Об утверждении Правил проведения контроля, осуществляемого централизованной службой по контролю за закупками, за исключением централизованной службы по контролю за закупками Фонда национального благосостояния
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2021 года № 1252. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 декабря 2021 года № 25489.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 3.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 02.07.2026 № 455 (вводится в действие с 12.07.2026).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения контроля, осуществляемого централизованной службой по контролю за закупками, за исключением централизованной службы по контролю за закупками Фонда национального благосостояния.
2. Департаменту законодательства государственных закупок и закупок квазигосударственного сектора Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2022 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Утвержден приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 ноября 2021 года № 1252
Правила проведения контроля, осуществляемого централизованной службой по контролю за закупками, за исключением централизованной службы по контролю за закупками Фонда национального благосостояния
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения контроля, осуществляемого централизованной службой по контролю за закупками, за исключением централизованной службы по контролю за закупками Фонда национального благосостояния (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора" (далее – Закон) и определяют порядок проведения контроля, осуществляемого централизованной службой по контролю за закупками, за исключением централизованной службы по контролю за закупками Фонда национального благосостояния.

Ұлттық әл-ауқат қорының сатып алуын бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызметті қоспағанда, сатып алуды бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызмет жүзеге асыратын бақылауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 30 қарашадағы № 1252 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 2 желтоқсанда № 25489 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі
"Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 02.07.2026 № 455 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық әл-ауқат қорының сатып алуын бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызметті қоспағанда, сатып алуды бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызмет жүзеге асыратын бақылауды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік сатып алу және квазимемлекеттік секторының сатып алу әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2022 жылдың 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 30 қарашадағы
№ 1252 бұйрығымен
бекітілген
Ұлттық әл-ауқат қорының сатып алуын бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызметті қоспағанда, сатып алуды бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызмет жүзеге асыратын бақылауды жүргізу қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық әл-ауқат қорының сатып алуын бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызметті қоспағанда, сатып алуды бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызмет жүзеге асыратын бақылауды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Ұлттық әл-ауқат қорының сатып алуды бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызметін қоспағанда, сатып алуды бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызмет жүзеге асыратын бақылауды жүргізу тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 02.07.2026 № 455 (вводится в действие с 12.07.2026).
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) контроль – форма контроля, осуществляемая централизованной службой по контролю за закупками без посещения объекта контроля на основе анализа и сопоставления данных цифровых систем, а также других сведений о деятельности объектов контроля;
2) профиль рисков контроля (далее – профиль риска) – совокупность условий выбора данных, определенная путем анализа сведений о деятельности объектов контроля и разрабатываемая с целью выявления определенных нарушений;
3) централизованная служба по контролю за закупками – служба национального управляющего холдинга, национального холдинга, национальной компании, за исключением национальной компании, акционером которой является национальный управляющий холдинг или национальный холдинг, а также служба социально-предпринимательской корпорации (далее – Служба);
4) веб-портал закупок (далее – веб-портал) – цифровая система, обеспечивающая проведение закупок в электронном формате в соответствии с Законом и правилами осуществления закупок отдельными субъектами квазигосударственного сектора, за исключением Фонда национального благосостояния и организаций Фонда национального благосостояния, утвержденными в соответствии с подпунктом 15) статьи 2 Закона;
5) Объектами контроля являются:
заказчик, организатор закупок, тендерная комиссия (аукционная комиссия), экспертная комиссия по закупкам, эксперт по закупкам;
потенциальный поставщик, поставщик, а также лица, привлекаемые ими в качестве субподрядчиков по выполнению работ либо соисполнителей по оказанию услуг, в пределах предмета проводимых закупок;
оператор цифровой системы электронных закупок;
6) система управления рисками – система администрирования, обеспечивающая формирование перечня объектов контроля на соответствующий год и проведение контроля, иной деятельности объекта контроля, базирующаяся на принципах выборочности, оптимального распределения ресурсов на наиболее приоритетных направлениях контроля, включающая в себя всесторонний анализ совокупности имеющихся рисков, их идентификацию и оценку, выработку и принятие мер реагирования, мониторинг эффективности результатов принятых мер;
7) риск – вероятность несоблюдения законодательств Республики Казахстан, неблагоприятного воздействия события или действия на объект и предмет контроля, которая может привести к финансовым нарушениям, хищениям (растрате) средств и нанесению экономического ущерба государству, юридическим лицам, а также вероятность недостижения или неисполнения в полном объеме целевых индикаторов и показателей, предусмотренных в программных документах и стратегических планах юридических лиц;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 02.07.2026 № 455 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау – цифрлық жүйелердің деректерін, сондай-ақ бақылау объектілерінің қызметі туралы басқа да мәліметтерді талдау және салыстыру негізінде бақылау объектісіне бармай-ақ сатып алуды бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызмет жүзеге асыратын бақылау нысаны;
2) бақылау тәуекелдерінің бейіні (бұдан әрі – тәуекел бейіні) – бақылау объектілерінің қызметі туралы мәліметтерді талдау арқылы айқындалған және белгілі бір бұзушылықтарды анықтау мақсатында әзірленетін деректерді таңдау шарттарының жиынтығы;
3) сатып алуды бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызмет –акционері ұлттық басқарушы холдинг немесе ұлттық холдинг болып табылатын ұлттық компанияны қоспағанда, ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтің, ұлттық компанияның қызметі, сондай-ақ әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияның қызметі(бұдан әрі – Қызмет);
4) сатып алу веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – Ұлттық әл-ауқат қоры мен Ұлттық әл-ауқат қоры ұйымдарын қоспағанда, Заңға және Заңның 2-бабы 15) тармақшасына сәйкес бекітілген Ұлттық әл-ауқат қорын және Ұлттық әл-ауқат қоры ұйымдарын қоспағанда, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес электрондық форматта сатып алуды өткізуді қамтамасыз ететін цифрлық жүйе;
5) мыналар бақылау объектілері болып табылады:
тапсырыс беруші, сатып алуды ұйымдастырушы, тендерлік комиссия (аукциондық комиссия), сатып алу жөніндегі сараптама комиссиясы, сатып алу жөніндегі сарапшы;
өткізілетін сатып алу нысанасы шегінде әлеуетті өнім беруші, өнім беруші, сондай-ақ олар жұмыстарды орындау бойынша қосалқы мердігерлер не қызметтерді көрсету бойынша бірлесіп орындаушылар ретінде тартатын тұлғалар;
электрондық сатып алу цифрлық жүйесінің операторы;
6) тәуекелдерді басқару жүйесі – бар тәуекелдердің жиынтығын жан-жақты талдауды, оларды сәйкестендіруді және бағалауды, ден қою шараларын әзірлеуді және қабылдауды, қабылданған шаралар нәтижелерінің тиімділігінің мониторингін өзіне қамтитын бақылаудың неғұрлым басым бағыттарына ресурстарды іріктеу, оңтайлы бөлу қағидаттарына негізделген бақылау объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыруды және бақылауды, бақылау объектісінің өзге де қызметін жүргізуді қамтамасыз ететін әкімшілендіру жүйесі;
7) тәуекел – Қазақстан Республикасының заңнамаларының сақталмау, қаржылық бұзушылықтарға, қаражатты ұрлауға (талан-таражға салуға) және мемлекетке, заңды тұлғаларға экономикалық залал келтіруге әкеп соғуы мүмкін оқиғаның немесе әрекеттің бақылау объектісі мен нысанасына қолайсыз әсер ету ықтималдығы, сондай-ақ бағдарламалық құжаттарда және заңды тұлғалардың стратегиялық жоспарларында көзделген нысаналы индикаторлар мен көрсеткіштерге қол жеткізбеу немесе толық көлемде орындамау ықтималдығы;

8) уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере внутреннего государственного аудита и финансового контроля, государственных закупок, аудиторской деятельности, бухгалтерского учета и финансовой отчетности в пределах, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле".
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра финансов РК от 02.07.2026 № 455 (вводится в действие с 12.07.2026).
3. Целью контроля закупок является своевременное пресечение и недопущение нарушений, предоставление объекту контроля права самостоятельного устранения нарушений, выявленных по результатам контроля закупок и снижение административной нагрузки на объекты контроля.
Глава 2. Порядок проведения контроля, осуществляемого централизованной службой по контролю за закупками, за исключением централизованной службы по контролю за закупками Фонда национального благосостояния
4. Контроль проводится Службой на постоянной основе на основании статьи 15 и 16 Закона без посещения объекта контроля путем сопоставления сведений, полученных из цифровых систем, по деятельности объектов контроля, а также по результатам применения системы управления рисками.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 02.07.2026 № 455 (вводится в действие с 12.07.2026).
5. Меры реагирования контроля предусмотрены подпунктом 1) пункта 5 статьи 15 Закона.
6. Контроль проводится до заключения договоров о закупках.
7. Контроль закупок способом запроса ценовых предложений проводится со дня размещения на веб-портале сведений о проводимых закупках способом запроса ценовых предложений до заключения договора о закупках или в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения жалобы, предусмотренной статьей 16 Закона.
8. Контроль закупок способами из одного источника путем прямого заключения договора о закупках и (или) через товарные биржи проводится не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня направления проекта договора о закупках на подписание потенциальному поставщику.
9. Контроль закупок способом тендера (аукциона) проводится по следующим направлениям:
1) первое направление:
со дня объявления тендера (аукциона) до окончания срока приема замечаний в период предварительного обсуждения проекта тендерной документации (аукционной документации) или в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения жалобы, предусмотренной статьей 16 Закона;

8) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген шекте ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, мемлекеттік сатып алу, аудиторлық қызмет, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің м.а. 02.07.2026 № 455 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Сатып алуды бақылаудың мақсаты бұзушылықтардың уақтылы жолын кесу және оларға жол бермеу, бақылау объектісіне сатып алуды бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды өз бетінше жою құқығын беру және бақылау объектілеріне әкімшілік жүктемені азайту болып табылады.
2-тарау. Ұлттық әл-ауқат қорының сатып алуды бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызметін қоспағанда, сатып алуды бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызмет жүзеге асыратын бақылауды жүргізу тәртібі
4. Қызмет бақылауды Заңның 15 және 16-баптарының негізінде бақылау объектісіне бармай, бақылау объектілерінің қызметі бойынша, сондай-ақ тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану нәтижелері бойынша цифрлық жүйелердің деректерінен алынған мәліметтерді салыстыру арқылы тұрақты негізде жүргізеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 02.07.2026 № 455 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Бақылаудың ден қою шаралары Заңның 15-бабы 5-тармағының 1) тармақшасында көзделген.
6. Бақылау сатып алу туралы шарттар жасалғанға дейін жүргізіледі.
7. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды бақылау баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілетін сатып алу туралы мәліметтер веб-порталда сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін орналастырылған күннен бастап немесе заңның 16-бабында көзделген шағымды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
8. Сатып алу туралы шартты тікелей жасасу жолымен бір көзден алу тәсілдерімен және (немесе) тауар биржалары арқылы сатып алуды бақылау сатып алу туралы шарттың жобасы әлеуетті өнім берушіге қол қоюға жіберілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
9. Тендер (аукцион) тәсілімен сатып алуды бақылау мынадай бағыттар бойынша:
1) бірінші бағыт:
тендер (аукцион) жарияланған күннен бастап тендерлік құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) жобасын алдын ала талқылау кезеңінде ескертулерді қабылдау мерзімі аяқталғанға дейін немесе Заңның 16-бабында көзделген шағымды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде;

в течение (10) десяти календарных дней со дня размещения текста объявления об осуществлении закупок способом тендера, в случае если предварительное обсуждение проекта тендерной документации не осуществляется или в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения жалобы, предусмотренной статьей 16 Закона;
2) второе направление – в течение (10) десяти календарных дней со дня размещения на веб-портале протокола предварительного обсуждения проекта тендерной документации или в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения жалобы, предусмотренной статьей 16 Закона;
3) третье направление – в течение 7 (семи) рабочих дней со дня размещения на веб-портале протокола предварительного допуска;
4) четвертое направление – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня размещения протокола итогов до заключения договора о закупках или в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения жалобы, предусмотренной статьей 16 Закона.
10. При выявлении нарушений по результатам контроля Службой оформляется и направляется объектам контроля обязательное для исполнения уведомление об устранении нарушений, выявленных по результатам контроля, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – уведомление) с приложением описания выявленных нарушений, и автоматически регистрируется на веб-портале.
10-1. Выявление нарушений в ходе проведения контроля осуществляется в соответствии с перечнем профилей рисков контроля, приведенным в приложении 1-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 10-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.08.2022 № 818 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Уведомление направляется объекту контроля посредством веб-портала в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня выявления нарушений.
12. Уведомление исполняется объектом контроля в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня, следующего за днем его вручения объекту контроля.
При неисполнении уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам контроля, по истечении срока, установленного в пункте 7 статьи 15 Закона, Служба передает в течение 3 (трех) рабочих дней материалы в уполномоченный орган в сфере закупок.
12-1. Элементы контроля и способы устранения нарушений, указанных в уведомлении, отражены в приложении 1-2 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.08.2022 № 818 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

егер тендерлік құжаттаманың жобасын алдын ала талқылау жүзеге асырылмаған жағдайда, тендер тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы хабарландыру мәтіні орналастырылған күннен бастап (10) күнтізбелік он күн ішінде немесе Заңның 16-бабында көзделген шағымды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде;
2) екінші бағыт – тендерлік құжаттаманың жобасын алдын ала талқылау хаттамасы веб-порталда орналастырылған күннен бастап (10) күнтізбелік он күн ішінде немесе Заңның 16-бабында көзделген шағымды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде;
3) үшінші бағыт – алдын ала рұқсат беру хаттамасы веб-порталда орналастырылған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде;
4) төртінші бағыт – қорытындылар хаттамасы орналастырылған күннен бастап сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде немесе Заңның 16-бабында көзделген шағымды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
10. Бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған кезде Қызмет анықталған бұзушылықтардың сипаттамасын қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы орындалуы міндетті хабарламаны (бұдан әрі – хабарлама) ресімдейді және бақылау объектілеріне жібереді және веб-порталда автоматты түрде тіркеледі.
10-1. Бақылау жүргізу барысында бұзушылықтарды анықтау осы Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген бақылау тәуекелдері бейіндерінің тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағида 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.08.2022 № 818 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Хабарлама бақылау объектісіне бұзушылықтар анықталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде веб-портал арқылы жіберіледі.
12. Бақылау объектісі хабарламаны бақылау объектісіне табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде орындайды.
Бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама Заңның 15-бабы 7-тармағында белгіленген мерзімі өткен соң орындалмаған кезде Қызмет 3 (үш) жұмыс күні ішінде материалдарды сатып алу саласындағы уәкілетті органға береді.
12-1. Бақылау элементтері және хабарламада көрсетілген бұзушылықтарды жою тәсілдері осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген.
Ескерту. Қағида 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.08.2022 № 818 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

13. Информация об исполнении уведомления (при необходимости с приложением подтверждающих документов) представляется объектом контроля посредством веб-портала в Службу, направившую уведомление, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
14. Жалоба на действия (бездействие), решения заказчика, организатора закупок, тендерной комиссии (аукционной комиссии), эксперта по закупкам, экспертной комиссии по закупкам, оператора цифровой системы электронных закупок подается посредством общедоступных цифровых систем, в том числе посредством веб-портала, согласно статье 16 Закона.
По истечении сроков, установленных пунктами 2 и 3 статьи 16 Закона, обжалование действий (бездействия), решений заказчика, организатора закупок, тендерной комиссии (аукционной комиссии), эксперта по закупкам, экспертной комиссии по закупкам, оператора цифровой системы электронных закупок в Службу осуществляется в соответствии с требованиями Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
При подаче жалобы в сроки, установленные пунктами 2 и 3 статьи 16 Закона, срок заключения договора приостанавливается до окончания срока рассмотрения жалобы.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 02.07.2026 № 455 (вводится в действие с 12.07.2026).
15. Процедура заслушивания проекта ответа на жалобу и (или) уведомление, рассмотренную в порядке, установленном статьей 16 Закона, проводится в течении 2 (двух) рабочих дней со дня размещения проекта ответа на жалобу.
16. Служба по результатам процедуры заслушивания в течение 1 (одного) рабочего дня по истечению срока, установленного пунктом 15 настоящих Правил, размещает на веб-портале протокол заслушивания, содержащее информацию о выраженных позициях и подробное обоснование Службы по представленным позициям.
17. При несогласии с решением Службы, принятым в соответствии с пунктом 8 статьи 16 Закона, потенциальный поставщик вправе обжаловать его в суд.
Глава 3. Порядок обжалования результатов контроля, осуществляемого централизованной службой по контролю за закупками, за исключением централизованной службы по контролю за закупками Фонда национального благосостояния
18. При несогласии с нарушениями, указанными в уведомлении, объект контроля в течение 2 (двух) рабочих дней со дня, следующего за днем его доставки посредством веб-портала направляет в Службу возражение к нарушениям, указанным в уведомлении об устранении нарушений, выявленных по результатам контроля согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При необходимости к возражению прилагаются копии документов, подтверждающих доводы возражения.

13. Бақылау объектісі хабарламаның орындалуы туралы ақпаратты (қажет болған жағдайда растайтын құжаттарды қоса бере отырып) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама жіберген Қызметке веб-портал арқылы ұсынады.
14. Тапсырыс берушінің, сатып алуды ұйымдастырушының, тендерлік комиссияның (аукциондық комиссияның), сатып алу жөніндегі сарапшының, сатып алу жөніндегі сараптамалық комиссияның, электрондық сатып алу цифрлық жүйесі операторының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), шешімдеріне шағым Заңның 16-бабына сәйкес жалпыға қолжетімді цифрлық жүйелер арқылы, оның ішінде веб-портал арқылы беріледі.
Қызметке Заңның 16-бабының 2 және 3-тармақтарында белгіленген мерзімдер өткеннен кейін тапсырыс берушінің, сатып алуды ұйымдастырушының, тендерлік комиссияның (аукциондық комиссияның), сатып алу жөніндегі сарапшының, сатып алу жөніндегі сараптамалық комиссияның, электрондық сатып алу цифрлық жүйесі операторының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), шешімдеріне шағым жасау Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Шағым Заңның 16-бабының 2 және 3-тармақтарында белгіленген мерзімдерде берілген кезде шарт жасасу мерзімі шағымды қарау мерзімі аяқталғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 02.07.2026 № 455 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Заңның 16-бабында белгіленген тәртіппен қаралған шағымға жауап жобасын және (немесе) хабарламаны тыңдау рәсімі шағымға жауап жобасы орналастырылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
16. Қызмет тыңдау рәсімінің нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 15-тармағында белгіленген мерзім өткеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде веб-порталда айқындалған ұстанымдар туралы ақпаратты және ұсынылған позициялар бойынша Қызметтің егжей-тегжейлі негіздемесін қамтитын тыңдау хаттамасын орналастырады.
17. Заңның 16-бабының 8-тармағына сәйкес қабылданған Қызмет шешімімен келіспеген жағдайда әлеуетті өнім беруші оған сотқа шағым жасауға құқылы.
3-тарау. Ұлттық әл-ауқат қорының сатып алуды бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызметін қоспағанда, сатып алуды бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызмет жүзеге асыратын бақылау нәтижелеріне шағымдану тәртібі
18. Бақылау объектісі хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, оны веб-портал арқылы жеткізген күннен кейінгі күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламада көрсетілген бұзушылықтарға қарсылықты Қызметке жібереді.
Қажет болған кезде қарсылықтың дәлелдерін растайтын құжаттардың көшірмелері қарсылыққа қоса беріледі.

19. Возражение рассматривается Службой в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня следующего за днем получения возражения к уведомлению об устранении нарушений, выявленных по результатам контроля закупок.
20. Срок исполнения уведомления приостанавливается на период рассмотрения возражения.
21. По результатам рассмотрения возражения принимается одно из следующих решений:
1) об удовлетворении возражения – в случае удовлетворения, всех оспариваемых объектом контроля вопросов;
2) о частичном удовлетворении возражения – в случаях частичного удовлетворения, оспариваемых объектом контроля вопросов;
3) об отказе в удовлетворении возражения с обоснованием принятия такого решения – в случаях неудовлетворения всех оспариваемых объектом контроля вопросов.
Решение по результатам рассмотрения возражения оформляется заключением по результатам рассмотрения возражения, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Заключение по результатам рассмотрения возражения автоматически регистрируется и направляется объекту контроля посредством веб-портала.
22. В случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 21 настоящих Правил, уведомление подлежит:
1) отмене, при условии оспаривания всех нарушений, указанных в уведомлении;
2) исполнению в части устранения нарушений, указанных в уведомлении, которые не оспариваются возражением.
В случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 21 настоящих Правил, уведомление подлежит исполнению в части устранения нарушений по неудовлетворенным доводам возражения.
В случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 21 настоящих Правил, уведомление подлежит исполнению объектом контроля в полном объеме.
В случае частичного возражения на уведомление, неоспариваемые нарушения уведомления подлежат устранению.
Приложение 1
к Правилам проведения
контроля, осуществляемого
централизованной службой
по контролю за закупками,
за исключением
централизованной службы
по контролю за закупками
Фонда национального
благосостояния
Уведомление об устранении нарушений, выявленных по результатам контроля
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 02.07.2026 № 455 (вводится в действие с 12.07.2026).
"___" __________ 20___ года № _____
___________________________________________________________________
(Наименование Централизованной службы по контролю за закупками)
В соответствии с пунктом 5 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора" (далее – Закон) уведомляет,
___________________________________________________________________
(Наименование, бизнес-идентификационный номер, местонахождение объекта контроля) о нарушениях, выявленных по результатам контроля.

19. Қарсылықты Қызмет сатып алуды бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға қарсылықты алған күннен кейінгі күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
20. Хабарламаны орындау мерзімі қарсылықты қарау кезеңіне тоқтатыла тұрады.
21. Қарсылықты қарау нәтижелері бойынша мынадай:
1) бақылау объектісі даулап отырған барлық мәселелер қанағаттандырылған жағдайда – қарсылықты қанағаттандыру туралы;
2) бақылау объектісі даулайтын мәселелер ішінара қанағаттандырылған жағдайларда – қарсылықты ішінара қанағаттандыру туралы;
3) бақылау объектісі даулап отырған барлық мәселелер қанағаттандырылмаған жағдайларда – осындай шешім қабылдауды негіздей отырып, қарсылықты қанағаттандырудан бас тарту туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Қарсылықты қарау нәтижелері бойынша шешім осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарсылықты қарау нәтижелері бойынша қорытындымен ресімделеді.
Қарсылықты қарау нәтижелері бойынша қорытынды автоматты түрде тіркеледі және бақылау объектісіне веб-портал арқылы жіберіледі.
22. Осы Қағидалардың 21-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда хабарлама:
1) хабарламада көрсетілген барлық бұзушылықтарға дау айтылған жағдайда күші жойылуға;
2) қарсылықпен дауланбайтын хабарламада көрсетілген бұзушылықтарды жою бөлігінде орындалуға жатады.
Осы Қағидалардың 21-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда хабарлама қарсылықтың қанағаттандырылмаған дәлелдері бойынша бұзушылықтарды жою бөлігінде орындалуға жатады.
Осы Қағидалардың 21-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда, хабарламаны бақылау объектісі толық көлемде орындауға тиіс.
Хабарламаға ішінара қарсылық білдірілген жағдайда, дауланбаған хабарлама бұзушылықтары жоюға жатады.
Ұлттық әл-ауқат қорының
сатып алуын бақылау жөніндегі
орталықтандырылған қызметті
қоспағанда, сатып алуды
бақылау
жөніндегі орталықтандырылған
қызмет жүзеге асыратын
бақылауды жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 02.07.2026 № 455 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20___ жылғы "___" __________ № _____
____________________________________________________________________
(Сатып алуды бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызметтің атауы)
"Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-бабы 5-тармағына5-тармағына сәйкес
____________________________________________________________________
(бақылау объектісінің атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, орналасқан орны)
бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар туралы хабарлайды.

В соответствии с пунктом 7 статьи 15 Закона Вам необходимо исполнить настоящее уведомление об устранении нарушений, выявленных по результатам контроля (далее – уведомление) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня, следующего за днем его вручения (получения).
Уведомление признается исполненным в случаях устранения нарушений, указанных в уведомлении с учетом результатов рассмотрения возражений. Информация об устранении нарушений (при необходимости подтверждающие документы) представляются объектом контроля посредством веб-портала в уполномоченный орган, направивший уведомление согласно приложению 2 к Правилам проведения контроля, осуществляемого централизованной службой по контролю за закупками, за исключением централизованной службы по контролю за закупками Фонда национального благосостояния, утвержденным в соответствии с подпунктом 2) статьи 13 Закона (далее – Правила проведения контроля).
В соответствии с пунктом 18 Правил проведения контроля, при несогласии с нарушениями, указанными в уведомлении, объект контроля при необходимости в течение 2 (двух) рабочих дней со дня, следующего за днем его доставки посредством веб-портала направляет в Службу возражение согласно приложению 4 к Правилам проведения контроля.
При необходимости к возражению прилагаются копии документов, подтверждающих доводы возражения.
При неисполнении в установленный срок настоящего уведомления, в соответствии с пунктом 8 статьи 15 Закона, материалы передаются в уполномоченный орган в сфере закупок для рассмотрения и принятия соответствующих мер, включая привлечение должностных лиц к административной ответственности.
Приложение с описанием выявленных нарушений на ____ листе (-ах).
Руководитель Службы
________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность))
(Подпись).
Приложение
к уведомлению об устранении
нарушений, выявленных
по результатам контроля
Мной, ___________________________________________________________________
(Должность, наименование Службы, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)) в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора" проведен контроль закупок ________________________________________________________________
(Предмет контроля) на основании ____________________________________________
(Системы управления рисками/жалобы с указанием сведений о заявителе) посредством ___________________________________________________________________
(Наименование цифровой системы)
По результатам контроля установлено (-ы) следующее (-ие) нарушение (-я):
Номер пункта нарушения
Профиль риска
Описание характера нарушения, со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены
Реквизиты и наименования документов, подтверждающих нарушения
Пункт 1
Пункт 2
(Каждый факт нарушения фиксируется отдельным пунктом и нумеруется в сквозном порядке с указанием профиля риска, описанием характера нарушения со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены. В описании нарушения делается ссылка на реквизиты и наименования документов, подтверждающих нарушения.)

Заңның 15-бабы 7-тармағына сәйкес Сізге осы бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны (бұдан әрі – хабарлама) табыс етілген (алған) күннен кейінгі күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде орындау қажет.
Қарсылықтарды қарау нәтижелері ескеріле отырып, хабарламада көрсетілген бұзушылықтар жойылған жағдайларда хабарлама орындалды деп танылады.
Бақылау объектісі бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты (қажет болған кезде растайтын құжаттарды) веб-портал арқылы Заңның 13-бабы 2) тармақшасына сәйкес бекітілген Ұлттық әл-ауқат қорының сатып алуын бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызметті қоспағанда, сатып алуды бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызмет жүзеге асыратын бақылауды жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – Бақылау жүргізу қағидалары) 2-қосымшаға сәйкес хабарлама жіберген уәкілетті органға ұсынады.
Бақылау жүргізу қағидаларының 18-тармағына сәйкес хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, бақылау объектісі қажет болған кезде ол веб-портал арқылы жеткізілген күннен кейінгі күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Қызметке Бақылау жүргізу қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес қарсылық жібереді.
Қажет болған кезде қарсылыққа қарсылықтың дәлелдерін растайтын құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
Осы хабарлама белгіленген мерзімде орындалмаған жағдайда, Заңның 15-бабының 8-тармағына сәйкес материалдар лауазымды адамдарды әкімшілік жауаптылыққа тартуды қоса алғанда, тиісті шараларды қарау және қабылдау үшін сатып алу саласындағы уәкілетті органға беріледі.
Анықталған бұзушылықтар сипатталған қосымша ____ парақта.
Қызмет басшысы _______________________________________________ __________ (Тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)) (Қолы)
Бақылау нәтижелері бойынша
анықталған бұзушылықтарды
жою туралы хабарламаға
қосымша
Мен,______________________________________________________________________ (лауазымы, Қызметтің атауы, тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес сатып алуға бақылау жүргіздім ____________________________________________________________________ (Бақылау нысанасы) негізінде __________________________________________________________________ (Өтініш беруші туралы мәліметтерді көрсете отырып, тәуекелдерді басқару жүйелері/ шағымдар) _________________________________________________ арқылы (Цифрлық жүйенің атауы)
Бақылау нәтижелері бойынша мынадай бұзушылық (-тар) анықталды:
Бұзушылық тармағының нөмірі
Тәуекел бейіні
Ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылық сипатының сипаттамасы
Бұзушылықтарды растайтын құжаттардың деректемелері мен атаулары
1–тармақ
2–тармақ
(Әрбір бұзушылық фактісі жеке тармақпен белгіленеді және тәуекел бейінін көрсете отырып, ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылық сипатын сипаттай отырып, толассыз тәртіппен нөмірленеді. Бұзушылық сипаттамасында бұзушылықтарды растайтын құжаттардың деректемелері мен атауларына сілтеме жасалады.)
Ұлттық әл-ауқат қорының сатып
алуын бақылау жөніндегі
орталықтандырылған қызметті
қоспағанда, сатып алуды
бақылау жөніндегі
орталықтандырылған
қызмет жүзеге асыратын
бақылауды жүргізу
қағидаларына

Приложение 1-1 к
Правилам проведения контроля,
осуществляемого централизованной
службой по контролю за закупками,
за исключением централизованной
службы по контролю за закупками
Фонда национального благосостояния
Перечень профилей рисков контроля
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.08.2022 № 818 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование профиля риска контроля
Условия выбора данных профиля риска контроля
Нарушения профиля риска контроля
1.
Установление организатором, заказчиком в тендерной (аукционной) документации квалификационных требований и условий, не предусмотренных законодательством о закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора.
1. Опубликованные закупки способом тендера (аукциона);
2. Предметом закупок являются товары, работы, услуги;
3. Отражение организатором, заказчиком в тендерной (аукционной) документации квалификационных требований и условий в нарушение требований и условий пунктов 22 - 23 Правил осуществления закупок отдельными субъектами квазигосударственного сектора, за исключением Фонда национального благосостояния и организаций Фонда национального благосостояния утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2021 года № 1253 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25488) (далее – Правила осуществления закупок), а также принципов осуществления закупок.
Отражение организатором, заказчиком в тендерной (аукционной) документации квалификационных требований и условий, которые:
1) ограничивают и необоснованно усложняют участие потенциальных поставщиков в закупках;
2) непосредственно не вытекают из необходимости выполнения обязательств по договору о закупках товаров, работ, услуг;
3) влекут за собой ограничение количества потенциальных поставщиков, в том числе:
- установление любых не измеряемых количественно и (или) не администрируемых требований к потенциальным поставщикам;
- содержание указаний на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя, а также иных характеристик, определяющих принадлежность приобретаемого товара, работы, услуги отдельному потенциальному поставщику;
- нарушение пункта 32 Правил осуществления закупок;
- нарушение принципов осуществления закупок.
2.
Утверждение организатором, заказчиком тендерной (аукционной) документации с нарушением Закона Республики Казахстан "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора" (далее – Закон) и Правил осуществления закупок, при наличии соответствующих замечаний в протоколе предварительного обсуждения к проекту тендерной (аукционной) документации.

1-1-қосымша
Бақылау тәуекелдері бейіндерінің тізбесі
Ескерту. Қағида 1-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.08.2022 № 818 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бақылау тәуекелдері бейіндерінің атауы
Бақылау тәуекелдері бейіндерінің деректерін таңдау шарттары
Бақылау тәуекелдері бейіндерінің бұзушылықтары
1.
Ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің конкурстық құжаттамада (аукциондық құжаттамада) квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы заңнамасында көзделмеген біліктілік талаптары мен шарттарын белгілеуі.
1. Тендер (аукцион) тәсілімен жарияланған мемлекеттік сатып алулар.
2. Сатып алудың мәні тауарлар, жұмыстар, қызметтер болып табылады.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 30 қарашадағы № 1253 бұйрығымен бекітілген Ұлттық әл-ауқат қоры мен Ұлттық әл-ауқат қорының ұйымдарын қоспағанда, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуын жүзеге асыру қағидаларының (бұдан әрі – Сатып алуды жүзеге асыру қағидалары) (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі актінің тіркеу нөмірі 25488) 22-23-тармақтарының талаптары мен шарттарын, сондай-ақ сатып алуды жүзеге асыру қағидаттарын бұза отырып, ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің тендерлік (аукциондық) құжаттамада біліктілік талаптары мен шарттарын көрсетуі.
Ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің тендерлік (аукциондық) құжаттамада келесі біліктілік талаптары мен шарттарын көрсетуі:
1) әлеуетті өнім берушілердің сатып алуларға қатысуын шектейтін және негізсіз күрделендіретін;
2) тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау қажеттілігінен тікелей туындамайтын;
3) әлеуетті өнім берушілер санының шектелуіне әкеліп соғатын, оның ішінде;
- әлеуеттік өнім берушілерге кез-келген санмен өлшенбейтін және (немесе) әкімшілендірілмейтін талаптар белгілеу; - тауарлық белгілер, қызмет көрсету белгілері, фирмалық атаулары, патенттері, пайдалы модельдері, өнеркәсіп үлгілері, тауардың шығу орнының атауы және өндірушінің атауы, сондай-ақ сатып алынатын тауардың, жұмыстың, қызметтің жеке әлеуетті өнім берушіге тиесілігін анықтайтын өзге де сипаттамаларды көрсету;
- Сатып алуды жүзеге асыру қағидалардың 32-тармағын бұзу;
- сатып алуларды жүзеге асыру қағидаттарын бұзу.
2.
Тендерлік (аукциондық) құжаттаманың жобасына алдын ала талқылаудың хаттамасында тиісті ескертулер бола тұра, ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – Заң) және Сатып алуды жүзеге асыру қағидаларын бұза отырып тендерлік (аукциондық) құжаттаманы бекітуі.

1. Закупки товаров, работ, услуг, проведенные способом тендера (аукциона), где сформирован протокол предварительного обсуждения.
2. Протокол предварительного обсуждения содержит замечания к проекту тендерной (аукционной) документации.
3. В утвержденной тендерной (аукционной) документации установлены нарушения законодательства о закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора, которые указаны в протоколе предварительного обсуждения к проекту тендерной (аукционной) документации.
Нарушение пунктов 69 и 190 Правил осуществления закупок.
3.
Не разделение на лоты при проведении закупок способом тендера.
1. Опубликованные закупки товаров, работ, услуг, проведенные способом тендера;
2. Не разделение на лоты при осуществлении закупок товаров, работ и услуг в случаях, предусмотренных пунктом 6 Правил осуществления закупок.
Нарушение пункта 6 Правил осуществления закупок.
4.
Принятие решения с нарушениями прав и законных интересов потенциального поставщика, повлекшее его отклонение.
1. Закупки товаров, работ, услуг, способом тендера (аукциона), по которым оформлен протокол об итогах.
2. В соответствии с протоколом об итогах комиссией принято решение о признании тендерной (аукционной) заявки потенциального поставщика (поставщика), несоответствующей квалификационным требованиям и требованиям тендерной (аукционной) документации.
Нарушение пунктов 123 и 234 Правил осуществления закупок.
5.
Принятие решения о допуске потенциального поставщика с нарушением законодательства о закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора.
1. Закупки товаров, работ, услуг, способом тендера (аукциона), по которым оформлен протокол об итогах.
2. В соответствии с протоколом об итогах комиссией принято решение о признании тендерной (аукционной) заявки потенциального поставщика (поставщика), соответствующей квалификационным требованиям и требованиям тендерной (аукционной) документации.
Нарушение пунктов 123 и 234 Правил осуществления закупок.
6.
Неприменение или неправомерное применение условных скидок.
1. Закупки товаров, работ, услуг способом тендера, по которым оформлен протокол об итогах, при этом они признаны состоявшимися.
2. Обоснованность применения либо не применения тендерной комиссией к тендерному ценовому предложению потенциального поставщика относительного значения критериев, предусмотренных законодательством о закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора.

1. Алдын ала талқылау хаттамасы қалыптастырылған, тендер (аукцион) тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу.
2. Алдын ала талқылау хаттамасында тендерлік (аукциондық) құжаттаманың жобасына ескертулер бар.
3. Бекітілген тендерлік (аукциондық) құжаттамада квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы заңнамасының бұзылғаны анықталған, олар тендерлік (аукциондық) құжаттаманың жобасына алдын ала талқылау хаттамасында көрсетілген.
Сатып алуды жүзеге асыру қағидалардың 69 және 190-тармақтарын бұзу.
3.
Тендер тәсілімен сатып алуды жүргізу кезінде лоттарға бөлмеу.
1. Тендер тәсілімен жүргізілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жарияланған сатып алулар.
2. Сатып алуды жүзеге асыру қағидалардың 6-тармағымен көзделген жағдайларда тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алуларды жүзеге асыру кезінде лоттарға бөлмеу.
Сатып алуды жүзеге асыру қағидалардың 6-тармағын бұзу.
4.
Әлеуетті өнім берушінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұза отырып, оның қабылданбауына әкеп соқтырған шешім қабылдау.
1. Олар бойынша қорытындылары туралы хаттама ресімделген тендер (аукцион) тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алулар.
2. Қорытындылары туралы хаттамаға сәйкес әлеуетті өнім берушінің (өнім берушінің) тендерлік (аукциондық) өтінімдерін біліктілік талаптары мен тендерлік (аукциондық) құжаттаманың талаптарына сәйкес емес деп тану туралы комиссиямен шешім қабылданды.
Сатып алуды жүзеге асыру қағидалардың 123 және 234-тармақтарын бұзу.
5.
Әлеуетті өнім берушіге квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы туралы заңнаманы бұза отырып рұқсат беру туралы шешім қабылдау.
1. Олар бойынша қорытындылары туралы хаттама ресімделген тендер (аукцион) тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алулар.
2. Қорытындылары туралы хаттамаға сәйкес әлеуетті өнім берушінің (өнім берушінің) тендерлік (аукциондық) өтінімдерін біліктілік талаптары мен тендерлік (аукциондық) құжаттаманың талаптарына сәйкес деп тану туралы комиссиямен шешім қабылданды.
Сатып алуды жүзеге асыру қағидалардың 123 және 234-тармақтарын бұзу.
6.
Шартты жеңілдіктерді қолданбау немесе заңсыз қолдану.
1. Олар бойынша қорытындылары туралы хаттама ресімделген тендер тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алулар, бұл ретте олар өткізілген болып танылған.
2. Тендерлік комиссияның өнім берушінің тендерлік баға ұсынысына квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы заңнамамен көзделген өлшемшарттардың салыстырмалы мәнін қолдануының немесе қолданбауының негізділігі.

Нарушение пунктов 127-130 Правил осуществления закупок.
7.
Не указание в протоколе предварительного допуска подробных причин отклонения тендерных(аукционных) заявок.
1. Закупки товаров, работ, услуг, проведенные способом тендера (аукциона), где сформирован протокол предварительного допуска.
2. Сформированный и опубликованный протокол предварительного допуска не содержит:
1) перечень потенциальных поставщиков, не соответствующих квалификационным требованиям и требованиям тендерной (аукционной) документации, с подробным описанием причин их отклонения, в том числе с указанием сведений и документов, подтверждающих их несоответствие квалификационным требованиям и требованиям тендерной (аукционной) документации;
2) перечень документов, которые необходимо представить и привести в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями тендерной (аукционной) документации потенциальному поставщику посредством веб-портала.
Нарушение пункта 106 Правил осуществления закупок.
8.
Срок поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг менее 15 (пятнадцати) календарных дней, а также менее срока, затрачиваемого на поставку товара, в том числе его изготовление (производство), доставку, выполнение работы, оказание услуги.
1. Закупки товаров, работ, услуг, проведенные способами, предусмотренными пунктом 18 Правил осуществления закупок.
2. Минимальный срок поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг определен менее 15 (пятнадцати) календарных дней, а также менее срока, затрачиваемого на поставку товара, в том числе его изготовление (производство), доставку, выполнение работы, оказание услуги.
Нарушение пункта 339 Правил осуществления закупок.
9.
Не разделение на лоты при проведении закупок способом запроса ценовых предложений.
1. Закупки товаров, работ, услуг, проведенные способом запроса ценовых предложений.
2. Не разделение на лоты при осуществлении закупок товаров, работ и услуг в нарушение пункта 6 Правил осуществления закупок.
Нарушение пункта 6 Правил осуществления закупок.
10.
Техническая спецификация содержит указания на товарные знаки, полезные модели и другие характеристики при проведении закупок способом запроса ценовых предложений.
1. Закупки товаров, работ, услуг, проведенные способом запроса ценовых предложений.
2. В описании закупаемых товаров работ, услуг содержатся указания на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя, а также иных характеристик, определяющих принадлежность приобретаемого товара, работы, услуги отдельному потенциальному поставщику.
Нарушение пункта 250 Правил осуществления закупок.
11.
Неправомерное применение способа закупок – способ из одного источника путем прямого заключения договора о закупках.

Сатып алуды жүзеге асыру қағидалардың 127 және 130-тармақтарын бұзу.
7.
Алдын ала рұқсат беру хаттамасында тендерлік (аукциондық) өтінімдерді қайтарудың нақты себептерін көрсетпеу.
1. Алдын ала рұқсат беру хаттамасы қалыптастырылған тендер (аукцион) тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алулар.
2. Қалыптастырылған және жарияланған алдын ала рұқсат беру хаттамасында мыналар болмайды:
1) оларды қайтару себептерінің нақты сипатталуымен, оның ішінде олардың біліктілік талаптарына және тендерлік (аукциондық) құжаттаманың талаптарына сәйкес еместігін растайтын мәліметтер мен құжаттардың көрсетілуімен, біліктілік талаптарына және тендерлік (аукциондық) құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушілердің тізбесі;
2) әлеуетті өнім берушіге веб-портал арқылы біліктілік талаптарына және тендерлік (аукциондық) құжаттаманың талаптарына сәйкес ұсынылуы және келтірілуі қажет құжаттар тізбесі.
Сатып алуды жүзеге асыру қағидалардың 106-тармағын бұзу.
8.
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімі 15 (он бес) күнтізбелік күннен аз, сондай-ақ, тауарды жеткізуге, оның ішінде оны дайындауға (өндіруге), жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге жұмсалатын мерзімнен аз.
1. Сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 18-тармағымен көзделген тәсілдермен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алулар.
2. Тауарларды жеткізудің, жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудің ең аз мерзімі 15 (он бес) күнтізбелік күннен аз, сондай-ақ тауарларды жеткізуге, оның ішінде оны дайындауға (өндіруге), жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге жұмсалатын мерзімнен аз болып айқындалған.
Сатып алуды жүзеге асыру қағидалардың 399-тармағын бұзу.
9.
Бағалық ұсыныстарды сұрату тәсілімен сатып алуды өткізу кезінде лоттарға бөлмеу.
1. Бағалық ұсыныстарды сұрату тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алулар.
2. Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алуларды жүзеге асыру кезінде Сатып алуды жүзеге асыру қағидалардың 6-тармағын бұза отырып лоттарға бөлмеу.
Сатып алуды жүзеге асыру қағидалардың 6-тармағын бұзу.
10.
Техникалық ерекшелігі бағалық ұсыныстарды сұрату тәсілімен сатып алуды өткізу кезінде тауарлық белгілер, пайдалы модельдер және басқа сипаттамаларды қамтиды
1. Бағалық ұсыныстарды сұрату тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алулар.
2. Сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, қызметтер сипаттамасында тауарлық белгілері, қызмет көрсету белгілері, фирмалық атаулары, патенттері, пайдалы модельдері, өнеркәсіп үлгілері, тауардың шығу орнының атауы және өндірушінің атауы, сондай-ақ сатып алынатын тауардың, жұмыстың, қызметтің жеке әлеуетті өнім берушіге тиесілігін анықтайтын өзге де сипаттамалары қамтылады.
Сатып алуды жүзеге асыру қағидалардың 250-тармағын бұзу.
11.
Сатып алу туралы шартты тікелей жасау жолымен бір көзден алу тәсілі – сатып алу тәсілін заңсыз қолдану.

1. Проект договора о закупках путем прямого заключения, направлен заказчиком на подписание потенциальному поставщику.
2. Основание для заключения договора о закупках способом из одного источника путем прямого заключения не соответствует требованиям пункта 287 Правил осуществления закупок.
Нарушение пункта 287 Правил осуществления закупок.
12.
Неправомерный выбор способа осуществления закупок товаров, входящих в перечень биржевых товаров.
1. Закупки товаров, проведенные способом через товарные биржи.
2. Наличие закупаемых товаров в перечне биржевых товаров, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 142 "Об утверждении биржевых товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10587).
Нарушение пунктов 295 и 296 Правил осуществления закупок.
13.
Неправомерное отклонение заявок потенциальных поставщиков по основаниям, которые не предоставляют им право на приведение своих заявок в соответствие.
1. Закупки товаров, работ, услуг, способом тендера (аукциона), по которым оформлен протокол предварительного допуска.
2. В соответствии с протоколом предварительного допуска, комиссией принято решение о признании тендерной (аукционной) заявки потенциального поставщика (поставщика), не соответствующей квалификационным требованиям и требованиям тендерной (аукционной) документации без представления права для приведения заявок на участие в тендере в соответствие.
Нарушение пункта 102 Правил осуществления закупок.
14.
Установление организатором, заказчиком в тендерной (аукционной) документации квалификационных требований и условий, не предусмотренных законодательством о закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора, в случае изменений тендерной (аукционной) документации по итогам обсуждения либо в тендерной (аукционной) документации, когда вместо технической спецификации содержится проектно-сметная документация (перечень основных видов оборудования (механизмов, машин) и трудовых ресурсов).
1. Закупки товаров, работ, услуг, способом тендера (аукциона) по которым оформлен протокол предварительного обсуждения проекта тендерной (аукционной) документации.
2. Согласно протоколу предварительного обсуждения имеются замечания к проекту тендерной (аукционной) документации.
3. Отражение организатором, заказчиком в тендерной (аукционной) документации квалификационных требований и условий в нарушение пунктов 22, 35 и 161 Правил осуществления закупок, а также принципов осуществления закупок, по итогам внесения изменений и (или) дополнений в проект тендерной (аукционной) документации.
Отражение организатором, заказчиком в тендерной (аукционной) документации квалификационных требований и условий, которые:

1. Тікелей жасасу арқылы сатып алу туралы шарт жобасы тапсырыс берушімен әлеуетті өнім берушіге қол қоюға жіберген.
2. Тікелей жасау жолымен бір көзден алу тәсілімен сатып алу туралы шартты жасау үшін негіздеме Сатып алуды жүзеге асыру қағидалардың 287-тармағының талаптарына сәйкес келмейді.
Сатып алуды жүзеге асыру қағидалардың 287-тармағын бұзу.
12.
Биржалық тауарлар тізбесіне кіретін тауарларды сатып алуды жүзеге асырудың тәсілін заңсыз таңдау.
1. Тауарлық биржалар арқылы тәсілмен өткізілген тауарларды сатып алу.
2. "Биржалық тауарлардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 142 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10587 болып тіркелген) бекітілген биржалық тауарлар тізбесінде сатып алынатын тауарлардың болуы.
Сатып алуды жүзеге асыру қағидалардың 295 және 296-тармақтарын бұзу.
13.
Әлеуетті өнім берушілердің өз өтінімдерін сәйкес келтіруге құқық бермейтін негіздер бойынша олардың өтінімдерін заңсыз қайтару
1. Алдын ала рұқсат беру хаттамасы ресімделген тендер (аукцион) тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алулар.
2. Алдын ала рұқсат беру хаттамасына сәйкес комиссия тендерге қатысуға өтінімді сәйкес келтіруге құқық бермей әлеуетті өнім берушінің (өнім берушінің) тендерлік (аукциондық) өтінімін біліктілік талаптарына және тендерлік (аукциондық) құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейді деп тану туралы шешім қабылдаған.
Сатып алуды жүзеге асыру қағидалардың 102-тармағын бұзу.
14.
Ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің тендерлік (аукциондық) құжаттамада талқылау қорытындысы бойынша тендерлік (аукциондық) құжаттама не тендерлік (аукциондық) құжаттама өзгерген жағдайда, техникалық ерекшеліктің орнына жобалау-сметалық құжаттама (жабдықтардың (тетіктердің, машиналардың) және еңбек ресурстарының негізгі түрлерінің тізбесі) қамтылған кезде, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы заңнамада көзделмеген біліктілік талаптары мен шарттарын белгілеуі.
1. Тендерлік (аукциондық) құжаттама жобасын алдын ала талқылау хаттамасы ресімделген тендер (аукцион) тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алулар.
2. Алдын ала талқылау хаттамасына сәйкес тендерлік (аукциондық) құжаттама жобасына ескертулер бар.
3. Ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің тендерлік (аукциондық) құжаттама жобасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қорытындылары бойынша Сатып алуды жүзеге асыру қағидалардың 22, 35 және 161-тармақтарын, сондай-ақ сатып алуды жүзеге асыру қағидаттарын бұза отырып, тендерлік (аукциондық) құжаттамада біліктілік талаптарын және шарттарын көрсетуі.
Ұйымдастырушының,тапсырыс берушінің тендерлік (аукциондық) құжаттамада мынадай:

1) ограничивают и необоснованно усложняют участие потенциальных поставщиков в закупках;
2) непосредственно не вытекают из необходимости выполнения обязательств по договору о закупках товаров, работ, услуг;
3) влекут за собой ограничение количества потенциальных поставщиков, в том числе: - установления любых не измеряемых количественно и (или) не администрируемых требований к потенциальным поставщикам; - содержания указаний на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя, а также иных характеристик, определяющих принадлежность приобретаемого товара, работы, услуги отдельному потенциальному поставщику;
4) нарушают пункты 28, 44 и 170 Правил осуществления закупок, а также принципов осуществления закупок.
15.
Неправомерные требования в случае осуществления закупок способом запроса ценовых предложений.
1. Опубликованные закупки способом запроса ценовых предложений.
2. Предметом закупок являются товары, работы, услуги.
3. Отражение организатором, заказчиком квалификационных требований и условий в нарушение пунктов 22 и 246 Правил осуществления закупок.
Установление квалификационных требований в случае осуществления закупок способом запроса ценовых предложений.
Приложение 1-2
к Правилам проведения
контроля, осуществляемого
централизованной службой
по контролю за закупками,
за исключением централизованной
службы по контролю
за закупками Фонда
национального благосостояния
Элементы контроля и способы устранения нарушений
Сноска. Правила дополнены приложением 1-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.08.2022 № 818 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 27.03.2023 № 293 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Направления/элементы контроля
Критерии системы управления рисками для отбора данных
Профиль рисков
Способы устранения нарушений
Первое направление
Закупки способом тендера (аукциона).
Закупки товаров, работ, услуг, входящих в перечень товаров, работ, услуг по которым закупки осуществляются способом тендера.
Закупки, по которым в централизованную службу по контролю за закупками поступили жалобы.
Профиль № 1
Установление организатором, заказчиком в тендерной (аукционной) документации квалификационных требований и условий, в нарушение законодательства Республики Казахстан о закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора.
Вариант 1. Внесение изменений в тендерную (аукционную) документацию *.
Вариант 2. Отмена соответствующего решения организатора, заказчика об утверждении тендерной (аукционной) документации в случае, если предварительное обсуждение проекта тендерной (аукционной) документации не осуществляется*.
Профиль № 3
Не разделение на лоты при проведении закупок способом тендера.
Отмена закупки до заключения договора о закупках.
Профиль № 8
Срок поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг менее 15 (пятнадцати) календарных дней, а также менее срока, затрачиваемого на поставку товара, в том числе его изготовление (производство), доставку, выполнение работы, оказание услуги.
Отмена закупки до заключения договора о закупках.
Второе направление
Закупки способом тендера (аукциона).
Профиль № 2
Утверждение организатором, заказчиком тендерной (аукционной) документации в нарушение законодательства Республики Казахстан о закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора, при наличии соответствующих замечаний в протоколе предварительного обсуждения к проекту тендерной (аукционной) документации.
Отмена закупки до заключения договора о закупках.
Профиль № 14
Установление организатором (заказчиком) в тендерной (аукционной) документации квалификационных требований и условий, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан о закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора, в случае изменений тендерной (аукционной) документации по итогам обсуждения либо в тендерной (аукционной) документации, когда вместо технической спецификации содержится проектно-сметная документация (перечень основных видов оборудования (механизмов, машин) и трудовых ресурсов).
Отмена закупки до заключения договора о закупках.
Третье направление
Закупки способом тендера, сумма которых превышает 300 (триста) миллионов тенге, и (или) закупки способом тендера, по которым поступили жалобы потенциальных поставщиков, подавших заявку на участие в соответствующем тендере.
Профиль № 4
Принятие решения с нарушением прав и законных интересов потенциального поставщика, повлекшее его отклонение.
Приведение протокола предварительного допуска в соответствие с уведомлением*.
Профиль № 5
Принятие решения о допуске потенциального поставщика с нарушением законодательства Республики Казахстан о закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора.
Приведение протокола предварительного допуска в соответствие с уведомлением*.
Профиль № 7
Не указание в протоколе предварительного допуска подробных причин отклонения тендерных (аукционных) заявок.
Приведение протокола предварительного допуска в соответствие с уведомлением*.
Профиль № 13
Неправомерное отклонение заявок потенциальных поставщиков по основаниям, которые не предоставляют им право на приведение своих заявок в соответствие.
Вариант 1. Приведение протокола предварительного допуска в соответствие с уведомлением*.
Вариант 2. Отмена соответствующего решения организатора, заказчика в случае оформления организатором, заказчиком закупок протокола об итогах*.
Четвертое направление

1) әлеуетті өнім берушілердің сатып алуға қатысуын шектейтін және негізсіз күрделендіретін;
2) тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау қажеттілігінен тікелей туындамайтын;
3) әлеуетті өнім берушілер санының шектелуіне әкеліп соғатын, оның ішінде:
- әлеуеттік өнім берушілерге кез келген санмен өлшенбейтін және (немесе) әкімшілендірілмейтін талаптарды белгілейтін;
- тауарлық белгілер, қызмет көрсету белгілері, фирмалық атаулары, патенттері, пайдалы модельдері, өнеркәсіп үлгілері, тауардың шығу орнының атауы және өндірушінің атауы, сондай-ақ сатып алынатын тауардың, жұмыстың, қызметтің жеке әлеуетті өнім берушіге тиесілігін айқындайтын өзге де сипаттамаларды көрсетуді қамтитын; 4) Сатып алуды жүзеге асыру қағидалардың 28, 44 және 170-тармақтарын, сондай-ақ сатып алуды жүзеге асыру қағидаттарын бұзатын біліктілік талаптары мен шарттарын көрсетуі.
15.
Бағалық ұсыныстарды сұрату тәсілімен сатып алу жүзеге асырылған жағдайдағы заңсыз талаптар.
1. Бағалық ұсыныстарды сұрату тәсілімен жарияланған сатып алулар.
2. Сатып алу нысанасы болып тауарлар, жұмыстар, қызметтер табылады.
3. Ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің Сатып алуды жүзеге асыру қағидалардың 22 және 246-тармақтарының бұзылуымен біліктілік талаптары мен шарттарын көрсетуі.
Бағалық ұсыныстарды сұрату тәсілімен сатып алу жүзеге асырылған жағдайда біліктілік талаптарын белгілеу.
Ұлттық әл-ауқат қорының
сатып алуын бақылау жөніндегі
орталықтандырылған қызметті
қоспағанда, сатып алуды
бақылау жөніндегі
орталықтандырылған
қызмет жүзеге асыратын
бақылауды жүргізу
қағидаларына
1-2-қосымша
Бақылау элементтері және бұзушылықтарды жою тәсілдері
Ескерту. Қағида 1-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.08.2022 № 818 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 27.03.2023 № 293 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); орыс тілінде өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 15.07.2026 № 479 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Бақылау бағыттары/элементтері
Деректерді іріктеу үшін тәуекелді басқару жүйесінің өлшемшарттары
Тәуекелдердің бейіні
Бұзушылықтарды жою тәсілдері
Бірінші бағыт
Тендер (аукцион) тәсілімен сатып алулар.
Сатып алулар тендер тәсілімен жүзеге асырылатын тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу.
Сатып алуды бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызметке шағым түскен сатып алулар.
№ 1-бейін
Ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің тендерлік (аукциондық) құжаттамада Қазақстан Республикасының квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алу туралы заңнамасын бұза отырып, біліктілік талаптары мен шарттарын белгілеуі.
1-нұсқа. Тендерлік (аукциондық) құжаттамаға өзгерістер енгізу *.
2-нұсқа. Егер тендерлік (аукциондық) құжаттаманың жобасын алдын ала талқылау жүзеге асырылмаған жағдайда, ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің тендерлік (аукциондық) құжаттаманы бекіту туралы тиісті шешімінің күшін жою*.
№ 3-бейін
Тендер тәсілімен сатып алуды өткізу кезінде лоттарға бөлмеу.
Сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін сатып алудың күшін жою.
№ 8-бейін
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімі 15 (он бес) күнтізбелік күннен аз, сондай-ақ, тауарды жеткізуге, оның ішінде оны дайындауға (өндіруге), жеткізуге, жұмысты орындауға, қызметтерді көрсетуге жұмсалатын мерзімнен аз.
Сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін сатып алудың күшін жою.
Екінші бағыт
Тендер (аукцион) тәсілімен сатып алу.
№ 2-бейін
Тендерлік (аукциондық) құжаттаманың жобасына алдын ала талқылау хаттамасында тиісті ескертулер болған кезде ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің Қазақстан Республикасының квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алу туралы заңнамасын бұза отырып, тендерлік (аукциондық) құжаттаманы бекітуі.
Сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін сатып алудың күшін жою.
№ 14-бейін
Талқылау қорытындысы бойынша тендерлік (аукциондық) құжаттама өзгерген не тендерлік (аукциондық) құжаттамада техникалық ерекшеліктің орнына жобалау-сметалық құжаттама (жабдықтардың (тетіктердің, машиналардың) және еңбек ресурстарының негізгі түрлерінің тізбесі) болған жағдайда, ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің тендерлік (аукциондық) құжаттамада Қазақстан Республикасының квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алу туралы заңнамасында көзделмеген біліктілік талаптары мен шарттарын белгілеуі.
Сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін сатып алудың күшін жою.
Үшінші бағыт
Тендер тәсілімен сомасы 300 (үш жүз) миллион теңгеден асатын сатып алулар және (немесе) тиісті тендерге қатысуға өтінім берген әлеуетті өнім берушілердің шағымдары келіп түскен тендер тәсілімен сатып алу.
№ 4-бейін
Әлеуетті өнім берушінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұза отырып, оны қабылдамауға әкеп соққан шешімді қабылдау.
Алдын ала рұқсат беру хаттамасын хабарламаға сәйкес келтіру *.
№ 5-бейін
Қазақстан Республикасының квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алу туралы заңнамасын бұза отырып әлеуетті өнім берушіге рұқсат беру туралы шешім қабылдау.
Алдын ала рұқсат беру хаттамасын хабарламаға сәйкес келтіру *.
№ 7-бейін
Алдын ала рұқсат беру хаттамасында тендерлік (аукциондық) өтінімдерді қабылдамаудың егжей-тегжейлі себептерін көрсетпеу.
Алдын ала рұқсат беру хаттамасын хабарламаға сәйкес келтіру *.
№ 13-бейін
Әлеуетті өнім берушілердің өтінімдерін, оларға өз өтінімдерін сәйкес келтіру құқығын бермейтін негіздер бойынша заңсыз қабылдамау.
1-нұсқа. Алдын ала рұқсат беру хаттамасын хабарламаға сәйкес келтіру*.
2-нұсқа. Сатып алуды ұйымдастырушы, тапсырыс беруші қорытындылар туралы хаттаманы ресімдеген жағдайда, ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің тиісті шешімінің күшін жою*.
Төртінші бағыт

Закупки способом тендера (аукциона), сумма которых превышает 300 (триста) миллионов тенге, и (или) закупки способом тендера (аукциона), по которым поступили жалобы в сроки, установленные статьей 16 Закона Республики Казахстан "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора".
Профиль № 4
Принятие решения с нарушением прав и законных интересов потенциального поставщика, повлекшее его отклонение.
Приведение протокола итогов в соответствие с уведомлением*.
Профиль № 5
Принятие решения о допуске потенциального поставщика с нарушением законодательства Республики Казахстан о закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора.
Отмена закупки до заключения договора о закупках.
Профиль № 6
Неприменение или неправомерное применение условных скидок.
Приведение протокола итогов в соответствие с уведомлением*.
Контроль закупок способом запроса ценовых предложений
Закупки способом запроса ценовых предложений, сумма лота которых превышает 2 (два) миллиона тенге, и (или) закупки, по которым в централизованную службу по контролю за закупками поступили жалобы.
Профиль № 9
Не разделение на лоты при проведении закупок способом запроса ценовых предложений.
Отмена закупки до заключения договора о закупках.
Профиль № 10
Техническая спецификация содержит указания на товарные знаки, полезные модели и другие характеристики при проведении закупок способом запроса ценовых предложений.
Отмена закупки до заключения договора о закупках.
Профиль № 15
Неправомерные требования в случае осуществления закупок способом запроса ценовых предложений.
Отмена закупки до заключения договора о закупках.
Контроль закупок способами из одного источника
Проект договора о закупках путем прямого заключения, направленный заказчиком на подписание потенциальному поставщику, если имеются следующие условия (по отдельности):
1) сумма закупки превышает 2 (два) миллиона тенге;
2) имеется более одного пункта годового плана закупок с одинаковыми наименованиями и кодами Единого номенклатурного справочника товаров, работ, услуг.
Запланированные закупки способом через товарные биржи.
Профиль № 11
Неправомерное применение способа закупок – способ из одного источника путем прямого заключения договора о закупках.
Отзыв проекта договора о закупках с внесением изменений в годовой план закупок в соответствии с уведомлением*.
Профиль № 12
Неправомерный выбор способа осуществления закупок товаров, входящих в перечень биржевых товаров.
Внесение изменений в годовой план закупок в соответствии с уведомлением*.
Примечание:
*При заключении договора о закупках после вручения уведомления, нарушение устраняется путем расторжения такого договора (с отменой итогов).
Приложение 2
к Правилам проведения
контроля, осуществляемого
централизованной службой
по контролю за закупками,
за исключением
централизованной службы
по контролю за закупками
Фонда национального
благосостояния
Информация об исполнении уведомления
"___" __________ 20___ года № _____
Настоящим _________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Наименование, бизнес-идентификационный номер объекта контроля)
рассмотрев уведомление______________________________________________
___________________________________________________________________
(Наименование службы, направившего уведомление)
от "__" _________ 20__ года № _________, направляет информацию об исполнении
уведомления, в том числе с учетом результатов рассмотрения возражения
Заключение по результатам рассмотрения возражения
от "__" _______ 20__ года № ____):
Номер пункта нарушения
Профиль риска
Описание характера нарушения, со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены
Способ устранения/ возражение принято
№ и дата подтверждающего документа
Пункт 1
Пункт 2
Руководитель объекта контроля
________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (Подпись)
Приложение 3
к Правилам проведения
контроля, осуществляемого
централизованной службой
по контролю за закупками,
за исключением
централизованной службы
по контролю за закупками
Фонда национального
благосостояния
Возражение к нарушениям, указанным в уведомлении об устранении нарушений, выявленных по результатам контроля
"___" __________ 20___ года № _____
Настоящим ____________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Наименование, бизнес-идентификационный номер объекта контроля) рассмотрев
уведомление ___________________________________________________________
(Наименование Службы, направившего уведомление) от "__" _________ 20__ года
№ _______, сообщает о несогласии со следующими нарушениями:
Номер пункта нарушения согласно уведомлению, оспариваемого объектом контроля
Профиль риска
Описание характера нарушения, со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены, указанные в уведомлении
Обоснования объекта контроля несогласия с нарушением, указанным в уведомлении
Перечень прилагаемых документов
Руководитель объекта контроля
______________________________________________ ________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (Подпись)
Приложение 4
к Правилам проведения
контроля, осуществляемого
централизованной службой
по контролю за закупками,
за исключением
централизованной службы
по контролю за закупками
Фонда национального
благосостояния
Заключение по результатам рассмотрения возражения
"___" __________ 20___ года № _____
В соответствии с пунктом 21 Правил проведения контроля, по результатам
рассмотрения возражения ____________________________________________
___________________________________________________________________
(Наименование, бизнес-идентификационный номер объекта контроля)
___________________________________________________________________
от "___" _________ 20__ года № _______, к уведомлению
___________________________________________________________________
(Наименование службы направившего уведомление)
от "___" _________ 20__ года № _________, установлено следующее:
Номер пункта нарушения согласно уведомлению, оспариваемого объектом контроля
Профиль риска
Описание характера нарушения, со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены, указанные в уведомлении
Обоснования объекта контроля несогласия с нарушением, указанным в уведомлении
Результаты рассмотрения возражения объекта контроля (возражение принято/возражение не принято)
Обоснование принятого решения
По результатам рассмотрения возражения в пределах, оспариваемых объектом
контроля вопросов, принято следующее решение:
____________________________________________________________________
(о полном удовлетворении возражения/о частичном удовлетворении возражения/
об отказе в удовлетворении возражения).
Уполномоченное должностное лицо Службы
Руководитель Службы
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (Подпись)

Сомасы 300 (үш жүз) миллион теңгеден асатын тендер (аукцион) тәсілімен сатып алулар және (немесе) "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында белгіленген мерзімде шағымдар түскен тендер (аукцион) тәсілімен сатып алу.
№ 4-бейін
Әлеуетті өнім берушінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұза отырып, оны қабылдамауға әкеп соққан шешім қабылдау.
Қорытынды хаттамасын хабарламаға сәйкес келтіру*.
№ 5-бейін
Қазақстан Республикасының квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерін сатып алу туралы заңнамасын бұза отырып, әлеуетті өнім берушіге рұқсат беру туралы шешім қабылдау.
Сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін сатып алудың күшін жою.
№ 6-бейін
Шартты жеңілдіктерді қолданбау немесе заңсыз қолдану.
Қорытынды хаттамасын хабарламаға сәйкес келтіру*.
Бағалық ұсыныстарды сұрату тәсілімен сатып алуды бақылау
Лот сомасы 2 (екі) миллион теңгеден асатын бағалық ұсыныстарды сұрату тәсілімен сатып алулар және (немесе) сатып алуды бақылау жөніндегі орталықтандырылған қызметке шағымдар келіп түскен сатып алулар.
№ 9-бейін
Бағалық ұсыныстарды сұрату тәсілімен сатып алуларды өткізу кезінде лоттарға бөлмеу.
Сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін сатып алудың күшін жою.
№ 10-бейін
Техникалық ерекшелік бағалық ұсыныстарды сұрату тәсілімен сатып алуды өткізу кезінде тауар белгілерін, пайдалы модельдерін және басқа да сипаттамаларын көрсетуді қамтиды.
Сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін сатып алудың күшін жою.
№ 15-бейін
Бағалық ұсыныстарды сұрату тәсілімен сатып алуларды жүзеге асырған жағдайдағы заңсыз талаптар.
Сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін сатып алудың күшін жою.
Бір көзден алу тәсілімен сатып алуларды бақылау
Егер мынадай шарттар (жеке-жеке):
1) сатып алу сомасы 2 (екі) миллион теңгеден асатын болса;
2) жылдық сатып алу жоспарының Тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің бірыңғай номенклатуралық анықтамалығының бірдей атаулары мен кодтары бар бірден артық тармағы болса тапсырыс берушімен әлеуетті өнім берушіге қол қоюға жолданған тікелей жасасу жолымен сатып алулар туралы шарттың жобасы.
Тауар биржалары арқылы тәсілімен жоспарланған сатып алулар.
№ 11-бейін
Сатып алу тәсілін заңсыз қолдану – сатып алу туралы шартты тікелей жасасу жолымен бір көзден алу тәсілі.
Хабарламаға сәйкес жылдық сатып алу жоспарына өзгерістердің енгізілуімен сатып алулар туралы шарттың жобасын кері қайтарып алу*.
№ 12-бейін
Биржалық тауарлар тізбесіне кіретін тауарларды сатып алуды жүзеге асыру тәсілін заңсыз таңдау.
Хабарламаға сәйкес сатып алудың жылдық жоспарына өзгерістер енгізу*.
Ескертпе:
* Хабарлама тапсырылғаннан кейін сатып алулар туралы шарт жасасу кезінде, бұзушылық осындай шартты бұзу (қорытындыларды жою) арқылы жойылады.
Ұлттық әл-ауқат қорының
сатып алуын бақылау жөніндегі
орталықтандырылған қызметті
қоспағанда, сатып алуды
бақылау жөніндегі
орталықтандырылған
қызмет жүзеге асыратын
бақылауды жүргізу
қағидаларына
2–қосымша
Хабарламаның орындалуы туралы ақпарат
20___ жылғы "___" __________                                           № _____
Осы _____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Бақылау объектісінің атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
______________________________________________ хабарламаны қарап
__________________________________________________________________________
(Хабарламаны жіберген қызметтің атауы)
20__ жылғы "__" _________ № __, оның ішінде қарсылықты қарау нәтижелерін ескере
отырып, (Қарсылықтарды қарау нәтижелері бойынша 20__ "__" _______ № ___
қорытынды жіберілді) хабарламаны орындау туралы ақпаратты жіберіп отыр:
Бұзушылық тармағының нөмірі
Тәуекел бейіні
Ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылық сипатының сипаттамасы
Жою тәсілі /қарсылық қабылданды
Растайтын құжаттың
№ және күні
1-тармақ
2-тармақ
Бақылау объектісінің басшысы ______________________________________ ________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))       (Қолы)
Ұлттық әл-ауқат қорының
сатып алуын бақылау жөніндегі
орталықтандырылған қызметті
қоспағанда, сатып алуды
бақылау жөніндегі
орталықтандырылған
қызмет жүзеге асыратын
бақылауды жүргізу
қағидаларына
3–қосымша
Бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламада көрсетілген бұзушылықтарға қарсылық
20___ жылғы "___" __________ № _____
Осымен___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Бақылау объектісінің атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
________________________________________________________ хабарламаны қарап
(Хабарлама жіберген Қызметтің атауы)
20__ жылғы "__" _________ № _______, мынадай бұзушылықтармен келіспейтіні туралы хабарлайды:
Бақылау объектісі даулайтын хабарламаға сәйкес бұзушылық тармағының нөмірі
Тәуекел бейіні
Хабарламада көрсетілген ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылық сипатының сипаттамасы
Бақылау объектісінің хабарламада көрсетілген бұзушылықпен келіспеген негіздемелері
Қоса берілетін құжаттардың тізбесі
Бақылау объектісінің басшысы ________________________________ ______________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))             (Қолы)
Ұлттық әл-ауқат қорының
сатып алуын бақылау жөніндегі
орталықтандырылған қызметті
қоспағанда, сатып алуды
бақылау жөніндегі
орталықтандырылған
қызмет жүзеге асыратын
бақылауды жүргізу
қағидаларына
4–қосымша
Қарсылықты қарау нәтижелері бойынша қорытынды
20___ жылғы "___" __________ № _____
Бақылау жүргізу қағидаларының 21-тармағына сәйкес қарсылықты қарау
нәтижелері бойынша ________________________________________________________
(Бақылау объектісінің атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
______________________________________________________________________
20__ жылғы "___" _________ № _______, хабарламаға
__________________________________________________________________________
(Хабарлама жіберген қызметтің атауы)
20__ жылғы "___" _________ № _________, мыналар анықталды:
Бақылау объектісі даулайтын хабарламаға сәйкес бұзушылық тармағының нөмірі
Тәуекел бейіні
Хабарламада көрсетілген ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылық сипатының сипаттамасы
Бақылау объектісінің хабарламада көрсетілген бұзушылықпен келіспеген негіздемелері
Бақылау объектісінің қарсылығын қарау нәтижелері (қарсылық қабылданған/қарсылық қабылданған жоқ)
Қабылдан ған шешімнің негіздеме сі
Қарсылықты бақылау объектісі даулайтын мәселелер шегінде қарау нәтижелері бойынша мынадай шешім қабылданды:
__________________________________________________________________________
(қарсылықты толық қанағаттандыру туралы/қарсылықты ішінара қанағаттандыру
туралы/қарсылықты қанағаттандырудан бас тарту туралы).
Қызметтің уәкілетті лауазымды тұлғасы
Қызмет басшысы
________________________________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))                  (Қолы)