Об утверждении Правил и Методов определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в органы гражданской защиты
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 7 сентября 2021 года № 432. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 сентября 2021 года № 24301.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.04.2025 № 160 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 7, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 175-8) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.12.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила и Методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в органы гражданской защиты.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.04.2025 № 160 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Департамент кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.

Азаматтық қорғау органдарына қызметке кандидаттың кәсіби құзыреттерін, негізгі көрсеткіштерін айқындау және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін (цифрлық рейтингін) есептеу тәртібі мен әдістерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 7 қыркүйектегі № 432 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 10 қыркүйекте № 24301 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 28.04.2025 № 160 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 2-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 175-8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.12.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық қорғау органдарына қызметке кандидаттың кәсіби құзыреттерін, негізгі көрсеткіштерін айқындау және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін (цифрлық рейтингін) есептеу тәртібі мен әдістері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 28.04.2025 № 160 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне және Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаментіне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Утверждены
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 7 сентября 2021 года № 432
Правила и Методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в органы гражданской защиты
Сноска. Привила и Методы - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.04.2025 № 160 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и Методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в органы гражданской защиты (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", с подпунктом 175-8) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют порядок и методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в органы гражданской защиты (далее – кандидат).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) показатель конкурентоспособности (цифровой рейтинг) (далее – показатель конкурентоспособности) – сформированное посредством информационной кадровой системы правоохранительного органа формализованное числовое выражение профессионального потенциала кандидата на службу и сотрудника, основанное на профессиональных компетенциях, а также ключевых для должности показателях и объективных данных о профессиональных достижениях (критерии);
2) весовое значение - количественное (цифровое) выражение качественных показателей кандидата, влияющих на определение его конкурентоспособности;
3) метод синтеза - совокупность приемов и закономерностей соединения объектов, явлений (процессов) и величин в единое целое;
4) метод анализа - совокупность приемов и закономерностей разделения объектов, явлений (процессов) и величин на составные части;
5) ключевой показатель для кандидата - показатель, сформированный на основе деятельности органов гражданской защиты и направленный на оценку кандидата по достижению служебных целей и задач.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2021 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 432 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық қорғау органдарына қызметке кандидаттың кәсіби құзыреттерін, негізгі көрсеткіштерін айқындау және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін (цифрлық рейтингін) есептеу тәртібі мен әдістері
Ескерту. Қағидалар мен әдістер жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 28.04.2025 № 160 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы азаматтық қорғау органдарына қызметке кандидаттың кәсіби құзыреттерін, негізгі көрсеткіштерін айқындау және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін (цифрлық рейтингін) есептеу тәртібі мен әдістері (бұдан әрі -Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 2-тармағына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 175-8) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарына қызметке кандидаттың (бұдан әрі – кандидат) кәсіби құзыреттерін, негізгі көрсеткіштерін айқындау және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін (цифрлық рейтингін) есептеу тәртібі мен әдістерін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші (цифрлық рейтинг) (бұдан әрі – бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші) – құқық қорғау органының ақпараттық кадр жүйесі арқылы қалыптастырылған, қызметке кандидаттың және қызметкердің кәсіби құзыреттеріне, сондай-ақ лауазым үшін негізгі көрсеткіштеріне және кәсіби жетістіктері туралы объективті деректеріне негізделген кәсіби әлеуетінің қалыптасқан сандық мәні (өлшемшарттар);
2) көрсеткіш мәні – кандидаттың бәсекеге қабілеттілігін айқындауға әсер ететін сапалық көрсеткіштерінің сандық (цифрлық) көрінісі;
3) синтез әдісі – объектілерді, құбылыстарды (процестерді) және шамаларды біртұтас тұтастыққа қосудың тәсілдері мен заңдылықтарының жиынтығы;
4) талдау әдісі – объектілерді, құбылыстарды (процестерді) және шамаларды құрамдас бөліктерге бөлудің тәсілдері мен заңдылықтарының жиынтығы;
5) кандидат үшін негізгі көрсеткіш – азаматтық қорғау органдарының қызметі негізінде қалыптастырылған және кандидатты қызметтік мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу бойынша бағалауға бағытталған көрсеткіш.

Глава 2. Порядок и методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в органы гражданской защиты
3. Определение профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата осуществляются с использованием методов анализа и синтеза.
4. Профессиональные компетенции кандидата устанавливаются по следующим должностям:
1) среднего и старшего начальствующего состава;
2) рядового и младшего начальствующего состава.
5. Профессиональные компетенции кандидата на должности, предусмотренные в подпункте 1) пункта 4 настоящих Правил определяются по следующим критериям:
1) знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан;
2) оценка личных качеств кандидата на службу.
Профессиональные компетенции кандидата на должности, предусмотренные в подпункте 1) пункта 4 настоящих Правил определяются на основе результатов тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан) и оценки личных качеств, определяемого в соответствии с приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 20 сентября 2016 года № 1 "Об утверждении Правил, программ и организации тестирования граждан, поступающих на правоохранительную службу" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14317).
6. Профессиональные компетенции кандидата на должности, предусмотренные в подпункте 2) пункта 4 настоящих Правил определяются на основе стажа работы в подразделениях ОГЗ и равно следующим весовым значениям:
отсутствует (весовое значение "0");
до 1 года (весовое значение "1");
от 1 до 5 лет (весовое значение "2");
от 5 и более лет (весовое значение "5").
7. Каждому критерию профессиональных компетенции кандидата присваивается весовое значение, за исключением кандидатов на должности, предусмотренные в подпункте 2) пункта 4 настоящих Правил, весовое значение которых определяется в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил.
8. Профессиональные компетенции кандидата на должности, предусмотренные в подпункте 1) пункта 4 настоящих Правил оценивается по следующей формуле:
ПрК = Т+(-)О, где:
ПрК – оценка профессиональных компетенций кандидата;
Т – весовое значение по критерию "знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан";
О - весовое значение по критерию "оценка личных качеств".
9. К весовым значениям критериев профессиональных компетенций кандидата на должности, предусмотренные в подпункте 1) пункта 4 настоящих Правил относятся:

2-тарау. Азаматтық қорғау органдарына қызметке кандидаттың кәсіби құзыреттерін, негізгі көрсеткіштерін айқындау және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін (цифрлық рейтингін) есептеу тәртібі мен әдістері
3. Кандидаттың кәсіби құзыреттерін, негізгі көрсеткіштерін айқындау және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін (цифрлық рейтинг) айқындау талдау және синтез әдістерін пайдалана отырып жүзеге асырылады.
4. Кандидаттың кәсіби құзыреттері:
1) орта және аға басшы құрамның;
2) қатардағы және кіші басшы құрамның лауазымдары бойынша белгіленеді.
5. Осы Қағидалардың 4-тармағының 1) тармақшасында көзделген лауазымдарға кандидаттың кәсіби құзыреттері мынадай критерийлер:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамасын білу;
2) қызметке кандидаттың жеке қасиеттерін бағалау бойынша айқындалады.
Осы Қағидалардың 4-тармағының 1) тармақшасында көзделген лауазымдарға кандидаттың кәсіби құзыреттері Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамасын білуге арналған тестілеу нәтижелері және "Құқық қорғау қызметіне кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 20 қыркүйектегі № 1 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14317 болып тіркелген) айқындалатын жеке қасиеттерін бағалау негізінде айқындалады.
6. Осы Қағидалардың 4-тармағының 2) тармақшасында көзделген лауазымдарға кандидаттың кәсіптік құзыреттері АҚО бөлімшелеріндегі жұмыс өтілі негізінде айқындалады және мынадай көрсеткіштік мәндерге тең:
жоқ (көрсеткіш мәні "0");
1 жылға дейін (көрсеткіш мәні "1");
1 жастан 5 жылға дейін (көрсеткіш мәні "2");
5 және одан да көп жыл (көрсеткіш мәні "5").
7. Қағидалардың 6-тармағына сәйкес көрсеткіш мәні айқындалатын осы Қағидалардың 4-тармағының 2) тармақшасында көзделген лауазымдарға кандидаттарды қоспағанда, кандидаттың кәсіби құзыретінің әрбір өлшемшартына көрсеткіш мәні беріледі.
8. Осы Қағидалардың 4-тармағының 1) тармақшасында көзделген лауазымдарға кандидаттың кәсіби құзыреттері мынадай формула бойынша бағаланады:
ПрК = T +( - ) О, онда:
ПрК -кандидаттың кәсіби құзыреттерін бағалау;
Т – "Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамасын білу" өлшемшарты бойынша көрсеткіш мәні;
О – "жеке қасиеттерді бағалау" өлшемшарты бойынша көрсеткіш мәні.
9. Осы Қағидалардың 4-тармағының 1) тармақшасында көзделген лауазымдарға кандидаттың кәсіби құзыреттерінің өлшемшарттарының көрсеткіш мәндеріне мыналар жатады:

1) среднее количество правильных ответов по результатам тестирования "Т":
от 5 до 8 (весовое значение "5");
от 9 до 12 (весовое значение "10");
13 и выше (весовое значение "15");
2) результаты оценки личных качеств "О":
в случае получения кандидатом результата оценки по личному качеству в "зоне риска" (за исключением личного качества "нетерпимость к коррупции") весовое значение составляет "- 5";
при получении результата оценки выше "зоны риска" - по каждому личному качеству весовое значение составляет "5";
в случае получения кандидатом результата оценки по личному качеству "нетерпимость к коррупции" в "зоне риска", весовое значение составляет "- 10".
10. Ключевые показатели кандидата определяются по следующим критериям:
1) уровень образования кандидата;
2) стаж работы кандидата;
3) отношение к воинской службе кандидата;
4) оценка по результатам сдачи нормативов по физической подготовке кандидата;
5) наличие спортивного разряда кандидата;
6) оценка кандидата по результатам собеседования.
11. Каждому критерию ключевых показателей присваивается весовое значение.
12. Ключевые показатели оценивается по следующей формуле:
КП=УО+СтР+ВС+ФП+СР+С, где:
КП – оценка ключевых показателей;
УО - весовое значение по критерию "уровень образования";
СтР – весовое значение по критерию "стаж работы";
ВС - весовое значение по критерию "отношение к воинской службе";
ФП - весовое значение по критерию "оценка по результатам сдачи нормативов по физической подготовке";
СР - весовое значение по критерию "спортивный разряд";
С - весовое значение по критерию "оценка кандидата по результатам собеседования".
13. К весовым значениям критериев ключевых показателей относятся:
1) уровень образования "УО":
среднее образование (весовое значение "1");
послесреднее образование (весовое значение "3");
высшее образование (весовое значение "5");
послевузовское образование (весовое значение "10");
2) стаж работы "СтР":
отсутствует (весовое значение "0");
до 1 года (весовое значение "1");
от 1 до 5 лет (весовое значение "2");
от 5 и более лет (весовое значение "5");
3) отношение к воинской службе "ВС":
освобождение или наличие отсрочки от призыва на срочную воинскую службу (весовое значение "0");
прохождение подготовки по военно-техническим и иным специальностям (весовое значение "2");
прохождение срочной воинской службы или военной подготовки граждан по программе сержантов запаса (весовое значение "3");
военная подготовка граждан по программе офицеров запаса (весовое значение "5");

1) "Т" тестілеу нәтижелері бойынша дұрыс жауаптардың орташа саны:
5-тен 8-ге дейін (көрсеткіш мәні "5");
9 - дан 12-ге дейін (көрсеткіш мәні "10");
13 және одан жоғары (көрсеткіш мәні "15");
2) "О" кандидаттың жеке қасиеттерін бағалау нәтижелері:
кандидат жеке қасиеті бойынша "тәуекел аймағында" бағалау нәтижесін алған жағдайда ("сыбайлас жемқорлыққа төзбеушілік" жеке қасиетін қоспағанда) көрсеткіш мәні "- 5" құрайды;
"тәуекел аймағынан" жоғары бағалау нәтижесін алған кезде - әрбір жеке қасиеті бойынша көрсеткіш мәні "5" құрайды;
кандидат жеке қасиеті бойынша "сыбайлас жемқорлыққа төзбеушілік" "тәуекел аймағында" бағалау нәтижесін алған жағдайда, көрсеткіш мәні "- 10" құрайды.
10. Кандидаттың негізгі көрсеткіштері мына өлшемшарт бойынша анықталады:
1) кандидаттың білім деңгейі;
2) кандидаттың жұмыс өтілі;
3) кандидаттың әскери қызметке қатынасы;
4) кандидатты дене шынықтыру даярлығы нормативтерін тапсыру нәтижелері бойынша бағалау;
5) кандидаттың спорттық разрядының болуы;
6) кандидатты әңгімелесу нәтижелері бойынша бағалау.
11. Негізгі көрсеткіштердің әрбір өлшемшартына көрсеткіштік мән беріледі.
12. Негізгі көрсеткіштер мына формула бойынша бағаланады: КП=УО+СтР+ВС+ФП+СР+С, онда:
КП - негізгі көрсеткіштерді бағалау;
УО – "білім деңгейі" өлшемшарты бойынша көрсеткіш мәні;
СтР – "еңбек өтілі" өлшемшарты бойынша көрсеткіш мәні;
ВС – "әскери қызметке қатынасы" өлшемшарты бойынша көрсеткіш мәні;
ФП – "дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру нәтижелерін бағалау" өлшемшарты бойынша көрсеткіш мәні;
СР – "спорттық разряд" өлшемшарты бойынша көрсеткіш мәні;
С – "кандидатты әңгімелесу нәтижесінде бағалау" өлшемшарты бойынша көрсеткіш мәні.
13. Негізгі көрсеткіштер өлшемшарттарының көрсеткіш мәндеріне мыналар жатады:
1) "УО" білім деңгейі:
орта білім (көрсеткіш мәні "1");
орта білімнен кейінгі білім (көрсеткіш мәні "3");
жоғары білім (көрсеткіш мәні "5");
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (көрсеткіш мәні "10");
2) "СтР" еңбек өтілі:
жоқ (көрсеткіш мәні "0");
1 жылға дейін (көрсеткіш мәні "1");
1 жастан 5 жылға дейін (көрсеткіш мәні "2");
5 және одан да көп жылдан бастап (көрсеткіш мәні "5");
3) "ВС" әскери қызметіне қатынасы:
мерзімді әскери қызметке шақырудан босату немесе кейінге қалдырудың болуы (көрсеткіш мәні "0");
әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлықтан өту (көрсеткіш мәні "2");
запастағы сержанттар бағдарламасы бойынша мерзімді әскери қызметтен немесе азаматтарды әскери даярлаудан өту (көрсеткіш мәні "3");
запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша азаматтарды әскери даярлау (көрсеткіш мәні "5");

4) оценка по результатам сдачи нормативов по физической подготовке "ФП":
удовлетворительно (весовое значение "3");
хорошо (весовое значение "4");
отлично (весовое значение "5");
5) спортивный разряд "СР":
отсутствие спортивного разряда (весовое значение "0");
"кандидат в мастера спорта" (весовое значение "2");
"мастер спорта" (весовое значение "3");
6) оценка кандидата по результатам собеседования "С":
весовое значение принимается равным итоговому количеству баллов по результатам собеседования (итоговое количество баллов по результатам собеседования определяется путем сложения всех оценок кандидатов по результатам собеседования, определенных листами оценки, и деления итоговой суммы на количество членов комиссии).
14. Показатель конкурентоспособности кандидата рассчитывается секретарем приемной комиссии посредством информационной кадровой системы по следующей формуле:
ПКК= ПрК+ КП, где:
ПКК- показатель конкурентоспособности кандидата;
ПрК - оценка профессиональных компетенций кандидата;
КП – оценка ключевых показателей.
15. Расчет показателя конкурентоспособности кандидата отражается в листе оценки конкурентоспособности кандидата по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
При расчете показателя конкурентоспособности кандидата по каждому критерию (профессиональные компетенции, ключевые показатели) учитывается только одна позиция. При наличии у кандидата двух или более позиций по одному критерию (профессиональные компетенции, ключевые показатели), учитывается позиция с наибольшим весовым значением.
Приложение
к Правилам и Методам
определения профессиональных
компетенций, ключевых
показателей и расчета показателя
конкурентоспособности
(цифрового рейтинга)
кандидата на службу в органы
гражданской защиты
Форма
Лист оценки конкурентоспособности кандидата
___________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность, на которую претендует кандидат)
Оценка профессиональных компетенций кандидата
ПрК
Оценка ключевых показателей
КП
знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан
оценка личных качеств
стаж работы в подразделениях органов гражданской защиты (для кандидатов на должности рядового и младшего начальствующего состава)
уровень образования призыва на срочную воинскую службу
стаж работы
отношение к воинской службе
оценка по результатам сдачи нормативов по физической подготовке
спортивный разряд
оценка кандидата по результатам собеседования
Показатель конкурентоспособности кандидата
ПКК
Председатель приемной комиссии ________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены приемной комиссии ______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Секретарь приемной комиссии ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
С листом оценки конкурентоспособности кандидата ознакомлен
______________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)

4) "ФП" дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру нәтижелері бойынша бағалау:
қанағаттанарлық (көрсеткіш мәні "3");
жақсы (көрсеткіш мәні "4");
өте жақсы (көрсеткіш мәні "5");
5) "СР" спорттық разряды:
спорттық разрядтың болмауы (көрсеткіш мәні "0");
"спорт шеберіне үміткер" (көрсеткіш мәні "2");
"спорт шебері" (көрсеткіш мәні "3");
6) "С" әңгімелесу нәтижелері бойынша кандидатты бағалау:
көрсеткіш мәні әңгімелесу нәтижелері бойынша баллдардың жиынтық санына тең деп қабылданады (әңгімелесу нәтижелері бойынша баллдардың жиынтық саны бағалау парақтарында айқындалған әңгімелесу нәтижелері бойынша кандидаттардың барлық бағаларын қосу және қорытынды санды комиссия мүшелерінің санына бөлу жолымен айқындалады).
14. Кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін қабылдау комиссиясының хатшысы ақпараттық кадр жүйесі арқылы мынадай формула бойынша есептейді:
ПКК= ПрК+ КП, онда:
ПКК - кандидаттың бәсекеге қабілеттілігінің көрсеткіші;
ПрК - кандидаттың кәсіби құзыреттерін бағалау;
КП - негізгі көрсеткіштерді бағалау.
15. Кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткішінің есебі осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидаттың бәсекеге қабілеттілігін бағалау парағында көрсетіледі.
Әрбір критерий бойынша үміткердің бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін есептеу кезінде (кәсіби құзыреттер, негізгі көрсеткіштер) бір ғана позиция ескеріледі. Кандидатта бір өлшемшарт бойынша екі немесе одан да көп позициялар (кәсіби құзыреттер, негізгі көрсеткіштер) болған кезде ең жоғары көрсеткіш мәні бар позиция ескеріледі.
Азаматтық қорғау органдарына
қызметке кандидаттың кәсіби
құзыреттерін, негізгі
көрсеткіштерін айқындау және
бәсекеге қабілеттілік
көрсеткішін (цифрлық
рейтингін)
есептеу қағидалары
мен әдістеріне
қосымша
Нысан
Үміткердің бәсекеге қабілеттілігін бағалау парағы ________________________________________________________________ (Кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), кандидат талаптанып жатқан лауазым)
Кандидаттың кәсіби құзыреттерін бағалау ПрК
Негізгі көрсеткіштерді бағалау КП
Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамасын білу
жеке қасиеттерді бағалау
азаматтық қорғау органдарының бөлімшелеріндегі жұмыс өтілі (қатардағы және кіші басшы құрам лауазымдарына кандидаттар үшін)
мерзімді әскери қызметке шақырудың білім деңгейі
еңбек өтілі
әскери қызметке қатынасы
денешынықтыру
нормативтерін тапсыру
нәтижелері
бойыншан бағалау
спорттық разряды
әңгімелесу нәтижелері бойынша кандидатты бағалау
Кандидаттың бәсекеге қабілеттілігінің көрсеткіші
ПКК
Қабылдау комиссиясының төрағасы __________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қабылдау комиссиясының мүшелері __________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қабылдау комиссиясының хатшысы ____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Кандидаттың бәсекеге қабілеттілігін бағалау
парағымен таныстым             ________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)