслушивания.
По результатам заслушивания филиал Фонда принимает решение о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты.
Примечание ИЗПИ!
Часть девятая пункта 21 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
В случае обращения заявителя через Государственную корпорацию филиал Фонда направляет результат государственной услуги в Государственную корпорацию через шлюз "электронного правительства".
Примечание ИЗПИ!

20. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі екі жұмыс күні ішінде түскен құжаттар топтамасының толықтығын тексереді, ЭІМ қалыптастырады, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және орташа айлық кірісі туралы анықтаманы, осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қор филиалының әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімінің жобасын қалыптастырады. Қалыптастырылған ЭІМ-ді бөлімше Мемлекеттік корпорацияның облыстық, республикалық маңызы бар қалалар және астананың филиалдарына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорацияның филиалдары) жібереді.
Мемлекеттік корпорацияның филиалы екі жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды, ЭІМ-ді ресімдеудің дұрыстығын, әлеуметтік төлем мөлшерінің есептелуін тексереді және ЭІМ-ді Қордың филиалына жібереді.
21. Қордың филиалы Мемлекеттік корпорациядан ЭІМ келіп түскен күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде, сондай-ақ, өтініш беруші портал, проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде ЭІМ-ін шешімнің жобасын қарайды және әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту үшін негіздер анықталған кезде Қор филиалы Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес өтініш берушіге алдын ала шешім туралы хабарлама жібереді, ал ЭІМ-да ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөмірі болмаған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы жібереді.
Өтініш берушінің алдын ала шешімге қарсылығын оны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Қордың филиалы қабылдайды.
Бұл ретте, егер белгіленген мерзімде өтініш беруші қарсылық білдірмесе және ауызша айтпаса, бұл алдын ала шешімге қарсылықтың болмауына тең болады.
Өтініш беруші алдын ала шешім бойынша қарсылық білдірген немесе ауызша айтқан жағдайда, Қор филиалы өтініш берушіге тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
21-тармақтың алтыншы бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бұл ретте, АЖ - да ұялы телефон нөмірі болған кезде тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама өтініш берушіге оның ұялы телефонына "Е-макет" ААЖ-дан хабарламаларды Short Message Service (Шорт месседж сервис) (бұдан әрі – sms-хабарлама) беру арқылы жолданады, ал ол болмаған жағдайда - Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы өтініш беруші жеке хабарландырылады.
Өтініш берушінің ауызша нысанда берілген қарсылығы тыңдау хаттамасына енгізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша Қор филиалы әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
21-тармақтың тоғызыншы бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтініш беруші Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген жағдайда Қордың филиалы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін "электрондық үкімет" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Пункт 22 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
22. Основаниями для проверки филиалами Фонда достоверности документов (сведений), необходимых для назначения социальной выплаты, являются:
несвоевременное и (или) неполное поступление социальных отчислений;
несоответствие уплаченных сумм социальных отчислений к доходу работника и (или) доходу индивидуальных предпринимателей и лиц, занимающихся частной практикой, а также глав крестьянских или фермерских хозяйств согласно перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов;
несоответствие документов и сведений в ИС государственных органов и (или) организаций;
поступление социальных отчислений за один и тот же период от двух и более плательщиков, местонахождение и деятельность которых зарегистрированы в разных регионах (область/город).
В целях проверки достоверности документов (сведений) филиал Фонда в течение четырех рабочих дней направляет запросы, в том числе посредством ИС, в государственные органы и соответствующие организации, плательщику, плательщику единого платежа, заявителю.
Филиал Фонда проверяет факт получения дохода, с которого поступили социальные отчисления от индивидуальных предпринимателей, крестьянских или фермерских хозяйств, товариществ с ограниченной ответственностью, лиц, занимающихся частной практикой при назначении социальной выплаты путем запроса подтверждающего документа (документов) у заявителя.
К подтверждающим документам относятся:
выписка по счету с оборотами по движению денежных средств по зарплатному проекту физического лица, выданная в соответствии с требованиями постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 219 "Об утверждении требований к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14340) (далее – постановление Правления НБ РК);
выписка по банковскому счету с оборотами движения денежных средств индивидуального предпринимателя, соответствующая требованиям постановления Правления НБ РК;
расходный кассовый ордер и (или) копия платежной ведомости начисления заработной платы работника, предусмотренные по формам согласно приложениям 2 и 9 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265).
При этом о произошедшей задержке в принятии решения о назначении социальной выплаты и сроках продления принятия решения, но не более чем на один месяц с даты направления ЭМД на проверку, заявитель извещается в письменной форме отделением Государственной корпорации, а при обращении через портал – заявитель уведомляется путем направления АИС "Е-макет" электронного уведомления о проведении проверки документов на назначение социальной выплаты по случаю потери кормильца (далее - уведомление о проверке документов) по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам в "личный кабинет" заявителя на портал.
Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя:
при личном обращении заявителя путем вручения уведомления о проверке документов согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
при наличии в ИС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о проверке документов регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
При этом при предоставлении на запрос филиала Фонда документов и (или) сведений от государственных органов, организаций, плательщика, плательщиков единого платежа, заявителей, филиал Фонда направляет их в отделение Государственной корпорации для приобщения в ЭМД, а при поступлении сведений посредством интеграции ИС государственных органов и (или организаций) с АИС "Е-макет", они приобщаются в ЭМД в автоматическом режиме, без участия Государственной корпорации.
Государственная корпорация дополняет ЭМД предоставленными документами и (или) сведениями в течение двух рабочих дней после даты их поступления в отделение Государственной корпорации и направляет его в филиал Фонда.

22-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Қор филиалдарының әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеруі үшін:
әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық түспеуі;
міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомалары бойынша әлеуметтік аударымдардың төленген сомаларының қызметкердің кірісіне және (немесе) дара кәсіпкерлер мен жеке практикамен айналысатын адамдардың, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтары басшыларының кірісіне сәйкес келмеуі;
құжаттардың және мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дағы мәліметтердің сәйкес келмеуі;
орналасқан жері мен қызметі әртүрлі өңірлерде (облыс/қала) тіркелген екі және одан да көп төлеушілерден бір кезең үшін әлеуметтік аударымдардың түсуі негіздер болып табылады.
Құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеру мақсатында Қор филиалы төрт жұмыс күні ішінде, оның ішінде АЖ арқылы мемлекеттік органдарға және тиісті ұйымдарға, төлеушіге, бірыңғай төлем төлеушіге, өтініш берушіге сұрау салулар жібереді.
Қор филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезінде өтініш берушіден растайтын құжатты (құжаттарды) сұрату арқылы дара кәсіпкерлерден, шаруа немесе фермер қожалықтарынан, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерден, жеке практикамен айналысатын адамдардан әлеуметтік аударымдар түскен кірісті алу фактісін тексереді.
Растайтын құжаттарға мыналар жатады:
"Банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді-көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 219 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14340 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ҰБ Басқармасының қаулысы) талаптарына сәйкес берілген жеке тұлғаның жалақы жобасы бойынша ақша қаражатының қозғалысы бойынша айналымдары бар шоттан үзінді көшірме;
ҚР ҰБ Басқармасы қаулысының талаптарына сәйкес келетін дара кәсіпкердің ақша қаражатының айналымы бар банктік шотынан үзінді көшірме;
"Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) 2 және 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша көзделген шығыс кассалық ордер және (немесе) қызметкердің жалақысын есептеудің төлем ведомосінің көшірмесі.
Бұл ретте, әлеуметтік төлемді тағайындау туралы шешім қабылдауда орын алған кідірістер және шешім қабылдау мерзімдерінің ұзартылуы туралы, бірақ ЭІМ тексеруге жіберілген күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімге, өтініш берушіге Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жазбаша нысанда хабарлайды, ал портал арқылы жүгінген кезде өтініш беруші осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарға тексеру жүргізу туралы "Е-макет" ААЖ-мен электрондық хабарлама (бұдан әрі – құжаттарды тексеру туралы хабарлама) жіберу жолымен порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" хабарланады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қордың филиалынан электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды тексеру туралы хабарлама беру арқылы;
АЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Құжаттарды тексеру туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысанда әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Бұл ретте Қор филиалының сұрау салуына мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, төлеушіден, бірыңғай төлемді төлеушілерден, өтініш берушілерден құжаттар және (немесе) мәліметтер берілген кезде Қор филиалы оларды ЭІМ-не қосу үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді, ал мәліметтер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-і мен "Е -макет" ААЖ интеграциялануы арқылы келіп түскен кезде олар ЭІМ-ге автоматты режимде Мемлекеттік корпорацияның қатысуынсыз тіркеледі.
Мемлекеттік корпорация ЭІМ-ні ұсынылған құжаттармен және (немесе) мәліметтермен олар Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне келіп түскен күннен кейін екі жұмыс күні ішінде толықтырады және оны Қордың филиалына жібереді.

23. Срок проверки не превышает одного месяца с даты направления филиалом Фонда ЭМД на проверку.
С учетом результатов проведенной проверки филиал Фонда принимает решение о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты.
24. В случае, если филиалом Фонда, по результатам проведенной проверки, предусмотренной пунктами 22 и 26 настоящих Правил, выявлено, что плательщиком и (или) плательщиком единого платежа за месяцы (месяц), приходящиеся на период, учитываемый при исчислении социальной выплаты:
не осуществлен возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальной выплаты без учета сумм излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений на основании справки о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования, выдаваемой плательщиком по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
не произведены либо произведены не в полном объеме социальные отчисления, социальные отчисления в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальной выплаты на основании фактически поступивших социальных отчислений в указанных месяцах (месяце).
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 24 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
При этом, если по результатам проведенной проверки по имеющимся сведениям в ИС государственных органов и (или) организаций, в том числе при участии заявителя, обстоятельства несоответствия социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, предусмотренных частью первой настоящего пункта сохраняются, по выбору заявителя филиал Фонда на основании согласия заявителя, предоставляемого в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам, производит исчисление размера социальной выплаты без учета месяцев (месяца), в которых имеется несоответствие социальных отчислений либо на основании решения суда производит исчисление размера выплаты с учетом месяцев (месяца), указанных в настоящем пункте.
Сноска. Пункт 24 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. При наличии оснований филиал Фонда при рассмотрении ЭМД запрашивает из отделения Государственной корпорации подлинник справки из организаций общего среднего, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования по макету дела заявителя на социальную выплату для сверки с электронным документом.
Примечание ИЗПИ!

23. Тексеру мерзімі Қор филиалы ЭІМ тексеруге жіберген күннен бастап бір айдан аспайды.
Жүргізілген тексеру нәтижелерін ескере отырып, Қор филиалы әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
24. Егер Қор филиалы осы Қағидалардың 22 және 26-тармақтарында көзделген жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша төлеуші және (немесе) бірыңғай төлемді төлеуші әлеуметтік төлемді есептеу кезінде ескерілетін кезеңге келетін айлар (ай) үшін:
артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдарды қайтару жүзеге асырылмаған, Қор филиалы осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлеуші беретін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісі туралы анықтама негізінде артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдардың сомаларын есепке алмағанда, әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді;
бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдар жүргізілмеген не толық көлемде жүргізілмеген, Қор филиалы көрсетілген айларда (айда) нақты түскен әлеуметтік аударымдар негізінде әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
24-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бұл ретте, егер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дағы мәліметтері бойынша, оның ішінде өтініш берушінің қатысуымен жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген әлеуметтік аударымдардың, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдардың сәйкес келмеу жағдайы сақталса, өтініш берушінің таңдауы бойынша Қор филиалы осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне берілетін өтініш берушінің келісімі негізінде әлеуметтік аударымдар сәйкес келмейтін айларды (айды) ескермей әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді, не сот шешімінің негізінде осы тармақта көрсетілген айларды (айды) ескере отырып, төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Негіздер болған кезде Қордың филиалы ЭІМ қарау кезінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінен өтініш берушінің әлеуметтік төлем бойынша іс макетін электрондық құжатпен салыстыру үшін жалпы орта, техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының анықтамасының түпнұсқасын сұратады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Пункт 26 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
26. Если для принятия решения о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты выявляется необходимость приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений), филиал Фонда возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации с уведомлением о необходимости дооформления документов на назначение, социальной выплаты по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
При этом филиал Фонда обеспечивает формирование уведомления о необходимости представления дополнительных документов, с указанием:
наименования требуемого документа;
при подтверждении доходов и (или) социальных отчислений и (или) обязательных пенсионных взносов в расчетном периоде для определения размера социальной выплаты - периодов (периода), которые подлежат подтверждению;
при несоответствии социальных отчислений в расчетном периоде для определения размера социальной выплаты, в том числе их отсутствии и (или) необходимости их возврата – периодов (периода), которые подлежат приведению в соответствие.
Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя о необходимости представления дополнительных документов в отделение Государственной корпорации в течение двадцати пяти рабочих дней:
при личном обращении заявителя путем вручения уведомления о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
при наличии в ИС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о дооформлении документов регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
При наличии вопросов у заявителя, после полученного извещения о необходимости представления дополнительных документов, отделение Государственной корпорации проводит разъяснительную работу с заявителем.
При необходимости приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений) филиал Фонда посредством АИС "Е-макет" возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации, при этом заявителю направляется sms-оповещение на мобильный телефон о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты, а в "личный кабинет" на портал - электронное уведомление о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
Государственная корпорация дополняет ЭМД предоставленными заявителем дополнительными документами в течение двух рабочих дней после даты их поступления в отделение Государственной корпорации и направляет его в филиал Фонда.

26-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Егер әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін ЭІМ-ге қосымша құжаттарды (мәліметтерді) қосу қажеттігі анықталса, Қор филиалы ЭІМ-ді осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы хабардар ете отырып, Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне қайтарады.
Бұл ретте Қор филиалы:
талап етілетін құжаттың атауын;
әлеуметтік төлем мөлшерін айқындау үшін есептеу кезеңінде кірістерді және (немесе) әлеуметтік аударымдарды және (немесе) міндетті зейнетақы жарналарын растау қажет болған кезде – растауға қажет кезеңдерді (кезеңді);
әлеуметтік төлем мөлшерін айқындау үшін есептеу кезеңінде әлеуметтік аударымдар сәйкес келмеген, оның ішінде олар болмаған және (немесе) оларды қайтару қажеттігі болған кезде – сәйкестендіруге қажет кезеңдерді (кезеңді) көрсете отырып, қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабарламаны қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесі Қор филиалынан электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы хабарламаны тапсыру арқылы;
АЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жиырма бес жұмыс күні ішінде қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабардар етеді.
Құжаттарды жете ресімдеу туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабарламаны алғаннан кейін өтініш берушіде сұрақтар болған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушімен түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
ЭІМ-ге қосымша құжаттарды (мәліметтерді) қосу қажет болған кезде Қордың филиалы "Е-макет" ААЖ арқылы ЭІМ-ді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайтарады, бұл ретте өтініш берушіге әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды толық ресімдеу қажеттілігі туралы ұялы телефонға sms-хабарлама, ал порталға "жеке кабинетке" осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға құжаттарды толық ресімдеу қажеттілігі туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне келіп түскен күннен кейін екі жұмыс күні ішінде өтініш беруші ұсынған қосымша құжаттармен ЭІМ толықтырады және оны Қордың филиалына жібереді.

Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Срок дооформления не превышает тридцати рабочих дней с даты направления филиалом Фонда ЭМД на дооформление.
28. Если в течение тридцати рабочих дней требуемые документы не представлены, филиал Фонда принимает решение об отказе в назначении социальной выплаты.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 29 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
29. При подаче заявления через Государственную корпорацию отделение Государственной корпорации информирует заявителя о принятом филиалом Фонда решении о назначении или отказе в назначении социальной выплаты:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
при наличии в ИС номера мобильного телефона посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
При обращении за социальной выплатой через проактивную услугу, заявитель информируется о принятом филиалом Фонда решении о назначении или отказе в назначении социальной выплаты посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о назначении или отказе в назначении социальной выплаты регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 30 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
30. При обращении заявителя через портал, по итогам принятого филиалом Фонда решения, в АИС"Е-макет" в форме электронного документа формируется электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты согласно приложению 19 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП руководителя филиала Фонда и направляется в "личный кабинет" заявителя на портал.
31. В случае принятия решения об отказе в назначении социальных выплат, филиал Фонда указывает в решении причину отказа.
32. При смене опекуна (попечителя), получающего выплаты за опекаемого (подопечного), признанного решением суда недееспособным или ограниченно дееспособным, увеличении числа иждивенцев, в том числе выделении доли социальной выплаты отделение Государственной корпорации готовит ЭМД, дополненный вновь представленными сведениями и документами, формирует проект решения и направляет в филиал Фонда для утверждения.
Примечание ИЗПИ!

Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Жете ресімдеу мерзімі Қордың филиалы ЭІМ жете ресімдеуге жіберген күннен бастап отыз жұмыс күннен аспайды.
28. Егер отыз жұмыс күні ішінде талап етілетін құжаттар ұсынылмаса, Қор филиалы әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
29-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Мемлекеттік корпорация арқылы өтініш берген кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіні Қор филиалы қабылдаған әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім жөнінде:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидалардың 19-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны тапсыру арқылы;
АЖ-да ұялы телефонының нөмірі болған кезде sms-хабарлама өтініш берушінің ұялы телефонына жіберу арқылы хабардар етеді.
Әлеуметтік төлемге проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде Қор филиалының әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімі өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабарланады.
Әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы sms-хабарламалар осы Қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
30-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Өтініш беруші портал арқылы жүгінген кезде Қор филиалы қабылдаған шешімнің қорытындысы бойынша "Е-макет" ААЖ-да электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама қалыптастырылады, Қор филиалы басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылады және порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
31. Әлеуметтік төлемдерді тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда Қор филиалы шешімде бас тарту себебін көрсетеді.
32. Сот шешімімен іс-әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған қамқоршылықтағы (қорғаншылықтағы) адам үшін төлемдер алатын қамқоршы (қорғаншы) ауысқан, асырауындағы адамдардың саны артқан, оның ішінде асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің үлесін бөлген кезде, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жаңадан ұсынылған мәліметтермен және құжаттармен толықтырылған ЭІМ дайындайды, шешім жобасын қалыптастырады және оны бекіту үшін Қордың филиалына жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Часть вторая пункта 32 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
При изменении в ИС фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения получателя социальной выплаты в автоматическом режиме производятся изменения в ЭМД.
33. Исчисление размера социальной выплаты производится исходя из среднемесячного размера дохода участника системы обязательного социального страхования, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, и соответствующих коэффициентов.
При этом для исчисления размера социальной выплаты в среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования включается материальная выгода индивидуальным помощникам, полученная за счет средств бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При исчислении и изменении размера социальной выплаты суммы, исчисленные в тиынах, округляются до одного тенге.
Сноска. Пункт 33 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).
34. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. При исчислении размеров социальной выплаты среднемесячный размер дохода, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре календарных месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двадцать четыре по следующей формуле:
СМД = (ЕД 1 + ЕД 2 + ЕД 3.......+ ЕД 24) / 24, где:
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования;
ЕД – ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений.
Для лиц, указанных в статье 101-1 Кодекса, ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, дополнительно подтверждается сведениями согласно специальному мобильному приложению, предусмотренному Налоговым кодексом Республики Казахстан.
ЕД для лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, определяется согласно пункту 39.
Сноска. Пункт 35 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).

32-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
АЖ-да әлеуметтік төлем алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні өзгерген кезде ЭІМ-де өзгерістер автоматты режимде жүргізіледі.
33. Әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық кірісі және тиісті коэффициенттер негізге алына отырып жүргізіледі.
Бұл ретте әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының кірісінің орташа айлық мөлшеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен алынған жеке көмекшілерге материалдық пайда қосылады.
Әлеуметтік төлемдер мөлшерін есептеген және өзгерткен кезде тиындармен есептелген сомалар бір теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Ескерту. 33-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу кезінде әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық кіріс мөлшері әлеуметтік төлемді алу құқығы туындаған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) әлеуметтік аударымдар жүргізілген кірістер сомасын жиырма төртке бөлу жолымен мынадай формула бойынша айқындалады:
ОАК = (АК1 + АК2 + АК3...... + АК24) / 24, мұндағы:
ОАК – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық кірісі;
АК – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы кіріс.
Кодекстің 101-1-бабында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде есепке алынған ай сайынғы кіріс Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген арнайы мобильдік қосымшаға сәйкес мәліметтермен қосымша расталады.
Бірыңғай төлем төлеушінің жұмыскерлері болып табылатын адамдар үшін АК осы Қағиданың 39-тармағына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

36. При определении среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений в порядке, предусмотренном пунктом 35 настоящих Правил, доходы, предусмотренные частью второй пункта 3 статьи 118 Кодекса, учитываются на основании справки о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования в период применения к деятельности субъекта поправочного коэффициента 0 к ставкам социальных платежей, выдаваемой плательщиком по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
При этом периоды получения социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, подтвержденные сведениями централизованной базы данных, исключаются из расчета среднемесячного размера дохода и заменяются другими месяцами, непосредственно предшествовавшими началу периода определения среднемесячного размера дохода.
Если месяцы (месяц), предшествовавшие началу периода определения среднемесячного размера дохода приходились на период получения заявителем социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, то эти месяцы (месяц) заменяются месяцами, предшествующими началу периода получения таких выплат.
Для лиц, указанных в статьях 101-1 и 102-1 Кодекса при исчислении социальной выплаты по случаю потери кормильца доход за каждый месяц, с которого производились социальные отчисления, определяется путем деления суммы фактически поступивших социальных отчислений в месяц на ставку социальных отчислений, установленную пунктом 1 статьи 244 Кодекса.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).
37. Ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, кроме доходов лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, рассчитывается путем деления суммы поступивших социальных отчислений от плательщика за указанный месяц на ставку социальных отчислений, предусмотренную пунктом 1 статьи 244 Кодекса и умножения полученного результата на сто по следующей формуле:
ЕД = СО м / S co х 100, где:
СО м – социальные отчисления за месяц;
S co – ставка социальных отчислений.

36. Осы Қағидалардың 35-тармағында көзделген тәртіппен әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық кіріс мөлшерін айқындау кезінде Кодекстің 118-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде көзделген кірістер осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субъект қызметіне әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне 0 түзету коэффициентін қолдану кезеңіне міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісі туралы төлеуші беретін анықтаманың негізінде ескеріледі.
Бұл ретте, төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары қолданылған кезеңде қызметтің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша орталықтандырылған деректер базасының мәліметтерімен расталған әлеуметтік төлемді алу кезеңдері орташа айлық кіріс мөлшерінің есебінен алып тасталады және орташа айлық кіріс мөлшерін айқындау кезеңі басталардың тура алдындағы басқа айлармен ауыстырылады.
Егер орташа айлық кіріс мөлшерін айқындау кезеңі басталардың алдындағы айлар (ай) өтініш берушінің төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары қолданылған кезеңде қызметтің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді алу кезеңіне келсе, онда бұл айлар (ай) осындай төлемдерді алу кезеңі басталардың алдындағы айлармен (аймен) ауыстырылады.
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді есептеу кезінде Кодекстің 101-1 және 102-1-баптарында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген әрбір ай үшін кіріс нақты келіп түскен айда әлеуметтік аударымдар сомасын Кодекстің 244-бабының 1-тармағында белгіленген әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне бөлу жолымен айқындалады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
37. Бірыңғай төлемді төлеушінің жұмыскерлері болып табылатын адамдардың кірісінен басқа, әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде есепке алынған ай сайынғы кіріс Кодекстің 244-бабының 1-тармағында көзделген көрсетілген ай үшін төлеушіден түскен әлеуметтік аударымдар сомасын әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне бөлу және алынған нәтижені жүзге көбейту арқылы мынадай формула бойынша есептеледі:
АК = ӘА а / S әа х 100, мұндағы:
ӘА а – бір айдағы әлеуметтік аударымдар;
S әа – әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесі.

Сноска. Пункт 37 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, для лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, рассчитывается путем деления суммы поступивших социальных отчислений, включенных в единый платеж, за указанный месяц, на долю социальных отчислений в ставке единого платежа, установленную на соответствующий год в соответствии с частью второй пункта 3 статьи 244 Кодекса и деления полученного результата на ставку единого платежа, применяемую к объекту обложения, установленную на соответствующий год в соответствии с пунктом 1 статьи 776-3 Налогового кодекса по следующей формуле:
ЕД = СО м / Доля СО к ставке ЕП / Ставка ЕП, где:
СО м – сумма социальных отчислений за месяц, включенная в единый платеж;
Доля СО к ставке ЕП – доля социальных отчислений в ставке единого платежа, в %;
Ставка ЕП – ставка единого платежа, применяемая к объекту обложения, в %.
40. Размер ежемесячной социальной выплаты определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, за минусом пятидесяти процентов от минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату на соответствующие коэффициенты замещения дохода, стажа участия и количества иждивенцев по следующей формуле:
СВпк = (СМД – 50 % от МЗП) х КЗД х КСУ х ККИ, где:
СВпк – социальная выплата;
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, определяемый в соответствии с пунктами 35, 36 настоящих Правил;
МЗП – минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату;
КЗД – коэффициент замещения дохода;
КСУ – коэффициент стажа участия;
ККИ – коэффициент количества иждивенцев.
ККИ при одном иждивенце - 0,5; двух иждивенцах - 0,65; при трех иждивенцах – 0,8; при четырех и более иждивенцах – 1,0.
Коэффициент замещения дохода составляет 0,6.
При этом КСУ по социальной выплате составляет:
менее шести месяцев - 0,1;
от шести до двенадцати месяцев - 0,7;

Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Бірыңғай төлемді төлеушінің қызметкерлері болып табылатын адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы кіріс көрсетілген ай үшін бірыңғай төлемге енгізілген, келіп түскен әлеуметтік аударымдардың сомасын Кодекстің 244-бабының 3-тармағының екінші бөлігіне сәйкес тиісті жылға белгіленген бірыңғай төлем мөлшерлемесіндегі әлеуметтік аударымдардың үлесіне бөлу және алынған нәтижені Салық кодексінің 776-3-бабының 1-тармағына сәйкес тиісті жылға белгіленген салық салу объектісіне қолданылатын бірыңғай төлем мөлшерлемесіне бөлу жолымен, мынадай формула бойынша есептеледі:
АК = ӘА а / БТ мөлшерлемесіне ӘА үлесі / БТ мөлшерлемесі, мұндағы:
ӘА а – бірыңғай төлемге енгізілген бір айдағы әлеуметтік аударымдар сомасы;
БТ мөлшерлемесіне ӘА үлесі – бірыңғай төлем мөлшерлемесіндегі әлеуметтік аударымдардың үлесі, %;
БТ мөлшерлемесі – салық салу объектісіне қолданылатын бірыңғай төлем ставкасы, %.
40. Әлеуметтік төлемнің ай сайынғы мөлшері әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген кірістің орташа айлық мөлшерін әлеуметтік төлемге құқық туындаған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақы мөлшерінің 50 пайызын шегеріп, тиісті кірісті алмастыру, қатысу өтілі және асырауындағылар санының коэффициенттеріне көбейту жолымен мынадай формула бойынша айқындалады.
ӘТаа = (ОАК– 50 % ЕТЖ) х КАК х ҚӨК х АСК, мұндағы:
ӘТаа – әлеуметтік төлем;
ОАК – осы Қағидалардың 35, 36-тармақтарына сәйкес айқындалатын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық кірісі;
ЕТЖ – әлеуметтік төлемге құқық туындаған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақының мөлшері;
КАК – кірісті алмастыру коэффициенті;
ҚӨК – қатысу өтілінің коэффициенті;
АСК – асырауындағылар санының коэффициенті.
АСК асырауында бiр адам болса – 0,5; асырауында екi адам болса – 0,65; асырауында үш адам болса – 0,8; асырауында төрт және одан көп адам болса – 1,0 болады.
Кірісті алмастыру коэффициенті 0,6-ны құрайды.
Бұл ретте, ҚӨК:
алты айдан кем болғанда – 0,1-ді;
алты айдан он екі айға дейін – 0,7-ні;

от двенадцати до двадцати четырех месяцев - 0,75;
от двадцати четырех до тридцати шести месяцев - 0,85;
от тридцати шести до сорока восьми месяцев - 0,9;
от сорока восьми до шестидесяти месяцев - 0,95;
от шестидесяти до семидесяти двух месяцев - 1,0;
от шестидесяти и более месяцев - к 1,0 прибавляется 2 процента за каждые двенадцать месяцев стажа участия в системе обязательного социального страхования, но не более 1,3.
При стаже участия 72 и более месяцев, КСУ определяется по следующей формуле:
КСУ = 1,0 + 0,02 * ЦЕЛОЕ ((Мсо – 60 мес.)/12 мес.), где
1,0 - КСУ при стаже участия от шестидесяти до семидесяти двух месяцев;
ЦЕЛОЕ от деления разницы (Мсо – 60 мес.) на 12 мес. – количество полных лет, к которым применяется значение 0,02 за каждый год стажа участия, свыше пяти лет.
Мсо – общее количество календарных месяцев, за которые поступили социальные отчисления.
При определении коэффициента стажа участия засчитываются периоды, определенные частью четвертой пункта 2 статьи 240 Кодекса.
41. При этом, если плательщиком и (или) плательщиком единого платежа не осуществлен возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, в соответствии с пунктом 24 настоящих Правил, специалист отделения Государственной корпорации в расчете ежемесячного дохода участника системы обязательного социального страхования осуществляет корректировку сумм уплаченных социальных отчислений в сторону уменьшения на сумму излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений.
42. Если исчисленный размер социальной выплаты составляет отрицательное значение, то филиалом Фонда принимается решение об отказе в назначении социальной выплаты.
43. В случае неоднократного поступления социальных отчислений в пользу участника системы обязательного социального страхования за один и тот же месяц от одного и того же плательщика или плательщика единого платежа, суммарный доход, принимаемый для исчисления социальной выплаты за данный месяц, не превышает семикратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
44. При поступлении социальных отчислений в пользу участника системы обязательного социального страхования за один и тот же месяц от двух и более плательщиков и (или) плательщиков единого платежа ежемесячный доход от каждого плательщика по поступившим социальным отчислениям принимается в размере, не превышающем семикратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, которые впоследствии суммируются.

он екі айдан жиырма төрт айға дейін – 0,75-ті;
жиырма төрт айдан отыз алты айға дейін – 0,85-ті;
отыз алты айдан қырық сегіз айға дейін – 0,9-ды;
қырық сегіз айдан алпыс айға дейін – 0,95-ті;
алпыс айдан жетпіс екі айға дейін – 1,0-ді құрайды;
алпыс және одан да көп айдан бастап – 1,0-ге міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілінің әрбір он екі айы үшін 0,02 қосылады, бірақ 1,3-тен аспайды.
Қатысу өтілі 72 және одан да көп айды құраса, ҚӨК мынадай формула бойынша айқындалады:
ҚӨК = 1,0+0,02 * ТҰТАС ((Аәа-60 ай) / 12 ай), мұндағы
1,0 – ҚӨК қатысу өтілі алпыс айдан жетпіс екі айға дейін;
Айырмашылықты бөлуден ТҰТАС (Аәа – 60 ай) 12 айға – бес жылдан асатын қатысу өтілінен кейін әрбір жыл үшін 0,02 мәні қолданылатын толық жылдар саны.
Аәа – әлеуметтік аударымдар түскен күнтізбелік айлардың жалпы саны.
Қатысу өтілінің коэффициентін айқындау кезінде Кодекстің 240-бабы 2-тармағының төртінші бөлігінде айқындалған кезеңдер есептеледі.
41. Бұл ретте, егер төлеуші және (немесе) бірыңғай төлемді төлеуші осы Қағидалардың 24-тармағына сәйкес артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдарды қайтаруды жүзеге асырмаса, Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісін есептеуде төленген әлеуметтік аударымдардың сомаларын артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдар сомасына азайту жағына қарай түзетуді жүзеге асырады.
42. Егер әлеуметтік төлемнің есептелген мөлшері теріс мәнді құрайтын болса, онда Қордың филиалы әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
43. Бір төлеушіден немесе бірыңғай төлем төлеушіден бір ай үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының пайдасына әлеуметтік аударымдар бірнеше рет келіп түскен жағдайда, осы ай үшін әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданатын жиынтық кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының жеті еселенген мөлшерінен аспайды.
44. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының пайдасына бір ай ішінде екі және одан да көп төлеушілерден және (немесе) бірыңғай төлем төлеушілерден әлеуметтік аударымдар түскен кезде түскен әлеуметтік аударымдар бойынша әрбір төлеушіден түсетін ай сайынғы кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының жеті еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде қабылданады, олар кейіннен жинақталады.

45. Социальные отчисления, приходящиеся на период, который принимается для исчисления социальной выплаты, и поступившие в Фонд после даты обращения за ее назначением, в исчислении (определении) размера социальной выплаты не учитываются.
46. Социальные отчисления, поступившие от дохода, признанного незаконным на основании судебных актов, уплаченные за период, учтенный при определении размера социальных выплат, не учитываются при последующих обращениях участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления за назначением социальной выплаты.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 46 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
При этом информация по социальным отчислениям, поступившим от дохода, признанного незаконным на основании судебных актов и актов органа досудебного расследования, передается в Государственную корпорацию через ИС уполномоченного государственного органа.
Глава 3. Порядок приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты
Примечание ИЗПИ!
Пункт 47 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
47. Социальная выплата приостанавливается с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений (документов), в том числе из ИС, о (об):
1) отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя. При этом социальная выплата возобновляется со дня приостановления.
В этих целях отделение Государственной корпорации:
ежеквартально производит сверку с банками второго уровня, организациями, имеющими лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта" (далее - организации по выдаче социальных выплат) на факт отсутствия расходных операций три и более месяца по банковскому счету получателя;
по итогам сверки, в срок до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отделение Государственной корпорации уведомляет получателя социальной выплаты по телефону и (или) посредством передачи sms-оповещения на его мобильный телефон, при наличии в ИС номера мобильного телефона, о необходимости личного обращения в срок до 1 числа месяца, следующего за месяцем уведомления получателя в отделение Государственной корпорации с предъявлением документа, удостоверяющего личность;
в случае, если получатель не явится в отделение Государственной корпорации в установленный срок, социальная выплата приостанавливается с 1 числа месяца, следующего за месяцем уведомления получателя;

45. Қорға әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданатын кезеңге келетін әлеуметтік аударымдар оны тағайындауға өтініш берілген күннен кейін түскен жағдайда, әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеуде (айқындауда) есепке алынбайды.
46. Сот актілері мен сотқа дейінгі тергеп-тексеру органының актілері негізінде заңсыз деп танылған кірістен түскен, әлеуметтік төлемдердің мөлшерін айқындау кезінде есепке алынған кезең үшін төленген әлеуметтік аударымдар міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының әлеуметтік төлем тағайындау үшін кейінгі жүгінуі кезінде есепке алынбайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
46-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бұл ретте, сот актілері мен сотқа дейінгі тергеп-тексеру органының актілері негізінде заңсыз деп танылған кірістен түскен әлеуметтік аударымдар бойынша ақпарат уәкілетті мемлекеттік органның АЖ арқылы Мемлекеттік корпорацияға беріледі.
3-тарау. Әлеуметтік төлемдерді тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
47-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Әлеуметтік төлем мынадай мәліметтер, оның ішінде АЖ-дан алынған мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатыла тұрады:
1) алушының банктік шоты бойынша үш және одан да көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта басталады.
Осы мақсатта Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі:
екінші деңгейдегі банктермен, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдармен, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелерімен (бұдан әрі – әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымдар) тоқсан сайын алушының банк шоты бойынша үш және одан да көп ай шығыс операцияларының болмау фактісіне салыстырып тексеруді жүргізеді;
салыстырып тексеру қорытындысы бойынша, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлем алушыны телефон арқылы және (немесе) АЖ-да ұялы телефон нөмірі болған кезде оның ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы, алушыны хабарлама алған айдан кейінгі айдың 1-күніне дейінгі мерзімде жеке басын куәландыратын құжатты көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жеке өтініш жасау қажеттігі туралы хабардар етеді;
егер алушы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне белгіленген мерзімде келмеген жағдайда, алушы хабардар етілген айдан кейінгі айдың 1-күнінен бастап әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрады;

2) выезде получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан.
Лицу, выехавшему на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, являвшемуся получателем социальной выплаты и вернувшемуся обратно, в случае неполучения выплаты в стране выезда социальная выплата возобновляется со дня приостановления выплаты, но не более чем за три года перед обращением за ее получением.
При этом социальная выплата возобновляется в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан. Если в период выезда было произведено повышение социальной выплаты, ее размер устанавливается с учетом этих повышений.
В случае получения выплаты в стране выезда социальная выплата возобновляется с даты обращения при условии регистрации по постоянному месту жительства в Республике Казахстан в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан;
3) отбывании получателем, являющимся опекуном (попечителем), уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы. При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), с даты приостановления;
4) истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, удостоверения кандаса. При этом социальная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан, удостоверения кандаса;
5) наличии подтверждающего документа о проведении оперативно-розыскных мероприятий или о факте пропажи без вести в отношении получателя социальной выплаты. При этом социальная выплата возобновляется с даты вступления в силу судебного акта об отмене решения суда о признании лица без вести пропавшим, но не ранее даты приостановления;
6) прекращении получателем гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан". При этом социальная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан;
7) отчислении получателя (иждивенца) старше восемнадцати лет из организации образования или о переводе его на заочную форму обучения. При этом социальная выплата возобновляется с даты возобновления обучения в организациях образования по очной форме обучения;
8) смерти получателя (вступлении в законную силу решения суда об объявлении его умершим). При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), с даты приостановления;

2) алушының Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кетуі туралы мәліметтер.
Әлеуметтік төлем алушы болып табылатын Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кеткен және кері қайтып келген адамға шығу елінде төлем алмаған жағдайда әлеуметтік төлем тоқтатылған күннен бастап, бірақ оны алуға жүгінудің алдындағы үш жылдан аспайтын уақытқа әлеуметтік төлем қайта басталады.
Бұл ретте әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кеткен кезде белгіленген мөлшерде қайта басталады. Егер кету кезеңінде әлеуметтік төлемді арттыру жүргізілсе, оның мөлшері осы арттыруларды ескере отырып белгіленеді.
Шығу елінде төлемдерді алған болса, Қазақстан Республикасындағы тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелген жағдайда әлеуметтік төлем жүгінген күннен бастап, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету кезінде белгіленген мөлшерде қайта басталады;
3) алушының бас бостандығынан айыру түрінде сот тағайындаған қылмыстық жазаны өтеуі туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем қорғаншы (қамқоршы) тағайындаған адамға тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі;
4) шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың, қандас куәлігінің қолданылу мерзімінің өтуі туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат, қандастың куәлігі берілген күннен бастап қайта басталады;
5) әлеуметтік төлемді алушыға қатысты жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу туралы немесе хабарсыз кету фактісін растайтын құжаттың болуы туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем адамды хабарсыз кетті деп тану туралы сот шешімінің күшін жою туралы сот актісі күшіне енген күннен бастап, бірақ тоқтатыла тұрған күннен кейін қайта басталады;
6) алушының "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуы туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат берілген күннен бастап қайта басталады;
7) он сегіз жастан асқан алушыны (асырауындағы адамды) білім беру ұйымынан шығару туралы немесе оны сырттай оқу нысанына ауыстыру туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысанында оқуды қайта бастаған күннен бастап қайта басталады;
8) алушының қайтыс болуы (оны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі) туралы мәліметтер. Бұл ретте, әлеуметтік төлем қорғаншы (қамқоршы) тағайындаған адамға тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі;

9) лишении или ограничении в родительских правах получателя, о признании недействительным решения об усыновлении (удочерении) или его отмене. При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), с даты приостановления. При восстановлении в родительских правах социальная выплата возобновляется с даты вступления в силу решения суда о восстановлении или об отмене ограничений в родительских правах;
10) освобождении или отстранении опекуна (попечителя) от исполнения своих обязанностей в случаях, установленных брачно-семейным законодательством Республики Казахстан. При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), или лицу, восстановившемуся в статусе опекуна (попечителя), с даты приостановления;
11) поступлении социальных отчислений, а также обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов на индивидуальные пенсионные счета лиц, признанных безвестно отсутствующими или объявленных умершими, или поступлении информации, подтверждающей факт нахождения гражданина в живых. При этом, если факт нахождения гражданина в живых подтвердится, социальная выплата прекращается, в случае не подтверждения – социальная выплата возобновляется с даты приостановления;
12) предоставлении заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное определение размера социальной выплаты. При этом социальная выплата возобновляется в размере, определенном в соответствии с настоящими Правилами, с даты приостановления.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 48 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
48. Филиал Фонда принимает решение о приостановлении (возобновлении, прекращении) социальной выплаты (далее – решение) при поступлении сведений, предусмотренных пунктом 47 настоящих Правил для приостановления, в течение двух рабочих дней со дня поступления:
сведений из ИС государственных органов и (или) организаций в филиал Фонда, по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
проекта решения филиала Фонда о приостановлении социальной выплаты от отделения Государственной корпорации, сформированного в течение двух рабочих дней на основании сведений (документов), поступивших непосредственно в отделение Государственной корпорации от государственных органов и (или) организаций и (или) получателя социальной выплаты, по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
Отделение Государственной корпорации на основании решения филиала Фонда приостанавливает осуществление социальной выплаты.
Примечание ИЗПИ!

9) алушыны ата-ана құқықтарынан айыру немесе шектеу туралы, баланы асырап алу туралы шешімді жарамсыз деп тану немесе оның күшін жою туралы мәліметтер. Бұл ретте қамқоршы (қорғаншы) болып тағайындалған адамға әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі. Ата-ана құқықтарын қалпына келтіру кезінде әлеуметтік төлем ата-ана құқықтарын қалпына келтіру немесе шектеулердің күшін жою туралы сот шешімі күшіне енген күннен бастап қайта басталады;
10) Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасында белгіленген жағдайларда қамқоршыны (қорғаншыны) өз міндеттерін атқарудан босату немесе шеттету туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем қамқоршы (қорғаншы) болып тағайындалған адамға немесе қамқоршы (қорғаншы) мәртебесі қалпына келтірілген адамға тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі;
11) хабарсыз кетті деп танылған немесе қайтыс болды деп жарияланған адамдардың жеке зейнетақы шоттарына әлеуметтік аударымдардың, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының келіп түсуі немесе азаматтың тірі болу фактісін растайтын ақпараттың келіп түсуі туралы мәліметтер. Бұл ретте, егер азаматтың тірі екені расталса, әлеуметтік төлем тоқтатылады, расталмаған жағдайда – әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта басталады;
12) өтініш берушінің әлеуметтік төлемнің мөлшерін негізсіз айқындауға алып келген анық емес мәліметтерді ұсынуы туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күнінен бастап осы Қағидаларға сәйкес айқындалған мөлшерде қайта басталады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
48-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Қор филиалы осы Қағидалардың 47-тармағында көзделген мәліметтер келіп түскен кезде әлеуметтік төлемді тоқтата тұру (қайта бастау, тоқтату) туралы шешімді (бұдан әрі – шешім) келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күн ішінде тоқтата тұру туралы шешімді:
осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан Қордың филиалына мәліметтер келіп түскен күні;
мемлекеттік органдардан және (немесе) ұйымдардан және (немесе) әлеуметтік төлем алушыдан тікелей мемлекеттік корпорация бөлімшесіне келіп түскен мәліметтер (құжаттар) негізінде екі жұмыс күні ішінде қалыптастырылған осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесінен әлеуметтік төлемді тоқтата тұру туралы Қор филиалының шешімнің жобасы келіп түскен күні қабылдайды.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалының шешімі негізінде әлеуметтік төлемді жүзеге асыруды тоқтата тұрады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Часть первая пункта 49 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
49. Социальная выплата возобновляется по заявлению на назначение социальной выплаты через Государственную корпорацию, поданного по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, на основании документов и (или) сведений, полученных из ИС, подтверждающих истечение обстоятельств, вызвавших приостановление социальной выплаты, при условии сохранения права на социальную выплату.
При этом отделение Государственной корпорации осуществляет прием заявления и документов, необходимых для возобновления социальной выплаты, дополняет ими ЭМД получателя, формирует проект решения по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам о возобновлении социальной выплаты и направляет его на утверждение в филиал Фонда.
Решение о возобновлении социальной выплаты принимается филиалом Фонда в течение двух рабочих дней со дня поступления проекта решения.
50. При переосвидетельствовании лиц, признанных лицами с инвалидностью с детства первой или второй группы, состоявшим на иждивении умершего (признанного судом, безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, социальная выплата осуществляется со дня переосвидетельствования на основании решения филиала Фонда.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 50 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
Специалист Государственной корпорации формирует проект решения на пересмотр социальной выплаты на основании запросов в соответствующие ИС через шлюз "электронного правительства" по членам семьи, которые являются учащимися или студентами по очной форме обучения.
При этом в случае обучения в организациях образования за пределами Республики Казахстан предоставляется справка из организаций общего среднего, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования о том, что члены семьи являются учащимися или студентами по очной форме обучения, социальная выплата осуществляется на основании письменного заявления, но не ранее даты начала периода обучения, указанной в справке из организаций общего среднего, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования.
Сноска. Пункт 50 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!

49-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Әлеуметтік төлем осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген алушының Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік төлемді тағайындауға өтініші бойынша әлеуметтік төлемді алуға құқық сақталған жағдайда әлеуметтік төлемді тоқтата тұруды туындатқан мән-жайлардың аяқталғанын растайтын АЖ-дан алынған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің негізінде қайта басталады.
Бұл ретте, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемді қайта бастау үшін қажетті өтініш пен құжаттарды қабылдауды жүзеге асырады, олармен алушының ЭІМ толықтырады, осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді қайта бастау туралы шешімнің жобасын қалыптастырады және оны Қор филиалына бекітуге жібереді.
Әлеуметтік төлемді қайта бастау туралы шешімді Қор филиалы шешім жобасы келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қабылдайды.
50. Қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған, бала кезден бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар деп танылған адамдарға қайта куәландыру кезінде, әлеуметтік төлем Қор филиалының шешімі негізінде қайта куәландыру күнінен қайта басталады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
50-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік корпорацияның маманы күндізгі оқу нысаны бойынша оқушылар немесе студенттер болып табылатын отбасы мүшелері бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті АЖ-ға сұрау салу негізінде әлеуметтік төлемді қайта қарау шешімінің жобасын қалыптастырады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде білім беру ұйымдарында оқыған жағдайда жалпы орта, техникалық, кәсіптік, ортадан кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан отбасы мүшелері білім алушылар немесе күндізгі оқу нысаны бойынша студент болып табылатыны туралы анықтаманы ұсынған кезде әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған сәттен бастап, бірақ жалпы орта, техникалық, кәсіптік, ортадан кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан берілген анықтамада көрсетілген оқу кезеңінің басталу күнінен кешіктірмей жазбаша өтініштің негізінде қайта басталады.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Пункт 51 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
51. При увеличении количества иждивенцев перерасчет размера социальной выплаты производится на основании письменного заявления получателя социальной выплаты члена семьи, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом, безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца:
с даты начала периода обучения, при предоставлении справки из организаций общего среднего, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования;
со дня смерти кормильца (но не ранее даты рождения ребенка, при его рождении после смерти кормильца), при включении в состав иждивенцев получателя социальной выплаты члена семьи, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, по основанию, предусмотренному подпунктом 2) пункта 2 статьи 239 Кодекса.
Лицам, имеющим право на выделение доли социальной выплаты, перерасчет размера социальной выплаты производится со дня подачи письменного заявления.
Если один из членов семьи, состоявший на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, не реализовал свое право на обращение за социальной выплатой, то она назначается указанному лицу с даты обращения в Фонд в случае выделения социальной выплаты в соответствии с пунктом 5 статьи 239 Кодекса, а в случае невыделения – с даты возникновения права на социальную выплату.
При этом перерасчет (пересмотр) размера производится с даты возникновения права на социальную выплату по параметрам расчета, действующим на момент обращения с учетом произведенных повышений социальной выплаты. Перерасчет размера социальной выплаты при уменьшении числа иждивенцев производится филиалами Фонда при получении сведений из ИС государственных органов и (или) организаций, путем принятия решения филиала Фонда о перерасчете социальной выплаты по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
При отсутствии сведений из ИС государственных органов и (или) организаций, при уменьшении количества иждивенцев, отделение Государственной корпорации формирует проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты и направляет в филиал Фонда по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
В случае, когда заявитель своевременно не известил об обстоятельствах, влияющих на размеры социальной выплаты для лиц, потерявших кормильца, их размеры пересматриваются с момента наступления указанных обстоятельств, но не ранее момента их назначения.
Новый размер социальной выплаты рассчитывается путем деления текущего размера социальной выплаты на текущий коэффициент количества иждивенцев и умножения результата на вновь установленный коэффициент количества иждивенцев.
На основании заявления получателя социальной выплаты о перерасчете размера социальной выплаты отделением Государственной корпорации формируется проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты для утверждения филиалом Фонда по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!

51-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Асырауындағы адамдар саны ұлғаю кезінде асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу әлеуметтік төлемді алушының, қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасы мүшелерінің жазбаша өтініші негізінде:
жалпы орта, техникалық, кәсіптік, ортадан кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан анықтама ұсынған кезде оқу кезеңінің басталу күнінен;
Кодекстің 239-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген негіз бойынша қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасының мүшесін әлеуметтік төлем алушының асырауындағылардың құрамына қосқан кезде асыраушы қайтыс болған күннен бастап (асыраушы қайтыс болғаннан кейін туған кезде, баланың туған күнінен ерте емес) жүргізіледі.
Әлеуметтік төлемнің үлесін бөлуге құқығы бар адамдарға әлеуметтік төлем мөлшерін қайта есептеу жазбаша өтініш берген күннен бастап жүргізіледі.
Егер қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушысының асырауында болған отбасы мүшелерінің бірі әлеуметтік төлем алуға өтініш жасау құқығын іске асырмаса, онда ол Кодекстің 239-бабының 5-тармағына сәйкес әлеуметтік төлем бөлінген жағдайда ол Қорға жүгінген күннен бастап аталған адамға, ал бөлінбеген жағдайда – әлеуметтік төлем құқығы туындаған күннен бастап тағайындалады.
Бұл ретте, мөлшерді қайта есептеу (қайта қарау) әлеуметтік төлемнің жүргізілген көтерулерін ескере отырып, өтініш берілген сәтте қолданыста болатын есептеу параметрлері бойынша әлеуметтік төлемге құқық туындаған күннен бастап жүргізіледі. Асырауындағы адамдар саны азайған кезде әлеуметтік төлем мөлшерін қайта есептеуді осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан мәліметтер алу жолымен Қор филиалдары әлеуметтік төлемді қайта есептеу туралы Қор филиалының шешімі негізінде жүргізеді.
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан мәліметтер болмаған кезде, асырауындағы адамдардың саны азайған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жарияланған) асыраушының асырауындағы адамдардың біріне әлеуметтік төлем тоқтатылған күннен бастап әлеуметтік төлем тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімнің жобасын қалыптастырады және осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қордың филиалына жібереді.
Өтініш беруші асыраушысынан айырылған адамдар үшін әлеуметтік төлемнің мөлшеріне әсер ететін мән-жайлар туралы уақтылы хабарламаған жағдайда, олардың мөлшері көрсетілген мән-жайлар басталған сәттен бастап, бірақ олар тағайындалған сәттен ерте емес қайта қаралады.
Әлеуметтік төлемнің жаңа мөлшері әлеуметтік төлемнің ағымдағы мөлшерін асырауындағы адамдар санының ағымдағы коэффициентіне бөлу және нәтижені жаңадан белгіленген асырауындағы адамдар санының коэффициентіне көбейту арқылы есептеледі.
Әлеуметтік төлемді алушының әлеуметтік төлем мөлшерін қайта есептеу туралы өтініші негізінде Мемлекеттік корпорация бөлімшесі осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қор филиалының бекітуі үшін әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы Қор филиалының шешім жобасын қалыптастырады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Пункт 52 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
52. Филиал Фонда принимает решение о прекращении социальной выплаты в течение двух рабочих дней со дня поступления:
1) сведений из ИС государственных органов и (или) организаций, по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам, о (об):
смерти единственного лица, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом, безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца. При этом социальная выплата осуществляется по месяц смерти (по месяц вступления в законную силу решения суда об объявлении его безвестно отсутствующим или умершим) включительно;
вынесении подразделением медико-социальной экспертизы решения о признании единственного лица, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом, безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, трудоспособным. При этом социальная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем, в котором он признан трудоспособным;
окончании срока установления инвалидности единственного лица, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом, безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца. При этом социальная выплата прекращается со дня окончании срока установления инвалидности;
2) проекта решения филиала Фонда по форме согласно приложению 22 настоящих Правил от отделения Государственной корпорации, сформированного в течение двух рабочих дней на основании сведений (документов), поступивших от государственных органов и (или) организаций и (или) получателя социальной выплаты, в случаях:
представления получателем недостоверных документов (сведений), послуживших основанием для принятия решения о назначении социальной выплаты. При этом социальная выплата прекращается со дня ее назначения;
подачи заявления получателем на прекращение социальной выплаты по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам. При этом социальная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем подачи заявления.
53. Отделение Государственной корпорации на основании решения филиала Фонда прекращает осуществление социальной выплаты.
При этом отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления решения филиала Фонда уведомляет получателя о прекращении социальной выплаты с указанием причин по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам, при личном обращении заявителя путем вручения уведомления либо посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещение об уведомлении получателя регистрируется в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.

52-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Қор филиалы мыналар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешім қабылдайды:
1) осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан мынадай мәліметтер келіп түскенде:
қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған жалғыз адамның қайтыс болуы туралы. Бұл ретте әлеуметтік төлем қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) айды қоса алғанда жүзеге асырылады;
медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған жалғыз адамды еңбекке қабілетті деп тану туралы шешім шығарған жағдайда. Бұл ретте, әлеуметтік төлем ол еңбекке қабілетті деп танылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады;
қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған жалғыз адамның мүгедектігін белгілеу мерзімі аяқталған күннен бастап. Бұл ретте әлеуметтік төлем мүгедектік белгіленген мерзім аяқталған күннен бастап тоқтатылады;
2) Мемлекеттік корпорация бөлімшесінен мынадай жағдайларда осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тоқтату туралы Қор филиалының мемлекеттік органдардан және (немесе) ұйымдардан түскен мәліметтер (құжаттар) негізінде екі жұмыс күні ішінде қалыптастырылған шешім жобасы:
алушы әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешім қабылдауға негіз болған анық емес құжаттарды (мәліметтерді) ұсынған жағдай. Бұл ретте, әлеуметтік төлем тағайындалған күнінен бастап тоқтатылады;
алушы осы Қағидалардың 24-қосымшасына сәйкес нысан бойынша алушы әлеуметтік төлемді тоқтатуға өтініш берген жағдай. Бұл ретте, әлеуметтік төлем өтініш берілген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады.
53. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалының шешімі негізінде әлеуметтік төлемді жүзеге асыруды тоқтатады.
Бұл ретте, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалының шешімі келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себептерін көрсете отырып, өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде әлеуметтік төлемді тоқтату туралы хабарлама беру жолымен немесе өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы алушыны хабардар етеді.
Алушының хабарландырылуы туралы sms-хабарлама осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.

54. При поступлении социальных отчислений в Фонд за период, который был принят для исчисления социальной выплаты, после даты обращения за ее назначением перерасчет размера назначенной социальной выплаты получателю не производится.
55. Филиал Фонда пересматривает принятые решения о назначении (отказе в назначении), приостановлении, возобновлении, прекращении социальных выплат, в том числе принятые территориальными подразделениями ведомства по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования, при выявлении неправомерного назначения (отказа в назначении), приостановления, возобновления, прекращения социальной выплаты, противоречащих условиям Кодекса и настоящих Правил, а также законодательству, действующему на момент вынесения таких решений, на основании судебных решений, письменных поручений ведомства по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования или Фонда.
Глава 4. Порядок осуществления социальной выплаты
56. Лица, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан либо получатели, прибывшие из других регионов Республики Казахстан, представляют заявление на запрос дела получателя социальной выплаты по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам, если иное не предусмотрено законами и международными договорами.
Отделением Государственной корпорации осуществляется запрос дела получателя по прежнему местожительству заявителя.
57. Лица, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан из других стран, представляют заявление на назначение социальной выплаты через Государственную корпорацию по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и документы, предусмотренные в Перечне основных требований согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
58. Лицам, выехавшим на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан, являвшимися получателями социальной выплаты и вернувшимся обратно, при неполучении выплат в стране выезда, социальная выплата возобновляется со дня прекращения выплаты, но не более чем за три года перед обращением за ее получением на основании документов, предусмотренных Перечнем основных требований.
При этом социальная выплата возобновляется в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан. Если в период выезда было произведено повышение социальной выплаты, их размер устанавливается с учетом этих повышений.
При получении социальной выплаты в стране выезда социальная выплата возобновляется с даты обращения, при условии регистрации по постоянному месту жительства в Республике Казахстан в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан на основании документов, предусмотренных в Перечне основных требований согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Утверждение решения о возобновлении производятся филиалом Фонда в соответствии с главой 3 настоящих Правил.

54. Әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданған кезең үшін Қорға әлеуметтік аударымдар оны тағайындауға өтініш берілген күннен кейін түскен кезде алушыға тағайындалған әлеуметтік төлем мөлшерін қайта есептеу жүргізілмейді.
55. Қор филиалы Кодекстің және осы Қағидалардың шарттарына, сондай-ақ осындай шешімдер шығарылған кезде қолданыста болған заңнамаға қайшы келетін заңсыз тағайындалған (тағайындаудан бас тартылған), тоқтатыла тұрған, қайта басталған, тоқтатылған әлеуметтік төлемдер анықталған жағдайда әлеуметтік төлемдерді тағайындау (тағайындаудан бас тарту), тоқтата тұру, қайта бастау, тоқтату туралы, оның ішінде әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау жөніндегі ведомствоның аумақтық бөлімшелері қабылдаған әлеуметтік төлемдер сот шешімдері, әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау жөніндегі ведомствоның немесе Қордың жазбаша тапсырмалары негізінде қабылданған шешімдерді қайта қарайды.
4-тарау. Әлеуметтік төлемді жүзеге асыру тәртібі
56. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген адамдар не Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінен келген алушылар, егер заңдарда және халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді алушының ісіне сұрау салуға өтініш береді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының ісіне сұрау салуды өтініш берушінің бұрынғы тұрған жері бойынша жүзеге асырады.
57. Басқа елдерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген адамдар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік төлемді тағайындауға өтінішті және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Негізгі талаптар тізбесінде көзделген құжаттарды ұсынады.
58. Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткен және қайтып келген, әлеуметтік төлемді алушылар болып табылатын адамдар кеткен елінде әлеуметтік төлемді алмаған кезде, әлеуметтік төлем тоқтатылған күннен бастап, бірақ Негізгі талаптар тізбесінде көзделген құжаттар негізінде оларды алу үшін жүгінер алдындағы үш жылдан асырылмай қалпына келтіріледі.
Бұл ретте әлеуметтік төлемдер Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету сәтінде белгіленген мөлшерде қалпына келтіріледі. Егер кету кезеңінде әлеуметтік төлемдерге арттыру жүргізілген болса, олардың мөлшері осы арттырулар ескеріле отырып белгіленеді.
Кеткен елінде төлемді алған кезде, әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасында тұрғылықты жері бойынша тіркелген жағдайда, Қазақстан Республикасынан тыс тұрған уақытта белгіленген мөлшерде Негізгі талаптар тізбесінде көзделген құжаттар негізінде қайта жүргізіледі.
Қайта бастау туралы шешімді бекітуді осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес Қордың филиалы жүргізеді.

59. Дело получателя социальной выплаты, выехавшего в другие регионы Республики Казахстан, высылается по электронному запросу других отделений Государственной корпорации.
Отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня подачи заявления направляет электронный запрос в отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя.
Отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня поступления запроса формирует электронную справку-аттестат, удостоверенную ЭЦП отделения Государственной корпорации по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам, и направляет в отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя.
60. В случае выезда получателя за пределы Республики Казахстан отделением Государственной корпорации на основании заявления получателя по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам, дело получателя выдается на руки получателю или высылается по запросу уполномоченных органов других стран.
При отсутствии дела получателя на бумажном носителе, отделением Государственной корпорации на основе ЭМД формируется бумажный вариант дела получателя социальной выплаты по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам и выдается на руки получателю или высылается по запросу уполномоченных органов других стран.
61. Повышение размеров социальной выплаты из Фонда производится на основании решения Правительства Республики Казахстан лицам, которым назначены соответствующие социальные выплаты на дату повышения в соответствии с пунктом 4 статьи 240 Кодекса.
Повышение производится путем умножения назначенного размера социальной выплаты на дату повышения, на соответствующий процент повышения.
62. Отделение Государственной корпорации формирует проекты решений филиала Фонда о повышении размера социальной выплаты, по форме согласно приложению 30 к настоящим Правилам, по каждому лицу, которому назначена социальная выплата на дату повышения, для утверждения филиалом Фонда.
63. На основании утвержденных филиалом Фонда решений о назначении (перерасчете, возобновлении) социальной выплаты, Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней обеспечивает включение сумм назначенной (пересчитанной, возобновленной) социальной выплаты в потребность в средствах на социальную выплату, которая представляется в Фонд ежемесячно к 25 числу месяца, предшествующему месяцу выплаты.
64. Фонд формирует прогнозные данные по исчислению потребности средств на социальную выплату на ежедневной основе.

59. Қазақстан Республикасының басқа өңірлеріне кеткен әлеуметтік төлем алушының ісі Мемлекеттік корпорацияның басқа бөлімшелерінің электрондық сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтінішті берген күннен бастап екі жұмыс күн ішінде алушының бұрынғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электрондық сұрау салу жібереді.
Алушының бұрынғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі сұрау салу келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күн ішінде осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық анықтама-аттестатты қалыптастырады және алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жолдайды.
60. Алушы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кеткен жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініші негізінде алушының ісін алушының қолына береді немесе басқа елдердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Алушының қағаз жеткізгіштегі ісі болмаған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі ЭІМ негізінде осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем алушының ісінің қағаз нұсқасын қалыптастырады және алушының қолына беріледі немесе басқа елдердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша жібереді.
61. Қордан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін арттыру Кодекстің 240-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде арттыру күніне тиісті әлеуметтік төлемдер тағайындалған адамдарға жүргізіледі.
Арттыру – арттыру күніне тағайындалған әлеуметтік төлемнің мөлшерін тиісті арттыру процентіне көбейту жолымен жүргізіледі.
62. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалының бекітуі үшін осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындалған әрбір адам бойынша төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін арттыру туралы шешімдердің жобаларын қалыптастырады.
63. Қор филиалы бекіткен әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу, қайта бастау) туралы шешімдердің негізінде Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде тағайындалған (қайта есептелген, қайта басталған) әлеуметтік төлемнің сомаларын қорға ай сайын төлем айының алдындағы айдың 25-күнiне ұсынылатын әлеуметтік төлемдерге қаражат қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді.
64. Қор әлеуметтік төлемге қаражаттың қажеттілігін есептеу бойынша болжамды деректерді күнделікті негізде қалыптастырады.

65. Фонд производит ежедневное финансирование Государственной корпорации для осуществления социальной выплаты по графику.
Государственная корпорация, получив средства, в течение трех рабочих дней осуществляет социальные выплаты получателям.
Государственная корпорация:
ежемесячно не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, подписывает акт сверки с Фондом по перечисленным средствам для осуществления социальной выплаты;
не позднее трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, предоставляет в Фонд информацию по перечисленным суммам социальной выплаты, а также по возвратам излишне зачисленной (выплаченной) социальной выплаты и обязательных пенсионных взносов, удержанных из нее, в форме сведений о движении денежных средств Фонда в Государственной корпорации по социальной выплате по случаю потери кормильца согласно приложению 31 к настоящим Правилам.
66. Социальная выплата производится Государственной корпорацией путем:
зачисления средств на банковские счета или электронных денег на электронные кошельки электронных денег получателей;
доставки на дом получателям через территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Доставка социальной выплаты на дом получателям производится следующим категориям:
лицам с инвалидностью первой группы;
лицам, имеющим медицинское заключение о том, что они нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
лицам, проживающим в сельской местности, при отсутствии территориальных подразделений акционерного общества "Казпочта".
67. В случае изменения номера банковского счета получателя (опекуна, попечителя), способа выплаты, местожительства получателя (опекуна, попечителя), получатель (опекун, попечитель) подает в отделение Государственной корпорации заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.
68. В случае если лицо на момент помещения в исправительное учреждение является получателем социальной выплаты, отделение Государственной корпорации по месту нахождения исправительного учреждения на основании заявления указанного лица, представленного администрацией исправительного учреждения, осуществляет социальную выплату.
69. В случае неполучения социальных выплат получателем за время нахождения в исправительных учреждениях, выплата возобновляется в соответствии с настоящими Правилами.
70. Сумма социальной выплаты, не полученная своевременно либо полученная не полностью по вине Государственной корпорации и (или) филиала Фонда выплачивается за прошлое время со дня возникновения права на нее без ограничения сроков в следующих случаях:

65. Қор әлеуметтік төлемдерді кесте бойынша жүзеге асыру үшін Мемлекеттік корпорацияға күн сайын қаржыландыруды жүргізеді.
Мемлекеттік корпорация қаражат ала отырып, алушыларға әлеуметтік төлемді төлеуді үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Мемлекеттік корпорация:
ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру үшін аударылған қаражат бойынша Қормен салыстырып тексеру актісіне қол қояды;
есепті айдан кейінгі айдың үш жұмыс күнінен кешіктірмей Қорға аударылған әлеуметтік төлем сомалары бойынша, сондай-ақ одан артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемнің және одан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының қайтарылуы бойынша ақпаратты осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес Қордың Мемлекеттік корпорациядағы асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы мәліметтер нысанында Қорға береді.
66. Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдерді:
қаражатты алушылардың банк шоттарына немесе электрондық ақшаны электрондық ақшаның электрондық әмияндарына аудару;
"Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері арқылы алушыларға үйлеріне жеткізіп беру жолымен жүргiзедi.
Әлеуметтік төлемдерді алушыларға үйге жеткізіп беру мынадай санаттағы адамдарға:
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
бөгде адамның күтіміне мұқтаж және денсаулық жағдайы бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар адамдарға;
"Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері болмаған ауылдық жерде тұратын адамдарға жүргізіледі.
67. Алушының (қамқоршының, қорғаншының) банк шотының нөмірі, төлеу тәсілі, алушының (қамқоршының, қорғаншының) тұрғылықты жері өзгерген жағдайда алушы (қамқоршы, қорғаншы) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен осындай өзгерістер туралы өтініш береді.
68. Егер адам түзеу мекемесіне орналастырылған сәтте әлеуметтік төлем алушы болып табылса, түзеу мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі түзеу мекемесінің әкімшілігі ұсынған, көрсетілген адамның өтініші негізінде әлеуметтік төлемді жүзеге асырады.
69. Алушы түзеу мекемелерінде болған уақытында әлеуметтік төлемдерді алмаған жағдайда, төлем осы Қағидаларға сәйкес қалпына келтіріледі.
70. Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) Қор филиалының кінәсінен уақтылы не толық алынбаған әлеуметтік төлемдер сомаларын төлеу мынадай жағдайларда:

1) обращения получателя социальной выплаты с заявлением в отделение Государственной корпорации при самостоятельном выявлении несвоевременной либо неполной выплаты социальной выплаты;
2) поступления решения суда о выплате (назначении) получателю сумм социальной выплаты;
3) выявления несвоевременной либо неполной выплаты социальной выплаты ведомством по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования, Государственной корпорацией или Фондом.
71. При выявлении факта несвоевременной либо неполной выплаты сумм социальной выплаты Государственная корпорация:
устанавливает причину несвоевременной либо неполной выплаты по получателям;
составляет расчет суммы дополнительной потребности средств, необходимых для выплаты сумм социальной выплаты, не полученных своевременно либо не полностью;
формирует проект решения филиала Фонда о выплате суммы социальной выплаты, не полученной своевременно либо не полностью по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам, и направляет в филиал Фонда для утверждения.
72. При обжаловании решений, действий (бездействий) филиала Фонда и (или) его должностных лиц, Государственной корпорации и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг, жалоба подается на имя руководителя филиала Фонда, Государственной корпорации или на имя руководителя Фонда, руководителя уполномоченного государственного органа.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес филиала Фонда, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственной услуги производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
В соответствии с пунктом 3 статьи 98 АППК РК, орган, рассматривающий жалобу, заслушивает должностное лицо, чей административный акт, административное действие (бездействие) оспаривается, участника административной процедуры в соответствии со статьей 73 АППК РК.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес филиала Фонда или Государственной корпорации, не позднее трех рабочих дней со дня поступления и административное дело направляются в орган, рассматривающий жалобу.
При этом филиал Фонда, Государственная корпорация вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если они в течение трех рабочих дней примут решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

1) әлеуметтік төлем алушы әлеуметтік төлемдердің уақтылы не толық төлемегенін өздігінен анықтаған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне өтінішпен жүгінгенде;
2) алушыға әлеуметтік төлемдер сомаларын төлеу (тағайындау) туралы соттың шешімі келіп түскенде;
3) міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау жөніндегі ведомство, Мемлекеттік корпорация немесе Қор әлеуметтік төлемдердің уақтылы не толық төленбегенін анықтағанда оған құқық туындаған күннен бастап өткен уақыт үшін мерзімдерді шектемей төленеді.
71. Әлеуметтік төлем сомаларын уақтылы не толық төлемеу фактісі анықталған кезде Мемлекеттік корпорация:
алушылар бойынша уақтылы не толық төленбеу себебін анықтайды;
уақтылы немесе толық алынбаған әлеуметтік төлем сомаларын төлеу үшін қажетті қаражаттың қосымша қажеттілігі сомасының есебін жасайды;
осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уақтылы не толық алынбаған әлеуметтік төлем сомаларын төлеу туралы шешімнің жобасын қалыптастырады және бекіту үшін Қордың филиалына жібереді.
72. Қор филиалының және (немесе) оның лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша қызметкерлерінің әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану Қор филиалы басшысының атына, Мемлекеттік корпорацияның немесе Қор басшысының атына, уәкілетті мемлекеттік орган басшысының атына беріледі.
Қор филиалының атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы ол тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
ӘРПК-нің 98-бабы 3-тармағына сәйкес шағымды қарайтын орган әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетiне (әрекетсiздiгiне) дау айтылатын лауазымды адамды, ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес әкімшілік рәсімге қатысушыны тыңдайды.
Қор филиалының немесе Мемлекеттік корпорацияның атына түскен өтініш берушінің шағымы әкімшілік іспен түскен күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей шағымды қарайтын органға жіберіледі.
Бұл ретте, Қордың филиалы, Мемлекеттік корпорация, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
Шағымды қарайтын органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы ол тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

73. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги заявитель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
74. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
75. Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня выявления излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной выплаты уведомляет получателя о необходимости возврата излишне зачисленной (выплаченной) суммы социальной выплаты с указанием причин по форме согласно приложению 33 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 76 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
76. Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной выплаты осуществляется на счет Государственной корпорации для перечисления в Фонд:
по заявлению получателя, путем внесения им денежных средств на счет Государственной корпорации или подачи заявления на удержание из социальной выплаты. При поступлении заявления получателя на удержание из социальной выплаты отделение Государственной корпорации производит удержания на основании решения филиала Фонда об удержании суммы социальной выплаты, подготовленного отделением Государственной корпорации по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам;
на основании письма отделения Государственной корпорации.
При этом отделение Государственной корпорации представляет в организацию по выдаче социальной выплаты письмо с приложением необходимого документа (сведений о смерти либо выезде получателя за пределы Республики Казахстан, полученных из ИС), подтверждающего обоснованность возврата выплат в Государственную корпорацию для перечисления в Фонд;
по решению суда;
от третьих лиц, в добровольном порядке, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и индивидуального идентификационного номера получателя социальной выплаты.
Государственная корпорация не позднее трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, перечисляет на счет Фонда возвраты излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной выплаты.
77. В случаях ошибочного перечисления сумм социальной выплаты Государственная корпорация направляет в организацию по выдаче социальных выплат информацию об отзыве платежного поручения или приостановлении исполнения указания, по форме и способом, установленным договором между Государственной корпорацией и организацией по выдаче социальной выплаты.
На основании информации об ошибочном перечислении либо отзыве или приостановлении исполнения указания, организация по выдаче социальной выплаты осуществляет возврат денег в Государственную корпорацию, либо приостанавливает исполнение указания.

73. Өтініш беруші көрсетілген мемлекеттік қызметтер нәтижесімен келіспеген жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
74. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа шағымдануға жол беріледі.
75. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемнің артық есептелген (төленген) сомалары анықталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде алушыны осы Қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себептерін көрсете отырып, әлеуметтік төлемнің артық есептелген (төленген) сомасын қайтару қажеттігі туралы хабардар етеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
76-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Әлеуметтік төлемдердің артық есептелген (төленген) сомаларын қайтару Қорға аудару үшін Мемлекеттік корпорацияның шотына:
алушының өтініші бойынша, оның Мемлекеттік корпорацияның шотына ақша қаражатын енгізу немесе әлеуметтік төлемнен ұстап қалуға өтініш беру арқылы. Алушының әлеуметтік төлемнен ұстап қалуға өтініші келіп түскен жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі дайындаған Қор филиалының әлеуметтік төлем сомасын ұстап қалу туралы шешімі негізінде ұстап қалуды жүргізеді;
Мемлекеттік корпорация бөлімшесі хатының негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымға Қорға аудару үшін төлемдерді Мемлекеттік корпорацияға қайтарудың негізділігін растайтын қажетті құжатты (АЖ-дан алынған алушының қайтыс болғаны не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кетуі туралы мәліметтерді) қоса бере отырып, хат ұсынады;
соттың шешімі бойынша;
үшінші тұлғалардан ерікті түрде, әлеуметтік төлемді алушының тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) және жеке сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорация есепті айдан кейінгі айдың үш жұмыс күнінен кешіктірмей Қордың шотына әлеуметтік төлемнің және одан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының қайтаруға жататын артық есептелген (төленген) сомаларын аударады.
77. Әлеуметтік төлемнің сомалары қате аударылған жағдайларда Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымға Мемлекеттік корпорация мен әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйым арасындағы шартта белгіленген нысан бойынша және тәсілмен төлем тапсырмасын кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпарат жолдайды.
Әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйым қате аударым не кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпараттың негізінде ақшаны Мемлекеттік корпорацияға қайтаруды жүзеге асырады не нұсқауды орындауды тоқтата тұрады.

78. Для списания сумм социальной выплаты, излишне зачисленной (выплаченной) получателям по причинам, независящим от них, специалист Фонда, отделения Государственной корпорации на основании доверенности, выданной на представление интересов Фонда, обращается с заявлением в судебные органы в порядке, установленном действующим гражданско-процессуальным законодательством Республики Казахстан, для вынесения судебного решения о невозможности возврата сумм в связи с неизвестностью местонахождения должника, невозможностью установления личности должника (ответчика) или отсутствием наследников.
Списание излишне перечисленных (выплаченных) сумм производится по акту списания на основании судебных актов, которые хранятся три года.
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 79 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
79. ИС уполномоченного государственного органа обеспечивает комплекс мероприятий, направленных на обеспечение бесперебойного функционирования и актуализации ИС в соответствии с их назначением. ИС уполномоченного государственного органа обеспечивает полноту, достоверность, актуальность и своевременность передаваемых данных.
Информационное взаимодействие осуществляется через Единую транспортную среду государственных органов Республики Казахстан с применением ЭЦП. Защита информации при информационном обмене обеспечивается как за счет использования единой защищенной транспортной среды государственных органов, так и за счет мероприятий технического и организационного характера.
80. Дела получателей социальной выплаты, по которым осуществляется выплата (действующие дела), хранятся в архиве Государственной корпорации.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 80 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
ЭМД хранятся постоянно в ИС уполномоченного государственного органа.
81. Дела получателей социальной выплаты, по которым приостановлена выплата, хранятся отдельно от действующих дел с отметкой "на контроле" до обращения самого получателя.
По истечении шести месяцев дело снимается с учета с указанием даты и суммы последней выплаты и сдается в архив Государственной корпорации. По приостановленным на срок более шести месяцев делам получателей социальной выплаты Государственной корпорацией социальные выплаты возобновляются по решению филиала Фонда.
Восстановление дубликата дела получателя социальной выплаты производится на основании решения филиала Фонда.
В правом верхнем углу на обложке восстановленного дубликата дела получателя социальной выплаты проставляется отметка "Дубликат".
Примечание ИЗПИ!

78. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қатыссыз себептермен алушыларға артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомаларын есептен шығару үшін Қордың, Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы Қордың мүддесін білдіруге берілген сенімхат негізінде, Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық-процессуалдық заңнамасымен белгіленген тәртіппен сот органдарына борышкердің қайда екендігі белгісіз болуына, борышкердің (жауапкердің) кім екенін анықтауға мүмкіндік болмауына немесе мұрагерлерінің болмауына байланысты соманы қайтару мүмкін еместігі туралы сот шешімін шығару үшін өтінішпен жүгінеді.
Артық аударылған (төленген) сомаларды есептен шығару есептен шығару актісі бойынша сот актілерінің негізінде жүргізіледі, олар үш жыл сақталады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
79-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Уәкілетті мемлекеттік органның АЖ-ы олардың мақсатына сәйкес АЖ үздіксіз жұмыс істеуін және өзектілендірілуін қамтамасыз етуге бағытталған кешенді іс-шараларды қамтамасыз етеді. Уәкілетті мемлекеттік органның АЖ берілетін деректердің толықтығын, дұрыстығын, өзектілігін және уақтылығын қамтамасыз етеді.
Ақпараттық өзара іс-қимыл ЭЦҚ қолдана отырып, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының Бірыңғай тасымалдау (ақпарат беру) ортасы арқылы жүзеге асырылады. Ақпарат алмасу кезінде ақпаратты қорғау мемлекеттік органдардың бірыңғай қорғалған ақпарат беру ортасын пайдалану есебінен де, техникалық және ұйымдастырушылық сипаттағы іс-шаралар есебінен де қамтамасыз етіледі.
80. Төлем жүзеге асырылатын әлеуметтік төлем алушылардың істері (қолданыстағы істер) Мемлекеттік корпорацияның мұрағатында сақталады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
80-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЭІМ уәкілетті мемлекеттік органның АЖ-да тұрақты сақталады.
81. Төлемі тоқтатыла тұрған әлеуметтік төлем алушылардың істері алушының жүгінуіне дейін "Бақылауда" белгісімен қолданыстағы істерден жеке сақталады.
Алты айдан кейін соңғы төлемнің күні мен сомасын көрсете отырып іс есептен шығарылады және Мемлекеттік корпорацияның архивіне тапсырылады. Мемлекеттік корпорация алты айдан астам мерзімге тоқтатыла тұрған әлеуметтік төлем алушылардың істері бойынша әлеуметтік төлемдерді Қор филиалының шешімі бойынша қайта басталады.
Әлеуметтік төлем алушының ісінің телнұсқасын қалпына келтіру Қор филиалының шешімі негізінде жүзеге асырылады.
Әлеуметтік төлем алушының қалпына келтірілген ісінің телнұсқасы мұқабасының оң жақ үстіңгі бұрышында "Телнұсқа" деген белгі қойылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Пункт 82 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
82. Филиалы Фонда обеспечивают внесение в автоматизированном режиме данных о стадии оказания государственной услуги в ИС мониторинга оказания государственных услуг.
Приложение 1
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери кормильца
Форма
Код района __________________
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд
социального страхования"
по _________ области (городу)
Заявление на назначение социальной выплаты по
случаю потери кормильца через Государственную корпорацию
От гражданина (ки) _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "___" _____________ года
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН):
Банковские реквизиты:
Наименование банка ______________________________
Банковский счет № _______________________________
Электронный кошелек электронных денег
________________________________________________
Прошу назначить (выделить долю, возобновить, пересчитать) мне социальную
выплату по случаю потери кормильца (с указанием количества иждивенцев).
Сведения о составе семьи:
1) _________________________________________
2) _________________________________________
3) _________________________________________
4) _________________________________________
5) _________________________________________
6) _________________________________________
7) _________________________________________
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих изменение
(приостановление, прекращение) размера социальной выплаты по случаю потери кормильца,
а также об изменении места жительства (в том числе выезд за пределы Республики
Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной
корпорации в течение десяти календарных дней со дня возникновения таких изменений.
Уведомлен(а) о необходимости ежегодного предоставления (в начале учебного года)
справки из организации общего среднего, технического и профессионального,
послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования о том, что члены семьи
являются учащимися или студентами, обучающимися по очной форме обучения.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
Обеспечиваю достоверность предоставленных данных и подтверждаю подлинность
предоставленных документов.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом на постоянной основе, необходимых для
назначения, возобновления, перерасчета выплаты, а также для выполнения Государственной
корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан
и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с
правом передавать мои персональные данные, в том числе осуществлять трансграничную
передачу данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных
и их защите": да/нет.
Даю согласие на определение среднемесячного дохода для назначения социальной
выплаты по случаю потери кормильца по поступившим социальным отчислениям на момент
моего обращения, с уведомлением о поступивших социальных отчислениях ознакомлен:
да/нет.
Даю согласие на получение сведений о себе, как о владельце банковского счета и
номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии
уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых
организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные
подразделения акционерного общества "Казпочта": да/нет.
Даю согласие на получение сведений с налоговых органов, являющихся налоговой
тайной, необходимых для назначения социальной выплаты по случаю потери кормильца в

82-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Қордың филиалдары мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің АЖ-ға автоматтандырылған режимде енгізуді қамтамасыз етеді.
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ауданның коды
____________________
____________________________
облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының
филиалы
Мемлекеттік корпорация арқылы асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға өтініш
Азамат __________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні ____ жылғы "__"_____________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): _______________
Банк деректемелері: ______________________________
Банктің атауы ___________________________________
Банк шотының № ________________________________
Электрондық ақшаның электрондық әмияны_________________________________________________
Маған асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем (үлесті бөлуді, жалғастыруды, қайта есептеуді) (көрсете отырып асырауындағы адамдардың саны) тағайындауды сұраймын.
Отбасы құрамы туралы мәліметтер:
1) _________________________________________
2) _________________________________________
3) _________________________________________
4) _________________________________________
5) _________________________________________
6) _________________________________________
7) _________________________________________
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер (тоқтата тұру, тоқтату), сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осындай өзгерістер туралы күнтізбелік он күн ішінде хабарлау қажеттігі туралы хабардармын.
Отбасының мүшелері күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын оқушылар немесе студенттер болып табылатыны туралы жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан анықтаманы жыл сайын (оқу жылының басында) ұсыну қажеттігі туралы хабардармын.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
№ р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескерту
1
2
3
Ұсынылған құжаттардың анықтығын қамтамасыз етемін және ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Дербес деректерімді беру, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілген кез келген тәсілмен әлеуметтік төлемдерді тағайындау, қайта бастау, қайта есептеу үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорацияның өз міндеттемелерін орындауы үшін тұрақты негізде Қазақстан Республикасының заңнамасымен рұқсат етілетін менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін: иә/жоқ.
Мен өтініш берген сәтте келіп түскен әлеуметтік аударымдар бойынша асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін орташа айлық кірісті айқындауға келісім беремін, келіп түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен таныстым: иә/жоқ.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Казпошта" акционерлік қоғамының аумақтық құрылымдық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін: иә/жоқ.

соответствии с пунктом 2 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других
обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)": да/нет.
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (об отказе)
социальной выплаты по случаю потери кормильца путем sms-оповещения, посредством
телефонной связи: да/нет.
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета или
электронного кошелька электронных денег для зачисления пособий и (или) социальной
выплаты по случаю потери кормильца, выплачиваемых из бюджета и (или)
Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги,
находящиеся на таком счете, в том числе на электронные деньги на электронных кошельках
электронных денег не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Контактный телефон, электронный адрес, местонахождение организации -плательщика
______________________________________________________________________________
Контактные данные заявителя:
______________________________________________________________________________
Телефон ______________________________ мобильный ______________________________
дата подачи заявления:
"__" ________20__года
Подпись заявителя ______________________________________
Дата принятия документов
______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), и подпись лица,
принявшего документы
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(линия отреза отрывного талона)
Заявление от _______ _______________________ с прилагаемыми документами
принято, дата регистрации заявления: "__" __________20____года
В случаях выявления отсутствия документа (документов), необходимого для назначения
социальной выплаты по случаю потери кормильца __________________________________,
срок оказания государственной услуги продлевается в соответствии
с действующим законодательством
____________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), и подпись лица, принявшего документы
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 2
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Код района _________________________________
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования"
по ___________________________ области (городу)
Заявление на назначение социальной выплаты по случаю
потери кормильца через веб-портал "электронного правительства"
Cведения о заявителе:
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН):
_________________________________________________
От гражданина (ки) ________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения:
"_____" ____________ ______ года
Прошу назначить мне социальную выплату по случаю потери кормильца
Подтверждение государственных органов:
Данные заявителя:
Вид документа, удостоверяющего личность: _________________________
Банковские реквизиты:
Наименование банка__________________________________________
Банковский счет № ___________________________________________
Тип счета: текущий ___________________________________________
Реквизиты банка второго уровня (БВУ):
Банковский идентификационный код: __________________________
Индивидуальный идентификационный код: _____________________
Бизнес идентификационный номер:____________________________
Электронный кошелек электронных денег ________________________
Сведения о составе семьи заявителя
№ п/п
ИИН
Фамилия, имя, отчество (при наличии) членов семьи
Родственное отношение к заявителю Примечание
Дата и год рождения
1
2
Сведения об опекунстве/попечительстве над заявителем/иждивенцем
№ п/п
Номер и дата
решения об
опекунстве/
попечительстве
Орган выдавший
решение об
опекунстве/
попечительстве
Фамилия, имя отчество (при наличии), дата рождения опекуна
Фамилия, имя отчество
(при наличии) опекаемого/
иждивенца
Дата
рождения
опекаемого/
иждивенца
1
2
Сведения об усыновлении (удочерении) из информационной системы РАГС
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения заявителя
Фамилия,
имя, отчество
(при его
наличии)
усыновленного/
удочеренного ребенка
Дата
рождения
усыновленного/
удочеренного
Наименование
органа,
выдавшего
документ
№ решения
Дата
решения
Дата вступления решения в законную силу
1
2
Обеспечиваю достоверность предоставленных данных и подтверждаю подлинность
предоставленных документов.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом на постоянной основе, необходимых для
назначения, а также для выполнения Государственной корпорацией своих обязательств в
соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) международными
договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои
персональные данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в
соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на определение среднемесячного дохода для назначения социальной
выплаты по случаю потери кормильца по поступившим социальным отчислениям на момент
моего обращения, с уведомлением о поступивших социальных отчислениях ознакомлен.
Даю согласие на получение сведений о себе, как о владельце банковского счета и
номерах банковских счетов, в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии
уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых
организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные
подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на получение сведений с налоговых органов, являющихся налоговой
тайной, необходимых для назначения социальной выплаты по случаю потери кормильца в

"Салық және басқа да бюджетке төленетін міндетті төлемдер (Салық кодексі) туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 30-бабының 2-тармағына сәйкес құпия болып табылатын салық органдарынан асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті мәліметтерді алуға келісім беремін: иә/жоқ.
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы телефон байланысы арқылы SMS-хабарлама жолымен хабарламаға алуға келісім беремін: иә / жоқ.
Бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмианын ашу мүмкіндігі, сондай-ақ осы шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электрондық әмианындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейтіндігі туралы хабардармын.
Төлеуші-ұйымның байланыс телефоны, электрондық мекенжай, орналасқан жері
_________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Телефоны ____________
Ұялы телефоны __________
Өтініш берген күні: 20 ____ жылғы "___" _________
Өтініш берушінің қолы ___________________
Құжаттар қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(үзбелі талонды қию сызығы)
___________________________________________өтініші қоса берілген құжаттармен
қабылданды, өтініш тіркелген күн:
20___жылғы "___" ______________________________________________________
әлеуметтік төлемді тағайындауға қажетті құжаттың (құжаттардың) жоқ екені анықталған жағдайларда, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі қолданыстағы заңнамаға сәйкес ұзартылады.
_________________________________________________________________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ауданның коды
_________________________
___________________________
облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының
филиалы
"Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға өтініш
Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН):
_________________________________________________
Азамат ________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні: ______ жылғы "_____" ____________
Маған асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауды сұраймын.
Мемлекеттік органдардың растауы:
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Банк деректемелері:
Банктің атауы ___________________________
Банк шотының №____________________________________
Шот түрі: ағымдағы________________________________________
________________________________________
________________________________________
Екінші деңгейдегі банк (ЕДБ):деректемелері
Банктік сәйкестендіру коды: __________________________
Жеке сәйкестендіру коды:_____________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: _____________________________
Электрондық ақшаның электрондық әмияны ________________________
Өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтер
№ р/с
ЖСН
Отбасы мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (болса)
Өтініш берушіге туыстық қатынасы ескерту
Туған жылы және күні
1
2
Өтініш берушіге/асырауындағы адамға қамқоршылық/қорғаншылық белгілеу туралы мәліметтер:
№ Р/с
Қамқоршылық/қорғаншылық туралы шешімнің нөмірі және күні
Қамқоршылық/ қорғаншылық туралы шешімді берген орган
Қамқоршының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні
Қамқоршылығындағы/ асырауындағы адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қамқоршылығындағы/ асырауындағы адамның туған күні
1
2
Асырап алу туралы АХАТ ақпараттық жүйесінен мәліметтер:
№ Р/с
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтініш берушінің туған күні
Асырап алынған баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Асырап алған баланың туған күні
Құжатты берген органның атауы
Шешімнің №
Шешімнің күні
Шешімнің
заңды
күшіне
енген күні
1
2
Ұсынылған құжаттардың анықтығын қамтамасыз етемін және ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Төлемді тағайындау, қайта бастау, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес менің дербес деректерімді үшінші тұлғаларға беру құқығымен өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті тұрақты негізде Қазақстан Республикасының заңнамасында рұқсат етілген кез келген тәсілмен менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыруға келісім беремін.
Өтініш берген сәтімде келіп түскен әлеуметтік аударымдар бойынша асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін орташа айлық кірісті айқындауға келісім беремін, келіп түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен таныстым.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.

соответствии с пунктом 2 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других
обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (об отказе)
социальной выплаты по случаю потери кормильца путем sms-оповещения, посредством
электронной или телефонной связи.
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета или
электронного кошелька электронных денег для зачисления пособий и (или) социальной
выплаты по случаю потери кормильца, выплачиваемых из бюджета и (или)
Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги,
находящиеся на таком счете, в том числе на электронные деньги на электронных кошельках
электронных денег не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Контактный телефон, электронный адрес, местонахождение организации-плательщика
__________________________________________________________________
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний _________________________________________________
мобильный ________________________________________________________
Сведения о заявителе подтверждаются Министерством юстиции
Республики Казахстан (МЮ РК)
__________________________________________________________________
(электронная цифровая подпись (ЭЦП) МЮ РК)
Банковские реквизиты заявителя подтверждаются БВУ ___________________
(ЭЦП БВУ)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
___________________________________________________________________
"Подтверждаю достоверность предоставленных данных" ЭЦП
___________________________________________________________________
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих изменение
(приостановление, прекращение) размера выплачиваемой выплаты, а также об изменении
местожительства (в том числе. выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных,
банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации в течение десяти
календарных дней со дня возникновения таких изменений.
ЭЦП ______________________________________
Дата и время подписания заявления:
_____._______._____ года _____часов ______ минут ______ секунд
Примечание ИЗПИ!
Приложение 3 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 3
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма

"Салық және басқа да бюджетке төленетін міндетті төлемдер (Салық кодексі) туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 30-бабының 2 – тармағына сәйкес құпия болып табылатын салық органдарынан асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті мәліметтерді алуға келісім беремін:
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы sms-хабарлама жолымен телефон байланысы арқылы хабарламаға келісім беремін.
Бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) асыраушысынан айырылуы жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмианын ашу мүмкіндігі, сондай-ақ осы шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электродық әмианындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейтіндігі туралы хабардармын.
Төлеуші-ұйымның байланыс телефоны, электрондық мекенжайы, орналасқан жері
______________________________________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Үй телефоны ____________
ұялы телефоны __________
Өтініш беруші туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (ҚР Әділетмині) растайды
_________________________________________________________
(ҚР Әділетмині электрондық цифрлық қолтаңбасы (ЭЦҚ))
Өтініш берушінің банктік деректемелерін ЕДБ растайды ______________________
(ЕДБ ЭЦҚ)
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________________________________________________________________
"Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын" ЭЦҚ
_________________________________________________________________
Төленетін төлем мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер (тоқтата тұру, тоқтату), сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осындай өзгерістер туындаған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде хабарлау қажеттігі туралы хабардармын.
ЭЦҚ ______________________________________
Өтінішке қол қойылған күні мен уақыты:
_____._______.____ жыл _____сағат _____минут _____секун
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальной выплаты по случаю потери кормильца"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" и его филиалы (далее - Услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "электронного правительства" (далее - портал);
3) абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
Через Государственную корпорацию, карьерный центр - восемь рабочих дней. Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут, карьерный центр – время на ожидание - 30 минут.
Максимально допустимое время обслуживания заявителя: в Государственной корпорации – 20 минут, карьерный центр населения – 30 минут. Через портал, портал ЭБТ, объекты информатизации банков второго уровня или абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) – четыре рабочих дня
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) /бумажная/проактивная
5
Результат оказания государственной услуги
Государственную корпорацию:
Уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
На портале: электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП руководителя филиала услугодателя, направленное в "личный кабинет" заявителя на портал.
При оказании через абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу): Sms-оповещение на мобильный телефон заявителя.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Государственная корпорация - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы және оның филиалдары (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметтер көрсету тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация)
2) "электронды үкімет" веб-порталы (www.egov.kz) (бұдан әрі - портал);
3) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация арқылы - сегіз жұмыс күні
Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 15 минут.
Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің уақыты – 20 минут.
Портал немесе ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) – төрт жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету түрі
Электрондық (жартылай автоматтандырылған) /қағаз түрінде/проактивті
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Порталда: осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы Көрсетілетін қызметті беруші филиалы басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылған порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберілген электрондық хабарлама.
Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) көрсету кезінде: өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) Мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.

2) Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. При обращении заявителя через портал за назначением социальной выплаты по случаю потери кормильца после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у заявителя для оказания государственной услуги
1.Заявитель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) для оказания государственной услуги при обращении в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронный документ из сервиса цифровых документов, или удостоверение кандаса для лиц, имеющих статус кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности); свидетельство о смерти кормильца (либо справку, содержащую сведения из записей актов гражданского состояния о смерти, или уведомление о смерти, полученное посредством портала) или решение суда о признании лица безвестно отсутствующим или об объявлении умершим;
3) свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей), либо электронный документ из сервиса цифровых документов (либо справка, содержащая сведения из записей актов гражданского состояния о рождении) для идентификации;
4) документы или сведения, подтверждающие родственные отношения с умершим (признанным судом безвестно отсутствующим или объявленным умершим), свидетельства о рождении ребенка (детей), регистрации рождения ребенка вне пределов Республики Казахстан, выданного компетентными органами иностранных государств при наличии консульской легализации либо специального штампа (апостиля) умершего кормильца и о заключении (расторжении) брака (супружества) либо справка о заключении брака, об усыновлении (удочерении), об установлении отцовства (материнства);
5) справки из организации общего среднего, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования о том, что члены семьи в возрасте от восемнадцати до двадцати трех лет являются обучающимися или обучавшимися по очной форме обучения, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (обновляется ежегодно). При этом в случае обучения в организациях образования за пределами Республики Казахстан предоставляется справка с организации образования, в которой должны быть отражены: полное наименование учебного заведения, фамилия, имя, отчество (при его наличии) обучающегося, его дата рождения, форма обучения (при наличии), курс и период обучения на указанном курсе, печать организации образования и подпись уполномоченного лица. Нахождение обучающегося в академическом отпуске подтверждается справкой с организации образования;

2) Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
3) портал - тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда. Өтініш беруші портал арқылы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін жүгінгенде, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш берген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні іске асырылады.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш берушіден талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш беруші (немесе нотариат растаған сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 1-тармағына сәйкес жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат немесе қандас мәртебесі бар адамдар үшін қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі);
Асыраушысының қайтыс болуы туралы куәлік (не қайтыс болу туралы азаматтық хал актілері жазбаларындағы мәліметтерді қамтитын анықтама немесе портал арқылы алынған қайтыс болу туралы хабарлама) немесе адамды хабар-ошарсыз кетті деп тану немесе қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі;
3) сәйкестендіру үшін баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (не туу туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын анықтама);
4) қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) адаммен туыстық қатынастарды растайтын құжаттар немесе мәліметтер, баланың (балалардың) туу туралы мәліметтері, қайтыс болған асыраушының консулдық легализациясы не арнайы штампы (апостилы) болған кезде шет мемлекеттердің құзырлы органдары берген баланың Қазақстан Республикасынан тыс жерде тууын тіркеу туралы және неке (ерлі-зайыптылық) және некені бұзу туралы, асырап алу туралы, әке (ана) болуды белгілеу туралы куәліктер;
5) жалпы орта, техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымынан он сегіз жастан жиырма үш жасқа дейінгі отбасы мүшелерінің күндізгі оқу нысаны бойынша білім алушылар немесе білім алушылар болып табылатыны туралы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтамалар (жыл сайын жаңартылады). Бұл ретте Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде білім беру ұйымдарында оқыған жағдайда білім беру ұйымынан анықтама ұсынылады, онда: оқу орнының толық атауы, білім алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), оның туған күні, оқу нысаны (бар болса), көрсетілген курста оқу курсы мен кезеңі, білім беру ұйымының мөрі және уәкілетті тұлғаның қолы. Білім алушының академиялық демалыста болуы білім беру ұйымының анықтамасымен расталады;

6) При установлении опеки (попечительства), представляется документ, подтверждающий установление опеки (попечительства). Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
2. Заявитель при обращении через портал, для оказания государственной услуги предоставляет заявление в форме электронного документа, удостоверенное своей электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя, о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также сведения о документах, предусмотренных при обращении в отделении Государственной корпорации и содержащихся в электронном заявлении, заявитель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
3. Через проактивную услугу: для назначения социальной выплаты по случаю потери кормильца - согласие заявителя на оказание проактивной услуги, а также принятие обязательств и подтверждение или предоставление номера банковского счета, направляются заявителем посредством абонентского устройства сотовой связи.
При этом, представление номера банковского счета не требуется при возможности получения их из банка второго уровня. Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных документов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;

6) қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленген кезде, қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат ұсынылады. Құжаттарды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, соның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді. Өтініш беруші осы тармақта көрсетілген құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға берген кезде көрсетілетін қызметті алушыға өтініште көзделген құжаттарды қабылдау туралы белгісі бар электрондық қолхат немесе үзбелі талон беріледі.
2. Өтініш беруші Мемлекеттік қызмет көрсету үшін портал арқылы жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті ұсынады. Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді, сондай-ақ Мемлекеттік корпорация бөлімшесінде жүгінген кезде көзделген және электрондық өтініште қамтылған құжаттар туралы мәліметтерді өтініш беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Өтініш берушіге құжаттарды портал арқылы берген кезде – оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
3. Проактивті қызмет арқылы: асыраушысынан айырылу жағдай бойынша әлеуметтік төлем тағайындау үшін – көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы жіберетін банктік шот нөмірін растау немесе ұсыну.
Бұл ретте, оларды екінші деңгейдегі банктен алу мүмкін болған кезде банк шотының нөмірін ұсыну талап етілмейді. Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттардың сервисінен цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде бір реттік құпия сөзді жіберу жолымен немесе қысқа мәтінді хабар жіберу жолымен порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі жағдайында іске асырылған интеграция арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттардың, деректердің және мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

3) непредставление запрашиваемого Услугодателем при проверке документа и (или) сведений, необходимых для назначения социальной выплаты по случаю потери кормильца;
4) отрицательное значение исчисленного размера социальной выплаты по случаю потери кормильца;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Государственная услуга оказывается в бумажной форме, в электронной форме, а также через проактивную услугу (при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи заявителя на портале, получении уполномоченным органом по контролю в сфере обязательного социального страхования уведомления о регистрации смерти физического лица, имевшего нетрудоспособных иждивенцев в информационной системе "Регистрационный пункт "ЗАГС", наличии факта участия кормильца в системе обязательного социального страхования).
Назначение социальной выплаты по случаю потери кормильца через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.
Заявителям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр "1414", 8 800 080 7777.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz. Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием ЭЦП или одноразового пароля.
Приложение 4
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Угловой штамп
организации образования
дата выдачи, исх. №
СПРАВКА

3) тексеру кезінде Көрсетілетін қызметті беруші сұратқан асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау үшін қажетті құжатты және (немесе) мәліметтерді ұсынбауы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
5) асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің есептелген мөлшерінің теріс мәні негіз болып табылады.
10
Мемлекеттік қызметтер көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар, оның ішінде электрондық түрде және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін
Мемлекеттік қызмет қағаз нысанында, электрондық нысанында, сондай-ақ проактивті қызмет арқылы (көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөмірін порталда тіркеген, міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау жөніндегі уәкілетті орган "АХАЖ "Тіркеу пункті" ақпараттық жүйесінде еңбекке қабілетсіз асырауындағы адамдар болған жеке тұлғаның қайтыс болуын тіркеу туралы хабарламаны алған кезде, асыраушысының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу фактісінің болуы) көрсетіледі. Проактивті қызмет арқылы асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау қызметтерді көрсету субъектісінің бастамасымен ұсынылады, оны көрсету үшін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы жіберілген міндетті келісімі қажет.
Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушылар "1414", 8 800 080 77 77 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгінгенде, мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Өтініш берушінің мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен статусы туралы ақпаратты "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызметтер көрсетілетін мекенжайлар мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі – www. enbek.gov.kz, "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы – www. gov4c. kz.
Цифрлық құжаттардың сервисі ЭЦҚ немесе бір реттік құпиясөзді пайдалана отырып, "Egov mobile" мобильді қосымшада тіркелген пайдаланушылар үшін қолжетімді болады.
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Оқу орнының
бұрыштама мөртабаны
берiлген күнi, шығ. №
АНЫҚТАМА

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дана гражданину (ке)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) обучающегося, с указанием даты
рождения, ИИН) в том, что он(а) действительно является обучающимся
____________________________________________
(полное название и адрес организации образования)
____________________________________________
__________________ класса/курса
Наименование группы, литера, код группы _____________________________________
форма обучения ______________________
Справка действительна на 20___/20___ учебный год.
Справка выдана для предъявления _________________________ по месту требования.
Срок обучения в организации образования ____________ лет,
период обучения с ____ 20__года по ____ 20___ года.
Примечание: справка действительна 1 год
Место печати
организации образования
Руководитель организации образования
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии). (подпись или электронная цифровая подпись)
Примечание ИЗПИ!
Приложение 5 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 5
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Уведомление № ______
о социальных отчислениях, поступивших за расчетный период,
для определения размера социальной выплаты по случаю потери
кормильца за участника системы обязательного социального
страхования (за умершего кормильца)
от "_____" ________20____ года
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" доводит до
Вашего сведения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя __________________________________
Дата рождения участника системы обязательного социального страхования (умершего
кормильца) _____________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН):_________________________________
Дата риска:_____________________________________________________________________
Дата поступления
БИН предприятия
Наименование предприятия
КНП
За период
Сумма социальных отчислений, тенге
Суммы обязательных пенсионных взносов, тенге
1
2
3
4
5
6
7
Скачать
Определение месячных доходов
Период
Суммы, принятые из социальных отчислений, тенге
Исчисленный доход
Суммы, принятые из обязательных пенсионных взносов, тенге
Исчисленный доход
Внимание! - имеется не соответствие либо социальные отчисления в периоде отсутствуют
1
2
3
4
5
6
Скачать
Рекомендация: в столбце 6, при наличии несоответствий социальных отчислений
доходу работника согласно перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов
выявленных АИС "Е-макет" на дату Вашего обращения, в соответствующей строке будет
стоять отметка "(!)", то есть отметка укажет на периоды (месяца) в которых выявлены
несоответствия, такие факты потребуют дополнительного дооформления (проверки)
филиалом Государственного фонда социального страхования.
Ответственный специалист __________________
Приложение 6
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Расписка об отказе в приеме заявления и документов
от "___" _________ 20 ____ года
Гражданин (ка)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____" ________________ ____ года
Дата обращения "___" _________________________ 20 ____ года
Отказано в приеме заявления на назначение социальной выплаты по случаю потери
кормильца_________________________________________________________________
(указание причины)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Место печати
Приложение 7
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Код района _______________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № ______________
от "_____" ______________ 20___ года
филиала акционерного общества "Государственный фонд социального
страхования" по ______________________ области (городу) о назначении
(перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты по случаю
потери кормильца

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат ____________________________________________
Анықтама Азаматқа (ке)берілген
________________________________________________________________ (күні көрсетіле
отырып, білім алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ЖСН) бұл шын мәнінде білім
алушы болып табылады ____________________________________________ (білім беру
ұйымының толық атауы және мекен-жайы)
____________________________________________ __________________ сынып / курс
Топтың, Литердің атауы, топтың коды _____________________________ оқыту нысаны
______________________ Анықтама 20 _ _ _ / 20 _ _ оқу жылына жарамды. Анықтама ұсыну
үшін берілген_________________________ талап ету орны бойынша. Білім беру
ұйымдарында оқу мерзімі____________ жылдар, оқу кезеңі 20 _ _ жылғы _ _ __ _ - 20___
жылғы_________. Ескерту: Анықтама 1 жылға жарамды Басып шығару орны білім беру
ұйымдары Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса). (қолтаңба немесе электрондық цифрлық қолтаңба)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы (қайтыс болған асыраушы) үшін асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін есепті кезеңге түскен әлеуметтік аударымдар туралы
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ ______ хабарлама
20____ жылғы "_____" ________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы Сіздің назарыңызға жеткізеді
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________________
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының (қайтыс болған асыраушы үшін) туған күні_____________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН):___________________________________
Тәуекел күні:__________________________________
Түскен күні
Кәсіпорынның БСН
Кәсіпорынның атауы
ТТК
Кезең үшін
Әлеуметтік аударымның сомасы, тенге
Міндетті зейнетақы жарналарының сомалары, теңге
1
2
3
4
5
6
7
Айлық кірісті анықтау
Түскен күні
Әлеуметтік аударымдардан қабылданған сома, теңге
Есептелген табыс
Міндетті зейнетақы жарналарынан қабылданған сомалар, теңге
Есептелген табыс
Назар аударыңыз! - сәйкессіздік бар немесе кезеңде әлеуметтік аударымдар түспеген
1
2
3
4
5
6
Ұсыныс: 6-бағанда сіз өтініш берген күні анықталған "Е-макет" ААЖ міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомаларына сәйкес қызметкердің табысына әлеуметтік аударымдар сәйкес келмеген жағдайда, тиісті жолда" (!) ", яғни белгі сәйкессіздіктер анықталған кезеңдерді (айларды) көрсетеді, мұндай фактілер Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының филиалымен қосымша ресімдеуді (тексеруді) талап етеді.
Жауапты маман __________________
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Өтінішті және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
20__ жылғы "__" _______________
Азамат _______________________________________________________________ (өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні _____ жылғы "___" ___________________
Өтініш берген күні 20__ жылғы "__" ____________
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға өтінішті
қабылдаудан_______________________________________ байланысты бас тартылды.
(себебін көрсету)
_________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
Мөрдің орны
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Ауданның коды_______________________
Облыс(қала) _____________________
_____________________ облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20____ жылғы "__" _______________№ _______ шешімі

1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьями 239, 240 Социального кодекса
Республики Казахстан социальную выплату по случаю потери кормильца (далее –
социальная выплата):
№ дела ____________________
Фамилия ______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при наличии) __________________________________________
Дата рождения ________________________ пол _______________________________
(число, месяц, год)                         (жен, муж)
Дата обращения: "____" ___________________ 20___ года
Дата возникновения права на социальную выплату "___" _______ 20__ года
Общее количество иждивенцев_______________________________________________
Стаж участия умершего кормильца в системе обязательного социального страхования на
"____" _____________ 20__ года ____ месяцев
Учтен среднемесячный доход с ________ 20__ года по __________ 20____года
__________________________________________________________тенге.
Общий размер социальной выплаты по случаю потери кормильца в сумме
_______________________________________________________ тенге
(сумма цифрами и прописью)
с _______ 20___ года по __________ 20______ года.
2. Выделить долю социальной выплаты по случаю потери кормильца на ____человек:
Основному получателю в размере_________ тенге с "___" ____ 20 __ года
по "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка)_____ ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
б) на иждивенца ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
1) долевому получателю в размере __________ тенге с "___" _____ 20 __ года
по "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка)___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
2) долевому получателю в размере ____________ тенге с "___" _________20__ года
по "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка)___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
Продолжать по числу выделенных долей
3. Отказать в назначении социальной выплаты по случаю потери кормильца
_______________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 8
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Электронный журнал регистрации и учета заявлений граждан на
назначение социальной выплаты по случаю потери кормильца в
Государственной корпорации
Код отделения
Дата обращения
Дата регистрации
№ заявления
Фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя
Дата рождения
ИИН заявителя
Вид выплаты
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
№ дела
Дата решения о назначении (отказе в назначении)
Дата риска
Срок оказания
Размер социальной выплаты по случаю потери кормильца
Инспектор
Статус ЭМД
9
10
11
12
13
14
15
Приложение 9
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Электронный журнал регистрации заявлений (заявок) граждан на
назначение социальной выплаты по случаю потери кормильца
Дата поступления заявки
Время поступления заявки
Код отделения
Дата регистрации
№ Заявки
Код услуги
Фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя
Дата рождения
ИИН заявителя
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Вид выплаты
№ дела
Дата решения о назначении (отказе в назначении)
Дата риска
Срок оказания
Размер социальной выплаты по случаю потери кормильца
Инспектор
Статус ЭМД
10
11
12
13
14
15
16
17
Приложение 10
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Справка о стаже участия в системе обязательного социального
страхования и среднемесячном доходе участника системы
обязательного социального страхования
___________________________________________________________
(наименование отделения Государственной корпорации)
Индивидуальный счет № _____________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _____________________
Фамилия ___________________________________________________________
Имя _______________________________________________________________
Отчество (при наличии) ______________________________________________
Наименование плательщика, плательщика единого платежа
Дата платежа социальных отчислений
БИН или ИИН плательщика, плательщика единого платежа
Социальные отчисления
Сумма обязательных пенсионных взносов
Период (месяц и год)
Сумма социальных отчислений (тенге)
1
2
3
4
5
6
Итого:
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования
_____________________________________________________________
(количество календарных месяцев из графы 4 прописью)
Среднемесячный доход для исчисления, перерасчета размера социальной выплаты по случаю
потери кормильца за последние 24 месяца ______________________
Ответственный исполнитель: __________________________________
Дата и время выписки: ________________________________________
Дата распечатки: ______________________________________________
Приложение 11
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Код района_______________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № ______________ от "_____" ______________ 20___ года
филиала акционерного общества "Государственный фонд социального
страхования" по _________________________ области (городу) о
назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты
по случаю потери кормильца

1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 239, 240-баптарына сәйкес асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем (бұдан әрі - әлеуметтік төлем) тағайындалсын (қайта есептелсін).
Істің № ____________________
Тегі ______________________________________________________
Аты ______________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _______________________________________
Туған күні __________________ жынысы ________________________________
(күні, айы, жылы)                   (ер, әйел)
Жүгінген күні: 20___ жылғы "____" ___________________
Әлеуметтік төлем құқығының пайда болған күні 20__ жылғы "___" _______
Асырауындағы адамдардың жалпы саны______________________________
Қайтыс болған асыраушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі
20__ жылғы "____" _____________ _____ ай.
20__ жылғы "___" ________ бастап 20__ жылғы "___" __________ қоса алғанда
__________________________________________ теңге орташа айлық кіріс ескерілді.
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің жалпы мөлшері
20__ жылғы ________ бастап 20____жылғы________дейін ___________________ теңге.
(сомасы сандармен және жазумен)
2. Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің үлесі ____ адамға бөлінсін:
Негізгі алушыға ______ теңге мөлшерінде 20__ жылғы "____" _____________
бастап 20__ жылғы "____" _____________ дейін
Азамат_____ ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы адамға _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
б) асырауындағы адамға ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
1) үлестік алушыға 20__ жылғы "____" _____________
бастап 20__ жылғы "____" _____________ дейін__________ теңге
Азамат___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы адамға ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
2) үлестік алушыға 20__ жылғы "____" _____________
бастап 20__ жылғы "____" _____________ дейін__________ теңге
Азамат___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы адамға _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
Бөлінген үлестер саны бойынша жалғастыру
3. Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын.
________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Филиал басшысы ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Мемлекеттік корпорацияда асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға азаматтардың өтiнiштерiн тіркеудің және есепке алудың электрондық журналы
Бөлімше коды
Жүгінген күні
Тіркеу күні
Өтініштің №
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Өтініш берушінің ЖСН
Төлемнің түрі
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Істің №
Тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімнің күні
Тәуекел күні
Көрсету мерзімі
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем мөлшері
Инспектор
ЭІМ дәрежесі
9
10
11
12
13
14
15
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға азаматтардың өтiнiштерiн (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналы
Өтінімнің келіп түскен күні
Өтінімнің келіп түскен уакыты
Бөлімше коды
Тіркеу күні
Өтінімнің №
Қызмет коды
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Өтініш берушінің ЖСН
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Төлем түрі
Істің №
Тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімнің күні)
Тәуекел түрі
Кезең мерзімі
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшері
Инспектор
ЭІМ дәрежесі
10
11
12
13
14
15
16
17
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және орташа айлық кірісі туралы анықтама ___________________________________________________________ (Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің атауы)
Жеке шотының № _____________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмері (ЖСН)_____________________
Тегі ___________________________________________________________
Аты _______________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ______________________________________________
Төлеушінің, бірыңғай төлем төлеушінің атауы
Әлеуметтік аударымдар төленген күн
Бірыңғай төлем төлеушінің
БСН/ ЖСН
Әлеуметтік аударымдар
Міндетті зейнетақы жарналарының сомасы
Кезеңі (айы және жылы)
Әлеуметтік аударымдардың сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілі
____________________________________________
(4-бағандағы күнтізбелік айлардың саны жазбаша)
Әлеуметтік төлем мөлшерін есептеу, қайта есептеу үшін
соңғы 24 айдағы орташа айлық кіріс _______
Жауапты орындаушы: ________________________________________
Үзінді көшірменің күні және уақыты:_________________________________
Басып шығарылған күн:___________________
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Ауданның коды ________________
Облыс (қала) _____________________
_______________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының асыраушысынан айырылуы жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20__ жылғы "___" ____________ № _________ шешімі

1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьями 239, 240 Социального кодекса
Республики Казахстан социальную выплату по случаю потери кормильца (далее –
социальная выплата):
№ дела ____________________
Фамилия __________________________________________________________
Имя ______________________________________________________________
Отчество (при наличии) _____________________________________________
Дата рождения ______________________ пол ________________________________
(число, месяц, год)                   (жен, муж)
Дата обращения: "____" ___________________ 20___ года
Дата возникновения права на социальную выплату "___" _______ 20__ года
Общее количество иждивенцев______________________________
Стаж участия умершего кормильца в системе обязательного социального
страхования на "____" _____________ 20__ года ____ месяцев
Учтен среднемесячный доход с ________ 20__ года по __________ 20____года
__________________________________________________________тенге.
Общий размер социальной выплаты по случаю потери кормильца в сумме
_______________________________________________________ тенге
(сумма цифрами и прописью) с _______ 20___ года по __________ 20______ года
2. Выделить долю социальной выплаты по случаю потери кормильца на
__________________ человек:
Основному получателю в размере_________ тенге с "___" ____ 20 __ года
по "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка)_____ ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
б) на иждивенца ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
1) долевому получателю в размере __________ тенге с "___" _____ 20 __ года
по "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка)___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
2) долевому получателю в размере ____________ тенге с "___" _________20__ года
по "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка)___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
Продолжать по числу выделенных долей
3. Отказать в назначении социальной выплаты по случаю потери кормильца
________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 12
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Уведомление № ______
о проведении проверки документов на назначение социальной
выплаты по случаю потери кормильца
от "_____" ________20____ года
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" доводит до
Вашего сведения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя _________________________
Дата рождения заявителя _________________________________________________
о проведении проверки ___________________________________________________
_______________________________________________________________________
(указание причины)
Комментарий к причине проверки_______________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица.
________________________________________________________________________
(должность и Ф.И.О. ответственного лица)
Приложение 13
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Журнал sms-оповещений
по ____________________________________отделению Государственной корпорации
№ п/п
ИИН
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Дата передачи sms-оповещения
№ телефона
Специалист
Приложение 14
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Кому ______________________________________________
(наименование плательщика социальных отчислений
или плательщика единого платежа)
Уведомление № ______ от "___" ________ 20____ года

1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 239, 240-баптарына сәйкес асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем (бұдан әрі - әлеуметтік төлем) тағайындалсын (қайта есептелсін):
Істің № ______________________________________
Тегі _______________________________________
Аты _________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _______________________
Туған күні __________________ жынысы ___________
(күні, айы, жылы)                   (ер, әйел)
Өтініш берген күні: 20 __ жылғы "___" __________________
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20___ жылғы "____" ___________
Асырауындағы адамдардың жалпы саны __________________________
20__жылғы "__" _____ жағдайы бойынша қайтыс болған асыраушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілі_________ ай.
20__ жылғы "___" _____________ бастап
20__ жылғы "___"________ қоса алғанда ________________________________
теңге орташа айлық кірісі ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің жалпы мөлшері 20 __ жылғы "___" _____________
бастап 20 ___ жылғы "____" ___________ қоса алғанда _____________________ (сомасы сандармен және жазбаша) ________________________ сомада.
2. Әлеуметтік төлемнің үлесі _________________адамға бөлінсін:
Негізгі алушыға 20__ жылғы "__" ___________ бастап 20__ жылғы "__"
_____________ дейін _____________________ теңге мөлшерінде
Азамат________________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы адам_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
б) асырауындағы адам_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
1) үлес алушыға 20__ жылғы "__" ___________ бастап 20__ жылғы "__" __________
дейін ______________________ теңге мөлшерінде
Азамат_______________________________________________________________- (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы адам_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
2) үлес алушыға 20__ жылғы "___" ___________ бастап 20__ жылғы "___"
_____________ дейін ______________ теңге мөлшерінде
Азамат _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы адам_______________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
Бөлінген үлес саны байынша жалғастырылсын
3.________________________________________________________________________
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын.
__________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
Филиал басшысы _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
_________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға құжаттарға тексеру жүргізу туралы № ______ хабарлама
20__ жылғы "___" ____________бастап
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы Сіздің назарыңызға
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) __________________
Өтініш берушінің туған күні __________________________
тексеру жүргізу туралы жеткізеді
_______________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Тексеріс себебіне түсініктеме _______________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-мен куәландырылды
______________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
sms-хабарламалар журналы
Мемлекеттік корпорацияның _______________________ бойынша бөлімшесі
Р/с№
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің №
sms-хабарлама жіберу күні
Телефон №
Маман
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Кімге______________________________________________
(әлеуметтік аударымдарды төлеушінің
немесе бірыңғай төлем төлеушінің атауы)
20____ жылғы "___" № ______ хабарлама

Сноска. Приложение 14 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 15
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд
социального страхования"
по ___________ области (городу)
Согласие
Сноска. Приложение 15 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 16
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Кому ______________________________________________
(наименование плательщика социальных отчислений
или плательщика единого платежа)
Уведомление № ______ от "___" ________ 20____ года
Сноска. Приложение 16 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 17
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд
социального страхования"
по ___________ области
(городу)
Согласие
Я, ____________________________________________________, ________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)                   (дата рождения)
на основании имеющихся несоответствий социальных отчислений и (или) социальных
отчислений в составе единого платежа, определенных в соответствии с частью второй
пункта 24 Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о
назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца из
Государственного фонда социального страхования даю согласие производить исчисление
размера социальной выплаты по случаю потери кормильца без учета в среднемесячном
доходе следующих месяцев (месяца), в которых имеются данные несоответствия:
_______20__ года в сумме ______тенге, БИН/ИИН____________наименование
плательщика_____________,
_______20__ года в сумме ______тенге, БИН/ИИН____________наименование
плательщика_____________,
_______20__ года в сумме ______тенге, БИН/ИИН____________наименование
плательщика_____________.
Ознакомлен, что при поступлении социальных отчислений в Фонд за период, который
был принят для исчисления социальной выплаты по случаю потери кормильца, перерасчет
выплаты получателям не производится.
Подпись
Дата
Приложение 18
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Уведомление № ______ о необходимости
дооформления документов на назначение социальной выплаты
по случаю потери кормильца
от "_____" ________20____ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя ____________________________
Дата рождения заявителя ____________________
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" доводит до
Вашего сведения о необходимости в течение двадцати пяти рабочих дней дооформления
документов
__________________________________________________________________________
(указание причины дооформления)
Комментарий к причине дооформления_________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
__________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 19
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Уведомление № ______о назначении (отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю потери кормильца
от "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка)____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата рождения "__" _________ ____ года
Решение о назначении (отказе в назначении) № __ от "__" _____ 20__ года
Назначенная сумма: __________________________________________________тенге
(сумма прописью)
с "_____" ________20____ года
Отказано в назначении _____________________________________________________
основание (указать причины)
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
__________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 20
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма

Ескерту. 14-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
___________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" ақционерлік қоғамының
филиалы
Келісім
Ескерту. 15-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Кімге ______________________________________________
(әлеуметтік аударымдарды төлеушінің
немесе бірыңғай төлем төлеушінің атауы)
20____ жылғы "___" ________ № _____ хабарлама
Ескерту. 16-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
17-қосымша
Нысан
____________облысы (қаласы)
бойынша "Мемлекеттік
әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының
филиалы
Келісім
Мен, ________________________________________________, ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (туған күні)
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларының 24-тармағының екінші бөлігіне сәйкес айқындалған әлеуметтік аударымдардың және (немесе) бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдардың сәйкессіздігі негізінде аталған сәйкессіздіктер бар айлардағы (айдағы) орташа айлық кірісті есепке алмай, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем мөлшерін есептеу жүргізуге келісімімді беремін:
20__жылғы ____ ______ теңге сомасында, БСН/ЖСН ______ төлеушінің атауы ______,
20__жылғы ____ ______ теңге сомасында, БСН/ЖСН ______ төлеушінің атауы ______,
20__жылғы ____ ______ теңге сомасында, БСН/ЖСН ______ төлеушінің атауы ______,
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданған кезеңге Қорға әлеуметтік аударымдар түскен кезде алушыларға төлемді қайта есептеу жүргізілмейтіні таныстырылды.
Қолы
Күні
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы № _____ хабарлама
20____ жылғы "_____" ________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ____________________________
Өтініш берушінің туған күні ____________________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы Сіздің назарыңызға
жиырма бес жұмыс күні ішінде құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы жеткізеді.
__________________________________________________________________________
(жете ресімдеу себебін көрсету)
Жете ресімдеу себебіне түсініктеме ___________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Хабарлама жауапты тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған
__________________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы № ______ хабарлама
20____ жылғы "_____" ________
Азамат ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні _____ жылғы "___"___________
Тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы 20__ жылғы "__" _____ № _____ шешім
Тағайындалған сома: __________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
20____ жылғы "____" ________ бастап
Тағайындаудан бас тартылды _______________________________________________
негіздеме (себептерін көрсету)
Хабарлама жауапты тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған
__________________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Шығыс мөртабан
Төлеушінің атауы___________________________________________________________
_________________________________________________________________
Төлеушінің БСН/ЖСН
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісі туралы анықтама

Сноска. Приложение 20 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Исх штамп
Наименование плательщика
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
БИН/ИИН плательщика
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Справка о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
________________________________________________
________________________________________________
Фамилия ________________________________________
Имя ____________________________________________
Отчество (при наличии) ___________________________
Период (месяц, год)
Сумма заработной платы (тенге)
Доход, учтенный для исчисления социальных отчислений (тенге)
Исчисленная сумма социальных отчислений (тенге)
Исчисленная сумма обязательных пенсионных взносов (тенге)
1
2
3
4
5
6
Итого
Скачать
Всего количество календарных месяцев
________________________________________________
(прописью)
Сумма заработной платы
___________________________________________ тенге
(прописью)
Директор __________________________________
Главный Бухгалтер
Печать
Ответственный исполнитель: __________
Дата и время выписки: __________
Приложение 21
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Код района__________
Область (город)_________
РЕШЕНИЕ № ____ от "___" _______ 20 ____ года
филиала акционерного общества "Государственный фонд социального
страхования" по ________________________ области (городу)
о приостановлении (возобновлении, прекращении) социальной выплаты
по случаю потери кормильца
В соответствии со статьей 241 Социального кодекса Республики Казахстан
приостановить (возобновить, прекратить) социальную выплату по случаю потери кормильца:
№ дела _____________________________
Фамилия__________________________________________________________________
Имя______________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ____________________________
Пол ___ Дата рождения "___" _______ __ года
Приостановить выплату с "____" _____ 20 __ года
по причине ________________________________________________________________
(указать причину)
Возобновить выплату с "____" ______ 20 __ года
в размере _______________________________________________________________
по причине ______________________________________________________________
(указать причину)
Прекратить выплату с "____" ______ 20 __ года
по причине ________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала ______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала _______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 22
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Код района__________
Область (город)_________
РЕШЕНИЕ № ______ от "_____" _______ 20 ____ года
филиала акционерного общества "Государственный фонд социального
страхования" по ____________________________________________ области
о приостановлении (возобновлении, прекращении) социальной выплаты
по случаю потери кормильца
В соответствии со статьей 241 Социального кодекса Республики Казахстан приостановить
(возобновить, прекратить) социальную выплату по случаю потери кормильца:
№ дела ______________________
Фамилия__________________________________________________________________
Имя______________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)____________________________
Дата рождения____________________________________________________________
Приостановить выплату с "____" _____ 20 __ года
по причине _______________________________________________________________
(указать причину)
Возобновить выплату с "____" ______ 20 __ года
в размере ________________________________________________________________
(сумма прописью)
по причине _______________________________________________________________
(указать причину)
Прекратить выплату с "____" ______ 20 __ года
в размере ________________________________________________________________
(сумма прописью)
по причине _______________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала
_________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 23
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Код района__________________
Область (город) ______________
РЕШЕНИЕ № ___________ _____от "____" ______________ 20___ года
филиала акционерного общества "Государственный фонд социального
страхования" по ____________________ области (городу) о перерасчете
социальной выплаты по случаю потери кормильца

Ескерту. 20-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _________________________________
Тегі______________________________________
Аты____________________________________
Әкесінің аты (бар болса)____________________
Кезеңі (айы, жылы)
Жалақы мөлшерінің сомасы (теңге)
Әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін есепке алынған кіріс (теңге)
Әлеуметтік аударымдардың есептелген сомасы (теңге)
Міндетті зейнетақы жарналарының есептелген сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
Жиыны
Күнтізбелік айлардың жалпы саны _______________________(жазбаша)
Жалақы мөлшерінің сомасы ___________________________________теңге (жазбаша)
Директор_________________________________
Бас бухгалтер_____________________________
Мөр
Жауапты орындаушы: _____________________
Үзінді көшірменің күні мен уақыты: ________
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
21-қосымша
Нысан
Ауданның коды __________
Облыс (қала)_________
_______________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тоқтата тұру (қайта бастау, тоқтату) туралы 20__жылғы "___" ____________ № ___________ шешімі
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 241-бабына сәйкес асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрсын (қайта басталсын, тоқтатылсын):
Істің №_______________________________________________________________
Тегі_____________________________________________________________
Аты______________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _____________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)_____________________________________________
Жынысы ________ Туған күні ______ жылғы "______" _______
Төлем _______________________________________ себебі бойынша
(себебі көрсетілсін)
20__жылғы "___" __________________________________ бастап тоқтатыла тұрсын.
Төлем ______________________________________________________ себебі бойынша
(себебі көрсетілсін)
20 __ жылғы "___" __________ бастап
___________________________ мөлшерінде қайта басталсын.
Төлем 20 __ жылғы "___" __________ бастап _____________________ себебі бойынша
(себебі көрсетілсін) тоқтатылсын
Филиал басшысы ________________тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Филиал маманы _________________тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
22-қосымша
Нысан
Ауданның коды __________
Облыс (қала) __________
____________________________________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тоқтата тұру (қайта бастау, тоқтату) туралы 20__ жылғы "_____" _______ № _______шешімі
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 241-бабына сәйкес асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрсын (қайта басталсын, тоқтатылсын):
Істің № ______________________
Тегі__________________________________________________________________
Аты______________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса)__________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)____________________________
Туған күні____________________________________________________________
Төлем _______________________________________ себебі бойынша
(себебі көрсетілсін)
20__жылғы "___" __________________________________ бастап тоқтатыла тұрсын.
Төлем _____________________________________________________ себебі бойынша
(себебі көрсетілсін)
20 __ жылғы "___" __________ бастап
___________________________ мөлшерінде қайта басталсын.
Төлем 20 __ жылғы "___" __________ бастап_____________________ себебі бойынша
(себебі көрсетілсін)
Тоқтатылсын
Филиал басшысы
_________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Филиал маманы
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешім жобасы дайындалды:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
23-қосымша
Нысан
_____________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді қайта есептеу туралы 20__жылғы "__" ____________ № ___________ шешімі

1. Пересчитать в соответствии с пунктами 5, 6 статьи 239 Социального кодекса Республики
Казахстан.
№ дела ______________________
Фамилия ____________________________________________________________
Имя ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ____________________________________________
Дата рождения ___________________ пол _______________
(число, месяц, год)             (жен, муж)
Дата обращения: "____" _______________ 20___ года
Дата возникновения права на социальную выплату "___" _________ 20__ года
Общее количество иждивенцев______________
Стаж участия умершего кормильца в системе обязательного социального страхования
на "____" _____________ 20__ года ____ месяцев
Учтен среднемесячный доход с ___________ 20______ года по _________20____года
_______________________________________________________________ тенге.
Общий размер социальной выплаты по случаю потери кормильца в
сумме_____________________________ тенге
(сумма цифрами и прописью)
с _______ 20___ года по __________ 20______ года
Руководитель филиала ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 24
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Код района _____________________
Филиал акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по _____________________________________области (городу)
Заявление
Я, гражданин (ка) ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "___" __________ года
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН): _________________
Прошу прекратить мне социальную выплату по случаю потери кормильца по следующим
причинам:_________________________________________________________________
(указать причины)
Контактные данные:
Телефон _____________ мобильный ____________
Дата подачи заявления: "__" ________20__года
Подпись ________________________
Заявление гражданина(ки) принято _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность и подпись лица, принявшего заявление)
Дата принятия заявления "__" ________20__года
__________________________________________________________________________
(линия отреза)
Заявление от __________________ принято "___" __________20___года
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность и подпись лица, принявшего заявление)
Приложение 25
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Уведомление о прекращении социальной выплаты по случаю потери кормильца
№ ______ от "__" __________ 20 __ года
Гражданин (ка) _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "___" _________ ____ года
Социальная выплата по случаю потери кормильца прекращается
с "__" __________ 20 _ года
__________________________________________________________________________
основание (указать причины)
Удостоверено электронной цифровой подписью ответственного лица
__________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 26
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Код района _________
Филиал акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по _____________________________области (городу)
Заявление
От гражданина (ки) ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "____" ____________________________ ________ года
Индивидуальный идентификационный номер _________________________
Прошу запросить дело получателя социальной выплаты по случаю потери кормильца
Адрес прежнего местожительства: ___________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон домашний ____________________
мобильный ___________________________
Е-маil ________________________________
Дата подачи "______" _________________________________ 20 ___года
Подпись заявителя ______________________________________________
Заявление гражданина ___________________________________________
(дата принятия заявления с документами)
принято "____" __________________ 20 _________ года № ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись принявшего документы:
_________________________________________________________________
Примечание ИЗПИ!

1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 239-бабы 5, 6-тармақтарына сәйкес қайта есептелсін:
Істің № _______________________
Тегі ________________________________________________________
Аты ___________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _________________________________________
Туған күні ___________________________ жынысы __ (күні, айы, жылы) (ер, әйел)
Өтініш берген күн: 20 ___ жылғы "____" _______________________________
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күні 20 ___ жылғы "____" ____________
Асырауындағылардың жалпы саны ___________________________
Қайтыс болған асыраушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі
20___жылғы "___" ___________ ___ай
20___жылғы "___" ___________ бастап 20__жылғы "__" ___________ қоса алғанда
_________________ теңге орташа айлық кірісі ескерілді.
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің жалпы мөлшері
__________________________________________ теңге.
(сомасы сандармен және жазумен)
20___жылғы "___ ___________ бастап 20__жылғы "__" ____________ аралығына.
Филиал басшысы ________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы _________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
24-қосымша
Нысан
Ауданның коды ___________________
____________облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының филиалы
Өтініш
Мен, азамат ____________________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
Туған күні ____ жылғы "____" ____________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): ___________________
Маған асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді мынадай
себептермен тоқтатуды сұраймын:
__________________________________________________________________________
(себептерін көрсету)
Байланыс деректері:
Телефон ___________ ұялы телефон ___________
Өтініш берілген күні: ___________ жылғы "____" ___________
Қолы______________
Азаматтың өтініші қабылданды
__________________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Өтініштің қабылданған күні 20___жылғы "__"________
_ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ ____ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ _
(кесу сызығы)
__________________________________________________________________________
(хабарламаны қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
__________________________________________________________________________
(кесу сызығы)
_______________________________ өтініші 20___жылғы "___"________қабылданды
_________________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
25-қосымша
Нысан
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тоқтату туралы хабарлама
20___жылғы"__"________
Азамат __________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні_______ жылғы "__"________
20 _ жылғы "__" __________ бастап асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлем тоқтатылады
________________________________________________________________ негіздеме
(себептерін көрсету)
Жауапты тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған
_______________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
26-қосымша
Нысан
Ауданның коды _____________________
_____________________________________
облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының филиалы
Өтініш
Азамат ___________________________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні: ______ жылғы "____" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмері (ЖСН):____________________________________________
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем алушының ісін
сұратуды сұраймын.
Бұрынғы тұрғылықты мекенжайы: ___________________________________
Өтінішке қоса берілген құжатардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны_________
ұялы __________
Е-маil ___________
Берілген күні 20__ жылғы "____"____________
Өтініш берушінің қолы______________________________________________
Азаматтың өтініші__________________________________________________
(өтінішті құжаттармен қабылдаған күн)
20___жылғы "___"________ № _______қабылданды
Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы:
_________________________________________________________________
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Приложение 27 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 27
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
СПРАВКА-АТТЕСТАТ
№ ______ от _____ _________ 20 ____ года
Гражданин(ка) __________________________________________________________
получал (а) в ______________ отделении Государственной корпорации
Социальная выплата по случаю потери кормильца выплачена
по "___" ______ 20 ___ года в размере __________________________ тенге
Приложение: ______________
Указать виды выплат, по которым направляются только ЭМД в АИС "Е-макет":
1.________________________________________________________________
2.________________________________________________________________
Все выплаты прекращены и сняты с учета отделения Государственной корпорации
М.П.
Начальник отделения Государственной корпорации
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
специалист отделения Государственной корпорации
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) номер служебного телефона
Приложение 28
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Код района ___________________
Филиал акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по _____________________________области (городу)
Заявление
От гражданина (ки) _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" _______________ года
Индивидуальный идентификационный номер: _____________________________
Прошу выдать на руки дело получателя социальной выплаты по случаю потери кормильца в
связи с выездом за пределы Республики Казахстан
(нужное подчеркнуть)
Адрес выбытия: ______________________________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон домашний__________
мобильный ________________
Е-маil _____________________
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных,
необходимых для оформления и выдачи дела, а также для выполнения Государственной
корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан и
(или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с правом
передавать мои персональные данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу
данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их
защите".
Дата подачи "____" _____ 20 ___года.
Подпись заявителя _______________________________________________
Приложение 29
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Дело получателя социальной выплаты по случаю потери кормильца
Дело получателя социальной выплаты по случаю потери кормильца
№ _________________________________________
Республика Казахстан
Область ____________________________________
Город (район) _______________________________
Телефон ____________________________________
Вид выплаты ________________________________
Фамилия ___________________________________
Имя _______________________________________
Отчество (при его наличии)_____________________
Филиал банка ________________________________
Отделение связи №____________________________
График выплаты ______________________________
Отметки о принятии и снятии с учета______________
Снять с учета с "___" _________ 20 __ года
Вид выплаты ________________________________
Размер выплаты ______ тенге
Выплачено по "___" _________ 20 __года
Количество листов в деле ______________________
Место печати Начальник отделения _____________
Принять на учет с "___" _________ 20__года
Вид выплаты _________________________________
Размер выплаты ______ тенге /___________________/
Количество листов в деле ________________________
Место печати Начальник отделения ________________
Снять с учета с "___" ________ 20__года
Вид выплаты ___________________________________
Размер выплаты _____ тенге выплачено по "___" ________ 20 __года
Количество листов в деле ________________________
Место печати Начальник отделения ______________________
Принять на учет с "___" _________ 20 __года вид выплаты______
Размер выплаты ______ тенге /____________________/
Количество листов в деле ________________________
Место печати Начальник отделения ______________________
Отметки о проведении инвентаризации
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
Отметки о проверке дел
___________|_____________________________________|
|Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
|Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
|Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись) |
Приложение 30
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Код района __________________
Область (город) ______________
РЕШЕНИЕ № ___________от "___" __________ 20__ года филиала
АО "Государственный фонд социального страхования" по
___________________ области (городу) о повышении размера социальной
выплаты по случаю потери кормильца
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан
от "__" _______ 20__ года №___ повысить на ___ % с "___" _____ 20___ года.
№ дела ______________
Фамилия _______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при наличии) _________________________________________
Дата рождения ________________ пол ___________________
(число, месяц, год)             (жен, муж)
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) __________________
Общее количество иждивенцев __________________________________
Дата назначения социальной выплаты по случаю потери кормильца _____ 20 _______ года
Период назначения социальной выплаты по случаю потери кормильца
___________________________
Общий размер ежемесячной социальной выплаты по случаю потери кормильца до ____ года
______ тенге
Размер ежемесячной социальной выплаты по случаю потери кормильца
с "__" ______20____года
по "__" __ 20__ года________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Основному получателю в размере ___ тенге с "__" ___ 20__ года
по "__" __ 20__ года
Гражданин(ка)___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)

27-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
27-қосымша
Нысан
АНЫҚТАМА-АТТЕСТАТ
20__ жылғы ____ ____________ № _______
Азамат__________________________________ әлеуметтік төлемді
Мемлекеттік корпорацияның _______________бөлімшесінде алып отырды.
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем 20__ жылғы ____
__________ қоса алғанда _____________________________ теңге мөлшерінде төленді.
Қосымша: ______________
"Е-макет" ААЖ-ға ЭІМ ғана жолданатын барлық төлем түрлері көрсетілсін
1. ___________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
Барлық төлемдер тоқтатылды және Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің есебінен алынды
М.O.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қызметтік тел. №)
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
28-қосымша
Нысан
Ауданның коды _____________________
_____________________________________
облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының филиалы
Өтiнiш
Азамат ___________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "____" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі __________________________________________________
Қазақстан Республикасынан тыс жерге кетуіне байланысты асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді алушының ісін қолына беруді сұраймын
Шыққан жерінің мекенжайы: ________________________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ___________
ұялы телефоны ______________
Е-mail ________________________
Дербес деректерімді беру, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілген кез келген тәсілмен істі ресімдеуге және беруге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорацияның өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Берілген күні 20__ жылғы "____"________
Өтініш берушінің қолы __________________
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
29-қосымша
Нысан
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем алушының ісі
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем алушының ісі
№ _________________________________________
Қазақстан Республикасы
Облыс ____________________________________
Қала (аудан) _______________________________
Телефон ____________________________________
Төлем түрі ________________________________
Тегі ___________________________________
Аты _______________________________________
Әкесінің аты (бар болса)_____________________
Банк филиалы ________________________________
Байланыс бөлімшесі №____________________________
Төлем кестесі ______________________________
Қабылдау және есептен шығару туралы белгілер______________
20 __ жылғы "__" __________ бастап есептен шығарылсын
Төлем мөлшері ______ теңге
20 __ жылғы "__" __________ дейін төленді
Істегі парақтар саны ______________________
Мөр орны бөлімше бастығы _____________
20 __ жылғы "__" __________ бастап есепке алынсын
Төлем мөлшері _____ теңге /___________________/
Істегі парақтар саны ________________________
Мөр орны бөлімше бастығы ________________
20 __ жылғы "__" __________ бастап есептен шығарылсын
Төлем мөлшері ______ теңге 20 __ жылғы "__" __________ дейін төленді
Істегі парақтар саны ________________________
Мөр орны бөлімше бастығы ______________________
20 __ жылғы "__" __________ бастап есепке алынсын
Төлем мөлшері ______ теңге /____________________/
Істегі парақтар саны ________________________
Мөр орны бөлімше бастығы ______________________
Түгендеу жүргізу туралы белгілер
____ парақ (күні, қолы, ___ парақ (күні, қолы)
____парақ (күні, қолы, ___ парақ (күні, қолы)
____ парақ (күні, қолы, ___ парақ (күні, қолы)
____ парақ (күні, қолы, ___ парақ (күні, қолы)
____ парақ (күні, қолы, ___ парақ (күні, қолы)
____ парақ (күні, қолы, _ _ _ парақ (күні, қолы)
Істерді тексеру туралы белгілер
___________|_____________________________________|
/ Өкіл (күні, қолы)
___________|_____________________________________|
/ Өкіл (күні, қолы)
___________|_____________________________________|
/ Өкіл (күні, қолы)
___________|_____________________________________|
Өкіл (күні, қолы)
___________|_____________________________________|
/ Өкіл (күні, қолы)
___________|_____________________________________|
/ Өкіл (күні, қолы) |
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
30-қосымша
Нысан
Ауданның коды ______________
Облыс (қала) __________________
_____________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін арттыру туралы 20____ жылғы "__" _____№ _______ шешімі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20__ жылғы "__"________ № _______қаулысына сәйкес
20__жылғы "___" ___________ бастап _____% арттырылсын.
Істің № ______________________
Тегі__________________________________________________________________
Аты______________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса)__________________________________________________
Туған күні ______________________ жынысы ___________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)____________________________
Асырауындағылар жалпы саны ___________________
Әлеуметтік төлем тағайындалған күн 20__жылғы "___" _____________
Әлеуметтік төлемді тағайындау кезеңі __________________________
Ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__жылғы "___" ___________
дейін__________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
қоса алғанда негізгі алушыға 20__жылғы "____"___________
бастап 20__жылғы "___" __________ теңге мөлшерде
Азамат (ша) __________________________тегі, аты, әкесінің аты, (бар болса) мекен-жайы)
а) асырауындағы _____________________тегі, аты, әкесінің аты, (бар болса) туған күні)

1) Долевому получателю в размере ___________________________ тенге
Гражданин(ка)___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
с "____" ______________20___ года по "__" __ 20__ года
а) на иждивенца _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, (при его наличии), дата рождения)
Продолжать по числу выделенных долей
Руководитель филиала_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 31
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Сведения о движении денежных средств акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования" в НАО
"Государственная корпорация "Правительство для граждан" по
социальной выплате по случаю потери кормильца за _________ месяц 20 ___ года
Наименование социальных выплат
Остаток денежных средств в НАО ГК на начало месяца
Переведено трансфертов в НАО ГК для осуществления социальных выплат
Переведено социальных выплат в банки второго уровня и ОПВ в ЕНПФ*
Социальная выплата по случаю потери кормильца (КНП 046)
Итого
Продолжение таблицы
Возвращено в банки второго уровня и ЕНПФ в НАО ГК
Перечислено повторно в банки второго уровня и ЕНПФ
Возвращено из НАО ГК в ГФСС
Остаток денежных средств в НАО ГК на конец месяца
социальные выплаты
ОПВ, удержанные из социальных выплат*
социальные выплаты
ОПВ, удержанные из социальных выплат*
социальные выплаты
ОПВ, удержанные из социальных выплат*
* По социальной выплате по случаю потери кормильца не отражаются данные
"Переведено социальных выплат в банки второго уровня и ОПВ в ЕНПФ", "ОПВ,
удержанные из социальных выплат", так как не предусмотрены действующим
законодательством
Директор центрального филиала
Государственной корпорации
_____________________________________________             __________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   (подпись)
Заместитель директора центрального филиала
Государственной корпорации
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 32
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Код района __________________
Область (город) ______________
РЕШЕНИЕ № ___________от "___" __________ 20__ года филиала
акционерного общества "Государственный фонд социального
страхования" по ___________________ области (городу)

1) Үлес алушыға _______ теңге
Азамат(ша) (ша) _________________________ тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)мекен-жайы)
20__ "___" бастап 20 _ "___" _____ теңге (жазбаша)
а) асырауындағы адамға__________________ тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)туған күні)
Бөлінген үлес сандары бойынша жалғастырылады
Филиал басшысы
_________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешім жобасы дайындалды:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
31-қосымша
Нысан
20__жылғы _____айына "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-дағы асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы мәліметтер
Әлеуметтік төлемнің атауы
Айдың басына МК КЕАҚ-дағы ақша қаражатының қалдығы
Әлеуметтік төлемді жүзеге асыру үшін МК КЕАҚ-ға трансферттер аударылды
Екінші деңгейдегі банктерге әлеуметтік төлемдер және БЖЗҚ-на МЗЖ аударылды*
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем (ТБК 046)
Жиыны
Кестенің жалғасы
Екінші деңгейдегі банктер және БЖЗҚ МК КЕАҚ-ға қайтарылған
Екінші дейдегі банктерге және БЖЗҚ-қа қайта аударылған
МК КЕАҚ-дан МӘСҚ-қа қайтарылған
Айдың соңына МК КЕАҚ-дағы ақшалай қаражаттың қалдығы
әлеуметтік төлемдер
әлеуметтік төлемнен ұсталынған МЗЖ*
әлеуметтік төлемдер
әлеуметтік төлемнен ұсталынған МЗЖ*
әлеуметтік төлемдер
әлеуметтік төлемнен ұсталынған МЗЖ*
*Қолданыстағы заңнамада көзделмегендіктен асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем бойынша "Екінші деңгейдегі банктерге әлеуметтік төлемдер және БЖЗҚ-на МЗЖ аударылды", "әлеуметтік төлемнен ұсталынған МЗЖ" деректер көрсетілмейді
Мемлекеттік корпорацияның орталық филиалының директоры
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Мемлекеттік корпорацияның орталық филиалы директорының орынбасары
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
32-қосымша
Нысан
Ауданның коды __________________
Облыс (қала) ______________
___________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының "___" 20__ жылғы "___" № ___________ шешімі

1. Выплатить в соответствии с пунктом 3 статьи 232 Социального кодекса Республики
Казахстан:
№ дела ___________________________________________________________
Фамилия__________________________________________________________
Имя______________________________________________________________
Отчество (при наличии) _____________________________________________
Дата рождения _________________________ пол ____________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Сведения о месте жительства ________________________________________
Удостоверение личности № от "___" ________ 20___ года
Кем выдан________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)____________________
Дата обращения: _______________________ 20___ года
Учтен среднемесячный доход с _______ 20____ года по ________ 20___ года
____________________________________________________________ тенге.
Дата возникновения права на социальную выплату "___" ________ 20___ года
Размер социальной выплаты по случаю потери кормильца _________________________
(сумма цифрами и прописью)
_________________________________________________________________
(основание пересмотра)
Руководитель филиала
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 33
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Уведомление № ______ о необходимости возврата излишне зачисленной
(выплаченной) суммы социальной выплаты по случаю потери кормильца
от "_____" ________20____ года
Доводим до Вашего сведения о необходимости возврата излишне зачисленной
(выплаченной) суммы социальной выплаты по случаю потери кормильца в размере
____________________________________________________________________тенге
(прописью)
по получателю_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
____________________________________
За период с _________20___года_по ____20____года________
Основание _______________________________________________________________
(указание причины)
Возврат необходимо произвести по следующим реквизитам:
БИК: _____________________________________________________________________
ИИК: _____________________________________________________________________
БИН: _____________________________________________________________________
КНП: _____________________________________________________________________
КБЕ: _____________________________________________________________________
Назначение платежа: возврат излишне зачисленной (выплаченной)
социальной выплаты по случаю потери кормильца по
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
__________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 34
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю потери
кормильца
Форма
Код района _____________
Область ________________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года филиала акционерного
общества "Государственный фонд социального страхования" по _______
области № дела ______________ об удержании суммы социальной
выплаты по случаю потери кормильца
Гражданина(ки)__________________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "______" ____________ ____ года
Размер социальной выплаты по случаю потери кормильца
________________________________________________________________тенге
(сумма прописью)
Производить удержание в соответствии с заявлением от "_____"___ 20___ года
Размер удержания __________________________________________________________
(сумма удержания)
с "_____" ________ 20 __ года до полного погашения.
Руководитель филиала Фонда ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала Фонда __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации_____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)

1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 232- бабының 3-тармағына сәйкес төленсін:
Істің № ___________________________________________________________
Тегі__________________________________________________________
Аты______________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса)_____________________________________________
Туған күні _________________________ жынысы ____________________
(күні, айы, жылы)                   (әйелі, күйеуі)
Тұрғылықты жері туралы мәліметтер ________________________________________
Жеке куәлік 20___ жылғы"___"________№
Кім берген________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)____________________
Жүгінген күні: _______________________ 20___ жылғы
20___ жылғы "___"_________ бастап 20___ жылғы "___"____аралығында_____
___________________________________________ теңге орташа айлық кіріс ескерілді
Әлеуметтік төлем құқығының пайда болған күні "___" ________ 20___ жылғы
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшері
________________________________________
(сомасы сандармен және жазумен)
_________________________________________________________________
(қайта қарауға негіздеме)
Филиал басшысы
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Филиал маманы
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешім жобасы дайындалды:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
33-қосымша
Нысан
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің артық есептелген (төленген) сомасын қайтару қажеттігі туралы 20____ жылғы "_____" ________ № ______ хабарлама
Алушы __________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні
бойынша асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша артық есептелген (төленген)
әлеуметтік төлемді ____________________теңге мөлшерінде қайтару қажеттігі туралы
(жазбаша)
Сіздің назарыңызға жеткіземіз.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
____________________________________
20___жылғы _________ бастап 20 ___ жылғы ______________________ кезең ішінде
Негіздеме_______________________________________________________________
(себебін көрсету)
Қайтару келесі деректемелер бойынша жүргізілуі керек:
БСК:_____________________________________________________________
ЖСК:____________________________________________________________
БСН:_____________________________________________________________
ТБК:_____________________________________________________________
КБЕ:_____________________________________________________________
Төлем мақсаты: асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша артық есептелген
(төленген) әлеуметтік төлемді қайтару
_________________________________________________________________
Алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Хабарлама жауапты тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған
_________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Асыраушысынан айырылу
жағдайы бойынша әлеуметтік
төлемнің мөлшерін есептеу
(айқындау), оны тағайындау,
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
34-қосымша
Нысан
Ауданның коды _____________
Облыс/қала _________
___________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем сомасын ұстап қалу туралы істің № ______________ 20 ___ жылғы "_____" _______ № ____ шешімі
Азамат (ша)__________________________________________________
Жынысы ______________ Туған күні ____ жылғы "_____" ____________
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшері
__________________________________________________________________________
теңге
(сомасы жазбаша)
20 ____ жылғы "_____" ____________ өтінішке сәйкес ұстап қалу жүзеге асырылсын.
Ұстау мөлшері __________________________________________________________
(ұстау сомасы)
20 ____ жылғы "____" ________ бастап толық өтелгенге дейін
Қор филиалының басшысы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қор филиалының маманы __________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешім жобасы дайындалды:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорацияның облыстық филиалының маманы___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)