Об утверждении правил оказания сурдологической помощи населению Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-306/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21849.
В соответствии с подпунктом 83) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 12.09.2025 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые правила оказания сурдологической помощи населению Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу приказ министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 12 мая 2015 года № 338 "Об утверждении Правил оказания сурдологической помощи населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11406, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 3 июля 2015 года).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-306/2020
Правила оказания сурдологической помощи населению Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания сурдологической помощи населению Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 83) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок оказания сурдологической помощи населению Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-306/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21849 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 83) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.09.2025 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсету қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 12 мамырдағы № 338 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11406 болып тіркелген, 2015 жылғы 3 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі А. Цой
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-306/2020
бұйрықпен бекітілген
Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі ‒ Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 83) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсету тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) подключение аудио- (речевого) процессора – определение первичных параметров настройки через 4-8 недель после операции;
2) универсальный аудиологический скрининг – ежегодное выявление в организациях ПМСП нарушений слуха у всех детей раннего возраста (до трех лет) и в шесть лет методом регистрации, вызванной отоакустической эмиссии, коротко-латентных слуховых вызванных потенциалов;
3) универсальный неонатальный аудиологический скрининг – раннее выявление нарушений слуха у новорожденных в организациях родовспоможения в течение трех первых дней жизни ребенка методом регистрации, вызванной отоакустической эмиссии и коротко-латентных слуховых вызванных потенциалов;
4) ребенок – лицо, не достигшее восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия);
5) настроечная сессия – период, занимающий от двух до четырех рабочих дней, в течение которого проводится настройка (аудио) речевого процессора систем имплантации;
6) валидация – проверка адекватности настройки слухового аппарата и аудио- (речевого) процессора сурдопедагогическими методами;
7) верификация – проверка адекватности настройки слухового аппарата методом измерения в децибелах разницы между уровнем звукового сигнала, передаваемого на реальное ухо, и аналогичным сигналом, рассчитанным в куплере (далее – RECD);
8) организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
9) бимодальное слухопротезирование слуховым аппаратам – использование слухового аппарата на одном ухе и системы имплантации – на другом;
10) портал бюро госпитализации (далее – Портал) – единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее ‒ ГОБМП) и ОСМС;
11) ранооглохшие (долингвальные) пациенты – пациенты, потерявшие слух до овладения речью. В данной группе выделяются перилингвальные дети – пациенты, потерявшие слух в период овладения речью (в возрасте 2-7 лет);
12) слуховой аппарат – электроакустическое устройство, состоящее из микрофона, усилителя-преобразователя и телефона (динамика) воздушной или костной проводимости;
13) услуги слухопротезной помощи при выдаче, приобретении и замене слухового аппарата, аудио - (речевого) процессора – услуги, осуществляемые в рамках ГОБМП и ОСМС;
14) слухопротезирование слуховым аппаратом – подбор модели аппарата, изготовление индивидуального ушного вкладыша, оптимальная настройка в соответствии с параметрами аудиометрии, проведение верификации и валидации;

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аудио- (сөйлеу) процессорын қосу - операциядан кейін 4-8 аптадан соң күйге келтірудің бастапқы параметрлерін айқындау;
2) әмбебап аудиологиялық скрининг – МСАК ұйымдарында ерте шақтағы (үш жасқа дейінгі) және алты жастағы барлық балалардың есту бұзылысын отоакустикалық эмиссияны, қысқа-латентті есту қабілеті туындаған әлеуетті тіркеу әдісімен жыл сайын айқындау;
3) әмбебап неонаталдық аудиологиялық скрининг ‒ бала өмірінің алғашқы үш күні ішінде босандыру ұйымдарында жаңа туған нәрестелердің есту қабілетінің бұзылуын туындаған отоакустикалық эмиссия мен әлеуеттің қысқа латентті есту қабілетін тіркеу әдісімен ерте анықтау;
4) бала – он сегіз жасқа (кәмелетке) толмаған адам;
5) баптау сессиясы – импланттау жүйесінің (аудио) сөйлеу процессорын күйге келтіру жүргізілетін екі жұмыс күнінен төрт жұмыс күніне дейінгі кезең;
6) валидация ‒ есту аппаратын және аудио ‒ (сөйлеу) процессорын сурдопедагогикалық әдістермен баптаудың барабарлығын тексеру;
7) верификация – нақты құлаққа берілетін дыбыстық сигналдың деңгейі мен куплерде есептелген ұқсас сигнал (бұдан әрі ‒ RECD) арасындағы айырмашылықты децибелде өлшеу әдісімен есту аппаратын күйге келтірудің барабарлығын тексеру;
8) денсаулық сақтау ұйымы ‒ денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
9) есту аппаратымен бимодальді естуді протездеу – бір құлақта есту аппаратын және екіншісінде импланттау жүйесін пайдалану.
10) Емдеуге жатқызу бюросы порталы (бұдан әрі – Портал) ‒ тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі ‒ ТМККК) және МӘМС шеңберінде пациенттерді стационарға емдеуге жатқызу жолдамаларын электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеудің және сақтаудың бірыңғай жүйесі;
11) ерте саңырау (долингвальды) болған пациенттер – сөйлеуді меңгергенге дейін есту қабілетін жоғалтқан пациенттер. Бұл топта сөйлеуді меңгеру кезеңінде (2-7 жас аралығында) есту қабілетінен айырылған перилингвальды балалар – пациенттер ерекшеленеді;
12) есту аппараты – микрофоннан, күшейткіш-түрлендіргіштен және ауа немесе сүйек өткізгіштігінің телефонынан (динамика) тұратын электроакустикалық құрылғы;
13) есту аппаратын, аудио- (сөйлеу) процессорын беру, сатып алу және ауыстыру кезінде есту протездік көмек көрсету қызметтері – ТМККК және МӘМС шеңберінде жүзеге асырылатын қызметтер;
14) есту аппаратымен естуді протездеу - аппарат моделін таңдау, құлақішілік жеке ішпекті дайындау, аудиометрия параметрлеріне сәйкес оңтайлы күйін келтіру, верификация және валидация жүргізу;

15) бинауральное слухопротезирование слуховыми аппаратами – слухопротезирование слуховых аппаратов на оба уха;
16) монауральное слухопротезирование слуховым аппаратом – слухопротезирование слухового аппарата на одно ухо;
17) аудиологическое (углубленное) обследование слуха – использование субъективных и объективных методов диагностики слуховой функции с целью определения вида и степени нарушения слуха;
18) кабинет слухопротезирования – структурное подразделение, создаваемое при сурдологическом центре или отделении (кабинете) или как самостоятельное юридическое лицо (в том числе с частной формой собственности);
19) слухопротезист – специалист со средним медицинским или со средним или высшим техническим образованием, в специализацию которого входит оптимальный подбор и настройка слухового аппарата, настройка аудио- (речевого) процессора, а также необходимые для этого исследования, измерения, и инструктаж пациентов со сниженным слухом;
20) слухопротезирование – восстановление коммуникативных возможностей человека путем использования медицинских изделий, компенсирующих нарушение функции слуха (слухового аппарата, системы имплантации среднего уха, костной проводимости, кохлеарной имплантации и других);
21) слухопротезирование методом имплантации – вживление слухового импланта во внутреннее, среднее ухо или в височную кость с целью восстановления слухового ощущения, а также проведение послеоперационных настроек аудио- (речевого) процессора. Системы имплантации состоят из внутренней части – импланта – и внешней части – аудио- (речевого) процессора;
22) позднооглохшие (постлингвальные) пациенты – пациенты (дети, подростки и взрослые), потерявшие слух после овладения речью;
23) консультативно-диагностическая сурдологическая помощь – специализированная медицинская помощь, в том числе с применением высокотехнологичной медицинской помощи (далее ‒ ВТМП) без круглосуточного медицинского наблюдения;
24) система кохлеарной имплантации (далее – система КИ) – система, выполняющая функции поврежденных или отсутствующих волосковых клеток и обеспечивающая электрическую стимуляцию нервных волокон;
25) коротколатентные слуховые вызванные потенциалы – биоэлектрические потенциалы, возникающие в разных структурах слуховой системы, преимущественно в стволе мозга, в ответ на звуковой стимул и регистрируемые с поверхности головы;
26) специализированная медицинская помощь – помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения, медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств дистанционных медицинских услуг;

15) есту аппаратымен бинауралді естуді протездеу - екі құлаққа да есту аппараттарын протездеу;
16) есту аппаратымен монауралді естуді протездеу - бір құлақты есту аппаратын протездеу;
17) естуді аудиологиялық (тереңдетілген) зерттеп-қарау - естудің бұзылу түрі мен дәрежесін анықтау мақсатында есту функциясын диагностикалаудың субъективті және объективті әдістерін пайдалану;
18) есту мүшесін протездеу кабинеті - сурдологиялық орталықтың немесе бөлімшенің (кабинеттің) жанынан немесе дербес заңды тұлға (оның ішінде жеке меншік нысаны бар) ретінде құрылатын құрылымдық бөлімше);
19) есту протезі маманы ‒ мамандандыруына есту аппаратын оңтайлы таңдау және баптау, аудио (сөйлеу) процессорын баптау, сондай-ақ осы үшін қажетті зерттеу, өлшеу және есту қабілеті төмен пациенттерге нұсқау беру кіретін орта медициналық немесе орта немесе жоғары техникалық білімі бар маман;
20) естуді протездеу ‒ адамның коммуникативтік мүмкіндіктерін есту функциясының (есту аппаратының, ортаңғы құлақты импланттау жүйесінің, сүйек өткізгіштігінің, кохлеарлық импланттаудың және т. б.) бұзылуын өтейтін медициналық бұйымдарды пайдалану арқылы қалпына келтіру;
21) импланттау әдісімен естуді протездеу - есту сезімін қалпына келтіру мақсатында ішкі, ортаңғы құлаққа немесе уақытша самайсүйекке есту имплантын имплантаттау, сондай-ақ аудио ‒ (сөйлеу) процессорының операциядан кейінгі күйге келтіруді жүргізу. Импланттау жүйелері ішкі – имплант-және сыртқы – аудио - (сөйлеу) процессорынан тұрады;
22) кеш саңырау (постлингвальды) болған пациенттер - сөйлеуді меңгергеннен кейін есту қабілетінен айырылған пациенттер (балалар, жасөспірімдер мен ересектер);
23) консультациялық-диагностикалық сурдологиялық көмек ‒ тәулік бойы медициналық бақылаусыз, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмекті (бұдан әрі ‒ ЖТМК) қолдана отырып, мамандандырылған медициналық көмек;
24) кохлеарлық импланттау жүйесі (бұдан әрі – КИ жүйесі) - зақымданған немесе жоқ талшықтық жасушаларының функцияларын орындайтын және жүйке талшықтарының электрлік ынталандырылуын қамтамасыз ететін жүйе;
25) қысқа латенттелген естудің шақырылған потенциалдары - есту жүйесінің әртүрлі құрылымдарында, негізінен ми бағанасында, дыбыстық ынталандыруға жауап ретінде пайда болатын және бастың бетінен тіркелетін биоэлектрлік потенциалдар;
26) мамандандырылған медициналық көмек – бейінді мамандар диагностиканың, емдеудің, медициналық оңалтудың арнайы әдістерін қажет ететін аурулар кезінде, оның ішінде қашықтықтан медициналық қызметтер көрсету құралдарын пайдалана отырып көрсететін көмек;

27) медицинская информационная система – информационная система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате;
28) объединенная комиссия по качеству медицинских услуг – постоянно действующий консультативно-совещательный орган при уполномоченном органе целью которого является выработка рекомендаций по совершенствованию стандартизации, клинических протоколов, стандартов системы контроля качества и доступности услуг в области здравоохранения, а также аккредитации субъектов согласно статье 25 Кодекса (далее – ОКК);
29) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – это комплекс правовых, экономических и организационных мер, по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда обязательного медицинского страхования;
30) система имплантации среднего уха – система, способствующая трансформации звуков непосредственно в колебания цепи слуховых косточек среднего уха;
31) психолого-медико-педагогическая консультация (далее – ПМПК) – организация специального образования, осуществляющее психолого-медико-педагогическое обследование и консультирование по вопросам обучения и воспитания;
32) кабинет психолого-педагогической коррекции, реабилитационный центр - организации специального образования, оказывающие комплексную психолого-медико-педагогическую помощь детям с ограниченными возможностями;
33) ре-скрининг – повторное исследование слуха с целью раннего выявления его нарушения в первые 10-30 дней жизни ребенка в организациях здравоохранения оказывающих первичную медико-санитарную помощь (далее – ПМСП) методом регистрации, вызванной отоакустической эмиссии и коротко-латентных слуховых вызванных потенциалов;
34) настройка речевого процессора – определение порогов слышимости и максимально комфортных уровней громкости звука на каждом канале системы КИ, выбор стратегии кодирования речи, создание индивидуальных программ прослушивания;
35) система имплантации костной проводимости – система звукопередачи по принципу прямой костной проводимости;
36) сурдологическая помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на профилактику, своевременное выявление, диагностику, лечение, слухопротезирование лиц с нарушениями слуха, оказываемый в консультативно-диагностической, стационарной или стационаро-замещающих условиях;
37) сурдологический центр или отделение (кабинет) – структурное подразделение организации здравоохранения, создаваемое в организациях здравоохранения оказывающих ПМСП, в моно-многопрофильной клинике или как самостоятельное юридическое лицо (в том числе с частной формой собственности), оказывающее медицинскую помощь взрослому и (или) детскому населению по аудиологическому обследованию, решению вопросов слухопротезирования, необходимости проведения слухулучшающих операций, постановки на диспансерный учет, а также оказания сурдопедагогической помощи;

27) медициналық ақпараттық жүйе - денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
28) медициналық қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссия – мақсаты денсаулық сақтау саласындағы стандарттауды, клиникалық хаттамаларды, сапаны бақылау жүйесінің стандарттарын және қызметтерге қолжетімділікті жетілдіру, сондай-ақ Кодекстің 25-бабына сәйкес субъектілерді аккредиттеу бойынша ұсынымдарды әзірлеу болып табылатын уәкілетті орган жанындағы тұрақты жұмыс істейтін консультациялық-кеңесші орган (бұдан әрі - СБК);
29) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі ‒ МӘМС) – міндетті медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
30) ортаңғы құлақты импланттау жүйесі ‒ дыбыстарды ортаңғы құлақтың есту сүйектерінің тізбегінің тербелісіне тікелей айналдыруға ықпал ететін жүйе;
31) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация (бұдан әрі – ПМПК) – психологиялық-медициналық-педагогикалық зерттеп-қарауды және оқыту мен тәрбиелеу мәселелері бойынша консультация беруді жүзеге асыратын арнайы білім беру ұйымы;
32) психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті, оңалту орталығы ‒ даму мүмкіндіктері шектеулі балаларға кешенді психологиялық-медициналық-педагогикалық көмек көрсететін арнайы білім беру ұйымы;
33) ре-скрининг - алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында (бұдан әрі - МСАК) бала өмірінің алғашқы 10-30 күнінде оның бұзылуын ерте анықтау мақсатында туындаған отоакустикалық эмиссия мен әлеуеттердің қысқа латентті естуді тіркеу әдісімен естуді қайта зерттеу;
34) сөйлеу процессорын баптау - КИ жүйесінің әрбір арнасында есту шектері мен дыбыс көлемінің ең қолайлы деңгейін анықтау, сөйлеуді кодтау стратегиясын таңдау, жеке тыңдау бағдарламаларын құру;
35) сүйек өткізгіштігін импланттау жүйесі ‒ тікелей сүйек өткізгіштігі қағидаты бойынша дыбыс беру жүйесі;
36) сурдологиялық көмек ‒ консультациялық-диагностикалық, стационарлық немесе стационарды алмастыратын жағдайларда есту қабілеті бұзылған адамдарды профилактикалауға, уақтылы анықтауға, диагностикалауға, емдеуге, естуді протездеуге бағытталған медициналық қызметтер кешені;
37) сурдологиялық орталық немесе бөлімше (кабинет) – МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында, моно-көп бейінді клиникада немесе аудиологиялық зерттеп-қарау, есту протездеу мәселелерін шешу, естуді жақсарту операцияларын жүргізу, диспансерлік есепке қою қажеттігі, сондай-ақ сурдологиялық-педагогикалық көмек көрсету бойынша ересектерге және (немесе) балаларға медициналық көмек көрсететін дербес заңды тұлға (оның ішінде жеке меншік нысаны бар) ретінде құрылатын денсаулық сақтау ұйымының құрылымдық бөлімшесі;

38) тимпаномерия (импедансометрия) – измерение акустического сопротивления при изменении давления воздуха в наружном слуховом проходе для оценки состояния среднего уха, степени подвижности барабанной перепонки и проводимости слуховых косточек;
39) вызванная отоакустическая эмиссия – очень слабый звук, возникающий и регистрируемый в наружном слуховом проходе в результате сокращения наружных волосковых клеток улитки в ответ на звуковой сигнал.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 12.09.2025 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Государственные сурдологические центры или отделения (кабинеты) открываются из расчета:
один кабинет на шестьдесят тысяч детского населения;
один кабинет на сто тысяч взрослого населения.
4. Сурдологический центр или отделение (кабинет) оснащается необходимым оборудования согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Штаты и штатные нормативы сурдологических центров или отделений (кабинетов); кабинетов слухопротезирования, должности медицинского и педагогического персонала устанавливаются согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
6. Организации, оказывающие консультативно-диагностическую сурдологическую помощь, слухопротезную помощь, располагаются помещениями согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Все кабинеты специалистов, а также помещения для проведения диагностики слуха оснащаются звукоизоляционными дверьми и окнами.
7. Специалисты сурдологического центра или отделения (кабинета); слухопротезного кабинета, оказывают сурдологическую помощь в соответствии с нормативами времени для приема одного пациента согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок оказания сурдологической помощи населению
8. Сурдологическая помощь населению Республики Казахстан оказывается поэтапно:
первый этап – аудиологический скрининг;
второй этап – углубленное обследование слуха;
третий этап – слухопротезирование (медицинская реабилитация);
четвертый этап – коррекционно-развивающее обучение;
пятый этап – замена медицинских изделий, компенсирующих нарушение функции слуха.
9. Аудиологический скрининг включает проведение универсального неонатального аудиологического скрининга, ре-скрининга, универсального аудиологического скрининга детей раннего возраста (до трех лет включительно) и профилактического осмотра детей в возрасте шести-семи лет.
10. Новорожденным в первые сутки жизни в организациях родовспоможения проводится универсальный аудиологический скрининг методом регистрации, вызванной отоакустической эмиссии и коротколатентных слуховых вызванных потенциалов медицинской сестрой, прошедшей соответствующее обучение.

38) тимпаномерия (импедансометрия) - ортаңғы құлақтың жай-күйін, дабыл жарғағының қозғалу дәрежесін және есту сүйектерінің өткізгіштігін бағалау үшін сыртқы есту жолындағы ауа қысымының өзгеруі кезінде акустикалық кедергіні өлшеу;
39) шақырылған отоакустикалық эмиссия - бұл сыртқы есту каналында ұлулардың сыртқы түк жасушаларының дыбыстық сигналға жауап ретінде жиырылуы нәтижесінде пайда болатын және тіркелетін өте әлсіз дыбыс.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.09.2025 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мемлекеттік сурдологиялық орталықтар немесе бөлімшелер (кабинеттер):
алпыс мың балаға бір кабинет;
жүз мың ересекке бір кабинет есебінен ашылады.
4. Сурдологиялық орталық немесе бөлімше (кабинет) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қажетті жабдықпен жарақталады.
5. Сурдологиялық орталықтардың немесе бөлімшелердің (кабинеттердің); есту протездеу кабинеттерінің штаттары мен штат нормативтері, медициналық және педагогикалық персонал лауазымдары осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
6. Консультациялық-диагностикалық сурдологиялық көмек, есту-протездік көмек көрсететін ұйымдар осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес үй-жайларға орналастырылады. Мамандардың барлық кабинеттері, сондай-ақ есту диагностикасын жүргізуге арналған үй-жайлар дыбыс өткізбейтін есіктермен және терезелермен жарақталады.
7. Сурдологиялық орталықтың немесе бөлімшенің (кабинеттің), есту протездеу кабинетінің мамандары осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бір пациентті қабылдауға арналған уақыт нормативтеріне сәйкес сурдологиялық көмек көрсетеді.
2-тарау. Халыққа сурдологиялық көмек көрсету тәртібі
8. Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек кезең-кезеңмен көрсетіледі:
бірінші кезең – аудиологиялық скрининг;
екінші кезең ‒ естуді тереңдетілген зерттеп-қарау;
үшінші кезең ‒ естуді протездеу (медициналық оңалту);
төртінші кезең ‒ түзету-дамытушылық оқыту;
бесінші кезең – есту функциялары бұзылысының орнын толтыратын медициналық бұйымдарды ауыстыру.
9. Аудиологиялық скрининг ерте шақтағы балалардың (үш жасқа дейінгілерді қоса алғанда) әмбебап неонаталдық аудиологиялық скринингін, ре-скринингін, әмбебап аудиологиялық скринингін және алты-жеті жас аралығындағы балаларды профилактикалық қарап-тексеруді жүргізуді қамтиды.
10. Жаңа туған нәрестелерге босандыру ұйымдарында өмірінің бірінші тәулігінде тиісті оқытудан өткен мейіргер туындаған отоакустикалық эмиссияны және қысқа патенттелген есту қабілеті туындаған әлеуетті тіркеу әдісімен әмбебап аудиологиялық скрининг жүргізеді.

11. В организации родовспоможения (независимо от формы собственности) новорожденному присваивается индивидуальный номер с занесением результатов исследования в медицинскую информационную систему.
12. Ре-скрининг проводится в кабинете развития ребенка организации здравоохранения ПМСП методом регистрации, вызванной отоакустической эмиссии, коротколатентных слуховых вызванных потенциалов и тимпанометрией в срок от десяти до тридцати дней жизни ребенка.
Сноска. В пункт 12 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 12.09.2025 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Ежегодно в организации здравоохранения ПМСП проводится универсальный аудиологический скрининг детей раннего возраста (до трех лет включительно) методом регистрации, вызванной отоакустической эмиссии, коротколатентных слуховых вызванных потенциалов.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 12.09.2025 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Профилактический осмотр детей в возрасте шести-семи лет осуществляется в кабинете развития ребенка методом регистрации, вызванной отоакустической эмиссии, коротколатентных слуховых вызванных потенциалов и тимпанометрией с передачей результатов осмотра врачам оториноларингологам, педиатрам и (или) врачам общей практики по месту прикрепления ребенка.
При обнаружении нарушений слуха специалисты кабинета развития ребенка и врачи оториноларингологи, педиатры и (или) врачи общей практики направляют детей в сурдологический центр или отделение (кабинет) на углубленное обследование слуха, а также в психолого-медико-педагогические консультации для консультирования и направления в кабинеты психолого-педагогической коррекции, реабилитационные центры, детские дошкольные организации общего или специального типа.
15. Углубленное (аудиологическое) обследование слуха проводится в сурдологических центрах или отделениях (кабинетах) с целью определения вида и степени нарушения слуха с использованием субъективных и объективных методов диагностики, направления на своевременное лечение и (или) коррекцию слуховой функции.
16. Определение степени снижения слуха проводится в соответствии со следующей классификацией:
I степень тугоухости (легкая) – средняя потеря слуха 26 – 40 децибел;
II степень тугоухости (средняя) – средняя потеря слуха 41 – 55 децибел;

11. Босандыру ұйымында (меншік нысанына қарамастан) жаңа туған нәрестеге зерттеу нәтижелерін медициналық ақпараттық жүйеге енгізе отырып, жеке нөмір беріледі.
12. Ре-скрининг МСАК денсаулық сақтау ұйымының баланы дамыту кабинетінде туындаған отоакустикалық эмиссияны, қысқа патенттелген есту қабілеті туындаған әлеуетті және тимпанометрияны тіркеу әдісімен бала өмірінің оныншы-отызыншы күніне дейінгі мерзімде жүргізіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.09.2025 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Жыл сайын МСАК денсаулық сақтау ұйымында туындаған отоакустикалық эмиссияны, қысқа патенттелген есту қабілеті туындаған әлеуетті тіркеу әдісімен ерте жастағы (үш жасқа дейінгілерді қоса алғанда) балаларға әмбебап аудиологиялық скрининг жүргізіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.09.2025 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Алты-жеті жастағы балаларды профилактикалық қарап-тексеру баланы дамыту кабинетінде туындаған отоакустикалық эмиссияны, қысқа патенттелген есту қабілеті туындаған әлеуетті және тимпанометрияны тіркеу әдісімен жүзеге асырылады, қарап-тексеру нәтижелерін оториноларинголог дәрігерлерге, педиатрларға және (немесе) баланың бекітілген жері бойынша жалпы практика дәрігерлеріне береді.
Есту қабілетінің бұзылуы анықталған кезде баланы дамыту кабинетінің мамандары мен оториноларинголог дәрігерлер, педиатрлар және (немесе) жалпы практика дәрігерлері естуді тереңдетілген зерттеп-қарауға балаларды сурдологиялық орталыққа немесе бөлімшеге (кабинетке), сондай-ақ психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттеріне, оңалту орталықтарына, жалпы және арнайы типтегі мектепке дейінгі ұйымдарға консультация беру және жолдау үшін психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияларға жібереді.
15. Есту қабілетін тереңдетілген (аудиологиялық) зерттеп-қарау диагностиканың субъективті және объективті әдістерін пайдалана отырып, есту қабілетінің бұзылу түрі мен дәрежесін айқындау, есту функциясын уақтылы емдеуге және (немесе) түзетуге жіберу мақсатында сурдологиялық орталықтарда немесе бөлімшелерде (кабинеттерде) жүргізіледі.
16. Есту қабілетінің төмендеу дәрежесін айқындау мынадай сыныптамаға сәйкес жүргізіледі:
Құлақ мүкістігінің I дәрежесі (жеңіл) – есту қабілетінің орташа жоғалуы 26-40 децибел;
Құлақ мүкістігінің II дәрежесі (орташа) – есту қабілетінің орташа жоғалуы 41-55 децибел;

III степень тугоухости (среднетяжелая) – средняя потеря слуха 56 – 70 децибел;
IV степень тугоухости (тяжелая) – средняя потеря слуха 71 – 90 децибел;
глухота – средняя потеря слуха более 90 децибел.
17. В сурдологический центр или отделение (кабинет) на аудиологическое обследование профильными специалистами на любом этапе скрининга направляются:
1) новорожденные, находившиеся по состоянию здоровья в палате интенсивной терапии более пяти календарных дней;
2) недоношенные дети;
3) новорожденные и дети раннего возраста (до трех лет), имеющие результат аудиологического скрининга "не прошел";
4) дети и взрослые, имеющие подозрения на нарушения слуха и (или) факторы риска развития тугоухости;
5) дети и взрослые с патологией органов слуха и речи.
18. По результатам аудиологического обследования слуховой функции у детей и взрослых специалистами сурдологического центра или отделения (кабинета) в зависимости от вида и степени нарушений слуха рекомендуется оказание специализированной медицинской помощи и (или) слухопротезирование, а также коррекционно-развивающее обучение.
19. При выявлении специалистами сурдологического центра или отделения (кабинета) обратимого нарушения функции слуха пациент направляется к врачу оториноларингологу на лечение в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения оториноларингологического профиля, а также клиническими руководствами, рекомендованными ОКК.
20. При выявлении необратимого нарушения функции слуха специалистами сурдологического центра или отделения (кабинета), пациент направляется в следующие организации:
на слухопротезирование в кабинеты слухопротезирования (государственные или частные) и (или) организации здравоохранения, оказывающие ВТМП по имплантации среднего уха, имплантов костной проводимости и кохлеарной имплантации в соответствии с показаниями;
на оформление группы инвалидности в субъекты здравоохранения, которые оказывают первичную медико-санитарную помощь, при выявлении двустороннего нарушения функции слуха III, IV степени и глухоты;
для организации образовательного маршрута ребенка в территориальную ПМПК;
для осуществления динамического наблюдения у врача оториноларинголога, врача общей практики, терапевта, педиатра по месту прикрепления пациента.
21. Пациенты (дети) после слухопротезирования направляются в территориальные ПМПК для психолого-педагогического обследования. Психолого-медико-педагогические консультации в зависимости от особенностей развития и потенциальных возможностей детей выдают направление для получения коррекционно-развивающего обучения.
Коррекционно-развивающее обучение проводится в организациях образования: в кабинетах психолого-педагогической коррекции (КППК), реабилитационных центрах, детских дошкольных организациях общего или специального типа. Взрослые пациенты направляются врачом сурдологом на занятия с сурдопедагогом в сурдологические центры или отделения (кабинеты).

Құлақ мүкістігінің III дәрежесі (орташа ауыр) – есту қабілетінің орташа жоғалуы 56-70 децибел;
Құлақ мүкістігінің IV дәрежесі (ауыр) – есту қабілетінің орташа жоғалуы 71 – 90 децибел;
саңырау - орташа есту қабілетінің жоғалуы 90 децибелден асады.
17. Сурдологиялық орталыққа немесе бөлімшеге (кабинетке) скринингтің кез келген кезеңінде бейінді мамандар:
1) денсаулық жағдайы бойынша қарқынды терапия палатасында күнтізбелік бес күннен асқан нәрестелерді;
2) шала туылған нәрестелерді;
3) жаңа туған нәрестелер мен "өткен жоқ" аудиологиялық скрининг нәтижесі бар ерте жастағы (үш жасқа дейінгі) балаларды;
4) есту қабілетінің бұзылуына және (немесе) құлақ мүкістігінің даму тәуекел факторларына күдікті балалар мен ересектерді;
5) есту және сөйлеу органдарының патологиясы бар балалар мен ересектерді аудиологиялық тексеруге жібереді.
18. Балалар мен ересектердің есту функциясын аудиологиялық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша сурдологиялық орталықтың немесе бөлімшенің (кабинеттің) мамандары есту қабілетінің бұзылу түрі мен дәрежесіне қарай мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді және (немесе) түзету-дамыту көмегін алуды ұсынады.
19. Сурдологиялық орталықтың немесе бөлімшенің (кабинеттің) мамандары есту функциясының қайтымды бұзылуын анықтаған кезде пациент оториноларингологиялық бейінді диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына, сондай-ақ СБК ұсынған клиникалық нұсқаулықтарға сәйкес емделуге оториноларинголог дәрігерге жіберіледі.
20. Сурдологиялық орталықтың немесе бөлімшенің (кабинеттің) мамандары есту функциясының қайтымсыз бұзылуын анықтаған кезде пациент мынадай ұйымдарға жіберіледі:
естуді протездеуге көрсетілімдерге сәйкес ортаңғы құлақты имплантаттау, сүйек өткізгіштік импланттары және кохлеарлық импланттау бойынша ЖТМК көрсететін есту протездеу кабинеттеріне (мемлекеттік немесе жеке) және (немесе) денсаулық сақтау ұйымдарына;
мүгедектік тобын ресімдеуге III, IV дәрежелі есту және саңырау функциясының екі жақты бұзылуы анықталған жағдайда денсаулық сақтау ұйымының уәкілетті органына, дәрігерлік-консультациялық комиссияға;
баланың білім беру бағытын ұйымдастыру үшін аумақтық ПМПК-ға;
динамикалық бақылауды жүзеге асыру үшін пациентті бекітілген жері бойынша оториноларинголог дәрігеріне, жалпы практика дәрігеріне, терапевтке, педиатрға.
21. Пациенттер (балалар) естуді протездеуден кейін психологиялық-педагогикалық зерттеу үшін аумақтық ПМПК-ға жіберіледі. Балалардың даму ерекшеліктері мен ықтимал мүмкіндіктеріне қарамастан психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар түзету-дамыту оқытуды алу үшін жолдама береді.
Түзету-дамытушылық оқыту (төртінші кезең) мынадай білім беру ұйымдарында жүргізіледі: психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттерінде (ППТК), оңалту орталықтарында, жалпы немесе арнайы типтегі мектепке дейінгі балалар ұйымдарында. Ересек пациенттерді сурдолог дәрігер сурдологиялық орталықтарға немесе бөлімшелерге (кабинеттерге) сурдопедагогтың сабағына жібереді.

22. Обеспечение и замена медицинских изделий, компенсирующих нарушение функции слуха лицам с инвалидностью, производится в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 287 "Об утверждении Правил обеспечения лиц с инвалидностью протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, включая сроки их замены" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32993) (далее – Приказ № 287) и приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 284 "Об утверждении Классификатора технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения и услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32984) (далее – Приказ № 284).
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 12.09.2025 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Все данные о пациенте вносятся в электронную медицинскую информационную систему и передаются в психолого-медико педагогические консультации.
Глава 3. Слухопротезирование слуховыми аппаратами
24. Принятие решения о предоставлении слухопротезной помощи по медицинским показаниям лицам, не имеющим инвалидность, осуществляется по решению местных представительных органов.
Обеспечение слухопротезной помощи по медицинским показаниям лицам, не имеющим инвалидность, осуществляется местными исполнительными органами.
Местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы в пределах своей компетенции: осуществляют закуп медицинских изделий для обеспечения слухопротезной помощью по медицинским показаниям лиц, не имеющих инвалидность.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 12.09.2025 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24-1. Обеспечение и замена медицинских изделий, компенсирующих нарушение функции слуха лицам, имеющим хроническое (не обратимое) нарушение функции слуха 1, 2, 3, 4 степени, не имеющим статус лица с инвалидностью, производится за счет средств местного бюджета.
Слухопротезирование слуховыми аппаратами осуществляется после аудиологического обследования слуха по заключению врача оториноларинголога (сурдолога).

22. Мүгедектігі бар адамдарды есту функциясының бұзылуын өтейтін медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету және ауыстыру "Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен, оларды ауыстыру мерзімдерін қоса алғанда, қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 287 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32993 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 287 бұйрық) және "Мүгедектігі бар адамдарға берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және көрсетілетін қызметтердің сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 284 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32984 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 284 бұйрық) сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.09.2025 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Пациент туралы барлық деректер электрондық медициналық ақпараттық жүйеге енгізіледі және психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияларға жіберіледі.
3-тарау. Есту аппараттарымен естуді протездеу
24. Мүгедектігі жоқ адамдарға медициналық көрсетілімдер бойынша есту протезі көмегін ұсыну жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Мүгедектігі жоқ адамдарды медициналық көрсетілімдер бойынша есту протезі көмегімен қамтамасыз етуді жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары өз құзыреті шегінде: мүгедектігі жоқ адамдарды медициналық көрсетілімдер бойынша есту протезі көмегімен қамтамасыз ету үшін медициналық бұйымдарды сатып алуды жүзеге асырады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.09.2025 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24-1. Есту функциясының 1, 2, 3, 4 дәрежедегі созылмалы (қайтымсыз) бұзылуы бар, мүгедектік дәрежесі жоқ адамдарды есту функциясының бұзылуын өтейтін медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету және ауыстыру жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
Есту аппараттарымен естуді протездеу оториноларинголог (сурдолог) дәрігердің қорытындысы бойынша естуді аудиологиялық зерттеп-қараудан кейін жүзеге асырылады.

Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 24-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 12.09.2025 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Слухопротезирование слуховыми аппаратами включает следующее:
1) аудиологическое обследование слуха и заключение врача оториноларинголога (сурдолога) о необходимости слухопротезирования слуховыми аппаратами;
2) рекомендацию монаурального, бинаурального или бимодального слухопротезирования при необратимом снижении остроты слуха с порогами слышимости по воздушному и костному проведению более 30 децибел;
3) определение оптимального типа слухового аппарата: по способу звукопроведения (воздушной или костной проводимости), по месту ношения (заушного типа, внутриушного типа, аппарат костной проводимости).
26. Общими показаниями для слухопротезирования слуховыми аппаратами являются:
1) у взрослых и детей всех возрастов – необратимые нарушения слуха в диапазоне речевых частот с порогами слышимости по воздушному и костному проведению более 30 децибел, лечение которых лекарственными и хирургическими методами невозможно, неэффективно или не показано по медицинским причинам;
2) у детей раннего возраста с диагностированным тяжелым или глубоким снижением слуха слухопротезирование слуховыми аппаратами используется как пробная реабилитация для решения вопроса об эффективности и целесообразности проведения кохлеарной имплантации;
3) у взрослых и детей после проведения односторонней кохлеарной имплантации – слухопротезирование не имплантированного уха (бимодальное слухопротезирование).
27. При слухопротезировании слуховыми аппаратами воздушной проводимости у детей и взрослых показано:
1) бинауральное слухопротезирование современными цифровыми слуховыми аппаратами одного семейства при двусторонней симметричной или асимметричной кондуктивной, сенсоневральной или смешанной потере слуха со средними порогами слышимости 30 – 90 децибел (на частотах 500, 1000 и 2000 Герц);
2) монауральное слухопротезирование на лучше слышащее ухо современными цифровыми слуховыми аппаратами при двусторонней ассиметричной кондуктивной, сенсоневральной или смешанной потере слуха при значительной разнице в потере слуха на правом и на левом ухе (не менее 30 децибел);
3) монауральное слухопротезирование современными цифровыми слуховыми аппаратами при односторонней кондуктивной, сенсоневральной или смешанной потере слуха со средними порогами слышимости до 90 децибел (при условии сохранного слуха на втором ухе);

Ескерту. 3-тарау 24-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.09.2025 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Есту аппараттарымен есту қабілетін протездеу мыналарды қамтиды:
1) естуді аудиологиялық тексеру және есту аппараттарымен естуді протездеу қажеттілігі туралы оториноларинголог (сурдолог) дәрігерінің қорытындысы;
2) әуеде және сүйекте 30 децибелден астам өткізу бойынша есту шегі бар есту өткірлігінің қайтымсыз төмендеуі кезінде монауралдық, бинауралдық немесе бимодальдық естуді протездеу ұсынымы;
3) есту аппаратының оңтайлы түрін анықтау: дыбысты жүргізу тәсілі бойынша (ауа немесе сүйек өткізгіштігі), алып жүру орны бойынша (құлақ сыртындағы түрі, құлақ ішіндегі түрі, сүйек өткізгіштік аппараты).
26. Есту аппараттарының есту қабілетін протездеуінің жалпы көрсеткіштері:
1) ересектер мен барлық жастағы балаларда - 30 децибелден астам әуеде және сүйекте жүргізу бойынша есту шегі бар сөйлеу жиілігі диапазонындағы естудің қайтымсыз бұзылуы, оларды дәрілік және хирургиялық әдістермен емдеу мүмкін емес, тиімсіз немесе медициналық себептер бойынша көрсетілмеген;
2) есту қабілетінің ауыр немесе терең төмендеуі диагностикаланған ерте жастағы балаларда есту аппараттарымен естуді протездеу кохлеарлық импланттауды жүргізудің тиімділігі мен орындылығы туралы мәселені шешу үшін сынамалық оңалту ретінде пайдаланылады;
3) ересектер мен балаларда бір жақты кохлеарлық импланттау жүргізілгеннен кейін - имплантталмаған құлақтың есту қабілетін протездеу (бимодальді естуді протездеу).
27. Есту аппараттарымен естуді протездеуде балалар мен ересектерде ауа өткізгіштігі көрсетілген:
1) екі жақты симметриялық немесе асимметриялық кондуктивтік, сенсоневралдық немесе аралас есту қабілетінің жоғалуы кезінде есту қабілетінің орташа шегі 30 – 90 децибелмен (500, 1000 және 2000 Герц жиіліктерде) бір тұқымдастықтың қазіргі заманғы цифрлық есту аппараттарымен бинауралдық естуді протездеу);
2) оң жақ және сол жақ құлақта есту қабілетінің жоғалуында айтарлықтай айырмашылық болған кезде екі жақты асимметриялық кондуктивтік, сенсоневралдық немесе аралас есту қабілеті жоғалған кезде қазіргі заманғы сандық есту аппараттарымен ең жақсы еститін құлақты монауралдық естуді протездеу (кемінде 30 децибелден кем емес);
3) бір жақты кондуктивтік, сенсоневралдық немесе аралас есту қабілетінің жоғалуы кезінде 90 децибелге дейінгі орташа есту шегімен (екінші құлақта есту қабілеті сақталған жағдайда) қазіргі заманғы сандық есту аппараттарымен монауральдық естуді протездеу;

4) бимодальное слухопротезирование современными цифровыми слуховыми аппаратами, настроенным на контралатеральное ухо при одностороннем слухопротезировании кохлеарным имплантом и кондуктивной, сенсоневральной или смешанной тугоухости со средними порогами слышимости 30 – 90 децибел (на частотах 500, 1000 и 2000 Герц) на другом ухе.
28. Слухопротезирование слуховыми аппаратами костной проводимости у детей и взрослых показано при:
1) отсутствии возможности применения слухового аппарата воздушного проведения вследствие пороков развития наружного и среднего уха, хронического среднего отита и других заболеваний;
2) отсутствии возможности установить систему костной имплантации в виду анатомических особенностей (детский возраст);
3) двустороннем или одностороннем кондуктивном и смешанном снижении слуха со средними порогами слышимости до 45 децибел по костному проведению;
4) атрезии наружного слухового прохода, микротии;
5) односторонней сенсоневральной глухоте, вызванной внезапной потерей слуха, травмой, удалением акустической невриномы, тяжелыми формами болезни Меньера.
29. Подбор и слухопротезирование цифровыми слуховыми аппаратами осуществляется с применением современных технологий обработки звука, алгоритмов настройки DSL и NAL-NL2, использование не менее 8 частотных каналов, расширенного частотного диапазона с возможностями частотного переноса, бинауральной синхронизации, интеллектуального подавления шума и обратной акустической связи, многополосной направленности, а также наличие нанопокрытия с рейтингом IP68 и средств безопасности. Дополнительно учитываются требования к оснащению слуховых аппаратов световым LED-индикатором, возможностью блокировки батарейного отсека, интеграцией с мобильными приложениями и совместимостью с FM-системами.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 12.09.2025 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Слухопротезирование слуховыми аппаратами у доношенных детей с врожденной тугоухостью осуществляется в возрасте четырех – шести месяцев, у недоношенных детей – в возрасте шести – восьми месяцев, у детей со слуховой (аудиторной) нейропатией – в возрасте не ранее одного года.
31. Уточнение параметров настройки слуховых аппаратов у детей проводятся в следующие сроки:
1) повторно через месяц после первичной настройки;
2) каждые два-три месяца в течение первого года жизни ребенка;
3) каждые четыре-шесть месяцев до пятилетнего возраста;
4) ежегодно после пяти лет.

4) кохлеарлық имплант және кондуктивтік, сенсоневралдық немесе аралас құлақ мүкістігі бір жақты есту протезі кезінде басқа құлаққа 30 – 90 децибелдің орташа есту шегі бар (500, 1000 және 2000 Герц жиіліктерінде) контралатералдық құлаққа бапталған қазіргі заманғы сандық есту аппараттарымен бимодальдық естуді протездеу.
28. Балалар мен ересектердегі сүйек өткізгіштігінің есту аппараттарымен естуді протездеу:
1) сыртқы және ортаңғы құлақтың даму кемістіктері, созылмалы ортаңғы отит және басқа да аурулар салдарынан ауа өткізгіштігі бар есту аппаратын қолдану мүмкіндігінің болмауы;
2) анатомиялық ерекшеліктерге (балалар жасы) байланысты сүйек импланттау жүйесін орнату мүмкіндігінің болмауы;
3) сүйек өткізгіштігі бойынша 45 децибелге дейін орташа есту шегімен екі жақты немесе бір жақты кондуктивтік және аралас есту қабілетінің төмендеуі;
4) сыртқы есту жолының атрезиясы, микротия;
5) есту қабілетінің кенеттен жоғалуынан, жарақаттанудан, акустикалық невриноманы алып тастаудан, Меньер ауруының ауыр нысандарынан туындаған біржақты сенсоневральді кереңдік кезінде көрінеді.
29. Цифрлық есту аппараттарын таңдау және есту протездеу дыбысты өңдеудің заманауи технологияларын, DSL және NAL-NL2 баптау алгоритмдерін қолдану, кемінде 8 жиілік арналарын пайдалану, жиілікті ауыстыру мүмкіндіктері бар кеңейтілген жиілік диапазоны, бинауралды синхрондау, шуды интеллектуалды басу және кері акустикалық байланыс, көпжолақты бағытталуы, сондай-ақ IP68 рейтингі бар наноқаптаманың және қауіпсіздік құралдарының болуы арқылы жүзеге асырылады. Есту аппараттарын жарық LED-индикатормен жабдықталуына, батарея бөлігін бұғаттау мүмкіндігі, мобильді қосымшалармен біріктіру және FM-жүйелерімен үйлесімділігіне қойылатын қосымша талаптар ескеріледі
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.09.2025 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Туа біткен есту мүкістігі бар күні жетіп туған балаларда есту аппараттарымен естуді протездеу төрт – алты айлық жасында, шала туған балаларда алты – сегіз айлық жасында, есту (аудиториялық) нейропатиясы бар балаларда бір жастан ерте емес жаста жүзеге асырылады.
31. Балалардағы есту аппараттарын баптау параметрлерін нақтылау келесі мерзімдерде жүргізіледі:
1) бастапқы баптаудан кейін бір айдан кейін қайтадан;
2) бала өмірінің бірінші жылында әр екі-үш ай сайын;
3) бес жасқа дейін әр төрт-алты ай сайын;
4) бес жастан кейін жыл сайын.

32. В кабинете слухопротезирования проводится:
1) аудиологическое обследование слуха и его оценка как достаточного для слухопротезирования, при необходимости – проведение дополнительных исследований или исследований в динамике;
2) подбор и настройка слухового аппарата, верификация и валидация;
3) изготовление индивидуального ушного вкладыша при использовании слухового аппарата воздушной проводимости, с обоснованием выбора материала и конструктивных особенностей вкладыша, параметров вентильного отверстия;
4) изготовление внутриушного слухового аппарата с обоснованием выбора материала и конструктивных особенностей наружного слухового прохода;
5) тонкая настройка слухового аппарата с учетом степени адаптации и определение режима работы;
6) занятия по адаптации к новым акустическим условиям ребенка и взрослого;
7) гарантийное и последующее постгарантийное сервисное и техническое обслуживание.
33. Критерием эффективности подбора и настройки слухового аппарата являются результаты верификации методом измерения выходного сигнала в реальном ухе, проведение тональной пороговой и речевой аудиометрии в свободном звуковом поле со слуховым аппаратом и без него, и валидации.
34. После слухопротезирования слуховым аппаратом данные пациента вносятся в медицинскую информационную систему с указанием вида слухопротезирования (бинауральное, монауральное или бимодальное), модели, типа (воздушный или костный), вида индивидуального-ых вкладыша-ей, данных настроечных сессий, результатов измерения выходного сигнала методом измерения выходного сигнала в реальном ухе.
35. При наличии у пациента, нуждающегося в слухопротезировании слуховыми аппаратами, группы инвалидности по любому заболеванию обеспечение проводится за счет бюджетных средств 1 раз в 4 года в кабинетах слухопротезирования, в соответствии с Приказами № 287 и № 284.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 12.09.2025 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 12.09.2025 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Кабинеты слухопротезирования предоставляют выбор слуховых аппаратов не менее трех фирм-производителей.
38. Замена слуховых аппаратов пациентам, имеющим группу инвалидности по любому заболеванию, производится 1 раз в 4 года в кабинете слухопротезирования, выдавших их, в соответствии с Приказами № 287 и № 284.

32. Естуді протездеу кабинетінде:
1) естуді аудиологиялық зерттеп-қарау және оны естуді протездеу үшін жеткілікті деп бағалау, қажет болған кезде - қосымша зерттеулер немесе динамикадағы зерттеулер жүргізу;
2) есту аппаратын таңдау және күйге келтіру, верификация және валидация;
3) ауа өткізгіштігі бар есту аппаратын пайдалану кезінде жеке ішпектің материалы мен құрылымдық ерекшеліктерін, вентильдік саңылау параметрлерін таңдауды негізге ала отыра, жеке құлақ ішпегін дайындау;
4) сыртқы есту жолының материалы мен құрылымдық ерекшеліктерін таңдауды негізге ала отырып, құлақішілік есту аппаратын жасау;
5) бейімделу дәрежесін ескере отырып, есту аппаратын дәл күйге келтіру және жұмыс режимін анықтау;
6) бала мен ересек адамның жаңа акустикалық жағдайларына бейімделу сабақтары;
7) кепілдікті және кепілдіктен кейінгі сервистік және техникалық қызмет көрсету жүргізіледі.
33. Есту аппаратын таңдау және күйге келтіру тиімділігінің критерийі нақты құлақтағы шығу сигналын өлшеу әдісімен верификация нәтижелері, есту аппараты бар және онсыз еркін дыбыс алаңында тональды шекті және сөйлеу аудиометриясын жүргізу және валидация болып табылады.
34. Есту аппаратымен естуді протездеуден кейін пациенттің деректері естуді протездеудің түрін (бинауралдық, монауралдық немесе бимодальдық), моделін, типін (ауа немесе сүйек), жеке қосымша беттің түрін, күйге келтіру сессияларының деректерін, нақты құлақтағы шығу сигналын өлшеу әдісімен шығу сигналын өлшеу нәтижелерін көрсете отырып, медициналық ақпараттық жүйеге енгізіледі.
35. Есту аппаратымен естуді протездеуді қажет ететін пациентте кез келген ауру бойынша мүгедектік тобы болған кезде есту протезімен қамтамасыз ету № 287 және № 284 бұйрықтарына сәйкес 4 жылда 1 рет есту протездеу кабинеттерінде бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.09.2025 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.09.2025 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Есту қабілетін протездеу кабинеттері кемінде үш өндіруші фирмадан есту аппараттарын таңдауды қамтамасыз етеді.
38. Кез келген ауру бойынша мүгедектік тобы бар пациенттерге есту аппараттарын ауыстыру № 287 және № 284 бұйрықтарына сәйкес 4 жылда 1 рет оларды берген есту протездеу кабинетінде жүргізіледі.

Сноска. Пункт 38 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 12.09.2025 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Замена слуховых аппаратов, в том числе костного проведения, не имеющим инвалидность осуществляется по истечении 4 лет с момента их установки за счет средств местного бюджета в кабинете слухопротезирования выдавших их.
Сноска. Пункт 39 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 12.09.2025 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Слухопротезирование системами имплантации среднего уха и костной проводимости
40. Определение показаний и направление в организации здравоохранения, оказывающие ВТМП по слухопротезированию систем имплантации среднего уха и (или) костной проводимости проводится по заключению врача по специальности "оториноларингология (сурдология) (взрослая или детская)" сурдологического центра или отделения (кабинета), в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения оториноларингологического профиля, а также клиническими руководствами, рекомендованными Объединенной комиссией по качеству медицинских услуг.
41. В случае отсутствия в медицинской организации профильного специалиста направление для уточнений показаний для проведения имплантации среднего уха и (или) костной проводимости выдается врачом – педиатром, терапевтом, врачом общей практики или невропатологом.
42. Слухопротезирование системами имплантации среднего уха и костной проводимости включает:
медицинский этап, состоящий из предоперационного обследования и уточнения показаний, проведения хирургической операции, подключения аудио- (речевого) процессора и последующих его настроек в течение всего периода реабилитации;
педагогический этап, состоящий из коррекционно-развивающей помощи детям с нарушениями слуха в организациях специального образования по направлению из территориальных ПМПК.
43. Медицинскими показаниями для проведения слухопротезирования системой имплантации среднего уха являются:
1) двусторонняя кондуктивная или смешанная тугоухость при врожденных аномалиях уха, тимпаносклерозе, отосклерозе, адгезивной болезни среднего уха, а также после проведения оперативного лечения на среднем ухе, отсутствии улучшения слуха после слухоулучшающих операций;
2) потеря слуха при порогах костного звукопроведения на 500 Герц не более 55 децибел, на высоких частотах – не более 75 децибел;
3) разборчивость речи более 50 % на 65 децибел;

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.09.2025 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Мүгедектігі жоқ адамдардың есту протезін, соның ішінде сүйек өткізгіштігін ауыстыру оларды берген есту протездеу кабинетінде орнатылған сәттен бастап 4 жыл өткен соң жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.09.2025 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Ортаңғы құлақты және сүйек өткізгіштігін имплант жүйелерімен естуді протездеу
40. Көрсеткіштерді айқындау және ортаңғы құлақты және (немесе) сүйек өткізгіштігін импланттау жүйелерін естуді протездеу бойынша ЖТМК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жіберу оториноларингологиялық бейінді диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына, сондай-ақ медициналық қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссия ұсынған клиникалық нұсқауларға сәйкес Сурдологиялық орталықтың немесе бөлімшенің (кабинеттің) "оториноларингология (сурдология) (ересектер немесе балалар)" мамандығы бойынша дәрігерінің қорытындысы бойынша жүргізіледі.
41. Медициналық ұйымда бейінді маман болмаған жағдайда ортаңғы құлақты импланттауды және (немесе) сүйек өткізгіштігін жүргізу үшін көрсетілімдерді нақтылауға арналған жолдаманы педиатр дәрігер, терапевт, жалпы практика дәрігері немесе невропатолог береді.
42. Ортаңғы құлақ пен сүйек өткізгіштігін импланттау жүйелерімен есту қабілетін протездеу мыналарды қамтиды:
операция алдындағы тексеруден және көрсеткіштерді нақтылаудан, хирургиялық операция жасаудан, аудио- (сөйлеу) процессорын қосудан және оңалтудың барлық кезеңінде оны одан әрі баптаудан тұратын медициналық кезең;
аумақтық ПМПК-ден жолдама бойынша арнайы білім беру ұйымдарында есту қабілеті бұзылған балаларға түзету-дамыту көмегінен тұратын педагогикалық кезең.
43. Ортаңғы құлақты импланттау жүйесімен естуді протездеуді жүргізуге арналған медициналық көрсеткіштер:
1) туа біткен құлақ ауытқулары, тимпаносклероз, отосклероз, ортаңғы құлақтың жабысқақ аурулары, сондай-ақ ортаңғы құлаққа жасалған операциядан кейінгі, есту қабілетін жақсарту операцияларынан кейін есту қабілетінің жақсаруы болмаған кезде екі жақты кондуктивтік немесе аралас құлақ мүкістігі;
2) 500 Герц сүйек дыбысталу шегі кезінде есту қабілетінің жоғалуы 55 децибелден аспайды, жоғары жиілікте – 75 децибелден аспайды;
3) 65 децибелге 50% - дан астам сөйлеу анықтығы;

4) наличие кондуктивной или смешанной тугоухости после проведения оперативного лечения на среднем ухе или аномалиях развития среднего уха при порогах костного звукопроведения на 500 Герц не более 55 децибел и на высоких частотах не более 75 децибел;
5) опыт использования слухового аппарата воздушной проводимости и неудовлетворенность при их длительном ношении (кроме детей с врожденной аномалией наружного слухового прохода);
6) стабильность слуховой функции в течение 24 месяцев;
7) отсутствие обострения воспалительного процесса в среднем ухе в течение 24 месяцев.
44. Медицинскими противопоказаниями для проведения слухопротезирования системой имплантации среднего уха являются:
1) выраженный сенсоневральный (нейросенсорный) компонент тугоухости с повышением порогов слуха при костном звукопроведении – более 55 децибел на 500 Герц, на высоких частотах – более 75 децибел;
2) низкий процент разборчивости речи (разборчивость речи менее 50 % при интенсивности звука 65 децибел);
3) спонтанные вестибулярные расстройства (эндолимфатический гидропс, посттравматическая лабиринтопатия, экстралабиринтное нарушение слуха, вертебробазилярные нарушения кровообращения);
4) рецидив холестеатомы или гнойно-кариозного процесса в барабанной полости;
5) наличие острой или тяжелой соматической патологии (острые заболевания дыхательных путей, острые инфекционные заболевания, выраженная гипотрофия, состояние после вакцинации (менее десяти - четырнадцати дней), гипертермия неясной природы, острая почечная недостаточность, хроническая почечная недостаточность, тяжелые декомпенсированные или субкомпенсированные врожденные пороки развития, туберкулез, шок и коллапс, заболеваниях печени и почек, выраженная анемия с уровнем гемоглобина менее 80 г/л, генерализованные судороги различной этиологии, злокачественные новообразования (III-IV стадии), недостаточность функции дыхания более III степени, заболевания в стадии декомпенсации, некорректируемые метаболические болезни, активность ревматического процесса 2 степени и выше, наличие гормональной терапии, гнойные болезни кожи, заразные болезни кожи (чесотка, грибковые заболевания и другие), сахарный диабет, болезни крови, тяжелые аллергические и аутоиммунные заболевания;
6) наличие психических и грубых неврологических нарушений, затрудняющих использование импланта и аудио (речевого) процессора и проведение специально организованной коррекционной психолого-педагогической работы (коррекционно-развивающей помощи) с пациентами с нарушениями слуха в организации общего и специального образования или в сурдологических кабинетах здравоохранения (психические заболевания с десоциализацией личности с кодами международной классификации болезней 10 пересмотра: F00, F02, F03, F05, F10 – 29, F63, F72 – F73;

4) 500 Герц 55 децибелден аспайтын және жоғары жиіліктерде 75 децибелден аспайтын сүйек дыбысталу шегі кезінде ортаңғы құлақта операциялық емдеу жүргізілгеннен кейін немесе ортаңғы құлақтың даму аномалияларында кондуктивтік немесе аралас құлақ мүкістігінің болуы;
5) ауа өткізгіштігі бар есту аппаратын пайдалану тәжірибесі және оларды ұзақ уақыт киген кездегі қанағаттанбаушылық (сыртқы есту жолының туа біткен аномалиясы бар балалардан басқа);
6) 24 ай бойы есту функциясының тұрақтылығы;
7) 24 ай бойы ортаңғы құлақта қабыну процесі өршуінің болмауы.
44. Ортаңғы құлақты импланттау жүйесімен естуді протездеуді жүргізуге медициналық қарсы көрсетілімдер:
1) сүйекті дыбыс өткізгенде есту шегі жоғарылаған құлақ мүкістігінің айқын білінетін сенсоневралдық (нейросенсорлық) компоненті – 500 Герцке 55 децибелден астам, жоғары жиіліктерде-75 децибелден астам;
2) сөйлеу анықтығының төмен пайызы (дыбыс қарқындылығы 65 децибел кезінде сөйлеу қабілеті 50% - дан аз);
3) спонтанды вестибулярлық бұзылулар (эндолимфатикалық гидропс, жарақаттан кейінгі лабиринтопатия, естудің экстралабиринттік бұзылуы, вертебробазилярлы қан айналымының бұзылуы);
4) дабыл қуысындағы холестеатоманың немесе іріңді-кариозды процестің қайталануы;
5) жіті немесе ауыр соматикалық патологияның болуы (тыныс алу жолдарының жіті аурулары, жіті инфекциялық аурулар, айқын гипотрофия, вакцинациядан кейінгі жағдай (кемінде он - он төрт күн), созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі, ауыр декомпенсацияланған немесе субкомпенсацияланған туа біткен даму ақаулары, туберкулез, шок және коллапс, бауыр және бүйрек аурулары, гемоглобин деңгейі 80 г/л-ден төмен айқын анемия, әртүрлі этиологиядағы генерализацияланған құрысулар, қатерлі ісіктер (III-IV саты), III дәрежеден жоғары тыныс алу функциясының жеткіліксіздігі, декомпенсация сатысындағы аурулар, түзетілмейтін метаболикалық аурулар, 2 дәрежелі және одан жоғары ревматикалық процестің белсенділігі, гормондық терапияның болуы, терінің іріңді аурулары, терінің жұқпалы аурулары (қышыма, саңырауқұлақ аурулары және басқалары), қант диабеті, қан аурулары, ауыр аллергиялық және аутоиммундық аурулар;
6) жалпы және арнайы білім беру ұйымдарында немесе сурдологиялық денсаулық сақтау кабинеттерінде есту қабілеті бұзылған пациенттермен имплант пен аудио (сөйлеу) процессорын пайдалануды және арнайы ұйымдастырылған түзету психологиялық-педагогикалық жұмысты (түзету-дамыту көмегін) жүргізуді қиындататын психикалық және өрескел неврологиялық бұзылулардың болуы (аурулардың халықаралық жіктемесінің 10 коды бар жеке тұлғаның десоциализациясы бар психикалық аурулар: f00, F02, F03, F05, F10 – 29, F63, F72 – F73 қайта қарау);;

7) ретрокохлеарная патология.
45. Медицинскими показаниями для проведения слухопротезирования системой имплантации костной проводимости являются:
1) двусторонняя кондуктивная или смешанная тугоухость при врожденных аномалиях уха;
2) отсутствие улучшения слуха после слухоулучшающих операций;
3) потеря слуха при порогах костного звукопроведения на 500 Герц не более 55 децибел, на высоких частотах – не более 75 децибел;
4) разборчивость речи более 50 % на 65 децибел;
5) наличие кондуктивной или смешанной тугоухости после проведения оперативного лечения на среднем ухе или аномалиях развития среднего уха при порогах костного звукопроведения на 500 Герц не более 55 децибел и на высоких частотах не более 75 децибел;
6) опыт использования слухового аппарата воздушной проводимости и неудовлетворенность при их длительном ношении (кроме детей с врожденной аномалией наружного слухового прохода);
7) стабильность слуховой функции в течение 6 месяцев;
8) отсутствие обострения воспалительного процесса в среднем ухе в течение 6 месяцев.
46. Медицинскими противопоказаниями для проведения слухопротезирования системой имплантации костной проводимости являются:
1) недостаточный объем кости и плохое качество костной ткани;
2) заболевания, препятствующие остеоинтеграции с костной тканью (остеопороз и другие);
3) декомпенсированные заболевания, препятствующие нормальному заживлению раны (стрептодермия, сахарный диабет и другие);
4) наличие психических и грубых неврологических нарушений (психические заболевания с десоциализацией личности с кодами по международной классификации болезней 10 пересмотра: 1 F00; F02; F03; F05; F10–F29; F63; F72–F73);
5) выраженный сенсоневральный компонент тугоухости с повышением порогов слуха при костном звукопроведении более 55 децибел на 500 Герц, на высоких частотах более 75 децибел;
6) низкий процент разборчивости речи (разборчивость речи менее 50% при интенсивности звука 65 дБ);
7) спонтанные вестибулярные расстройства (эндолимфатический гидропс, посттравматическая лабиринтопатия, экстралабиринтное нарушение слуха, вертебробазилярные нарушения кровообращения);
8) наличие острой или тяжелой соматической патологии (острые заболевания дыхательных путей, острые инфекционные заболевания, выраженная гипотрофия, состояние после вакцинации (менее 10-14 дней), гипертермия неясной природы, острая почечная недостаточность, хроническая почечная недостаточность, тяжелые декомпенсированные или субкомпенсированные врожденные пороки развития, туберкулез, шок и коллапс, заболеваниях печени и почек, выраженная анемия с уровнем гемоглобина менее 80 г/л, генерализованные судороги различной этиологии, злокачественные новообразования (III-IV стадии) (международная классификации болезней 10 пересмотра), недостаточность функции дыхания более III степени, (международная классификации болезней 10 пересмотра,) заболевания в стадии декомпенсации, некорректируемые метаболические болезни, активность ревматического процесса 2 степени и выше, наличие гормональной терапии, гнойные болезни кожи, заразные болезни кожи (чесотка, грибковые заболевания и другие), сахарный диабет, болезни крови, тяжелые аллергические и аутоиммунные заболевания;

7) ретрокохлеарлы патология.
45. Сүйек өткізгіштігін импланттау жүйесімен есту қабілетін протездеуді жүргізуге арналған медициналық көрсеткіштер:
1) туа біткен құлақ ауытқулары кезіндегі екі жақты кондуктивтік немесе аралас құлақ мүкістігі;
2) естуді жақсарту операцияларынан кейін есту қабілетінің жақсаруының болмауы;
3) 500 Герцке 55 децибелден аспайтын, жоғары жиіліктерде 75 децибелден аспайтын сүйек дыбысталу шегі кезінде есту қабілетінің жоғалуы;
4) 65 децибелге 50% - дан астам сөйлеу қабілеті;
5) 500 Герц 55 децибелден аспайтын және жоғары жиіліктерде 75 децибелден аспайтын сүйек дыбысталу шегі кезінде ортаңғы құлақта операциялық емдеу жүргізілгеннен кейін немесе ортаңғы құлақтың даму аномалияларында кондуктивтік немесе аралас құлақ мүкістігінің болуы;
6) ауа өткізгіштігі бар есту аппаратын пайдалану тәжірибесі және оларды ұзақ уақыт киген кездегі қанағаттанбаушылық (сыртқы есту жолының туа біткен аномалиясы бар балалардан басқа);
7) 6 ай бойы есту функциясының тұрақтылығы;
8) 6 ай бойы ортаңғы құлақта қабыну процесінің өршуінің болмауы.
46. Сүйек өткізгіштігін импланттау жүйесімен естуді протездеуді жүргізу үшін мыналар медициналық қарсы көрсетілімдер болып табылады:
1) сүйек көлемінің жеткіліксіздігі және сүйек тінінің сапасының нашарлығы;
2) сүйек тінімен остеоинтеграцияға кедергі келтіретін немесе бұзатын аурулар (остеопороз және басқалар);
3) жараның қалыпты жазылуына кедергі келтіретін декомпенсацияланған аурулар (стрептодерма, қант диабеті және басқалар);
4) психикалық және өрескел неврологиялық бұзылулардың болуы (1 F00; F02; F03; F05; F10–F29; F63; F72–F73 қайта қараудың халықаралық аурулар жіктемесі бойынша кодтары бар жеке тұлғаның десоциализациясы бар психикалық аурулар);
5) сүйекті дыбыспен сүйемелдеу кезінде есту шегі 500 Герцке 55 децибелден астам, жоғары жиілікте 75 децибелден астам жоғарылаған құлақ мүкістігінің айқын білінетін сенсоневральді компоненті;
6) сөйлеу анықтығының төмен пайызы (65 дБ дыбыс қарқындылығы кезінде сөйлеу қабілеті 50% - дан аз);
7) спонтанды вестибулярлық бұзылулар (эндолимфатикалық гидропс, жарақаттан кейінгі лабиринтопатия, естудің экстралабиринттік бұзылуы, вертебробазилярлы қан айналымының бұзылуы);
8) жіті немесе ауыр соматикалық патологияның болуы (тыныс алу жолдарының жіті аурулары, жіті инфекциялық аурулар, айқын гипотрофия, вакцинациядан кейінгі жағдай (10-14 күннен кем), анық емес сипаттағы гипертермия, жіті бүйрек жеткіліксіздігі, созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі, дамудың ауыр декомпенсацияланған немесе субкомпенсацияланған туа біткен ақаулары, туберкулез, шок және коллапс, бауыр және бүйрек аурулары, гемоглобин деңгейі 80 г/л-ден төмен айқын анемия, әртүрлі этиологиядағы жайылған құрысулар, қатерлі ісіктер (III-IV кезеңдер) (10 қайта қараудың халықаралық аурулар жіктемесі), III дәрежеден жоғары тыныс алу функциясының жеткіліксіздігі, (10 қайта қараудың халықаралық аурулар жіктемесі) декомпенсация сатысындағы аурулар, түзетілмейтін метаболикалық аурулар, 2 және одан жоғары дәрежедегі ревматикалық процестің белсенділігі, гормондық терапияның болуы, терінің іріңді аурулары, терінің жұқпалы аурулары( қышыма, саңырауқұлақ аурулары және басқалары), қант диабеті, қан аурулары, ауыр аллергиялық және аутоиммундық аурулар;

9) ретрокохлеарная патология.
47. Предоперационное обследование и уточнение показаний осуществляется комиссией (далее – Комиссия) в организациях здравоохранения, оказывающих ВТМП по имплантации среднего уха и (или) костной проводимости.
48. Состав комиссии утверждается руководителем организации здравоохранения, оказывающей ВТМП по имплантации среднего уха и (или) костной проводимости.
49. Председателем комиссии назначается руководитель организации здравоохранения, оказывающей ВТМП по имплантации среднего уха и (или) костной проводимости или его заместитель по клинической работе.
50. В состав Комиссии входят специалисты организации здравоохранения, оказывающей ВТМП по имплантации среднего уха, имеющие соответствующую подготовку и квалификацию в данной области: врачи по специальности "оториноларингология (сурдология) (взрослая или детская)", "оториноларингология (взрослая или детская)", "педиатрия" или "терапия", "рентгенология", "анестезиология и реаниматология (взрослая или детская)", сурдопедагог.
51. Слухопротезирование системами имплантации среднего уха или костной проводимости детям осуществляется только при письменном согласии родителей или законных представителей ребенка на участие в послеоперационной слухоречевой реабилитации.
52. В организации здравоохранения, оказывающей ВТМП по имплантации среднего уха и (или) костной проводимости формируется список очередности из числа пациентов в порядке обращаемости за данным видом медицинской помощи с присвоением номера и выдачей письменного уведомления в течение трех рабочих дней после вынесения решения.
53. Пациент в дальнейшем направляется в поликлинику по месту прикрепления для регистрации на портале "Бюро госпитализации" (далее – Портал)
54. При письменном отказе пациента (если пациентом является ребенок, то его родителей или законных представителей) от операции очередность не сохраняется.
55. В случае выявления у пациента, готовящегося на оперативное лечение, острого воспалительного процесса или других относительных противопоказаний (травма, отравление и другие), операция переносится на более поздние сроки с оформлением информационного листка.
56. В выписке из истории болезни указывается названия фирмы-производителя системы имплантации, импланта и аудио- (речевого) процессора.
57. Не ранее 8 недель после операции производится подключение аудио- (речевого) процессора системы имплантации среднего уха и настроечная сессия в амбулаторном порядке.
58. В первый год после установки системы имплантации среднего уха или костной проводения настройка аудио- (речевого) процессора производится не менее 4 раз, на втором году – не менее 2 раз, в последующие годы – не менее 1 раза в год.

9) ретрокохлеарлы патология.
47. Операция алдындағы тексеруді және көрсеткіштерді нақтылауды ортаңғы құлақты импланттау және (немесе) сүйек өткізгіштігі бойынша ЖТМК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы комиссия (бұдан әрі – Комиссия) жүзеге асырады.
48. Комиссияның құрамын ортаңғы құлақты импланттау және (немесе) сүйек өткізгіштігі бойынша ЖТМК көрсететін денсаулық сақтау ұйымының басшысы бекітеді.
49. Ортаңғы құлақты және (немесе) сүйек өткізгіштігін импланттау бойынша ЖТМК көрсететін денсаулық сақтау ұйымының басшысы немесе оның клиникалық жұмыс жөніндегі орынбасары комиссия төрағасы болып тағайындалады.
50. Комиссия құрамына ортаңғы құлақты импланттау бойынша ЖТМК көрсететін, осы салада тиісті даярлығы мен біліктілігі бар денсаулық сақтау ұйымының мамандары: "оториноларингология (сурдология) (ересектер немесе балалар)", "оториноларингология (ересектер немесе балалар)", "педиатрия" немесе "терапия", "рентгенология", "анестезиология және реаниматология (ересектер немесе балалар)" мамандықтары бойынша дәрігерлер, сурдопедагог, психолог, логопед.
51. Ортаңғы құлақты импланттау немесе балаларға сүйек өткізу жүйелерімен есту қабілетін протездеу баланың ата-анасының немесе заңды өкілдерінің операциядан кейінгі есту-сөйлеуді оңалтуға қатысуға жазбаша келісімімен ғана жүзеге асырылады.
52. Ортаңғы құлақты және (немесе) сүйек өткізгіштігін импланттау бойынша ЖТМК көрсететін денсаулық сақтау ұйымында шешім шығарылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде нөмір беріліп және жазбаша хабарлама бере отырып, медициналық көмектің осы түріне жүгіну тәртібімен пациенттер қатарынан кезектілік тізімі құрылады.
53. Пациент одан әрі "Емдеуге жатқызу бюросы" порталында (бұдан әрі – Портал) тіркелу үшін бекітілген жері бойынша емханаға жіберіледі.
54. Пациент (егер пациент бала болса, онда оның ата-анасы немесе заңды өкілдері) операциядан жазбаша бас тартқан кезде кезектілік сақталмайды.
55. Операциялық емге дайындалып жатқан пациентте жіті қабыну процесі немесе басқа да салыстырмалы қарсы көрсетілімдер (жарақат, улану және басқалар) анықталған жағдайда, операция ақпараттық парақты ресімдей отырып, неғұрлым кешірек мерзімге ауыстырылады.
56. Ауру тарихынан үзіндіде имплантация жүйесінің, имплант пен аудио (сөйлеу) процессорының фирма-өндірушінің атауы көрсетіледі.
57. Операциядан кейін 8 аптадан кейін ортаңғы құлақты импланттау жүйесінің аудио- (сөйлеу) процессоры қосылады және амбулаториялық тәртіппен баптау сессиясы жүргізіледі.
58. Ортаңғы құлақты немесе сүйек өткізгіштігін импланттау жүйесін орнатқаннан кейінгі бірінші жылы аудио-(сөйлеу) процессорын баптау кемінде 4 рет, екінші жылы – кемінде 2 рет, келесі жылдары – кемінде жылына 1 рет жүргізіледі.

Замена аудио- (речевого) процессоров к имплантам среднего уха и костного проведения осуществляется 1 раз в 5 лет за счет средств местного бюджета.
Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 12.09.2025 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Пациенты после слухопротезирования системой имплантации среднего уха или костной проводимости направляются для получения коррекционно-развивающей помощи (обучения) в организации общего или специального образования через территориальные ПМПК.
60. Родители и (или) законные представители ребенка обеспечивают:
1) подготовку ребенка к процедуре подключения и настройки аудио- (речевого) процессора имплантированной системы в соответствии с рекомендациями врача сурдолога и сурдопедагога;
2) ребенку оптимальные условия для развития слуха, понимания и собственной речи;
3) постоянное использование ребенком аудио- (речевого) процессора;
4) создание речевой среды в домашних условиях;
5) обращение в течении пяти дней в территориальные ПМПК по месту жительства для получения специально организованной коррекционно-развивающей помощи (обучения) в организациях общего или специального образования;
6) изучение руководства по использованию имплантируемой системы;
7) своевременное обращение в организации, осуществляющие гарантийное и постгарантийное обслуживание;
8) своевременное обеспечение расходными материалами (батарейками, магнитами и прочим) за счет собственных средств.
Глава 5. Слухопротезирование системой кохлеарной имплантации
61. Определение показаний и направление в организации здравоохранения оказывающие ВТМП по слухопротезированию системой кохлеарной имплантации (проводится по заключению врача по специальности "оториноларингология (сурдология) (взрослая или детская)" сурдологического центра или отделения (кабинета), в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения оториноларингологического профиля, а также клиническими руководствами, рекомендованными Объединенной комиссией по качеству медицинских услуг.
62. В случае отсутствия в медицинской организации профильного специалиста, направление для уточнений показаний на кохлеарную имплантацию в медицинские организации, оказывающие ВТМП, выдается врачом – педиатром, терапевтом, врачом общей практики или невропатологом.
63. Слухопротезирование системой кохлеарной имплантации – система мероприятий, включающая:
1) медицинский этап:
предоперационное обследование и уточнение показаний для кохлеарной имплантации;
проведение хирургической операции по кохлеарной имплантации;
подключение аудио- (речевого) процессора и последующие его настройки в течение всего периода реабилитации;

Ортаңғы құлақ және сүйек өткізгіштігі импланттарына арналған сөйлеу (аудио) процессорларын ауыстыру 5 жылда 1 рет жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.09.2025 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Пациенттер ортаңғы құлақты импланттау немесе сүйек өткізгіштігі жүйесімен естуді протездегеннен кейін аумақтық ПМПК арқылы жалпы немесе арнайы білім беру ұйымдарына түзету-дамыту көмегін алу үшін жіберіледі.
60. Баланың ата-аналары және (немесе) заңды өкілдері:
1) баланы сурдолог дәрігер мен сурдопедагогтың ұсынымдарына сәйкес имплантатталған жүйенің аудио - (сөйлеу) процессорын қосу және баптау рәсіміне дайындау;
2) баланың есту, түсіну және өз сөйлеуін дамыту үшін оңтайлы жағдайлармен қамтамасыз ету;
3) баланың аудио - (сөйлеу) процессорын тұрақты пайдалануы;
4) үйде сөйлеу ортасын құру;
5) жалпы немесе арнайы білім беру ұйымдарында арнайы ұйымдастырылған түзету-дамыту көмегін (оқуын) алу үшін тұрғылықты жері бойынша аумақтық ПМПК-ға бес күннің ішінде жүгіну;
6) имплантталатын жүйені пайдалану жөніндегі нұсқаулықты зерделеу;
7) кепілдікті және кепілдіктен кейінгі қызмет көрсетуді жүзеге асыратын ұйымдарға уақтылы жүгіну;
8) өз қаражаты есебінен шығыс материалдарымен (батарейкалармен, магниттермен және өзгелермен) уақтылы қамтамасыз ету.
5-тарау. Кохлеарлық импланттау жүйесімен есту қабілетін протездеу
61. Кохлеарлық импланттау жүйесімен естуді протездеу бойынша ЖТМК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына айғақтарды айқындау және жіберу оториноларингологиялық бейінді диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына, сондай-ақ Медициналық қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссия ұсынған клиникалық нұсқаулықтарға сәйкес сурдологиялық орталықтың немесе бөлімшенің (кабинеттің) "оториноларингология (сурдология) (ересектер немесе балалар)" мамандығы бойынша дәрігерінің қорытындысы бойынша жүргізіледі.
62. Медицина ұйымында бейінді маман болмаған жағдайда ЖТМК көрсететін медицина ұйымдарына кохлеарлық импланттауға көрсетілімдерді нақтылау үшін жолдаманы педиатр дәрігер, терапевт, жалпы практика дәрігері немесе невропатолог береді.
63. Кохлеарлық импланттау жүйесімен естуді протездеу – мыналарды қамтитын іс-шаралар жүйесі:
1) медициналық кезең:
кохлеарлық импланттау үшін операция алдындағы тексеру және көрсеткіштерді нақтылау;
кохлеарлық импланттау бойынша хирургиялық операция жасау;
аудио - (сөйлеу) процессорын қосу және оңалтудың барлық кезеңінде оны одан әрі күйге келтіру;

2) педагогический этап:
специально организованное коррекционно-развивающее обучение пациентам с нарушениями слуха в организациях общего и специального образования через территориальные ПМПК по месту его жительства или в сурдологических кабинетах.
64. Медицинскими показаниями для проведения кохлеарной имплантации взрослому населению являются:
1) двусторонняя постлингвальная глухота (более 10 лет);
2) двусторонняя нейросенсорная тугоухость IV степени;
3) низкая эффективность слухопротезирования (пороги слуха в слуховых аппаратах в свободном звуковом поле в диапазоне 500 – 4000 Герц составляют 55 децибел и более, разборчивость многосложных слов менее 40 %, односложных – менее 20 %, наличие положительной динамики развития слуховых реакций только на неречевые звуки после 6 месяцев постоянного использования слухового аппарата, отсутствие динамики речевого развития при условии его постоянного ношения);
4) односторонняя нейросенсорная тугоухость с выраженным тиннитусом в глухом ухе, не компенсируемом другими слуховыми аппаратами или костным имплантом.
65. Медицинскими показаниями для проведения кохлеарной имплантации детскому населению являются:
1) двусторонняя нейросенсорная тугоухость IV степени;
2) двусторонняя глухота;
3) аудиторная нейропатия при условии неэффективности или низкой эффективности слухопротезирования;
4) низкая эффективность слухопротезирования слуховыми аппаратами (пороги слуха в слуховом аппарате в свободном звуковом поле в диапазоне 500-4000 Гц составляют 55 децибел и более; разборчивость многосложных слов менее 40 %, односложных – менее 20%; наличие положительной динамики развития слуховых реакций только на неречевые звуки после 6 месяцев; отсутствие динамики речевого развития при условии его постоянного использования).
66. Медицинскими противопоказаниями для проведения кохлеарной имплантации детскому и взрослому населению являются:
1) ретрокохлеарная патология, кроме аудиторной нейропатии;
2) полная или значительная оссификация улитки в случае отсутствия возможности введения цепочки электродов;
3) наличие острой или тяжелой соматической патологии (острые заболевания дыхательных путей, острые инфекционные заболевания, выраженная гипотрофия, состояние после вакцинации (менее 10-14 дней), гипертермия неясной природы, острая почечная недостаточность, хроническая почечная недостаточность, тяжелые декомпенсированные или субкомпенсированные врожденные пороки развития, туберкулез, шок и коллапс, заболеваниях печени и почек, выраженная анемия с уровнем гемоглобина менее 80 г/л, генерализованные судороги различной этиологии, злокачественные новообразования (III-IV стадии), недостаточность функции дыхания более III степени, заболевания в стадии декомпенсации, некорректируемые метаболические болезни, активность ревматического процесса 2 степени и выше, наличие гормональной терапии, гнойные болезни кожи, заразные болезни кожи (чесотка, грибковые заболевания и другие);

2) педагогикалық кезең:
есту қабілеті бұзылған пациенттерге жалпы және арнайы білім беру ұйымдарында оның тұрғылықты жері бойынша аумақтық ПМПК арқылы немесе сурдологиялық кабинеттерде арнайы ұйымдастырылған түзету-дамытушылық оқыту.
64. Ересек тұрғындарға кохлеарлық импланттау жүргізу үшін медициналық көрсетілімдер:
1) екі жақты постлингвальды саңырау (10 жылдан астам);
2) IV дәрежелі екі жақты нейросенсорлық құлақ мүкістігі;
3) естуді протездеу тиімділігінің төмендігі (500-4000 Герц диапазонындағы еркін дыбыс өрісіндегі есту аппараттарындағы есту шектері 55 децибелден және одан да көп, көп буынды сөздердің анықтығы 40% – дан кем, бір буынды – 20% - дан кем, есту аппаратын тұрақты қолданғаннан кейін 6 айдан кейін тек сөйлемейтін дыбыстарға ғана есту реакциялары дамуының оң динамикасының болуы, есту аппаратын тұрақты пайдаланған жағдайда сөйлеу даму динамикасының болмауы);
4) басқа есту аппараттарымен немесе сүйек имплантымен өтелмеген, көмескі құлақта айқын тиннитус бар бір жақты нейросенсорлық құлақ мүкістігі.
65. Балаларға кохлеарлық импланттау жасау үшін медициналық көрсетілімдер:
1) IV дәрежелі екі жақты нейросенсорлық құлақ мүкістігі;
2) екі жақты саңыраулық;
3) есту қабілетін протездеудің тиімсіздігі немесе тиімділігі төмен болған жағдайда аудиторлық нейропатия;
4) есту аппараттарымен естуді протездеудің төмен тиімділігі (500-4000 Гц диапазонындағы еркін дыбыс өрісіндегі есту аппаратындағы есту шектері 55 децибелден және одан жоғары; көп буынды сөздердің анықтығы 40% – дан кем, бір буынды сөздердің анықтығы-20% - дан кем; 6 айдан кейін тек сөйлемейтін дыбыстарға ғана есту реакциялары дамуының оң динамикасының болуы; сөйлеу даму динамикасының болмауы, оны тұрақты пайдалану).
66. Балалар мен ересектерге кохлеарлық импланттау жүргізу үшін медициналық қарсы көрсетілімдер болып табылады:
1) аудиторлық нейропатиядан басқа, ретрокохлеарлық патология;
2) электродтар тізбегін енгізу мүмкіндігі болмаған жағдайда ұлулардың толық немесе маңызды оссификациясы;
3) жіті немесе ауыр соматикалық патологияның болуы (тыныс алу жолдарының жіті аурулары, жіті инфекциялық аурулар, айқын гипотрофия, вакцинациядан кейінгі жағдай (10-14 күннен кем), анық емес сипаттағы гипертермия, жіті бүйрек жеткіліксіздігі, созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі, ауыр декомпенсацияланған немесе субкомпенсацияланған туа біткен даму ақаулары, туберкулез, шок және коллапс, бауыр және бүйрек аурулары, гемоглобин деңгейі 80 г/л-ден төмен айқын анемия, әртүрлі этиологиядағы жайылған құрысулар, қатерлі ісіктер (III-IV), III дәрежелі тыныс алу функциясының жеткіліксіздігі, декомпенсация сатысындағы аурулар, түзетілмейтін метаболикалық аурулар, 2 дәрежелі және одан жоғары ревматикалық процестің белсенділігі, гормондық терапияның болуы, терінің іріңді аурулары, терінің жұқпалы аурулары (қышыма, саңырауқұлақ аурулары және басқалар);

4) наличие психических и грубых неврологических нарушений (эпилепсия, эпилептическая готовность, психические заболевания с десоциализацией личности с кодами МКБ 10 пересмотра F00, F02, F03, F05, F10 – 29, F63, F72 – F73.
67. Сурдопедагогическими показаниями для проведения операции КИ пациентам являются:
Детям в возрасте до двух лет:
1) наличие непроизвольных безусловных ориентировочных реакций на низкочастотные, среднечастотные и высокочастотные неречевые звучания на расстоянии менее 3-х метров или их отсутствие;
Детям в возрасте старше двух лет:
2) наличие условно-рефлекторной двигательной реакции (далее – УРДР) на низко-, средне- и высокочастотные неречевые звуки (барабан, дудка, свисток или колокольчик) на расстоянии менее 3-х метров;
3) восприятие речевых звуков с помощью УДР в низкочастотном ([У-У-У]), среднечастотном ([ПА-ПА-Па]), высокочастотном ([З] и [И-И-И]) диапазоне на расстоянии не более 1 метра;
4) наличие УДР на голос разговорной громкости, при его отсутствии – на голос повышенной громкости.
5) состояние слухового восприятия в слуховых аппаратах:
для детей, владеющих устной речью, разборчивость речи в слуховом аппарате многосложных слов в списке – менее 40%, односложных слов – менее 20% в закрытом или открытом выборе;
6) наличие положительной динамики развития слуховых реакций только на неречевые звуки, отсутствие динамики речевого развития при условии постоянного использования слухового аппарата в течение шести месяцев в условиях специально организованной коррекционно-развивающей помощи.
68. Предоперационное обследование и уточнение показаний осуществляется комиссией (далее – Комиссия) в организациях здравоохранения, оказывающих ВТМП по слухопротезированию системой кохлеарной имплантации
69. Состав Комиссии утверждается руководителем организации здравоохранения, оказывающей ВТМП по слухопротезированию системой кохлеарной имплантации.
70. Председателем Комиссии назначается руководитель организации здравоохранения, оказывающей, ВТМП по слухопротезированию системой кохлеарной имплантации или его заместитель по клинической работе.
71. В состав Комиссии входят специалисты организации здравоохранения, оказывающей ВТМП по слухопротезированию системой кохлеарной имплантации, имеющие соответствующую подготовку и квалификацию в данной области: врачи по специальности "оториноларингология (сурдология) (взрослая или детская)", "оториноларингология (взрослая или детская)", "невропатология (взрослая или детская)", "педиатрия" или "терапия", "рентгенология", "анестезиология и реаниматология (взрослая или детская)", сурдопедагог, психолог, логопед.

4) психикалық және өрескел неврологиялық бұзылулардың болуы (эпилепсия, эпилептикалық дайындық, АХЖ 10 кодтары бар жеке тұлғаның десоциализациясы бар психикалық аурулар f00, F02, F03, F05, F10 – 29, F63, F72 – F73 қайта қарау.
67. Пациенттерге КИ операциясын жасау үшін сурдопедагогикалық көрсеткіштер мыналар болып табылады:
Екі жасқа дейінгі балаларға:
1) кемінде 3 метр қашықтықта төмен жиілікті, орташа жиілікті және жоғары жиілікті сөйлемейтін дыбыстарға еріксіз сөзсіз бағдарлы реакциялардың болуы немесе олардың болмауы;
Екі жастан асқан балаларға:
2) кемінде 3 метр қашықтықта төмен -, орта – және жоғары жиілікті сөйлемейтін дыбыстарға (барабан, дудка, ысқырық немесе қоңырау) шартты-рефлекторлық қозғалыс реакциясының (бұдан әрі - СДБ) болуы;
3) 1 метрден аспайтын қашықтықтағы төмен жиілікті ([У-У-У]), орташа жиілікті ([ПА-ПА-Па]), жоғары жиілікті ([З] және [И-И-И]) диапазондардағы УДР көмегімен сөйлеу дыбыстарын қабылдау;
4) ауызекі дауыста, ол болмаған кезде – жоғары дыбыс дауысында УДР болуы.
5) есту аппараттарындағы есту қабілетінің жай-күйі:
ауызша сөйлейтін балалар үшін тізімдегі көп буынды сөздердің есту аппараттарындағы сөйлеу қабілеті – 40% - дан аз, бір буынды сөздер-жабық немесе ашық таңдау кезінде 20% - дан аз;
6) арнайы ұйымдастырылған түзету-дамыту көмегі жағдайында алты ай бойы есту аппаратын тұрақты пайдалану жағдайында сөйлеу емес дыбыстарға ғана есту реакциялары дамуының оң динамикасының болуы, сөйлеу даму динамикасының болмауы.
68. Операция алдындағы тексеруді және айғақтарды нақтылауды кохлеарлық импланттау жүйесімен есту протездеу бойынша ЖТМК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында комиссия (бұдан әрі – Комиссия) жүзеге асырады.
69. Комиссия құрамын кохлеарлық импланттау жүйесімен есту қабілетін протездеу бойынша ЖТМК көрсететін денсаулық сақтау ұйымының басшысы бекітеді.
70. Кохлеарлық импланттау жүйесімен есту қабілетін протездеу ЖТМК көрсететін денсаулық сақтау ұйымының басшысы немесе оның клиникалық жұмыс жөніндегі орынбасары Комиссия төрағасы болып тағайындалады.
71. Комиссия құрамына осы салада тиісті даярлығы мен біліктілігі бар кохлеарлық импланттау жүйесімен есту қабілетін протездеу бойынша ЖТМК көрсететін денсаулық сақтау ұйымының мамандары: "оториноларингология (сурдология) (ересектер немесе балалар)", "оториноларингология (ересектер немесе балалар)", "невропатология (ересектер немесе балалар)", "педиатрия" немесе "терапия", "рентгенология", "анестезиология және реаниматология (ересектер немесе балалар)" мамандықтары бойынша дәрігерлер, сурдопедагог, психолог, логопед кіреді.

72. Уточнение показаний на кохлеарную имплантацию проводится на основании проведенных аудиологического, рентгенологического, сурдопедагогического, логопедического, психиатрического, общих и специальных клинических обследований и, при наличии, с учетом заключения кабинета слухопротезирования и заключения о социально-психологической готовности - пациента и его близких к послеоперационной реабилитации.
73. При определении показаний к операции кохлеарная имплантация врач по специальности "оториноларингология (сурдология) (взрослая или детская)" сурдологического кабинета направляет пациентов в организации здравоохранения, оказывающие ВТМП
по слухопротезированию системой кохлеарной имплантации, для уточнения показаний к оперативному лечению.
74. Аудиологического обследования проводятся для:
1) определения типа нарушения слуха и степени его снижения;
2) оценки сохранности слухового нерва;
3) оценки эффективности слухопротезирования слуховыми аппаратами.
75. Для аудиологического обследования пациента на кохлеарную имплантацию проводятся:
1) сбор анамнеза и отологический осмотр;
2) тимпанометрия с целью оценки состояния среднего уха. Показанием для проведения операции КИ по данным тимпанометрии является тип тимпанограммы "А", "Аs", "С", "Ad", "D" или "E". В случае наличия у пациента перфорации барабанной перепонки – тип "В";
3) акустическая рефлексометрия с целью подтверждения высокой степени тугоухости или глухоты, а также дифференциации улитковой и ретрокохлеарной глухоты. Показанием для проведения операции кохлеарная имплантация по данным акустической рефлексометрии является отсутствие регистрации акустического рефлекса с обеих сторон;
4) регистрация вызванной отоакустической эмиссии с целью исключения возможной сохранности клеток органа Корти.
Показанием для проведения кохлеарной имплантации по данным вызванной отоакустической эмиссии является результат исследования "не зарегистрирована" с обеих сторон. В случае аудиторной нейропатии результат исследования регистрируется;
5) регистрация коротколатентных слуховых вызванных потенциалов, с целью подтверждения высокой степени тугоухости или глухоты, а также дифференциации улитковой и ретрокохлеарной патологии.
Показанием для проведения операции кохлеарной имплантации по данным коротколатентных слуховых вызванных потенциалов является отсутствие визуальной детекции V пика на 80 децибел и более с обеих сторон;
6) регистрация стационарных слуховых вызванных потенциалов на частотно-модулированный тон детям с целью объективизации порогов слуховой чувствительности.

72. Кохлеарлық импланттауға көрсеткіштерді нақтылау жүргізілген аудиологиялық, рентгенологиялық, сурдопедагогикалық, логопедтік, психиатриялық, жалпы және арнайы клиникалық тексерулер негізінде және есту протездеу кабинетінің қорытындысы және пациенттің және оның жақындарының операциядан кейінгі оңалтуға әлеуметтік-психологиялық дайындығы туралы қорытындысының болуы ескеріле отырып жүргізіледі.
73. Кохлеарлық импланттау операциясына көрсетілімдерді айқындау кезінде сурдологиялық кабинеттің "оториноларингология (сурдология) (ересектер немесе балалар)" мамандығы бойынша дәрігер пациенттерді ЖТМК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жібереді
кохлеарлық импланттау жүйесімен естуді протездеу бойынша, жедел емдеуге көрсетілімдерді нақтылау үшін.
74. Аудиологиялық зерртеп-қарау:
1) есту қабілетінің бұзылу түрін және оның төмендеу дәрежесін айқындау;
2) есту жүйкесінің сақталуын бағалау;
3) есту аппараттарымен естуді протездеу тиімділігін бағалау үшін жүргізіледі.
75. Пациентті кохлеарлық импланттауға аудиологиялық тексеру үшін мыналар жүргізіледі:
1) анамнез жинау және отологиялық қарап-тексеру;
2) ортаңғы құлақтың жағдайын бағалау мақсатында тимпанометрия. Тимпанометрия деректері бойынша КИ операциясын жасау үшін "А", "АҺ", "С", "Ad", "D" немесе "E" тимпанограммасының түрі көрсетілім болып табылады. Науқаста құлақ перфорациясы болған жағдайда – "в" типі";
3) құлақ мүкістігінің немесе саңыраудың жоғары дәрежесін растау, сондай-ақ ұлу және ретрокохлеарлық саңырауды саралау мақсатында акустикалық рефлексометрия. Акустикалық рефлексометрия деректері бойынша кохлеарлық импланттау операциясын жасау үшін екі жағынан акустикалық рефлексті тіркеудің болмауы көрсетілім болып табылады;
4) Корти ағзасы жасушаларының ықтимал сақталуын болдырмау мақсатында туындаған отоакустикалық эмиссияны тіркеу.
Туындаған отоакустикалық эмиссия деректері бойынша кохлеарлық импланттау жасау үшін көрсеткіш екі жақтан "тіркелмеген" зерттеу нәтижесі болып табылады. Аудиторлық нейропатия жағдайында зерттеу нәтижесі "тіркелуі" мүмкін;
5) құлақ мүкістігінің немесе саңыраулықтың жоғары дәрежесін растау, сондай-ақ ұлу және ретрокохлеарлық патологияны саралау мақсатында туындаған қысқа патенттелген есту әлеуетін тіркеу.
Қысқа патенттелген есту қабілеті туындатқан потенциалдар деректері бойынша кохлеарлық импланттау операциясын жасау үшін екі жағынан 80 децибелге және одан да көп v шыңның визуалды детекциясының болмауы көрсетілім болып табылады;
6) есту сезімталдығының шегін объективтеу мақсатында балаларға жиіліктік-модуляцияланған тонға стационарлық туындаған есту әлеуетін тіркеу.

Показанием для проведения операции кохлеарная имплантация по данным регистрации стационарных вызванных потенциалов на частотно-модулированный тон является: двустороннее тяжелое нарушение слуха (средняя потеря 71 – 90 децибел), двусторонняя глухота (средняя потеря 91 децибел и более);
7) тональная пороговая аудиометрия пациентам в возрасте от шести лет и старше с целью определения средних значений порогов слухового восприятия на частотах 500, 1000, 2000 и 4000 Герц.
Показанием для проведения операции кохлеарная ималантация по данным тональной аудиометрии является тяжелое двустороннее тяжелое нарушение слуха (средняя потеря 71 – 90 децибел), двусторонняя глухота (средняя потеря 91 децибел и более);
8) тональная пороговая аудиометрия в свободном звуковом поле со слуховым аппаратом пациентам в возрасте от шести лет и старше после измерения выходного сигнала методом измерения в реальном ухе с целью оценки эффективности и адекватности настройки слухопротезировнаия слуховыми аппаратами.
Показанием для проведения операции кохлеарной имплантации является наличие порогов слухового восприятия в свободном звуковом поле, превышающих 55 децибел на частотах 500 и 4000 Герц;
9) речевая аудиометрия со слуховыми аппаратами пациентам в возрасте от шести лет и старше после измерения выходного сигнала методом измерения в реальном ухе с целью оценки эффективности и адекватности настройки слухопротезирования слуховыми аппаратами.
Показанием для проведения операции кохлеарная имплантация по данным речевой аудиометрии со слуховыми аппаратами является распознавание менее 40 % многосложных слов в открытом выборе.
76. Рентгенологическое обследование (компьютерная томография пирамид височных костей) проводится для оценки проходимости улиток и состояния структур внутреннего уха.
Показанием для проведения операции кохлеарной имплантации по данным рентгенологического обследования является отсутствие кохлеовестибулярной патологии, значительной обструкции просвета улитки, препятствующих проведению имплантации, а также ретрокохлеарной патологии.
77. Сурдопедагогическое обследование проводится для определения времени потери слуха (позднооглхшие и ранооглохшие) и сохранных речевых навыков.
Обследование позднооглохших детей и взрослых (постлингвальных) включает:
1) оценку слухового восприятия с слуховым аппаратом и без него;
2) оценку навыков чтения с губ и слухо-зрительного восприятия речи;
3) оценку состояния устной речи;
4) оценку навыков чтения и письма (у детей, подростков);
5) оценку перспективности использования системы кохлеарной имплантации для слухового восприятия и развития речи;

Жиілік-модуляцияланған тонға стационарлық шақырылған әлеуеттерді тіркеу деректері бойынша кохлеарлық импланттау операциясын жасау үшін мыналар көрсетілім болып табылады: естудің екі жақты ауыр бұзылуы (орташа жоғалту 71-90 децибел), екі жақты кереңдік (орташа жоғалту 91 децибел және одан астам);
7) 500, 1000, 2000 және 4000 Герц жиіліктерінде есту арқылы қабылдау шектерінің орташа мәндерін анықтау мақсатында алты жастан және одан асқан пациенттерге тональды шекті аудиометрия.
Тондық аудиометрия деректері бойынша кохлеарлық импланттау операциясын жүргізу үшін айғақ естудің ауыр екі жақты ауыр бұзылуы (орташа жоғалту 71 – 90 децибел), екі жақты кереңдік (орташа жоғалту 91 децибел және одан жоғары);
8) есту аппараттарымен есту протез алуының тиімділігі мен барабарлығын бағалау мақсатында нақты құлақта өлшеу әдісімен шығу сигналын өлшегеннен кейін алты жастан және одан асқан пациенттерге есту аппараты бар еркін дыбыс алаңындағы тональды шекті аудиометрия.
Кохлеарлық импланттау операциясын жүргізу үшін 500 және 4000 Герц жиіліктерінде 55 децибелден асатын еркін дыбыс өрісінде есту арқылы қабылдау шектерінің болуы көрсетілім болып табылады;
9) есту аппараттарымен естуді протездеудің тиімділігі мен барабарлығын бағалау мақсатында нақты құлақта өлшеу әдісімен шығу сигналын өлшегеннен кейін алты жастан және одан асқан пациенттерге есту аппараттарымен сөйлеу аудиометриясы.
Есту аппараттарымен сөйлеу аудиометриясының деректері бойынша кохлеарлық импланттау операциясын жасау үшін ашық таңдаудағы көп буынды сөздердің 40%-дан азын тану көрсетілім болып табылады.
76. Рентгенологиялық тексеру (сүйек пирамидаларының компьютерлік томографиясы) міндеті ұлулардың өткізгіштігін және ішкі құлақ құрылымдарының жағдайын бағалау үшін жүргізіледі.
Рентген зерттеп-қарау деректері бойынша кохлеарлық импланттау операциясын жасау үшін кохлеовестибулярлық патологияның, импланттау жасауға кедергі келтіретін ұлулардың саңылауының елеулі обструкциясының, сондай-ақ ретрокохлеарлық патологияның болмауы көрсетілім болып табылады.
77. Сурдопедагогикалық тексеру (кеш саңырау болған және ерте саңырау болған) есту қабілетінің жоғалуы уақытын анықтау үшін жүргізіледі.
Кеш саңырау болған балалар мен ересектерді (постлингвальды) тексеруге мыналар кіреді:
1) есту аппаратымен және онсыз есту қабылдауын бағалау;
2) еріннен оқу және сөйлеуді есту-көру арқылы қабылдау дағдыларын бағалау;
3) ауызша сөйлеу жағдайын бағалау;
4) оқу және жазу дағдыларын бағалау (балаларда, жасөспірімдерде);
5) есту арқылы қабылдау және сөйлеуді дамыту үшін кохлеарлық импланттау жүйесін пайдалану перспективасын бағалау;

6) оценку адекватности ожиданий результатов операции по кохлеарной имплантации у пациента и его близких.
Обследование ранооглохших (долингвальных) детей и взрослых включает:
1) оценку сформированности остаточного слуха с помощью слухового аппарата и без него;
2) оценку состояния устной речи (для детей раннего возраста – сформированность предречевых вокализаций);
3) оценку языковой системы и сформированности навыков чтения;
4) оценку навыков коммуникации и способов общения;
5) оценку сформированности навыков чтения с губ;
6) оценку когнитивных навыков;
7) оценку сформированности эмоционально-волевой сферы;
8) оценку наличия сопутствующих нарушений, влияющих на развитие речи (задержка психического развития, специфические речевые расстройства, нарушения внимания и памяти);
9) оценку наличия у родителей и (или) законных представителей опыта по развитию различных навыков у ребенка с нарушением слуха;
10) оценку перспективности использования системы кохлеарной имплантации для слухового восприятия и развития речи;
11) оценку адекватности ожиданий результатов операции по кохлеарной имплантация у пациента и его близких.
Итогом сурдопедагогического обследования является заключение о наличии или отсутствии сурдопедагогических показаний к кохлеарной имплантации.
78. Логопедическое обследование включает оценку:
1) предречевого развития детей раннего возраста – голосовой активности, вокализаций (гуления, лепета, лепетных слов, звукоподражаний);
2) состояния понимания речи: нулевой, ситуативный, номинативный, предикативный, расчлененный уровни понимания;
3) уровня развития всех сторон речи: артикуляционного аппарата, звукопроизношения и слоговой структуры, словаря, грамматического строя, фразовой речи.
Итогом логопедического обследования является заключение о характере и степени речевого нарушения (речевой диагноз).
79. Психологическое обследование включает оценку:
1) уровня развития познавательной деятельности: мышления, внимания, памяти, умственной работоспособности;
2) потенциальных интеллектуальных возможностей, способности к обучению;
3) уровня развития коммуникативной деятельности, навыков и способов общения;
4) особенностей эмоционально-волевой сферы и поведения;
5) психологической готовности и мотивации пациента и его близких к систематической и длительной слухоречевой работе;
6) адекватности ожиданий результатов операции кохлеарная имплантация у пациента и его близких.
Итогом психологического обследования является заключение об уровне психического развития пациента, мотивационной готовности пациента, родителей и (или) законных представителей детей к длительной слухоречевой работе.

6) пациентте және оның жақындарында кохлеарлық импланттау операциясының нәтижелерін күтудің барабарлығын бағалау.
Ерте саңырау болған (долингвальды) балалар мен ересектерді тексеруге мыналар кіреді:
1) есту аппаратының көмегімен және онсыз қалдық есту қабілетінің қалыптасуын бағалау;
2) ауызша сөйлеу жағдайын бағалау (ерте жастағы балалар үшін - сөйлеу алдындағы вокализацияның қалыптасуы);
3) тілдік жүйені бағалау және оқу дағдыларын қалыптастыру;
4) қарым-қатынас дағдылары мен қарым-қатынас тәсілдерін бағалау;
5) еріннен оқу дағдысының қалыптасуын бағалау;
6) танымдық дағдыларды бағалау;
7) эмоциялық-ерік саласының қалыптасуын бағалау;
8) сөйлеудің дамуына әсер ететін ілеспе бұзылулардың болуын бағалау (психикалық дамудың тежелуі, ерекше сөйлеу бұзылыстары, зейін мен есте сақтау қабілетінің бұзылуы);
9) есту қабілеті бұзылған баланың әртүрлі дағдыларын дамыту бойынша ата-аналардың тәжірибесінің болуын бағалау;
10) есту арқылы қабылдау және сөйлеуді дамыту үшін кохлеарлық импланттау жүйесін пайдалану перспективасын бағалау;
11) пациентте және оның жақындарында кохлеарлық импланттау бойынша операция нәтижелерін күтудің барабарлығын бағалау.
Кохлеарлық импланттауға сурдопедагогикалық көрсетілімдердің болуы немесе болмауы туралы қорытынды сурдопедагогикалық зерттеп-қараудың қорытындысы болып табылады.
78. Логопедиялық тексеру мыналарды бағалауды қамтиды:
1) ерте жастағы балалардың сөйлеу алдындағы дамуы - дауыстық белсенділік, вокализация (гуілдеу, былдырлау, былдыр сөздер, дыбысқа еліктеу);
2) сөйлеуді түсіну жағдайы: нөлдік, ахуалдық, номинативті, предикативті, бөлшектенген түсіну деңгейлері;
3) сөйлеудің барлық жақтарының даму деңгейі: артикуляциялық аппарат, дыбысты айту және буын құрылымы, сөздік, грамматикалық құрылым, фразалық сөйлеу.
Сөйлеу бұзылысының сипаты мен дәрежесі туралы қорытынды (сөйлеу диагнозы) логопедиялық тексерудің нәтижесі болып табылады.
79. Психологиялық тексеру мыналарды бағалауды қамтиды:
1) танымдық іс-әрекеттің даму деңгейі: ойлау, зейін, есте сақтау, ақыл-ой қабілеті;
2) әлеуетті зияткерлік мүмкіндіктер, оқу қабілеті;
3) коммуникативтік қызметті, қарым-қатынас дағдылары мен тәсілдерін дамыту деңгейін;
4) эмоционалды-ерікті сала мен мінез-құлық ерекшеліктері;
5) пациенттің және оның жақындарының жүйелі және ұзақ есту-сөйлеу жұмысына психологиялық дайындығы және уәждемесі;
6) пациентте және оның жақындарында кохлеарлық импланттау операциясы нәтижелерін күтудің барабарлығы.
Пациенттің психикалық даму деңгейі, пациенттің, балалардың ата-аналарының ұзақ есту-сөйлеу жұмысына уәждемелік дайындығы туралы қорытынды психологиялық тексерудің қорытындысы болып табылады.

80. Общие и специальные клинические обследования проводится для:
1) оценки соматического состояния пациента;
2) оценки психоневрологического состояния пациента.
81. Общие и специальные клинические обследования включают:
1) консультацию врача по специальности "оториноларингология (взрослая или детская)";
2) консультацию врача по специальности "педиатрия" или "терапия";
3) консультацию врача по специальности "анестезиология и реаниматология (взрослая или детская)";
4) консультацию врача по специальности "невропатология (взрослая или детская)";
5) электроэнцефалографию;
6) консультацию врача по специальности "детская психиатрия" (детям старше трех лет) или "психиатрия".
По медицинским показаниям данный перечень расширяется.
82. Операция по кохлеарной имплантации детям осуществляется только при письменном согласии родителей или законных представителей ребенка на участие в послеоперационной слухоречевой реабилитации.
83. В случае выявления у пациента кандидата на кохлеарную имплантацию в анамнезе перенесенной нейроинфекции (серозный или гнойный менингит), либо подтвержденной методом компьютерной или магнитно-резонансной томографии оссификации улиток по другой причине оперативное лечение проводится вне очереди.
84. В случае выявления у пациента кандидата на кохлеарную имплантацию в анамнезе перенесенной нейроинфекции (серозный или гнойный менингит), либо подтвержденной методом компьютерной или магнитно-резонансной томографии оссификации улиток по другой причине оперативное лечение проводится на оба уха одномоментно при наличии такой возможности.
85. В организации здравоохранения, оказывающей ВТМП по слухопротезированию системой кохлеарной имплантации, формируется список очередности из числа пациентов в порядке обращаемости за данным видом медицинской помощи с присвоением номера и выдачей письменного уведомления в течение трех рабочих дней после вынесения решения.
86. При подтверждении показаний пациент направляется в поликлинику по месту прикрепления для регистрации на портале "Бюро госпитализации".
87. При письменном отказе пациента (если пациентом является ребенок, то его родителей или других законных представителей) от операции очередность не сохраняется.
88. В случае выявления у пациента, готовящегося на кохлеарную имплантацию, острого воспалительного процесса или других относительных противопоказаний (травма, отравление и другие) операция переносится на более поздние сроки с оформлением информационного листка.
89. В выписке из истории болезни, выдаваемой пациенту, указывается дата операции, ухо, названия фирмы-производителя системы имплантации, импланта и аудио- (речевого) процессора.

80. Жалпы және арнайы клиникалық зерттеулер:
1) пациенттің соматикалық жай-күйін;
2) пациенттің психологиялық-неврологиялық жай-күйін бағалау үшін жүргізіледі.
81. Жалпы және арнайы клиникалық зерттеулер мыналарды қамтиды:
1) "оториноларингология (ересектер немесе балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің консультациясы";
2) "педиатрия" немесе "терапия" мамандығы бойынша дәрігердің консультациясы";
3) "анестезиология және реаниматология (ересектер немесе балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің консультациясы";
4) "невропатология (ересектер немесе балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің консультациясы";
5) электроэнцефалография;
6) "балалар психиатриясы" (үш жастан асқан балаларға) немесе "психиатрия" мамандығы бойынша дәрігердің консультациясы.
Медициналық көрсеткіштер бойынша бұл тізбе кеңейеді.
82. Балаларға кохлеарлық импланттау бойынша жасалатын операция баланың ата-анасының немесе заңды өкілдерінің операциядан кейінгі есту-сөйлеуді оңалтуға қатысуға жазбаша келісімімен ғана жүзеге асырылады.
83. Пациентте кохлеарлық импланттауға кандидат анамнезінде бастан өткерген нейроинфекцияны (серозды немесе іріңді менингит), не басқа себеп бойынша ұлуларды оссификациялаудың компьютерлік немесе магнитті-резонансты томография әдісімен расталған жағдайда операциялық емдеу кезектен тыс жүргізіледі.
84. Пациентте кохлеарлық импланттауға кандидат анамнезінде бастан өткерген нейроинфекция (серозды немесе іріңді менингит), не басқа себеп бойынша ұлуларды оссификациялаудың компьютерлік немесе магнитті-резонансты томография әдісімен расталған жағдайда, операциялық емдеу екі құлаққа да осындай мүмкіндік болған кезде бір уақытта жүргізіледі.
85. Кохлеарлық импланттау жүйесімен естуді протездеу бойынша ЖТМК көрсететін денсаулық сақтау ұйымында шешім шығарылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде нөмір бере отыра және жазбаша хабарлама бере отырып, медициналық көмектің осы түріне жүгіну тәртібімен пациенттер қатарынан кезектілік тізімі қалыптастырылады.
86. Көрсетілімдер расталған кезде пациент "Емдеуге жатқызу бюросы" порталында тіркелу үшін бекітілген жері бойынша емханаға жіберіледі.
87. Пациент (егер пациент бала болса, онда оның ата-анасы немесе басқа да заңды өкілдері) операциядан жазбаша бас тартқан кезде кезектілік сақталмайды.
88. Кохлеарлық импланттауға дайындалып жатқан пациентте жіті қабыну процесі немесе басқа да салыстырмалы қарсы көрсетілімдер (жарақат, улану және басқалар) анықталған жағдайда ақпараттық парақты ресімдей отырып, операция неғұрлым кешірек мерзімге ауыстырылады.
89. Пациентке берілетін ауру тарихынан үзіндіде операция күні, құлағы, имплантация жүйесінің, имплант пен аудио (сөйлеу) процессорының фирма-өндірушінің атауы көрсетіледі.

90. Не ранее 4 недель после операции производится подключение аудио- (речевого) процессора системы кохлеарной имплантации, настроечная сессия и выдача паспорта пациента после кохлеарной имплантации по форме согласно Приложению 5 к настоящим Правилам.
91. Паспорт пациента после кохлеарной имплантации предоставляется родителями и заполняется специалистами в соответствии с профилем их деятельности (после настройки, занятий с педагогами, замены или ремонта аудио- (речевого) процессора).
92. В первый год после установки системы кохлеарной имплантации настройка аудио- (речевого) процессора производится не менее 4 раз, на втором году – не менее 2 раз, в последующие годы – по мере необходимости для пациента.
93. Пациенты после слухопротезирования системой кохлеарной имплантации направляются для получения специально организованной коррекционной психолого-педагогической работы (коррекционно-развивающей помощи) (обучения) в организации общего и специального образования через территориальные ПМПК по месту жительства.
94. Родители и (или) законные представители ребенка обеспечивают:
1) подготовку ребенка к процедуре подключения и настройки аудио- (речевого) процессора системы кохлеарной имплантации в соответствии с рекомендациями врача сурдолога и сурдопедагога;
2) ребенку оптимальные условия для развития слуха, понимания и собственной речи;
3) постоянное использование ребенком аудио- (речевого) процессора;
4) создание речевой среды в домашних условиях;

90. Операциядан кейін 4 аптадан кейін кохлеарлық импланттау жүйесінің аудио- (сөйлеу) процессоры, баптау сессиясы қосылады және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кохлеарлық импланттаудан кейін пациенттің төлқұжаты беріледі.
91. Импланттаудан кейін пациенттің төлқұжаты ата-анасына беріледі және мамандар қызметтерінің бейініне (баптаудан кейін, педагогтардың сабағынан кейін, аудио (сөйлеу) процессорын ауыстырғаннан немесе жөндегеннен кейін) сәйкес толтырады.
92. Кохлеарлық импланттау жүйесін орнатқаннан кейінгі бірінші жылы аудио- (сөйлеу) процессорын баптау кемінде 4 рет, екінші жылы – кемінде 2 рет, келесі жылдары – пациент үшін қажеттілігіне қарай жүргізіледі.
93. Пациенттер кохлеарлық импланттау жүйесімен естуді протездегеннен кейін тұрғылықты жері бойынша аумақтық ПМПК арқылы жалпы және арнайы білім беру ұйымдарына арнайы ұйымдастырылған түзету психологиялық-педагогикалық жұмысын (түзету-дамыту көмегін) (оқыту) алу үшін жіберіледі.
94. Баланың ата-аналары және (немесе) заңды өкілдері:
1) сурдолог дәрігер мен сурдопедагогтың ұсынымдарына сәйкес баланы кохлеарлық импланттау жүйесінің аудио- (сөйлеу) процессорын қосу және күйге келтіру рәсіміне дайындау;
2) баланы есту, түсіну және өз сөйлеуін дамыту үшін қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету;
3) баланың аудио - (сөйлеу) процессорын тұрақты пайдалануын қамтамасыз ету;
4) үйде сөйлеу ортасын құру;

5) незамедлительное обращение в территориальные ПМПК по месту жительства для получения специально организованной коррекционной психолого-педагогической работы (коррекционно-развивающей помощи) (обучения) в организации общего и специального образования;
6) изучение руководства по использованию системы кохлеарной имплантации;
7) своевременное обращение в организации, осуществляющие гарантийное и постгарантийное обслуживание;
8) своевременное обеспечение расходными материалами (батарейками, магнитами и прочим) за счет собственных средств.

5) жалпы және арнайы білім беру ұйымдарында арнайы ұйымдастырылған түзету психологиялық-педагогикалық жұмысын (түзету-дамыту көмегін) (оқытуды) алу үшін тұрғылықты жері бойынша аумақтық ПМПК-ға дереу жүгіну;
6) кохлеарлық импланттау жүйесін пайдалану жөніндегі нұсқаулықты оқып үйрену;
7) кепілдікті және кепілдіктен кейінгі қызмет көрсетуді жүзеге асыратын ұйымдарға уақтылы жүгіну;
8) өз қаражаты есебінен шығыс материалдарымен (батарейкалармен, магниттермен және өзгелермен) уақтылы қамтамасыз ету;

9) своевременное предоставление специалистам паспорта пациента после кохлеарной имплантации для заполнения на настройках аудио- (речевого) процессора, занятиях, при замене или ремонте аудио- (речевого) процессора.
Глава 6. Коррекционно-развивающее обучение
95. Сведения о детях, выявленных по итогам скрининга, а также направленных на кохлеарную имплантацию направляются в территориальные ПМПК.
Определение образовательного маршрута детей с нарушениями слуха после слухопротезирования осуществляется ПМПК по месту жительства.

9) кохлеарлық импланттаудан кейін аудио (сөйлеу) процессоры баптауда, сабақтарда, аудио (сөйлеу) процессорын ауыстыру немесе жөндеу кезінде толтыру үшін пациенттің төлқұжатын мамандарға уақытылы ұсынуды қамтамасыз етеді.
6-тарау. Түзету-дамытушылық оқыту
95. Естуді протездеуден кейін есту қабілеті бұзылған балалардың білім беру маршрутының түрі мен типін анықтауды тұрғылықты жері бойынша ПМПК жүзеге асырады.
Есту протездеуден кейін есту қабілеті бұзылған балалардың білім беру бағытын анықтауды тұрғылықты мекен жайы бойынша ПМПК жүзеге асырады.

1) холл для ожидания приема пациентов;
2) регистратура;
3) кабинет заведующего;
4) кабинет врача-сурдолога;
5) кабинет для проведения тональной и игровой аудиометрии;
6) кабинет для проведения речевой аудиометрии, аудиометрии в свободном звуковом поле и уточнения режима работы слухового аппарата;
7) кабинет функциональной диагностики (импедансометрия, регистрация слуховых вызванных потенциалов, отоакустической эмиссии, вестибулометрия);
8) кабинет для настройки аудио- (речевых) процессоров систем кохлеарной имплантации;
9) кабинет сурдопедагога;
10) кабинет логопеда;
11) кабинет психолога;
12) бытовая комната.
Помещения для кабинетов слухопротезирования
1) холл для ожидания приема пациентов;
2) регистратура;
3) кабинет заведующего, врача-сурдолога;

1) пациенттерді қабылдауды күтуге арналған холл;
2) тіркеу орны;
3) меңгерушінің кабинеті;
4) сурдолог дәрігердің кабинеті;
5) тональды және ойын аудиометриясын жүргізуге арналған кабинет;
6) сөйлеу аудиометриясын, аудиометрияны еркін дыбыс алаңында жүргізуге және есту аппаратының жұмыс режимін нақтылауға арналған кабинет;
7) функционалдық диагностика кабинеті (импедансометрия, есту қабілетінен туындаған әлеуетті, отоакустикалық эмиссияны тіркеу, вестибулометрия);
8) кохлеарлық импланттау жүйелерінің аудио- (сөйлеу) процессорларын баптауға арналған кабинет;
9) сурдопедагог кабинеті;
10) логопед кабинеті;
11) психолог кабинеті;
12) тұрмыстық бөлме.
Есту протездеу кабинеттеріне арналған үй-жайлар
1) пациенттерді қабылдауды күтуге арналған холл;
2) тіркеу орны;
3) меңгерушінің, сурдолог дәрігердің кабинеті;

1. Фамилия, имя и отчество (при его наличии) ребенка _______________
2. Дата рождения _______________________________________________
3. Возраст на момент операции____________________________________
4. Место жительства: область _____________________________________
район__________________ город (село) ____________________________
улица __________________ дом № _______ корпус __________________
квартира____________________________
телефон домашний___________________
телефон сотовый_____________________
5. Данные родителей или законных представителей ребенка (фамилия, имя и
отчество (при его наличии) _________________________________________
телефон__________________________________________________________
6. Анамнез:
1) Возраст, в котором заметили нарушение слуха ______________________
2) Возраст, в котором впервые выставлен диагноз _____________________
3) Предполагаемая причина нарушения слуха _________________________
4) Данные о перенесенном менингите/нейроинфекции__________________
5) Использование слухового аппарата до операции (с указанием периода ношения
слухового аппарата)_____________________________________________________
6) Место обучения (для организованных детей) ________________________
7. Система кохлеарной имплантации:
1) Название фирмы-производителя системы кохлеарной имплантации______
2) Название кохлеарного импланта ___________________________________
3) Вид электрода ___________________________________________________
4) Название речевого процессора _____________________________________
5) Имплантированная сторона: слева / справа / билатерально (нужное подчеркнуть)
6) Наличие оссификации улитки _____________________________________
7) Особенности проведения операции _________________________________
8) Дата операции ___________________ Дата подключения _______________
9) Место проведения операции _______________________________________
10) Комплектация речевого процессора:
Наименование
Количество
1
2
3
8 Настройка или настроечная сессия речевого процессора:
1) Дата настройки или настроечной сессии ______________________________
2) Наименование организации ________________________________________
3) Фамилия, имя и отчество (при его наличии) врача _____________________
4) Фамилия, имя и отчество (при его наличии) сурдопедагога ______________
5) Стратегия _______________________________________________________
6) Программы______________________________________________________
7) Особенности настройки (при их наличии) _____________________________
9. Послеоперационная слухоречевая реабилитация:

1. Баланың аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), тегі _______________
2. Туған күні _________________
3. Операция жасау сәтінде жасы___________
4. Тұрғылықты мекенжайы: ____________________облысы
__________________ ауданы________________________________қаласы (ауылы)
__________________ көшесі № _______ үй ________корпус
___________пәтер
үй телефоны_______________
ұялы телефоны_____________________
5. Баланың ата-анасының немесе заңды өкілінің деректері (аты, әкесінің аты, тегі (бар болған жағдайда)
___________________________________________
телефон_____________________________________________________________
6. Анамнез:
1) есту қабілеті бұзылғандығы байқалған жасы__________________
2) алғаш диагноз қойылған жасы _____________________
3) есту қабілеті бұзылуының болжамды себебі ___________________________
4) шалдыққан менингит/нейроинфекция туралы деректер_____________________
5) операцияға дейін есту аппаратын пайдалану (есту аппаратымен жүру кезеңін көрсете
отырып)___________________________
6) Оқу орны (ұйымдастырылған балалар үшін) ________________________
7. Кохлеарлық имплантация жүйесі:
1) Кохлеарлық имплантация жүйесі фирма-өндірушінің атауы _________
2) Кохлеарлық имплант атауы _________________
3) Электрод түрі ___________________________________________________
4) Сөйлеу процессорының атауы ________________________________________
5) Имплантталған жағы: сол/оң / билатералды (керегін сызу)
6) Ішкі құлақ иірімінің болуы _____________________________________
7) Операцияны жасаудың ерекшеліктері___________________________________
8) Операция күні ___________________ Қосу күні __________________
9) Операция жасау орыны________________________________________
10) Сөйлеу процессорының жиынтығы:
Атауы
Саны
1
2
3
8 Сөйлеу процессорын баптау немесе оның баптау сессиясы:
1) Баптау немесе баптау сессиясының күні ______________________________
2) Ұйымның атауы ________________________________________
3) Дәрігердің (аты, әкесінің аты, тегі (бар болған жағдайда)___________________
4) Сурдопедагогтың аты, әкесінің аты, тегі (бар болған жағдайда) _______________
5) Стратегия _______________________________________________________
6) Бағдарламалар ______________________________________________________
7) Баптаудың ерекшеліктері (олар болған жағдайда)_________________________
9. Операциядан кейінгі есту-сөйлеу оңалтуы:

1) Дата_________________________
2) Наименование организации и фамилия, имя и отчество (при его наличии) педагога_________________________
3) Вид занятия_______________________
4) Содержание занятия ________________________________________________
10. Послеоперационное техническое сопровождение:
1) Дата замены или ремонта речевого процессора __________________________
2) Наименование организации, в которой производится замена или ремонт речевого процессора ________________________________________________
3) Комплектация____________________________________________________

1) Күні_________________________
2) Ұйымның атауы және педагогтың аты, әкесінің аты, тегі (бар болған жағдайда)
____________________
3) Сабақтың түрі_______________________
4) Сабақтың мазмұны _____________________________________________
10. Операциядан кейінгі техникалық сүйемелдеу:
1) Сөйлеу процессорын ауыстыру немесе жөндеу күні ______________________
2) Сөйлеу процессорын ауыстыруды немесе жөндеуді жүргізетін ұйымның атауы
________________________________________________
3) Жиынтық____________________________________________________