О внесении изменений и дополнения в некоторые постановления акимата Кызылординской области
Постановление акимата Кызылординской области от 2 февраля 2021 года № 194. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 2 февраля 2021 года № 8139. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 22 октября 2025 года № 201
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 22.10.2025 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 116 Кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года "Водный кодекс Республики Казахстан" и пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" акимат Кызылординской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых постановлений акимата Кызылординской области, в которые вносятся изменения и дополнение.
2. Государственному учреждению "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Кызылординской области", акиматам города Кызылорда и районов в установленном законодательством порядке принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Кызылординской области Жаханова Б.Д.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Аким Кызылординской области Г. Абдыкаликова
"СОГЛАСОВАНО"
Республиканское государственное
учреждение "Арало-Сырдарьинская
бассейновая инспекция по
регулированию использования и
охране водных ресурсов
Комитета по водным ресурсам
Министерства экологии, геологии и
природных ресурсов Республики
Казахстан"
"СОГЛАСОВАНО"
Республиканское государственное
учреждение "Департамент санитарно
-эпидемиологического контроля
Кызылординской области Комитета
санитарно – эпидемиологического
контроля Министерства
здравоохранения Республики
Казахстан"
"СОГЛАСОВАНО"
Республиканское государственное
учреждение "Департамент экологии по
Кызылординской области Комитета
экологического регулирования и
контроля Министерства экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан"
"СОГЛАСОВАНО"
Государственное учреждение
"Управление земельных отношений
Кызылординской области"
Утверждено постановлением
акимата Кызылординской области
от 2 февраля 2021 года № 194
Перечень некоторых постановлений акимата Кызылординской области, в которые вносятся изменения и дополнение
1. Внести в постановление акимата Кызылординской области от 29 декабря 2015 года № 283 "Об установлении водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования реки Сырдарьи на территориях Шиелийского и Сырдарьинского районов Кызылординской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 5340, опубликовано 13 февраля 2016 года в газетах "Сыр бойы" и "Кызылординские вести" и 17 марта 2016 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет") следующие изменения и дополнение:
пункт 1 указанного постановления изложить в следующей редакции:

Қызылорда облысы әкімдігінің кейбір қаулыларына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қызылорда облысы әкімдігінің 2021 жылғы 2 ақпандағы № 194 қаулысы. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2021 жылғы 2 ақпанда № 8139 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының Су кодексі" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Кодексінің 116-бабының 2-тармағына және "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәуірдегі Заңының 50-бабының 2-тармағына сәйкес Қызылорда облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қызылорда облысы әкімдігінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. "Қызылорда облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі және Қызылорда қаласы мен аудан әкімдіктері заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қызылорда облысы әкімінің орынбасары Б.Д. Жахановқа жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда облысының әкімі Г. Абдыкаликова
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қазақстан Республикасы Экология,
геология және табиғи ресурстар
министрлігі Су ресурстары комитетінің
Су ресурстарын пайдалануды реттеу
және қорғау жөніндегі Арал-Сырдария
бассейндік инспекциясы" республикалық
мемлекеттік мекемесі
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қазақстан Республикасының Денсаулық
сақтау министрлігі Санитариялық-
эпидемиологиялық бақылау комитеті
Қызылорда облысының санитариялық-
эпидемиологиялық бақылау департаменті"
республикалық мемлекеттік мекемесі
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қазақстан Республикасы Экология,
геология және табиғи ресурстар
министрлігі Экологиялық реттеу және
бақылау комитетінің Қызылорда облысы
бойынша Экология департаменті"
республикалық мемлекеттік мекемесі
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қызылорда облысының жер қатынастары
басқармасы" мемлекеттік мекемесі
Қызылорда облысы әкімдігінің
2021 жылғы 2 ақпандағы № 194
қаулысымен бекітілген
Қызылорда облысы әкімдігінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Қызылорда облысының Шиелі және Сырдария аудандары аумағындағы Сырдария өзенінің су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылықта пайдалану режимін белгілеу туралы" Қызылорда облысы әкімдігінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 283 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 5340 нөмірімен тіркелген, "Сыр бойы" және "Кызылординские вести" газеттерінде 2016 жылғы 13 ақпанда және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 17 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулының 1-тармағы келесі редакцияда жазылсын:

"1. На основании утвержденной проектной документации установить:
1) водоохранные зоны и полосы реки Сырдарьи на территориях Шиелийского и Сырдарьинского районов Кызылординской области согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос реки Сырдарьи на территориях Шиелийского и Сырдарьинского районов Кызылординской области согласно приложению 2 к настоящему постановлению.";
указанное постановление дополнить приложением 1 согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Внести в постановление акимата Кызылординской области от 29 декабря 2015 года № 284 "Об установлении водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования реки Сырдарьи на территориях Аральского, Казалинского и Кармакшинского районов Кызылординской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 5341, опубликовано 13 февраля 2016 года в газетах "Сыр бойы" и "Кызылординские вести" и 17 марта 2016 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет") следующие изменения и дополнение:
пункт 1 указанного постановления изложить в следующей редакции:
"1. На основании утвержденной проектной документации установить:
1) водоохранные зоны и полосы реки Сырдарьи на территориях Аральского, Казалинского и Кармакшинского районов Кызылординской области согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос реки Сырдарьи на территориях Аральского, Казалинского и Кармакшинского районов Кызылординской области согласно приложению 2 к настоящему постановлению.";
указанное постановление дополнить приложением 1 согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
приложение к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
3. Внести в постановление акимата Кызылординской области от 29 декабря 2015 года № 285 "Об установлении водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования реки Сырдарьи на территориях Жанакорганского и Жалагашского районов Кызылординской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 5331, опубликовано 11 февраля 2016 года в газетах "Сыр бойы" и "Кызылординские вести" и 4 марта 2016 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет") следующие изменения и дополнение:
пункт 1 указанного постановления изложить в следующей редакции:

"1. Бекітілген жобалау құжаттамасы негізінде белгіленсін:
1) осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Қызылорда облысының Шиелі және Сырдария аудандары аумағындағы Сырдария өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері;
2) осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес Қызылорда облысының Шиелі және Сырдария аудандары аумағындағы Сырдария өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шаруашылықта пайдалану режимі.";
көрсетілген қаулы осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес 1-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген қаулының қосымшасы осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Қызылорда облысының Арал, Қазалы және Қармақшы аудандары аумағындағы Сырдария өзенінің су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылықта пайдалану режимін белгілеу туралы" Қызылорда облысы әкімдігінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 284 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 5341 нөмірімен тіркелген, "Сыр бойы" және "Кызылординские вести" газеттерінде 2016 жылғы 13 ақпанда және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 17 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулының 1-тармағы келесі редакцияда жазылсын:
"1. Бекітілген жобалау құжаттамасы негізінде белгіленсін:
1) осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Қызылорда облысының Арал, Қазалы және Қармақшы аудандары аумағындағы Сырдария өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері;
2) осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес Қызылорда облысының Арал, Қазалы және Қармақшы аудандары аумағындағы Сырдария өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шаруашылықта пайдалану режимі.";
көрсетілген қаулы осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес 1-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген қаулының қосымшасы осы қаулының 4-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
3. "Қызылорда облысының Жаңақорған және Жалағаш аудандары аумағындағы Сырдария өзенінің су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылықта пайдалану режимін белгілеу туралы" Қызылорда облысы әкімдігінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 285 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 5331 нөмірімен тіркелген, "Сыр бойы" және "Кызылординские вести" газеттерінде 2016 жылғы 11 ақпанда және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 4 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулының 1-тармағы келесі редакцияда жазылсын:

"1. На основании утвержденной проектной документации установить:
1) водоохранные зоны и полосы реки Сырдарьи на территориях Жанакорганского и Жалагашского районов Кызылординской области согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос реки Сырдарьи на территориях Жанакорганского и Жалагашского районов Кызылординской области согласно приложению 2 к настоящему постановлению.";
указанное постановление дополнить приложением 1 согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
приложение к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему постановлению.
4. Внести в постановление акимата Кызылординской области от 24 февраля 2017 года № 720 "Об установлении водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования реки Сырдарьи на территории города Кызылорды Кызылординской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 5758, опубликовано 19 марта 2017 года в газетах "Сыр бойы" и "Кызылординские вести" и 27 марта 2017 года в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнение:
пункт 1 указанного постановления изложить в следующей редакции:
"1. На основании утвержденной проектной документации установить:
1) водоохранные зоны и полосы реки Сырдарьи на территории города Кызылорды Кызылординской области согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос реки Сырдарьи на территории города Кызылорды Кызылординской области согласно приложению 2 к настоящему постановлению.";
указанное постановление дополнить приложением 1 согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
приложение к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению 8 к настоящему постановлению.
5. Внести в постановление акимата Кызылординской области от 22 октября 2018 года № 1247 "Об установлении водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 6481 и опубликовано 30 октября 2018 года в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
приложение 2 к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению 9 к настоящему постановлению.
6. Внести в постановление акимата Кызылординской области от 18 февраля 2019 года № 1335 "Об установлении водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 6702 и опубликовано 1 марта 2019 года в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:

"1. Бекітілген жобалау құжаттамасы негізінде белгіленсін:
1) осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Қызылорда облысының Жаңақорған және Жалағаш аудандары аумағындағы Сырдария өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері;
2) осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес Қызылорда облысының Жаңақорған және Жалағаш аудандары аумағындағы Сырдария өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шаруашылықта пайдалану режимі.";
көрсетілген қаулы осы қаулының 5-қосымшасына сәйкес 1-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген қаулының қосымшасы осы қаулының 6-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
4. "Қызылорда облысының Қызылорда қаласы аумағындағы Сырдария өзенінің су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылықта пайдалану режимін белгілеу туралы" Қызылорда облысы әкімдігінің 2017 жылғы 24 ақпандағы № 720 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 5758 нөмірімен тіркелген, "Сыр бойы" және "Кызылординские вести" газеттерінде 2017 жылғы 19 наурызда және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 27 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулының 1-тармағы келесі редакцияда жазылсын:
"1. Бекітілген жобалау құжаттамасы негізінде белгіленсін:
1) осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Қызылорда облысының Қызылорда қаласы аумағындағы Сырдария өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері;
2) осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес Қызылорда облысының Қызылорда қаласы аумағындағы Сырдария өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шаруашылықта пайдалану режимі.";
көрсетілген қаулы осы қаулының 7-қосымшасына сәйкес 1-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген қаулының қосымшасы осы қаулының 8-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
5. "Су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылықта пайдалану режимін белгілеу туралы" Қызылорда облысы әкімдігінің 2018 жылғы 22 қазандағы № 1247 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 6481 нөмірімен тіркелген және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 30 қазанда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулының 2-қосымшасы осы қаулының 9-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
6. "Су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылықта пайдалану режимін белгілеу туралы" Қызылорда облысы әкімдігінің 2019 жылғы 18 ақпандағы № 1335 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 6702 нөмірімен тіркелген және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 1 наурызда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:

приложение 2 к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению 10 к настоящему постановлению.
Приложение 1 к постановлению
акимата Кызылординской области
от 2 февраля 2021 года № 194
Приложение 1 к постановлению
акимата Кызылординской области
от "29" декабря 2015 года №283
Водоохранные зоны и полосы реки Сырдарьи на территориях Шиелийского и Сырдарьинского районов Кызылординской области
Наименование водных
объектов
Наименование административно-территориальной единицы
Площадь водоохранной зоны и полосы,гектар
Ширина водоохранной зоны, метр
Ширина водоохранной полосы, метр
1
Река Сырдарья
Сырдарьинский район
6962,5
500
100
2
Река Сырдарья
Шиелийский район
25979,9
500
100
Приложение 2 к постановлению
акимата Кызылординской области
от 2 февраля 2021 года № 194
Приложение 2 к постановлению
акимата Кызылординской области
от "29" декабря 2015 года №283
Режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос реки Сырдарьи на территориях Шиелийского и Сырдарьинского районов Кызылординской области
1. В пределах водоохранных зон запрещаются:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
2) проведение реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, земельных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с местными исполнительными органами, бассейновыми инспекциями, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и другими заинтересованными органами;
3) размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания, мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники, механических мастерских, устройство свалок бытовых и промышленных отходов, площадок для заправки аппаратуры пестицидами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
4) размещение животноводческих ферм и комплексов, накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, кладбищ, скотомогильников (биотермических ям), а также других объектов, обусловливающих опасность микробного загрязнения поверхностных и подземных вод;

көрсетілген қаулының 2-қосымшасы осы қаулының 10-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
Қызылорда облысы әкімдігінің
2021 жылғы 2 ақпандағы № 194
қаулысына 1 қосымша
Қызылорда облысы әкімдігінің
2015 жылғы "29" желтоқсандағы №283
қаулысына 1-қосымша
Қызылорда облысының Шиелі және Сырдария аудандары аумағындағы Сырдария өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
Су объектілерінің атауы
Әкімшілік-аумақтық бірліктердің атауы
Су қорғау аймағы мен белдеуінің көлемі, гектар
Су қорғау аймағының ені, метр
Су қорғау белдеуінің ені, метр
1
Сырдария өзені
Сырдария ауданы
6962,5
500
100
2
Сырдария өзені
Шиелі ауданы
25979,9
500
100
Қызылорда облысы әкімдігінің
2021 жылғы 2 ақпандағы № 194
қаулысына 2 қосымша
Қызылорда облысы әкімдігінің
2015 жылғы "29" желтоқсандағы №283
қаулысына 2-қосымша
Қызылорда облысының Шиелі және Сырдария аудандары аумағындағы Сырдария өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шаруашылықта пайдалану режимі
1. Су қорғау аймақтарының шегінде:
1) су объектілерін және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;
2) ғимараттарға, құрылыстарға, коммуникацияларға және басқа да объектілерге реконструкция жүргізуге, сондай-ақ құрылыс, су түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізуге, пайдалы қазбалар өндіруге, кәбіл, құбыр және басқа да коммуникацияларды төсеуге, белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдармен, бассейндік инспекциялармен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен және басқа да мүдделі органдармен келісілген жобасы жоқ бұрғылау, жер қазу және өзге де жұмыстар жүргізуге;
3) тыңайтқыштар, пестицидтер, мұнай өнімдерін сақтайтын қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету, оларды жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды, тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарын төгетін құрылғыны, аппаратураларды пестицидтермен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргізуге арналған ұшу-қону жолақтарын орналастыруға және салуға, сондай-ақ судың сапасына кері әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;
4) мал шаруашылығы фермалары мен кешендерін, сарқынды су жинағыштарды, сарқынды сумен суарылатын егістіктерді, зираттарды, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының микробпен ластану қаупіне себепші болатын басқа да объектілерді орналастыруға;

5) выпас скота с превышением нормы нагрузки, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;
6) применение способа авиаобработки пестицидами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельскохозяйственных культур и лесонасаждений на расстоянии менее двух тысяч метров от уреза воды в водном источнике;
7) применение пестицидов, на которые не установлены предельно допустимые концентрации, внесение удобрений по снежному покрову, а также использование в качестве удобрений необезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлорорганических пестицидов.
При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало- и среднетоксичных нестойких пестицидов.
2. В пределах водоохранных полос запрещаются:
1) хозяйственная и иная деятельность, ухудшающая качественное и гидрологическое состояние (загрязнение, засорение, истощение) водных объектов;
2) строительство и эксплуатация зданий и сооружений, за исключением водохозяйственных и водозаборных сооружений и их коммуникаций, мостов, мостовых сооружений, причалов, портов, пирсов и иных объектов транспортной инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, объектов по использованию возобновляемых источников энергии (гидродинамической энергии воды), а также рекреационных зон на водном объекте, без строительства зданий и сооружений досугового и (или) оздоровительного назначения;
3) предоставление земельных участков под садоводство и дачное строительство;
4) эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водных объектов и их водоохранных зон и полос;

5) жүктелім нормасынан асырып мал жаюға, су тоғандарының режимін нашарлататын мал тоғыту мен санитариялық өңдеуге және шаруашылық қызметінің басқа да түрлеріне;
6) су көздеріндегі су кемерінен екі мың метрге жетпейтін қашықтықта орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен орман екпелерін пестицидтермен авиациялық өңдеу және авиация арқылы минералдық тыңайтқыштармен қоректендіру тәсілін қолдануға;
7) концентрациясының жол берілетін шегі белгіленбеген пестицидтерді қолдануға, қардың үстіне тыңайтқыш себуге, сондай-ақ залалсыздандырылмаған көң қосылған сарқынды суды және тұрақты хлорорганикалық пестицидтерді тыңайтқыш ретінде пайдалануға тыйым салынады.
Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған жағдайда уыттылығы әлсіз және орташа тұрақсыз пестицидтерді қолдануға жол беріледі.
2. Су қорғау белдеулерінің шегінде:
1) су объектілерінің сапалық және гидрологиялық жай-күйін нашарлататын (ластану, қоқыстану, сарқылу) шаруашылық қызметіне немесе өзге де қызметке;
2) су шаруашылығы және су жинайтын құрылыстар мен олардың коммуникацияларын, көпірлерді, көпір құрылыстарын, айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі қызметіне байланысты өзге де көлік инфрақұрылымдары объектілерін, жаңартылатын энергия көздерін (гидродинамикалық су энергиясын) пайдалану объектілерін, сондай-ақ су объектісіндегі рекреациялық аймақтарды қоспағанда, демалыс және (немесе) сауықтыру мақсатындағы ғимараттар мен құрылысжайлар салмай ғимараттар мен құрылыстарды салуға және пайдалануға;
3) бау-бақша егуге және саяжай салуға жер учаскелерін беруге;
4) су объектілерінің және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген қазіргі бар объектілерді пайдалануға;

5) проведение работ, нарушающих почвенный и травяной покров (в том числе распашка земель, выпас скота, добыча полезных ископаемых), за исключением обработки земель для залужения отдельных участков, посева и посадки леса;
6) устройство палаточных городков, постоянных стоянок для транспортных средств, летних лагерей для скота;
7) применение всех видов пестицидов и удобрений.
3. В водоохранных зонах и полосах запрещается строительство (реконструкция, капитальный ремонт) предприятий, зданий, сооружений и коммуникаций без наличия проектов, согласованных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и получивших положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства (технико-экономических обоснований, проектно-сметной документации), включающей выводы отраслевых экспертиз.
Приложение 3 к постановлению
акимата Кызылординской области

5) жекелеген учаскелерді шалғындандыруға, егін егуге және ағаш отырғызуға арналған жерлерді өңдеуді қоспағанда, топырақ және өсімдік қабатын бұзатын жұмыстарды жүргізуге (оның ішінде жер жыртуға, мал жаюға, пайдалы қазбаларды өндіруге);
6) шатыр қалашықтарын, көлік құралдары үшін тұрақты тұрақтарды, малдың жазғы жайылым қостарын орналастыруға;
7) пестицидтер мен тыңайтқыштардың барлық түрлерін қолдануға тыйым салынады.
3. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен келісілген және салалық сараптамалардың түйіндерін қамтитын, құрылыс жобаларына (техникалық-экономикалық негіздемелерге, жобалау-сметалық құжаттамаға) ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы алынған жобалар болмаса, су қорғау аймақтары мен белдеулерінде кәсіпорындар, ғимараттар, құрылыстар мен коммуникациялар салуға (реконструкциялауға, күрделі жөндеуге) тыйым салынады.
Қызылорда облысы әкімдігінің

от 2 февраля 2021 года № 194
Приложение 1 к постановлению
акимата Кызылординской области
от "29" декабря 2015 года №284
Водоохранные зоны и полосы реки Сырдарьи на территориях Аральского, Казалинского и Кармакшинского районов Кызылординской области
Наименование водных
объектов
Наименование административно-территориальной единицы
Площадь водоохранной зоны и полосы,гектар
Ширина водоохранной зоны, метр
Ширина водоохранной полосы, метр
1
Река Сырдарья
Аральский район

2021 жылғы 2 ақпандағы № 194
қаулысына 3 қосымша
Қызылорда облысы әкімдігінің
2015 жылғы "29" желтоқсандағы №284
қаулысына 1-қосымша
Қызылорда облысының Арал, Қазалы және Қармақшы аудандары аумағындағы Сырдария өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
Су объектілерінің атауы
Әкімшілік-аумақтық бірліктердің атауы
Су қорғау аймағы мен белдеуінің көлемі, гектар
Су қорғау аймағының ені, метр
Су қорғау белдеуінің ені, метр
1
Сырдария өзені
Арал ауданы