Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области обеспечения единства измерений
Совместный приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 14 марта 2022 года № 139-НҚ и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 марта 2022 года № 24. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2022 года № 27172.
В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула – в редакции совместного приказа и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 518-НҚ и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 142 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля в области обеспечения единства измерений согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в сфере государственного контроля в области обеспечения единства измерений согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров торговли и интеграции, национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________А. Куантыров
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
__________Б. Сұлтанов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 марта 2022 года № 24 и
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 14 марта 2022 года № 139-НҚ
Критерии оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля в области обеспечения единства измерений
Сноска. Приложение 1 – в редакции совместного приказа и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 518-НҚ и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 142 (вводится в действие с 01.01.2023).

Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы тәуекел дәрежесінің бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 2022 жылғы 14 наурыздағы № 139-НҚ және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 15 наурыздағы № 24 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 18 наурызда № 27172 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 30.12.2022 № 518-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.12.2022 № 142 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
1. Бекітілсін:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік бақылау аясында тексеру парағы.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет –ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының сауда және интеграция, ұлттық экономика вице-министрлеріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
__________А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
__________Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке алу
жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 15 наурыздағы
№ 24 мен
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Сауда және
интеграция министрі
2022 жылғы 14 наурыздағы
№ 139-НҚ бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 30.12.2022 № 518-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.12.2022 № 142 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля в области обеспечения единства измерений (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28577).
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
3) незначительные нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области обеспечения единства измерений, не относящиеся к значительным и грубым нарушениям;
4) значительные нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области обеспечения единства измерений, создающие предпосылки на причинение вреда жизни, здоровью человека и затрагивающие законные интересы физических и юридических лиц, государства;
5) грубые нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области обеспечения единства измерений, влекущие непосредственное причинение вреда жизни, здоровью человека и затрагивающие законные интересы физических и юридических лиц, государства;
6) субъекты контроля в области обеспечения единства измерений – физические или юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с обеспечением единства измерений на территории Республики Казахстан;
7) риск в области обеспечения единства измерений – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
8) проверочный лист - перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
9) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 5 және 6-тармақтарына және 143 быптың 1-тармағына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен бекітілген реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін және тексеру парақтарының нысандарын қалыптастыру қағидаларымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шкалаларда өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шкалаға келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
3) елеусіз бұзушылықтар – елеулі және өрескел бұзушылықтарға жатпайтын, Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылуы;
4) елеулі бұзушылықтар - адамның өміріне, денсаулығына зиян келтіруге алғышарттар жасайтын және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделерін қозғайтын Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылуы;
5) өрескел бұзушылықтар – адамның өміріне, денсаулығына тікелей зиян келтіруге әкеп соғатын және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделерін қозғайтын өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының бұзылуы;
6) өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы бақылау субъектілері – Қазақстан Республикасының аумағында өлшем бірлігін қамтамасыз етуге байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар;
7) өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы тәуекел – бақылау субъектісі қызметінің нәтижесінде оның салдарының ауырлық дәрежесін ескере отырып, адамның өміріне немесе денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
8) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, оларды сақтамау адамның өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге әкеп соғатын талаптардың тізбесі;
9) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметіне, салалық даму ерекшеліктеріне және осы дамуға ықпал ететін, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін факторларға байланысты сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;

10) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
11) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
12) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в области обеспечения единства измерений, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
13) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.
Сноска. Пункт 2 - в редакции совместного приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 13.06.2023 № 225-НҚ и Министра национальной экономики РК от 13.06.2023 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Критерии оценки степени риска в области обеспечения единства измерений для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
4. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
5. Определение риска осуществляется в зависимости от специфики сферы, в которой осуществляется государственный контроль с учетом одного из следующих критериев:
1) уровня опасности (сложности) объекта;
2) масштабов тяжести возможных негативных последствий, вреда на регулируемую сферу (область);

10) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы тәуекел дәрежесіне қарай бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын және бақылаудың жеке субъектісіне (объектісіне) тікелей байланысты емес тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
11) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісі (объектісі) қызметінің нәтижелеріне қарай бақылау субъектілерінің (объектілерінің) командасы үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
12) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ететін, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең аз ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелері бойынша бөлу жолдарының қолайсыз факторларының туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау процесі қызметтің тиісті салаларында, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейіне енгізілген өзгерістерді және (немесе) осындай бақылау және бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан босатуды жүзеге асыру;
13) іріктеме жиынтығы (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жататын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 13.06.2023 № 225-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2023 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау үшін өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
4. Объективті өлшемшарттарды анықтау тәуекелді анықтау арқылы жүзеге асырылады.
5. Тәуекелді айқындау мынадай өлшемшарттардың бірін ескере отырып, мемлекеттік бақылау жүзеге асырылатын саланың ерекшелігіне байланысты жүзеге асырылады:
1) объектінің қауіптілік (күрделілік) деңгейі;
2) реттелетін салаға (облысқа) ықтимал теріс салдарлардың, зиянның ауырлық ауқымы;

3) возможности наступления неблагоприятного происшествия для законных интересов физических и юридических лиц, государства.
6. После проведения анализа всех возможных рисков субъекты (объекты) контроля распределяются по трем степеням риска (высокая, средняя и низкая).
В области обеспечения единства измерений к высокой степени риска по объективным критериям относятся субъекты (объекты) контроля осуществляющие виды деятельности, связанные с применением средств измерений, методик выполнения измерений, установленных перечнями измерений, относящихся к государственному регулированию и нормативными правовыми актами.
К средней степени риска – субъекты (объекты) контроля связанные с деятельностью с установлением соответствия количества фасованной изготовителем или продавцом продукции в упаковках любого вида, а также расфасованной продукции при ее реализации и продукции, отчуждаемой при совершении торговых операций.
К низкой степени риска – субъекты осуществляющие производство стандартных образцов, аттестованных смесей, поверочных газовых смесей.
7. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой или средней степени риска, проводятся профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, проводятся профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Глава 3. Субъективные критерии
8. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) анализ информации и оценка рисков;
2) формирование базы данных и сбор информации.
9. Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта));
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля.
На основании имеющихся источников информации, орган государственного контроля в сфере обеспечения единства измерений формирует субъективные критерии, подлежащие оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение профилактический контроль субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением, не допускается включение их при формировании списков на очередной период государственного контроля.

3) Жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделері үшін қолайсыз оқиғаның туындау мүмкіндігі.
6. Барлық ықтимал тәуекелдерге талдау жүргізілгеннен кейін бақылау субъектілері (объектілері) тәуекелдің үш дәрежесіне (жоғары, орташа және төмен) бөлінеді.
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары дәрежесіне мемлекеттік реттеуге және нормативтік құқықтық актілерге жататын өлшем тізбелерінде белгіленген өлшем құралдарын, өлшемдерді орындау әдістемелерін қолдануға байланысты қызмет түрлерін жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) жатады.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне қарай – дайындаушы немесе сатушы буып-түюде буып-түйілген өнімнің, сондай-ақ оны өткізу кезінде буып-түйілген өнімнің және сауда операцияларын жасау кезінде иеліктен шығарылатын өнімнің санының сәйкестігін белгілей отырып, қызметке байланысты бақылау субъектілері (объектілері).
Тәуекелдің төмен дәрежесіне – стандартты үлгілерді, аттестатталған қоспаларды, салыстырып тексеру газ қоспаларын өндіруді жүзеге асыратын субъектілер.
7. Жоғары немесе орташа тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектісінің (объектілерінің) қатынастарында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
8. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
9. Тәуекел дәрежесін бағалау үшін келесі ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай-ақ профилактикалық бақылау нәтижелері (субъектіге (объектіге) бармай-ақ профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар);
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) барумен алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылаудың нәтижелері.
Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік бақылау органы бағалауға жататын субъективті өлшемшарттарды қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты барынша ықтимал тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) профилактикалық бақылау жүргізуді шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте, талдау және бағалау кезінде бақылаудың нақты субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Өткен профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты кезекті мемлекеттік бақылау кезеңіне тізімдерді қалыптастыру барысында оларды енгізуге жол берілмейді.

Сноска. Пункт 9 - в редакции совместного приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 13.06.2023 № 225-НҚ и Министра национальной экономики РК от 13.06.2023 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Субъективные критерии с распределением по степени значимости нарушений в области обеспечения единства измерений приведены в приложениях 1 к настоящим критериям.
Субъективные критерии оценки степени риска по источникам информации для определения отраслевых рисков приведены в приложении 2 к настоящим критериям.
Сноска. Пункт 10 - в редакции совместного приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 13.06.2023 № 225-НҚ и Министра национальной экономики РК от 13.06.2023 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Исходя из приоритетности применяемых источников информации в соответствии с порядком расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям рассчитывается общий показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
12. При выявлении одного грубого нарушения субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений определения показателя степени риска рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 13.06.2023 № 225-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2023 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
10. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы бұзушылықтардың маңыздылық дәрежесі бойынша бөле отырып, субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 1-қосымшада келтірілген.
Салалық тәуекелдерді айқындау үшін ақпарат көздері бойынша тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары осы Өлшемшарттарға 2-қосымшада келтірілген.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 13.06.2023 № 225-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2023 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
11. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығына сүйене отырып, 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі):
1) тәуекелдің жоғары дәрежесіне – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ге дейін қоса алғанда;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31 – ден 70-ке дейін қоса алғанда-тәуекел дәрежесінің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0 – ден 30-қа дейін қоса алғанда-төмен тәуекел дәрежесіне дейін.
12. Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
ЅРз - елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 - елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 - анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Елеусіз бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
ЅРн - елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1- елеусіз бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 - анықталған елеусіз бұзушылықтардың саны;

Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 12-1 предусматривается в редакции совместного приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 03.04.2026 № 158-НҚ и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2026 № 23 (вводится в действие с 12.07.2026).
12-1. При формировании системы оценки рисков с использованием информационных систем, расчет показателя степени риска по субъективным критериям, а также показатели степени риска, осуществляется согласно перечню субъективных критериев по форме согласно приложению 1 к настоящим критериям.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля,
– максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
– минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
– промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 12-1 в соответствии с совместным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 13.06.2023 № 225-НҚ и Министра национальной экономики РК от 13.06.2023 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (ЅР) 0-ден 100-ге дейінгі шкала бойынша есептеледі және мынадай формула бойынша елеулі және елеусіз бұзушылықтар көрсеткіштерін қосу жолымен айқындалады:
SР = SРз + SРн,
ЅР-тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
ЅРз - елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅРн - елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
12-1-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 158-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2026 № 23 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
12-1. Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру кезінде субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін, сондай-ақ тәуекел дәрежесінің көрсеткіштерін есептеу осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу (R) алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) (SP) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар бойынша және субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (SC) тәуекел дәрежесінің көрсеткішін және кейіннен деректер мәндерін 0-ден бастап 100 ұпайға дейін қорытындылау жолымен автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC, мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
ЅР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың әрбір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте, мемлекеттік бақылау бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жататын бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктемелі жиынтықты (іріктемені) құрайды.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0 ден 100 балға дейінгі шкала бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Xi – субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
Wi – субъективті өлшемшарт көрсеткішінің үлес салмағы,
n – көрсеткіштер саны.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
Субъектілер (объектілер) бойынша есептелген көрсеткіштер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формуланы пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – жеке бақылау субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі шкаласы бойынша ең жоғары ықтимал мән (шкаланың жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі шкаласы бойынша мүмкін болатын ең төменгі мән (шкаланың төменгі шекарасы),
Rарал - субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
Ескерту. Өлшемшарттар 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 13.06.2023 № 225-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2023 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Глава 4. Управление рисками
13. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и концентрации контроля на нарушителях субъекты (объекты) контроля освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля на период, определяемый критериями оценки степени риска органа государственного контроля в сфере обеспечения единства измерений, посредством применения субъективных критериев.
Примечание ИЗПИ!
Абзац первый пункта 14 предусматривается в редакции совместного приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 03.04.2026 № 158-НҚ и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2026 № 23 (вводится в действие с 12.07.2026).
14. Субъекты (объекты) контроля переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в соответствующих сферах деятельности субъектов контроля в случаях:
1) если такие субъекты заключили договоры страхования гражданско-правовой ответственности перед третьими лицами в случаях и порядке, установленных законами Республики Казахстан;
2) если в законах Республики Казахстан и критериях оценки степени риска органа государственного контроля в сфере обеспечения единства измерений определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
3) если субъекты являются членами саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", с которой заключено соглашение о признании результатов деятельности саморегулируемой организации.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается в редакции совместного приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 03.04.2026 № 158-НҚ и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2026 № 23 (вводится в действие с 12.07.2026).
15. Система оценки и управления рисками государственными органами ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в определенной сфере государственного контроля.
Приложение 1
к критериям оценки степени
риска для отбора субъектов
(объектов) контроля в области
обеспечения единства измерений
Примечание ИЗПИ!
В приложении 1 предусматривается изменение совместным приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 03.04.2026 № 158-НҚ и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2026 № 23 (вводится в действие с 12.07.2026).
Степени нарушения требований к субъектам (объектам) контроля в области обеспечения единства измерений при проведении профилактического контроля с посещением, и внеплановых проверок

4-тарау. Тәуекелдерді басқару
13. Бақылаудың адал субъектілерін көтермелеу және бақылауды бұзушыларға шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау субъектілері (объектілері) субъективті өлшемшарттарды қолдану арқылы өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік бақылау органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен айқындалатын кезеңге бақылау субъектісіне (объектісіне), профилактикалық бақылау жүргізуден босатылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14-тармақтың бірінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 158-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2026 № 23 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
14. Бақылау субъектілері (объектілері) тәуекел дәрежесі жоғары ақпараттық жүйені қолдана отырып, тәуекелдің орташа дәрежесіне немесе тәуекелдің орташа дәрежесінен бақылау субъектілері қызметінің тиісті салаларында тәуекелдің төмен дәрежесіне ауыстырылады:
1) егер мұндай субъектілер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен үшінші тұлғалар алдында азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарттарын жасасса;
2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік бақылау органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан босату жағдайлары айқындалса;
3) Егер субъектілер өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы келісім жасалған "өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылса.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 158-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2026 № 23 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
15. Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу тізімдерін қалыптастыратын Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқау қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең төменгі жол берілетін шегі белгілі бір саладағы осындай бақылау субъектілері жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс мемлекеттік бақылау.
Өлшем бірлігін қамтамасыз
ету саласындағы бақылау
субъектілерін (объектілерін)
іріктеу үшін тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Барып профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексерулер жүргізу кезінде өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі

Сноска. Приложение 1 - в редакции совместного приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 13.06.2023 № 225-НҚ и Министра национальной экономики РК от 13.06.2023 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование требования
Степень нарушения
1.
Наличие поверки средств измерений, перед выпуском в обращение, после ремонта, в период эксплуатации, удостоверенной оттиском поверительного клейма
грубое
2.
Наличие метрологически аттестованных и зарегистрированных в реестре Государственной системы обеспечения единства измерений методик выполнения измерений, применяемых при измерениях
грубое
3.
Наличие сертификата об утверждении типа средств измерений установленного образца.
грубое
4.
Наличие сертификата о метрологической аттестации средств измерений установленного образца, срок действия которого устанавливается при его выдаче, для средств измерений, выпускаемых в обращение в единичных экземплярах
грубое
5.
Наличие калибровки эталонов единиц величин, поверки или калибровки средств измерений для передачи размеров единиц величин от государственных эталонов единиц величин, а в случае отсутствия в Республике Казахстан государственных эталонов единиц величин – от национальных эталонов единиц величин других государств, степень эквивалентности которых подтверждена в базе данных ключевых сличений Международного бюро мер и весов
грубое
6.
Наличие сличения Государственных эталонов единиц величин с эталонами единиц величин Международного бюро мер и весов и национальными эталонами единиц величин других государств
грубое
7.
Наличие применяемых методик выполнения измерений при испытаниях объектов исследований с целью оценки их параметров с установленной точностью, а также для проведения учетных операций
грубое
8.
Наличие методики выполнения измерении в виде национального стандарта
грубое
9.
Проведение метрологической аттестации методики выполнения измерений проводимые с целью установления (подтверждения) предъявляемых к ней метрологических требований
грубое
10.
Осуществление метрологической аттестации методики выполнения измерений в Государственном научном метрологическом центре, юридическими лицами, аккредитованными на проведение работ по метрологической аттестации методик выполнения измерений
грубое
11.
Наличие метрологической аттестации методики выполнения измерений, прошедшей экспертизу представленного комплекта документов на предмет подтверждения соответствия методики выполнения измерений установленным требованиям путем оценивания правильности (обоснованности):

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 13.06.2023 № 225-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2023 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Субъективті өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1.
Айналысқа шығарар алдында, жөндеуден кейін, пайдалану кезеңінде салыстырып тексеру таңбасының куәландырылған бедерімен өлшем құралдарын салыстырып тексерудің болуы
өрескел
2.
Метрологиялық аттестатталған және өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркелген өлшеулер кезінде қолданылатын өлшеулерді орындау әдістемелерінің болуы
өрескел
3.
Белгіленген үлгідегі өлшеу құралдарының типін бекіту туралы сертификаттың болуы
өрескел
4.
Айналысқа бір данада шығарылатын өлшем құралдары үшін қолданылу мерзімі оны беру кезінде белгіленетін белгіленген үлгідегі өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификаттың болуы
өрескел
5.
Шама бірліктерінің эталондарын калибрлеудің, шама бірліктерінің мөлшерлерін шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарынан беру үшін өлшем құралдарын салыстырып тексерудің немесе калибрлеудің, ал Қазақстан Республикасында шама бірліктерінің мемлекеттік эталондары болмаған жағдайда – баламалылық дәрежесі Халықаралық өлшемдер мен салмақтар бюросының негізгі салғастыруларының дерекқорында расталған басқа мемлекеттердің шама бірліктерінің ұлттық эталондарынан болуы
өрескел
6.
Шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарын халықаралық өлшем және салмақ бюросының шама бірліктерінің эталондарымен және басқа мемлекеттердің шама бірліктерінің ұлттық эталондарымен салыстырудың болуы
өрескел
7.
Белгіленген дәлдікпен олардың параметрлерін бағалау мақсатында, сондай-ақ есепке алу операцияларын жүргізу үшін зерттеу объектілерін сынау кезінде өлшемдерді орындаудың қолданылатын әдістемелерінің болуы
өрескел
8.
Ұлттық стандарт түрінде өлшемдерді орындау әдістемесінің болуы
өрескел
9.
Оған қойылатын метрологиялық талаптарды белгілеу (растау) мақсатында жүргізілетін өлшемдерді орындау әдістемесіне метрологиялық аттестаттау жүргізу
өрескел
10.
Өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттау бойынша жұмыстарды жүргізуге аккредиттелген заңды тұлғалардың мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталықта өлшемдерді орындау әдістемесін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыруы
өрескел
11.
Ұсынылған құжаттар жиынтығының дұрыстығын (негізділігін)бағалау арқылы өлшеулерді орындау әдістемесінің белгіленген талаптарға сәйкестігін растау мәніне сараптамадан өткен өлшеулерді орындау әдістемесін метрологиялық аттестаттаудың болуы:

1) модели измерений;
2) сведений, приведенных при описании бюджета неопределенности или структуры образования погрешности результата измерений, полученных при разработке методики выполнения измерений;
3) плана и объема экспериментальных исследований, включая методы отбора и подготовки проб;
4) выбора средств измерений, эталонов единиц величин, стандартных образцов, технических средств и материалов, использованных при проведении экспериментальных исследований методики выполнения измерений;
5) выбора условий проведения экспериментальных исследований методики выполнения измерений;
6) выбора способов и средств обработки результатов экспериментальных исследований методики выполнения измерений, включая программное обеспечение;
7) выбора способов представления характеристик погрешности или способов представления неопределенности;

1) өлшеу модельдері;
2) өлшеулерді орындау әдістемесін әзірлеу кезінде алынған өлшеу нәтижесінің белгісіздігінің бюджетін немесе қателіктерінің пайда болу құрылымын сипаттау кезінде келтірілген мәліметтер;
3) сынамаларды іріктеу және дайындау әдістерін қоса алғанда, эксперименттік зерттеулердің жоспары мен көлемі;
4) өлшем құралдарын, шама бірліктерінің эталондарын, стандартты үлгілерді, өлшемдерді орындау әдістемесіне эксперименттік зерттеулер жүргізу кезінде пайдаланылған техникалық құралдар мен материалдарды таңдау;
5) өлшеулерді орындау әдістемесінің эксперименттік зерттеулерін жүргізу шарттарын таңдау;
6) бағдарламалық қамтамасыз етуді қоса алғанда, өлшеулерді орындау әдістемесін эксперименттік зерттеу нәтижелерін өңдеу тәсілдері мен құралдарын таңдау;
7) қате сипаттамаларын ұсыну тәсілдерін немесе белгісіздікті ұсыну тәсілдерін таңдау;

8) выбора предложенных процедур контроля показателей точности результатов измерений
грубое
12.
Проведение дополнительных экспериментальных метрологических исследований методики выполнения измерений при необходимости подтверждения правильности выбора метода и средств измерений, а также полноты требований, содержащихся в методике выполнения измерений
значительное
13.
Наличие заключения по результатам экспертизы методики выполнения измерений
значительное
14.
Наличие свидетельства о метрологической аттестации методики выполнения измерений при положительных результатах метрологической экспертизы
грубое
15.
Наличие метрологической аттестации методики выполнения измерений, в случае признания методики выполнения измерений государствами-членами Евразийского экономического союза
грубое
16.
Наличие метрологической аттестации методики выполнения измерений, в случае признания в странах Содружества Независимых Государств
грубое
17.
Проведение повторной метрологической аттестации методики выполнения измерений при:

8) өлшеу нәтижелерінің дәлдік көрсеткіштерін бақылаудың ұсынылған рәсімдерін таңдау
өрескел
12.
Өлшеу әдісі мен құралдарын таңдаудың дұрыстығын, сондай-ақ өлшеулерді орындау әдістемесіндегі талаптардың толықтығын растау қажет болған кезде өлшеулерді орындау әдістемесіне қосымша эксперименттік метрологиялық зерттеулер жүргізу
елеулі
13.
Өлшемдерді орындау әдістемесін сараптау нәтижелері бойынша қорытындының болуы
елеулі
14.
Метрологиялық сараптаманың оң нәтижелері кезінде өлшемдерді орындау әдістемесін метрологиялық аттестаттау туралы куәліктің болуы
өрескел
15.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер өлшемдерді орындау әдістемесін таныған жағдайда, өлшемдерді орындау әдістемесін метрологиялық аттестаттаудың болуы
өрескел
16.
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінде танылған жағдайда өлшемдерді орындау әдістемесін метрологиялық аттестаттаудың болуы
өрескел
17.
Өлшемдерді орындау әдістемесін қайта метрологиялық аттестаттауды жүргізу:

1) изменении исходных данных или метрологических характеристик методики выполнения измерений;
2) внесении изменений и дополнений в процедуру проведения измерений;
3) истечении срока действия свидетельства о метрологической аттестации методики выполнения измерений
значительное
18.
Наличие заключения о возврате на доработку методики выполнения измерений при отрицательных результатах экспертизы
значительное
19.
Наличие зарегистрированных межгосударственных, национальных стандартов в области обеспечения единства измерений, устанавливающих методику выполнения измерения
значительное
20.
Наличие свидетельства о метрологической аттестации методики выполнения измерений, зарегистрированного в реестре Государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан при положительных результатах метрологической экспертизы
грубое
21.
Наличие в реестре Государственной системы обеспечения единства измерений метрологически аттестованной методики выполнения измерений, разработанной в государстве-участнице "Соглашения о взаимном признании результатов испытаний с целью утверждения типа, метрологической аттестации, поверки и калибровки средств измерений"
грубое
22.
Наличие одного экземпляра методики выполнения измерений, со штампом "Зарегистрировано", с указанием регистрационного номера, даты и срока действия регистрации
значительное
23.
Предоставление следующих документов для включения в число пользователей методики выполнения измерений других предприятий, если методика выполнения измерения зарегистрирована для использования в пределах одного предприятия:
1) заявки;
2) учтенного экземпляра методики выполнения измерений;
3) копии свидетельства об аттестации методики выполнения измерений;
4) разрешения от держателя подлинника методики выполнения измерений на ее использование (оригинал либо нотариально заверенная копия)
значительное
24.
Перевод методик выполнения измерений используемых для получения результатов измерений с наивысшей точностью, примененных для оценки правильности измеренных значений величины, полученных с помощью других методик выполнения измерений величин того же рода, а также для калибровки средств измерений или для определения характеристик стандартных образцов, путем аттестации в референтную методику выполнения измерений
грубое
25.
Осуществление метрологической аттестации методики выполнения измерений, принимаемой в качестве референтной, Государственным научным метрологическим центром и аккредитованным юридическими лицами
грубое
26.
Соблюдение требования, согласно которого в случае метрологической аттестации методик выполнения измерений в качестве референтной из числа метрологически аттестованных методик выполнения измерений при неизменности приписанных характеристик дополнительно к ранее проведенным исследованиям проводятся теоретические и экспериментальные исследования и подтверждение соответствия
грубое
27.
Наличие свидетельства о метрологической аттестации методики (метода) измерений, в случае если аттестация референтной методики проводится в отношении вновь разработанной методики (метода) измерений
значительное
28.
Наличие документов, направленных исполнителем по окончанию проведения метрологической аттестации референтной методики выполнения измерений для ее утверждения в уполномоченный орган в области обеспечения единства измерений:

1) өлшемдерді орындау әдістемесінің бастапқы деректерін немесе метрологиялық сипаттамаларын өзгерту;
2) өлшеу жүргізу рәсіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы;
3) өлшемдерді орындау әдістемесін метрологиялық аттестаттау туралы куәліктің қолданылу мерзімінің аяқталуы
елеулі
18.
Сараптаманың теріс нәтижелері кезінде өлшемдерді орындау әдістемесін пысықтауға қайтару туралы қорытындының болуы
елеулі
19.
Өлшеуді орындау әдістемесін белгілейтін өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында тіркелген мемлекетаралық, ұлттық стандарттардың болуы
елеулі
20.
Метрологиялық сараптаманың оң нәтижелері кезінде Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркелген өлшемдерді орындау әдістемесін метрологиялық аттестаттау туралы куәліктің болуы
өрескел
21.
"Өлшем құралдарының типін бекіту мақсатында сынау, метрологиялық аттестаттау, салыстырып тексеру және калибрлеу нәтижелерін өзара тану туралы келісімге" қатысушы мемлекетте әзірленген өлшемдерді орындаудың метрологиялық аттестатталған әдістемесінің өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде болуы
өрескел
22.
Тіркеу нөмірін, күнін және тіркеудің қолданылу мерзімін көрсете отырып, "тіркелген" мөртабаны бар өлшеулерді орындау әдістемесінің бір данасының болуы
елеулі
23.
Егер өлшеуді орындау әдістемесі бір кәсіпорын шегінде пайдалану үшін тіркелген болса, басқа кәсіпорындардың өлшеулерді орындау әдістемесін пайдаланушылар қатарына қосу үшін мынадай құжаттарды ұсыну:
1) өтінімдер;
2) өлшемдерді орындау әдістемесінің есепке алынған данасы;
3) өлшемдерді орындау әдістемесін аттестаттау туралы куәліктің көшірмесі;
4) өлшеулерді орындау әдістемесінің түпнұсқасын ұстаушыдан оны пайдалануға рұқсат (түпнұсқа немесе нотариалды куәландырылған көшірме)
елеулі
24.
Өлшеулерді орындаудың референттік әдістемесіне аттестаттау жолымен өлшем құралдарын калибрлеу немесе стандартты үлгілердің сипаттамаларын анықтау үшін, сондай-ақ сол тектес шамаларды өлшеуді орындаудың басқа әдістемелерінің көмегімен алынған шаманың өлшенген мәндерінің дұрыстығын бағалау үшін қолданылған, ең жоғары дәлдікпен өлшеу нәтижелерін алу үшін пайдаланылатын өлшеулерді орындау әдістемелерін аудару
өрескел
25.
Референттік, мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталық және аккредиттелген заңды тұлғалар ретінде қабылданатын өлшемдерді орындау әдістемесін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыру
өрескел
26.
Оған сәйкес өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттау жағдайында метрологиялық аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемелерінің ішінен референттік ретінде тіркелген сипаттамалардың өзгермеуі кезінде бұрын жүргізілген зерттеулерге қосымша теориялық және эксперименттік зерттеулер мен сәйкестікті растау жүргізілетін талапты сақтау
өрескел
27.
Егер референттік әдістемені аттестаттау жаңадан әзірленген өлшеу әдістемесіне (әдісіне) қатысты жүргізілген жағдайда, өлшеу әдістемесін (әдісін) метрологиялық аттестаттау туралы куәліктің болуы
елеулі
28.
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органға бекіту үшін Өлшемдерді орындаудың референттік әдістемесін метрологиялық аттестаттауды жүргізу аяқталғаннан кейін орындаушы жіберген құжаттардың болуы:

1) документ, содержащий референтную методику выполнения измерений (описание референтной методики выполнения измерений);
2) заключение о соответствии референтной методики выполнения измерений, установленным метрологическим требованиям к измерениям;
3) отчет, утвержденный руководителем исполнителя и содержащий результаты теоретических и (или) экспериментальных исследований;
4) копию свидетельства о метрологической аттестации методики выполнения измерений
значительное
29.
Наличие на свидетельстве о метрологической аттестации референтной методики выполнения измерений штампа: "Зарегистрировано в реестре государственной системы обеспечения единства измерений, в качестве референтной методики выполнения измерений" с указанием регистрационного номера и даты регистрации
незначительное
30.
Внесение изменений в референтную методику выполнения измерений разработчиком и представление на аттестацию и утверждение
значительное
31.
Наличие государственных эталонов единиц величин, предназначенных для воспроизведения и (или) хранения единиц величин (кратных либо дольных значений единиц величин) с целью передачи их размеров эталонам единиц величин, средствам измерений данных величин на территории Республики Казахстан
грубое
32.
Наличие эталонов единиц величин у субъектов аккредитации, предназначенные для воспроизведения и (или) хранения единиц величин (кратных либо дольных значений единиц величин) с целью передачи их размеров другим средствам измерений данных величин
грубое
33.
Создание государственных эталонов единиц величин в соответствии с техническим заданием, в котором устанавливаются требования к метрологическим и техническим характеристикам эталонов единиц величин, а также этапы их создания
значительное
34.
Создание эталонов единиц величин субъектов аккредитации в соответствии с техническим заданием или документом в области обеспечения единства измерений, устанавливающим требования к метрологическим и техническим характеристикам
значительное
35.
Исключение ранее утвержденного государственного эталона единиц величин из числа государственных или перевод в более низкий разряд только по результатам экспериментальных исследований или в случае создания и утверждения нового государственного эталона, с более высокими метрологическими характеристиками
грубое
36.
Регистрация в реестре государственной системы обеспечения единства измерений государственных эталонов единиц величин
грубое
37.
Формирование и утверждение перечня эталонов единиц величин по форме, согласно приложению к правилам создания, утверждения, хранения, применения и сличения государственных эталонов единиц величин и эталонов единиц величин субъектов аккредитации
грубое
38.
Субъекты аккредитации в случае внесения изменений в утвержденный перечень эталонов единиц величин в течение 30 (тридцать) рабочих дней со дня внесения изменений направляют соответствующие сведения в Государственный научный метрологический центр
значительное
39.
Применение государственных эталонов единиц величин для работ, связанных с воспроизведением, хранением и передачей размеров единиц величин, сличениями эталонов единиц величин, а также для научно-исследовательских работ
значительное
40.
Хранение и применение Государственных эталонов единиц величин осуществляется в соответствии с нормативным документом по стандартизации, эталонов единиц величин субъектов аккредитации в соответствии с руководством по эксплуатации или соответствующим разделом технического описания
значительное
41.
Субъекты аккредитации осуществляют ведение журнала, в котором регистрируются работы, проведенные на эталоне единиц величин, в том числе профилактические и ремонтные работы
значительное
42.
Поверочные лаборатории передают данные о поверяемых средствах измерений по результатам проведенной поверки средств измерений через личный кабинет информационной системы Государственного научного метрологического центра
грубое
43.
Наличие первичной поверки на средства измерений, прошедшие испытания для целей утверждения типа и на соответствие утвержденному типу, и внесенные в реестр государственной системы обеспечения единства измерений, а также выпускаемые из производства и после ремонта
грубое
44.
Проведение периодической поверки средств измерений, находящихся в эксплуатации
грубое
45.
Проведение внеочередной поверки при эксплуатации средств измерений до окончания срока действия сертификата о поверке средств измерений
грубое
46.
Проведение инспекционной поверки средств измерений при осуществлении государственного метрологического контроля и метрологического контроля для установления их исправности, правильности результатов последней поверки, уточнения принятой периодичности и установления правильности эксплуатации средств измерений
значительное
47.
Проведение экспертной поверки, при возникновении спорных вопросов по метрологическим характеристикам, исправности средств измерений и пригодности их к эксплуатации
значительное
48.
Наличие прослеживаемости применяемых для поверки эталонов единиц величин, поверяемых средств измерений до государственных эталонов единиц величин Республики Казахстан
грубое
49.
Осуществление поверки средств измерений аттестованными поверителями аккредитованных юридических лиц в соответствии с методикой поверки средств измерений на договорных условиях
грубое
50.
Поверка средств измерений на основании заявки владельца (пользователя) средства измерений, изготовителя средств измерений, государственных органов
значительное
51.
Поверка средств измерений в стационарных или передвижных поверочных лабораториях, непосредственно на местах расположения средств измерений (местах их изготовления, ремонта или эксплуатации)
значительное
52.
Средства измерений на поверку представляются расконсервированными, очищенными от грязи пыли, вместе с паспортом, техническим описанием, инструкцией по эксплуатации, методикой поверки и сертификатом о поверке средств измерений (при наличии), а также необходимыми комплектующими устройствами
значительное
53.
Наличие поверки средств измерений в ограниченном диапазоне или для применяемого числа диапазонов величин (на средство измерений наносится заявителем отчетливая надпись или условное обозначение, определяющие область их применения)
значительное
54.
Оформление результатов первичной, периодической и внеочередной поверок средств измерений, осуществляемых в соответствии с методиками поверки средств измерений
грубое
55.
Срок действия сертификата о поверке средств измерений указывается с учетом периодичности поверки средства измерений
грубое
56.
Наличие извещения о непригодности к применению средства измерения
грубое
57.
Наличие сведений в поверочной лаборатории по передаче заявителю средства измерения с оформленным сертификатом или извещением о непригодности, а также передаче в Государственный научный метрологический центр сведений о поверенном средстве измерений для осуществления электронного учета данных о поверяемых средствах измерений
грубое
58.
Наличие заключения, по результатам экспертной поверки, проводимой по письменному обращению государственных органов, физических или юридических лиц при возникновении спорных вопросов по метрологическим характеристикам, об исправности средств измерений и пригодности средств измерений к эксплуатации и правильности эксплуатации средств измерений
значительное
59.
Признание результатов поверки средств измерений, проведенной в государстве-члене Евразийского экономического союза
значительное
60.
Признание первичной поверки средств измерений, проводимой лабораториями или иными подразделениями зарубежных фирм, выполняющими поверку (калибровку) средств измерений
значительное
61.
В случае выявления ошибок (опечаток) в сертификате о поверке средств измерений, допускается его замена с указанием номера и даты выдачи заменяемого сертификата о поверке средств измерений
значительное
62.
Установление периодичности поверки средств измерений (первичное значение) при проведении испытаний для целей утверждения типа или метрологической аттестации
грубое
63.
Назначение единого интервала между поверками (межповерочный интервал) при определении периодичности поверки для группы однотипных средств измерений для всех средств измерений данной группы
грубое
64.
При назначении периодичности поверки применяются критерии двух видов – нормируемые показатели метрологической надежности (нестабильности) средства измерений и экономический критерий оптимальности периодичности поверки, обеспечивающий максимальный экономический эффект эксплуатации средства измерений
значительное
65.
Внесение изменений периодичности поверки, на основе предложений Государственным научным метрологическим центром, заинтересованных физических или юридических лиц с учетом результатов поверки средств измерений при эксплуатации средств измерений
значительное
66.
Установление значения периодичности поверки в календарном времени для средства измерений, изменение метрологических характеристик которых обусловлено старением (не зависит от интенсивности эксплуатации средства измерений), и в значениях наработки для средства измерений, изменение метрологических характеристик которых является следствием износа элементов средств измерений (зависящего от интенсивности эксплуатации)
значительное
67.

1) өлшеулерді орындаудың референттік әдістемесін қамтитын құжат (өлшеулерді орындаудың референттік әдістемесін сипаттау);
2) өлшеулерге қойылатын белгіленген метрологиялық талаптарға өлшеулерді орындаудың референттік әдістемесінің сәйкестігі туралы қорытынды;
3) орындаушы басшысы бекіткен және теориялық және (немесе) эксперименттік зерттеулердің нәтижелерін қамтитын есеп;
4) өлшемдерді орындау әдістемесін метрологиялық аттестаттау туралы куәліктің көшірмесі
елеулі
29.
Метрологиялық аттестаттау туралы куәлікте тіркеу нөмірі мен тіркелген күнін көрсете отырып, "Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде өлшеулерді орындаудың референттік әдістемесі ретінде тіркелген" мөртабанының болуы
елеусіз
30.
Әзірлеушінің өлшеулерді орындаудың референттік әдістемесіне өзгерістер енгізу және аттестаттауға және бекітуге ұсыну
елеулі
31.
Олардың мөлшерлерін Қазақстан Республикасының аумағында шама бірліктерінің эталондарына, осы шамалардың өлшем құралдарына беру мақсатында шама бірліктерін (шама бірліктерінің еселік не үлестік мәндерін) жаңғыртуға және (немесе) сақтауға арналған шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарының болуы
өрескел
32.
Аккредиттеу субъектілерінде олардың мөлшерлерін осы шамалардың басқа өлшем құралдарына беру мақсатында шама бірліктерін (шама бірліктерінің еселік не үлестік мәндерін) жаңғыртуға және (немесе) сақтауға арналған шама бірліктері эталондарының болуы
өрескел
33.
Шама бірліктері эталондарының метрологиялық және техникалық сипаттамаларына қойылатын талаптар, сондай-ақ оларды құру кезеңдері белгіленетін техникалық тапсырмаға сәйкес шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарын жасау
елеулі
34.
Метрологиялық және техникалық сипаттамаларға қойылатын талаптарды белгілейтін техникалық тапсырмаға немесе өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы құжатқа сәйкес аккредиттеу субъектілерінің шама бірліктерінің эталондарын жасау
елеулі
35.
Шама бірліктерінің бұрын бекітілген мемлекеттік эталонын мемлекеттік эталон қатарынан алып тастау немесе эксперименттік зерттеулердің нәтижелері бойынша немесе неғұрлым жоғары метрологиялық сипаттамалары бар жаңа мемлекеттік эталон жасалған және бекітілген жағдайда ғана неғұрлым төмен разрядқа ауыстыру
өрескел
36.
Шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарын өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу
өрескел
37.
Аккредиттеу субъектілерінің шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарын және шама бірліктерінің эталондарын жасау, бекіту, сақтау, қолдану және салыстыру қағидаларына қосымшаға сәйкес нысан бойынша шама бірліктері эталондарының тізбесін қалыптастыру және бекіту
өрескел
38.
Аккредиттеу субъектілері шама бірліктері эталондарының бекітілген тізбесіне өзгерістер енгізілген жағдайда, өзгерістер енгізілген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде тиісті мәліметтерді Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа жібереді
елеулі
39.
Шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарын шама бірліктерінің мөлшерлерін жаңғыртуға, сақтауға және беруге, шама бірліктерінің эталондарын салыстыруға байланысты жұмыстар үшін, сондай-ақ ғылыми-зерттеу жұмыстары үшін қолдану
елеулі
40.
Шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарын сақтау және қолдану стандарттау жөніндегі нормативтік құжатқа, пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа немесе техникалық сипаттаманың тиісті бөліміне сәйкес аккредиттеу субъектілерінің шама бірліктерінің эталондарына сәйкес жүзеге асырылады
елеулі
41.
Аккредиттеу субъектілері шама бірліктерінің эталондарына жүргізілген жұмыстар, оның ішінде профилактикалық және жөндеу жұмыстары тіркелетін журнал жүргізуді жүзеге асырады
елеулі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
42-жол жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 158-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2026 № 23 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
42.
Салыстырып тексеру зертханалары өлшем құралдарына жүргізілген салыстырып тексеру нәтижелері бойынша салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректерді мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталықтың ақпараттық жүйесінің жеке кабинеті арқылы береді
өрескел
43.
Типті бекіту мақсаттары үшін сынақтардан өткен және өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген, сондай-ақ өндірістен және жөндеуден кейін шығарылатын өлшем құралдарына бастапқы тексерудің болуы
өрескел
44.
Пайдаланудағы өлшеу құралдарына мерзімді тексеру жүргізу
өрескел
45.
Өлшем құралдарын тексеру туралы сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін өлшем құралдарын пайдалану кезінде кезектен тыс тексеру жүргізу
өрескел
46.
Мемлекеттік метрологиялық бақылауды және метрологиялық бақылауды жүзеге асыру кезінде олардың дұрыстығын, соңғы тексеру нәтижелерінің дұрыстығын, қабылданған кезеңділікті нақтылауды және өлшеу құралдарын пайдаланудың дұрыстығын анықтау үшін өлшеу құралдарына инспекциялық тексеру жүргізу
елеулі
47.
Метрологиялық сипаттамалар, өлшем құралдарының жарамдылығы және олардың пайдалануға жарамдылығы бойынша даулы мәселелер туындаған кезде сараптамалық тексеру жүргізу
елеулі
48.
Салыстырып тексеру үшін қолданылатын шама бірліктерінің эталондарын, салыстырып тексерілетін өлшем құралдарын Қазақстан Республикасының шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарына дейін қадағалаудың болуы
өрескел
49.
Аккредиттелген заңды тұлғалардың аттестатталған салыстырып тексерушілерінің өлшем құралдарын салыстырып тексеруді шарт талаптарында өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдістемесіне сәйкес жүзеге асыруы
өрескел
50.
Өлшем құралдары иесінің (пайдаланушының), өлшем құралдарын дайындаушының, мемлекеттік органдардың өтінімі негізінде өлшем құралдарын тексеру
елеулі
51.
Стационарлық немесе жылжымалы тексеру зертханаларында өлшеу құралдарын тексеру,
тікелей өлшеу құралдары орналасқан жерлерде (оларды дайындау, жөндеу немесе пайдалану орындарында)
елеулі
52.
Өлшем құралдары паспортпен, техникалық сипаттамамен, пайдалану жөніндегі нұсқаулықпен, салыстырып тексеру әдістемесімен және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификатпен (болған кезде), сондай-ақ қажетті жиынтықтаушы құрылғылармен бірге қайта консервацияланып, шаң кірінен тазартылып ұсынылады
елеулі
53.
Өлшем құралдарын шектеулі диапазонда немесе шамалар диапазондарының қолданылатын саны үшін салыстырып тексерудің болуы (өтініш беруші өлшем құралына олардың қолданылу саласын айқындайтын анық жазба немесе шартты белгі қояды)
елеулі
54.
Өлшеу құралдарын тексеру әдістемелеріне сәйкес жүзеге асырылатын өлшеу құралдарын бастапқы, мерзімдік және кезектен тыс тексеру нәтижелерін ресімдеу
өрескел
55.
Өлшем құралдарын тексеру туралы сертификаттың қолданылу мерзімі өлшем құралдарын тексеру кезеңділігін ескере отырып көрсетіледі
өрескел
56.
Өлшеу құралдарын қолдануға жарамсыздығы туралы хабарламаның болуы
өрескел
57.
Салыстырып тексеру зертханасында өтініш берушіге ресімделген сертификаты немесе жарамсыздығы туралы хабарламасы бар өлшем құралын беру, сондай-ақ салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректерді электрондық есепке алуды жүзеге асыру үшін салыстырып тексерілген өлшем құралы туралы мәліметтерді Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа беру бойынша мәліметтердің болуы
өрескел
58.
Метрологиялық сипаттамалар бойынша даулы мәселелер туындаған кезде мемлекеттік органдардың, жеке немесе заңды тұлғалардың жазбаша өтініші бойынша жүргізілетін сараптамалық тексеру нәтижелері бойынша өлшем құралдарының жарамдылығы және өлшем құралдарының пайдалануға жарамдылығы және өлшем құралдарын пайдаланудың дұрыстығы туралы қорытындының болуы
елеулі
59.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте жүргізілген өлшем құралдарын тексеру нәтижелерін тану
елеулі
60.
Өлшеу құралдарын салыстырып тексеруді (калибрлеуді) орындайтын шетелдік фирмалардың зертханалары немесе өзге де бөлімшелері жүргізетін өлшеу құралдарын бастапқы салыстырып тексеруді тану
елеулі
61.
Өлшем құралдарын тексеру туралы сертификатта қателер (жаңылыс жазулар) анықталған жағдайда, өлшем құралдарын тексеру туралы ауыстырылатын сертификаттың нөмірі мен Берілген күнін көрсете отырып, оны ауыстыруға жол беріледі
елеулі
62.
Типті бекіту немесе метрологиялық аттестаттау мақсаттары үшін сынақтар жүргізу кезінде өлшем құралдарын тексеру кезеңділігін белгілеу (бастапқы мән)
өрескел
63.
Осы топтың барлық өлшеу құралдары үшін бір типті өлшеу құралдары тобы үшін тексеру кезеңділігін анықтау кезінде тексерулер арасындағы Бірыңғай аралықты (тексеру аралық интервал) тағайындау
өрескел
64.
Салыстырып тексерудің кезеңділігін тағайындау кезінде екі түрлі өлшемшарттар қолданылады-өлшем құралының метрологиялық сенімділігінің (тұрақсыздығының) нормаланатын көрсеткіштері және өлшем құралын пайдаланудың барынша экономикалық әсерін қамтамасыз ететін салыстырып тексеру кезеңділігінің оңтайлылығының экономикалық өлшемшарты
елеулі
65.
Өлшем құралдарын пайдалану кезінде өлшем құралдарын салыстырып тексеру нәтижелерін ескере отырып, мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталықтың, мүдделі жеке немесе заңды тұлғалардың ұсыныстары негізінде салыстырып тексеру мерзімділігіне өзгерістер енгізу
елеулі
66.
Метрологиялық сипаттамаларының өзгеруі қартаюмен (өлшеу құралдарын пайдалану қарқындылығына байланысты емес) байланысты болатын өлшеу құралдары үшін және метрологиялық сипаттамаларының өзгеруі өлшеу құралдары элементтерінің тозуының (пайдалану қарқындылығына байланысты)салдары болып табылатын өлшеу құралдары үшін істелген жұмыс мәндерінде күнтізбелік уақытта тексеру кезеңділігінің мәнін белгілеу
елеулі
67.

Установление значения периодичности поверки до 1 года в месяцах (эксплуатации или наработки) из ряда: 0,25; 0,5; 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11; 12; и свыше 12 месяцев в годах
значительное
68.
Назначение периодичности поверки осуществляется на основании моделирования зависимости показателей точности или метрологической надежности средств измерений от времени (наработки), прошедшего с момента последней поверки
значительное
69.
Представление документов в Государственный научный метрологический центр не менее чем за один месяц до истечения срока действия ранее выданного сертификата для переаттестации поверителя
значительное
70.
Наличие регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений поверителя, прошедшего аттестацию (переаттестацию) с указанием номера регистрации на сертификате об аттестации (переаттестации)
значительное
71.
Исключение из реестра государственной системы обеспечения единства измерений в срок пять рабочих дней со дня принятия решения об отзыве сертификата и направление уведомления в организацию
значительное
72.
Руководство организации, в которой работает поверитель, в срок трех рабочих дней со дня получения уведомления направляет сертификат в Государственный научный метрологический центр
значительное
73.
Для переаттестации поверителя документы представляются в Государственный научный метрологический центр не менее чем за один месяц до истечения срока действия ранее выданного сертификата
значительное
74.
По результатам метрологической экспертизы Государственный научный метрологический центр направляет разработчику нормативно правового акта заключение по метрологической экспертизе нормативного правового акта
грубое
75.
В случае утери сертификата поверитель:
1) опубликовывает в средствах массовой информации, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, сведения о признании недействительным сертификата с указанием номера, даты выдачи и срока действия сертификата;
2) подает заявление в Государственный научный метрологический центр о признании сертификата недействительным и о выдаче дубликата сертификата с указанием номера сертификата, даты выдачи, срока действия, с приложением документа, подтверждающего опубликование сведений о признании недействительным сертификата с указанием номера, даты выдачи и срока действия сертификата
значительное
76.
Выдача дубликата сертификата поверителя в срок 10 (десять) рабочих дней со дня подачи заявления в Государственный научный метрологический центр
значительное
77.
Направление заявления поверителем в Государственный научный метрологический центр о выдаче дубликата сертификата, с указанием номера сертификата, даты выдачи, срока действия с приложением испорченного оригинала сертификата в случае порчи сертификата
значительное
78.
На дубликате сертификата в правом верхнем углу указывается слово "Дубликат", с сохранением номера, даты выдачи и срока действия ранее выданного оригинала сертификата
значительное
79.
Использование годовых поверительных клейм в случаях, если для средства измерений установлен межповерочный интервал год и более
значительное
80.
Использование квартальных поверительных клейм, в случаях, если для средства измерений установлен межповерочный интервал менее одного года
значительное
81.
Индивидуальный знак поверителя средств измерений присваивается руководителем поверочной лаборатории и состоит из одного символа, обозначаемого буквой казахского или латинского алфавита
значительное
82.
Поверочные лаборатории, вновь аккредитованные на право поверки средств измерений, представляют заявку на изготовление поверительных клейм в Государственный научный метрологический центр после получения аттестата аккредитации
значительное
83.
Хранение поверительных клейм в поверочных лабораториях возлагается на уполномоченное лицо, утвержденное руководителем поверочной лаборатории, которое ведет журналы выдачи и приемки поверительных клейм
значительное
84.
Хранение поверительных клейм и журнала в несгораемом шкафу, доступ к которому имеет руководитель поверочной лаборатории или уполномоченное лицо
незначительное
85.
Ведение учета и проверки на ежеквартальной основе состояния поверительных клейм руководителем поверочной лаборатории
значительное
86.
Наличие в журнале отметки поверителя средств измерений, о сдаче неиспользованных поверительных клейм
значительное
87.
Наличие акта гашения и/или уничтожения поверительных клейм в случае повреждения или истечения срока применения поверительных клейм
значительное
88.
Соответствие поверительных клейм нижеследующим способам нанесения:

Тексеру кезеңділігінің мәнін 1 жылға дейін айлармен (пайдалану немесе істелген жұмыс) қатардан белгілеу: 0,25; 0,5; 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11; 12; және жылдармен 12 айдан астам
елеулі
68.
Тексеру кезеңділігін тағайындау өлшеу құралдарының дәлдік көрсеткіштерінің немесе метрологиялық сенімділігінің соңғы тексеру сәтінен өткен уақытқа (істелген жұмыстарға) тәуелділігін модельдеу негізінде жүзеге асырылады
елеулі
69.
Салыстырып тексерушіні қайта аттестаттау үшін бұрын берілген сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін кемінде бір ай бұрын мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа құжаттарды ұсыну
елеулі
70.
Аттестаттау (қайта аттестаттау) туралы сертификатта тіркеу нөмірін көрсете отырып, аттестаттаудан (қайта аттестаттаудан) өткен салыстырып тексерушінің өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркелген болуы
елеулі
71.
Сертификатты кері қайтарып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесін тізілімнен шығару және ұйымға хабарлама жіберу
елеулі
72.
Салыстырып тексеруші жұмыс істейтін ұйымның басшылығы хабарламаны алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сертификатты мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа жібереді
елеулі
73.
Салыстырып тексерушіні қайта аттестаттау үшін құжаттар бұрын берілген сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін кемінде бір ай бұрын мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа ұсынылады
елеулі
74.
Метрологиялық сараптама нәтижелері бойынша Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталық нормативтік құқықтық актіні әзірлеушіге нормативтік құқықтық актінің метрологиялық сараптамасы бойынша қорытынды жібереді
өрескел
75.
Сертификат жоғалған жағдайда салыстырып тексеруші:
1) сертификаттың нөмірін, берілген күнін және қолданылу мерзімін көрсете отырып, сертификаттың жарамсыз деп танылғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды;
2) сертификатты жарамсыз деп тану туралы және сертификаттың нөмірін, берілген күнін, қолданылу мерзімін көрсете отырып, сертификаттың жарамсыз деп танылғаны туралы мәліметтердің жарияланғанын растайтын құжатты қоса бере отырып, сертификаттың жарамсыз деп танылғаны туралы және сертификаттың қолданылу мерзімі туралы Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа өтініш береді
елеулі
76.
Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа өтініш берілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні мерзімінде салыстырып тексеруші сертификатының телнұсқасын беру
елеулі
77.
Салыстырып тексерушінің мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа сертификаттың нөмірін, берілген күнін, қолданылу мерзімін көрсете отырып, сертификат бүлінген жағдайда сертификаттың бүлінген түпнұсқасын қоса бере отырып, сертификаттың телнұсқасын беру туралы өтінішті жолдауы
елеулі
78.
Сертификаттың телнұсқасының жоғарғы оң жақ бұрышында бұрын берілген сертификат түпнұсқасының нөмірін, берілген күнін және қолданылу мерзімін сақтай отырып, "Телнұсқа" деген сөз көрсетіледі
елеулі
79.
Егер өлшеу құралдары үшін бір жыл және одан да көп уақыт аралық белгіленген жағдайда жылдық салыстырып тексеру таңбаларын пайдалану
елеулі
80.
Егер өлшеу құралдары үшін тексеру аралығы бір жылдан кем болса, тоқсандық салыстырып тексеру таңбаларын пайдалану
елеулі
81.
Өлшем құралдарын салыстырып тексерушінің жеке белгісін салыстырып тексеру зертханасының басшысы береді және ол қазақ немесе латын әліпбиінің әрпімен белгіленетін бір символдан тұрады
елеулі
82.
Өлшем құралдарын салыстырып тексеру құқығына жаңадан аккредиттелген салыстырып тексеру зертханалары аккредиттеу аттестатын алғаннан кейін мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа салыстырып тексеру таңбаларын дайындауға өтінім береді
елеулі
83.
Салыстырып тексеру зертханаларында салыстырып тексеру таңбаларын сақтау салыстырып тексеру таңбаларын беру және қабылдау журналдарын жүргізетін салыстырып тексеру зертханасының басшысы бекіткен уәкілетті адамға жүктеледі
елеулі
84.
Салыстырып тексеру таңбалары мен журналды салыстырып тексеру зертханасының басшысы немесе уәкілетті тұлға қол жеткізе алатын жанбайтын шкафта сақтау
елеусіз
85.
Салыстырып тексеру зертханасы басшысының тоқсан сайынғы негізде салыстырып тексеру таңбаларының жай-күйін есепке алуды және тексеруді жүргізуі
елеулі
86.
Журналда өлшем құралдарын салыстырып тексеруші белгісінің болуы, пайдаланылмаған салыстырып тексеру таңбаларын тапсыру туралы
елеулі
87.
Салыстырып тексеру таңбалары бүлінген немесе қолдану мерзімі өткен жағдайда салыстырып тексеру таңбаларын жою және/немесе жою актісінің болуы
елеулі
88.
Салыстырып тексеру таңбаларының қолданудың мынадай тәсілдеріне сәйкестігі:

1) ударный (металлическое и латунное клейма);
2) наклеивание (самоклеящийся лейбл);
3) пломбирование (пластиковая пломба).
значительное
89.
Метрологическая экспертиза проектов и действующих нормативных правовых актов, технических регламентов, а также проектов межгосударственных и национальных стандартов (за исключением стандартов, разрабатываемых на основе международных и региональных стандартов с идентичной степенью соответствия), содержащих требования к измерениям, средствам измерений, в том числе стандартным образцам является обязательной и проводится Государственным научным метрологическим центром
грубое
90.
Наличие метрологической экспертизы стандартов на продукцию и услуги, работы (процессы), методы контроля (испытаний, измерений, анализа) которые устанавливают:
1) требования к характеристикам точности измерений, достоверности измерительного контроля;
2) требования к методикам выполнения измерений, средствам измерений, стандартным образцам, аттестованным смесям;
3) методики выполнения измерений, анализа, испытаний и измерительного контроля;
4) данные о свойствах веществ и материалов, в том числе стандартные справочные данные;
5) применение стандартных образцов;
6) методики поверки и калибровки средств измерений.
грубое
91.
Решение об утверждении типа стандартного образца принимается уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование в области технического регулирования и метрологии на основании положительных результатов метрологической экспертизы, проводимой Государственным научным метрологическим центром, и удостоверяется сертификатом об утверждении типа стандартного образца
грубое
92.
Для проведения метрологической экспертизы документов по разработке стандартного образца заявитель направляет в Государственный научный метрологический центр следующие документы:
1) заявление с указанием наименования, назначения и области применения стандартного образца;
2) техническое задание на разработку стандартного образца;
3) научно-технический отчет, содержащий сведения о результатах работ по пунктам технического задания;
4) копии или реквизиты документов, подтверждающих поверку средств измерений и/или аттестацию методики выполнения измерения, использованных для определения аттестованных значений;
5) два экземпляра проектов описания типа стандартного образца, паспорт стандартного образца, этикетку стандартного образца;
6) один экземпляр стандартного образца или его фотографию
значительное
93.
Передача данных поверочной лабораторией о поверяемых средствах измерений по результатам проведенной поверки средств измерений через личный кабинет информационной системы Государственного научного метрологического центра
грубое
94.
Разработка методики поверки:

1) соққы (металл және жез таңбасы);
2) желімдеу (өздігінен жабысатын жапсырма);
3) пломбалау (пластикалық пломба)
елеулі
89.
Өлшеулерге, өлшем құралдарына, оның ішінде стандартты үлгілерге қойылатын талаптарды қамтитын жобаларға және қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге, техникалық регламенттерге, сондай-ақ мемлекетаралық және ұлттық стандарттар жобаларына (сәйкестік дәрежесі ұқсас халықаралық және өңірлік стандарттар негізінде әзірленетін стандарттарды қоспағанда) метрологиялық сараптама міндетті болып табылады және оны мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталық жүргізеді
өрескел
90.
Өнім мен көрсетілетін қызметтерге, жұмыстарға (процестерге), бақылау (сынау, өлшеу, талдау) әдістеріне арналған стандарттардың метрологиялық сараптамасының болуы:
1) өлшеу дәлдігінің, өлшеу бақылауының анықтығының сипаттамаларына қойылатын талаптар;
2) өлшеулерді орындау әдістемелеріне, өлшем құралдарына, стандартты үлгілерге, аттестатталған қоспаларға қойылатын талаптар;
3) өлшеулерді, талдауды, сынақтарды және өлшемдік бақылауды орындау әдістемелері;
4) заттар мен материалдардың қасиеттері туралы деректер, оның ішінде стандартты анықтамалық деректер;
5) стандартты үлгілерді қолдану;
6) өлшеу құралдарын тексеру және калибрлеу әдістемелері.
өрескел
91.
Стандартты үлгінің типін бекіту туралы шешімді мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталық жүргізетін метрологиялық сараптаманың оң нәтижелері негізінде Техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган қабылдайды және стандартты үлгінің типін бекіту туралы сертификатпен куәландырылады
өрескел
92.
Стандартты үлгіні әзірлеу жөніндегі құжаттарға метрологиялық сараптама жүргізу үшін өтініш беруші мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа мынадай құжаттарды жібереді:
1) стандартты үлгінің атауы, мақсаты және қолданылу саласы көрсетілген өтініш;
2) стандартты үлгіні әзірлеуге арналған техникалық тапсырма;
3) Техникалық Тапсырманың тармақтары бойынша жұмыстардың нәтижелері туралы мәліметтерді қамтитын ғылыми-техникалық есеп;
4) аттестатталған мәндерді анықтау үшін пайдаланылған өлшем құралдарын тексеруді және/немесе өлшеуді орындау әдістемесін аттестаттауды растайтын құжаттардың көшірмелері немесе деректемелері;
5) стандартты үлгінің типін сипаттау жобаларының екі данасы, стандартты үлгінің паспорты, стандартты үлгінің затбелгісі;
6) стандартты үлгінің бір данасы немесе оның фотосуреті.
елеулі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
93-жол жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 158-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2026 № 23 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
93.
Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталықтың ақпараттық жүйесінің жеке кабинеті арқылы өлшем құралдарына жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша салыстырып тексеру зертханасының салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректерді беруі
өрескел
94.
Тексеру әдістемесін әзірлеу:

1) предприятиями-разработчиками (изготовителями) средств измерений, при подготовке средств измерений к производству и выпуску в обращение в Республике Казахстан;
2) пользователями средств измерений при их эксплуатации;
3) физическими и юридическими лицами по заявке пользователя или изготовителя
значительное
95.
Соответствие количества фасованной и расфасованной продукции количеству продукции, указанной на упаковке и (или) в товарно-сопроводительных документах, документах, подтверждающий факт приобретения продукции
грубое
96.
Соответствие массы, объема, расхода или других величин, характеризующих количество отчуждаемой продукции количеству продукции, указанной на упаковке и (или) в товарно-сопроводительных документах, в том числе документах, подтверждающий факт приобретения продукции
грубое
97.
Использование исправных средств измерений, погрешность которых не превышает допустимой погрешности данных средств измерений, при совершении торговых операций расфасованной продукции при ее реализации и продукции отчуждаемой
грубое
Приложение 2
к критериям оценки степени
риска для отбора субъектов
(объектов) контроля в области
обеспечения единства измерений
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям

1) Қазақстан Республикасында өлшем құралдарын өндіруге және айналысқа шығаруға дайындау кезінде өлшем құралдарын әзірлеуші кәсіпорындар (дайындаушылар) ;
2) өлшем құралдарын пайдаланушылар оларды пайдалану кезінде;
3) пайдаланушының немесе дайындаушының өтінімі бойынша жеке және заңды тұлғалар
елеулі
95.
Буып-түйілген және өлшеп-оралған өнім санының орамада және (немесе) тауар-ілеспе құжаттарда, өнімді сатып алу фактісін растайтын құжаттарда көрсетілген өнім санына сәйкестігі
өрескел
96.
Иеліктен шығарылатын өнім массасының, көлемінің, шығысының немесе санын сипаттайтын басқа да шамалардың орамада және (немесе) тауар-ілеспе құжаттарда, оның ішінде өнімді сатып алу фактісін растайтын құжаттарда көрсетілген өнім санына сәйкестігі
өрескел
97.
Өлшеп оралған өнімді сату және иеліктен шығарылатын өнімді сату кезінде сауда операцияларын жасау кезінде қателігі осы өлшеу құралдарының рұқсат етілген қателігінен аспайтын жарамды өлшеу құралдарын пайдалану
өрескел
Өлшем бірлігін қамтамасыз
ету саласындағы бақылау
субъектілерін (объектілерін)
іріктеу үшін тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
Субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі

Сноска. Критерии оценки дополнены приложением 2 в соответствии с совместным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 13.06.2023 № 225-НҚ и Министра национальной экономики РК от 13.06.2023 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
в области обеспечения единства измерений в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении субъектов (объектов) контроля осуществляющих виды деятельности, связанные с применением средств измерений, методик выполнения измерений, установленных перечнями измерений, относящихся к государственному регулированию и нормативными правовыми актами
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
условие 1/значение
условие 2/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1
Непредставление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля без посещения субъектов (объектов) контроля
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
100 баллов
0
Факт отсутствия
0%

Ескерту. Өлшемшарттар 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 13.06.2023 № 225-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2023 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес өлшем құралдарын, мемлекеттік реттеуге және нормативтік құқықтық актілерге жататын өлшем тізбелерінде белгіленген өлшемдерді орындау әдістемелерін қолдануға байланысты қызмет түрлерін жүзеге асыратын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында
№ р/р
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (сомасы 100 балдан аспауы тиіс), wi
1-шарт / мәні
2-шарт / мәні
1
2
3
4
5
Барумен профилактикалық бақылау үшін
1
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бармай-ақ жүргізілген профилактикалық бақылау шеңберінде берілген ұсынымның орындалуы бойынша ақпарат ұсынбау
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері
100 балл
0
Жоқ болу фактісі
0%

100%
1) Показатели субъективных критериев определяются для однородных групп субъектов (объектов) контроля в каждой сфере государственного контроля.
2) В графе 2 указывается показатель субъективного критерия.
3) В графе 3 указываются приоритетные источники информации.
4) В графе 4 указывается удельный вес по значимости показателя субъективного критерия в баллах. Сумма всех строк по данной графе не должно превышать 100 баллов.
5) В графе 5 указываются условия учета показателя субъективного критерия в расчете степени риска по субъективным критериям и числовые значения показателей субъективных критериев, соответствующие каждому условию. Числовые значения указываются в процентах от 0 до 100, в зависимости от повышения риска. Допустимые значения показателей субъективных критериев регламентируются нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Приложение 2
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 марта 2022 года № 24 и
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 14 марта 2022 года № 139-НҚ
Примечание ИЗПИ!
В приложении 2 предусматривается изменение совместным приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 03.04.2026 № 158-НҚ и и.о. Министра национальной экономики РК от 03.04.2026 № 23 (вводится в действие с 12.07.2026).
Проверочный лист в области обеспечения единства измерений в отношении субъектов (объектов) контроля, осуществляющих виды деятельности, связанные с измерениями, применением средств измерений и эталонов единиц величин, стандартных образцов, методик выполнения измерений, методик поверки средств измерений установленных перечнями измерений, относящихся к государственному регулированию техническими регламентами, а также связанные с установлением соответствия количества фасованной изготовителем или продавцом продукции в упаковках любого вида, а также расфасованной продукции при ее реализации и продукции, отчуждаемой при совершении торговых операций
Сноска. Приложение 2 – в редакции совместного приказа и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 518-НҚ и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 142 (вводится в действие с 01.01.2023).
Государственный орган, назначивший проверку/
профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
__________________________________ _____________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
№, дата Наименование субъекта (объекта) контроля
__________________________________ ____________________________
(Индивидуальный идентификационный номер),
бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Наличие поверки средств измерений, перед выпуском в обращение, после ремонта, в период эксплуатации удостоверенной оттиском поверительного клейма
2.
Наличие метрологически аттестованных и зарегистрированных в реестре Государственной системы обеспечения единства измерений методик выполнения измерений, применяемых при измерениях
3.
Наличие сертификата об утверждении типа средств измерений установленного образца.
4.
Наличие сертификата о метрологической аттестации средств измерений установленного образца, срок действия которого устанавливается при его выдаче, для средств измерений, выпускаемых в обращение в единичных экземплярах
5.
Наличие калибровки эталонов единиц величин, поверки или калибровки средств измерений для передачи размеров единиц величин от государственных эталонов единиц величин, а в случае отсутствия в Республике Казахстан государственных эталонов единиц величин – от национальных эталонов единиц величин других государств, степень эквивалентности которых подтверждена в базе данных ключевых сличений Международного бюро мер и весов
6.
Наличие сличения Государственных эталонов единиц величин с эталонами единиц величин Международного бюро мер и весов и национальными эталонами единиц величин других государств
7.
Наличие применяемых методик выполнения измерений при испытаниях объектов исследований с целью оценки их параметров с установленной точностью, а также для проведения учетных операций
8.
Наличие методики выполнения измерении в виде национального стандарта
9.
Проведение метрологической аттестации методики выполнения измерений проводимые с целью установления (подтверждения) предъявляемых к ней метрологических требований
10.
Осуществление метрологической аттестации методики выполнения измерений в Государственном научном метрологическом центре, юридическими лицами, аккредитованными на проведение работ по метрологической аттестации методик выполнения измерений
11.
Наличие метрологической аттестации методики выполнения измерений прошедшей экспертизу представленного комплекта документов на предмет подтверждения соответствия методики выполнения измерений установленным требованиям путем оценивания правильности (обоснованности):

100%
1) Субъективті өлшемшарттардың көрсеткіштері мемлекеттік бақылау әрбір саласындағы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті топтары үшін айқындалады.
2) 2-бағанда субъективті өлшемшарт көрсеткіші көрсетіледі.
3) 3-бағанда ақпараттың басым көздері көрсетіледі.
4) 4-бағанда балдардағы субъективті өлшемшарт көрсеткішінің маңыздылығы бойынша үлес салмағы көрсетіледі. Осы баған бойынша барлық жолдардың сомасы 100 балдан аспауға тиіс.
5) 5-бағанда субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін есептеуде субъективті өлшемшарт көрсеткішін есепке алу шарттары және әрбір шартқа сәйкес келетін субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің сандық мәндері көрсетіледі. Сандық мәндер тәуекелдің жоғарылауына байланысты 0-ден 100-ге дейінгі пайызбен көрсетіледі. Субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің жол берілетін мәндері Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен регламенттеледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 15 наурыздағы
№ 24 мен
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Сауда және
интеграция министрі
2022 жылғы 14 наурыздағы
№ 139-НҚ бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Техникалық регламенттермен мемлекеттік реттеуге жататын өлшем тізбелерінде белгіленген өлшеулерге, өлшем құралдары мен шама бірліктерінің эталондарын, стандартты үлгілерді, өлшемдерді орындау әдістемелерін, өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдістемелерін қолдануға байланысты, сондай-ақ дайындаушы немесе сатушы өлшеп-ораған кез келген түрдегі қаптамадағы өнімнің, сондай-ақ өткізу кезіндегі өлшеніп-оралған өнімнің және сауда операцияларын жасау кезінде иеліктен шығарылатын өнім санының сәйкестігін анықтауға байланысты қызмет түрлерін жүзеге асыратын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 30.12.2022 № 518-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.12.2022 № 142 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _____________________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/ профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт_____________________________________________
(№, күні) Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы_____________________________
__________________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі) бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес- сәйкестендіру
нөмірі
Орналасқан жерінің мекенжайы:
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Айналысқа шығарар алдында, жөндеуден кейін, пайдалану кезеңінде салыстырып тексеру таңбасының куәландырылған бедерімен өлшем құралдарын салыстырып тексерудің болуы
2.
Метрологиялық аттестатталған және өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркелген өлшеулер кезінде қолданылатын өлшеулерді орындау әдістемелерінің болуы
3.
Белгіленген үлгідегі өлшеу құралдарының типін бекіту туралы сертификаттың болуы
4.
Айналысқа бір данада шығарылатын өлшем құралдары үшін қолданылу мерзімі оны беру кезінде белгіленетін белгіленген үлгідегі өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификаттың болуы
5.
Шама бірліктерінің эталондарын калибрлеудің, шама бірліктерінің мөлшерлерін шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарынан беру үшін өлшем құралдарын салыстырып тексерудің немесе калибрлеудің, ал Қазақстан Республикасында шама бірліктерінің мемлекеттік эталондары болмаған жағдайда – баламалылық дәрежесі Халықаралық өлшемдер мен салмақтар бюросының негізгі салғастыруларының дерекқорында расталған басқа мемлекеттердің шама бірліктерінің ұлттық эталондарынан болуы
6.
Шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарын халықаралық өлшем және салмақ бюросының шама бірліктерінің эталондарымен және басқа мемлекеттердің шама бірліктерінің ұлттық эталондарымен салыстырудың болуы
7.
Белгіленген дәлдікпен олардың параметрлерін бағалау мақсатында, сондай-ақ есепке алу операцияларын жүргізу үшін зерттеу объектілерін сынау кезінде өлшемдерді орындаудың қолданылатын әдістемелерінің болуы
8.
Ұлттық стандарт түрінде өлшемдерді орындау әдістемесінің болуы
9.
Оған қойылатын метрологиялық талаптарды белгілеу (растау) мақсатында жүргізілетін өлшемдерді орындау әдістемесіне метрологиялық аттестаттау жүргізу
10.
Өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттау бойынша жұмыстарды жүргізуге аккредиттелген заңды тұлғалардың мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталықта өлшемдерді орындау әдістемесін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыруы
11.
Ұсынылған құжаттар жиынтығының дұрыстығын (негізділігін)бағалау арқылы өлшеулерді орындау әдістемесінің белгіленген талаптарға сәйкестігін растау мәніне сараптамадан өткен өлшеулерді орындау әдістемесін метрологиялық аттестаттаудың болуы: