Об утверждении Правил избрания и осуществления деятельности страхового омбудсмана
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 сентября 2022 года № 60. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2022 года № 29623.
В соответствии c пунктом 3-1 статьи 86 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила избрания и осуществления деятельности страхового омбудсмана.
2. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
и развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
Утверждены
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 12 сентября 2022 года № 60
Правила избрания и осуществления деятельности страхового омбудсмана
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила избрания и осуществления деятельности страхового омбудсмана (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3-1 статьи 86 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и определяют порядок избрания уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) страхового омбудсмана, а также порядок осуществления деятельности страхового омбудсмана.
Глава 2. Порядок избрания страхового омбудсмана по истечении полномочий
2. Страховой омбудсман избирается уполномоченным органом на три года из числа кандидатов, рекомендованных советом представителей страхового омбудсмана (далее - Совет представителей) к избранию на должность страхового омбудсмана.

Сақтандыру омбудсманын сайлау және қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 12 қыркүйектегі № 60 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 16 қыркүйекте № 29623 болып тіркелді.
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 86-бабының 3-1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Сақтандыру омбудсманын сайлау және қызметін жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күнінің ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2022 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 60 Қаулысымен
бекітілді
Сақтандыру омбудсманын сайлау және қызметін жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сақтандыру омбудсманын сайлау және қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 86-бабының 3-1-тармағына сәйкес әзірленді және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) сақтандыру омбудсманын сайлау тәртібін, сондай-ақ сақтандыру омбудсманының қызметін жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2-тарау. Сақтандыру омбудсманын өкілеттік мерзімі өткеннен кейін сайлау тәртібі
2. Сақтандыру омбудсманын уәкілетті орган сақтандыру омбудсманы лауазымына сайлауға сақтандыру омбудсманы өкілдерінің кеңесі (бұдан әрі - Өкілдер кеңесі) ұсынған кандидаттар арасынан үш жылға сайлайды.

3. Совет представителей не позднее 1 (одного) календарного месяца до даты истечения полномочий страхового омбудсмана предоставляет в уполномоченный орган утвержденный список кандидатов на должность страхового омбудсмана в количестве не менее трех человек.
К утвержденному списку кандидатов на должность страхового омбудсмана прилагаются копии документов, подтверждающих их соответствие требованиям, установленным пунктом 1 статьи 88 Закона, сведения о кандидате на должность страхового омбудсмана по форме согласно приложению 1 к Правилам и бизнес-план на ближайшие три года, содержащий основные цели, приоритетные задачи и направления развития деятельности страхового омбудсмана и финансовый план офиса страхового омбудсмана.
Совет представителей определяет размер фонда оплаты труда страхового омбудсмана до предоставления в уполномоченный орган утвержденного списка кандидатов на должность страхового омбудсмана.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Решение об избрании страхового омбудсмана принимается уполномоченным органом в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня поступления информации и документов, указанных в пункте 3 Правил.
5. Для принятия решения об избрании кандидата на должность страхового омбудсмана в уполномоченном органе создается комиссия (далее – Комиссия), персональный состав которой утверждается приказом заместителя первого руководителя уполномоченного органа. В состав Комиссии входят представители подразделения страхового рынка и актуарных расчетов (далее – ответственное подразделение), подразделения защиты прав потребителей финансовых услуг и юридического подразделения уполномоченного органа. Комиссию возглавляет председатель – заместитель первого руководителя уполномоченного органа.
Решение Комиссии по вопросу об избрании (досрочном прекращении полномочий) страхового омбудсмана принимается простым большинством голосов. При равенстве голосов голос председателя Комиссии или лица, его замещающего, является решающим.
6. На заседание Комиссии ответственное подразделение готовит заключение по соответствию кандидатов на должность страхового омбудсмана требованиям пункта 1 статьи 88 Закона.
7. Рекомендованные Советом представителей к избранию кандидаты на должность страхового омбудсмана приглашаются на заседание Комиссии для прохождения собеседования.
Ответственное подразделение за 5 (пять) рабочих дней до проведения заседания Комиссии уведомляет кандидата в письменном виде о дате и месте прохождения собеседования.

3. Өкілдер кеңесі сақтандыру омбудсманының өкілеттіктері аяқталатын күнге дейін күнтізбелік 1 (бір) айдан кешіктірмей уәкілетті органға саны кемінде үш адамнан тұратын сақтандыру омбудсманы лауазымына кандидаттардың бекітілген тізімін ұсынады.
Сақтандыру омбудсманы лауазымына кандидаттардың бекітілген тізіміне олардың Заңның 88-бабының 1-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттардың көшірмелері, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру омбудсманы лауазымына кандидат туралы мәліметтер және сақтандыру омбудсманы мен сақтандыру омбудсманы қызметінің негізгі мақсаттарын, басым міндеттері мен даму бағыттарын қамтитын таяудағы үш жылға арналған бизнес-жоспар және сақтандыру омбудсманы кеңсесінің қаржылық жоспары қоса беріледі.
Өкілдер кеңесі уәкілетті органға сақтандыру омбудсманы лауазымына кандидаттардың бекітілген тізімін ұсынғанға дейін сақтандыру омбудсманының еңбегіне ақы төлеу қорының мөлшерін айқындайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Сақтандыру омбудсманын сайлау туралы шешімді уәкілетті орган Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген ақпарат пен құжаттар келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде қабылдайды.
5. Сақтандыру омбудсманы лауазымына кандидатты сайлау туралы шешім қабылдау үшін уәкілетті органда комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады, оның дербес құрамы уәкілетті органның бірінші басшысы орынбасарының бұйрығымен бекітіледі. Комиссияның құрамына уәкілетті органның сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысулар бөлімшесінің (бұдан әрі – жауапты бөлімше), қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау бөлімшесінің және заң бөлімшесінің өкілдері кіреді. Комиссияны төраға – уәкілетті органның бірінші басшысының орынбасары басқарады.
Сақтандыру омбудсманын сайлау (өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату) туралы мәселе жөніндегі комиссияның шешімі жай көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде Комиссия төрағасының немесе оны алмастыратын адамның дауысы шешуші болып табылады.
6. Комиссияның отырысына жауапты бөлімше сақтандыру омбудсманы лауазымына кандидаттардың Заңның 88-бабы 1-тармағының талаптарына сәйкестігі жөнінде қорытынды дайындайды.
7. Өкілдер кеңесі сақтандыру омбудсманы лауазымына сайлауға ұсынған кандидаттар әңгімелесуден өту үшін Комиссия отырысына шақырылады.
Жауапты бөлімше Комиссия отырысын өткізгенге дейін 5 (бес) жұмыс күні бұрын кандидатты әңгімелесуден өту күні мен орны туралы жазбаша түрде хабардар етеді.

8. При принятии решения об избрании кандидата на должность страхового омбудсмана Комиссией принимается во внимание следующее:
1) наличие у кандидата бизнес-плана по развитию деятельности страхового омбудсмана;
2) опыт и стаж работы в области страхования;
3) применение уполномоченным органом санкций и мер надзорного реагирования к финансовой организации в период деятельности кандидата на должности руководящего работника данной финансовой организации по вопросам, входящим в сферу его компетенции;
4) наличие безупречной деловой репутации;
5) отсутствие конфликта интересов при осуществлении деятельности в качестве страхового омбудсмана.
9. Решение Комиссии об избрании страхового омбудсмана оформляется протоколом по рассмотрению Комиссией кандидата на должность страхового омбудсмана по форме согласно приложению 2 к Правилам.
10. Ответственное подразделение в течение 2 (двух) рабочих дней после принятия Комиссией решения по вопросу избрания кандидата на должность страхового омбудсмана направляет в Совет представителей и кандидату, избранному страховым омбудсманом, сведения о принятом решении средствами связи, обеспечивающими фиксирование отправки.
11. Информация об избрании страхового омбудсмана размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа в течение 2 (двух) рабочих дней после его избрания с указанием даты вступления его в должность.
Глава 3. Порядок избрания страхового омбудсмана при досрочном прекращении деятельности
12. Полномочия страхового омбудсмана прекращаются досрочно:
1) по ходатайству Совета представителей решением Комиссии;
2) по инициативе уполномоченного органа решением Комиссии;
3) по инициативе страхового омбудсмана на основании его письменного уведомления.
13. Досрочное прекращение полномочий страхового омбудсмана по ходатайству Совета представителей осуществляется уполномоченным органом согласно пункту 6 статьи 86 Закона.
При направлении ходатайства в уполномоченный орган о досрочном прекращении полномочий страхового омбудсмана Советом представителей представляется:
1) обоснование причин направления ходатайства о досрочном прекращении уполномочий страхового омбудсмана;
2) утвержденный список кандидатов на должность страхового омбудсмана в количестве не менее трех с представлением информации и документов, указанных в пункте 3 Правил.
14. Досрочное прекращение полномочий страхового омбудсмана по инициативе уполномоченного органа и (или) в случае поступления ходатайства Совета представителей страхового омбудсмана, предусмотренного пунктом 13 Правил, осуществляется уполномоченным органом в следующих случаях:

8. Кандидатты сақтандыру омбудсманы лауазымына сайлау туралы шешім қабылдаған кезде Комиссия мыналарды назарға алады:
1) кандидатта сақтандыру омбудсманының қызметін дамыту бойынша бизнес-жоспарының болуы;
2) сақтандыру саласындағы тәжірибесі және жұмыс өтілі;
3) уәкілетті органның осы қаржы ұйымының басшы қызметкері лауазымына кандидаттың қызметі кезеңінде қаржы ұйымына оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша санкциялар мен қадағалап ден қою шараларын қолдануы;
4) мінсіз іскерлік беделінің болуы;
5) сақтандыру омбудсманы ретінде қызметті жүзеге асыру кезінде мүдделер қақтығысының болмауы.
9. Сақтандыру омбудсманын сайлау туралы Комиссияның шешімі Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Комиссияның сақтандыру омбудсманы лауазымына кандидатты қарауы бойынша хаттамамен ресімделеді.
10. Жауапты бөлімше Комиссия кандидатты сақтандыру омбудсманы лауазымына сайлау мәселесі бойынша шешім қабылдағаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде Өкілдер кеңесіне және сақтандыру омбудсманы сайлаған кандидатқа жөнелтуді тіркеуді қамтамасыз ететін байланыс құралдары арқылы қабылданған шешім туралы мәліметтер жібереді.
11. Сақтандыру омбудсманын сайлау туралы ақпарат уәкілетті органның интернет-ресурсында ол сайланғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде оның лауазымға кірісу күнін көрсетумен орналастырылады.
3- тарау. Қызметі мерзімінен бұрын тоқтатылған кезде сақтандыру омбудсманын сайлау тәртібі
12. Сақтандыру омбудсманының өкілеттіктері мынадай жағдайларда мерзімінен бұрын тоқтатылады:
1) Өкілдер кеңесінің қолдаухаты бойынша Комиссияның шешімімен;
2) Уәкілетті органның бастамасы бойынша Комиссияның шешімімен;
3) сақтандыру омбудсманының жазбаша хабарламасының негізінде оның бастамасы бойынша.
13. Өкілдер кеңесінің қолдаухаты бойынша сақтандыру омбудсманының өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтатуды Заңның 86-бабының 6-тармағына сәйкес уәкілетті орган жүзеге асырады.
Сақтандыру омбудсманының өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату туралы уәкілетті органға қолдаухат жолдаған кезде Өкілдер кеңесі мыналарды:
1) сақтандыру омбудсманының өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату туралы қолдаухатты жолдау себептерінің негіздемесі;
2) Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген ақпарат пен құжаттарды ұсынумен сақтандыру омбудсманы лауазымына кемінде үш кандидаттың бекітілген тізімін ұсынады.
14. Уәкілетті органның бастамасы бойынша және (немесе) сақтандыру омбудсманының Өкілдері кеңесінің Қағидалардың 13-тармағында көзделген қолдаухаты келіп түскен жағдайда, сақтандыру омбудсманының өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтатуды уәкілетті орган мынадай жағдайларда жүзеге асырады:

1) систематического (три и более раза в течение последних двенадцати месяцев) нарушения страховым омбудсманом требований законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности и (или) внутренних правил страхового омбудсмана;
2) несоответствия страхового омбудсмана требованиям, предусмотренным пунктами 1 и 2 статьи 88 Закона, в период осуществления деятельности страхового омбудсмана.
15. В случае если решение о досрочном прекращении полномочий принимается по инициативе уполномоченного органа, уполномоченный орган запрашивает у Совета представителей утвержденный список кандидатов на должность страхового омбудсмана в количестве не менее трех с приложением информации и документов, указанных в пункте 3 Правил.
16. Ответственным подразделением в течение 7 (семи) календарных дней со дня поступления от Совета представителей информации и документов, указанных в пунктах 13 и 15 Правил, готовятся заключения по вопросу досрочного прекращения полномочий страхового омбудсмана, по кандидатам на должность страхового омбудсмана и направляются на рассмотрение Комиссии.
Решение Комиссии о досрочном прекращении полномочий страхового омбудсмана оформляется протоколом по рассмотрению Комиссией вопроса досрочного прекращения полномочий страхового омбудсмана по форме согласно приложению 3 к Правилам с указанием даты досрочного прекращения полномочий страхового омбудсмана.
Избрание кандидата на должность страхового омбудсмана при досрочном прекращении деятельности страхового омбудсмана осуществляется в порядке, определенном пунктами 5-9 Правил.
Решение Комиссии об избрании страхового омбудсмана оформляется протоколом по рассмотрению Комиссией кандидата на должность страхового омбудсмана по форме согласно приложению 2 к Правилам с указанием даты вступления в должность избранного страхового омбудсмана.
17. В случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 12 Правил, ответственное подразделение в течение 2 (двух) рабочих дней после принятия Комиссией решения по вопросам досрочного прекращения полномочий страхового омбудсмана и избрания кандидата на должность страхового омбудсмана направляет в Совет представителей, страховому омбудсману и кандидату, избранному страховому омбудсманому, сведения о принятом решении с указанием даты досрочного прекращения полномочий страхового омбудсмана и даты вступления в должность кандидата, избранного страховым омбудсманом.
Информация о досрочном прекращении деятельности страхового омбудсмана и об избрании кандидата на должность страхового омбудсмана размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа в течение 2 (двух) рабочих дней после принятия решения Комиссией с указанием даты прекращения полномочий страхового омбудсмана и вступления в должность избранного кандидата на должность страхового омбудсмана.

1) сақтандыру омбудсманының Қазақстан Республикасының Сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасының және (немесе) сақтандыру омбудсманының ішкі қағидаларының талаптарын жүйелі түрде (соңғы он екі ай ішінде үш және одан да көп рет) бұзуы;
2) сақтандыру омбудсманының сақтандыру омбудсманының қызметін жүзеге асыру кезеңінде Заңның 88-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі.
15. Егер өкілеттіктерді мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешім уәкілетті органның бастамасы бойынша қабылданған жағдайда, уәкілетті орган Өкілдер кеңесінен Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген ақпарат пен құжаттарды қоса берумен кемінде үш сақтандыру омбудсманы лауазымына кандидаттардың бекітілген тізімін.
16. Жауапты бөлімше Өкілдер кеңесінен Қағидалардың 13 және 15-тармақтарында көрсетілген ақпарат пен құжаттар келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде сақтандыру омбудсманының өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату мәселесі бойынша, сақтандыру омбудсманы лауазымына кандидаттар бойынша қорытындылар дайындайды және Комиссияның қарауына жібереді.
Комиссияның сақтандыру омбудсманының өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешімі сақтандыру омбудсманының өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату күнін көрсете отырып, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Комиссияның сақтандыру омбудсманының өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату мәселесін қарауы бойынша хаттамамен ресімделеді.
Сақтандыру омбудсманының қызметі мерзімінен бұрын тоқтатылған кезде сақтандыру омбудсманының лауазымына кандидатты сайлау Қағидалардың 5-9-тармақтарында айқындалған тәртіпте жүзеге асырылады.
Комиссияның сақтандыру омбудсманын сайлау туралы шешімі Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сайланған сақтандыру омбудсманының лауазымына кірісу күнін көрсете отырып, Комиссияның сақтандыру омбудсманы лауазымына кандидатты қарауы бойынша хаттамамен ресімделеді.
17. Қағидалардың 12-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда жауапты бөлімше комиссия сақтандыру омбудсманының өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату және кандидатты сақтандыру омбудсманы лауазымына сайлау мәселелері бойынша шешім қабылдағаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде Өкілдер кеңесіне, сақтандыру омбудсманына және сайланған сақтандыру омбудсманына сақтандыру омбудсманының өкілеттігі мерзімінен бұрын тоқтатылған күнді және сақтандыру омбудсманы сайлаған кандидат лауазымына кіріскен күнді көрсете отырып, қабылданған шешім туралы мәліметтерді жібереді.
Сақтандыру омбудсманының қызметін мерзімінен бұрын тоқтату туралы және сақтандыру омбудсманы лауазымына кандидатты сайлау туралы ақпарат Комиссия шешім қабылдағаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде сақтандыру омбудсманының өкілеттіктері тоқтатылған және сақтандыру омбудсманы лауазымына сайланған кандидат лауазымға кіріскен күнді көрсете отырып, уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.

18. При досрочном прекращении полномочий страхового омбудсмана по его инициативе в соответствии с пунктом 8 статьи 86 Закона, Совет представителей в течение 10 (десяти) календарных дней со дня получения уведомления от страхового омбудсмана предоставляет в уполномоченный орган утвержденный список кандидатов на должность страхового омбудсмана в количестве не менее трех, с представлением информации и документов, указанных в пункте 3 Правил.
19. В случае, предусмотренном пунктом 18 Правил, решение об избрании нового страхового омбудсмана, принимается уполномоченным органом в течение 7 (семи) календарных дней со дня поступления информации и документов от Совета представителей в порядке, определенном пунктами 5-9 Правил.
20. В случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 12 Правил, ответственное подразделение в течение 2 (двух) рабочих дней после принятия Комиссией решения по вопросу избрания кандидата на должность страхового омбудсмана направляет в Совет представителей и кандидату, избранному страховым омбудсманом, сведения о принятом решении.
Информация о досрочном прекращении полномочий страхового омбудсмана по его инициативе и об избрании кандидата на должность страхового омбудсмана размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа в течение 2 (двух) рабочих дней после его избрания с указанием даты вступления его в должность.
Глава 4. Порядок осуществления деятельности страхового омбудсмана
21. Страховой омбудсман осуществляет урегулирование разногласий, предусмотренных пунктом 1 статьи 86 Закона.
22. Страховой омбудсман обеспечивает возможность подачи заявления об урегулировании разногласий (далее – Заявление) с приложением к нему подтверждающих документов от страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей), в письменной форме, в том числе через интернет-ресурс страхового омбудсмана либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс.
22-1. При рассмотрении заявления страховой омбудсман не ограничивается представленными заявителями доводами, доказательствами и иными материалами дела, всесторонне, полно и объективно рассматривает заявление. В случае, если предметом спора является размер страховой выплаты, страховой омбудсман делает расчеты, в том числе посредством программных комплексов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

18. Заңның 86-бабының 8-тармағына сәйкес сақтандыру омбудсманының өкілеттігі оның бастамасы бойынша мерзімінен бұрын тоқтатылған кезде Өкілдер кеңесі сақтандыру омбудсманынан хабарлама алған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген ақпаратты және құжаттарды ұсынумен уәкілетті органға сақтандыру омбудсманы лауазымына кемінде үш кандидаттың бекітілген тізімін ұсынады.
19. Қағидалардың 18-тармағында көзделген жағдайда, жаңа сақтандыру омбудсманын сайлау туралы шешімді уәкілетті орган Қағидалардың 5-9-тармақтарында айқындалған тәртіпте Өкілдер кеңесінен ақпарат пен құжаттар келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде қабылдайды.
20. Қағидалардың 12-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда, жауапты бөлімше Комиссия сақтандыру омбудсманы лауазымына кандидатты сайлау мәселесі бойынша шешім қабылдағаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде Өкілдер кеңесіне және сақтандыру омбудсманы сайлаған кандидатқа қабылданған шешім туралы мәліметтерді жібереді.
Сақтандыру омбудсманының бастамасы бойынша оның өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату туралы және сақтандыру омбудсманы лауазымына кандидатты сайлау туралы ақпарат ол сайланғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде оның лауазымға кірісу күнін көрсете отырып, уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
4-тарау. Сақтандыру омбудсманы қызметін жүзеге асыру тәртібі
21. Сақтандыру омбудсманы Заңның 86-бабының 1-тармағында көзделген келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асырады.
22. Сақтандыру омбудсманы келіспеушіліктерді реттеу туралы өтінішті (бұдан әрі – Өтініш) оған сақтанушылардан (сақтандырылушылардан, пайда алушылардан) растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша нысанда, оның ішінде сақтандыру омбудсманының интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурс арқылы беру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
22-1. Өтінішті қарау кезінде сақтандыру омбудсманы өтініш берушілер ұсынған уәждермен, дәлелдермен және істің өзге де материалдарымен шектелмейді, өтінішті жан-жақты, толық және объективті қарайды. Егер даудың мәні сақтандыру төлемінің мөлшері болып табылған жағдайда, сақтандыру омбудсманы, оның ішінде бағдарламалық кешендер арқылы есептеулер жүргізеді.
Ескерту. Қағида 22-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

23. По результатам рассмотрения Заявления страховым омбудсманом принимается одно из следующих решений:
1) о полном или частичном удовлетворении Заявления;
2) об отказе в удовлетворении Заявления с обоснованием принятия такого решения;
3) о прекращении рассмотрения Заявления с указанием оснований.
Сноска. Пункт 23 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-1. Помимо случаев, указанных в пункте 23 Правил, допускается завершение спора путем:
1) примирения сторон на основании взаимных уступок на любой стадии его рассмотрения;
2) получения рекомендации или разъяснения об урегулировании спора в соответствии с внутренними правилами страхового омбудсмана.
Сноска. Правила дополнены пунктом 23-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Страховой омбудсман после получения от заявителя (страхователя, застрахованного, выгодоприобретателя, страховой организации) Заявления и прилагаемых к нему документов в течение 3 (трех) рабочих дней извещает стороны о принятии Заявления к рассмотрению или отказе в его принятии по основаниям, предусмотренным пунктом 27 Правил.
В случае получения информации от уполномоченного органа о наличии спора между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховой организацией страховой омбудсман в течение 3 (трех) рабочих дней сообщает страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) о его праве представить страховому омбудсману заявление и прилагаемые к нему документы для урегулирования разногласий на безвозмездной основе.
Сноска. Пункт 24 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Заявления, поступившие на рассмотрение страховому омбудсману до 18.00 часов времени города Астаны, подлежат регистрации в журнале входящей корреспонденции страхового омбудсмана в день их поступления. Заявления, поступившие после 18.00 часов времени города Астаны, регистрируются в журнале входящей корреспонденции страхового омбудсмана на следующий рабочий день.
Сноска. Пункт 25 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

23. Сақтандыру омбудсманы өтінішті қарау нәтижелері бойынша мынадай:
1) өтінішті толық немесе ішінара қанағаттандыру туралы;
2) осындай шешім қабылдауды негіздей отырып, өтінішті қанағаттандырудан бас тарту туралы;
3) негіздемелерін көрсете отырып, өтінішті қарауды тоқтату туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23-1. Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген жағдайлардан басқа, дауды мыналар:
1) оны қараудың кез келген сатысында өзара ымыраға келу негізінде тараптардың татуласуы;
2) сақтандыру омбудсманының ішкі ережелеріне сәйкес дауды реттеу туралы ұсыным немесе түсініктеме алу.
Ескерту. Қағида 23-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Сақтандыру омбудсманы өтініш берушіден (сақтанушыдан, сақтандырылушыдан, пайда алушыдан, сақтандыру ұйымынан) Өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде тараптарға Өтініштің қарауға қабылданғаны немесе Қағидалардың 27-тармағында көзделген негіздер бойынша оны қабылдаудан бас тартылғаны туралы хабарлайды.
Уәкілетті органнан сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандыру ұйымы арасында даудың болуы туралы ақпарат алған жағдайда сақтандыру омбудсманы 3 (үш) жұмыс күні ішінде сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға) сақтандыру омбудсманына келіспеушіліктерді өтеусіз негізде реттеу үшін өтініш және оған қоса берілетін құжаттарды ұсыну құқығы туралы хабарлайды.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25. Сақтандыру омбудсманының қарауына Астана қаласының уақыты бойынша сағат 18.00-ге дейін түскен өтініштер олар келіп түскен күні сақтандыру омбудсманының кіріс хат-хабарлар журналында тіркелуге жатады. Астана қаласының уақыты бойынша сағат 18.00-ден кейін келіп түскен өтініштер сақтандыру омбудсманының кіріс хат-хабарлар журналында келесі жұмыс күні тіркеледі.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

26. Срок рассмотрения Заявления не превышает 2 (двух) месяцев с даты принятия страховым обмудсманом Заявления к рассмотрению.
При необходимости получения от государственных органов, иных организаций вне зависимости от их юрисдикции, иностранных государственных органов и организаций дополнительных сведений и (или) подтверждающих документов по рассматриваемому спору срок рассмотрения Заявления приостанавливается на срок, необходимый для предоставления ответа указанными лицами, но не более 2 (двух) месяцев с даты направления обращения.
27. Заявление не рассматривается страховым омбудсманом в случае:
1) несоответствия предмета спора требованиям пункта 1 статьи 86 Закона;
2) заключения сторонами мирового соглашения, соглашения об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации, соглашения об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры;
3) направления Заявления страховому омбудсману повторно без указания новых обстоятельств по имеющимся разногласиям;
4) анонимного обращения заявителя;
5) неизложения в Заявлении сути вопроса.
28. Рассмотрение заявления страховым омбудсманом прекращается, в случае:
1) непредставления заявителем в течение 1 (одного) месяца с даты запроса страхового омбудсмана дополнительных сведений и (или) подтверждающих документов по рассматриваемому спору;
2) обращения заявителя с заявлением по урегулированию разногласий в суд, и принятия судом заявления к рассмотрению и (или) по которым имеется решение суда, вступившее в законную силу;
3) отзыва заявителем своего Заявления.
29. Рассмотрение спора по существу осуществляется по усмотрению страхового омбудсмана в очном порядке в офисе страхового омбудсмана и (или) с использованием интернет-ресурса страхового омбудсмана и иных технических средств.
30. Страховой омбудсман уведомляет участников разногласия о времени и месте проведения рассмотрения дела не менее чем за 3 (три) рабочих дня до назначенной даты. По соглашению сторон этот срок может быть сокращен.
31. Вступление в разбирательство третьего лица осуществляется с согласия участвующих сторон, а также привлекаемого лица. Подача заявления (ходатайства) о привлечении третьего лица осуществляется до истечения срока представления ответа на Заявление. Согласие на привлечение третьего лица выражается в письменной форме.
32. По инициативе сторон или страхового омбудсмана слушание дела откладывается либо его разбирательство приостанавливается. Об отложении слушания дела или о приостановлении разбирательства страховым омбудсманом выносится определение. Слушание дела откладывается либо разбирательство приостанавливается не более чем на 15 (пятнадцать) рабочих дней в пределах срока, установленного пунктом 26 Правил.
При непредставлении стороной спора отзыва на Заявление разбирательство по делу продолжается.
Слушание дела производится страховым омбудсманом при обязательном участии обеих сторон, за исключением случаев, предусмотренных Правилами и внутренними правилами страхового омбудсмана. При неявке стороны страховой омбудсман откладывает рассмотрение дела. В случае неявки стороны по неуважительным причинам допускается рассмотрение страховым омбудсманом дела в отсутствие данной стороны.

26. Өтінішті қарау мерзімі сақтандыру омбудсманы Өтінішті қарауға қабылдаған күннен бастап 2 (екі) айдан аспайды.
Мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдардан, олардың юрисдикциясына қарамастан, шетелдік мемлекеттік органдар мен ұйымдардан қаралатын дау бойынша қосымша мәліметтер және (немесе) растайтын құжаттар алу қажет болған кезде Өтінішті қарау мерзімі көрсетілген тұлғалардың жауап беруі үшін қажетті мерзімге, бірақ өтініш жіберілген күннен бастап 2 (екі) айдан аспайтын мерзімге тоқтатыла тұрады.
27. Сақтандыру омбудсманы Өтінішті:
1) дау нысанасы Заңның 86-бабы 1-тармағының талаптарына сәйкес келмеген;
2) тараптар бітімгерлік келісімді, дауды (жанжалды) медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді, дауды партисипативтік рәсім тәртібімен реттеу туралы келісімді жасасқан;
3) сақтандыру омбудсманына бар келіспеушіліктер бойынша жаңа мән-жайларды көрсетпей Өтінішті қайтадан жолдаған;
4) өтініш берушінің анонимді өтініші болған;
5) Өтініште мәселенің мәні баяндалмаған жағдайларда қарамайды.
28. Сақтандыру омбудсманының өтінішті қарауы:
1) өтініш беруші сақтандыру омбудсманы сұрау салған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде қаралатын дау бойынша қосымша мәліметтерді және (немесе) растайтын құжаттарды ұсынбаған;
2) өтініш беруші келіспеушіліктерді реттеу жөніндегі өтінішпен сотқа жүгінген және сот өтінішті қарауға қабылдаған және (немесе) олар бойынша заңды күшіне енген сот шешімі болған;
3) өтініш беруші өз Өтінішін кері қайтарып алған жағдайларда тоқтатылады.
29. Дау сақтандыру омбудсманының қалауы бойынша мәніне қарай сақтандыру омбудсманының офисінде көзбе-көз тәртіппен және (немесе) сақтандыру омбудсманының интернет-ресурсын және өзге де техникалық құралдарды қолдану арқылы қаралады.
30. Сақтандыру омбудсманы келіспеушілікке қатысушыларға істі қарау уақыты мен орны туралы белгіленген күннен 3 (үш) жұмыс күні хабарлайды. Тараптардың келісімі бойынша бұл мерзім қысқартылуы мүмкін.
31. Талқылауға үшінші тұлғаның қатысуы қатысушы тараптардың, сондай-ақ тартылатын адамның келісімімен жүзеге асырылады. Үшінші тұлғаны тарту туралы өтініш (өтінішхат) беру Өтінішке жауап беру мерзімі өткенге дейін жүзеге асырылады. Үшінші тұлғаны тартуға келісім жазбаша түрде көрсетіледі.
32. Тараптардың немесе сақтандыру омбудсманының бастамасы бойынша істі тыңдау кейінге қалдырылады не оны қарау тоқтатыла тұрады. Сақтандыру омбудсманы істі тыңдауды кейінге қалдыру не қарауды тоқтата тұру туралы ұйғарым шығарады. Істі тыңдауды кейінге қалдыру не талқылауды тоқтата тұру Қағидалардың 26-тармағында белгіленген мерзімнің шегінде 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын уақытқа жүзеге асырылады.
Даудың бір тарабы Өтінішті кері қайтармаса, іс бойынша қарау жалғасады.
Істі тыңдауды Қағидалардың және сақтандыру омбудсманының ішкі қағидаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, екі тараптың міндетті қатысуы жағдайында сақтандыру омбудсманы жүргізеді. Тараптың бірі келмеген жағдайда сақтандыру омбудсманы істі қарауды кейінге қалдырады. Тарап дәлелсіз себептермен келмеген жағдайда сақтандыру омбудсманына істі осы тарап болмағанда қарауға рұқсат етіледі.

Сноска. Пункт 32 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Страховой омбудсман на основании представленных документов выносит по своему усмотрению рекомендацию или разъяснение об урегулировании спора, которая (-ое) направляется сторонам для рассмотрения. Стороны спора заявляют о своем согласии или несогласии с рекомендацией. При непредставлении стороной спора ответа в течение 3 (трех) дней с момента получения рекомендации, дело рассматривается по существу.
34. Страховой омбудсман после выяснения всех обстоятельств дела и исследования предоставленных сторонами доказательств объявляет слушание дела законченным и принимает решение по делу.
При принятии решения страховой омбудсман руководствуется законодательством Республики Казахстан и условиями заключенных договоров.
Процедуры принятия решения страховым омбудсманом, неурегулированные Правилами, предусматриваются внутренними правилами страхового омбудсмана.
35. По итогам рассмотрения дела составляется протокол, в котором указывается о принятом решении.
36. Страховой омбудсман при осуществлении своей деятельности обеспечивает полноту, достоверность и своевременность размещения информации и сведений на своем интернет-ресурсе, включая сведения и информацию, предусмотренные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 259 "Об утверждении Правил размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, принудительного прекращения деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, страхового омбудсмана, организации по формированию и ведению базы данных", зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов под № 17825.
Страховым омбудсманом обеспечивается возможность определения на своем интернет-ресурсе размера амортизационного износа при расчете стоимости размера вреда, причиненного транспортному средству в рамках Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств".
Страховой омбудсман размещает информацию о своей деятельности на интернет-ресурсе на казахском и русском языках, а также при необходимости на других языках.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33. Ұсынылған құжаттардың негізінде сақтандыру омбудсманы өзінің қалауына қарай дауды реттеу туралы ұсыным не түсініктеме береді, ол қарау үшін тараптарға жіберіледі. Даудың тараптары өздерінің ұсыныммен келісетіні не келіспейтіні туралы мәлімдейді. Даудың бір тарабы ұсынымды алған уақыттан бастап 3 (үш) күннің ішінде жауап бермейтін болса, іс мәніне қарай қаралады.
34. Істің барлық мән-жайы анықталғаннан кейін және тараптар ұсынған дәлелдер зерттелген соң сақтандыру омбудсманы істі таңдауды аяқталған деп жариялайды және іс бойынша шешім қабылдайды.
Шешім қабылдау кезінде сақтандыру омбудсманы Қазақстан Республикасының заңнамасын және жасалған шарттардың талаптарын басшылыққа алады.
сақтандыру омбудсманының шешім қабылдауының Қағидаларда реттелмеген рәсімдері сақтандыру омбудсманының ішкі қағидаларында көзделеді.
35. Істі қарау қорытындылары бойынша хаттама толтырылып, онда қабылданған шешім туралы көрсетіледі.
36. Сақтандыру омбудсманы өз қызметін жүзеге асыру кезінде Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 17825 болып тіркелген "Сақтандыру ұйымдары таратылған, Қазақстан Республикасының бейрезиденттер-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, сақтандыру омбудсманы, дерекқор қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым қызметі мәжбүрлеп тоқтатылған жағдайда, сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 259 қаулысында көзделген мәліметтер мен ақпаратты қоса алғанда, ақпараттың және мәліметтердің толықтығын, дұрыстығын және өзінің интернет-ресурсында уақтылы орналастырылуын қамтамасыз етеді.
Сақтандыру омбудсманы "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының шеңберінде көлік құралына келтірілген зиян мөлшерінің құнын есептеу кезінде өзінің интернет-ресурсында амортизациялық тозу мөлшерін айқындау мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Сақтандыру омбудсманы өз қызметі туралы ақпаратты интернет-ресурста қазақ және орыс тілдерінде, сондай-ақ қажет болған кезде басқа да тілдерде орналастырады.

Сноска. Пункт 36 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 05.05.2023 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36-1. Страховой омбудсман представляет ежегодно в срок до пятнадцатого числа рабочего дня (включительно) месяца, следующего за отчетным годом в уполномоченный орган информацию о количестве принятых решений страхового омбудсмана по Заявлениям за календарный год с указанием доли обоснованных и необоснованных обращений заявителей, от общего количества принятых решений в разрезе классов страхования по каждой страховой организации.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 36-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.01.2026 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Страховой омбудсман обеспечивает возможность получения консультации в онлайн режиме с использованием интернет-ресурса страхового омбудсмана.
38. Страховой омбудсман не реже одного раза в год отчитывается о проделанной работе на очередном или внеочередном заседании Совета представителей за период с последнего представления Совету представителей указанного отчета.
39. Страховой омбудсман за 1 (один) месяц до истечения срока полномочий отчитывается на очередном или внеочередном заседании Совета представителей о проделанной работе с даты последнего вынесения Совету представителей отчета о деятельности, в том числе по обращениям, которые остались не рассмотренными.
40. Страховой омбудсман, полномочия которого прекращаются, передает по акту приема-передачи принятые им обращения и документы по ним вновь избранному страховому омбудсману.
Приложение 1
к Правилам избрания
и осуществления деятельности
страхового омбудсмана
Форма
Сведения о кандидате на должность страхового омбудсмана
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)

Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.05.2023 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
36-1. Сақтандыру омбудсманы жыл сайын есепті жылдан кейінгі айдың он бесінші жұмыс күніне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде уәкілетті органға әрбір сақтандыру ұйымы бойынша сақтандыру сыныптары бөлінісінде қабылданған шешімдердің жалпы санынан өтініш берушілердің негізделген және негізсіз жолданымдарының үлесін көрсете отырып, күнтізбелік жыл ішіндегі Өтініштер бойынша сақтандыру омбудсманының қабылданған шешімдерінің саны туралы ақпаратты ұсынады.
Ескерту. Қағидалар 36-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.01.2026 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
37. Сақтандыру омбудсманы сақтандыру омбудсманының интернет-ресурсын пайдалану арқылы онлайн режимде консультациялар алу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
38. Сақтандыру омбудсманы Өкілдер кеңесіне көрсетілген есепті соңғы ұсынған кезең үшін Өкілдер кеңесінің кезекті немесе кезектен тыс отырысында атқарылған жұмыс туралы жылына бір рет есеп береді.
39. Сақтандыру омбудсманы өкілеттік мерзімінің аяқталуынан 1 (бір) ай бұрын Өкілдер кеңесінің кезекті немесе кезектен тыс отырысында қызмет туралы есеп Өкілдер Кеңесіне қызмет туралы, оның ішінде қарастырылмай қалған өтініштер бойынша есепті шығарған күннен бастап атқарылған жұмыс туралы есеп береді.
40. Өкілеттігі тоқтатылатын сақтандыру омбудсманы өзі қабылдаған өтініштер мен олар бойынша құжаттарды қабылдау-өткізу актісі бойынша жаңадан сайланған сақтандыру омбудсманына береді.
Сақтандыру омбудсманын
сайлау және қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
1-қосымша
нысан
Сақтандыру омбудсманы лауазымына кандидат туралы мәліметтер _______________________________________________________________ (лауазым, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)

4. Сведения о трудовой деятельности:
Период работы
Место работы
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
Иные сведения
1
2
3
4
5
6
7
Примечание: в данном пункте указываются сведения о трудовой деятельности кандидата, в том числе с момента окончания высшего учебного заведения, с указанием должности, а также период, в течение которого кандидатом трудовая деятельность не осуществлялась.
5. Сведения о том, являлся ли кандидат ранее руководящим работником страховой (перестраховочной) организации или другого юридического лица в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии страховой (перестраховочной) организации, а также принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации или другого юридического лица или признании их банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке
_________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)
Подтверждаю, что не занимаю должность в финансовых организациях и не являюсь аффилированным лицом страховых организаций, а также подтверждаю наличие безупречной деловой репутации.
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и является достоверной и полной.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________________
(заполняется кандидатом собственноручно печатными буквами)
Подпись ______________________________________________________
Приложение 2
к Правилам избрания
и осуществления деятельности
страхового омбудсмана
Форма
Протокол № ___ от ________ года
по рассмотрению Комиссией кандидата на должность страхового омбудсмана
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
кандидата №1 на должность страхового омбудсмана_______
Согласовать
Отказать в согласовании
Дата
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Председателя Комиссии_______
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов Комиссии
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов Комиссии
ИТОГО
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
кандидата № 2 на должность страхового омбудсмана_______
Согласовать
Отказать в согласовании
Дата
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Председателя Комиссии_______
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов Комиссии
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов Комиссии
ИТОГО
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
кандидата № 3 на должность страхового омбудсмана_______
Согласовать
Отказать в согласовании
Дата
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Председателя
Комиссии_______
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов Комиссии
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов Комиссии
ИТОГО
Решение Комиссии:
Избрать на должность страхового омбудсмана
_____________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к Правилам избрания
и осуществления деятельности
страхового омбудсмана
Форма
Протокол № ___ от ________ года
по рассмотрению Комиссией вопроса досрочного прекращения полномочий страхового омбудсмана
_____________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) страхового омбудсмана
Досрочно прекратить полномочия
Отказать в досрочном прекращении полномочий
Дата
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Председателя
Комиссии_______
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов Комиссии
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов Комиссии
ИТОГО
Решение Комиссии:
Прекратить полномочия страхового омбудсмана с _ ______ года.

4. Еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Жұмыс кезеңі
Жұмыс орны
Лауазымы
Тәртіптік жаза қолданудың бар болуы
Жұмыстан шығару, лауазымнан босату себебі
Өзге де мәліметтер
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе: бұл тармақта кандидаттың еңбек қызметі туралы мәліметтер, оның ішінде лауазымы көрсетілген, жоғары оқу орнын аяқтаған сәттен бастап, сондай-ақ кандидат еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезең көрсетіледі.
5. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиядан айыру, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын немесе басқа заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату немесе оларды банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде кандидаттың бұған дейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе басқа заңды тұлғаның басшы қызметкері болғаны туралы мәліметтер
_________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйым, лауазым атауын, жұмыс кезеңін көрсету)
Қаржы ұйымдарында лауазым атқармайтынымды және сақтандыру ұйымдарының үлестес тұлғасы болып табылмайтынымды растаймын, сондай-ақ мінсіз іскерлік беделімнің барын растаймын.
Осы ақпаратты тексергенімді, дұрыс және толық екенін растаймын.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________________________________________________________
(кандидат өз қолымен баспа әріптермен жазып-толтырады)
Қолы ______________
Сақтандыру омбудсманын
сайлау және қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
2-қосымша
нысан
Комиссияның сақтандыру омбудсманы лауазымына кандидатты қарауы бойынша ________ жылғы № ___ хаттама
_______ сақтандыру омбудсманы лауазымына №1 кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Келісу
Келісуден бас тарту
Күні
_______ Комиссия Төрағасының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ЖИЫНТЫҒЫ
_______ сақтандыру омбудсманы лауазымына №2 кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Келісу
Келісуден бас тарту
Күні
_______ Комиссия Төрағасының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ЖИЫНТЫҒЫ
_______ сақтандыру омбудсманы лауазымына №3 кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Келісу
Келісуден бас тарту
Күні
_______ Комиссия Төрағасының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ЖИЫНТЫҒЫ
Комиссияның шешімі:
Сақтандыру омбудсманы лауазымына ___________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
сайлансын.
Сақтандыру омбудсманын
сайлау және қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
2-қосымша
нысан
Комиссияның сақтандыру омбудсманы өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату мәселесін қарауы бойынша ________ жылғы № ___ хаттама
__________________________________________________ Сақтандыру омбудсманының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өкілеттіктерді мерзімінен бұрын тоқтату
Өкілеттіктерді мерзімінен бұрын тоқтатудан бас тарту
Күні
_______ Комиссия Төрағасының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ЖИЫНТЫҒЫ
Комиссияның шешімі:
Сақтандыру омбудсманының өкілеттіктері ____________ жылдан бастап тоқтатылсын.