Об утверждении разрешительных требований к экспертам-аудиторам по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, перечня документов, подтверждающих соответствие им, а также Правил аттестации, продления действия аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара и оказания государственной услуги "Аттестация эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара"
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 1 июля 2021 года № 440-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2021 года № 23412.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра торговли и интеграции РК от 15.07.2025 № 210-НҚ (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения настоящего приказа см. пункт 5.
В соответствии с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", подпунктом 15-4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Разрешительные требования к экспертам-аудиторам по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара и перечень документов, подтверждающих соответствие им, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила аттестации, продления действия аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара и оказания государственной услуги "Аттестация эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара" согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты по перечню согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.

Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптарын, оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін, сондай-ақ Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау, олардың қолданысын ұзарту және "Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 1 шілдедегі № 440-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 9 шілдеде № 23412 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2025 жылғы 15 шiлдедегi № 210-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 15.07.2025 № 210-НҚ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізілетін) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз.
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 1-тармағының 2-1) тармақшасына, "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 15-4) тармақшасына, "Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптары, оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау, олардың қолданысын ұзарту және "Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша кейбір нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 1 июля 2021 года № 440-НҚ
Разрешительные требования к экспертам-аудиторам по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара и перечень документов, подтверждающих соответствие им
Сноска. Разрешительные требования - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 23.02.2024 № 111-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Разрешительные требования
Перечень документов, подтверждающих соответствия разрешительным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1
Наличие высшего или послевузовского образования по одной из следующих специальностей: технические науки и технологии, естественные науки, математика и статистика (биологические и смежные науки, физические науки), инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли; информационно-коммуникационные технологии, если образование не соответствует наличие стажа работы не менее пяти лет в качестве эксперта-аудитора по заявляемому направлению аттестации.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара согласно приложению к настоящим разрешительным требованиям к экспертам-аудиторам по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара и перечню документов, подтверждающих соответствие им (далее – Форма сведений).
2
Общий стаж работы не менее двух лет, из которых один год по специальности технические науки и технологии, естественные науки, математика и статистика (биологические и смежные науки, физические науки), инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли, информационно-коммуникационные технологии или в уполномоченной организации на выдачу сертификата о происхождении товара в качестве уполномоченного лица на выдачу сертификата о происхождении товара и один год экспертной организации в качестве специалиста или не менее двух лет в экспертной организации в качестве специалиста.
Форма сведений, электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность работника в соответствии со статьей 35 Трудового Кодекса Республики Казахстан.
3
Прохождение курсов подготовки (переподготовки) в заявляемом направлении аттестации в организации, внесенной в Реестр организаций, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов в области технического регулирования. Продолжительность проведения курсов по подготовке, переподготовке физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы составляют не менее восьмидесяти академических часов.
Форма сведений.
Срок действия удостоверений по подготовке (переподготовке) экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара - один год.
4
Прохождение практической подготовки (стажировки) у эксперта-аудитора, аттестованного в качестве эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза и иностранного товара и работающий в данном направлении не менее трех лет.
копии десяти отчетов о прохождении стажировки по экспертизе происхождения товаров по десяти различным позициям товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза, подтверждающие участие физического лица в проведении работ по определению страны происхождения товара статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара по форме, утвержденной приложением 2 к Правилам аттестации, продления действия аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара и оказания государственной услуги "Аттестация эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара".

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алпыс күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрінің
2021 жылғы 1 шілдедегі
№ 440-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптары, оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 23.02.2024 № 111-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с
Рұқсат беру талаптары
Рұқсат беру талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттар тізімі
Ескертпе
1
2
3
4
1
Мынадай мамандықтардың бірі бойынша жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы: техникалық ғылымдар мен технологиялар, жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика (биологиялық және сабақтас ғылымдар, физикалық ғылымдар), инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары; ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, егер білімі сәйкес келмесе, өтінім берілген аттестаттау бағыты бойынша сарапшы-аудитор ретінде кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы.
Осы Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптарына және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне қосымшаға сәйкес тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаның мәліметтер нысаны (бұдан әрі – Мәліметтер нысаны).
2
Жалпы жұмыс өтілі кемінде екі жыл, оның ішінде техникалық ғылымдар және технологиялар, жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика (биологиялық және сабақтас ғылымдар, физика ғылымдары), инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар мамандығы бойынша немесе тауардың шығу тегі туралы сертификат беруге уәкілетті тұлға ретінде тауардың шығу тегі туралы сертификат беруге уәкілетті ұйымда бір жыл және сараптама ұйымының маманы ретінде бір жыл немесе сараптама ұйымында маман ретінде кемінде екі жыл.
Мәліметтер нысаны, Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
3
Техникалық реттеу саласындағы мамандарды даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын ұйымдардың тізіліміне енгізілген ұйымда мәлімделетін аттестаттау бағытында даярлау (қайта даярлау) курстарынан өту. Сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғаларды даярлау, қайта даярлау курстарын өту ұзақтығы кемінде 80 академиялық сағатты құрайды.
Мәліметтер нысаны.
Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау (қайта даярлау) жөніндегі куәліктердің қолданылу мерзімі – бір жыл.
4
Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының және шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор ретінде аттестатталған және осы бағытта кемінде үш жыл жұмыс істейтін сарапшы-аудиторда практикалық даярлаудан (тағылымдамадан) өту.
Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау, аттестаттарының қолданысын ұзарту және "Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына 2-қосымшамен бекітілген нысан бойынша жеке тұлғаның тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге қатысуын растайтын Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі номенклатурасының он түрлі тауар позициясы бойынша тауарлардың шығу тегі сараптамасы бойынша тағылымдамадан өткені туралы он есептің электрондық көшірмелері.

К отчетам о стажировках прилагаются копии актов экспертиз о происхождении товара по форме, утверждаемой уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 7-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности", копии документов на основании которых была проведена экспертиза.
Прохождение стажировки в проведении работ по определению страны происхождения товара статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара осуществляется физическим лицом, претендующим в эксперты-аудиторы после завершения курсов по подготовке (переподготовке).
Приложение
к Разрешительным требованиям
к экспертам-аудиторам
по определению страны
происхождения товара, статуса
товара Евразийского
экономического союза
или иностранного товара
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма сведений физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы
по определению страны происхождения товара, статуса товара
Евразийского экономического союза или иностранного товара
Дата заполнения ___________________________________________________________
Личные данные:
Фамилия __________________________________________________________________
Имя ______________________________________________________________________
Отчество (при наличии) _____________________________________________________
Год рождения _____________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер __________________________________
Образование ______________________________________________________________
Название оконченного учебного заведения
_________________________________________________________________________
Год окончания ____________________________________________________________
Номер документа об образовании (диплома)
_________________________________________________________________________
(при наличии документа об образовании, выданного зарубежной организацией
образования, указать сведения о нострификации документа об образовании
на территории Республики Казахстан в установленном законодательством порядке) ?
Специальность по диплому _________________________________________________
Квалификация по диплому __________________________________________________
Ученая степень (при наличии) _______________________________________________
Аттестат (при наличии) _____________________________________________________
(эксперта-аудитора) № ______________ выданный "___" __________ 20 __ года
Место работы _____________________________________________________________
Должность ________________________________________________________________
телефон __________________________________________________________________
Адрес места жительства ____________________________________________________

Тағылымдамадан өту туралы есептерге Сауда қызметін реттеу туралы заңның 7-бабының 7-2) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша ішкі айналымға арналған тауардың шығу тегі туралы сараптама актілерінің көшірмелері қоса беріледі.
Тауар шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының және шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі жұмыстарды жүргізуде тағылымдамадан өтуді сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлға даярлау (қайта даярлау) курстары аяқталғаннан кейін жүзеге асырады.
Тауардың шығарылған елін,
Еуразиялық экономикалық одақ
тауарының немесе шетел
тауарының мәртебесін айқындау
жөніндегі сарапшы-
аудиторларға қойылатын
рұқсат беру талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне қосымша
Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғаның мәліметтер нысаны
Толтырылған күні ________________________________________________________________
Жеке деректері:
Тегі____________________________________________________________________________
Аты____________________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)__________________________________________________
Туған жылы_____________________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі_________________________________________________________
Білімі __________________________________________________________________________
Аяқтаған оқу орнының атауы_______________________________________________________
Аяқтаған жылы___________________________________________________________________
Білімі туралы құжаттың (диплом) нөмірі______________________________________________
(шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаты болған кезде, Қазақстан Республикасының аумағында заңнамамен белгіленген тәртіппен білім беру туралы құжатты нострификациялау туралы мәліметтерді көрсету)
Диплом бойынша мамандығы______________________________________________________
Диплом бойынша біліктілігі________________________________________________________
Ғылыми дәрежесі (бар болған жағдайда) ____________________________________________
Аттестаты (бар болған жағдайда) ___________________________________________________
(сарапшы-аудитордың)
20 ____ жылы "___" ______________ № __________________________берілген
Жұмыс орны ____________________________________________________________________
Лауазымы_______________________________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________________________
Тұрғылықты мекенжайы___________________________________________________________

2. Данные о наличии стажа работы:
Дата
Наименование организации, должность
Основные обязанности
начала
окончания
3. Данные об участии в работах (о прохождении практической подготовки (стажировок) по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара:
Период проведения работ
Наименование и адрес проверяемой организации
Перечень выполненных работ
4. Данные о прохождении курсов подготовки (переподготовки) или повышения квалификации:
Дата прохождения курсов
Вид обучения, количество часов
Специализация (направление деятельности)
Номер и дата выдачи удостоверения
Учебный центр, проводивший обучение
Приложение 2 к приказу
Министра торговли
и интеграции
Республики Казахстан
от 1 июля 2021 года
№ 440-НҚ
Правила аттестации, продления действия аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара и оказания государственной услуги "Аттестация эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аттестации, продления действия аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара и оказания государственной услуги "Аттестация эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15-4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" (далее – Закон о регулировании торговой деятельности) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок аттестации, продления действия аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара и оказания государственной услуги "Аттестация эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара".
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) эксперты-аудиторы по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара – физические лица, аттестованные в соответствии с настоящими Правилами;
2) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме.

2. Жұмыс өтілінің бар екендігі туралы деректер:
Күні
Ұйым атауы, лауазымы
Негізгі міндеттемелері
басталуы
аяқталуы
3. Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі жұмыстарға қатысқандығы (практикалық даярлаудан (тағылымдамадан) өтуі) туралы деректер:
Жұмыстар жүргізу кезеңі
Тексерілетін ұйымның атауы және мекенжайы
Орындалған жұмыстар тізбесі
4. Даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру курстарынан өткендігі туралы деректер:
Курстардан өту күні
Оқу түрі, сағат саны
Мамандануы (қызмет бағыты)
Куәліктің нөмірі және берілген күні
Оқытуды өткізген оқу орталығы
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрінің
2021 жылғы 1 шілдедегі
№ 440-НҚ бұйрығына
2-қосымша
Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау, аттестаттарының қолданысын ұзарту және "Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау, аттестаттарының қолданысын ұзарту және "Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 15-4) тармақшасына (бұдан әрі – Сауда қызметін реттеу туралы Заң), "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау, аттестаттарының қолданысын ұзарту және "Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) тауарлардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторлар – осы Қағидаларға сәйкес аттестатталған жеке тұлғалар;
2) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе.

Глава 2. Порядок аттестации, продления действия аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара и оказания государственной услуги "Аттестация эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара"
3. Государственная услуга "Аттестация эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара" (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан (далее – услугодатель).
4. Для аттестации уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности (далее – уполномоченный орган) создается комиссия по аттестации экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара (далее – комиссия).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 23.02.2024 № 111-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Число членов комиссии составляет нечетное число, не менее чем из пяти человек. В состав комиссии включаются представители услугодателя, уполномоченной организации на выдачу сертификата о происхождении товара и эксперт-аудитор по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара.
Председатель комиссии должностное лицо не ниже заместителя первого руководителя уполномоченного органа, либо лица, исполняющего обязанности первого руководителя или его заместителя назначается и переназначается первым руководителем уполномоченного органа сроком на один год.
Для организации деятельности комиссии услугодателем из числа сотрудников уполномоченного органа назначается секретарь комиссии. Секретарь комиссии формирует повестку дня заседания комиссии и оформляет протокол заседания. Состав комиссии и секретарь комиссии оформляется решением услугодателя.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 23.02.2024 № 111-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Для получения аттестата эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара физическое лицо, претендующее в эксперты-аудиторы (далее – услугополучатель), направляет услугодателю посредством портала следующие документы:
форму сведений физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, утвержденная приложением к Разрешительным требованиям к экспертам-аудиторам по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара и перечню документов, подтверждающих соответствие им;
заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

2-тарау. Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау, аттестаттарының қолданылуын ұзарту және "Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
3. "Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
4. Аттестаттау үшін сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 23.02.2024 № 111-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Комиссия мүшелерінің саны кемінде бес адамнан тұратын тақ санды құрайды. Комиссия құрамына көрсетілетін қызметті берушінің, тауардың шығу тегі туралы сертификат беруге уәкілетті ұйымның өкілдері және тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор енгізіледі.
Комиссия төрағасы уәкілетті органның бірінші басшысының орынбасарынан не бірінші басшының немесе оның орынбасарының міндетін атқарушы адамнан төмен емес лауазымды адамды уәкілетті органның бірінші басшысы бір жыл мерзімге тағайындайды және қайта тағайындайды.
Комиссияның қызметін ұйымдастыру үшін көрсетілетін қызметті беруші уәкілетті органның қызметкерлері арасынан комиссия хатшысын тағайындайды. Комиссия хатшысы комиссия отырысының күн тәртібін қалыптастырады және отырыстың хаттамасын ресімдейді. Комиссия құрамы мен комиссия хатшысы көрсетілетін қызметті берушінің шешімімен ресімделеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 23.02.2024 № 111-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитордың аттестаттын алу үшін сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы мына құжаттарды жолдайды:
Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптарына және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне қосымшамен бекітілген тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаның мәліметтер нысаны;
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;

электронную копию документа, подтверждающего стаж работы услугополучателя в соответствии с подпунктами 6) и 7) статьи 35 Трудового Кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс);
электронные копии десяти отчетов о прохождении стажировки по экспертизе происхождения товаров по десяти различным позициям товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза, подтверждающие участие физического лица в проведении работ по определению страны происхождения товара статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. К отчетам о прохождении стажировки прилагаются копии актов экспертиз о происхождении товара для внутреннего обращения по форме, утверждаемой уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 7-2) статьи 7 Закона о регулировании торговой деятельности (далее – акты экспертиз).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 23.02.2024 № 111-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Для продления действия аттестата эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, ранее аттестованный эксперт-аудитор, за исключением экспертов-аудиторов, лишенных аттестатов или сроки действия аттестатов, которых приостановлены или истекли, не ранее чем за 30 (тридцать) календарных дней до окончания срока аттестата, направляет услугодателю посредством портала следующие документы:
форму сведений физического лица, подающего на продление действия аттестата эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
заявление в форме электронного документа согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
электронную копию документа, подтверждающего трудовую деятельность работника в соответствии со статьей 35 Кодекса;
электронную копию отчета о деятельности эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам с приложением копий актов экспертиз.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 23.02.2024 № 111-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 13.08.2025 № 241-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 35-бабының 6) және 7) тармақшаларына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының жұмыс өтілін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке тұлғаның тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге қатысуын растайтын Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі номенклатурасының он түрлі тауар позициясы бойынша тауарлардың шығу тегі сараптамасы бойынша тағылымдамадан өткені туралы он есептің электрондық көшірмелері. Тағылымдамадан өту туралы есептерге Сауда қызметін реттеу туралы заңның 7-бабының 7-2) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша ішкі айналымға арналған тауардың шығу тегі туралы сараптама актілерінің көшірмелері (бұдан әрі – сараптама актілері) қоса беріледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 23.02.2024 № 111-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестатының қолданысын ұзарту үшін, аттестаттарынан айырылған сарапшы-аудиторларды және мерзімі тоқтатылған немесе өткен сарапшы-аудиторларды қоспағанда, аттестат мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес мерзімде көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы мынадай құжаттарды жолдайды:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестатының қолданысын ұзартуға беретін жеке тұлғаның мәліметтер нысаны;
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
Кодекстің 35-бабына сәйкес қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
сараптама актілерінің көшірмелерін қоса бере отырып, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитордың қызметі туралы есептің электрондық көшірмесі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 23.02.2024 № 111-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.08.2025 № 241-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

8. Для внесения изменений в аттестат эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара в связи со сменой имени или фамилии, услугополучатель направляет услугодателю посредством портала заявление на редактирование в произвольной форме.
Услугодатель рассматривает заявление на редактирование в течение 2 (двух) рабочих дней со дня ее регистрации.
9. Сведения о документах, услугополучателя удостоверяющих личность представляются услугодателю из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
10. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложен в приложении 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 23.02.2024 № 111-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Статус о принятии документов и (или) сведений для оказания государственной услуги отображается в "личном кабинете" услугополучателя с указанием даты получения результата государственной услуги.
12. Услугодатель в день поступления электронных документов и (или) сведений осуществляет их прием и регистрацию.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно статье 84 Трудового кодекса Республики Казахстан и статье 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
13. Услугодатель с момента регистрации проверяет полноту и срок действия представленных документов и (или) сведений.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов, указанных в пунктах 6 и 7 настоящих Правил, (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в соответствии со статьей 19 Закона в течение 1 (одного) рабочего дня отказывает в приеме заявления и направляет уведомление в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа.
14. Результатом оказания государственной услуги является выдача аттестата эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам либо продление срока действия аттестата на 5 (пять) лет либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 17 настоящих Правил.

8. Атын немесе тегін ауыстыруға байланысты тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестатына өзгерістер енгізу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы еркін нысанда редакциялауға өтініш жібереді.
Көрсетілетін қызметті беруші редакциялауға өтінішті ол тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қарастырады.
9. Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттары туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті берушіге "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден ұсынылады.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 6-қосымшада баяндалған.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 23.02.2024 № 111-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды және (немесе) мәліметтерді қабылданғаны туралы мәртебе көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып көрсетіледі.
12. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түскен күні оны қабылдайды және тіркеуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 84-бабына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
13. Көрсетілетін қызметті беруші тіркелген сәттен бастап ұсынылған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің толықтығын және қолданылу мерзімін тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 6 және 7-тармақтарында көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, көрсетілетін қызметті беруші Заңның 19-бабына сәйкес 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтінішті қабылдаудан бас тартады және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында хабарлама жібереді.
14. Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестатын беру не аттестаттың қолданылу мерзімін 5 (бес) жылға ұзарту не осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі болып табылады.

15. Основанием для выдачи аттестата, продления действия аттестата либо мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги является решение комиссии.
Результат оказания государственной услуги выдается в день проведения аттестации.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 23.02.2024 № 111-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа.
17. В соответствии с пунктом 2 статьи 19-1 Закона основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным статьей 18-5 Закона о регулировании торговой деятельности, настоящих Правил, также разрешительным требованиям к экспертам-аудиторам по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, утвержденных согласно приложению 1 к настоящему приказу;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 23.02.2024 № 111-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. В случае получения отказа в оказании государственной услуги услугополучатель может обратиться повторно в порядке, установленным в пунктах 6 и 7 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-1 в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 23.02.2024 № 111-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

15. Аттестат беру, аттестаттың қолданысын ұзарту не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап үшін комиссия шешімі негіз болып табылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі аттестаттау өткізілген күні беріледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 23.02.2024 № 111-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында жіберіледі және сақталады.
17. Заңның 19-1-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіздеме:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Сауда қызметін реттеу туралы Заңның 18-5-бабында, осы Қағидаларда белгіленген талаптарға, сондай-ақ осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілген тауарлардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімі бар, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылуы;
5) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге көрсетілетін қызметті алушының келісімінің болмауы.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 23.02.2024 № 111-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-1. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 6 және 7-тармақтарында белгіленген тәртіппен қайта жүгіне алады.
Ескерту. Қағидалар 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 23.02.2024 № 111-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

18. В соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан до принятия решения об отказе в оказании государственной услуги услугодатель не позднее 3 (трех) рабочих дней до окончания срока рассмотрения государственнной услуги направляет услуполучателю предварительное решение.
Услугополучатель представляет или высказывает возражение к предварительному решению услугодателя в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
19. Аттестация экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара осуществляется один раз в пять лет.
20. Лишение аттестата эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара и (или) приостановление его действия производится в случаях, установленных статьей 417 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
21. Аттестация эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, лишенного аттестата эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, проводится по истечению двух лет со дня лишения аттестата.
22. Ранее аттестованные эксперты-аудиторы по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара проходят курсы повышения квалификации в заявляемом направлении аттестации в организации, внесенной в Реестр организаций, осуществляющих подготовку (переподготовку) и повышение квалификации специалистов в области технического регулирования в объеме не менее 40 (сорока) академических часов.
23. В случае объявления чрезвычайного положения в Республике Казахстан, уполномоченный орган продлевает действие аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, сроки действия, которых истекают в период чрезвычайного положения, на период действия чрезвычайного положения и на 30 (тридцадь) календарных дней со дня его отмены.
24. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, в соответствии с подпунктом 11) пунктом 2 статьи 5 Закона.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.

18. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылданғанға дейін көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті қарау мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде көрсетілетін қызметті берушінің алдын ала шешіміне қарсылығын ұсынады немесе айтады.
19. Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау бес жылда бір рет жүзеге асырылады.
20. Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестатынан айыру және (немесе) оның қолданысын тоқтата тұру Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінің 417-бабында белгіленген жағдайларда жүргізіледі.
21. Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестатынан айырылған күннен бастап екі жыл өткен соң жүргізіледі.
22. Бұрын аттестатталған, тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторлар Техникалық реттеу саласындағы мамандарды даярлауды (қайта даярлауды) және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын ұйымдардың тізіліміне енгізілген ұйымда мәлімделген аттестаттау бағытында кемінде 40 (қырық) академиялық сағат көлемінде біліктілікті арттыру курстарынан өтеді.
23. Қазақстан Республикасында төтенше жағдай жарияланған жағдайда уәкілетті орган қолданылу мерзімі төтенше жағдай кезеңінде аяқталатын тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторлар аттестаттарының қолданысын төтенше жағдай қолданылатын кезеңге және оның күші жойылған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күнге ұзартады.
24. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде оны көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде түседі.

25. В случае сбоя информационной системы услугодатель незамедлительно с момента обнаружения возникновения технических сбоев уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки по электронной почте sd@nitec.kz с обязательным предоставлением информации по наименованию государственной услуги, номера и кода административного документа заявления или уникальный идентификационный номер заявления, номера и кода административного документа, или уникальный идентификационный номер разрешительного документа, индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер услугополучателя, с приложением пошаговых скриншотов с момента авторизации до момента возникновения ошибки с указанием точного времени ошибки.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц, по вопросам оказания государственной услуги
26. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
27. В случаях несогласия с результатами решения услугодателя заявитель обжалует результаты в судебном порядке, в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона.
Приложение 1
к Правилам аттестации,
продления действия аттестатов
экспертов-аудиторов
по определению страны
происхождения товара,
статуса товара Евразийского
экономического союза или
иностранного товара и оказания
государственной услуги
"Аттестация эксперта-аудитора
по определению страны
происхождения товара, статуса
товара Евразийского
экономического союза или
иностранного товара"
Форма
В ________________________________________________________________________
(полное наименование органа аттестации) от физического лица, претендующего в
эксперты-аудиторы по определению страны происхождения товара, статуса товара
Евразийского экономического союза или иностранного товара.
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный номер,
должность, место работы, адрес, телефон)
Заявление
Прошу аттестовать меня в качестве эксперта-аудитора по определению страны
происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или
иностранного товара.
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах____________________________________
__________________________________________________________________________
"__" ____ 20 __ года
(Электронная цифровая подпись)
Прилагаемые документы
"__" ____ 20 __ года
(Электронная цифровая подпись)
Приложение 2
к Правилам аттестации,
продления действия аттестатов
экспертов-аудиторов
по определению страны
происхождения товара, статуса
товара Евразийского
экономического союза
или иностранного товара
и оказания государственной
услуги "Аттестация
эксперта-аудитора
по определению страны
происхождения товара,
статуса товара Евразийского
экономического союза или
иностранного товара"

25. Ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші техникалық ақаулардың туындауын анықтаған сәттен бастап дереу sd@nitec.kz электрондық поштасы бойынша бірыңғай қолдау қызметіне сұрау салу жіберу арқылы, мемлекеттік қызметтің атауы, өтініштің әкімшілік құжатының нөмірі мен коды немесе өтініштің бірегей сәйкестендіру нөмірі, әкімшілік құжаттың нөмірі мен коды немесе рұқсат беру құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі бойынша ақпарат міндетті түрде ұсыныла отырып, көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі, авторизация сәтінен бастап қатенің нақты уақытын көрсете отырып, қате туындаған сәтке дейінгі қадамдық скриншоттарды қоса бере отырып "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторын хабардар етеді.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
26. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
27. Көрсетілетін қызметті беруші шешімінің нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші Заңның 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес шешім нәтижелеріне сот тәртібімен шағымдана алады.
Тауардың шығарылған елін,
Еуразиялық экономикалық одақ
тауарының немесе шетел
тауарының мәртебесін айқындау
жөніндегі сарапшы-
аудиторларды аттестаттау,
аттестаттарының қолданысын
ұзарту және "Тауардың
шығарылған елін, Еуразиялық
экономикалық одақ тауарының
немесе шетел тауарының
мәртебесін айқындау жөніндегі
сарапшы-аудиторды
аттестаттау" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(аттестаттау органының толық атауы)
тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғадан.
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі, лауазымы, жұмыс орны, мекенжайы, телефоны)
Өтініш
Мені тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор ретінде аттестаттауды сұраймын.
Ақпараттық жүйелерде жазылған, заңмен қорғалатын мәліметтерді пайдалануға келісемін
____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20 __ жылғы "__" ____ (Электрондық цифрлық қолтаңба)
Қоса беріліп отырған құжаттар
20 __ жылғы "__" ____ (Электрондық цифрлық қолтаңба)
Тауардың шығарылған елін,
Еуразиялық экономикалық одақ
тауарының немесе шетел
тауарының мәртебесін айқындау
жөніндегі cарапшы-
аудиторларды аттестаттау,
аттестаттарының қолданысын
ұзарту және "Тауардың
шығарылған елін, Еуразиялық
экономикалық одақ тауарының
немесе шетел тауарының
мәртебесін айқындау жөніндегі
сарапшы-аудиторды
аттестаттау" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
2-қосымша

Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным приказом Министра торговли и интеграции РК от 23.02.2024 № 111-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Отчет о прохождении стажировки
По определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского
экономического союза или иностранного товара
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, претендующего
в эксперты-аудиторы)
____________________________________________________________________
(текст отчета)
Физическое лицо, претендующее в эксперты-аудиторы (стажер)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия и инициалы) (подпись)
Отзыв-характеристика руководителя стажировки:
Область оценки
Оценка (удовлетворительно, неудовлетворительно)
Знания:
Основ законодательства Республики Казахстан
Основополагающих нормативных правовых актов и нормативных документов по стандартизации Республики Казахстан
Методов и процедур проведения работ и проверок, характеристик проверяемых объектов, методов и способов их оценки, подготовки отчетов, необходимых документов и заключений по результатам работы
Умение практически применять знания
Реализация личных качеств
Общая оценка
Руководитель стажировки ___________________________________________________
(эксперт-аудитор, фамилия, имя, отчество (при наличии), регистрационный номер
и дата выдачи аттестата____________________________________________________
________________________________________________________________________
(должность, место работы, стаж работы в качестве эксперта-аудитора по определению
страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза
или иностранного товара)
_________________________________________________________________________
(подпись руководителя стажировки) (фамилия и инициалы руководителя стажировки)
Руководитель организации
____________________________________________________________________
(подпись руководителя организации) (фамилия и инициалы руководителя организации)
Место печати (при наличии)
Примечание:
В тексте отчета указывают:
1) дату(ы) прохождения стажировки, наименование и адрес организации, в которой проходилась стажировка;
2) в соответствии, с какими документами, определяющими правила и процедуры, проводились работы;
3) порядок проведения экспертизы происхождения товара, с указанием документов, на основании которых принималось решение о выдаче акта экспертизы.
Приложение 3
к Правилам аттестации,
продления действия аттестатов
экспертов-аудиторов
по определению страны
происхождения товара, статуса
товара Евразийского
экономического союза или
иностранного товара и оказания
государственной услуги
"Аттестация эксперта-аудитора
по определению страны
происхождения товара, статуса
товара Евразийского
экономического союза или
иностранного товара"
Форма сведений физического лица, подающего на продление действия аттестата
эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара
Евразийского экономического союза или иностранного товара
Дата заполнения _________________________________________________________
Личные данные:
Фамилия ________________________________________________________________
Имя ____________________________________________________________________
Отчество (при наличии) ___________________________________________________
Год рождения ____________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер _________________________________
Место работы ___________________________________________________________
Должность ______________________________________________________________
телефон _________________________________________________________________
Адрес места жительства ___________________________________________________

Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 23.02.2024 № 111-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция
министрінің
__ _______ 2021 жылғы __
бұйрығына 5-қосымша
Нысан
нысан
Тағылымдамадан өткені туралы есеп
Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау бойынша
____________________________________________________________________
(сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________________ (есептің мәтіні) Сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлға (тағылымдамашы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі және аты-жөні) (қолы)
Тағылымдама жетекшісінің пікір-мінездемесі:
Бағалау саласы
Бағалау (қанағаттанарлық, қанағаттарлықсыз)
Білімі:
Қазақстан Республикасы заңнамаларының негіздері
Қазақстан Республикасының стандарттау жөніндегі негізін қалайтын нормативтік құқықтық актілері мен нормативтік құжаттары
Жұмыстар мен тексерістер жүргізу әдістері мен рәсімдері, тексерілетін нысандар сипаттамалары, оларды бағалау, есептер, қажетті құжаттар және жұмыс нәтижелері бойынша қорытындылар дайындау
Білімді іс жүзінде қолдана білу
Жеке қасиеттерін іске асыру
Жалпы баға
Тағылымдама жетекшісі________________________________________________
(сарапшы-аудитор, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
аттестаттың тіркеу нөмірі және берілген күні ______________________________
_____________________________________________________________________
(тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор ретіндегі жұмыс өтілі, лауазымы, жұмыс орны)
_____________________________________________________________________
(тағылымдама жетекшісінің қолы) (тағылымдама жетекшісінің тегі және аты-жөні)
Ұйым басшысы
____________________________________________________________________
(ұйым басшысының қолы) (ұйым басшысының тегі және аты-жөні)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Ескертпе:
Есеп мәтінінде:
1) тағылымдамадан өту күні (күндері), тағылымдама өткен ұйымның атауы және мекенжайы;
2) қағидалар мен рәсімдерді анықтайтын қандай құжаттарға сәйкес жұмыстар жүргізілгені;
3) сараптама актісін беру туралы шешім қабылданған құжаттарды көрсете отырып, тауардың шығу тегіне сараптама жүргізу тәртібі көрсетіледі.
Тауардың шығарылған елін,
Еуразиялық экономикалық одақ
тауарының немесе шетел
тауарының мәртебесін айқындау
жөніндегі сарапшы-
аудиторларды аттестаттау,
аттестаттарының қолданысын
ұзарту және "Тауардың
шығарылған елін, Еуразиялық
экономикалық одақ тауарының
немесе шетел тауарының
мәртебесін айқындау жөніндегі
сарапшы-аудиторды
аттестаттау" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
3-қосымша
Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестатының қолданысын ұзартуға беретін жеке тұлғаның мәліметтер нысаны
Толтырылған күні _______________________________________________________________
Жеке мәліметтер:
Тегі____________________________________________________________________________
Аты____________________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)_________________________________________________
Туған жылы_____________________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі________________________________________________________
Жұмыс орны____________________________________________________________________
Лауазымы______________________________________________________________________
телефон _______________________________________________________________________
Тұрғылықты мекенжайы __________________________________________________________

2. Данные об участии в работах по определению страны происхождения товара,
статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара:
Период проведения работ
Наименование и адрес проверяемой организации
Перечень выполненных работ
3. Данные о прохождении курсов подготовки (переподготовки) или повышения квалификации:
Дата прохождения курсов
Вид обучения, количество часов
Специализация (направление деятельности)
Номер и дата выдачи удостоверения
Учебный центр, проводивший обучение
Приложение 4
к Правилам аттестации,
продления действия аттестатов
экспертов-аудиторов
по определению страны
происхождения товара, статуса
товара Евразийского
экономического союза или
иностранного товара и оказания
государственной услуги
"Аттестация эксперта-аудитора
по определению страны
происхождения товара, статуса
товара Евразийского
экономического союза или
иностранного товара"
Форма
В ________________________________________________________________________
(полное наименование органа аттестации) от физического лица, подающего
на продление действия аттестата эксперта-аудитора по определению страны
происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или
иностранного товара
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный номер,
должность, место работы, адрес, телефон)
Заявление
Прошу продлить действие аттестата эксперта-аудитора по определению страны
происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или
иностранного товара. Согласен на использования сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах
__________________________________________________________________________
________________________ "__" ____ 20 __ года
(Электронная цифровая подпись)
Прилагаемые документы "__" ____ 20 __ года
(Электронная цифровая подпись)
Приложение 5
к Правилам аттестации,
продления действия аттестатов
экспертов-аудиторов
по определению страны
происхождения товара, статуса
товара Евразийского
экономического союза или
иностранного товара и оказания
государственной услуги
"Аттестация эксперта-аудитора
по определению страны
происхождения товара, статуса
товара Евразийского
экономического союза или
иностранного товара"
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 23.02.2024 № 111-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчет о деятельности эксперта-аудитора по определению страны происхождения
товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара
Фамилия ____________________________________________________________
Имя ________________________________________________________________
Отчество (при наличии) _______________________________________________
Аттестат эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара,
статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара
№ ______________________ выданный "____" ______________ 20___ года.

2. Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі жұмыстарға қатысуы туралы деректер:
Жұмыстарды жүргізу кезеңі
Тексерілетін ұйымның атауы және мекенжайы
Орындалған жұмыстардың тізбесі
3. Даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру курстарынан өткені туралы деректер:
Курстардан өту күні
Оқу түрі, сағат саны
Мамандануы (қызмет бағыты)
Куәліктің нөмірі және берілген күні
Оқытуды жүргізген оқу орталығы
Тауардың шығарылған елін,
Еуразиялық экономикалық одақ
тауарының немесе шетел
тауарының мәртебесін айқындау
жөніндегі сарапшы-
аудиторларды аттестаттау,
аттестаттарының қолданысын
ұзарту және "Тауардың
шығарылған елін, Еуразиялық
экономикалық одақ тауарының
немесе шетел тауарының
мәртебесін айқындау жөніндегі
сарапшы-аудиторды
аттестаттау" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
________________________________________________________________
(аттестаттау органының толық атауы)
тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестатының қолданысын ұзартуға беретін жеке тұлғадан
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі, лауазымы, жұмыс орны, мекенжайы, телефоны)
Өтініш
Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестатының қолданылуын ұзартуды сұраймын.
Ақпараттық жүйелерде жазылған, заңмен қорғалатын мәліметтерді пайдалануға келісемін
____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20 __ жылғы "__" ____ (Электрондық цифрлық қолтаңба)
Қоса беріліп отырған құжаттар
20 __ жылғы "__" ____ (Электрондық цифрлық қолтаңба)
Тауардың шығарылған елін,
Еуразиялық экономикалық одақ
тауарының немесе шетел
тауарының мәртебесін айқындау
жөніндегі сарапшы-
аудиторларды аттестаттау,
аттестаттарының қолданысын
ұзарту және "Тауардың
шығарылған елін, Еуразиялық
экономикалық одақ тауарының
немесе шетел тауарының
мәртебесін айқындау жөніндегі
сарапшы-аудиторды
аттестаттау" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 23.02.2024 № 111-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тегі
____________________________________________________________
Аты
___________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
___________________________________________________________
Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының
немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестаты
"_____" ______ 20___ жылы берілген № ____________________.

Отчетный период с "___" _______ 20__ года по "__" ________ 20____ года.
Сведения о выполненных Результат выполненных работ работах за отчетный
период за отчетный период
____________________________________________________________________
(основное место работы)
____________________________________________________________________
(сведения о приостановлении действия аттестата, лишении аттестата)
____________________________________________________________________
(фамилия и инициалы эксперта-аудитора) (подпись, дата)
____________________________________________________________________
(фамилия и инициалы руководителя организации) (подпись, дата)
Место печати (при наличии)
Период проведения работ
Сведения о выполненных работах за отчетный период
Результат выполненных работ за отчетный период
Примечание:
1) в результатах выполненных работах за отчетный период указываются номер и дата выдачи акта экспертизы о происхождении товара, подписанные экспертом-аудитором, подающим на продление аттестата;
2) за каждый год отчетного периода указываются сведения о не менее двух выполненных работах в заявляемом направлении аттестации. При этом, за последний год указываются сведения о не менее пяти выполненных работах в заявляемом направлении аттестации.
Приложение 6
к Правилам аттестации,
продления действия аттестатов
экспертов-аудиторов
по определению страны
происхождения товара,
статуса товара Евразийского
экономического союза или
иностранного товара и оказания
государственной услуги
"Аттестация эксперта-аудитора
по определению страны
происхождения товара,
статуса товара Евразийского
экономического союза или
иностранного товара"
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 23.02.2024 № 111-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра торговли и интеграции РК от 13.08.2025 № 241-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Аттестация, продление действия аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара
Подвиды:
1) аттестация эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара;
2) продление действия аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара.
2
Наименование услугодателя
Комитет технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан (далее – услугодатель).
3
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
4
Срок оказания государственной услуги
С момента регистрации заявления – 6 (шесть) рабочих дней.
5
Форма оказания государственной услуги
Электронная ( частично автоматизированная).
6
Результат оказания государственной услуги
Аттестат эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее - аттестат), либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
7
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
8
График работы

20___ ж. "____" ________ бастап 20__ ж. "___" __________ дейінгі есептік кезең.
Есептік кезең ішіндегі орындалған жұмыстар туралы
мәліметтер
___________________________________________________________
Есептік кезең ішіндегі орындалған жұмыстар нәтижесі_______________________
(негізгі жұмыс орны)
_____________________________________________________________
(аттестаттың қолданысын тоқтата тұру, аттестаттан айыру туралы мәліметтер)
_____________________________________________________________
(сарапшы-аудитордың тегі және аты-жөні) (қолы, күні)
_____________________________________________________________
(ұйым басшысының тегі және аты-жөні) (қолы, күні)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Жұмыстарды жүргізу кезеңі
Есепті кезеңде орындалған жұмыстар туралы мәліметтер
Есепті кезеңде орындалған жұмыстардың нәтижесі
Ескертпе:
1) есепті кезеңде орындалған жұмыстардың нәтижелерінде аттестатты ұзартуға беретін сарапшы-аудитор қол қойған тауардың шығу тегі туралы сараптама актісінің нөмірі мен берілген күні көрсетіледі;
2) есепті кезеңнің әрбір жылы үшін мәлімделген аттестаттау бағытында кемінде екі орындалған жұмыс туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл ретте, соңғы жылға аттестаттаудың мәлімделген бағытында кемінде бес орындалған жұмыс туралы мәліметтер көрсетіледі.
Тауардың шығарылған елін,
Еуразиялық экономикалық одақ
тауарының немесе шетел
тауарының мәртебесін айқындау
жөніндегі сарапшы-
аудиторларды аттестаттау,
аттестаттарының қолданысын
ұзарту және "Тауардың
шығарылған елін, Еуразиялық
экономикалық одақ тауарының
немесе шетел тауарының
мәртебесін айқындау жөніндегі
сарапшы-аудиторды
аттестаттау" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 23.02.2024 № 111-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.08.2025 № 241-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау, олардың қолданысын ұзарту
Кіші түрлері:
1) тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау;
2) тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторлар аттестаттарының қолданысын ұзарту.
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал).
4
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Өтініш тіркеген сәттен бастап − 6 (алты) жұмыс күні.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
6
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестаты не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
7
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі.
8
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно статье 84 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и статье 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием электронных документов и (или) сведений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 08:30 часов до 17:30 часов, с перерывом на обед с 12:30 часов до 13:30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно статьи 84 Кодекса и статьи 5 Закона о праздниках.
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) Для получения аттестата:
форма сведений физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, утвержденная приложением 1 к настоящему Приказу;
заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность работника в соответствии со статьей 35 Кодекса;
электронные копии десяти отчетов о прохождении стажировки по экспертизе происхождения товаров по десяти различным позициям товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза, подтверждающиеучастие физического лица в проведении работ по определению страны происхождения товара статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара по форме, утвержденной приложением 2 к Правилам аттестации, продления действия аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара и оказания государственной услуги "Аттестация эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара".
К отчетам о стажировках прилагаются копии актов экспертиз о происхождении товара по форме, утверждаемой уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 7-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности", копии документов на основании которых была проведена экспертиза;
2) Для продления действия аттестата:
форма сведений физического лица, подающего на продление действия аттестата эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
заявление в форме электронного документа согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность работника в соответствии со статьей 35 Кодекса;
электронная копия отчета о деятельности эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам с приложением копии актов экспертиз.
Истребование от услугополучателей документов и сведений, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) Портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 84-бабына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) 5-бабына сәйкес электрондық құжаттарды және (немесе) мәліметтерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Кодекстің 84-бабына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 12:00-дан 13:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 08:30-ден 17:30-ға дейін.
9
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) Аттестат алу үшін: осы Бұйрыққа 1-қосымшада бекітілген тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғаның мәліметтер нысаны; осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
Кодекстің 35-бабына сәйкес қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке тұлғаның тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге қатысуын растайтын Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі номенклатурасының он түрлі тауар позициясы бойынша тауарлардың шығу тегі сараптамасы бойынша тағылымдамадан өткені туралы он есептің электрондық көшірмелері. Тағылымдамадан өту туралы есептерге Сауда қызметін реттеу туралы заңның 7-бабының 7-2) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша ішкі айналымға арналған тауардың шығу тегі туралы сараптама актілерінің көшірмелері қоса беріледі;
2) Аттестаттың қолданылуын ұзарту үшін: осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестатының қолданысын ұзартуға беретін жеке тұлғаның мәліметтер нысаны; осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
Кодекстің 35-бабына сәйкес қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
сараптама актілерінің көшірмелерін қоса бере отырып, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитордың қызметі туралы есептің электрондық көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.
10
Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным статьей 18-5 Закона о регулировании торговой деятельности, настоящих Правил, также разрешительным требованиям к экспертам-аудиторам по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, утвержденных согласно приложению 1 к настоящему приказу;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 (7172) 70-19-98. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 75-05-25, 75-05-75.
Адреса оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.​beta.​egov.​kz, в разделе "Государственные услуги".
Приложение 7
к Правилам аттестации,
продления действия
аттестатов экспертов-аудиторов
по определению страны
происхождения товара,
статуса товара Евразийского
экономического союза или
иностранного товара и
оказания государственной услуги
"Аттестация эксперта-аудитора
по определению страны происхождения
товара, статуса товара
Евразийского экономического
союза или иностранного товара"
Форма
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ГЕРБ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Комитет технического регулирования и метрологии Министерства торговли
и интеграции Республики Казахстан Государственная система технического
регулирования Республики Казахстан Аттестат эксперта-аудитора по определению
страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза
или иностранного товара
Зарегистрирован в Реестре экспертов-аудиторов
____________________________________________________________________
за № ___________________________________ от "___" ___________ 20__ года
Действителен до "___" ___________ 20__ года
Настоящий аттестат удостоверяет, что __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) соответствует требованиям законодательства
Республики Казахстан в области регулирования торговой деятельности,
предъявляемым к экспертам-аудиторам и аттестован (а) на право проведения работ
по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского
экономического союза или иностранного товара
_________________________________________________________________________
Аттестат выдан на основании решения Комиссии по аттестации экспертов-аудиторов
по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского
экономического союза или иностранного товара от "__" __ 20__ года.
_________________________________________________________________________
(электронная цифровая подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии))
Приложение 3 к приказу
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрінің

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Сауда қызметін реттеу туралы Заңның 18-5-бабында, осы Қағидаларда белгіленген талаптарға, сондай-ақ осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілген тауарлардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімі бар, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылуы.
5) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге көрсетілетін қызметті алушының келісімінің болмауы.
11
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда, портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға мүмкіндігі бар. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "Жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 (7172) 70-19-98. арқылы алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 75-05-25, 75-05-75. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мекенжайлары Министрліктің интернет-ресурсында: www. beta. egov. kz, "Мемлекеттік қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Тауардың шығарылған елін,
Еуразиялық экономикалық одақ
тауарының немесе шетел
тауарының мәртебесін айқындау
жөніндегі сарапшы-
аудиторларды аттестаттау,
аттестаттарының қолданысын
ұзарту және "Тауардың
шығарылған елін, Еуразиялық
экономикалық одақ тауарының
немесе шетел тауарының
мәртебесін айқындау жөніндегі
сарапшы-аудиторды
аттестаттау" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
7-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ЕЛТАҢБАСЫ Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті Қазақстан Республикасының Мемлекеттік техникалық реттеудің жүйесі Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестаты
Сарапшы-аудиторлар тізілімінде тіркелген
_______________________________________
20__ жылғы "___" _____________ № ___________
20__ жылғы "___" ______________ дейін жарамды
Осы аттестат _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
сарапшы-аудиторларға қойылатын Қазақстан Республикасының Сауда қызметін реттеу саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келеді және тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталғандығын куәландырады_____________________________________
Аттестат Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау жөніндегі комиссияның 20 ___ жылғы "_"
________ шешімі негізінде берілді. ______________________________________
(электронды цифрлық қолтаңба) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрінің

2021 жылғы 1 шілдедегі
№ 440-НҚ
Перечень утративших силу некоторых нормативных правовых актов
1. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 116 "О некоторых вопросах аттестации экспертов-аудиторов в области технического регулирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10513).
2. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 1173 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 116 "О некоторых вопросах аттестации экспертов-аудиторов в области технического регулирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12884).
3. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 822 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 116 "О некоторых вопросах аттестации экспертов-аудиторов в области технического регулирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14579).
4. Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 26 мая 2020 года № 122-НҚ "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 116 "О некоторых вопросах аттестации экспертов-аудиторов в области технического регулирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20749).
5. Пункт 1 Перечня некоторых приказов Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 14 сентября 2020 года № 197-НҚ "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21219).

2021 жылғы 1 шілдедегі
№ 440-НҚ бұйрығына
3-қосымша
Күші жойылған кейбір нормативтік құқықтық актілердің тізбесі
1. "Техникалық реттеу саласындағы сарапшы-аудиторларды аттестаттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 116 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10513 болып тіркелді).
2. "Техникалық реттеу саласындағы сарапшы-аудиторларды аттестаттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 116 бұйрығына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 1173 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12884 болып тіркелген).
3. "Техникалық реттеу саласындағы сарапшы-аудиторларды аттестаттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 116 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2016 жылғы 28 қарашадағы № 822 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14579 болып тіркелген).
4. "Техникалық реттеу саласындағы сарапшы аудиторларды сертификаттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 116 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2020 жылғы 26 мамырдағы № 122-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20749 болып тіркелді).
5. "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2020 жылғы 14 қыркүйектегі № 197-НҚ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21219 болып тіркелді).