О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан
Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 27 декабря 2022 года № 132/627. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2022 года № 31291.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых постановлений Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему постановлению (далее – Перечень).
2. Юридическому отделу аппарата Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Разместить настоящее постановление на интернет-ресурсе Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Настоящее постановление вводится в действие c 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Председателя Центральной
избирательной комиссии
К. Петров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Исполнящий обязанности
Председателя Центральной
избирательной комиссии
от 27 декабря 2022 года № 132/627
Перечень некоторых постановлений Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Утратил силу постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 24.06.2026 № 22/36(вводится в действие с 01.07.2026).
2. В постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 17 июля 2014 года № 11/236 "Об утверждении Правил хранения избирательных документов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9686) внести следующие изменения:
в Правилах хранения избирательных документов, утвержденные указанным постановлением, пункты 1, 2, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"1. В Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан подлежат хранению с последующей передачей в Национальный архив Республики Казахстан следующие документы:
постановления, протоколы заседаний Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан и приложения к ним;
выписки из протоколов заседаний высшего органа республиканского общественного объединения о выдвижении кандидата в Президенты Республики Казахстан;
решения лингвистической комиссии по установлению свободного владения кандидатом в Президенты Республики Казахстан государственным языком;
выписки из протоколов высших органов политических партий о выдвижении партийного списка кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
протоколы областных (городов республиканского значения и столицы) избирательных комиссий о подсчете голосов по выборам Президента Республики Казахстан, депутатов Сената Парламента Республики Казахстан и приложения к ним;
протоколы областных (городов республиканского значения и столицы), окружных избирательных комиссий о подсчете голосов по выборам депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан и приложения к ним;
обращения физических и юридических лиц, поступившие в Центральную избирательную комиссию Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының кейбір қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2022 жылғы 27 желтоқсандағы № 132/627 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2022 жылғы 27 желтоқсандағы № 31291 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының кейбір қаулыларына енгізілетін қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы аппаратының заң бөлімі осы қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының интернет-ресурсында орналастырылсын.
4. Осы қаулы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Орталық сайлау комиссиясы
Төрағасының міндетін атқарушысы
К. Петров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Исполнящий обязанности
Председателя Центральной
избирательной комиссии
от 27 декабря 2022 года
№ 132/627 Қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларына Тізбесі
1. Күші жойылды – ҚР Орталық сайлау комиссиясының 24.6.2026 № 22/36 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. "Сайлау құжаттарын сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2014 жылғы 17 шілдедегі № 11/236 қаулысында (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9686 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сайлау құжаттарын сақтау қағидаларында 1, 2, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясында мынадай құжаттар сақталуға және кейіннен Қазақстан Республикасының Ұлттық архивіне тапсырылуға тиіс:
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының қаулылары, отырыстарының хаттамалары және оларға қосымшалар;
Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидатты ұсыну туралы республикалық қоғамдық бірлестіктің жоғары органы отырыстарының хаттамаларынан үзінділер;
Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың мемлекеттік тілді еркін меңгергендігін анықтау жөніндегі лингвистикалық комиссияның шешімдері;
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімін ұсыну туралы саяси партиялардың жоғары органдарының хаттамаларынан үзінділер;
облыстық (республикалық маңызы бар қалалар және астана) сайлау комиссияларының Қазақстан Республикасының Президентін, Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаттарын сайлау бойынша дауыстарды санау туралы хаттамалары және оларға қосымшалар;
облыстық (республикалық маңызы бар қалалар және астана), округтік сайлау комиссияларының Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаттарын сайлау бойынша дауыстарды санау туралы хаттамалары және оларға қосымшалар;
Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясына келіп түскен жеке және заңды тұлғалардың өтініштері.

2. Территориальные и окружные избирательные комиссии после опубликования в средствах массовой информации сообщения об итогах выборов, передают на хранение в государственные архивы соответствующих областей, городов республиканского значения, столицы, городов и районов следующие документы:
протоколы территориальных и окружных избирательных комиссий и приложения к ним;
выписки из протоколов заседаний сессий областных, городов республиканского значения и столицы, городских, районных маслихатов о выдвижении кандидатов в депутаты Сената Парламента Республики Казахстан;
протоколы проведения совместного заседания выборщиков по выборам депутатов Сената Парламента Республики Казахстан и приложения к ним;
выписки из протокола высшего органа политической партии, общественного объединения, выписки из устава структурного подразделения (филиала и представительства) политических партий, общественных объединений по выдвижению кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента Республики Казахстан, избираемых по одномандатным территориальным избирательным округам;
выписки из протокола высшего руководящего органа соответствующего филиала (представительства) политической партии о выдвижении партийного списка кандидатов в депутаты маслихата;
протоколы территориальных избирательных комиссий о результатах выборов депутатов маслихатов;
выписки из протокола высшего руководящего органа соответствующего филиала (представительства) политической партии о выдвижении кандидата в акимы районов, городов областного значения, города районного значения, села, поселка, сельского округа (далее – кандидат в акимы);
акты о выделении к уничтожению избирательных документов, не подлежащих хранению (далее – акт) по выборам депутатов маслихатов, акимов районов, городов областного значения, города районного значения, села, поселка, сельского округа (далее – акимы) по форме согласно приложению к настоящим Правилам;
представление вышестоящего акима о выдвижении гражданина кандидатом в акимы;
протоколы территориальных избирательных комиссий о результатах выборов акимов;
решения районной (городской) избирательной комиссии о регистрации избранного акима;
обращения физических и юридических лиц, поступившие в территориальные избирательные комиссии;
документы окружных избирательных комиссий передаются в соответствующие территориальные избирательные комиссии.";
"6. Бюллетени для тайного голосования по выборам Президента Республики Казахстан, депутатов Сената Парламента Республики Казахстан, Мажилиса Парламента Республики Казахстан в опечатанном виде, в том числе отдельно погашенные бюллетени, погашенные открепительные удостоверения, а также списки избирателей (выборщиков) и документы к ним передаются областными (городов республиканского значения и столицы) избирательными комиссиями в Центральную избирательную комиссию Республики Казахстан, где хранятся на правах конфиденциальной информации в течение месяца после опубликования итогов выборов, а затем уничтожаются.
Подписные листы в поддержку кандидата в Президенты Республики Казахстан, подписные листы для сбора подписей выборщиков в поддержку кандидата в депутаты Сената Парламента Республики Казахстан, подписные листы в поддержку кандидата в акимы хранятся на правах конфиденциальной информации в течение десяти рабочих дней после регистрации кандидата в Президенты Республики Казахстан, депутаты Сената Парламента Республики Казахстан, акимы, а затем уничтожаются избирательной комиссией.
Подписные листы для сбора подписей граждан за отзыв депутата Мажилиса Парламента Республики Казахстан, депутата маслихата, избранных по одномандатным территориальным избирательным округам, хранятся в течение десяти рабочих дней после принятия решения о проведении голосования по отзыву депутата, избранного по одномандатному территориальному избирательному округу, а затем уничтожаются избирательной комиссией.
Подписные листы для сбора подписей граждан за отзыв депутата Мажилиса Парламента Республики Казахстан, депутата маслихата, избранных по одномандатным территориальным избирательным округам, признанные избирательной комиссией недействительными, хранятся в течение десяти рабочих дней после принятия решения о признании недействительными, а затем уничтожаются. При этом, в случае непредставления инициатором отзыва выданных ему подписных листов за отзыв депутата, избранного по одномандатному территориальному округу, избирательная комиссия составляет соответствующий акт.

2. Аумақтық және округтік сайлау комиссиялары бұқаралық ақпарат құралдарында сайлау қорытындылары туралы хабар жарияланғаннан кейін тиісті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, қалалардың және аудандардың мемлекеттік архивтеріне мынадай құжаттарды:
аумақтық, округтік сайлау комиссияларының хаттамаларын және оларға қосымшаларды;
облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, қалалық, аудандық мәслихаттар сессияларының Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаттығына кандидаттарды ұсыну туралы отырыстарының хаттамаларынан үзінділерді;
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаттарын сайлау жөніндегі таңдаушылардың бірлескен отырысын өткізу хаттамаларын және оларға қосымшаларды;
бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша сайланатын Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаттығына кандидаттар ұсыну жөніндегі саяси партияның, қоғамдық бірлестіктің хаттамасынан үзінді көшірмелерді, саяси партиялардың, құрылымдық бөлімшелердің (филиалы мен өкілдігінің) құрылымдық бөлімшесінің жарғысынан үзінді көшірмелерді;
мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімін ұсыну туралы саяси партияның тиісті филиалының (өкілдігінің) жоғары басшы органының хаттамасынан үзінді көшірмелерді;
мәслихаттар депутаттарын сайлау нәтижелері туралы аумақтық сайлау комиссияларының хаттамаларын;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдігіне кандидатты (бұдан әрі – әкімдікке кандидат) ұсыну туралы саяси партияның тиісті филиалының (өкілдігінің) жоғары басшы органының хаттамасынан үзінді көшірмелерді;
мәслихаттардың депутаттарын, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерін (бұдан әрі - әкімдер) сайлау жөніндегі сақтауға жатпайтын сайлау құжаттарын жоюға бөліп шығару туралы актілерді (бұдан әрі - акт) осы Қағидаларға қосымшаға сай нысан бойынша;
жоғары тұрған әкімнің азаматты әкімдікке кандидат етіп ұсыну туралы ұсынысын;
аумақтық сайлау комиссияларының әкімдерді сайлау нәтижелері туралы хаттамаларын;
сайланған әкімді тіркеу туралы аудандық (қалалық) сайлау комиссиясының шешімдерін;
аумақтық сайлау комиссияларына келіп түскен жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін сақтауға тапсырады;
округтік сайлау комиссияларының құжаттарын тиісті аумақтық сайлау комиссияларына беріледі.";
"6. Қазақстан Республикасының Президентін, Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаттарын сайлау жөніндегі жасырын дауыс беруге арналған бюллетеньдерді мөрленген күйінде, оның ішінде жекелеген жойылған бюллетеньдерді, жойылған есептен шығару куәліктерін, сондай-ақ сайлаушылардың (таңдаушылардың) тізімдері мен оларға қатысты құжаттарды облыстық (республикалық маңызы бар қалалар және астана) сайлау комиссиялары Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясына тапсырады, онда құпия ақпарат құқығы негізінде сайлау қорытындылары жарияланғаннан кейінгі бір ай бойы сақталады, ал кейіннен жойылады.
Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидатты қолдап қол қою парақтары, Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаттығына кандидатты қолдап таңдаушылардың қолдарын жинауға арналған қол қою парақтары, әкім лауазымына кандидатты қолдауға арналған қол қою парақтары Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаттығына, әкімдеріне кандидат тіркелген күннен кейінгі он жұмыс күні бойы сақталады, ал кейіннен сайлау комиссиясы жояды.
Бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша сайланған Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутатын, мәслихат депутатын кері шақырып алу үшін азаматтардың қолдарын жинауға арналған қол қою парақтары бірмандаттық аумақтық сайлау округі бойынша сайланған депутатты кері шақырып алу бойынша дауыс беруді өткізу туралы шешім қабылданғаннан кейін он жұмыс күні ішінде сақталады, содан кейін сайлау комиссиясы жояды.
Бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша сайланған Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутатын, мәслихат депутатын кері шақырып алу үшін азаматтардың қолдарын жинауға арналған сайлау комиссиясы жарамсыз деп таныған қол қою парақтары жарамсыз деп тану туралы шешім қабылданғаннан кейін он жұмыс күні бойы сақталады, содан кейін жойылады. Бұл ретте кері шығарып алу бастамашысы бірмандаттық аумақтық сайлау округі бойынша сайланған депутатты кері шақырып алу үшін оған берілген қол қою парақтарын кері қайтармаған жағдайда сайлау комиссиясы тиісті акт жасайды.

7. Бюллетени для тайного голосования по выборам депутатов маслихатов, акимов в опечатанном виде, в том числе отдельно погашенные бюллетени, а также списки избирателей и документы к ним после установления и опубликования итогов выборов передаются соответствующими территориальными избирательными комиссиями в местные исполнительные органы по месту нахождения территориальной избирательной комиссии, где хранятся на правах конфиденциальной информации в течение месяца после опубликования итогов выборов, а затем уничтожаются.";
3. В постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 22 июня 2016 года № 40/137 "Об утверждении Положения по подготовке к рассмотрению Парламентом Республики Казахстан вопросов, связанных с применением к депутатам мер взыскания, соблюдением ими ограничений, связанных с депутатской деятельностью, правил депутатской этики, а также прекращением полномочий депутатов, лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13954) внести следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 23) пункта 15 Положения о Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 11 ноября 1996 года № 3205, Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
Положение, утвержденное указанным Постановлением, изложить в редакции согласно Приложению 2 к настоящему Перечню.
4. В постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 23 августа 2018 года № 11/192 "Об утверждении формы избирательных бюллетеней для голосования по выборам Президента, депутатов Мажилиса Парламента, маслихатов Республики Казахстан, акимов районного значения, сел, поселков, сельских округов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17364) внести следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении формы избирательных бюллетеней для голосования по выборам Президента Республики Казахстан, депутатов Мажилиса Парламента и маслихатов Республики Казахстан, избираемых по партийным спискам, депутатов Мажилиса Парламента и маслихатов Республики Казахстан, избираемых по одномандатным территориальным избирательным округам, акимов районов, городов областного значения, городов районного значения, сел, поселков, сельских округов";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

7. Мәслихаттардың депутаттарын, әкімдерді сайлау жөніндегі жасырын дауыс беруге арналған бюллетеньдер мөрленген күйінде, соның ішінде жекелеген жойылған бюллетеньдер, сондай-ақ сайлаушылардың (таңдаушылардың) тізімдері мен оларға қатысты құжаттарды сайлау қорытындылары анықталып, жарияланғаннан кейін тиісті аумақтық сайлау комиссиялары жергілікті атқарушы органдарға аумақтық сайлау комиссиясының орналасқан жері бойынша тапсырады, онда құпия ақпарат құқығы негізінде сайлау қорытындылары жарияланғаннан кейінгі бір ай бойы сақталады, ал кейіннен жойылады.".
3. "Депутаттарға жазалау шараларын қолдануға, олардың депутаттық қызметпен байланысты шектеулерді, депутаттық әдеп ережелерін сақтауына байланысты, сондай-ақ депутаттардың өкілеттігін тоқтатуға, оларды өкілеттігінен және депутатқа ешкімнің тиіспеуі жөніндегі құқығынан айыруға байланысты мәселелерді Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына дайындау жөніндегі ережені бекіту туралы Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2016 жылғы 22 маусымдағы № 40/137 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
преамбулада мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 11 қарашадағы № 3205 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы туралы ереженің 15-тармағы 23) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республкасы Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ";
көрсетілген қаулымен бекітілген ереже осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда редакцияда жазылсын.
4. "Қазақстан Республикасы Президентін, партиялық тізімдер бойынша сайланатын Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің және мәслихаттарының депутаттарын, бірмандатты аумақтық сайлау округтері бойынша сайланатын Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің және мәслихаттарының депутаттарын, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдерін сайлауы жөніндегі дауыс беруге арналған сайлау бюллетеньдерінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2018 жылғы 23 тамыздағы № 11/192 қаулысына:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Президентін, партиялық тізімдер бойынша сайланатын Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің және мәслихаттарының депутаттарын, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша сайланатын Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің және мәслихаттарының депутаттарын, аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдерін сайлау жөніндегі дауыс беруге арналған сайлау бюллетендерінің нысанын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемые формы избирательных бюллетеней для голосования по выборам:
1) Президента Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан, избираемых по партийным спискам согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан, избираемых по одномандатным территориальным избирательным округам, согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) депутатов маслихатов Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) депутатов маслихатов Республики Казахстан, избираемых по одномандатным территориальным избирательным округам, согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) акима района, города областного значения, города районного значения, села, поселка, сельского округа согласно приложению 6 к настоящему постановлению.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню;
дополнить приложением 6 согласно приложению 3 к настоящему Перечню.
5. В постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 23 августа 2018 года № 11/197 "Об утверждении Правил формирования списков избирателей для голосования, а также их представления в избирательные комиссии" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17358) внести следующие изменения:
в Правилах:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) территориальная избирательная комиссия – избирательная комиссия областей (городов республиканского значения и столицы), района, города, района в городе, контролирует актуальность и достоверность сведений об избирателях, своевременность и правильность списков избирателей для голосования и представления их для всеобщего ознакомления;";
пункты 3 и 12 изложить в следующей редакции:
"3. Списки избирателей составляются при выборах Президента, депутатов Мажилиса Парламента и маслихатов, акима, членов иных органов местного самоуправления.";
"12. Списки избирателей по каждому избирательному участку подписываются акимом, решением которого образован участок, и представляются по акту за двадцать календарных дней до начала голосования в участковую избирательную комиссию в электронном виде и (или) на бумажном носителе, в территориальную и окружную комиссии – в электронном виде.".
6. В постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 19 сентября 2018 года №16/209 "Об утверждении Правил внесения изменений в избирательные бюллетени в случаях снятия кандидатуры, отмены решения о выдвижении кандидатом, отмены решения о регистрации кандидатов, партийных списков" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17404):
в Правилах внесения изменений в избирательные бюллетени в случаях снятия кандидатуры, отмены решения о выдвижении кандидатом, отмены решения о регистрации кандидатов, партийных списков, утвержденные указанным постановлением, внести следующие изменения и дополнение:

"1. Қоса беріліп отырған сайлау бойынша дауыс беруге арналған сайлау бюллетеньдерінің нысандары бекітілсін:
1) осы қаулыға 1-қосышаға сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің;
2) осы қаулыға 2-қосышаға сәйкес партиялық тізімдер бойынша сайланатын Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаттары;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша сайланатын Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаттарын;
4) осы қаулыға 4-қосышаға сәйкес Қазақстан Республикасы мәслихаттарының депутаттары;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша сайланатын Қазақстан Республикасы мәслихаттарының депутаттарын;
6) осы қаулыға 6-қосышаға сәйкес аудан, облыстық маңызы бар қала, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі.";
1, 2, 3, 4, 5-қосымшалар осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын:
осы Тізбеге 3-қосымшаға сай 6-қосымшамен толықтырылсын.
5. "Сайлаушылардың дауыс беруге арналған тізімдерін қалыптастыру, сондай-ақ оларды сайлау комиссияларына ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2018 жылғы 23 тамыздағы № 11/197 қаулысында (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17358 тіркелген):
Қағидаларда:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) аумақтық сайлау комиссиясы- облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың), ауданның, қаланың, қаладағы ауданның сайлаушылар туралы мәліметтердің өзектілігі мен анықтығын, дауыс беруге арналған сайлаушылар тізімдерінің уақтылы әрі дұрыс жасалуын және олардың барша жұрттың танысуы үшін ұсынылуын бақылайтын сайлау комиссиясы;"
3 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Президенттi, Парламент Мәжiлiсi мен мәслихаттардың депутаттарын, әкімді, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлау кезінде сайлаушылар тiзiмi жасалады.";
"12. Әрбір сайлау учаскесі бойынша сайлаушылардың тізімдерін тиісті әкім дауыс беру басталардан жиырма күн бұрын акт бойынша учаскелік сайлау комиссиясына – электрондық түрде және (немесе) қағаз жеткізгіште, аумақтық және округтік комиссияларға электрондық түрде ұсынады.".
6. "Кандидатура алып тасталған, кандидат етіп ұсыну туралы шешімнің күші жойылған, кандидаттарды, партиялық тізімдерді тіркеу туралы шешімнің күші жойылған жағдайларда сайлау бюллетеньдеріне өзгерістер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2018 жылғы 19 қыркүйектегі № 16/209 қаулысында (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17404 тіркелген):
аталған қаулымен бекітілген Кандидатура алып тасталған, кандидат етіп ұсыну туралы шешімнің күші жойылған, кандидаттарды, партиялық тізімдерді тіркеу туралы шешімнің күші жойылған жағдайларда сайлау бюллетеньдеріне өзгерістер мен толықтыру енгізу қағидаларында:

пункты 3, 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"3. Решение о внесении изменений в избирательные бюллетени после их изготовления принимается при проведении выборов:
1) Президента, депутатов Мажилиса Парламента – Центральной избирательной комиссией;
2) депутатов Мажилиса Парламента, маслихатов, избираемых по одномандатным территориальным избирательным округам, - окружной избирательной комиссией;
3) депутатов Сената Парламента – избирательной комиссией области, городов республиканского значения и столицы;
4) депутатов маслихата – территориальной избирательной комиссией, зарегистрировавшей партийный список;
5) акима района, города областного значения, города районного значения, села, поселка, сельского округа, членов иных органов местного самоуправления – районной (города областного значения) избирательной комиссией.
Решение о внесении изменений в избирательные бюллетени направляется в вышестоящую избирательную комиссию.
4. Исключение фамилии, имени и отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) кандидата из избирательного бюллетеня для голосования по выборам Президента Республики Казахстан производится, если в установленном Конституционным законом порядке, кандидат снял свою кандидатуру или высший орган республиканского общественного объединения отменил свое решение о выдвижении кандидата, или Центральной избирательной комиссией принято решение об отмене регистрации кандидата.
5. Исключение фамилии, имени и отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) кандидата из избирательного бюллетеня для голосования по выборам депутатов Сената Парламента производится, если в установленном Конституционным законом порядке, кандидат снял свою кандидатуру или выдвинувший кандидата маслихат (маслихаты) отменил свое решение о выдвижении кандидата либо избирательной комиссией области, городов республиканского значения или столицы принято решение об отмене регистрации кандидата.
6. Исключение наименования политической партии из избирательного бюллетеня для голосования по выборам депутатов Мажилиса Парламента, избираемых по партийным спискам, производится, если в установленном Конституционным законом порядке Центральной избирательной комиссией принято решение об отмене регистрации партийного списка.";
дополнить пунктами 6-1 и 7-1 следующего содержания:
"6-1. Исключение наименования политической партии из избирательного бюллетеня для голосования по выборам депутатов маслихата области, города республиканского значения, столицы, избираемых по партийным спискам, производится, если в установленном Конституционным законом порядке соответствующей территориальной комиссией принято решение об отмене регистрации партийного списка.";

3, 4, 5 және 6 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сайлау кезінде сайлау бюллетеньдеріне олар әзірленгеннен кейін өзгерістер енгізу туралы шешімді:
1) Президентті, Парламент Мәжілісінің депутаттары бойынша– Орталық сайлау комиссиясы;
2) бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің, мәслихаттарының депутаттарын – округтік сайлау комиссиясы;
3) Парламент Сенатының депутаттары бойынша – облыстық сайлау комиссиялары, республикалық маңызы бар қала және астана;
4) мәслихат депутаттарын – партиялық тізімдерді тіркеген аумақтық сайлау комиссиялары;
5) аудандар, облыстық маңызы бар қала, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін, өзге жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелерін сайлау кезінде аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) сайлау комиссиясы қабылдайды.
Сайлау бюллетеньдеріне өзгерістер енгізу туралы шешім жоғары тұрған сайлау комиссиясына жіберіледі.
4. Егер Конституциялық Заңда белгіленген тәртіппен кандидат өз кандидатурасын алып тастаса немесе республикалық қоғамдық бірлестіктің жоғары органы кандидатты ұсыну туралы өз шешімінің күшін жойса немесе Орталық сайлау комиссиясы кандидатты тіркеудің күшін жою туралы шешім қабылдаса, Президент сайлауы бойынша дауыс беруге арналған сайлау бюллетенінен кандидаттың тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілген болса) алып тасталады.
5. Егер Конституциялық Заңда белгіленген тәртіппен кандидат өз кандидатурасын алып тастаса немесе кандидатты ұсынған мәслихат (мәслихаттар) кандидатты ұсыну туралы өз шешімінің күшін жойса не облыстың, республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың сайлау комиссиясы кандидатты тіркеудің күшін жою туралы шешім қабылдаса, Парламент Сенатының депутаттарын сайлау бойынша дауыс беруге арналған сайлау бюллетенінен кандидаттың тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) алып тасталады.
6. Егер Конституциялық Заңда белгіленген тәртіппен Орталық сайлау комиссиясы партиялық тізімді тіркеудің күшін жою туралы шешім қабылдаса, партиялық тізімдер бойынша сайланатын Парламент Мәжілісінің депутаттарын сайлау бойынша дауыс беруге арналған сайлау бюллетенінен саяси партияның атауы алып тасталады.";
мынадай мазмұндағы 6-1 және 7-1-тармақтармен толықтырылсын:
"6-1. Егер Конституциялық заңда белгіленген тәртіппен тиісті аумақтық сайлау комиссиясы партиялық тізімді тіркеу туралы шешімнің күшін жою туралы шешім қабылдаса, партиялық тізім бойынша сайланатын облыстық, республикалық маңызы бар қала, астана мәслихаты депутаттарын сайлау жөніндегі дауыс беруге арналған сайлау бюллетенінен саяси партия атауы алып тасталады.";

"7-1. Исключение фамилии, имени и отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) кандидата из избирательного бюллетеня для голосования по выборам депутатов маслихата по одномандатным округам производится, если в установленном Конституционным законом порядке, кандидат снял свою кандидатуру или выдвинувшее кандидата общественное объединение отменило свое решение о выдвижении кандидата, либо соответствующей избирательной комиссией принято решение об отмене регистрации кандидата.";
пункты 8 и 10 изложить в следующей редакции:
"8. Исключение фамилии, имени и отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) кандидата из избирательного бюллетеня для голосования по выборам акима района, города областного значения, города районного значения, села, поселка, сельского округа производится, если в установленном Конституционным законом порядке, кандидат в акимы снял свою кандидатуру или высший руководящий орган соответствующего филиала (представительства) политической партии, вышестоящий аким, выдвинувший кандидата, отменил свое решение о выдвижении кандидата, либо районной (города областного значения) избирательной комиссией принято решение об отмене регистрации кандидата.";
"10. При принятии решения, указанного в пункте 3 настоящих Правил, члены участковой избирательной комиссии вычеркивают шариковой ручкой с пастой синего цвета наименование политической партии или фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) кандидата и квадрат, расположенный справа от них, и ставят свои подпись, фамилию и инициалы справа от вычеркнутого наименования политической партии либо фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) кандидата и квадрата. Линии (линия) вычеркивания должны быть прямыми и проходить по каждой строчке данных о политической партии либо кандидате и через квадрат.
Изменения в избирательные бюллетени вносятся не позднее дня голосования.".
7. В постановлении Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 11 сентября 2020 года № 21/323 "Об определении количества избираемых депутатов маслихатов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под 21198) приложения 1, 2 и 3 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых
постановлений Центральной
избирательной комиссии
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
и дополнения
от 27 декабря 2022 года № 132/627
Приложение 3
к постановлению Центральной
избирательной комиссии
Республики Казахстан
от 6 июня 2014 года № 10/233
Сноска. Утратил силу постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 24.06.2026 № 22/36(вводится в действие с 01.07.2026).
Приложение 2
к Перечню некоторых
постановлений Центральной
избирательной комиссии
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
и дополнения
от 27 декабря 2022 года № 132/627
Утверждено постановлением
Центральной избирательной
комиссии Республики Казахстан
от 22 июня 2016 года № 40/137
Положение по подготовке к рассмотрению Парламентом Республики Казахстан вопросов, связанных с применением к депутатам мер взыскания, соблюдением ими ограничений, связанных с депутатской деятельностью, правил депутатской этики, а также прекращением полномочий депутатов, лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности

"7-1. Егер Конституциялық заңда белгіленген тәртіппен кандидат өз кандидатурасын алып тастаса немесе кандидатты ұсынған қоғамдық бірлестік кандидатты ұсыну туралы шешімінің күшін жойса не тиісті аумақтық сайлау комиссиясы кандидатты тіркеу туралы шешімнің күшін жою туралы шешім қабылдаса, бірмандаттық округ жөніндегі мәслихат депутаттарын сайлау бойынша дауыс беруге арналған сайлау бюллетенінен кандидаттың тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) алып тасталады.";
8 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Егер Конституциялық заңда белгіленген тәртіппен әкімдікке кандидат өз кандидатурасын алып тастаса немесе саяси партияның тиісті филиалының (өкілдігінің) жоғары басшы органы, кандидатты ұсынған жоғары тұрған әкім кандидатты ұсыну туралы өз шешімінің күшін жойса, не аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) сайлау комиссиясы кандидатты тіркеудің күшін жою туралы шешім қабылдаса, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін сайлау жөніндегі дауыс беруге арналған сайлау бюллетенінен кандидаттың тегін, атын және әкесінің атын (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) алып тастау жүргізіледі.";
"10. Осы қағидалардың 3-тармағында көрсетілген шешімді қабылдау кезінде учаскелік сайлау комиссиясының мүшелері көк түсті сиялы шарикті қаламмен саяси партияның атауын немесе кандидаттың тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) және олардың оң жағында орналасқан шаршыны сызып тастайды және сызып тасталған саяси партия атауының не кандидаттың тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) және шаршының оң жағына өз қолын, тегін және аты-жөнінің бірінші әріптерін кояды. Сызу сызықтары (сызығы) тік болуы керек және саяси партия не кандидат туралы деректердің әр жолының бойымен және шаршы арқылы жүргізілуі тиіс.
Сайлау бюллетеньдеріне өзгерістер дауыс беру күнінен кешіктірмей енгізіледі.".
7. "Сайланатын мәслихаттар депутаттарының санын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 21/323 қаулысында (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21198 тіркелген) 1, 2 және 3-қосымшалар осы Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияға жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір қаулыларына
Тізбесіне
1-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Орталық сайлау комиссиясының 24.6.2026 № 22/36 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір қаулыларына
Тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
2016 жылғы 22 маусымдағы
№ 40/137 қаулысымен
бекітілген
Депутаттарға жазалау шараларын қолдануға, олардың депутаттық қызметпен байланысты шектеулерді, депутаттық әдеп ережелерін сақтауына байланысты, сондай-ақ депутаттардың өкілеттігін тоқтатуға, оларды өкілеттігінен және депутатқа ешкімнің тиіспеуі жөніндегі құқығынан айыруға байланысты мәселелерді Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына дайындау жөніндегі ережені бекіту туралы

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение по подготовке к рассмотрению Парламентом Республики Казахстан вопросов, связанных с применением к депутатам мер взыскания, соблюдением ими ограничений, связанных с депутатской деятельностью, правил депутатской этики, а также прекращением полномочий депутатов, лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности (далее – Положение) утверждены в целях реализации пункта 6 статьи 52 Конституции Республики Казахстан (далее – Конституция), пункта 4 статьи 33 Конституционного закона Республики Казахстан "О Парламенте и статусе его депутатов" (далее – Конституционный закон), подпункта 23) пункта 15 Положения о Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 11 ноября 1996 года № 3205.
2. Положение регламентирует подготовку Центральной избирательной комиссией Республики Казахстан (далее – Центральная избирательная комиссия) к рассмотрению Парламентом Республики Казахстан (далее – Парламент) вопросов, связанных с применением к депутатам мер взыскания за нарушение требований пункта 2 статьи 52 Конституции, соблюдением ограничений, связанных с депутатской деятельностью, правил депутатской этики, прекращением полномочий депутатов, лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности.
Глава 2. Рассмотрение вопросов, связанных с применением к депутатам мер взыскания
3. Контроль за явкой на заседания Парламента, Палат Парламента и их органов, а также недопустимостью передачи депутатом своего голоса осуществляется в форме:
1) проверки, осуществляемой членом Центральной избирательной комиссией в ходе посещения заседаний Парламента, его Палат и их органов с учетом положений пункта 1 статьи 8 Конституционного закона;
2) запроса информации о регистрации депутатов, присутствующих на заседаниях Палат;
3) запроса копий протоколов заседаний органов Парламента об участии депутатов в их работе;
4) запроса сведений службы управления персоналом (кадровой службы) о выдаче листов временной нетрудоспособности депутатам, нахождении депутатов в отпуске или командировке.
4. Члены Центральной избирательной комиссией информируют Председателя Центральной избирательной комиссии о явке депутатов на заседания Парламента, его Палат и их органов.
5. Отсутствие депутата без уважительных причин на заседаниях Палат Парламента более трех раз в течение одной сессии, на совместных заседаниях Палат Парламента и их органов более одного месяца, передача права голоса являются основаниями для рассмотрения указанных вопросов на заседании Центральной избирательной комиссии.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Депутаттарға жазалау шараларын қолдануға, олардың депутаттық қызметпен байланысты шектеулерді, депутаттық әдеп ережелерін сақтауына байланысты, сондай-ақ депутаттардың өкілеттігін тоқтатуға, оларды өкілеттігінен және депутатқа ешкімнің тиіспеуі жөніндегі құқығынан айыруға байланысты мәселелерді Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына дайындау жөніндегі ереже (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Конституциясының (бұдан әрі – Конституция) 52-бабы 6-тармағын, "Қазақстан Республикасының Парламентi және оның депутаттарының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының (бұдан әрі – Конституциялық заң) 33-бабы 4-тармағын, Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 11 қарашадағы № 3205 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы туралы ереженің 15-тармағы 23) тармақшасын іске асыру мақсатында бекітілді.
2. Ереже Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының (бұдан әрі – Орталық сайлау комиссиясы) депутаттарға Конституцияның 52-бабы 2-тармағының талаптарын бұзғаны үшін жазалау шараларын қолдануға, олардың депутаттық қызметпен байланысты шектеулерді, депутаттық әдеп ережелерін сақтауына, депутаттардың өкілеттігін тоқтатуға, оларды өкілеттігінен және депутатқа ешкімнің тиіспеуі жөніндегі құқығынан айыруға байланысты мәселелерді Қазақстан Республикасы Парламентінің (бұдан әрі – Парламент) қарауына дайындауын регламенттейді.
2-тарау. Депутаттарға жазалау шараларын қолдануға байланысты мәселелерді қарау
3. Депутаттардың Парламент, Парламент Палаталары мен олардың органдары отырыстарына келуiн, сондай-ақ депутаттың өз даусын басқа бiреуге беруiне жол бермеуiн бақылау:
1) Орталық сайлау комиссиясы мүшесiнің Парламент, оның Палаталары мен олардың органдары отырыстарына бару барысында Конституциялық заңның 8-бабы 1-тармағының ережелерін ескере отырып, жүзеге асыратынын тексеруі;
2) Палаталардың отырыстарына қатысып отырған депутаттарды тіркеу туралы ақпаратты сұрату;
3) Парламент органдары отырыстарының жұмысына депутаттардың қатысуы туралы хаттамалардың көшірмелерін сұрату;
4) персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) депутаттарға уақытша еңбекке қабілетсіздік парақтарын бергені, депутаттардың демалыста немесе іссапарда болғаны туралы мәліметтерді сұрату нысанында жүзеге асырылады.
4. Орталық сайлау комиссиясының мүшелері депутаттардың Парламент, оның Палаталары мен олардың органдарының отырыстарына келуі туралы Орталық сайлау комиссиясының Төрағасына ақпарат беріп отырады.
5. Депутаттың Парламент Палаталарының отырыстарына бір сессия ішінде дәлелдi себептерсiз үш реттен артық, Парламент Палаталары мен олардың органдарының бірлескен отырыстарына бір айдан аса қатыспауы, дауыс беру құқығын басқаға беруi аталған мәселелерді Орталық сайлау комиссиясының отырысында қарау үшін негіздер болып табылады.

6. В случае подтверждения указанных нарушений готовится представление о применении к депутату мер взыскания, установленных статьей 33 Конституционного закона, направляемое в течение трех рабочих дней со дня его подписания в соответствующую Палату Парламента.
Глава 3. Рассмотрение вопросов о соблюдении ограничений, связанных с депутатской деятельностью
7. Контроль за соблюдением ограничений депутатом Парламента быть депутатом другого представительного органа осуществляется членом Центральной избирательной комиссии путем проверки данных в автоматизированной информационной системе "Сайлау".
8. При поступлении информации о занятии депутатом Парламента оплачиваемых должностей, кроме преподавательской, научной или иной творческой деятельности, осуществлении им предпринимательской деятельности, нахождении в составе руководящего органа или наблюдательного совета коммерческой организации, Центральная избирательная комиссия обращается в государственные органы, общественные объединения, предприятия, учреждения, организации, к должностным лицам с истребованием относящихся к вопросу документов и иной информации, которые рассматриваются на заседании Центральной избирательной комиссии с приглашением лиц, непосредственно связанных с рассматриваемым вопросом.
9. В случае подтверждения фактов несоблюдения депутатом Парламента ограничений, установленных пунктом 3 статьи 52 Конституции, Центральная избирательная комиссия вносит в соответствующую Палату Парламента представление о прекращении полномочий депутата в течение трех рабочих дней со дня его подписания.
Глава 4. Рассмотрение вопросов, связанных с соблюдением депутатами Парламента правил депутатской этики
10. Основанием подготовки рассмотрения Центральной избирательной комиссии вопросов о нарушении депутатами Парламента правил депутатской этики, установленных Регламентом Парламента и регламентами Палат Парламента Республики Казахстан, является письменное обращение Председателя соответствующей Палаты или Бюро Палаты.
11. Центральная избирательная комиссия проверяет фактические обстоятельства, послужившими причинами для нарушения депутатами Парламента правил депутатской этики.
При проверке могут быть использованы стенограммы заседаний Парламента, его Палат, протокола заседаний органов Парламента, данные уполномоченных органов, публикации в средствах массовой информации и иные материалы.
12. Проверка осуществляется в течение десяти рабочих дней со дня получения письменного обращения Председателя соответствующей Палаты или Бюро Палаты.

6. Аталған бұзушылықтар расталған жағдайда, қол қойылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Парламенттің тиісті Палатасына жіберілетін, депутатқа Конституциялық заңның 33-бабында белгіленген жазалау шараларын қолдану туралы ұсыным дайындалады.
3-тарау. Депутаттық қызметпен байланысты шектеулерді сақтау туралы мәселелерді қарау
7. Парламент депутатының басқа өкілді органның депутаты болуына қатысты шектеуді сақтауын бақылауды "Сайлау" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіндегі деректерді тексеру арқылы Орталық сайлау комиссиясының мүшесі жүзеге асырады.
8. Парламент депутатының оқытушылық, ғылыми немесе өзге де шығармашылық қызметтен басқа, ақы төленетін өзге де жұмыс атқаратыны, оның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратыны, коммерциялық ұйымның басшы органының немесе байқаушы кеңесінің құрамында екені туралы ақпарат келіп түскен кезде Орталық сайлау комиссиясы қаралатын мәселемен тікелей байланысты тұлғаларды шақыра отырып, Орталық сайлау комиссиясының отырысында қаралатын, мәселеге қатысты құжаттар мен өзге ақпаратты талап ете отырып, мемлекеттік органдарға, қоғамдық бірлестіктерге, кәсіпорындарға, мекемелерге, ұйымдарға, лауазымды тұлғаларға жүгінеді.
9. Конституцияның 52-бабы 3-тармағында белгіленген шектеулерді Парламент депутатының сақтамау фактілері расталған жағдайда, Орталық сайлау комиссиясы Парламенттің тиісті Палатасына қол қойылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде депутаттың өкілеттігін тоқтату туралы ұсыным енгізеді.
4-тарау. Парламент депутаттарының депутаттық әдеп ережелерін сақтауына байланысты мәселелерді қарау
10. Тиісті Палата немесе Палата Бюросы Төрағасының жазбаша өтініші Қазақстан Республикасы Парламентінің Регламентімен, Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының регламенттерімен белгіленген депутаттық әдеп ережелерiн Парламент депутаттарының бұзғаны туралы мәселелерді Орталық сайлау комиссиясының қарауына дайындау негіздемесі болып табылады.
11. Орталық сайлау комиссиясы Парламент депутаттарының депутаттық әдеп ережелерін бұзуына себепші болған нақты жағдаяттарды тексереді.
Тексеру кезінде Парламент, оның Палаталары отырыстарының стенограммалары, Парламент органдары отырыстарының хаттамалары, уәкілетті органдардың деректері, бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдар және өзге материалдар пайдаланылуы мүмкін.
12. Тексеру тиісті Палата немесе Палата Бюросы Төрағасының жазбаша өтінішін алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

13. Вопросы, связанные с соблюдением депутатами Парламента правил депутатской этики, рассматриваются на заседании Центральной избирательной комиссией.
14. В случае подтверждения фактов нарушения депутатом Парламента правил депутатской этики Центральная избирательная комиссия готовит представление и в течение трех рабочих дней со дня его подписания вносит его на рассмотрение Председателя соответствующей Палаты Парламента.
15. При не подтверждении указанных фактов готовится заключение и в течение трех рабочих дней со дня его подписания вносится на рассмотрение Председателя соответствующей Палаты Парламента или Бюро Палаты.
Глава 5. Рассмотрение вопросов, связанных с прекращением полномочий депутатов, лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности
16. В случаях подачи депутатом Парламента в отставку, его смерти, признания депутата по вступившему в законную силу решению суда недееспособным, умершим или безвестно отсутствующим, его выезда на постоянное место жительства за пределы Казахстана, вступления в законную силу в отношении его обвинительного приговора суда, утраты гражданства Республики Казахстан, а также в иных, предусмотренных Конституцией Республики Казахстан и Конституционным законом случаях, Центральная избирательная комиссия принимает постановление, в котором констатируется факт наступления оснований, влекущих прекращение полномочий депутата Парламента, и принимается решение о внесении в соответствующую Палату Парламента представления о досрочном прекращении полномочий депутата Парламента.
17. При поступлении в Центральную избирательную комиссию указа Президента Республики Казахстан о досрочном прекращении полномочий назначенных депутатов Сената Парламента, решения выборщиков, представляющих все маслихаты соответственно области, города республиканского значения и столицы Республики, о досрочном прекращении полномочий избранных депутатов Сената Парламента, сведений о выходе или исключении депутата Мажилиса Парламента из политической партии, прекращении деятельности политической партии от которой он избран на основе партийного списка, отзыва депутата Мажилиса избранного по одномандатному территориальному избирательному округу, Центральная избирательная комиссия принимается постановление, констатирующее факт утраты соответствующим лицом полномочий депутата Мажилиса или Сената Парламента.";
18. Копия постановления направляется в соответствующую Палату Парламента в течение трех рабочих дней со дня его принятия.
19. Представление Генерального Прокурора Республики Казахстан о получении согласия на привлечение депутата к уголовной ответственности, задержанию, содержанию под стражей, домашнему аресту, приводу или применению мер административного взыскания, налагаемых в судебном порядке, направленное соответствующей Палатой Парламента, рассматривается в течение десяти рабочих дней со дня его поступления.

13. Парламент депутаттарының депутаттық әдеп ережелерін сақтауымен байланысты мәселелер Орталық сайлау комиссиясының отырысында қаралады.
14. Парламент депутатының депутаттық әдеп ережелерін бұзған фактілері расталған жағдайда, Орталық сайлау комиссиясы ұсыным дайындайды және оған қол қойылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде оны Парламенттің тиісті Палатасы Төрағасының қарауына енгізеді.
15. Аталған фактілер расталмаған жағдайда, қорытынды дайындалады және оған қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Парламенттің тиісті Палатасы немесе Палата Бюросы Төрағасының қарауына енгізіледі.
5-тарау. Депутаттардың өкілеттігін тоқтатуға, оларды өкілеттігінен және депутатқа ешкімнің тиіспеуі жөніндегі құқығынан айыруға байланысты мәселелерді қарау
16. Парламент депутаты отставкаға кеткен, ол қайтыс болған, соттың заңды күшіне енген шешімі бойынша депутат іс-әрекетке қабілетсіз, қайтыс болған немесе хабарсыз кеткен деп танылған, ол Қазақстаннан тысқары жерге тұрақты тұруға кеткен, оған қатысты соттың айыптау үкімі заңды күшіне енген, Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Конституциясымен және Конституциялық заңмен көзделген басқа да жағдайларда, Орталық сайлау комиссиясы Парламент депутатының өкілеттігін тоқтатуға әкелетін негіздердің туындау фактісі көрсетілген қаулы қабылдайды және Парламенттің тиісті Палатасына Парламент депутатының өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату туралы ұсыным енгізу туралы шешім қабылдайды.
17. Парламент Сенатының тағайындалған депутаттарының өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату туралы Қазақстан Республикасы Президентінің жарлығы, тиісінше облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және Республика астанасының барлық мәслихаттары атынан өкілдік ететін таңдаушылардың сайланған Парламент Сенаты депутаттарының өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешімі, Парламент Мәжілісі депутатының саяси партиядан шыққаны немесе шығарылғаны, ол партиялық тізім негізінде сайланған саяси партия қызметінің тоқтатылғаны, бір мандаттық аумақтық сайлау округі бойынша сайланған Мәжіліс депутатының кері қайтарып алынғаны туралы мәліметтер Орталық сайлау комиссиясына келіп түскен кезде Орталық сайлау комиссиясы тиісті адамның Парламент Мәжілісі немесе Сенаты депутатының өкілеттігінен айрылу фактісі көрсетілген қаулы қабылдайды.
18. Қаулының көшірмесі ол қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Парламенттің тиісті Палатасына жіберіледі.
19. Парламенттің тиісті Палатасы жіберген, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының депутатты қылмыстық жауаптылыққа тартуға, ұстап алуға, күзетпен ұстауға, үйқамаққа алуға, күштеп әкелуге немесе сот тәртiбiмен қолданылатын әкiмшiлiк жазалау шараларын қолдануға келiсiм алу туралы ұсынымы ол келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қаралады.