Об утверждении правил организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № ҚР ДСМ-149/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 октября 2020 года № 21513.
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусматривается в редакции приказа Министра здравоохранения РК 03.11.2025 № 131 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с пунктом 3 статьи 88 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 23 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-149/2020
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматриваются в редакции приказа Министра здравоохранения РК 03.11.2025 № 131 (вводится в действие с 01.01.2026).
Правила организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.09.2024 № 73 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қазандағы № ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 26 қазанда № 21513 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескетрпесі!
Кіріспе жаңа редакцияда көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.11.2025 № 131 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Кодексінің 88-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес cозылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 23 қазандағы
№ ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығына
1-қосымша
ЗҚАИ-ның ескетрпесі!
Қағидалар жаңа редакцияда көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.11.2025 № 131 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдері, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидалары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.09.2024 № 73 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 88 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) перечень лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями) – перечень лекарственных средств, медицинских изделий и специализированных лечебных продуктов, закупаемых за счет бюджетных средств и (или) активов фонда социального медицинского страхования в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования при оказании первичной медико-санитарной и специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях, включающий наименования и характеристики лекарственных средств, медицинских изделий и специализированных лечебных продуктов в разрезе отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями);
2) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
3) врач (профильный специалист) – врач общей практики, врач-педиатр, врач-терапевт медицинской организации первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП);
4) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
5) электронный регистр диспансерных больных – информационная система Министерства здравоохранения Республики Казахстан, предназначенная для автоматизации всех этапов диспансерного наблюдения, в том числе персонифицированного учета больных, страдающих хроническими заболеваниями;
6) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 88-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікпен амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесі – белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттары бөлінісінде дәрілік заттардың, медициналық бұйымдар мен арнайы емдік өнімдердің атаулары мен сипаттамаларын қамтитын амбулаториялық жағдайларда медициналық-санитариялық алғашқы көмек және мамандандырылған медициналық көмек тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде бюджет қаражаты және (немесе) әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен сатып алынатын дәрілік заттардың, медициналық бұйымдар мен арнайы емдік өнімдердің тізбесі (бұдан әрі – Тізбе);
2) бейінді маман – жоғары медициналық білімі денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
3) дәрігер (бейінді маман) – жалпы практика дәрігері, педиатр-дәрігері, медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) медициналық ұйымының терапевт-дәрігері;
4) динамикалық байқау – пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқау нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
5) диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі – диспансерлік байқаудың барлық кезеңдерін автоматтандыруға оның ішінде созылмалы аурулармен ауыратын науқастарды дербестендірілген есепке алуға арналған Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйесі;
6) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

7) клинический протокол – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
8) дистанционные медицинские услуги – предоставление медицинских услуг в целях диагностики, лечения, медицинской реабилитации и профилактики заболеваний и травм, проведения исследований и оценок посредством цифровых технологий, обеспечивающее дистанционное взаимодействие медицинских работников между собой, с физическими лицами и (или) их законными представителями, идентификацию указанных лиц, а также документирование совершаемых ими действий;
9) медицинская информационная система – информационная система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате (далее – МИС);
10) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;
11) мультидисциплинарная группа – группа различных специалистов, формируемая в зависимости от характера нарушения функций и структур организма пациента, тяжести его клинического состояния;
12) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств;
13) субъект цифрового здравоохранения – физические и юридические лица, государственные органы, осуществляющие деятельность или вступающие в общественные отношения в области цифрового здравоохранения;
14) электронная медицинская запись (далее – запись) – набор структурированных персональных медицинских данных, относящихся к конкретному случаю оказания медицинской помощи.
3. Динамическое наблюдение лиц с хроническими заболеваниями осуществляется в целях предупреждения осложнений, обострений заболеваний, их профилактики и проведения медицинской реабилитации в организациях здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях, независимо от форм собственности по месту прикрепления к субъектам здравоохранения.
4. Динамическое наблюдение за лицами с хроническими заболеваниями осуществляется специалистами ПМСП и профильными специалистами в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС в соответствии со стандартами в области здравоохранения, утвержденными уполномоченным органом согласно подпункту 32) статьи 7 Кодекса.
5. Лица с хроническими заболеваниями, подлежащие динамическому наблюдению, обеспечиваются лекарственными средствами в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения (далее – АЛО).

7) клиникалық хаттама – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
8) қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтер – аурулар мен жарақаттардың диагностикасы, оларды емдеу, медициналық оңалту және олардың профилактикасы медицина қызметкерлерінің өзара, жеке тұлғалармен және (немесе) олардың заңды өкілдерімен қашықтықтан өзара іс-қимыл жасауын, көрсетілген адамдарды сәйкестендіруді, сондай-ақ олар жасайтын іс-әрекеттерді құжаттауды қамтамасыз ететін цифрлық технологиялар арқылы зерттеулер мен бағалауды жүргізу мақсатында медициналық көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
9) медициналық ақпараттық жүйе (бұдан әрі – МАЖ) – Денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
10) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
11) мультипәндік топ – пациент организмінің функциялары мен құрылымдарының бұзылу сипатына, оның клиникалық жай-күйінің ауырлығына байланысты қалыптастырылатын әртүрлі мамандар тобы;
12) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
13) цифрлық денсаулық сақтау субъектісі – цифрлық денсаулық сақтау саласында қызметті жүзеге асыратын немесе қоғамдық қатынастарға түсетін жеке және заңды тұлғалар, мемлекеттік органдар;
14) электрондық медициналық жазба (бұдан әрі – жазба) – медициналық көмек көрсетудің нақты жағдайына қатысты құрылымдалған дербес медициналық деректер жинағы.
3. Созылмалы аурулары бар адамдарды динамикалық байқау денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген жері бойынша меншік нысанына қарамастан, амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында аурулардың асқынуларын, өршулерін алдын алу, олардың профилактикасы және медициналық оңалтуды жүргізу мақсатында жүзеге асырылады.
4. Созылмалы аурулары бар адамдарды динамикалық байқауды МСАК мамандары және бейінді мамандар ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде Кодекстің 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға сәйкес жүзеге асырады.
5. Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулары бар адамдар амбулаторлық дәрімен қамтамасыз ету (бұдан әрі – АДҚ) шеңберінде дәрілік заттармен қамтамасыз етіледі.

6. Лица с хроническими заболеваниями подлежат учету и дальнейшему динамическому наблюдению мультидисциплинарной группой (далее – МДГ) согласно заключению врача ПМСП или консультативному заключению профильного специалиста (или согласно выписке из медицинской карты стационарного больного).
7. Специалисты, оказывающие динамическое наблюдение в организациях здравоохранения, ведут учетно-отчетную документацию в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579), (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020), приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21879).
8. Врач ПМСП проводит осмотр и оценку состояния впервые выявленных лиц с хроническими заболеваниями, подлежащих динамическому наблюдению перед постановкой на учет.
9. В зависимости от степени тяжести и течения заболевания динамическое наблюдение лиц с хроническими заболеваниями осуществляется профильным специалистом или врачом ПМСП:
1) у профильного специалиста – при наличии осложнений и прогрессирования заболеваний с признаками декомпенсации;
2) у врача ПМСП – при наличии компенсированного состояния, корректируемых осложнениях.
10. Периодичность осмотров врачом ПМСП, профильным специалистом, средним медицинским работником за лицами с хроническими заболеваниями, сроки наблюдения, минимальный объем и кратность диагностических исследований в рамках динамического наблюдения осуществляется:
1) по перечню хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению в организациях первичной медико-санитарной помощи согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) по перечню хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению на уровне консультативно-диагностической помощи (далее – КДП) согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) по перечню хронических заболеваний, подлежащих наблюдению профильными специалистами рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
11. В организациях здравоохранения на амбулаторном уровне создаются МДГ в составе разнопрофильных специалистов под руководством врача ПМСП или профильного специалиста для осуществления динамического наблюдения.
МДГ проводит оценку тяжести течения хронического заболевания пациента, с целью определения дальнейшей тактики лечения и наблюдения.

6. Созылмалы аурулары бар адамдар МСАК дәрігерінің қорытындысы немесе бейінді маманның консультациялық қорытындысына (немесе стационарлық науқастың медициналық картасының үзінді көшірмесіне сәйкес) сәйкес мультипәндік топтың (бұдан әрі – МПТ) есебіне және одан әрі динамикалық байқауына жатады.
7. Денсаулық сақтау ұйымдарында динамикалық байқау көрсететін мамандар "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бұйрығына (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық), "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21879 болып тіркелген) сәйкес есепке алу мен есептік құжаттаманы жүргізеді.
8. МСАК дәрігері есепке қою алдында динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулары бар алғаш рет анықталған адамдардың жай-күйін қарап-тексеруді және бағалауды жүргізеді.
9. Аурудың ауырлығына және ағымына байланысты созылмалы аурулары бар адамдарды динамикалық байқауды бейінді маман немесе МСАК дәрігері жүзеге асырады:
1) бейінді маманда – асқынулар және декомпенсация белгілері бар аурулардың өршуі болған кезде;
2) МСАК дәрігерінде – өтелетін жай-күй, түзетілетін асқынулар болған кезде.
10. МСАК дәрігерінің, бейінді маманның, орта медициналық қызметкерлерінің созылмалы аурулары бар адамдарды қарап-тексеру мерзімділігі, байқау мерзімдері, динамикалық байқау шеңберінде диагностикалық зерттеулердің ең төмен көлемі мен еселігі:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарында динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесі бойынша;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК) деңгейінде динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесі бойынша;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде бейінді мамандардың байқауына жататын созылмалы аурулардың тізбесі бойынша жүзеге асырылады.
11. Амбулаториялық деңгейде денсаулық сақтау ұйымдарында динамикалық байқауды жүзеге асыру үшін МСАК дәрігерінің немесе бейінді маманның басшылығымен құрамында әртүрлі бейіндегі мамандар бар МПТ құрылады.
МПТ емдеу мен байқаудың одан әрі тактикасын анықтау мақсатында пациенттің созылмалы ауруының ауырлығын бағалайды.

12. Состав МДГ утверждается первыми руководителями организаций здравоохранения и включает специалистов для обеспечения комплексного и индивидуального подхода к оказанию медицинской помощи пациентам с хроническими заболеваниями:
врач ПМСП;
профильные специалисты в зависимости от характера заболевания пациента;
медицинские сестры (участковой, расширенной практики, общей практики);
психолог;
социальный работник.
13. По представлению врача ПМСП и/или профильного специалиста МДГ не реже 1 раза в квартал, рассматривает пациентов с осложнҰнным и/или атипичным течением хронического заболевания для определения дальнейшей тактики наблюдения и лечения.
14. При наличии показаний (ухудшение клинической картины, отрицательная динамика по лабораторным показателям, изменения в инструментальных обследованиях) обследование лиц с хроническими заболеваниями, подлежащих динамическому наблюдению, проводится свыше минимального объема и кратности диагностических исследований указанных в приложениях 1, 2 и 3 настоящих Правил согласно клиническим протоколам.
15. Динамическое наблюдение лиц с хроническими заболеваниями проводится в плановом порядке путем организации приема пациента профильным специалистом, врачом ПМСП, медицинской сестрой/братом, независимо от течения заболевания, с предварительно подготовленными результатами лабораторно-диагностических услуг для оценки состояния пациента и проведения необходимых коррекционных мероприятий (далее – запланированный прием).
16. Для проведения запланированного приема медицинская сестра расширенной практики, медицинская сестра специализированная и участковая медицинская сестра осуществляет:
1) запись пациентов на прием;
2) оповещение и обзвон пациентов посредством телефонной связи, SMS-сообщения;
3) подготовку пациента к запланированному приему путем назначения лабораторно-диагностических услуг согласно приложениям 1, 2 и 3 настоящих Правил;
4) мониторинг прохождения назначенных лабораторно-диагностических услуг пациентом и выгрузку их результатов;
5) первичную интерпретацию результатов лабораторно-диагностических услуг;
6) предоставление результатов лабораторно-диагностических услуг врачу ПМСП или профильному специалисту;
17. На запланированном приеме медицинская сестра расширенной практики, медицинская сестра специализированная и участковая сестра проводит:
1) сестринское обследование в пределах компетенции (субъективное обследование: сбор информации о состоянии здоровья пациента, жалобы, анамнез жизни, анамнез заболевания и идентификацию социальных и психологических рисков);

12. МПТ құрамын денсаулық сақтау ұйымдарының бірінші басшылары бекітеді және созылмалы аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсетудің кешенді және жеке тәсілдерін қамтамасыз ету үшін мынадай мамандарды қамтиды:
МСАК дәрігері;
пациенттің ауру сипатына байланысты бейінді мамандар;
мейіргерлер (учаскелік, кеңейтілген практика, жалпы практика);
психолог;
әлеуметтік жұмыскер.
13. МСАК дәрігерінің және/немесе бейінді маманның ұсынымы бойынша МПТ тоқсанына кемінде 1 рет өткізіледі және созылмалы аурудың асқынған және/немесе атипиялы ағымы бар пациенттерді байқау мен емдеудің одан әрі тактикасын айқындау үшін қарайды.
14. Көрсетілімдер (клиникалық көріністің нашарлауы, зертханалық көрсетілімдер бойынша теріс динамика, аспаптық зерттеулердегі өзгерістер) болған кезде динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулары бар адамдарды зерттеп-қарау клиникалық хаттамаға сәйкес осы Қағидалардың 1, 2 және 3-қосымшаларында көрсетілген диагностикалық зерттеулердің ең төмен көлемі мен еселігінен жоғары жүргізіледі.
15. Созылмалы аурулары бар адамдарды динамикалық байқау пациенттің жай-күйін бағалау және қажетті түзету іс-шараларын жүргізу үшін алдын ала дайындалған зертханалық-диагностикалық көрсетілетін қызметтердің нәтижелерімен аурудың ағымына қарамастан, бейінді маман, МСАК дәрігері, мейіргер пациентті қабылдауды ұйымдастыру арқылы жоспарлы (бұдан әрі – жоспарланған қабылдау) тәртіппен жүргізіледі.
16. Жоспарланған қабылдауды өткізу үшін кеңейтілген практика мейіргері, мамандандырылған және учаскелік мейіргер мыналарды жүзеге асырады:
1) пациенттерді қабылдауға жазу;
2) пациенттерді телефон байланысы, SMS-хабарлама арқылы хабардар ету және қоңырау шалу;
3) осы Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес зертханалық-диагностикалық көрсетілетін қызметтерді тағайындау арқылы пациентті жоспарланған қабылдауға дайындау;
4) пациенттің тағайындалған зертханалық-диагностикалық көрсетілетін қызметтерден өтуіне мониторинг жүргізу және олардың нәтижелерін түсіру;
5) зертханалық-диагностикалық көрсетілетін қызметтердің нәтижелерін бастапқы түсіндіру;
6) МСАК дәрігеріне немесе бейінді маманға зертханалық-диагностикалық көрсетілетін қызметтердің нәтижелерін ұсыну;
17. Жоспарланған қабылдауда кеңейтілген практика мейіргері, мамандандырылған және учаскелік мейіргер мыналарды жүзеге асырады:
1) құзыреті шегінде мейіргерлік зерттеп-қарау (субъективті зерттеп-қарау: пациенттің денсаулық жағдайы туралы ақпарат жинау, шағымдар, өмірбаяндық анамнезі, ауру анамнезі және әлеуметтік және психологиялық тәуекелдерді сәйкестендіру);

2) объективный осмотр пациента (измерение пульса, артериального давления, частоты дыхательных движений, роста, веса, окружности талии, осмотр кожных покровов и видимых слизистых, включая осмотр стоп с определением тактильной и болевой чувствительности);
3) установление сестринского диагноза и выполнение сестринских вмешательств в соответствии с классификатором сестринских диагнозов согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
4) внесение результатов запланированного приема в МИС;
5) оценку результатов консультативных, лабораторных и диагностических исследований;
6) выписку рецептов на лекарственные препараты для продолжения лечения согласно записи врача о назначении курса АЛО;
7) организацию и контроль обучения пациента и членов семьи процедурам общего ухода и управлению заболеванием;
8) направление к врачу ПМСП, профильному специалисту при наличии у пациента жалоб, патологических изменений согласно результатам лабораторно-диагностических услуг;
9) направление на прием социального работника и/или психолога при выявлении социальных и психологических рисков.
18. В рамках динамического наблюдения медицинская сестра расширенной практики, медицинская сестра специализированная и участковая медицинская сестра:
1) проводит разъяснение пациенту по ведению дневника самоконтроля согласно индивидуальному плану динамического наблюдения и коррекции;
2) проводит мониторинг выполнения пациентом индивидуального плана динамического наблюдения и коррекции, при необходимости вызывает пациента на запланированный прием.
19. На запланированном приеме врач ПМСП/профильный специалист проводят:
1) опрос и осмотр пациента, включая идентификацию социальных и психологических рисков;
2) оценку результатов лабораторно-диагностических исследований;
3) составление индивидуального плана для вновь взятых пациентов;
4) корректировку индивидуального плана немедикаментозного и медикаментозного лечения;
5) изучение и анализ дневника самоконтроля пациента;
6) назначение минимального объема обследования согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим правилам;
7) дополнительные обследования согласно клиническим протоколам при наличии показаний (согласно пункту 14 к настоящим Правилам);
8) направление на стационарозамещающее и (или) стационарное лечение при выявлении признаков обострения или прогрессирования заболевания, наличии показаний для круглосуточного медицинского наблюдения и лечения в стационарных условиях;
9) направление на медицинскую реабилитацию в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 65 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32263);

2) пациентті объективті қарап-тексеру (пульсті, артериялық қан қысымын, тыныс алу қозғалысының жиілігін, бойын, салмағын, бел шеңберін өлшеу, тактильді және ауырсыну сезімталдығын анықтай отырып, табанды қарап-тексеруді қоса алғанда, тері-беткейлерін және көрінетін шырышты қабықтарды қарап-тексеру);
3) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мейіргерлік диагнозды белгілеу және мейіргерлік диагноздардың жіктелуіне сәйкес мейіргерлік араласуларды орындау;
4) МАЖ-ға жоспарланған қабылдау нәтижелерін енгізу;
5) консультациялық, зертханалық және диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін бағалау;
6) АДҚ курсын тағайындау туралы дәрігердің жазбасына сәйкес емдеуді жалғастыру үшін дәрілік препараттарға рецепт жазып беру;
7) пациент пен отбасы мүшелерін жалпы күтім емшараларына және ауруды басқаруға оқытуды ұйымдастыру және бақылау;
8) зертханалық-диагностикалық көрсетілетін қызметтердің нәтижелеріне сәйкес пациентте шағымдар, патологиялық өзгерістер болған кезде МСАК дәрігеріне, бейінді маманға жолдау;
9) әлеуметтік және психологиялық тәуекелдер анықталған жағдайда әлеуметтік қызметкерді және/немесе психологты қабылдауға жіберу.
18. Динамикалық байқау шеңберінде кеңейтілген практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер және учаскелік мейіргер:
1) пациентке динамикалық байқау мен түзетудің жеке жоспарына сәйкес өзін-өзі бақылау күнделігін жүргізу жолын түсіндіреді;
2) пациенттің динамикалық байқау мен түзетудің жеке жоспарын орындауының мониторингін жүргізеді, қажет болған жағдайда пациентті жоспарлы қабылдауға шақырады.
19. Жоспарлы қабылдау кезінде МСАК дәрігері/бейінді маман мыналарды жүргізеді:
1) әлеуметтік және психологиялық тәуекелдерді сәйкестендіруді қоса алғанда, пациентпен сөйлеу және қарап-тексеру;
2) зертханалық диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін бағалау;
3) жаңадан алынған пациенттерге жеке жоспар құру;
4) дәрілік емес және дәрімен емдеудің жеке жоспарын түзету;
5) пациенттің өзін-өзі бақылау күнделігін зерделеу және талдау;
6) осы қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес зерттеп-қараудың төмен минималды көлемін тағайындау;
7) көрсетілімдер болған кезде, клиникалық хаттамаларға сәйкес қосымша зерттеп-қарау (осы Қағидаларға 14-тармаққа сәйкес);
8) аурудың асқыну немесе өршу белгілері анықталған, тәулік бойы медициналық байқауға және стационарлық жағдайда емдеуге көрсетілімдер болған жағдайда стационарды алмастыратын және (немесе) стационарлық емдеуге жіберу;
9) "Медициналық оңалтуды қамтамасыз етуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 65 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32263 болып тіркелген) сәйкес медициналық оңалтуға жолдама беру;

10) предоставление рекомендаций пациенту по профилактике и здоровому образу жизни;
11) экспертизу временной нетрудоспособности, выдачу листа или справки о временной нетрудоспособности в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660);
12) оформление документов для направления на медико-социальную экспертизу (далее – МСЭ), в соответствии с приказом заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922);
13) оформление медицинской документации в МИС. При отсутствии технической возможности оформляется в бумажном виде, с последующим внесением в МИС.
20. Социальный работник в рамках динамического наблюдения осуществляет:
1) оценку социального статуса пациента, включая его жилищные условия, финансовое положение, доступ к услугам здравоохранения;
2) поддержку пациентов по доступу к социальным и медицинским услугам, таким как программы по уходу за здоровьем на дому, социальная поддержка;
3) совместно с пациентом и членами МДГ разработку плана лечения и реабилитации;
4) поддержку пациентов в самоменеджменте по управлению собственным состоянием здоровья, включая работу с родственниками.
21. Психолог в рамках динамического наблюдения осуществляет:
1) оценку психологического состояния пациентов;
2) психологическую поддержку и консультирование пациентов, сталкивающихся с трудностями в связи с их заболеванием или лечением, в том числе для повышения приверженности пациентов к самоменеджменту;
3) воспитание приверженности пациентов к здоровому поведению;
4) сотрудничество со специалистами в рамках МДГ для разработки комплексного подхода к лечению и реабилитации пациентов.
22. Снятие с динамического наблюдения лиц с хроническими заболеваниями осуществляется при:
1) выздоровлении/улучшении состояния по критериям и срокам наблюдения согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Правилам;
2) смене места прикрепления к организации ПМСП;
3) неявке пациента на запланированный прием в течение срока более 2 лет, при активном приглашении специалиста ПМСП, зарегистрированном в МИС

10) пациентке профилактика және саламатты өмір салты бойынша ұсынымдар беру;
11) "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасы, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беру;
12) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) медициналық-әлеуметтік сараптамаға (бұдан әрі – МӘС) жіберу үшін құжаттарды дайындау;
13) медициналық құжаттаманы МАЖ-да рәсімдеу. Техникалық мүмкіндіктер болмаған жағдайда кейіннен МАЖ-ға енгізе отырып, қағаз түрінде ресімделеді.
20. Әлеуметтік жұмыскер динамикалық байқау шеңберінде мыналарды қамтамасыз етеді:
1) пациенттің оның өмір сүру жағдайын, қаржылық жағдайын, денсаулық сақтау қызметтерге қолжетімділігін қоса алғанда, әлеуметтік мәртебесін бағалау;
2) пациенттерге үйде денсаулығына күтім көмек көрсету бағдарламалары және әлеуметтік қолдау сияқты әлеуметтік және медициналық көрсетілетін қызметтерге қол жеткізу бойынша қолдау көрсету;
3) пациентпен және МПТ мүшелерімен бірлесіп емдеу және оңалту жоспарын әзірлеу;
4) пациенттерге өз денсаулық жағдайын өзін-өзі басқаруға, оның ішінде туыстарымен жұмыс істеуге қолдау көрсету.
21. Психолог динамикалық байқау шеңберінде мыналарды жүзеге асырады:
1) пациенттердің психологиялық жай-күйін бағалау;
2) ауруына немесе емделуге байланысты қиындықтарға тап болған пациенттерге психологиялық қолдау көрсету және консультация беру, оның ішінде пациенттердің өзін-өзі басқаруға деген ұмтылысын арттыру;
3) пациенттердің саламатты мінез-құлыққа деген ұмтылысын тәрбиелеу;
4) пациенттерді емдеуге және оңалтуға кешенді тәсілді әзірлеу үшін МПТ шеңберінде мамандармен бірлесіп жұмыс істеу.
22. Созылмалы аурулары бар адамдарды динамикалық байқаудан шығару мына жағдайларда жүзеге асырылады:
1) осы қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес бақылау критерийлері мен мерзімдері бойынша жай-күйін қалпына келтіру/жақсарту;
2) МСАК ұйымына бекітілу орнын ауыстыру;
3) МАЖ-де тіркелген МСАК маманының белсенді шақыруымен пациенттің жоспарлы қабылдауға 2 жылдан астам уақыт ішінде келмеуі.

4) смерти пациента.
23. Динамическое наблюдение за лицами с хроническими заболеваниями проводится и в рамках программы управления заболеваниями (далее – ПУЗ).
24. Лица с хроническими заболеваниями, подлежащие динамическому наблюдению, участвуют в ПУЗ по трем нозологиям: артериальная гипертензия, сахарный диабет 2 типа, хроническая сердечная недостаточность.
25. Критериями для отбора пациентов, участвующих в ПУЗ являются:
1) пациенты с первичной артериальной гипертензией (неосложненная);
2) пациенты с сахарным диабетом 2 типа (гликозилированный гемоглобин ≤ 7,0 %);
3) пациенты с хронической сердечной недостаточностью (далее – ХСН) II–IV классов по NYHA с фракцией выброса менее 40 % или с фракцией выброса более 40 % и диастолической дисфункцией левого желудочка по данным эхокардиографии;
4) пациенты с установленными вовремя скринингового исследования факторами риска (индекс массы тела более 30, курение, злоупотребление алкоголем, отягощенная наследственность, зафиксированный высокий уровень артериального давления).
26. Допускается участие пациентов в ПУЗ с несколькими заболеваниями, при условии соответствия критериям отбора, изложенными в пункте 25 настоящих Правил.
27. Регистрацию пациента в ПУЗ осуществляет участковая медицинская сестра путем ввода данных в МИС.
28. Врач ПМСП и/или участковая медицинская сестра при каждом приеме заполняет контрольный лист ключевых данных пациента согласно клиническим протоколам, отражающий результаты объективного осмотра, дату и заключения консультаций врача общей практики, терапевта, профильных специалистов, результаты лабораторных и инструментальных методов исследования, и данные о коррекции медикаментозной терапии ПУЗ (далее – карта наблюдения пациентов).
29. В КНП вводится информация о пациенте, данные объективного осмотра, результаты лабораторных и инструментальных методов исследования. Участковая медицинская сестра вносит актуализированную информацию КНП в регистр ПУЗ.
30. На основе данных регистра пациентов ПУЗ врачом ПМСП не реже 1 раза в квартал проводится разделение потоков пациентов на группы согласно их клинических и поведенческих особенностей (далее – сегментация), определяющих статус пациента согласно клиническим характеристикам:
1) оптимальная зона (зеленая зона) – при установлении показателей лабораторных исследований не выше верхней границы нормы;
2) субоптимальная (желтая зона) – при превышении показателей лабораторных исследований выше верхней границы нормы не более чем на 20%;

4) пациенттің қайтыс болуы.
23. Созылмалы аурулары бар адамдарға динамикалық байқау ауруларды басқару бағдарламасы (бұдан әрі – АББ) шеңберінде де жүргізіледі.
24. Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулары бар адамдар үш нозология: артериялық гипертензия, 2 типті қант диабеті, созылмалы жүрек функциясының жеткіліксіздігі бойынша АББ-ға қатысады.
25. АББ-ға қатысатын пациенттерді іріктеу өлшемшарттары мыналар болып табылады:
1) біріншілікті артериялық гипертензиясы бар пациенттер (асқынбаған);
2) 2 типті қант диабетімен ауыратын пациенттер (гликозилденген гемоглобин ≤ 7,0%);
3) эхокардиография деректері бойынша шығару фракциясы 40%-дан аз немесе шығару фракциясы 40%-дан жоғары және сол жақ қарыншаның диастологиялық дисфункциясы бар NYHA бойынша II-IV класындағы созылмалы жүрек функциясының жеткіліксіздігі бар пациенттер;
4) скринингтік зерттеу кезінде анықталған қауіп факторлары бар пациенттер (дене салмағының индексі 30-дан жоғары, темекі шегу, ішімдікке салыну, ауыр тұқымқуалаушылық, артериялық қысымы тіркелген жоғары деңгейі).
26. Бірнеше аурулары бар пациенттер осы Қағидаларға 25-тармақта белгіленген іріктеу өлшемшарттарына сәйкес келген жағдайда АББ қатыса алады.
27. МАЖ-ға деректерді енгізу арқылы пациентті АББ-ға тіркеуді учаскелік мейіргер жүргізеді.
28. МСАК дәрігері және / немесе учаскелік мейіргер әрбір қабылдау кезінде объективті қарап-тексеру нәтижелерін, жалпы практика дәрігерінің, терапевттің, бейінді мамандардың консультацияларының күні мен қорытындысын, зерттеудің зертханалық және аспаптық әдістерінің нәтижелерін және АББ дәрі-дәрмектік терапиясын түзету туралы деректерді көрсететін клиникалық хаттамаларға сәйкес пациенттің негізгі деректерінің бақылау парағын (бұдан әрі – пациенттерді бақылау картасы) толтырады.
29. ПБК-ға пациент туралы мәліметтер, объективті қарап-тексеру деректері, зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерінің нәтижелері енгізіледі. Учаскелік мейіргер пациенттің ПБК жаңартылған ақпаратты АББ регистріне енгізеді.
30. МСАК дәрігері АББ пациенттері тіркелімінің деректері негізінде пациенттердің ағындарын клиникалық сипаттамаларына сәйкес пациенттің мәртебесін айқындайтын олардың клиникалық және мінез-құлықтың ерекшеліктеріне сәйкес мынадай топтарға бөле отырып тіркеліміне (бұдан әрі –сегменттеу) тоқсанына кемінде 1 рет жүргізеді.
1) оңтайлы аймақ (жасыл аймақ) – зертханалық зерттеулердің көрсетілімдері норманың жоғарғы шегінен жоғары емес белгіленген жағдайда;
2) субоптимальді (сары аймақ) – зертханалық зерттеулер көрсетілімдері норманың жоғарғы шегінен 20 %-дан асатын жағдайда;

3) плохая (красная) зона - при превышении показателей клинико-лабораторных исследований выше верхней границы нормы более чем на 20%;"
31. Согласно сегментации, врач ПМСП определяет кратность динамического наблюдения, лабораторных и инструментальных исследований, осмотры профильных специалистов согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
32. Динамическое наблюдение осущестляется:
1) участковой медицинской сестрой при нахождении пациента в оптимальной зоне, путем запланированного обзвона, контроля и мониторинга самоменеджмента для поддержания нормальных показателей здоровья;
2) врачом ПМСП при нахождении пациента в субоптимальной зоне динамическое наблюдение осуществляется до улучшения состояния здоровья пациента, и достижения клинико-лабораторных показателей до нормального уровня;
3) врачом ПМСП совместно с профильным специалистом и другими членами МДГ при нахождении пациента в плохой зоне динамическое наблюдение проводится до улучшения состояния здоровья пациента, и достижения клинико-лабораторных показателей до нормального уровня.
33. При динамическом наблюдении лиц с хроническими заболеваниями в рамках ПУЗ врач ПМСП совместно с пациентом составляют индивидуальный план действий на короткий срок (не более 2-х недель), включающий объем физических нагрузок, режим питания, образ жизни, исключение вредных привычек.
34. Координатором ПУЗ в пределах участка организации ПМСП является врач ПМСП.
35. В рамках ПУЗ врач ПМСП, профильный специалист, медицинская сестра расширенной практики, участковая медицинская сестра, медицинская сестра профильного специалиста проводят запланированные приемы согласно пункту 16 настоящих Правил.
36. Медицинская сестра расширенной практики, медицинская сестра специализированная и участковая медицинская сестра в рамках ПУЗ согласно сегментации, осуществляет:
1) организацию запланированного приема пациентов, участвующих в ПУЗ;
2) обзвон и оповещение о дате и времени запланированного приема посредством телефонной связи, SMS-сообщения;
3) подготовку пациента к запланированному приему согласно приложениям 1, 2 и 3 настоящих Правил;
4) мониторинг прохождения назначенных лабораторно-диагностических услуг пациентом и выгрузку их результатов;
5) сбор информации о состоянии здоровья пациента, жалоб, анамнеза жизни и анамнеза заболевания;
6) осмотр пациента (измерение пульса, артериального давления, частоты дыхательных движений, роста, веса, окружности талии, осмотр кожных покровов и видимых слизистых, включая);
7) осмотр стоп с определением тактильной и болевой чувствительности у пациентов с СД;

3) нашар (қызыл) аймақ – клиникалық-зертханалық зерттеулердің көрсетілімдері норманың жоғарғы шегінен 20 %-дан асатын жағдайда;"
31. Сегментацияға сәйкес МСАК дәрігері осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес динамикалық байқаудың, зертханалық және аспаптық зерттеулердің, бейінді мамандарды қарап-тексерудің жиілігін айқындайды.
32. Динамикалық байқау:
1) учаскелік мейіргер пациент оңтайлы аймақта болған жағдайда, денсаулықтың қалыпты көрсеткіштерін сақтау үшін өзін-өзі басқаруды мониторингілеу және бақылау арқылы жоспарланған қоңырау шалу арқылы;
2) егер пациент оңтайлы емес аймақта болса, динамикалық байқауды МСАК дәрігері пациенттің денсаулық жай-күйі жақсарғанға дейін және клиникалық-зертханалық көрсетілімдер қалыпты деңгейге дейін жеткенше;
3) пациент нашар аймақта болған жағдайда динамикалық байқауды МСАК дәрігері бейінді маманмен және МПТ басқа мүшелерімен бірге пациенттің денсаулық жай-күйі жақсарғанға дейін және клиникалық-зертханалық көрсетілімдер қалыпты деңгейге дейін жеткенше жүргізіледі.
33. АББ шеңберінде созылмалы аурулары бар адамдарды динамикалық байқау кезінде МСАК дәрігері пациентпен бірлесіп қысқа мерзімге (2 аптадан аспайтын) физикалық жүктеме көлемі, тамақтану режимі, өмір салты, жаман әдеттерден бас тарту кіретін жеке іс-шаралар жоспарын жасайды.
34. МСАК ұйымы учаскесі шегінде АББ үйлестірушісі МСАК дәрігері болып табылады.
35. АББ шеңберінде МСАК дәрігері, бейінді маман, кеңейтілген практика мейіргері, учаскелік мейіргер және бейінді маман мейіргері осы Қағидаларға 16-тармаққа сәйкес жоспарлы қабылдауларды жүргізеді.
36. Сегменттеуге сәйкес АББ шеңберінде кеңейтілген практика мейіргері, бейінді және учаскелік мейіргер мыналарды жүзеге асырады:
1) АББ-ға қатысатын пациенттерді жоспарлы қабылдауды ұйымдастыру;
2) телефон немесе SMS арқылы қоңырау шалу және жоспарланған кездесудің күні мен уақыты туралы хабарлау;
3) пациентті осы қағидалардың 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес жоспарланған қабылдауға дайындау;
4) пациенттің тағайындалған зертханалық-диагностикалық қызметтерді орындауын бақылау және олардың нәтижелерін жүктеу;
5) пациенттің денсаулығының жай-күйі, шағымдары, өмірбаяндық анамнезі және ауру анамнезі туралы ақпаратты жинау;
6) пациентті қарап-тексеру (оның ішінде пульсті, артериялық қан қысымын, тыныс алу жиілігін, бойын, салмағын, бел шеңберін өлшеу, терісі мен көрінетін шырышты қабаттарын қарап-тексеру);
7) ҚД ауыратын пациенттердің тактильді және ауырсыну сезімталдығын анықтай отырып, аяқтарды қарап-тексеру;

8) проведение теста 6-минутной ходьбы у пациентов с хронической сердечной недостаточностью;
9) установление сестринского диагноза в соответствии с классификатором сестринских исследований;
10) выполнение сестринских вмешательств согласно установленному сестринскому диагнозу;
11) мотивационное консультирование;
12) поддержание обратной связи с пациентами;
13) заполнение результатов приема в регистр ПУЗ и МИС.
37. Врач ПМСП в рамках ПУЗ, согласно сегментации, осуществляет:
1) осмотр и опрос пациента;
2) оценку результатов диагностических исследований;
3) обучение пациента самоменеджменту;
4) постановку, коррекцию и оценку выполнения краткого индивидуального плана действий;
5) мотивационное консультирование;
6) проведение оценки эффективности проводимых мероприятий в составе МДГ.
38. Профильный специалист осуществляет корректировку индивидуального плана обследования и лечения.
39. В рамках ПУЗ социальный работник осуществляет:
1) оценку социального статуса пациента, включая его жилищные условия, финансовое положение, доступ к услугам здравоохранения;
2) поддержку пациентов по доступу к социальным и медицинским услугам, таким как программы по уходу за здоровьем на дому, социальная поддержка;
3) совместно с пациентом и членами МДГ разработку плана лечения и реабилитации;
4) организацию обзвона с приглашением на прием;
5) поддержку пациентов в самоменеджменте по управлению собственным состоянием здоровья, включая работу с родственниками.
40. В рамках ПУЗ психолог осуществляет:
1) оценку психологического состояния пациентов;
2) психологическую поддержку и консультирование пациентов, сталкивающихся с трудностями в связи с их заболеванием или лечением, в том числе для повышения приверженности пациентов к самоменеджменту;

8) созылмалы жүрек функциясының жеткіліксіздігі бар пациенттерде 6 минуттық жүру бойынша тест жүргізу;
9) мейіргерлік зерттеулердің сыныптауышына сәйкес мейіргерлік диагнозды белгілеу;
10) белгіленген мейіргерлік диагноз бойынша мейіргерлік араласуларды жүргізу;
11) мотивациялық консультация беру;
12) пациенттермен кері байланыс жүргізу;
13) АББ тіркеліміне және МАЖ-ға қабылдау нәтижелерін толтыру.
37. МСАК дәрігері АББ шеңберінде сегментацияға сәйкес:
1) пациентті қарап-тексеру және сауал жүргізу;
2) диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін бағалауды;
3) пациентті өзін-өзі басқаруға үйретуді;
4) қысқаша жеке іс-шаралар жоспарын құрастыру, түзету және орындалуын бағалауды;
5) мотивациялық консультация беруді;
6) МПТ құрамында өткізілетін іс-шаралардың тиімділігін бағалауды жүзеге асырады.
38. Бейінді маман жеке зерттеп-қарау және емдеу жоспарын түзетуді жүзеге асырады.
39. АББ шеңберінде әлеуметтік жұмыскер мыналарды жүзеге асырады:
1) пациенттің әлеуметтік мәртебесіне, оның ішінде оның өмір сүру жағдайын, қаржылық жағдайын, денсаулық сақтау қызметтерін қолжетімділігін бағалау;
2) пациенттерге үйде медициналық көмек көрсету бағдарламалары және әлеуметтік қолдау сияқты әлеуметтік және медициналық көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуде қолдау көрсету;
3) пациентпен және МПТ мүшелерімен бірлесіп емдеу және оңалту жоспарын жасау;
4) қоңырау шалу арқылы қабылдауға шақыру мен ұйымдастыру;
5) пациенттерге өз денсаулық жағдайын өзін-өзі басқару, оның ішінде туыстарымен жұмыс істеуге қолдау көрсету.
40. АББ шеңберінде психолог мыналарды жүзеге асырады:
1) пациенттердің психологиялық жай-күйіне бағалау;
2) ауруына немесе емделуге байланысты қиындықтарға тап болған пациенттерге психологиялық қолдау көрсету және консультация беру, оның ішінде пациенттердің өзін-өзі басқаруға деген ұмтылысын арттыру;

3) воспитание приверженности пациентов к участию в мероприятиях Школы здоровья;
4) сотрудничество со специалистами в рамках МДГ для разработки комплексного подхода к лечению и реабилитации пациентов.
41. Участие пациента в ПУЗ прекращается при развитии осложнений, не позволяющих управлять заболеваниями (достигать целевых значений согласно регистру ПУЗ) с использованием самоменеджмента, мотивационного консультирования, в том числе при отказе пациента.
Приложение 1
к Правилам оказания
медицинской помощи
лицам с хроническими заболеваниями,
периодичности и сроков наблюдения,
обязательного минимума
и кратности диагностических исследований
Перечень хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению в организациях первичной медико-санитарной помощи
Нозология код МКБ
Периодичность осмотров
Минимум лабораторно-диагностических исследований
Сроки наблюдения
осмотр СМР
осмотр врачом ПМСП
осмотр профильных специалистов
исследования
кратность
1
2
3
4
5
6
7
8
Инфекционные и паразитарные заболевания
1

3) пациенттердің Денсаулық мектебінің іс-шараларына қатысуға деген ұмтылысын қалыптастыру;
4) пациенттерді емдеуге және оңалтуға кешенді тәсілді әзірлеу үшін МПТ мамандармен бірлесіп жұмыс істеу.
41. Пациенттің АББ-ға қатысуы өзін-өзі басқаруды, мотивациялық консультацияны пайдалана отырып, оның ішінде пациенттің бас тартуы кезінде ауруларды басқаруға (АББ тіркеліміне сәйкес нысаналы мәндерге қол жеткізуге) мүмкіндік бермейтін асқынулар дамыған кезде тоқтатылады.
Созылмалы аурулары бар
адамдарға медициналық
көмек көрсетуді ұйымдастыру,
байқаудың мерзімділігі мен
мерзімдері, диагностикалық
зерттеулердің міндетті
минимумы мен еселігі
қағидаларына
1-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарында динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесі
Р/с №
Нозологиялық АХЖ коды
Тексеру мерзімділігі
Зертханалық және диагностикалық зерттеулер минимумы
Байқау мерзімі
ОМҚ
қарап-тексеру
МСАК дәрігерінің қарап-тексеруі
Бейінді мамандардың қарап-тексеруі
зерттеу
еселігі
1
2
3
4
5
6
7
8
Инфекциялық және паразиттік аурулар
1

Хронический вирусный гепатит В (B18, включая В18.0, B18.1. B18.2, B18.8), С и D, без цирроза печени
1 раз в год
1 раз в год
2 раза в год гастроэнтеролог и/или инфекционист
определение аланинаминотрансфераза (АЛаТ) в сыворотке крови
1 раз в год
пожизненно при хроническом вирусном гепатите B, С (стадия фиброза F2) и D; снятия с учета после элиминации вируса при хроническом вирусном гепатите С (стадия фиброза менее F1)
определение аспартатаминотрансфераза (АСаТ) в сыворотке крови
1 раз в год
определение общего билирубина по фракциям в сыворотке крови
1 раз в год
определение креатинина в сыворотке крови
1 раз в год
определение АФП в сыворотке крови
1 раз в год
Международное нормализованное отношение (МНО) в сыворотке крови
1 раз в год
При вирусном гепатите В: Полимеразно-цепная реакция на вирусный гепатит В (HBV-ДНК) количественны й
1 раз в год
При гепатите В - ИФА на HbsAg количественный
1 раз в год
При вирусном гепатите В: ИФА на гепатит D
1 раз в год
При вирусном гепатите D: ПЦР на гепатит D качественный
1 раз в год
При вирусном гепатите С: ПЦР на гепатит С качественный
ПЦР качественный: 1) перед ПВТ 2) после ПВТ; ПЦР количественный: 3) через 6 месяцев после ПВТ (решение вопроса о снятии с учҰта); При неудаче ПВТ мониторинг 1 раз в 12месяцев
При вирусном гепатите С, ПЦР на генотип
Перед проведением противовирусной терапии
УЗИ органов брюшной полости
1 раз в год
Непрямая эластография (Фиброскан) печени
1 раз в год
Болезни системы кровообращения
2
Артериальная гипертензия:
2.1. Эссенциальная (первичная) гипертензия, I10;
2.2. Гипертензивная болезнь сердца (гипертоническая болезнь с преимущественным поражением сердца), I11;
2.3. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением почек, I12;
2.4. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением сердца и почек, I13;
2.5. Вторичная гипертензия, I15
1 раз в 3 месяца - для пациентов со средним и низким риском, 1 раз в месяц - для пациентов с высоким и очень высоким риском, и для лиц с низкой приверженностью к лечению
1 раз в 6 месяцев - для пациентов со средним и низким риском, 1 раз в 3 месяца - для пациентов с высоким и очень высоким риском, и для лиц с низкой приверженностью к лечению
1 раз в год кардиолог
определение липопротеидов низкой плотности в сыворотке крови
1 раз в год
пожизненно
Определение креатинина в моче
1 раз в год
Определение микроальбумина в моче
1 раз в год
Электрокардиография в 12 отведениях с расшифровкой
1 раз в год
Суточное мониторирование артериального давления (24 часа)
1 раз в 2 года
Эхокардиография
1 раз в год
3
Ишемическая болезнь сердца:

Созылмалы вирусты гепатит В (В18, оның ішінде В18.0, В18.1. В18.2, В18.8), С және Д, бауыр циррозы жоқ
жылына 1 рет
жылына 1 рет
Ж ылына 2 рет гастроэнтеролог және/немесе инфекционист
қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (ALaT) анықтау
жылына 1 рет
созылмалы вирусты гепатит В, С (фиброз F2 сатысы) және D бар өмір бойы; созылмалы вирусты гепатит С (фиброз сатысы F1-ден төмен) үшін вирус жойылғаннан кейін тіркеуден шығару
қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазаны (ASaT) анықтау
жылына 1 рет
қан сарысуындағы фракциялар бойынша жалпы билирубинді анықтау
жылына 1 рет
қан сарысуындағы креатининді анықтау
жылына 1 рет
қан сарысуындағы АФП анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы халықаралық нормаланған қатынас (INR).
жылына 1 рет
В вирустық гепатиті үшін: В вирустық гепатитіне полимеразды тізбекті реакция (HBV-ДНҚ) сандық
жылына 1 рет
В гепатиті үшін – HbsAg үшін сандық ИФА
жылына 1 рет
Вирусты гепатит В үшін: гепатит D үшін ИФА
жылына 1 рет
D вирустық гепатиті үшін: D гепатиті үшін сапалы ПТР
жылына 1 рет
Вирусты гепатит С үшін: С гепатитіне сапалы ПТР
ПТР сапалық: 1) ПВТ алдында 2) ПВТ кейін ; ПТР сандық: 3) ПВТ кейін 6 айдан кейін (есептен шығару туралы мәселе шешімі) ПВТ сәтсіз болса, 1 рет бақылау
12 айда
Вирусты гепатит С үшін, генотип бойынша ПТР
Вирусқа қарсы терапия алдында
Ішперде ағзаларының УДЗ
жылына 1 рет
Бауырдың жанама эластографиясы (фиброскан).
жылына 1 рет
Қанайналым жүйесінің аурулары
2
Артериялық гипертензия:
орташа және төмен қаупі бар пациенттер үшін 3 айда 1 рет, жоғары және өте жоғары қаупі бар және емдеуге бейімділігі төмен адамдар үшін айына 1 рет.
орташа және төмен қаупі бар пациенттер үшін 6 айда 1 рет, жоғары және өте жоғары қаупі бар және емдеуге бейімділігі төмен адамдар үшін 3 айда 1 рет
Жылына бір рет кардиолог
қан сарысуындағы төмен тығыздықты липопротеидтерді анықтау
жылына 1 рет
өмір бойы
Зәрдегі креатининді анықтау
жылына 1 рет
Зәрдегі микроальбуминді анықтау
жылына 1 рет
2.1. Эссенциалды (бастапқы) гипертензия, I10;
Ашып жазумен 12 жалғамдағы электрокардиография
жылына 1 рет
2.2. Гипертониялық жүрек ауруы (ең алдымен жүрекке әсер ететін гипертония), I11;
Қан қысымын тәуліктік мониторингтеу (24 сағат)
2 жылда 1 рет
2.3. Бүйректің зақымдалуы басым болатын гипертониялық (гипертониялық) ауру, I12;
Эхокардиография
жылына 1 рет
2.4. Жүректің және бүйректің зақымдалуы басым болатын гипертониялық (гипертониялық) ауру, I13;
2.5. Екіншілік гипертензия, I15
3
Жүрек ишемиясы:
жылына 2 рет
жылына 2 рет
жылына бір рет кардиолог
Қан сарысуындағы төмен тығыздықты липопротеидтерді анықтау
6 айда бір рет
өмір бойы
Зәрдегі креатининді анықтау
жылына 1 рет
Зәрдегі микроальбуминді анықтау
жылына 1 рет

3.1. Нестабильная стенокардия, I20.0**;
3.2. Другие формы стенокардии, I20.8;
3.3. Хроническая ишемическая болезнь сердца, I25
2 раза в год
2 раза в год
1 раз в год кардиолог
Определение липопротеидов низкой плотности в сыворотке крови
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
Определение креатинина в моче
1 раз в год
Определение микроальбумина в моче
1 раз в год
Эхокардиография
1 раз в год
Холтеровское мониторирование электрокардиограммы (24 часа)
1 раз в 2 года
Тредмил тест
1 раз в 2 года
3.4. Сердечная недостаточность, I 50;
1 раз в 3 месяца
1 раз в 3 месяца
ежемесячно кардиолог
Международное нормализованное отношение (МНО) в сыворотке крови
1 раз в неделю до достижения целевого, в последующем 1 раз в месяц;
пожизненно
определение креатинина в сыворотке крови
первые 3 месяца - ежемесячно, в последующем 1 раз в 3 месяца;
Определение ЛПНП в сыворотке крови
первые 3 месяца - ежемесячно, в последующем 1 раз в 3 месяца;
Общий анализ крови 6 параметров с подсчетом тромбоцитов, длительность кровотечения, свертываемость крови
2 раза в год
Определение креатинина в моче
1 раз в год
Определение микроальбумина в моче
1 раз в год
Эхокардиография
первые 3 месяца - ежемесячно, в последующем 1 раз в 6 месяцев;
Электрокардиография в 12 отведениях с расшифровкой
2 раза в в год первый год, после 1 раз в год
Рентгенография органов грудной клетки
1 раз в год в первый год
3.5. Сердечная недостаточность, I 50 Состояние после имплантации механического устройства, Z 95.8
1 раз в 3 месяца
1 раз в 3 месяца
ежемесячно кардиолог
Международное нормализованное отношение (МНО) в сыворотке крови
1 раз в неделю до достижения целевого, в последующем 1 раз в месяц;
пожизненно
Биохимический анализ крови: определение креатинина в сыворотке крови
первые 3 месяца - ежемесячно, в последующем 1 раз в 3 месяца;
Определение ЛПНП в сыворотке крови
первые 3 месяца - ежемесячно, в последующем 1 раз в 3 месяца;
Общий анализ крови 6 параметров с подсчетом тромбоцитов, длительность кровотечения, свертываемость крови
2 раза в год
Эхокардиография
первые 3 месяца - ежемесячно, в последующем 1 раз в 6 месяцев;
Электрокардиография в 12 отведениях с расшифровкой
2 раза в в год первый год, после 1 раз в год
Рентгенография органов грудной клетки
1 раз в первый год, далее по решению МДГ
УЗДГ брахиоцефального ствола
Z95.8 - 1 раз в первый год, далее по решению МДГ
4
Экстракраниальные заболевания брахиоцефальных артерий:
4.1. Цереброваскулярные болезни, I65-I69***
4.2. Закупорка и стеноз прецеребральных артерий, не приводящие к инфаркту мозга, I65
4.3. Закупорка и стеноз церебральных артерий, не приводящие к инфаркту мозга, I66

3.1. Тұрақсыз стенокардия, I20.0**;
Эхокардиография
жылына 1 рет
3.2. стенокардияның басқа түрлері, I20.8;
Электрокардиограмманың холтерлік мониторингтеуі (24 сағат)
2 жылда 1 рет
3.3. Жүректің созылмалы ишемиялық ауруы, I25
Тредмил тест
2 жылда 1 рет
3.4. Жүрек функциясының жеткіліксіздігі, I 50;
3 айда 1 рет
3 айда 1 рет
ай сайын кардиолог
Қан сарысуындағы халықаралық нормаланған қатынас (ХНҚ).
Мақсатқа жеткенше аптасына бір рет, содан кейін айына бір рет;
Өмір бойы
қан сарысуындағы креатининді анықтау
алғашқы 3 айда - ай сайын, содан кейін 3 айда бір рет;
Қан сарысуындағы ТТЛП анықтау
алғашқы 3 айда - ай сайын, содан кейін 3 айда бір рет;
Тромбоциттер саны, қан кету ұзақтығы, қан ұюы бар жалпы қан талдауы 6 параметр;
жылына 2 рет
Зәрдегі креатининді анықтау
жылына 1 рет
Зәрдегі микроальбуминді анықтау
жылына 1 рет
Эхокардиография
алғашқы 3 айда - ай сайын, содан кейін 6 айда бір рет;
Ашып жазумен 12 жалғамдағы электрокардиография
Бірінші жылы жылына 2 рет, жылына 1 рет
Кеуде қуысы ағзаларының рентгенографиясы
Бірінші жылы жылына бір рет
3.5. Жүрек фунциясының жеткіліксіздігі, I 50 Механикалық құрылғыны имплантациялаудан кейінгі жай-күйі, Z 95.8
3 айда 1 рет
3 айда 1 рет
ай сайын кардиолог
Қан сарысуындағы халықаралық нормаланған қатынас (ХНҚ)
Мақсатқа жеткенше аптасына бір рет, содан кейін айына бір рет;
пожизненно
Биохимиялық қан талдауы: қан сарысуындағы креатининді анықтау
алғашқы 3 айда - ай сайын, содан кейін 3 айда бір рет;
Қан сарысуындағы ТТЛП анықтау
алғашқы 3 айда - ай сайын, содан кейін 3 айда бір рет;
Тромбоциттер саны, қан кету ұзақтығы, қан ұюы бар жалпы қан талдауы 6 параметр;
жылына 2 рет
Эхокардиография
алғашқы 3 айда - ай сайын, содан кейін 6 айда бір рет;
Ашып жазумен 12 жалғамдағы электрокардиография
Бірінші жылы жылына 2 рет, жылына 1 рет
Кеуде қуысы мүшелерінің рентгені
Жылына 1 рет, содан кейін МПТ шешімі бойынша
Брахиоцефалиялық магистральдың ДГУБ
Z95.8 - бірінші жылы 1 рет, одан кейін МДҰ шешімі бойынша
4
Брахиоцефалиялық артериялардың экстракраниальды аурулары:
-
жылына 2 рет
жылына бір рет ангиохирург, невролог
Брахиоцефалиялық магистральдың ультрадыбыстық доплерографиясы
жылына 2 рет
Өмір бойы
4.1. Цереброваскулярлық аурулар, I65-I69***
4.2. Церебральды инфарктқа әкелмейтін прецебральды артериялардың бітелуі және стенозы, I65
4.3. Церебральды инфарктқа әкелмейтін ми артерияларының бітелуі және стенозы, I66

4.4. Другие цереброваскулярные болезни, I67
4.5. Поражения сосудов мозга при болезнях, классифицированных в других рубриках, I68
4.6. Последствия цереброваскулярных болезней, I69
4.7. Эмболия и тромбоз артерии верхних конечностей, I74.2
4.8. Аорит при болезнях, классифицированных в других рубриках, I79.1
-
2 раз в год
1 раза в год ангиохирург, невролог
ультразвуковая доплерография брахиоцефального ствола
2 раза в год
пожизненно
4.9. Субарахноидальное кровоизлияние, I 60 Внутримозговое кровоизлияние, I 61 Другое нетравматическое внутричерепное кровоизлияние, I 62 Ишемический инсульт, I 63 Инсульт, неуточненный как кровоизлияние или инфаркт, I 64
-
2 раза в год
1 раза в год нейрохирург, невролог
Общий анализ крови 6 параметров
2 раза в год
пожизненно
Международное нормализованное отношение (МНО)
2 раза в год
Биохимические анализы крови: определение липопротеидов низкой плотности в сыворотке крови
1 раз в год
5
Поражения клапанов сердца:
5.1. Хронические ревматические болезни сердца, I05-I09
Ревматические болезни митрального клапана, I05
Ревматические болезни аортального клапана, I06
Ревматические болезни трехстворчатого клапана, I07
Поражения нескольких клапанов, I08
Другие ревматические болезни сердца, I09
5.2. Неревматические поражения клапанов сердца, I34-I39
Неревматическое поражение митрального клапана, I34
Неревматическое поражения аортального клапана, I35
Неревматические поражения трехстворчатого клапана, I36
Поражение клапана легочной артерии, I37
Эндокардит, клапан не уточнен, I38
Эндокардит и поражения клапанов сердца при болезнях, классифицированных в других рубриках, I39
2 раза в год
1 раз в год
1 раз в год кардиолог
Электрокардиография в 12 отведениях с расшифровкой
1 раз в год
пожизненно
6
Аритмии I47, Фибрилляция и трепетания предсердий, I48
2 раза в год
2 раза в год
1 раз в год кардиолог
Электрокардиография в 12 отведениях с расшифровкой
1 раз в год
пожизненно
УЗДГ брахиоцефального ствола
1 раз в год
Холтеровское мониторирование электрокардиограммы (24 часа)
1 раз в в год
Заболевания крови и кроветворных органов
7
Наследственный дефицит фактора VIII (D66);
Наследственный дефицит фактора IX, (D67)
Болезнь Виллебранда (D68.0)
Наследственный дефицит других факторов свертывания (D68.2)
2 раза в год
1 раз в год
1 раз в год гематолог
Общий анализ крови 34 параметра
1 раз в год
пожизненно
Болезни органов дыхания
8
Хронические заболевания нижних дыхательных путей:
8.1. Другая хроническая обструктивная легочная болезнь, J44
1 раз в 6 месяцев (тип А, В, легкой, средней степени), 1 раз в 3 месяца (тип С, D, тяжелой и крайне тяжелой степени)
1 раз в год (тип А, В, легкой, средней степени); 1 раз в 6 месяцев (тип С, D, тяжелой и крайне тяжелой степени)
Пульмонолог 1 раз в год (тип А, В, легкой, средней степени); 1 раз в 6 месяцев (тип С, D, тяжелой и крайне тяжелой степени)
Спирография
1 раз в год
пожизненно
Пульсоксиметрия
При каждом приеме

4.4. Басқа цереброваскулярлық аурулар, I67
4.5. Басқа жерде жіктелген ауруларда ми тамырларының зақымдануы, I68
4.6. Цереброваскулярлық аурулардың салдары, I69
4.7. Жоғарғы аяқ-қол артериясының эмболиясы және тромбозы, I74.2
4.8. Басқа жерде жіктелген аурулардағы аорит, I79.1
4.9. Субарахноидальды қан кету, I 60 миішілік қан құйылу, I 61 Басқа травматикалық емес бассүйекішілік қан құйылу, I 62 Ишемиялық инсульт, I 63 Қан құйылу немесе инфаркт ретінде анықталмаған инсульт, I 64
-
жылына 2 рет
жылына 1 рет нейрохирург, невролог
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 2 рет
Өмір бойы
Қан сарысуындағы халықаралық нормаланған қатынас (ХНҚ)
жылына 2 рет
Биохимиялық қан талдауы: қан сарысуындағы төмен тығыздықты липопротеидтерді анықтау
жылына 1 рет
5
Жүрек қақпақшаларының зақымдануы:
жылына 2 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
Ашып жазуымен 12 жалғамдағы электрокардиография
жылына 1 рет
Өмір бойы
5.1. Созылмалы ревматикалық жүрек ауруы, I05-I09
Митральды қақпақшаның ревматикалық аурулары, I05
Қолқа қақпашасының ревматикалық аурулары, I06
Үш жармалы қақпақшаның ревматикалық аурулары, I07
Көптеген қақпақшалардың зақымдануы, I08
Басқа ревматикалық жүрек аурулары, I09
5.2. Жүрек қақпақшасының ревматикалық емес зақымдануы, I34-I39
Митральды қақпақшаның ревматикалық емес ауруы, I34
Қолқа қақпақшасының ревматикалық емес зақымдануы, I35
Үш жармалы қақпақшаның ревматикалық емес зақымдануы, I36
Өкпе қақпақшасы ауруы, I37
Эндокардит, қақпақша анықталмаған, I38
Эндокардит және басқа айдарларда жіктелген аурулар кезіндегіжүрек қақпақшаларының зақымдануы, I39
6
Аритмиялар I47, Жүрекшелердің фибрилляциясы және лүпілдеуі, I48
жылына 2 рет
жылына 2 рет
жылына 1 рет кардиолог
Ашып жазумен 12 жалғамдағы электрокардиография
жылына 1 рет
Өмір бойы
Брахиоцефалиялық діңнің УДДГ
жылына 1 рет
Электрокардиограмманы холтерлік бақылау (24 сағат)
жылына 1 рет
Қан және қан түзуші ағзаларының аурулары
7
Тұқым қуалайтын VIII факторының тапшылығы (D66);
жылына 2 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет гематолог
Жалпы қан талдауы 34 параметр
жылына 1 рет
Өмір бойы
Тұқым қуалайтын IX факторының тапшылығы, (D67)
Виллебранд ауруы (D68.0)
Басқа ұю факторларының тұқым қуалайтын тапшылығы (D68.2)
Тыныс алу ағзаларының аурулары
Төменгі тыныс жолдарының созылмалы аурулары:
8.1. Басқа созылмалы обструктивті өкпе аурулары, J44
6 айда бір рет (А, В түрі, жеңіл, орташа), 3 айда бір рет (C, D түрі, ауыр және өте ауыр)
Жылына 1 рет (А, В түрі, жеңіл, орташа); 6 айда бір рет (C, D түрі, ауыр және өте ауыр)
Пульмонолог жылына бір рет (А, В түрі, жеңіл, орташа); 6 айда бір рет (C, D түрі, ауыр және өте ауыр)
Спирография
жылына 1 рет
Өмір бойы
Пульсоксиметрия
Әр қабылдауда

8.2. Астма, J45
1 раз в год (легкой степени), 1 раз в 6 месяцев (средней степени), 1 раз в 3 месяца (тяжелой степени)
1 раз в год (легкой степени), 1 раз в 6 месяцев (средней и тяжелой степени)
1 раз в год пульмонолог
Спирография
2 раза в год
пожизненно
Болезни органов пищеварения
9
Заболевания верхних отделов желудочно-кишечного тракта:
снятие с учета при отсутствии клинико-инструментальных признаков заболевания в течение 3-х лет
9.1. Гастроэзофагеальный рефлюкс с эзофагитом, K21.0
4 раза в год
1 раз в год
1 раз в год гастроэнтеролог
эзофагогастродуоденоскопия
1 раз в год
9.2. Язва желудка и двенадцатиперстной кишки, K25-К27
1 раз в год
гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
1 раз в год
Язва желудка, К25
2 раза в год
Язва двенадцатиперстной кишки, К26
2 раза в год
Пептическая язва неуточненной локализации, К27
1 раз в год
9.3. Хронический атрофический гастрит, K29.4
1 раз в год
9.4. Полипы (полипоз) желудка, K31.7
9.5. Другие болезни пищевода, K22
1 раз в год
10
Неинфекционный энтерит и колит:
10.1. Болезнь Крона (регионарный энтерит), К50
10.2. Язвенный колит, К51
10.3. Другие неинфекционные гастроэнтериты и колиты, K52
2 раза в год
1 раз в год
1 раз в год гастроэнтеролог
эзофагогастродуоденоскопия с гистологическим исследованием 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
1 раз в год
пожизненно
колоноскопия с гистологическим исследованием 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
1 раз в год
11
Цирроз печени, К70- К76
Токсическое поражение печени, К71
Печоночная недостаточность, не классифицированная в других рубриках, К72
Хронический гепатит, не классифицированный в других рубриках, К73
Фиброз и цирроз печени, К74
Другие воспалительные болезни печени, К75
Другие болезни печени, К76
1 раз в 3 месяцев
1 раз в год
1 раз в год гастроэнтеролог или инфекционист
общий анализ крови 34 параметра с тромбоцитами
Класс А по Чайлд-Пью.цирроза печени – 1раз в 6 месяцев Класс В и С по Чайлд-Пью 1раз в 3 месяца
пожизненно
определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ)в сыворотке крови
Определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ) в сыворотке крови
Определение билирубина в сыворотке крови
Определение креатинина в сыворотке крови
Определение альбумина в сыворотке крови
Определение натрия в сыворотке крови
Определение калия в сыворотке крови
Определение альфафетопротеина (АФП) в сыворотке крови
1 раз в год
Международное нормализованное отношение (МНО) в сыворотке крови
1 раз в год
Анализ крови на ГГТП
1 раз в 6 месяцев при ПБХ, билиарном циррозе
УЗИ органов брюшной полости
1 раз в год
Эзофагогастродуоденоскопия (при отсутствии противопоказаний)
1 раз в год
Непрямая пульсовая эластометрия печени
1 раз в год
При циррозе печени с неуточнҰнными образованиями, диспластическими узлами: Компьютерная томография брюшной полости с контрастированием
1 раз в год
УЗИ печени
1 раз в год
Болезни костно-мышечной системы и соединительной ткани
12
Артропатии, дорсопатии:

8.2. Демікпе, J45
жылына 1 рет (жеңіл), 6 айда 1 рет (орташа), 3 айда 1 рет (ауыр)
жылына бір рет (жеңіл), 6 айда бір рет (орташа және ауыр)
жылына 1 рет пульмонолог
Спирография
жылына 2 рет
Өмір бойы
Асқорыту аурулары
9
Жоғарғы асқазан-ішек жолдарының аурулары:
3 жыл ішінде аурудың клиникалық-аспаптық белгілері болмаған жағдайда есептен шығару
9.1. Эзофагитпен гастроэзофагеальды рефлюкс, K21.0
жылына 4 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет гастроэнтеролог
эзофагогастродуоденоскопия
жылына 1 рет
9.2. Асқазанның және ұлтабардың ойықжарасы, K25-К27
жылына 1 рет
3-күрделілік санатындағы операциялық биопсиялық материалдың 1 блок препаратын гистологиялық зерттеу
жылына 1 рет
Асқазан ойықжарасы, К25
жылына 2 рет
Ұлтабардың ойықжарасы, К26
жылына 2 рет
Орналсқан жері анықталмаған пептикалық ойықжарасы, К27
жылына 1 рет
9.3. Созылмалы атрофиялық гастрит, K29.4
жылына 1 рет
9.4. Асқазан полиптері (полипозы).K31.7
9.5. Өңештің басқа аурулары, K22
жылына 1 рет
10
Инфекциялық емес энтерит және колит:
жылына 2 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет гастроэнтеролог
3-күрделілік санатындағы операциялық биопсиялық материалының 1 блок препаратын гистологиялық зерттеумен эзофагогастродуоденоскопия
жылына 1 рет
Өмір бойы
10.1. Крон ауруы (аймақтық энтерит), К50
3-күрделілік санатындағы операциялық биопсиялық материалының 1 блоктық препаратын гистологиялық зерттеумен колоноскопия
жылына 1 рет
10.2. Ойықжаралы колит, К51
10.3. Басқа инфекциялық емес гастроэнтерит және колит, K52
11
Бауыр циррозы, К70- К76
3 айда бір рет
жылына 1 рет
жылына бір рет гастроэнтеролог немесе инфекциялық аурулар маманы
жалпы қан талдауы тромбоциттермен 34 параметр
Чайлд-Пью бойынша А класы.бауыр циррозы – 6 айда бір рет.Чайлд-Пью бойынша В және С класы 3 айда бір рет.
Өмір бойы
Бауырдың токсикалық зақымдануы, К71
қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (ALaT) анықтау
Басқа айдарларда жіктелмеген бауыр жеткіліксіздігі, К72
Қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазаны (ASaT) анықтау
Басқа айдарларда жіктелмеген созылмалы гепатит, К73
Қан сарысуындағы билирубинді анықтау
Қан сарысуындағы креатининді анықтау
Қан сарысуындағы альбуминді анықтау
Қан сарысуындағы натрийді анықтау
Қан сарысуындағы калийді анықтау
Қан сарысуындағы альфа-фетопротеинді (АФП) анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы халықаралық нормаланған қатынас (ХНҚ).
жылына 1 рет
ГГТП үшін қан сынағы
6 айда бір рет ПБХ, билиарлы цирроз
Ішперде ағзаларының УДЗ
жылына 1 рет
Эзофагогастродуоденоскопия (қарсы көрсетілімдер болмаған жағдайда)
жылына 1 рет
Фиброзы және бауыр циррозы, К74
Бауырдың жанама импульстік эластометриясы
жылына 1 рет
Бауырдың басқа қабыну аурулары, К75
Анықталмаған түзілімдері, диспластикалық түйіндері бар бауыр циррозы үшін: Контрасты бар ішперденің компьютерлік томографиясы.
жылына 1 рет
Бауырдың басқа аурулары, К76
Бауырдың УДЗ
Тірек-қимыл аппаратының және дәнекер тінінің аурулары
12
Артропатия, дорсопатия:
жылына 2 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет ревматолог, офтальмолог
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
Өмір бойы

12.1. Реактивные артропатии (M02)
12.2. Ревматоидный артрит, М 05; М 06
12.3. Псориатические артропатии, М 07.3
12.4. Анкилозирующий спондилит, М45
12.5. Юношеский (ювенильный) артрит, М08
2 раза в год
1 раз в год
1 раз в год ревматолог, офтальмолог
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
пожизненно
Определение "C" реактивного белка (СРБ) в сыворотке крови
1 раз в год
Определение креатинина в сыворотке крови
1 раз в год
13
Системные поражения соединительной ткани:
13.1. Узелковый полиартериит, М30
13.2. Другие некротизирующие васкулопатии, М 31
13.3. Системная красная волчанка, М32-М32.9
13.4. Дерматополимиозит, M33-М33.9
13.5. Системный склероз (системная склеродермия), М.34-М34.9
13.6. Другие системные поражения соединительной ткани. М35
2 раза в год
2 раза в год
2 раза в год ревматолог
Определение креатинина в сыворотке крови
1 раз в год
пожизненно
общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
Исследование мочи общеклиническое (Общий анализ мочи)
1 раз в год
определение "C" реактивного белка (СРБ) полуколичественно/ качественно в сыворотке крови
1 раз в год
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
14
Сахарный диабет 1 тип у детей Е 10
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Биохимические анализы крови: определение гликированного гемоглобина в сыворотке крови
2 раз в год
пожизненно
определение креатинина крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ) в сыворотке крови
2 раз в год
определение ЛПНП в сыворотке крови
2 раз в год
Определение креатинина в моче
1 раз в год
Определение микроальбумина в моче
1 раз в год
Офтальмоскопия
1 раз в год
Сахарный диабет 1 тип у взрослых Е 10
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Биохимические анализы крови: определение гликированного гемоглобина в сыворотке крови
2 раз в год
пожизненно
определение креатинина крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ) в сыворотке крови
2 раз в год
определение ЛПНП в сыворотке крови
2 раз в год
Определение креатинина в моче
1 раз в год
Определение микроальбумина в моче
1 раз в год
Офтальмоскопия
1 раз в год
Сахарный диабет Е11-Е11.9
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Биохимические анализы крови: определение гликированного гемоглобина в крови, креатинин крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ), ЛПНП в сыворотке крови
1 раз в год
пожизненно
Определение креатинина в моче
1 раз в год
Определение микроальбумина в моче
1 раз в год
Офтальмоскопия
1 раз в год
15
Болезни щитовидной железы:
15.1. Диффузный токсический зоб.
Тиреотоксикоз,
Е05-Е05.9

12.1. Реактивті артропатия (M02)
Қан сарысуындағы "С" реактивті ақуызды (СРА) анықтау
жылына 1 рет
12.2. Ревматоидты артрит, М 05; М 06
Қан сарысуындағы креатининді анықтау
жылына 1 рет
12.3. Псориатикалық артропатия, М 07.3
12.4. Анкилозды спондилит, М45
12.5. Жасөспірімдік (ювеналды) артрит, М08
13
Дәнекер тіннің жүйелі зақымдануы:
жылына 2 рет
жылына 2 рет
жылына 2 рет ревматолог
Қан сарысуындағы креатининді анықтау
жылына 1 рет
Өмір бойы
13.1.
Түйінді полиартерит, М30
жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
13.2. Басқа некротикалық васкулопатиялар, М 31
Жалпы клиникалық зәр талдауы (жалпы зәр талдауы)
жылына 1 рет
13.3. Жүйелі қызыл жегі, М32-М32.9
қан сарысуындағы жартылай сандық/сапалық "С" реактивті ақуызды (СРА) анықтау
жылына 1 рет
13.4. Дерматополимиозит, M33-М33.9
13.5. Жүйелік склероз (жүйелі склеродерма), М.34-М34.9
13.6. Дәнекер тіннің басқа жүйелі зақымданулары. М35
Эндокриндік жүйенің аурулары, тамақтану және зат алмасу бұзылулары
14
Балалардағы 1 типті қант диабеті Е 10
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Биохимиялық қан талдауы: қан сарысуындағы гликирленген гемоглобинді анықтау
жылына 2 рет
Өмір бойы
қан сарысуындағы шумақтық фильтрация жылдамдығын (ШФЖ) есептеу арқылы қан креатининін анықтау
жылына 2 рет
қан сарысуындағы ТТЛП деңгейін анықтау
жылына 2 рет
Зәрдегі креатининді анықтау
жылына 1 рет
Зәрдегі микроальбуминді анықтау
жылына 1 рет
Офтальмоскопия
жылына 1 рет
Ересектердегі 1 типті қант диабеті Е 10
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Биохимиялық қан талдауы: қан сарысуындағы гликирленген гемоглобинді анықтау
жылына 2 рет
Өмір бойы
қан сарысуындағы шумақтық фильтрация жылдамдығын (ШФЖ) есептеу арқылы қан креатининін анықтау
жылына 2 рет
қан сарысуындағы ТТЛП деңгейін анықтау
жылына 2 рет
Зәрдегі креатининді анықтау
жылына 1 рет
Зәрдегі микроальбуминді анықтау
жылына 1 рет
Офтальмоскопия
жылына 1 рет
Қант диабеті Е11-Е11.9
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Биохимиялық қан талдауы: қандағы гликирленген гемоглобинді, қандағы креатининді шумақтық фильтрация жылдамдығын (ШФЖ) есептеу арқылы анықтау, қан сарысуындағы ТТЛП деңгейін анықтау
жылына 1 рет
Өмір бойы
Зәрдегі креатининді анықтау
жылына 1 рет
Зәрдегі микроальбуминді анықтау
жылына 1 рет
Офтальмоскопия
жылына 1 рет
15
Қалқанша безінің аурулары:
Өмір бойы
15.1. Диффузды токсикалық зоб. Тиреотоксикоз,
Е05-Е05.9
жылына 2 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
ИФТ әдісімен қан сарысуындағы қалқанша безді ынталандыратын гормонды (ТТГ) анықтау
жылына 1 рет
қан сарысуындағы бос трийодтиронинді (Т3) ИФТ әдісімен анықтау
жылына 1 рет

15.2. Гипотиреоз, Е02
2 раза в год
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Определение тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке крови ИФА-методом
1 раз в год
пожизненно
определение свободного трииодтиронина (T3) в сыворотке крови ИФА-методом
1 раз в год
определение свободного тироксина (T4) в сыворотке крови ИФА-методом
1 раз в год
Болезни нервной системы
16
Эпилепсия, G 40(кроме G40.4)
1 раз в год
1 раз в год невролог
Электроэнцефалография
1 раз в год
пожизненно
161
Другие виды генерализованной эпилепсии и эпилептических синдромов (G40.4)
1 раз в год
2 раза в год невролог
Общий анализ крови 34 параметра
2 раза в год
пожизненно
Электроэнцефалография
1 раз в год
17
Детский церебральный паралич, G 80
4 раза в год
2 раза в год
1 раз в год невролог
шкала GMFCS- определение двигательной способности у детей с ДЦП
2 раза в год
пожизненно
индекс активности повседневной жизни Бартела
2 раза в год
Болезни мочеполовой системы
18
Гломерулярные болезни:
18.1. Хронический нефритический синдром, N03
18.2. Нефротический синдром, N04
2 раза в год
2 раза в год
1 раз в год нефролог
определение креатинина с определением СКФ в сыворотке крови
1 раз в год
пожизненно
определение креатинина с определением СКФ, общего белка в сыворотке крови
2 раз в год
определение общего белка в сыворотке крови
2 раз в год
Определение креатинина в моче
2 раза в год
Определение микроальбумина в моче
2 раза в год
Хроническая почечная недостаточность (N18),
Терминальная стадия поражения почек (N18.0),
Другие проявления хронической почечной недостаточности (N18.8)
2 раза в год
1 раз в год
2 раза в год нефролог
Общий анализ крови 6 параметров
2 раза в год
пожизненно
Исследование мочи общеклиническое (ОАМ)
2 раза в год
Биохимический анализ крови: определение креатинина в сыворотке крови с определением СКФ
2 раза в год
19
Хронический интерстициальный нефрит, N11
4 раза в год
2 раза в год
1 раз в год нефролог
Исследование мочи общеклиническое (общий анализ мочи)
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
20
Гиперплазия предстательной железы, N40
2 раза в год
1 раз в год
Определение общего простат-специфического антигена (ПСА) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
21
Доброкачественная дисплазия молочной железы, N60
2 раза в год
1 раз в год
Маммография (4 снимка),
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
Ультразвуковое исследование молочных желез
1 раз в год
22
Невоспалительные болезни женских половых органов:
22.1. Эндометриоз, N80
22.2. Полип женских половых органов, N84
22.3. Железистая гиперплазия эндометрия, N85.0
22.4. Аденоматозная гиперплазия эндометрия, N85.1

15.2. Гипотиреоз, Е02
қан сарысуындағы бос тироксинді (Т4) ИФТ әдісімен анықтау
жылына 1 рет
Нерв жүйесінің аурулары
16
Эпилепсия, G 40(басқаG40.4)
жылына 1 рет
жылына 1 рет невролог
Электроэнцефалография
жылына 1 рет
Өмір бойы
16.1
Жалпыланған эпилепсия және эпилепсиялық синдромның басқа түрлері (G40.4)
жылына 1 рет
жылына 2 рет невролог
Жалпы қан талдауы 34 параметр
жылына 2 рет
Өмір бойы
Электроэнцефалография
жылына 1 рет
17
Балалардағы церебральды сал ауруы, G 80
жылына 4 рет
жылына 2 рет
жылына 1 рет невролог
GMFCS шкаласы – БЦС бар балалардың қимыл қозғалыс мүмкіндіктерін анықтау
жылына 2 рет
Өмір бойы
Бартелдің күнделікті өмір сүру индексінің белсенділігі
жылына 2 рет
Несеп-жыныс жүйесінің аурулары
18
Гломерулярлық аурулар:
Өмір бойы
18.1. Созылмалы нефриттік синдром, N03
жылына 2 рет
жылына 2 рет
жылына 1 рет нефролог
қан сарысуындағы шумақтық фильтрация жылдамдығын (ШФЖ) есептеу арқылы қан креатининін анықтау
жылына 1 рет
18.2. Нефротикалық синдром, N04
қан сарысуындағы ШФЖ жалпы ақуызды анықтау арқылы креатининді анықтау
жылына 2 рет
қан сарысуындағы жалпы ақуызды анықтау
жылына 2 рет
Зәрдегі креатининді анықтау
жылына 2 рет
Зәрдегі микроальбуминді анықтау
жылына 2 рет
Созылмалы бүйрек функциясының жеткіліксіздігі (N18), Бүйрек функциясының жеткіліксіздігінің соңғы сатысы (N18.0)
жылына 2 рет
жылына 1 рет
жылына 2 рет нефролог
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 2 рет
Өмір бойы
Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігінің басқа көріністері (N18.8)
Жалпы клиникалық зәрді зерттеу (ЖКЗЗ)
жылына 2 рет
Биохимиялық қан сынағы: қан сарысуындағы креатининді ШФЖ анықтаумен анықтау
жылына 2 рет
19
Созылмалы интерстициальды нефрит, N11
жылына 4 рет
жылына 2 рет
жылына 1 рет нефролог
Жалпы клиникалық зәрді зерттеу (ЖКЗЗ)
жылына 1 рет
3 жыл бойы қайталанбаған
20
Қуықасты безінің гиперплазиясы, N40
жылына 2 рет
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы жалпы простата-спецификалық антигенді (ПСА) иммунохимилюминесценция әдісімен анықтау
жылына 1 рет
3 жыл бойы қайталанбаған
21
Сүт безінің қатерсіз дисплазиясы, N60
жылына 2 рет
жылына 1 рет
Маммография (4 сурет),
жылына 1 рет
3 жыл бойы қайталанбаған
Сүт бездерінің ультрадыбыстық зерттеуі
жылына 1 рет
22
Әйел жыныс мүшелерінің қабынбаған аурулары:
Емдеуден кейін 1 жыл
22.1. Эндометриоз, N80
жылына 2 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет гинеколог
онкоцитологияға жағынды алу
жылына 1 рет
22.2. Әйел жыныс мүшелерінің полипі, N84
Гинекологиялық УДЗ (трансвагинальды/транабдоминальды)
жылына 1 рет
22.3. Эндометридің безді гиперплазиясы, N85.0
22.4. Эндометридің аденоматоздық гиперплазиясы, N85.1

22.5. Эрозия и эктропион шейки матки, N86
22.6. Лейкоплакия шейки матки, N88.0
2 раза в год
1 раз в год
1 раз в год гинеколог
забор мазка на онкоцитологию
1 раз в год
через 1 год после лечения
УЗИ гинекологическое (трансвагинальное/трансабдоминально)
1 раз в год
Доброкачественное новообразование яичника, D27
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год гинеколог
ультразвуковое исследование малого таза
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
Отдельные состояния, возникающие в перинатальном периоде
23
Бронхолегочная дисплазия, возникшая в перинатальном периоде, Р27.1
1 раз в месяц до 1-го года, далее 1 раз в 6 месяцев
при легкой степени тяжести 1 раз в 6 месяцев до 1 года, далее по необходимости при среднетяжелой и тяжелой степени тяжести с раз в 3 месяца до 1-го года, далее до 3-х лет 1 раз в 6 месяцев далее 1 раз в год
1 раз в год детский пульмонолог
компьютерная томография органов грудной клетки и средостения
1 раз в год в течении 3х лет
3 года, по показаниям может увеличиваться
эхокардиография
1 раз в год в течении 3х лет
Врожденные аномалии (пороки развития), деформации и хромосомные нарушения (дети)
24
Врожденные пороки сердца в послеоперационном периоде:
24.1. Врожденные аномалии (пороки развития) сердечных камер и соединений, Q20
24.2. Врожденные аномалии (пороки развития) сердечной перегородки, Q21
24.3. Врожденные аномалии (пороки развития) легочного и трехстворчатого клапанов, Q22
24.4. Врожденные аномалии (пороки развития) аортального и митрального клапанов, Q23
24.5. Другие врожденные аномалии (пороки развития) сердца, Q24
24.6. Врожденные аномалии (пороки развития) крупных артерий, Q25
1 раз в месяц
1 раз в 3 месяца
1 раз в 3 месяца детский кардиолог в первый год наблюдения, далее по показаниям
эхокардиография
1 раз в 3 месяца в 1-й год наблюдения, далее 1 раз в 6 месяцев
2 года, но при сохранении легочной гипертензии, резидуального шунта и недостаточности клапанов -пожизненно
1 раз в 3 месяца в 1-й год наблюдения, далее 1 раз в 6 месяцев
25
Врожденные пороки развития:
25.1. Врожденные пороки пищевода, Q39
25.2. Врожденная диафрагмальная грыжа, Q79
25.3. Аноректальные пороки развития, Q42
в течение 1-х 6 месяцев 1 раз в месяц. Затем до года 1 раз в 3 месяца. Со 2-го года жизни 1раз в 6 месяцев
1 раз в 3 месяца в течение 1-го года жизни; далее со 2-го года жизни - 1 раз в 6 месяцев
1 раз в год детский хирург
электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях)
1 раз в год
наблюдение до 3-х лет жизни
25.1. эзофагогастродуоденоскопия при Q39
1 раз в год
25.2. рентгенография органов грудной клетки при Q79
1 раз в год

22.5. Жатыр мойнының эрозиясы және эктропиясы, N86
22.6. Жатыр мойнының лейкоплакиясы, N88.0
Аналық бездің қатерсіз ісігі, D27
6 айда бір рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет гинеколог
кіші жамбас ағзаларының ультрадыбыстық зерттеуі
жылына 1 рет
3 жыл бойы қайталанбаған
Перинаталды кезеңде туындайтын белгілі бір жағдайлар
23
Бронх өкпенің перинаталдық кезеңде пайда болған дисплазиясы, Р27.1
1 жылға дейін айына бір рет, содан кейін 6 айда бір рет
жеңіл дәрежеде, 6 айда 1 рет, 1 жылға дейін, содан кейін, қажет болған жағдайда, орташа және ауыр дәрежеде, 3 айда 1 рет, 1 жылға дейін, содан кейін 3 жылға дейін, 6 айда бір рет, содан кейін жылына 1 рет
жылына бір рет балалар пульмонологы
кеуде қуысының және ортастинаның компьютерлік томографиясы
Жылына бір рет 3 жыл
3 жыл, көрсеткіштерге сәйкес ұлғаюы мүмкін
эхокардиография
Жылына бір рет 3 жыл
Туа біткен ауытқулар (даму кемістігі), деформациялар және хромосомалық бұзылулар (балалар)
24
Операциядан кейінгі кезеңде туа біткен жүрек кемістігі:
Айына 1 рет
3 айда 1 рет
Бақылаудың бірінші жылында балалар кардиологы 3 айда 1 рет, содан кейін көрсетілгендей
Бақылаудың 1 жылы 3 айда 1 рет, содан кейін 6 айда 1 рет
2 жыл, бірақ өкпе гипертензиясы, қалдық шунт және клапан жеткіліксіздігі сақталса - өмір бойы
24.1. Жүрек камералары мен қосылыстарының туа біткен ауытқулары (даму кемістігі), Q20
эхокардиография
24.2. Жүрек пердесінің туа біткен ауытқулары (ақаулары), Q21
24.3. Өкпе және үш жармалы қақпақшалардың туа біткен ауытқулары (даму кемістігі), Q22
24.4. Қолқа және қос жармалы қақпақшалардың туа біткен ауытқулары (даму кемістігі), Q23
24.5. Жүректің басқа да туа біткен ауытқулар
(даму кемістігі), Q24
24.6. Ірі артериялардың туа біткен ауытқулар (даму кемістігі), Q25
Бақылаудың 1 жылы 3 айда 1 рет, содан кейін 6 айда 1 рет
25
Туа біткен кемістіктер:
1-6 айға, айына 1 рет. Содан кейін бір жылға дейін, 3 айда бір рет. Өмірдің 2-ші жылынан бастап 6 айда бір рет
өмірінің 1-ші жылында 3 айда 1 рет; өмірдің 2-ші жылынан бастап - 6 айда бір рет
жылына бір рет балалар хирургы
электрокардиографиялық зерттеу (12 жетекші)
жылына 1 рет
өмірдің 3 жылға дейін бақылау
25.1. Өңештің туа біткен кемістіктері, Q39
25.1. Q39 үшін эзофагогастродуоденоскопия
25.2. Туа біткен диафрагмалық жарық, Q79
жылына 1 рет
25.3. Аноректальды ақаулар, Q42
25.2. Q79 бар кеуде қуысының рентгенографиясы
жылына 1 рет

25.3. диагностическое калибровочное бужирование неоануса при Q42 (по показаниям)
по показаниям
Компьютерная томография органов малого таза с контрастированием
по показаниям
Приложение 2
к Правилам оказания
медицинской помощи
лицам с хроническими заболеваниями,
периодичности и сроков наблюдения,
обязательного минимума
и кратности диагностических исследований
Перечень хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению на уровне консультативно-диагностической помощи
№ п/п
Наименование заболеваний
Периодичность осмотров
Минимум лабораторных и диагностических исследований
Сроки наблюдения
осмотр СМР
осмотр врачом ПМСП
осмотр профильных специалистов
исследования
кратность
1
Туберкулез (А15 - А19)
1 раз в год
1 раз в год
осмотр фтизиатром 1 раз в 6 месяцев
Рентгенография обзорная органов грудной клетки (1 проекция)
1 раз в 6 месяцев
2 года
2
Болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ) (B20-B24)
1 раз в год
1 раз в год
осмотр инфекционистом 1 раз в 6 месяцев
УЗИ гепатобилиопанкреатической области, рентгенография органов грудной клетки
1 раз в год
пожизненно
3
Злокачественные и доброкачественные новообразования (С00-97; D00-09; D37-48, кроме С81-96)
1 раз в год
1 раз в год
1-2 годы - 1 раз в 3 месяца, 3-5-й год - 1 раз в 6 месяцев, в последующем 1 раз в год онколог
Общий анализ крови 34 параметра
1 раз в год
пожизненно
Исследование мочи общеклиническое (ОАМ)
1 раз в год
определение глюкозы сыворотке крови
1 раз в год
определение биллирубина прямого в сыворотке крови
1 раз в год
определение биллирубина общего в сыворотке крови
1 раз в год
определение аланинаминотрансферазы в сыворотке крови
1 раз в год
определение аспартатаминотрансферазы в сыворотке крови
1 раз в год
УЗИ органов брюшной полости
1 раз в год
Рентгенография органов грудной клетки
1 раз в год
4
Злокачественные новообразования лимфоидной, кроветворной и родственных тканей (С81-96)
1 раз в год
1 раз в год
1-2 годы - 1 раз в 3 месяца, 3-5-й год - 1 раз в 6 месяцев, в последующем 1 раз в год онколог
Общий анализ крови 34 параметра
2 раза в год
пожизненно
5
Миелодиспластические синдромы (D46)
1 раз в год
1 раз в год
1-2 годы - 1 раз в 3 месяца, 3-5-й год - 1 раз в 6 месяцев, в последующем 1 раз в год онколог, гематолог
Общий анализ крови 34 параметра
2 раза в год
пожизненно
Хроническая миелопролиферативная болезнь (D47.1)
6
Гемолитические анемии (D 56; D 56.0-D 56.2; D 56.4; D 57; D 57.0-D 57.2)
1 раз в год
1 раза в год гематолог
Общий анализ крови 34 параметра
2 раза в год
пожизненно
Исследование мочи общеклиническое (Общий анализ мочи)
2 раза в год
Определение прямого билирубина в сыворотке крови
1 раз в год
1 раз в год онколог
Определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ) в сыворотке крови
1 раз в год
Определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ) в сыворотке крови
1 раз в год
7

25.3. Q42 кезінде неоанустың диагностикалық калибрлеу бугиенасы (көрсеткіштерге сәйкес)
көрсеткіштері бойынша
Контрастылы жамбас мүшелерінің компьютерлік томографиясы
көрсеткіштері бойынша
Созылмалы аурулары бар
адамдарға медициналық
көмек көрсетуді ұйымдастыру,
байқаудың мерзімділігі мен
мерзімдері, диагностикалық
зерттеулердің міндетті
минимумы мен еселігі
қағидаларына
2-қосымша
Консультациялық-диагностикалық көмек деңгейінде динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесі
Р/с №
Аурулардың атауы
Қарап-тексеру мерзімділігі
Зертханалық және диагностикалық зерттеулер минимумы
Байқау кезеңі
ОМҚ қарау-тексеруі
МСАК дәрігерінің қарап-тексеруі
Бейінді мамандардың қарап-тексеруі
зерттеу
еселігі
1
Туберкулез (А15 - А19)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
фтизиатрдың қарап-тексеруі 6 айда бір рет
Кеуде қуысы ағзаларының рентгенографиясы (1 проекция)
6 айда бір рет
2 года
2
Адамның иммун тапшылығы вирусы (АИТВ) тудыратын ауру (B20-B24)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
6 айда бір рет инфекционисттің қарап-тексеруі
Гепатобилиопанкреатикалық аймақтың УДЗ, кеуде қуысының рентгенографиясы
жылына 1 рет
Өмір бойы
3
Қатерлі және қатерсіз ісіктер (C00-97; D00-09; D37-48, C81-96 қоспағанда)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
1-2 жыл - 3 айда 1 рет, 3-5 жылда - 6 айда 1 рет, кейін жылына 1 рет онкологпен
Жалпы қан талдауы 34 параметр
жылына 1 рет
Өмір бойы
Жалпы клиникалық зәрді зерттеу (ЖКЗЗ)
жылына 1 рет
қан сарысуындағы глюкозаны анықтау
жылына 1 рет
қан сарысуындағы тікелей билирубинді анықтау
жылына 1 рет
қан сарысуындағы жалпы билирубинді анықтау
жылына 1 рет
қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны анықтау
жылына 1 рет
қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазаны анықтау
жылына 1 рет
Ішперде ағзаларының УДЗ
жылына 1 рет
Кеуде қуысы ағзаларының рентгені
жылына 1 рет
4
Лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері (С81-96)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
1-2 жыл - 3 айда 1 рет, 3-5 жылда - 6 айда 1 рет, кейін жылына 1 рет онкологпен
Жалпы қан талдауы 34 параметр
жылына 2 рет
Өмір бойы
5
Миелодиспластикалық синдромдар (D46)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
1-2 жаста - 3 айда 1 рет, 3-5 жылда - 6 айда 1 рет, кейін жылына бір рет онколог, гематолог
Жалпы қан талдауы 34 параметр
жылына 2 рет
Өмір бойы
Созылмалы миелопролифератциялық ауру (D47.1)
6
Гемолитикалық анемия (D 56; D 56.0-D 56.2; D 56.4; D 57; D 57.0-D 57.2)
жылына 1 рет
жылына 1 рет гематолог
Жалпы қан талдауы 34 параметр
жылына 2 рет
Өмір бойы
Жалпы клиникалық зәр талдауы (жалпы зәр талдауы)
жылына 2 рет
Қан сарысуындағы тікелей билирубинді анықтау
жылына 1 рет
Жылына бір рет онколог
Қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (ALaT) анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазаны (ASaT) анықтау
жылына 1 рет
7

Пароксизмальная ночная гемоглобинурия (Маркиафавы-Микели) (D 59.5)
1 раз в год
2 раза в год гематолог
Общий анализ крови 34 параметра
2 раза в год
пожизненно
1 раз в год онколог
Определение прямого билирубина в сыворотке крови
2 раза в год
Определение осмотической резистентности эритроцитов крови
1 раз в 2 года
Электрофорез белковых фракций в сыворотке крови и других биологических жидкостях на анализаторе
1 раз в 2 года
Определение уровня ферментов глюкозо-6 фосфатдегидрогеназы, пируваткиназы
1 раз в 2 года
Постановка пробы Кумбса
1 раз в 2 года
УЗИ гепатобилиопанкреатической области (печень, желчный пузырь, поджелудочная железа, селезенка)
1 раз в 2 года
8
Апластическая анемия неуточненная (D 61.9)
2 раза в год
2 раза в год гематолог
Общий анализ крови 34 параметра
2 раза в год
пожизненно
9
Идиопатическая тромбоцитопеническая пурпура (D 69.3)
1 раз в год
2 раза в год гематолог
Общий анализ крови 34 параметра
2 раза в год
пожизненно
Определение времени кровотечения
2 раза в год
Определение времени свертывания крови
2 раза в год
10
Гистиоцитоз из клеток Лангерганса, не классифицированный в других рубриках (D 76.0)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Общий анализ крови; Биохимический анализ крови;
Каждые 3-6 месяцев
пожизненно
Рентгенологическое исследования очагов поражения в костях
Каждые 3 месяца
Комьютерная томография легких
Каждые 6 месяцев
УЗИ брюшной полости
Каждые 6 месяцев
11
Иммунодефициты (D80-D84)
1 раз в год
2 раза в год гематолог
Общий анализ крови 34 параметра
2 раза в год
пожизненно
12
Сахарный диабет (E10-E14)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Биохимические анализы крови: определение гликированного гемоглобина в сыворотке крови
2 раз в год
пожизненно
определение креатинина крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ) в сыворотке крови
2 раз в год
определение ЛПНП в сыворотке крови
2 раз в год
Определение креатинина в моче
1 раз в год
Определение микроальбумина в моче
1 раз в год
Офтальмоскопия
1 раз в год
13
Другие состояния гиперфункции гипофиза (Е22.8)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Определение пролактина
1 раз в год
наблюдение в течение 2 лет при стабилизации клинических показателей
1 раз в год гинеколог
УЗИ органов малого таза
1 раз в год
14
Гипопитуитаризм (E23.0)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Определение адренокортикотропного гормона (АКТГ) в сыворотке крови ИФА-методом
1 раз в год
пожизненно
15
Недостаточность других витаминов группы В (Е 53.1)
1 раз в год
Общий анализ крови, общий анализ мочи
2 раза в год
16
Классическая фенилкетонурия (Е 70.0)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Общий анализ крови 6 параметров
2 раза в год
пожизненно
Исследование мочи общеклиническое (Исследование мочи общеклиническое (Общий анализ мочи))
1 раз в год
Определение натрия (Na) в сыворотке крови
1 раз в год
Определение калия (K) в сыворотке крови
1 раз в год
17

Түнгі ұстамалы гемоглобинурия (Марчиафаваның Микельдің) (D 59.5)
жылына 1 рет
жылына 2 рет гематолог
Жалпы қан талдауы 34 параметр
жылына 2 рет
Өмір бойы
Жылына 1 рет онколог
Қан сарысуындағы тікелей билирубинді анықтау
жылына 2 рет
Эритроциттердің осмостық төзімділігін анықтау
2 жылда 1 рет
Қан сарысуындағы және басқа да биологиялық сұйықтықтардағы ақуыз фракцияларының анализаторда электрофорезі
2 жылда 1 рет
Глюкоза-6 фосфатдегидрогеназа, пируваткиназа ферменттерінің деңгейін анықтау.
2 жылда 1 рет
Кумбс сынағы
2 жылда 1 рет
Гепатобилиопанкреатикалық аймақтың УДЗ (бауыр, өт қабы, ұйқы безі, көкбауыр)
2 жылда 1 рет
8
Анықталмаған аплазиялық анемия, (D 61.9)
жылына 2 рет
Жылына 2 Жылына 1 рет рет гематолог
Жалпы қан талдауы 34 параметр
жылына 2 рет
Өмір бойы
9
Идиопатиялық тромбоцитопениялық пурпура (D 69.3)
Жылына 1 рет
Жылына 2 рет гематолог
Жалпы қан талдауы 34 параметр
жылына 2 рет
Өмір бойы
Қан кету уақытын анықтау
жылына 2 рет
Қанның ұю уақытын анықтау
жылына 2 рет
10
Басқа айдарларда жіктелмеген лангерганс жасушаларынан болған гистиоцитоз, (D 76.0)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Жалпы қан талдауы; Қанның химиясы;
Әр 3-6 ай сайын
Өмір бойы
Сүйектердегі зақымдануларды рентгендік зерттеу
Әр 3 ай сайын
Өкпенің компьютерлік томографиясы
Әр 6 ай сайын
Іштің ультрадыбыстық зерттеуі
Әр 6 ай сайын
11
Иммундық тапшылықтар (D80-D84)
жылына 1 рет
жылына 2 рет гематолог
Жалпы қан талдауы 34 параметр
жылына 2 рет
Өмір бойы
12
Қант диабеті (E10-E14)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Биохимиялық қан талдауы: қан сарысуындағы гликирленген гемоглобинді анықтау
жылына 2 рет
Өмір бойы
қан сарысуындағы шумақтық фильтрация жылдамдығын (ГФР) есептеу арқылы қан креатининін анықтау
жылына 2 рет
қан сарысуындағы ТТЛП деңгейін анықтау
жылына 2 рет
Зәрдегі креатининді анықтау
жылына 1 рет
Зәрдегі микроальбуминді анықтау
жылына 1 рет
Офтальмоскопия
жылына 1 рет
13
Гипофиз гиперфункциясының басқа жағдайлары (Е22.8)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Пролактинді анықтау
жылына 1 рет
клиникалық көрсеткіштерді тұрақтандырумен 2 жыл бойы бақылау
жылына 1 рет гинеколог
Кіші жамбас ағзаларының УДЗ
жылына 1 рет
14
Гипопитуитаризм (E23.0)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
ИФА әдісімен қан сарысуындағы адренокортикотропты гормонды (АКТГ) анықтау
жылына 1 рет
Өмір бойы
15
В тобының басқа дәрумендерінің тапшылығы (Е 53.1)
жылына 1 рет
Толық қан талдауы, толық зәр талдауы
жылына 2 рет
16
Классикалық фенилкетонурия (Е 70.0)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 2 рет
Өмір бойы
Жалпы клиникалық зәрді зерттеу (Жалпы клиникалық зәрді зерттеу (Жалпы зәр талдауы))
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы натрийді (Na) анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы калийді (К) анықтау
жылына 1 рет
17

Болезни накопления гликогена (E 74.0)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
пожизненно
Определение глюкозы в сыворотке крови
1 раз в год
18
Другие сфинголипидозы (E 75.2)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
пожизненно
Исследование мочи общеклиническое (Общий анализ мочи)
1 раз в год
Определение общего холестерина в сыворотке крови
1 раз в год
Определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ) в сыворотке крови
1 раз в год
Определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ) в сыворотке крови
1 раз в год
19
Мукополисахаридоз (E 76.0-E 76.2)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Определение креатинина в сыворотке крови
1 раз в год
пожизненно
Определение общего белка в сыворотке крови
1 раз в год
20
Порфирии (E 80.2)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
пожизненно
Определение глюкозы в сыворотке крови
1 раз в год
21
Нарушения обмена меди (E 83.0)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Биохимический анализ крови: определение калия в сыворотке крови
1 раз в год
пожизненно
Определение натрия в сыворотке крови
Определение хлоридов в сыворотке крови
Определение креатинина в сыворотке крови
Определение общего белка в сыворотке крови
Определение мочевины в сыворотке крови
Исследование мочи общеклиническое (Общий анализ мочи)
2 раза в год
22
Кистозный фиброз с другими проявлениями (Е 84.8)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Биохимический анализ крови: определение общего белка в сыворотке крови
1 раз в год
пожизненно
Определение общего билирубина в сыворотке крови
Определение прямого билирубина в сыворотке крови
Определение АлТ в сыворотке крови
Определение АсТ в сыворотке крови
Определение глюкозы в сыворотке крови
Исследование мочи общеклиническое (Общий анализ мочи)
23
Наследственный семейный амилоидоз без невропатии (E 85.0)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
пожизненно
Определение общего белка в сыворотке крови
1 раз в год
Определение креатинина в сыворотке крови
1 раз в год
Определение мочевины в сыворотке крови
1 раз в год
УЗИ почек
1 раз в год
24
Нарушения обмена белков плазмы (Е 88.0)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
пожизненно
Определение прямого билирубина в сыворотке крови
1 раз в год
Определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ) в сыворотке крови
1 раз в год
Определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ) в сыворотке крови
1 раз в год
25
Психические расстройства и расстройства поведения (F00-F99)
1 раз в год
осмотр психиатр в соответствии со Стандартом оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья
осмотр психиатр в соответствии со Стандартом оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья
осмотр психиатр в соответствии со Стандартом оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья
через 2 года после стойкой компенсации
26

Гликоген жиналу аурулары (E 74.0)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
Өмір бойы
Қан сарысуындағы глюкозаны анықтау
жылына 1 рет
18
Баска сфинголипидоздар (E 75.2)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
Өмір бойы
Жалпы клиникалық зәр талдауы (жалпы зәр талдауы)
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы жалпы холестеринді анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (ALaT) анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазаны (ASaT) анықтау
жылына 1 рет
19
Мукополисахаридоз (E 76.0-E 76.2)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Қан сарысуындағы креатининді анықтау
жылына 1 рет
Өмір бойы
Қан сарысуындағы жалпы ақуызды анықтау
жылына 1 рет
20
Порфириялар (E 80.2)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
Өмір бойы
Қан сарысуындағы глюкозаны анықтау
жылына 1 рет
21
Мыс алмасуының бұзылуы (E 83.0)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Биохимиялық қан талдауы: қан сарысуындағы калийді анықтау
жылына 1 рет
Өмір бойы
Қан сарысуындағы натрийді анықтау
Қан сарысуындағы хлоридтерді анықтау
Қан сарысуындағы креатининді анықтау
Қан сарысуындағы жалпы ақуызды анықтау
Қан сарысуындағы несепнәр мөлшерін анықтау
Жалпы клиникалық зәр талдауы (жалпы зәр талдауы)
жылына 2 рет
22
Басқа көріністермен муковисцидоз (Е 84.8)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Биохимиялық қан талдауы: қан сарысуындағы жалпы ақуызды анықтау
жылына 1 рет
Өмір бойы
Қан сарысуындағы жалпы билирубинді анықтау
Қан сарысуындағы тікелей билирубинді анықтау
Қан сарысуындағы АЛТ анықтау
Қан сарысуындағы АСТ анықтау
Қан сарысуындағы глюкозаны анықтау
Жалпы клиникалық зәр талдауы (жалпы зәр талдауы)
23
Нейропатиясыз тұқым қуалайтын отбасылық амилоидоз (E 85.0)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
Өмір бойы
Қан сарысуындағы жалпы ақуызды анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы креатининді анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы несепнәр мөлшерін анықтау
жылына 1 рет
Бүйрек УДЗ
жылына 1 рет
24
Плазма ақуыздары алмасуының бұзылуы (Е 88.0)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
Өмір бойы
Қан сарысуындағы тікелей билирубинді анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (ALaT) анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазаны (ASaT) анықтау
жылына 1 рет
25
Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары (F00-F99)
жылына 1 рет
Психикалық денсаулық саласындағы медициналық-әлеуметтік көмек көрсету стандартына сәйкес психиатрдың қарап-тексеруі
Психикалық денсаулық саласындағы медициналық-әлеуметтік көмек көрсету стандартына сәйкес психиатрдың қарап-тексеруі
Психикалық денсаулық саласындағы медициналық-әлеуметтік көмек көрсету стандартына сәйкес психиатрдың қарап-тексеруі
Тұрақты өтемақыдан кейін 2 жыл
26

Болезнь двигательного неврона (G 12.2)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
пожизненно
Исследование мочи общеклиническое (Общий анализ мочи)
1 раз в год
Электронейромиография
1 раз в год
27
Дегенеративные болезни нервной системы (G30-G32)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
пожизненно
Исследование мочи общеклиническое (Общий анализ мочи)
28
Демиелинизирующие болезни центральной нервной системы (G35-G37)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
МРТ головного мозга
по показаниям (1 раз в 2 года)
пожизненно
29
Другие виды генерализованной эпилепсии и эпилептических синдромов (G 40.4)
1 раз в месяц
1 раз в год невропатолог;
Электроэнцефалография
1 раз в год
клиническая и нейрофизиологическая ремиссия в течении 5 лет.
Социальная адаптация
30
Энцефалопатия неуточненная (G 93.4)
1 раз в месяц
1 раз в год невропатолог;
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях)
по показаниям (1 раз в 2 года)
клиническая и нейрофизиологическая ремиссия в течении 5 лет.
УЗИ почек
социальная адаптация
31
Острая ревматическая лихорадка (I00-I02)
2 раза в год
1 раз в год педиатр, 1 раз в год кардиолог
Общий анализ крови 34 параметра
2 раза в год
пожизненно
Исследование мочи общеклиническое (Общий анализ мочи)
1 раз в год
Антистрептолизин "О"
2 раза в год
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях)
2 раза в год
32
Первичная легочная гипертензия (I 27.0)
2 раза в год
1 раз в год кардиолог, пульмонолог
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях)
1 раз в год
пожизненно
Эхокардиография
1 раз в год
Определение креатинина в сыворотке крови
1 раз в год
Определение мочевины в сыворотке крови
1 раз в год
Биохимический анализ крови:определение АлТ в сыворотке крови
2 раза в год
Определение АсТ в сыворотке крови
2 раза в год
Определение прямого биллирубина в сыворотке крови
2 раза в год
Определение общего биллирубина в сыворотке крови
2 раза в год
Коагулограмма: определение протромбинового времени (ПВ) с последующим расчетом протромбинового индекса (ПТИ) и международного нормализованного отношения (МНО) в плазме крови (ПВ-ПТИ-МНО)
1 раз в год
33
Другие интерстициальные легочные болезни (J 84; J 84.0; J 84.1; J 84.8; J 84.9)
2 раза в год
1 раз в год пульмонолог
Общий анализ крови 34 параметра
1 раз в год
пожизненно
Исследование мочи общеклиническое (Общий анализ мочи)
Спирометрия
Рентгенография органов грудной клетки
34
Буллезные нарушения (L 10; L 13.0)
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
пожизненно
35
Незавершенный остеогенез (Q 78.0)
4 раза в год
4 раза в год детский травматолог в первый год наблюдения, далее по показаниям
Определение кальция (Ca) в сыворотке крови
1 раз в год
восстановление функционального объема движений в суставе
Определение фосфора (P) в сыворотке крови
1 раз в год
Рентгенография пораженного сегмента
1 раз в год
36
Врожденный ихтиоз (Q 80)
4 раза в год
4 раза в год детский дерматолог в первый год наблюдения, далее по показаниям
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
пожизненно
Исследование мочи общеклиническое (Общий анализ мочи)
1 раз в год
37
Буллезный эпидермолиз (Q 81)
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
пожизненно
Исследование мочи общеклиническое (Общий анализ мочи)
Приложение 3
к Правилам оказания
медицинской помощи лицам
с хроническими заболеваниями,
периодичности и сроков наблюдения,
обязательного минимума
и кратности диагностических исследований
Перечень хронических заболеваний, подлежащих наблюдению профильными специалистами рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС
№ п/п
Наименование группы заболеваний
Периодичность осмотров
Минимум лабораторных и диагностических исследований
Сроки наблюдения
осмотр СМР
осмотр врачом ПМСП
осмотр профильных специалистов
исследования
кратность
Последствия, перенесенных инфекционных и паразитарных заболеваний
1
Последствия перенесенного полиомиелита (B91)
1 раз в год
Электронейромиография
1 раз в год
пожизненно
2
Состояние после операции по поводу эхинококоза (В67)
2 раза в год
1 раз в год хирург
УЗИ органов брюшной полости
1 раз в год
пожизненно
УЗИ плевры и плевральной полости
Рентгенография органов грудной клетки (2 проекции)
3
Последствия перенесенного туберкулеза (В90)
1 раз в год
Рентгенография органов грудной клетки (2 проекции)
2 раза в год
пожизненно
Заболевания крови и кроветворных органов
4
Железодефицитная анемия (D50)
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гематолог
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
до нормализации показателей
5
Другие наследственные гемолитические анемии (D58)
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гематолог
Общий анализ крови 34 параметра
1 раз в год
пожизненно
1 раз в год - онколог
Определение прямого билирубина в сыворотке крови
1 раз в год
Определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ) в сыворотке крови
1 раз в год
Определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ) в сыворотке крови
1 раз в год
6

Қозғалтқыш нейронның ауруы (G 12.2)
жылына 1 рет
жылына 1 рет невропатолог
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
Өмір бойы
Жалпы клиникалық зәр талдауы (жалпы зәр талдауы)
жылына 1 рет
Электронейромиография
жылына 1 рет
27
Нерв жүйесінің дегенеративті аурулары (G30-G32)
жылына 1 рет
жылына 1 рет невропатолог
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
Өмір бойы
Жалпы клиникалық зәр талдауы (жалпы зәр талдауы)
28
Орталық нерв жүйесінің демиелинизациялық аурулары (G35-G37)
жылына 1 рет
жылына 1 рет невропатолог
Мидың МРТ
көрсеткіштері бойынша (2 жылда 1 рет)
Өмір бойы
29
Жалпыланған эпилепсияның және эпилепсиялық синдромның басқа түрлері (G 40.4)
Айына 1 рет
жылына 1 рет невропатолог;
Электроэнцефалография
жылына 1 рет
клиникалық және нейрофизиологиялық ремиссия 5 жыл
Әлеуметтік бейімделу
30
Анықталмаған энцефалопатия, (G 93.4)
Айына 1 рет
жылына 1 рет невропатолог;
Электрокардиографиялық зерттеу (12 жетекші)
көрсеткіштері бойынша (2 жылда 1 рет)
клиникалық және нейрофизиологиялық ремиссия 5 жыл.
Бүйректі УДЗ
әлеуметтік бейімделу
31
Жедел ревматикалық қызба (I00-I02)
жылына 2 рет
Жылына бір рет педиатр, жылына бір рет кардиолог
Жалпы қан талдауы 34 параметр
жылына 2 рет
Өмір бойы
Жалпы клиникалық зәр талдауы
жылына 1 рет
Антистрептолизин "О"
жылына 2 рет
Электрокардиографиялық зерттеу (12 жетекші)
жылына 2 рет
32
Біріншілік өкпе гипертензиясы (I 27.0)
жылына 2 рет
жылына 2 рет кардиолог, пульмонолог
Электрокардиографиялық зерттеу (12 жетекші)
жылына 1 рет
Өмір бойы
Эхокардиография
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы креатининді анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы несепнәр мөлшерін анықтау
жылына 1 рет
Биохимиялық қан талдауы: қан сарысуындағы АЛТ анықтау
жылына 2 рет
Қан сарысуындағы АСТ анықтау
жылына 2 рет
Қан сарысуындағы тікелей билирубинді анықтау
жылына 2 рет
Қан сарысуындағы жалпы билирубинді анықтау
жылына 2 рет
Коагулограмма: қан плазмасындағы протромбиндік индексті (ПТИ) және халықаралық нормаланған қатынасты (ХНҚ) кейіннен есептеу арқылы протромбин уақытын (ПУ) анықтау (ПУ-ПТИ-ХНҚ)
жылына 1 рет
33
Өкпенің басқа интерстициальды аурулары (J 84; J 84.0; J 84.1; J 84.8; J 84.9)
жылына 2 рет
жылына 1 рет пульмонолог
Жалпы қан талдауы 34 параметр
жылына 1 рет
Өмір бойы
Жалпы клиникалық зәр талдауы (жалпы зәр талдауы)
Спирометрия
Кеуде қуысы мүшелерінің рентгені
34
Буллезді бұзылыстар (L 10; L 13.0)
жылына 1 рет
жылына 1 рет дерматолог
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
Өмір бойы
35
Толық емес остеогенез (Q 78.0)
жылына 4 рет
Бала травматологы жылына 4 рет бақылаудың бірінші жылында, содан кейін көрсетілгендей
Қан сарысуындағы кальцийді (Са) анықтау
жылына 1 рет
буындағы функционалдық қозғалыс ауқымын қалпына келтіру
Қан сарысуындағы фосфорды (Р) анықтау
жылына 1 рет
Зақымдалған сегменттің рентгені
жылына 1 рет
36
Туа біткен ихтиоз (Q 80)
жылына 4 рет
Бала дерматологы жылына 4 рет бақылаудың бірінші жылында, содан кейін көрсетілгендей
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
Өмір бойы
Жалпы клиникалық зәр талдауы (жалпы зәр талдауы)
жылына 1 рет
37
Буллоза эпидермолизі (Q 81)
жылына 1 рет
жылына 1 рет дерматолог
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
Өмір бойы
Жалпы клиникалық зәр талдауы (жалпы зәр талдауы)
Созылмалы аурулары бар
адамдарға медициналық
көмек көрсетуді ұйымдастыру,
байқаудың мерзімділігі мен
мерзімдері, диагностикалық
зерттеулердің міндетті
минимумы мен еселігі
қағидаларына
3-қосымша
ТМКК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде бейінді мамандардың байқауына жататын созылмалы аурулардың тізбесі
Р/с №
Ауру тобының атауы
Қарап-тексеру мерзімділігі
Зертханалық және диагностикалық зерттеулердің миниумы
Байқау кезеңі
ОМҚ қарап-тексеруі
МСАК дәрігерінің қарап-тексеруі
Бейінді мамандардың қарап-тексеруі
зерттеу
еселігі
Бастан өткерген инфекциялық және паразиттік аурулардың салдары
1
Бастан өткерген полиомиелиттің салдары (B91)
жылына 1 рет
Электронейромиография
жылына 1 рет
Өмір бойы
2
Эхинококкозға операциядан кейінгі жай-күйі (В67)
жылына 2 рет
жылына 1 рет хирург
Құрсақ қуысы ағзаларының УДЗ
жылына 1 рет
Өмір бойы
Плевра мен плевра қуысының УДЗ
Кеуде қуысы ағзаларының рентгенографиясы (2 проекция)
3
Туберкулездің салдары (В90)
Туберкулез салдары
Кеуде қуысы ағзаларының рентгенографиясы (2 проекция)
жылына 2 рет
Өмір бойы
Қан және қан түзуші органдардың аурулары
4
Темір тапшылықты анемия (D50)
6 айда 1 рет
жылына 1 рет гематолог
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
көрсеткіштер қалыпқа келгенше
5
Тұқым қуалайтын басқа гемолиздік анемиялар (D58)
6 айда бір рет
жылына бір рет гематолог
Жалпы қан талдауы 34 параметр
жылына 1 рет
Өмір бойы
жылына 1 рет - онколог
Қан сарысуындағы тікелей билирубинді анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (ALaT) анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазаны (ASaT) анықтау
жылына 1 рет
6

Приобретенная гемолитическая анемия (D59, за исключением D59.5)
1 раз в 6 месяцев
2 раза в год гематолог
Общий анализ крови 34 параметра
2 раза в год
пожизненно
1 раз в год - онколог
Определение прямого билирубина в сыворотке крови
2 раза в год
Определение осмотической резистентности эритроцитов крови
1 раз в 2 года
Электрофорез белковых фракций в сыворотке крови и других биологических жидкостях на анализаторе
1 раз в 2 года
Определение уровня ферментов глюкозо-6 фосфатдегидрогеназы, пируваткиназы
1 раз в 2 года
Постановка пробы Кумбса
1 раз в 2 года
УЗИ гепатобилиопанкреатической области (печень, желчный пузырь, поджелудочная железа, селезенка)
1 раз в 2 года
7
Приобретенная чистая красноклеточная аплазия (эритробластопения) (D60), другие апластические анемии (D61, за исключением D 61.9),Острая постгеморрагическая анемия (D62), Анемия при новообразованиях (D63)
1 раз в 6 месяцев
2 раза в год гематолог 1 раз в год онколог
Общий анализ крови 34 параметра
2 раза в год
пожизненно
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
8
Другие формы гипотиреоза (E03), Другие формы нетоксического зоба (Узловой и смешанный эутиреоидный зоб после операции) (Е04)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
определение свободного трииодтиронина (T3) в сыворотке крови ИФА-методом
1 раз в год
пожизненно
определение свободного тироксина (T4) в сыворотке крови ИФА-методом
1 раз в год
Определение антител к тиреопероксидазе (а-ТПО) в сыворотке крови ИФА-методом
1 раз в год
УЗИ щитовидной железы
1 раз в год
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой
1 раз в год
9
Гипопаратиреоз (E20)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Определение паратиреоидного гормона в сыворотке крови ИФА-методом
1 раз в год
пожизненно
Определение кальция (Ca) в сыворотке крови
1 раз в год
Определение фосфора (P) в сыворотке крови
1 раз в год
10
Гиперфункция гипофиза (Е22, за исключением Е 22.8)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Определение пролактина
1 раз в год
наблюдение в течение 2 лет при стабилизации клинических показателей
1 раз в год гинеколог
УЗИ органов малого таза
1 раз в год
11
Гипофункция и другие нарушения гипофиза (Е 23, за исключением Е 23.0)Несахарный диабет (E23.2)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Определение адренокортикотропного гормона (АКТГ) в сыворотке крови ИФА-методом
1 раз в год
пожизненно
12
Синдром Иценко-Кушинга (Е24)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Определение кортизола в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
1 раз в год
пожизненно
Определение глюкозы в сыворотке крови
1 раз в год
Рентгенография грудного отдела позвоночника
1 раз в год
Рентгенография пояснично-крестцового отдела позвоночника
1 раз в год
УЗИ надпочечников
1 раз в год
13
Адреногенитальные расстройства (Е25)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог, уролог
наблюдение в течение 5 лет при стойкой ремиссии
14
Дисфункция яичников (Е28)
1 раз в год
Определение тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке крови
1 раз в год
наблюдение в течение 3 лет при стойкой ремиссии, улучшении клинических показателей
Определение фолликулостимулирующий гормон (ФСГ) в сыворотке крови
1 раз в год
Определение лютеинизирующий гормон (ЛГ) в сыворотке крови
1 раз в год
15
Нарушения полового созревания, не классифицированные в других рубриках (E30)
1 раз в год
1 раз в год гинеколог, эндокринолог
Определение тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке крови
1 раз в год
наблюдение в течение 3 лет при стойкой ремиссии, улучшении клинических показателей
Определение фолликулостимулирующий гормон (ФСГ) в сыворотке крови
1 раз в год
Определение лютеинизирующий гормон (ЛГ) в сыворотке крови
1 раз в год
16
Другие эндокринные нарушения (E34)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Определение тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке крови
1 раз в год
наблюдение в течение 3 лет, снятие при стойкой ремиссии, улучшении клинических показателей
Определение фолликулостимулирующий гормон (ФСГ) в сыворотке крови
1 раз в год
Определение лютеинизирующий гормон (ЛГ) в сыворотке крови
1 раз в год
17
Недостаточность витамина D (E55)
1 раз в год
1 рах в год хирург-ортопед
Биохимический анализ крови на кальций и фосфор
2 раза в год
в течение трех лет
Болезни мочеполовой системы
18
Выпадение женских половых органов (N81)
1 раз в год
Мазок на онкоцитологию

Жүре пайда болған гемолиздіканемия (D59, D59,5-тен басқа)
6 айда бір рет
жылына 2 рет гематолог
Жалпы қан талдауы 34 параметр
жылына 2 рет
Өмір бойы
жылына 1 рет - онколог
Қан сарысуындағы тікелей билирубинді анықтау
жылына 2 рет
Эритроциттердің осмостық төзімділігін анықтау
2 жылда 1 рет
Қан сарысуындағы және басқа да биологиялық сұйықтықтардағы ақуыз фракцияларының анализаторда электрофорезі
2 жылда 1 рет
Глюкоза-6 фосфатдегидрогеназа, пируваткиназа ферменттерінің деңгейін анықтау
2 жылда 1 рет
Кумбс сынағы
2 жылда 1 рет
Гепатобилиопанкреатикалық аймақтың УДЗ (бауыр, өт қабы, ұйқы безі, көкбауыр)
2 жылда 1 рет
7
Жүре пайда болған таза эритроциттер аплазиясы (эритробластопения) (D60), басқа апластикалық анемия (D61, D 61.9 қоспағанда), жедел постгеморрагиялық анемия (D62), ісіктерге байланысты анемия (D63)
6 айда 1 рет
жылына 2 рет гематолог жылына 1 рет онколог
Жалпы қан талдауы 34 параметр
жылына 2 рет
Өмір бойы
Эндокриндік жүйенің аурулары, тамақтану бұзылыстары және заталмасу бұзылулары
8
Гипотиреоздың басқа пішіндері (E03), уытты емес зобтың басқа пішіндері (операциядан кейінгі түйінді және аралас эутиреоидты зоб) (E04)
жылына 1 рет
Эндокринолог жылына 1 рет
қан сарысуындағы бос трийодтиронинді (Т3) ИФТ әдісімен анықтау
жылына 1 рет
Өмір бойы
қан сарысуындағы бос тироксинді (Т4) ИФТ әдісімен анықтау
жылына 1 рет
ИФА әдісі арқылы қан сарысуындағы қалқанша пероксидазаға (a-TПО) антиденелерді анықтау
жылына 1 рет
Қалқанша безінің ультрадыбыстық зерттеуі
жылына 1 рет
Электрокардиографиялық зерттеу (12 жол) интерпретациямен
жылына 1 рет
9
Гипопаратиреоз (E20)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Қан сарысуындағы паратироид гормонын ИФТ әдісімен анықтау
жылына 1 рет
Өмір бойы
Қан сарысуындағы кальцийді (Са) анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы фосфорды (Р) анықтау
жылына 1 рет
10
Гипофиздің гиперфункциясы (Е22, Е 22.8 қоспағанда)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Пролактинді анықтау
жылына 1 рет
клиникалық көрсеткіштерді тұрақтандырумен 2 жыл бойы бақылау
жылына 1 рет гинеколог
Кіші жамбас ағзаларының УДЗ
жылына 1 рет
11
Гипофункция және басқа гипофиз бұзылыстары (Е 23, Е 23.0 қоспағанда) Қантсыз диабет (Е23.2)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
ИФТ әдісімен қан сарысуындағы адренокортикотропты гормонды (AКТГ) анықтау
жылына 1 рет
Өмір бойы
12
Иценко-Кушинг синдромы (Е24)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Қан сарысуындағы кортизолды иммунохимилюминесценция арқылы анықтау
жылына 1 рет
Өмір бойы
Қан сарысуындағы глюкозаны анықтау
жылына 1 рет
Кеуде омыртқасының рентгенографиясы
жылына 1 рет
Люмбокакральды омыртқаның рентгені
жылына 1 рет
Бүйрек үсті бездерінің УДЗ
жылына 1 рет
13
Адреногенитальдық бұзылулар (Е25)
жылына 1 рет
жылына бір рет эндокринолог, уролог
тұрақты ремиссиямен 5 жыл бақылау
14
Аналық без функциясының бұзылуы (Е28)
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы қалқанша безді ынталандыратын гормонды (ТТГ) анықтау
жылына 1 рет
тұрақты ремиссиямен 3 жыл бойы бақылау, клиникалық көрсеткіштерді жақсарту
Қан сарысуындағы фолликулды ынталандыратын гормонды (ФСГ) анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы лютеиндеуші гормонды (ЛГ) анықтау
жылына 1 рет
15
Басқа айдарларда жіктелмеген жыныстық жетілудің бұзылыстары (E30)
жылына 1 рет
Жылына 1 рет гинеколог, эндокринолог
Қан сарысуындағы қалқанша безді ынталандыратын гормонды (ТТГ) анықтау
жылына 1 рет
тұрақты ремиссиямен 3 жыл бойы бақылау, клиникалық көрсеткіштерді жақсарту
Қан сарысуындағы фолликулды ынталандыратын гормонды (ФСГ) анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы лютеиндеуші гормонды (ЛГ) анықтау
жылына 1 рет
16
Эндокриндік басқа бұзылулар (E34)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Қан сарысуындағы қалқанша безді ынталандыратын гормонды (ТТГ) анықтау
жылына 1 рет
3 жыл бақылау, тұрақты ремиссия кезінде тоқтату, клиникалық көрсеткіштерді жақсарту
Қан сарысуындағы фолликулды ынталандыратын гормонды (ФСГ) анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы лютеиндеуші гормонды (ЛГ) анықтау
жылына 1 рет
17
D витаминінің тапшылығы (E55)
жылына 1 рет
жылына 1 рет хирург-ортопед
Кальций мен фосфорға биохимиялық қан талдауы
жылына 2 рет
үш жыл ішінде
Несеп-жыныс жүйесінің аурулары
18
Әйел жыныс ағзаларының пролапсы (N81)
жылына 1 рет
Онкоцитология үшін жағынды

1 раз в 2года
до полного выздоровления
УЗИ органов малого таза
1 раз в год
19
Отсутствие менструаций, скудные и редкие менструации (N91)
1 раз в год
1 раз в год акушер-гинеколог
Определение тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке крови
1 раз в год
восстановление менструальной функции
Определение фолликулостимулирующий гормон (ФСГ) в сыворотке крови
1 раз в год
Определение лютеинизирующий гормон (ЛГ) в сыворотке крови
1 раз в год
20
Другие аномальные кровотечения из матки и влагалища (N93)
1 раз в год
1 раз в год акушер-гинеколог
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
восстановление менструальной функции
Определение тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке крови
1 раз в год
Определение фолликулостимулирующий гормон (ФСГ) в сыворотке крови
1 раз в год
Определение лютеинизирующий гормон (ЛГ) в сыворотке крови
1 раз в год
21
Женское бесплодие (N97)
1 раз в год
1 раз в год акушер-гинеколог
Мазок на онкоцитологию
1 раз в год
восстановление фертильности
УЗИ органов малого таза
1 раз в год
Болезни нервной системы
22
Последствия воспалительных болезней центральной нервной системы (G09)
1 раз в 6 месяцев
офтальмоскопия
1 раз в год
наблюдение до достижения полного или частичного восстановления функций
23
Болезнь Паркинсона (G20)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
пожизненно
24
Другие дегенеративные болезни базальных ганглиев (G23)
1 раз в год
пожизненно
25
Мигрень (G43)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
наблюдение до полного или частичного восстановления функций: улучшения качество жизни
26
Поражения тройничного нерва (G50)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
наблюдение в течении 1 года при условии регресса и/или стабилизации неврологических симптомов
27
Поражение лицевого нерва (G51)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
наблюдение в течении 1 года при условии регресса и/или стабилизации неврологических симптомов
28
Поражения других черепных нервов (G52)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
наблюдение в течении 1 года при условии регресса и/или стабилизации неврологических симптомов
29
Поражения нервных корешков и сплетений (G54)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
наблюдение в течении 1 года при условии регресса и/или стабилизации неврологических симптомов
30
Myasthenia gravis и другие нарушения нервно-мышечного синапса (G70.0-G70.9)
2 раза в год
1 раз в год невропатолог
Электронейромиография
1 раз в год
пожизненно
31
Другие болезни спинного мозга (G95)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
пожизненно
Болезни глаз
32
Иридоциклит (H20)
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Тонометрия
1 раз в год
купирование воспалительного процесса
Биомикроскопия
1 раз в год
33
Хориоретинальные дистрофии (после лазерных операций) (H32)
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Визометрия
1 раз в год
пожизненно
34
Отслойка и разрывы сетчатки (H33)
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Периметрия
1 раз в год
пожизненно
1 раз в год невропатолог
Офтальмоскопия
1 раз в год
Биомикроскопия глаза
1 раз в год
Оптическая когерентная томография
1 раз в год
Циклоскопия
1 раз в год
УЗИ глазного яблока
1 раз в год
35
Окклюзии сосудов сетчатки (H34)
1 раз в год
пожизненно
36
Другие болезни сетчатки (H35)
1 раз в год
пожизненно
37
Болезни глазного яблока (H44)
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Визометрия
1 раз в год
пожизненно
Периметрия
1 раз в год
38
Глаукома (H40)
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Суточная тонометрия (бесконтактно) (1 глаз)
1 раз в год
пожизненно
Разгрузочные и нагрузочные пробы при глаукоме (1 глаз)
1 раз в год
Периметрия
1 раз в год
Кератометрия
1 раз в год
Гониоскопия
1 раз в год
39
Нарушение рефракции и аккомодации (H52)
1 раз в год
улучшение остроты зрения
40
Расстройство зрения (H53)
1 раз в год
улучшение остроты зрения
Болезни органов слуха
41
Кондуктивная и нейросенсорная потеря слуха (Н90)
1 раз в год
1 раз в год оториноларинголог
Тональная пороговая аудиометрия
1 раз в год
пожизненно
Болезни системы кровообращения
42
Кардиомиопатия (I42)
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год кардиолог
Исследование мочи общеклиническое (ОАМ)
1 раз в год
пожизненно
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях)
2 раза в год
Эхокардиография
1 раз в год
43
Предсердно-желудочковая (атриовентрикулярная) блокада и блокада левой ножки пучка Гисса (I44)
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год кардиолог
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой
1 раз в год
до полного выздоровления и отсутствия рецидива в течение 5 лет
44
Предсердно-желудочковая (атриовентрикулярная) блокада и блокада правой ножки пучка Гисса (I45)
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год кардиолог
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой
1 раз в год
до полного выздоровления и отсутствия рецидива в течение 5 лет
45
Наследственная и идиопатическая невропатия (G60)
1 раз в год
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
пожизненно
46
Болезни капилляров (I78)
1 раз в год
1 раз в год гематолог, ревматолог, ангиохирург (по показаниям)
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
до полного выздоровления и отсутствия рецидива в течение 5 лет
Исследование мочи общеклиническое (общий анализ мочи)
1 раз в год
47
Атеросклероз (I70)
1 раз в год
1 раз в год хирург
Определние липопротеидов низкой плотности в сыворотке крови
1 раз в год
пожизненно
48
Аневризма и расслоение аорты (I71)
2 раза в год
1 раза в год ангиохирург
УЗДГ брюшного отдела аорты и ее ветвей
1 раз в год
пожизненно
49
Другие болезни периферических сосудов (I73)
1 раз в год
1 раз в год хирург или ангиохирург
наблюдение в течении 3-х лет при отсутствии признаков прогрессирования заболевания
50
Другие поражения артерий и артериол (I77)
1 раз в год
1 раз в год хирург или ангиохирург
наблюдение в течении 1 года при отсутствии признаков прогрессирования заболевания
51

2 жылда 1 рет
толық қалпына келгенше
Жамбас мүшелерінің УДЗ
жылына 1 рет
19
Етеккірдің болмауы, етеккірдің аз және сирек келуі (N91)
жылына 1 рет
Жылына бір рет акушер-гинеколог
Қан сарысуындағы қалқанша безді ынталандыратын гормонды (ТТГ) анықтау
жылына 1 рет
етеккір функциясын қалпына келтіру
Қан сарысуындағы фолликулды ынталандыратын гормонды (ФСГ) анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы лютеиндеуші гормонды (ЛГ) анықтау
жылына 1 рет
20
Жатыр мен қынаптан басқа ауытқулық қан кетулер (N93)
жылына 1 рет
Жылына 1 рет акушер-гинеколог
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
етеккір функциясын қалпына келтіру
Қан сарысуындағы қалқанша безді ынталандыратын гормонды (ТТГ) анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы фолликулды ынталандыратын гормонды (ФСГ) анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы лютеиндеуші гормонды (ЛГ) анықтау
жылына 1 рет
21
Әйел бедеулігі (N97)
жылына 1 рет
Жылына 1 рет акушер-гинеколог
Онкоцитология үшін жағынды
жылына 1 рет
фертильділікті қалпына келтіру
Кіші жамбас ағзаларының УДЗ
жылына 1 рет
Нерв жүйесінің аурулары
22
Орталық нерв жүйесінің қабыну ауруларының салдары (G09)
6 айда 1 рет
офтальмоскопия
жылына 1 рет
функциялардың толық немесе ішінара қалпына келтірілуіне дейін байқау
23
Паркинсон ауралары (G20)
жылына 1 рет
жылына 1 рет невропатолог
Өмір бойы
24
Базальды ганглийлердің дегенеративті басқа аурулары (G23)
жылына 1 рет
Өмір бойы
25
Бас сақинасы (G43)
жылына 1 рет
жылына 1 рет невропатолог
функцияларды толық немесе ішінара қалпына келтіруге дейін байқау: өмір сүру сапасын жақсарту
26
Үшкіл нервінің зақымданулары (G50)
жылына 1 рет
жылына 1 рет невропатолог
регрессия және/немесе неврологиялық симптомдардың тұрақтануы жағдайында 1 жыл бойы байқау
27
Бет нервісінің зақымдануы (G51)
жылына 1 рет
жылына 1 рет невропатолог
регрессия және/немесе неврологиялық симптомдардың тұрақтануы жағдайында 1 жыл бойы байқау
28
Басқа бас сүйек нервтерінің зақымдануы (G52)
жылына 1 рет
жылына 1 рет невропатолог
регрессия және/немесе неврологиялық симптомдардың тұрақтануы жағдайында 1 жыл бойы байқау
29
Нерв түбіршіктері мен өрімдерінің зақымданулары (G54)
жылына 1 рет
жылына 1 рет невропатолог
регрессия және/немесе неврологиялық симптомдардың тұрақтануы жағдайында 1 жыл бойы байқау
30
Myasthenia gravis және нерв-бұлшықет түйіндерінің басқа да бұзылулары (G70.0-G70.9)
жылына 2 рет
жылына 1 рет невропатолог
Электронейромиография
жылына 1 рет
өмір бойы
31
Жұлынның басқа аурулары (G95)
жылына 1 рет
жылына 1 рет невропатолог
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
өмір бойы
Көз аурулары
32
Иридоциклит (H20)
жылына 1 рет
жылына 1 рет офтальмолог
Тонометрия
жылына 1 рет
қабыну процесін жеңілдету
Биомикроскопия
жылына 1 рет
33
Хориоретинальды дистрофиялар (лазерлік операциядан кейін) (H32)
жылына 1 рет
жылына 1 рет офтальмолог
Визометрия
жылына 1 рет
өмір бойы
34
Торқабықтың ажырауы және жыртылуы(H33)
жылына 1 рет
жылына 1 рет офтальмолог
Периметрия
жылына 1 рет
өмір бойы
жылына 1 рет невропатолог
Офтальмоскопия
жылына 1 рет
Көздің биомикроскопиясы
жылына 1 рет
Оптикалық когерентті томография
жылына 1 рет
Циклоскопия
жылына 1 рет
Көз алмасының УДЗ
жылына 1 рет
35
Торқабық тамырларының бітелуі (H34)
жылына 1 рет
өмір бойы
36
Торқабықтың басқа аурулары (H35)
жылына 1 рет
өмір бойы
37
Көз алмасының аурулары (H44)
жылына 1 рет
жылына 1 рет офтальмолог
Визометрия
жылына 1 рет
өмір бойы
Периметрия
жылына 1 рет
38
Глаукома (H40)
жылына 1 рет
жылына 1 рет офтальмолог
Күнделікті тонометрия (байланыссыз) (1 көз)
жылына 1 рет
өмір бойы
Глаукомаға түсіру және стресс сынағы (1 көз)
жылына 1 рет
Периметрия
жылына 1 рет
Кератометрия
жылына 1 рет
Гониоскопия
жылына 1 рет
39
Рефракция және аккомодацияның бұзылуы (H52)
жылына 1 рет
көру өткірлігін жақсарту
40
Көрудің қабілетінің бұзылуы (H53)
жылына 1 рет
көру өткірлігін жақсарту
Есту аурулары
41
Кондуктивтік және нейро сенсорлық есту қабілетінен айырылу (Н90)
жылына 1 рет
жылына 1 рет оториноларинголог
Таза тонды шекті аудиометрия
жылына 1 рет
өмір бойы
Қанайналым жүйесінің аурулары
42
Кардиомиопатия (I42)
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет кардиолог
Жалпы клиникалық зәрді зерттеу (ЖКЗЗ)
жылына 1 рет
өмір бойы
Электрокардиографиялық зерттеу (12 жетекші)
жылына 2 рет
Эхокардиография
жылына 1 рет
43
.
Жүрекше-қарыншалық (атриовентрикулярлық) бөгеу және сол жақ Гисс шоғырының бөгеуі (I44)
6 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
Электрокардиографиялық зерттеу (12 жол) интерпретациямен
жылына 1 рет
толық қалпына келгенше және 5 жыл бойы қайталанбайды
44
Жүрекше-қарыншалық (атриовентрикулярлық) бөгеу және Гисс шоғырының оң аяғының бөгеуі (I45)
6 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
Электрокардиографиялық зерттеу (12 жол) интерпретациямен
жылына 1 рет
толық қалпына келгенше және 5 жыл бойы қайталанбайды
45
Тұқым қуалайтын және идиопатиялық нейропатия (G60)
жылына 1 рет
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
өмір бойы
46
Капиллярлық аурулар (I78)
жылына 1 рет
Жылына бір рет гематолог, ревматолог, ангиохирург (көрсеткіштері бойынша)
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
толық қалпына келгенше және 5 жыл бойы қайталанбайды
Жалпы клиникалық зәрді зерттеу (ЖКЗЗ)
жылына 1 рет
47
Атеросклероз (I70)
жылына 1 рет
жылына 1 рет хирург
Қан сарысуындағы төмен тығыздықты липопротеидтерді анықтау
жылына 1 рет
өмір бойы
48
Аневризма және қолқа диссекциясы (I71)
жылына 2 рет
жылына 1 рет ангиохирург
Құрсақ қолқасының және оның тармақтарының доплерографиялық УДЗ
жылына 1 рет
өмір бойы
49
Басқа перифериялық тамыр аурулары (I73)
жылына 1 рет
жылына 1 рет хирург или ангиохирург
аурудың өршу белгілері болмаған жағдайда 3 жыл бойы байқау
50
Артериялар мен артериолалардың басқа зақымданулары (I77)
жылына 1 рет
жылына бір рет хирург немесе ангиохирург
аурудың өршу белгілері болмаған жағдайда 1 жыл бойы байқау
51

Флебит и тромбофлебит (I80) Постфлебитический синдром (I87) Варикозное расширение вен нижних конечностей (I83)
1 раз в год
1 раз в год хирург, ангиохирург
УЗДГ вен нижних конечностей
1 раз в год
наблюдение в течение 2 лет при отсутствии признаков прогрессирования заболевания
Болезни органов дыхания
52
Эмфизема легкого (J43.9)
1 раз в год
1 раз в год хирург, пульмонолог
Спирометрия
1 раза в год
пожизненно
Болезни органов пищеварения
53
Другие болезни пищевода (K22)
4 раза в год
1 раз в год
1 раз в год гастроэнтеролог
наблюдения до достижения стойкой ремиссии
54
Грыжи передней брюшной стенки (К40-43.9):
1 раз в год
наблюдениие до устранения грыжи
55
Желчекаменная болезнь (K80) Хронический холецистит (К81)
1 раз в год
наблюдения до удаления желчного пузыря, достижения стойкой ремиссии
Болезни кожи, подкожной клетчатки
56
Атопический дерматит (L20)
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
Общий анализ мочи
1 раз в год
наблюдение в течении 5 лет при полном выздоровлении и отсутствии рецидива
57
Псориаз (L40)
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
Общий анализ крови 6 параметров
2 раза в год
наблюдение в течении 5 лет при полном выздоровлении и отсутствии рецидива
Исследование мочи общеклиническое (Общий анализ мочи)
2 раза в год
Биохимический анализ крови: определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ),
1 раз в год
Определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ) в сыворотке крови
1 раз в год
Определение общего билирубина в сыворотке крови
1 раз в год
Определение прямого билирубина в сыворотке крови
1 раз в год
Определение глюкозы в сыворотке крови
1 раз в год
58
Эритема многоформная (L51)
1 раз в год
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
наблюдение в течении 5 лет при полном выздоровлении и отсутствии рецидива
Общий анализ мочи
1 раз в год
Определение прямого билирубина в сыворотке крови
1 раз в год
59
Гранулематозные изменения кожи и подкожной клетчатки (L92)
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
наблюдение в течении 5 лет при полном выздоровлении и отсутствии рецидива
60
Красная волчанка (L93)
1 раз в год
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
пожизненно
61
Другие болезни кожи и подкожной клетчатки, не классифицированные в других рубриках (L98)
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
пожизненно
62
Факультативные и облигатные предраки кожи; кожный рог, кисты, лучевой дерматит, пигментная ксеродерма, болезнь Педжета, болезнь Боуэна, (L85.8, L72.9, L58, Q82.1, M88, L90, L91)
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
наблюдение в течении 5 лет при полном выздоровлении и отсутствии рецидива
Болезни костно-мышечной системы
63

Флебит және тромбофлебит (I80) Постфлебиттік синдром (I87) аяқ-веналарының варикоздық кеңеюі (I83)
жылына 1 рет
жылына бір рет хирург, ангиохирург
Төменгі аяқ-веналарының УЗД
жылына 1 рет
аурудың өршу белгілері болмаған кезде 2 жыл бойы байқау
Тыныс алу жолдарының аурулары
52
Эмфизема (J43.9)
жылына 1 рет
жылына 1 рет хирург, пульмонолог
Спирометрия
жылына 1 рет
өмір бойы
Асқорыту аурулары
53
Өңештің басқа аурулары (K22)
жылына 4 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет гастроэнтеролог
тұрақты ремиссияға жеткенше байқау
54
Іштің алдыңғы қабырғасының жарығы (К40-43.9):
жылына 1 рет
грыжа қалпына келгенше байқау
55
Холелитиаз (K80) Созылмалы холецистит (К81)
жылына 1 рет
тұрақты ремиссияға жеткенше өт қабын алып тастауға дейін байқау
Тері және тері астындағы тіндердің аурулары
56
Атопиялық дерматит (L20)
жылына 1 рет
жылына 1 рет дерматолог
Жалпы зәр талдауы
жылына 1 рет
5 жыл бойына толық жазылуымен және қайталанбаған байқау
57
Псориаз (L40)
жылына 1 рет
жылына 1 рет дерматолог
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 2 рет
5 жыл бойына толық жазылуымен және қайталанбаған байқау
Жалпы клиникалық зәр талдауы (жалпы зәр талдауы)
жылына 2 рет
Биохимиялық қан сынағы: аланинаминотрансферазаны (ALaT) анықтау,
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазаны (ASaT) анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы жалпы билирубинді анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы тікелей билирубинді анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы глюкозаны анықтау
жылына 1 рет
58
Көп формалы эритема (L51)
жылына 1 рет
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
5 жыл бойына толық жазылуымен және қайталанбаған байқау
Жалпы зәр талдауы
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы тікелей билирубинді анықтау
жылына 1 рет
59
Тері мен тері асты шелмайының гранулемалық өзгерістері (L92)
жылына 1 рет
жылына 1 рет дерматолог
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
5 жыл бойына толық жазылуымен және қайталанбаған байқау
60
қызыл жегі (L93)
жылына 1 рет
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
өмір бойы
61
Басқа айдарларда жіктелмеген терінің және тері асты шелмайының басқа аурулары (L98)
жылына 1 рет
жылына 1 рет дерматолог
өмір бойы
62
Факультативті және облигатты тері обыралды; тері мүйізі, жылауық, радиациялық дерматит, пигментті ксеродерма, Пагет ауруы, Боуэн ауруы, (L85.8, L72.9, L58, Q82.1, M88, L90, L91)
жылына 1 рет
жылына 1 рет дерматолог
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
5 жыл бойына толық жазылуымен және қайталанбаған байқау
Тірек-қимыл аппаратының аурулары
63

Артрозы (М15-М19)
1 раз в год
2 раза в год травматолог-ортопед
Рентгенография пораженных суставов
1 раз в год
уменьшение болевого синдрома, признаков воспаления
64
Последствия травм- контрактуры, анкилозы в порочном положении, остеомиелит у взрослых (М21)
1 раз в год
1 раз в год травматолог-ортопед
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
улучшение функционального объема движений в суставах
Рентгенография пораженного сегмента
1 раз в год
65
Остеопатии и хондропатии (M80-M94)
1 раз в год
2 раза в год травматолог-ортопед
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
наблюдение в течении 3 лет при отсутствии обострения
Рентгенография пораженного сегмента
1 раз в год
Поражения в перинатальном периоде
66
Субдуральное кровоизлияние при родовой травме (P10.0)
2 раза в год
2 раза в год невропатолог
наблюдение до достижения полного или частичного восстановления функций
67
Родовая травма периферической нервной системы (Р14)
2 раза в год
2 раза в год невропатолог
наблюдение до достижения полного или частичного восстановления функций
Врожденные аномалии (пороки развития) глаза, уха, лица и шеи
68
Микроцефалия (Q2)
1 раз в год
2 раза в год невропатолог
наблюдение до достижения полного или частичного восстановления функций
69
Анофтальм, микрофтальм и макрофтальм врожденный, после удаления глаз по поводу другой офтальмопатологии, (Q11)
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Офтальмоскопия
1 раз в год
пожизненно
Периметрия
2 раз в год
70
Врожденные пороки уха, вызывающие нарушение слуха (Q16)
1 раз в год
1 раз в год оториноларинголог
Тональная пороговая аудиометрия
1 раз в год
пожизненно
71
Врожденные расщелины неба и губы (Q35-Q37)
с рождения до 6 мес ежемесячно, с 6 мес до 6 лет 1 раз в два месяца и по показаниям
1 раз в год хирург (челюстно-лицевого хирурга)
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
снятие с учета после восстановления анатомической целости тканей
Определение общего белка в сыворотке крови
2 раз в год
72
Врожденные аномалии и деформации костно-мышечной системы (Q65-Q79)
1 раз в год
1 раз в год травматолог-ортопед
Рентгенография одного сегмента
1 раз в год
восстановление функционального объема движений в суставе
Травмы
73
Травмы головы (S06)
2 раза в год
наблюдение до достижения полного или частичного восстановления функций
74
Травма живота, нижней части спины, поясничного отдела позвоночника и таза (S30-S39)
1 раз в год
1 раз в год травматолог-ортопед
Контрольные рентгенограмы пораженного сегмента
на 6, 12 и 36 неделе после операции
наблюдение до достижения полного или частичного восстановления функций
КТ отдела позвоночника
по показаниям (1 раз в 3 года)
Состояние после трансплантации органов и тканей
75
Наличие трансплантированных органов и тканей (Z94)
1 раз в месяц
Профильный специалист по показаниям
Общий анализ крови 34 параметра
1 раз в месяц
пожизненно
Исследование мочи общеклиническое (ОАМ)
1 раз в месяц
Уровень такролимус/ЦсА в сыворотке крови

Артроздар (М15-М19)
жылына 1 рет
жылына 2 рет травматолог-ортопед
Зақымдалған буындардың рентгені
жылына 1 рет
ауырсынуды азайту, қабыну белгілері
64
Жарақаттың салдары – контрактура, зұлым жағдайдағы анкилоз, ересектердегі остеомиелит. (М21)
жылына 1 рет
жылына 1 рет травматолог-ортопед
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
буындардағы функционалдық қозғалыс ауқымын жақсарту
Зақымдалған сегменттің рентгені
жылына 1 рет
65
Остеопатия және хондропатия (M80-M94)
жылына 1 рет
жылына 2 рет травматолог-ортопед
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
өршу болмаған кезде 3 жыл бақылау
Зақымдалған сегменттің рентгені
жылына 1 рет
Перинаталдық кезеңдегі зақымданулар
66
Босану жарақаты кезіндегі субдуральды қан кету (P10.0)
жылына 2 рет
жылына 2 рет невропатолог
функциялардың толық немесе ішінара қалпына келтірілуіне дейін байқау
67
Шеткері нерв жүйесінің туа біткен жарақаты (Р14)
жылына 2 рет
жылына 2 рет невропатолог
функциялардың толық немесе ішінара қалпына келтірілуіне дейін байқау
Көздің, құлақтың, беттің және мойынның туа біткен ауытқулары (даму кемістігі).
68
Микроцефалия (Q2)
жылына 1 рет
жылына 2 рет невропатолог
функциялардың толық немесе ішінара қалпына келтірілуіне дейін байқау
69
Басқа офтальмопатологиялар үшін көзді алып тастағаннан кейін анофтальм, микрофтальм және туа біткен макрофтальм, (Q11)
жылына 1 рет
жылына 1 рет офтальмолог
Офтальмоскопия
жылына 1 рет
өмір бойы
Периметрия
жылына 2 рет
70
Құлақ есту қабілетінің жоғалуына әкелетін туа біткен құлақ кемістіктері (Q16)
жылына 1 рет
жылына 1 рет оториноларинголог
Тонды шекті аудиометрия
жылына 1 рет
өмір бойы
71
Таңдай мен еріннің туа біткен жырығы (Q35-Q37)
туғаннан 6 айға дейін ай сайын, 6 айдан 6 жасқа дейін екі айда бір рет және көрсетілімдербойынша
жылына 1 рет хирург (жақсүйек-бет хирургы)
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
тіндердің анатомиялық тұтастығын қалпына келтіргеннен кейін тіркеуден шығару
Қан сарысуындағы жалпы ақуызды анықтау
жылына 2 рет
72
Сүйек-бұлшықет жүйесінің туа біткен ауытқулары мен деформациялары (Q65-Q79)
жылына 1 рет
жылына 1 рет травматолог-ортопед
Бір сегменттің рентгені
жылына 1 рет
буындағы функционалдық қозғалыс ауқымын қалпына келтіру
Жарақаттар
73
Бас жарақаттары (S06)
жылына 2 рет
функциялардың толық немесе ішінара қалпына келтірілуіне дейін байқау
74
Іштің, төменгі арқа бөлігінің, бел омыртқасының және жамбастың жарақаты (S30-S39)
жылына 1 рет
Жылына 1 рет травматолог-ортопед
Зақымдалған сегменттің бақылау рентгенографиясы
операциядан кейін 6, 12 және 36 аптада
функциялардың толық немесе ішінара қалпына келтірілуіне дейін байқау
Омыртқаның КТ
көрсеткіштері бойынша (3 жылда бір рет)
Ағзалар мен тіндерді трансплантаттаудан кейінгі жай-күйі
75
Трансплантатталған ағзалар мен тіндердің болуы (Z94)
Айына 1 рет
Көрсетілімдер бойынша бейінді маман
Жалпы қан талдауы 34 параметр
жылына 1 рет
өмір бойы
Жалпы клиникалық зәрді зерттеу (ЖКЗЗ)
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы такролимус/CsA деңгейлері

1 раз месяц (до 12 месяцев)
Беременность, роды и послеродовой период
76
Вызванная беременностью гипертензия без значительной протеинурии, O13
1 раз в месяц
1 раз в месяц
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
в период беременности
Исследование мочи общеклиническое (ОАМ)
1 раз в год
Определение суточной протеинурии в моче
1 раз в год
определение креатинина в сыворотке крови
1 раз в год
определение мочевины в сыворотке крови
1 раз в год
определение аланинаминотрансфераза (АЛаТ) в сыворотке крови
1 раз в год
определение аспартатаминотрансфераза (АСаТ) в сыворотке крови
1 раз в год
Определение прямого билирубина в сыворотке крови
1 раз в год
Определение непрямого билирубина в сыворотке крови
1 раз в год
77
Сахарный диабет, возникший во время беременности O24.4, Сахарный диабет при беременности неуточненный O24.9
1 раз в месяц
1 раз в месяц
Общий анализ крови 6 параметров
1 раз в год
в период беременности
Исследование мочи общеклиническое (ОАМ)
1 раз в год
Определение гликированного гемоглобина в сыворотке крови
1 раз в год
78
Резус-иммунизация, требующая предоставления медицинской помощи матери O36.0
1 раз в месяц
1 раз в месяц
Обследование резус – принадлежность плода у резус-отрицательных женщин в сроке с 9 недель по 13 недель молекулярно - генетическим методом исследования венозной крови.
1 раз за время беременности
в период беременности
При выявлении резус-положительного фактора крови у плода -Определение титра антиэритроцитарных антител в непрямом тесте Кумбса.
1 раз в месяц
Приложение 4
к Правилам оказания
медицинской помощи лицам
с хроническими заболеваниями,
периодичности и сроков наблюдения,
обязательного минимума
и кратности диагностических исследований
Таблица 1. Классификация сестринских диагнозов
A.
КОМПОНЕНТ ФИЗИЧЕСКОЙ АКТИВНОСТИ
A01.2
Риск неспособности выполнять повседневные действия - A01.2
A02.0
Изменения опорно-двигательного аппарата -
B.
КОМПОНЕНТ ЖЕЛУДОЧНО – КИШЕЧНЫЙ ТРАКТ
B03.0
Изменения опорожнения кишечника
B03.1
Недержание кала
B03.4
Непроходимость кишечника
B03.5
Снижение частоты дефекации
C.
КОМПОНЕНТ СЕРДЕЧНО – СОСУДИСТАЯ СИСТЕМА
C05.0
Изменение сердечного выброса
C06.0
Сердечно-сосудистые изменения
C06.2
Риск кровотечения
D.
КОГНИТИВНЫЙ / НЕВРОЛОГИЧЕСКИЙ КОМПОНЕНТ
D07.0
Церебральные изменения
D07.1
Спутанность сознания
D08.0
Дефицит знаний
D08.1
Дефицит знаний о диагностических тестах
D08.2
Дефицит знаний о режиме питания
D08.3
Дефицит знаний о заболевании
D08.4
Дефицит знании о количестве жидкости
D08.5
Дефицит знаний приема медикаментов
D08.7
Дефицит знаний о лечении
D09.0
Изменения процесса мышления
D09.1
Нарушение памяти
E.
КОМПОНЕНТ ПСИХОЛОГИЧЕСКОЙ АДАПТАЦИИ

Айына 1 рет (12 айға дейін)
Жүктілік, босану және босанғаннан кейінгі кезең
76
Маңызды емес протеинуриялы жүктілік тудырған гипертензия, O13
Айына 1 рет
Айына 1 рет
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
жүктілік кезінде
Жалпы клиникалық зәрді зерттеу (ЖКЗЗ)
жылына 1 рет
Зәрдегі тәуліктік протеинурияны анықтау
жылына 1 рет
қан сарысуындағы креатининді анықтау
жылына 1 рет
қан сарысуындағы несепнәр мөлшерін анықтау
жылына 1 рет
қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (ALaT) анықтау
жылына 1 рет
қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазаны (ASaT) анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы тікелей билирубинді анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы жанама билирубинді анықтау
жылына 1 рет
77
Жүктілік кезінде туындаған қант диабеті O24.4, жүктілік кезіндегі анықталмаған
қант диабеті, O24.9
Айына 1 рет
Айына 1 рет
Жалпы қан талдауы 6 параметр
жылына 1 рет
жүктілік кезінде
Жалпы клиникалық зәрді зерттеу (ЖКЗЗ)
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы гликирленген гемоглобинді анықтау
жылына 1 рет
78
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін резус иммундау O36.0
Айына 1 рет
Айына 1 рет
9 аптадан 13 аптаға дейін Rh-теріс әйелдерде веноздық қанды зерттеуге арналған молекулалық-генетикалық әдісті қолдана отырып, Rh – ұрықтың сәйкестігін зерттеу.
Жүктілік кезінде 1 рет
жүктілік кезінде
Ұрықта Rh-оң қан факторын анықтау кезінде - Жанама Кумбс сынамасында антиэритроциттік антиденелердің титрін анықтау.
Айына 1 рет
Созылмалы аурулары бар
адамдарға медициналық
көмек көрсетуді ұйымдастыру,
байқаудың мерзімділігі мен
мерзімдері, диагностикалық
зерттеулердің міндетті
минимумы мен еселігі
қағидаларына
4-қосымша
1-кесте. Мейіргерлік диагноздардың жіктелуі
A.
ФИЗИКАЛЫҚ БЕЛСЕНДІЛІК КОМПОНЕНТІ
A01.2
Күнделікті әрекеттерді орындай алмау қаупі - A01.2
A02.0
Тірек-қимыл аппаратындағы өзгерістер -
B.
АСҚАЗ-ІШЕК ЖОЛЫ КОМПОНЕНТІ
B03.0
Ішек қозғалысындағы өзгерістер
B03.1
Нәжісті ұстамау
B03.4
Ішек өтімсіздігі
B03.5
Ішек қозғалыстарының жиілігінің төмендеуі
C
ЖҮРЕК-ТАМЫР ЖҮЙЕСІ КОМПОНЕНТІ
C05.0
Жүрек шығарылымының өзгеруі
C06.0
Жүрек-қан тамырлары өзгерістері
C06.2
Қан кету қаупі
D.
КОГНИТИВТІ/НЕЙРОЛОГИЯЛЫҚ КОМПОНЕНТ
D07.0
Церебральды өзгерістер
D07.1
Естің шатасуы
D08.0
Білім тапшылығы
D08.1
Диагностикалық сынақтар туралы білім тапшылығы
D08.2
Тамақтану режимі туралы білім тапшылығы
D08.3
Ауру туралы білім тапшылығы
D08.4
Сұйықтықтың мөлшері туралы білім тапшылығы
D08.5
Дәрілерді қабылдау туралы білім тапшылығы
D08.7
Емдеу туралы білім тапшылығы
D09.0
Ойлау процесіндегі өзгерістер
D09.1
Жадының бұзылуы
E.
ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ БЕЙІМДЕЛУ КОМПОНЕНТІ

E11.0
Снижение способности преодолевать семейные трудности
E11.2
Неспособность преодолевать семейные трудности
E12.0
Индивидуальные проблемы с преодолеванием трудностей
E12.1
Нарушение адаптации
E12.2
Проблемы с принятием решений
E12.3
Защитная адаптация
Е12.4
Попытка снизить тревогу / беспокойство
E13.0
Посттравматическая реакция
E13.1
Травматический синдром, связанный с фактом насилия
E14.0
Изменение духовного состояния
E14.1
Душевное утомление
E52.0
Нарушение адаптации общества
E53.0
Скорбь
E53.1
Предчувствие горя
E53.2
Дисфункциональная скорбь
F.
КОМПОНЕНТ ОБЪЕМ ЖИДКОСТИ
F15.0
Изменение объема жидкости
F15.1
Дефицит объема жидкости
F15.2
Риск дефицита объема жидкости
F15.3
Избыток объема жидкости
F15.4
Риск избытка объема жидкости
F62.0
Дисбаланс электролитов
H.
ЛЕКАРСТВЕННЫЙ КОМПОНЕНТ
H21.0
Риск побочного эффекта от применения лекарственного препарата
H21.1
Полипрагмазия
I.
КОМПОНЕНТ ОБМЕНА ВЕЩЕСТВ
I22.0
Эндокринные изменения
I23.0
Заболевания иммунной системы
J.
КОМПОНЕНТ ПИТАНИЯ
J24.0
Изменение в режиме питания
J24.1
Недостаточное питание
J24.2
Риск недостаточного питания
J24.3
Избыток питания
J24.4
Риск избыточного питания
J24.5
Нарушение глотания
K.
КОМПОНЕНТ РЕГУЛЯЦИИ ФИЗИЧЕСКИХ ПРОЦЕССОВ
K25.0
Соматическое состояние пациента
K25.1
Повреждение спинного мозга
K25.2
Гипертермия
K25.3
Гипотермия
K25.4
Нарушение терморегуляции
K25.5
Риск инфицирования
K25.6
Инфекция
K25.7
Изменение состояния пациента при внутричерепном давлении
L.
КОМПОНЕНТ РЕСПИРАТОРНОЙ СИСТЕМЫ
L26.0
Изменение дыхания
L26.1
Нарушение проходимости дыхательных путей
L26.2
Нарушение дыхания
L26.3
Нарушение газообмена
L56.0
Нарушение вентиляции легких
M.
КОМПОНЕНТ ВЗАИМООТНОШЕНИЙ
M27.3
Половая дисфункция
M27.4
Навязчивая забота о другом человеке
M28.0
Трудности в общении
M28.1
Неспособность выражать свои мысли при разговоре
M29.0
Стабильный брак или одиночество
M31.0
Изменение половой жизни
M32.0
Нарушение формирования личности
M32.1
Нарушение взаимосвязи личностных отношений
M32.2
Изоляция от общества
M32.3
Трудности в расставании с прошлым (жилье, предметы обихода)
N.
КОМПОНЕНТ БЕЗОПАСНОСТИ
N33.0
Риск травмы
N33.1
Риск аспирации
N33.2
Синдром иммобилизации
N33.3
Риск отравления
N33.4
Риск удушья
N33.5
Риск травмы
N33.6
Риск падения
N34.0
Риск насилия
N34.1
Суицидальный риск
N34.2
Риск самоповреждения
N57.0
Риск получения послеоперационного осложнения
N57.1
Послеоперационные осложнения
N57.2
Нарушение состояния организма при замедленном восстановлении после хирургического вмешательства
N58.0
Употребление наркотических веществ / Токсикомания
N58.1
Употребление табака
N58.2
Употребление алкоголя / Алкоголизм
N58.3
Употребление наркотиков / Наркомания
O.
КОМПОНЕНТ САМООБСЛУЖИВАНИЯ / УХОД ЗА СОБОЙ

E11.0
Отбасылық қиындықтарды жеңу қабілетінің төмендеуі
E11.2
Отбасылық қиындықтарды жеңе алмау
E12.0
Қиындықтарды жеңумен байланысты жеке проблемалар
E12.1
Бейімделудің бұзылуы
E12.2
Шешім қабылдаумен байланысты проблемалар
E12.3
Қорғаныс бейімделу
Е12.4
Үрейді/мазасыздықты азайтуға тырысу
E13.0
Посттравматикалық реакция
E13.1
Зорлық-зомбылық фактісімен байланысты травматикалық синдром
E14.0
Рухани жай-күйдің өзгеруі
E14.1
Психикалық шаршау
E52.0
Қоғамның бейімделуінің бұзылуы
E53.0
Қайғы
E53.1
Қайғыны алдын ала ескерту
E53.2
Дисфункционалды қайғы
F.
СҰЙЫҚТЫҢ МӨЛШЕР КОМПОНЕНТТІ
F15.0
Сұйықтық мөлшерінің өзгеруі
F15.1
Сұйықтық мөлшерінің тапшылығы
F15.2
Сұйықтық мөлшерінің тапшылығы қаупі
F15.3
Артық сұйықтық мөлшерінің
F15.4
Артық сұйықтық мөлшерінің қаупі
F62.0
Электролиттік теңгерімсіздік
H.
ДӘРІЛІК КОМПОНЕНТ
H21.0
Дәрілік препаратты қолданудан болатын жағымсыз әсерлердің қаупі
H21.1
Полипрагмазия
I.
ЗАТ АЛМАСУ КОМПОНЕНТІ
I22.0
Эндокриндік өзгерістер
I23.0
Иммундық жүйе аурулары
J.
ТАМАҚТАНУ КОМПОНЕНТІ
J24.0
Тамақтану режимін өзгерту
J24.1
Дұрыс тамақтанбау
J24.2
Дұрыс тамақтанбау қаупі
J24.3
Артық тамақтану
J24.4
Артық тамақтану қаупі
J24.5
Жұтынудың бұзылуы
K.
ФИЗИКАЛЫҚ ПРОЦЕСТЕРДІ РЕТТЕУ КОМПОНЕНТІ
K25.0
Пациенттің соматикалық жай-күйі
K25.1
Жұлынның жарақаты
K25.2
Гипертермия
K25.3
Гипотермия
K25.4
Терморегуляцияның бұзылуы
K25.5
Инфекция қаупі
K25.6
Инфекция
K25.7
Бас сүйек ішілік қысым кезіндегі пациенттің жай-күйінің өзгеруі
L.
ТЫНЫС АЛУ ЖҮЙЕСІНІҢ КОМПОНЕНТІ
L26.0
Тыныс алудың өзгеруі
L26.1
Тыныс алу жолдарының бітелуі
L26.2
Тыныс алудың бұзылуы
L26.3
Газ алмасудының бұзылуы
L56.0
Өкпені желдетудің бұзылуы
M.
ҚАТЫНАСТЫҚ КОМПОНЕНТІ
M27.3
Жыныстық дисфункция
M27.4
Басқа адамға мезі қылатын алаңдаушылық
M28.0
Қарым-қатынастағы қиындықтар
M28.1
Сөйлеу кезінде өз ойын жеткізе алмау
M29.0
Тұрақты неке немесе жалғыздық
M31.0
Жыныстық өмірдегі өзгерістер
M32.0
Тұлғаның қалыптасуының бұзылуы
M32.1
Жеке қарым-қатынас қатынастарының бұзылуы
M32.2
Қоғамнан оқшаулану
M32.3
Өткенмен қоштасудағы қиындықтар (тұрғын үй, тұрмыстық заттар)
N.
ҚАУІПСІЗДІК КОМПОНЕНТІ
N33.0
Жарақат алу қаупі
N33.1
Аспирация қаупі
N33.2
Иммобилизация синдромы
N33.3
Улану қаупі
N33.4
Тұншығу қаупі
N33.5
Жарақат алу қаупі
N33.6
Құлап кету қаупі
N34.0
Зорлық-зомбылық қаупі
N34.1
Суицид қаупі
N34.2
Өзіне зиян келтіру қаупі
N57.0
Операциядан кейін асқыну алу қаупі
N57.1
Операциядан кейінгі асқынулар
N57.2
Хирургиялық араласудан кейін қалпына келтіру кешіктірілген кезде организм жай-күйінің бұзылуы
N58.0
Есірткі заттарды пайдалану/Токсикомания
N58.1
Темекі пайдалану
N58.2
Алкогольді пайдалану/Алкоголизм
N58.3
Есірткі пайдалану/Нашақорлық
O.
ӨЗІН-ӨЗІ КҮТІМ КОМПОНЕНТІ/ӨЗ КҮТІМІ

О38.1
Изменение процессов жизнедеятельности
P.
КОМПОНЕНТ САМООЦЕНКИ
P40.0
Состояние беспокойства и тревоги
P41.0
Состояние чувства страха
P42.0
Неспособность оценить ситуацию или проблему
P42.1
Безнадежность / Отчаяние
P42.2
Бессилие / Беспомощность
P43.0
Неспособность личностной самооценки
P43.1
Нарушение восприятия тела-
P43.2
Психическое расстройство личности
P43.3
Сознательное или подсознательное принижение своих возможностей, достоинств и талантов
P43.4
Отрицательная самооценка по отношению к себе и к своим способностям
Q.
СЕНСОРНЫЙ КОМПОНЕНТ
Q44.0
Нарушение сенсорного восприятия
Q44.1
Нарушения слуха
Q44.2
Нарушение вкусовых ощущений
Q 44.3
Нарушения состояния организма при кинестетическом восприятии
Q44.4
Нарушение состояния организма при изменении обоняния
Q44.5
Нарушения состояния организма при нарушении тактильных ощущений
Q44.6
Нарушения состояния организма при двигательных, сенсорных функций
Q44.7
Нарушения состояния организма при изменении зрения
Q45.0
Нарушение состояния организма при изменении чувства комфорта
Q63.0
Боль
Q63.1
Острая боль
Q63.2
Хроническая боль
R.
КОМПОНЕНТ ЦЕЛОСТНОСТИ КОЖНЫХ ПОКРОВОВ
R46.0
Изменение целостности кожных покровов
R46.1
Нарушение слизистой оболочки полости рта
R46.2
Нарушение целостности кожных покровов
R46.3
Риск нарушения целостности кожных покровов
R46.4
Нарушение целостности кожных покровов при хирургическом вмешательстве
R46.5
Нарушение состояния организма при аллергии на латекс
R47.0
Периферийные изменения
S.
КОМПОНЕНТ ПЕРФУЗИИ ТКАНЕЙ
S48.0
Нарушение состояния организма при проблемах оксигенации тканей, включая циркуляторную и сосудистую системы
T.
КОМПОНЕНТ МОЧЕПОЛОВОЙ СИСТЕМЫ
T49.0
Нарушение состояния организма при изменениях в мочеполовой системе
T49.1
Нарушение состояния организма при функциональном недержании
T49.2
Нарушение состояния организма при рефлекторном недержании мочи
T49.3
Нарушение состояния организма при недержании мочи при напряжении или стрессе
T49.5
Нарушение состояния организма при императивном недержание мочи
T49.6
Нарушение состояния организма при задержке мочеиспускания
T50.0
Нарушение состояния организма при нарушении функций почек
U.
КОМПОНЕНТ РЕПРОДУКТИВНОГО ЗДОРОВЬЯ
U59.0
Риск репродуктивного здоровья
U59.1
Риск фертильного возраста
U59.2
Риск бесплодия
U59.3
Риск, связанный с контрацепцией
U60.0
Перинатальный риск
U60.1
Угроза беременности
U60.2
Угроза в родах
U60.3
Угроза при рождении
Таблица 2. Классификация сестринских вмешательств
B.
КОМПОНЕНТ ЖЕЛУДОЧНО – КИШЕЧНЫЙ ТРАКТ
B06.0
Уход за кишечником
B06.0.1
Оценка объема мероприятий /действий по осуществлению контроля и восстановления функционирования кишечника

О38.1
Өмірлік процестердегі өзгерістер
P.
ӨЗІН-ӨЗІ БАҒАЛАУ КОМПОНЕНТІ
P40.0
Мазасыздық пен үрей жай-күйі
P41.0
Қорқыныш сезімі жай-күйі
P42.0
Жағдайды немесе проблеманы бағалай алмау
P42.1
Үмітсіздік/Түңілу
P42.2
Күшсіздік/дәрменсіздік
P43.0
Жеке өзін-өзі бағалаудың мүмкінсіздігі
P43.1
Денені қабылдаудың бұзылуы
P43.2
Психикалық тұлғаның бұзылуы
P43.3
Өз мүмкіндіктерін, ар-намысы мен талантын саналы немесе санадан тыс кемсіту
P43.4
Өзін және өзінің қабілеттерін қатысты теріс өзін-өзі бағалау
Q.
СЕНСОРЛЫҚ КОМПОНЕНТ
Q44.0
Сенсорлық түйсіктің бұзылуы
Q44.1
Есту қабілетінің бұзылуы
Q44.2
Дәм сезудің бұзылуы
Q 44.3
Кинестетикалық қабылдау кезінде организм жай-күйінің бұзылуы
Q44.4
Иіс сезу өзгерген организм жай-күйінің бұзылуы
Q44.5
Тактильді сезімдердің бұзылу кезінде организм жай-күйінің бұзылуы
Q44.6
Қимыл қозғалыс және сенсорлық функциялары кезіндегі организм жай-күйінің бұзылуы
Q44.7
Көру қабілетінің өзгеруі кезіндегі организм жай-күйінің бұзылуы
Q45.0
Жайлылық сезімі өзгерген кезде организм жай-күйінің бұзылуы
Q63.0
Ауырсыну
Q63.1
Жіті ауырсыну
Q63.2
Созылмалы ауырсыну
R.
ТЕРІ БЕТКЕЙІ БҮТІНДІГІ КОМПОНЕНТІ
R46.0
Тері беткейі бүтіндігіндегі өзгерістер
R46.1
Ауыз қуысының шырышты қабығының бұзылуы
R46.2
Тері беткейіндегі бүтіндіктің бұзылуы
R46.3
Тері беткейі бүтіндігінің бұзылу қаупі
R46.4
Хирургиялық араласу кезінде тері беткейі бүтіндігінің бұзылуы
R46.5
Латекске аллергия кезіндегі организм жай-күйінің бұзылуы
R47.0
Перифериялық өзгерістер
S.
ТІНДЕРДІҢ ПЕРФУЗИЯЛЫҚ КОМПОНЕНТІ
S48.0
Тіндерді оттегімен қамтамасыз ету проблемаларына байланысты организм жай-күйінің бұзылуы, соның ішінде қан айналымы және тамыр жүйесі
T.
НЕСЕП-ЖЫНЫС ЖҮЙЕСІНІҢ КОМПОНЕНТІ
T49.0
Несеп-жыныс жүйесіндегі өзгерістер кезіндегі организм жай-күйінің бұзылуы
T49.1
Функционалды ұстамау кезіндегі организм жай-күйінің бұзылуы
T49.2
Ағзаның несепді рефлекторлы ұстамау кезіндегі организм жай-күйінің бұзылыстары
T49.3
Шиеленіс немесе стресс кезінде несепді ұстай алмау кезіндегі организм жай-күйінің бұзылуы
T49.5
Зәрді императивті ұстамау кезінде организм жай күйінің бұзылуы
T49.6
Зәр шығаруды ұстау кезінде организм жай күйінің бұзылуы
T50.0
Бүйрек функциясының бұзылуы кезінде организм жай күйінің бұзылуы
U.
РЕПРОДУКТИВДІК ДЕНСАУЛЫҚ КОМПОНЕНТІ
U59.0
Репродуктивті денсаулыққа қауіп
U59.1
Фертильді жастың қаупі
U59.2
Бедеулік қаупі
U59.3
Контрацепцияға байланысты қауіп
U60.0
Перинаталдық қауіп
U60.1
Жүктілік қаупі
U60.2
Босану кезіндегі қауіп
U60.3
Туған кездегі қауіп
2-кесте. Мейіргерлік араласулардың жіктелуі
B.
АСҚАЗ-ІШЕК ЖОЛЫ КОМПОНЕНТІ
B06.0
Ішек күтімі
B06.0.1
Ішек қызметін бақылау және қалпына келтіруді жүзеге асыру бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау

B06.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению контроля и восстановления функционирования кишечника
B06.0.3
Обучение мероприятиям выполнения контроля и восстановления функционирования кишечника
B06.0.4
Координация мероприятий по выполнению контроля и восстановления функционирования кишечника или коррекция сестринских вмешательств
B06.1
Подготовка кишечника к удалению
B06.1.1
Оценка объема мероприятий /действий по осуществлению подготовки кишечника к удалению
B06.1.2
Выполнение мероприятий по осуществлению подготовки кишечника к удалению
B06.1.3
Обучить мероприятиям выполнения подготовки кишечника к удалению
B06.1.4
Координация мероприятий по осуществлению подготовки кишечника к удалению или коррекция сестринских вмешательств
B06.3.0
Клизма
B06.3.1
Оценка объема мероприятий /действий по выполнению ректального введения жидкости
B06.3.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ректального введения жидкости
B06.3.3
Обучить мероприятиям по осуществлению ректального введения жидкости
B06.3.4
Координация мероприятий по осуществлению ректального введения жидкости или коррекция сестринских вмешательств
B07.0
Уход за стомой кишечника
B07.0.1
Оценка объема мероприятий /действий по выполнению ухода за стомой кишечника
B07.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за стомой кишечника
B07.0.3
Обучить мероприятиям ухода за стомой кишечника
B07.0.4
Координация мероприятий по осуществлению ухода за стомой кишечника или коррекция сестринских вмешательств
B07.1
Промывание стомы кишечника
B07.1.1
Оценка объема мероприятий /действий по выполнению очищения стомы кишечника
B07.1.2
Выполнение мероприятий очищения стомы кишечника
B07.1.3
Обучить мероприятиям очищения стомы кишечника
B07.1.4
Координация мероприятий по осуществлению очищения стомы кишечника или коррекция сестринских вмешательств
B62.0
Уход за желудком
B62.0.1
Оценка объема мероприятий /действий по осуществлению ухода за желудком
B62.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за желудком
B62.0.3
Обучить мероприятиям по осуществлению ухода за желудком
B62.0.4
Координация мероприятий по осуществлению ухода за желудком или коррекция сестринских вмешательств
C.
КОМПОНЕНТ СЕРДЕЧНО – СОСУДИСТАЯ СИСТЕМА
C08.1
Кардиологическая реабилитация
C08.1.1
Оценка объема мероприятий /действий по восстановлению ритма сердца
C08.1.2
Выполнение мероприятий по восстановлению ритма сердца
C08.1.3
Обучить мероприятиям восстановления ритма сердца
C08.1.4
Координация мероприятий по восстановлению ритма сердца или коррекция сестринских вмешательств
C09.0
Уход за кардиостимулятором
C09.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за кардиостимулятором

B06.0.2
Ішектің жұмысын бақылау және қалпына келтіруді жүзеге асыру бойынша шараларды орындау
B06.0.3
Ішектің жұмысын бақылау және қалпына келтіруді орындау шараларына үйрету
B06.0.4
Ішектің жұмысын бақылау және қалпына келтіру немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
B06.1
Ішекті алып тастауға дайындау
B06.1.1
Ішекті алып тастауға дайындауды жүзеге асыру бойынша іс-әрекеттер/әрекеттер көлемін бағалау
B06.1.2
Ішекті алып тастауға дайындауды жүзеге асыру бойынша шараларды орындау
B06.1.3
Ішекті алып тастауға дайындықты орындау шараларына үйрету
B06.1.4
Ішекті дайындауды жүзеге асыру бойынша әрекеттерді үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
B06.3.0
Клизма
B06.3.1
Сұйықтықты тік ішек арқылы енгізу бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
B06.3.2
Сұйықтықтарды тік ішек арқылы енгізу бойынша шараларды жүргізу
B06.3.3
Сұйықтықтарды тік ішек арқылы қалай енгізу керектігін үйрету
B06.3.4
Тік ішек арқылы сұйықтықты енгізуді үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
B07.0
Ішек стомасына күтім жасау
B07.0.1
Ішек стомасына күтім жасау бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
B07.0.2
Ішек стомасына күтім жасау шараларын жүргізу
B07.0.3
Ішек стомасына күтім жасау шараларын үйрету
B07.0.4
Ішек стомасына күтім жасауды жүзеге асыру бойынша шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
B07.1
Ішек стомасын жуу
B07.1.1
Ішек стомасын тазарту жүргізу бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
B07.1.2
Ішек стомасын тазарту шараларын орындау
B07.1.3
Ішек стомасын тазарту іс-шараларына үйрету
B07.1.4
Ішек стомасын тазартуды немесе мейіргерлік араласуды түзетуді жүзеге асыру бойынша іс-шараларды үйлестіру
B62.0
Асқазанға күтім жасау
B62.0.1
Асқазанға күтімді жүзеге асыру бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
B62.0.2
Асқазанға күтімді жүзеге асыру шараларын жүргізу
B62.0.3
Асқазанға күтімді жүзеге асыру бойынша іс-шараларға үйрету
B62.0.4
Асқазанға күтімді жүзеге асыру бойынша әрекеттерді үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
C.
ЖҮРЕК-ТАМЫР ЖҮЙЕСІ КОМПОНЕНТІ
C08.1
Кардиологиялық оңалту
C08.1.1
Жүрек ырғағын қалпына келтіру бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
C08.1.2
Жүрек ырғағын қалпына келтіру шараларын жүргізу
C08.1.3
Жүрек ырғағын қалпына келтіру бойынша шараларды үйрету
C08.1.4
Жүрек ырғағын қалпына келтіру немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
C09.0
Кардиостимуляторға күтім жасау
C09.0.1
Кардиостимуляторды күту бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау

C09.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за кардиостимулятором
C09.0.3
Обучить мероприятиям ухода за кардиостимулятором
C09.0.4
Координация мероприятий по уходу за кардиостимулятором или коррекция сестринских вмешательств
D.
КОГНИТИВНЫЙ / НЕВРОЛОГИЧЕСКИЙ КОМПОНЕНТ
D10.0
Уход за поведением
D10.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для наблюдения за реакциями пациента на раздражители
D10.0.2
Выполнение мероприятий по наблюдению за реакциями пациента на раздражители
D10.0.3
Обучить мероприятиям наблюдения за реакциями пациента на раздражители
D10.0.4
Координация мероприятий по наблюдению за реакциями пациента на раздражители или коррекция сестринских вмешательств
D11.0
Ориентировка на реальность
D11.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для развития способностей находить себя в окружающей среде
D11.0.2
Выполнение мероприятий по развитию способностей находить себя в окружающей среде
D11.0.3
Обучить мероприятиям по развитию способностей находить себя в окружающей среде
D11.0.4
Координация мероприятий по развитию способностей находить себя в окружающей среде или коррекция сестринских вмешательств
D63.0
Контроль передвижения
D63.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для контроля аномальной подвижности пациента
D63.0.2
Выполнение мероприятий по контролю аномальной подвижности пациента
D63.0.3
Обучить мероприятиям контроля аномальной подвижности пациента
D63.0.4
Координация мероприятий по контролю аномальной подвижности пациента или коррекция сестринских вмешательств
D64.0
Оказание помощи пациенту с потерей памяти
D64.0.1
Оценка объема мероприятий /действий по восстановлению памяти
D64.0.2
Выполнение мероприятий по восстановлению памяти
D64.0.3
Обучить мероприятиям восстановления памяти
D64.0.4
Координация мероприятий по восстановлению памяти или коррекция сестринских вмешательств
D78.0
Оказание помощи пациенту с неврологическими заболеваниями
D78.0.1
Оценка объема мероприятий /действий по оказанию помощи пациенту с проблемами неврологической системы
D78.0.2
Выполнение мероприятий по оказанию помощи пациенту с проблемами неврологической системы
D78.0.3
Обучить мероприятиям по оказанию помощи пациенту с проблемами неврологической системы
D78.0.4
Координация мероприятий по оказанию помощи пациенту с проблемами неврологической системы или коррекция сестринских вмешательств
E.
КОМПОНЕНТ ПСИХОЛОГИЧЕСКОЙ АДАПТАЦИИ
E12.2
Управление стрессом
E12.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления контроля физиологических реакций пациента на раздражители
E12.2.2
Выполнение мероприятий по осуществлению контроля физиологических реакций пациента на раздражители

C09.0.2
Кардиостимуляторды күту бойынша шараларды орындау
C09.0.3
Кардиостимуляторға күтім жасау іс-шараларына үйрету
C09.0.4
Кардиостимуляторды күту бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
D.
КОГНИТИВТІ/НЕЙРОЛОГИЯЛЫҚ КОМПОНЕНТ
D10.0
Мінез-құлық күтімі
D10.0.1
Пациенттің тітіркендіргіштерге реакциясын байқау үшін іс-шаралар көлемін бағалау
D10.0.2
Пациенттің тітіркендіргіштерге реакциясын байқау бойынша іс-шараларды жүргізу
D10.0.3
Пациенттің тітіркендіргіштерге реакциясын байқаудың іс-шараларына үйрету
D10.0.4
Пациенттің тітіркендіргіштерге реакциясын байқау немесе мейіргерлік араласуды түзету үшін әрекеттерді үйлестіру
D11.0
Шындықты бағдарлау
D11.0.1
Қоршаған ортада өзін табу қабілетін дамыту үшін іс-әрекеттер/әрекеттер көлемін бағалау
D11.0.2
Қоршаған ортада өзін-өзі табу қабілетін дамыту бойынша іс-шараларды өткізу
D11.0.3
Қоршаған ортадан өзін таба қабілетін дамыту бойынша іс-әрекеттерге үйрету
D11.0.4
Қоршаған ортада өзін табу қабілетін дамыту немесе мейіргерлік араласуларды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
D63.0
Қозғалысты бақылау
D63.0.1
Пациенттің қалыптан тыс жылжымалдылығын бақылау үшін шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
D63.0.2
Пациенттің қалыптан тыс жылжымалдылығын бақылау шараларын жүргізу
D63.0.3
Пациенттің қалыптан тыс жылжымалдылығын бақылау шараларын үйрету
D63.0.4
Пациенттің қалыптан тыс жылжымалдылығын бақылау немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
D64.0
Есте сақтау қабілетінің жоғалуы бар пациентке көмек көрсету
D64.0.1
Жадыны қалпына келтіру бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
D64.0.2
Жадыны қалпына келтіру бойынша әрекеттерді орындау
D64.0.3
Жадыны қалпына келтіру әрекеттерін үйрету
D64.0.4
Жадыны қалпына келтіру бойынша әрекеттерді үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
D78.0
Неврологиялық аурулары бар пациентке көмек көрсету
D78.0.1
Неврологиялық жүйенің проблемалары бар пациентке көмек көрсету бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
D78.0.2
Неврологиялық жүйе проблемалары бар пациентке көмек көрсету бойынша шараларын жүргізу
D78.0.3
Неврологиялық жүйе проблемалары бар пациентке көмек көрсету бойынша шараларды үйрету
D78.0.4
Неврологиялық жүйенің проблемалары бар пациентке көмек көрсету бойынша шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
E.
ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ БЕЙІМДЕЛУ КОМПОНЕНТІ
E12.2
Стрессті басқару
E12.2.1
Пациенттің тітіркендіргіштерге физиологиялық реакцияларын бақылауды жүзеге асыруға бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
E12.2.2
Пациенттің тітіркендіргіштерге физиологиялық реакциясын бақылауды жүзеге асыруға бойынша шараларды жүргізу

E12.2.3
Обучить мероприятиям по контролю физиологических реакций на раздражители
E12.2.4
Координация мероприятий по осуществлению контроля физиологических реакций пациента на раздражители или коррекция сестринских вмешательств
E12.3
Кризисная психотерапия /Терапия
E12.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления кризисной терапии
E12.3.2
Выполнение мероприятий по осуществлению кризисной терапии
E12.3.3
Обучить мероприятиям по предоставленной кризисной терапии
E12.3.4
Координация мероприятий по осуществлению кризисной терапии или коррекция сестринских вмешательств
E14.0
Оказание помощи пациенту в терминальной стадии
E14.0.1
Оценка объема мероприятий /действий по уходу за пациентом в период умирания
E14.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за пациентом в период умирания
E14.0.3
Обучить мероприятиям ухода за пациентом в период умирания
E14.0.4
Координация мероприятий по уходу за пациентом в период умирания или коррекция сестринских вмешательств
F.
КОМПОНЕНТ ОБЪЕМ ЖИДКОСТИ
F15.0
Инфузионная терапия
F15.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления потребления достаточного объема жидкости
F15.0.2
Выполнение мероприятий по потреблению достаточного объема жидкости
F15.0.3
Обучить мероприятиям потребления достаточного объема жидкости
F15.0.4
Координация мероприятий по потреблению достаточного объема жидкости или коррекция сестринских вмешательств
F15.1
Контроль гидратации/Контроль жидкости в организме –
F15.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления контроля баланса жидкости
F15.1.2
Выполнение мероприятий по контролю баланса жидкости
F15.1.3
Обучить мероприятиям контроля баланса жидкости
F15.1.4
Координация мероприятий по контролю баланса жидкости или коррекция сестринских вмешательств
F15.3
Потребление жидкости
F15.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для определения объема потребляемой жидкости
F15.3.2
Выполнение мероприятий по определению объема потребляемой жидкости
F15.3.3
Обучить мероприятиям по определению объема потребляемой жидкости
F15.3.4
Координация мероприятий по определению объема потребляемой жидкости или коррекция сестринских вмешательств
F15.4
Выведение жидкости
F15.4.1
Оценка объема мероприятий /действий для определения объема выводимой жидкости
F15.4.2
Выполнение мероприятий определения объема выводимой жидкости
F15.4.3
Обучить мероприятиям по определению объема выводимой жидкости
F15.4.4
Координация мероприятий по определению объема выводимой жидкости или коррекция сестринских вмешательств
F79.0
Уход за гемодинамикой
F79.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления регулирования движения растворов в крови

E12.2.3
Тітіркендіргіштерге физиологиялық реакцияларды бақылау бойынша шараларды үйрету
E12.2.4
Пациенттің тітіркендіргіштерге физиологиялық реакциясын бақылау немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
E12.3
Дағдарыс психотерапиясы/терапиясы
E12.3.1
Дағдарыс терапиясын жүзеге асыру бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
E12.3.2
Дағдарыс терапиясын жүзеге асыру бойынша шараларды жүргізу
E12.3.3
Ұсынылған дағдарыс терапиясы бойынша іс-шараларға үйрету
E12.3.4
Дағдарыс терапиясын жүзеге асыру бойынша үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
E14.0
Терминалды кезеңде пациентке көмек көрсету
E14.0.1
Өлім кезеңінде пациентті күту бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
E14.0.2
Өлім кезеңінде пациентті күту бойынша іс-шараларды жүргізу
E14.0.3
Пациентке өлу кезеңінде күтім жасау шараларын үйрету
E14.0.4
Өлім кезінде пациентке күтім көрсету бойынша шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
F.
СҰЙЫҚ МӨЛШЕРІ КОМПОНЕНТІ
F15.0
Инфузиялық терапия
F15.0.1
Сұйықтықтың жеткілікті мөлшерде қабылдауды қамтамасыз ету үшін шаралар/іс-қимылдар көлемін бағалау
F15.0.2
Сұйықтықты жеткілікті мөлшерде қабылдауды қамтамасыз ету үшін шаралар жүргізу
F15.0.3
Сұйықтықты жеткілікті мөлшерде ішу шараларына үйрету
F15.0.4
Сұйықтықты жеткілікті мөлшерде қабылдауды қамтамасыз ету немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
F15.1
Гидратацияны бақылау/Организмдегі сұйықтықты бақылау –
F15.1.1
Сұйықтық теңгерімін бақылауды жүзеге асыру үшін шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
F15.1.2
Сұйықтық теңгерімін бақылау шараларын жүргізу
F15.1.3
Сұйықтық теңгерімін бақылау шараларын үйрету
F15.1.4
Сұйықтық теңгерімін басқаруды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
F15.3
Сұйықтықты қабылдау
F15.3.1
Қабылданатын сұйықтық көлемін анықтау үшін шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
F15.3.2
Қабылданатын сұйықтық көлемін анықтау бойынша шараларын жүргізу
F15.3.3
Қабылданатын сұйықтық көлемін анықтау шараларын үйрету
F15.3.4
Сұйықтықты қабылдау көлемін анықтау немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
F15.4
Сұйықтықты шығару
F15.4.1
Шығарылатын сұйықтық көлемін анықтау үшін шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
F15.4.2
Шығарылатын сұйықтықтың көлемін анықтау бойынша шараларды жүргізу
F15.4.3
Шығарылатын сұйықтық көлемін анықтау шараларын үйрету
F15.4.4
Шығарылатын сұйықтық көлемін анықтау бойынша шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
F79.0
Гемодинамикаға күтім
F79.0.1
Қандағы ерітінділердің қозғалысын реттеуді жүзеге асыру үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау

F79.0.2
Выполнение мероприятий по регулированию движения растворов в крови
F79.0.3
Обучить мероприятиям регулирования движения растворов в крови
F79.0.1
Координация мероприятий по регулированию движения растворов в крови или коррекция сестринских вмешательств
F79.2
Уход за венозным катетером
F79.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления ухода за венозным катетором
F79.2.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за венозным катетором
F79.2.3
Обучить мероприятиям по осуществлению ухода за венозным катетором
F79.2.4
Координация мероприятий по осуществлению ухода за венозным катетором или коррекция сестринских вмешательств
F79.3
Уход за артериальным катетером
F79.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления ухода за артериальным катетором
F79.3.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за артериальным катетором
F79.3.3
Обучить мероприятиям по осуществлению ухода за артериальным катетором
F79.3.4
Координация мероприятий по осуществлению ухода за артериальным катетором или коррекция сестринских вмешательств
G.
КОМПОНЕНТ ОТНОШЕНИЯ К ЗДОРОВЬЮ
G17.1
Дневной центр для взрослых
G17.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления дневной программы для взрослых
G17.1.2
Выполнение мероприятий согласно дневной программы для взрослых
G17.1.3
Обучить мероприятиям согласно дневной программы для взрослых
G17.1.4
Координация мероприятий согласно дневной программы для взрослых или коррекция сестринских вмешательств
G17.3
Доставка еды на дом
G17.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для обеспечения пациента питанием на дому
G17.3.2
Выполнение мероприятий по предоставлению пациенту питания на дому
G17.3.3
Обучить мероприятиям предоставления пациенту питания на дому
G17.3.4
Координация мероприятий по предоставлению пациенту питания на дому или коррекция сестринских вмешательств
G18.2
Соблюдение водного баланса
G18.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для соблюдения водного режима/баланса
G18.2.2
Выполнение мероприятий по соблюдению водного режима/баланса
G18.2.3
Обучить мероприятиям соблюдения водного режима/баланса
G18.2.4
Координация мероприятий по соблюдению водного режима/баланса или коррекция сестринских вмешательств
G18.5
Соблюдение мер предосторожности
G18.5.1
Оценка объема мероприятий /действий для соблюдения мер защиты от травм, опасности или потери себя или других лиц
G18.5.2
Выполнение мероприятий по соблюдению мер защиты от травм, опасности или потери себя или других лиц
G18.5.3
Обучить мероприятиям соблюдения мер защиты от травм, опасности или потери себя или других лиц
G18.5.4
Координация мероприятий по соблюдению мер защиты от травм, опасности или потери себя или других лиц или коррекция сестринских вмешательств

F79.0.2
Қандағы ерітінділердің қозғалысын реттеу шараларын жүргізу
F79.0.3
Қандағы ерітінділердің қозғалысын реттеу шараларын үйрету
F79.0.1
Қандағы ерітінділердің қозғалысын реттеу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
F79.2
Веналық катетерге күтім жасау
F79.2.1
Веналық катетерге күтім жасауды жүзеге асыру үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
F79.2.2
Веналық катетерге күтімді жүзеге асыру үшін шараларын жүргізу
F79.2.3
Веналық катетерге күтімді жүзеге асыру бойынша оқытуды қамтамасыз ету
F79.2.4
Веналық катетерге күтімді жүзеге асыру әрекеттерді үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
F79.3
Артериялық катетерге күтім жасау
F79.3.1
Артериялық катетерге күтімді жүзеге асыру бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
F79.3.2
Артериялық катетерге күтімді жүзеге асыру бойынша шараларды орындау
F79.3.3
Артериялық катетерге күтімді жүзеге асыру бойынша шараларға үйрету
F79.3.4
Артериялық катетерге күтімді жүзеге асыру бойынша шараларға үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды реттеу
G.
ДЕНСАУЛЫҚҚА ҚАТЫСТЫ КОМПОНЕНТІ
G17.1
Ересектерге арналған күндізгі орталық
G17.1.1
Ересектерге арналған күндік бағдарламаны жүзеге асыру бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
G17.1.2
Ересектерге арналған күндізгі бағдарламаға сәйкес іс-шараларды өткізу
G17.1.3
Ересектерге арналған күні бағдарламаға сәйкес әрекеттерді үйрету
G17.1.4
Ересектерге арналған күндізгі бағдарламаға сәйкес іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
G17.3
Тамақты үйге жеткізу
G17.3.1
Пациентті үйде тамақпен қамтамасыз ету бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
G17.3.2
Пациентті үй жағдайында тамақпен қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды жүргізу
G17.3.3
Пациентке үйде тамақ беруді үйрету
G17.3.4
Пациентті үйде тамақпен қамтамасыз ету немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
G18.2
Су балансын сақтау
G18.2.1
Су режимін/балансты сақтау бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
G18.2.2
Су режимін/теңдігін сақтау бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
G18.2.3
Су режимін/теңестіру шараларына үйрету
G18.2.4
Су режимін/балансты сақтау әрекеттерін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды реттеу
G18.5
Сақтық шараларын сақтау
G18.5.1
Өзін немесе басқаларды жарақаттан, қауіптен немесе жоғалтудан қорғау шараларын сақтау бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
G18.5.2
Өзін немесе басқаларды жарақаттан, қауіптен немесе жоғалтудан қорғау шараларын сақтау бойынша іс-шараларды орындау
G18.5.3
Өзін немесе басқаларды жарақаттан, қауіптен немесе жоғалтудан қорғауды үйретіңіз.
G18.5.4
Өзін немесе басқаларды жарақаттан, қауіптен немесе жоғалтудан қорғау шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды реттеу

G19.1
Закон о правах человека
G19.1.1
Оценка объема мероприятий /действий связанные с заявлением на пособие по случаю болезни
G19.1.2
Выполнение мероприятий по написанию заявления на пособие по случаю болезни
G19.1.3
Обучить мероприятиям получения пособий по случаю болезни
G19.1.4
Координация мероприятий по получению пособия по случаю болезни или коррекция сестринских вмешательств
G19.2
Координация сестринского ухода
G19.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для резюмирования плана ухода медсестры
G19.2.2
Выполнение мероприятий по резюмированию плана ухода медсестры
G19.2.3
Обучить мероприятиям резюмированию плана ухода медсестры
G19.2.4
Координация мероприятий по резюмированию плана ухода медсестры или коррекция сестринских вмешательств
G21.0
Высококвалифицированная медициная помощь
G21.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления поддержания функций пациента, осуществляемые медицинской группой
G21.0.2
Выполнение мероприятий по поддержанию функций пациента
G21.0.3
Обучить мероприятиям поддержанию функций пациента
G21.0.4
Координация мероприятий по выполнению поддержания функций пациента или коррекция сестринских вмешательств
G21.1
Профессиональный уход обученной сиделкой
G21.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления поддержания ухода сиделкой
G21.1.2
Выполнение мероприятий по поддержанию ухода сиделкой
G21.1.3
Обучить мероприятиям по осуществлению ухода сиделку
G21.1.4
Координация мероприятий по выполнению ухода сиделкой или коррекция сестринских вмешательств
G21.3
Работа медицинской сестры расширенной практики
G21.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления предоставленных консультаций /инструкций медсестрой расширенной практики/практикующей медсестрой
G21.3.2
Выполнение мероприятий по предоставленным консультациям /инструкциям медсестрой расширенной практики/практикующей медсестрой
G21.3.3
Обучить мероприятиям по предоставленным консультациям /инструкциям медсестрой расширенной практики/практикующей медсестрой
G21.3.4
Координация мероприятий по предоставлению консультаций /инструкций медсестрой расширенной практики/практикующей медсестрой или коррекция сестринских вмешательств
H.
ЛЕКАРСТВЕННЫЙ КОМПОНЕНТ
H22.0
Сестринский уход за пациентом после химиотерапии
H22.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для выполнения ухода за пациентом после химиотерапии
H22.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за пациентом после химиотерапии
H22.0.3
Обучить мероприятиям ухода за пациентом после химиотерапии
H22.0.4
Координация мероприятий ухода за пациентом после химиотерапии или коррекция сестринских вмешательств

G19.1
Адам құқықтары туралы заң
G19.1.1
Ауруы бойынша жәрдемақы алуға өтінішпен байланысты іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
G19.1.2
Ауруы бойынша жәрдемақы алуға өтініш жазу бойынша іс-шараларды жүргізу
G19.1.3
Ауыруы бойынша кезде жәрдемақы алу шараларын үйрету
G19.1.4
Ауруы бойынша жәрдемақы алу шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
G19.2
Мейіргер күтімін үйлестіру
G19.2.1
Мейіргер күтімінің жоспарын қорытындылау бойынша іс-шаралар көлемін бағалау
G19.2.2
Мейіргер күтімін жоспарлауды қорытындылау үшін әрекеттерді орындау.
G19.2.3
Мейіргер күтімі жоспарын қорытындылау әрекеттерін үйрету.
G19.2.4
Мейіргер күтімі жоспарын қорытындылау немесе мейіргерлік араласуды түзету үшін әрекеттерді үйлестіру
G21.0
Жоғары білікті медициналық көмек
G21.0.1
Медициналық топ жүзеге асыратын пациенттің функцияларын сақтау бойынша іс-әрекеттер/іс-әрекеттер көлемін бағалау
G21.0.2
Пациенттің функцияларын сақтау шараларын жүргізу
G21.0.3
Пациенттің функцияларын сақтау шараларын үйрету
G21.0.4
Пациенттің функцияларын сақтау немесе мейіргерлік араласуларды түзету әрекеттерін үйлестіру
G21.1
Оқытылған күтушінің кәсіби күтімі
G21.1.1
Күтушіге қызмет көрсетуді жүзеге асыру бойынша іс-әрекеттер/іс-әрекеттер көлемін бағалау
G21.1.2
Күтушінің күтіміне қолдау көрсету бойынша іс-шараларды өткізу
G21.1.3
Күтушіні күту әрекеттеріне үйрету
G21.1.4
Мейіргер күтімін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды реттеу
G21.3
Кеңейтілген практика мейіргерінің жұмысы
G21.3.1
Кеңейтілген практика мейіргері/практик мейіргер ұсынған консультациялар/нұсқаулар бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
G21.3.2
Кейейтілген практикадағы мейіргері/мейіргер берген консультацияларды/нұсқауларды орындау
G21.3.3
Кейейтілген практикадағы мейіргер/мейіргер берген консультацияларға/нұсқауларға қатысты әрекеттерді үйрету
G21.3.4
Кейейтілген практикадағы мейіргер/мейіргердің консультацияларын/нұсқауларын беруді үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
H.
ДӘРІЛІК КОМПОНЕНТ
H22.0
Химиотерапиядан кейінгі пациентке мейіргерлік күтім
H22.0.1
Химиотерапиядан кейін пациентті күту бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
H22.0.2
Пациентке химиотерапиядан кейінгі күтім шараларын жүргізу
H22.0.3
Химиотерапиядан кейін пациентке күтім жасауды үйрету
H22.0.4
Химиотерапиядан кейін пациенттерді күту шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету

H24.1
Побочные реакция на медикаменты
H24.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для мониторинга предполагаемых реакций на назначенные лекарственные средства
H24.1.2
Выполнение мероприятий по мониторингу предполагаемых реакций на назначенные лекарственные средства
H24.1.3
Обучить мероприятиям мониторинга предполагаемых реакций на назначенные лекарственные средства
H24.1.4
Координация мероприятий по мониторингу предполагаемых реакций на назначенные лекарственные средства
H24.2
Предварительная раскладка лекарств в отделении клинической фармации
H24.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для непрерывного предоставления назначенных препаратов
H24.2.2
Выполнение мероприятий по непрерывному предоставлению назначенных препаратов
H24.2.3
Обучить мероприятиям непрерывного предоставления назначенных препаратов
H24.2.4
Координация мероприятий по непрерывному предоставлению медицинских препаратов или коррекция сестринских вмешательств
H24.3
Побочные действия лекарственного препарата
H24.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для контроля побочных реакций на назначенные препараты
H24.3.2
Выполнение мероприятий по контролю побочных реакций на назначенные препараты
H24.3.3
Обучить мероприятиям по контролю побочных реакций на назначенные препараты.
H24.3.4
Координация мероприятий по выполнению контроля побочных реакций на назначенные препараты или коррекция сестринских вмешательств
H25.0
Сестринский уход после лучевой терапии
H25.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления ухода после лучевой терапии
H25.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода после лучевой терапии
H25.0.3
Обучить мероприятиям ухода после лучевой терапии
H25.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода после лучевой терапии или коррекция сестринских вмешательств
I.
КОМПОНЕНТ ОБМЕНА ВЕЩЕСТВ
I26.0
Первая помощь при аллергической реакции
I26.0.1
Оценка объема мероприятий /действий по купированию аллергических реакций / уменьшение симптомов
I26.0.2
Выполнение мероприятий по купированию аллергических реакций / уменьшение симптомов
I26.0.3
Обучить мероприятиям купирования аллергических реакций / уменьшение симптомов
I26.0.4
Координация мероприятий по купированию аллергических реакций / уменьшение симптомов или коррекция сестринских вмешательств
I27.0
Уход за пациентом с диабетом
I27.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления ухода за пациентом с диабетом
I27.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за пациентом с диабетом
I27.0.3
Обучить мероприятиям по выполнению ухода за пациентом с диабетом
I27.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за пациентом с диабетом или коррекция сестринских вмешательств

H24.1
Дәрілік препараттарға жағымсыз реакциялар
H24.1.1
Тағайындалған дәрілік заттарға болжамды реакцияларды мониторингтеу бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
H24.1.2
Тағайындалған дәрілік заттарға болжамды реакцияларды мониторингтеу бойынша іс-шараларды жүргізу
H24.1.3
Тағайындалған дәрілік заттарға болжамды реакцияларды мониторингтеу шараларын үйрету
H24.1.4
Тағайындалған дәрілік заттарға болжамды реакцияларды мониторингтеу іс-шараларын үйлестіру
H24.2
Дәрілік заттарды клиникалық фармация бөлімінде алдын ала орналастыру
H24.2.1
Тағайындалған препараттарды үздіксіз ұсыну бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
H24.2.2
Тағайындалған препараттарды үздіксіз ұсыну шараларын жүзеге асыру
H24.2.3
Тағайындалған препараттарды үздіксіз ұсыну шараларына оқыту
H24.2.4
Медициналық препараттарды үздіксіз ұсыну немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
H24.3
Дәрілік препараттың жанама әсерлері
H24.3.1
Тағайындалған препараттарға жанама реакцияларды бақылау үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
H24.3.2
Тағайындалған препараттарға жанама реакцияларды бақылау шараларын жүзеге асыру
H24.3.3
Тағайындалған препараттарға жанама реакцияларды бақылау шараларын үйрету.
H24.3.4
Тағайындалған препараттарға жанама реакцияларды бақылау немесе мейіргерлік шараларды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
H25.0
Сәулелік терапиядан кейінгі мейіргерлік күтім
H25.0.1
Сәулелік терапиядан кейінгі күтімді жүзеге асыру үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
H25.0.2
Сәулелік терапиядан кейінгі күтімді жүзеге асыру үшін шараларын жүргізу
H25.0.3
Сәулелік терапиядан кейінгі күтімді жүзеге асыру үшін шараларын үйрету
H25.0.4
Сәулелік терапиядан кейінгі күтімді жүзеге асыру үшін шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
I.
ЗАТ АЛМАСУ КОМПОНЕНТІ
I26.0
Аллергиялық реакция кезіндегі алғашқы көмек
I26.0.1
Аллергиялық басу жеңілдету/симптомдарды азайту бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
I26.0.2
Аллергиялық реакцияларды басу/симптомдарды азайту үшін шаралар қабылдау
I26.0.3
Аллергиялық реакцияларды басу / симптомдарды азайту шараларын үйрету
I26.0.4
Аллергиялық реакцияларды басу/симптомдарды азайту немесе мейіргерлік шараларды түзету бойынша шараларды үйлестіру
I27.0
Қант диабетімен ауыратын пациентке күтім жасау
I27.0.1
Қант диабетімен ауыратын пациентті күту бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
I27.0.2
Қант диабетімен ауыратын пациентке күтім жасау шараларын орындау
I27.0.3
Қант диабетімен ауыратын пациентке қалай күтім жасау керектігін үйрету
I27.0.4
Қант диабетімен ауыратын пациенттің күтімін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету

I65.0
Уход за иммунной системой
I65.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления защиты от заболевания
I65.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению защиты от заболевания
I65.0.3
Обучить мероприятиям по выполнению защиты от заболевания
I65.0.4
Координация мероприятий по выполнению защиты от заболевания
J.
КОМПОНЕНТ ПИТАНИЯ
J28.0
Уход за энтеральной трубкой
J28.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за энтеральной дренажной трубки
J28.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за энтеральной дренажной трубки
J28.0.3
Обучить мероприятиям ухода за энтеральной дренажной трубки
J28.0.4
Координация мероприятий по уходу за энтеральной дренажной трубки или коррекция сестринских вмешательств
J28.1
Введение энтеральной трубки
J28.1.1
Оценка объема мероприятий /действий по установке энтеральной дренажной трубки
J28.1.2
Выполнение мероприятий по установке энтеральной дренажной трубки
J28.1.3
Обучить мероприятиям установки энтеральной дренажной трубки
J28.1.4
Координация мероприятий по установке энтеральной дренажной трубки или коррекция сестринских вмешательств
J28.2
Орошение энтеральной трубки
J28.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для промывания энтеральной трубки
J28.2.2
Выполнение мероприятий по промыванию энтеральной трубки
J28.2.3
Обучить мероприятиям промывания энтеральной трубки
J28.2.4
Координация мероприятий по промыванию энтеральной трубки или коррекция сестринских вмешательств
J29.2
Техники кормления
J29.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления специальных мер кормления
J29.2.2
Выполнение мероприятий по осуществлению специальных мер кормления
J29.2.3
Обучить мероприятиям выполнения специальных мер кормления
J29.2.4
Координация мероприятий по выполнению специальных мер кормления или коррекция сестринских вмешательств
J29.3
Регулярная диета
J29.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для приема пищи/питательных веществ согласно установленным стандартам питания
J29.3.2
Выполнение мероприятий по приему пищи/питательных веществ согласно установленным стандартам питания
J29.3.3
Обучить мероприятиям по приему пищи/питательных веществ согласно установленным стандартам питания
J29.3.4
Координация мероприятий по приему пищи/питательных веществ согласно установленным стандартам питания или коррекция сестринских вмешательств
J29.4
Специальная диета
J29.4.1
Оценка объема мероприятий /действий для приема назначенной определенной пищи/питательных веществ
J29.4.2
Выполнение мероприятий по приему назначенной определенной пищи/питательных веществ
J29.4.3
Обучить мероприятиям по приему назначенной определенной пищи/питательных веществ

I65.0
Иммундық жүйеге күтім жасау
I65.0.1
Аурудан сақтауды жүзеге асыру бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
I65.0.2
Аурудан сақтау шараларын жүзеге асыру
I65.0.3
Аурудан сақтау шараларын үйрету
I65.0.4
Аурудан сақтауды жүзеге асыру бойынша іс-шараларды үйлестіру
J.
ТАМАҚТАНУ КОМПОНЕНТІ
J28.0
Энтеральды түтікке күтім жасау
J28.0.1
Энтеральды дренажды түтікке күтім жасау бойынша іс-шаралар көлемін бағалау
J28.0.2
Энтеральды дренажды түтікке күтім жасау шараларын жүргізу
J28.0.3
Энтеральды дренажды түтікке күтім жасауды үйрету
J28.0.4
Энтеральды дренажды түтікке күтім жасауды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
J28.1
Энтеральды түтікшені енгізу
J28.1.1
Энтеральды дренажды түтікшені орнату бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
J28.1.2
Энтеральды дренажды түтікшені орнату шараларын жүргізу
J28.1.3
Энтеральды дренажды түтікшені орнатуды үйрету
J28.1.4
Энтеральды дренажды түтіктерді орналастыруды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды реттеу
J28.2
Энтеральды түтікті сулау
J28.2.1
Энтеральды түтікшені шаю бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
J28.2.2
Энтеральды түтікшені шаю шараларын орындау
J28.2.3
Энтеральды түтікшені жууды үйрету
J28.2.4
Энтеральды түтіктерді шаюды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
J29.2
Тамақтандыру техникасы
J29.2.1
Арнайы тамақтандыру шараларын жүзеге асыру бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
J29.2.2
Арнайы тамақтандыру шараларын жүзеге асыру бойынша іс-шараларды өткізу
J29.2.3
Арнайы тамақтандыру шараларын жүзеге асыруды үйрету
J29.2.4
Арнайы тамақтандыру шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
J29.3
Тұрақты диета
J29.3.1
Белгіленген тамақтану стандарттарына сәйкес тағамды қабылдау/қоректік заттар бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
J29.3.2
Белгіленген тамақтану стандарттарына сәйкес тамақ/қоректік заттарды қабылдау әрекеттерін орындау.
J29.3.3
Белгіленген тамақтану стандарттарына сәйкес тағамды/қоректік заттарды қабылдау әрекеттерін үйрету.
J29.3.4
Белгіленген тамақтану стандарттарына сәйкес азық-түлік/қоректік заттар араласуларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
J29.4
Арнайы диета
J29.4.1
Тағайындалған арнайы тағамды/қоректік заттарды қабылдау үшін шаралар көлемін бағалау
J29.4.2
Тағайындалған арнайы тағамдарды/қоректік заттарды қабылдау бойынша іс-шараларды орындау
J29.4.3
Тағайындалған арнайы тағамды/қоректік заттарды қабылдау бойынша шараларына үйрету

J29.4.4
Координация мероприятий по приему назначенной определенной пищи/питательных веществ или коррекция сестринских вмешательств
J29.5
Энтеральное питание
J29.5.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления питания специальными смесями через слизистую оболочку ЖКТ
J29.5.2
Выполнение мероприятий по питанию специальными смесями через слизистую оболочку ЖКТ
J29.5.3
Обучить мероприятиям выполнения питания специальными смесями через слизистую оболочку ЖКТ
J29.5.4
Координация мероприятий по выполнению питания специальными смесями через слизистую оболочку ЖКТ или коррекция сестринских вмешательств
J29.6
Парентеральное питание
J29.6.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления питания путем внутривенной или подкожной инфузии в обход ЖКТ
J29.6.2
Выполнение мероприятий по осуществлению питания путем внутривенной или подкожной инфузии в обход ЖКТ
J29.6.3
Обучить мероприятиям выполнения питания путем внутривенной или подкожной инфузии в обход ЖКТ
J29.6.4
Координация мероприятий по выполнению питания путем внутривенной или подкожной инфузии в обход ЖКТ или коррекция сестринских вмешательств
К.
КОМПОНЕНТ РЕГУЛЯЦИИ ФИЗИЧЕСКИХ ПРОЦЕССОВ
K30.0
Инфекционный контроль
K30.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для нераспространения инфекционного заболевания
K30.0.2
Выполнение мероприятий по нераспространению инфекционного заболевания
K30.0.3
Обучить мероприятиям нераспространения инфекционного заболевания
K30.0.4
Координация мероприятий по выполнению нераспространения инфекционного заболевания или коррекция сестринских вмешательств
K30.1
Профилактика внутрибольничных инфекций –
K30.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для предотвращения распространения инфекций и инфекционных заболеваний
K30.1.2
Выполнение мероприятий по предотвращения распространения инфекций и инфекционных заболеваний
K30.1.3
Обучить мероприятиям предотвращения распространения инфекций и инфекционных заболеваний
K30.1.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения распространения инфекций и инфекционных заболеваний или коррекция сестринских вмешательств
K31.1
Сбор информации о пациенте
K31.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для получения информации о перенесенных заболеваниях и состоянии здоровья
K31.1.2
Выполнение мероприятий по получению информации о перенесенных заболеваниях и состоянии здоровья
K31.1.3
Обучить мероприятиям согласно полученной информации о перенесенных заболеваниях и состоянии здоровья
K31.1.4
Координация мероприятий по полученной информации о перенесенных заболеваниях и состоянии здоровья или коррекция сестринских вмешательств

J29.4.4
Тағайындалған арнайы тағамдарды/қоректік заттарды қабылдауды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды реттеу
J29.5
Энтеральды тамақтану
J29.5.1
Асқазан-ішек жолдарының шырышты қабаты арқылы арнайы қоспалармен тамақтану бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
J29.5.2
Асқазан-ішек жолдарының шырышты қабаты арқылы арнайы қоспалармен тамақтану шараларын жүргізу
J29.5.3
Асқазан-ішек жолдарының шырышты қабаты арқылы тамақтануды арнайы қоспалармен қамтамасыз етуді үйрету.
J29.5.4
Асқазан-ішек жолдарының шырышты қабаты арқылы арнайы қоспалармен тамақтануды қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
J29.6
Парентеральды тамақтану
J29.6.1
Асқазан-ішек жолын айналып өтетін венаішілік немесе тері астына инфузия арқылы тамақтану бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
J29.6.2
Асқазан-ішек жолын айналып өтіп, венаішілік немесе тері астына инфузия арқылы тамақтануды жүргізу
J29.6.3
Асқазан-ішек жолын айналып өтіп, венаішілік немесе тері астына инфузия арқылы тамақтану шараларын үйрету
J29.6.4
Асқазан-ішек жолын айналып өтетін венаішілік немесе тері астына инфузия арқылы тағамдық араласуды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
К.
ФИЗИКАЛЫҚ ПРОЦЕСТЕРДІ РЕТТЕУ КОМПОНЕНТІ
K30.0
Инфекцияны бақылау
K30.0.1
Инфекциялық аурудың таралуын болдырмау бойынша шаралар/іс-қимылдар көлемін бағалау
K30.0.2
Инфекциялық аурулардың таралуының алдын алу шараларын жүзеге асыру
K30.0.3
Инфекциялық аурулардың таралуын болдырмау шараларын үйрету
K30.0.4
Инфекциялық аурулардың таралуын болдырмау немесе мейіргерлік шараларды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
K30.1
Ауруханаішілік инфекциялардың профилактикасы
K30.1.1
Инфекциялар мен инфекциялық аурулардың таралуын болдырмау бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
K30.1.2
Инфекциялар мен инфекциялық аурулардың таралуының алдын алу үшін шараларды жүзеге асыру
K30.1.3
Инфекциялар мен инфекциялық аурулардың таралуын алдын алу шараларын үйрету
K30.1.4
Инфекциялар мен инфекциялық аурулардың таралуын болдырмау немесе мейіргерлік шараларды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
K31.1
Пациент туралы ақпаратты жинау
K31.1.1
Бастан өткерген аурулар мен денсаулық жағдайы туралы ақпарат алу үшін іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
K31.1.2
Бастан өткерген аурулары мен денсаулық жағдайы туралы ақпарат алу бойынша іс-шаралар өткізу
K31.1.3
Бастан өткерген аурулар мен денсаулық жағдайы туралы алынған ақпаратқа сәйкес әрекеттерді үйрету
K31.1.4
Бастан өткерген аурулар мен денсаулық жағдайы туралы алынған ақпарат немесе мейіргерлік араласуды түзету негізінде іс-әрекеттерді үйлестіру

K31.3
Медицинский осмотр
K31.3.1
Оценка объема мероприятий /действий физикального обследования для оценки соматического состояния
K31.3.2
Выполнение мероприятий физикального обследования для оценки соматического состояния
K31.3.3
Обучить мероприятиям по выполнению физикального обследования для оценки соматического состояния
K31.3.4
Координация мероприятий по выполнению физикального обследования для оценки соматического состояния или коррекция сестринских вмешательств
K32.0
Гистологическое исследование
K32.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для сбора / исследования образца тела
K32.0.2
Выполнение мероприятий по сбору / исследованию образца тела
K32.0.3
Обучить мероприятиям сбора / исследования образца тела
K32.0.4
Координация мероприятий по проведению сбора / исследования образца тела или коррекция сестринских вмешательств
L.
КОМПОНЕНТ РЕСПИРАТОРНОЙ СИСТЕМЫ
L35.0
Оксигенотерапия
L35.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для лечения с применением кислорода
L35.0.2
Выполнение мероприятий по лечению с применением кислорода
L35.0.3
Обучить мероприятиям лечения с применением кислорода
L35.0.4
Координация мероприятий по выполнению лечения с применением кислорода или коррекция сестринских вмешательств
L36.0
Уход за пациентом с заболеванием легких
L36.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления гигиены легких
L36.0.2
Выполнение мероприятий для поддержания гигиены легких
L36.0.3
Обучить мероприятиям поддержания гигиены легких
L36.0.4
Координация мероприятий по выполнению поддержания гигиены легких или коррекция сестринских вмешательств
L36.1
Дыхательные упражнения
L36.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для терапии при дыхательной или легочной нагрузке
L36.1.2
Выполнение мероприятий по осуществлению терапии при дыхательной или легочной нагрузке
L36.1.3
Обучить мероприятиям терапии при дыхательной или легочной нагрузке
L36.1.4
Координация мероприятий по выполнению терапии при дыхательной или легочной нагрузке или коррекция сестринских вмешательств
L36.2
Физиотерапия органов грудной клетки
L36.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для обеспечения постурального дренажа легких
L36.2.2
Выполнение мероприятий для обеспечения постурального дренажа легких
L36.2.3
Обучить мероприятиям по выполнению постурального дренажа легких
L36.2.4
Координация мероприятий по выполнению постурального дренажа легких или коррекция сестринских вмешательств
L36.3
Ингаляционная терапия
L36.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для дыхательных процедур
L36.3.2
Выполнение мероприятий по дыхательным процедурам
L36.3.3
Обучить мероприятиям выполнения дыхательных процедур

K31.3
Медициналық қарап-тексеру
K31.3.1
Соматикалық жағдайды бағалау бойынша физикалық зерттеп-қарау іс-шараларының/әрекеттерінің көлемін бағалау
K31.3.2
Соматикалық жағдайын бағалау үшін физикалық зерттеп-қарау шараларын орындау
K31.3.3
Соматикалық жағдайды бағалау үшін физикалық зерттеп-қарау жүргізу шараларын үйрету
K31.3.4
Соматикалық жай-күйді бағалау үшін зерттеп-қарау әрекеттерін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
K32.0
Гистологиялық зерттеу
K32.0.1
Дене сынамасын алу/зертеу үшін іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
K32.0.2
Дене сынамасын алу/зерттеу бойынша іс-шараларын жүргізу
K32.0.3
Дене сынамасын алу/зерттеу әрекеттері бойынша жаттығу
K32.0.4
Дене сынамасын алу/зерттеу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
L.
ТЫНЫС АЛУ ЖҮЙЕСІНІҢ КОМПОНЕНТІ
L35.0
Оксигенотерапия
L35.0.1
Оттегін пайдаланып емдеу бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
L35.0.2
Оттегін пайдаланып емдеу шараларын жүргізу
L35.0.3
Оттегін пайдаланып емдеу шараларын үйрету
L35.0.4
Оттегін пайдаланып емдеуді жүргізу бойынша шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
L36.0
Өкпе ауруы бар пациентке күтім жасау
L36.0.1
Өкпе гигиенасын жүзеге асыру бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
L36.0.2
Өкпе гигиенасын сақтау бойынша іс-шараларды өткізу
L36.0.3
Өкпе гигиенасын сақтау шараларын үйрету
L36.0.4
Өкпе гигиенасын сақтау немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
L36.1
Тыныс алу жаттығулары
L36.1.1
Тыныс алу немесе өкпелік жүктемесі кезінде терапияға арналған шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
L36.1.2
Тыныс алу немесе өкпелік жүктеме кезінде терапиясы шараларын орындау
L36.1.3
Тыныс алу немесе өкпе жүктемесі кезінде терапиялық шараларды үйрету
L36.1.4
Тыныс алу немесе өкпе жүктемесі кезінде терапиясын үйлестіру немесе мейірбикелік араласуды түзету
L36.2
Кеуде қуысының физиотерапиясы
L36.2.1
Өкпенің постуральды дренажын қамтамасыз ету үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
L36.2.2
Өкпенің постуральды дренажын қамтамасыз ету үшін шараларды орындау
L36.2.3
Өкпенің постуральды дренажын орындау шараларын үйрету
L36.2.4
Өкпенің постуральды дренажын немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
L36.3
Ингаляциялық терапия
L36.3.1
Тыныс алу емшаралары үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
L36.3.2
Тыныс алу емшаралары бойынша шараларды орындау
L36.3.3
Тыныс алу емшараларын орындау іс-шараларына үйрету

L36.3.4
Координация мероприятий по выполнению дыхательных процедур или коррекция сестринских вмешательств
L36.4
Уход за дыхательным аппаратом
L36.4.1
Оценка объема мероприятий /действий для контроля и мониторинга использования искусственной вентиляции легких
L36.4.2
Выполнение мероприятий для обеспечения использования искусственной вентиляции легких
L36.4.3
Обучить мероприятиям по использованию искусственной вентиляции легких
L36.4.4
Координация мероприятий по выполнению использования искусственной вентиляции легких или коррекция сестринских вмешательств
L37.0
Техника ухода за трахеостомой
L37.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за трахеостомой
L37.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за трахеостомой
L37.0.3
Обучить мероприятиям по выполнению ухода за трахеостомой
L37.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за трахеостомой или коррекция сестринских вмешательств
M.
КОМПОНЕНТ ВЗАИМООТНОШЕНИЙ
M39.4
Анализ сексуального поведения
M39.4.1
Оценка объема мероприятий /действий для изменений и/или модификаций сексуальной реакции человека
M39.4.2
Выполнение мероприятий по изменению и/или модификации сексуальной реакции человека
M39.4.3
Обучить мероприятиям изменений и/или модификаций сексуальной реакции человека
M39.4.4
Координация мероприятий по выполнению изменений и/или модификаций сексуальной реакции человека
N.
КОМПОНЕНТ БЕЗОПАСНОСТИ
N40.0
Сестринское вмешательство при употреблении пациентами наркотических веществ/токсикомании
N40.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для минимизации причинения вреда или его избежания
N40.0.2
Выполнение мероприятий по минимизации причинения вреда или его избежания
N40.0.3
Обучить мероприятиям минимизации причинения вреда или его избежанию
N40.0.4
Координация мероприятий по выполнению минимизации причинения вреда или его избежанию или коррекция сестринских вмешательств
N40.2
Сестринское вмешательство при употреблении пациентами алкоголя
N40.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для предотвращения, минимизации употребления алкогольных напитков.
N40.2.2
Выполнение мероприятий по осуществлению предотвращения, минимизации употребления алкогольных напитков.
N40.2.3
Обучить мероприятиям предотвращения, минимизации употребления алкогольных напитков.
N40.2.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения, минимизации употребления алкогольных напитков или коррекция сестринских вмешательств
N40.3
Сестринское вмешательство при злоупотреблении наркотиков
N40.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для избежания, сведения к минимуму любого препарата, вызывающего привыкание.

L36.3.4
Тыныс алу емшараларын орындау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
L36.4
Тыныс алу аппаратына күтім жасау
L36.4.1
Өкпені жасанды желдетуді пайдалануды бақылау және мониторингтеу бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
L36.4.2
Өкпені жасанды желдетуді пайдалануды қамтамасыз ету бойынша шараларды жүзеге асыру
L36.4.3
Өкпенің жасанды желдетуді қолдануды үйрету
L36.4.4
Өкпені жасанды желдетуді қолдану немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
L37.0
Трахеостомияға күтім жасау техникасы
L37.0.1
Трахеостомияға күтім жасау бойынша іс-шаралар көлемін бағалау
L37.0.2
Трахеостомияға күтім жасау шараларын жүргізу
L37.0.3
Трахеостомияға күтім жасауды үйрету
L37.0.4
Трахеостомияға күтім жасау әрекеттерін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
M.
ӨЗАРА ҚАРЫМ-ҚАТЫНАС КОМПОНЕНТІ
M39.4
Жыныстық мінез-құлықты талдау
M39.4.1
Адамның жыныстық реакциясын өзгерту және/немесе түрлендіру бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
M39.4.2
Адамның жыныстық реакциясын өзгерту және/немесе түрлендіру бойынша әрекеттерді орындау
M39.4.3
Адамның жыныстық реакциясының өзгерістері және/немесе модификациялары бойынша шараларды үйрету
M39.4.4
Адамның жыныстық реакциясының өзгерістерін және/немесе модификацияларын жүзеге асыру бойынша іс-әрекеттерді үйлестіру
N.
ҚАУІПСІЗДІК КОМПОНЕНТІ
N40.0
Пациенттің есірткі заттарды пайдалану/токсикомания кезіндегі мейіргерлік араласу
N40.0.1
Зиян келтіруді азайту немесе оны болдырмау үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
N40.0.2
Зиян келтіруді азайту немесе оны болдырмау ушін шараларды орындау
N40.0.3
Зиян келтіруді азайту немесе оны болдырмау шараларын үйрету
N40.0.4
Зиян келтіруді азайту немесе мейіргерлік араласуды болдырмау немесе түзетуді жүзеге асыру бойынша іс-шараларды үйлестіру
N40.2
Пациенттер алкогольді пайдаланған кездегі мейіргерлік араласу
N40.2.1
Алкогольді ішімдіктерді тұтынудың алдын алу және барынша азайту бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау.
N40.2.2
Алкогольді ішімдіктерді тұтынудың алдын алу, азайтуды жүзеге асыру бойынша шараларды орындау.
N40.2.3
Алкогольді ішімдіктерді тұтынудың алдын алу және азайту шараларын үйрету.
N40.2.4
Алкогольді ішімдіктерді пайдаланудыалдын алу, азайту немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
N40.3
Есірткіні теріс пайдалану кезіндегі мейіргерлік араласу
N40.3.1
Кез келген тәуелділік тудыратын препараттыболдырмау және азайту үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау.

N40.3.2
Выполнение мероприятий по осуществлению избежания, сведения к минимуму любого препарата, вызывающего привыкание.
N40.3.3
Обучить мероприятиям избежания, сведения к минимуму любого препарата, вызывающего привыкание.
N40.3.4
Координация мероприятий по выполнению избежания, сведения к минимуму любого препарата, вызывающего привыкание или коррекция сестринских вмешательств
N41.0
Сестринское вмешательство при оказании неотложной помощи
N41.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления неотложной помощи.
N41.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению неотложной помощи.
N41 0.3
Обучить мероприятиям оказания неотложной помощи
N41.0.4
Координация мероприятий по выполнению неотложной помощи или коррекция сестринских вмешательств
P.
КОМПОНЕНТ САМООЦЕНКИ
P45.0
Уход за психическим здоровьем
P45.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления улучшения эмоционального состояния
P45.0.2
Выполнение мероприятий для улучшения эмоционального состояния
P45.0.3
Обучить мероприятиям улучшения эмоционального состояния
P45.0.4
Координация мероприятий по выполнению улучшения эмоционального состояния или коррекция сестринских вмешательств
P45.1
История психического здоровья
P45.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для получения информации о прошлом или настоящем эмоциональном благополучии/здоровье.
P45.1.2
Выполнение мероприятий по получению информации о прошлом или настоящем эмоциональном благополучии/ здоровье.
P45.1.3
Обучить мероприятиям согласно полученной информации о прошлом или настоящем эмоциональном благополучии/ здоровье.
P45.1.4
Координация мероприятий по полученной информации о прошлом или настоящем эмоциональном благополучии/ здоровье или коррекция сестринских вмешательств
P45.2
Укрепление психического здоровья
P45.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для улучшения эмоционального благополучия/ здоровья
P45.2.2
Выполнение мероприятий по улучшению эмоционального благополучия/ здоровья
P45.2.3
Обучить мероприятиям улучшения эмоционального благополучия/ здоровья
P45.2.4
Координация мероприятий по улучшению эмоционального благополучия/ здоровья или коррекция сестринских вмешательств
P45.3
Скрининг психического здоровья
P45.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для обследования эмоционального благополучия/здоровья
P45.3.2
Выполнение мероприятий обследования эмоционального благополучия/здоровья
P45.3.3
Обучить мероприятиям согласно обследованию эмоционального благополучия/здоровья
P45.3.4
Координация мероприятий по выполнению обследования эмоционального благополучия/здоровья или коррекция сестринских вмешательств
Q.
СЕНСОРНЫЙ КОМПОНЕНТ

N40.3.2
Кез келген тәуелділік тудыратын препаратты болдырмау және азайтуды жүзеге асыру бойынша шараларды орындау.
N40.3.3
Кез келген тәуелділік тудыратын препаратты болдырмау және азайту шараларын үйрету.
N40.3.4
Кез келген тәуелділік тудыратын препаратты болдырмау, азайту немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
N41.0
Кезек күттірмейтін көмек көрсету кезінде мейіргерлік араласу
N41.0.1
Кезек күттірмейтін көмекті жүзеге асыру үшін шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау.
N41.0.2
Кезек күттірмейтін көмекті жүзеге асыру бойынша шараларды жүргізу.
N41 0.3
Кезек күттірмейтін көмек көрсету шараларына үйрету
N41.0.4
Кезек күттірмейтін көмек көрсету орындау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
P.
ӨЗІН-ӨЗІ БАҒАЛАУ КОМПОНЕНТІ
P45.0
Психикалық денсаулыққа күтім
P45.0.1
Эмоционалды жай-күйді жақсартуды жүзеге асыру үшін іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
P45.0.2
Эмоционалдық жай-күйді жақсарту үшін іс-шараларды өткізу
P45.0.3
Эмоциялық жай-күйді жақсарту шараларын үйрету
P45.0.4
Эмоциялық жай-күйді жақсартуды орындау немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
P45.1
Психикалық денсаулық тарихы
P45.1.1
Өткен немесе қазіргі эмоционалдық әл-ауқат/денсаулық туралы ақпарат алу үшін іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау.
P45.1.2
Өткен немесе қазіргі эмоционалдық әл-ауқат/денсаулық туралы ақпарат алу үшін әрекеттерді орындау.
P45.1.3
Өткен немесе қазіргі эмоционалдық әл-ауқат/денсаулық туралы алынған ақпаратқа сәйкес әрекеттерді үйрету.
P45.1.4
Өткен немесе қазіргі эмоционалдық әл-ауқат/денсаулық немесе мейіргерлік араласуды түзету туралы алынған ақпарат бойынша әрекеттерді үйлестіру
P45.2
Психикалық денсаулықты нығайту
P45.2.1
Эмоциялық әл-ауқат/денсаулықты жақсарту үшін іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
P45.2.2
Эмоциялық әл-ауқат/денсаулықты жақсарту бойынша іс-шараларды орындау
P45.2.3
Эмоционалды жағдайды/денсаулықты жақсарту шараларын үйрету
P45.2.4
Эмоциялық әл-ауқат/денсаулықты жақсарту немесе мейіргерлік араласуды түзету үшін әрекеттерді үйлестіру
P45.3
Психикалық денсаулықты скринингтеу
P45.3.1
Эмоционалды әл-ауқат/денсаулықты зерттеп-қарау бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
P45.3.2
Эмоциялық салауаттылық/денсаулықты зерттеп-қарау іс-шараларын өткізу
P45.3.3
Эмоционалды әл-ауқат/денсаулықты зерттеп-қарауға сәйкес іс-шараларды үйрету
P45.3.4
Эмоциялық әл-ауқат/денсаулықты зерттеп-қарауды орындау бойынша немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
Q.
СЕНСОРЛЫҚ КОМПОНЕНТ

Q47.0
Управление боли
Q47.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для я поддержания ответной реакции на травму или повреждение
Q47.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ответной реакции на травму или повреждение
Q47.0.3
Обучить мероприятиям ухода выполнения ответной реакции на травму или повреждение
Q47.0.4
Координация мероприятий по выполнению ответной реакции на травму или повреждение или коррекция сестринских вмешательств
Q47.1
Управление острой боли
Q47.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления управления острой боли
Q47.1.2
Выполнение мероприятий по управлению острой боли
Q47.1.3
Обучить мероприятиям ухода для осуществления управления острой боли
Q47.1.4
Координация мероприятий по выполнению управления острой боли или коррекция сестринских вмешательств
Q47.2
Управление хронической боли
Q47.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления управления хронической боли
Q47.2.2
Выполнение мероприятий по управлению хронической боли
Q47.2.3
Обучить мероприятиям управления хронической боли
Q47.2.4
Координация мероприятий по выполнению управления хронической боли или коррекция сестринских вмешательств
Q48.0
Уход за пациентом для обеспечения комфорта
Q48.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для содействия или улучшения самочувствия
Q48.0.2
Выполнение мероприятий по содействию или улучшения самочувствия
Q48.0.3
Обучить мероприятиям содействия или улучшения самочувствия
Q48.0.4
Координация мероприятий по содействию или улучшения самочувствия или коррекция сестринских вмешательств
Q49.0
Уход за ушами
Q49.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за ушами
Q49.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за ушами
Q49.0.3
Обучить мероприятиям ухода за ушами
Q49.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за ушами или коррекция сестринских вмешательств
Q49.1
Уход за слуховым аппаратом
Q49.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за слуховым аппаратом
Q49.1.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за слуховым аппаратом
Q49.1.3
Обучить мероприятиям ухода за слуховым аппаратом
Q49.1.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за слуховым аппаратом или коррекция сестринских вмешательств
Q49.2
Удаление ушной серы
Q49.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для удаления серы из уха
Q49.2.2
Выполнение мероприятий по осуществлению удаления серы из уха
Q49.2.3
Обучить мероприятиям удаления серы из уха
Q49.2.4
Координация мероприятий по выполнению удаления серы из уха или коррекция сестринских вмешательств
Q50.0
Уход за глазами
Q50.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за глазами

Q47.0
Ауырсынуды басқару
Q47.0.1
Жарақат немесе зақымға жауапты реакцияны қолдау үшін іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
Q47.0.2
Жарақат немесе зақымға жауапты реакцияны жүзеге асыру бойынша әрекеттерді орындау
Q47.0.3
Жарақат немесе зақымға жауапты реакцияны орындау күтім шараларын үйрету
Q47.0.4
Жарақатқа немесе зақымға жауапты реакцияны орындау бойынша шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды реттеу
Q47.1
Жіті ауырсынуды басқару
Q47.1.1
Жіті ауырсынуды басқаруды жүзеге асыру үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
Q47.1.2
Жіті ауырсынуды басқару бойынша шараларды жүзеге асыру
Q47.1.3
Жіті ауырсынуды басқаруды жүзеге асыру үшін күтім шараларын үйрету
Q47.1.4
Жіті ауырсынуды басқаруды орындау бойынша шаралар немесе мейіргерлік араласуды үйлестіру
Q47.2
Созылмалы ауырсынуды басқару
Q47.2.1
Созылмалы ауырсынуды басқаруды жүзеге асыру үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
Q47.2.2
Созылмалы ауырсынуды басқару бойынша шараларды орындау
Q47.2.3
Созылмалы ауырсынуды басқару шараларын үйрету
Q47.2.4
Созылмалы ауырсынуды басқаруды орындау бойынша немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
Q48.0
Пациентке жайлылықты қамтамасыз ету үшін күтім
Q48.0.1
Әл-ауқаттылықты арттыру немесе жақсарту үшін іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
Q48.0.2
Салауаттылықты арттыру немесе жақсарту бойынша іс-шараларды өткізу
Q48.0.3
Салауаттылықты арттыру немесе жақсарту шараларын үйрету
Q48.0.4
Денсаулықты жақсарту немесе жақсарту немесе мейіргерлік араласуды түзету үшін әрекеттерді үйлестіру
Q49.0
Құлақ күтімі
Q49.0.1
Құлақ күтімі бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
Q49.0.2
Құлақ күтімін жүзеге асыру бойынша іс-шараларды орындау
Q49.0.3
Құлақ күтімі шараларын үйрету
Q49.0.4
Құлақ күтімін орындау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
Q49.1
Есту аппаратына күтім жасау
Q49.1.1
Есту аппаратын күту бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
Q49.1.2
Есту аппаратын күту бойынша іс-шараларды өткізу
Q49.1.3
Есту аппаратына қалай күтім жасау керектігін үйрету
Q49.1.4
Есту аппаратын күту әрекеттерін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
Q49.2
Құлақ құлығын алу
Q49.2.1
Құлақтан құлықты алу бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
Q49.2.2
Құлақтан құлықты алуды жүзеге асыру бойынша шараларды жүргізу
Q49.2.3
Құлақтан құлықты алуды үйрету
Q49.2.4
Құлақтан құлықты алу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
Q50.0
Көз күтімі
Q50.0.1
Көз күтімі бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау

Q50.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за глазами
Q50.0.3
Обучить мероприятиям ухода за глазами
Q50.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за глазами или коррекция сестринских вмешательств
Q50.1
Уход за глазами при катаракте
Q50.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за глазами при катаракте
Q50.1.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за глазами при катаракте
Q50.1.3
Обучить мероприятиям ухода за глазами при катаракте
Q50.1.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за глазами при катаракте или коррекция сестринских вмешательств
Q50.2
Уход при проблемах со зрением
Q50.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за зрением
Q50.2.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за зрением
Q50.2.3
Обучить мероприятиям ухода за зрением
Q50.2.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за зрением или коррекция сестринских вмешательств
R.
КОМПОНЕНТ ЦЕЛОСТНОСТИ КОЖНЫХ ПОКРОВОВ
R51.0
Уход за пролежнями
R51.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для предотвращения, обнаружения и лечения пролежней
R51.0.2
Выполнение мероприятий по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней
R51.0.3
Обучить мероприятиям ухода по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней
R51.0.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения, обнаружения и лечения пролежней или коррекция сестринских вмешательств
R51.1
Уход за пролежнями 1 стадии
R51.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 1 стадии
R51.1.2
Выполнение мероприятий по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 1 стадии
R51.1.3
Обучить мероприятиям ухода по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 1 стадии
R51.1.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 1 стадии или коррекция сестринских вмешательств
R51.2
Уход за пролежнями 2 стадии
R51.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 2 стадии
R51.2.2
Выполнение мероприятий по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 2 стадии
R51.1.3
Обучить мероприятиям ухода по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 2 стадии
R51.2.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 2 стадии или коррекция сестринских вмешательств
R51.3
Уход за пролежнями 3 стадии
R51.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 3 стадии
R51.3.2
Выполнение мероприятий по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 3 стадии
R51.1.3
Обучить мероприятиям ухода по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 3 стадии

Q50.0.2
Көзге күтім жасау іс-шараларын орындау
Q50.0.3
Көзге күтім жасау әрекеттерін үйрету
Q50.0.4
Көз күтімін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
Q50.1
Катаракта кезіндегі көз күтімі
Q50.1.1
Катаракта кезінде көзді күту бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
Q50.1.2
Катаракта кезінде көзді күту шараларын орындау
Q50.1.3
Катаракта кезінде көз күтімі шараларын үйрету
Q50.1.4
Катаракта кезінде көзді күту әрекеттерін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
Q50.2
Көру проблемалары кезіндегі күтім
Q50.2.1
Көруді күту іс-шараларының/әрекеттерінің көлемін бағалау
Q50.2.2
Көру қабілетін күту әрекеттерін орындау
Q50.2.3
Көру қабілетін күту әрекеттерін үйрету
Q50.2.4
Көруді күту іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
R.
ТЕРІ ЖАБЫНЫНЫҢ БҮТІНДІГІ КОМПОНЕНТІ
R51.0
Жауыржарасына күтім жасау
R51.0.1
Жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
R51.0.2
Жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу шараларын орындау
R51.0.3
Жауыржарасын алдын алу, анықтау және емдеу үшін күтім шараларын үйрету
R51.0.4
Жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
R51.1
1 сатыдағы жауыржараларына күтім
R51.1.1
1 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
R51.1.2
1 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
R51.1.3
1 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша күтім шараларын үйрету
R51.1.4
1 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
R51.2
2 сатыдағы жауыржараларына күтім
R51.2.1
2 сатыдағы жауыржаралардың алдын алу, анықтау және емдеу бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
R51.2.2
2 сатыдағы жауыржараларының алдын алу, анықтау және емдеу шараларын орындау
R51.1.3
2 сатыдағы жауыржарасын алдын алу, анықтау және емдеу үшін күтім шараларын үйрету
R51.2.4
2 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
R51.3
3 сатыдағы жауыржараларына күтім
R51.3.1
3 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
R51.3.2
3 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша іс-шараларды орындау
R51.1.3
3 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша шараларды үйрету

R51.3.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 3 стадии или коррекция сестринских вмешательств
R51.4
Уход за пролежнями 4 стадии
R51.4.1
Оценка объема мероприятий /действий для предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 4 стадии
R51.4.2
Выполнение мероприятий по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 4 стадии
R51.1.3
Обучить мероприятиям ухода по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 4 стадии
R51.4.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 4 стадии или коррекция сестринских вмешательств
R53.0
Уход за полостью рта
R53.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за полостью рта
R53.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за полостью рта
R53.0.3
Обучить мероприятиям ухода за полостью рта
R53.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за полостью рта или коррекция сестринских вмешательств
R53.1
Уход за зубными протезами
R53.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за зубными протезами
R53.1.2
Выполнение мероприятий по уходу за зубными протезами
R53.1.3
Обучить мероприятиям ухода за зубными протезами
R53.1.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за зубными протезами или коррекция сестринских вмешательств
R54.0
Уход за кожным покровом
R54.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для поддержания состояния кожных покровов/кожи.
R54.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за кожными покровами/кожей
R54.0.3
Обучить мероприятиям ухода за кожными покровами/кожей
R54.0.4
Координация мероприятий по выполнению поддержания состояния кожных покровов/кожи или коррекция сестринских вмешательств
R54.1
Сестринские вмешательства при риске деструкции кожных покровов
R54.1.1
Оценка объема мероприятий /действий при деструкции кожных покровов
R54.1.2
Выполнение мероприятий по устранению деструкции кожных покровов
R54.1.3
Обучить мероприятиям ухода при деструкции кожных покровов
R54.1.4
Координация мероприятий при деструкции кожных покровов или коррекция сестринских вмешательств
R55.0
Уход за поврежденными открытыми участками кожи
R55.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за поврежденными открытыми участками кожи
R55.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за поврежденными открытыми участками кожи
R55.0.3
Обучить мероприятиям ухода за поврежденными открытыми участками кожи
R55.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за поврежденными открытыми участками кожи или коррекция сестринских вмешательств
R55.1
Уход за дренажами
R55.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для функционирования дренажных трубок

R51.3.4
3 сатыдағы жауыржараларының алдын алу, анықтау және емдеу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
R51.4
4 сатыдағы жауыржараларына күтім
R51.4.1
4 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
R51.4.2
4 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
R51.1.3
4 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша шараларды үйрету
R51.4.4
4 сатыдағы жауыржарасын алдын алу, анықтау және емдеу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
R53.0
Ауыз қуысының күтімі
R53.0.1
Ауыз қуысының күтімі бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
R53.0.2
Ауыз қуысына күтім жасау әрекеттерін орындау
R53.0.3
Ауыз қуысын күту шараларын үйрету
R53.0.4
Ауыз қуысының денсаулығын сақтау қызметін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды реттеу
R53.1
Тіс протездерін күту
R53.1.1
Тіс протездерін күту бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
R53.1.2
Тіс протездерін күту шараларын жүргізу
R53.1.3
Тіс протездерін күтуді үйрету
R53.1.4
Тіс протездерін күту әрекеттерін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
R54.0
Тері жабынының күтімі
R54.0.1
Тері жабыны/тері бүтіндігі жағдайын сақтау бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау.
R54.0.2
Тері жабыны/тері күтімі бойынша іс-шараларды жүргізу
R54.0.3
Тері жабыны/тері күтімі шараларын үйрету
R54.0.4
Тері жабынының/терінің бүтін жай-күйін сақтау немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
R54.1
Тері жабынының деструкция қаупі бар мейіргерлік араласулар
R54.1.1
Тері жабынының деструкциялау кезіндегі шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
R54.1.2
Тері жабыны деструкциясын жою бойынша шараларды жүзеге асыру
R54.1.3
Тері жабыны деструкциясына күтім жасау шараларын үйрету
R54.1.4
Тері жабыны деструкциясына немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
R55.0
Терінің зақымдалған, ашық аймақтарына күтім жасау
R55.0.1
Терінің зақымдалған, ашық аймақтарын күту бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
R55.0.2
Терінің зақымдалған, ашық аймақтарына күту шараларын жүргізу
R55.0.3
Терінің зақымдалған, ашық аймақтарына күтім жасауды үйрету
R55.0.4
Терінің зақымдалған аймақтарын күту әрекеттерін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
R55.1
Дренаждарға күтім жасау
R55.1.1
Дренаждық түтіктердің жұмыс істеуі бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау

R55.1.2
Выполнение мероприятий по функционированию дренажных трубок
R55.1.3
Обучить мероприятиям выполнения функционирования дренажных трубок
R55.1.4
Координация мероприятий по выполнению функционирования дренажных трубок или коррекция сестринских вмешательств
R55.2
Перевязка
R55.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для снятия и замены новой повязки
R55.2.2
Выполнение мероприятий по снятию и замене новой повязки
R55.2.3
Обучить мероприятиям снятия и замены новой повязки
R55.2.4
Координация мероприятий по выполнению снятия и замены новой повязки или коррекция сестринских вмешательств
R55.3
Уход за хирургической раной
R55.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для обработки хирургической раны
R55.3.2
Выполнение мероприятий по обработке хирургической раны
R55.3.3
Обучить мероприятиям ухода за хирургической раной
R55.3.4
Координация мероприятий по выполнению обработки хирургической раны или коррекция сестринских вмешательств
R81.0
Уход за пациентом с ожогами
R81.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для заживления обожженных участков тела.
R81.0.2
Выполнение мероприятий по заживлению обожженных участков тела.
R81.0.3
Обучить мероприятиям ухода за обожженными участками тела.
R81.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за обожженными участками тела или коррекция сестринских вмешательств
S.
КОМПОНЕНТ ПЕРФУЗИИ ТКАНЕЙ
S56.0
Уход за ногами
S56.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для устранения проблем ног
S56.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за ногами
S56.0.3
Обучить мероприятиям ухода за ногами
S56.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за ногами или коррекция сестринских вмешательств
S57.0
Уход за промежностью
S57.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для устранения проблем в промежности
S57.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за промежностью
S57.0.3
Обучить мероприятиям ухода за промежностью
S57.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за ногами или коррекция сестринских вмешательств
S69.0
Уходе при избытке жидкости в ткани
S69.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для управления избытка жидкости в ткани
S69.0.2
Выполнение мероприятий по управлению избытка жидкости в ткани
S69.0.3
Обучить мероприятиям управления избытка жидкости в ткани
S69.0.4
Координация мероприятий по выполнению управления избытка жидкости в ткани или коррекция сестринских вмешательств
S70.0
Уход для поддержания нормального кровообращения
S70.0.1
Оценка объема мероприятий /действий при нарушении нормального кровообращения
S70.0.2
Выполнение мероприятий при нарушении нормального кровообращения
S70.0.3
Обучить мероприятиям при нарушении нормального кровообращения

R55.1.2
Дренаждық түтіктердің жұмыс істеуі бойынша шараларды жүргізу
R55.1.3
Дренаждық түтіктердің жұмысын орындауды үйрету
R55.1.4
Дренаждық түтіктердің жұмысын қамтамасыз ету немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
R55.2
Таңу
R55.2.1
Жаңа таңғышты алу және ауыстыру бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
R55.2.2
Жаңа таңғышты алу және ауыстыру шараларын жүргізу
R55.2.3
Жаңа таңғышты алу және ауыстыруды үйрету
R55.2.4
Жаңа таңғышты алу және ауыстыру немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
R55.3
Хирургиялық жараны күту
R55.3.1
Хирургиялық жараны емдеу бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
R55.3.2
Хирургиялық жараны емдеу шараларын жүргізу
R55.3.3
Хирургиялық жараға күтім жасауды үйрету
R55.3.4
Хирургиялық жараны емдеу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
R81.0
Күйік шалған пациентке күтім жасау
R81.0.1
Дененің күйген жерлерін жазу бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау.
R81.0.2
Дененің күйген жерлерін жазу шараларын жүргізу.
R81.0.3
Дененің күйген жерлеріне күтім жасауды үйрету.
R81.0.4
Дененің күйіп қалған аймақтарына күтім жасауды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
S.
ТІНДЕРДІҢ ПЕРФУЗИЯЛЫҚ КОМПОНЕНТІ
S56.0
Аяқ күтімі
S56.0.1
Аяқ проблемаларын жою бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
S56.0.2
Аяқ күтімі бойынша іс-шараларды орындау
S56.0.3
Аяқ күтіміне үйрету
S56.0.4
Аяқ күтімін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды реттеу
S57.0
Бұтаралық күтімі
S57.0.1
Бұтаралық проблемаларды жою бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
S57.0.2
Бұтаралық күтімі бойынша іс-шараларды жүргізу
S57.0.3
Бұтаралық күтім шараларын үйрету
S57.0.4
S57.0.4 Аяқ күтімін үйлестіру немесе мейірбикелік араласуды реттеу
S69.0
Тіндегі артық сұйықтық кезіндегі күтім
S69.0.1
Тіндегі артық сұйықтықты басқаруға арналған шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
S69.0.2
Тіндегі артық сұйықтықты басқару бойынша шараларды жүзеге асыру
S69.0.3
Тіндегі артық сұйықтықты басқару шараларын үйрету
S69.0.4
Тіндегі артық сұйықтықты басқару немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
S70.0
Қалыпты қан айналымын сақтау үшін күтім
S70.0.1
Қалыпты қанайналымы бұзылған жағдайда шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
S70.0.2
Қалыпты қанайналымы бұзылған жағдайда шаралар жүргізу
S70.0.3
Қалыпты қанайналымы бұзылған жағдайда қолданылатын шараларды үйрету

S70.0.4
Координация мероприятий по поддержанию нормального кровообращения или коррекция сестринских вмешательств
S82.0
Уход при проблемах сосудистой системой
S82.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для управления проблем сосудистой системы
S82.0.2
Выполнение мероприятий по уходу при проблемах сосудистой системы
S82.0.3
Обучить мероприятиям ухода при проблемах сосудистой системы
S82.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода при проблемах сосудистой системы или коррекция сестринских вмешательств
T.
КОМПОНЕНТ МОЧЕПОЛОВОЙ СИСТЕМЫ
T58.0
Уход при нарушении мочеиспускания
T58.0.1
Оценка объема мероприятий /действий при нарушении мочеиспускания
T58.0.2
Выполнение мероприятий при нарушении мочеиспускания
T58.0.3
Обучить мероприятиям при нарушении мочеиспускания
T58.0.4
Координация мероприятий при нарушении мочеиспускания или коррекция сестринских вмешательств
T58.1
Инстилляция мочевого пузыря
T58.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для вливания раствора в мочевой пузырь через катетер
T58.1.2
Выполнение мероприятий по вливанию жидкости в мочевой пузырь через катетер
T58.1.3
Обучить процедуре вливания раствора в мочевой пузырь через катетер
T58.1.4
Координация мероприятий по выполнению вливания раствора в мочевой пузырь через катетер или коррекция сестринских вмешательств
T58.2
Уход за мочевым дренажем
T58.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для обучения уходу за мочевым дренажем
T58.2.2
Выполнение мероприятий по обучению уходу за мочевым дренажем
T58.2.3
Обучить мероприятиям ухода за мочевым дренажем
T58.2.4
Координация мероприятий по выполнению обучения уходу за мочевым дренажем или коррекция сестринских вмешательств
T59.0
Уход при нахождении на диализе
T59.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для удаления продуктов жизнедеятельности и избыточной жидкости из организма
T59.0.2
Выполнение мероприятий по удалению продуктов жизнедеятельности и избыточной жидкости из организма
T59.0.3
Обучить мероприятиям удалению продуктов жизнедеятельности и избыточной жидкости из организма
T59.0.4
Координация мероприятий по выполнению удаления продуктов жизнедеятельности и избыточной жидкости из организма или коррекция сестринских вмешательств
T59.1
Уход при нахождении на гемодиализе
T59.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для механического удаления продуктов жизнедеятельности из крови
T59.1.2
Выполнение мероприятий механического удаления продуктов жизнедеятельности из крови
T59.1.3
Обучить мероприятиям механического удаления продуктов жизнедеятельности из крови
T59.1.4
Координация мероприятий по выполнению механического удаления продуктов жизнедеятельности из крови или коррекция сестринских вмешательств

S70.0.4
Қалыпты қанайналымын сақтау немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
S82.0
Тамыр жүйесі проблемалары кезіндегі күтім
S82.0.1
Тамыр жүйесі проблемаларын басқару бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
S82.0.2
Тамырлар жүйесіндегі ақауларға күтім жасау шараларын жүргізу
S82.0.3
Тамырлар жүйесінің проблемаларына күтім жасау шараларын үйрету
S82.0.4
Тамырлар жүйесінің проблемалары бойынша күтім шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
T.
ЗӘР ШЫҒАРУ ЖҮЙЕСІ КОМПОНЕНТІ
T58.0
несеп шығару бұзылған кездегі күтім
T58.0.1
Зәр шығару бұзылыстары кезіндегі шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
T58.0.2
Зәр шығару бұзылыстары кезінде бойынша шаралар қабылдау
T58.0.3
Зәр шығару бұзылыстарына арналған шараларды үйрету
T58.0.4
Зәр шығару бұзылыстары бойынша шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
T58.1
Қуықтың инстилляциясы
T58.1.1
Катетер арқылы қуыққа ерітіндіні енгізу бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
T58.1.2
Катетер арқылы қуыққа сұйықтықты енгізу шараларын орындау
T58.1.3
Катетер арқылы қуыққа ерітіндіні енгізу тәртібін үйрету
T58.1.4
Катетер арқылы қуыққа ерітіндіні енгізу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
T58.2
Зәр шығару дренажына күтімі
T58.2.1
Зәр шығару дренажының күтімін оқыту бойынша іс-шаралар көлемін бағалау
T58.2.2
Зәр шығаруды іс-шараларына дренажын күту үйрету
T58.2.3
Зәр шығаруды қалай күту керектігін үйрету
T58.2.4
Зәр шығаруды дренажды күту бойынша оқытуды жүзеге асыру немесе мейіргерлік араласуды реттеу бойынша іс-шараларды үйлестіру
T59.0
Диализ кезінде күтім жасау
T59.0.1
Организмнен тіршілік ету өнімдерін және артық сұйықтықты кетіру бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
T59.0.2
Организмнен тіршілік ету өнімдері мен артық сұйықтықты кетіру шараларын жүргізу
T59.0.3
Организмнен тіршілік ету өнімдерін және артық сұйықтықты кетіру шараларын үйрету
T59.0.4
Организмнен тіршілік ету өнімдерін және артық сұйықтықты кетіру немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
T59.1
Гемодиализде болу кезіндегі күтім
T59.1.1
Қаннан тіршілік ету өнімдерін механикалық жою бойынша шаралар/іс-қимылдар көлемін бағалау
T59.1.2
Қаннан тіршілік ету өнімдерін механикалық жолмен жою шараларын жүргізу
T59.1.3
Қаннан тіршілік ету өнімдерін механикалық тазарту шараларын үйрету
T59.1.4
Қандағы тіршілік ету өнімдерін механикалық түрде жою немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру

T59.2
Уход при нахождении на перитонеальном диализе
T59.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для осмотического удаления продуктов жизнедеятельности из крови
T59.2.2
Выполнение мероприятий осмотического удаления продуктов жизнедеятельности из крови
T59.2.3
Обучить мероприятиям осмотического удаления продуктов жизнедеятельности из крови
T59.2.4
Координация мероприятий по выполнению осмотического удаления продуктов жизнедеятельности из крови или коррекция сестринских вмешательств
T60.0
Уход за мочевым катетером
T60.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для управления использования мочевого катетера.
T60.0.2
Выполнение мероприятий по использованию мочевого катетера
T60.0.3
Обучить мероприятиям ухода мочевого катетера
T60.0.4
Координация мероприятий по выполнению использования мочевого катетера или коррекция сестринских вмешательств
T60.1
Постановка мочевого катетера
T60.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для установки мочевого катетера в мочевом пузыре.
T60.1.2
Выполнение мероприятий по постановке мочевого катетера в мочевом пузыре.
T60.1.3
Обучить мероприятиям ухода за мочевым катетером в мочевом пузыре.
T60.1.4
Координация мероприятий по выполнению постановки мочевого катетера в мочевом пузыре или коррекция сестринских вмешательств
T60.2
Ирригация мочевого катетера
T60.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для промывания мочевого катетера.
T60.2.2
Выполнение мероприятий промывания мочевого катетера.
T60.2.3
Обучить мероприятиям промывания мочевого катетера.
T60.2.4
Координация мероприятий по выполнению промывания мочевого катетера или коррекция сестринских вмешательств
T72.0
Уход при невозможности удержания и / или непроизвольного выделения мочи
T72.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для управления невозможности удержания и / или непроизвольного выделения мочи.
T72.0.2
Выполнение мероприятий по управлению невозможности удержания и / или непроизвольного выделения мочи
T72.0.3
Обучить мероприятиям управления невозможности удержания и / или непроизвольного выделения мочи.
T72.0.4
Координация мероприятий по выполнению управления невозможности удержания и / или непроизвольного выделения мочи или коррекция сестринских вмешательств
T73.0
Уход при проблемах с почками
T73.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для управления проблем почек
T73.0.2
Выполнение мероприятий по управлению проблем почек
T73.0.3
Обучить мероприятиям ухода за почками
T73.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за почками или коррекция сестринских вмешательств
T83.0
Уход за стомой мочевого пузыря (цистостомой)
T83.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для функционирования искусственного отверстия по удалению мочи

T59.2
Перитонеалды диализде болу кезіндегі күтім
T59.2.1
Қаннан тіршілік ету өнімдерін осмостық жолмен алу бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
T59.2.2
Қаннан тіршілік ету өнімдерін осмостық жолмен алу шараларын жүргізу
T59.2.3
Қаннан тіршілік ету өнімдерін осмостық жолмен алу шараларын үйрету
T59.2.4
Қаннан тіршілік ету өнімдерін осмотикалық жолмен алу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
T60.0
Зәр шығару катетеріне күтім жасау
T60.0.1
Зәр шығару катетерін пайдалануды басқару бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалаңыз.
T60.0.2
Зәр шығару катетерін пайдалану бойынша шараларды орындау
T60.0.3
Зәр шығару катетеріне күтім жасауды үйрету
T60.0.4
Зәр шығару катетерін пайдалану немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
T60.1
Зәр шығару катетерін орналастыру
T60.1.1
Зәр шығару катетерін қуыққа орнату бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау.
T60.1.2
Зәр шығару катетерін қуыққа орналастыру шараларын жүргізу.
T60.1.3
Қуықтағы несеп шығару катетеріне күтім жасауды үйрету.
T60.1.4
Зәр шығару катетерін қуыққа орналастыру немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
T60.2
Зәр шығару катетерін жуу
T60.2.1
Зәр шығару катетерін жууға арналған шаралар/әрекеттер көлемін бағалау.
T60.2.2
Зәр шығару катетерін жуу шараларын орындау
T60.2.3
Зәр шығару катетерін жуу шараларына үйрету.
T60.2.4
Зәр шығару катетерін жуу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
T72.0
Зәр шығаруды ұстай алмау және/немесе еріксіз шығарған кездегі күтім
T72.0.1
Зәрді ұстай алмау және/немесе еріксіз зәр шығаруды басқару бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау.
T72.0.2
Зәрді ұстай алмау және/немесе еріксіз зәрдің шығаруын басқару бойынша шараларды жүзеге асыру
T72.0.3
Зәр шығаруды ұстай алмау және/немесе еріксіз шығаруды басқару шараларын үйрету.
T72.0.4
Зәрді және/немесе еріксіз зәр шығаруды ұстай алмау немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-әрекеттерді үйлестіру
T73.0
Бүйрек проблемаларын кезіндегі күтім
T73.0.1
Бүйрек проблемаларын басқаруға арналған шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
T73.0.2
Бүйрек проблемаларын басқару бойынша шараларды орындау
T73.0.3
Бүйрек күтімі шараларын үйрету
T73.0.4
Бүйрек күтімін орындау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерік араласуды түзету
T83.0
Қуық стомасына күтім (цистостомия)
T83.0.1
Зәр шығаруға арналған жасанды саңылаулардың жұмыс істеуі бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау

T83.0.2
Выполнение мероприятий по функционированию искусственного отверстия по удалению мочи
T83.0.3
Обучить мероприятиям ухода за искусственным отверстием по удалению мочи
T83.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за искусственным отверстием по удалению мочи или коррекция сестринских вмешательств
T83.1
Ирригация стомы мочевого пузыря (цистостомы)
T83.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для промывания искусственного отверстия по удалению мочи
T83.1.2
Выполнение мероприятий по промыванию искусственного отверстия по удалению мочи
T83.1.3
Обучить мероприятиям промывания искусственного отверстия по удалению мочи
T83.1.4
Координация мероприятий по выполнению промывания искусственного отверстия по удалению мочи или коррекция сестринских вмешательств
U.
КОМПОНЕНТ РЕПРОДУКТИВНОГО ЗДОРОВЬЯ
U74.1
Уход за пациентами фертильного возраста
U74.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для увеличения возможности зачатия потомства / ребенка.
U74.1.2
Выполнение мероприятий по увеличению возможности зачатия потомства / ребенка.
U74.1.3
Обучить мероприятиям увеличения возможности зачатия потомства / ребенка.
U74.1.4
Координация мероприятий по выполнению увеличения возможности зачатия потомства / ребенка или коррекция сестринских вмешательств
U74.2
Сестринские вмешательства, способствующие зачатию потомства/ ребенка пациентам с бесплодием
U74.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для лечения бесплодия
U74.2.2
Выполнение мероприятий по лечению бесплодия
U74.2.3
Обучить мероприятиям лечения бесплодия
U74. 2.4
Координация мероприятий по выполнению лечения бесплодия или коррекция сестринских вмешательств
U74.3
Контрацепция
U74.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для предотвращения зачатия потомства / ребенка.
U74.3.2
Выполнение мероприятий по предотвращению зачатия потомства / ребенка.
U74.3.3
Обучить мероприятиям предотвращения зачатия потомства / ребенка.
U74.3.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения зачатия потомства / ребенка или коррекция сестринских вмешательств
U75.3
Уход в родах
U75.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для поддержания в момент появления потомства / ребенка
U75.3.2
Выполнение мероприятий в момент извлечения потомства/ребенка
U75.3.3
Обучить мероприятиям ухода в момент появления потомства / ребенка
U75.3.4
Координация мероприятий по выполнению поддержания в момент появления потомства / ребенка или коррекция сестринских вмешательств
Приложение 5
к Правилам оказания
медицинской помощи лицам
с хроническими заболеваниями,
периодичности и сроков наблюдения,
обязательного минимума
и кратности диагностических исследований
Кратность динамического наблюдения (осмотра СМР и врача ПМСП), лабораторных и инструментальных исследований, осмотров профильных специалистов на основе сегментации пациентов в рамках ПУЗ
Категория населения (зона сегментации) на основе совокупности клинических и поведенческих показателей
Периодичность осмотров – запланированные приемы
Минимум лабораторно- диагностических исследований
осмотр СМР
осмотр врачом ПМСП
осмотр профильных специалистов
исследования
кратность
1
Артериальная гипертензия
1.1
Оптимальная (зеленая зона)
Высокое нормальное АД

T83.0.2
Зәр шығаруға арналған жасанды саңылаулардың жұмыс істеуі бойынша шараларды жүзеге асыру
T83.0.3
Зәр шығару үшін жасанды саңылауға күтім жасауды үйрету
T83.0.4
Зәрді кетіруге арналған жасанды саңылауға күтім жасауды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
T83.1
Қуық стомасын жуу (цистостомия)
T83.1.1
Зәр шығару үшін жасанды саңылауды жуу бойынша шаралар/іс-қимылдар көлемін бағалау
T83.1.2
Зәрді шығару үшін жасанды саңылауды жуу шараларын жүргізу
T83.1.3
Зәрді шығару үшін жасанды саңылауды қалай жуу керектігін үйрету
T83.1.4
Зәр шығару үшін жасанды саңылауды жуу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
U.
РЕПРОДУКТИВТІК ДЕНСАУЛЫҚ КОМПОНЕНТІ
U74.1
Фертильді жастағы пациенттерге күтім жасау
U74.1.1
Ұрпақ/бала туу мүмкіндігін арттыру бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау.
U74.1.2
Ұрпақ/бала туу мүмкіндігін арттыру бойынша шараларды жүзеге асыру.
U74.1.3
Ұрпақ/бала туу мүмкіндігін арттыру шараларын үйрету.
U74.1.4
Ұрпақ/бала туу мүмкіндігін арттыру немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
U74.2
Бедеулігі бар пациенттерде ұрпақ/балалы болуға әсер ететін мейіргерлік араласулар
U74.2.1
Бедеулікті емдеу бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
U74.2.2
Бедеулікті емдеу шараларын жүргізу
U74.2.3
Бедеулікті емдеу шараларын үйрету
U74. 2.4
Бедеулікті емдеу шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
U74.3
Контрацепция
U74.3.1
Ұрпақ/балалы болуды болдырмау бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
U74.3.2
Ұрпақ/балалы болуды болдырмау бойынша шараларды жүзеге асыру.
U74.3.3
Ұрпақ/балалы болуды болдырмау шараларын үйрету.
U74.3.4
Ұрпақ/балалы болуды болдырмау немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
U75.3
Босану кезіндегі күтім
U75.3.1
Ұрпақ/бала туған кездегі қолдау көрсетуге арналған іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
U75.3.2
Ұрпақ/баланы алу кезіндегі іс-шараларды жүргізу
U75.3.3
Ұрпақ/бала туған кездегі күтім шараларын үйрету
U75.3.4
Ұрпақ/бала туған кездегі күтім шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік шараларды түзету
Созылмалы аурулары бар
адамдарға медициналық
көмек көрсетуді ұйымдастыру,
байқаудың мерзімділігі мен
мерзімдері, диагностикалық
зерттеулердің міндетті
минимумы мен еселігі
қағидаларына
5-қосымша
АББ шеңберінде пациенттерді сегменттеу негізінде бейінді мамандардың динамикалық байқаудың (ОМҚ және МСАК дәрігерінің қарап-тексеруі), зертханалық және аспаптық зерттеулердің, қарап-тексерулерінің еселігі
Клиникалық және мінез-құлық көрсетілімдерінің жиынтығына негізделген популяция категориясы (сегментация аймағы)
Қарап-тексерулердің мерзімділігі – жоспарлы қабылдаулар
Зертханалық және диагностикалық зерттеулер
ОМҚ қарап-тексеруі
МСАК дәрігерінің қарап-тексеруі
Бейінді мамандардың қарап-тексеруі
зерттеу
еселігі
1
Артериялық гипертензия
11
Оңтайлы (жасыл аймақ)
Жоғары қалыпты қан қысымы

АД 130-139 и/или 85-89 (код“0” в регистре)
4 раз в год
1 раз в год
-
Определение микроальбумина в моче
Определение креатинина в моче
Расчет САК: микроальбумин/креатинин* (мг/г, мг/ммоль)
Определение ЛПНП
1 раз в год
Электрокардиография
1 раз в год
1.2
Субоптимальная (желтая зона)
1-3 степень артериального давления при недостижении целевых значений
АД 140-159 и/или 90-99 (код “1” в регистре)
АД 160-179 и/или 100-109 (код “2” в регистре)
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
По решению МДГ
Определение микроальбумина
в моче
Определение креатинина в моче
Определение холестерина ЛПНП
1 раз в год,
И при необходимости по решению МДГ
Электрокардиография
1 раз в год,
И при необходимости по решению МДГ
Суточное мониторирование артериального давления (24 часа)
1 раз в год,
И при необходимости по решению МДГ
Эхокардиография
1 раз в год,
И при необходимости по решению МДГ
1.3
Плохая (красная зона)
1-3 степень артериального давления при сохраняющихся факторах риска (при недостижении целевых значений)
АД 160-179 и/или 100-109 (код “2” в регистре)
1 раз в месяц
1 раз в месяца
По решению МДГ
Определение микроальбумина в моче
Определение креатинина в моче
Расчет САК: микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/ммоль)
Определение холестерина, триглицер ЛПНП
2 раза в год,
И при необходимости по решению МДГ
Электрокардиография
2 раза в год,
И при необходимости по решению МДГ
Суточное мониторирование артериального давления (24 часа)
1 раза в год,
И при необходимости по решению МДГ
Эхокардиография
1 раза в год,
И при необходимости по решению МДГ
2
Сахарный диабет 2 типа
2.1
Оптимальная (зеленая зона)
Гликированный гемоглобин <или = 7.0
1 раз в 6 мес.
1 раз в 6 мес.
-
Биохимические анализы крови: определение гликированного гемоглобина в крови, креатинин крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ),
липопротеиды низкой плотности
1 раз в год
Офтальмоскопия с широким зрачком
1 раз в год
2.2
Субоптимальная (желтая зона)
1 раз в год
Гликированный гемоглобин от 7.1-9.0
1 раз в 3 месяца
1 раз в 3 месяцев
По решению МДГ
Биохимические анализы крови: определение гликированного гемоглобина в крови,
По решению МДГ
Определение креатинина крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ),
Липопротеиды низкой плотности
Офтальмоскопия с широким зрачком
По решению МДГ
Определение микроальбумина в моче
Определение креатинина в моче
Расчет САК: микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/ммоль)
2.3
Плохая (красная зона)
Гликированный гемоглобин> 9.1
1 раз в месяц
1 раз в месяц
По решению МДГ
Биохимические анализы крови: определение гликированного гемоглобина в крови, креатинин крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ), липидный спектр
По решению МДГ
Определение
микроальбумина в моче
Определение
креатинина в моче
Расчет САК: микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/ммоль)
По решению МДГ
Офтальмоскопия с широким зрачком
По решению МДГ
3
Хроническая сердечная недостаточность
3.1
Оптимальная (зеленая зона)
Класс I Нью-Йоркской кардиологической ассоциации
Фракция выброса левого желудочка <40%
Хорошее состояние в покое.
Обычная физическая активность не приводит к появлению усталости, одышки или сердцебиения.
1 раз в 3 месяца
1 раз в 3 месяца
1 раз в год кардиолог
Определение креатинина крови с расчетом СКФ креатинин
Определение холестерина ЛПНП
1 раз в год
Электрокардиограмма
1 раз в год
Эхокардиография
1 раз в год
Определение микроальбумина в моче
Определение креатинина в моче
Расчет САК: микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/ммоль)
1 раз в год
Натрий
По решению МДГ
Калий
По решению МДГ
3.2
Субоптимальная (желтая зона)
Класс II - IV Нью-Йоркской кардиологической ассоциации
Фракция выброса левого желудочка <40%
Обычная физическая активность приводит к появлению усталости, одышки или сердцебиения.
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
По решению МДГ
Определение креатинина крови с расчетом СКФ
Определение холестерина ЛПНП
По решению МДГ
Электрокардиограмма
По решению МДГ
Эхокардиография
По решению МДГ
Определение микроальбумина в моче
Определение креатинина в моче
Расчет САК: микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/ммоль)
По решению МДГ
3.3
Плохая (красная зона)
Класс IV Нью-Йоркской кардиологической ассоциации
Фракция выброса левого желудочка <40%
Хорошее самочувствие в покое. Небольшая физическая нагрузка приводит к появлению усталости, одышки, сердцебиения
1 раз в месяц
1 раз в 3 месяца
По решению МДГ
Определение креатинина крови с расчетом СКФ
Определение холестерина ЛПНП
По решению МДГ
Электрокардиограмма
По решению МДГ
Эхокардиография
По решению МДГ
Определение микроальбумина в моче
Определение креатинина в моче
Расчет САК: микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/ммоль)
По решению МДГ
Сегментация
Сегментация населения – это разделение целевого населения в рамках Программы управления заболеваниями на группы, которые достаточно однотипны для возможности.
Примечание:
Сегментация населения это разделение целевого населения в рамках Программы управления заболеваниями на группы, которые достаточно однотипны для возможности создания пакета наиболее необходимых медицинских услуг для удовлетворения ожидаемых потребностей пациентов.

AD 130-139 және/немесе 85-89 (тізілімдегі "0" коды)
жылына 4 рет
жылына 1 рет
-
Несептегімикроальбуминді анықтау
Несептегі креатининді анықтау
АКҚ есептеу: микроальбумин/креатинин* (мг/г, мг/
ммоль)
ТТЛП анықтау
жылына 1 рет
Электрокардиография
жылына 1 рет
12
Оңтайлы емес (сары аймақ)
Нысаналы мәндерге қол жеткізілмеген кезде қан қысымының 1-3 дәрежесі
AD 140-159 және/немесе 90-99 (тізілімдегі "1" коды)
AD 160-179 және/немесе 100-109 (тізілімдегі "2" коды)
3 айда 1 рет
6 айда бір рет
МПТ шешімі бойынша
Несептегімикроальбуминді анықтау
несептегі креатининді анықтау
ТТЛП анықтау
жылына 1 рет,
ал қажет болған жағдайда МПТ шешімімен
Электрокардиография
жылына 1 рет,
ал қажет болған жағдайда МПТ шешімімен
24 сағаттық қан қысымын бақылау (24 сағат)
жылына 1 рет,
ал қажет болған жағдайда МПТ шешімімен
Эхокардиография
жылына 1 рет,
ал қажет болған жағдайда МПТ шешімімен
13
Нашар (қызыл аймақ)
Тұрақты қауіп факторлары бар қан қысымының 1-3 дәрежесі (нысаналы мәндерге қол жеткізілмесе)
AD 160-179 және/немесе 100-109 (тізілімдегі "2" коды)
Айына 1 рет
Айына 1 рет
МПТ шешімі бойынша
Несептегі микроальбуминді анықтау
Несептегі креатининді анықтау
АКҚ есептеу: микроальбумин/креатинин* (мг/г, мг/
ммоль)
ТТЛП, триглицеридтер анықтау
жылына 2 рет,
ал қажет болған жағдайда МПТ шешімімен
Электрокардиография
жылына 2 рет,
ал қажет болған жағдайда МПТ шешімімен
24 сағаттық қан қысымын бақылау (24 сағат)
жылына 2 рет,
ал қажет болған жағдайда МПТ шешімімен
Эхокардиография
жылына 2 рет,
ал қажет болған жағдайда МПТ шешімімен
2
2 типті қант диабеті
2.1
Оңтайлы (жасыл аймақ)
Гликирленген гемоглобин <немесе = 7,0
6 айда 1 рет.
6 айда 1 рет.
-
Биохимиялық қан талдауы: қандағы гликирленген гемоглобинді анықтау,
гломерулярлық фильтрация жылдамдығын (ГФЖ) есептеу арқылы қандағы креатинин,
төмен тығыздықтағы липопротеидтер
жылына 1 рет
Кең қарашықпен офтальмоскопия
жылына 1 рет
2.2
Оңтайлы емес (сары аймақ)
Гликирлен
ген гемоглобин 7,1-9,0
3 айда 1 рет
3 айда бір рет
МПТ шешімі бойынша
Биохимиялық қан талдауы: қандағы гликирленген гемоглобинді анықтау,
МПТ шешімі бойынша
Гломерулярлық фильтрация жылдамдығын (ГФЖ) есептеу арқылы қандағы креатининді анықтау,
Төмен тығыздықтағы липопротеидтер
Кең қарашықпен офтальмоскопия
МПТ шешімі бойынша
Несептегі микроальбуминді анықтау
Несептегі креатининді анықтау
АКҚ есептеу: микроальбумин/креатинин* (мг/г, мг/
ммоль)
2.3
Нашар (қызыл аймақ)
Гликирлен
ген гемоглобин> 9,1
Айына 1 рет
Айына 1 рет
МПТ шешімі бойынша
Биохимиялық қан талдауы: қандағы гликирленген гемоглобинді, гломерулярлық фильтрация жылдамдығын (ГФЖ), липидті спектрді есептеу арқылы қандағы креатининді анықтау.
МПТ шешімі бойынша
Анықтама
зәрдегі микроальбумин
Анықтама
зәрдегі креатинин
BAC есептеу: микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/
ммоль)
МПТ шешімі бойынша
Кең қарашықпен офтальмоскопия
МПТ шешімі бойынша
3
Созылмалы жүрек жеткіліксіздігі
3.1
Оңтайлы (жасыл аймақ)
Нью-Йорк жүрек қауымдастығының I класы
Сол жақ қарыншаның шығару фракциясы <40%
Тыныштықтағы жай-күйі жақсы.
Қалыпты физикалық белсенділік шаршауды, ентігуді немесе жүрек соғуын тудырмайды.
3 айда 1 рет
3 айда 1 рет
Жылына 1 рет кардиолог
ГФЖ креатининді есептеу арқылы қандағы креатининді анықтау
ТТЛП холестеринін анықтау
жылына 1 рет
Электрокардиограмма
жылына 1 рет
Эхокардиография
жылына 1 рет
Несептегі микроальбуминді анықтау
Несептегі креатининді анықтау
АКҚ есептеу микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/
ммоль)
жылына 1 рет
Натрий
МПТ шешімі бойынша
Калий
3.2
Оңтайлы емес (сары аймақ)
Нью-Йорк жүрек қауымдастығының II-IV класы
Сол жақ қарыншаның шығару фракциясы <40%
Қалыпты физикалық белсенділік шаршауды, ентігуді немесе жүрек соғуын тудырады.
3 айда 1 рет
6 айда бір рет
МПТ шешімі бойынша
ГФЖ есептеу арқылы қандағы креатининді анықтау
ТТЛП холестеринін анықтау
МПТ шешімі бойынша
Электрокардиограмма
МПТ шешімі бойынша
Эхокардиография
МПТ шешімі бойынша
Несептегі микроальбуминді анықтау
Несептегі креатининді анықтау
АКҚ есептеу: микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/
ммоль)
МПТ шешімі бойынша
3.3
Нашар (қызыл аймақ)
Нью-Йорк жүрек қауымдастығының IV класы
Сол жақ қарыншаның шығару фракциясы <40%
Тыныштықтағы жай-күйі жақсы. Кішкене физикалық белсенділік шаршауға, ентігуге, жүрек соғуына әкеледі
Айына 1 рет
3 айда 1 рет
По решению МПТ
ГФЖ есептеу арқылы қандағы креатининді анықтау
ТТЛП холестеринін анықтау
МПТ шешімі бойынша
Электрокардиограмма
МПТ шешімі бойынша
Эхокардиография
МПТ шешімі бойынша
Несептегі микроальбуминді анықтау
Несептегі креатининді анықтау
АКҚ есептеу: микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/
ммоль)
МПТ шешімі бойынша
Халықты сегменттеу – бұл ауруларды басқару бағдарламасы шеңберіндегі мақсатты халықты мүмкіндік үшін жеткілікті түрде ұқсас топтарға бөлу.
Ескертпе:

*Нормы альбумина/ микроальбумина в моче (0 – 30) мг/сутки.
**Нормы креатинина в моче (5 – 18) ммоль/сутки.
Выделяют 3 зоны сегментации населения в рамках Программы управления заболеваниями: Красная (Плохая), Желтая (Субоптимальная), Зеленая (оптимальная).
Существует два типа критериев по сегментации населения:
1. Клинические критерии, основанные на соответствующих клинических руководствах и клинических протоколах. Данные клинические критерии были добавлены в карты наблюдения за пациентами по специфичным заболеваниям.
2. Поведенческие критерии, которые измеряют уровень уверенности пациента в управлении симптомами и проблемами со здоровьем.
Клиническими критериями по каждому заболеванию в ПУЗ являются:
1. Первичная артериальная гипертензия
Высокое нормальное - АД 130-139 и/или 85-89 (код "0" в регистре)
Степень 1- АД 140-159 и/или 90-99 (код "1" в регистре)
Степень 2- АД 160-179 и/или 100-109 (код "2" в регистре)
Степень 3- АД≥180 и/или ≥110 (код "3" в регистре)
2. Сахарный диабет 2 типа
Гликированный гемоглобин < 7.0
Гликированный гемоглобин от 7.0-9.0
Гликированный гемоглобин > 9.0
3. Хроническая сердечная недостаточность
Класс I (согласно Нью-Йоркской кардиологической ассоциации) – отсутствие симптомов.
Класс II (согласно Нью-Йоркской кардиологической ассоциации) – появление симптомов при обычной физической нагрузке.
Класс III (согласно Нью-Йоркской кардиологической ассоциации) – появление симптомов при небольшой физической нагрузке.
Класс IV (согласно Нью-Йоркской кардиологической ассоциации) – появление симптомов в состоянии покоя.
Кратность проведения исследований определяется индивидуально с учетом состояния и потребностей каждого пациента. Определяется врачом в соответствии с клиническими протоколами и рекомендациями, установленными для определенного заболевания.
Приложение 1 к Правилам организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований "Перечень заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению в организациях первичной медико-санитарной помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
Приложение 2 к Правилам организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований "Перечень социально-значимых заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению профильными специалистами на уровне консультативно-диагностической помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню;

* Несептегі альбумин/микроальбумин нормасы (0 – 30) мг/тәу.
** Несептегі креатинин нормасы (5 – 18) ммоль/тәу.
Ауруларды басқару бағдарламасы аясында 3 популяцияны сегменттеу аймағы бар: қызыл (нашар), сары (оңтайлы емес), жасыл (оңтайлы).
Популяцияны сегменттеу критерийлерінің екі түрі бар:
1. Тиісті клиникалық нұсқаулар мен клиникалық хаттамаларға негізделген клиникалық критерийлер. Бұл клиникалық критерийлер нақты аурулар бойынша пациенттерді бақылау кестелеріне қосылды.
2. Симптомдар мен денсаулық мәселелерін басқаруға пациенттің сенімділік деңгейін өлшейтін мінез-құлық шаралары.
Денсаулық сақтау жүйесіндегі әрбір аурудың клиникалық критерийлері:
1. Біріншілік артериялық гипертензия
Жоғары қалыпты - қан қысымы 130-139 және/немесе 85-89 (тізілімдегі "0" коды)
1 дәреже - BP 140-159 және/немесе 90-99 (тізілімдегі "1" коды)
2 дәреже - BP 160-179 және/немесе 100-109 (тізілімдегі "2" коды)
3 дәрежесі - BP≥180 және/немесе ≥110 (тізілімдегі "3" коды)
2. 2 типті қант диабеті
Гликирленген гемоглобин <7,0
Гликирленген гемоглобин 7,0-9,0
Гликирленген гемоглобин > 9,0
3. Созылмалы жүрек функциясының жеткіліксіздігі
I класс (Нью-Йорк жүрек қауымдастығының мәліметтері бойынша) – симптомдар жоқ.
II класс (Нью-Йорк жүрек қауымдастығы бойынша) - симптомдар қалыпты физикалық белсенділікпен пайда болады.
III класс (Нью-Йорк жүрек қауымдастығы бойынша) - симптомдар аз физикалық белсенділікпен көрінеді.
IV класс (Нью-Йорк жүрек қауымдастығы бойынша) - симптомдар тыныштықта пайда болады.
Зерттеуді жүргізу еселігі әрбір пациенттің жай-күйімен мен қажеттіліктерін ескере отырып, жеке анықталады. Белгілі бір ауру үшін белгіленген клиникалық хаттамалар мен ұсынымдарға сәйкес дәрігер анықтайды.
Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларына 1-қосымша "Тегін медициналық көмектік кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарында динамикалық байқауға жататын аурулардың тізбесі" осы Тізімге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларына 2-қосымша "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде консультациялық-диагностикалық көмек деңгейінде бейінді мамандардың динамикалық байқауына жататын әлеуметтік мәні бар аурулардың тізбесі" осы Тізімге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

Приложение 3 к Правилам организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований "Перечень хронических заболеваний, подлежащих наблюдению профильными специалистами на уровне консультативно-диагностической помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню;
Правила организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований дополнить приложением 4 "Таблица 1. Классификация сестринских диагнозов и Таблица 2. Классификация сестринских вмешательств" согласно приложению 4 к настоящему Перечню;
Правила организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований дополнить приложением 5 "Кратность динамического наблюдения (осмотра СМР и врача ПМСП), лабораторных и инструментальных исследований, осмотров профильных специалистов на основе сегментации пациентов в рамках ПУЗ" согласно приложению 5 к настоящему Перечню.
Приложение 2 к приказу
Перечень некоторых утративших силу приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан
1) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № ҚР ДСМ-16 "Об утверждении Правил динамического наблюдения больных с хроническими заболеваниями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 8 апреля 2019 года под № 18474, опубликован 16 апреля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);
2) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 октября 2019 года № ҚР ДСМ-136 "Об утверждении перечня хронических заболеваний, при котором проводится динамическое наблюдение больных, перечня социально-значимых заболеваний при которых оказывается медико-социальная помощь, перечня диагностических услуг, в том числе лабораторной диагностики, перечня инфекционных заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, перечня заболеваний, не подлежащих динамическому наблюдению в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, перечня отдельных категорий населения, подлежащих экстренной и плановой стоматологической помощи, перечня заболеваний (состояний), подлежащих медицинской реабилитации и восстановительному лечению по направлению специалиста первичной медико-санитарной помощи или медицинской организации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 18 октября 2019 года под № 19484, опубликован 18 октября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).

Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларына 3-қосымша "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде консультациялық-диагностикалық көмек деңгейінде бейінді мамандардың байқауына жататын аурулардың тізбесі" осы Тізімге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидалары осы Тізімнің 4 қосымшасына сәйкес Кесте 1: "Мейіргерлік диагноздардың жіктелуі және 2-кесте. Мейіргерлік араласулардың жіктелуі" 4-қосымшамен толықтырылсын;
Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидалары осы Тізімге 5-қосымшаға сәйкес "АББ шеңберінде пациенттерді сегменттеу негізінде бейінді мамандардың динамикалық байқау (ОМҚ және МСАК дәрігерінің қарауы), зертханалық және аспаптық зерттеулердің, қарап-тексерулерінің еселігі" 6-қосымшамен толықтырылсын.
Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір күші жойылған бұйрықтарының тізбесі
1) "Созылмалы аурулары бар науқастарды динамикалық бақылау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 30 наурыздағы № ҚР ДСМ-16 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2019 жылы 8 сәуірде № 18474 тіркелген, 2019 жылғы 16 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электронды түрде жарияланған);
2) "Динамикалық байқау жүргізілетін науқастардың созылмалы аурулар тізбесін, медициналық-әлеуметтік көмек көрсетілетін әлеуметтік мәні бар аурулар тізбесін, диагностикалық қызметтер, оның ішінде зертханалық диагностика тізбесін, инфекциялық аурулар мен айналадағыларға қауіп төндіретін аурулар тізбесін, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде динамикалық байқауға жатпайтын аурулар мен шұғыл және жоспарлы стоматологиялық көмек алуға жататын халықтың жекелеген санаттары тізбесін, алғашқы медициналық-санитариялық көмек маманының немесе медициналық ұйымның жолдамасы бойынша медициналық оңалту және қалпына келтіру еміне жататын аурулар (жай-күйлер) тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 17 қазандағы № ҚР ДСМ-136 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2019 жылғы 18 қазанда № 19484 болып тіркелген, 2019 жылғы 18 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электронды түрде жарияланған).