Об утверждении Правил использования для спасения людей в случае крайней необходимости средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций
Приказ и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 13 июня 2023 года № 319. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июня 2023 года № 32788.
Сноска. Заголовок приказа - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.08.2025 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 11) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.08.2025 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила использования для спасения людей в случае крайней необходимости средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.08.2025 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту ликвидации чрезвычайных ситуаций Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра
по чрезвычайным ситуациям
М. Пшембаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
исполняющий обязанности
Министра
по чрезвычайным ситуациям
от 13 июня 2023 года № 319
Правила использования для спасения людей в случае крайней необходимости средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций

Адамдарды құтқару үшін аса қажет болған жағдайда төтенше жағдайлар аймағындағы ұйымдардың байланыс, көлік құралдарын, мүлкі мен өзге де материалдық құралдарын пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2023 жылғы 13 маусымдағы № 319 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 14 маусымда № 32788 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.08.2025 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.08.2025 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берiлiп отырған адамдарды құтқару үшін аса қажет болған жағдайда төтенше жағдайлар аймағындағы ұйымдардың байланыс, көлік құралдарын, мүлкі мен өзге де материалдық құралдарын пайдалану қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.08.2025 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Төтенше жағдайларды жою департаменті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгілінген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн ткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төтенше жағдайлар
министрінің міндетін атқарушы
М. Пшембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Төтенше жағдайлар
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 13 маусымдағы
№ 319 Бұйрықпен
бекітілген
Адамдарды құтқару үшін аса қажет болған жағдайда төтенше жағдайлар аймағындағы ұйымдардың байланыс, көлік құралдарын, мүлкі мен өзге де материалдық құралдарын пайдалану қағидалары

Сноска. Заголовок правила - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.08.2025 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования для спасения людей в случае крайней необходимости средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" и определяют порядок использования для спасения людей в случае крайней необходимости средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.08.2025 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Случаи крайней необходимости наступают при непосредственной угрозе жизни и здоровью людей, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
3. Использование средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций, осуществляется спасателями аварийно-спасательных служб и аварийно-спасательных формирований, создаваемых на постоянной штатной основе или добровольных началах.
Решение об использовании и сроках возврата спасателями средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций принимается руководителем ликвидации чрезвычайных ситуаций и оформляется приказами (распоряжениями).
4. На основании решения руководителя ликвидации чрезвычайных ситуаций спасатели принимают от руководителей организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций, средства связи, транспорт, имущество и иные материальные средства.
5. Использование средств связи транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций, не должно приводить к нарушению деятельности этих организаций.
6. Для использования средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, находящихся в зонах чрезвычайных ситуаций, спасатели определяют перечень средств связи, транспорта, имущества и иных материальных средств организаций, необходимых для спасения людей и в случае крайней необходимости.
7. Руководитель аварийно-спасательной службы или аварийно-спасательного формирования совместно с руководителем организации составляют акт приема, а по окончании аварийно-спасательных работ акт передачи задействованного имущества по формам согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам в двух экземплярах.
Приложение 1
к Правилам использования
для спасения людей, в случае
крайней необходимости, средств
связи, транспорта, имущества
и иных материальных средств
организаций, находящихся
в зонах чрезвычайных ситуаций
Утверждаю
Руководитель ликвидации
чрезвычайной ситуаций
_____________________
"___" __________20__г.
Акт приемки материальных средств для спасения людей и в случае крайней необходимости
Руководитель аварийно-спасательной службы или аварийно-спасательного
формирования
________________________________________________________________
Руководитель организации _________________________________________
составили настоящий акт о том, что в соответствии с Законом Республики
Казахстан "О гражданской защите" приняты от организации ____________
на время выполнения работ по спасению людей материальные средства:
средства связи ____________________________________________________
транспорт ________________________________________________________
имущество _______________________________________________________
иные материальные средства ________________________________________
Техническое состояние материальных средств _________________________
Руководитель аварийно-спасательной службы или аварийно-спасательного
формирования ____________________________________________________
(фамилия, инициалы)
Руководитель организации __________________________________________
(фамилия, инициалы)
Приложение 2
к Правилам использования
для спасения людей, в случае
крайней необходимости,
связи, транспорта, имущества
и иных материальных средств
организаций, находящихся
в зонах чрезвычайных ситуаций
Утверждаю
Руководитель ликвидации
чрезвычайной ситуаций
__________________
"___" _______ 20__г.
Акт передачи материальных средств для спасения людей и в случае крайней необходимости
Руководитель аварийно-спасательной службы или аварийно-спасательного
формирования ___________________________________________________
Руководитель организации _________________________________________
составили настоящий акт о том, что в соответствии с Законом Республики
Казахстан "О гражданской защите" возвращаются организации __________
_________________________________________________________________
материальные средства, привлеченные на время выполнения работ по спасению
людей:
средства связи ____________________________________________________
транспорт ________________________________________________________
имущество _______________________________________________________
иные материальные средства ________________________________________
Техническое состояние материальных средств _________________________
Руководитель аварийно-спасательной службы или аварийно-спасательного
формирования ____________________________________________________
(фамилия, инициалы)
Руководитель организации __________________________________________
(фамилия, инициалы)

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.08.2025 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-Бөлім. Жалпы ережелер.
1. Осы төтенше жағдайлар аймақтарындағы ұйымдардың аса қажет болған жағдайда адамдарды, байланыс құралдарын, көлігін, мүлкін және өзге де материалдық құралдарын құтқару үшін пайдалану қағидалары (бұдан әрі-қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және құтқарушылардың төтенше жағдайлар аймақтарында орналасқан ұйымдардың байланыс құралдарын, көлігін, мүлкін және өзге де материалдық құралдарын пайдалану тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.08.2025 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Аса қажеттілік жағдайлары табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған адамдардың өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп-қатер төнген кезде басталады.
3. Төтенше жағдайлар аймақтарында орналасқан ұйымдардың байланыс құралдарын, көлігін, мүлкін және өзге де материалдық құралдарын пайдалануды тұрақты штаттық негізде немесе ерікті бастамамен құрылатын авариялық-құтқару қызметтері мен авариялық-құтқару құралымдарының құтқарушылары жүзеге асырады.
Құтқарушылардың төтенше жағдайлар аймақтарында орналасқан ұйымдардың байланыс құралдарын, көлігін, мүлкін және өзге де материалдық құралдарын пайдалануы және қайтару мерзімі туралы шешімді төтенше жағдайларды жою басшысы қабылдайды және бұйрықтармен (өкімдермен) ресімделеді.
4. Төтенше жағдайларды жою басшысының шешімі негізінде құтқарушылар төтенше жағдайлар аймақтарында орналасқан ұйымдардың басшыларынан байланыс құралдарын, көлікті, мүлікті және өзге де материалдық құралдарды қабылдап алады.
5. Төтенше жағдайлар аймақтарында орналасқан ұйымдардың байланыс құралдарын, көлігін, мүлкін және өзге де материалдық құралдарын пайдалану осы ұйымдар қызметінің бұзылуына әкеп соқтырмауы тиіс.
6. Төтенше жағдайлар аймақтарында орналасқан ұйымдардың байланыс құралдарын, көлігін, мүлкін және өзге де материалдық құралдарын пайдалану үшін құтқарушылар ұйымдардың адамдарды құтқару үшін және аса қажет болған жағдайда қажетті байланыс құралдарының, көліктің, мүліктің және өзге де материалдық құралдарының тізбесін айқындайды.
7. Авариялық-құтқару қызметінің немесе авариялық-құтқару құралымының басшысы ұйым басшысымен бірлесіп осы Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес қабылдап алу актісін, ал авариялық-құтқару жұмыстары аяқталғаннан кейін пайдаланылған мүлікті беру актісін екі данада жасайды.
Адамдарды құтқару үшін және
аса қажет болған жағдайда
төтенше жағдайлар
аймағындағы ұйымдардың
байланыс, көлік құралдарын,
мүлкі мен өзге де материалдық
құралдарын пайдалану
қағидаларына
1-қосымша
Бекітемін
Төтенше жағдайларды жою
басшысы
________________________________
20____ ж. _____ ________________
Адамдарды құтқару үшін және аса қажет болған жағдайда материалдық құралдарды қабылдап алу актісі
Авариялық-құтқару қызметінің немесе авариялық-құтқару құралымының басшысы ____________________________________________________________ Ұйым басшысы _______________________________________________________ "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес _______________________________________ ұйымынан адамдарды құтқару жұмыстарын орындау уақытына мынадай материалдық құралдар: байланыс құралдары ________________________________________________ көлік _______________________________________________________________ мүлік _______________________________________________________________ өзге материалдық құралдар ___________________________________________ қабылдап алғаны туралы осы актіні жасасты. Материалдық құралдардың техникалық жай-күйі _________________________ Авариялық-құтқару қызметінің немесе авариялық-құтқару құралымының басшысы ____________________________________________________________ (тегі, аты-жөні) Ұйым басшысы _______________________________________________________ (тегі, аты-жөні)
Адамдарды құтқару үшін және
аса қажет болған жағдайда
төтенше жағдайлар
аймағындағы ұйымдардың
байланыс, көлік құралдарын,
мүлкі мен өзге де материалдық
құралдарын пайдалану
қағидаларына
2-қосымша
Бекітемін
Төтенше жағдайларды жою
басшысы
________________________________
20____ ж. _____ ________________
Адамдарды құтқару үшін және аса қажет болған жағдайда материалдық құралдарды қайтарып беру актісі
Авариялық-құтқару қызметінің немесе авариялық-құтқару құралымының басшысы ____________________________________________________________ Ұйым басшысы _______________________________________________________ "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ______ ____________________________________________________________________ ұйымына адамдарды құтқару жұмыстарын орындау уақытына пайдаланылған мынадай материалдық құралдар: байланыс құралдары __________________________________________________ көлік _______________________________________________________________ мүлік _______________________________________________________________ өзге материалдық құралдар _____________________________________________ қайтарылатыны туралы осы актіні жасасты. Материалдық құралдардың техникалық жай-күйі __________________________ Материалдық-құтқару қызметі немесе авариялық-құтқару құралымының Басшысы ____________________________________________________________ (тегі, аты-жөні) Ұйым басшысы _______________________________________________________ (тегі, аты-жөні)