О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 151 "Об утверждении Правил аккредитации экспертных организаций" и признании утратившими силу некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 11 августа 2021 года № 431. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 августа 2021 года № 23971.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра промышленности и строительства РК от 19.05.2026 № 246 (вводится в действие с 01.07.2026).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 151 "Об утверждении Правил аккредитации экспертных организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10640) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 11-4) статьи 20 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила аккредитации экспертных организаций, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2015 года № 700 "Об утверждении стандарта государственной услуги "Аккредитация юридических лиц, претендующих на проведение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12322);
2) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 759 "Об утверждении регламента государственной услуги "Аккредитация юридических лиц, претендующих на проведение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12420).
3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.

"Сараптама ұйымдарын аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 151 бұйрығына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2021 жылғы 11 тамыздағы № 431 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 12 тамызда № 23971 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 19.05.2026 № 246 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сараптама ұйымдарын аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 151 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10640 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 11-4) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сараптама ұйымдарын аккредиттеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Объектілер құрылысы жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге үміткер заңды тұлғаларды аккредиттеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 қарашадағы № 700 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12322 болып тіркелген);
2) "Объектілер құрылысы жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге үміткер заңды тұлғаларды аккредиттеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 759 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12420 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 11 августа 2021 года № 431
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 151
Правила аккредитации экспертных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аккредитации экспертных организаций (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 11-4) статьи 20 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон "О государственных услугах"), определяют порядок проведения аккредитации экспертных организаций, для осуществления обязательной комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства, за исключением проектов отнесенных к государственной монополии, экспертных организаций, для осуществления обязательной комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований, проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов на территории особой индустриальной зоны и порядок оказания государственной услуги "Аккредитация юридических лиц, претендующих на проведение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов" (далее – государственная услуга).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) аккредитация – процедура официального признания органом по аккредитации компетентности полномочий экспертных организаций по проведению комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации);
2) эксперт в области проектирования – физическое лицо, аттестованное в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, для осуществления экспертных работ по определенным разделам (частям) проектов, состоящее в штате одной из экспертных организаций;

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
міндетін атқарушының
2021 жылғы 11 тамыздағы
№ 431 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 151 бұйрығымен
бекітілген
Сараптама ұйымдарын аккредиттеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Cараптама ұйымдарын аккредиттеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 20-бабының 11-4) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді, Мемлекеттік монополияға жатқызылған жобаларды қоспағанда, құрылысқа арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу сараптама ұйымдарын және Ерекше индустриялық аймақтың аумағында объектілер салуға арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу сараптама ұйымдарын аккредиттеуді өткізу тәртібін регламенттейді және "Объектілер құрылысы жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге үміткер заңды тұлғаларды аккредиттеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) аккредиттеу – аккредиттеу жөніндегі органның құрылыс жобаларына (техникалық-экономикалық негіздемеге және жобалау-сметалық құжаттамаға) ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу бойынша сараптама ұйымдарының құзыретін ресми танитын рәсімі;
2) жобалау саласындағы сарапшы – жобалардың белгілі бір бөлімдері (бөліктері) бойынша сараптама жұмыстарын жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен аттестатталған, сараптама ұйымдарының бірінің штатында тұрған жеке тұлға;

3) аккредитованная экспертная организация особой индустриальной зоны - управляющая компания особой индустриальной зоны, аккредитованная в порядке, установленном уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, и осуществляющая комплексную вневедомственную экспертизу проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства на территории особой индустриальной зоны;
Глава 2. Порядок проведения аккредитации экспертных организаций для осуществления обязательной комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства, за исключением проектов отнесенной к государственной монополии
3. Для прохождения аккредитации экспертных организаций для осуществления обязательной комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства, за исключением проектов отнесенной к государственной монополии заявители имеют в своем составе на постоянной основе не менее пяти экспертов, аттестованных по специализациям, соответствующим основным разделам проекта, в том числе по специализациям: градостроительство, предпроектная документация, архитектура, конструктивная часть, инженерные сети и системы (по видам инженерных сетей и систем), технологическая часть (в зависимости от назначения объекта), сметная часть.
4. Свидетельство об аккредитации экспертных организаций на проведение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов, не отнесенную законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к государственной монополии, подтверждается один раз в два года со дня аккредитации.
5. Аккредитация услугополучателя проводится уполномоченным органом и подтверждается свидетельством об аккредитации согласно приложению 1 (далее - свидетельство) к настоящим Правилам.
Глава 3. Порядок проведения аккредитации экспертных организаций особых индустриальных зон для осуществления обязательной комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов на территории особой индустриальной зоны
6. Для прохождения аккредитации экспертных организаций особых индустриальных зон для осуществления обязательной комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов на территории особой индустриальной зоны заявители имеют:
решение собственника земельного участка о создании или определении юридического лица управляющей компанией особой индустриальной зоны, для обеспечения функционирования особой индустриальной зоны;
в своем составе на постоянной основе не менее семи экспертов, аттестованных по специализациям, соответствующим основным разделам проекта, в том числе по специализациям: градостроительство, предпроектная документация, архитектура, конструктивная часть, инженерные сети и системы (по видам инженерных сетей и систем), технологическая часть (в зависимости от назначения объекта), сметная часть.

3) ерекше индустриялық аймақтың аккредиттелген сараптама ұйымы – сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен аккредиттелген және ерекше индустриялық аймақ аумағында құрылыс салуға арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) ведомстводан тыс кешенді сараптаманы жүзеге асыратын, ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы.
2-тарау. Мемлекеттік монополияға жатқызылған жобаларды қоспағанда, құрылысқа арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін сараптама ұйымдарын аккредиттеуді өткізу тәртібі
3. Мемлекеттік монополияға жатқызылған жобаларды қоспағанда, құрылысқа арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу бойынша сараптама ұйымдарын аккредиттеуден өту үшін өтініш берушілер өз құрамында тұрақты негізде жобаның негізгі бөлімдеріне сәйкес келетін мамандандыру бойынша, оның ішінде мамандандыру бойынша аттестатталған кемінде бес сарапшы болуы қажет: қала құрылысы, жобалау алдындағы құжаттама, сәулет, конструкциялық бөлім, инженерлік желілер мен жүйелер( инженерлік желілер мен жүйелердің түрлері бойынша), технологиялық бөлім (объектінің мақсатына байланысты), сметалық бөлім.
4. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасымен мемлекеттік монополияға жатқызылмаған объектілер құрылысы жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге сараптама ұйымдарын аккредиттеу туралы куәлік аккредиттелген күннен бастап екі жылда бір рет расталады.
5. Көрсетілетін қызметті алушыны аккредиттеуді уәкілетті орган жүргізеді және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес аккредиттеу туралы куәлікпен (бұдан әрі - куәлік) расталады.
3-тарау. Ерекше индустриялық аймақтардың аумағында объектілер салуға арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін ерекше индустриялық аймақтың сараптама ұйымдарын аккредиттеуді өткізу тәртібі
6. Ерекше индустриялық аймақтардың аумағында объектілер салуға арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін ерекше индустриялық аймақтың сараптама ұйымдарын аккредиттеуден өткізу үшін өтініш берушілерде:
ерекше индустриялық аймақтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін ерекше индустриялық аймақты құру немесе заңды тұлғаны басқарушы компания етіп айқындау туралы жер учаскесі меншік иесінің шешімі болады;
өз құрамында тұрақты негізде жобаның негізгі бөлімдеріне сәйкес келетін мамандандыру бойынша, оның ішінде мамандандыру бойынша аттестатталған кемінде жеті сарапшының болады: қала құрылысы, жобалау алдындағы құжаттама, сәулет, конструкциялық бөлім, инженерлік желілер мен жүйелер (инженерлік желілер мен жүйелердің түрлері бойынша), технологиялық бөлім (объектінің мақсатына байланысты), сметалық бөлім.

7. Свидетельство об аккредитации экспертных организаций на проведение комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов на территории особой индустриальной зоны, подтверждается один раз в два года со дня аккредитации.
8. Аккредитация услугополучателя проводится уполномоченным органом и подтверждается свидетельством согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. Аккредитованные экспертные организации включаются в Реестр аккредитованных экспертных организаций по экспертизе проектов, предназначенных для строительства, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – Реестр аккредитованных экспертных организаций).
10. В Реестре аккредитованных экспертных организаций, изменения и дополнения, в части сведений об аттестованных экспертах, состоящие в штате экспертной организации вносятся самостоятельно услугополучателем.
11. Аккредитованной организации необходимо соответствовать требованиям, предусмотренных пунктами 3 и 6 настоящих Правил, как при выдаче свидетельства, так и на протяжении всего периода времени его действительности.
Глава 4. Порядок оказания государственной услуги "Аккредитация юридических лиц, претендующих на проведение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов"
12. Государственная услуга оказывается Комитетом по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – услугодатель).
13. Юридическое лицо (далее – услугополучатель) для получения государственной услуги направляет заявление с документами в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее - ЭЦП) услугодателю через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал):
1) при получении свидетельства об аккредитации для осуществления обязательной комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства, за исключением проектов отнесенной к государственной монополии направляет заявление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) при получении свидетельства об аккредитации экспертных организации особой индустриальной зоны для осуществления обязательной комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов на территории особой индустриальной зоны направляет заявление по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;

7. Ерекше индустриялық аймақтың аумағында объектілер салуға арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге сараптама ұйымдарын аккредиттеу туралы куәлік аккредиттелген күннен бастап екі жылда бір рет расталады.
8. Көрсетілетін қызметті алушыны аккредиттеуді уәкілетті орган жүргізеді және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес куәлікпен расталады.
9. Аккредиттелген сараптама ұйымдары осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрылысқа арналған жобаларды сараптау жөніндегі аккредиттелген сараптама ұйымдарының тізіліміне (бұдан әрі - аккредиттелген сараптама ұйымдардың тізілімі) енгізіледі.
10. Аккредиттелген сараптама ұйымдардың тізіліміне, сараптама ұйымының шатында тұратын аттестатталған сарапшылар туралы мәліметке өзгерістер мен толықтыруларды көрсетілетін қызметті алушы дербес енгізеді.
11. Аккредиттелген сараптама ұйымдары куәлікті беру кезінде де, оның жарамдылығы уақытының бүкіл кезеңінде де осы Қағидалардың 3 және 6-тармақтарында қойылатын талаптарға сәйкес келуі қажет.
4-тарау. "Объектілер құрылысы жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге үміткер заңды тұлғаларды аккредиттеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметін көрсету тәртібі
12. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
13. Заңды тұлға (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы көрсетілетін қызметті берушіге электрондық - цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі-ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы құжаттармен өтінішті жолдайды:
1) мемлекеттік монополияға жатқызылған жобаларды қоспағанда, құрылысқа арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін аккредиттеу туралы куәлікті алған кезде осы Қағидаларға 4 -қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті жолдайды;
2) ерекше индустриялық аймақтың аумағында объектілер салуға арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін аккредиттеу туралы куәлікті алған кезде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті жолдайды;

3) при переоформлении свидетельства направляет заявление по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены согласно приложению 7 к настоящим Правилам в форме стандарта государственной услуги (далее – Стандарт государственной услуги).
14. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги определены пунктом 8 Стандарта государственной услуги.
Сведения документов, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица предоставляются услугодателю из информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявления для оказания государственной услуги с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
15. Действия, входящие в состав процесса оказания государственной услуги, длительность выполнения:
1) автоматическая регистрация заявления с документами, указанных в пункте 13 настоящих Правил;
2) выдача, переоформление свидетельства в электронной форме осуществляется информационной системой (компьютером) без участия услугодателя –20-40 (двадцать - сорок) минут после принятия заявления.
16. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона "О государственных услугах".
17. Свидетельства подлежат переоформлению при изменении наименования и (или) места нахождения юридического лица.
18. Приостановление, возобновление действия, лишение (отзыв) свидетельств осуществляется в порядке и (или) по основаниям, предусмотренным статьей 45 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
19. Комплексная вневедомственная экспертиза проектов строительства объектов и комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов, предназначенных для строительства объектов на территории особой индустриальной зоны осуществляется организациями при наличии действующего свидетельства.
Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и(или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг

3) куәлікті қайта ресімдеу кезінде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш жолдайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты) нысанында баяндалған.
14. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағымен анықталған.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттардың мәліметтері көрсетілетін қызметті берушіге "электрондық үкімет" шлюзі арқылы ақпараттық жүйелерден ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
15. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің құрамына кіретін іс-әрекеттер, орындалу ұзақтығы:
1) осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген құжаттармен өтінішті автоматты тіркеу;
2) куәлікті электрондық нысанда беру, қайта ресімдеу көрсетілетін қызметті берушінің қатысуынсыз ақпараттық жүйемен (компьютермен) 20-40 (жиырма - қырық) минутта өтініш қабылданғаннан кейін жүзеге асырылады.
16. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
17. Сараптама ұйымдарының аккредиттеу туралы куәліктері заңды тұлғаның атауы және (немесе) орналасқан жері өзгерген жағдайларда қайта ресімделеді.
18. Сараптама ұйымдарының аккредиттеу туралы куәліктерінің қолданылуын тоқтата тұру, қайта бастау, одан айыру (қайтарып алу) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заң) 45-бабында көзделген тәртіппен және (немесе) негіздер бойынша жүзеге асырылады.
19. Объектілер құрылысы жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптаманы және ерекше индустриялық аймақ аумағында объектілер салуға арналған объектілер құрылысы жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптаманы жүзеге асыру қолданыстағы куәлігі болған жағдайда жүзеге асыруға жол беріледі.
5 тарау. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне(әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

20. Для обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг жалоба подается не позднее 3 (трех) месяцев со дня, когда услугополучателю стало известно о принятии административного акта или совершении действий (бездействий) услугодателем:
в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо);
в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг;
на имя руководства услугодателя, непосредственно оказывающего государственную услугу.
Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем, непосредственно оказывающим государственную услугу в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - АППК РК) услугодателем направляется в орган, рассматривающий жалобу в течение 3 (трех) рабочих дней со дня ее поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Срок рассмотрения жалобы органом, рассматривающим жалобу, составляет 20 (двадцать) рабочих дней со дня поступления жалобы.
21. В случае несогласия с решением органа, рассматривающего жалобу, услугополучатель обращается в другой орган, рассматривающий жалобу или в суд в соответствии с пунктом 6 статьи 100 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам аккредитации
экспертных организаций
Форма
СВИДЕТЕЛЬСТВО ОБ АККРЕДИТАЦИИ
№________
Настоящее свидетельство об аккредитации выдано
__________________________________________________________________
(наименование юридического лица)
__________________________________________________________________,
(юридический адрес)
на право осуществления обязательной комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства, за исключением проектов отнесенной к государственной монополии
АККРЕДИТОВАН
и внесен в Реестр аккредитованных экспертных организаций по экспертизе проектов, предназначенных для строительства
Срок действия свидетельства до ________________________________
Уполномоченный орган ___________________________
город ___________ "_____" ___________ 20___ года
Приложение 2
к Правилам аккредитации
экспертных организаций
Форма
СВИДЕТЕЛЬСТВО ОБ АККРЕДИТАЦИИ
№________
Настоящее свидетельство об аккредитации выдано
___________________________________________________________________
(наименование юридического лица)
__________________________________________________________________,
(юридический адрес)
на право осуществления обязательной комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов на территории особой индустриальной зоны
АККРЕДИТОВАН
и внесен в Реестр аккредитованных экспертных организаций по экспертизе проектов, предназначенных для строительства
Срок действия свидетельства до ________________________________
Уполномоченный орган ___________________________
город ___________ "_____" ___________ 20___ года
Приложение 3
к Правилам аккредитации
экспертных организаций
Форма
Реестр аккредитованных экспертных организации по экспертизе проектов, предназначенных для строительства
№ п/п
Наименование экспертной организации, реквизиты юридического лица
Дата выдачи и номер свидетельства об аккредитации
Сведения об аттестованных экспертах, состоящие в штате экспертной организации
Сведения о принятых мерах ответственности
Приложение 4
к Правилам аккредитации
экспертных организаций
Форма
Заявление
В______________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
от _____________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, реквизиты бизнес-идентификационного номера)
Прошу аккредитовать в качестве экспертной организации для осуществления обязательной комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства, за исключением проектов отнесенной к государственной монополии
Адрес ____________________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома/здания
(стационарного помещения), телефон, факс, е-mail)
Банковский счет ___________________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Филиалы (представительства, объекты, пункты, участки) ________________________
(местонахождение и реквизиты)
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче свидетельства об аккредитации;
заявителю не запрещено судом заниматься данным видом деятельности;
все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными;
заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при выдаче свидетельства об аккредитации.
Руководитель ____________             __________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "___" __________ 20 года
Приложение 5
к Правилам аккредитации
экспертных организаций
Форма
Заявление
В _____________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
от _____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, реквизиты бизнес-идентификационного номера)
Прошу аккредитовать в качестве экспертной организаций особой индустриальной зоны для осуществления обязательной комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов на территории особой индустриальной зоны
Адрес ____________________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома/здания
(стационарного помещения), телефон, факс, е-mail)
Банковский счет __________________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Филиалы (представительства, объекты, пункты, участки) ________________________
(местонахождение и реквизиты)
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче свидетельства об аккредитации;
заявителю не запрещено судом заниматься данным видом деятельности;
все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными;
заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при выдаче свидетельства об аккредитации.
Руководитель ____________             _________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "___" __________ 20 года
Приложение 6
к Правилам аккредитации
экспертных организаций
Форма
Заявление юридического лица для переоформления свидетельства об аккредитации
В ________________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
от _______________________________________________________________________
(полное наименование, местонахождение, бизнес-идентификационный номер
юридического лица (в том числе иностранного юридического лица), бизнес-
идентификационный номер филиала или представительства иностранного
юридического лица – в случае отсутствия бизнес- идентификационного номера у
юридического лица)
Прошу переоформить свидетельство об аккредитации №__________ от "___" _________ 20___ года, выданную(ое)
на осуществление _______________________________________________________________
(полное наименование вида деятельности и (или) подвида(ов) деятельности) по
следующему(им) основанию(ям) (укажите в соответствующей ячейке Х):

20. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану үшін шағым көрсетілетін қызметті алушыға әкімшілік актіні қабылдағаны немесе әрекеттерді (әрекетсіздіктерді) жасағаны туралы белгілі болған күннен бастап 3 (үш) айдан кешіктірілмей беріледі:
шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға);
уәкілетті орган және білім беру сапасын бақылау мемлекеттік қызметтер көрсету;
мемлекеттік қызметті тікелей көрсететін көрсетілетін қызметті беруші басшылығының атына.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес қаралуға жатады:
мемлекеттік қызметті тікелей көрсететін көрсетілетін қызметті беруші оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде.
Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Шағым келіп түскен жағдайда Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабының 4-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші шағымды қарайтын органға ол келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Шағымды қарайтын органның шағымды қарау мерзімі шағым түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
21. Шағымды қарайтын органның шешімімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы шағымды қарайтын басқа органға немесе ҚР ӘРПК 100-бабының 6-тармағына сәйкес сотқа жүгінеді.
Сараптама ұйымдарын
аккредиттеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
АККРЕДИТТЕУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК №________ Осы аккредиттеу туралы куәлік _________________________________________________________________ (заңды тұлғаның атауы) _________________________________________________________________, (мекенжайы)
мемлекеттік монополияға жатқызылған жобаларды қоспағанда, құрылысқа арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу құқығына
АККРЕДИТТЕЛДІ
және Құрылысқа арналған жобаларды сараптау жөніндегі аккредиттелген сараптама ұйымдарының тізіліміне енгізілді.
Жарамдылық мерзімі ________ дейін
Уәкілетті орган ___________________________
___________ қаласы                               20__жылғы "__" ___________
Сараптама ұйымдарын
аккредиттеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
АККРЕДИТТЕУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК №________ Осы аккредиттеу туралы куәлік _________________________________________________________________ (заңды тұлғаның атауы) _________________________________________________________________, (мекенжайы)
ерекше индустриялық аймақтың аумағында объектілер салуға арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін құқығына
АККРЕДИТТЕЛДІ
және Құрылысқа арналған жобаларды сараптау жөніндегі аккредиттелген сараптама ұйымдарының тізіліміне енгізілді.
Жарамдылық мерзімі ________ дейін
Уәкілетті орган ___________________________
___________ қаласы                               20__жылғы "__"___________
Сараптама ұйымдарын
аккредиттеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Құрылысқа арналған жобаларды сараптау жөніндегі аккредиттелген сараптама ұйымдарының тізілімі
Р/с №
Сараптама ұйымының атауы, заңды тұлғаның деректемелері
Аккредиттеу туралы куәліктің берілген күні және нөмірі
Сараптама ұйымының шатында тұратын аттестатталған сарапшылар туралы мәлімет
Қабылданған жауапкершілік шаралары туралы мәлімет
Сараптама ұйымдарын
аккредиттеу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Өтініш ______________________________________________________________ (уәкілетті органның толық атауы) _____________________________________________________________ (заңды тұлғаның толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірінің деректемелері)
мемлекеттік монополияға жатқызылған жобаларды қоспағанда, құрылысқа арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін сараптама ұйымы ретінде аккредиттеуді сұраймын
Мекенжайы ______________________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің/ғимараттың (стационарлық үй-жайдың) нөмірі, телефон, факс, е-mail)
Банктік шот ______________________________________________________________
(шот нөмірі, банктің атауы және орналасқан жері)
Филиалдар (өкілдіктер, объектілер, пункттер, учаскелер) _________________________
(орналасқан жері және деректемелері)
Осымен расталады:
барлық көрсетілген деректер ресми байланыстар болып табылады және оларға аккредиттеу туралы куәлікті беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпарат жіберілуі мүмкін;
өтініш берушіге қызметтің осы түрімен айналысуға сот тыйым салмайды;
барлық қоса берілген құжаттар шындыққа сәйкес келеді және жарамды болып табылады;
өтініш беруші аккредиттеу туралы куәлікті беру кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келіседі.
Басшысы ____________ _________________________________
(қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Толтырылған күні: 20 жылғы "__" __________
Сараптама ұйымдарын
аккредиттеу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Өтініш ______________________________________________________________ (уәкілетті органның толық атауы) _____________________________________________________________ (заңды тұлғаның толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірінің деректемелері)
ерекше индустриялық аймақтың аумағында объектілер салуға арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін ерекше индустриялық аймақтың сараптама ұйымы ретінде аккредиттеуді сұраймын
Мекенжайы ____________________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің/ғимараттың (стационарлық үй-жайдың) нөмірі, телефон, факс, е-mail)
Банктік шот ______________________________________________________________
(шот нөмірі, банктің атауы және орналасқан жері)
Филиалдар (өкілдіктер, объектілер, пункттер, учаскелер)_________________________
(орналасқан жері және деректемелері)
Осымен расталады:
барлық көрсетілген деректер ресми байланыстар болып табылады және оларға аккредиттеу туралы куәлікті беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпарат жіберілуі мүмкін;
өтініш берушіге қызметтің осы түрімен айналысуға сот тыйым салмайды;
барлық қоса берілген құжаттар шындыққа сәйкес келеді және жарамды болып табылады;
өтініш беруші аккредиттеу туралы куәлікті беру кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келіседі.
Басшысы ____________ _________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Толтырылған күні: 20 жылғы "___" __________
Сараптама ұйымдарын
аккредиттеу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Өтініш аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдеу үшін заңды тұлғаның
__________________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
__________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның (оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның) толық атауы, орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі), заңды тұлғада бизнес- сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда - шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
№__________ бастап "___" _________ 20___
__________________________________________________________________________
(қызмет түрінің және (немесе) кіші түрінің толық атауы) жүзеге асыруға берілген аккредиттеу туралы куәлікті
келесі негіздеме бойынша (тиісті ұяшықта Х көрсетіңіз) қайта ресімдеуді сұраймын:

1) изменение наименования юридического лица ___________
2) изменение места нахождения юридического лица ________
Адрес юридического лица___________________________________________________
(страна – для иностранного юридического лица, почтовый
индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер
дома/здания (стационарного помещения)
Электронная почта ______________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Банковский счет ________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Прилагается ______ листов.
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам переоформления свидетельства об аккредитации;
заявителю и его специалистам не запрещено судом заниматься данным видом деятельности;
все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными;
заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при переоформлении свидетельства об аккредитации.
Руководитель __________             ______________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "__"__________ 20__ года
Приложение 7
к Правилам аккредитации
экспертных организаций
форма
Стандарт государственной услуги "Аккредитация юридических лиц, претендующих на проведение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов"
1
Наименование услугодателя
Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развитию Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
Выдача, переоформление свидетельства при изменении наименования и (или) места нахождения юридического лица – 20-40 минут
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача либо переоформление свидетельства по форме согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы

1) заңды тұлға атауының өзгеруі ___________
2) заңды тұлғаның орналасқан жерін өзгерту ________
Заңды тұлғаның мекен-жайы_________________________________________
(шетелдік заңды тұлға үшін - ел, пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы,
елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат (стационарлық үй-жай) нөмірі)
Электрондық пошта ________________________________________________________
Телефондар _______________________________________________________________
Факс _____________________________________________________________________
Банктік шот _______________________________________________________________
(шот нөмірі, банктің атауы және орналасқан жері)
Қоса беріледі _ парақ.
Осымен расталады, бұл:
барлық көрсетілген деректер ресми байланыстар болып табылады және оларға
аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдеу мәселелері бойынша кез келген ақпарат жіберілуі мүмкін;
өтініш берушіге қызметтің осы түрімен айналысуға сотпен тыйым салынбаған;
барлық қоса берілген құжаттар шындыққа сәйкес келеді және жарамды болып табылады;
өтініш беруші аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдеу кезінде ақпараттық
жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келіседі.
Басшы __________ _________________________________________________________
(қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Толтыру күні: "__" __________ 20__ жыл
Сараптама ұйымдарын
аккредиттеу қағидаларына
7-қосымша
"Объектілер құрылысының жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге үміткер заңды тұлғаларды аккредиттеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық іcтepі комитеті
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері (кіру арналары)
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы: www.egov.kz.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Заңды тұлғаның атауы және (немесе) орналасқан жері өзгерген кезде, заңды тұлға қайта ұйымдастырылған кезде куәлікті беру - қайта ресімдеу-20-40 минут
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
осы Қағидаларға және рұқсат беру талаптарына 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша куәлік.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық түрде.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін негізде көрсетіледі
7
Жұмыс графигі

1) услугодатель – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому Кодексу Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) при получении свидетельства об аккредитации для осуществления обязательной комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства, за исключением проектов отнесенной к государственной монополии:
заявление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
форма сведений, для прохождения аккредитации организаций, для осуществления обязательной комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства, за исключением проектов отнесенной к государственной монополии, согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
2) при получении свидетельства об аккредитации экспертных организации особой индустриальной зоны для осуществления обязательной комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов на территории особой индустриальной зоны:
заявление по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
форма сведений, для прохождения аккредитации экспертных организации особой индустриальной зоны для осуществления обязательной комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов на территории особой индустриальной зоны, согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
3) при переоформлении свидетельства:
заявление по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Отсутствуют
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель получает информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства: www.gov.kz, услугодателя. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 8
к Правилам аккредитации
экспертных организаций
Форма
Форма сведений, для прохождения аккредитации организаций, для осуществления обязательной комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства, за исключением проектов отнесенной к государственной монополии

1) көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін;
2) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек Кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде, өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беруді келесі жұмыс күнінде жүзеге асырады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1) мемлекеттік монополияға жатқызылған жобаларды қоспағанда, құрылысқа арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін аккредиттеу туралы куәлікті алған кезде порталға:
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес мемлекеттік монополияға жатқызылған жобаларды қоспағанда, құрылысқа арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу ұйымының аккредиттеуден өтуі үшін мәліметтер нысаны;
2) ерекше индустриялық аймақтың аумағында объектілер салуға арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін аккредиттеу туралы куәлікті алған кезде порталға:
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес ерекше индустриялық аймақтың аумағында объектілер салуға арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу ұйымының аккредиттеуден өтуі үшін мәліметтер нысаны;
3) куәлікті қайта ресімдеу кезінде:
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
Жоқ
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Министрліктің: www.gov.kz, көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурстарында орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: (1414).
Сараптама ұйымдарын
аккредиттеу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Мемлекеттік монополияға жатқызылған жобаларды қоспағанда, құрылысқа арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу ұйымының аккредиттеуден өтуі үшін мәліметтер нысаны

1) Сведения о сотрудниках имеющих соответствующий аттестат эксперта по экспертизе градостроительной, предпроектной и проектно-сметной документации экспертной организации:
№ п/п
Должность
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Стаж работы
Образование с указанием учебного заведения, года окончания, квалификации по диплому
Номер и дата выдачи аттестата
по специальности
на занимаемой должности
Примечание: в соответствии с пунктом 3 статьи 64-8 Закона эксперту запрещается заниматься иными видами предпринимательской деятельности, связанными с архитектурной, градостроительной и строительной деятельностью и находиться в трудовых, финансовых и (или) прочих зависимых отношениях с иными субъектами этой деятельности.
2) Сведения о наличии административно-бытовых помещений на праве собственности или ином законном основании:
№ п/п
Функциональные составляющие административно-бытового помещения
Площадь
Документ, удостоверяющий право собственности или иное законное основание
Адрес и кадастровый номер
3) Сведения о материально-технической оснащенности, в том числе программные обеспечения, необходимые для осуществления обязательной комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации):
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Количество
Срок эксплуатации
Характеристика (марки, мощности) качественный состав
Примечание
4) Сведения о системе контроля качества экспертизы проектов:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность ответственного за службу качества. Указать № и дату приказа.
Наличие оргтехники и персонального компьютера для проверки расчетов и графической части проектов
Наличие нормативно-технической литературы. Информационное обеспечение проверки проектно-сметной документации (подробно перечислить)
Наличие рекламации по качеству экспертных работ. Эффективность принятых мер.
5) Сведения о нормативно-справочной и методологической литературе:
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Количество
Примечание
Обо всех изменениях, указанных в настоящей форме сведений данных, обязуюсь своевременно сообщать в уполномоченный орган.
Осведомлен, что за предоставление недостоверной информаций буду нести ответственность в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Руководитель _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 9
к Правилам аккредитации
экспертных организаций
Форма
Форма сведений, для прохождения аккредитации экспертных организации особой индустриальной зоны для осуществления обязательной комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов на территории особой индустриальной зоны

1) Сараптамалық ұйымның қала құрылысы, жобалау алдындағы және жобалау-сметалық құжаттаманы сараптау жөніндегі сарапшының тиісті аттестаты бар қызметкерлер туралы мәліметтер:
Р/с №
Лауазымы
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жұмыс өтілі
Оқу орны, бітірген жылы, диплом бойынша біліктілігі көрсетілген білімі
Аттестаттың нөмірі мен берілген күні
мамандығы бойынша
атқаратын лауазымы бойынша
Ескертпе: Заңның 64-8-бабының 3-тармағына сәйкес сарапшыға сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметіне байланысты кәсіпкерлік қызметтің өзге түрлерімен айналысуға және осы қызметтің өзге субъектілерімен еңбек, қаржы және (немесе) өзге де тәуелді қатынастарда болуға тыйым салынады.
2) меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлардың болуы туралы мәліметтер:
Р/с №
Өндірістік базаның функционалдық құрамдас бөліктері
Ауданы
Меншік құқығын немесе өзге де заңды негізді куәландыратын құжат
Мекенжайы және кадастрлық нөмірі
3) жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптаманы жүзеге асыру үшін қажетті материалдық-техникалық жарақтандыру, оның ішінде бағдарламалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер:
Р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Пайдалану мерзімі
Сипаттамасы (маркасы, қуаттылығы) сапалық құрамы
Ескертпе
4) Жобаларға сараптама жүргізу сапасын бақылау жүйесі туралы мәліметтер:
Сапа қызметіне жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы. Бұйрық № және уақытын көрсету.
Есептеулерді және жобалардың графикалық бөлігін тексеру үшін ұйымдастыру техникасының және дербес компьютердің болуы
Нормативтік-техникалық әдебиеттің болуы. Жобалау-сметалық құжаттаманы тексеруді ақпараттық қамтамасыз ету (толық атап көрсету)
Сараптамалық жұмыстың сапасы бойынша жарнамалаудың болуы. Қолданылған шаралардың тиімділігі.
5) Нормативтік-анықтамалық және әдіснамалық әдебиет туралы мәліметтер:
Р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Ескертпе
Осы мәліметтер нысанында көрсетілген барлық өзгерістер туралы уәкілетті органға уақтылы хабарлауға міндеттенемін.
Дұрыс емес ақпарат ұсынғаны үшін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жауапкершілікке тартылатыным туралы хабардармын.
Басшысы _________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Сараптама ұйымдарын
аккредиттеу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Ерекше индустриялық аймақтың аумағында объектілер салуға арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу ұйымының аккредиттеуден өтуі үшін мәліметтер нысаны