Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2019 года № 19679.
Примечание ИЗПИ!
Сроки представления отчетности продлеваются в период действия чрезвычайного положения, введенного Указом Президента РК от 15.03.2020 № 285 "О введении чрезвычайного положения в Республике Казахстан" в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2020 № 42 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 28 января 2020 года.
В соответствии с частью второй статьи 32 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
1. Утвердить прилагаемые Правила о минимальных резервных требованиях.
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту денежно-кредитной политики (Тутушкин В.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Департаменту внешних коммуникаций - пресс-службе Национального Банка (Адамбаева А.Р.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абылкасымову М.Е.

Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 3 желтоқсанда № 19679 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
"Қазақстан Республикасында төтенше жағдайды енгізу туралы" ҚР Президентінің 15.03.2020 № 285 Жарлығымен енгізілген төтенше жағдай қолданылу кезеңінде есептіліктің жекелеген түрлерін ұсыну мерзімдері ұзартылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 28.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабының бірінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалар бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Ақша-кредит саясаты департаменті (Тутушкин В.А.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Қасенов А.С.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Сыртқы коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі (Адамбаева Ә.Р.) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Е. Әбілқасымоваға жүктелсін.

6. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 28 января 2020 года.
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 ноября 2019 года № 229
Правила о минимальных резервных требованиях
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила о минимальных резервных требованиях (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью второй статьи 32 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и определяют структуру обязательств банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – банк), а также Национального оператора почты и других организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, имеющих право осуществлять прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических и (или) юридических лиц и имеющих доступ к операциям Национального Банка Казахстана (далее – организация), принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением минимальных резервных требований.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 01.07.2026).
2. Для целей Правил используются следующие понятия:
1) минимальные резервные требования – обязательный объем средств, поддерживаемый банком или организацией в резервных активах в течение периода формирования резервных активов;
2) период определения минимальных резервных требований (далее – период определения) – период времени, за который рассчитываются обязательства банка или организации, принимаемые для расчета минимальных резервных требований, и размер минимальных резервных требований;
3) норматив минимальных резервных требований – коэффициент, выраженный в процентах, применяемый к обязательствам банка или организации, принимаемым для расчета минимальных резервных требований;
4) график периодов – график периодов определения и периодов формирования для банков и организаций на текущий календарный год, который публикуется на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан не позднее десятого рабочего дня первого месяца текущего года;
5) резервные активы – средства банка или организации в национальной валюте, используемые для выполнения минимальных резервных требований;

6. Осы қаулы 2020 жылғы 28 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 29 қарашадағы
№ 229 қаулысына
қосымша
Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабының екінші бөлігіне сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (бұдан әрі – банк), сондай-ақ Ұлттық пошта операторының және депозиттерді қабылдауға, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын және Қазақстан Ұлттық Банкінің операцияларына рұқсаты бар басқа ұйымдардың (бұдан әрі – ұйым) ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымы, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптарды орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың орындалуын бақылау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ең төмен резервтік талаптар – резервтік активтерді қалыптастыру кезеңінде банк немесе ұйым резервтік активтерде ұстап тұратын қаражаттың міндетті көлемі;
2) ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңі (бұдан әрі – айқындау кезеңі) – банктің немесе ұйымның ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелері мен ең төмен резервтік талаптардың мөлшері есептелетін уақыт кезеңі;
3) ең төмен резервтік талаптардың нормативі – банктің немесе ұйымның ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелеріне қолданатын пайызбен берілген коэффициент;
4) кезеңдер кестесі – ағымдағы жылдың бірінші айының оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында жарияланатын ағымдағы күнтізбелік жылға банктер мен ұйымдар үшін айқындау кезеңдері мен қалыптастыру кезеңдерінің кестесі;
5) резервтік активтер – банктің немесе ұйымның ұлттық валютадағы ең төмен резервтік талаптарды орындауы үшін пайдаланылатын қаражаты;

6) период формирования резервных активов (далее – период формирования) – период времени, в течение которого банк или организация поддерживает резервные активы для выполнения минимальных резервных требований.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 01.07.2026).
Глава 2. Структура обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, и порядок расчета минимальных резервных требований банка
Заголовок главы 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 01.07.2026).
3. Структура обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, состоит из обязательств банка в национальной и иностранной валюте:
первой категории обязательств;
второй категории обязательств;
третьей категории обязательств.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
4. Обязательства банка, принимаемые для расчета минимальных резервных требований, включают обязательства по основному долгу и вознаграждению, включая просроченную задолженность (при ее наличии) по основному долгу и вознаграждению.
5. Период определения составляет двадцать восемь календарных дней, начинается с первого вторника и заканчивается последним понедельником двадцативосьмидневного периода определения.
6. Нормативы минимальных резервных требований устанавливаются отдельно по каждой категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований.
7. В расчет объема минимальных резервных требований принимаются обязательства банка, учитываемые на балансовых счетах Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 6793) (далее – Типовой план счетов).
При определении объема минимальных резервных требований для каждой категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, рассчитывается усредненная за период определения величина соответствующих обязательств банка (арифметическое среднее значение).
Первая категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, определена в соответствии с приложением 1 к Правилам.

6) резервтік активтерді қалыптастыру кезеңі (бұдан әрі – қалыптастыру кезеңі) – банк немесе ұйым ең төмен резервтік талаптарды орындау үшін резервтік активтерді ұстап тұратын уақыт кезеңі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Банктің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымы және банктің ең төмен резервтік талаптарды есептеу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің құрылымы банктің ұлттық валютадағы және шетел валютасындағы мынадай міндеттемелерінен тұрады:
міндеттемелердің бірінші санаты;
міндеттемелердің екінші санаты;
міндеттемелердің үшінші санаты.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Банктің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелеріне негізгі борыш және сыйақы бойынша міндеттемелер, оның ішінде негізгі борыш және сыйақы бойынша мерзімі өткен берешек (ол бар болса) жатады.
5. Айқындау кезеңі күнтізбелік жиырма сегіз күнді құрайды, айқындаудың жиырма сегіз күндік кезеңінің бірінші сейсенбісінен басталады және соңғы дүйсенбісімен аяқталады.
6. Ең төмен резервтік талаптардың нормативтері ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің әрбір санаты бойынша жеке белгіленеді.
7. Ең төмен резервтік талаптар көлемінің есебіне "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарының (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) баланстық шоттарында есепке алынатын банктің міндеттемелері қабылданады.
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің әрбір санатына арналған ең төмен резервтік талаптардың көлемін айқындау кезінде банктің тиісті міндеттемелерінің айқындау кезеңіндегі орташа алынған шамасы (арифметикалық орташа мәні) есептеледі.
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің бірінші санаты Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес айқындалған.

Вторая категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, определена в соответствии с приложением 2 к Правилам и пунктом 7-1 Правил.
Третья категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, определена в соответствии с приложением 3 к Правилам и пунктом 7-3 Правил.
Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
7-1. Вторая категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, определяется как расчетная сумма обязательств банка по операциям репо с учетом требований банка по операциям обратное репо и по межбанковским операциям денежного рынка (далее – расчетная сумма по операциям репо), умноженная на корректирующий коэффициент по операциям репо, определяемый в соответствии с пунктом 7-2 Правил.
Расчетная сумма по операциям репо определяется как положительная разница между усредненными за период определения суммой обязательств банка по операциям репо и суммой требований банка по операциям обратное репо и по межбанковским операциям денежного рынка.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
7-2. Корректирующий коэффициент по операциям репо в национальной валюте, значение которого находится в интервале от 0 до 1 с точностью до 2 (двух) знаков после запятой, определяется как усредненный за календарный год удельный вес ежедневных открытых позиций небанковских покупателей по операциям репо в общем объеме открытых позиций по операциям репо, совершаемым в национальной валюте на Казахстанской фондовой бирже (далее – КФБ). К небанковским покупателям по операциям репо относятся все покупатели по операциям репо за исключением банков и Национального Банка Республики Казахстан, совершающих операции репо от собственного имени и за счет собственных активов.
Корректирующий коэффициент по операциям репо в национальной валюте рассчитывается КФБ по итогам прошедшего календарного года, публикуется на официальном интернет-ресурсе КФБ не позднее десятого рабочего дня первого месяца текущего года и применяется в течение текущего года, начиная с первого периода определения текущего года.
Корректирующий коэффициент по операциям репо в иностранной валюте принимается равным 1 (единице).

Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің екінші санаты Қағидаларға 2-қосымшаға және Қағидалардың 7-1-тармағына сәйкес айқындалған.
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санаты Қағидаларға 3-қосымшаға және Қағидалардың 7-3-тармағына сәйкес айқындалған.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7-1. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің екінші санаты кері репо операциялары бойынша және ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша банктің талаптарын ескере отырып, Қағидалардың 7-2-тармағына сәйкес айқындалатын репо операциялары бойынша түзету коэффициентіне көбейтілген репо операциялары бойынша банк міндеттемелерінің есептік сомасы (бұдан әрі – репо операциялары бойынша есептік сома) ретінде айқындалады.
Репо операциялары бойынша есептік сома айқындау кезеңіндегі орташа алынған банктің репо операциялары бойынша міндеттемелерінің сомасы мен банктің кері репо операциялары бойынша және ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптарының сомасы арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.
Ескерту. Қағидалар 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7-2. Мәні үтірден кейін 2 (екі) белгіге дейінгі дәлдікпен 0-ден 1-ге дейінгі аралықта болатын түзету коэффициенті Қазақстан қор биржасында (бұдан әрі – ҚҚБ) ұлттық валютада жасалатын репо операциялары бойынша ашық позициялардың жалпы көлемінде репо операциялары бойынша банктік емес сатып алушылардың күнделікті ашық позицияларының күнтізбелік жылдағы орташа үлес салмағы ретінде айқындалады. Репо операциялары бойынша банктік емес сатып алушыларға репо операцияларын өз атынан және меншікті активтер есебінен жасайтын банктер мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда, репо операциялары бойынша барлық сатып алушылар жатады.
Ұлттық валютадағы репо операциялары бойынша түзету коэффициентін ҚҚБ өткен күнтізбелік жылдың қорытындылары бойынша есептейді, ҚҚБ-ның ресми интернет-ресурсында ағымдағы жылғы бірінші айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей жарияланады және ағымдағы жылғы алғашқы айқындау кезеңінен бастап ағымдағы жылы қолданылады.
Шетел валютасындағы репо операциялары бойынша түзету коэффициенті 1-ге (бір) тең деп қабылданады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 7-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (порядок введения в действие см. п. 7).
7-3. К третьей категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, относятся обязательства банка по выпущенным банком облигациям при соблюдении следующих условий:
срок обращения облигаций составляет не менее 3 (трех) лет;
отсутствует опцион держателя облигаций на досрочное (полное) или частичное погашение (выкуп) облигаций;
облигации не используются для управления ликвидностью клиентов, в том числе не выкупаются их эмитентом по инициативе или запросу отдельных держателей;
облигации не используются как альтернатива размещению средств отдельных клиентов (например, при оттоке крупных вкладов клиентов).
Банк направляет в Национальный Банк Республики Казахстан извещение об облигациях, включенных в третью категорию обязательств банка, согласно приложению 3-1 Правил (далее – Извещение), которым подтверждает соответствие выпуска таких облигаций условиям, указанным в настоящем пункте. Извещение направляется посредством цифровой системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
Обязательства банка по выпущенным облигациям включаются в третью категорию обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, начиная с периода определения, следующего за датой направления Извещения.
В случае неисполнения банком условия (условий), указанного (указанных) в настоящем пункте, обязательства по облигациям, направленным в Извещении, включаются в первую категорию обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, начиная с периода определения, в течение которого выявлено такое неисполнение.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-3 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию); вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.06.2026 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 12.07.2026).
8. Минимальные резервные требования по каждой категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, рассчитываются путем умножения усредненной величины каждой категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета которой определен в пункте 7 Правил, на норматив минимальных резервных требований по соответствующей категории обязательств.

Ескерту. Қағидалар 7-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қолданысқа енгізілу тәртібін 7-т. қараңыз) қаулысымен.
7-3. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санатына мынадай шарттар сақталған кезде банк шығарған облигациялар бойынша банктің міндеттемелері жатады:
облигациялардың айналыс мерзімі – кемінде 3 (үш) жыл;
облигацияларды мерзімінен бұрын (толығымен) немесе ішінара өтеуге (сатып алуға) облигация ұстаушысының опционы жоқ;
облигациялар клиенттердің өтімділігін басқару үшін пайдаланылмайды, оның ішінде олардың эмитенті жекелеген ұстаушылардың бастамасы немесе сұратуы бойынша сатып алмайды;
облигациялар жекелеген клиенттердің қаражатын орналастыруға (мысалы, клиенттердің үлкен салымдары әкетілген кезде) балама ретінде пайдаланылмайды.
Банк Қағидалардың 3-1-қосымшасына сәйкес банктің міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылған облигациялар туралы хабарламаны (бұдан әрі – Хабарлама) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жібереді, ол арқылы осындай облигациялар шығарылымының осы тармақта көрсетілген шарттарға сәйкестігін растайды. Хабарлама "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйесі арқылы жіберіледі.
Банктің шығарылған облигациялар бойынша міндеттемелері Хабарлама жіберілген күннен кейінгі айқындау кезеңінен бастап ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылады.
Банк осы тармақта көрсетілген шартты (шарттарды) орындамаған жағдайда, Хабарламада жіберілген облигациялар бойынша міндеттемелер осындай орындамау анықталған айқындау кезеңінен бастап ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің бірінші санатына жатқызылады.
Ескерту. Қағидалар 7-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2026 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.03.2026 № 30 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
8. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің әрбір санаты үшін ең төмен резервтік талаптары, есептеу тәртібі Қағидалардың 7-тармағында айқындалған банк міндеттемелерінің әрбір санаты бойынша орташа алынған шамаларын міндеттемелердің тиісті санаттары бойынша ең төмен резервтік талаптардың нормативіне көбейту жолымен есептеледі.

9. Минимальные резервные требования рассчитываются путем суммирования показателей минимальных резервных требований по каждой категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований.
Для банков, в обязательствах которых учтены средства государственной поддержки, минимальные резервные требования увеличиваются на величину, составляющую 10 (десять) процентов от суммы подлежащих возврату средств государственной поддержки (сумма основного долга без учета вознаграждения по состоянию на последний день периода определения).
Для целей Правил под средствами государственной поддержки понимаются обязательства банка по вкладам, облигациям, займам (далее – долговые инструменты), размещенным, приобретенным или предоставленным банку до 1 января 2025 года с использованием средств государственного бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и (или) его дочерних организаций для обеспечения финансовой устойчивости и (или) оздоровления банка, и по которым имеется доход от первоначального признания и (или) изменения условий обязательств, включая изменение процентной ставки, суммы, вида и (или) срока долгового инструмента.
В средства государственной поддержки не включаются обязательства банка по долговым инструментам, размещенным, приобретенным или предоставленным банку с использованием средств государственного бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и (или) его дочерних организаций, в том числе через субъектов квазигосударственного сектора, в целях поддержки субъектов предпринимательства в различных отраслях экономики и (или) ипотечного кредитования и (или) рефинансирования ипотечных жилищных займов (ипотечных займов).
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
10. Минимальные резервные требования рассчитываются на основе следующих ежедневных и ежемесячных отчетов, представляемых в Национальный Банк Республики Казахстан:
1) отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах согласно приложению 1 к Правилам представления отчетности банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2025 года № 88 "Об утверждении Правил представления отчетности банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37562) (далее – Правила № 88);

9. Ең төмен резервтік талаптар ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің әрбір санаты бойынша ең төмен резервтік талаптардың көрсеткіштерін қосу жолымен есептеледі.
Мемлекеттік қолдау қаражаты міндеттемелерінде ескерілген банктер үшін ең төмен резервтік талаптар қайтарылуға тиіс мемлекеттік қолдау қаражаты сомасының (айқындау кезеңінің соңғы күніндегі жағдай бойынша сыйақыны есептемегенде негізгі борыш сомасы) 10 (он) пайызы болатын шамаға ұлғайтылады.
Қағидалардың мақсаты үшін мемлекеттік қолдау қаражаты деп банктің қаржылық орнықтылығын және (немесе) қалыпқа келтірілуін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражатын пайдалана отырып 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін орналастырылған, сатып алынған немесе банкке берілген және салымдардың, облигациялардың, қарыздардың (бұдан әрі – борыштық құралдар) пайыздық мөлшерлемесін, сомасын, түрін және (немесе) мерзімін өзгертуді қоса алғанда, олар бойынша міндеттемелердің шарттарын бастапқы танудан және (немесе) өзгертуден түсетін табысы бар борыштық құралдар бойынша банктің міндеттемелері түсініледі.
Мемлекеттік қолдау қаражатына мемлекеттік бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражатын, оның ішінде квазимемлекеттік сектордың субъектілері арқылы экономиканың әртүрлі салаларындағы кәсіпкерлік субъектілерін қолдау және (немесе) ипотекалық кредиттеу және (немесе) ипотекалық тұрғын үй қарыздарын (ипотекалық қарыздарды) қайта қаржыландыру мақсатында пайдалана отырып орналастырылған, сатып алынған немесе банкке берілген борыштық құралдар бойынша банктің міндеттемелері енгізілмейді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Ең төмен резервтік талаптар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылатын мынадай күнделікті және ай сайынғы есептер:
1) "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 2 желтоқсандағы № 88 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37562 болып тіркелген) бекітілген екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының есептілікті ұсыну қағидаларына (бұдан әрі – №88 қағидалар) 1-қосымшаға сәйкес баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп;

2) отчет об отдельных показателях деятельности банка согласно приложению 4 к Правилам № 88.
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок выполнения банком минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением банком минимальных резервных требований
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 01.07.2026).
11. Выполнение банком минимальных резервных требований осуществляется с даты выдачи лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на осуществление банковских операций и прекращается с лишением лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на осуществление банковских операций.
12. Период формирования составляет двадцать восемь календарных дней, начинается с первого вторника, следующего после завершения периода определения, и заканчивается последним понедельником двадцати восьмидневного периода формирования.
13. Для выполнения минимальных резервных требований банк в период формирования резервирует средства в национальной валюте на корреспондентском счете в Национальном Банке Республики Казахстан и в виде наличных денег в кассе банка.
Резервные активы банка определяются в соответствии с Приложением 3-2 к Правилам на основе отчета, указанного в подпункте 1) пункта 10 Правил, и рассчитываются в период формирования как сумма:
1) усредненного остатка на корреспондентском счете банка в Национальном Банке Республики Казахстан в национальной валюте;
2) усредненного значения наличных денег в национальной валюте в кассе банка в объеме, не превышающем 25 (двадцать пять) процентов от минимальных резервных требований за соответствующий период определения.
Сноска. Пункт 13 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Средняя величина резервных активов за период формирования составляет не менее размера минимальных резервных требований, рассчитанных для данного периода.
Сноска. В пункт 14 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.06.2026 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) №88 қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есеп негізінде есептеледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Банктің ең төмен резервтік талаптарды орындау, резервтеу және банктің ең төмен резервтік талаптарды орындауын бақылау тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Банктің ең төмен резервтік талаптарды орындауы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган банктік операцияларды жүргізуге лицензия берген күннен бастап жүзеге асырылады және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган банктік операцияларды жүргізуге лицензиядан айырған күні тоқтатылады.
12. Қалыптастыру кезеңі күнтізбелік жиырма сегіз күнді құрайды, айқындау кезеңі аяқталғаннан кейінгі аптаның бірінші сейсенбісінен басталады және қалыптастырудың жиырма сегіз күндік кезеңінің соңғы дүйсенбісімен аяқталады.
13. Ең төмен резервтік талаптарды орындау үшін банк қалыптастыру кезеңінде қаражатты ұлттық валютада Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шотта және қолма-қол ақша түрінде банк кассасында резервтейді.
Банктің резервтік активтері Қағидаларға 3-2-қосымшаға сәйкес Қағидалардың 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген есеп негізінде айқындалады және қалыптастыру кезеңінде:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі банктің корреспонденттік шотындағы ұлттық валютамен орташа мәнінің қалдықтары;
2) тиісті айқындау кезеңіндегі ең төмен резервтік талаптардың 25 (жиырма бес) пайызынан аспайтын көлемде банктің кассасындағы ұлттық валютамен қолма-қол ақшаның орташа мәнінің сомалары ретінде есептеледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Қалыптастыру кезеңіндегі резервтік активтердің орташа шамасы осы кезең үшін есептелген ең төмен резервтік талаптардың мөлшерінен кем болмайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2026 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

15. Статус выполнения минимальных резервных требований формируется в цифровой системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" после представления банком отчета, указанного в подпункте 1) пункта 10 Правил, за последний рабочий день периода формирования.
Сноска. Пункт 15 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 12.07.2026).
16. Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет контроль за выполнением минимальных резервных требований банком посредством формирования информации о выполнении минимальных резервных требований по форме согласно приложению 4 к Правилам на седьмой рабочий день, следующий за последним днем периода формирования, на основании представленных банком отчетов, указанных в пункте 10 Правил.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 12.07.2026).
17. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.01.2022 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Структура обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, и порядок расчета минимальных резервных требований организации
Сноска. Постановление дополнено главой 4 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 01.07.2026).
18. Структура обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, состоит из обязательств организации в национальной и иностранной валюте:
первой категории обязательств;
второй категории обязательств;
третьей категории обязательств.
В расчет объема минимальных резервных требований принимаются обязательства организации по основному долгу и вознаграждению, включая просроченную задолженность (при ее наличии) по основному долгу и вознаграждению, учитываемые на балансовых счетах Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348).
Первая категория обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, определяется в соответствии с приложением 5 к Правилам.

15. Ең төмен резервтік талаптарды орындау мәртебесі банк Қағидалардың 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қалыптастыру кезеңінің соңғы жұмыс күні үшін есепті ұсынғаннан кейін "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйесінде қалыптастырылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген банк ұсынған есептердің негізінде қалыптастыру кезеңінің соңғы күнінен кейінгі жетінші жұмыс күні Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ең төмен резервтік талаптардың орындалуы туралы ақпаратты қалыптастыру арқылы банк ең төмен резервтік талаптардың орындалуын бақылайды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.01.2022 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-тарау. Ұйымның ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымы және ұйымның ең төмен резервтік талаптарды есептеу тәртібі
Ескерту. Қағидалар 4-тараумен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің құрылымы ұйымның ұлттық валютадағы және шетел валютасындағы мынадай міндеттемелерінен тұрады:
міндеттемелердің бірінші санаты;
міндеттемелердің екінші санаты;
міндеттемелердің үшінші санаты.
Ең төмен резервтік талаптардың көлемін есептеуде "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарының баланстық шоттарда есепке алынатын, негізгі борыш пен сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті (ол бар болса) қоса алғанда, негізгі борыш пен сыйақы бойынша ұйымның міндеттемелері қабылданады.
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің бірінші санаты Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес айқындалады.

Вторая категория обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, определяется в соответствии с приложением 6 к Правилам и рассчитывается как сумма обязательств организации по операциям репо с учетом требований организации по операциям обратное репо и по межбанковским операциям денежного рынка (далее – расчетная сумма по операциям репо организации), умноженная на корректирующий коэффициент по операциям репо, определяемый в соответствии с пунктом 7-2 Правил.
Расчетная сумма по операциям репо организации определяется как положительная разница между усредненными за период определения (арифметическое среднее значение по датам начала и завершения периода определения) суммой обязательств организации по операциям репо и суммой требований организации по операциям обратное репо и по межбанковским операциям денежного рынка.
Третья категория обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, определяется в соответствии с приложением 7 к Правилам и включает обязательства организации по выпущенным организацией облигациям при соблюдении условий, указанных в абзацах втором, третьем, четвертом и пятом части первой пункта 7-3 Правил.
Организация посредством цифровой системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" направляет в Национальный Банк Республики Казахстан извещение об облигациях, включенных в третью категорию обязательств организации, согласно приложению 8 Правил (далее – Извещение организации), которым подтверждает соответствие выпуска таких облигаций условиям, указанным в настоящем пункте.
Обязательства организации по выпущенным облигациям включаются в третью категорию обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, начиная с периода определения, следующего за датой направления Извещения организации.
В случае неисполнения организацией условия (условий), указанного (указанных) в настоящем пункте, обязательства по облигациям, направленным в Извещении организации, включаются в первую категорию обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, начиная с периода определения, в течение которого выявлено такое неисполнение.
19. Период определения для организации охватывает два последовательных месяца по графику периодов, предшествующих периоду формирования. Датой начала периода определения является последний рабочий день первого предшествующего месяца, датой завершения – последний рабочий день второго предшествующего месяца.
Расчет минимальных резервных требований для Национального оператора почты начинается с периода определения для организации по графику периодов с датой начала 31 июля 2026 года.
Расчет минимальных резервных требований для организации, за исключением Национального оператора почты, начинается с первого периода определения для организации по графику периодов с даты предоставления организации доступа к операциям Национального Банка Республики Казахстан.
Нормативы минимальных резервных требований устанавливаются отдельно по каждой категории обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований.
В случае если на дату завершения периода определения сто процентов пакета акций Национального оператора почты прямо или косвенно принадлежат государству, допускается установление для Национального оператора почты нормативов минимальных резервных требований, отличных от нормативов минимальных резервных требований, устанавливаемых для иных организаций.

Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің екінші санаты Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес айқындалады және ұйымның кері репо операциялары мен ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша ұйымның талаптары ескерілген репо операциялары бойынша міндеттемелерінің сомасын (бұдан әрі – ұйымның репо операциялары бойынша есептеу сомасы) Қағидалардың 7-2-тармағына сәйкес айқындалатын репо операциялары бойынша түзету коэффициентіне көбейту арқылы есептеледі.
Ұйымның репо операциялары бойынша есептеу сомасы айқындау кезеңінде орташа алынған (айқындау кезеңінің басталу және аяқталу күндері бойынша арифметикалық орташа мән) ұйымның репо операциялары бойынша міндеттемелерінің сомасы мен ұйымның кері репо операциялары және ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптарының сомасы арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің үшінші санаты Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес айқындалады және Қағидалардың 7-3-тармағының бірінші бөлігінің екінші, үшінші, төртінші және бесінші абзацтарында көрсетілген шарттар сақталған кезде ұйым шығарған облигациялар бойынша ұйымның міндеттемелерін қамтиды.
Ұйым "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйесі арқылы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес ұйым міндеттемелерінің үшінші санатына енгізілген облигациялар туралы хабарламаны (бұдан әрі – Ұйымның хабарламасы) жібереді, ол осындай облигациялар шығарылымының осы тармақта көрсетілген шарттарға сәйкестігін растайды.
Ұйымның шығарылған облигациялар бойынша міндеттемелері Ұйымның хабарламасы жіберілген күннен кейінгі айқындау кезеңінен бастап ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің үшінші санатына енгізіледі.
Ұйым осы тармақта көрсетілген шартты (шарттарды) орындамаған жағдайда Ұйымның хабарламасында жіберілген облигациялар бойынша міндеттемелер осындай орындамау анықталған айқындау кезеңінен бастап ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің бірінші санатына енгізіледі.
19. Ұйым үшін айқындау кезеңі қалыптастыру кезеңінің алдындағы кезеңдердің кестесі бойынша қатарынан екі айды қамтиды. Айқындау кезеңінің басталу күні – алдыңғы бірінші айдың соңғы жұмыс күні, аяқталу күні – алдыңғы екінші айдың соңғы жұмыс күні.
Ұлттық пошта операторы үшін ең төмен резервтік талаптарды есептеу кезеңдер кестесіне сәйкес 2026 жылғы 31 шілдеден бастап ұйымның айқындау кезеңінен басталады.
Ұлттық пошта операторын қоспағанда, ұйым үшін ең төмен резервтік талаптарды есептеу ұйымға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің операцияларына рұқсат берілген күннен бастап кезеңдер кестесі бойынша ұйым үшін бірінші айқындау кезеңінен басталады.
Ең төмен резервтік талаптардың нормативтері ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің әрбір санаты бойынша жеке белгіленеді.
Егер айқындау кезеңі аяқталған күні Ұлттық пошта операторының акциялар пакетінің жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі болған жағдайда, Ұлттық пошта операторы үшін өзге ұйымдарға белгіленетін ең төмен резервтік талаптардың нормативтерінен ерекшеленетін ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін белгілеуге рұқсат етіледі.

Минимальные резервные требования организации рассчитываются как сумма усредненных показателей минимальных резервных требований по каждой категории обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований (арифметическое среднее значение по датам начала и завершения периода определения), умноженных на соответствующий норматив минимальных резервных требований, на основе Отчета об остатках на балансовых счетах согласно приложению 7-1 к Правилам представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 102 "Об утверждении Правил представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37699), представляемого организацией в Национальный Банк Республики Казахстан.
Глава 5. Порядок выполнения организацией минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением минимальных резервных требований
Сноска. Постановление дополнено главой 5 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 01.07.2026).
20. Выполнение минимальных резервных требований организацией осуществляется в период формирования, следующий за периодом определения, установленный частью первой пункта 19 Правил.
Выполнение минимальных резервных требований организацией, кроме Национального оператора почты, прекращается с даты закрытия доступа к таким операциям.
Период формирования для организации составляет двадцать восемь календарных дней и совпадает с периодом формирования для банка по графику периодов. Первый период формирования для Национального оператора почты начинается с 1 сентября 2026 года.
21. Для выполнения минимальных резервных требований организация в период формирования резервирует средства в национальной валюте на корреспондентском счете в Национальном Банке Республики Казахстан и в виде наличных денег в кассе организации.
Резервные активы организации определяются в соответствии с Приложением 9 к Правилам на основе отчетов, указанных в части шестой пункта 19 Правил и в период формирования рассчитываются как сумма:
1) усредненного остатка на корреспондентском счете организации в Национальном Банке Республики Казахстан в национальной валюте;
2) усредненного значения наличных денег в национальной валюте в кассе организации в объеме, не превышающем лимита наличных денег.
Лимит наличных денег определяется как доля от минимальных резервных требований организации за соответствующий период определения и устанавливается в размере:

Ұйымның ең төмен резервтік талаптары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұйым ұсынатын, "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 102 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37699 болып тіркелген) бекітілген Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидаларына 7-1-қосымшаға сәйкес Баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есебінің негізінде ең төмен резервтік талаптардың тиісті нормативіне көбейтілген, ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің әрбір санаты бойынша ең төмен резервтік талаптардың орташа алынған (айқындау кезеңінің басталу және аяқталу күндері бойынша арифметикалық орташа мән) көрсеткіштерінің сомасы ретінде есептеледі.
5-тарау. Ұйымның ең төмен резервтік талаптарды орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. Қағидалар 5-тараумен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Ұйымның ең төмен резервтік талаптарды орындауы Қағидалардың 19-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген айқындау кезеңінен кейінгі қалыптастыру кезеңінде жүзеге асырылады.
Ұлттық пошта операторынан басқа ұйымның ең төмен резервтік талаптарды орындауы мұндай операцияларға берілген рұқсат жабылған күннен бастап тоқтатылады.
Ұйым үшін қалыптастыру кезеңі күнтізбелік жиырма сегіз күнді құрайды және кезеңдер кестесі бойынша банк үшін қалыптастыру кезеңімен сәйкес келеді. Ұлттық пошта операторы үшін қалыптастырудың бірінші кезеңі 2026 жылғы 1 қыркүйектен басталады.
21. Ең төмен резервтік талаптарды орындау үшін ұйым қалыптастыру кезеңінде қаражатты ұлттық валютада Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шотта және қолма-қол ақша түрінде ұйым кассасында резервтейді.
Ұйымның резервтік активтері Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес Қағидалардың 19-тармағының алтыншы бөлігінде көрсетілген есептер негізінде айқындалады және қалыптастыру кезеңінде:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі ұйымның корреспонденттік шотындағы ұлттық валютамен орташа мәнінің қалдықтары;
2) қолма-қол ақша лимитінен аспайтын көлемде ұйымның кассасындағы ұлттық валютамен қолма-қол ақшаның орташа мәнінің сомасы ретінде есептеледі.
Қолма қол ақша лимиті тиісті айқындау кезеңіндегі ұйымның ең төмен резервтік талаптарының үлесі ретінде айқындалады және:

1) для Национального оператора почты в случае, если на дату завершения периода определения минимальных резервных требований сто процентов пакета акций Национального оператора почты прямо или косвенно принадлежат государству:
в периоды формирования резервных активов до 18 января 2027 года (включительно) – 50 (пятьдесят) процентов;
в периоды формирования резервных активов с 19 января 2027 года (включительно) – 25 (двадцать пять) процентов;

1) Ұлттық пошта операторы үшін, егер ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңі аяқталған күні Ұлттық пошта операторының акциялар пакетінің жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі болған жағдайда:
2027 жылғы 18 қаңтарға дейін (қоса алғанда) резервтік активтерді қалыптастыру кезеңінде – 50 (елу) пайыз;
2027 жылғы 19 қаңтардан бастап (қоса алғанда) резервтік активтерді қалыптастыру кезеңінде – 25 (жиырма бес) пайыз;

2) для Национального оператора почты в иных случаях – 25 (двадцать пять) процентов;
3) для организации, за исключением Национального оператора почты – 25 (двадцать пять) процентов.
Минимальные резервные требования считаются выполненными организацией, если резервные активы за период формирования составляют не менее размера минимальных резервных требований, рассчитанных для данного периода.
Статус выполнения организацией минимальных резервных требований формируется в цифровой системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" после представления организацией отчета, указанного в части шестой пункта 19 Правил, за последний рабочий день периода формирования.

2) Ұлттық пошта операторы үшін өзге жағдайларда – 25 (жиырма бес) пайыз;
3) Ұлттық пошта операторын қоспағанда, ұйым үшін 25 (жиырма бес) пайыз мөлшерінде белгіленеді.
Егер қалыптастыру кезеңіндегі резервтік активтер осы кезең үшін есептелген ең төмен резервтік талаптардың мөлшерінен кем болмайтын болса, ұйым ең төмен резервтік талаптарды орындаған болып есептеледі.
Ұйымның ең төмен резервтік талаптарды орындау мәртебесі ұйым Қағидалардың 19-тармағының алтыншы бөлігінде көрсетілген қалыптастыру кезеңінің соңғы жұмыс күні үшін есепті ұсынғаннан кейін "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйесінде қалыптастырылады.

22. Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет контроль за выполнением организацией минимальных резервных требований посредством формирования информации о выполнении организацией минимальных резервных требований по форме согласно приложению 10 к Правилам на одиннадцатый рабочий день, следующий за последним днем периода формирования, на основании представленных организацией отчетов, указанных в части шестой пункта 19 Правил.
Приложение 1
к Правилам и минимальных
резервных требованиях
Первая категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований

22. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қағидалардың 19-тармағының алтыншы бөлігінде көрсетілген ұйым ұсынған есептердің негізінде қалыптастыру кезеңінің соңғы күнінен кейінгі он бірінші жұмыс күні Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйымның ең төмен резервтік талаптарды орындауы туралы ақпаратты қалыптастыру арқылы ұйымның ең төмен резервтік талаптарды орындауын бақылайды.
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
1-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын
банк міндеттемелерінің бірінші санаты

Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Номер балансового счета
Название балансового счета
2014
Корреспондентские счета организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2064
Краткосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
2014
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары
2064
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзімді қарыздар

2066
Долгосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2067
Полученный финансовый лизинг
2068
Просроченная задолженность по займам и финансовому лизингу
2144
Срочные вклады организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2147
Просроченная задолженность по срочным вкладам организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2201
Деньги государственного бюджета
2202
Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов на условиях кастодиальных договоров
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2205
Вклады до востребования физических лиц
2206
Краткосрочные вклады физических лиц
2207
Долгосрочные вклады физических лиц
2208
Условные вклады физических лиц
2210
Финансовые активы, принятые в доверительное управление
2211
Вклады до востребования юридических лиц
2212
Металлические счета клиентов в аффинированных драгоценных металлах
2213
Краткосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2214
Сберегательные вклады физических лиц (не более одного года)
2215
Краткосрочные вклады юридических лиц
2216
Срочные вклады клиентов в аффинированных драгоценных металлах
2217
Долгосрочные вклады юридических лиц
2218
Сберегательные вклады юридических лиц (более одного года)
2219
Условные вклады юридических лиц
2220
Сберегательные вклады юридических лиц (не более одного года)
2222
Вклады дочерних организаций специального назначения
2223
Вклад юридических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2224
Просроченная задолженность по вкладам до востребования клиентов
2225
Просроченная задолженность по прочим операциям с клиентами
2226
Просроченная задолженность по срочным вкладам клиентов
2227
Обязательства по аренде
2228
Указания, неисполненные в срок
2229
Сберегательные вклады физических лиц (более одного года)
2230
Просроченная задолженность по обязательствам по аренде
2231
Просроченная задолженность по вкладам дочерних организаций специального назначения
2232
Просроченная задолженность по условным вкладам клиентов
2237
Счет хранения указаний отправителя в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан
2241
Долгосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2242
Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя, в том числе на основании соответствующей лицензии Комитета Международного финансового центра "Астана" по регулированию финансовых услуг, открытых банками

2066
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді қарыздар
2067
Алынған қаржы лизингі
2068
Қарыздар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешек
2144
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары
2147
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2201
Мемлекеттік бюджеттің ақшасы
2202
Кастодиандық шарттардың талаптарына сәйкес клиенттердің ақшасын есепке алуға арналған ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдық
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2205
Жеке тұлғалардың талап етілгенге дейінгі салымдары
2206
Жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2207
Жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары
2208
Жеке тұлғалардың шартты салымдары
2210
Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржы активтері
2211
Заңды тұлғалардың талап етілгенге дейінгі салымдары
2212
Клиенттердің аффинирленген бағалы металдардағы металл шоттары
2213
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымы
2214
Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2215
Заңды тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2216
Клиенттердің аффинирленген бағалы металдардағы мерзімді салымдары
2217
Заңды тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары
2218
Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан асатын)
2219
Заңды тұлғалардың шартты салымдары
2220
Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2222
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары
2223
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын заңды тұлғалардың салымы
2224
Клиенттердің талап етілгенге дейінгі салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2225
Клиенттермен басқа да операциялар бойынша мерзімі өткен берешек
2226
Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2227
Жалдау бойынша міндеттемелер
2228
Мерзімінде орындалмаған нұсқаулар
2229
Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан асатын)
2230
Жалдау бойынша міндеттемелер бойынша мерзімі өткен берешек
2231
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2232
Клиенттердің шартты салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2237
Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес жөнелтушінің нұсқауларын сақтау шоты
2241
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымы
2242
Номиналды ұстаушы функцияларын, оның ішінде көрсетілетін қаржы қызметтерін реттеу бойынша "Астана" халықаралық қаржы орталығы комитетінің тиісті лицензиясы негізінде жүзеге асыратын тұлға клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған, банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар

2895
Обязательства по операциям своп
2899
Обязательства по операциям с прочими производными финансовыми инструментами
Примечание:
1) из обязательств, отраженных на балансовых счетах 2202, 2203, 2210, 2222, 2225, 2227, 2237, 2245, 2722, 2727, 2729, 2731, 2741, 2742, 2743, 2745, 2746, 2747, 2749, 2755, 2855, 2865, 2866, 2891, 2892, 2893, 2894, 2895 и 2899, исключаются обязательства перед другим банком-резидентом Республики Казахстан, банком-нерезидентом Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, иностранным центральным банком, международной финансовой организацией;
2) обязательства, отраженные на балансовых счетах 2212, 2216 и 2717, включаются в обязательства в иностранной валюте;

2895
Своп операциялары бойынша міндеттемелер
2899
Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша міндеттемелер
Ескертпе:
1) 2202, 2203, 2210, 2222, 2225, 2227, 2237, 2245, 2722, 2727, 2729, 2731, 2741, 2742, 2743, 2745, 2746, 2747, 2749, 2755, 2855, 2865, 2866, 2891, 2892, 2893, 2894, 2895 және 2899-баланстық шоттарда көрсетілген міндеттемелерден Қазақстан Республикасының басқа резидент банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, шетелдік орталық банк, халықаралық қаржы ұйымы алдындағы міндеттемелер алып тасталады;
2) 2212, 2216 және 2717-баланстық шоттарда көрсетілген міндеттемелер шетел валютасындағы міндеттемелерге жатады;

3) из обязательств, отраженных на балансовых счетах 2301, 2306, 2405 и 2406, исключаются обязательства, отнесенные к третьей категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, в соответствии с пунктом 7-3 Правил, и обязательства суммы средств государственной поддержки (основной долг без учета вознаграждения) в соответствии с частями третьей и четвертой пункта 9 Правил.
Приложение 2
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Вторая категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований

3) 2301, 2306, 2405 және 2406-баланстық шоттарда көрсетілген міндеттемелерден Қағидалардың 7-3-тармағына сәйкес ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылған міндеттемелер және Қағидалардың 9-тармағының үшінші және төртінші бөліктеріне сәйкес мемлекеттік қолдау қаражаты сомасының міндеттемелері (сыйақыны есептемегенде негізгі борыш) алып тасталады.
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
2-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің екінші санаты

Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
Номер балансового счета
Название балансового счета
1. Обязательства по операциям репо
2255
Операции репо с ценными бумагами
2256
Обязательство в виде вознаграждения, полученного по ценным бумагам, принятым по операциям обратное репо

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
1. Репо операциялары бойынша міндеттемелер
2255
Бағалы қағаздармен репо операциялары
2256
Кері репо операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздар бойынша алынған сыйақы түріндегі міндеттеме

2257
Обязательство по возврату ценных бумаг, принятых по операциям обратное репо
2725
Начисленные расходы по операциям репо с ценными бумагами
2. Требования по операциям обратное репо
1461
Операции обратное репо с ценными бумагами
1748
Начисленные доходы по операциям репо с ценными бумагами
3. Требования по межбанковским операциям денежного рынка
1101
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан (на одну ночь)
1102
Вклады до востребования в Национальном Банке Республики Казахстан
1103
Срочные вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1251
Вклады, размещенные в других банках (на одну ночь)
1252
Вклады до востребования, размещенные в других банках
1253
Краткосрочные вклады, размещенные в других банках (до одного месяца)
1258
Сберегательные вклады, размещенные в других банках (не более одного месяца)
1301
Займы овердрафт по корреспондентским счетам других банков
1302
Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам
1303
Займы овернайт, предоставленные другим банкам
1452
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1481
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости

2257
Кері репо операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттеме
2725
Бағалы қағаздармен репо операциялары бойынша есептелген шығыс
2. Кері репо операциялары бойынша талаптар
1461
Бағалы қағаздармен кері репо операциялары
1748
Бағалы қағаздармен репо операциялары бойынша есептелген кіріс
3. Ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптар
1101
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар (бір түнге)
1102
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі талап етілгенге дейінгі салымдар
1103
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі мерзімді салымдар
1201
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1251
Басқа банктерде орналастырылған (бір түнге) салымдар
1252
Басқа банктерде орналастырылған талап етілгенге дейінгі салымдар
1253
Басқа банктерде орналастырылған қысқа мерзімді (бір айға дейінгі) салымдар
1258
Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдар (бір айдан аспайтын)
1301
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша овердрафт қарыздары
1302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді қарыздар
1303
Басқа банктерге берілген овернайт қарыздары
1452
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1481
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар

1891
Требования по операциям фьючерс
1892
Требования по операциям форвард
1894
Требования по операциям спот
1895
Требования по операциям своп
Примечание:
1) из обязательств по операциям репо исключаются обязательства перед другим банком-резидентом Республики Казахстан, банком-нерезидентом Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, иностранным центральным банком, международной финансовой организацией;

1891
Фьючерс операциялары бойынша талаптар
1892
Форвард операциялары бойынша талаптар
1894
Спот операциялары бойынша талаптар
1895
Своп операциялары бойынша талаптар
Ескертпе:
1) репо операциялары бойынша міндеттемелерден Қазақстан Республикасының басқа резидент банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, шетелдік орталық банк, халықаралық қаржы ұйымы алдындағы міндеттемелер алып тасталады;

2) в требования по межбанковским операциям денежного рынка, отраженных на балансовых счетах 1201, 1452 и 1481, включаются только краткосрочные ноты Национального Банка Республики Казахстан;
3) в требования по межбанковским операциям денежного рынка, отраженных на балансовых счетах 1891, 1892, 1894 и 1895, включаются только требования к другому банку-резиденту Республики Казахстан, банку-нерезиденту Республики Казахстан, Национальному Банку Республики Казахстан, иностранному центральному банку, международной финансовой организации;
4) расчет второй категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, производится в соответствии с пунктом 7-1 Правил.
Приложение 3
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Третья категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований
Сноска. Приложение 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Номер балансового счета
Название балансового счета
2301
Выпущенные в обращение облигации
2306
Выкупленные ценные бумаги
2405
Выкупленные субординированные облигации
2406
Субординированные облигации
Примечание: включение в третью категорию обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, осуществляется в соответствии с пунктом 7-3 Правил.
Приложение 3-1
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Извещение об облигациях, включенных в третью категорию обязательств банка
Сноска. Правила дополнены приложением 3-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2026 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящим _________________________________ (наименование банка), бизнес-идентификационный номер (БИН) ____________________(далее – Банк), сообщает об условиях выпуска облигаций, обязательства по которым относятся к третьей категории обязательств, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, и подтверждает их соответствие требованиям пункта 7-3 Правил о минимальных резервных требованиях, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях".

2) 1201, 1452 және 1481-баланстық шоттарда көрсетілген ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптарға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноталары ғана енгізіледі;
3) 1891, 1892, 1894 және 1895-баланстық шоттарда көрсетілген ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптарға Қазақстан Республикасының басқа резидент банкіне, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, шетелдік орталық банкке, халықаралық қаржы ұйымына қойылатын талаптар ғана енгізіледі;
4) ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің екінші санаты Қағидалардың 7-1-тармағына сәйкес есептеледі.
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
3-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санаты
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
2301
Айналысқа шығарылған облигациялар
2306
Сатып алынған бағалы қағаздар
2405
Сатып алынған реттелген облигациялар
2406
Реттелген облигациялар
Ескертпе: ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызу Қағидалардың 7-3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Ең төмен резервтік талаптар
туралы қағидаларға
3-1-қосымша
Банк міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылған облигациялар туралы хабарлама
Ескерту. Қағидалар 3-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2026 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Осы хабарламамен банк ________________________________ (банктің атауы), бизнес-
сәйкестендіру нөмірі (БСН) ___________________ (бұдан әрі – Банк) міндеттемелері
ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелердің үшінші
санатына жататын облигацияларды шығару шарттары туралы хабарлайды және
олардың "Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысымен бекітілген Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалардың 7-3-тармағының талаптарына сәйкестігін растайды.

1. Условия выпуска облигаций, включенных в третью категорию обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований:
Международный идентификационный номер эмиссии (код ISIN) _________.
Дата регистрации выпуска ____________.
Дата начала обращения __________.
Дата погашения _____________.
Срок обращения _______ лет ____ месяцев.
Валюта эмиссии __________.
Объем выпуска ______________ единиц валюты эмиссии.
Остаток основного долга по облигациям (за вычетом выкупленных банком облигаций) _________ теңге (отчетная дата _____________).
Объем выкупленных банком облигаций ______ теңге (отчетная дата).
Номера балансовых счетов, на которых учитываются
основной долг по облигациям ______,
выкупленные облигации ______.
Ставка вознаграждения _____ процентов годовых.
Наличие опционов: ( ) Да ( ) Нет.
Условия опциона (сведения, указанные в проспекте эмиссии) _____________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(указаны на __ странице проспекта эмиссии).
Дополнительная информация _______________________________________________.
2. Проспект эмиссии облигаций опубликован (указать ссылку)
_________________________________________________________________________.
3. Настоящим подтверждаем, что для облигаций, указанных в пункте 1 Извещения:
1) срок обращения облигаций составляет не менее 3 (трех) лет;
2) отсутствует опцион держателя облигаций на досрочное (полное) или частичное погашение (выкуп) облигаций;
3) Банк ⁠не использует облигации для управления ликвидностью клиентов, в том числе не выкупает их по инициативе или запросу отдельных держателей облигаций;
4) Банк не использует облигации как альтернативу размещению средств отдельных клиентов (например, при оттоке крупных вкладов клиентов).
В случае неисполнения Банком условия (условий), указанного (указанных) в пункте 3 Извещения, классификация вышеуказанных облигаций производится по нормативам, установленным для первой категории обязательств Банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, начиная с периода определения минимальных резервных требований, в течение которого выявлено такое неисполнение.
Дата извещения __________________________________________________________
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
________________________________________________________________________
Приложение 3-2
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Резервные активы банка
Сноска. Правила дополнены приложением 3-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Номер балансового счета
Название балансового счета
Корреспондентский счет

1. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылған облигацияларды шығару шарттары:
Эмиссияның халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) ____________.
Шығарылымның тіркелген күні____________.
Айналыстың басталу күні __________.
Өтеу күні_____________.
Айналыс мерзімі _____ жыл _____ ай.
Эмиссия валютасы __________.
Шығарылымның көлемі ____________ эмиссия валютасының бірліктері.
Облигациялар бойынша негізгі борыштың қалдығы (банк сатып алған
облигацияларды шегергенде) _________ теңге (есепті күн _____________).
Банк сатып алған облигациялардың көлемі ______ теңге (есепті күн).
Облигациялар бойынша негізгі борыш ______,
сатып алынған облигациялар _____
есепке алынатын баланстық шоттардың нөмірлері.
Сыйақы мөлшерлемесі _____жылдық пайыз.
Опциондардың болуы: ( ) Иә ( ) Жоқ.
Опционның шарттары (эмиссия проспектісінде көрсетілген мәліметтер)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(эмиссия проспектісінің __ бетінде көрсетілген).
Қосымша ақпарат ______________________.
2. Облигациялар эмиссиясының проспектісі жарияланды (сілтеме көрсетілсін)
___________________________________________________________.
3. Осы хабарламамен Хабарламаның 1-тармағында көрсетілген облигациялар үшін мыналарды растаймыз:
1) облигациялардың айналыс мерзімі – кемінде 3 (үш) жыл;
2) облигацияларды мерзімінен бұрын (толығымен) немесе ішінара өтеуге (сатып алуға) облигация ұстаушының опционы жоқ;
3) Банк клиенттердің өтімділігін басқару үшін облигацияларды пайдаланбайды, оның ішінде оларды жекелеген облигация ұстаушылардың бастамасы немесе сұрау салуы бойынша сатып алмайды;
4) Банк облигацияларды жекелеген клиенттердің қаражатын орналастыруға балама ретінде пайдаланбайды (мысалы, клиенттердің ірі салымдары әкетілген кезде).
Банк Хабарламаның 3-тармағында көрсетілген шартты (шарттарды) орындамаған жағдайда, жоғарыда көрсетілген облигацияларды жіктеу осындай орындамау анықталған ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңінен бастап ең төмен резервтік талаптарды есептеуге қабылданатын Банк міндеттемелерінің бірінші санаты үшін белгіленген нормативтер бойынша жүргізіледі.
Хабарлама күні _______________
Басшы немесе қол қою функциясы жүктелген адам ______________________
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
3-2-қосымша
Банктің резервтік активтері
Ескерту. Қағидалар 3-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
Корреспонденттік шот

Примечание: строка 7 рассчитывается в соответствии с частями второй, третьей и четвертой пункта 9 Правил.
Таблица 4. Расчет резервных активов
Код строки
Название строки
Сумма
(в тысячах теңге)
1
2
3
1
Усредненное значение остатков денег на корреспондентских счетах в Национальном Банке Республики Казахстан в национальной валюте
2
Усредненное значение наличных денег в национальной валюте в кассе банка в объеме, не превышающем 25 (двадцать пять) процентов от МРТ за период определения
3
Резервные активы
Выполнение минимальных резервных требований банком:
(       ) Да       (       ) Нет
Приложение 5
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Первая категория обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований

Ескертпе: 7-жол Қағидалардың 9-тармағының екінші, үшінші және төртінші бөліктеріне сәйкес есептеледі.
4-кесте. Резервтік активтерді есептеу
Жолдың коды
Жолдың аты
Сомасы
(мың теңгемен)
1
2
3
1
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шоттағы ұлттық валютадағы ақша қалдығының орташа алынған мәні
2
Банк кассасындағы айқындау кезеңіндегі ЕТРТ-ның 25 (жиырма бес) пайызынан аспайтын көлемдегі ұлттық валютадағы қолма-қол ақшаның орташа алынған мәні
3
Резервтік активтер
Банктің ең төмен резервтік талаптарды орындауы:
( ) Иә ( ) Жоқ
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
5-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің бірінші санаты

Сноска. Правила дополнено приложением 5 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 01.07.2026).
Номер балансового счета
Название балансового счета
3380 01
Начисленные расходы в виде вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным в обращение
3380 21
Начисленные расходы по текущим и корреспондентским счетам клиентов
3380 22
Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным вкладам до востребования
3380 23
Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным срочным вкладам
3380 24
Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным условным вкладам
3380 25
Начисленные расходы в виде вознаграждения по полученным займам
3380 26
Начисленные расходы в виде вознаграждения по полученной финансовой аренде
3380 27
Прочие начисленные расходы в виде вознаграждения
3380 35
Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным краткосрочным сберегательным вкладам
3380 36
Начисленные процентные расходы по обязательствам по аренде
3390 01
Обязательства по сделке фьючерс
3390 02
Обязательства по сделке форвард
3390 03
Обязательства по сделке опцион
3390 04
Обязательства по сделке спот
3390 05
Обязательства по сделке своп
3390 06
Обязательства по сделкам с прочими производными финансовыми инструментами
3390 22
Текущие счета
3390 23
Краткосрочные вклады до востребования
3390 24
Краткосрочные вклады
3390 25
Краткосрочные условные вклады
3390 26
Краткосрочные сберегательные вклады
3390 27
Финансовые активы, принятые в доверительное или инвестиционное управление
3390 28
Прочие обязательства, связанные с банковской деятельностью
3390 81
Обязательства брокера перед клиентом
3550 01
Обязательства по выпущенным электронным деньгам
4020
Долгосрочные займы, полученные от юридических лиц за исключением банков второго уровня
4030 05
Финансовая аренда, полученная от других юридических лиц
4030 07
Выпущенные в обращение ценные бумаги
4030 10
Выкупленные ценные бумаги
4030 21
Долгосрочные вклады
4150
Обязательства по аренде
4160 01
Начисленные расходы в виде вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным в обращение
4160 21
Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным срочным вкладам
4160 22
Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным условным вкладам
4160 23
Начисленные расходы в виде вознаграждения по полученным займам
4160 24
Начисленные расходы в виде вознаграждения по полученной финансовой аренде
4160 25
Прочие начисленные расходы в виде вознаграждения
4160 26
Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным долгосрочным сберегательным вкладам

Ескерту. Қағидалар 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
3380 01
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс
3380 21
Клиенттердің ағымдағы және корреспонденттік шоттары бойынша есептелген шығыс
3380 22
Талап етілгенге дейінгі тартылған салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс
3380 23
Тартылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс
3380 24
Тартылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс
3380 25
Алынған қарыздар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс
3380 26
Алынған қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс
3380 27
Сыйақы түрінде басқа да есептелген шығыс
3380 35
Тартылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс
3380 36
Жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыс
3390 01
Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер
3390 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
3390 04
Спот мәмілесі бойынша міндеттемелер
3390 05
Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер
3390 06
Басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша міндеттемелер
3390 22
Ағымдағы шоттар
3390 23
Талап етілгенге дейінгі қысқа мерзімді салымдар
3390 24
Қысқа мерзімді салымдар
3390 25
Қысқа мерзімді шартты салымдар
3390 26
Қысқа мерзімді жинақ салымдары
3390 27
Сенімгерлік немесе инвестициялық басқаруға қабылданған қаржы активтері
3390 28
Банктік қызметке байланысты басқа да міндеттемелер
3390 81
Брокердің клиент алдындағы міндеттемелері
3550 01
Шығарылған электрондық ақша бойынша міндеттемелер
4020
Екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынған ұзақ мерзімді қарыздар
4030 05
Басқа заңды тұлғалардан алынған қаржылық жалдау
4030 07
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар
4030 10
Сатып алынған бағалы қағаздар
4030 21
Ұзақ мерзімді салымдар
4150
Жалдау жөніндегі міндеттемелер
4160 01
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс
4160 21
Тартылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс
4160 22
Тартылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс
4160 23
Алынған қарыздар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс
4160 24
Алынған қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс
4160 25
Басқа да сыйақы түрінде есептелген шығыс
4160 26
Тартылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс

4170 01
Обязательства по сделке фьючерс
4170 02
Обязательства по сделке форвард
4170 03
Обязательства по сделке опцион
4170 04
Обязательства по сделке своп
4170 05
Обязательства по сделкам с прочими производными финансовыми инструментами
Примечание:
1) из обязательств, отраженных на указанных балансовых счетах, исключаются обязательства перед банком-резидентом Республики Казахстан, банком-нерезидентом Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, иностранным центральным банком, международной финансовой организацией;
2) из обязательств, отраженных на балансовых счетах 4030 07 и 4030 10 исключаются обязательства, отнесенные к третьей категории обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, в соответствии с частями шестой, седьмой, восьмой и девятой пункта 18 Правил.
Приложение 6
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Вторая категория обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований

4170 01
Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 04
Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 05
Басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша міндеттемелер
Ескертпе:
1) аталған баланстық шоттарда көрсетілген міндеттемелерден Қазақстан Республикасының резидент банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, шетелдік орталық банк, халықаралық қаржы ұйымы алдындағы міндеттемелер алып тасталады;
2) 4030 07 және 4030 10-баланстық шоттарда көрсетілген міндеттемелерден Қағидалардың 18-тармағының алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктеріне сәйкес ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылған міндеттемелер алып тасталады.
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
6-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің екінші санаты

Сноска. Правила дополнены приложением 6 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 01.07.2026).
Номер балансового счета
Название балансового счета
1. Обязательства по операциям репо
3050 03
Операции репо с ценными бумагами
3050 07
Обязательство по возврату ценных бумаг, принятых по операциям обратное репо
3380 02
Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям репо с ценными бумагами
3380 03
Обязательство в виде вознаграждения, полученного по ценным бумагам, принятым по операциям обратное репо
2. Требования по операциям обратное репо
1150 01
Операции обратное репо с ценными бумагами
1270 02
Начисленные доходы в виде вознаграждения по операциям обратное репо с ценными бумагами
3. Требования по межбанковским операциям денежного рынка
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход

Ескерту. Қағидалар 6-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
1. Репо операциялары бойынша міндеттемелер
3050 03
Бағалы қағаздармен репо операциялары
3050 07
Кері репо операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттеме
3380 02
Бағалы қағаздармен репо операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс
3380 03
Кері репо операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздар бойынша алынған сыйақы түріндегі міндеттеме
2. Кері репо операциялары бойынша талаптар
1150 01
Бағалы қағаздармен кері репо операциялары
1270 02
Бағалы қағаздармен кері репо операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
3. Ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптар
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері

1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1280 02
Требования по сделке фьючерс
1280 03
Требования по сделке форвард
1280 05
Требования по сделке спот
1280 06
Требования по сделке своп
Примечание:

1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап етілгенге дейінгі қысқа мерзімді салымдар
1150 04
Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1280 02
Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар
1280 03
Форвард мәмілесі бойынша талаптар
1280 05
Спот мәмілесі бойынша талаптар
1280 06
Своп мәмілесі бойынша талаптар
Ескертпе:

1) из обязательств по операциям репо исключаются обязательства перед банком-резидентом Республики Казахстан, банком-нерезидентом Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, иностранным центральным банком, международной финансовой организацией;
2) в требования по межбанковским операциям денежного рынка, отраженных на балансовых счетах 1120 01, 1130 01 и 1150 01, включаются только краткосрочные ноты Национального Банка Республики Казахстан;
3) в требования по межбанковским операциям денежного рынка, отраженных на балансовых счетах 1280 02, 1280 03, 1280 05 и 1280 06, включаются только требования к банку-резиденту Республики Казахстан, банку-нерезиденту Республики Казахстан, Национальному Банку Республики Казахстан, иностранному центральному банку, международной финансовой организации;
4) расчет второй категории обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, производится в соответствии с частями четвертой и пятой пункта 18 Правил.
Приложение 7
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Третья категория обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований
Сноска. Правила дополнены приложением 7 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 01.07.2026).
Номер балансового счета
Название балансового счета
4030 07
Выпущенные в обращение ценные бумаги
4030 10
Выкупленные ценные бумаги
Примечание: включение в третью категорию обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, осуществляется в соответствии с частями шестой, седьмой, восьмой и девятой пункта 18 Правил.
Приложение 8
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Извещение об облигациях, включенных в третью категорию обязательств организации
Сноска. Правила дополнены приложением 8 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 01.07.2026).
Настоящим __________________________________________________________
(наименование организации),
бизнес-идентификационный номер (БИН) ________________________________
(далее – Организация),
сообщает об условиях выпуска облигаций, обязательства по которым относятся
к третьей категории обязательств, принимаемых для расчета минимальных резервных
требований, и подтверждает их соответствие требованиям части шестой пункта 18
Правил о минимальных резервных требованиях, утвержденных постановлением
Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229
"Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях".

1) репо операциялары бойынша міндеттемелерден Қазақстан Республикасының резидент банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, шетелдік орталық банк, халықаралық қаржы ұйымы алдындағы міндеттемелер алып тасталады;
2) 1120 01, 1130 01 және 1150 01-баланстық шоттарда көрсетілген ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптарға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноттары ғана жатады;
3) 1280 02, 1280 03, 1280 05 және 1280 06-баланстық шоттарда көрсетілген ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптарға Қазақстан Республикасының резидент банкіне, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, шетелдік орталық банкке, халықаралық қаржы ұйымына қойылатын талаптар ғана жатады;
4) ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің екінші санатын есептеу Қағидалардың 18-тармағының төртінші және бесінші бөліктеріне сәйкес жүргізіледі.
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
7-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің үшінші санаты
Ескерту. Қағидалар 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
4030 07
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар
4030 10
Сатып алынған бағалы қағаздар
Ескертпе: ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің үшінші санатына Қағидалардың 18-тармағының алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктеріне сәйкес жатқызылады.
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
8-қосымша
Ұйым міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылған облигациялар туралы хабарлама
Ескерту. Қағидалар 8-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Осы хабарламамен ұйым ________________________________ (ұйымның атауы), бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) ___________________ (бұдан әрі – Ұйым) міндеттемелері ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелердің үшінші санатына жататын облигацияларды шығару шарттары туралы хабарлайды және олардың "Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысымен бекітілген Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалардың 18-тармағының алтыншы бөлігінің талаптарына сәйкестігін растайды.

1. Условия выпуска облигаций, включенных в третью категорию обязательств
Организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований:
Международный идентификационный номер эмиссии (код ISIN) _________.
Дата регистрации выпуска ____________.
Дата начала обращения __________.
Дата погашения _____________.
Срок обращения _______ лет ____ месяцев.
Валюта эмиссии __________.
Объем выпуска ______________ единиц валюты эмиссии.
Остаток основного долга по облигациям (за вычетом выкупленных организацией
облигаций) _________ тенге (отчетная дата _____________).
Объем выкупленных организацией облигаций ______ тенге (отчетная дата).
Номера балансовых счетов, на которых учитываются основной долг по облигациям
_______________________________________________,
выкупленные облигации _________________________.
Ставка вознаграждения _____ процентов годовых.
Наличие опционов: ( ) Да ( ) Нет.
Условия опциона (сведения, указанные в проспекте эмиссии) _________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(указаны на __ странице проспекта эмиссии).
Дополнительная информация ____________________________________________.
2. Проспект эмиссии облигаций опубликован (указать ссылку)
______________________________________________________________________.
3. Настоящим подтверждаем, что для облигаций, указанных в пункте 1 Извещения:
1) срок обращения облигаций составляет не менее 3 (трех) лет;
2) отсутствует опцион держателя облигаций на досрочное (полное) или частичное
погашение (выкуп) облигаций;
3) Организация ⁠не использует облигации для управления ликвидностью клиентов,
в том числе не выкупает их по инициативе или запросу отдельных держателей
облигаций;
4) Организация не использует облигации как альтернативу размещению средств
отдельных клиентов (например, при оттоке крупных вкладов клиентов).
В случае неисполнения Организацией условия (условий), указанного (указанных)
в пункте 3 Извещения, классификация вышеуказанных облигаций производится
по нормативам, установленным для первой категории обязательств Организации,
принимаемых для расчета минимальных резервных требований, начиная с периода
определения минимальных резервных требований, в течение которого выявлено такое
неисполнение.
Дата извещения ________________________
Подпись первого руководителя Организации _______
Приложение 9
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Резервные активы организации
Сноска. Правила дополнены приложением 9 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 01.07.2026).
Номер балансового счета
Название балансового счета
Корреспондентский счет

1. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын Ұйым міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылған облигациялар шығарылымының шарттары:
Эмиссияның халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) ____________.
Шығарылымның тіркелген күні____________.
Айналыстың басталу күні __________.
Өтеу күні_____________.
Айналыс мерзімі _____ жыл _____ ай.
Эмиссия валютасы __________.
Шығарылымның көлемі ____________ эмиссия валютасының бірліктері.
Облигациялар бойынша негізгі борыштың қалдығы (ұйым сатып алған облигацияларды шегергенде) _________ теңге (есепті күн _____________).
Ұйым сатып алған облигациялардың көлемі ______ теңге (есепті күн).
Облигациялар бойынша негізгі борыш ______,
сатып алынған облигациялар _____
есепке алынатын баланстық шоттардың нөмірлері.
Сыйақы мөлшерлемесі _____жылдық пайыз.
Опциондардың болуы: ( ) Иә ( ) Жоқ.
Опционның шарттары (эмиссия проспектісінде көрсетілген мәліметтер)______________________________________________________________________________________________________________________________________________ (эмиссия проспектісінің __ бетінде көрсетілген).
Қосымша ақпарат ______________________.
2. Облигациялар эмиссиясының проспектісі жарияланды (сілтеме көрсетілсін) ___________________________________________________________.
3. Осы хабарламамен Хабарламаның 1-тармағында көрсетілген облигациялар үшін мыналарды растаймыз:
1) облигациялардың айналыс мерзімі – кемінде 3 (үш) жыл;
2) облигацияларды мерзімінен бұрын (толығымен) немесе ішінара өтеуге (сатып алуға) облигация ұстаушының опционы жоқ;
3) Ұйым клиенттердің өтімділігін басқару үшін облигацияларды пайдаланбайды, оның ішінде оларды жекелеген облигация ұстаушылардың бастамасы немесе сұратуы бойынша сатып алмайды;
4) Ұйым облигацияларды жекелеген клиенттердің қаражатын орналастыруға балама ретінде пайдаланбайды (мысалы, клиенттердің ірі салымдары әкетілген кезде).
Ұйым Хабарламаның 3-тармағында көрсетілген шартты (шарттарды) орындамаған жағдайда, жоғарыда көрсетілген облигацияларды жіктеу осындай орындамау анықталған ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңінен бастап ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын Ұйымның міндеттемелерінің бірінші санаты үшін белгіленген нормативтер бойынша жүргізіледі.
Хабарлама күні _______________
Ұйымның бірінші басшысының қолы ______________________
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
9-қосымша
Ұйымның резервтік активтері
Ескерту. Қағидалар 9-қосымшамен толықтырылд - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
Корреспонденттік шот

Примечание: для второй категории обязательств (строки 2 и 5) в графе 3 указывается расчетная сумма по операциям репо, умноженная на корректирующий коэффициент по операциям репо.
Таблица 4. Расчет резервных активов
Код строки
Название строки
Сумма
(в тысячах тенге)
1
2
3
1
Усредненное значение остатков денег на корреспондентских счетах в Национальном Банке Республики Казахстан в национальной валюте
2
Усредненное значение наличных денег в национальной валюте в кассе организации в объеме, не превышающем 25 (двадцать пять) процентов от МРТ за период определения
3
Резервные активы
Выполнение минимальных резервных требований организацией:
( ) Да ( ) Нет
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 ноября 2019 года № 229
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, признанных утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 38 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10776, опубликовано 15 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 180 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 38 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета, условия выполнения минимальных резервных требований, порядок резервирования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12354, опубликовано 21 декабря 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 52 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 38 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета, условия выполнения минимальных резервных требований, порядок резервирования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13081, опубликовано 5 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").

Ескертпе: міндеттемелердің екінші санаты үшін (2 және 5-жолдар) 3-бағанда репо операциялары бойынша түзету коэффициентіне көбейтілген репо операциялары бойынша есептеу сомасы көрсетіледі.
4-кесте. Резервтік активтерді есептеу
Жолдың коды
Жолдың аты
Сомасы
(мың теңгемен)
1
2
3
1
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шоттағы ұлттық валютадағы ақша қалдығының орташа алынған мәні
2
Айқындау кезеңінде ЕТРТ 25 (жиырма бес) пайызынан аспайтын көлемдегі ұйым кассасындағы ұлттық валютадағы қолма-қол ақшаның орташа алынған мәні
3
Резервтік активтер
Ұйымның ең төмен резервтік талаптарды орындауы:
( ) Иә ( ) Жоқ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 29 қарашадағы
№ 229 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының күші жойылды деп танылған кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Банктердің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 20 наурыздағы № 38 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10776 болып тіркелген, 2015 жылғы 15 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
2. "Банктердің есеп айырысу үшін қабылдайтын міндеттемелерінің құрылымын, ең төменгі резервтік талаптарды орындау шарттарын, резервке қою тәртібін қоса алғанда, ең төменгі резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 20 наурыздағы № 38 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 12 қазандағы № 180 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12354 болып тіркелген, 2015 жылғы 21 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
3. "Банктердің есеп айырысу үшін қабылдайтын міндеттемелерінің құрылымын, ең төменгі резервтік талаптарды орындау шарттарын, резервке қою тәртібін қоса алғанда, ең төменгі резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 20 наурыздағы № 38 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 52 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13081 болып тіркелген, 2016 жылғы 5 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).

4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 247 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 38 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16259, опубликовано 29 января 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
5. Пункт 4 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2018 года № 157 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17559, опубликовано 22 октября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов).
6. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения по вопросам представления отчетности, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2018 года № 159 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам представления отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17391, опубликовано 2 октября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов).
7. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июля 2019 года № 117 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 38 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19001, опубликовано 19 июля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов).

4. "Банктердің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 20 наурыздағы № 38 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 247 қаулысы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16259 болып тіркелген, 2018 жылғы 29 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
5. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 30 шілдедегі № 157 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 30 шілдедегі № 157 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 4-тармағы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17559 болып тіркелген, 2018 жылғы 22 қазанда Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
6. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 30 шілдедегі № 159 қаулысымен бекітілген өзгерістер енгізілетін есептілікті ұсыну мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 1-тармағы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17391 болып тіркелген, 2018 жылғы 2 қазанда Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
7. "Банктердің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 20 наурыздағы № 38 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 2 шілдедегі № 117 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19001 болып тіркелген, 2019 жылғы 19 шілдеде Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде жарияланған).