Об утверждении Правил ведения, использования и хранения специального учета граждан Республики Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности, осужденных и отбывающих наказание за границей
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 9 января 2023 года № 11. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 января 2023 года № 31720.
В соответствии с подпунктом 22) статьи 9 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре", подпунктом 6-2) пункта 3, пунктом 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения, использования и хранения специального учета граждан Республики Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности, осужденных и отбывающих наказание за границей.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 12 августа 2014 года № 81 "О создании банка данных о гражданах Республики Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности, отбывающих наказание за рубежом и утверждении Инструкции по его ведению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9724);
2) пункт 4 перечня некоторых приказов Генерального Прокурора Республики Казахстан в сфере правовой статистики и специальных учетов, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденного приказом исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 2 июля 2020 года № 82 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Генерального Прокурора Республики Казахстан в сфере правовой статистики и специальных учетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20920).
3. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов для сведения, а также территориальным органам Комитета для исполнения.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
"СОГЛАСОВАН"
Судебная администрация
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 9 января 2023 года № 11
Правила ведения, использования и хранения специального учета граждан Республики Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности, осужденных и отбывающих наказание за границей
Глава 1. Общие положения

Шетелде қылмыстық жауаптылыққа тартылған, сотталған және жазасын өтеп жүрген Қазақстан Республикасының азаматтарын арнайы есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 9 қаңтардағы № 11 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 19 қаңтарда № 31720 болып тіркелді.
"Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 9-бабының 22) тармақшасына, "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 3-тармағының 6-2) тармақшасына, 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Шетелде қылмыстық жауаптылыққа тартылған, сотталған және жазасын өтеп жүрген Қазақстан Республикасының азаматтарын арнайы есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Қылмыстық жауаптылыққа тартылған және жазасын шетелде өтеп жүрген Қазақстан Республикасының азаматтары туралы деректер банкін және оны жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 12 тамыздағы № 81 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9724 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушының 2020 жылғы 2 шiлдедегi № 82 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20920 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 4-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты құқықтық статистика және арнайы есепке алудың мүдделі субъектiлерiне мәлімет үшiн, сондай-ақ Комитеттiң аумақтық органдарына орындау үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағасына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сот әкімшілігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Републикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2023 жылғы 9 қаңтардағы
№ 11 бұйрығымен
бекітілген
Шетелде қылмыстық жауаптылыққа тартылған, сотталған және жазасын өтеп жүрген Қазақстан Республикасының азаматтарын арнайы есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила ведения, использования и хранения специального учета граждан Республики Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности, осужденных и отбывающих наказание за границей (далее – Правила) определяют порядок ведения, использования и хранения специального учета граждан Республики Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности, осужденных и отбывающих наказание за границей (далее – учет).
2. Назначение учета заключается в достоверной информации в отношении граждан Республики Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности, осужденных и отбывающих наказание на территории иностранных государств.
3. Учет ведется Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) в информационной системе (далее - ИС) путем заполнения электронного информационного учетного документа "Карточка на лицо, привлеченное к уголовной ответственности, осужденное и отбывающее наказание за границей" (далее - карточка) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Основанием для постановки на учет являются обвинительный акт о привлечении к уголовной ответственности либо вступивший в законную силу обвинительный приговор (постановление) суда иностранного государства.
5. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила действия, то применяются правила международного договора.
Глава 2. Порядок ведения учета
6. Ведение учета осуществляется на основании следующих документов, поступивших в Комитет из Департамента консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее – ДКС МИД РК), загранучреждений Республики Казахстан (далее - загранучреждение), Судебной администрации Республики Казахстан (далее – Судебная администрация), Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – МЮ РК) и Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД РК):
1) копии обвинительного акта о привлечении к уголовной ответственности либо вступившего в законную силу обвинительного приговора (постановления) суда иностранного государства;
2) копии документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" (далее – Закон).
В случае отсутствия документов удостоверяющих личность, перечисленных в пункте 1 статьи 6 Закона, у лиц, привлеченных к уголовной ответственности, осужденных и отбывающих наказание за границей для постановки на учет (при условии подтверждения органами миграционной полиции наличия гражданства Республики Казахстан) могут быть использованы паспорт образца 1974 года (бывшего Союза Советских Социалистических Республик) и сведения из формы формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца), утвержденного приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 583 "Об утверждении формы и Правил оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13911);

1. Осы Шетелде қылмыстық жауаптылыққа тартылған, сотталған және жазасын өтеп жүрген Қазақстан Республикасының азаматтарын арнайы есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) шетелде қылмыстық жауаптылыққа тартылған, сотталған және жазасын өтеп жүрген Қазақстан Республикасының азаматтарын арнайы есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау (бұдан әрі – есепке алу) тәртібін анықтайды.
2. Есепке алудың мақсаты Шет мемлекеттердің аумағында қылмыстық жауаптылыққа тартылған, сотталған және жазасын өтеп жүрген Қазақстан Республикасының азаматтарына қатысты анық ақпараттардан тұрады.
3. Есепке алуды Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет) цифрлық жүйесінде (бұдан әрі – ЦЖ) "Қылмыстық жауаптылыққа тартылған, сотталған және шет елде жазасын өтеп жүрген адамға карточка" атты электрондық ақпараттық есепке алу құжатын (бұдан әрі – карточка) толтыру жолымен, осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 03.07.2026 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Шет мемлекет сотының қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы айыптау актісі не заңды күшіне енген айыптау үкімі (қаулысы) есепке қою үшін негіздеме болады.
5. Егер Қазақстан Республикасы ратифицирлаған халықаралық шартта іс-қимыл қағидалары белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
2-тарау. Есепке алуды жүргізу тәртібі
6. Есепке алуды жүргізу Комитетке Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаментінен (бұдан әрі – ҚР СІМ КҚД), Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелерінен (бұдан әрі – шетелдердегі мекеме), Қазақстан Республикасының сот әкімшілігінен (бұдан әрі – Сот Әкімшілігі), Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінен (бұдан әрі – ҚР ӘМ) және Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінен (бұдан әрі – ҚР ІІМ) келіп түскен мынадай құжаттар негізінде жүзеге асырылады:
1) шет мемлекет сотының қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы айыптау актісінің не заңды күшіне енген айыптау үкімінің (қаулысының) көшірмелері;
2) "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмелері.
Заңның 6-бабының 1-тармағында санамаланған адамдарда жеке басын куәландыратын құжаттар болмаған жағдайда, қылмыстық жауаптылыққа тартылған, сотталған және жазасын шетелде өтеп жүрген адамдарда есепке алу үшін (көші-қон полициясы органдары Қазақстан Республикасының азаматтығын растаған жағдайда) 1974 жылғы үлгідегі паспорт (бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы) және "Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярдың нысанын және оны ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 583 бұйрығымен бекітілген, жеке басын куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формуляр нысанындағы мәліметтер (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13911 болып тіркелген) пайдаланылуы мүмкін;

3) корректирующих документов об изменении приговора (постановления), освобождении либо, условно-досрочном освобождении либо о смерти лица, в отношении которых сведения ранее были направлены в Комитет.
7. В карточку вводятся сведения из подтверждающих документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, с прикреплением графических копий, в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента их поступления в Комитет.
8. Данные о гражданах, привлеченных к уголовной ответственности Республики Казахстан заполняются на основании копии обвинительного акта о привлечении к уголовной ответственности с указанием даты его утверждения, данные о гражданах, осужденных и отбывающих наказание за границей, заполняются в соответствии с обвинительным приговором (постановлением) суда с указанием даты вступления обвинительного приговора (постановления) в законную силу.
Со дня установления факта отсутствия документов, подтверждающих факт привлечения к уголовной ответственности либо осуждения гражданина Республики Казахстан на территории иностранного государства, и вводе сведений в отношении осужденного лица на основании документов, изложенных в подпункте 3) пункта 6 настоящих Правил, необходимо в течение 5 (пяти) рабочих дней истребовать копии обвинительного приговора (постановления) суда из ДКС МИД РК или непосредственно из соответствующего загранучреждения.
9. Анкетные данные вводятся на основании копий документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, согласно подпункту 2) пункта 6 настоящих Правил.
При отсутствии копии документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан, необходимые сведения о гражданине вводятся на основании документов, сформированных посредством системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов.
10. Цифровые коды страны и национальности лица, привлеченного к уголовной ответственности, осужденного и отбывающего наказание за границей, обозначаются в соответствии со "Словарем государств мира" согласно приложению 2 к настоящим Правилам и "Словарем национальностей" согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
11. "Дактилоскопические карты" по форме, утвержденной приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 29 "Об утверждении Правил ведения, использования и хранения специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16667) (далее – Правила № 29), поступившие с копиями вступивших в законную силу обвинительных приговоров (постановлений) суда, вводятся в автоматизированную дактилоскопическую информационную систему.

3) өздеріне қатысты мәліметтер бұрын Комитетке жіберілген адамдардың үкімін (қаулысының) өзгерту, босату не шартты түрде мерзімінен бұрын босату не қайтыс болуы туралы түзету құжаттары.
7. Карточкаға осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген куәландырылатын құжаттардан мәліметтер графикалық көшірмелерін қоса сала отырып, Комитетке келіп түскен сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде енгізіледі.
8. Қылмыстық жауаптылыққа тартылған Қазақстан Республикасының азаматтары туралы деректер оны бекіту күні көрсетіле отырып, қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы айыптау актісінің көшірмесі негізінде толтырылады, сотталған және шетелде жазасын өтеп жүрген азаматтар туралы деректер айыптау үкімінің (қаулысының) заңды күшіне ену күні көрсетіле отырып, соттың айыптау үкіміне (қаулысына) сәйкес толтырылады.
Шет мемлекеттің аумағында Қазақстан Республикасының азаматын қылмыстық жауаптылыққа тарту не соттау фактісін растайтын құжаттар болмаған фактісі анықталған және осы Қағидалардың 6-тармағының 3) тармақшасында жазылған құжаттар негізінде сотталған адамға қатысты мәліметтер енгізілген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде соттың айыптау үкімінің (қаулысының) көшірмелерін ҚР СІМ КҚД немесе тікелей тиісті шетелдердегі мекемеден талап ету қажет.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 03.07.2026 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Сауалнама деректері осы Қағидалардың 6-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі негізінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі болмаған жағдайда, азамат туралы қажетті мәліметтер құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесі арқылы қалыптастырылған құжаттар негізінде енгізіледі.
10. Шетелде қылмыстық жауаптылыққа тартылған, сотталған және жазасын өтеп жүрген адамның елі мен ұлтын белгілеуге арналған цифрлық кодтар осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес "Әлем мемлекеттерінің сөздігіне" және осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес "Ұлттар сөздігіне" сәйкес келуге тиіс.
11. "Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарды арнайы есепке алуды және ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдарды дактилоскопиялық есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі – № 29 Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 27 ақпандағы № 29 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16667 болып тіркелген) нысан бойынша дактилоскопиялық карталар, заңды күшіне енген соттың айыптау үкімдерінің (қаулысының) көшірмелерімен автоматтандырылған дактилоскопиялық цифлық жүйесіне енгізіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 03.07.2026 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12. Корректировку специального учета Комитет проводит на основании письменного заявления физического лица о внесении корректировки в учете в отношении имеющихся на него сведений (далее – заявление), с приложением подтверждающих документов (копия документа, удостоверяющего личность заявителя и оригиналы документов или нотариально заверенные, легализованные, апостилированные копии, подтверждающие факт отбытия наказания, назначенного судом или снятия судимости).
Анкетные данные, указанные в заявлении, должны совпадать со сведениями документа, удостоверяющего личность заявителя. Лица, изменившие фамилию, имя, отчество (при его наличии), дату рождения указывают настоящие и прежние анкетные данные.
При надобности оригинала документа заявитель указывает в заявлении о его возврате.
Параграф 1. Предоставление ДКС МИД РК подтверждающих документов для учета в Комитет
13. Загранучреждения перенаправляют в ДКС МИД РК документы, подтверждающие факт привлечения гражданина Республики Казахстан к уголовной ответствености и/или осуждения, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня их получения от компетентных органов страны пребывания.
При установлении факта привлечения к уголовной ответственности гражданина Республики Казахстан, загранучреждения из компетентных органов страны пребывания истребуют документы, перечисленные в пункте 6 настоящих Правил, в соответствии со статьей 36 постановления Веpховного Совета Республики Казахстан от 31 маpта 1993 года "О пpисоединении Республики Казахстан к Венской конвенции о консульских сношениях 1963 года".
Период курьерской доставки не учитывается при исчислении сроков перенаправления подтверждающих документов.
14. ДКС МИД РК поступившие из загранучреждений документы в течение 5 (пяти) рабочих дней препровождает в Комитет.
15. При непредставления загранучреждениями всех документов, необходимых для ведения учета, за исключением копий документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, Комитет в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента установления факта отсутствия документов истребует дополнительные сведения из соответствующего загранучреждения через ДКС МИД РК в соответствии с совместным приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 11 сентября 2020 года № 11-1-4/252 и Министра юстиции Республики Казахстан от 6 октября 2020 года № 460 "Об утверждении Правил истребования документов, касающихся обеспечения прав и законных интересов граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства, через учреждения Министерства иностранных дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21405).

12. Арнайы есепке алуды түзетуді Комитет жеке тұлғаның есепке алуға, оған қолда бар мәліметтерге қатысты түзету енгізу туралы жазбаша өтініші (бұдан әрі – өтініш) негізінде растайтын құжаттарды қоса бере отырып (өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі және құжаттардың түпнұсқалары немесе сот тағайындаған жазаны өтеу немесе соттылығын алып тастау фактісін растайтын нотариалды куәландырылған, заңдастырылған, апостиль қойылған көшірмелер) жүргізеді.
Өтініште көрсетілген сауалнамалық деректер өтініш иесінің жеке басын куәландыратын құжаттардың мәліметтерімен сәйкес келуі керек. Тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда), туған күнін, жылын өзгерткен тұлғалар қазіргі және бұрынғы сауалнамалық деректерін көрсетеді.
Құжаттардың түпнұсқасын қайтару қажет болған жағдайда, өтініш беруші бұл туралы өтініште көрсетеді.
1-параграф. ҚР СІМ КҚД растайтын құжаттарды Комитетке есепке алу үшін ұсыну
13. Шетелдегі мекемелер Қазақстан Республикасының азаматын қылмыстық жауаптылыққа тарту және/немесе соттау фактісін растайтын құжаттарды келген елдің құзыретті органдарынан құжаттарды алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ҚР СІМ КҚД-ға қайта жібереді.
Қазақстан Республикасының азаматтарын қылмыстық жауаптылыққа тарту фактісі анықталған кезде, "Қазақстан Республикасының 1963 жылғы Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясына қосылуы туралы" 1993 жылғы 31 наурыздағы Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің қаулысының 36-бабына сәйкес шетелдегі мекемелер келген елдегі құзыретті органдардан осы Қағиданың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды талап етеді.
Курьерлік жеткізу кезеңі растайтын құжаттарды қайта жіберу мерзімдерін есептеу кезінде ескерілмейді.
14. ҚР СІМ КҚД шетелдердегі мекемелерден келіп түскен құжаттарды 5 (бес) жұмыс күні ішінде Комитетке жібереді.
15. Қазақстан Республикасының азаматының жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін қоспағанда, шетелдердегі мекемелер есепке алуды жүргізу үшін қажетті барлық құжатты ұсынбаған жағдайда, Комитет құжаттардың жоқтығы фактісі анықталған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қосымша мәліметтерді тиісті шетелдердегі мекемеден ҚР СІМ КҚД арқылы Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 11-1-4/252 және Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2020 жылғы 6 қазандағы № 460 бірлескен бұйрығы "Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгінің мекемелерi арқылы Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қамтамасыз етуге қатысты құжаттарды талап ету ережесiн бекiту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21405 болып тіркелген) талап етеді.

16. В случае непредставления всех документов, необходимых для ведения учета, за исключением копий документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, загранучреждения истребуют дополнительные сведения в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента установления факта отсутствия документов из соответствующего компетентного органа страны пребывания.
17. ДКС МИД РК осуществляет контроль за своевременностью предоставления загранучреждениями подтверждающих документов.
18. Загранучреждения один раз в год направляют в ДКС МИД РК списки граждан Республики Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности, осужденных и отбывающих наказание за границей соответствующего консульского округа.
В целях обеспечения полноты учета, Комитет один раз в год проводит сверку списочных данных, предоставленных загранучреждениями в ДКС МИД РК, со сведениями ИС.
Результаты сверки оформляются актом, который составляется в 2-х экземплярах и подписывается руководителями ДКС МИД РК и Комитета.
Параграф 2. Предоставление Cудебной администрацией, МЮ РК и МВД РК подтверждающих документов для учета в Комитет
19. Судебная администрация, МЮ РК и МВД РК пересылают в Комитет в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления копии обвинительного акта о привлечении гражданина Республики Казахстан к уголовной ответственности и/или вступившего в законную силу обвинительного приговора (постановления) суда иностранного государства, полученные в порядке, предусмотренном международными договорами Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок использования и хранения специального учета
20. Порядок использования специального учета регламентирован Правилами № 29.
21. Подтверждающие документы на бумажных носителях хранятся в подразделениях пофамильного учета в течение одного года со дня их поступления, с последующим направлением на хранение в ведомственный архив.
Сведения о лицах, привлеченных к уголовной ответственности и/или осужденных и отбывающих наказание за границей, хранятся в ИС постоянно.
Приложение 1
к Правилам ведения,
использования и хранения
специального учета граждан
Республики Казахстан,
привлеченных к уголовной
ответственности, осужденных
и отбывающих наказание
за границей
форма
Карточка на лицо, привлеченное к уголовной ответственности,
осужденное и отбывающее наказание за границей
1. Страна, в которой привлечен к уголовной ответственности
_______________________ код _________ наименование, с указанием кода

16. Қазақстан Республикасының азаматының жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін қоспағанда, болу елінің тиісті есепке алуды жүргізу үшін қажетті барлық құжатты ұсынбаған жағдайда, құжаттардың жоқтығы фактісі анықталған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде шетелдегі мекемелер қосымша мәліметтерді болу елінің тиісті құзыретті органынан талап етеді.
17. ҚР СІМ КҚД шетелдік мекемелердің растайтын құжаттарды мерзімінде ұсынуын бақылауды жүзеге асырады.
18. Шетелдегі мекемелер жылына бір рет тиісті консулдық округ аумағында қылмыстық жауаптылыққа тартылған, сотталған және жазасын өтеп жүрген Қазақстан Республикасының азаматтарының тізімін ҚР СІМ КҚД-ға жібереді.
Есепке алудың толықтығын қамтамасыз ету мақсатында Комитет жылына бір рет ҚР СІМ КҚД-да шетелдердегі мекемелері ұсынған тізімдік деректерді ЦЖ мәліметтерімен салыстыру жүргізеді.
Салыстыру нәтижелері актімен ресімделеді, ол 2 данада жасалады және оған ҚР СІМ КҚД және Комитет басшылары қол қояды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 03.07.2026 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Сот әкімшілігімен, ҚР ӘМ және ҚР ІІМ растайтын құжаттарды Комитетке есепке алу үшін ұсыну
19. Сот әкімшілігі, ҚР ӘМ және ҚР ІІМ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген тәртіппен алынған Қазақстан Республикасының азаматын қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы айыптау актісінің және/немесе заңды күшіне енген шет мемлекет сотының айыптау үкімінің (қаулысының) көшірмелері келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде Комитетке халықаралық деңгейде көшірмелерін жібереді.
3-тарау. Есепке алуды пайдалану және сақтау тәртібі
20. Есепке алуды пайдалану тәртібі № 29 қағидалармен регламенттелген.
21. Қағаз жеткізгіштердегі растайтын құжаттар тегі бойынша есепке алу бөлімшелерінде олар келіп түскен күннен бастап бір жыл ішінде сақталады, кейіннен ведомстволық архивке сақтауға жіберіледі.
Шетелде қылмыстық жауаптылыққа тартылған және/немесе сотталған және жазасын өтеп жатқан адамдар туралы мәліметтер ЦЖ-да тұрақты сақталады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 03.07.2026 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Шетелде қылмыстық
жауаптылыққа тартылған,
сотталған және жазасын өтеп
жүрген Қазақстан
Республикасының азаматтарын
арнайы есепке алуды жүргізу,
пайдалану және сақтау
қағидаларының
1-қосымша
нысан
Шетелде қылмыстық жауаптылыққа тартылған, сотталған және жазасын өтеп жүрген тұлғаларға берілетін карточка
1.* Қылмыстық жауаптылыққа тартылған мемлекет _______________________ код _________ атауы, кодты көрсетіп

2. ФАМИЛИЯ
2.1 ИМЯ
2.2 ОТЧЕСТВО (при его наличии)
3. Пол: мужской (1), женский (2).
4.* Дата рождения " ____" _________19____года
5. Место рождения __________________________________________________________
6. Национальность (с указанием кода):__________________________код_____________
7. Документ, удостоверяющий личность: № _______от "_____" ___________ ______ года
паспорт (1), удостоверение личности (2), свидетельство о рождении (3), иное (4), справка
об освобождении (5)
выдан "___" ___________ _______ года_________________________________________
когда и кем выдан
8. Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ___________________________
9. Статьи уголовного законодательства, характер преступления
__________________________________________________________________________
(статья нормативного правового акта и еҰ наименование в стране, в которой привлечен
к уголовной ответственности)
__________________________________________________________________________
10. Дата предъявления обвинения "____" __________________20______ года
11. Осужден _______________________________________________________________
(полное наименование судебного органа, вынесшего приговор)
12 Дата вынесения судебного решения "____" __________________20______ года
13. Статьи уголовного законодательства _______________________________________
14. Срок лишения свободы __________________________________________________
15. Дополнительное наказание ______________________________________________
_________________________________________________________________________
16. Приговор вступил в законную силу " __" __________________20______ года
17. Дата начала отбытия срока наказания "____" __________________20______ года
18. Сведения об освобождении, передвижении ________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
19. Прочие отметки ________________________________________________________
(наличие подтверждающих документов, графических копий)
_________________________________________________________________________
20. Сотрудник КПСиСУ _____________________________________________________

2. ТЕГІ
2.1 АТЫ
2.2 ӘКЕСІНІҢ АТЫ (ол болған кезде)
3. Жынысы: еркек (1), әйел (2).
4. Туған жылы " ____" _________19____жыл
5. Туған жері ______________________________________________________
6. Ұлты (кодты көрсетіп): __________________________ код ______________
7. Жеке басты куәландыратын құжат,: № _________ "___" ___________ ______ жыл
төлқұжат (1), жеке куәлік (2), туу туралы куәлік (3), басқалар (4), босатылуы туралы анықтама (5)
_______жылғы "___ " ___________ ___________________________________ берілді
қашан және кім берді
8. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _______________________________
9. Қылмыстық заңнама баптары, қылмыстың сипаты
_______________________________________________________________________
(нормативтік құқытық актінің баптары және оның қылмыстық жауатылыққа тартылған мемлекеттегі атауы)
_______________________________________________________________________
10. Айыптау тағылған күн 20______жылғы "____" _______________
11. Соттаған_____________________________________________________________
(үкім шығарған сот органының толық атауы)
12 Сот шешімі шығарылған күн 20______жылғы "____" __________________
13.Қылмыстық заңнама баптары ___________________________________________
14. Бас бостандығынан айыру мерзімі_______________________________________
15. Қосымша жаза________________________________________________________
________________________________________________________________________
16. Үкім заңды күшіне енді 20______жылғы " _____ " __________________
17. Жазасын өтеу мерзімінің басталған күні 20______жылғы " ____ " _____________
18. Босату, ауыстыру туралы мәліметтер______________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
19. Басқа белгілер ________________________________________________________ (растайтын құжаттардың, графикалық көшірмелердің болуы)
________________________________________________________________________
20. ҚСжАЕАК қызметкері _________________________________________________