Об утверждении Правил применения минимального уровня цен в отношении отдельных видов товаров, импортируемых с территории государств-членов Евразийского экономического союза на территорию Республики Казахстан для определения стоимости приобретенных товаров
Приказ и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 16 ноября 2021 года № 594-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 ноября 2021 года № 25228.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
В соответствии с пунктом 2 статьи 444 "Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила применения минимального уровня цен в отношении отдельных видов товаров, импортируемых с территории государств-членов Евразийского экономического союза на территорию Республики Казахстан для определения стоимости приобретенных товаров, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту внешнеторговой деятельности Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2022 года, подлежит официальному опубликованию и действует до 31 декабря 2025 года включительно.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 08.10.2025 № 288-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
И.о. Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
Е. Казанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
И.о. Министра
торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 16 ноября 2021 года
№ 594-НҚ
Правила применения минимального уровня цен в отношении отдельных видов товаров, импортируемых с территории государств-членов Евразийского экономического союза на территорию Республики Казахстан для определения стоимости приобретенных товаров

Сатып алынған тауарлардың құнын айқындау үшін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарлардың жекелеген түрлеріне қатысты бағалардың ең төменгі деңгейін қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2021 жылғы 16 қарашадағы № 594-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 қарашада № 25228 болып тіркелді. Бұйрық 2025 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанға дейін қолданыста болды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі - 31.12.2025 дейін (осы бұйрықтың 4-т. қараңыз).
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 444-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Сатып алынған тауарлардың құнын айқындау үшін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарлардың жекелеген түрлеріне қатысты бағалардың ең төменгі деңгейін қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сыртқы сауда қызметі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі, ресми жариялануға тиіс және 2025 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанға дейін қолданылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 08.10.2025 № 288-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрінің м.а.
Е. Казанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция
министрінің м.а.
2021 жылғы 16 қарашадағы
№ 594-НҚ бұйрыққа
қосымша
Сатып алынған тауарлардың құнын айқындау үшін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарлардың жекелеген түрлеріне қатысты бағалардың ең төменгі деңгейін қолдану қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения минимального уровня цен в отношении отдельных видов товаров, импортируемых с территории государств-членов Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) на территорию Республики Казахстан для определения стоимости приобретенных товаров (далее – Правила), определяют порядок применения минимального уровня цен (далее – МУЦ) в отношении отдельных видов товаров, перечень которых утверждается постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2021 года № 882 "Об утверждении перечня отдельных видов товаров, в отношении которых применяется минимальный уровень цен" (далее – Перечень).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 08.10.2025 № 288-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, формирующий торговую политику и осуществляющий руководство, а также межотраслевую координацию в сфере торговой деятельности;
2) орган государственных доходов – государственный орган, в пределах своей компетенции осуществляющий обеспечение поступлений налогов и платежей в бюджет, таможенное регулирование в Республике Казахстан, полномочия по предупреждению, выявлению, пресечению и раскрытию административных правонарушений, отнесенных законодательством Республики Казахстан к ведению этого органа, а также выполняющий иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
3) уполномоченный орган в области государственной статистики –государственный орган, осуществляющий руководство, а также межотраслевую координацию в области государственной статистики в пределах своей компетенции;
4) товар – любой, не изъятый из оборота продукт труда, предназначенный для продажи или обмена.
3. Для исчисления налога на добавленную стоимость (далее – НДС) при ввозе товаров с территории государств-членов ЕАЭС, если импортер в заявлениях о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, заполняемое по форме, утвержденной приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 39 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19897) (далее – Заявление) указывает стоимость товара, ниже установленного размера МУЦ, органы государственных доходов применяют МУЦ.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сатып алынған тауарлардың құнын айқындау үшін Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕАЭО) мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарлардың жекелеген түрлеріне қатысты бағалардың ең төменгі деңгейін қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) тізбесі "Өздеріне қатысты ең төмен бағалар деңгейі қолданылатын жекелеген тауарлар түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 14 желтоқсандағы № 882 қаулысымен бекітілетін тауарлардың (бұдан әрі – Тізбе) жекелеген түрлеріне қатысты бағалардың ең төменгі деңгейін (бұдан әрі – БТД) қолдану тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 08.10.2025 № 288-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – сауда саясатын қалыптастыратын және сауда қызметі саласында басшылықты, сондай-ақ салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) мемлекеттік кірістер органы – өз құзыреті шегінде бюджетке салықтар мен төлемдердің түсуін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасында кедендік реттеуді, Қазақстан Республикасының заңнамасында осы органның қарауына жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу және ашу жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайтын мемлекеттік орган;
3) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган - өз құзыреті шегінде мемлекеттік статистика саласындағы басшылықты, сондай-ақ салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
4) тауар – сатуға немесе айырбастауға арналған, айналымнан алынбаған кез келген еңбек өнiмi.
3. ЕАЭО мүше-мемлекеттер аумағынан тауарларды әкелу кезінде импорттаушы "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19897 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша толтырылған тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштерде (бұдан әрі – Өтініш) БТД белгіленген өлшемінен төмен құн көрсетсе, мемлекеттік кірістер органы қосылған құн салығын есептеу үшін БТД қолданады.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 08.10.2025 № 288-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок применения минимального уровня цен в отношении отдельных видов товаров, импортируемых с территории государств-членов Евразийского экономического союза на территорию Республики Казахстан для определения стоимости приобретенных товаров
4. Налогоплательщик (налоговый агент) либо его законный или уполномоченный представитель (далее – представитель) при ввозе товаров с территории государств-членов ЕАЭС подает в органы государственных доходов Заявление на бумажном носителе (в четырех экземплярах) либо только в электронной форме, заверенной электронной цифровой подписью должностного лица.
5. Порядок исчисления и уплаты НДС по товарам, импортируемым с территории государств-членов ЕАЭО на территорию Республики Казахстан осуществляется в соответствии со статьей 456 Кодекса.
В случае, если заявленная импортером стоимость товара, ниже установленного размера МУЦ, то исчисление НДС осуществляется из стоимости, предусмотренной МУЦ.
6. Уполномоченный орган ежегодно не позднее 15 (пятнадцатого) марта, 15 (пятнадцатого) июня, 15 (пятнадцатого) сентября и 15 (пятнадцатого) декабря рассчитывает и опубликовывает на своем официальном интернет-ресурсе МУЦ на каждый вид товара.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 12.12.2024 № 408-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. МУЦ по каждому товару рассчитывается по следующей формуле:
1) к разделу 1 Перечня:
МУЦ = (СЦПП + ССЕАЭС)/2
где:
СЦПП – средняя цена предприятий-производителей, исчисленная согласно данным, предоставленным в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил;
ССЕАЭС – средняя стоимость товаров, ввезенных в Республику Казахстан с территории государств-членов ЕАЭС, исчисленная согласно данным, предоставленным в соответствии с подпунктом 1) пункта 9 настоящих Правил;
2) к разделу 2 Перечня:
МУЦ = (СЗЦИ + ССЕАЭС)/2
где:
СЗЦИ – среднее значение ценовой информации, исчисленное согласно данным, предоставленным в соответствии с подпунктом 2) пункта 9 настоящих Правил;
ССЕАЭС – средняя стоимость товаров, ввезенных в Республику Казахстан с территории государств-членов ЕАЭС, исчисленная согласно данным, предоставленным в соответствии с подпунктом 1) пункта 9 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 08.10.2025 № 288-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 08.10.2025 № 288-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Сатып алынған тауарлардың құнын айқындау үшін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарлардың жекелеген түрлеріне қатысты бағалардың ең төменгі деңгейін қолдану тәртібі
4. Салық төлеуші (салық агенті) не оның заңды немесе уәкілетті өкілі (бұдан әрі – өкіл) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан тауарларды әкелу кезінде мемлекеттік кірістер органдарына қағаз жеткізгіште (төрт данада) немесе тек электрондық нысанда, лауазымды адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған өтініш береді.
5. ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарлар бойынша ҚҚС есептеу және төлеу тәртібі Кодекстің 456-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Егер импорттаушы мәлімдеген тауардың құны БТД-ның белгіленген мөлшерінен төмен болса, онда ҚҚС есептеу БТД-да көзделген құннан жүзеге асырылады.
6. Уәкілетті орган жыл сайын 15 (он бесінші) наурыздан, 15 (он бесінші) маусымнан, 15 (он бесінші) қыркүйектен және 15 (он бесінші) желтоқсаннан кешіктірмей тауардың әрбір түріне БТД-ны есептейді және өзінің ресми интернет-ресурсында жариялайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 12.12.2024 № 408-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. БТД әрбір тауарға мынадай формула бойынша есептеледі:
1) Тізбенің 1-бөліміне:
БТД = (ОБӨК + ОҚЕАЭО) / 2
мұнда:
ОБӨК – осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес берілген деректерге сәйкес есептелген өндіруші кәсіпорындардың орташа бағасы;
ОҚЕАЭО – осы Қағидалардың 9-тармағының 1) тармақшасына сәйкес берілген деректерге сәйкес есептелген, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасына әкелінген тауарлардың орташа құны;
2) Тізбенің 2-бөліміне:
БТД = (ОМБА + ОҚЕАЭО) / 2
мұнда:
ОМБА – осы Қағидалардың 9-тармағының 2) тармақшасына сәйкес берілген деректерге сәйкес есептелген бағалық ақпараттың орташа мәні;
ОҚЕАЭО – осы Қағидалардың 9-тармағының 1) тармақшасына сәйкес берілген деректерге сәйкес есептелген, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасына әкелінген тауарлардың орташа құны.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 08.10.2025 № 288-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Уполномоченный орган ежегодно до 28 (двадцать восьмого) февраля, 31 (тридцать первого) мая, 31 (тридцать первого) августа и до 30 (тридцатого) ноября запрашивает у уполномоченного органа в области государственной статистики средние цены предприятий-производителей на товары, за 3 (три) месяца, предшествующих месяцу предоставления информации в отношении каждого товара, указанного в разделе 1 Перечня.
Средние цены предприятий-производителей предоставляются в тенге за единицу измерения товара.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказами Министра торговли и интеграции РК от 12.12.2024 № 408-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 08.10.2025 № 288-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Орган государственных доходов ежегодно до 28 (двадцать восьмого) февраля, 31 (тридцать первого) мая, 31 (тридцать первого) августа и до 30 (тридцатого) ноября предоставляет в уполномоченный орган информацию:
1) о средней стоимости товаров, ввезенных в Республику Казахстан с территории государств – членов ЕАЭС, указанных в Заявлениях за 3 (три) месяца, предшествующих месяцу предоставления информации в отношении каждого товара, указанного в Перечне;
2) о минимальном значении ценовой информации, опубликованной на официальном сайте органа государственных доходов, согласно Методике формирования ценовой информации, используемой при контроле таможенной стоимости товаров, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 апреля 2021 года № 414 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22669) в отношении каждого товара, указанного в разделе 2 Перечня за 3 (три) месяца, предшествующих месяцу предоставления информации.
Информация о средней стоимости ввозимых товаров и о минимальном значении ценовой информации предоставляется по каждому виду товара на уровне 10 (десяти) знаков кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС, в тенге за единицу измерения товара.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 08.10.2025 № 288-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. МУЦ применяется ежегодно в период с 1 (первого) января по 31 (тридцать первое) марта, с 1 (первого) апреля по 30 (тридцатое) июня, с 1 (первого) июля по 30 (тридцатое) сентября и с 1 (первого) октября по 31 (тридцать первое) декабря.

8. Уәкілетті орган жыл сайын 28 (жиырма сегізінші) ақпанға, 31 (отыз бірінші) мамырға, 31 (отыз бірінші) тамызға дейін және 30 (отызыншы) қарашаға дейін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органнан Тізбенің 1-бөлімінде көрсетілген әрбір тауарға қатысты ақпарат ұсынылған айдың алдындағы 3 (үш) ай үшін тауарларға өндіруші-кәсіпорындардың орташа бағаларын сұратады.
Өндіруші-кәсіпорын орташа бағалары тауардың өлшем бірлігі үшін теңгемен ұсынылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 12.12.2024 № 408-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.10.2025 № 288-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
9. Мемлекеттік кіріс органы жыл сайын 28 (жиырма сегізінші) ақпанға, 31 (отыз бірінші) мамырға, 31 (отыз бірінші) тамызға дейін және 30 (отызыншы) қарашаға дейін уәкілетті органға:
1) Тізбеде көрсетілген әрбір тауарға қатысты ақпаратты ұсыну айының алдындағы 3 (үш) ай үшін Өтініштерде көрсетілген, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасына әкелінген тауарлардың орташа құны туралы;
2) Тізбенің 2-бөлімінде көрсетілген әрбір тауарға қатысты ақпаратты ұсыну айының алдындағы 3 (үш) ай үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 29 сәуірдегі № 414 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22669 болып тіркелген) бекітілген Тауарлардың кедендік құнын бақылау кезінде пайдаланылатын бағалық ақпаратты қалыптастыру әдістемесіне сәйкес мемлекеттік кіріс органының ресми сайтында жарияланған бағалық ақпараттың ең төменгі мәні туралы ақпаратты ұсынады.
Әкелінетін тауарлардың орташа құны және бағалық ақпараттың ең төменгі мәні туралы ақпарат ЕАЭО Сыртқы экономикалық қызметі Тауарлар номенкулатурасы кодының 10 (он) белгісі деңгейінде тауардың әрбір түрі бойынша тауардың өлшем бірлігі үшін теңгемен ұсынылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 08.10.2025 № 288-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. БТД жыл сайын 1 (бірінші) қаңтар мен 31 (отыз бірінші) наурыз, 1 (бірінші) сәуір мен 30 (отызыншы) маусым, 1 (бірінші) шілде мен 30 (отызыншы) қыркүйек және 1 (бірінші) қазан мен 31 (отыз бірінші) желтоқсан аралығындағы кезеңде қолданылады.