Об утверждении Инструкции по несению патрульно-постовой службы сотрудниками полиции Республики Казахстан по обеспечению охраны общественного порядка и дорожной безопасности в населенных пунктах и на загородных автомобильных дорогах
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 февраля 2023 года № 164. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 февраля 2023 года № 31917.
В соответствии с подпунктом 54-1) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по несению патрульно-постовой службы сотрудниками полиции Республики Казахстан по обеспечению охраны общественного порядка и дорожной безопасности в населенных пунктах и на загородных автомобильных дорогах.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический Департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 февраля 2023 года № 164
Инструкция по несению патрульно-постовой службы сотрудниками полиции Республики Казахстан по обеспечению охраны общественного порядка и дорожной безопасности в населенных пунктах и на загородных автомобильных дорогах
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция определяет порядок несения патрульно-постовой службы (далее - служба) сотрудниками полиции и военнослужащими Национальной гвардии Республики Казахстан (далее - сотрудники) по обеспечению охраны общественного порядка и дорожной безопасности в населенных пунктах и на загородных автомобильных дорогах.

Елді мекендерде және қала сыртындағы автомобиль жолдарында қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасы полиция қызметкерлерінің патрульдік-бекеттік қызметті атқаруы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 15 ақпандағы № 164 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 ақпанда № 31917 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi туралы ереженің 15 тармағының 54-1)-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Елді мекендерде және қала сыртындағы автомобиль жолдарында қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасы полиция қызметкерлерінің патрульдік-бекеттік қызметті атқаруы жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2023 жылғы 15 ақпандағы
№ 164 Бұйрығымен
бекітілген
Елді мекендерде және қала сыртындағы автомобиль жолдарында қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасы полиция қызметкерлерінің патрульдік-бекеттік қызметті атқаруы жөніндегі нұсқаулық
1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық елді мекендерде және қала сыртындағы автомобиль жолдарында қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі Қазақстан Республикасы полиция қызметкерлерінің және Ұлттық ұланның әскери қызметшілерінің (бұдан әрі - қызметкерлер) патрульдік-бекеттік қызметті (бұдан әрі - қызмет) атқару тәртібін айқындайды.

2. Несение патрульно-постовой службы обеспечивается патрульно-постовыми нарядами (далее - ППН).
Состав ППН состоит из двух и более сотрудников и (или) военнослужащих Национальной гвардии в зависимости от оперативной обстановки и смены несения службы, из их числа назначается старший. Старший ППН контролирует точное выполнение поставленных задач при несении службы, обеспечивает безопасность во время несения службы и при доставлении задержанных лиц.
Заступающие на службу ППН одеваются в форменную одежду по сезону, имеют опрятный внешний вид.
3. ППН в период несения службы находится в оперативном подчинении Центра оперативного управления, дежурной части органов полиции (далее - дежурная часть) или должностных лиц, осуществляющих руководство службой. В их подчинение ППН поступают после устного приказа о заступлении на службу, а выходят из подчинения по команде об окончании службы.
4. ППН для несения службы определяется маршрут (пост) патрулирования, протяженность которого зависит от конкретных условий и оперативной обстановки, границы которого указываются в карточке маршрута. ППН закрепляется за одним или несколькими маршрутами.
5. Карточка маршрута (поста) является документом служебного пользования и подлежит предъявлению только должностным лицам, правомочным осуществлять контроль за несением службы.
6. В службе применяются следующие виды ППН: пеший патруль; патруль на автомобиле и других транспортных средствах; конный патруль; патруль с собакой; модульный пост полиции; стационарный пост полиции "Рубеж".
Глава 2. Патрульно-постовая служба
Параграф 1. Подготовка к несению патрульно-постовой службы по обеспечению охраны общественного порядка и дорожной безопасности
7. Сотрудники, назначенные в ППН для несения службы, прибывают в расположение подразделения не менее чем за 15 минут до начала инструктажа. О прибытии докладывают в дежурную часть и командиру для внесения отметки в постовую ведомость.
8. Сотрудники получают необходимое вооружение, снаряжение, средства связи, индивидуальной защиты, специальные и технические средства, служебную документацию в соответствии с перечнем утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 октября 2020 года № 737 "Об утверждении перечня оснащения строевых подразделений патрульной полиции".
Закрепленные за транспортными средствами водители проходят предрейсовый медицинский осмотр, получают путевые листы и обеспечивают готовность транспортных средств.
9. В период несения службы сотрудники обеспечивают сохранность полученного имущества и по окончании службы сдают дежурному и ответственному должностному лицу.

2. Патрульдік-бекеттік қызметті атқаруды патрульдік-бекеттік жасақтары (бұдан әрі - ПБЖ) қамтамасыз етеді.
ПБЖ құрамы жедел жағдайға және қызмет атқару ауысымына байланысты екі және одан да көп қызметкерлерден және (немесе) Ұлттық ұланның әскери қызметшілерінен тұрады, олардың қатарынан жетекшi тағайындалады. ПБЖ жетекшісі қызмет атқару кезінде қойылған міндеттердің нақты орындалуын, қызмет атқару кезінде және ұсталған адамдарды жеткізу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз етеді.
Қызметке түсетін ПБЖ маусым бойынша нысанды киім киеді, сырт келбеті ұқыпты болады.
3. Қызмет атқару кезеңінде ПБЖ Жедел басқару орталығының, полиция органдарының кезекші бөлімінің (бұдан әрі - кезекші бөлім) немесе қызметке басшылықты жүзеге асыратын лауазымды адамдардың жедел бағынысында болады. ПБЖ олардың қарамағына қызметке кірісу туралы ауызша бұйрықтан кейін түседі, ал бағыныстан қызмет аяқталғаны туралы бұйрық берілгеннен кейін шығады.
4. Қызмет атқару үшін ПБЖ-ға патрульдеу бағыты (бекет) анықталады, оның ұзақтығы нақты жағдайлар мен жедел жағдайға байланысты, оның шекаралары бағыт карточкасында көрсетіледі. ПБЖ-ға бір немесе бірнеше бағыттар бекітіледі.
5. Бағыт (бекет) карточкасы қызмет бабында пайдаланылатын құжат болып табылады және қызмет атқаруға бақылауды жүзеге асыруға құқылы лауазымды адамдарға ғана ұсынылуға жатады.
6. Қызметте ПБЖ-ның келесі түрлері қолданылады: жаяу патруль, автомобильдегі және басқа да көлік құралдарындағы патруль; атты патрул; итпен бірге патруль, модульдік полиция бекеті, "Шеп" стационарлық полиция бекеті.
2-тарау. Патрульдік-бекеттік қызмет
1-Параграф. Қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша патрульдік-бекеттік қызметті атқаруға дайындық
7. Қызмет атқару үшін ПБЖ-ға тағайындалған қызметкерлер нұсқаманың басталуына дейін кемінде 15 минут бұрын бөлініс орналасқан жерге келеді. Келгені туралы кезекші бөлімге және командирге бекет ведомосына белгі қою үшін баяндайды.
8. Қызметкерлер қажетті қару-жарақты, құрал-сайманды, байланыс, жеке қорғану құралдарын, арнайы және техникалық құралдарды, қызметтік құжаттаманы "Патрульдік полицияның саптық бөліністерін жабдықтау тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 26 қазандағы № 737 бұйрығымен бекітілген тізбеге сәйкес алады.
Көлік құралдарына бекітілген жүргізушілер рейс алдындағы медициналық тексеруден өтеді, жол парақшаларын алады және көлік құралдарының дайындығын қамтамасыз етеді.
9. Қызмет атқару кезеңінде қызметкерлер алынған мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді және қызмет аяқталғаннан кейін кезекші мен жауапты лауазымды адамға тапсырады.

10. Сотрудники при объявлении общего построения ППН принимают участие в инструктаже. Выполняют все команды должностного лица проводящего инструктаж. Отвечают на поставленные вопросы, относящиеся к исполнению служебных обязанностей. Записывают в служебную книжку доводимые ориентировки, иную информацию касательно несения службы, получают фотографии разыскиваемых лиц.
11. Заступающим на службу сотрудникам, необходимо знать:
1) оперативную обстановку и особенности маршрута;
2) дислокацию ближайших ППН и систему связи с ними;
3) приметы лиц, имущества и транспортных средств, объявленных в розыск;
4) места наиболее вероятного совершения уголовных и административных правонарушений, дорожно-транспортных происшествий (далее - ДТП) и массового скопления людей;
5) местонахождение, в районе маршрута, особо важных государственных объектов, детских и других заведений массового пребывания граждан, режим их работы;
6) расположение прилегающих к маршруту улиц, переулков, площадей, проходных дворов.
12. После устного приказа о заступлении на службу, ППН выдвигается к месту несения службы.
Параграф 2. Использование средств связи и видеофиксации в период несения патрульно-постовой службы по обеспечению охраны общественного порядка и дорожной безопасности
13. Управление ППН осуществляется с помощью средств радиосвязи дежурной части (ЦОУ), где расположена главная радиостанция. Включение радиостанции производится с момента получения устного приказа о заступлении на службу, радиостанция не выключается до ее завершения.
14. При ведении радиообмена ППН необходимо:
1) не допускать самовольного отключения радиостанции, не передавать ее другим лицам без служебной необходимости;
2) незамедлительно отвечать на вызов и сообщения главной радиостанции, непосредственных руководителей, проверяющих;
3) знать номер своего канала на радиостанции, свой позывной и позывной главной радиостанции, позывные руководителей и граничащих с ним ППН;
4) вызов корреспондента осуществлять строго по закрепленному за ним позывному;
5) не прерывать ведущийся радиообмен, соблюдать очередность в эфире;
6) вызывать корреспондента не более трех раз подряд, после чего во избежание помех другим корреспондентам сделать перерыв на 5-10 минут;
7) переговоры в эфире осуществлять краткими, хорошо понятными выражениями, громким, спокойным голосом.
15. При ведении радиообмена не допускается передавать:
1) информацию, не связанную с выполнением служебных обязанностей по несению службы;
2) сведения, относящиеся к секретной информации и информации ограниченного распространения, а также должность, звание, домашние адреса сотрудников.

10. Қызметкерлер ПБЖ-ның жалпы сапқа тұруы жарияланған кезде нұсқамаға қатысады. Нұсқама өткізетін лауазымды адамның барлық бұйрықтарын орындайды. Қызметтік міндеттерін орындауға қатысты қойылған сұрақтарға жауап береді. Қызметтік кітапшаға жеткізілетін бағыттамаларды, қызмет атқаруға қатысты өзге де ақпаратты жазады, іздеудегі адамдардың фотосуреттерін алады.
11. Қызметке түсетін қызметкерлер:
1) бағыттың жедел жағдайы мен ерекшеліктерін;
2) жақын орналасқан ПБЖ-ны және олармен байланыс орнату жүйесін;
3) іздестіру жарияланған адамдардың, мүліктің және көлік құралдарының белгілерін;
4) қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтардың, жол-көлік оқиғалары жасалуының (бұдан ары - ЖКО) және адамдардың көп жиналуының ықтималдығы жоғары орындарын;
5) бағыт аумағындағы маңызды нысандардың, мемлекеттік аса маңызды объектілердің, балалардың және азаматтардың жаппай келетін басқа да мекемелердің орналасуын және олардың жұмыс режимін;
6) бағытқа жақын орналасқан көшелердің, қиылыстардың, алаңдардың аулалардың орналасуын білуі тиіс.
12. Қызметке кірісу туралы ауызша бұйрықтан кейін ПБЖ қызмет атқару орнына барады.
2-Параграф. Қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша патрульдік-бекеттік қызметті атқару кезінде байланыс және бейнетіркегіш құралдарын пайдалану
13. ПБЖ-ны басқару бас радиостанция орналасқан кезекші бөлімнің радиобайланыс құралдарының көмегімен жүзеге асырылады. Радиостанцияны қосу қызметке кірісу туралы ауызша бұйрықты алған сәттен бастап жүргізіледі, радиостанция ол аяқталғанға дейін өшірілмейді.
14. Радиоалмасуды жүргізу кезінде ПБЖ:
1) радиостанцияны өз бетінше ажыратуға, оны қызметтік қажеттіліксіз басқа адамдарға беруге жол бермеу;
2) бас радиостанцияның, тікелей басшылардың, тексерушілердің шақырулары мен хабарламаларына дереу жауап беру;
3) радиостанциядағы өз арнасының нөмірін, өзінің және бас радиостанцияның, басшылардың және өзімен шектес ПБЖ-ның шақыру белгілерін білуі;
4) корреспондентті шақыруды қатаң түрде оған бекітілген шақыру белгісі бойынша жүзеге асыруы;
5) жүргізіліп жатқан радиоалмасуды үзбеуі, эфирде кезектілікті сақтауы;
6) корреспондентті қатарынан үш реттен асырмай шақыруы, одан кейін басқа корреспонденттерге кедергі келтірмеу үшін 5-10 минутқа үзіліс жасауы;
7) эфирде сөйлесулерді қысқа, жақсы түсінікті тілмен, қатты, байыпты дауыспен жүзеге асыруы қажет.
15. Радиоалмасуды жүргізу кезінде:
1) қызмет атқару бойынша қызметтік міндеттерді орындаумен байланысты емес ақпаратты;
2) құпия ақпаратқа және таратылуы шектелген ақпаратқа жатқызылған мәліметтерді, сондай-ақ қызметкерлердің лауазымы, атағы, тұрғын мекенжайларын радиостанция арқылы айтуға рұқсат етілмейді;

16. Вмешиваться в ведущийся радиообмен разрешено главной радиостанции, ППН только при чрезвычайных ситуациях (далее-ЧС) путем нажатия кнопки экстренного вызова.
17. Не допускается несение службы без носимого видеорегистратора, а также их самовольное отключение, удаление имеющейся записи. Включение видеорегистратора ППН производится с момента начала несения службы и ведется непрерывно до ее завершения.
В процессе ведения аудиовидеозаписи производится фиксация всех действий сотрудника и правонарушителя, в том числе составление материалов и доставление правонарушителя в органы полиции, а также остановки транспортных средств.
18. Порядок использования личным составом органов внутренних дел (далее – ОВД) средств аудиовидеофиксации, регламентируется приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 декабря 2014 года № 971 "Об утверждении Инструкции использования технических средств для фиксации фактов совершения уголовных и административных правонарушений и действий сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10227).
Параграф 3. Обращение патрульно-постовых нарядов с гражданами при обеспечении охраны общественного порядка и дорожной безопасности
19. ППН, при обращении к гражданам, представляется и предъявляет служебное удостоверение, не выпуская его из рук (предъявление иной документации не предусмотрено законодательством Республики Казахстан), называет свою должность, звание и фамилию (при этом руку к головному убору не прикладывает, рукопожатие не допускается), после чего кратко сообщает цель обращения или причину остановки транспортного средства.
20. В случае обращения граждан, ППН внимательно выслушивает их и принимает меры, в пределах компетенции, по их заявлениям, а также разъясняет, куда следует обратиться для разрешения поставленного вопроса, выходящего за рамки его компетенции.
21. Во всех случаях обращений граждан ППН должен быть внимательным, тактичным, вежливым, обращаться исключительно на "Вы", свои требования и замечания излагать в убедительной и понятной форме, не допуская действий, оскорбляющих честь и достоинство.
22. Если гражданин реагирует возбужденно на действия сотрудника, обеспечивающего административное производство и другие законные ограничения, необходимо дать ему время успокоиться и объяснить неправомерность его поведения, а также порядок обжалования. После чего составляется административный материал (протокол составляется вне патрульного автомобиля или, в зависимости от погодных условий, в салоне патрульного автомобиля, помещении органов полиции), с обязательной фиксацией событий на видеорегистратор, а также осуществляются иные функции административного производства.

16. ПБЖ-ға жүргізіліп жатқан радиоалмасуға араласуға басты радиостанциямен шұғыл шақыру батырмасын басу арқылы төтенше жағдайлар (бұдан әрі - ТЖ) кезінде ғана рұқсат етіледі.
17. Алып жүретін бейнетіркегішсіз қызмет атқаруға, сондай-ақ өз бетінше ажыратуға, бар жазбаны жоюға тыйым салынады. ПБЖ-ның бейнетіркегішті қосуы қызмет атқару басталған сәттен бастап және ол аяқталғанға дейін үздіксіз жүргізіледі.
Аудиобейнежазбаны жүргізу процесінде қызметкер мен құқық бұзушының барлық іс-әрекеттері тіркеледі, оның ішінде материалдардың құрастырылуы және құқық бұзушыны полицияға жеткізілуі, сондай-ақ көлік құралдарын тоқтату.
18. Ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) жеке құрамының аудиобейнетіркегіш құралдарын пайдалану тәртібі "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің әрекеттерін және қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтардың жасалу фактілерін тіркеу үшін техникалық құралдарды пайдалану нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 31 желтоқсандағы № 971 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10227 болып тіркелген) регламенттеледі.
3-Параграф. Қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету кезінде патрульдік-бекеттік жасақшаларының азаматтармен қарым-қатынасы
19. ПБЖ азаматтармен қарым-қатынас кезінде өз қолынан жібермей қызметтік куәлігін ұсынады (Қазақстан Республикасының заңнамасында өзге құжаттаманы көрсету көзделмеген), өзінің лауазымын, атағын және тегін атап таныстырады (бұл ретте қолын бас киіміне қоймайды, қол алысуға жол бермейді), одан кейін тоқтату себебі мен мақсатын қысқаша хабарлайды.
20. Азаматтар жүгінген жағдайда ПБЖ оларды мұқият тыңдайды және құзыреті шегінде өтініштері бойынша шаралар қабылдайды, сондай-ақ құзыреттен тыс қойылған мәселені шешу үшін қайда жүгіну керектігін түсіндіреді.
21. Азаматтардың барлық жүгіну жағдайларында ПБЖ мұқият, әдепті, сыпайы болуы тиіс, тек "Сіз" деп сөйлейді, өз талаптары мен ескертулерін сенімді және түсінікті түрде баяндайды, бұл ретте ар-намысы мен қадір-қасиетін қорлайтын іс-әрекеттерге жол бермейді.
22. Егер азамат әкімшілік іс жүргізуді және басқа да заңды шектеулерді қамтамасыз ететін қызметкердің іс-әрекеттеріне ашулық танытса, оған тынышталуға уақыт беріп және оның мінез-құлқының заңсыздығын, сондай-ақ шағымдану тәртібін түсіндіруі қажет. Одан кейін әкімшілік материал толтырылады немесе әкімшілік іс жүргізудің өзге де функциялары жүзеге асырылады.

23. ППН, независимо от того ведется или нет аудио, фото или видео запись, необходимо осуществлять свою служебную деятельность в рамках законодательства Республики Казахстан, не совершая действий, дискредитирующих правоохранительные органы. Воспринимать процесс аудио, фото и видео записи своей служебной деятельности как законное право граждан и спокойно реагировать на нее (за исключением случаев фиксации места совершения преступления, проводимых на месте преступления процессуальных действий, а также случаев вмешательства третьих лиц, подобными действиями, в процесс административного производства, тем самым препятствуя исполнению сотрудниками служебных обязанностей. Доложить о подобных фактах фиксации его служебной деятельности командиру, независимо от выхода либо отсутствия информации в открытых источниках социальных сетей.
24. С документами граждан, при их проверке, необходимо обращаться аккуратно, не делать в них каких-либо отметок. Если в документ вложены деньги и другие ценные бумаги, необходимо предложить владельцу самому убрать их. Лица, предъявившие документы с явными признаками подделки или неправомерно владеющие ими, доставляются в органы полиции.
25. В контакт с иностранцами, работниками дипломатических и приравненных к ним представительств, ППН вступает только в пределах своих служебных обязанностей (пресечения правонарушений, разъяснения направления движения, расположения гостиниц, пунктов питания, автозаправочных станций, станций технического обслуживания).
При проверке документов у иностранцев и лиц без гражданства ППН обращает внимание на срок действия заграничного паспорта, вида на жительство, удостоверение лиц без гражданства, наличие визы, миграционной карточки с отметкой о регистрации, подтверждающих законность их пребывания в данном населенном пункте. В случае обнаружения нарушений принимает меры привлечения к ответственности в соответствии с требованиями Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее - КоАП) и Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – УПК).
26. При обнаружении лиц (в том числе потерпевших, подозреваемых), с явно выраженным тяжелым состоянием здоровья, на место их обнаружения немедленно вызывается скорая медицинская помощь и до ее прибытия оказывается первая доврачебная помощь. Доставление в органы полиции осуществляется только при отсутствии необходимости дальнейшей госпитализации и противопоказаний, зафиксированных врачом скорой медицинской помощи. В случае экстренной госпитализации подозреваемых в правонарушении лиц, по указанию дежурного ППН оставляет маршрут (пост), организовывает их сопровождение и охрану до решения вопроса о режиме содержания.

23. ПБЖ аудио, фото немесе видео жазбалардың жүргізілгеніне немесе жүргізілмегеніне қарамастан, құқық қорғау органдарына кір келтіретін іс-әрекеттерді жасамай, Қазақстан Республикасының заңнамасы шеңберінде өзінің қызметтік қызметін жүзеге асыруы қажет. Өзінің қызметтік іс-әрекетінің аудио, фото және бейне жазу процесін азаматтардың заңды құқығы ретінде қабылдау және оған сабырлы түрде ден қою тиіс (қызметкерлердің қызметтік міндеттерін орындауына кедергі жасау арқылы қылмыс жасалған жерді тіркеу жағдайларын, қылмыс жасалған жерде жүргізілетін процестік әрекеттерді, сондай-ақ әкімшілік іс жүргізу процесіне ұқсас іс-әрекеттермен үшінші адамдардың араласу жағдайларын қоспағанда). Әлеуметтік желілердің ашық көздерінде ақпараттың шығуына не болмауына қарамастан, командирге оның қызметтік іс-әрекетінің тіркелуінің осындай деректері туралы баяндауы тиіс.
24. Азаматтардың құжаттарымен, оларды тексерген кезде мұқият болып, оларда ешқандай белгі жасамау керек. Қолдан жасаудың айқын белгілері бар құжаттарды ұсынған немесе оларды заңсыз иеленген адамдар полиция органдарына жеткізіледі.
25. Шетелдіктермен, дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктердің қызметкерлерімен байланысқа ПБЖ тек өзінің қызметтік міндеттері шегінде ғана түседі (құқық бұзушылықтардың жолын кесу, ұшақтың, жолаушылар поезының, электр пойызының қозғалыс кестесін түсіндіру, қонақ үйлердің, тамақтану пункттерінің, жанар-жағар май құю станцияларының, техникалық қызмет көрсету станцияларының орналасуы).
Шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың құжаттарын тексеру кезінде ПБЖ шетелдік паспорттың, тұруға ықтиярхаттың, азаматтығы жоқ адамдар куәлігінің қолданылу мерзіміне, олардың осы елді мекенде болуының заңдылығын растайтын, тіркелгені туралы белгісі бар визаның, көші-қон карточкасының болуына назар аударады. Бұзушылықтар анықталған кезде Қазақстан Республикасы "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" кодексінің (бұдан әрі – ӘҚБтК) және Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодекстің (бұдан әрі – ҚПК) талаптарына сәйкес жауапкершілікке тартуға шаралар қолданылады.
26. Денсаулық жағдайы ауыр екендігі айқын адамдар (оның ішінде жәбірленушілер, күдіктілер) табылған кезде олар табылған жерге дереу жедел медициналық көмек шақырылады және ол келгенге дейін дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетіледі. Полиция органдарына жеткізу одан ары ауруханаға жатқызу қажеттілігі және жедел медициналық жәрдем дәрігерімен анықтап белгіленген қарсы көрсетілімдер болмаған кезде ғана жүзеге асырылады. Құқық бұзушылыққа күдікті адамдарды шұғыл емдеуге жатқызу жағдайында кезекші бөлімнің нұсқауы бойынша ПБЖ бағытты қалдырады, ұстау режимі туралы мәселе шешілгенге дейін оларға ілесіп жүруді және күзетуді ұйымдастырады.

27. В случаях необходимости ППН оказывает содействие водителям в транспортировке их транспортных средств, создающих помеху другим участникам дорожного движения (неисправность, ДТП, в том числе на загородных автомобильных дорогах).
Глава 3. Виды и методы несения патрульно-постовой службы
Параграф 1. Несение патрульно-постовой службы по обеспечению охраны общественного порядка и дорожной безопасности (пеший патруль, патруль на автомобиле и других транспортных средствах; конный патруль; патруль с собакой, модульный пост полиции, стационарный пост полиции "Рубеж").
28. Заступающий ППН, прибыв к месту несения службы (пост, маршрут патрулирования), в соответствии с полученными на инструктаже указаниями, докладывает в дежурную часть о своем прибытии и обстановке в районе несения службы (далее докладывает ежечасно, а в случае отсутствия радио и сотовой связи, по мере ее появлении).
ППН, при несении службы раздельно, находятся в пределах видимости и слышимости (только в дневное время суток и на расстоянии до 100 метров друг от друга).
На маршруте патрулирования ППН фиксирует изменение обстановки и на основе этого избирает наиболее целесообразную тактику несения службы.
29. Заступившие на службу сотрудники обеспечивают выполнение следующих задач:
1) обеспечение правопорядка на улицах и в других общественных местах, а также дорожной безопасности на автомобильных дорогах;
2) обеспечение безопасности граждан, предупреждение и пресечение преступлений и административных правонарушений на маршрутах патрулирования (постах);
3) выявление и задержание на маршрутах (постах) лиц, совершивших преступления, скрывающихся от следствия и суда, военнослужащих самовольно оставивших воинскую часть;
4) в пределах компетенции, участие в розыске угнанных, похищенных, скрывшихся с мест совершения ДТП автомототранспортных средств;
5) осуществление неотложных действий на месте ДТП;
6) организация и проведение мероприятий по сопровождению транспортных средств;
7) оказание содействия подразделениям органов внутренних дел (далее - ОВД), осуществляющим оперативно-розыскную деятельность.
30. Заступившие на службу сотрудники обеспечивают выполнение следующих функций:
1) защиту жизни, здоровья, прав и свобод граждан от преступных и иных противоправных посягательств;
2) оказание помощи гражданам, пострадавшим от правонарушений, ДТП и несчастных случаев, а также находящимся в беспомощном либо ином состоянии, опасном для жизни и здоровья;
3) пресечение противоправных деяний и задержание "по горячим следам" лиц, совершивших преступления;

27. ПБЖ қажет болған жағдайда жүргізушілерге олардың басқа жол қозғалысына қатысушыларға кедергі туғызған көлік құралдарын тасымалдауға көмек көрсетеді (ақауы бар, ЖКО, оның ішінде қаладан тыс автомобиль жолдарында).
3-тарау. Патрульдік-бекеттік қызметті атқарудың түрлері мен әдістері
1-Параграф. Қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі патрульдік-бекеттік қызметті атқару (жаяу патруль, автомобильде және басқа да көлік құралдарында патрульдеу; атты патрульдеу; итпен бірге патрульдеу, модульдік полиция бекеті, "Шеп" стационарлық полиция бекеті)
28. Қызметке түсетін ПБЖ қызмет атқару орнына (бекет, патрульдеу бағыты) келіп, нұсқамада алынған нұсқауларға сәйкес кезекші бөлімге өзінің келгені және қызмет атқару аймағындағы жағдай туралы баяндайды (бұдан әрі сағат сайын, ал радио және ұялы байланыс болмаған жағдайда, оның пайда болуына қарай баяндайды).
ПБЖ қызметті бөлек атқару кезінде көру және есту шегінде (тек тәуліктің күндізгі уақытында және бір-бірінен 100 метрге дейінгі қашықтықта) болады.
Патрульдеу бағытында ПБЖ жағдайдың өзгеруін тіркейді және осының негізінде қызмет атқарудың неғұрлым орынды тактикасын таңдайды.
29. Қызметке түскен қызметкерлер мынадай міндеттерді орындауды:
1) көшелерде және басқа да қоғамдық орындарда құқықтық тәртіпті, сонымен қатар автомобиль жолдарында жол қауіпсіздігін;
2) патрульдеу бағыттарында (бекеттерде) азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуді, қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алуды және жолын кесуді;
3) бағыттарда (бекеттерде) қылмыс жасаған, тергеуден және соттан жасырынып жүрген адамдарды, әскери бөлімді өз бетімен тастап кеткен әскери қызметшілерді анықтауды және ұстауды;
4) құзыреті шегінде айдап әкетілген, ұрланған, ЖКО орнынан қашып кеткен автомотокөлік құралдарын іздестіруге қатысуды;
5) ЖКО орнында кейінге қалдырылмайтын іс-әрекеттерді жүзеге асыруды;
6) көлік құралдарына ілесіп жүру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруды және өткізуді;
7) жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын ішкі істер органдарының (бұдан әрі - ІІО) бөліністеріне көмек көрсетуді қамтамасыз етеді.
30. Қызметке түскен қызметкерлер мынадай функцияларды орындауды:
1) азаматтардың өмірін, денсаулығын, құқықтары мен бостандықтарын қылмыстық және өзге де құқыққа қарсы қолсұғушылықтардан қорғауды;
2) құқық бұзушылықтардан, жазатайым оқиғалардан және ЖКО-дан зардап шеккен, сондай-ақ дәрменсіз немесе өмірі мен денсаулығына қауіпті өзге де жағдайдағы азаматтарға көмек көрсетуді;
3) құқыққа қарсы әрекеттердің жолын кесуді және қылмыс жасаған адамдарды "ізін суытпай" ұстауды;

4) профилактику и пресечение уголовных и административных правонарушений, выявлению обстоятельств, способствующих их совершению и в пределах компетенции, принятию мер к их устранению;
5) совместно с другими правоохранительными и государственными органами принятие неотложных мер по спасению граждан и оказанию им доврачебной помощи при ЧС;
6) взаимодействие с гражданами по вопросам охраны общественного порядка и обеспечению дорожной безопасности;
7) участие, в пределах своей компетенции, в мероприятиях по профилактике и предупреждению преступлений и иных правонарушений, розыску лиц, осуществляемых по линии правоохранительных органов;
8) в пределах своих полномочий, участие в выполнении задач ОВД в военное положение и при ЧС;
9) оказание содействия сотрудникам миграционной службы в выдворении иностранцев и лиц без гражданства путем их препровождения до пункта пропуска через Государственную границу Республики Казахстан.
31. Смена ППН производится на маршруте в заранее установленном месте (посту). Заступающий ППН представляется сменяемому, где последний сообщает об имевших место за время несения службы происшествиях и полученных распоряжениях. О приеме-сдаче маршрута принимающий делает запись в служебной книжке сдающего либо в журнале приема-сдачи несения службы (поста) и докладывает в дежурную часть.
В случае отсутствия сменного наряда, в установленное время, ППН докладывает об этом в дежурную часть и только с разрешения дежурного может оставить маршрут (пост).
32. ППН несет службу на маршруте в течение установленного времени. Допускается, в рамках исполнения служебных обязанностей, оставлять маршрут патрулирования только по указанию или с разрешения дежурной части или командира.
33. Во время несения службы ППН не допускается:
1) передавать и предъявлять, кому бы то ни было свое оружие, за исключением лиц, которым он непосредственно подчинен;
2) вести неслужебные переговоры по радиостанции, отвлекаться от службы;
3) заходить без служебной необходимости в клубы, рестораны, жилые и другие помещения;
4) оставлять маршрут (пост);
5) нарушать ношение форменного обмундирования.
34. Во время несения службы, ППН записывают в служебную книжку информацию, полученную на инструктажах, передаваемую дежурной частью, сообщения о правонарушениях, лицах, сообщивших об уголовном правонарушении, доставляемых в органы полиции или разбирательство с которыми проведено на месте, а также с которыми проведены профилактические беседы.

4) қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу мен жолын кесуді, олардың жасалуына ықпал ететін мән-жайларды анықтауды және оларды өз құзіреті шегінде жою жөнінде шаралар қабылдауды;
5) басқа құқық қорғау және мемлекеттік органдармен бірлесіп, ТЖ кезінде азаматтарды құтқару және оларға дәрігерге дейінгі көмек көрсету бойынша шұғыл шаралар қабылдауды;
6) қоғамдық тәртіпті сақтау, жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша азаматтармен өзара іс-қимыл жасауды;
7) өз құзыреті шегінде құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдар желісі бойынша жүзеге асырылатын қылмыстардың және өзге де құқық бұзушылықтардың алдын алу және ескерту, адамдарды іздестіру жөніндегі іс-шараларға қатысуды;
8) өз өкілеттіктері шегінде соғыс жағдайында және ТЖ кезінде ІІО-ның тапсырмаларын орындауға қатысуды;
9) көші-қон қызметінің қызметкерлеріне шетелдіктерді және азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пунктіне дейін ілесіп жүру арқылы оларды шығарып жіберуге көмек көрсетуді қамтамасыз етеді.
31. ПБЖ ауысуы бағытта алдын ала белгіленген орында (бекетте) жүргізіледі. Қызметке түсетін ПБЖ ауысушыға өзін таныстырады, соңғысы қызмет атқару уақытында орын алған оқиғалар мен алынған өкімдер туралы хабарлайды. Бағытты қабылдап-тапсыру туралы қабылдаушы тапсырушының қызметтік кітапшасына немесе қызмет атқаруды (бекеті) қабылдап-тапсыру журналына жазба жасайды, бұл туралы кезекші бөлімге баяндайды.
Белгіленген уақытта ауысымдық жасақша болмаған жағдайда ПБЖ бұл туралы кезекші бөлімге баяндайды және тек кезекшінің рұқсатымен ғана бағытты (бекетті) қалдыра алады.
32. ПБЖ белгіленген уақыт ішінде бағытта қызмет атқарады. Қызметтік міндеттерді орындау шеңберінде патрульдеу бағытын тек кезекші бөлімнің немесе командирдің нұсқауы бойынша немесе рұқсатымен қалдыруға жол беріледі.
33. Қызмет атқару кезінде ПБЖ-ға:
1) өзі тікелей бағынатын адамдарды қоспағанда, өзінің қаруын кімге болса да беруге және ұсынуға;
2) радиостанция бойынша қызметтік емес сөйлесулер жүргізуге, қызметтен басқаға көңілін бөлуге;
3) тұрғын үйлерге, клубтарға, мейрамханаларға және басқа да үй-жайларға қызметтік қажеттіліксіз кіруге;
4) бағытты (бекетті) тастап кетуге;
5) нысанды киім-кешек кию ережелерін бұзуға жол берілмейді.
34. Қызмет атқару уақытында ПБЖ нұсқауда алынған, кезекші бөлімнен келіп түскен ақпаратты, құқық бұзушылықтар туралы хабарламаларды, қылмыстық құқық бұзушылық туралы хабарламаларды, полиция органдарына жеткізілген адамдар және олармен оқиға орнында жүргізілген талқылаулар, сондай-ақ олармен профилактикалық әңгімелер жүргізу туралы қызметтік кітапшаға жазады.

35. Во время службы ППН обращают внимание на:
1) граждан, часто появляющихся у объектов, где хранятся и находятся в обращении материальные ценности, проявляющих интерес к состоянию окон, дверей, запоров, ограждений, режиму работы и организации охраны;
2) граждан, которые проявляют подозрительную настороженность и беспокойство, одетых не по сезону или в одежду, не соответствующую росту и комплекции, имеющих повязки и травмы, а также оставленные без присмотра транспортные средства;
3) массовый сбор граждан на улицах, автомобильных дорогах, площадях, во дворах, в скверах, парках;
4) места возможного появления правонарушителей, граждан, допускающих нарушения Правил дорожного движения, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33003) (далее - ПДД) и детей, играющих в опасных местах;
5) подозрительные шумы, запахи, появление огня или дыма и другие признаки ЧС;
6) граждан и транспортные средства находящихся на прилегающей территории к учреждениям уголовно исполнительной системы;
7) использование беспилотных летательных аппаратов в общественных местах и местах проведения массовых мероприятий, а также вблизи режимных объектов без соответствующего разрешения;
8) нахождение в общественных местах подозрительных предметов (бесхозных сумок, коробок, пакетов);
9) пребывание граждан в местах повышенной опасности (водоемы, горная местность);
10) исправность технических средств, регулирующих дорожное движение (светофоры, дорожные знаки), производство работ на проезжей части, влияющих на безопасность дорожного движения и другие обстоятельства, представляющие угрозу жизни и здоровью граждан;
11) нахождение граждан, велосипедистов, животных на загородных автомобильных дорогах.
При обнаружении вышеперечисленных фактов докладывают об этом в дежурную часть. До устранения повреждений и помех для движения, осуществляет регулирование (сдерживание), принимает меры по обеспечению безопасности граждан, дорожного движения.
Сноска. Пункт 35 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 18.10.2023 № 748 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

35. Қызмет атқару барысында ПБЖ мыналарға:
1) айналымында материалдық құндылықтар сақталатын және табылатын объектілердің, терезелердің, есіктердің, ілмектердің, қоршаулардың жай-күйіне, жұмыс режимі мен күзет ұйымының жанында жиі жүретін азаматтарға;
2) күдікті сақтық пен алаңдаушылық танытатын, маусымға сай емес немесе бойы мен денесіне сай келмейтін киім киген, таңғыштары мен жарақаттары бар азаматтарға, сондай-ақ қараусыз қалдырылған көлік құралдарына;
3) көшелерде, автокөлік жолдарында, алаңдарда, аулаларда, скверлерде, саяқбақтарда және азаматтардың жаппай жиналуына;
4) "Жол жүрісі қағидалары, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелері, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33003 болып тіркелген) Жол жүрісі қағидаларын (бұдан әрі - ЖЖҚ) бұзуға жол беретін азаматтардың, құқық бұзушылардың жүруі мүмкін орындарға және қауіпті жерлерде ойнап жүрген балаларға;
5) күдікті шулар, иістер, оттың немесе түтіннің пайда болуы және ТЖ-ның басқа да белгілеріне;
6) қылмыстық-атқарушылық жүйе мекемелеріне жақын орналасқан аумақтарда табылған азаматтар мен көлік құралдарына;
7) ұшқышсыз ұшу аппараттарын тиісті рұқсатсыз қоғамдық орындарда және жаппай іс-шаралар өткізілетін орындарда, сондай-ақ режимді нысандарға жақын жерлерде пайдаланылуына;
8) қоғамдық орындарда күдікті заттардың (иесіз сөмкелер, қораптар, пакеттер) болуына;
9) азаматтардың қауіптілігі жоғары орындарда (су қоймалары, таулы жерлерде) болуына;
10) жол қозғалысын реттейтін техникалық құралдардың (бағдаршам, жол белгілері) жарамдылығына, жол қозғалысының қауіпсіздігіне әсер ететін жол үстінде жүргізіліп жатқан жұмыстарға және азаматтардың өмірі мен денсаулықтарына қатер төндіретін басқа да оқыс жағдайларға;
11) қала сыртындағы автомобиль жолдарында азаматтардың, велосипедшілерді, жануарлардың болуына ерекше назар аударуы тиіс.
Жоғарыда көрсетілген фактілер анықталған жағдайда ол туралы кезекші бөлімге баяндайды. Қозғалысқа келтірілген кедергілер мен ақаулар жөнделгенше реттеу (тоқтату) жүргізеді, азаматтардың, жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды.
Ескерту. 35-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.10.2023 № 748 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

36. Выявление нарушений ПДД ППН осуществляется:
1) в движении на патрульном автомобиле (мотоцикле) с использованием специальных звуковых и световых сигналов, громкоговорящей установки;
При выявлении нарушений ПДД в движении подается голосовая команда с помощью громкоговорящего устройства.
Например, "Водитель транспортного средства (марка, модель, государственный регистрационный номерной знак), прошу принять вправо и остановиться!" с дублированием команды на государственном и русском языках.
Остановка транспортных средств осуществляется на минимально короткий срок в местах, не создающих помех для движения. Останавливать городской общественный транспорт на маршрутах следования, разрешается в случаях нарушения требований ПДД для объяснения водителям сущности нарушения и уточнения расположения конечной остановки на маршруте, с последующим составлением административного материала.
В процессе надзора за дорожным движением допускается использовать планшеты с программным обеспечением, передающим информацию об эксплуатируемых транспортных средствах со стационарных камер на планшеты.
2) в пешем порядке и на точках отстоя патрульного автомобиля (мотоцикла). В таких случаях, остановка транспортного средства осуществляется жестом руки или жезлом, направленных на транспортное средство, с одновременным сигналом свистка, которые должны быть понятны водителю и поданы своевременно с тем, чтобы их исполнение не создало аварийную обстановку.
Сноска. Пункт 36 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 10.11.2025 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. В случае выявления нарушений правил перевозки крупногабаритных, тяжеловесных и опасных грузов, утвержденных приказами Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 206 "Об утверждении Правил организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11395) и от 17 апреля 2015 года № 460 "Об утверждении Правил перевозки опасных грузов автомобильным транспортом и перечня опасных грузов, допускаемых к перевозке автотранспортными средствами на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11779), создающих угрозу безопасности дорожного движения и окружающей среде, ППН не допускает дальнейшее движение указанных транспортных средств, принимает меры к отводу такого транспорта с проезжей части за пределы полосы отвода, докладывает в дежурную часть и выполняет указания дежурного.

36. ПБЖ ЖЖҚ бұзушылықтарын анықтауды:
1) арнайы дыбыс және жарық сигналдарын, дауыс зорайтқыш қондырғыны пайдалана отырып, патрульдік автомобильде (мотоциклде) қозғалыста жүзеге асырады. ЖЖҚ-ны бұзу анықтаған кезде дауыс зорайтқыш құрылғысын қолдана отырып, дауыстық пәрмен береді.
Мысалы, "Көлік құралының жүргізушісі (маркасы, моделі, мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісі), оңға қабылдап, тоқтауыңызды сұраймын!" пәрменін мемлекеттік және орыс тілдерінде қайталай отырып береді.
Көлік құралдарын тоқтату ең аз қысқа мерзімге қозғалысқа кедергі келтірмейтін орындарда жүзеге асырылады. Жол жүру бағыттарында қалалық қоғамдық көлікті тоқтатуға, жол қозғалысы ережелерінің талаптары бұзылған жағдайда жүргізушілерге бұзушылықтың мәнін түсіндіру және бағыттағы соңғы аялдаманың орналасуын нақтылау, кейіннен әкімшілік материал толтыру үшін рұқсат етіледі.
Жол жүрісін қадағалау процесінде пайдаланылатын көлік құралдары туралы ақпаратты стационарлық камералардан планшеттерге беретін бағдарламалық қамтамасыз етілуі бар планшеттерді пайдалануға жол беріледі.
2) жаяу тәртіпте және патрульдік автокөлік (мотоцикл) тоқтап тұрған жерде. Мұндай жағдайда көлік құралын тоқтату бірмезетте ысқыру белгісімен бірге көлік құралына бағытталған қолмен көрсетумен немесе таяқшамен жүзеге асырылады, бұл жүргізушіге түсінікті болуы керек және олардың орындалуы авариялық жағдай туғызбауы үшін уақтылы көрсетілуі тиіс.
Ескерту. 36-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 10.11.2025 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. "Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оның жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестиция және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 206 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11395 болып тіркелген) және "Автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларын және Қазақстан Республикасының аумағында автокөлік құралдарымен тасымалдауға жол берілетін қауіпті жүктердің тізбесін бекіту туралы" 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 460 бұйрықтарымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11779 болып тіркелген) бекітілген ірі габаритті, ауыр салмақты және қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларының жол жүрісі қауіпсіздігіне және қоршаған ортаға қауіп төндіретін бұзушылықтары анықталған жағдайда ПБЖ көрсетілген көлік құралдарының одан әрі жүруіне жол бермейді, мұндай көлік құралдарын жолдың жүріс бөлігінен басқа жаққа бұру шараларын қабылдайды, кезекші бөлімге баяндайды және кезекшінің нұсқауларын орындайды.

38. Жесты рукой или жезлом ППН используются для ручного регулирования дорожного движения или остановки транспортных средств. Дополнительно подаются короткие сигналы свистком для привлечения внимания участников дорожного движения, предупреждения и пресечения административных правонарушений.
39. ППН требует от участника дорожного движения выйти из транспортного средства в следующих случаях:
1) наличия у водителя признаков опьянения и (или) утомленного состояния;
2) для проведения личного досмотра, осмотра или досмотра транспортного средства и груза;
3) для проведения в присутствии водителя (владельца транспортного средства) сверки номеров агрегатов и узлов транспортного средства с записями в регистрационных документах;
4) когда требуется его участие в осуществлении процессуальных действий, а также оказании помощи другим участникам дорожного движения или сотрудникам;
5) необходимости устранения технической неисправности транспортного средства или нарушений правил перевозки грузов, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 546 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12463);
6) когда его поведение создает угрозу личной безопасности сотрудника.
40. ППН указывает водителю на перемещение транспортного средства в иное место, если:
1) нахождение транспортного средства в месте его остановки создает угрозу либо помеху другим участникам дорожного движения (за исключением фактов ДТП и на месте преступления до окончания процессуальных действий);
2) нахождение сотрудника на проезжей части при обращении к водителю, находящемуся в транспортном средстве, создает угрозу личной безопасности сотрудника.
41. Принудительная остановка транспортного средства может быть осуществлена:
1) с применением специальных средств принудительной остановки транспорта при наступлении условий и в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее-Закона);
2) посредством временного ограничения или запрещения движения на отдельных участках дорог с использованием сигналов регулировщика, технических средств регулирования;
3) с применением огнестрельного оружия – при наступлении условий и в порядке, предусмотренном Законом;
4) посредством размещения на проезжей части патрульного автомобиля (патрульных автомобилей) с включенными специальными световыми сигналами;
Перечисленные методы могут применяться только в случае создания водителем реальной опасности жизни и здоровью граждан, неподчинения законным требованиям сотрудника об остановке и при условии обеспечения безопасности других участников дорожного движения.

38. ПБЖ қол қимылдарын немесе таяқшаны жол қозғалысын қолмен реттеу немесе көлік құралдарын тоқтату үшін қолданады. Жол қозғалысына қатысушылардың назарын аудару, әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу үшін ысқыру белгісімен қосымша қысқа сигналдар беріледі.
39. ПБЖ жол қозғалысы қатысушысына мынадай жағдайларда көлік құралынан шығуды талап етеді:
1) жүргізушіде мас болу белгілері және (немесе) шаршаулы жағдайы болған кезде;
2) жеке басын тексеріп қарау, көлік құралы мен жүкті тексеріп қарау жүргізу үшін;
3) жүргізушінің (көлік құралы иесінің) қатысуымен көлік құралының агрегаттары мен тораптарының нөмірлерін тіркеу құжаттарындағы жазбалармен салыстырып тексеру жүргізу үшін;
4) оның процессуалды әрекеттерді жүзеге асыруға, сондай-ақ жол қозғалысының басқа да қатысушыларына немесе қызметкерлерге көмек көрсетуге қатысуға талап еткенде;
5) көлік құралының техникалық ақаулығын немесе Қазақстан Республикасы Инвестиция және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 546 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12463 болып тіркелген) бекітілген жүктерді тасымалдау қағидаларының бұзылуын жою қажеттілігінде;
6) оның мінез-құлқы қызметкердің жеке қауіпсіздігіне қауіп төндіргенде.
40. ПБЖ жүргізушіге көлік құралын қызметкер көрсеткен басқа жерге ауыстыруды көрсетеді, егер:
1) көлік құралының тоқтаған жерінде болуы басқа да жол қозғалысының қатысушыларының қауіп не кедергі келтірсе (ЖКО деректерін қоспағанда және қылмыс болған жерде іс жүргізу әрекеттері аяқталғанға дейін);
2) көлік құралындағы жүргізушімен қарым-қатынас орнатқан кезде қызметкердің жүру бөлігінде болуы қызметкердің жеке қауіпсіздігіне қатер төндірсе.
41. Көлік құралын мәжбүрлеп тоқтату:
1) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі-Заң) көзделген жағдайлар туындаған кезде және тәртіппен көлікті мәжбүрлеп тоқтатудың арнайы құралдарын қолдана отырып;
2) реттеушінің сигналдарын, реттеудің техникалық құралдарын пайдалана отырып, жолдардың жекеленген учаскелерінде қозғалысты уақытша шектеу немесе тыйым салу арқылы;
3) атыс қаруын қолдану арқылы - жағдайлар басталған кезде және Заңда көзделген тәртіппен;
4) жүру бөлігінде арнайы жарық сигналдары қосылған патрульдік автомобильді (патрульдік автомобильдерді) орналастыру арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
Аталған әдістерді жүргізуші азаматтардың өмірі мен денсаулығына нақты қауіп төндіргенде, қызметкердің тоқтату туралы заңды талаптарына бағынбағанда және өзге де жол қозғалысына қатысушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жағдайларында ғана қолданылуы мүмкін.

42. Не допускается принудительная остановка на извилистых участках горных дорогах или участках дорог с ограниченной видимостью, а также на железнодорожных переездах, мостах, путепроводах, эстакадах, в туннелях.
43. Для взаимодействия или получения помощи от других ППН, сотрудников и военнослужащих Национальной гвардии, ППН используют все виды связи или подают сигналы свистком: "Задерживай" – один продолжительный сигнал; "На помощь, ко мне" – два коротких сигнала. В этих же целях ППН используют огнестрельное оружие путем выстрела вверх. Другие ППН, сотрудники и военнослужащие Национальной гвардии, услышав сигнал "Задерживай", "На помощь" принимают меры к обнаружению и задержанию правонарушителя.
44. При проверке ППН, проверяющий предъявляет письменное предписание на проверку и служебное удостоверение.
ППН подходит и представляется проверяющему, по требованию проверяющего докладывает обстановку на территории маршрута (поста), отвечает на заданные вопросы. О результатах проверки службы проверяющий делает запись в служебных книжках ППН. Эти данные используются для проведения инструктажей и оценки работы ППН.
45. Во время несения службы ППН проявляют бдительность и принимают меры предосторожности, исключающие возможность внезапного нападения.
46. Огнестрельное оружие, специальные средства и физическая сила применяются в целях прекращения общественно опасных деяний, задержания и доставления в правоохранительные органы лиц, их совершивших с учетом характера правонарушений, конкретной ситуации в строгом соответствии и на основании Закона.
47. Порядок обеспечения безопасности и правового порядка на территории специальной экономической зоны осуществляется в соответствии c совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 июля 2019 года № 616 и Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 47/қе "Об утверждении Правил взаимодействия органов внутренних дел и национальной безопасности по вопросам обеспечения безопасности и правопорядка на территории специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19019).
Параграф 2. Несение патрульно-постовой службы по обеспечению охраны общественного порядка и дорожной безопасности с использованием наземных транспортных средств
48. В ходе несения службы ППН на автомобилях (мотоцикл, квадрацикл) в населенных пунктах двигаются со скоростью, позволяющей вести наблюдение за обстановкой из транспорта (рекомендуемая скорость не выше 40-50 километров в час), в зависимости от дорожной ситуации, а на загородных автомобильных дорогах двигаются со скоростью в соответствии с требованиями ПДД.
В целях профилактики правонарушений в темное время суток, патрулирование осуществляться с применением стояночного светового сигнала.

42. Бұралмалы таулы жолдар учаскелерінде немесе көрінуі шектеулі жол учаскелерінде, сондай-ақ теміржол өтпелерінде, көпірлерде, жол өтпелерінде, эстакадаларда, туннельдерде мәжбүрлеп тоқтатуға жол берілмейді.
43. Өзара әрекеттесу немесе басқа ПБЖ-дан, Ұлттық ұланның әскери қызметшілерінен, қызметкерлерінен көмек алу үшін ПБЖ байланыстың барлық түрлерін пайдаланады немесе ысқырықпен сигнал береді: "Ұста" – бір ұзақ сигнал; "Көмекке, маған" – екі қысқа сигнал. Осы мақсатта ПБЖ атыс қаруын жоғары қарай ату арқылы қолданады. Басқа ПБЖ, Ұлттық ұланның әскери қызметшілері мен қызметкерлері "Ұста", "Көмекке" деген сигналды ести сала, құқық бұзушыны ұстау және анықтау шараларын қабылдайды.
44. ПБЖ-ны тексеру кезінде тексеруші тексеруге жазбаша өкім мен қызметтік куәлігін көрсетеді.
ПБЖ тексерушіге келіп өзін таныстырады, тексерушінің талабы бойынша бағыт (бекет) аумағындағы жағдайды баяндайды, қойылған сұрақтарға жауап береді. Қызметті тексеру нәтижелері туралы тексеруші ПБЖ-ның қызметтік кітапшаларына жазба жасайды. Бұл деректер нұсқамалар жүргізу және ПБЖ-ның жұмысын бағалау үшін пайдаланылады.
45. Қызмет атқару кезінде ПБЖ қырағылық танытады және кенеттен шабуыл жасау мүмкіндігін болдырмайтын сақтық шараларын қабылдайды.
46. Атыс қаруы, арнайы құралдар және дене күші қоғамға қауіпті әрекеттерді тоқтату, құқық бұзушылықтардың сипатын, нақты ахуалды ескере отырып, оларды жасаған адамдарды ұстау және құқық қорғау органдарына жеткізу мақсатында Заң негізінде және қатаң сәйкестікте қолданылады.
47. Арнайы экономикалық аймақ алаңында қауіпсіздікті және құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету тәртібі "Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақтың аумағында қауіпсіздік пен құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету мәселелері бойынша ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдарының өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 9 шілдедегі № 616 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2019 жылғы 10 шілдедегі №47/ке бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19019 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
2-Параграф. Жердегі көлік құралдарын қолданумен қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша патрульдік-бекеттік қызметті атқару
48. Елді мекендерде ПБЖ автомобильдерде (мотоциклдерде) қызмет атқару барысында жол жағдайына байланысты көліктен жағдайды бақылауға мүмкіндік беретін жылдамдықпен (ұсынылатын жылдамдық сағатына 40-50 километрден аспайды) қозғалады, ал қала сыртындағы автомобиль жолдарында ЖЖҚ талаптарына сәйкес жылдамдықпен қозғалады.
Тәуліктің қараңғы уақытында құқық бұзушылықтардың алдын алу мақсатында патрульдеу тұрақтық жарық сигналын қолдана отырып, жүзеге асырылады.

49. После инструктажа старший ППН определяет обязанности и порядок размещения ППН в патрульном транспорте, назначает каждому сектор наблюдения, объявляет маршрут следования к месту несения службы, последовательность перемещения из одних пунктов в другие, докладывает по радиостанции в дежурную часть о выезде на маршрут. При этом, старший наряда управляет автомобилем либо размещается на переднем пассажирском сиденье автомобиля, за исключением случаев доставления в органы полиции правонарушителей. В этом случае размещается на заднем сиденье автомобиля с доставляемым.
50. ППН на транспортных средствах, делает остановки в течении 15-30 минут (в обозначенных местах отстоя). Во время остановок, в целях профилактики нарушений общественного порядка и ПДД, пресечению уголовных и административных правонарушений, проверки подозрительных лиц, и транспортных средств, осуществляется пешее патрулирование. При этом пешие патрули удаляются от патрульного транспорта до 300 метров.
У автомобиля (мотоцикла) остается водитель, который обеспечивает охрану транспорта, визуальный контакт с патрулирующим экипажем, поддерживает радиосвязь с дежурной частью. Для сбора ППН устанавливается условный сигнал.
51. При транспортировке в автомобиле, доставляемых в органы полиции лиц, ППН принимают меры предосторожности, исключающие возможность нанесения травм, порчи материальной части, нападения на сотрудников, создания водителю помех в управлении транспортом. Для этого проверяют состояние замков, запоров дверей и люков автомобиля, один из сотрудников ППН размещается на заднем сиденье автомобиля.
После вывода из автомобиля, доставленного, ППН должен осмотреть салон (кузов) в целях обнаружения оставленных предметов и документов.
52. Для обеспечения личной безопасности и безопасности участников движения во время преследования ППН на патрульном автомобиле:
1) включает специальные звуковые и световые сигналы;
2) выбирает скорость движения, исходя из конкретных условий;
3) внимательно следит за действиями преследуемых и других участников дорожного движения;
4) докладывает в дежурную часть о месте своего нахождения и направлении движения;
5) информирует других участников дорожного движения о соблюдении мер предосторожности.
53. ППН не допускается:
1) беспричинно останавливать транспортные средства;
2) перевозить посторонних граждан, если это не вызвано служебной необходимостью, оставлять автомобиль и задержанных лиц без присмотра;
3) превышать установленную скорость движения, кроме случаев экстренного следования к месту совершения правонарушения, а также преследования нарушителей (для патрульного автомобиля), которые своими действиями подвергают опасности жизнь других участников дорожного движения и других случаев, предусмотренных статьей 37 КоАП;

49. Нұсқамадан кейін ПБЖ жетекшісі патрульдік көлікте ПБН орналастыру тәртібі мен міндеттерін айқындайды, әрқайсысына бақылау секторын тағайындайды, қызмет атқару орнына бару бағытын, бір пункттен екінші пунктке ауысу кезектілігін хабарлайды, радиостанция бойынша кезекші бөлімге бағытқа шығуы туралы баяндайды. Бұл ретте, жасақша жетекшісі құқық бұзушыларды полиция органдарына жеткізу жағдайларын қоспағанда, автомобильді басқарады немесе автомобильдің алдыңғы жолаушылар отыратын орнына отырады. Адамды жеткізу жағдайында онымен бірге автомобильдің артқы отыратын орнына отырады.
50. Көлік құралдарындағы ПБЖ 15-30 минут ішінде аялдама жасайды (белгіленген тұру орындарында). Аялдамалар кезінде қоғамдық тәртіп пен ЖЖҚ-ні бұзудың алдын алу, қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтардың жолын кесу, күдікті адамдар мен көлік құралдарын тексеру мақсатында жаяу патрульдеу жүзеге асырылады. Бұл ретте жаяу патрульдер патрульдік көліктен 300 метрге дейін алыстайды.
Автомобильде (мотоциклде) көлікті күзетуді, патрульдік экипажбен көзбен шолу байланысын қамтамасыз ететін, кезекші бөліммен радиобайланыс ұстайтын жүргізуші қалады. ПБЖ-ны жинау үшін шартты сигнал орнатылады.
51. Адамдарды полиция органдарына жеткізу үшін автомобильде тасымалдау кезінде ПБЖ жарақат алу, материалдық бөлікті бұзу, қызметкерлерге шабуыл жасау, жүргізушіге көлікті басқаруға кедергі жасау мүмкіндігін болдырмайтын сақтық шараларын қолданады. Ол үшін автомобиль құлыптарының, есіктерінің және люктерінің жай-күйін тексереді, ПБЖ қызметкерлерінің бірі автомобильдің артқы отыратын орында отырады.
Жеткізілген адам автомобильден шығарылғаннан кейін ПБЖ қалдырылған заттар мен құжаттарды табу мақсатында салонды (шанақты) қарап шығуы тиіс.
52. Патрульдік автомобильде ПБЖ қудалау кезінде қозғалысқа қатысушылардың қауіпсіздігі мен жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін:
1) арнайы дыбыстық және жарық сигналдарын қосады;
2) нақты жағдайларға қарай қозғалыс жылдамдығын таңдайды;
3) қудаланғандардың және жол қозғалысына басқа да қатысушылардың әрекеттерін мұқият бақылайды;
4) кезекші бөлімге өзінің тұрған жері және қозғалыс бағыты туралы баяндайды;
5) жол қозғалысының басқа да қатысушыларын сақтық шараларын сақтау туралы ақпараттандырады.
53. ПБЖ-ға:
1) көлік құралдарын себепсіз тоқтатуға;
2) егер бұл қызметтік қажеттіліктен туындамаса, бөгде азаматтарды тасымалдауға, автомобильді және ұсталған адамдарды қараусыз қалдыруға;
3) құқық бұзушылық жасалған жерге шұғыл бару, сондай - ақ өздерінің іс-әрекеттерімен жол қозғалысына басқа қатысушылардың өміріне қауіп төндіретін құқық бұзушыларды қудалау жағдайларынан және ӘҚБК-нің 37-бабында көзделген басқа да жағдайлардан басқа жағдайда, белгіленген қозғалыс жылдамдығынан асып кетуге (патрульдік автомобиль үшін);

4) самовольно отклоняться от маршрута патрулирования и изменять порядок несения службы, располагать автомобиль (мотоцикл) за какими-либо преградами, ограничивающими обзор, а также в местах, где остановка и стоянка транспорта запрещена, если это не вызвано служебной необходимостью;
5) передавать, кому бы то ни было управление служебным автомобилем (мотоциклом).
Параграф 3. Несение патрульно-постовой службы по обеспечению охраны общественного порядка с использованием водных транспортных средств
54. При несении службы на катере (моторной лодке) ППН выполняет следующее задачи:
1) совместно с представителями органа гражданской защиты, проводит разъяснительную работу в акватории водного бассейна среди отдыхающих граждан о необходимости соблюдения ими правил безопасности на водоемах, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10335);
2) в пределах компетенции, оказывает содействие органам транспортного контроля в предупреждении и пресечении нарушений по маломерным судам, а также органам рыбоохраны в области охраны рыбных запасов, флоры и фауны;
3) принимает меры по оказанию помощи гражданам, терпящим бедствие на воде.
Параграф 4. Несение патрульно-постовой службы по обеспечению охраны общественного порядка и дорожной безопасности с использованием воздушных транспортных средств
55. ППН в период воздушного патрулирования с применением вертолета, беспилотного летательного аппараты обеспечивает:
1) реализацию неотложных мер по обнаружению, розыску, задержанию преступников;
2) участие, в пределах компетенции, в розыске скрывшихся с мест преступления или ДТП лиц, транспортных средств;
3) надзор за безопасностью дорожного движения на загородных автомобильных дорогах;
4) контроль за состоянием участков автомобильных дорог, дорожных сооружений, железнодорожных переездов и линий электропередач, соблюдением безопасности при проведении ремонтно-строительных и других работ на автомобильных дорогах, принятие в пределах компетенции полиции неотложных мер к устранению причин, создающих угрозу безопасности дорожного движения;
5) участие в ликвидации последствий ЧС и обеспечение охраны общественного порядка в этой зоне;
6) координацию взаимодействия сил и средств при выполнении задач ОВД при военном положении и действий при ЧС, в том числе по уточнению их масштабов;
7) охрану общественного порядка в зонах массового отдыха, лесопарковых зонах, лесных массивах, труднодоступных для других нарядов полиции местах, а также в местах проведения массовых мероприятий;

4) егер бұл қызметтік қажеттіліктен туындамаса, патрульдеу бағытынан өз еркімен ауытқуға және қызмет атқару тәртібін өзгертуге, автомобильді (мотоциклді) шолуды шектейтін қандай да бір кедергілердің артына, сондай-ақ көліктің аялдауына және тоқтап тұруына тыйым салынған орындарда орналастыруға;
5) қызметтік автомобиль (мотоцикл) жүргізуді кімге болса да беруге рұқсат етілмейді.
3-Параграф. Су көлік құралдарын пайдалана отырып, қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету бойынша патрульдік-бекеттік қызметті атқару
54. Кемеде (моторлы қайықта) қызмет атқару кезінде ПБЖ мынадай міндеттерді орындайды:
1) азаматтық қорғау органының өкілдерімен бірлесіп, су бассейнінде демалушы азаматтар арасында олардың Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10335 болып тіркелген) су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларын сақтау қажеттігі туралы түсіндіру жұмыстарын жүргізуді;
2) құзыреті шеңберінде көлік бақылау органдарына шағын көлемді кемелер бойынша, сондай-ақ балық қорларын, флора мен фауна саласында балық қорғау органдарына бұзушылықтардың алдын алуда және жолын кесуде жәрдем көрсетуді.
3) суда апатқа ұшыраған азаматтарға көмек көрсету жөнінде шаралар қабылдауды.
4-Параграф. Әуе көлік құралдарын пайдалана отырып, қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша патрульдік-бекеттік қызметті атқару
55. Тікұшақты, ұшқышсыз ұшу аппараттарын қолдана отырып, әуеде патрульдеу кезеңінде ПБЖ:
1) қылмыскерлерді табу, іздестіру, ұстау жөніндегі кезек күттірмейтін шараларды іске асыруды;
2) құзыреті шегінде қылмыс немесе ЖКО орындарынан жасырынған адамдарды, көлік құралдарын іздеуге қатысуды;
3) қала сыртындағы автомобиль жолдарындағы жол қозғалысының қауіпсіздігін қадағалауды;
4) автомобиль жолдарында жөндеу-құрылыс және басқа да жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздікті сақтай отырып, автомобиль жолдары учаскелерінің, жол құрылыстарының, теміржол өтпелері мен электр беру желілерінің жай-күйін бақылау, полиция құзыреті шегінде жол қозғалысы қауіпсіздігіне қатер төндіретін себептерді жоюға шұғыл шаралар қабылдауды;
5) ТЖ салдарын жоюға қатысуды және осы аймақта қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз етуді;
6) әскери жағдайда және ТЖ кезінде, оның ішінде олардың ауқымын нақтылауда ІІО-ның тапсырмаларын орындау кезінде күштер мен құралдардың өзара іс-қимылын үйлестіруді;
7) көпшілік демалатын аймақтарда, орман-саябақ аймақтарында, орман алқаптарында, полицияның басқа да жасақшаларына жету қиын жерлерде, сондай-ақ бұқаралық іс-шаралар өткізілетін жерлерде қоғамдық тәртіпті сақтауды;

8) выполнение иных задач, возложенных на органы полиции в обеспечении охраны общественного порядка.
Параграф 5. Несение патрульно-постовой службы по обеспечению охраны общественного порядка с применением служебных собак
56. При следовании ППН (полицейского-кинолога) со служебной патрульной собакой (далее - собака) пешим порядком, собака должна находиться от полицейского-кинолога с левой стороны на коротком поводке и в наморднике, обеспечивающим безопасность окружающих.
57. При проверке документов, опросе и производстве досмотра правонарушителя собака удерживается на коротком поводке без намордника на расстоянии, обеспечивающим безопасность проверяемого лица в положении "Охраняй".
58. При доставлении задержанного пешим порядком, собака по команде "Рядом", "Охраняй" следует слева на коротком поводке без намордника. При доставлении в автомобиле и других транспортных средствах полицейский-кинолог с собакой располагается в удобном для ее применения месте.
59. В местах наиболее вероятного совершения правонарушений, полицейский-кинолог делает остановки и осматривает их.
При проверке подвалов, нежилых помещений, пустырей и прочих объектов в целях выявления и задержания правонарушителей полицейский-кинолог может пускать собаку на обыск местности, помещения или задержания. В этом случае собака пускается без ошейника и намордника. Полицейский-кинолог находится на таком расстоянии, чтобы не выпускать собаку из поля зрения. Перед пуском собаки на задержание полицейский-кинолог обязан обеспечить безопасность других лиц и сделать предварительное предупреждение, например: "Стой. Пускаю собаку". Не допускается пускать собаку на задержание преступника, если между сотрудником и преступником находятся граждане.
60. Применение собаки выполняется на основании и в строгом соответствии с Законом. Полицейский-кинолог, применивший собаку, в случае нанесения ею повреждений задержанному, оказывает ему первую доврачебную помощь и незамедлительно вызывает скорую медицинскую помощь. Собака, в это время, находится на безопасном расстоянии от задержанного по команде "Охраняй". Во всех случаях применения собаки для задержания правонарушителя старший ППН (полицейский-кинолог) докладывает в дежурную часть (командиру).
Параграф 6. Несение патрульно-постовой службы по обеспечению охраны общественного порядка с применением служебных лошадей
61. Конное патрулирование на маршруте осуществляется силами парного наряда. В состав конных подразделений назначаются сотрудники имеющие навыки верховой езды и прошедшие специальную подготовку.

8) қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз етуде полиция органдарына жүктелген өзге де міндеттерді орындауды қамтамасыз етеді.
5-Параграф. Қызметтік иттерді қолдана отырып, қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету бойынша патрульдік-бекеттік қызметті атқару
56. ПБЖ (полицей-кинолог) қызметтік патрульдік итпен (бұдан әрі - ит) жаяу тәртіппен жүрген кезде ит полицей-кинологтің сол жағында айналасындағылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін қысқа тізгінде және тұмылдырықта болуы тиіс.
57. Құжаттарды тексеру, сұрау салу және құқық бұзушыны тексеріп қарау кезінде ит "Күзет" жағдайында тексерілетін адамның қауіпсіздігін қамтамасыз ететін қашықтықта тұмылдырықсыз қысқа тізгінде ұсталады.
58. Ұсталған адамды жаяу тәртіппен жеткізген кезде ит "Жанында", "Күзет" пәрмені бойынша қысқа тізгінде тұмылдырықсыз сол жақта жүреді. Автомобильде және басқа да көлік құралдарымен жеткізу кезінде итпен полицей-кинолог оны қолдануға ыңғайлы жерде болады.
59. Құқық бұзушылық орын алуы ықтимал жерлерде кинолог-полицей аялдама жасап, оларды қарап шығады.
Құқық бұзушыларды анықтау және ұстау мақсатында жертөлелерді, тұрғын емес үй-жайларды, бос жерлерді және басқа да объектілерді тексеру кезінде полицей-кинолог итті жергілікті жерді, үй-жайды тінтуге немесе ұстауға жібере алады. Бұл жағдайда ит қарғыбау мен тұмылдырықсыз жіберіледі. Полицей-кинолог итті көзден таса қалдырмайтындай қашықтықта болады. Итті ұстауға жібермес бұрын полицей-кинолог басқа адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және алдын-ала ескерту жасауға міндетті, мысалы: "Тоқта. Мен ит жіберемін". Егер қызметкер мен қылмыскердің арасында азаматтар болса, итті қылмыскерді ұстауға жіберуге рұқсат етілмейді.
60. Итті қолдану Заңның негізінде және қатаң сәйкестікте орындалады. Итті қолданған полицей-кинолог ұсталған адамға зақым келген жағдайда оған дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетеді және дереу жедел медициналық көмек шақырады. Бұл уақытта ит "Күзет" пәрмені бойынша ұсталған адамнан қауіпсіз қашықтықта болады. Құқық бұзушыны ұстау үшін итті қолданудың барлық жағдайларында ПБЖ жетекшісі (кинолог-полицей) кезекші бөлімге (командирге) баяндайды.
6-Параграф. Қызметтік аттарды қолдана отырып, қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету бойынша патрульдік-бекеттік қызметті атқару
61. Бағытта атпен патрульдеу жұптық жасақшаның күшімен жүзеге асырылады. Атты бөліністердің құрамына ат үстінде жүру дағдысы бар және арнайы дайындықтан өткен қызметкерлер тағайындалады.

62. При несении службы конный патруль передвигается "шагом". Конные патрульные следуют на расстоянии друг от друга, обеспечивающим согласованность действий. "Рысью" конные наряды передвигаются на небольшие расстояния. Экстренный выезд конных нарядов к месту нарушения общественного порядка производится "резвым аллюром".
При передвижении ППН в темное время суток, на конном снаряжении используются "светоотражающие элементы".
63. Во время несения службы полицейский-кавалерист обязан:
1) проводить проверку конного снаряжения и осмотр лошади перед работой;
2) соблюдать особенности езды на лошади по различной местности, в соответствии с погодными условиями и временем суток;
3) соблюдать меры безопасности при обращении с лошадью, исключающим причинение вреда окружающим гражданам;
4) беречь конское снаряжение и постоянно содержать его в чистоте.
64. При задержании правонарушителей конные патрульные принимают меры, исключающие травмированние.
65. ППН не допускается:
1) удерживать правонарушителей с использованием лошади и конного снаряжения;
2) находясь верхом на лошади, применять огнестрельное оружие и специальные средства если это может нанести вред окружающим;
3) самовольно отклоняться от назначенного маршрута, изменять порядок несения службы, если это не вызвано служебной необходимостью;
4) передавать другим лицам закрепленную лошадь для использования в неслужебных целях;
5) оставлять без присмотра задержанных лиц в непосредственной близости к лошади.
Параграф 7. Несение патрульно-постовой службы по обеспечению охраны общественного порядка на модульных постах полиции
66. Несение службы на модульных постах осуществляется ППН состоящим из двух сотрудников, которым, помимо общих возложенных задач в охране общественного порядка и обеспечению дорожной безопасности, выполняются следующее задачи:
1) периодически, не реже двух раз в час, особенно в часы массового пребывания граждан, осуществляет пешее патрулирование закрепленной территории с докладом в дежурную часть об обстановке на маршруте патрулирования (удаленность от центра поста не должна превышать 300-500 метров). В темное и ночное время суток пешее патрулирование производится парным ППН;
2) организует взаимодействие с другими ППН, администрацией и службой частной охраны прилегающего к посту объекта массового посещения граждан по вопросам, входящим в компетенцию полиции;
3) проводит профилактические беседы с гражданами в целях стабилизации общественной и имущественной безопасности, предостерегает от совершения противоправных действий, разъясняет им недопустимость антиобщественного поведения;

62. Қызмет атқару кезінде атты патруль "адыммен" қозғалады. Атты патрульдер бір-бірінен іс-қимылдардың келісімділігін қамтамасыз ететін қашықтықта жүреді. Атты жасақшалар "желе жортып" қысқа қашықтыққа жүреді. Атты жасақшалардың қоғамдық тәртіпті бұзу орнына шұғыл шығуы "жүрдек ат желісімен" жүргізіледі.
Тәуліктің қараңғы уақытында ПБЖ жүру кезінде ат әбзелдерінде "жарық шағылыстыратын элементтер" пайдаланылады.
63. Қызмет атқару кезінде полицей-кавалерист:
1) Жұмыс алдында ат әбзелдерін тексеруді және жылқыны қарап тексеруді жүргізуге;
2) ауа райы жағдайлары мен тәулік уақытына сәйкес әртүрлі жерлерде атта жүру ерекшеліктерін сақтауға;
3) атпен жүру кезінде айналадағы азаматтарға зиян келтірмейтіндей қауіпсіздік шараларын сақтауға;
4) ат әбзелдерін сақтауға және оны үнемі таза ұстауға міндетті.
64. Құқық бұзушыларды ұстау кезінде атты патрульдер жарақат алуды болдырмайтындай шаралар қолданады.
65. ПБЖ:
1) құқық бұзушыларды ат пен ат әбзелдерін пайдалана отырып, ұстап тұруға;
2) аттың үстінде атыс қаруы мен арнаулы құралдарды қолдануға, егер бұл айналадағыларға зиян келтіруі мүмкін болса;
3) тағайындалған бағыттан өз еркімен ауытқуға, қызмет атқару тәртібін өзгертуге, егер бұл қызметтік қажеттіліктен туындамаса;
4) бекітіліп берілген атты қызметтік емес мақсаттарда пайдалану үшін басқа адамдарға беруге;
5) ұсталған адамдарды атқа тікелей жақын жерде қараусыз қалдыруға рұқсат етілмейді.
7-Параграф. Модульдік полиция бекеттерінде қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету бойынша патрульдік-бекеттік қызметті атқару
66. Модульдік бекеттерде қызмет атқаруды қоғамдық тәртіпті сақтау мен жол қауіпсіздігін қамтамасыз етуде жалпы жүктелген міндеттерден басқа мынадай міндеттерді орындайтын екі қызметкерден тұратын ПБЖ-мен жүзеге асырылады:
1) мезгіл-мезгіл, сағатына кемінде екі рет, әсіресе азаматтардың жаппай болу сағаттарында кезекшілік бөлімге патрульдеу бағытындағы (бекет орталығынан қашықтығы 300 метрден аспауы тиіс) жағдай туралы баяндап, бекітілген аумақты жаяу патрульдеуді жүзеге асырады. Тәуліктің қараңғы және түнгі уақытында жаяу патрульдеу жұптық ПБЖ-мен жүзеге асырылады;
2) полицияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша азаматтар жаппай баратын объектінің бекетіне іргелес жатқан әкімшілікпен және жеке күзет қызметімен басқа ПБЖ-мен, өзара іс-қимылды ұйымдастырады;
3) қоғамдық және мүліктік қауіпсіздікті тұрақтандыру мақсатында азаматтармен профилактикалық әңгімелесулер жүргізеді, құқыққа қарсы әрекеттер жасаудан сақтандырады, оларға қоғамға қарсы мінез-құлыққа жол бермеуді түсіндіреді;

4) принимает сообщения и иную информацию от граждан (туристов) о преступлениях и происшествиях, о чем немедленно докладывает в дежурную часть, принимает меры реагирования и оказывает помощь.
Параграф 8. Несение патрульно-постовой службы по обеспечению охраны общественного порядка и дорожной безопасности на стационарных постах полиции "Рубеж"
67. Несение службы на стационарном посту полиции "Рубеж" осуществляется парным ППН (двумя сотрудниками), который выполняет следующее задачи:
1) ведет визуальное наблюдение за прохождением транспортных средств;
2) принимает сообщения и иную информацию от участников дорожного движения о преступлениях и происшествиях, о чем немедленно докладывает в дежурную часть, оказывает помощь;
3) обеспечивает ограничение движения транспортных средств либо полное перекрытие автомобильной дороги при неблагоприятных дорожно-климатических условиях и в других случаях, угрожающих безопасности дорожного движения;
4) при введении оперативно-профилактических, оперативно-розыскных мероприятий, чрезвычайного положения и других мероприятий ОВД;
5) осуществляет в случае необходимости опрос проезжающих водителей о состоянии автомобильной дороги, совершенных ДТП и иной информации, касающейся деятельности полиции;
6) проводит досмотр транспортного средства, в порядке обеспечения административного и уголовного производства, с минимальной задержкой в передвижении транспортных средств.
68. Не допускается посадка сотрудников в транспортные средства участников движения, за исключением случаев проведения, установленных законодательством Республики Казахстан процессуальных действий.
Глава 4. Особенности несения патрульно-постовой службы
Параграф 1. Несение патрульно-постовой службы по обеспечению охраны общественного порядка в курортных, дачных районах и зонах массового отдыха
69. ППН, в период купального сезона, совместно с представителями подразделений органов гражданской защиты проводят рейдовые мероприятия на водоемах по профилактике и выявлению правонарушений.
70. ППН, в пределах компетенции, взаимодействует с представителями дачных коллективов по вопросам обеспечения общественного порядка и имущественной безопасности.
71. При патрулировании ППН обращает внимание на места вероятного совершения уголовных и административных правонарушений, места расположения массовой концентрации граждан, санаторно-курортные учреждения, пляжи, парки, остановки общественного транспорта, предприятия общественного питания, развлекательные учреждения.
72. ППН выполняет иные задачи, возложенные на органы полиции в обеспечении охраны общественного порядка и дорожной безопасности на территории курортных, дачных районах и в зонах массового отдыха.

4) азаматтардан (туристерден) қылмыстар мен оқиғалар туралы хабарламаларды және өзге де ақпаратты қабылдайды, ол туралы дереу кезекші бөлімге баяндайды, ден қою шараларын қабылдайды және көмек көрсетеді.
8-Параграф. "Шеп" стационарлық полиция бекеттерінде қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету бойынша патрульдік-бекеттік қызметті атқару
67. "Шеп" стационарлық полиция бекетінде қызмет атқаруды жұптық ПБЖ (екі қызметкер) жүзеге асырады, олар мынадай міндеттерді орындайды:
1) көлік құралдарының өтуіне көзбен шолып бақылау жүргізеді;
2) қылмыстар мен оқиғалар туралы жол қозғалысына қатысушылардан хабарламалар және өзге де ақпараттарды қабылдайды, ол туралы дереу кезекші бөлімге баяндайды, көмек көрсетеді;
3) жол-климаттық қолайсыз жағдайларда және жол жүрісі қауіпсіздігіне қатер төндіретін басқа да жағдайларда көлік құралдарының жүрісін шектеуді немесе автомобиль жолын толық жабуды қамтамасыз етеді;
4) жедел-профилактикалық, жедел-іздестіру іс-шараларын, төтенше жағдайды және ІІО-ның басқа да іс-шараларын енгізген кезде әрекет етеді;
5) қажет болған жағдайда өтіп бара жатқан жүргізушілерден автомобиль жолының жай-күйі, жасалған ЖКО туралы және полиция қызметіне қатысты өзге де ақпаратты сұрастыруды жүзеге асырады;
6) көлік құралдарының қозғалысын барынша аз кідірте отырып, әкімшілік және қылмыстық өндірісті қамтамасыз ету тәртібімен көлік құралын қарап тексеруді жүргізеді.
68. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген процессуалдық әрекеттерді жүргізу жағдайларын қоспағанда, қызметкерлерді қозғалысқа қатысушылардың көлік құралдарына отырғызуға жол берілмейді.
4-Тарау. Патрульдік-бекеттік қызметті атқару ерекшеліктері 1-Параграф. Курорттық, саяжай аудандарында және жаппай демалыс аймақтарында қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету бойынша патрульдік-бекеттік қызметті атқару
69. Шомылу маусымы кезеңінде ПБЖ азаматтық қорғау органдары бөліністерінің өкілдерімен бірлесіп, құқық бұзушылықтың алдын алу және анықтау бойынша су айдындарында рейдтік іс-шаралар өткізеді.
70. ПБЖ құзыреті шегінде қоғамдық тәртіпті және мүліктік қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша саяжай ұжымдарының өкілдерімен өзара іс-қимыл жасайды.
71. Патрульдеу кезінде ПБЖ қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылық жасау ықтималдығы бар орындарға, азаматтардың жаппай шоғырлану орындарына, санаторий-курорттық мекемелерге, жағажайларға, саябақтарға, қоғамдық көлік аялдамаларына, қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарына, ойын-сауық мекемелеріне назар аударады.
72. ПБЖ курорттық, саяжай аудандары мен жаппай демалыс аймақтарында қоғамдық тәртіпті және жол қауіпсіздігін сақтауды қамтамасыз етуде полиция органдарына жүктелген өзге де міндеттерді орындайды.

Параграф 2. Несение патрульно-постовой службы по обеспечению охраны общественного порядка на туристических объектах
73. Задачами ППН на туристических объектах являются:
1) патрулирование территории туристских объектов и оказание помощи туристам при различных ситуациях в пределах компетенции полиции;
2) выявление и пресечение административных правонарушений, принятие необходимых мер в предупреждении, пресечении уголовных правонарушений и задержанию преступников по "горячим следам";
3) передача иностранных граждан сотрудникам миграционной службы либо доставление в органы полиции по месту дислокации туристического объекта, в случаях выявления нарушений миграционного законодательства Республики Казахстан;
4) взаимодействие с администрацией туристических объектов по вопросам, входящим в компетенцию полиции.
74. ППН на туристическом объекте должен владеть информацией о туристических маршрутах, значимых объектах и достопримечательностях на территориях патрулируемых зон.
75. ППН выполняет иные задачи, возложенные на органы полиции в обеспечении охраны общественного порядка и дорожной безопасности на территории туристических объектов.
Параграф 3. Несение патрульно-постовой службы по обеспечению охраны общественного порядка и дорожной безопасности при сопровождении организованных колонн
76. При поступлении заявки на сопровождение организованных колонн (далее - колонна), ППН задействованный в составе экипажа сопровождения (далее - экипаж сопровождения) должен:
1) изучить маршрут следования колонн, особенности организации движения, дислокацию ППН несущих службу на постах и маршрутах патрулирования, систему связи и взаимодействия с ними;
2) провести инструктаж водителей, сопровождаемых колонн;
3) зафиксировать сопровождение в журнале учета сопровождений в дежурной части.
77. Перед началом сопровождения колонн, осуществляющих перевозку организованных групп детей, экипажем сопровождения производится проверка наличия документов, в том числе подтверждающих исправность транспортного средства, его визуальный осмотр, с последующей передачей информации о сопровождающих лицах, количестве перевозимых детей, количестве транспортных средств в дежурную часть. Недопустимо превышение количества пассажиров к наличию посадочных мест.
78. При осуществлении экипажем сопровождения проверки технического состояния транспорта, задействованного на перевозку организованных групп детей, обращает внимание наличию в транспортных средствах не менее двух дверей, доступность аварийного выхода, проблесковых маячков желтого цвета, опознавательных знаков "Перевозка детей", технического осмотра транспорта, медицинского осмотра водителя, наличие ответственных и сопровождающих лиц.

2-Параграф. Туристік объектілерде қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету бойынша патрульдік-бекеттік қызметті атқару
73. Туристік нысандардағы ПБЖ-ның міндеттері:
1) туристік объектілердің аумағын патрульдеу және полиция құзыреті шегінде әртүрлі жағдайлар кезінде туристерге көмек көрсету;
2) әкімшілік құқық бұзушылықтарды анықтау және жолын кесу, қылмыстық құқық бұзушылықтардың алдын алуда, жолын кесуде және қылмыскерлерді "ізін суытпай" ұстауда қажетті шаралар қолдану;
3) Қазақстан Республикасының көші-қон заңнамасын бұзу анықталған жағдайда шетелдік азаматтарды көші-қон полициясының қызметкерлеріне беру не туристік объект орналасқан жердегі полиция органдарына жеткізу;
4) полицияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша туристік объектілердің әкімшілігімен өзара іс-қимыл жасауды қамтиды.
74. Туристік объектідегі ПБЖ патрульдік аймақтардың аумақтарындағы туристік бағыттар, маңызды объектілер және көрікті жерлер туралы ақпаратты білуі керек.
75. ПБЖ туристік объектілер аумағында қоғамдық тәртіпті және жол қауіпсіздігін қорғауды қамтамасыз етуде полиция органдарына жүктелген өзге де міндеттерді орындайды.
3-Параграф. Ұйымдасқан лектерге ілесіп жүру кезінде қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша патрульдік-бекеттік қызметін атқару
76. Ұйымдасқан лектерге (бұдан әрі - лек) ілесіп жүруге өтінім келіп түскен кезде ілесіп жүру экипажының (бұдан әрі – ілесіп жүру экипажы) құрамына тартылған ПБЖ:
1) лектердің жүру бағытын, қозғалысты ұйымдастыру ерекшеліктерін, патрульдеу бекеттері мен бағыттарында қызмет атқаратын ПБЖ-ның орналасу орнын, олармен байланыс және өзара іс-қимыл жүйесін зерделеуге;
2) ілесіп жүретін лектердің жүргізушілеріне нұсқама жүргізуге;
3) кезекші бөлімдегі ілесіп жүруді есепке алу журналына ілесіп жүруді тіркеуі керек.
77. Балалардың ұйымдасқан топтарын тасымалдауды жүзеге асыратын лектерге ілесіп жүруді бастар алдында ілесіп жүру экипажы құжаттардың, оның ішінде көлік құралының жарамдылығын растайтын құжаттардың бар-жоғына, оны көзбен шолып қарап-тексеруді, кейіннен ілесіп жүретін адамдар, тасымалданатын балалардың саны, көлік құралдарының саны туралы ақпаратты кезекші бөлімге бере отырып тексеру жүргізеді. Жолаушылар санының отыратын орындардың санынан артық болуына жол берілмейді.
78. Ілесіп жүру экипажы балалардың ұйымдасқан тобын тасымалдауға тартылған көліктің техникалық жай-күйін тексеруді жүзеге асырған кезде көлік құралдарында кемінде екі есіктің болуына, авариялық шығудың, сары түсті жарқылдауық маяктардың, "Балаларды тасымалдау" деген тану белгілерінің болуына, көлікті техникалық қарап-тексеруге, жүргізушіні медициналық қарап-тексеруге, жауапты және ілесіп жүретін адамдардың болуына назар аударады.

79. При сопровождении одним патрульным автомобилем, двигается впереди сопровождаемых колонн, на расстоянии, обеспечивающем безопасность их движения, по крайней левой полосе, предназначенной для движения в заданном направлении.
80. При сопровождении двумя патрульными автомобилями, одно из них движется как "ведущее", а второе следует за сопровождаемой колонной "замыкающее" для предупреждения ее обгона другими транспортными средствами на автомобильных дорогах, имеющих одну полосу для движения в заданном направлении и в других опасных местах.
81. При сопровождении тремя патрульными автомобилями, добавляется "сигнальное" – впереди "ведущего" автомобиля, на расстоянии 200-400 метров, по крайней левой полосе по направлению движения, с целью принятия мер к обеспечению безопасного и беспрепятственного проезда, оповещения ППН несущих службу на маршрутах о приближении сопровождаемых колонн и информирования экипажа сопровождения "ведущего" патрульного автомобиля об условиях движения.
82. Скорость движения, вовремя сопровождения, устанавливает старший экипажа сопровождения в зависимости от дорожных условий, интенсивности движения транспортных средств и пешеходов, характеристик сопровождаемых организованных колонн, при этом не превышает пределов, установленных ПДД.
83. Если скорость движения сопровождаемой колонны, меньше разрешенной ПДД, а дорожные условия не позволяют попутным транспортным средствам совершить ее обгон, старший экипажа сопровождения принимает меры для пропуска, накопившихся за ней транспортных средств.
84. По запросу экипажа сопровождения, ППН принимает меры к безопасному, беспрепятственному проезду, по территории поста или маршрута патрулирования, колонн или отдельных автомобилей, сопровождаемых патрульным автомобилем с включенными специальными звуковыми и световыми сигналами, громкоговорящей установки.
Глава 5. Действия патрульно-постовых нарядов при несении службы по обеспечению охраны общественного порядка
Параграф 1. Действия патрульно-постовых нарядов при совершении уголовных правонарушений и на месте происшествия
85. При выезде на место совершения правонарушения (направление ЦОУ, самообращение граждан), в зависимости от характера вызова (сообщения), ППН принимает меры обеспечения личной безопасности, готовности к нападению и другим внештатным ситуациям.
Для этого сотрудники ЦОУ, дежурной части ОВД при направлении наряда на место происшествия, обслуживание обращений граждан выясняют обстоятельства и характер происшествия и лица, подозреваемого в совершении правонарушения (судимость, психическое состояние, наличие оружия, собак), информацию о котором, а также степени готовности реагирования на возможную кризисную ситуацию передают ППН, направленному на данное происшествие.
В зависимости от полученной информации, ППН заблаговременно надевает, полученные до заступления на службу, средства индивидуальной защиты (бронежилеты, каски).

79. Бір патрульдік автомобильмен ілесіп жүру кезінде олардың қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін қашықтықта, берілген бағытта жүруге арналған шеткі сол жақ жолақ бойынша ілесіп жүретін лектердің алдында жүреді.
80. Екі патрульдік автомобильмен ілесіп жүру кезінде олардың біреуі "жетекші" ретінде қозғалады, ал екіншісі "тұйықтаушы" берілген бағытта қозғалыс үшін бір жолағы бар автомобиль жолдарында және басқа да қауіпті жерлерде оны басқа көлік құралдарының басып озуының алдын алу үшін ілесіп жүретін лектерден кейін жүреді.
81. Үш патрульдік автомобиль ілесіп жүру кезінде қауіпсіз және кедергісіз жүріп өтуді қамтамасыз ету, ілесіп жүретін лектердің жақындағаны туралы бағыттарда қызмет атқаратын ПБЖ хабардар ету және қозғалыс жағдайлары туралы "жетекші" патрульдік автомобильдің ілесіп жүру экипажын ақпараттандыру мақсатында қозғалыс бағыты бойынша сол жақ шеткі жолақта 200-400 метр қашықтықта "жетекші" автомобильдің алдында "сигналдық" қосылады.
82. Ілесіп жүру жылдамдығын ілесіп жүру экипажының жетекшісі жол жағдайларына, көлік құралдары мен жаяу жүргіншілердің қозғалыс қарқындылығына, ілесіп жүретін ұйымдасқан лектердің сипаттамаларына байланысты белгілейді, бұл ретте ЖЖҚ-де белгіленген шегінен аспайды.
83. Егер ілесіп жүретін лектің қозғалыс жылдамдығы ЖЖҚ-де рұқсат етілгеннен аз болса, ал жол жағдайлары жол бойындағы көлік құралдарына оны басып озуға мүмкіндік бермесе, ілесіп жүретін экипаждың жетекшісі артында жинақталған көлік құралдарын өткізу үшін шаралар қабылдайды.
84. Ілесіп жүру экипажының сұрауы бойынша ПБЖ бекет немесе патрульдеу бағытының аумағы бойынша, лектердің немесе арнайы дыбыс, дауыс зорайтқыш қондырғы және жарық сигналдары қосылған патрульдік автомобильмен ілесіп жүретін жекелеген автомобильдердің қауіпсіз, кедергісіз өтуіне шаралар қабылдайды.
5-тарау. Қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету бойынша қызметті атқару кезінде патрульдік-бекеттік жасақшаларының іс-әрекеттері
1-Параграф. Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасалған кезде және оқиға болған жерде патрульдік-бекеттік жасақшаларының іс-әрекеттері
85. Құқық бұзушылық жасалған жерге шығу кезінде (ЖБО жіберуі, азаматтардың өтініші) шақырудың (хабарлаудың) сипатына қарай ПБЖ жеке қауіпсіздігін, шабуылға және басқа да штаттан тыс жағдайларға дайындығын қамтамасыз ету шараларын қабылдайды.
Ол үшін ЖБО, ІІО кезекші бөлімінің қызметкерлері жасақты оқиға орнына жіберу, азаматтардың өтініштеріне қызмет көрсету кезінде оқиғаның мән-жайы мен сипатын және құқық бұзушылық жасады деп күдіктелген адамды (соттылығы, психикалық жай-күйі, қарудың, иттердің болуы), сондай-ақ дағдарыс жағдайында ден қоюдың дайындығы дәрежесін анықтап, ол туралы ақпараттты осы оқиғаға бағыттылған ПБЖ береді.
Алынған ақпаратқа байланысты ПБЖ құрамы қызметке түскенге дейін алынған жеке қорғаныс құралдарын (броньды кеудешелер, каскалар) алдын ала киеді.

86. Действия ППН на месте происшествия должны быть решительными и включают выполнение следующих задач:
1) доклад о происшедшем в дежурную часть и исполнение указаний дежурного;
2) организацию преследования и задержания уголовных правонарушителей;
3) оказание помощи потерпевшим, вызов скорой медицинской помощи;
4) установление свидетелей и потерпевших (фамилию, имя, отчество (при его наличии), место жительства и работы, номера телефона), примет скрывшихся преступников, похищенных вещей, других обстоятельств преступления;
5) обеспечение охраны места происшествия, с целью сохранения следов преступления и других вещественных доказательств;
6) проведение других неотложных действий, необходимых для раскрытия преступления и задержания преступников;
7) по прибытию следственно-оперативной группы (далее - СОГ) поступает в распоряжение старшего группы.
Последовательность действий зависит от характера совершенного уголовного правонарушения, состава ППН и других обстоятельств.
87. На месте происшествия не допускается:
1) действие, которое может вызвать обострение взаимоотношений с гражданами, а также повлиять на процесс расследования;
2) осуществлять фото-видеосъемку на месте происшествия (за исключением видео фиксации ведомственным видеорегистратором ППН, выданного на службу и работающего в автоматическом режиме, сотрудниками СОГ);
3) комментировать происшествие;
4) перемещать вещественные доказательства (за исключением случаев возникновения угрозы и порчи или уничтожения их по погодным и другим обстоятельствам, с предварительной фиксацией их первоначального положения);
5) курить, оставлять какие-либо предметы, не имеющие отношение к происшествию.
88. ППН обращает внимание на обеспечение сохранности обстановки и неизменного положения предметов, имеющих отношение к уголовному правонарушению:
1) следов пальцев, обуви, транспортных средств;
2) пятен крови, волос, предметов одежды, частиц тканей;
3) осколков стекла, кусочков дерева, частиц земли, окурков, спичек.
89. ППН осуществляет оцепление места происшествия, для чего могут привлекаться общественные помощники и граждане, оказывающие содействие полиции. Применяются различные виды ограждения: веревки, доски, проволока и другие подручные средства. В этом случае ППН идентифицирует оставленные им на месте происшествия следы и изменения обстановки.
90. Оказывая первую доврачебную помощь или направляя потерпевшего в медицинское учреждение, ППН осматривает его одежду и открытые участки тела в целях обнаружения предметов, следов и признаков, относящихся к уголовному правонарушению, по возможности устанавливает его личность. Место и поза, в которой обнаружен раненный, положение рук, ног, головы отмечаются с помощью мела, угля и других средств. Если потерпевший не проявляет видимых признаков жизни, то проверяется его состояние, по возможности, не изменяя его позу и окружающую обстановку.
Трупы до прибытия СОГ с места происшествия не удаляются и не перемещаются.

86. Оқиға орнындағы ПБЖ-ның іс-әрекеттері батыл болуы және мынадай міндеттерді орындауы тиіс:
1) болған оқиға туралы кезекші бөлімге баяндайды және кезекшінің нұсқауын орындайды;
2) қылмыстық құқық бұзушыларды қудалайды және ұстауды ұйымдастырады;
3) жәбірленушілерге көмек көрсетеді, жедел медициналық жәрдемді шақырады;
4) куәлар мен жәбірленушілерді (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), тұрғылықты жері мен жұмыс орны, телефон нөмірі) анықтайды, жасырынған қылмыскерлердің, ұрланған заттардың, қылмыстың басқа да мән-жайларын анықтайды;
5) қылмыс іздерін және басқа да заттай айғақтарды сақтау мақсатында оқиға орнын күзетуді қамтамасыз етеді;
6) қылмысты ашу және қылмыскерлерді ұстау үшін қажетті басқа да шұғыл іс-қимылдарды жүргізеді;
7) жедел-тергеу тобы (бұдан ары-ЖТТ) келгеннен кейін топ жетекшісінің қарамағына түседі.
Іс-әрекеттердің реттілігі жасалған қылмыстық құқық бұзушылықтың сипатына, ПБЖ құрамына және басқа да мән-жайларға байланысты.
87. Оқиға орнында:
1) азаматтармен қарым-қатынастың шиеленісуіне, сондай-ақ тергеу процесіне әсер ету мүмкін іс-әрекеттерге;
2) оқиға орнында фото-бейнетүсірілімді жүзеге асыруға (қызметке берілген және автоматты режимде жұмыс істейтін ПБЖ ведомстволық бейнетіркегіштің, ЖТТ қызметкерлерінің бейнетіркеу жағдайларын қоспағанда);
3) оқиғаға түсінік беруге;
4) заттай айғақтарды жылжытуға (ауа райы және басқа да мән-жайлар бойынша бүліну немесе жойылу қаупі төнген жағдайларда, олардың бастапқы жағдайын алдын ала белгілей отырып жылжытуды қоспағанда);
5) темекі шегуге, оқиғаға қатысы жоқ қандай да бір заттарды қалдыруға жол берілмейді.
88. ПБЖ оқиғаның сақталуын және қылмыстық құқық бұзушылыққа қатысы бар заттардың өзгермеген қалпында болуын қамтамасыз етуге:
1) саусақ, аяқ киім, көлік құралдарының іздеріне;
2) қан дақтары, шаш, киім заттары, мата бөлшектеріне;
3) шыны сынықтары, ағаш кесектері, топырақ жер бөлшектері, темекі тұқылдары, сіріңкелерге назар аударады.
89. ПБЖ оқиға орнын қоршауды жүзеге асырады, ол үшін полицияға көмек көрсететін қоғамдық көмекшілер мен азаматтар тартылуы мүмкін. Қоршаудың әртүрлі түрлері қолданылады: арқан, тақталар, сым және басқа қолда бар құралдар. Бұл жағдайда ПБЖ оқиға орнында қалдырған өз іздері мен жағдайдың өзгеруін теңдестіреді.
90. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсете немесе жәбірленушіні медициналық мекемеге жібере отырып, ПБЖ қылмыстық құқық бұзушылыққа қатысы бар заттарды, іздер мен белгілерді анықтау мақсатында оның киімін және денесінің ашық жерлерін қарайды, мүмкіндігінше оның жеке басын анықтайды. Жараланған адам табылған орны мен қалпы, қолдың, аяқтың, бастың жағдайы бор, көмір және басқа құралдардың көмегімен белгіленеді. Егер жәбірленушінің тірі екендігінің белгілері айқындалмаса, онда оның жағдайы, мүмкін болса, қалпы мен айналасындағы жағдайды өзгертпестен тексеріледі.
ЖТТ келгенге дейін мәйіттер оқиға орнынан алынбайды және қозғалмайды.

91. В случае угрозы уничтожения следов и вещественных доказательств под воздействием дождя, ветра, снега и других условий ППН принимает меры к их сохранению. Для сохранения следов на вертикальной поверхности устраивается навес из имеющихся под рукой непромокаемых материалов. Указанные предметы и материалы не должны иметь резкого запаха, чтобы не затруднить применение служебно-розыскной собаки.
92. При совершении уголовного правонарушения в помещении, ППН входит туда только для его пресечения, задержания уголовного правонарушителя, оказания помощи потерпевшим.
93. Преследование ППН уголовных правонарушителей "по горячим следам" ведется до тех пор, пока они не будут задержаны и обезврежены. ППН во время преследования соблюдает меры предосторожности. Охрана места происшествия на период преследования уголовных правонарушителей обеспечивается иными ППН или при помощи граждан оказывающим содействие полиции.
94. При невозможности организовать преследование и розыск уголовных правонарушителей ППН находится на месте совершения уголовного правонарушения до прибытия СОГ или до получения распоряжения дежурной части.
95. При прибытии СОГ ППН докладывает обо всех полученных сведениях, относящихся к уголовному правонарушению, и принятых мерах, после чего действует по их указанию или распоряжению дежурной части.
96. Тактические действия ППН при проверке подозрительных лиц и транспортных средств, а также по выявлению и задержанию лиц, подозреваемых в совершении уголовного правонарушения, регламентируется приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 сентября 2017 года № 127 дсп "Об утверждении наставлений по организации профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан".
Параграф 2. Действия патрульно-постовых нарядов при выявлении административных правонарушений
97. При выявлении признаков административного правонарушения, руководствуясь законодательством Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами, ППН:
1) требует немедленного прекращения противоправного поведения;
2) идентифицирует личность правонарушителя.
3) выясняет обстоятельства, имеющие значение для правильного разрешения дела, наличия обстоятельств, исключающих возбуждение административного производства, а также причины и условия совершения административного правонарушения.
4) обеспечивает качество документирования и полноту сбора материала.
98. Проверка правоустанавливающих документов на право управления транспортным средством (наличие водительского удостоверения, соответствующей категории) и на принадлежность транспортного средства (свидетельства о государственной регистрации транспортного средства, страховой полис, техосмотр) осуществляется посредством электронного планшета через интегрированный банк данных на основании документа удостоверяющего личность правонарушителя. В случае отсутствия зоны покрытия интернет связью проверка осуществляется через дежурную часть.

91. Жаңбырдың, желдің, қардың және басқа да жағдайлардың әсерінен іздер мен заттай айғақтардың жойылу қаупі төнген жағдайда ПБЖ оларды сақтау үшін шаралар қолданады. Тік жақтағы үстінде іздерді сақтау үшін қолда бар су өткізбейтін материалдардан жасалған шатыр орнатылады. Көрсетілген заттар мен материалдарда қызметтік-іздестіру итін қолдануды қиындатпау үшін өткір иіс болмауы керек.
92. Үй-жайларда қылмыстық құқық бұзушылық жасалған кезде ПБЖ тек оның жолын кесу, қылмыстық құқық бұзушыны ұстау, жәбірленушілерге көмек көрсету үшін кіреді.
93. ЖПБ қылмыстық құқық бұзушыларды "ізін суытпай" қудалау олар ұсталғанға және залалсыздандырылғанға дейін жүргізіледі. ПБЖ қудалау кезінде сақтық шараларын сақтайды. Қылмыстық құқық бұзушыларды қудалау кезеңінде оқиға орнын күзетуді өзге ПБЖ немесе полицияға жәрдем көрсететін азаматтардың көмегімен қамтамасыз етеді.
94. Қылмыстық құқық бұзушыларды қудалауды және іздестіруді ұйымдастыру мүмкін болмаған кезде ПБЖ ЖТТ келгенге дейін немесе кезекші бөлімнің өкімін алғанға дейін қылмыстық құқық бұзушылық жасалған жерде болады.
95. ЖТТ келген кезде ПБЖ қылмыстық құқық бұзушылыққа қатысты барлық алынған мәліметтер және қабылданған шаралар туралы баяндайды, содан кейін оның нұсқауы немесе кезекші бөлімнің өкімі бойынша әрекет етеді.
96. Күдікті адамдар мен көлік құралдарын тексеру кезінде, сондай-ақ қылмыстық құқық бұзушылық жасаған күдікті адамдарды анықтау және ұстау бойынша ПБЖ-ның тактикалық іс-әрекеттері "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығын ұйымдастыру жөніндегі тәлімгерліктерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 4 қыркүйектегі № 127 бұйрығымен регламенттеледі.
2-Параграф. Әкімшілік құқық бұзушылықтар анықталған кезде патрульдік-бекеттік жасақшалардың іс-әрекеттері
97. Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасын және өзге де нормативтік құқықтық актілерді басшылыққа ала отырып, ПБЖ:
1) құқыққа қарсы іс-әрекеттерді дереу тоқтатуды талап етеді;
2) құқық бұзушының жеке басын сәйкестендіреді;
3) істі дұрыс шешу үшін маңызы бар мән-жайларды, әкімшілік іс жүргізудің қозғалуын болғызбайтын мән-жайлардың бар-жоғын, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың себептері мен жағдайларын анықтайды;
4) құжаттау сапасы мен материалды жинаудың толықтығын қамтамасыз етеді
98. Көлік құралын басқару құқығына құқық белгілейтін құжаттарды (тиісті санаттағы жүргізуші куәлігінің болуы) және көлік құралының тиесілігін тексеру (көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, сақтандыру полисі, техникалық байқау) құқық бұзушының жеке басын куәландыратын құжаттың негізінде интеграцияланған деректер банкі арқылы электрондық планшет арқылы жүзеге асырылады. Интернет байланысымен қамту аймағы болмаған жағдайда тексеру кезекші бөлімі арқылы жүзеге асырылады.

99. ППН составляется протокол об административном правонарушении в электронном формате или на бумажном носителе.
100. В процессе оформления материалов, при привлечении к административной ответственности, ППН разъясняет права и обязанности правонарушителю, в соответствии со статьей 744 КоАП.
101. При невозможности составления протокола об административном правонарушении на месте его выявления, осуществляется доставление физических лиц в служебные помещения ближайшего подразделения полиции. О доставлении правонарушителя делается соответствующая запись в протоколе об административном правонарушении или протоколе об административном задержании (по административным правонарушениям, содержащих санкцию административного ареста).
102. В пределах своих полномочий и на основании наложенных ограничений постановлением суда, ППН оказывает содействие частным судебным исполнителям. При выявлении фактов неисполнения постановления суда, правонарушитель передается частным судебным исполнителям, для дальнейшего исполнения постановления.
103. Задержание, доставление и запрещение эксплуатации транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна осуществляется в соответствии с нормами КоАП, о чем составляется акт по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
Задержанные транспортные средства выдаются со специальных стоянок, а изъятые ГРНЗ возвращаются после устранения причин задержания и предоставления правоустанавливающих документов сотрудником административной полиции.
При выдаче задержанных транспортных средств со специальных площадок или стоянки, заполняется разрешение на выдачу задержанного транспортного средства по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 103 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.11.2025 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
104. Временное удостоверение, выдается взамен изъятого водительского удостоверения в порядке, установленном законодательством, по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции
105. Руководитель подразделения либо ответственный сотрудник административной полиции обеспечивает проведение ежемесячной сверки по лицам, доставленным на освидетельствование в медицинские учреждения, с данными подразделений ОВД и составляет акт по форме согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.

99. ПБЖ әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы электрондық форматта немесе қағаз тасымалдағышта жасайды.
100. Әкімшілік жауаптылыққа тарту үшін материалды рәсімдеу процесінде ПБЖ ӘҚБтК-ның 744-бабына сәйкес құқық бұзушыға құқықтары мен міндеттерін, атап айтқанда:
1) хаттамамен және iстiң басқа да материалдарымен, оның ішінде бұзушылықты фото немесе бейнетіркеумен танысуға, түсiнiктемелер беруге, хаттаманың мазмұны мен ресiмделуi жөнiнде ескертулер жасауға, дәлелдемелер ұсынуға, өтiнiшхаттар мәлімдеуге;
2) іс қаралған кезде қорғаушының заң көмегiн пайдалануға құқылы;
3) ана тiлiнде немесе өзi бiлетiн тiлде сөйлеуге және егер iс жүргiзiлiп отырған тiлдi бiлмесе, аудармашы көрсеткен қызметтерді өтеусіз пайдалануға;
4) iс бойынша іс жүргiзудi қамтамасыз ету шараларының қолданылуы бойынша шағыммен жүгіну тәртібін түсіндіреді.
Бұл туралы хаттама бланкісінде құқық бұзушының қолы қойылып жазылады.
101. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы ол анықталған жерде толтыру мүмкін болмаған кезде жеке тұлғаларды ең жақын полиция бөлінісінің қызметтік үй-жайларына жеткізу жүзеге асырылады. Құқық бұзушыны жеткізу туралы әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаға немесе әкімшілік ұстау туралы хаттамаға (әкімшілік қамауға алу санкциясы бар әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша) тиісті жазба жасалады.
102. Өз өкілеттігі шегінде және сот қаулысымен қойылған шектеулер негізінде ПБЖ жеке сот орындаушыларына жәрдем көрсетеді. Сот қаулысының орындалмау деректері анықталған кезде құқық бұзушы одан әрі орындау үшін жеке сот орындаушыларына беріледі.
103. Көлік құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені ұстау, жеткізу және пайдалануға тыйым салу ӘҚБтК нормаларына сәйкес жүзеге асырылады, ол туралы осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жасалады.
Ұсталған көлік құралдары арнайы тұрақтардан беріледі, ал алынған МТБН ұстау себептері жойылғаннан және құқық белгілейтін құжаттар ұсынылғаннан кейін әкімшілік полиция қызметкері қайтарады.
Ұсталған көлік құралдарын арнайы аландардан немесе тұрақтан беру кезінде осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсталған көлік құралын беруге рұқсат толтырылады.
Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.11.2025 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
104. Уақытша куәлік осы Нусқаулықтың 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген тәртіппен алынған жүргізуші куәлігінің орнына беріледі.
105. Бөлімше басшысы немесе әкімшілік полицияның жауапты қызметкері ІІО бөлімшелерінің деректерімен медициналық мекемелерге куәландыруға жеткізілген адамдар бойынша ай сайынғы салыстырып тексеруді жүргізуді қамтамасыз етеді және осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жасайды.

Сноска. Пункт 105 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.11.2025 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Действия патрульно-постовых нарядов при предупреждении и пресечении правонарушений среди лиц обладающими привилегиями и пользующихся дипломатическим иммунитетом от административной ответственности
106. Лица, обладающие привилегиями и иммунитетом от административной ответственности (депутаты Парламента Республики Казахстан, кандидаты в Президенты Республики Казахстан и в депутаты Парламента, Председатель или члены Конституционного Совета Республики Казахстан, Генеральный прокурор Республики Казахстан, Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан, судьи) не могут быть подвергнуты приводу, мерам административного взыскания, налагаемых в судебном порядке без соответствующего согласования (глава 49 КоАП).
При наличии соответствующего согласия за нарушение общественного порядка, по статьям КоАП подведомственных суду, принимаются меры обеспечения производства по делам об административном правонарушении (в соответствии с главой 49 КоАП).
В таких случаях, ППН возбуждает административное производство, составляет мотивированный рапорт, информирует дежурную часть и командира. Материалы направляются в органы прокуратуры для дальнейшего согласования и принятия соответствующего решения.
По административным материалам подведомственных органам полиции (статья 685 КоАП) административное производство осуществляется должностным лицом, имеющим право составлять протокол об административном правонарушении (статьи 803, 804 КоАП), в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
107. Лица, обладающие дипломатическим иммунитетом от административной ответственности, могут привлекаться к административной ответственности в соответствии со статьей 876 КоАП.
При выявлении таких фактов, ППН возбуждает административное производство, составляет мотивированный рапорт, информирует дежурную часть и командира. Материалы направляются в органы прокуратуры для дальнейшего согласования и принятия соответствующего решения.
При наличии документов, подтверждающих статус лица, обладающего дипломатическим иммунитетом, они также пользуются личной неприкосновенностью и не могут быть подвергнуты личному досмотру, задержаны или подвергнуты приводу за административное правонарушение. Не может быть произведен досмотр находящихся при них вещей.

Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.11.2025 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-Параграф. Әкімшілік жауаптылықтан дипломатиялық иммунитетті пайдаланатын және ерекше артықшылығы бар адамдар арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу кезінде патрульдік-бекеттік жасақшаларының іс-әрекеттері
106. Әкімшілік жауаптылықтан ерекше артықшылығы мен иммунитеті бар адамдарды (Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары, Қазақстан Республикасының Президенттігіне және Парламент депутаттығына кандидаттар, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің Төрағасы немесе мүшелері, Қазақстан Республикасының Бас прокуроры, Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілге, судьялар) тиісті келiсусiз сот тәртiбiмен қолданылатын әкiмшiлiк жазалау шараларын қолдануға, күштеп әкелуге болмайды. (ӘҚБтК-нің 49-тарауы).
ӘҚБтК-нің баптары бойынша қоғамдық тәртіпті бұзғаны үшін келісім болған кезде, бағынысты сотқа тиісті әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету шаралары қабылданады (ӘҚБтК-нің 49-тарауына сәйкес).
Осында жағдайда ПБЖ әкімшілік өндіріс қозғайды, дәлелді баянат жасайды, кезекші бөлімі мен командирді ақпараттандырады. Материалдар одан әрі келісу және тиісті шешім қабылдау үшін прокуратура органдарына жіберіледі.
Полицияның ведомстволық бағынысты органдары әкімшілік материалдар бойынша (ӘҚБтК-нің 685-бабы) әкімшілік өндірісті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтыруға құқығы бар лауазымды адам жүзеге асырады (ӘҚБтК-нің 803, 804-баптары).
107. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімшілік жауаптылықтан дипломатиялық иммунитеті бар адамдар (дипломатиялық өкілдіктерінің басшылары, дипломатиялық персонал мүшелері және олардың отбасы мүшелері және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес өзге де адамдар) тиісті келісу кезінде ғана әкімшілік жауаптылыққа тартылуы мүмкін (ӘҚБтК-нің 876-бабы).
Осыған ұқсас фактілер анықталған жағдайда ПБЖ әкімшілік өндіріс қозғайды, дәлелді баянат жасайды, кезекші бөлімі мен командирді ақпараттандырады. Материалдар одан әрі келісу және тиісті шешім қабылдау үшін прокуратура органдарына жіберіледі.
Дипломатиялық иммунитеті бар адамның мәртебесін растайтын құжаттар болған кезде олар да жеке басына қол сұғылмаушылықты пайдаланады және жеке басын жете тексеруге, оларды ұстап алуға немесе күштеп әкелуге болмайды. Олардың өздерімен алып жүрген заттарына да жете тексеру жүргiзуге болмайды.

108. При ДТП с участием лиц, обладающих дипломатическим иммунитетом, ППН предлагает данному лицу присутствовать при оформлении материалов. При его отказе, ППН записывает необходимые сведения об участниках происшествия.
В протоколе осмотра места происшествия делается запись о причине отсутствия водителя, подписывается составителем протокола и двумя свидетелями.
109. При наличии достаточных оснований полагать, что лица, обладающие привилегиями и иммунитетом, в том числе дипломатическим, управляя транспортным средством, находятся в состоянии опьянения, сотрудник в целях обеспечения безопасности других лиц принимает меры к прекращению дальнейшего движения транспортного средства, о чем сообщает в дежурную часть и командиру для немедленного информирования представительств консульства и органов прокуратуры.
110. Лица, пользующихся дипломатическим иммунитетом, могут быть задержаны в соответствии со статьей 554 УПК.
Параграф 4. Действия патрульно-постовых нарядов при предупреждении и пресечении правонарушений среди несовершеннолетних
111. Принимая участие в предупреждении, пресечении уличных правонарушений среди несовершеннолетних, ППН:
1) предупреждает и пресекает уголовные и административные правонарушения со стороны несовершеннолетних на улицах и общественных местах;
2) в пределах маршрута патрулирования, принимает меры для установления местонахождения (места жительства) потерявшихся (заблудившихся) детей;
3) подростков, находящихся в состоянии опьянения, доставляет к месту жительства и передает родителям (опекунам), медицинские учреждения, в подразделения ювенальной полиции либо в органы полиции;
4) принимает меры к выявлению антиобщественных групп несовершеннолетних, установлению мест их концентрации;
5) выявляет взрослых лиц, вовлекающих несовершеннолетних в азартные игры, употребление спиртных напитков, наркотиков, совершение правонарушений либо иных антиобщественных действий;
6) не допускает нахождение несовершеннолетних, в ночное время, в общественных местах без сопровождения родителей (других законных представителей) или лиц, осуществляющих мероприятия с участием детей.
112. О всех происшествиях, связанных с участием несовершеннолетних ППН незамедлительно докладывает в дежурную часть и действует согласно указания дежурного.
Параграф 5. Действия патрульно-постовых нарядов при совершении дорожно-транспортных происшествий
113. ППН на месте ДТП с пострадавшими (до прибытия СОГ, инспектора-дежурного по выезду на место ДТП) выполняет следующие задачи:

108. Дипломатиялық иммунитеті бар адамдардың қатысуымен болған ЖКО кезінде ПБЖ осы адамға материалдарды рәсімдеу кезінде қатысуды ұсынады. Ол бас тартқан жағдайда ПБЖ оқиғаға қатысушылар туралы қажетті мәліметтерді жазады және ЖКО орнынан кетуге рұқсат береді.
Оқиға болған жерді қарап тексеру хаттамасында жүргізушінің болмау себебі туралы жазба жасалады, оған хаттама толтырушы және екі куә қол қояды.
109. Ерекше артықшылығы мен дипломатиялық иммунитеті бар адамдар көлік құралын басқара отырып, мас күйінде болады деп пайымдауға жеткілікті негіздер болған кезде қызметкер басқа адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында көлік құралының одан әрі қозғалысын тоқтатуға шаралар қабылдайды, бұл туралы консулдық өкілдіктері мен прокуратура органдарын дереу ақпараттандыру үшін кезекші бөлімге және командирге хабарлайды.
110. Дипломатиялық иммунитеттi пайдаланатын адамдарды ҚПК-нің 554-бабына сәйкес ұсталынуы мүмкін.
4-Параграф. Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу кезінде патрульдік-бекеттік жасақшалардың іс-әрекеттері
111. Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алуға, жолын кесуге қатыса отырып, ПБЖ:
1) көшелер мен қоғамдық орындарда кәмелетке толмағандар тарапынан қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алады және жолын кеседі;
2) патрульдеу бағыты шегінде жоғалған (адасқан) балалардың орналасқан жерін (тұрғылықты жерін) анықтау үшін шаралар қабылдайды;
3) мас күйдегі жасөспірімдерді тұрғылықты жеріне жеткізеді және ата-аналарына (қамқоршыларына), медициналық мекемелерге, ювеналды полиция бөліністеріне немесе полиция органдарына тапсырады;
4) кәмелетке толмағандардың қоғамға қарсы топтарын анықтауға, олардың шоғырлану орындарын анықтауға шаралар қабылдайды;
5) кәмелетке толмағандарды құмар ойындарға, спирттік ішімдіктерді, есірткіні пайдалануға, құқық бұзушылықтар не өзге де қоғамға қарсы әрекеттер жасауға шақыратын ересек адамдарды анықтайды;
6) кәмелетке толмағандардың түнгі уақытта, ата-анасының (өзге де заңды өкілдерінің) немесе балалардың қатысуымен іс-шараларды жүзеге асыратын адамдардың еріп жүруінсіз қоғамдық орындарда болуына жол бермейді.
112. Кәмелетке толмағандардың қатысуымен болған барлық оқиғалар туралы ПБЖ дереу кезекші бөлімге баяндайды және кезекшінің нұсқауына сәйкес әрекет етеді.
5-Параграф. Жол-көлік оқиғаларын жасаған кезде патрульдік-бекеттік жасақшалардың іс-әрекеттері
113. Зардап шегушілермен орын алған ЖКО орнында ПБЖ (ЖТТ, ЖКО орнына шығу бойынша кезекші-инспектор келгенге дейін) мынадай міндеттерді орындайды:

1) определяет количество пострадавших, оценивает степень тяжести их состояния, вызывает скорую медицинскую помощь и до ее прибытия, оказывает первую доврачебную помощь, организует доставку их в медицинские учреждения, выясняет данные пострадавших граждан, о чем докладывает в дежурную часть;
2) устанавливает водителей, транспортные средства участников ДТП и других лиц, имеющих отношение к ДТП. С помощью мобильного планшета, а при отсутствии интернет связи через дежурную часть, проверяет данные участников происшествия;
3) обеспечивает присутствие указанных лиц, на месте происшествия до прибытия СОГ;
4) выявляет свидетелей происшествия и записывает их данные;
5) принимает меры к сохранности и фиксации вещественных доказательств, следов, имущества и других предметов, имеющих отношение к происшествию;
6) докладывает прибывшему на место происшествия старшему СОГ (прокурору, следователю, дознавателю) сведения о причастных к происшествию лицах и свидетелях, передает вещественные доказательства и в дальнейшем действует по его указанию;
7) до прибытия СОГ и (или) в период проведения процессуальных действий на месте происшествия приостанавливает движение транспортного потока, организовывает дорожное движение в объезд места происшествия по другим полосам (направлениям), а при невозможности организует объезд – фиксирует (в присутствии двух понятых и участников происшествия) расположение транспортных средств, следов происшествия и других обстоятельств, имеющих отношение к происшествию, после чего принимает меры к возобновлению движения;
8) выясняет вероятное направление движения, марку, тип, государственный регистрационный знак, цвет, а также особые приметы транспортного средства и водителя скрывшегося водителя с места ДТП. Полученные при осмотре места происшествия и опросе свидетелей данные о скрывшемся транспортом средстве и водителе, ППН немедленно передает в дежурную часть, в дальнейшем действует в соответствии с указаниями дежурного.
Последовательность действий, на месте ДТП, зависит от характера совершенного правонарушения, состава ППН и других обстоятельств.
114. После проведения первоначальных действий на месте ДТП, составляется схема места происшествия. Все процессуальные действия на месте ДТП фиксируются техническими средствами (видеорегистраторами) и прилагаются к материалам дела.
115. Оформление материалов о нарушениях ПДД, повлекших повреждение транспортных средств, грузов, автомобильных дорог, дорожных сооружений или иного имущества и причинивших при этом только материальный ущерб, по указанию дежурной части, осуществляется ППН самостоятельно в соответствии с положениями КоАП и приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 февраля 2011 года № 52 "Об утверждении Правил составления схемы транспортного происшествия и их типовых форм" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6778).

1) зардап шеккендердің санын анықтайды, олардың жағдайының ауырлық дәрежесін бағалайды, жедел медициналық көмек шақырады және ол келгенге дейін дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетеді, оларды медициналық мекемелерге жеткізуді ұйымдастырады, зардап шеккен азаматтардың деректерін анықтайды, бұл туралы кезекші бөлімге баяндайды;
2) ЖКО-ға қатысушылардың жүргізушілерін, көлік құралдарын және ЖКО-ға қатысы бар басқа да адамдарды анықтайды. Ұтқыр планшеттің көмегімен, ал интернет байланысы болмаған жағдайда кезекші бөлім арқылы оқиға қатысушыларының деректерін тексереді;
3) ЖТТ келгенге дейін оқиға болған жерде аталған адамдардың болуын қамтамасыз етеді;
4) оқиға куәгерлерін анықтайды және олардың деректерін жазады;
5) оқиғаға қатысы бар заттай дәлелдемелерді, іздерді, мүлікті және басқа да заттарды сақтауға және тіркеуге шаралар қабылдайды;
6) оқиға орнына келген ЖТТ-ға жетекшісіне (прокурорға, тергеушіге, анықтаушыға) оқиғаға қатысы бар адамдар мен куәлар туралы мәліметтерді баяндайды, заттай дәлелдемелерді тапсырадыжәне одан әрі оның нұсқауы бойынша әрекет етеді;
7) ЖТТ келгенге дейін және (немесе) оқиға орында процессуалдық әрекеттерді жүргізу кезінде көлік ағынының қозғалысы тоқтатыла тұрады, оқиға орнын басқа жолақтар (бағыттар) бойынша айналып өту үшін жол қозғалысы ұйымдастырылады, ал айналып өтуді ұйымдастыру мүмкін болмаған кезде – көлік құралдарының орналасуын, оқиға іздерін және оқиғаға қатысы бар басқа да мән-жайларды тіркейді (екі куәгердің және оқиғаға қатысушылардың қатысуымен), содан кейін қозғалысты қалпына келтіруге шаралар қабылдайды;
8) қозғалыстың ықтимал бағытын, көлік құралының маркасын, типін, мемлекеттік тіркеу белгісін, түсін, сондай-ақ ЖКО орнынан жасырынған жүргізушісін және көлік құралының ерекше белгілерін анықтайды. Оқиға орнын қарау және куәлардан жауап алу кезінде алынған жасырынған көлік құралы мен жүргізуші туралы деректерді ПБЖ дереу кезекші бөлімге хабарлайды, одан әрі кезекшінің нұсқауларына сәйкес әрекет етеді.
ЖКО болған жердегі іс-әрекеттердің реттілігі жасалған құқық бұзушылықтың сипатына, ПБЖ құрамына және басқа да мән-жайларға байланысты.
114. ЖКО орнында алғашқы іс-қимылдар жүргізілгеннен кейін оқиға орнының сызбасы жасалады. ЖКО орнындағы барлық процессуалдық әрекеттер техникалық құралдармен (бейнетіркегіштермен) тіркеледі және іс материалдарына қоса беріледі.
115. Көлік құралдарының, жүктердің, автомобиль жолдарының, жол құрылыстарының немесе өзге де мүліктің бүлінуіне әкеп соққан және бұл ретте тек материалдық залал келтірілген ЖЖҚ бұзушылықтары туралы материалдарды рәсімдеуді кезекші бөлімнің нұсқауы бойынша ПБЖ ӘҚБтК-ге ережелеріне және "Көлік оқиғасының схемасын жасау ережесін және олардың үлгі нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 9 ақпандағы № 52 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6778 болып тіркелген) сәйкес дербес жүзеге асырады.

Параграф 6. Действия патрульно-постовых нарядов при розыске транспортного средства
116. ППН участвуют в розыске угнанных, похищенных транспортных средств, а также транспортных средств, водители которых скрылись с места ДТП и других правонарушений, связанных с использованием транспорта.
117. При поступлении сообщения о введении в действие плана поисковых и заградительных мероприятий ОВД, ППН немедленно передислоцируются на указанный им участок местности, с докладом в дежурную часть и осуществляют визуальную проверку проходящего транспорта.
118. На основании поисковых мероприятий останавливает идентичные (схожие) марки, модели транспортных средств, по цвету и характерным приметам находящихся в розыске. При этом сверяет тип, модель, государственный регистрационный знак, по имеющимся в наличии интегрированным банкам данных проверяет реквизиты транспортного средства.
119. В случае обнаружения разыскиваемого транспортного средства, установления признаков подделки правоустанавливающих документов, а также признаков изменения (отсутствия) номеров или их расхождения с данными в регистрационных документах, ППН немедленно докладывает об этом в дежурную часть, с соблюдением личной безопасности и безопасности участников дорожного движения, принимает меры к задержанию транспорта и лиц, находящихся в нем.
До приезда СОГ запрещается перегонять транспортное средство на другое место и проводить иные действия, в результате которых могут быть уничтожены следы и вещественные доказательства.
Собранные первичные материалы, транспортные средства передаются СОГ или в органы полиции по месту обнаружения (совершения) нарушения.
Параграф 7. Действия патрульно-постовых нарядов при чрезвычайных ситуациях
120. Действия ППН при пожаре:
1) немедленно докладывает в дежурную часть, оповещает и принимает меры по эвакуации населения, обеспечивает доступ коммунальных, аварийно-спасательных, пожарных и медицинских служб;
2) принимает меры к задержанию подозреваемых, установлению свидетелей, очевидцев;
3) оказывает помощь медицинским работникам в доставлении пострадавших в лечебные учреждения;
4) не допускает в горящие здания никого, кроме лиц, привлеченных к ликвидации пожара, обеспечивает оцепление периметра;
5) организует охрану имущества и места происшествия до указания дежурной части (командира).
121. При наводнении, паводке, селе:
1) немедленно докладывает об угрозе затопления в дежурную часть, запрашивает решение и оповещает население;
2) принимает меры к спасению граждан и имущества, организует их эвакуацию (в первую очередь детей, женщин, престарелых и больных) и имущества, оказывает помощь пострадавшим;

6-Параграф. Көлік құралын іздестіру кезінде патрульдік-бекеттік жасақшаларының іс-әрекеттері
116. ПБЖ айдап әкетілген, ұрланған көлік құралдарын, сондай-ақ ЖКО жасырынған жүргізушілерді, көлік құралдарын, көлікті пайдаланумен байланысты өзге де құқық бұзушылықтарды болған орыннан іздеуге қатысады.
117. ІІО-ның іздестіру және қоршау іс-шараларының жоспарын қолданысқа енгізу туралы хабарлама келіп түскен кезде ПБЖ дереу ол көрсеткен жергілікті жер учаскесіне, кезекші бөлімге баяндаумен көшіріледі және өтіп бара жатқан көлікті көзбен шолып тексеруді жүзеге асырады.
118. Іздестіру іс-шараларының негізінде іздеуде жүрген көлік құралдарының түсі мен өзіне тән белгілері бойынша бірдей (ұқсас) маркаларын тоқтатады. Бұл ретте типін, моделін, мемлекеттік тіркеу белгісін салыстырады, қолда бар біріктірілген деректер банкі бойынша көлік құралының деректемелерін тексереді.
119. Іздестіріліп жатқан көлік құралы құқық белгілейтін құжаттарды қолдан жасау белгілері, сондай-ақ нөмірлердің өзгеру (болмау) белгілері немесе олардың тіркеу құжаттарындағы деректермен айырмашылығы анықталған жағдайда ПБЖ бұл туралы дереу кезекші бөлімге баяндайды, өзінің жеке қауіпсіздігі мен жол қозғалысына қатысушылардың қауіпсіздігін сақтай отырып, көлікті және ондағы адамдарды ұстауға шаралар қолданады.
ЖТТ келгенге дейін көлік құралын басқа жерге айдап апаруға және нәтижесінде іздер мен заттай айғақтар жойылуы мүмкін өзге де іс-әрекеттер жүргізуге тыйым салынады.
Жиналған бастапқы материалдарын, көлік құралдарын ЖТТ немесе бұзушылық анықталған (жасалған) жердегі полиция органдарына тапсырады.
7-Параграф. Төтенше жағдайлар кезінде патрульдік-бекеттік жасақшалардың іс-әрекеттері
120. Өрт кезіндегі ПБЖ-ның іс-әрекеттері:
1) дереу кезекші бөлімге баяндайды, тұрғындарды хабардар етеді және эвакуациялау бойынша шаралар қабылдайды, коммуналдық, авариялық-құтқару, өрт сөндіру және медициналық қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз етеді;
2) күдіктілерді ұстауға, куәларды, көрген адамдарды анықтауға шаралар қолданады;
3) емдеу мекемелеріне зардап шеккендерді жеткізуде медицина қызметкерлеріне көмек көрсетеді;
4) жанып жатқан ғимараттарға өртті жоюға тартылған адамдардан басқа ешкімді жібермейді, периметрдің қоршалуын қамтамасыз етеді;
5) кезекші бөлімнің (командирдің) нұсқауына дейін мүлікті және оқиға орнын күзетуді ұйымдастырады.
121. Су тасқыны, сел кезінде:
1) су басу қаупі туралы дереу кезекші бөлімге баяндайды және шешім сұрайды, халықты хабардар етеді;
2) азаматтар мен мүлікті құтқаруға шаралар қабылдайды, оларды (бірінші кезекте балаларды, әйелдерді, қарттар мен науқастарды) және мүлікті эвакуациялауды ұйымдастырады, зардап шеккендерге көмек көрсетеді;

3) обеспечивает порядок при переправе населения из затопляемых районов;
4) организует охрану имущества, предотвращает факты мародерства.
122. Во время метелей, ураганов, снежных заносов, тумана и гололеда:
1) немедленно докладывает обстановку в дежурную часть, усиливает наблюдение за движением транспорта и пешеходов, предупреждает водителей и граждан об опасности и необходимых мерах предосторожности;
2) оказывает помощь пострадавшим, находящимся в беспомощном состоянии, принимает меры по обогреву и эвакуации граждан, буксировке застрявших и неисправных транспортных средств;
3) содействует в мобилизации коммунальным службам трудоспособного населения и транспортных средств для расчистки занесенных домов, улиц и автомобильных дорог, а также подсыпки инертных материалов против гололеда;
4) по указанию дежурной части обеспечивает перекрытие выездов из населенных пунктов, а также отдельных участков местности на стационарных постах полиции "Рубеж".
123. При землетрясении:
1) немедленно выясняет обстановку и докладывает в дежурную часть;
2) определяет опасные для движения места и перенаправляет транспортные потоки и пешеходов по безопасным направлениям;
3) принимает меры к спасению граждан, оказанию помощи пострадавшим, направлению их в пункты медицинской помощи;
124. При возникновении крушений, катастроф и аварий:
1) немедленно докладывает о случившемся в дежурную часть и принимает меры к спасению граждан, оказанию помощи пострадавшим и направлению их в лечебные учреждения;
2) обеспечивает доступ коммунальных, аварийно-спасательных, пожарных и медицинских служб;
3) обеспечивает охрану места происшествия до поступления иного указания от дежурной части (командира);
4) не допускает посторонних к месту происшествия, кроме лиц, привлеченных к ликвидации его последствий;
5) привлекает население, транспорт и другие средства для организации оцепления, ликвидации последствий ЧС.
125. При эпидемиях:
1) немедленно докладывает о фактах заболевания в дежурную часть;
2) соблюдая противоэпидемические меры личной безопасности с использованием средств индивидуальной защиты, обеспечивает ограничение передвижения граждан и транспорта в зараженную зону;
3) организует охрану инфекционных больниц и карантинных стационаров, источников водоснабжения, очагов возможного заражения;
4) в пределах полномочий, обеспечивает ограничения, связанные с режимом карантина;
5) по указанию дежурной части обеспечивает перекрытие выездов из населенных пунктов, а также отдельных участков местности на стационарных постах полиции "Рубеж", а также оцепление участков местности при проведении карантинных мероприятий.

3) су басқан аудандардан халықты өткізу кезінде тәртіпті қамтамасыз етеді;
4) мүлікті қорғауды ұйымдастырады, тонау деректерінің алдын алады.
122. Боран, дауыл, қар басу, тұман және көктайғақ кезінде:
1) жағдайды дереу кезекші бөлімге баяндайды, көлік пен жаяу жүргіншілердің қозғалысын бақылауды күшейтеді, жүргізушілер мен азаматтарға қауіп және қажетті сақтық шаралары туралы ескертеді;
2) дәрменсіз күйдегі зардап шеккендерге көмек көрсетеді, азаматтарды жылыту және эвакуациялау, тұрып қалған және ақаулы көлік құралдарын сүйрету бойынша шаралар қабылдайды;
3) еңбекке жарамды халықты және көлік құралдарын коммуналдық қызметтермен бірге қар басқан үйлерді, көшелер мен автомобиль жолдарын тазартуға, сондай-ақ көктайғаққа қарсы инертті материалдарды себу үшін жұмылдыруға жәрдемдеседі;
4) кезекші бөлімнің нұсқауы бойынша "Шеп" бөгеу жүйесінің стационарлық бақылау бекеттеріндегі елді мекендерден, сондай-ақ жекелеген жергілікті жер учаскелерінен шығу жолдарын жабуды қамтамасыз етеді.
123. Жер сілкінісі кезінде:
1) жағдайды дереу анықтайды және кезекші бөлімге баяндайды;
2) қозғалыс үшін қауіпті орындарды анықтайды және көлік ағындары мен жаяу жүргіншілерді қауіпсіз бағыттар бойынша бағыттайды;
3) азаматтарды құтқаруға, зардап шеккендерге көмек көрсетуге, оларды медициналық көмек пункттеріне жіберуге шаралар қолданады;
124. Апаттар, зілзалалар мен авариялар туындаған кезде:
1) болған жағдай туралы дереу кезекші бөлімге баяндайды және азаматтарды құтқару, зардап шеккендерге көмек көрсету және оларды емдеу мекемелеріне жіберу шараларын қабылдайды;
2) коммуналдық, авариялық-құтқару, өрт сөндіру және медициналық қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз етеді;
3) кезекші бөлімнен (командирден) өзге нұсқау келіп түскенге дейін оқиға орнын күзетуді қамтамасыз етеді;
4) оқиға орнына, оның зардаптарын жоюға тартылған адамдардан басқа бөгде адамдарды жібермейді;
5) ТЖ салдарын жою, қоршауды ұйымдастыру үшін халықты, көлік және басқа да құралдарды тартуды ұйымдастырады.
125. Эпидемия кезінде:
1) ауру деректері туралы дереу кезекші бөлімге баяндайды;
2) жеке қорғаныш құралдарын пайдалу арқылы эпидемияға қарсы жеке қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, азаматтардың және көліктің залалданған аймаққа өтуін шектеуді қамтамасыз етеді;
3) инфекциялық ауруханалар мен карантиндік стационарларды, сумен жабдықтау көздерін, ықтимал жұқтыру ошақтарын күзетуді ұйымдастырады;
4) өкілеттілігі шегінде карантин режиміне байланысты шектеулерді қамтамасыз етеді;
5) кезекші бөлімнің нұсқауы бойынша "Шеп" стационарлық полиция бекеттеріндегі елді мекендерден, сондай-ақ жекелеген жергілікті жер учаскелерінен шығу жолдарын жабуды, сондай-ақ карантиндік іс-шараларды жүргізу кезінде жергілікті жер учаскелерін қоршауды қамтамасыз етеді.

126. При эпизоотиях:
1) немедленно докладывает о фактах заболевания в дежурную часть;
2) соблюдая противоэпидемические меры личной безопасности с использованием средств индивидуальной защиты, обеспечивает ограничение передвижения граждан и транспорта в зараженную зону;
3) организует охрану источников водоснабжения, очагов возможного заражения;
4) обеспечивает охрану общественного порядка на территории, где объявлен карантин, ограничительные мероприятия по особо опасным болезням животных;
5) по указанию дежурного обеспечивает закрытие въездов и выездов из населенных пунктов, отдельных участков местности, а также оцепление участков местности при проведении карантинных мероприятий.
127. При угрозе возникновения массовых нарушений общественного порядка:
1) немедленно докладывает в дежурную часть;
2) обеспечивает наблюдение и оценку складывающейся ситуации с целью выяснения причин, намерений, численности, наличия у собравшихся оружия и других предметов, представляющих опасность;
3) предупреждает граждан о неправомерности их действий и требует разойтись;
4) при дальнейшей эскалации конфликта и возникновении предпосылок к массовым нарушениям общественного порядка, ППН действуют в соответствии с указаниями дежурной части и ведомственными нормативно-правовыми актами.
128. При террористическом акте, обнаружении взрывных устройств, взрывчатых веществ, а также радиоактивных, химических и других предметов, представляющих опасность для населения:
1) немедленно докладывает о происшествии в дежурную часть и принимает экстренные меры к оцеплению (блокированию) периметра опасной зоны, организации места парковки транспортных средств, прибывающих экстренных служб;
2) содействует в эвакуации и спасении граждан, установлению преступников, очевидцев;
3) с помощью эвакуаторов и тягачей эвакуирует припаркованный транспорт, создающий помехи в работе специальных групп;
129. В случае введения в действие ведомственных планов ОВД, ППН действуют в составе специальных групп.
Глава 6. Подведение итогов несения патрульно-постовой службы
130. Сотрудники после окончания службы, прибывают в расположение подразделения. О своем прибытии они докладывают в дежурную часть и командиру для учета в постовой ведомости.
131. Сотрудники сдают полученные средства арттехвооружения, снаряжения, связи и специальной техники, индивидуальной защиты и специальные средства, служебную документацию.
Закрепленные за транспортными средствами водители сдают путевые листы и транспортные средства.
132. Сотрудники при объявлении общего построения ППН принимают участие в подведении итогов несения службы, после его окончания убывают из расположения подразделения.

126. Эпизоотиялар кезінде:
1) ауру деректері туралы дереу кезекші бөлімге баяндайды;
2) жеке қорғаныш құралдарын пайдалу арқылы эпидемияға қарсы жеке қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, азаматтардың және көліктің залалданған аймаққа өтуін шектеуді қамтамасыз етеді;
3) сумен жабдықтау көздерін, жұқтыру ықтимал ошақтарды күзетуді ұйымдастырады;
4) карантин жарияланған аумақта қоғамдық тәртіптің сақталуын, жануарлардың аса қауіпті аурулары бойынша шектеу іс-шараларын қамтамасыз етеді;
5) кезекшінің нұсқауы бойынша елді мекендерден, жекелеген жергілікті жер учаскелерінен кіру және шығу жолдарын жабуды, сондай-ақ карантиндік іс-шараларды жүргізу кезінде жергілікті жер учаскелерін қоршауды қамтамасыз етеді.
127. Қоғамдық тәртіпті жаппай бұзу қаупі төнген кезде:
1) дереу кезекші бөлімге баяндайды;
2) қауіп төндіретін себептерді, ниеттерді, санын, жиналған қару мен басқа да заттардың бар-жоғын анықтау мақсатында қалыптасқан жағдайды байқауды және бағалауды қамтамасыз етеді;
3) азаматтарға олардың іс-әрекеттерінің заңсыздығы туралы ескертеді және таралуды талап етеді;
4) жанжалдың одан әрі ушығуы және қоғамдық тәртіпті жаппай бұзуға алғышарттар туындаған кезде ПБЖ кезекші бөлімнің нұсқауларына және ведомстволық нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес әрекет етеді.
128. Террористік акт кезінде, жарылғыш құрылғылар, жарылғыш заттар, сондай-ақ азаматтарға қауіп төндіретін радиоактивті, химиялық және басқа да заттар табылған кезде:
1) оқиға туралы дереу кезекші бөлімге баяндайды және қауіпті аймақ периметрін қоршауға (бұғаттауға), келетін шұғыл қызметтердің көлік құралдарының тұрақ орнын ұйымдастыруға шұғыл шаралар қабылдайды;
2) азаматтарды эвакуациялауға және құтқаруға, қылмыскерлерді, куәларды анықтауға көмек көрсетеді;
3) эвакуаторлар мен сүйрегіштердің көмегімен арнайы топтардың жұмысына кедергі келтіретін тұраққа қойылған көліктерді эвакуациялайды.
129. ІІО жоспарлары қолданысқа енгізілген жағдайда ПБЖ арнайы топтардың құрамында әрекет етеді.
6-Тарау. Патрульдік-бекеттік қызметті атқаруды қорытындылау
130. Қызметкерлер қызмет аяқталғаннан кейін бөліністің орналасқан жеріне келеді. Олар өздерінің келгені туралы кезекші бөлімге және командирге бекет ведомосына есепке алу үшін баяндайды.
131. Қызметкерлер арттехқаруландыру, қару-жарақ, байланыс пен арнайы техника, жеке қорғаныш және арнайы құралдарын, қызметтік құжаттаманы тапсырады.
Көлік құралдарына бекітілген жүргізушілер жол парақтарын және көлік құралдарын тапсырады.
132. Қызметкерлер ПБЖ жалпы сапқа тұруы жарияланған кезде қызмет атқаруды қорытындылауға қатысады, ол аяқталғаннан кейін бөліністің орналасқан жерінен қайтады.

133. Командиры обобщают результаты индивидуальной работы ППН, наличие замечаний по службе, объявляет дальнейший режим работы. Подразделения административной практики проверяют законность применения норм КоАП и правильность составления административных материалов.
Приложение 1
к Инструкции по несению
патрульно-постовой службы
сотрудниками полиции
Республики Казахстан по
обеспечению охраны
общественного порядка
и дорожной безопасности
в населенных пунктах и на
загородных автомобильных
дорогах
АКТ
о задержании, доставлении и запрещении эксплуатации
транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна
"___" _______ 20__ года             время "___" ч. "____" мин. ____________________
(место составления)
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О) должностного лица
в соответствии со статьей 797 КоАП, составил настоящий акт о задержании, доставлении и
запрещении эксплуатации транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна,
путем доставки его для временного хранения на специальные площадки, стоянки, в том
числе с использованием другого транспортного средства (эвакуатора), судна или
маломерного судна; изъятия государственных регистрационных номерных знаков. (Нужное
подчеркнуть)
Собственника (владельца) транспортного средства:
Ф.И.О. собственника (владельца)
Ф/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/
И/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/___/__/__/__/__/__/__/__/__/
О/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/
ИИН получателя (при наличии) _______________________
Сведения о транспортном средстве, судна, в том числе маломерного судна:
Марка транспортного средства ____________________________________________________
Государственный регистрационный номерной знак ___________________________________
Страна регистрации ТС __________________________________________________________
Наименование документа ____________ серия ________ номер _________________________
Существо нарушения, допущенного водителем транспортного средства, судна, в том
числе маломерного судна
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Техническое состояние транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(исправен/неисправен, внешние повреждения)
Комплектность, наличие груза и др.
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
К акту прилагаются:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Понятые (в случае отсутствия собственника (владельца)):

133. Командирлер ЖПБ жеке жұмысының нәтижелерін, қызмет бойынша ескертулердің болуын қорытындылайды, одан әрі жұмыс режимін жариялайды. Әкімшілік практика бөліністері ӘҚБК нормаларын қолданудың заңдылығын және әкімшілік материалдардың дұрыс толтырылуын тексереді.
Елді мекендерде және қала
сыртындағы автомобиль
жолдарында қоғамдық тәртіпті
күзетуді және жол қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
Қазақстан Республикасы
полиция қызметкерлерінің
патрульдік-бекеттік қызметті
атқаруы жөніндегі
нұсқаулыққа
1-Қосымша
Көлік құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені ұстау, жеткізу және пайдалануға тыйым салу туралы АКТІ
20__ ж. "___" ______ уақыт "___" сағ. "____" мин. ________________________________
(толтырылған орны)
__________________________________________________________________________
(лауазымды адамның лауазымы, атағы, тегі және аты-жөні)
ӘҚБтК-нің 797-бабына сәйкес, көлік құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді
кемені уақытша сақтау үшін арнаулы алаңдарға, тұрақтарғажеткізужолымен, оның
ішінде басқа көлік құралын (эвакуаторды), кеменінемесе шағын көлемді кемені:
мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілер кемесін алып қою арқылы ұстау, жеткізу және
пайдалануға тыйым салу туралы осы актіні жасады (керегінің астын сызу) көлік
құралының меншік иесінің:
Көлік құралының иесінің Т.А.Ә.
Т/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/
А/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/___/__/__/__/__/__/__/__/__/
Ә/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/
ЖСН (бар болса) _______________________
Көлік құралы кеме, оның ішінде шағын көлемді кеме туралы мәліметтер:
Көлік құралын маркасы______ ______________________________________________
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі ________________________________
КҚ тіркеу елі _________________________________________________________
Құжаттың атауы____________серия_________нөмірі ________________________
Көлік құралының, кеменің, оның ішінде шағын көлемді кеменің жүргізушісі жол берген
бұзушылықтың мәні
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Көлік құралының, кеменің, оның ішінде шағын көлемді кеменің техникалық жай-күйі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(ақаулы/ақаулы емес, сыртқы зақымданулар)
Толықтығы жүктердің болуы және т.б.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Актіге қосымша:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Куәгерлер (меншік иесі болмаған жағдайда):

1)______________________________________________________________________________
(ФИО, г.р., адрес места жительства, документ
удостоверяющий личность, номера контактных телефонов)
2)______________________________________________________________________________
(ФИО, г.р., адрес места жительства, документ
удостоверяющий личность, номера контактных телефонов)
Права и обязанности разъяснены
1)____________________                   2)___________________
(подпись)                                     (подпись)
Иные лица: _____________________________________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись,)
Должностное лицо, составившее акт
__________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись,)
Права и обязанности разъяснены
__________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись,)
Приложение 2
к Инструкции по несению
патрульно-постовой службы
сотрудниками полиции
Республики Казахстан по
обеспечению охраны
общественного порядка
и дорожной безопасности
в населенных пунктах и на
загородных автомобильных
дорогах
Разрешение № ______
на выдачу задержанного транспортного средства
_______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О)
должностного лица, выдавшего разрешение)
Прошу выдать транспортное средство:
Марка транспортного средства ____________________________________________________
Государственный регистрационный номерной знак ____________________________________
Страна регистрации ТС __________________________________________________________
Наименование документа ____________ серия ________ номер _________________________
Причина задержания ____________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Дата задержания: "____" ____________ 20 ___ г.
Акт стоянки № ____ __выдано "___" __________ 20 ___ г.
Ф.И.О. лица получателя
Ф/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/
И/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/___/__/__/__/__/__/__/__/__/
О/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/
ИИН получателя (при наличии) __________________________________
Номер и серия водительского удостоверения _______________________
Должностное лицо, выдавшего разрешение __________________________________________
_______________________________________________________________________________
(подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 3
к Инструкции по несению
патрульно-постовой службы
сотрудниками полиции
Республики Казахстан по
обеспечению охраны
общественного порядка
и дорожной безопасности
в населенных пунктах и на
загородных автомобильных
дорогах
Приложение 4
к Инструкции по несению
патрульно-постовой службы
сотрудниками полиции
Республики Казахстан по
обеспечению охраны
общественного порядка
и дорожной безопасности
в населенных пунктах и на
загородных автомобильных
дорогах
АКТ сверки по лицам, доставленным на освидетельствование в медицинские учреждения
№ п/п
Дата, время доставления
Ф.И.О лица доставленного на освидетельствование (при его наличии)
Причина доставления
Должность, фамилия и инициалы лица, выдавшего направление
Номер заключения, результат освидетельствования
Принятые меры (номер адм. протокола, КУИ, ЕРДР)
Примечание

1)________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., т.ж., тұрғылықты мекен-жайы, жеке басын куәландыратын құжат, байланыс тел. нөмірі)
2)________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., т.ж., тұрғылықты мекен-жайы, жеке басын куәландыратын құжат, байланыс тел. нөмірі)
Құқықтары мен міндеттері түсіндірілді:
1)____________________ 2)___________________
(қолы) (қолы)
Басқа тұлғалар:
________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні, қолы)
Актіні жасалған лауазымды тұлға
__________________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні, қолы)
Құқық бұзушысыға құқытары мен міндеттері түсіндірілді
_____________________________
(тегі, аты-жөні, қолы)
Елді мекендерде және қала
сыртындағы автомобиль
жолдарында қоғамдық тәртіпті
күзетуді және жол қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
Қазақстан Республикасы
полиция қызметкерлерінің
патрульдік-бекеттік қызметті
атқаруы жөніндегі нұсқаулыққа
2-Қосымша
Ұсталған көлік құралын беруге рұқсат № ______
__________________________________________________________________________
(Рұқсат берген лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
Көлік құралын беруіңізді сұраймын:
Көлік құралын маркасы______________________ _______________________________
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі___________________________________________
КҚ тіркеу елі_______________________________________________________________
Құжаттың атауы____________серия_________нөмірі ____________________________
Ұсталған күні 20 ___ ж. "____" ____________
Ұстау себебі_______ _______________________________________________________
__________________________________________________________________________
Тұрақ актісі № ______ берілген күні 20 ___ ж."___" __________
Т.А.Ә. алушы тұлғаның
Т/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/
А/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/___/__/__/__/__/__/__/__/__/
Ә/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/__/
Алушының ЖСН (болған жағдайда) _______________________
Жүргізуші куәлігінің нөмірі, сериясы _______________________
Рұқсат берген лауазымды тұлға__________________________________________
(қолы, тгі аты-жөні)
Елді мекендерде және қала
сыртындағы автомобиль
жолдарында қоғамдық тәртіпті
күзетуді және жол қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
Қазақстан Республикасы
полиция қызметкерлерінің
патрульдік-бекеттік қызметті
атқаруы жөніндегі нұсқаулыққа
3-Қосымша
Елді мекендерде және қала
сыртындағы автомобиль
жолдарында қоғамдық тәртіпті
күзетуді және жол қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
Қазақстан Республикасы
полиция қызметкерлерінің
патрульдік-бекеттік қызметті
атқаруы жөніндегі нұсқаулыққа
4-Қосымша
Медициналық мекемелерге куәландыруға жеткізілген адамдар бойынша салыстыра тексеру АКТІСІ
№ р/с
Жеткізу күні, уақыты
Куәландыруға жеткізілген адамның тегі және аты-жөні (бар болған жағдайда)
Жеткізу себебі
Жолдама берген адамның лауазымы, тегі және аты-жөні
Қорытынды нөмірі, куәландыру нәтижесі
Қабылданған шаралар (әкімш.хаттама, АЕК, СДТБТ нөмірі)
Ескертпе