О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 июня 2021 года № 62. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июня 2021 года № 23057.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 16.06.2025 № 52 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12717) следующие изменения и дополнения:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) Правила планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, включающие вопросы планирования проектов государственно-частного партнерства, проведения конкурса (аукциона) и прямых переговоров по определению частного партнера, проведения мониторинга договоров государственно-частного партнерства, проведения мониторинга и оценки реализации проектов государственно-частного партнерства согласно приложению 1 к настоящему приказу;";
в Правилах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, включающие вопросы планирования проектов государственно-частного партнерства, проведения конкурса и прямых переговоров по определению частного партнера, проведения мониторинга договоров государственно-частного партнерства, проведения мониторинга и оценки реализации проектов государственно-частного партнерства, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, включающие вопросы планирования проектов государственно-частного партнерства, проведения конкурса (аукциона) и прямых переговоров по определению частного партнера, проведения мониторинга договоров государственно-частного партнерства, проведения мониторинга и оценки реализации проектов государственно-частного партнерства";
главу 3 дополнить параграфом 17 следующего содержания:
"Параграф 17. Особенности планирования и реализации проектов ГЧП по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры, в том числе порядок определения частного партнера и заключения договора ГЧП.

"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 15 маусымдағы № 62 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 17 маусымда № 23057 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 16.06.2025 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және
іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12717 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақтың 1)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау, жекеше әріптесті айқындау жөнінде конкурс (аукцион) және тікелей келіссөздер жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының мониторингін жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылу мониторингін жүргізу және бағалау мәселелерін қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидалары;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау, жекеше әріптесті айқындау жөнінде конкурс және тікелей келіссөздер жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының мониторингін жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылу мониторингін жүргізу және бағалау мәселелерін қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау, жекеше әріптесті айқындау жөнінде конкурс (аукцион) және тікелей келіссөздер жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының мониторингін жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылу мониторингін жүргізу және бағалау мәселелерін қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидалары";
3-тарау мынадай мазмұндағы 17-параграфпен толықтырылсын:
"17-параграф. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі МЖӘ жобаларын жоспарлау және іске асыру ерекшеліктері, оның ішінде жекеше әріптесті айқындау және МЖӘ шартын жасасу тәртібі.

164-30. ГЧП по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры реализуется путем обеспечения инженерно-коммуникационной инфраструктурой проектов субъектов предпринимательства, направленных на создание новых производств, модернизацию и расширение действующих производств как для отдельных проектов индивидуально (в том числе для обеспечения нескольких проектов), так и в рамках создания индустриальных зон.
Создание (реконструкция) и (или) эксплуатация инженерно-коммуникационной инфраструктуры в рамках развития производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляются частным партнером в соответствии с договором ГЧП.
Обеспечение инженерно-коммуникационной инфраструктурой в рамках реализации проекта ГЧП по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляется до границы территории проекта (проектов) субъекта (субъектов) предпринимательства.
Планирование и реализация проекта ГЧП по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляется в случаях, отвечающих следующим особенностям:
1) реализация проекта (проектов) субъекта (субъектов) предпринимательства в рамках основных направлений документов Системы государственного планирования, разрабатываемых в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан";
2) соответствие проекта (проектов) субъекта (субъектов) предпринимательства генеральному плану развития населенного пункта;
3) наличие технико-экономического обоснования и/или проектно-сметной документации по проекту (проектам) субъекта (субъектов) предпринимательства и/или выполнения строительно-монтажных работ в объеме не менее 20% от стоимости проекта (проектов) субъекта (субъектов) предпринимательства;
4) создание новых постоянных рабочих мест в рамках проекта (проектов) субъекта (субъектов) предпринимательства;
5) наличие инвестиций в проекте (проектах) субъекта (субъектов) предпринимательства в объеме более 4 000 000 месячного расчетного показателя;
6) создание (реконструкция) инженерно-коммуникационной инфраструктуры (на все виды коммуникаций) в объеме не превышающим 700 000-кратный размер месячного расчетного показателя.
164-31. Организация и проведение прямых переговоров по определению частного партнера по проектам ГЧП по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляется в соответствии с пунктом 129 настоящих Правил, за исключением положений подпункта 2) пункта 129 настоящих Правил.

164-30. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі МЖӘ жекелеген жобалар үшін жеке түрде де (оның ішінде бірнеше жобаларды қамтамасыз ету үшін), сондай-ақ индустриялық аймақтар құру шеңберінде де жаңа өндірістер құруға, жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған, кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларын инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз ету арқылы іске асырылады.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым құруды (реконструкциялауды) және (немесе) пайдалануды жекеше әріптес МЖӘ шартына сәйкес жүзеге асырады.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз ету кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасы (жобалары) аумағының шекарасына дейін жүзеге асырылады.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі МЖӘ жобасын жоспарлау және іске асыру мынадай ерекшеліктерге жауап беретін жағдайларда жүзеге асырылады:
1) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысына сәйкес әзірленетін Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының негізгі бағыттары шеңберінде кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасын (жобаларын) іске асыру;
2) кәсіпкерлік субъектісі (субъектілері) жобасының (жобаларының) елді мекенді дамытудың бас жоспарына сәйкес келуі;
3) кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасы (жобалары) бойынша техникалық-экономикалық негіздеменің және/немесе жобалау-сметалық құжаттаманың болуы және/немесе кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасы (жобалары) құнының кемінде 20% көлемінде құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау;
4) кәсіпкерлік субъектісі (субъектілері) жобасының (жобаларының) шеңберінде жаңа тұрақты жұмыс орындарын құру;
5) кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасында (жобаларында) 4 000 000 айлық есептік көрсеткіштен кем болмайтын көлемде инвестициялардың болуы;
6) айлық есептік көрсеткіштің 700 000 еселенген мөлшерінен аспайтын көлемде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым (коммуникацияның барлық түрлері үшін) құру (реконструкциялау).
164-31. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі МЖӘ жобалары бойынша жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерді ұйымдастыру және жүргізу осы Қағидалардың 129-тармағы 2-тармақшасының ережелерін қоспағанда, осы Қағидалардың 129-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.

164-32. Инициирование проекта ГЧП по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры потенциальным частным партнером осуществляется в соответствии с параграфом 11 главы 3 настоящих Правил, за исключением абзацев пятого, шестого, седьмого, восьмого и девятого пункта 130 настоящих Правил.
164-33. Экспертиза бизнес-плана к проекту ГЧП по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры проводится в соответствии с параграфом 13 главы 3 настоящих Правил.
В случае принадлежности проекта ГЧП по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры к сферам естественных монополий, организатор прямых переговоров обеспечивает согласование документации проекта ГЧП по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры с уполномоченным органом по регулированию и контролю в сферах естественных монополий в соответствии требованиями законодательства Республики Казахстан в сферах естественных монополий.
164-34. Проведение переговоров между потенциальными сторонами договора ГЧП по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры об условиях договора ГЧП осуществляется в соответствии с параграфом 14 главы 3 настоящих Правил.
164-35. Заключение договора ГЧП по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры в ходе прямых переговоров осуществляется в соответствии с параграфом 15 главы 3 настоящих Правил и в соответствии со статьей 46 Закона.
164-36. Возмещение инвестиционных затрат частного партнера, направленных на создание (реконструкцию) инженерно-коммуникационной инфраструктуры, осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
При планировании возмещения затрат по проектам ГЧП по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры не предусматривается возмещение инвестиционных затрат до начала реализации проекта (проектов) субъекта (субъектов) предпринимательства, а также если проект (проекты) субъекта (субъектов) предпринимательства не предусматривает генерирование положительных денежных потоков и налоговых поступлений в бюджет.".
2. Департаменту инвестиционной политики в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

164-32. Әлеуетті жекеше әріптестің өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі МЖӘ жобасына бастамашылық жасауы осы Қағидалардың 130-тармағының бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, осы Қағидалардың 3-тарауының 11-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
164-33. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі МЖӘ жобасының бизнес-жоспар сараптамасы осы Қағидалардың 3-тарауының 13-параграфына сәйкес жүргізіледі.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі МЖӘ жобасы табиғи монополиялар салаларына тиесілі болған жағдайда, тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі МЖӘ жобасының құжаттамасын Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар салаларындағы заңнама талаптарына сәйкес табиғи монополиялар салаларындағы реттеу және бақылау жөніндегі уәкілетті органмен келісуді қамтамасыз етеді.
164-34. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі МЖӘ шартының әлеуетті тараптары арасында МЖӘ шартының талаптары туралы келіссөздер жүргізу осы Қағидалардың 3-тарауының 14-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
164-35. Тікелей келіссөздер барысында өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі МЖӘ шартын жасасу осы Қағидалардың 3-тарауының 15-параграфына сәйкес және Заңның 46-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
164-36. Жекеше әріптестің өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды құруға бағытталған инвестициялық шығындарын өтеу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі МЖӘ жобалары бойынша шығындарды өтеуді жоспарлау кезінде кәсіпкерлік субъектісі (субъектілері) жобасын (жобаларын) іске асыру басталғанға дейін, сондай-ақ егер кәсіпкерлік субъектісі (субъектілері) жобасы (жобалары) бюджетке оң ақша ағындарын және салық түсімдерін генерациялауды көздемейтін болса инвестициялық шығындарды өтеу көзделмейді.".
2. Инвестициялық саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Иргалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі А. Иргалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі