Об утверждении Правил осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 231. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2019 года № 19680.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с подпунктом 11) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей (далее – Правила).
2. Признать утратившими силу постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту наличного денежного обращения (Кажмуратов Ж.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Департаменту внешних коммуникаций – пресс-службе Национального Банка (Адамбаева А.Р.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.

Екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 231 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 3 желтоқсанда № 19680 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы ереженің 19-бабы екінші бөлігі екінші абзацының 11) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент- банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қолма-қол ақша айналысы департаменті (Қажымұратов Ж.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Қасенов А.С.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Сыртқы коммуникациялар департаменті - Ұлттық Банктің баспасөз қызметі (Адамбаева Ә.Р.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
6. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2020 года.
7. Приостановить до 16 декабря 2020 года действие:
1) заголовка настоящего постановления, установив, что в период приостановления заголовок настоящего постановления действует в следующей редакции:
"Об утверждении Правил осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей";
2) пункта 1 настоящего постановления, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей.";
3) заголовка Правил, установив, что в период приостановления заголовок Правил действует в следующей редакции:
"Правила осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей";
4) пункта 1 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей (далее – Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке), от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности) и определяют порядок осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, Национальном операторе почты (далее – банк) и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей (далее – инкассаторские организации).";

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
6. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
7. 2020 жылғы 16 желтоқсанға дейін мыналардың қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
1) осы қаулының тақырыбы, тоқтатыла тұру кезеңінде осы қаулы тақырыбының мынадай редакцияда қолданылатыны белгіленсін:
"Екінші деңгейдегі банктерде, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы";
2) осы қаулының 1-тармағының, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақтың мынадай редакцияда қолданылатыны белгіленсін:
"1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейдегі банктерде, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.";
3) Қағидалар тақырыбының, тоқтатыла тұру кезеңінде Қағидалар тақырыбының мынадай редакцияда қолданылатыны белгіленсін:
"Екінші деңгейдегі банктерде, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидалары";
4) Қағидалардың 1-тармағының, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақтың мынадай редакцияда қолданылатыны белгіленсін:
"1. Осы Екінші деңгейдегі банктерде, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы (бұдан әрі - Ұлттық Банк туралы заң), "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы (бұдан әрі - Банктер және банк қызметі туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктерде, Ұлттық пошта операторында (бұдан әрі - банк) және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда (бұдан әрі - инкассаторлық ұйымдар) кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.";

5) пункта 5 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"5. Банк для осуществления кассовых операций оборудует кассовый узел – систему специально оборудованных помещений, предназначенных для проведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей, устройство которого определяется Правилами организации охраны и устройства помещений банков второго уровня, Национального оператора почты, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, утверждаемыми Национальным Банком в соответствии с подпунктом 11) части второй статьи 15 Закона о Национальном Банке (далее – Правила организации охраны и устройства помещений).";
6) текста в правом верхнем углу приложения 1 к Правилам, установив, что в период приостановления данный текст действует в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках
второго уровня, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью
которых является инкассация банкнот, монет и ценностей";
7) текста в правом верхнем углу приложения 2 к Правилам, установив, что в период приостановления данный текст действует в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей
в банках второго уровня, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной
деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей";
8) текста в правом верхнем углу приложения 3 к Правилам, установив, что в период приостановления данный текст действует в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в
банках второго уровня, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной
деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей";
9) текста в правом верхнем углу приложения 4 к Правилам, установив, что в период приостановления данный текст действует в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей
в банках второго уровня, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной
деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей";

5) Қағидалардың 5-тармағының, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақтың мынадай редакцияда қолданылатыны белгіленсін:
"5. Банк кассалық операцияларды жүзеге асыру үшін, жайластырылуы Банктер туралы заңның 15-бабы екінші бөлігінің 11) тармақшасына сәйкес Ұлттық Банк бекітетін Екінші деңгейдегі банктердің, Ұлттық пошта операторының, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың және қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларында (бұдан әрі - Үй-жайларды күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидалары) айқындалатын кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыруға арналған арнайы жабдықталған үй-жайлар жүйесін - кассалық торап жабдықтайды.";
6) Қағидаларға 1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтіннің, тоқтатыла тұру кезеңінде осы мәтіннің мынадай редакцияда қолданылатыны белгіленсін:
"Екінші деңгейдегі банктерде,
Ұлттық пошта операторында
және банкноттарды,
монеталарды және
құндылықтарды инкассациялау
айрықша қызметі болып
табылатын заңды тұлғаларда
кассалық операцияларды және
банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау жөніндегі
операцияларды жүзеге асыру
қағидаларына
1-қосымша";
7) Қағидаларға 2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтіннің, тоқтатыла тұру кезеңінде осы мәтіннің мынадай редакцияда қолданылатыны белгіленсін:
"Екінші деңгейдегі банктерде,
Ұлттық пошта операторында
және банкноттарды,
монеталарды және
құндылықтарды инкассациялау
айрықша қызметі болып
табылатын заңды тұлғаларда
кассалық операцияларды және
банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау жөніндегі
операцияларды жүзеге асыру
қағидаларына
2-қосымша";
8) Қағидаларға 3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтіннің, тоқтатыла тұру кезеңінде осы мәтіннің мынадай редакцияда қолданылатыны белгіленсін:
"Екінші деңгейдегі банктерде,
Ұлттық пошта операторында
және банкноттарды,
монеталарды және
құндылықтарды инкассациялау
айрықша қызметі болып
табылатын заңды тұлғаларда
кассалық операцияларды және
банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау жөніндегі
операцияларды жүзеге асыру
қағидаларына
3-қосымша";
9) Қағидаларға 4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтіннің, тоқтатыла тұру кезеңінде осы мәтіннің мынадай редакцияда қолданылатыны белгіленсін:
"Екінші деңгейдегі банктерде,
Ұлттық пошта операторында
және банкноттарды,
монеталарды және
құндылықтарды инкассациялау
айрықша қызметі болып
табылатын заңды тұлғаларда
кассалық операцияларды және
банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау жөніндегі
операцияларды жүзеге асыру
қағидаларына
4-қосымша";

10) текста в правом верхнем углу приложения 5 к Правилам, установив, что в период приостановления данный текст действует в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей
в банках второго уровня, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной
деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей";
11) текста в правом верхнем углу приложения 6 к Правилам, установив, что в период приостановления данный текст действует в следующей редакции:
"Приложение 6
к Правилам осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей
в банках второго уровня, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной
деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей".
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев
СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 ноября 2019 года № 231
Правила осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков- нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 11) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей, включая организацию автомобильных инкассаторских перевозок в Республике Казахстан в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты (далее – банк) и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей (далее – инкассаторские организации).

10) Қағидаларға 5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтіннің, тоқтатыла тұру кезеңінде осы мәтіннің мынадай редакцияда қолданылатыны белгіленсін:
"Екінші деңгейдегі банктерде,
Ұлттық пошта операторында
және банкноттарды,
монеталарды және
құндылықтарды инкассациялау
айрықша қызметі болып
табылатын заңды тұлғаларда
кассалық операцияларды және
банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау жөніндегі
операцияларды жүзеге асыру
қағидаларына
5-қосымша";
11) Қағидаларға 6-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтіннің, тоқтатыла тұру кезеңінде осы мәтіннің мынадай редакцияда қолданылатыны белгіленсін:
"Екінші деңгейдегі банктерде,
Ұлттық пошта операторында
және банкноттарды,
монеталарды және
құндылықтарды инкассациялау
айрықша қызметі болып
табылатын заңды тұлғаларда
кассалық операцияларды және
банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау жөніндегі
операцияларды жүзеге асыру
қағидаларына
6-қосымша".
Ұлттық Банк Төрағасы Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 29 қарашадағы
№ 231 қаулысымен
бекiтiлген
Екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент- банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы ереженің 19-тармағы екінші бөлігінің екінші абзацы 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында (бұдан әрі – банк) және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда (бұдан әрі – инкассаторлық ұйымдар) Қазақстан Республикасында автомобильмен инкассаторлық тасымалдауды ұйымдастыруды қоса алғанда, кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) специальная краска – красящее средство, используемое в приспособлениях для хранения и безопасной перевозки банкнот при осуществлении инкассации банкнот, монет и ценностей (кейсы и контейнеры) устойчивое к воздействию растворителей, химических реактивов, с характеристиками, позволяющими идентифицировать их наличие на банкнотах;
2) контролирующий работник – работник банка, осуществляющий контроль за осуществлением кассовым работником кассовых операций по пересчету, сортировке и упаковке наличных денег;
3) банк-эмитент – центральный банк иностранного государства, регулирующий осуществление операций, связанных с выпуском и изъятием денежных знаков из обращения;
4) инкассация банкнот, монет и ценностей – прием, сбор, доставка, сдача, перевозка и хранение банкнот, монет и ценностей, а также сопровождение клиента с банкнотами, монетами и ценностями;
5) маршрут и график инкассации банкнот, монет и ценностей – установленные руководителем или дежурным инкассатором подразделения инкассации банка, инкассаторской организации по согласованию с клиентом путь следования бригады работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации и время инкассации банкнот, монет и ценностей;
6) подразделение инкассации банка – подразделение банка, осуществляющее инкассацию банкнот, монет и ценностей;
7) путевой лист – документ, предназначенный для ведения учета и контроля работы водителя-инкассатора и транспортного средства;
8) водитель-инкассатор – работник подразделения инкассации банка, инкассаторской организации, осуществляющий управление транспортным средством;
9) касса – специально оборудованное помещение для осуществления кассовых операций по приему, выдаче, пересчету, сортировке и упаковке наличных денег;
10) кассовый работник – работник банка, осуществляющий кассовые операции;
11) дежурный инкассатор – работник подразделения инкассации банка, инкассаторской организации, ответственный за организацию осуществления операций по инкассации банкнот, монет и ценностей, в том числе за организацию автомобильных инкассаторских перевозок;
12) клиент – физические или юридические лица, получающие услуги банка и (или) инкассаторской организации, в том числе лица, уполномоченные на представление их интересов;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы бояу – банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыру кезінде банкноттарды сақтауға және қауіпсіз тасымалдауға арналған құрылғыларда (кейстер және контейнерлер) пайдаланылатын, еріткіштердің, химиялық реактивтердің әсеріне төзімді, олардың банкноттарда болуын сәйкестендіруге мүмкіндік беретін сипаттамалары бар бояу құралы;
2) бақылаушы қызметкер – банктің касса қызметкерінің қолма-қол ақшаны қайта санау, сұрыптау және орау бойынша кассалық операцияларды жүзеге асыру үшін бақылауды жүзеге асыратын қызметкері;
3) банк-эмитент – шет мемлекеттің ақша белгілерін шығаруға және оларды айналыстан алуға байланысты операцияларды жүзеге асыруды реттейтін орталық банкі;
4) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау – банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қабылдау, жинау, жеткізу, тапсыру, тасымалдау және сақтау, сондай-ақ банкноттары, монеталары және құндылықтары бар клиентті алып жүру;
5) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бағдары мен кестесі – банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысы немесе кезекші инкассаторы клиентпен келісу бойынша белгілеген банктің инкассация бөлімшесі, инкассаторлық ұйым қызметкерлері бригадасының жүру жолы мен банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау уақыты;
6) банктің инкассация бөлімшесі – банктің банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын бөлімшесі;
7) жол парағы – инкассатор жүргізуші мен көлік құралының жұмысын есепке алуды және бақылауды жүргізуге арналған құжат;
8) жүргізуші-инкассатор – банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның көлік құралын жүргізетін қызметкері;
9) касса – қолма-қол ақшаны қабылдау, беру, қайта санау, сұрыптау және орау бойынша кассалық операцияларды жүзеге асыру үшін арнайы жабдықталған үй-жай;
10) касса қызметкері – кассалық операцияларды жүзеге асыратын банк қызметкері;
11) кезекші инкассатор – банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын жүзеге асыруды ұйымдастыруға, оның ішінде автомобильмен инкассаторлық тасымалдауды ұйымдастыруға жауапты банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкері;
12) клиент – банктің және (немесе) инкассаторлық ұйымның қызметін алатын жеке немесе заңды тұлғалар, оның ішінде олардың мүдделерін білдіруге уәкілетті тұлғалар;

13) транспортные средства – специализированные транспортные средства, предназначенные для инкассации банкнот, монет и ценностей;
14) кладовая – специально оборудованное помещение, предназначенное для хранения наличных денег и ценностей;
15) наличные деньги – банкноты и монеты национальной и иностранной валюты;
16) лица, ответственные за сохранность наличных денег – назначенные внутренним распорядительным документом банка уполномоченный работник и кассовый работник, ответственные за сохранность наличных денег, находящихся на хранении в кладовой и (или) сейфовой комнате, а также лица их замещающие.
Количество лиц, ответственных за сохранность наличных денег, определяется банком самостоятельно, но не менее двух работников;
17) ценности – платежные документы, бланки документов, ценные бумаги, драгоценные металлы, драгоценные камни, изделия из драгоценных металлов и драгоценных камней, ключи (дубликаты ключей) от кладовых (сейфовых комнат), сейфовых депозитариев, устройств, функционирующих в автоматическом режиме и кассет к ним, электронные (цифровые) носители, на которых хранится банковская защищаемая информация;
18) операционный работник – работник операционного подразделения или подразделения бухгалтерского учета банка, осуществляющий регистрацию и (или) последующий контроль совершенных кассовых операций;
19) пакеты-саше – упаковочная единица, содержащая монеты национальной валюты в установленном количестве и являющаяся составной частью транспортного пакета;
20) сейфовая комната – специально оборудованное помещение, в котором устанавливаются сейфы (металлические шкафы), предназначенные для хранения наличных денег и ценностей;
21) сумка – специальное приспособление для хранения и безопасной перевозки банкнот, монет и ценностей при осуществлении инкассации банкнот, монет и ценностей (инкассаторская сумка, мешок, кейс, кассета, контейнер);
22) транспортный пакет – упаковочная единица, предназначенная для хранения, перевозки, приема и выдачи монет национальной валюты, содержащая пакеты-саше.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок осуществления кассовых операций
Параграф 1. Организация работы по осуществлению кассовых операций
3. Банк осуществляет следующие кассовые операции:
1) прием наличных денег от клиента, выдачу наличных денег клиенту - для совершения банковских и иных операций, предусмотренных статьей 22 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";

13) көлік құралдары – банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған арнайы көлік құралдары;
14) қойма – қолма-қол ақшаны және құндылықтарды сақтауға арналған арнайы жабдықталған үй-жай;
15) қолма-қол ақша – ұлттық және шетел валютасының банкноттары мен монеталары;
16) қолма-қол ақшаның сақталуы үшін жауапты тұлғалар – банктің ішкі басқару құжатымен тағайындалған, қойма және (немесе) сейф бөлмесіндегі қолма-қол ақшаның сақталуы үшін жауапты уәкілетті қызметкер және касса қызметкері, сондай-ақ олардың орнындағы адамдар.
Қолма-қол ақшаның сақталуы үшін жауапты адамдардың санын банк дербес, бірақ екі қызметкерден аз емес етіп айқындайды;
17) құндылықтар – төлем құжаттары, құжаттардың бланкілері, бағалы қағаздар, бағалы металдар, асыл тастар, бағалы металдардан және асыл тастардан жасалған бұйымдар, қоймалардың (сейф бөлмелерінің), сейф депозитарийлерінің, автоматты режимде жұмыс істейтін құрылғылардың және оларға кассеталардың кілттері (кілттердің телнұсқалары), қорғалатын банктік ақпарат сақталатын электрондық (цифрлық) тасымалдағыштар;
18) операциялық қызметкер – банктің операциялық бөлімшесінің немесе бухгалтерлік есеп бөлімшесінің жүргізілген кассалық операцияларды тіркеуді және (немесе) кейіннен бақылауды жүзеге асыратын қызметкері;
19) саше-пакеттер – белгіленген мөлшерде ұлттық валюта монеталары бар және тасымалдау пакетінің құрамдас бөлігі болып табылатын орау бiрлiгi;
20) сейф бөлмесі – қолма-қол ақша және құндылықтарды сақтауға арналған сейфтер (металл шкафтары) орнатылатын, арнайы жабдықталған үй-жай;
21) сөмке – банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыру кезінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды сақтауға және қауіпсіз тасымалдауға арналған арнайы құрылғы (инкассатор сөмкесі, қапшық, кейс, кассета, контейнер);
22) тасымалдау пакеті – ұлттық валютаның монеталарын сақтауға, тасымалдауға, қабылдауға және беруге арналған, саше-пакеттерден тұратын орау бірлігі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Кассалық операцияларды жүзеге асыру тәртібі 1-параграф. Кассалық операцияларды жүзеге асыру бойынша жұмысты ұйымдастыру
3. Банк мынадай кассалық операцияларды жүзеге асырады:
1) клиенттен қолма-қол ақша қабылдау, клиентке қолма-қол ақша беру – "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабында көзделген банктік және өзге операцияларды жүргізу үшін;

2) размен наличных денег – осуществление размена банкнот и (или) монет одного номинала на банкноты и (или) монеты другого номинала;
3) обмен наличных денег – осуществление обмена банкнот на монеты, монет на банкноты, обмена ветхих банкнот, дефектных (поврежденных) монет, изымаемых из обращения банкнот и (или) монет, а также в случаях установленных законодательством Республики Казахстан изъятых из обращения банкнот и (или) монет на годные к обращению банкноты и монеты;
4) пересчет наличных денег – осуществление пересчета количества банкнот по листам, монет по кружкам;
5) сортировка наличных денег – сортировка банкнот по номиналам, по годам выпуска и по степени износа (на годные к обращению, ветхие, изымаемые и изъятые из обращения), монет по номиналам, по степени износа (на годные к обращению, дефектные (поврежденные), изымаемые и изъятые из обращения);
6) упаковка наличных денег – обеспечение защиты наличных денег от внешних повреждений с использованием специальных упаковочных материалов и (или) устройств;
7) хранение наличных денег – принятие банком мер для обеспечения сохранности наличных денег.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Кассовые операции осуществляются в соответствии с графиком работы банка в рабочие, выходные, а также нерабочие праздничные дни (далее – рабочий день).
5. Банк для осуществления кассовых операций оборудует кассовый узел – систему специально оборудованных помещений, предназначенных для проведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей, устройство которого определяется Правилами организации охраны и устройства помещений банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национального оператора почты, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2020 года № 14, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20075, (далее – Правила организации охраны и устройства помещений).

2) қолма-қол ақшаны ауыстыру - бір номиналдағы банкноттарды және (немесе) монеталарды басқа номиналдағы банкноттарға және (немесе) монеталарға ауыстыруды жүзеге асыру;
3) қолма-қол ақшаны айырбастау - банкноттарды монеталарға, монеталарды банкноттарға айырбастауды, тозған банкноттарды, ақауы бар (бүлінген) монеталарды, айналыстан алынатын банкноттарды және (немесе) монеталарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда айналыстан алынған банкноттарды және (немесе) монеталарды айналысқа жарамды банкноттарға және монеталарға айырбастауды жүзеге асыру;
4) қолма-қол ақшаны қайта санау - номиналдағы банкноттарды парақтап, монеталарды бір-бірлеп қайта санауды жүзеге асыру;
5) қолма-қол ақшаны сұрыптау - банкноттарды номиналдары бойынша, шығарылған жылдары бойынша және тозу дәрежесі бойынша (айналысқа жарамды, айналыстан алынатын және алынған), монеталарды номиналдары бойынша, тозу дәрежесі бойынша (айналысқа жарамды, ақауы бар (бүлінген), айналыстан алынатын және алынған) сұрыптау;
6) қолма-қол ақшаны орау - арнайы орау материалдарын және (немесе) құрылғыларын пайдалана отырып қолма-қол ақшаны сыртқы бүлінулерден қорғауды қамтамасыз ету;
7) қолма-қол ақшаны сақтау - банктің қолма-қол ақшаны сақтауды қамтамасыз ету үшін шаралар қабылдауы.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.03.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4. Кассалық операциялар банктің жұмыс кестесіне сәйкес жұмыс, демалыс күндері, сондай-ақ жұмыс істемейтін мереке күндері (бұдан әрі - жұмыс күні) жүзеге асырылады.
5. Банк кассалық операцияларды жүзеге асыру үшін кассалық торапты – Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20075 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 24 ақпандағы № 14 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Ұлттық пошта операторының, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың және қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларында (бұдан әрі – Үй-жайларды күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидалары) жайластырылуы айқындалатын кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын жүргізуге арналған арнайы жабдықталған үй-жайлар жүйесін жабдықтайды.

Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Допускается осуществление кассовых операций с применением устройств, функционирующих в автоматическом режиме, в том числе:
1) электронного устройства – электронно-механического устройства, предназначенного для кассовых операций по приему и (или) выдаче наличных денег либо для осуществления иных видов операций, а также формирования соответствующих подтверждающих документов (банкомат, электронный терминал и иные устройства);
2) темпокассы – сейфа для приема наличных денег с функцией задержки времени на открытие, неавтоматизированной выдачи наличных денег и их хранения;
3) темпосейфа – сейфа для хранения наличных денег с функцией задержки времени на открытие.
7. Кассовые операции по приему и выдаче наличных денег банк осуществляет после принятия мер по надлежащей проверке, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения".
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Кассовые операции с наличной иностранной валютой осуществляются с учетом требований валютного законодательства Республики Казахстан.
9. Банк обеспечивает наличие специальных оборудований для определения платежности и подлинности банкнот при осуществлении кассовых операций.
10. Кассовые операции с использованием платежных карточек осуществляются в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах.
10-1. Кассовые операции с использованием цифровых документов осуществляются в соответствии с требованиями Цифрового кодекса Республики Казахстан (далее – Цифровой кодекс) и Закона Республики Казахстан "О кибербезопасности" (далее – Закон о кибербезопасности).
Сноска. Правила дополнены пунктом 10-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие с 12.07.2026).

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Кассалық операцияларды автоматты режимде жұмыс істейтін құрылғыларды, оның ішінде:
1) электрондық құрылғыны - қолма-қол ақшаны қабылдау және (немесе) беру бойынша кассалық операцияларға немесе операциялардың өзге түрлерін жүзеге асыруға, сондай-ақ тиісті растайтын құжаттарды қалыптастыруға арналған электрондық-механикалық құрылғыны (банкомат, электрондық терминал және өзге құралғылар);
2) темпокассаны - ашуға арналған уақытты кешіктіру, қолма-қол ақшаны автоматтандырылмаған түрде беру және оларды сақтау функциясы бар, қолма-қол ақшаны қабылдауға арналған сейфті;
3) темпосейфті - ашуға арналған уақытты кешіктіру функциясы бар, қолма-қол ақшаны сақтауға арналған сейфті қолдана отырып жүзеге асыруға жол беріледі.
7. Банк қолма-қол ақшаны қабылдау және беру бойынша кассалық операцияларды "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тиісті тексеру шараларын қабылдағаннан кейін жүзеге асырады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Қолма-қол шетел валютасымен кассалық операциялар Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасының талаптары ескеріле отырып жүзеге асырылады.
9. Банк кассалық операцияларды жүзеге асыру кезінде банкноттардың төлемділігін және түпнұсқалығын айқындау үшін арнайы жабдықтардың болуын қамтамасыз етеді.
10. Кассалық операцияларды төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізу Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
10-1. Цифрлық құжаттарды пайдалана отырып жасалатын кассалық операциялар Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің (бұдан әрі – Цифрлық кодекс) және "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Киберқауіпсіздік туралы заң) талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тарау 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

11. Кассовые операции с физическими лицами, являющимися инвалидами по зрению, которые используют факсимильное воспроизведение их подписи, проставляемого с помощью средства механического копирования, осуществляется кассовым работником в присутствии контролирующего работника в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о социальной защите инвалидов.
12. Хранение личных вещей, наличных денег и ценностей работников банка осуществляется вне кассового узла в порядке, установленном внутренними документами банка.
Допускается внос работниками банка в кассовый узел лекарственных средств, медицинских изделий и средств связи, не имеющих функции фото и видео фиксации.
Сноска. Пункт 12 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Банк обеспечивает заключение с кассовыми работниками, лицами, ответственными за сохранность наличных денег, договоров полной индивидуальной материальной ответственности и (или) договоров коллективной (солидарной) материальной ответственности в соответствии с требованиями трудового законодательства Республики Казахстан.
14. Банк обеспечивает осуществление кассовых операций кассовыми работниками, лицами, ответственными за сохранность наличных денег, в соответствии с их должностными обязанностями, а также распределение их должностных обязанностей, исключающее конфликт интересов и условия его возникновения, совершение хищения наличных денег и ценностей и других противоправных действий.
15. Передача наличных денег между кассовыми работниками банка отражается в документе учета принятых и выданных наличных денег и ценностей, который содержит следующие сведения:
1) дата передачи наличных денег;
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись кассового работника, передающего наличные деньги;
3) сумма наличных денег цифрами и прописью, количество, вид наличных денег;
4) фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись кассового работника, получающего наличные деньги.
16. Банк обеспечивает осуществление кассовых операций в рамках системы управления рисками и внутреннего контроля.
Параграф 2. Порядок осуществления кассовых операций по приему наличных денег
17. Кассовые операции по приему наличных денег от клиентов осуществляются кассовым работником на основании следующих приходных кассовых документов:
1) объявление на взнос наличных денег;
2) приходный кассовый ордер.
18. Банк самостоятельно устанавливает формы приходных кассовых документов с указанием следующих обязательных реквизитов:

11. Көзі көрмейтін мүгедектер болып табылатын, қолтаңбасын механикалық көшіру құралының көмегімен қойылатын факсимильді көшіруді пайдаланатын жеке тұлғалармен кассалық операцияларды касса қызметкері Қазақстан Республикасының мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бақылаушы қызметкердің қатысуымен жүзеге асырады.
12. Банк қызметкерінің жеке заттары, қолма-қол ақшасы және құндылықтары кассалық тораптан тыс, банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен сақталады.
Банк қызметкерлерінің кассалық торапқа дәрілік заттарды, медициналық бұйымдар мен фото және бейне тіркеу функциясы жоқ байланыс құралдарын алып кіруіне болады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Банк касса қызметкерлерімен, қолма-қол ақшаның сақталуы үшін жауапты тұлғалармен Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес толық жеке материалдық жауапкершілік шарттарын және (немесе) ұжымдық (ортақ) материалдық жауапкершілік шарттарын жасауды қамтамасыз етеді.
14. Банк касса қызметкерлерінің, қолма-қол ақшаның сақталуы үшін жауапты тұлғаларының кассалық операцияларды олардың лауазымдық міндеттеріне сәйкес жүзеге асыруын, сондай-ақ олардың мүдделер қақтығысын және олардың туындау жағдайларын, қолма-қол ақша мен құндылықтардың талан-таражға салынуын және басқа да заңсыз іс-әрекеттерді болдырмайтын лауазымдық міндеттерін бөлуді қамтамасыз етеді.
15. Банктің касса қызметкерлерінің арасында қолма-қол ақшаны беру қабылданған және берілген қолма-қол ақша мен құндылықтарды есепке алу құжатында көрсетіледі, онда мынадай мәліметтер қамтылады:
1) қолма-қол ақшаны беру күні;
2) қолма-қол ақшаны беретін касса қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), лауазымы және қолы;
3) қолма-қол ақшаның цифрлармен және жазумен көрсетілген сомасы, қолма-қол ақшаның саны, түрі;
4) қолма-қол ақшаны алатын касса қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), лауазымы және қолы.
16. Банк кассалық операцияларды жүзеге асыруды тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелері шеңберінде қамтамасыз етеді.
2-параграф. Қолма-қол ақшаны қабылдау бойынша кассалық операцияларды жүзеге асыру тәртібі
17. Клиенттерден қолма-қол ақшаны қабылдау бойынша кассалық операцияларды касса қызметкері мынадай кассалық кіріс құжаттардың негізінде жүзеге асырады:
1) қолма-қол ақшаны салуға хабарландыру;
2) кассалық кіріс ордері.
18. Банк кассалық кіріс құжаттарының нысандарын мынадай міндетті деректемелерді көрсете отырып өз бетінше белгілейді:

1) наименование приходного кассового документа;
2) номер приходного кассового документа;
3) дата составления приходного кассового документа;
4) данные о клиенте (фамилия, имя, отчество (при его наличии) и индивидуальный идентификационный номер физического лица, наименование и бизнес-идентификационный номер юридического лица);
5) сумма принятых наличных денег (цифрами и прописью);
6) назначение принятых наличных денег;
7) наименование, бизнес-идентификационный номер банка;
8) фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись кассового работника;
9) фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись клиента.
19. Кассовый работник банка осуществляет следующие действия:
1) проводит визуальную идентификацию клиента, вносящего наличные деньги, с документом, удостоверяющим его личность, либо данными, подтверждающими (идентифицирующими) личность клиента, полученными посредством сервиса цифровых документов;
2) принимает банкноты с полистным пересчетом, монеты с пересчетом по кружкам с проверкой на подлинность и платежность наличных денег в соответствии с пунктами 57 и 58 Правил;
3) проверяет наличие подписи клиента и при участии операционного работника наличие его подписи, сверяет их с имеющимися образцами подписей;
4) сверяет соответствие суммы, указанной в приходном кассовом документе, с общей суммой фактически принятых наличных денег;
5) подписывает все экземпляры приходного кассового документа, проставляет штамп кассового работника банка на всех экземплярах приходного кассового документа;
6) выдает клиенту документ, подтверждающий проведение кассовой операции по приему наличных денег.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа постановления Правления Национального Банка РК от 28.02.2022 № 19 (вводится в действие по истечении девяноста календарных дней после дня первого официального опубликования настоящего постановления); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Наличные деньги принимаются и пересчитываются кассовым работником в присутствии клиента.
На рабочем месте кассового работника находятся наличные деньги клиента. Все ранее принятые наличные деньги хранятся в специальных устройствах, находящихся на рабочем месте кассового работника, закрывающихся на ключ, предназначенных для хранения наличных денег (металлический шкаф, сейф, тележка, ящики стола, тумба).
21. В случае если клиент вносит наличные деньги в кассу банка по нескольким приходным кассовым документам, кассовый работник принимает наличные деньги по каждому приходному кассовому документу отдельно.

1) кассалық кіріс құжатының атауы;
2) кассалық кіріс құжатының нөмірі;
3) кассалық кіріс құжатын жасау күні;
4) клиент туралы деректер (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және жеке сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаның атауы және бизнес- сәйкестендіру нөмірі);
5) қабылданған қолма-қол ақшаның сомасы (цифрлармен және жазумен);
6) қабылданған қолма-қол ақшаның мақсаты;
7) банктің атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
8) касса қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), лауазымы және қолы;
9) клиенттің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және қолы.
19. Банктің касса қызметкері мынадай іс-әрекеттерді жүзеге асырады:
1) қолма-қол ақшаны енгізетін клиентті оның жеке басын куәландыратын құжатпен не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған, клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректермен көзбен шолып сәйкестендіруді жүргізеді;
2) парақтап қайта саналған банкноттарды, бір-бірлеп қайта саналған монеталарды Қағидалардың 57 және 58-тармақтарына сәйкес қолма-қол ақшаның түпнұсқалығын және төлемділігін тексере отырып қабылдайды;
3) клиенттің қойған қолының бар болуын және операциялық қызметкердің қатысуымен қойған қолының бар болуын тексереді, оларды қол қою үлгілерімен салыстырып тексереді;
4) кассалық кіріс құжатында көрсетілген соманың нақты қабылданған қолма-қол ақшаның жалпы сомасына сәйкес келуін салыстырып тексереді;
5) кассалық кіріс құжатының барлық данасына қол қояды, кассалық кіріс құжатының барлық данасына банктің касса қызметкерінің мөртабанын қояды;
6) клиентке қолма-қол ақшаны қабылдау бойынша кассалық операцияның жүргізілгенін растайтын құжатты береді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.02.2022 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік тоқсан күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
20. Касса қызметкері қолма-қол ақшаны клиенттің қатысуымен қабылдайды және қайта санайды.
Касса қызметкерінің жұмыс орнында клиенттің қолма-қол ақшасы болады. Бұрын қабылданған барлық қолма-қол ақша касса қызметкерінің жұмыс орнында орналасқан, кілтпен жабылатын, қолма-қол ақшаны сақтауға арналған арнайы құрылғыларда (металл шкаф, сейф, арба, үстелдің ұяшықтары, тумба) сақталады.
21. Егер клиент қолма-қол ақшаны банктің кассасына бірнеше кассалық кіріс құжаты бойынша енгізсе, касса қызметкері қолма-қол ақшаны әрбір кассалық кіріс құжаты бойынша бөлек қабылдайды.

22. Кассовому работнику не допускается покидать рабочее место до окончания обслуживания клиента.
23. Принятые в течение рабочего дня наличные деньги кассовый работник формирует, упаковывает и сдает по приходным кассовым документам заведующему кассой или лицу, осуществляющему функции заведующего кассой, в порядке, установленном внутренними документами банка.
Допускается передача принятых наличных денег заведующему кассой или лицу, осуществляющему функции заведующего кассой, в течение рабочего дня несколько раз.
24. Кассовые операции по приему наличных денег клиента от подразделения инкассации банка или инкассаторской организации осуществляется кассовым работником банка на основании препроводительного документа, соответствующего требованиям пункта 106 Правил.
Кассовый работник:
1) проверяет указание на препроводительном документе необходимых сведений, предусмотренных пунктом 106 Правил;
2) осуществляет регистрацию суммы принимаемых наличных денег в порядке, установленном внутренними документами банка;
3) проверяет целостность сумки;
4) проверяет правильность пломбирования сумки.
25. В случае обнаружения нарушения целостности сумки кассовый работник в присутствии работника подразделения инкассации банка или инкассаторской организации вскрывает и пересчитывает находящиеся в них наличные деньги и ценности.
При обнаружении недостачи или излишка составляется акт о результатах пересчета для принятия мер по выявлению причин недостачи или излишков в порядке, установленном внутренними документами банка.
26. Наличные деньги, принятые от клиента в течение рабочего дня зачисляются на банковские счета клиентов в тот же рабочий день.
Наличные деньги клиента, принятые от подразделения инкассации банка или инкассаторской организации зачисляются на банковские счета клиентов в порядке, установленном в договоре на инкассацию банкнот, монет и ценностей, заключенным между клиентом, банком и инкассаторской организацией.
27. Прием ценностей осуществляется кассовым работником на основании внебалансового ордера в порядке, установленном внутренними документами банка.
Параграф 3. Порядок осуществления кассовых операций по выдаче, размену и обмену наличных денег
28. Для совершения операций по выдаче наличных денег клиенту заведующий кассой или лицо, осуществляющее функции заведующего кассой, выдает кассовому работнику необходимую сумму наличных денег.
29. Выдача наличных денег осуществляется на основании следующих расходных кассовых документов:
1) чек;
2) расходный кассовый ордер.
Выдача наличных денег клиенту - юридическому лицу и клиенту - физическому лицу, осуществляющему предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, (далее – индивидуальные предприниматели) осуществляется по заявке на получение наличных денег, представленной клиентом - юридическим лицом и индивидуальными предпринимателями не позднее одного рабочего дня до выдачи наличных денег, в порядке, установленном внутренними документами банка. В случае наличия в кассе необходимой суммы для выдачи наличных денег клиенту-юридическому лицу и индивидуальному предпринимателю, то выдача денег осуществляется в день обращения клиента-юридического лица и индивидуального предпринимателя без предоставления заявки на получение наличных денег.

22. Касса қызметкеріне клиентке қызмет көрсету аяқталғанға дейін жұмыс орнын тастап кетуге рұқсат етілмейді.
23. Жұмыс күні ішінде қабылданған қолма-қол ақшаны касса қызметкері кассалық кіріс құжаты бойынша қалыптастырады, орайды және касса меңгерушісіне немесе касса меңгерушісінің функцияларын жүзеге асыратын адамға банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен тапсырады.
Касса меңгерушісіне немесе касса меңгерушісінің функциясын жүзеге асыратын адамға қабылданған қолма-қол ақшаны жұмыс күні ішінде бірнеше рет беруге рұқсат етіледі.
24. Банктің инкассация бөлімшесінен немесе инкассаторлық ұйымнан клиенттің қолма-қол ақшасын қабылдау бойынша касса операцияларын банктің касса қызметкері Қағидалардың 106-тармағының талаптарына сәйкес келетін жолдама құжат негізінде жүзеге асырады.
Касса қызметкері:
1) Қағидалардың 106-тармағында көзделген қажетті мәліметтердің жолдама құжатта көрсетілуін тексереді;
2) банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен қабылданатын қолма-қол ақша сомасын тіркеуді жүзеге асырады;
3) сөмкенің тұтастығын тексереді;
4) пломбалаудың дұрыстығын тексереді.
25. Сөмкенің тұтастығының бұзылуы байқалған жағдайда касса қызметкері, банктің инкассация бөлімшесі немесе инкассаторлық ұйым қызметкерінің қатысуымен сөмкені ашып, ондағы қолма-қол ақшаны және құндылықтарды қайта санайды.
Кем немесе артық шығулар анықталған кезде кем немесе артық шығу себептерін анықтау бойынша шаралар қабылдау үшін қайта санау нәтижелері туралы акті банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен жасалады.
26. Жұмыс күні ішінде клиенттен қабылданған қолма-қол ақша клиенттердің банктік шоттарына сол жұмыс күні аударылады.
Клиенттің банктің инкассация бөлімшесінен немесе инкассаторлық ұйымнан қабылданған қолма-қол ақшасы клиенттердің банктік шоттарына клиент, банк және инкассаторлық ұйым арасындағы банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға жасалынған шартта белгіленген тәртіппен есепке алынады.
27. Касса қызметкері құндылықтарды қабылдауды баланстан тыс ордер негізінде банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
3-параграф. Қолма-қол ақшаны беру, ауыстыру және айырбастау бойынша кассалық операцияларды жүзеге асыру тәртібі
28. Қолма-қол ақшаны клиентке беру бойынша операцияларды жасау үшін касса меңгерушісі немесе касса меңгерушісінің функциясын жүзеге асыратын адам касса қызметкеріне қажетті қолма-қол ақша сомасын береді.
29. Қолма-қол ақша беру мынадай кассалық шығыс құжаттары:
1) чек;
2) кассалық шығыс ордері негізінде жүзеге асырылады.
Қолма-қол ақшаны заңды тұлға-клиентке және заңды тұлға құрмастан кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға-клиентке (бұдан әрі – дара кәсіпкерлер) беру қолма-қол ақша берілгенге дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлға-клиент және дара кәсіпкерлер ұсынған қолма-қол ақшаны алуға арналған өтінім бойынша банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады. Кассада заңды тұлға-клиентке және дара кәсіпкерге қолма-қол ақша беру үшін қажетті сома болған жағдайда, ақша беру заңды тұлға-клиент және дара кәсіпкер қолма-қол ақша алуға өтінім берместен, өтініш жасаған күні жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 29 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Банк самостоятельно устанавливает формы расходных кассовых документов с указанием следующих обязательных реквизитов:
1) наименование расходного кассового документа;
2) номер расходного кассового документа;
3) дата составления расходного кассового документа;
4) данные о клиенте (фамилия, имя, отчество (при его наличии) и индивидуальный идентификационный номер физического лица, наименование и бизнес-идентификационный номер юридического лица);
5) сумма выдаваемых наличных денег (цифрами и прописью);
6) назначение выдаваемых наличных денег;
7) наименование, бизнес-идентификационный номер банка;
8) фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись кассового работника;
9) фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись клиента.
31. Кассовый работник банка осуществляет следующие действия:
1) проводит визуальную идентификацию клиента по данным документа, удостоверяющего личность, либо данным, подтверждающим (идентифицирующим) личность клиента, полученным посредством сервиса цифровых документов;
2) проверяет наличие подписи клиента и при участии операционного работника наличие его подписи, сверяет их с имеющимися образцами подписей;
3) подготавливает сумму наличных денег, подлежащую выдаче;
4) пересчитывает подготовленные к выдаче наличные деньги в присутствии клиента, выдает клиенту наличные деньги;
5) подписывает все экземпляры расходного кассового документа и проставляет штамп кассового работника банка на всех экземплярах расходного кассового документа;
6) выдает клиенту документ, подтверждающий проведение кассовой операции по выдаче наличных денег.
Сноска. Пункт 31 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.02.2022 № 19 (вводится в действие по истечении девяноста календарных дней после дня первого официального опубликования настоящего постановления); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Кассовый работник выдает клиенту банкноты полными, неполными пачками и (или) отдельными корешками банкнот по обозначенным на упаковке суммам без полистного пересчета при условии сохранения неповрежденной упаковки. Банкноты из неполных, а также поврежденных корешков выдаются кассовым работником полистным пересчетом.
Монеты, упакованные в мешки, выдаются по надписям на ярлыках, прикрепленных к мешкам, а упакованные в пакеты (тюбики, коробки) – по надписям на них. Монеты из неполных мешков выдаются кассовым работником с пересчетом по кружкам.

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30. Банк кассалық шығыс құжаттарының нысандарын мынадай міндетті деректемелерді көрсете отырып өз бетінше белгілейді :
1) кассалық шығыс құжатының атауы;
2) кассалық шығыс құжатының нөмірі;
3) кассалық шығыс құжатын жасау күнін;
4) клиент туралы деректер (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және жеке сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаның атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі);
5) берілетін қолма-қол ақшаның сомасы (цифрлармен және жазумен);
6) берілетін қолма-қол ақшаның мақсаты;
7) банктің атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
8) касса қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), лауазымы және қолы;
9) клиенттің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және қолы.
31. Банктің касса қызметкері мынадай іс-әрекеттерді жүзеге асырады:
1) клиентті жеке басын куәландыратын құжаттың деректері не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған, клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректер бойынша көзбен шолып сәйкестендіруді жүргізеді;
2) клиенттің қойған қолының бар болуын және операциялық қызметкердің қатысуымен қойған қолының бар болуын тексереді, оларды қол қою үлгілерімен салыстырып тексереді;
3) берілуге тиіс қолма-қол ақша сомасын дайындайды;
4) беруге дайындалған қолма-қол ақшаны клиенттің қатысуымен қайта санайды, қолма-қол ақшаны клиентке береді;
5) кассалық шығыс құжатының барлық данасына қол қояды және банктің касса қызметкерінің мөртабанын кассалық шығыс құжатының барлық данасына қояды;
6) клиентке қолма-қол ақша беру бойынша кассалық операцияның жүргізілгенін растайтын құжатты береді.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.02.2022 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік тоқсан күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
32. Касса қызметкері толық, толық емес бумадағы банкноттарды және (немесе) жекелеген түбіртектегі банкноттарды орауында белгіленген сомалар бойынша бүлінбеген орауды сақтай отырып, парақтап санаусыз клиентке береді. Толық емес, сондай-ақ бүлінген түбіртектерден тұратын банкноттарды касса қызметкері парақтап санап береді.
Қаптарға салынған монеталар қаптарға жапсырылған таңбалардағы жазулар бойынша, ал пакеттерге (тюбиктерге, қорапшаларға) оралғандары - олардағы жазулар бойынша беріледі. Касса қызметкері толық емес қаптардан монеталарды бір-бірлеп санап береді.

33. Кассовый работник осуществляет выдачу наличных денег клиентам только в упаковке банка. Допускается выдача наличных денег в упаковке Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) или другого банка, если порядок урегулирования претензий по выявленным недостачам, излишкам, неплатежным и сомнительным наличным деньгам, определен в договоре корреспондентского банковского счета, заключенном между банками.
34. Обмен наличных денег одного номинала на другие по требованию клиента допускается после осуществления выдачи клиенту подготовленных наличных денег.
35. Клиент пересчитывает полученные наличные деньги, не отходя от кассы, или в помещении для пересчета наличных денег клиентами в присутствии кассового работника или контролирующего работника. При выявлении в результате пересчета недостачи или излишков наличных денег кассовым работником или контролирующим работником составляется акт недостачи или излишка по форме, определенной банком самостоятельно. Заявление клиента о недостаче, выявлении неплатежных, сомнительных наличных денег удовлетворению не подлежат, если они не были пересчитаны им, не отходя от кассы банка, под наблюдением кассового работника, выдавшего наличные деньги или контролирующего работника.
36. При осуществлении операции по размену, обмену наличных денег кассовый работник проверяет платежность и подлинность наличных денег в соответствии с пунктами 57 и 58 Правил.
Порядок осуществления операции по размену, обмену наличных денег определяется внутренними документами банка.
37. Остаток наличных денег после рабочего дня кассовый работник пересчитывает, сортирует, упаковывает и сдает с расходными кассовыми документами заведующему кассой или лицу, осуществляющему функции заведующего кассой, для проверки подшивки в кассовые документы дня в порядке, установленном внутренними документами банка.
38. Кассовые операции по выдаче наличных денег клиента подразделениям инкассации банка или инкассаторской организации осуществляется кассовым работником на основании препроводительного документа, соответствующего требованиям пункта 106 Правил.
39. Работник подразделения инкассации банка или инкассаторской организации принимает наличные деньги в соответствии с пунктом 107 Правил.
40. Выдача ценностей оформляется внебалансовым ордером в порядке, установленном внутренними документами банка.
Параграф 4. Порядок осуществления кассовых операций по пересчету, сортировке и упаковке наличных денег

33. Касса қызметкері қолма-қол ақшаны клиенттерге банктің орауымен ғана береді. Егер анықталған кем шығулар, артық шығулар, төлемге жарамсыз және күмәнді қолма-қол ақша бойынша шағым-талаптарды реттеу тәртібі банктер арасында жасалған корреспонденттік банк шотының шартында айқындалатын болса, қолма-қол ақша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі - Ұлттық Банк) немесе басқа банктің орауымен беруге рұқсат етіледі.
34. Клиенттің талап етуі бойынша бір номиналдағы қолма-қол ақшаны басқасына айырбастау дайындалған қолма-қол ақшаны клиентке беру жүзеге асырылғаннан кейін рұқсат етіледі.
35. Клиент алынған қолма-қол ақшаны кассадан алыстамай немесе касса қызметкерінің немесе бақылаушы қызметкердің қатысуымен клиенттердің қолма-қол ақшаны қайта санауға арналған үй-жайында қайта санайды. Қайта санау нәтижесінде қолма-қол ақшаның кем немесе артық шығуы анықталған кезде касса қызметкері немесе бақылаушы қызметкер банк өз бетінше белгілеген нысан бойынша кем немесе артық шығу актісін жасайды. Клиенттің қолма-қол ақшаның кем шығуы, төлемге жарамсыздығы, күмәнділігі туралы өтініші, егер олар банктің кассасынан алыстамай, қолма-қол ақша берген касса қызметкерінің немесе бақылаушы қызметкердің бақылауымен қайта саналмаған болса, қанағаттандырылмайды.
36. Қолма-қол ақшаны ауыстыру, айырбастау бойынша операцияларды жүзеге асыру кезінде касса қызметкері қолма-қол ақшаның төлемділігі мен түпнұсқалылығын Қағидалардың 57 және 58-тармақтарының талаптарына сәйкес тексереді.
Қолма-қол ақшаны ауыстыру, айырбастау бойынша операцияларды жүзеге асыру тәртібі банктің ішкі құжаттарында айқындалады.
37. Касса қызметкері жұмыс күнінің соңында қолма-қол ақшаның қалдығын қайта санайды, сұрыптайды және банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен кассалық күн құжаттарына тігілуін тексеру үшін кассалық шығыс құжаттарымен бірге касса меңгерушісіне немесе касса меңгерушісінің функциясын жүзеге асыратын адамға тапсырады.
38. Банктің инкассация бөлімшелеріне немесе инкассаторлық ұйымға клиенттің қолма-қол ақшасын беру бойынша касса операцияларын касса қызметкері Қағидалардың 106-тармағының талаптарына сәйкес келетін ілеспе құжат негізінде жүзеге асырады.
39. Банктің инкассация бөлімшесінің немесе инкассаторлық ұйымның қызметкері қолма-қол ақшаны Қағидалардың 107-тармағына сәйкес қабылдайды.
40. Құндылықтарды беру банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен баланстан тыс ордермен ресімделеді.
4-параграф. Қолма-қол ақшаны қайта санау, сұрыптау және орау бойынша кассалық операцияларды жүзеге асыру тәртібі

41. Банки осуществляют кассовые операции по пересчету и сортировке наличных денег на оборудовании, имеющем функцию проверки не менее двух машиночитаемых защитных признаков банкнот и монет, установленных Правилами определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 230, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под номером № 16120 (далее – Правила № 230).
42. Кассовые операции по пересчету, сортировке и упаковке наличных денег осуществляются кассовым работником в присутствии контролирующего работника, за исключением случаев совершения кассовых операций по приему и выдаче наличных денег клиенту.
43. Сортировка наличных денег осуществляется по номиналам и по степени износа. Банкноты сортируются по номиналам, на годные к обращению, ветхие, изъятые и (или) изымаемые из обращения.
Банк осуществляет дополнительно сортировку банкнот по годам выпуска для сдачи в территориальный филиал Национального Банка.
Монеты сортируются по номиналам, на годные к обращению, дефектные (поврежденные), изъятые и (или) изымаемые из обращения.
44. В случае обнаружения недостачи или излишка, а также при обнаружении неплатежных, сомнительных и имеющих признаки подделки банкнот и монет при осуществлении кассовых операций по пересчету и сортировке кассовый работник и контролирующий работник в порядке, установленном внутренними документами банка составляют акт недостачи или излишка для принятия мер по выявлению причин недостачи или излишков банкнот и монет.
45. Банкноты и монеты, годные к обращению, упаковываются отдельно от ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет, а также от изъятых и (или) изымаемых из обращения банкнот и монет.
46. Каждые сто листов банкнот одного номинала укладываются лицевой стороной вверх в одну сторону, формируются в корешки и обандероливаются крестообразно или одной поперечной бандеролью в зависимости от способа упаковки корешков в пачку.
На бандероли указываются номинал, сумма, дата формирования, штамп или иной код, а также подпись (подписи) кассового работника (бригады кассовых работников), производившего (производивших) пересчет, сортировку и упаковку банкнот. На бандеролях ветхих банкнот дополнительно проставляется штамп "Ветхие".
47. Каждые десять корешков банкнот одного номинала упаковываются в пачку по одной тысяче листов, которые снабжаются верхней и нижней накладками.
На верхней накладке к пачке с банкнотами указываются наименование, банковский идентификационный код банка, номинал, сумма, количество банкнот, дата упаковки, штамп или код, а также подпись (подписи) кассового работника (бригады кассовых работников), производившего (производивших) пересчет, сортировку и упаковку банкнот.
На верхней накладке пачки с ветхими банкнотами дополнительно проставляется штамп "Ветхие".

41. Банктер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16120 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 29 қарашадағы № 230 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау қағидаларында (бұдан әрі - № 230 Қағидалар) белгіленген банкноттар мен монеталардың машинамен оқылатын кемінде екі қорғаныш белгісін тексеру функциясы бар жабдықта қолма-қол ақшаны қайта санау және сұрыптау бойынша касса операцияларын жүзеге асырады.
42. Касса қызметкері қолма-қол ақшаны қабылдау және клиентке беру бойынша касса операцияларын жасау жағдайларын қоспағанда, бақылаушы қызметкердің қатысуымен қолма-қол ақшаны қайта санау, сұрыптау және орау бойынша касса операцияларын жүзеге асырады.
43. Қолма-қол ақшаны сұрыптау номиналы бойынша және тозу дәрежесі бойынша жүзеге асырылады. Банкноттар номиналдары бойынша, айналысқа жарамды, тозған, айналыстан алған және (немесе) алынатын болып сұрыпталады.
Банк Ұлттық Банктің аумақтық филиалына тапсыру үшін банкноттарды шығару жылдары бойынша қосымша сұрыптауды жүзеге асырады.
Монеталар номиналдары бойынша, айналысқа жарамды, ақаулы (бүлінген), айналыстан алған және (немесе) алынатын болып сұрыпталады.
44. Артық немесе кем шығу байқалған, сондай-ақ төлемге жарамсыз, күмәнді және қолдан жасау белгілері бар банкноттар мен монеталар байқалған кезде қайта санау және сұрыптау бойынша касса операцияларын жүзеге асыру кезінде касса қызметкері және бақылаушы қызметкер банкноттар мен монеталардың кем немесе артық шығу себептерін анықтау бойынша шаралар қабылдау үшін банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен кем немесе артық шығу актісін жасайды.
45. Айналымға жарамды банкноттар және монеталар тозған банкноттардан және ақаулы (бүлінген) монеталардан, сондай-ақ айналыстан алынған және (немесе) алынатын банкноттар мен монеталардан бөлек оралады.
46. Номиналы бiрдей банкноттың әрбір жүз парағы бет жағын үстіне қаратып бір жаққа салынады, түбіртекке жинақталады және түбіртекші бумаға орау тәсіліне байланысты айқастырылған түрде байланады немесе бір көлденең бандероль жасалады.
Бандерольда номиналы, сомасы, қалыптастыру күні, банкноттарды қайта санаған, сұрыптаған және ораған касса қызметкерінің (касса қызметкерлерінің бригадасының) мөртабаны немесе өзге коды, сондай-ақ қолы (қолдары) көрсетіледі. Тозығы жеткен банкноттардың бандерольдарында "Тозығы жеткен" мөртабаны қосымша қойылады.
47. Номиналы бірдей әрбір он түп банкнот бір мың парақтан жинақталып, жоғары және төменгі жағынан жапсырмалармен жабдықталады.
Банкноттары бар буманың жоғарғы жапсырмасында банктің атауы, банктік сәйкестендіру коды, номиналы, сомасы, банкноттар саны, оралған күні, банкноттарды қайта санаған, сұрыптаған және ораған касса қызметкерінің (касса қызметкерлері бригадаларының) мөртабаны немесе коды, сондай-ақ қолы (қолдары) көрсетіледі.
Тозығы жеткен банкноттары бар буманың жоғары жапсырмасына "Тозығы жеткен" мөртабаны қосымша қойылады.

48. Сформированная пачка банкнот обвязывается шпагатом без узлов и надрывов, крестообразно двойной вязкой на четыре глухих узла, на концах шпагата кассовым работником банка накладывается пломба и пломбируется пломбиратором с оттиском кода кассового работника (бригады кассовых работников), производившего (производивших) пересчет, сортировку и упаковку банкнот.
При упаковке пачек с банкнотами в полиэтиленовый пакет, полиэтиленовый пакет заваривается на вакуумном упаковщике, на заварочном шве проставляется банковский идентификационный код и код кассового работника (бригады кассовых работников), производившего (производивших) пересчет, сортировку и упаковку банкнот.
49. Оставшиеся после пересчета и сортировки банкнот листы, неполные корешки, неполные пачки передаются для объединения и упаковки кассовым работникам.
Кассовые работники полистно пересчитывают принятые для объединения банкноты и формируют из них полные корешки и пачки банкнот.
Оставшиеся банкноты упаковываются в пачку, состоящую из банкнот разных номиналов. Банкноты в пачке обандероливаются одной общей бандеролью без оформления реквизитов, предусмотренных частью второй пункта 46 Правил.
50. Отдельные корешки с банкнотами упаковываются в неполные пачки одного номинала или в пачки с банкнотами разного номинала, в количестве не более десяти корешков в пачке, которая снабжается верхней и нижней накладками. На верхней накладке указываются наименование, банковский идентификационный код банка, количество и сумма банкнот каждого номинала, общая сумма вложенных банкнот, дата упаковки, штамп или код, а также подпись кассового работника, производившего пересчет, сортировку и упаковку банкнот. На пачках, состоящих из корешков или листов разного номинала, дополнительно проставляется штамп "Сборная".
51. Пересчитанные и отсортированные по номиналам монеты кассовый работник упаковывает в мешки, пакеты, тюбики.
Количество монет, упаковываемых в пакеты или тюбики, устанавливается банками самостоятельно. Пакеты и тюбики подлежат упаковке в мешки без наружных швов и повреждений.
Сумма монет, упаковываемых в один мешок, устанавливается по номиналу в количестве:
1 теңге – 4000 (четыре тысячи) штук;
2 теңге – 4000 (четыре тысячи) штук;
5 теңге – 3000 (три тысячи) штук;
10 теңге – 2500 (две тысячи пятьсот) штук;
20 теңге – 2500 (две тысячи пятьсот) штук;
50 теңге – 1500 (одна тысяча пятьсот) штук;
100 теңге – 1000 (одна тысяча) штук;
200 теңге – 750 (семьсот пятьдесят) штук.
Сноска. Пункт 51 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2026 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

48. Банкноттардың қалыптастырылған бумасы түйiнсiз және үзiксiз шуда жiппен айқастырылған түрде екі рет оралып төрт рет түйiншектелiп байланады, шуда жіптің соңына банктің касса қызметкері пломба жасайды және монеталарды қайта санаған, сұрыптаған және ораған касса қызметкерінің (касса қызметкерлерінің бригадасы) кодының бедері бар пломбиратормен пломбаланады.
Банкноттар салынған бумаларды полиэтилен пакетке орау кезінде полиэтилен пакет вакуумдық орағышпен бекітіледі, бекітілген тігіске банктік сәйкестендіру коды және банкноттарды қайта санаған, сұрыптаған және ораған касса қызметкерінің (касса қызметкерлері бригадасының) коды қойылады.
49. Банкноттарды қайта санап, сұрыптаудан қалған парақтар, толық емес түбіртектер, толық емес бумалар біріктіру және орау үшін касса қызметкеріне беріледі.
Касса қызметкерлері қосу үшін қабылданған банкноттарды парақтап қайта санайды және олардан банкноттардың толық түбіртегін және бумаларын қалыптастырады.
Қалған банкноттар түрлі номиналдағы банкноттардан тұратын бумаға оралады. Бумадағы банкноттар Қағидалардың 46-тармағының екінші бөлігінде көзделген деректемелерді ресімдемей бір жалпы бандеролға салынады.
50. Банкноттар бар жекелеген түптер бір номиналдағы толық емес бумаларға немесе түрлі номиналдағы бумаларға оралады, бірақ бір бумада он түптен артық болмайды, олар жоғары және төменгі жапсырмалармен жабдықталады. Жоғары жапсырмада банктің атауы, банктік сәйкестендіру коды, әрбір номиналдағы банкноттардың саны мен сомасы, салынған банкноттардың жалпы сомасы, орау күні, банкноттарды қайта санаған, сұрыптаған және ораған касса қызметкерінің мөртабаны немесе коды, сондай-ақ қолы көрсетіледі. Түрлі номиналдағы түбіртектерден немесе парақтардан тұратын бумаларға қосымша "Құрама" мөртабаны қойылады.
51. Касса қызметкері номиналдары бойынша қайта саналған және сұрыпталған монеталарды қаптарға, пакеттерге, тюбиктерге орайды.
Пакеттерге немесе тюбиктерге оралған монеталар санын банктер дербес белгілейді. Пакеттер және тюбиктер сыртқы тігісі жоқ және бүлінбеген қаптарға оралуға тиіс.
Бір қапқа оралатын монеталар сомасы номиналы бойынша мынадай санда белгіленеді:
1 теңге – 4000 (төрт мың) дана;
2 теңге – 4000 (төрт мың) дана;
5 теңге – 3000 (үш мың) дана;
10 теңге – 2500 (екі мың бес жүз) дана;
20 теңге – 2500 (екі мың бес жүз) дана;
50 теңге – 1500 (бір мың бес жүз) дана;
100 теңге – 1000 (бір мың) дана;
200 теңге – 750 (жеті жүз елу) дана.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2026 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

52. Горловина мешка прошивается вместе с ярлыком и плотно завязывается шпагатом без узлов и надрывов. Концы шпагата завязываются глухим узлом, поверх которого накладывается пломба и пломбируется пломбиратором с оттиском кода кассового работника (бригады кассовых работников), производившего (производивших) пересчет, сортировку и упаковку монет.
53. На прикрепленном к мешку ярлыке указываются наименование, банковский идентификационный код банка, номинал, сумма, количество монет, дата упаковки, штамп или код, а также подпись (подписи) кассового работника (бригады кассовых работников), производившего (производивших) пересчет, сортировку и упаковку монет. На ярлыках, прикрепляемых к мешкам с дефектными (поврежденными) монетами, дополнительно проставляется штамп "Дефектные". На ярлыках, прикрепляемых к сборным мешкам с монетами, дополнительно указывается номинал, количество и сумма монет каждого номинала, общая сумма вложения и проставляется штамп "Сборный".
53-1. Допускается упаковывать пересчитанные и отсортированные по номиналам монеты в пакеты-саше и транспортные пакеты.
Количество монет, упаковываемых в один пакет-саше составляет:
для монет номиналами 1, 2, 5, 10, 20, 50 и 100 теңге – 100 (сто) штук;
для монет номиналом 200 теңге – 50 (пятьдесят) штук.
Монеты в пакетах-саше укладываются в транспортные пакеты. Общая сумма вложения и количество монет в 1 (одном) транспортном пакете устанавливаются в соответствии с пунктом 51 Правил.
Пакет-саше заваривается, накладывается этикетка, на которой указываются номинал, сумма, дата формирования, штамп или код, а также подпись (подписи) кассового работника (бригады кассовых работников), производившего (производивших) пересчет, сортировку и упаковку монет. На этикетке дефектных (поврежденных) монет дополнительно проставляется штамп "Дефектный".
При заваривании транспортного пакета на заварочном шве проставляется банковский идентификационный код и код кассового работника (бригады кассовых работников), производившего (производивших) пересчет, сортировку и упаковку монет. На транспортный пакет накладывается этикетка, на которой указываются наименование, банковский идентификационный код банка, номинал, сумма, количество монет, дата упаковки, штамп или код, а также подпись (подписи) кассового работника (бригады кассовых работников), производившего (производивших) пересчет, сортировку и упаковку монет. На этикетке дефектных (поврежденных) монет дополнительно проставляется штамп "Дефектный". На этикетке транспортного пакета со сборными монетами, дополнительно указывается номинал, количество и сумма монет каждого номинала, общая сумма вложения и проставляется штамп "Сборный".
Сноска. Параграф 4 дополнен пунктом 53-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 30.06.2026 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

52. Қапшықтың аузы жапсырмамен бірге тiгiледi және шпагатпен түйiнсiз және үзiксiз мықтап байланады. Шуда жiптiң шетi шешiлмейтiндей болып түйiледi, оның үстінен пломба салынады және монеталарды қайта санаған, сұрыптаған және ораған касса қызметкерінің (касса қызметкерлерінің бригадасы) кодының бедері бар пломбиратормен пломбаланады.
53. Қапта бекітілген жапсырмаларда банктің атауы, банктік сәйкестендіру коды, монеталардың номиналы, сомасы, саны, орау күні, монеталарды қайта санаған, сұрыптаған және ораған касса қызметкерінің (касса қызметкерлерінің бригадасы) мөртабаны немесе коды, сондай-ақ қолы (қолдары) көрсетіледі. Ақаулы (бүлінген) монеталар салынған қаптардың жапсырмаларына "Ақауы бар" мөртабаны қосымша қойылады. Монеталар салынған құрама қаптардағы жапсырмаларда әрбір номиналдағы монеталардың номиналы, саны мен сомасы, салымның жалпы сомасы қосымша көрсетіледі және "Құрама" мөртабаны қойылады.
53-1. Қайта саналған және номиналдары бойынша сұрыпталған монеталарды саше-пакеттерге және тасымалдау пакеттеріне орауға болады.
Бір саше-пакетке оралатын монеталардың саны:
номиналы 1, 2, 5, 10, 20, 50 және 100 теңгелік монеталар үшін – 100 (бір жүз) дана;
номиналы 200 теңгелік монеталар үшін – 50 (елу) дана болады.
Саше-пакеттердегі монеталар тасымалдау пакеттеріне салынады. Бір тасымалдау пакетіндегі монеталардың жалпы сомасы мен саны Қағидалардың 51-тармағына сәйкес белгіленеді.
Саше-пакет бекітіледі, затбелгі жапсырылып, онда номиналы, сомасы, қалыптастыру күні, мөртабан немесе код, сондай-ақ монеталарды қайта санаған, сұрыптаған және ораған касса қызметкерінің (касса қызметкерлері бригадасының) қолы (қолдары) көрсетіледі. Ақаулы (бүлінген) монеталардың затбелгісінде "Ақауы бар" мөртабаны қосымша қойылады.
Тасымалдау пакеті бекітілген кезде бекітілген тігіске банктік сәйкестендіру коды және монеталарды қайта санаған, сұрыптаған және ораған касса қызметкерінің (касса қызметкерлері бригадасының) коды қойылады. Тасымалдау пакетіне затбелгі жапсырылып, онда банктің атауы, банктік сәйкестендіру коды, монеталардың номиналы, сомасы, саны, орау күні, мөртабан немесе код, сондай-ақ монеталарды қайта санаған, сұрыптаған және ораған касса қызметкерінің (касса қызметкерлері бригадасының) қолы (қолдары) көрсетіледі. Ақаулы (бүлінген) монеталардың затбелгісінде "Ақауы бар" мөртабаны қосымша қойылады. Құрама монеталар салынған тасымалдау пакетінің затбелгісінде әрбір номиналдағы монеталардың номиналы, саны мен сомасы, салымның жалпы сомасы қосымша көрсетіледі және "Құрама" мөртабаны қойылады.
Ескерту. Қағидалар 53-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2026 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

54. Кассовые операции по упаковке наличных денег при осуществлении контрольного пересчета осуществляются в соответствии с требованиями настоящего параграфа, с проставлением штампа "Контрольный пересчет" на бандеролях и верхних накладках пачек с банкнотами и ярлыках, прикрепленных к мешкам с монетами.
55. Для загрузки наличных денег в устройства, функционирующие в автоматическом режиме, наличные деньги упаковываются в кассеты полистно, кассеты закрываются на ключ и пломбируются способом, обеспечивающим сохранность наличных денег и исключающим возможность несанкционированного вскрытия кассет. Выбор видов пломб (бумажные пломбы, пластиковые номерные пломбы, пломбы наклейки, пломбы с красящими веществами и т.д.) для опечатывания кассет осуществляется банками самостоятельно.
Сноска. Пункт 55 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. В конце рабочего дня кассовый работник и контролирующий работник осуществляют сверку суммы полученных и выданных наличных денег с суммой пересчитанных, отсортированных и упакованных наличных денег в соответствии с внутренними документами банка.
Параграф 5. Порядок работы с сомнительными, неплатежными, имеющими признаки подделки наличными деньгами
57. Банк при осуществлении кассовых операций проверяет платежность банкнот и монет в соответствии с Правилами № 230.
58. Банк при осуществлении кассовых операций проверяет платежность наличной иностранной валюты по образцам иностранной валюты, представленным банками-эмитентами, либо справочным и информационным материалам о признаках платежности иностранной валюты, полученным из официальных источников банков-эмитентов и других организаций, занимающихся распространением такой информации в соответствии с требованиями Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545.
59. При обнаружении сомнительных банкнот и монет кассовый работник в присутствии клиента и заведующего кассой или лица, осуществляющего его функции, составляет акт о приеме на экспертизу сомнительных банкнот и монет в двух экземплярах по форме, определенной банком самостоятельно, в котором указываются дата, фамилия, имя, отчество (при его наличии) кассового работника банка, обнаружившего сомнительные банкноты и монеты, фамилия, имя, отчество (при его наличии) клиента, номинал банкнот и монет, номера и серии банкнот, а также характерные признаки сомнительности банкнот и монет, один из которых остается в банке, второй выдается клиенту.
Сомнительные банкноты и монеты в течение пяти рабочих дней направляются на экспертизу в филиал Национального Банка.
В случае получении от филиала Национального Банка результатов экспертизы о признании банкнот и монет платежными, осуществляется возврат банкнот и монет клиенту на основании его экземпляра акта о приеме на экспертизу сомнительных банкнот и монет.
В случае признания банкнот и монет неплатежными, банкноты и монеты возврату не подлежат, клиенту выдается результат экспертизы банкнот и монет.

54. Тексеру үшiн қайта санауды жүзеге асыру кезінде қолма-қол ақшаны орау бойынша касса операциялары осы параграфтың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады, бұл ретте банкноттар салынған бандерольдерге және жоғарғы жапсырмаларға және монеталар салынған қаптардың жапсырмаларына "Тексеру үшін қайта санау" мөртабаны қойылады.
55. Қолма-қол ақшаны автоматты режимде жұмыс істейтін құрылғыларға жүктеу үшін қолма-қол ақша парақтап кассетаға салынады, кассеталар кілтке жабылады және қолма-қол ақшаның сақталуын қамтамасыз ететін және кассеталарды рұқсатсыз ашу мүмкіндігін болдырмайтын тәсілмен пломбаланады. Кассеталарды мөрлеу үшін пломбалардың түрлерін (қағаз пломбалар, пластик нөмірлеу пломбалары, жапсырма пломбалар, бояғыш заттары бар пломбалар және т.б.) банктер дербес таңдайды.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
56. Жұмыс күнінің соңында касса қызметкері және бақылаушы қызметкер банктің ішкі құжаттарына сәйкес алынған және берілген қолма-қол ақша сомасын қайта саналған, сұрыпталған және оралған қолма-қол ақша сомасымен салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
5-параграф. Күмәнді, төлемге жарамсыз, қолдан жасау белгілері бар қолма-қол ақшамен жұмыс істеу тәртібі
57. Банк кассалық операцияларды жүзеге асыру кезінде № 230 Қағидаларға сәйкес банкноттар мен монеталардың төлемділігін тексереді.
58. Банк кассалық операцияларды жүргізу кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларының талаптарына сәйкес эмитент банктер ұсынған шетел валютасының үлгілері не эмитент банктердің және осындай ақпаратты таратумен айналысатын басқа ұйымдардың ресми көздерінен алынған қолма-қол шетел валютасының төлемге жарамдылық белгілері туралы анықтамалық және ақпараттық материалдар бойынша қолма-қол шетел валютасының төлемділігін тексереді.
59. Касса қызметкері күмәнді банкноттар мен монеталар анықталған кезде клиенттің және касса меңгерушісінің немесе оның функцияларын жүзеге асыратын адамның қатысуымен банк өз бетінше айқындаған нысан бойынша екі данада күмәнді банкноттар мен монеталарды сараптамаға қабылдау туралы акті жасайды, мұнда күні, күмәнді банкноттар мен монеталарды анықтаған банктің касса қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), клиенттің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), банкноттар мен монеталардың номиналы, банкноттардың нөмірлері мен сериялары, сондай-ақ банкноттар мен монеталардың күмәнділігіне тән белгілері көрсетіледі, оның біреуі банкте қалады, екіншісі клиентке беріледі.
Күмәнді банкноттар мен монеталар бес жұмыс күні ішінде сараптамаға Ұлттық Банктің филиалына жіберіледі.
Ұлттық Банктің филиалынан банкноттар мен монеталарды төлемге жарамды деп тану туралы сараптама нәтижелерін алған жағдайда күмәнді банкноттар мен монеталарды сараптамаға қабылдау туралы актінің данасы негізінде банкноттар мен монеталар клиентке қайтарылады.
Банкноттар мен монеталар төлемге жарамсыз деп танылған жағдайда, банкноттар мен монеталар қайтарылмайды, клиентке банкноттар мен монеталардың сараптамаларының нәтижесі беріледі.

60. Об обнаружении банкнот и монет, имеющих признаки подделки, сообщается в правоохранительные органы.
Банкноты и монеты, имеющие признаки подделки, подлежат изъятию правоохранительными органами на основании протокола об изъятии банкнот и монет, имеющих признаки подделки, один экземпляр, которого выдается клиенту.
61. Банкноты и монеты, имеющие признаки подделки, клиенту не возвращаются, сумма принятых банкнот и монет на банковский счет клиента не зачисляется.
62. Банк в течение пяти рабочих дней уведомляет филиал Национального Банка о выявлении банкнот и монет, имеющих признаки подделки, с указанием номинала, даты обнаружения банкнот и монет, серии и номера банкнот, номера и даты протокола об изъятии банкнот и монет, имеющих признаки подделки, правоохранительными органами.
63. При признании правоохранительными органами банкнот и монет подлинными, они подлежат передаче в банк для возврата клиенту, в случае признания их поддельными остаются в правоохранительных органах в качестве вещественных доказательств.
Параграф 5-1. Порядок работы с наличными деньгами, окрашенными специальной краской
Сноска. Глава 2 дополнена параграфом 5-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63-1. При осуществлении инкассации банкнот, монет и ценностей приспособления (кейсы и контейнеры) для хранения и безопасной перевозки банкнот, снабженные специальной краской (далее – спецконтейнеры), предусмотренные частью третьей пункта 93 Правил, используются по усмотрению банка, инкассаторской организации. При срабатывании спецконтейнеров (санкционированные или несанкционированные) находящиеся внутри банкноты окрашиваются специальной краской.
Банк, инкассаторская организация, использующие спецконтейнеры, принимают от клиента банкноты, окрашенные специальной краской в результате срабатывания (санкционированного или несанкционированного) спецконтейнера, для их передачи на экспертизу в филиалы Национального Банка.
63-2. Банк, инкассаторская организация не позднее чем за тридцать рабочих дней до начала использования спецконтейнеров и специальной краски направляет в Национальный Банк образцы специальной краски и техническую документацию на специальную краску (документация, содержащая информацию о технических характеристиках защитной краски и маркеров, химическом обозначении и составе продуктов, используемых для нейтрализации, наименовании организации-производителя специальной краски, а также документ, подтверждающий безопасность специальной краски, используемой для нейтрализации).
Клиент банка, инкассаторской организации не позднее чем за тридцать рабочих дней до начала использования спецконтейнеров и специальной краски направляет в банк, инкассаторскую организацию образцы специальной краски и техническую документацию на специальную краску. Банк, инкассаторская организация не позднее трех рабочих дней со дня получения от клиента образцов специальной краски и технической документации на специальную краску направляет их в Национальный Банк.

60. Қолдан жасау белгілері бар банкноттар мен монеталардың табылғандығы туралы құқық қорғау органдарына хабарланады.
Қолдан жасау белгілері бар банкноттар мен монеталарды құқық қорғау органдары бір данасы клиентке берілетін қолдан жасау белгілері бар банкноттар мен монеталарды алу туралы хаттама негізінде алуға тиіс.
61. Қолдан жасалған белгілері бар банкноттар мен монеталар клиентке қайтарылмайды, қабылданған банкноттар мен монеталар сомасы клиенттің банктік шотына есептелмейді.
62. Банк бес жұмыс күні ішінде Ұлттық Банктің филиалына номиналы, банкноттар мен монеталардың табылған күні, банкноттар сериясы мен нөмірін, жалған белгілері бар банкноттар мен монеталарды құқық қорғау органдарының алуы туралы хаттаманың нөмірі мен күнін көрсете отырып, қолдан жасалған белгілері бар банкноттар мен монеталардың анықталғаны туралы хабарлайды
63. Құқық қорғау органдары банкноттар мен монеталарды түпнұсқа деп таныған кезде, олар клиентке қайтару үшін банкке тапсырылады, егер олар жалған деп танылса, олар құқық қорғау органдарында заттай айғақтар ретінде қалады.
5-1-параграф. Арнайы бояумен боялған қолма-қол ақшамен жұмыс істеу тәртібі
Ескерту. 2-тарау 5-1-параграфпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
63-1. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыру кезінде Қағидалардың 93-тармағының үшінші бөлігінде көзделген арнайы бояумен жабдықталған банкноттарды сақтауға және қауіпсіз тасымалдауға арналған құрылғыларды (кейстер мен контейнерлерді) (бұдан әрі – арнайы контейнерлер) банк, инкассаторлық ұйым өз қалауы бойынша пайдаланылады. Арнайы контейнерлер іске қосылған кезде (санкцияланған немесе санкцияланбаған) ішіндегі банкноттар арнайы бояумен боялады.
Арнайы контейнерлерді пайдаланатын банк, инкассаторлық ұйым клиенттен арнайы контейнердің іске қосылуы (санкцияланған немесе санкцияланбаған) нәтижесінде арнайы бояумен боялған банкноттарды Ұлттық Банктің филиалдарына сараптамаға беру үшін қабылдайды.
63-2. Банк, инкассаторлық ұйым арнайы контейнерлер мен арнайы бояуды пайдалана бастағанға дейін отыз жұмыс күнінен кешіктірмей арнайы бояудың үлгілерін және арнайы бояуға арналған техникалық құжаттаманы (қорғаныш бояуының және маркерлердің техникалық сипаттамалары, бейтараптандыру үшін пайдаланылатын өнімдердің химиялық белгіленуі мен құрамы, арнайы бояуды өндіруші ұйымның атауы туралы ақпаратты қамтитын құжаттама, сондай-ақ бейтараптандыру үшін пайдаланылатын арнайы бояудың қауіпсіздігін растайтын құжат) Ұлттық Банкке жібереді.
Банктің, инкассаторлық ұйымның клиенті арнайы контейнерлер мен арнайы бояуды пайдалана бастағанға дейін отыз жұмыс күнінен кешіктірмей банкке, инкассаторлық ұйымға арнайы бояудың үлгілерін және арнайы бояуға арналған техникалық құжаттаманы жібереді. Банк, инкассаторлық ұйым клиенттен арнайы бояудың үлгілерін және арнайы бояуға арналған техникалық құжаттаманы алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оларды Ұлттық Банкке жібереді.

63-3. По результатам исследования представленных образцов специальной краски с технической документацией к ней, Национальный Банк в течение пятнадцати рабочих дней со дня их получения направляет банку, инкассаторской организации письмо о согласовании образцов специальной краски либо об отказе в их согласовании с указанием причин.
В случае согласования образцов специальной краски письмо о согласовании образцов специальной краски также направляется в филиалы Национального Банка, с дополнительным указанием характеристик специальной краски, позволяющих идентифицировать ее наличие на банкнотах, в случае их представления на обмен, а также полное наименование банка, инкассаторской организации, использующего (использующей) эту специальную краску в спецконтейнерах.
63-4. Банк, инкассаторская организация принимает от клиента банкноты, окрашенные специальной краской, в соответствии с требованиями пункта 59 Правил.
К акту о приеме на экспертизу сомнительных банкнот прилагается акт о срабатывании спецконтейнера, составленный в произвольной форме и подписанный клиентом, в котором указывается:
1) дата обнаружения факта срабатывания спецконтейнера;
2) обстоятельства обнаружения факта срабатывания спецконтейнера;
3) причина окраски банкнот специальной краской (санкционированное или несанкционированное вскрытие спецконтейнера);
4) характеристики специальной краски;
5) наименование организации - изготовителя специальной краски.
Акт о срабатывании спецконтейнера составляется в трех экземплярах, первый экземпляр из которых остается у клиента, второй экземпляр в банке, инкассаторской организации, третий экземпляр направляется вместе с окрашенными банкнотами в филиал Национального Банка.
63-5. Банком, инкассаторской организацией при передаче на экспертизу в филиал Национального Банка банкноты, окрашенные специальной краской, высушиваются, полистно пересчитываются и упаковываются в мешок без наружных швов, на ярлыке к которому проставляется:
1) полное наименование банка, инкассаторской организации;
2) банковский идентификационный код банка, инкассаторской организации;
3) номиналы и количество банкнот, окрашенных специальной краской, по каждому номиналу;
4) сумма банкнот, окрашенных специальной краской;
5) дата упаковки банкнот, окрашенных специальной краской;
6) фамилия, инициалы и подпись работника банка, инкассаторской организации, производившего упаковку банкнот, окрашенных специальной краской;
7) штамп или надпись "Банкноты, окрашенные специальной краской".
63-6. В случае получения от филиала Национального Банка результатов экспертизы о признании банкнот платежными осуществляется выдача платежных банкнот в обмен на ранее принятые банкноты, окрашенные специальной краской.
Банкноты, признанные по результатам экспертизы неплатежными и (или) имеющими признаки подделки, не подлежат обмену на платежные банкноты и возврату не подлежат. В указанном случае клиенту выдается результат экспертизы банкнот.

63-3. Техникалық құжаттамасы қоса берілген арнайы бояудың ұсынылған үлгілерін зерттеу нәтижелері бойынша Ұлттық Банк оларды алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде банкке, инкассаторлық ұйымға арнайы бояудың үлгілерін келісу туралы не себептерін көрсете отырып, оларды келісуден бас тарту туралы хат жібереді.
Арнайы бояудың үлгілері келісілген жағдайда арнайы бояудың үлгілерін келісу туралы хат банкноттарды айырбастауға ұсынған жағдайда оларда арнайы бояудың болуын сәйкестендіруге мүмкіндік беретін арнайы бояудың сипаттамасын, сондай-ақ осы арнайы бояуды арнайы контейнерлерде пайдаланатын банктің, инкассаторлық ұйымның толық атауын қосымша көрсете отырып, Ұлттық Банктің филиалдарына жіберіледі.
63-4. Банк, инкассаторлық ұйым клиенттен арнайы бояумен боялған банкноттарды Қағидалардың 59-тармағының талаптарына сәйкес қабылдайды.
Күмәнді банкноттарды сараптамаға қабылдау туралы актіге еркін нысанда жасалған және Клиент қол қойған арнайы контейнердің іске қосылуы туралы акт қоса беріледі, онда:
1) арнайы контейнердің іске қосылу фактісі анықталған күн;
2) арнайы контейнердің іске қосылу фактісін анықтау мән-жайлары;
3) банкноттарды арнайы бояумен бояу себебі (арнайы контейнерді санкцияланған немесе санкцияланбаған ашу);
4) арнайы бояудың сипаттамалары;
5) арнайы бояуды дайындаушы ұйымның атауы көрсетіледі.
Арнайы контейнердің іске қосылуы туралы акт үш данада жасалады, оның бірінші данасы клиентте, екінші данасы банкте, инкассаторлық ұйымда қалады, үшінші данасы боялған банкноттармен бірге Ұлттық Банктің филиалына жіберіледі.
63-5. Банк, инкассаторлық ұйым Ұлттық Банктің филиалына сараптамаға берген кезде арнайы бояумен боялған банкноттарды кептіреді, парақтап қайта есептейді және сыртқы тігісі жоқ қапшыққа буып-түйеді, оған мынадай ақпарат берілген жапсырма қағаз қойылады:
1) банктің, инкассаторлық ұйымның толық атауы;
2) банктің, инкассаторлық ұйымның банктік сәйкестендіру коды;
3) әрбір номинал бойынша арнайы бояумен боялған банкноттардың номиналдары мен саны;
4) арнайы бояумен боялған банкноттардың сомасы;
5) арнайы бояумен боялған банкноттарды орау күні;
6) арнайы бояумен боялған банкноттардың оралуын жүргізген банк, инкассаторлық ұйым қызметкерінің тегі, аты-жөні және қолы;
7) мөртабан немесе "Арнайы бояумен боялған банкноттар" деген жазу.
63-6. Ұлттық Банктің филиалынан банкноттарды төлем банкноттары деп тану туралы сараптама нәтижелерін алған жағдайда арнайы бояумен боялып бұрын қабылданған банкноттардың орнына төлем банкноттарын беру жүзеге асырылады.
Сараптама нәтижелері бойынша төлемге жарамсыз және (немесе) қолдан жасау белгілері бар деп танылған банкноттар төлем банкноттарына айырбастауға және қайтарылуға жатпайды. Көрсетілген жағдайда клиентке банкноттар сараптамасының нәтижесі беріледі.

Параграф 6. Порядок завершения дня и формирования кассовых документов
64. После окончания рабочего дня заведующий кассой или лицо, осуществляющее его функции, на основании приходных и расходных кассовых документов, полученных от кассовых работников, составляет сводный документ о кассовых оборотах за день по форме, определенной банком самостоятельно, сверяет ее итоги с данными бухгалтерского учета и подшивает в кассовые документы дня.
65. Лица, ответственные за сохранность наличных денег, осуществляют проверку общей суммы по приходу, расходу, остатку наличных денег и ценностей. В случае расхождения между остатком наличных денег и ценностей и данными бухгалтерского учета составляется акт недостачи или излишка по форме, определенной банком самостоятельно, для принятия мер к выявлению причин недостачи или излишков в порядке, установленном внутренними документами банка.
66. Кассовые документы дня формируются в отдельные папки за каждый день после завершения рабочего дня, но не позднее следующего рабочего дня.
67. Кассовые документы дня формируются отдельно по приходным, расходным кассовым документам и по виду валют.
68. Изъятие документов из кассовых документов дня допускается в случаях и порядке, установленных уголовным процессуальным законодательством Республики Казахстан.
Параграф 7. Организация работы устройств, функционирующих в автоматическом режиме
69. Загрузка кассет и (или) наличных денег в устройства, функционирующие в автоматическом режиме, и изъятие кассет и (или) наличных денег из устройств, функционирующих в автоматическом режиме, осуществляются работниками банка и (или) инкассаторской организации, ответственными за организацию работы устройств, функционирующих в автоматическом режиме, в порядке, установленном внутренними документами банка.
70. Получение и сдача кассет и (или) наличных денег подразделением инкассации банка, инкассаторской организацией для загрузки в устройства, функционирующие в автоматическом режиме, осуществляются в порядке, установленном внутренними документами банка.
71. В устройство, функционирующее в автоматическом режиме, загружаются банкноты и монеты, годные к обращению.
72. Устройство, функционирующее в автоматическом режиме, конструкция которого предусматривает повторное использование принятых наличных денег, оснащаются функцией распознавания не менее двух машиночитаемых защитных признаков в соответствии с Правилами № 230.
73. Банк обеспечивает наличие и сохранность информации, подтверждающей загрузку и изъятие кассет и (или) наличных денег, их сумму и остаток после загрузки и изъятия кассет и (или) наличных денег.

6-параграф. Күнді аяқтау және кассалық құжаттарды қалыптастыру тәртібі
64. Жұмыс күні аяқталғаннан кейін касса меңгерушісі немесе оның функцияларын жүзеге асыратын тұлға касса қызметкерлерінен алынған кіріс және шығыс кассалық құжаттар негізінде банк өз бетінше айқындаған нысан бойынша күнделікті кассалық айналымдар туралы жиынтық құжат жасайды, оның нәтижелерін бухгалтерлік есеп деректерімен салыстырады және күннің кассалық құжаттарына тігеді.
65. Қолма-қол ақшаның сақталуы үшін жауапты тұлғалар қолма-қол ақша мен құндылықтардың кірістері, шығыстары, қалдығы бойынша жалпы соманы тексеруді жүзеге асырады. Қолма-қол ақша мен құндылықтар қалдығы және бухгалтерлік есеп деректерінің арасында алшақтықтар болған жағдайда кем немесе артық шығу актісі жетіспеушіліктің немесе артықтықтың себептерін анықтауға банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен шаралар қабылдау үшін банктің өз бетінше айқындаған нысаны бойынша жасалады.
66. Күннің кассалық құжаттары келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей, жұмыс күні аяқталғаннан кейінгі әр күн үшін жеке папкаларға қалыптастырылады.
67. Күннің кассалық құжаттары кіріс, шығыс кассалық құжаттар бойынша және валюта түрі бойынша бөлек қалыптастырылады.
68. Құжаттарды күннің кассалық құжаттарынан алуға Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргізу заңнамасымен белгіленген жағдайларда және тәртіпте рұқсат етіледі.
7-параграф. Автоматты режимде жұмыс істейтін құрылғылардың жұмысын ұйымдастыру
69. Автоматты режимде жұмыс істейтін құрылғыларға кассеталарды және (немесе) қолма-қол ақшаларды салуды және кассеталарды және (немесе) қолма-қол ақшаны автоматты режимде жұмыс істейтін құрылғылардан шығаруды банктің және (немесе) инкассация ұйымының автоматты режимде жұмыс істейтін құрылғылардың жұмысын ұйымдастыруға жауапты қызметкерлері банктің ішкі құжаттарымен белгіленген тәртіпте жүзеге асырады.
70. Автоматты режимде жұмыс істейтін құрылғыларға жүктеу үшін банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның кассеталарды және (немесе) қолма-қол ақшаны алуы және тапсыруы банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
71. Автоматты режимде жұмыс істейтін құрылғыға айналымға жарамды банкноттар мен монеталар салынады.
72. Құрылымы қабылданған қолма-қол ақшаны қайта пайдалануды көздейтін автоматты режимде жұмыс істейтін құрылғы № 230 қағидаларға сәйкес, кем дегенде екі машинада оқылатын қорғаныш белгілерін тану функциясымен жарақтандырылады.
73. Банк кассеталарды және (немесе) қолма-қол ақшаны жүктеу мен алуды, кассеталарды және (немесе) қолма-қол ақшаны жүктегеннен және алғаннан кейін олардың сомасы мен қалдықтарын растайтын ақпараттың болуы мен сақталуын қамтамасыз етеді.

Параграф 8. Порядок осуществления кассовых операций по хранению наличных денег
74. Банки обеспечивают хранение наличных денег в кладовых и (или) сейфовой комнате после их учета в автоматизированной цифровой системе в соответствии с внутренними документами банка.
Сноска. Пункт 74 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие с 12.07.2026).
75. Вход в кладовую и (или) сейфовую комнату разрешается лицам, ответственным за сохранность наличных денег, а также лицам на основании распорядительного документа руководителя банка при сопровождении лиц, ответственных за сохранность наличных денег.
76. Ключи и (или) коды электронных и механических замков от двери кладовой и (или) сейфовой комнаты банка хранятся у лиц, ответственных за сохранность наличных денег.
77. Наличные деньги в кладовой и (или) сейфовой комнате хранятся раздельно по виду валюты, по номиналам банкнот и монет в металлических шкафах, стеллажах, сейфах, тележках.
78. Перед закрытием кладовой и (или) сейфовой комнаты лица, ответственные за сохранность наличных денег, проверяют соответствие фактического наличия в кладовой и (или) сейфовой комнате наличных денег остатку кассы и данным бухгалтерского учета.
79. В случае расхождения между фактическим наличием в кладовой и (или) сейфовой комнате наличных денег в кассе и данными бухгалтерского учета составляется акт недостачи или излишка по форме, определенной банком самостоятельно, для принятия мер к выявлению причин недостачи или излишков в порядке, установленном внутренними документами банка.
80. Порядок хранения, выдачи и передачи ценностей, печатей, ключей и кодов от электронных и механических замков кладовой и (или) сейфовой комнаты, пломбираторов, клише, именных штампов и ключей от специальных устройств, находящихся на рабочем месте кассового работника, предназначенных для хранения наличных денег (металлический шкаф, сейф, тележка, ящики стола), определяется внутренними документами банка, обеспечивающими исключение их несанкционированного использования.
Параграф 9. Порядок осуществления ревизии наличных денег
81. Ревизия наличных денег осуществляется для проверки соответствия фактического наличия наличных денег в банке данным бухгалтерского учета.
82. Ревизия наличных денег, находящихся в кассе, кладовой и (или) сейфовой комнате, осуществляется на основании внутреннего распорядительного документа банка:
1) ежегодно по состоянию на 1 января;
2) при смене, в том числе временной смене лиц, ответственных за сохранность наличных денег;

8-параграф. Қолма-қол ақшаны сақтау бойынша кассалық операцияларды жүзеге асыру тәртібі
74. Банктер банктің ішкі құжаттарына сәйкес автоматтандырылған цифрлық жүйеде есепке алынғаннан кейін қолма-қол ақшаның қоймада және (немесе) сейф бөлмесінде сақталуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
75. Қоймаға және (немесе) сейф бөлмесіне қолма-қол ақшаның сақталуы үшін жауапты тұлғалардың, сондай-ақ қолма-қол ақшаның сақталуы үшін жауапты тұлғалар ілесіп жүрген кезде банк басшысының басқару құжаты негізінде адамдардың кіруіне рұқсат етіледі.
76. Қойма және (немесе) сейф бөлмесі есігінің электронды және механикалық құлыптарының кілттері және (немесе) кодтары қолма-қол ақшаның сақталуы үшін жауапты тұлғаларда сақталады.
77. Қойма және (немесе) сейф бөлмесіндегі қолма-қол ақшалар валюта түрі бойынша, банкноттардың және монеталардың номиналдары бойынша металл шкафтарда, сөрелерде, сейфтерде, арбаларда бөлек сақталады.
78. Қойма және (немесе) сейф бөлмесін жабар алдында қолма-қол ақшаның сақталуы үшін жауапты тұлғалар, қоймада және (немесе) сейфте қолма-қол ақшаның нақты болуы касса қалдығы мен бухгалтерлік есептің деректеріне сәйкес келетіндігін тексереді.
79. Қоймада және (немесе) сейф бөлмесінде кассадағы қолма-қол ақшаның нақты болуы мен бухгалтерлік есеп деректері арасында алшақтықтар болған жағдайда кем немесе артық шығу актісі жетіспеушіліктің немесе артықтықтың себептерін анықтауға банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен шаралар қабылдау үшін банктің өз бетінше айқындаған нысаны бойынша жасалады.
80. Құндылықтарды, мөрлерді, қойманың және (немесе) сейф бөлмесінің электрондық және механикалық құлыптарының кілттері мен кодтарын, пломбалаушыларды, клишелерді, атаулы мөртабандарды және касса қызметкерінің жұмыс орнында орналасқан, қолма-қол ақшаны сақтауға арналған арнайы құрылғылардың кілттерін сақтау, беру және табыстау тәртібі олардың рұқсатсыз пайдаланылуын болдырмайтын банктің ішкі құжаттарымен айқындалады.
9-параграф. Қолма-қол ақшаны ревизиялауды жүзеге асыру тәртібі
81. Қолма-қол ақшаны ревизиялау банкте қолма-қол ақшаның нақты болуының бухгалтерлік есептің деректерімен сәйкестігін тексеру үшін жүзеге асырылады.
82. Кассада, қоймада және (немесе) сейф бөлмесінде орналасқан қолма-қол ақшаны ревизиялау банктің ішкі басқару құжаты негізінде жүзеге асырылады:
1) жыл сайын 1 қаңтардағы жағдай бойынша;
2) қолма-қол ақшаның сақталуы үшін жауапты тұлғалар ауысқан кезде, оның ішінде уақытша ауысуы кезінде;

3) в случаях, предусмотренных внутренними документами банка.
83. Ревизия осуществляется комиссией в составе не менее трех человек, из числа работников банка, не являющихся кассовыми работниками, один из которых назначается руководителем.
Ревизия осуществляется комиссией в присутствии лиц, ответственных за сохранность наличных денег.
84. Ревизия осуществляется без нарушения текущего режима кассового обслуживания клиентов и проведения кассовых операций.
85. По результатам ревизии составляется акт по форме, определенной банком самостоятельно, который подписывается всеми членами комиссии и лицами, ответственными за сохранность наличных денег, с указанием следующих сведений:
1) дата по состоянию, на которую осуществляется ревизия;
2) сумма наличных денег, отраженная в бухгалтерском учете и документах, подтверждающих принятие и выдачу наличных денег в кладовой и (или) сейфовой комнате;
3) фактическая сумма наличных денег;
4) обнаруженные при ревизии недостачи или излишки наличных денег, а также нарушения требований Правил и внутренних документов банка, регламентирующих осуществление кассовых операций;
5) правильность оформления и ведения кассовых документов дня;
6) особые замечания членов комиссии, при их наличии.
Глава 3. Порядок осуществления операций по инкассации банкнот, монет и ценностей
Параграф 1. Организация осуществления операций по инкассации банкнот, монет и ценностей
86. Инкассация банкнот, монет и ценностей осуществляется на основании договора, заключенного между:
1) клиентом и банком или инкассаторской организацией;
2) клиентом, банком, и банком, осуществляющим инкассацию, банкнот, монет и ценностей, или инкассаторской организацией.
Банк, осуществляющий инкассацию банкнот, монет и ценностей, инкассаторская организация обеспечивают хранение договора на инкассацию банкнот, монет и ценностей в течение 5 (пяти) лет после истечения его срока действия.
Сноска. Пункт 86 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. В случаях, когда банк осуществляет прием наличных денег из Национального Банка и сдачу наличных денег в Национальный Банк, инкассация банкнот, монет и ценностей осуществляется подразделениями инкассации банка или инкассаторской организацией в сопровождении работников банка с банкнотами, монетами и ценностями в соответствии с пунктами 125, 126, 127, 128 и 129 Правил.

3) банктің ішкі құжаттарында көзделген жағдайларда.
83. Ревизиялауды касса қызметкерлері болып табылмайтын банк қызметкерлері арасынан құрамы кемінде үш адамнан тұратын комиссия жүзеге асырады, олардың біреуі басшы болып тағайындалады.
Ревизиялауды комиссия қолма-қол ақшаның сақталуы үшін жауапты тұлғалардың қатысуымен жүзеге асырады.
84. Ревизиялау клиенттерге кассалық қызмет көрсетудің ағымдағы режимін және кассалық операцияларды жүргізуді бұзбай жүзеге асырылады.
85. Ревизиялау нәтижелері бойынша банк өз бетінше айқындаған нысан бойынша акт жасалады, оған комиссияның барлық мүшелері және қолма-қол ақшаның сақталуы үшін жауапты тұлғалар мынадай мәліметтерді:
1) ревизиялау жүзеге асырылған жағдай бойынша күнді;
2) бухгалтерлік есепте және қойма мен (немесе) сейф бөлмесіндегі қолма-қол ақшаны қабылдауды және беруді растайтын құжаттарда көрсетілген қолма-қол ақша сомасын;
3) қолма-қол ақшаның нақты сомасын;
4) ревизиялау кезінде анықталған қолма-қол ақшаның жетіспеушілігін немесе артықтығын, сондай-ақ Қағидалар мен кассалық операцияларды жүзеге асыруды реттейтін банктің ішкі құжаттарының талаптарын бұзушылықтарды;
5) күннің кассалық құжаттарының дұрыс рәсімделуін және сақталуын;
6) болған жағдайда комиссия мүшелерінің айрықша ескертулерін көрсете отырып қол қояды.
3-тарау. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру тәртібі
1-параграф. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыруды ұйымдастыру
86. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау:
1) клиенттің және банктің немесе инкассаторлық ұйымның;
2) клиенттің, банктің және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банктің немесе инкассаторлық ұйымның арасында жасалған шарт негізінде жүзеге асырылады.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банк, инкассаторлық ұйым банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін 5 (бес) жыл бойы сақталуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
87. Банк Ұлттық Банктен қолма-қол ақшаны қабылдауды және Ұлттық Банкке қолма-қол ақшаны өткізуді жүзеге асырған жағдайда, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды Қағидалардың 125, 126, 127, 128 және 129-тармақтарына сәйкес банктің инкассация бөлімшелері немесе банкноттар, монеталар және құндылықтар бар банк қызметкерлерінің ілесіп жүруімен инкассаторлық ұйым жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 87 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87-1. Операции по инкассации банкнот, монет и ценностей с использованием цифровых документов осуществляются в соответствии с требованиями Цифрового кодекса и Закона о кибербезопасности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 87-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие с 12.07.2026).
88. Банк, осуществляющий инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторская организация обеспечивают заключение с работниками подразделения инкассации банка, инкассаторской организации договоров полной индивидуальной материальной ответственности и (или) договоров коллективной (солидарной) материальной ответственности в соответствии с требованиями трудового законодательства Республики Казахстан.
89. Банк, осуществляющий инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторская организация обеспечивают осуществление инкассации банкнот, монет и ценностей работниками в соответствии с их должностными обязанностями, а также распределение их должностных обязанностей, исключающее конфликт интересов и условия его возникновения, совершение хищения банкнот, монет и ценностей и других противоправных действий.
Работники подразделения инкассации банка, инкассаторской организации не осуществляют функции, не связанные с инкассацией банкнот, монет и ценностей.
Допускается совмещение операций по инкассации банкнот, монет и ценностей с перевозкой и доставкой специальных отправлений (корреспонденция, документы, содержащие любую охраняемую законом тайну) работниками Национального оператора почты.
90. В случае открытия филиала инкассаторской организации на территории Республики Казахстан, инкассаторская организация в течение десяти рабочих дней уведомляет Национальный Банк и представляет правоустанавливающие документы и копии (электронные копии) технических паспортов на помещения, которые будут использованы в деятельности филиала инкассаторской организации.
Филиал инкассаторской организации в своей деятельности используют помещения, соответствующие Правилам организации охраны и устройства помещений.
В случае закрытия филиала инкассаторской организации на территории Республики Казахстан, инкассаторская организация в течение тридцати рабочих дней уведомляет Национальный Банк.

Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
87-1. Цифрлық құжаттарды пайдалана отырып банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операциялары Цифрлық кодекстің және Киберқауіпсіздік туралы заңның талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тарау 87-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
88. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банк, инкассаторлық ұйым банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлерімен Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес толық жеке материалдық жауапкершілік шарттарын және (немесе) ұжымдық (ортақ) материалдық жауапкершілік шарттарын жасасуды қамтамасыз етеді.
89. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банк, инкассаторлық ұйым қызметкерлерінің банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды лауазымдық міндеттеріне сәйкес жүзеге асыруын, сондай-ақ олардың мүдделер қақтығысын және олардыңтуындау жағдайларын, банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың талан-таражға салынуын және басқа да заңсыз іс-әрекеттерді болдырмайтын лауазымдық міндеттерін бөлуді қамтамасыз етеді.
Банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға байланысты емес функцияларды жүзеге асырмайды.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды Ұлттық пошта операторы қызметкерлерінің арнайы жөнелтілімдерді (хат-хабарлар, заңмен қорғалатын кез келген құпия бар құжаттар) тасымалдауымен және жеткізуімен біріктіруге рұқсат етіледі.
90. Қазақстан Республикасының аумағында инкассаторлық ұйымның филиалы ашылған жағдайда, инкассаторлық ұйым он жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке хабарлайды және инкассаторлық ұйым филиалының қызметінде пайдаланылатын үй-жайларға құқық белгілейтін құжаттар мен техникалық паспорттардың көшірмелерін (электрондық көшірмелерін) ұсынады.
Инкассаторлық ұйымның филиалы өз қызметінде Үй-жайларды күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларына сәйкес келетін үй-жайларды пайдаланады.
Қазақстан Республикасының аумағында инкассаторлық ұйымның филиалы жабылған жағдайда инкассаторлық ұйым Ұлттық Банкті отыз жұмыс күні ішінде хабардар етеді.

Сноска. Пункт 90 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90-1. В случае временного приостановления деятельности инкассаторской организации (его филиала) на срок более тридцати календарных дней, а также возобновления деятельности инкассаторской организации (его филиала) инкассаторская организация в течение пяти рабочих дней с даты принятия решения о приостановлении или возобновления деятельности инкассаторской организации письменно уведомляет об этом Национальный Банк с приложением копии указанного решения.
Срок временного приостановления деятельности по инициативе инкассаторской организации (его филиала) не превышает двенадцати последовательных календарных месяцев.
Сноска. Правила дополнены пунктом 90-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Банк, осуществляющий инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторская организация ведут список клиентов по форме согласно приложению 1 к Правилам (далее – Список), который утверждается ежемесячно руководителем подразделения инкассации банка, инкассаторской организации. Списки подшиваются в отдельную папку и хранятся не менее 3 (трех) лет после окончания их срока действия.
Сноска. Пункт 91 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. Банк, осуществляющий инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторская организация ежемесячно составляют явочную карточку по форме согласно приложению 2 к Правилам с присвоением ей номера, под которым клиент зарегистрирован в Списке. В явочной карточке допускается отражать информацию, указанную в примечании приложения 2 к Правилам.
Явочная карточка не составляется при выгрузке кассет и (или) наличных денег из устройств, функционирующих в автоматическом режиме подразделением инкассации банка, инкассаторской организацией.
Сноска. Пункт 92 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
93. Банк, осуществляющий инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторская организация для осуществления операций по инкассации банкнот, монет и ценностей используют сумки, обеспечивающие сохранность банкнот, монет и ценностей и не позволяющие осуществить их вскрытие без видимых следов нарушения целостности, которые нумеруются дробным номером, где:
числитель – номер клиента, под которым он зарегистрирован в Списке;
знаменатель – порядковый номер сумки.
Порядковые номера сумок, предназначенных для одного клиента, не повторяются.
Порядок использования иных приспособлений, предназначенных для инкассации банкнот, монет и ценностей (сумки с наружным карманом при организации обезличенного пересчета, сейф-пакеты, кассет, кейсы и контейнеры, в том числе оснащенные специальной краской) определяется внутренними документами банка, осуществляющего инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторской организации.

Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
90-1. Инкассаторлық ұйымның (оның филиалының) қызметі күнтізбелік отыз күннен астам мерзімге уақытша тоқтатыла тұрған, сондай-ақ инкассаторлық ұйымның (оның филиалының) қызметі қайта басталған жағдайда инкассаторлық ұйым қызметін тоқтата тұру немесе қайта бастау туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде көрсетілген шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, бұл туралы Ұлттық Банкті жазбаша хабардар етеді.
Инкассаторлық ұйымның (оның филиалының) бастамасы бойынша қызметті уақытша тоқтата тұру мерзімі қатарынан күнтізбелік он екі айдан аспайды.
Ескерту. 3-тарау 90-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
91. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банк, инкассаторлық ұйым ай сайын банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысы бекітетін Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша клиенттердің тізімін (бұдан әрі – Тізім) жүргізеді. Тізімдер жеке папкаға тігіледі және олардың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін кемінде 3 (үш) жыл сақталады.
Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
92. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банк, инкассаторлық ұйым клиенттің Тізімде тіркелген нөмірін бере отырып, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келу карточкасын ай сайын жасайды. Келу карточкасында Қағидаларға 2-қосымшаның ескертпесінде көрсетілген ақпаратты көрсетуге болады.
Банктің инкассация бөлімшесі, инкассаторлық ұйым автоматты режимде жұмыс істейтін құрылғылардан кассеталарды және (немесе) қолма-қол ақшаны түсірген кезде келу карточкасы жасалмайды.
Ескерту. 92-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
93. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банк, инкассаторлық ұйым банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын жүзеге асыру үшін банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ететін және бөлшек нөмірмен нөмірленетін тұтастықтың бұзылуының көрінетін белгілерінсіз ашылуына жол бермейтін сөмкелер қолданады, мұнда:
алым – Тізімде тіркелген клиенттің нөмірі;
бөлім – сөмкенің реттік нөмірі.
Бір клиентке арналған сөмкелердің реттік нөмірлері қайталанбайды.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған өзге де құрылғыларды (қайта санауды ұйымдастырған кезде сыртқы қалтасы бар сөмкелер, сейф-пакеттер, кассеталар, кейстер мен контейнерлер, оның ішінде арнайы бояумен жарақтандырылған кейстер мен контейнерлер) пайдалану тәртібі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банктің, инкассаторлық ұйымның ішкі құжаттарында айқындалады.

Сноска. Пункт 93 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. Клиент представляет в банк, осуществляющий инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторскую организацию два образца пломбы. В случае хранения банкнот, монет и ценностей в подразделении инкассации банка, инкассаторской организации представляет дополнительный один экземпляр образца пломбы. Образцы пломб закрепляются на листе картона с отчетливым двухсторонним оттиском пломбиратора, содержащего сокращенное наименование или фамилию, имя, отчество (при его наличии) клиента для опломбирования сумки с банкнотами, монетами и ценностями.
Руководитель подразделения инкассации банка, инкассаторской организации проверяет образцы пломб, полученные от клиента, и заверяет их путем наложения пломбы банка, инкассаторской организации на шпагат ниже образца пломбы клиента и указывает его номер, зарегистрированный в Списке и номера закрепленных за ним сумок.
Один экземпляр заверенного образца пломбы передается клиенту для предъявления работнику банка, инкассаторской организации при получении им сумок. Второй экземпляр передается кассовому работнику банка для проверки тождественности пломб при приеме сумок клиента. Дополнительный экземпляр образца пломбы находится в подразделении инкассации банка, инкассаторской организации для проверки тождественности пломб при хранении сумок клиента.
Допускается использование иных приспособлений, предназначенных для закрытия (опечатывания) сумок, которые обеспечивают сохранность банкнот, монет и ценностей и не позволяют осуществить их вскрытие без видимых следов нарушения целостности. Порядок использования иных приспособлений, предназначенных для закрытия (опечатывания) сумок определяется внутренними документами банка, осуществляющего инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторской организации.
Сноска. Пункт 94 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. Инкассация банкнот, монет и ценностей осуществляется бригадой работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации на автомобильном, железнодорожном и воздушном транспорте.

Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
94. Клиент банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банкке, инкассаторлық ұйымға пломбаның екі үлгісін ұсынады. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды банктің инкассация бөлімшесінде, инкассаторлық ұйымда сақтаған жағдайда пломба үлгісінің қосымша бір данасын ұсынады. Пломбалардың үлгілері картон парағына банкноттар, монеталар және құндылықтар салынған сөмкелерді пломбалау үшін клиенттің қысқартылған атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетілген нақты екі жақты пломбиратордың бедерімен бекітіледі.
Банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысы клиенттен алынған пломбалардың үлгілерін тексереді және банктің, инкассаторлық ұйымының пломбасын клиенттің пломбасы үлгісінің астындағы шпагатқа салу арқылы оларды куәландырады және Тізімде тіркелген оның нөмірі мен оған бекітіліп берілген сөмкелер нөмірін көрсетеді.
Пломбаның куәландырылған үлгісінің бір данасы клиентке сөмкелерді алған кезде банктің, инкассациялау ұйымының қызметкеріне ұсыну үшін беріледі. Екінші данасы клиенттің сөмкесін алған кезде пломбаның сәйкестігін тексеру үшін банктің касса қызметкеріне беріледі. Пломба үлгісінің қосымша данасы клиенттің сөмкелерін сақтау кезінде пломбалардың сәйкестігін тексеру үшін банктің инкассация бөлімшесінде, инкассаторлық ұйымда болады.
Банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ететін және тұтастықтың бұзылуының көрінетін белгілерінсіз ашылуына жол бермейтін сөмкелерді жабуға (сүргі салуға) арналған өзге де құрылғыларды пайдалануға болады. Сөмкелерді жабуға (сүргі салуға) арналған өзге де құрылғыларды пайдалану тәртібі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банктің, инкассаторлық ұйымның ішкі құжаттарымен айқындалады.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
95. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
96. Банкноттар, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды банктің инкассация бөлімшесі қызметкерлері бригадасы, инкассаторлық ұйым автомобиль, теміржол және әуе көлігімен жүзеге асырады.

97. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
98. Бригада работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации состоит из не менее трех человек. Водитель-инкассатор обеспечивает сохранность сумок с банкнотами, монетами и ценностями и ведет наблюдение за работой старшего бригады и инкассатора-сборщика. Инкассатор-сборщик осуществляет прием и сдачу сумок клиентов, старший бригады обеспечивает его безопасность при переносе, транспортировке от автомобильного транспорта до клиента и обратно.
99. Допускается формировать бригаду инкассаторов из двух человек – инкассатора-сборщика и водителя-инкассатора в следующих случаях:
1) наличия в автомобильном транспорте видеокамер, запись которого доступна в режиме онлайн-просмотра руководителю или дежурному инкассатору подразделения инкассации банка, инкассаторской организации;
2) применения кейсов и контейнеров, оснащенных специальной краской.
100. Маршрут и график инкассации банкнот, монет и ценностей определяются по согласованию с клиентом. Порядок определения маршрута и графика инкассации банкнот, монет и ценностей регламентируется внутренними документами банка, осуществляющего инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторской организации.
101. Руководитель или дежурный инкассатор подразделения инкассации банка, инкассаторской организации перед выездом бригады работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации по маршруту инкассации проводит инструктаж для выполнения задания и выдает:
1) инкассатору-сборщику:
доверенность по форме согласно приложению 4 к Правилам;
явочную карточку по форме согласно приложению 2 к Правилам;
служебное удостоверение работника подразделения инкассации банка, инкассаторской организации;
штамп банка, инкассаторской организации с обозначением номера маршрута;
2) старшему бригады:
порожние сумки;
служебное удостоверение работника подразделения инкассации банка, инкассаторской организации.
После окончания маршрута инкассации бригада работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации возвращает документы, указанные в настоящем пункте, руководителю подразделения инкассации банка, инкассаторской организации или дежурному инкассатору.
102. Руководитель или дежурный инкассатор подразделения инкассации банка, инкассаторской организации ведут журнал для учета выданных и полученных документов и средств при осуществлении инкассации банкнот, монет и ценностей по форме согласно приложению 3 к Правилам (далее – Журнал для учета выданных и полученных документов). Записи в Журнале для учета выданных и полученных документов производятся до полного его использования и хранится в течение 3 (трех) лет после завершения его использования.

97. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
98. Банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйым қызметкерлерінің бригадасы кемінде үш адамнан тұрады. Инкассатор жүргізуші банкноттар, монеталар және құндылықтар салынған сөмкелердің сақталуын қамтамасыз етеді және бригада жетекшісі мен жинаушы инкассатордың жұмысын бақылайды. Жинаушы инкассатор клиенттердің сөмкелерін қабылдауды және тапсыруды жүзеге асырады, бригада жетекшісі автомобиль көлігінен клиентке дейін және кері бағытта тасымалдау және алып жүру кезінде оның қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
99. Инкассаторлар бригадасын екі адамнан - жинаушы инкассатор және инкассатор жүргізушіден тұратын құруға:
1) автокөлікте бейнекамералар болғанда, ондағы жазба банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысы немесе кезекші инкассатордың онлайн режимде қарауы үшін қолжетімді болғанда;
2) арнайы бояумен жабдықталған кейстер мен контейнерлерді пайдаланғанда рұқсат етіледі.
100. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бағыты мен кестесі клиентпен келісу бойынша айқындалады. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бағыты мен кестесін айқындау тәртібі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банктің, инкассациялау ұйымының ішкі құжаттарында реттеледі.
101. Банктің инкассация бөлімшесінің, инкассация ұйымының басшысы немесе кезекші инкассаторы инкассация бағыты бойынша банктің инкассация бөлімшесінің, инкассация ұйымының қызметкерлері бригадасының шығуы алдында тапсырманы орындау үшін нұсқау жүргізеді және мыналарды:
1) жинаушы инкассаторға:
Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сенімхатты;
Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келу карточкасын;
банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерінің қызметтік куәлігін;
маршрут нөмірі көрсетілген банктің, инкассаторлық ұйымның мөртабанын;
2) бригаданың аға қызметкеріне:
бос сөмкелерді;
банктің инкассация бөлімшесі, инкассаторлық ұйымның қызметкерінің қызметтік куәлігін береді.
Инкассация бағыты аяқталғаннан кейін банктің инкассация бөлімшесі, инкассаторлық ұйым қызметкерлерінің бригадасы осы тармақта көрсетілген құжаттарды банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысына немесе кезекші инкассаторға қайтарады.
102. Банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысы немесе кезекші инкассаторы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыру кезінде берілген және алынған құжаттар мен қаражатты есепке алуға арналған журналды (бұдан әрі – Берілген және алынған құжаттарды есепке алуға арналған журнал) жүргізеді. Берілген және алынған құжаттарды есепке алуға арналған журналдағы жазбалар ол толығымен пайдаланылғанға дейін жасалады және оны пайдалану аяқталғаннан кейін 3 (үш) жыл бойы сақталады.

Сноска. Пункт 102 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
103. Бригада работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации обеспечивается экипировкой, индивидуальными средствами защиты, в том числе бронежилетами, касками (шлемами), а также служебным оружием.
104. Выдача разрешения на ношение оружия, оружие, боеприпасы к нему членам бригады работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации на время исполнения ими служебных обязанностей, а также учет, хранение и использование служебного оружия и боеприпасов к нему осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере государственного контроля за оборотом отдельных видов оружия.
Параграф 2. Порядок осуществления приема, сбора, доставки и сдачи банкнот, монет и ценностей
105. Банкноты, монеты и ценности, подлежащие инкассации, упаковываются в сумки с составлением препроводительного документа.
106. Форма препроводительного документа устанавливается банком, осуществляющим инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторской организацией, которая содержит следующие сведения:
1) номер препроводительного документа;
2) дата формирования сумки;
3) наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) клиента;
4) наименование банка, принимающего сумку;
5) общая сумма банкнот, монет и ценностей в сумке;
6) опись банкнот, монет и ценностей по номиналам, количеству и сумме каждого номинала;
7) номер пломбы, которым опломбирована сумка;
8) фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись клиента.
Препроводительный документ составляется в трех экземплярах для клиента, банка и инкассатора-сборщика. После осуществления доставки и сдачи сумки препроводительный документ инкассатор-сборщик сдает препроводительный документ руководителю или дежурному инкассатору подразделения инкассации банка, инкассаторской организации, который подшивается в отдельную папку и хранится не менее 1 (одного) года.
Сноска. Пункт 106 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
107. Прием банкнот, монет и ценностей от клиентов осуществляется инкассатором-сборщиком, который проверяет:
1) целостность сумки;
2) правильность пломбирования (целостность шпагата, на котором закреплена пломба, ясность оттиска пломбиратора, тождественность его образцу);

Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
103. Банктің инкассация бөлімшесі, инкассаторлық ұйымның қызметкерлерінің бригадасы керек-жарақпен, жеке қорғаныс құралдарымен, оның ішінде бронежилеттермен, каскалармен (дулыға), сондай-ақ қызметтік қарумен қамтамасыз етіледі.
104. Банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері бригадасының мүшелеріне олардың қызметтік міндеттерін атқару уақыты кезінде қару-жарақ, оған оқ-дәрі ұстауға рұқсат беру, сондай-ақ қызметтік қару-жарақ және оларға оқ-дәріні есепке алу, сақтау және қолдану жекелеген қару-жарақ түрлерінің айналымын мемлекеттік бақылау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын сәйкес жүзеге асырылады.
2-параграф. Банкноттар, монеталар және құндылықтарды қабылдау, жинау, жеткізу және өткізуді жүзеге асыру тәртібі
105. Инкассациялануға тиіс банкноттар, монеталар және құндылықтар жолдама құжат жасалып, сөмкелерге оралады.
106. Жолдама құжаттың нысанын банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банк, инкассаторлық ұйым белгілейді, ол мынадай мәліметтерден тұрады:
1) жолдама құжаттың нөмірі;
2) сөмкені қалыптастыру күні;
3) клиенттің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда);
4) сөмкені қабылдайтын банктің атауы;
5) сөмкедегі банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың жалпы сомасы;
6) банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың номиналы, саны және әрбір номиналдың сомасы бойынша тізімдемесі;
7) сөмкеге соғылған пломбаның нөмірі;
8) клиенттің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы және қолы.
Жолдама құжат клиент, банк пен жинаушы инкассатор үшін үш данада жасалады. Сөмке жеткізіліп, тапсырылғаннан кейін жинаушы инкассатор жолдама құжатты банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысына немесе кезекші инкассаторына тапсырады, ол жеке папкаға тігіледі және кемінде 1 (бір) жыл сақталады.
Ескерту. 106-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
107. Клиенттерден банкноттар, монеталар және құндылықтар қабылдауды жинаушы инкассатор жүзеге асырады, ол мыналарды:
1) сөмкенің бүтіндігін;
2) пломбаның дұрыс соғылуын (пломба бекітілген шпагаттың бүтіндігі, пломбиратор бедерінің анықтығы, оның үлгіге ұқсас болуы);

3) правильность заполнения явочной карточки клиентом;
4) указание на препроводительном документе сведений, предусмотренных пунктом 106 Правил.
Сноска. Пункт 107 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
108. В целях осуществления сбора банкнот, монет и ценностей старший бригады работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации принимает от инкассатора-сборщика явочную карточку и сумку с банкнотами, монетами и ценностями. Старший бригады работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации проверяет сумку в соответствии с пунктом 107 Правил, возвращает инкассатору-сборщику явочную карточку и выдает ему порожнюю сумку следующего клиента.
109. После осуществления сбора банкнот, монет и ценностей клиентов бригада работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации осуществляет доставку банкнот, монет и ценностей согласно маршруту и графику инкассации банкнот, монет и ценностей, а также сдачу клиентам банкнот, монет и ценностей на основании препроводительных документов.
Параграф 2-1. Организация автомобильных инкассаторских перевозок
Сноска. Глава 3 дополнена параграфом 2-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
109-1. Автомобильные инкассаторские перевозки осуществляются по заданию руководителя или дежурного инкассатора подразделения инкассации банка, инкассаторской организации бригадой работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации.
Бригада работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации обеспечивает движение транспортного средства по маршруту и графику инкассации банкнот, монет и ценностей без каких-либо отклонений.
Не допускается провоз лиц, не связанных с выполнением задания по инкассации банкнот, монет и ценностей, использование транспортных средств банками, инкассаторскими организациями для перевозки грузов, не являющихся банкнотами, монетами и ценностями, а также наличие или установка газового оборудования в салоне.
109-2. Для автомобильных инкассаторских перевозок используются транспортные средства, имеющие закрытый кузов, а также оборудованные средствами для обеспечения сохранности банкнот, монет и ценностей, и безопасности работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации и лиц, сопровождающих (работники клиента) банкноты, монеты и ценности (бойницами, отдельными бронированными отсеками или специальными бронированными кузовами и другими средствами защиты), радиостанциями либо иным устройством связи для обмена информацией с руководителем или дежурным инкассатором подразделения инкассации банка, инкассаторской организации.

3) клиенттің келу карточкасының дұрыс толтырылуын;
4) жолдама құжатта Қағидалардың 106-тармағында көзделген мәліметтердің көрсетілуін тексереді.
Ескерту. 107-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
108. Банкноттар, монеталар және құндылықтарды жинауды жүзеге асыру мақсатында банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері бригадасының жетекшісі жинаушы инкассатордан келу карточкасын және банкноттар, монеталар және құндылықтар салынған сөмкені қабылдайды. Банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері бригадасының жетекшісі Қағидалардың 107-тармағына сәйкес сөмкені тексереді және жинаушы инкассаторға келу карточкасын қайтарады және келесі клиенттің бос сөмкесін береді.
109. Клиенттердің банкноттарын, монеталарын және құндылықтарын жинауды жүзеге асырғаннан кейін банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйым қызметкерлерінің бригадасы банкноттар, монеталар және құндылықтарды банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау маршруты мен графигіне сәйкес жеткізуді, сондай-ақ жолдама құжаттардың негізінде банкноттар, монеталар және құндылықтарды клиентке өткізуді жүзеге асырады.
2-1-параграф. Автомобильмен инкассаторлық тасымалдауды ұйымдастыру
Ескерту. 3-тарау 2-1-параграфпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
109-1. Автомобильмен инкассаторлық тасымалдау банктің инкассация бөлімшесі, инкассаторлық ұйым басшысының немесе кезекші инкассаторының тапсырмасы бойынша банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлер бригадасы жүзеге асырады.
Банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлер бригадасы көлік құралының ешқандай ауытқымай банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бағдары мен кестесі бойынша қозғалуын қамтамасыз етеді.
Банктердің, инкассаторлық ұйымдардың банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау тапсырмасын орындауға байланысты емес адамдарды тасымалдауына, банкноттар, монеталар және құндылықтар болып табылмайтын жүктерді тасымалдау үшін көлік құралдарын пайдалануына, сондай-ақ салонда газ жабдығының болуына немесе орнатылуына рұқсат етілмейді.
109-2. Автомобильмен инкассаторлық тасымалдау үшін жабық шанағы бар, сондай-ақ банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың сақталуын және банктің инкассация бөлімшесі, инкассаторлық ұйым қызметкерлерінің және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды алып жүретін адамдардың (клиент қызметкерлерінің) қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған құралдармен (қару атуға арналған тесіктермен, брондалған жеке бөліктермен немесе арнайы брондалған шанақтармен және басқа қорғаныш құралдарымен), радиостанциялармен немесе банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысымен немесе кезекші инкассаторымен ақпарат алмасу үшін өзге де байланыс құрылғысымен жабдықталған көлік құралдары пайдаланылады.

При инкассации банкнот, монет и ценностей весом более 10 (десяти) тонн допускается использование транспортных средств грузоподъемностью более 10 (десяти) тонн, имеющих закрытый кузов.
Допускается дополнительное оборудование транспортных средств сейфами и металлическими шкафами.
При инкассации банкнот, монет и ценностей с применением специальных контейнеров, оборудованных специальными красками, используются транспортные средства, имеющие закрытый кузов. Часть салона транспортного средства, где находятся работники подразделения инкассации банка, инкассаторской организации и лица, сопровождающие банкноты, монеты и ценности, оборудуется средствами для обеспечения их безопасности, а также радиостанциями либо иным устройством связи для обмена информацией с руководителем или дежурным инкассатором подразделения инкассации банка, инкассаторской организации.
109-3. Транспортные средства оборудуются специальными световыми и звуковыми сигналами и окрашиваются по специальным цветографическим схемам в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о дорожном движении.
109-4. Выезд по маршруту и графику инкассации банкнот, монет и ценностей осуществляется на основании путевого листа, оформляемого сроком на 1 (один) месяц по форме согласно приложению 4-1 к Правилам, который подписывается руководителем или дежурным инкассатором подразделения инкассации банка, инкассаторской организации и хранится в подразделении инкассации банка, инкассаторской организации.
109-5. Перед каждым выездом бригады работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации по маршруту и графику инкассации банкнот, монет и ценностей руководитель или дежурный инкассатор подразделения инкассации банка, инкассаторской организации:
1) проверяет готовность транспортного средства к автомобильным инкассаторским перевозкам (техническую исправность, укомплектованность запасными частями, заправку горюче-смазочными материалами, работу средств связи, средств пожаротушения);
2) проверяет наличие у водителя-инкассатора документов, предусмотренных подпунктом 1) пункта 9 Правил дорожного движения, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33003);

Салмағы 10 (он) тоннадан асатын банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау кезінде жүк көтерімділігі 10 (он) тоннадан асатын, жабық шанағы бар көлік құралдарын пайдалануға рұқсат етіледі.
Көлік құралдарын сейфтермен және металл шкафтармен қосымша жабдықтауға рұқсат етіледі.
Арнайы бояулармен жабдықталған арнайы контейнерлерді қолдана отырып банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау кезінде жабық шанағы бар көлік құралдары пайдаланылады. Көлік құралы салонының банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды алып жүретін адамдар орналасқан бөлігі олардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған құралдарымен, сондай-ақ радиостанциялармен не банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысымен немесе кезекші инкассаторымен ақпарат алмасу үшін өзге де байланыс құрылғысымен жабдықталады.
109-3. Көлік құралдары Қазақстан Республикасының жол жүрісі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес арнаулы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталады және арнаулы түсті-графикалық схемалармен боялады.
109-4. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бағдары мен кестесі бойынша көлікпен шығу Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 1 (бір) ай мерзіміне ресімделген жол парағының негізінде жүзеге асырылады, оған банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысы немесе кезекші инкассаторы қол қояды және банктің инкассация бөлімшесінде, инкассаторлық ұйымда сақталады.
109-5. Банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлер бригадасының банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бағдары мен кестесі бойынша әрбір шығуы алдында банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысы немесе кезекші инкассаторы:
1) көлік құралының автомобильмен инкассаторлық тасымалдауға дайындығын (техникалық жарамдылығын, қосалқы бөлшектермен жабдықталуын, жанар-жағармай материалдарының құйылғанын, байланыс құралдарының, өрт сөндіру құралдарының жұмысын) тексереді;
2) инкассатор жүргізушіде "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33003 болып тіркелген) бекітілген Жол жүрісі қағидаларының 9-тармағының 1) тармақшасында көзделген құжаттардың болуын тексереді;

3) выдает путевой лист, указанный в пункте 109-4 Правил.
109-6. Выезд работника подразделения инкассации банка, инкассаторской организации по маршруту и графику инкассации банкнот, монет и ценностей не осуществляется при отсутствии:
1) экипировки, средств индивидуальной защиты, в том числе бронежилетов, касок (шлемов), а также служебного оружия;
2) права на управление транспортным средством у водителя-инкассатора.
109-7. После завершения задания путевой лист сдается водителем-инкассатором руководителю или дежурному инкассатору подразделения инкассации банка, инкассаторской организации.
Выдача и сдача путевого листа отражается в журнале учета приема и сдачи путевого листа по форме согласно приложению 4-2 к Правилам.
После окончания срока действия путевые листы подшиваются в отдельную папку и хранятся в подразделении инкассации банка, инкассаторской организации не менее 1 (одного) года, после истечения которого уничтожаются.
109-8. Допускается использование транспортных средств Национального оператора почты при совмещении операций по инкассации банкнот, монет и ценностей с перевозкой и доставкой специальных отправлений.
109-9. Остановка транспортного средства по требованию сотрудника органов внутренних дел осуществляется в соответствии с пунктом 1 статьи 52 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении".
В случае остановки транспортного средства по требованию сотрудников органов внутренних дел и истребования документов водитель-инкассатор предъявляет путевой лист и водительское удостоверение, не выходя из транспортного средства.
Старший бригады работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации незамедлительно сообщает руководителю или дежурному инкассатору подразделения инкассации банка, инкассаторской организации об остановке и о месте остановки транспортного средства, а также об обнаружении неисправности в транспортном средстве, дорожно-транспортном происшествии с участием транспортного средства и иную информацию о возникновении нештатной ситуации с использованием любого доступного устройства связи.
109-10. Работники подразделения инкассации банка, инкассаторской организации, осуществляющие автомобильные инкассаторские перевозки, в случае посягательств на работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации и (или) перевозимые банкноты, монеты и ценности, информируют органы внутренних дел Республики Казахстан о таких фактах в целях оказания ими содействия по пресечению правонарушений и задержанию правонарушителей, охране места происшествия, а также информированию о происшествии ближайшего подразделения органов внутренних дел.

3) Қағидалардың 109-4-тармағында көрсетілген жол парағын береді.
109-6. Банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкері банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бағдары мен кестесі бойынша:
1) киімжарақ, жеке қорғаныш құралдары, оның ішінде броньды кеудешелер, каскалар (шлемдер), сондай-ақ қызметтік қару-жарақ болмағанда;
2) инкассатор жүргізушінің көлік құралын басқаруға құқығы болмағанда шықпайды.
109-7. Тапсырманы аяқтағаннан кейін инкассатор жүргізуші жол парағын банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысына немесе кезекші инкассаторына тапсырады.
Жол парағын беру және тапсыру Қағидаларға 4-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жол парағын қабылдау және тапсыруды есепке алу журналында көрсетіледі.
Қолданыс мерзімі аяқталғаннан кейін жол парақтары жеке папкаға тігіледі және кемінде 1 (бір) жыл банктің инкассация бөлімшесінде, инкассаторлық ұйымда сақталады, мерзімі аяқталғаннан кейін жойылады.
109-8. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша операциялар арнайы жөнелтілімдерді тасымалдаумен және жеткізумен қатар жүрген кезде Ұлттық пошта операторының көлік құралдарын пайдалануға рұқсат етіледі.
109-9. Ішкі істер органдары қызметкерінің талап етуі бойынша көлік құралы "Жол қозғалысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 52-бабының 1-тармағына сәйкес тоқтатылады.
Ішкі істер органдары қызметкерлерінің талап етуі бойынша көлік құралы тоқтатылған және құжаттар талап етілген жағдайда инкассатор жүргізуші көлік құралынан шықпай жол парағы мен жүргізуші куәлігін ұсынады.
Банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлер бригадасының жетекшісі банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысына немесе кезекші инкассаторына кез келген қолжетімді байланыс құралын пайдалана отырып, көлік құралының тоқтатылғаны және тоқтату орны туралы, сондай-ақ көлік құралынан анықталған ақау, көлік құралының қатысуымен жол-көлік оқиғасы туралы және штаттан тыс жағдайдың туындағаны туралы өзге де ақпаратты дереу хабарлайды.
109-10. Банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның автомобильмен инкассаторлық тасымалдауды жүзеге асыратын қызметкерлері банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлеріне және (немесе) тасымалданатын банкноттарға, монеталарға және құндылықтарға қол сұғушылық болған жағдайда Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарын олардың құқық бұзушылықтың жолын кесу және құқық бұзушыларды ұстау, оқиға болған жерді күзету, сондай-ақ жақын маңдағы ішкі істер органдарының бөлімшесіне болған оқиға туралы хабарлау бойынша көмек көрсетуі мақсатында осындай фактілер туралы хабардар етеді.

109-11. В случае обнаружения неисправностей в транспортном средстве, приведших к невозможности дальнейшего осуществления автомобильных инкассаторских перевозок, а также в случае дорожно-транспортных происшествий с участием транспортного средства сотрудник органов внутренних дел Республики Казахстан незамедлительно сообщает о случившемся в ближайшее подразделение органов внутренних дел и оказывает содействие бригаде работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации в обеспечении сохранности перевозимых банкнот, монет и ценностей.
Параграф 3. Порядок осуществления перевозки банкнот, монет и ценностей
110. Для доставки банкнот, монет и ценностей из одной в другую административно-территориальной единицу осуществляется перевозка банкнот, монет и ценностей.
При перевозке банкнот, монет и ценностей банк, осуществляющий инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторская организация осуществляют прием, доставку, сдачу и в случае необходимости хранение банкнот, монет и ценностей.
111. Перевозка банкнот, монет и ценностей осуществляется при наличии доверенности на перевозку банкнот, монет и ценностей у старшего бригады работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации, подписанной руководителем банка, осуществляющего инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторской организации или лицами, их замещающими, с указанием клиента, суммы перевозимых банкнот, монет и ценностей цифрами и прописью, инкассаторов, входящих в состав бригады, назначенной для перевозки банкнот, монет и ценностей, срока действия доверенности.
112. Прием банкнот, монет и ценностей бригадой работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации для перевозки осуществляется на основании расходных кассовых или внебалансовых ордеров, подписанных клиентом-отправителем с проверкой целостности упаковки пачки с банкнотами, мешка с монетами, количества корешков в каждой пачке с банкнотами, правильности сведений, указанных на накладке пачки с банкнотами и на ярлыке прикрепленному к мешку с монетами, целостности и ясности оттиска пломбиратора, клише на упаковке пачки с банкнотами.
Пачки банкнот и мешки с монетами и ценностями, имеющие дефекты упаковки и оформления, обнаруженные бригадой работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации при их проверке, не принимаются.
113. После проверки банкнот, монет и ценностей бригада работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации упаковывает их в сумки при присутствии клиента-отправителя.
Горловина каждой сумки прошивается и плотно завязывается шпагатом, на концы шпагата прикрепляется ярлык из ткани, на котором указываются дата упаковки и порядковый номер сумки, соответствующий номеру в описи перевозимых банкнот, монет и ценностей по форме согласно приложению 5 к Правилам, концы шпагата завязываются глухим узлом, сумка пломбируется и ярлык на нем подписывается клиентом-отправителем.
После приема банкнот, монет и ценностей бригада работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации расписываются в расходных кассовых или внебалансовых ордерах клиента-отправителя.

109-11. Автомобильмен инкассаторлық тасымалдауды ары қарай жүзеге асыру мүмкін болмайтын жағдайға әкелген көлік құралының жарамсыздығы анықталған жағдайда, сондай-ақ көлік құралының қатысуымен жол-көлік оқиғасы болған жағдайда Қазақстан Республикасы Ішкі істер органының қызметкері жақын маңдағы ішкі істер органына болған оқиға туралы хабарлайды және банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлер бригадасына тасымалданатын банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды сақтауды қамтамасыз етуге көмек көрсетеді.
3-параграф. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдауды жүзеге асыру тәртібі
110. Банкноттар, монеталар және құндылықтарды бір әкімшілік-аумақтық бірліктен екіншісіне жеткізу үшін банкноттар, монеталар және құндылықтарды тасымалдау жүзеге асырылады.
Банкноттар, монеталар және құндылықтарды тасымалдау кезінде банкноттар, монеталар және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын ұйым банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қабылдауды, жеткізуді, тапсыруды және қажет болған жағдайда сақтауды жүзеге асырады.
111. Банкноттар, монеталар және құндылықтарды тасымалдау банктің инкассация бөлімшесі, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері бригадасының жетекшісіне клиентті, цифрмен және жазумен тасымалданатын банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың сомасын, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдау үшін тағайындалған бригаданың құрамына кіретін инкассаторларды, сенімхаттың қолданыс мерзімін көрсетумен банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банктің, инкассаторлық ұйымның басшысы немесе олардың орнындағы тұлғалар қол қойған сенімхат болған жағдайда жүзеге асырылады.
112. Банктің инкассация бөлімшесі, инкассаторлық ұйым қызметкерлерінің банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдау үшін қабылдауы банкноттар бумалары орамының, монеталар салынған қаптардың бүтіндігін, банкноттардың әрбір бумасындағы түбіртектердің санын, банкноттар бумасындағы жапсырмада және монеталар салынған қаптарға жапсырылған жапсырмада көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын, пломбиратор бедерінің, банкноттар бумасының орамындағы клишенің бүтіндігі мен айқындығын тексерумен жөнелтуші клиент қол қойған шығыс кассалық немесе баланстан тыс ордерлердің негізінде жүзеге асырылады.
Банктің инкассация бөлімшесі, инкассаторлық ұйым қызметкерлерінің бригадасы оларды тексеру кезінде орамынан және ресімделуінен анықтаған ақаулары бар банкноттар бумалары, монеталар салынған қаптар қабылданбайды.
113. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тексергеннен кейін банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері оларды сөмкелерге жөнелтуші клиенттің көзінше орап салады.
Әрбір сөмкенің ауызы тігіледі және шпагатпен мықтап байланады, шпагаттың ұшына матадан жасалған жапсырма бекітіледі, онда орамның күні және Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тасымалданатын банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың тізімдемесіндегі нөмірге сәйкес сөмкенің реттік нөмірі көрсетіледі, шпагаттың ұшы қатты түйіншектеліп байланады, сөмкеге пломба соғылады және жапсырмасына жөнелтуші клиент қол қояды.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қабылдағаннан кейін банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйым қызметкерлерінің бригадасы жөнелтуші клиенттің шығыс кассалық немесе баланстан тыс ордерлеріне қол қояды.

114. Для перевозки банкнот, монет и ценностей клиент-отправитель составляет опись перевозимых банкнот, монет и ценностей в трех экземплярах:
1) первый экземпляр опечатывается в конверт и отправляется через старшего бригады работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации клиенту-получателю;
2) второй экземпляр передается бригаде работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации для приема и сдачи банкнот, монет и ценностей;
3) третий экземпляр остается у клиента-отправителя.
После осуществления приема и сдачи банкнот, монет и ценностей старший бригады инкассаторов сдает опись перевозимых банкнот, монет и ценностей руководителю или дежурному инкассатору подразделения инкассации банка, инкассаторской организации, которая подшивается в отдельную папку и хранятся не менее 1 (одного) года.
Сноска. Пункт 114 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
115. Перевозка банкнот, монет и ценностей осуществляется на автомобильном и (или) железнодорожном и (или) воздушном транспорте.
116. Перевозка банкнот, монет и ценностей осуществляется по заданию руководителя или дежурного инкассатора подразделения инкассации банка, инкассаторской организации в сопровождении бригады работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации, выполняющей задание.
117. Состав бригады работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации при перевозке банкнот, монет и ценностей определяется подразделением инкассации банка, инкассаторской организаций в зависимости от суммы и объема перевозимых банкнот, монет и ценностей.
118. Допускается перевозка банкнот, монет и ценностей воздушным транспортом без сопровождения бригады работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации при соблюдении следующих условий:
1) наличие заключенного с авиакомпанией договора предоставления авиационных услуг по перевозке банкнот, монет и ценностей в специальном отделении грузового отсека для ценных грузов воздушного транспорта;
2) наличие заключенного с аэропортом договора сопровождения банкнот, монет и ценностей от и до борта воздушного судна работником аэропорта совместно с бригадой работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации;

114. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдау үшін жөнелтуші клиент тасымалданатын банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың тізімдемесін үш данада жасайды:
1) бірінші данасы конвертке салынып, сүргі соғылады және банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері бригадасының жетекшісі арқылы алушы клиентке жөнелтіледі;
2) екінші данасы банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қабылдау және өткізу үшін банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері бригадасына беріледі;
3) үшінші данасы жөнелтуші клиентте қалады.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қабылдау мен өткізу жүзеге асырылғаннан кейін инкассаторлар бригадасының жетекшісі тасымалданатын банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың тізімдемесін банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысына немесе кезекші инкассаторына тапсырады, ол жеке папкаға тігіледі және кемінде 1 (бір) жыл сақталады.
Ескерту. 114-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
115. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдау автомобиль және (немесе) теміржол және (немесе) әуе көлігімен жүзеге асырылады.
116. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдау тапсырманы орындайтын банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері бригадасының алып жүруімен банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысының немесе кезекші инкассатордың тапсырмасы бойынша жүзеге асырылады.
117. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдау кезіндегі банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері бригадасының құрамын тасымалданатын банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың сомасы мен көлеміне байланысты банктің инкассация бөлімшесі, инкассаторлық ұйым белгілейді.
118. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері бригадасының алып жүруінсіз әуе көлігімен тасымалдау мынадай талаптарды:
1) банкноттар, монеталар және құндылықтарды әуе көлігінің бағалы жүктерге арналған жүк бөлігінің арнайы бөлімінде тасымалдау бойынша авиациялық қызметтерді ұсыну туралы әуе компаниясымен жасалған шарттың болуы;
2) банкноттар, монеталар және құндылықтарды әуежай қызметкерінің банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері бригадасымен бірлесіп әуе кемесінің бортына дейін алып жүру туралы жасалған шарттың болуы;

3) наличие заключенного договора страхования (перестрахования) банкнот, монет и ценностей со страховой (перестраховочной) организацией, являющейся участником организации, гарантирующей осуществление страховых выплат;
4) осуществление погрузки (разгрузки) банкнот, монет и ценностей на (с) борт воздушного транспорта и до момента его взлета (посадки) в присутствии бригады работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации;
5) осуществление перевозки банкнот, монет и ценности в сумках, обеспечивающих полную их герметичность от вскрытия.
119. Бригада работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации следует к железнодорожному и (или) воздушному транспорту на автомобильном транспорте.
Водитель-инкассатор, доставивший бригаду инкассаторов к месту отправления железнодорожного и (или) воздушного транспорта, наблюдает за посадкой и отъезжает после отправления железнодорожного и (или) воздушного транспорта.
Банк, осуществляющий инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторская организация обеспечивают доставку банкнот, монет и ценностей клиенту-получателю после прибытия железнодорожного и (или) воздушного транспорта.
120. В случае обнаружения недостачи или излишка при сдаче банкнот, монет и ценностей по пачкам и корешкам составляется акт недостачи или излишка в произвольной форме, который подписывается клиентом-получателем и членами бригады работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации.
Параграф 4. Порядок осуществления хранения банкнот, монет и ценностей
121. Банк, осуществляющий инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторская организация обеспечивают учет, хранение, сохранность банкнот, монет и ценностей, принятых на хранение.
Сдача банкнот, монет и ценностей клиенту или на хранение в кладовой или сейфовой комнате банка, осуществляющего инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторской организации осуществляется на основании документа, подтверждающего сдачу банкнот, монет и ценностей. Форма документа, подтверждающего сдачу банкнот, монет и ценностей, утверждается внутренними документами банка, осуществляющего инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторской организации.
Сноска. Пункт 121 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.12.2022 № 125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның қатысушысы болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен банкноттар, монеталар және құндылықтарды сақтандыру (қайта сақтандыру) туралы жасалған шарттың болуы;
4) банкноттар, монеталар және құндылықтарды әуе көлігінің бортына (бортынан) тиеуді (түсіруді) оның ұшу (отыру) сәтіне дейін банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері бригадасының қатысуымен жүзеге асыру;
5) банкноттар, монеталар және құндылықтарды оларды ашылып кетуден қорғайтын толық герметикалығын қамтамасыз ететін сөмкелерде тасымалдануы жүзеге асырылуы сақтаған кезде рұқсат етіледі.
119. Банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйым қызметкерлерінің бригадасы теміржол және (немесе) әуе көлігіне автомобиль көлігімен барады.
Инкассаторлар бригадасын теміржол және (немесе) әуе көлігінің жүру орнына жеткізген жүргізуші инкассатор отырғызу барысын қадағалайды және теміржол және (немесе) әуе көлігі жүріп кеткеннен кейін кетеді.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банк, инкассаторлық ұйым теміржол және (немесе) әуе көлігі келгеннен кейін банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды алушы клиентке жеткізуді қамтамасыз етеді.
120. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды өткізген кезде жетіспеу немесе артық шығу анықталған жағдайда бумалар және түбіртектер бойынша еркін нысанда кем немесе артық шығу актісін жасайды, оған алушы клиент және банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері бригадасының мүшелері қол қояды.
4-параграф. Банкноттар, монеталар және құндылықтарды сақтауды жүзеге асыру тәртібі
121. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банк, инкассаторлық ұйым сақтауға қабылданған банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың есепке алынуын, сақталуын, бүтіндігін қамтамасыз етеді.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды клиентке немесе банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банктің, инкассаторлық ұйымның қоймасында немесе сейф бөлмесінде сақтауға тапсыру банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың тапсырылғанын растайтын құжат негізінде жүзеге асырылады. Банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың тапсырылғанын растайтын құжаттың нысаны банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банктің, инкассаторлық ұйымның ішкі құжаттарында бекітіледі.
Ескерту. 121-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2022 № 125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

122. Хранение банкнот, монет и ценностей в подразделениях инкассации банка, инкассаторских организациях осуществляется в кладовых или сейфовых комнатах соответствующих требованиям, установленным Правилами организации охраны и устройства помещений.
123. Вместе с инкассированными банкнотами, монетами и ценностями работники подразделения инкассации банка, инкассаторской организации размещают и закрывают в одном из сейфов (металлических шкафов) в кладовой или сейфовой комнате явочные карточки, доверенность, служебные удостоверения.
В случае наличия нескольких маршрутов в течение рабочего дня, размещение и закрытие в одном из сейфов (металлических шкафов) в кладовой или сейфовой комнате доверенности и служебного удостоверения работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации осуществляется после завершения последнего маршрута за рабочий день.
Сноска. Пункт 123 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
124. Порядок осуществления хранения банкнот, монет и ценностей определяется внутренними документами банка, осуществляющего инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторской организации.
Параграф 5. Порядок осуществления сопровождения клиента с банкнотами, монетами и ценностями
125. Сопровождение работников клиента с банкнотами, монетами и ценностями осуществляется на основании договора инкассации банкнот, монет и ценностей.
126. Руководитель подразделения инкассации банка, инкассаторской организации на основании заявки клиента на сопровождение работников клиента с банкнотами, монетами и ценностями:
1) составляет маршрут и график сопровождения работников клиента с банкнотами, монетами и ценностями;
2) осуществляет формирование бригады работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации для сопровождения работников клиента с банкнотами, монетами и ценностями.
127. Состав бригады работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации при сопровождении работников одного клиента составляет не менее двух работников.
128. После окончания сопровождения в соответствии с маршрутом и графиком работников клиента с банкнотами, монетами и ценностями клиент заполняет явочную карточку.
129. Работники подразделения инкассации банка, инкассаторской организации при сопровождении работников клиента с банкнотами, монетами и ценностями не осуществляют прием, упаковку банкнот, монет и ценностей, и не несут ответственность за полноту вложения в сумку.

122. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды банктің инкассация бөлімшесінде, инкассаторлық ұйымда сақтау Үй-жайларды күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келетін қоймаларда немесе сейф бөлмелерінде жүзеге асырылады.
123. Инкассацияланған банкноттар, монеталар және құндылықтармен бірге банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері қоймадағы немесе сейф бөлмесіндегі сейфтердің (металл шкафтардың) бірінде келу карточкасын, сенімхатты, қызметтік куәліктерді орналастырады және құлыпқа жабады.
Жұмыс күні ішінде бірнеше бағыт болған жағдайда, жұмыс күніндегі соңғы бағыт аяқталғаннан кейін банктің инкассация бөлімшесі, инкассаторлық ұйым қызметкерлерінің сенімхатын және қызметтік куәлігін қоймадағы немесе сейф бөлмесіндегі сейфтердің (металл шкафтардың) бірінде орналастырады және жабады.
Ескерту. 123-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
124. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды сақтауды жүзеге асыру тәртібі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банктің, инкассаторлық ұйымның ішкі құжаттарымен айқындалады.
5-параграф. Банкноттары, монеталары және құндылықтары бар клиентті алып жүруді жүзеге асыру тәртібі
125. Банкноттары, монеталары және құндылықтары бар клиенттің қызметкерлерін алып жүру банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау шартының негізінде жүзеге асырылады.
126. Банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысы банкноттары, монеталары және құндылықтары бар клиенттің қызметкерлерін алып жүруге клиенттің өтінімінің негізінде:
1) банкноттары, монеталары және құндылықтары бар клиенттің қызметкерлерін алып жүру маршрутын және графигін жасайды;
2) банкноттары, монеталары және құндылықтары бар клиенттің қызметкерлерін алып жүру үшін банктің инкассация бөлімшесі, инкассаторлық ұйым қызметкерлерінің бригадасын қалыптастыруды жүзеге асырады.
127. Бір клиенттің қызметкерлерін алып жүру кезінде банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйым қызметкерлерінің бригадасының құрамы кемінде екі қызметкерден тұрады.
128. Банкноттары, монеталары және құндылықтары бар клиенттің қызметкерлерін маршрутқа және графикке сәйкес алып жүру аяқталғаннан кейін клиент келу карточкасын толтырады.
129. Банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері банкноттары, монеталары және құндылықтары бар клиенттің қызметкерлерін алып жүру кезінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қабылдауды, орауды жүргізбейді және сөмкеге салынғанның толықтығы үшін жауап бермейді.

Параграф 6. Требования к деятельности инкассаторских организаций по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков
130. Инкассаторская организация для осуществления деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков обеспечивает наличие следующих помещений:
1) кладовая и (или) сейфовая комната;
2) предкладовая (при наличии кладовой);
3) помещения для осуществления пересчета и выдачи банкнот, монет и ценностей.
Устройство помещений, указанных в части первой настоящего пункта, осуществляется в соответствии с требованиями Правил организации охраны и устройства помещений.
131. Инкассаторская организация осуществляет деятельность по пересчету, сортировке, упаковке банкнот, монет и ценностей в соответствии с требованиями пунктов 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 и 56 Правил.
На бандеролях корешков банкнот указываются номинал, сумма, дата формирования, штамп или код, а также подпись (подписи) работника (бригады работников) инкассаторской организации, производившего (производивших) пересчет, сортировку и упаковку банкнот.
На верхней накладке к пачке с банкнотами указываются наименование, бизнес-идентификационный номер клиента и инкассаторской организации, номинал, сумма, количество банкнот, дата упаковки, штамп или код, а также подпись (подписи) работника (бригады работников) инкассаторской организации, производившего (производивших) пересчет, сортировку и упаковку банкнот.
При упаковке пачек с банкнотами в полиэтиленовый пакет полиэтиленовый пакет заваривается на вакуумном упаковщике, на заварочном шве проставляется банковский идентификационный код клиента, бизнес-идентификационный номер инкассаторской организации и код кассового работника (бригады кассовых работников), производившего (производивших) пересчет, сортировку и упаковку банкнот.
На прикрепленном к мешку ярлыке указываются наименование, бизнес-идентификационный номер клиента и инкассаторской организации, номинал, сумма, количество монет, дата упаковки, штамп или код, а также подпись (подписи) работника (бригады работников) инкассаторской организации, производившего (производивших) пересчет, сортировку и упаковку монет.
В случае выявления при пересчете и сортировке банкнот, монет и ценностей сомнительных, неплатежных и имеющие признаки подделки банкнот, монет и ценностей инкассаторская организация соблюдает требования, указанные в пунктах 57, 58, 59, 60, 61, 62 и 63 Правил.

6-параграф. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ оларды банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі инкассаторлық ұйымдардың қызметіне қойылатын талаптар
130. Инкассаторлық ұйым банкноттар, монеталар және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ оларды банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін мынадай үй-жайлардың болуын қамтамасыз етеді:
1) қойма және (немесе) сейф бөлмесі;
2) қойма алдындағы бөлме (қойма болған кезде);
3) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау жүргізуге арналған үй-жайлар.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген үй-жайлардың жайластырылуы Үй-жайларды күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
131. Инкассаторлық ұйым банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау бойынша қызметті Қағидалардың 41, 42, 43, 44 ,45 ,46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 және 56-тармақтарына сәйкес жүзеге асырады.
Банкноттар түбіртектерінің бандерольдерінде номиналы, сомасы, қалыптастыру күні, штампы немесе коды, сондай-ақ банкноттарды қайта санау, сұрыптау, орау жүргізген инкассаторлық ұйым қызметкерінің (қызметкерлер бригадасының) қолы (қолдары) көрсетіледі.
Банкноттар бумасының жоғарғы жапсырмасында клиент пен инкассаторлық ұйымның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банкноттардың номиналы, сомасы, саны, орау күні, штампы немесе коды, сондай-ақ банкноттарды қайта санау, сұрыптау, орау жүргізген инкассаторлық ұйым қызметкерінің (қызметкерлер бригадасының) қолы (қолдары) көрсетіледі.
Банкноттары бар бумаларды полиэтилен пакетке орау кезінде полиэтилен пакет вакуумдық орауышта дәнекерленіп, дәнекерлеу тігісіне клиенттің банктік сәйкестендіру коды, инкассаторлық ұйымның бизнес-сәйкестендіру нөмірі және банкноттарды қайта санауды, сұрыптауды және орауды жүргізген касса қызметкерінің (касса қызметкерлері бригадасының) коды қойылады.
Қапқа жапсырылған жапсырмада клиент пен инкассаторлық ұйымның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, монеталардың номиналы, сомасы, саны, орау күні, штампы немесе коды, сондай-ақ монеталарды қайта санауды, сұрыптауды, орауды жүргізген инкассаторлық ұйым қызметкерінің (қызметкерлер бригадасының) қолы (қолдары) көрсетіледі.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау және сұрыптау кезінде күмәнді, төлемге жарамсыз және қолдан жасаған белгілері бар банкноттар, монеталар және құндылықтар анықталған жағдайда инкассаторлық ұйым Қағидалардың 57, 58, 59, 60, 61, 62 және 63-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтайды.

Сноска. Приложение 4 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.11.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящая доверенность выдана _______________________________________
(банк, осуществляющий инкассацию,
____________________________________________________________________
банкнот, монет и ценностей, инкассаторская организация)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
на получение от клиентов опломбированных сумок с банкнотами, монетами
и ценностями на территории ___________________________________________
(район, город, область)
с обязательным предъявлением в каждом отдельном случае удостоверения
личности либо данных, подтверждающих (идентифицирующих) личность
инкассатора-сборщика, полученных посредством сервиса цифровых документов,
явочной карточки.
Подпись ______________________________________ удостоверяется.
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Доверенность выдана сроком до "___" ____________ 20___ года*.
Руководитель банка, осуществляющего инкассацию, банкнот, монет и ценностей,
инкассаторской организации ________ ___________________________________.
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
* хранятся не менее 3 (трех) лет после истечения срока действия.
Приложение 4-1
к Правилам осуществления
кассовых операций и операций
по инкассации банкнот, монет
и ценностей в банках второго
уровня, филиалах
банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
Национальном операторе почты
и юридических лицах,
исключительной деятельностью
которых является инкассация
банкнот, монет и ценностей
Форма
Путевой лист № ____ на "__" ____________ 20__ года
Сноска. Правила дополнены приложением 4-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Марка транспортного средства __________________________________________
Государственный регистрационный номерной знак (ГРНЗ) __________________
Автомобильные инкассаторские перевозки осуществляются на основании лицензии
Национального Банка Республики Казахстан от "__" _______ 20 ___года № ___.
Адрес подачи _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Водители: ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (серия, номер, категория водительского
удостоверения на право управления транспортным средством)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (серия, номер, категория водительского
удостоверения на право управления транспортным средством)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (серия, номер, категория водительского
удостоверения на право управления транспортным средством)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (серия, номер, категория водительского
удостоверения на право управления транспортным средством)
Сведения на начало месяца
Сведения на конец месяца
Пробег (в километрах)
Остаток топлива на начало месяца (в литрах)
Пробег (в километрах)
Остаток топлива на конец месяца (в литрах)
Итоговые данные эксплуатации транспортного средства
Пробег
(в километрах)
Выдано топлива (в литрах)
Норма расхода на 100 (сто) километров
Расход топлива на пробег (в литрах)
Техническое обслуживание транспортного средства (далее – ТО)
Проведенное ранее
Планируемое
Дата
(дд.мм.ггг)
Пробег
(в километрах)
Дата
(дд.мм.ггг)
Пробег
(в километрах)
ТО – 1
ТО – 2
Наличие радиостанции:
Транспортное средство ________________________ проверено (марка и номер)
___________________________________________________________________
(подпись) Дата ______________________________________________________
Оборотная сторона
Дата
(дд.мм.гггг)
Водители-инкассаторы
Начало смены
Транспортное средство и водителя проверил, выезд разрешаю (подпись руководителя или дежурного инкассатора службы инкассации)
Первая смена
Вторая смена
Первая смена
Вторая смена
Фамилия, и инициалы
Фамилия и инициалы
Время выезда
Время выезда
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
№ маршрута
Окончание смены (фактическое)
Пробег после окончания смены (в километрах)
Первая смена
Вторая смена
Первая смена
Вторая смена
Первая смена
Вторая смена
Время заезда
Время заезда
Пробег за смену (в километрах)
Итого пробег (в километрах)
Пробег за смену (в километрах)
Итого пробег (в километрах)
7
8
9
10
11
12
13
14

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.11.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Осы сенімхат ___________________________________
(банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды
_________________________________________________________________
инкассациялауды жүзеге асыратын банк, инкассаторлық ұйым)
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
клиенттерден _____________________________________________________
(аудан, қала, облыс)
аумағында әрбір жекелеген жағдайда жеке куәлігін не цифрлық құжаттар сервисі
арқылы алынған, жинақтаушы-инкассатордың жеке басын растайтын
(сәйкестендіретін) деректерді, келу карточкасын міндетті түрде көрсете отырып,
банкноттар, монеталар және құндылықтар салынған пломбаланған сөмкелерді алуға
берілді.
Қолы ________________________________ куәландырылады.
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Сенімхат 20___ жылғы "___" ____________ дейінгі мерзімге берілді*.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын
банктің, инкассаторлық ұйымның басшысы ________ _______________________.
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
* қолданылу мерзімі өткеннен кейін кемінде 3 (үш) жыл сақталады.
Екінші деңгейдегі банктерде,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктерінің
филиалдарында, Ұлттық пошта
операторында және
банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша қызметі
болып табылатын заңды
тұлғаларда кассалық
операцияларды және
банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау жөніндегі
операцияларды жүзеге асыру
қағидаларына 4-1-қосымша
Ескерту. 3-тарау 4-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
20__ жылғы "__" ____________ № ____ жол парағы
Көлік құралының маркасы ________________
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі (МТНБ) ____________
Автомобилмен инкассаторлық тасымалдау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
20 ___ "__" ____________ № ____ лицензиясы негізінде жүзеге асырылады.
Берілетін мекенжай_______________________________ __________
____________________________________________________________________
Жүргізушілер: _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (көлік құралын басқару құқығына берілген
жүргізуші куәлігінің сериясы, нөмірі, санаты)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (көлік құралын басқару құқығына берілген
жүргізуші куәлігінің сериясы, нөмірі, санаты)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (көлік құралын басқару құқығына берілген
жүргізуші куәлігінің сериясы, нөмірі, санаты)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (көлік құралын басқару құқығына берілген
жүргізуші куәлігінің сериясы, нөмірі, санаты)
Айдың басындағы мәліметтер
Айдың соңындағы мәліметтер
Жүрісі (километрмен)
Айдың басындағы отын қалдығы (литрмен)
Жүрісі (километрмен)
Айдың басындағы отын қалдығы (литрмен)
Көлік құралын пайдаланудың қорытынды деректері
Жүрісі (километрмен)
Берілген отын (литрмен)
100 (жүз) километрге арналған шығыс нормасы
Жүгіріске отын шығыны (литрмен)
Көлік құралына техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі - ТҚК)
Бұрын жүргізілгені
Жоспарланатыны
Күні
(жжжж.кк.аа)
Жүрісі
(километрмен)
Күні
(жжжж.кк.аа)
Жүрісі
(километрмен)
ТҚК – 1
ТҚК – 2
Радиостанцияның болуы: ___________________________ көлік құралы тексерілді
(маркасы мен нөмірі)
___________________________
(қолы)
Күні ___________________________
Артқы жағы
Күні
(жжжж.кк.аа)
Жүргізуші-инкассаторлар
Ауысым басталуы
Көлік құралын және жүргізушіні тексердім, шығуға рұқсат етемін (банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысының немесе кезекшісінің қолы)
Бірінші ауысым
Екінші ауысым
Бірінші ауысым
Екінші ауысым
аты-жөні
аты-жөні
Шығу уақыты
Шығу уақыты
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Маршрут №
Ауысымның аяқталуы
(нақты)
Ауысым аяқталғаннан кейінгі жүрісі (километрмен)
Бірінші ауысым
Екінші ауысым
Бірінші ауысым
Екінші ауысым
Бірінші ауысым
Екінші ауысым
Кіру уақыты
Кіру уақыты
Ауысымдағы жүріс
(километрмен)
Жүгіріс жиынтығы (километрмен)
Ауысыдағы жүріс
(километрмен)
Жүгіріс жиынтығы (километрмен)
7
8
9
10
11
12
13
14
Екінші деңгейдегі банктерде,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктерінің
филиалдарында, Ұлттық пошта
операторында және
банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша қызметі
болып табылатын заңды
тұлғаларда кассалық
операцияларды және
банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау жөніндегі
операцияларды жүзеге
асыру қағидаларына

Приложение 4-2
к Правилам осуществления
кассовых операций и операций
по инкассации банкнот, монет
и ценностей в банках второго
уровня, филиалах
банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
Национальном операторе почты
и юридических лицах,
исключительной деятельностью
которых является инкассация
банкнот, монет и ценностей
Форма
Журнал учета приема и сдачи путевого листа
Сноска. Правила дополнены приложением 4-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 16.03.2026 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_____________________________________________________________
(наименование филиала банка, инкассаторской организации)
_____________________________________________________________
(наименование подразделения инкассации банка, инкассаторской организации)
Начат_________________________ Окончен ______________________
_____________________________________________________________
(наименование филиала банка, инкассаторской организации)
Дата приема путевого листа
(дд.мм.гггг)
Должность, фамилия и инициалы лица, получившего путевой лист
Подпись лица, получившего путевой лист
Дата сдачи путевого листа
(дд.мм.гггг)
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Должность, фамилия и инициалы, лица сдавшего путевой лист
Подпись лица, сдавшего путевой лист
Отметка о возникновении нештатной ситуации
6
7
8
Заверительная надпись
В настоящем журнале прошнуровано, пронумеровано
___________________________________ листов (прописью)
Руководитель подразделения инкассации банка,
инкассаторской организации
______________ ______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 5
к Правилам осуществления
кассовых операций и операций
по инкассации банкнот, монет и
ценностей в банках второго
уровня, филиалах
банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
Национальном операторе почты
и юридических лицах,
исключительной деятельностью
которых является
инкассация банкнот, монет и ценностей
Форма
________________________________
(наименование клиента-отправителя)
"___" ____________ ____ года
_________________________________
(наименование клиента-получателя)
__________________
(населенный пункт)
Опись перевозимых банкнот, монет и ценностей № ______
Сноска. Приложение 5 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2026 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование банкнот, монет и ценностей (код валюты, достоинство банкнот и монет, номера бланков документов)
Сумма
Количество пачек
Количество мешков
Номера мешков
Номер пломбира
по номиналу
в теңге
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Всего на сумму _________________________________________________
_______________________________________________________________
теңге. (сумма прописью)
Клиент-отправитель:
________________
________________________________
________________
(должность
(фамилия, имя отчество (при его наличии)
(подпись)
_______________
_________________________________
________________
(должность)
(фамилия, имя отчество (при его наличии)
(подпись)
Оборотная сторона описи
"___" ____________ ____ года банкноты, монеты и ценности, указанные в описи перевозимых банкнот, монет и ценностей отправленные через бригаду работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации:
1. ________________________________________________________;
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) инкассатора)
2. ________________________________________________________;
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) инкассатора)
3. ________________________________________________________;
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) инкассатора)
на сумму _____________________________________________ теңге
(цифрами и прописью)
_______________________________________________________ приняты.
Прием банкнот, монет и ценностей произведен с проверкой
__________________________________________________________
(указать полистно, по надписям на ярлыках, по пачкам и корешкам)
Клиент-получатель:
___________
____________________________________
_______
(должность)
(фамилия, имя отчество (при его
наличии)
(подпись)
____________
____________________________________
_______
(должность)
(фамилия, имя отчество (при его наличии)
(подпись)
Банкноты, монеты и ценности сдали бригада работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации _____________________________________
1. _________________________________________________ __________;
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) инкассатора) (подпись)
2. _________________________________________________ __________;
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) инкассатора) (подпись)
3. _________________________________________________ __________;
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) инкассатора) (подпись)
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 ноября 2019 года № 231
Перечень постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, признанных утратившими силу

4-2-қосымша
Ескерту. 3-тарау 4-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.03.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Жол парағын қабылдауды және тапсыруды есепке алу журналы __________________________________________________________ (банк филиалының, инкассаторлық ұйымның атауы) ______________________________________________________ (банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның атауы) __________ басталды __________ аяқталды _________________________________ (банк филиалының, инкассаторлық ұйымның атауы)
Жол парағын қабылдау күні (кк.аа.жжжж)
Жол парағын алған адамның лауазымы, тегі және инициалдары
Жол парағын алған адамның қолы
Жол парағын тапсыру күні
(кк.аа.жжжж)
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Жол парағын тапсырған адамның лауазымы, тегі және инициалдары
Жол парағын тапсырған адамның қолы
Штаттан тыс жағдай туындауы туралы белгі
6
7
8
Растау жазбасы
Осы журналда _________________________________ парақ тігілді, нөмірленді
(толық жазу)
Банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысы
____________ _________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Екінші деңгейдегі банктерде,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктерінің
филиалдарында, Ұлттық пошта
операторында және
банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша қызметі
болып табылатын заңды
тұлғаларда кассалық
операцияларды және
банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау жөніндегі
операцияларды жүзеге асыру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
___________________________________ ______________________________
(жіберуші клиенттің атауы)                  (алушы клиенттің атауы)
____ жылғы "___" ____________                  ________________
(елді мекен)
Тасымалданатын банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың № ______ тізімдемесі
Ескерту. 5-қосымшаның орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2026 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банкноттардың, монеталардың, және құндылықтардың атауы (валютаның коды‚ банкноттар мен монеталардың құны‚ құжат бланкiлерінiң нөмірлері)
Сомасы
Бума саны
Қаптар саны
Қаптардың нөмірлері
Пломбирдің нөмірі
Номинал бойынша
теңгемен
1
2
3
4
5
6
7
Жиынтығы
Барлық сомасы _______________________________________________________ теңге.
(сомасы жазумен)
Жіберуші клиент:
__________________
________________
________________
(лауазымы
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
(қолы)
_______________
________________
________________
(лауазымы)
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
(қолы)
Тізімдеменің сырт жағы
____ жылғы "___" ____________ банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық
ұйымның қызметкерлерінің бригадасы:
1.________________________________________________________________________;
(инкассатордың тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
2.________________________________________________________________________;
(инкассатордың тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
3.________________________________________________________________________;
(инкассатордың тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
арқылы жіберілген тасымалданатын банкноттардың, монеталардың және
құндылықтардың тізімдемесінде көрсетілген банкноттар, монеталар және құндылықтар
___________________________ теңге сомаға
(санмен және жазумен)
____________________________________________________________________ қабылданды.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қабылдау
________________________________________________________________________________
(парақтап, жапсырмадағы жазбалар бойынша, бумалар және түбіртектер
____________________________________________________________ тексерумен жүргізілді.
бойынша көрсетілсін)
Алушы клиент:
__________________
________________
________________
(лауазымы
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
(қолы)
__________________
________________
________________
(лауазымы
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
(қолы)
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды банктің инкассация бөлімшесінің,
инкассаторлық ұйымның қызметкерлерінің бригадасы _________________________________
1._____________________________________________ __________;
(инкассатордың тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
2._____________________________________________ __________;
(инкассатордың тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
3._____________________________________________ __________;
(инкассатордың тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) өткізді.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 29 қарашадағы
№ 231 қаулысына
2-қосымша
Күші жойылды деп танылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің тізбесі

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 марта 2001 года № 58 "Об утверждении Правил ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1482).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 декабря 2005 года № 156 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 марта 2001 года № 58 "Об утверждении Правил ведения кассовых в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4048, опубликовано 17 февраля 2006 года в газете "Юридическая газета" № 28 - 29 (1008 - 1009).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2007 года № 90 "О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4936, опубликовано 24 октября 2007 года в газете "Юридическая газета" № 163 (1366).
4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2008 года № 94 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5483).
5. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 июля 2009 года № 65 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам применения при проведении кассовых операций автоматизированной кассы и организации охраны, устройства помещений банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5843, опубликовано 22 декабря 2009 года в газете "Юридическая газета" № 193 (1790).
6. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 августа 2010 года № 76 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6534, опубликованное 4 ноября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 292 (26353).

1. "Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша операцияларды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 3 наурыздағы № 58 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1482 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда касса операцияларын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 3 наурыздағы № 58 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 12 желтоқсандағы № 156 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4048 болып тіркелген, 2006 жылғы 17 ақпанда "Заң газеті" газетінде № 28-29(835) жарияланған).
3. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық банк басқармасының 2007 жылғы 27 тамыздағы № 90 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4936 болып тіркелген, 2007 жылғы 24 қазанда "Заң газеті" газетінде № 163 (1366) жарияланған).
4. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының 2008 жылғы 28 қарашадағы № 94 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5483 болып тіркелген).
5. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына кассалық операцияларды жүргізу кезінде автоматтандырылған кассаны қолдану және екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзетуді, жайластыруды ұйымдастыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 24 шілдедегі № 65 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5843 болып тіркелген, 2009 жылғы 22 желтоқсанда "Заң газеті" газетінде № 193 (1616) жарияланған).
6. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сәйкестендіру нөмірлерінің мәселелері жөніндегі кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк төрағасының 2010 жылғы 20 тамыздағы № 76 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6534 болып тіркелген, 2010 жылғы 21 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 435 (26278) жарияланған).

7. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 65 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7122, опубликовано 15 сентября 2011 года в газете "Юридическая газета" № 133 (2123).
8. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 252 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 марта 2001 года № 58 "Об утверждении Правил ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7985, опубликовано 28 ноября 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 412-413 (27231-27232).
9. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 254 "Об утверждении Правил учета, хранения, перевозки и инкассации банкнот, монет и ценностей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7995, опубликовано 28 ноября 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 412-413, 414-415 (27231-27232, 27233-27234).
10. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 257 "Об утверждении Требований к деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков, осуществляемой организациями, имеющими лицензию Национального Банка Республики Казахстан на проведение операции по инкассации банкнот, монет и ценностей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7956, опубликовано 07 ноября 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 385-387 (27204-27206).
11. Пункты 1, 5 и 6 Перечня изменений, вносимых в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2013 года № 128 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8567, опубликовано 7 августа 2013 года в газете "Юридическая газета" № 116 (2491).

7. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестендіру нөмірлерінің мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 65 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7122 болып тіркелген, 2011 жылғы 15 қыркүйекте "Заң газеті" газетінде № 133 (1949) жарияланған).
8. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда касса операцияларын және банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 3 наурыздағы № 58 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 252 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7985 болып тіркелген, 2012 жылғы 28 қарашада "Егемен Қазақстан" газетінде № 778-784 (27855) жарияланған).
9. "Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды есепке алу, сақтау, тасымалдау және инкассациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 254 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7995 болып тіркелген, 2012 жылғы 28 қарашада "Егемен Қазақстан" газетінде № 778-784 (27855) жарияланған).
10. "Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияны жүргізуге арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдар жүзеге асыратын банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ оларды банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 257 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7956 болып тіркелген, 2012 жылғы 7 қарашада "Егемен Қазақстан" газетінде № 729-734 (27806) жарияланған).
11. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 мамырдағы № 128 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне енгізілетін өзгерістер тізбесінің 1, 5 және 6-тармақтары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8567 болып тіркелген, 2013 жылғы 7 тамызда "Заң газеті" газетінде № 116 (2317) жарияланған).

12. Пункт 11 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 28 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10715, опубликовано 06 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
13. Пункт 1 Перечня изменений, вносимых в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам наличного денежного обращения в Республике Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 230 "О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам наличного денежного обращения в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13316, опубликовано 14 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
14. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 265 "О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам наличного денежного обращения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18173, опубликовано 23 января 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
15. Пункт 2 Перечня изменений, вносимых в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам организации охраны и устройства помещений банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, учета, хранения, перевозки и инкассации банкнот, монет и ценностей, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 18 "О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам организации охраны и устройства помещений банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, учета, хранения, перевозки и инкассации банкнот, монет и ценностей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18297, опубликовано 25 февраля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

12. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 25 ақпандағы № 28 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 11-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10715 болып тіркелген, 2015 жылғы 6 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
13. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына Қазақстан Республикасындағы қолма-қол ақша айналысы мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 230 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына Қазақстан Республикасындағы қолма-қол ақша айналысы мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының өзгерістер енгізілетін қаулылары тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13316 болып тіркелген, 2016 жылғы 14 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
14. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір қаулыларына қолма-қол ақша айналысы мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 265 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18173 болып тіркелген, 2019 жылғы 23 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
15. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды есепке алу, сақтау, тасымалдау және инкассациялау мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 18 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды есепке алу, сақтау, тасымалдау және инкассациялау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының өзгерістер енгізілетін қаулылары тізбесінің 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18297 болып тіркелген, 2019 жылғы 25 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).