Об утверждении Правил и оснований получения уполномоченным органом по финансовому мониторингу из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 15 марта 2022 года № 21 и Генерального Прокурора Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № 54. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 марта 2022 года № 27194.
Сноска. Заголовок – в редакции совместного приказа и.о. Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 28.11.2025 № 16 и Генерального Прокурора РК от 02.12.2025 года № 152 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 16-2 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и основания получения уполномоченным органом по финансовому мониторингу из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
Сноска. Пункт 1 - в редакции совместного приказа и.о. Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 28.11.2025 № 16 и Генерального Прокурора РК от 02.12.2025 года № 152 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) совместный приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 21 февраля 2017 года № 18 и Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2017 года № 127 "Об утверждении Правил и оснований получения уполномоченным органом по финансовому мониторингу из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14952)";
2) совместный приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 5 ноября 2019 года № 139 и Министра финансов Республики Казахстан от 8 ноября 2019 года № 1237 "О внесении изменения в совместный приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 21 февраля 2017 года № 18 и Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2017 года № 127 "Об утверждении Правил и оснований получения уполномоченным органом по финансовому мониторингу из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19594).

Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл үшін қажетті ақпаратты алу қағидалары мен негіздерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 15 наурыздағы № 21 және Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2022 жылғы 24 наурыздағы № 54 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 24 наурызда № 27194 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының м.а. 28.11.2025 № 16 және ҚР Бас Прокурорының 02.12.2025 № 152 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
"Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-2-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның құқық қорғау, арнайы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл үшін қажетті ақпаратты алу қағидалары мен негіздері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының м.а. 28.11.2025 № 16 және ҚР Бас Прокурорының 02.12.2025 № 152 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. Мыналардың:
1) "Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл үшін қажет ақпаратты алу қағидалары мен негіздерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 21 ақпандағы № 18 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 22 ақпандағы № 127 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14952 болып тіркелген);
2) "Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл үшін қажет ақпаратты алу қағидалары мен негіздерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 21 ақпандағы № 18 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 22 ақпандағы № 127 бірлескен бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2019 жылғы 5 карашадағы № 139 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 8 қарашадағы № 1237 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19594 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.

3. Агентству Республики Казахстан по финансовому мониторингу (далее – Агентство) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсах Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и Агентства.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
__________Б. Асылов
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
финансовому мониторингу
__________Ж. Элиманов
Утверждены совместным приказом
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 24 марта 2022 года № 54
и Председателя Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 15 марта 2022 года № 21
Правила и основания получения уполномоченным органом по финансовому мониторингу из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Сноска. Правила - в редакции совместного приказа и.о. Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 28.11.2025 № 16 и Генерального Прокурора РК от 02.12.2025 года № 152 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и основания получения уполномоченным органом по финансовому мониторингу из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 16-2 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах" и определяют порядок и основания получения информации из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов (далее – СИО ПСО) уполномоченным органом по финансовому мониторингу, осуществляющим финансовый мониторинг и иную деятельность по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения (далее – уполномоченный орган по финансовому мониторингу).

3. Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі (бұдан әрі – Агенттік) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының және Агенттіктің интернет-ресурстарына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бас Прокуроры __________Б. Асылов
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігінің төрағасы __________Ж. Элиманов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2022 жылғы 24 наурыздағы
№ 54 және
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 15 наурыздағы
№ 21 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл үшін қажет ақпаратты алу қағидалары мен негіздері
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының м.а. 28.11.2025 № 16 және ҚР Бас Прокурорының 02.12.2025 № 152 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл үшін қажет ақпаратты алу қағидалары мен негіздері (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-2-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және қаржы мониторингі және қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмдi қаржыландыруға, және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы iс-қимыл бойынша өзге де қызметтерді жүзеге асыратын қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган) құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен (бұдан әрі – ҚАО ААЖ) ақпарат алу тәртібі мен негіздерін айқындайды.

Глава 2. Основания получения информации из СИО ПСО
2. Для получения информации обязательным условием является наличие у пользователя уполномоченного органа по финансовому мониторингу (далее – пользователь уполномоченного органа по финансовому мониторингу) основания, предусмотренного законодательством, а также регистрации в СИО ПСО в соответствии с Перечнем распределения ролей СИО ПСО по основаниям согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
3. Пользователь уполномоченного органа по финансовому мониторингу обеспечивает обоснованность запроса, соблюдение законодательства о персональных данных и их защите, иной охраняемой законом тайны, а также их использование исключительно в целях, заявленных в запросе.
Запрашиваемая информация отражается в отчетных материалах по исполненным заданиям.
Глава 3. Порядок получения информации из СИО ПСО
4. Пользователи уполномоченного органа по финансовому мониторингу получают информацию из СИО ПСО согласно Перечню электронных информационных ресурсов из СИО ПСО, указанному в приложении 2 к настоящим Правилам.
Доступ к СИО ПСО пользователям уполномоченного органа по финансовому мониторингу предоставляется при соблюдении условий для работы с СИО ПСО, изложенных в приложении 4 к Правилам формирования, доступа, использования, хранения, защиты и уничтожения сведений из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов, утвержденным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 13 января 2023 года № 21 "Об утверждении Правил формирования, доступа, использования, хранения, защиты и уничтожения сведений из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31702) (далее – Правила № 21).
5. Пользователь уполномоченного органа по финансовому мониторингу через портал СИО ПСО направляет в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – оператор СИО ПСО) электронную заявку на организацию доступа к СИО ПСО по форме согласно приложению 5 к Правилам № 21 (далее – электронная заявка).
6. Оператор СИО ПСО проверяет электронную заявку и в течение суток со дня ее поступления принимает одно из следующих решений:
1) зарегистрировать пользователя уполномоченного органа по финансовому мониторингу в СИО ПСО;
2) отказать в регистрации, если сведения, указанные в электронной заявке, являются недостоверными, неполными и неактуальными.
Отказ в СИО ПСО подписывается посредством электронной цифровой подписи Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (далее – ЭЦП).

2-тарау. ҚАО ААЖ-дан ақпарат алу негіздері
2. Ақпарат алу үшін қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысында (бұдан әрі - қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысы) заңнамада көзделген негіздің, сондай-ақ осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес негіздер бойынша ҚАО ААЖ-да рөлдерді бөлу тізбесіне сәйкес ҚАО ААЖ-да тіркеудің болуы міндетті шарт болып табылады.
3. Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысы сұрау салудың негізділігін, дербес деректер мен оларды қорғау туралы заңнаманың, заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын, сондай-ақ оларды сұрау салуда мәлімделген мақсаттарда ғана пайдалануды қамтамасыз етеді.
Сұратылған ақпарат орындалған тапсырмалар бойынша есептік материалдарда көрсетіледі.
3-тарау. ҚАО ААЖ-дан ақпарат алу тәртібі
4. Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушылары ақпаратты осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген ҚАО ААЖ-дан электрондық ақпараттық ресурстарының тізбесіне сәйкес ҚАО ААЖ-дан алады.
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушыларына ҚАО ААЖ-ға қолжетімділік "Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен мәліметтерді қалыптастыру, оларға қол жеткізу, пайдалану, сақтау, қорғау және жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 13 қаңтардағы № 21 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31702 болып тіркелген) бекітілген Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен мәліметтерді қалыптастыру, оларға қолжетімділік, оларды пайдалану, сақтау, қорғау және жою қағидаларына (бұдан әрі – № 21 Қағидалар) 4-қосымшада жазылған ҚАО ААЖ-мен жұмыс істеу үшін жағдайлар сақталған жағдайда беріледі.
5. Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысы ҚАО ААЖ порталы арқылы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетіне (бұдан әрі – ҚАО ААЖ операторы) № 21 Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті ұйымдастыруға электрондық өтінімді (бұдан әрі – электрондық өтінім) жібереді.
6. ҚАО ААЖ-ның операторы электрондық өтінімді тексереді және оның келіп түскен күннен бастап бір тәулік ішінде мынадай:
1) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысын ҚАО ААЖ-да тіркеу:
2) егер электрондық өтінімде көрсетілген мәліметтер шынайы емес, толық емес және өзекті емес болса, тіркеуден бас тарту туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
ҚАО ААЖ-дан бас тарту Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылады.

7. В случае изменения прав пользователя по причине перевода на другую должность или подразделение пользователь уполномоченного органа по финансовому мониторингу в течение двадцати четырех часов с момента подписания приказа направляет посредством портала СИО ПСО электронную заявку.
В случае увольнения, отстранения от должности пользователя уполномоченного органа по финансовому мониторингу должностное лицо на которое возложен ведомственный контроль принимает меры, предусмотренные пунктом 15 Правил № 21.
8. Оператор СИО ПСО при получении электронной заявки на редактирование или блокировку пользователя уполномоченного органа по финансовому мониторингу незамедлительно редактирует или блокирует доступ данного пользователя уполномоченного органа по финансовому мониторингу.
Глава 4. Направление запроса в СИО ПСО
9. Вход в СИО ПСО начинается с прохождения пользователем уполномоченного органа по финансовому мониторингу процедуры многофакторной аутентификации, включая проверку ЭЦП и биометрии (отпечатков пальцев либо Face ID), либо SMS-кода, направляемого на сотовый номер телефона, указанный им при регистрации.
10. При первичном входе пользователь уполномоченного органа по финансовому мониторингу подписывает согласие на условия использования СИО ПСО по форме согласно приложению 6 к Правилам № 21 (далее – Согласие) посредством ЭЦП. Электронно подписанное Согласие и дата его подписания фиксируются в СИО ПСО.
11. Пользователь уполномоченного органа по финансовому мониторингу, успешно прошедший аутентификацию, при наличии подписанного Согласия в электронной форме получает доступ к СИО ПСО, а также возможность отправки запроса по сервисам, реализованным в СИО ПСО.
12. Все запросы пользователей уполномоченного органа по финансовому мониторингу к базам данных государственных органов отправляются с использованием ЭЦП.
Передача пользователем уполномоченного органа по финансовому мониторингу средств ЭЦП другим лицам не допускается.
В случае утери ЭЦП, пользователь уполномоченного органа по финансовому мониторингу незамедлительно отзывает свой ЭЦП через личный кабинет Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан.
В целях обеспечения информационной безопасности, пользователь уполномоченного органа по финансовому мониторингу периодически, но не менее одного раза в месяц меняет пароль к ЭЦП.
13. Фиксация всех временных параметров в процессе эксплуатации СИО ПСО производится по времени города Астана.
14. Доступ пользователям уполномоченного органа по финансовому мониторингу предоставляется круглосуточно, кроме времени простоя, при аварийных ситуациях или проведения плановых технических работ, опубликованных на портале СИО ПСО.

7. Пайдаланушының басқа лауазымға немесе бөлімшеге ауысу себебі бойынша құқығы өзгерген жағдайда қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысы бұйрыққа қол қойылған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде ҚАО ААЖ порталы арқылы электрондық өтінімді жібереді.
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысы жұмыстан босатылған, лауазымынан шеттетілген жағдайда ведомстволық бақылау жүктелген лауазымды адам № 21 Қағидалардың 15-тармағында көзделген шараларды қабылдайды.
8. ҚАО ААЖ-ның операторы редакциялауға немесе қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысын бұғаттауға электрондық өтінім алған кезде осы қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысын қолжетімділігін дереу редакциялайды немесе бұғаттайды.
4-тарау. ҚАО ААЖ-ға сұрау салуды жіберу
9. ҚАО ААЖ-ға кіру қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысының ЭЦҚ және биометриясын (саусақ іздерін не Face ID) тексеруді, не тіркеу кезінде ол көрсеткен ұялы телефон нөміріне жіберілетін SMS-кодты қоса алғанда, көп факторлы аутентификация рәсімі өтуінен басталады.
10. Бастапқы кіріс кезінде қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысы № 21 Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚАО ААЖ-ын пайдалану шарттарына келісімге (бұдан әрі - Келісім) ЭЦҚ арқылы қол қояды. Электрондық қол қойылған Келісім мен оған қол қойылған күні ҚАО ААЖ-да тіркеледі.
11. Аутентификацияны сәтті өткен және электрондық нысанда қол қойылған Келісім болған жағдайда қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысы ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті, сондай-ақ ҚАО ААЖ-да жүзеге асырылған сервистер бойынша сұрау салуды жіберу мүмкіндігін алады.
12. Мемлекеттік органдардың дерекқорларына қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушыларының барлық сұрау салулары ЭЦҚ-ны пайдалана отырып жіберіледі.
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысына ЭЦҚ құралдарын басқа адамдарға беруіне жол берілмейді.
ЭЦҚ жоғалған жағдайда қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысы өзінің ЭЦҚ-сын Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының жеке кабинеті арқылы дереу кері қайтарып алады.
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында пайдаланушы мерзімді түрде, бірақ айына кемінде бір рет ЭЦҚ-ның паролін өзгертеді.
13. ҚАО ААЖ-ны пайдалану процесінде барлық уақытша параметрді тіркеу Астана қаласының уақыты бойынша жүргізіледі.
14. Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысына қолжетімділік апаттық жағдайлар кезіндегі тоқтап тұру уақытынан немесе ҚАО ААЖ-ның порталында жарияланған жоспарлы техникалық жұмыстарды жүргізуден басқа, тәулік бойы ұсынылады.

Оператор СИО ПСО фиксирует факт возникновения аварийной ситуации в Журнале аварийных ситуаций по форме согласно приложению 7 к Правилам № 21 с указанием даты, времени наступления, причин и принятых мер по устранению задержки.
Уведомления о времени запланированных технических работ в СИО ПСО (в том числе отключение, изменения, обновления и другие действия) публикуются на портале СИО ПСО.
15. Все запросы пользователей уполномоченного органа по финансовому мониторингу фиксируются в журнале регистрации событий (далее - Log-журнал) и архивируются по мере заполнения.
Архив Log-журналов СИО ПСО содержит данные о запросах и результатах их обработки за все время работы СИО ПСО.
16. Оператор СИО ПСО обеспечивает конфиденциальность и не распространяет личную информацию о пользователях уполномоченного органа по финансовому мониторингу и их запросах, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
17. При установлении нарушений норм законодательства в сфере информационной безопасности, указанных в настоящих Правилах, оператор СИО ПСО блокирует доступ к СИО ПСО лицам, допустившим нарушения, оповещает уполномоченный орган по финансовому мониторингу и принимает меры по рассмотрению вопроса об ответственности лиц, предусмотренных законами Республики Казахстан.
18. Оператор СИО ПСО не допускает незаконные сбор и обработку, а также разглашение информации, полученной из СИО ПСО.
Глава 5. Получение информации из СИО ПСО
19. Информация, полученная из СИО ПСО, приобщается к соответствующим материалам, при этом электронные копии файлов, загруженные на локальное устройство, подлежат незамедлительному уничтожению пользователем уполномоченного органа по финансовому мониторингу.
Сроки и условия хранения информации определяются исходя из содержания основного материала, к которому приобщена информация. Информация подлежит уничтожению вместе с соответствующими материалами.
Конфиденциальность полученной информации из СИО ПСО обеспечивает пользователь уполномоченного органа по финансовому мониторингу, осуществивший запрос.
20. Пользователь уполномоченного органа по финансовому мониторингу при получении информации из СИО ПСО соблюдает требования по защите государственной, служебной, коммерческой и иных охраняемых законодательством Республики Казахстан тайн.
21. Руководителем уполномоченного органа по финансовому мониторингу определяются должностные лица, обеспечивающие ведомственный контроль за обоснованностью запросов, использованием информации, полученной из СИО ПСО, исключительно в целях, заявленных в запросе, и ее сохранностью.
Ведомственный контроль заключается в периодическом, но не менее одного раза в месяц, мониторинге запросов посредством функционала "Отчеты", в котором отображаются все запросы пользователей уполномоченного органа по финансовому мониторингу.
При выявлении нарушений норм законодательства в сфере информационной безопасности и требований, указанных в настоящих Правилах, лица, обеспечивающие ведомственный контроль, незамедлительно принимают меры по блокировке доступа и рассмотрению вопроса об ответственности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.

ҚАО ААЖ операторы апаттық жағдайдың туындау фактісін басталу күнін, уақытын, себептерін және кешіктіруді жою бойынша қабылданған шараларды көрсете отырып, № 21 Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Апаттық жағдайлар журналында тіркейді.
ҚАО ААЖ-дағы жоспарланған техникалық жұмыстардың уақыты туралы хабарландыру (оның ішінде сөндіру, өзгерту, жаңарту және басқа әрекеттер) ҚАО ААЖ-ның порталында жарияланады.
15. Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушылары барлық сұрау салулары оқиғаны тіркеу журналында (бұдан әрі - Log-журналы) тіркеледі және толтырылуына қарай архивтеледі.
ҚАО ААЖ Log-журналдарының архиві ҚАО ААЖ-ның барлық жұмыс уақытындағы сұрау салулары мен оларды өңдеу нәтижесі туралы деректерді қамтиды.
16. ҚАО ААЖ-ның операторы құпиялықты қамтамасыз етеді және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен көзделген жағдайларды қоспағанда қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушылары мен олардың сұрау салулары туралы жеке ақпаратты таратпайды.
17. Ақпараттық қауіпсіздік саласындағы және осы Қағидаларда көрсетілген заңнама нормаларының бұзушылықтары анықталған кезде ҚАО ААЖ операторы бұзушылыққа жол берген адамға ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті бұғаттайды, қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органды хабардар етеді және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген адамдардың жауаптылығы туралы мәселені қарау бойынша шаралар қабылдайды.
18. ҚАО ААЖ-ның операторы ҚАО ААЖ-дан алынған ақпаратты заңсыз жинау мен өңдеуге, сондай-ақ жария етуге жол бермейді.
5-тарау. ҚАО ААЖ-дан ақпарат алу
19. ҚАО ААЖ-дан алынған ақпарат тиісті материалдарға қоса тіркеледі, бұл ретте жергілікті құрылғыға жүктелген файлдардың электрондық көшірмелерін қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысы дереу жоюға тиіс.
Ақпаратты сақтау мерзімдері мен шарттары ақпарат қоса берілген негізгі материалдың мазмұнына қарай айқындалады. Ақпарат тиісті материалдармен бірге жойылуға тиіс.
ҚАО ААЖ-нен алынған ақпараттың құпиялығын сұрау салған қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысы қамтамасыз етеді.
20. Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысы ҚАО ААЖ-дан ақпарат алған кезде мемлекеттік, қызметтік, коммерциялық және Қазақстан Республикасының заңнамаларымен қорғалатын өзге де құпияларды қорғау жөніндегі талаптарды сақтайды.
21. Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның басшысы сұрау салулардың негізділігіне, ҚАО ААЖ-дан алынған ақпаратты сұрау салуда мәлімделген мақсаттарда ғана пайдалануға және оның сақталуына ведомстволық бақылауды қамтамасыз ететін лауазымды адамдарды айқындайды.
Ведомстволық бақылау мерзімді, бірақ айына кемінде бір рет "Есептер" функционалы арқылы сұрау салуларды мониторингтеуден тұрады, онда қаржы мониторингі жөніндегі уәкілеттік орган пайдаланушыларының барлық сұрау салуы көрсетіледі.
Ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнама нормаларын және осы Қағидаларда көрсетілген талаптардың бұзылуы анықталған кезде, ведомстволық бақылауды қамтамасыз ететін адамдар қолжетімділікті бұғаттау және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылық туралы мәселені қарау бойынша дереу шаралар қабылдайды.