Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2019 года № 19679.
Примечание ИЗПИ!
Сроки представления отчетности продлеваются в период действия чрезвычайного положения, введенного Указом Президента РК от 15.03.2020 № 285 "О введении чрезвычайного положения в Республике Казахстан" в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2020 № 42 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 28 января 2020 года.
В соответствии с частью второй статьи 32 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
1. Утвердить прилагаемые Правила о минимальных резервных требованиях.
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту денежно-кредитной политики (Тутушкин В.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Департаменту внешних коммуникаций - пресс-службе Национального Банка (Адамбаева А.Р.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абылкасымову М.Е.

Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 3 желтоқсанда № 19679 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
"Қазақстан Республикасында төтенше жағдайды енгізу туралы" ҚР Президентінің 15.03.2020 № 285 Жарлығымен енгізілген төтенше жағдай қолданылу кезеңінде есептіліктің жекелеген түрлерін ұсыну мерзімдері ұзартылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 28.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабының бірінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалар бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Ақша-кредит саясаты департаменті (Тутушкин В.А.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Қасенов А.С.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Сыртқы коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі (Адамбаева Ә.Р.) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Е. Әбілқасымоваға жүктелсін.

6. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 28 января 2020 года.
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 ноября 2019 года № 229
Правила о минимальных резервных требованиях
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила о минимальных резервных требованиях (далее - Правила) разработаны в соответствии с частью второй статьи 32 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и определяют структуру обязательств банков второго уровня и филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – банк), принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением минимальных резервных требований.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
2. Для целей Правил используются следующие понятия:
1) период определения минимальных резервных требований (далее – период определения) – период времени, за который рассчитываются обязательства банка, принимаемые для расчета минимальных резервных требований, и размер минимальных резервных требований;
2) минимальные резервные требования – обязательный объем средств, поддерживаемый банком в резервных активах в течение периода формирования резервных активов;
3) норматив минимальных резервных требований – коэффициент, выраженный в процентах, применяемый к обязательствам банка, принимаемым для расчета минимальных резервных требований;
4) резервные активы – деньги банка в национальной валюте, используемые для выполнения минимальных резервных требований;
5) период формирования резервных активов (далее – период формирования) – период времени, в течение которого банк поддерживает резервные активы для выполнения минимальных резервных требований.
Глава 2. Структура обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, и порядок расчета минимальных резервных требований
3. Структура обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, состоит из обязательств банка в национальной и иностранной валюте:
первой категории обязательств;
второй категории обязательств;
третьей категории обязательств.

6. Осы қаулы 2020 жылғы 28 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 29 қарашадағы
№ 229 қаулысына
қосымша
Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 1) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің және бейрезидент банктер филиалдарының (бұдан әрі – банк) ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптарды орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңі (бұдан әрі – айқындау кезеңі) – ең төмен резервтік талаптардың мөлшерін есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелері мен ең төмен резервтік талаптардың мөлшері есептелетін уақыт кезеңі;
2) ең төмен резервтік талаптар – резервтік активтерді қалыптастыру кезеңі ішінде банк резервтік активтерде қолдап тұратын құралдардың міндетті көлемі.
3) ең төмен резервтік талаптардың нормативі – ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелеріне қолданатын, пайызбен берілген коэффициент;
4) резервтік активтер – банктің ұлттық валютадағы ең төмен резервтік талаптарды орындау үшін пайдаланылатын ақшасы;
5) резервтік активтерді қалыптастыру кезеңі (бұдан әрі – қалыптастыру кезеңі) – банк ең төмен резервтік талаптарды орындау үшін резервтік активтерді қолдап тұратын уақыт кезеңі.
2-тарау. Банктің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымы және ең төмен резервтік талаптарды есептеу тәртібі
3. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің құрылымы банктің ұлттық валютадағы және шетел валютасындағы мынадай міндеттемелерінен тұрады:
міндеттемелердің бірінші санаты;
міндеттемелердің екінші санаты;
міндеттемелердің үшінші санаты.

Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
4. Обязательства банка, принимаемые для расчета минимальных резервных требований, включают обязательства по основному долгу и вознаграждению, включая просроченную задолженность (при ее наличии) по основному долгу и вознаграждению.
5. Период определения составляет двадцать восемь календарных дней, начинается с первого вторника и заканчивается последним понедельником двадцативосьмидневного периода определения.
6. Нормативы минимальных резервных требований устанавливаются отдельно по каждой категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований.
7. В расчет объема минимальных резервных требований принимаются обязательства банка, учитываемые на балансовых счетах Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 6793) (далее – Типовой план счетов).
При определении объема минимальных резервных требований для каждой категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, рассчитывается усредненная за период определения величина соответствующих обязательств банка (арифметическое среднее значение).
Первая категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, определена в соответствии с приложением 1 к Правилам.
Вторая категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, определена в соответствии с приложением 2 к Правилам и пунктом 7-1 Правил.
Третья категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, определена в соответствии с приложением 3 к Правилам и пунктом 7-3 Правил.
Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Банктің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелеріне негізгі борыш және сыйақы бойынша міндеттемелер, оның ішінде негізгі борыш және сыйақы бойынша мерзімі өткен берешек (ол бар болса) жатады.
5. Айқындау кезеңі күнтізбелік жиырма сегіз күнді құрайды, айқындаудың жиырма сегіз күндік кезеңінің бірінші сейсенбісінен басталады және соңғы дүйсенбісімен аяқталады.
6. Ең төмен резервтік талаптардың нормативтері ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің әрбір санаты бойынша жеке белгіленеді.
7. Ең төмен резервтік талаптар көлемінің есебіне "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарының (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) баланстық шоттарында есепке алынатын банктің міндеттемелері қабылданады.
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің әрбір санатына арналған ең төмен резервтік талаптардың көлемін айқындау кезінде банктің тиісті міндеттемелерінің айқындау кезеңіндегі орташа алынған шамасы (арифметикалық орташа мәні) есептеледі.
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің бірінші санаты Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес айқындалған.
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің екінші санаты Қағидаларға 2-қосымшаға және Қағидалардың 7-1-тармағына сәйкес айқындалған.
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санаты Қағидаларға 3-қосымшаға және Қағидалардың 7-3-тармағына сәйкес айқындалған.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

7-1. Вторая категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, определяется как расчетная сумма обязательств банка по операциям репо с учетом требований банка по операциям обратное репо и по межбанковским операциям денежного рынка (далее – расчетная сумма по операциям репо), умноженная на корректирующий коэффициент по операциям репо, определяемый в соответствии с пунктом 7-2 Правил.
Расчетная сумма по операциям репо определяется как положительная разница между усредненными за период определения суммой обязательств банка по операциям репо и суммой требований банка по операциям обратное репо и по межбанковским операциям денежного рынка.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
Действие пункта 7-2 приостановлено до 01.01.2026 постановлением Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
7-2. Корректирующий коэффициент по операциям репо в национальной валюте принимается равным 0,7 (ноль целых семь десятых).
Корректирующий коэффициент по операциям репо в иностранной валюте принимается равным 1 (единице).
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
7-3. К третьей категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, относятся обязательства банка по выпущенным банком облигациям при соблюдении следующих условий:
срок обращения облигаций составляет не менее 3 (трех) лет;
отсутствует опцион держателя облигаций на досрочное (полное) или частичное погашение (выкуп) облигаций;
облигации не используются для управления ликвидностью клиентов, в том числе не выкупаются их эмитентом по инициативе или запросу отдельных держателей;
облигации не используются как альтернатива размещению средств отдельных клиентов (например, при оттоке крупных вкладов клиентов).
Банк направляет в Национальный Банк Республики Казахстан извещение об облигациях, включенных в третью категорию обязательств банка, согласно приложению 3-1 Правил (далее – Извещение), которым подтверждает соответствие выпуска таких облигаций условиям, указанным в настоящем пункте. Извещение направляется посредством информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
Обязательства банка по выпущенным облигациям включаются в третью категорию обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, начиная с периода определения, следующего за датой направления Извещения.
В случае неисполнения банком условия (условий), указанного (указанных) в настоящем пункте, обязательства по облигациям, направленным в Извещении, включаются в первую категорию обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, начиная с периода определения, в течение которого выявлено такое неисполнение.

7-1. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің екінші санаты кері репо операциялары бойынша және ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша банктің талаптарын ескере отырып, Қағидалардың 7-2-тармағына сәйкес айқындалатын репо операциялары бойынша түзету коэффициентіне көбейтілген репо операциялары бойынша банк міндеттемелерінің есептік сомасы (бұдан әрі – репо операциялары бойынша есептік сома) ретінде айқындалады.
Репо операциялары бойынша есептік сома айқындау кезеңіндегі орташа алынған банктің репо операциялары бойынша міндеттемелерінің сомасы мен банктің кері репо операциялары бойынша және ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптарының сомасы арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.
Ескерту. Қағидалар 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-2 тармақтың қолданылуы 01.01.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтатыла тұрған кезеңде мынадай редакцияда қолданылады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 қаулысымен.
7-2. Ұлттық валютадағы репо операциялары бойынша түзету коэффициенті 0,7-ге (нөл бүтін оннан жеті) тең деп қабылданады.
Шетел валютасындағы репо операциялары бойынша түзету коэффициенті 1 (бірге) тең деп қабылданады.
Ескерту. Қағидалар 7-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7-3. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санатына мынадай шарттар сақталған кезде банк шығарған облигациялар бойынша банктің міндеттемелері жатады:
облигациялардың айналыс мерзімі – кемінде 3 (үш) жыл;
облигацияларды мерзімінен бұрын (толығымен) немесе ішінара өтеуге (сатып алуға) облигация ұстаушысының опционы жоқ;
облигациялар клиенттердің өтімділігін басқару үшін пайдаланылмайды, оның ішінде олардың эмитенті жекелеген ұстаушылардың бастамасы немесе сұратуы бойынша сатып алмайды;
облигациялар жекелеген клиенттердің қаражатын орналастыруға (мысалы, клиенттердің үлкен салымдары әкетілген кезде) балама ретінде пайдаланылмайды.
Банк Қағидалардың 3-1-қосымшасына сәйкес банктің арнайы міндеттемелерінің құрамына енгізілген облигациялар туралы хабарламаны (бұдан әрі – Хабарлама) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жібереді, ол арқылы осындай облигациялар шығарылымының осы тармақта көрсетілген шарттарға сәйкестігін растайды. Хабарлама "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі арқылы жіберіледі.
Банктің шығарылған облигациялар бойынша міндеттемелері Хабарлама жіберілген күннен кейінгі айқындау кезеңінен бастап ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санатына енгізіледі.
Банк осы тармақта көрсетілген шартты (шарттарды) орындамаған жағдайда, Хабарламада жіберілген облигациялар бойынша міндеттемелер осындай орындамау анықталған айқындау кезеңінен бастап ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің бірінші санатына енгізіледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 7-3 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
8. Минимальные резервные требования по каждой категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, рассчитываются путем умножения усредненной величины каждой категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета которой определен в пункте 7 Правил, на норматив минимальных резервных требований по соответствующей категории обязательств.
9. Минимальные резервные требования рассчитываются путем суммирования показателей минимальных резервных требований по каждой категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований.
Для банков, в обязательствах которых учтены средства государственной поддержки, минимальные резервные требования увеличиваются на величину, составляющую 10 (десять) процентов от суммы подлежащих возврату средств государственной поддержки (сумма основного долга без учета вознаграждения по состоянию на последний день периода определения).
Для целей Правил под средствами государственной поддержки понимаются обязательства банка по вкладам, облигациям, займам (далее – долговые инструменты), размещенным, приобретенным или предоставленным банку до 1 января 2025 года с использованием средств государственного бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и (или) его дочерних организаций для обеспечения финансовой устойчивости и (или) оздоровления банка, и по которым имеется доход от первоначального признания и (или) изменения условий обязательств, включая изменение процентной ставки, суммы, вида и (или) срока долгового инструмента.
В средства государственной поддержки не включаются обязательства банка по долговым инструментам, размещенным, приобретенным или предоставленным банку с использованием средств государственного бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и (или) его дочерних организаций, в том числе через субъектов квазигосударственного сектора, в целях поддержки субъектов предпринимательства в различных отраслях экономики и (или) ипотечного кредитования и (или) рефинансирования ипотечных жилищных займов (ипотечных займов).
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).

Ескерту. Қағидалар 7-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің әрбір санаты үшін ең төмен резервтік талаптары, есептеу тәртібі Қағидалардың 7-тармағында айқындалған банк міндеттемелерінің әрбір санаты бойынша орташа алынған шамаларын міндеттемелердің тиісті санаттары бойынша ең төмен резервтік талаптардың нормативіне көбейту жолымен есептеледі.
9. Ең төмен резервтік талаптар ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің әрбір санаты бойынша ең төмен резервтік талаптардың көрсеткіштерін қосу жолымен есептеледі.
Мемлекеттік қолдау қаражаты міндеттемелерінде ескерілген банктер үшін ең төмен резервтік талаптар қайтарылуға тиіс мемлекеттік қолдау қаражаты сомасының (айқындау кезеңінің соңғы күніндегі жағдай бойынша сыйақыны есептемегенде негізгі борыш сомасы) 10 (он) пайызы болатын шамаға ұлғайтылады.
Қағидалардың мақсаты үшін мемлекеттік қолдау қаражаты деп банктің қаржылық орнықтылығын және (немесе) қалыпқа келтірілуін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражатын пайдалана отырып 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін орналастырылған, сатып алынған немесе банкке берілген және салымдардың, облигациялардың, қарыздардың (бұдан әрі – борыштық құралдар) пайыздық мөлшерлемесін, сомасын, түрін және (немесе) мерзімін өзгертуді қоса алғанда, олар бойынша міндеттемелердің шарттарын бастапқы танудан және (немесе) өзгертуден түсетін табысы бар борыштық құралдар бойынша банктің міндеттемелері түсініледі.
Мемлекеттік қолдау қаражатына мемлекеттік бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражатын, оның ішінде квазимемлекеттік сектордың субъектілері арқылы экономиканың әртүрлі салаларындағы кәсіпкерлік субъектілерін қолдау және (немесе) ипотекалық кредиттеу және (немесе) ипотекалық тұрғын үй қарыздарын (ипотекалық қарыздарды) қайта қаржыландыру мақсатында пайдалана отырып орналастырылған, сатып алынған немесе банкке берілген борыштық құралдар бойынша банктің міндеттемелері енгізілмейді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

10. Минимальные резервные требования рассчитываются на основе следующих ежедневных и ежемесячных отчетов, представляемых в Национальный Банк Республики Казахстан:
отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах согласно приложению 2 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 54 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности банками второго уровня" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20474) (далее – Постановление № 54);
отчет об отдельных показателях деятельности банка согласно приложению 3 к Постановлению № 54;
отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах согласно приложению 2 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 марта 2021 года № 22 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22323).
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
Глава 3. Порядок выполнения минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением минимальных резервных требований
11. Выполнение банком минимальных резервных требований осуществляется с даты выдачи лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на осуществление банковских операций и прекращается с лишением лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на осуществление банковских операций.
12. Период формирования составляет двадцать восемь календарных дней, начинается с первого вторника, следующего после завершения периода определения, и заканчивается последним понедельником двадцати восьмидневного периода формирования.
13. Для выполнения минимальных резервных требований банк размещает деньги в резервных активах, рассчитываемых в период формирования как сумму:
1) усредненного остатка на корреспондентском счете банка в Национальном Банке Республики Казахстан в национальной валюте;
2) усредненного значения наличных денег в национальной валюте в кассе банка в объеме, не превышающем 25 (двадцать пять) процентов от минимальных резервных требований за период определения.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).

10. Ең төмен резервтік талаптар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылатын мынадай күн сайынғы және ай сайынғы есептер негізінде есептеледі:
"Екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 54 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20474 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 54 қаулы) 2-қосымшаға сәйкес баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп;
№ 54 қаулыға 3-қосымшаға сәйкес банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есеп;
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 2 наурыздағы № 22 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22323 болып тіркелген) 2-қосымшаға сәйкес баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Ең төмен резервтік талаптарды орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібі
11. Банктің ең төмен резервтік талаптарды орындауы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган банктік операцияларды жүргізуге лицензия берген күннен бастап жүзеге асырылады және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган банктік операцияларды жүргізуге лицензиядан айырған күні тоқтатылады.
12. Қалыптастыру кезеңі күнтізбелік жиырма сегіз күнді құрайды, айқындау кезеңі аяқталғаннан кейінгі аптаның бірінші сейсенбісінен басталады және қалыптастырудың жиырма сегіз күндік кезеңінің соңғы дүйсенбісімен аяқталады.
13. Банк ең төмен резервтік талаптарды орындау үшін:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі банктің корреспонденттік шотындағы ұлттық валютамен орташа мәнінің қалдықтар;
2) айқындау кезеңіндегі ең төмен резервтік талаптардың 25 (жиырма бес) пайызынан аспайтын көлемдегі банктің кассасындағы ұлттық валютамен қолма-қол ақшаның орташа мәнінің сомасы ретінде қалыптастыру кезеңінде есептелетін резервтік активтерге ақшаны орналастырады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

14. Средняя величина резервных активов за период формирования составляет не менее размера минимальных резервных требований, рассчитанных для данного периода.
15. Статус выполнения минимальных резервных требований формируется в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" после представления банком отчета, указанного в пункте 10 Правил, за последний рабочий день периода формирования.

14. Қалыптастыру кезеңіндегі резервтік активтердің орташа шамасы осы кезең үшін есептелген ең төмен резервтік талаптардың мөлшерінен төмен болады.
15. Ең төменгі резервтік талаптарды орындау мәртебесі банк Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген қалыптастыру кезеңінің соңғы жұмыс күні үшін есепті ұсынғаннан кейін "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады.

Сноска. Пункт 15 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.01.2022 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет контроль за выполнением минимальных резервных требований посредством формирования информации о выполнении минимальных резервных требований по форме согласно приложению 4 к Правилам на седьмой рабочий день, следующий за последним днем периода формирования, на основании данных, представленных банком посредством информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.01.2022 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі арқылы банк ұсынған деректер негізінде қалыптастыру кезеңінің соңғы күнінен кейінгі жетінші жұмыс күні Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ең төмен резервтік талаптардың орындалуы туралы ақпаратты қалыптастыру арқылы ең төмен резервтік талаптардың орындалуын бақылайды.

Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.01.2022 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.01.2022 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам и минимальных
резервных требованиях
Первая категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.01.2022 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.01.2022 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ең төмен резервтік талаптар
туралы қағидаларға
1-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің бірінші санаты

Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
Номер балансового счета
Название балансового счета
2014
Корреспондентские счета организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2064
Краткосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
2014
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары
2064
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзімді қарыздар

2066
Долгосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2067
Полученный финансовый лизинг
2068
Просроченная задолженность по займам и финансовому лизингу
2144
Срочные вклады организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2147
Просроченная задолженность по срочным вкладам организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2201
Деньги государственного бюджета
2202
Неинвестированные остатки на банковских счетах, предназначенных для учета денег клиентов, управляющих инвестиционным портфелем
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2205
Вклады до востребования физических лиц
2206
Краткосрочные вклады физических лиц
2207
Долгосрочные вклады физических лиц
2208
Условные вклады физических лиц
2210
Финансовые активы, принятые в доверительное управление
2211
Вклады до востребования юридических лиц
2212
Металлические счета клиентов в аффинированных драгоценных металлах
2213
Краткосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2214
Сберегательные вклады физических лиц (не более одного года)
2215
Краткосрочные вклады юридических лиц
2216
Срочные вклады клиентов в аффинированных драгоценных металлах
2217
Долгосрочные вклады юридических лиц
2218
Сберегательные вклады юридических лиц (более одного года)
2219
Условные вклады юридических лиц
2220
Сберегательные вклады юридических лиц (не более одного года)
2222
Вклады дочерних организаций специального назначения
2223
Вклад юридических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2224
Просроченная задолженность по вкладам до востребования клиентов
2225
Просроченная задолженность по прочим операциям с клиентами
2226
Просроченная задолженность по срочным вкладам клиентов
2227
Обязательства по аренде
2228
Указания, неисполненные в срок
2229
Сберегательные вклады физических лиц (более одного года)
2230
Просроченная задолженность по обязательствам по аренде
2231
Просроченная задолженность по вкладам дочерних организаций специального назначения
2232
Просроченная задолженность по условным вкладам клиентов
2237
Счет хранения указаний отправителя в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан
2240
Счет хранения денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов
2241
Долгосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2242
Неинвестированные остатки на банковских счетах, предназначенных для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя, в том числе на основании соответствующей лицензии Комитета Международного финансового центра "Астана" по регулированию финансовых услуг, открытых банками

2066
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді қарыздар
2067
Алынған қаржы лизингі
2068
Қарыздар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешек
2144
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары
2147
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2201
Мемлекеттік бюджеттің ақшасы
2202
Клиенттердің, инвестициялық портфельді басқарушылардың ақшасын есепке алуға арналған банктік шоттардағы инвестицияланбаған қалдық
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2205
Жеке тұлғалардың талап етілгенге дейінгі салымдары
2206
Жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2207
Жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары
2208
Жеке тұлғалардың шартты салымдары
2210
Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржы активтері
2211
Заңды тұлғалардың талап етілгенге дейінгі салымдары
2212
Клиенттердің аффинирленген бағалы металдардағы металл шоттары
2213
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымы
2214
Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2215
Заңды тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2216
Клиенттердің аффинирленген бағалы металдардағы мерзімді салымдары
2217
Заңды тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары
2218
Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан асатын)
2219
Заңды тұлғалардың шартты салымдары
2220
Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2222
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары
2223
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын заңды тұлғалардың салымы
2224
Клиенттердің талап етілгенге дейінгі салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2225
Клиенттермен басқа да операциялар бойынша мерзімі өткен берешек
2226
Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2227
Жалдау бойынша міндеттемелер
2228
Мерзімінде орындалмаған нұсқаулар
2229
Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан асатын)
2230
Жалдау бойынша міндеттемелер бойынша мерзімі өткен берешек
2231
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2232
Клиенттердің шартты салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2237
Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес жөнелтушінің нұсқауларын сақтау шоты
2240
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілақы) ретінде қабылданған ақшаны сақтау шоты
2241
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымы
2242
Номиналды ұстаушы функцияларын, оның ішінде көрсетілетін қаржы қызметтерін реттеу бойынша "Астана" халықаралық қаржы орталығы комитетінің тиісті лицензиясы негізінде жүзеге асыратын тұлға клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған, банктер ашқан банктік шоттардағы инвестицияланбаған қалдық

2894
Обязательства по операциям спот
2895
Обязательства по операциям своп
2899
Обязательства по операциям с прочими производными финансовыми инструментами
Примечание:
1) из обязательств, отраженных на балансовых счетах 2203, 2210, 2222, 2225, 2227, 2237, 2240, 2245, 2707, 2722, 2727, 2729, 2731, 2741, 2742, 2743, 2745, 2746, 2747, 2749, 2755, 2855, 2865, 2891, 2892, 2893, 2894, 2895 и 2899, исключаются обязательства перед другим банком-резидентом Республики Казахстан, банком-нерезидентом Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, иностранным центральным банком, международной финансовой организацией;
2) обязательства, отраженные на балансовых счетах 2212, 2216 и 2717, включаются в обязательства в иностранной валюте;
3) из обязательств, отраженных на балансовых счетах 2301, 2306, 2405 и 2406, исключаются обязательства, отнесенные к третьей категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, в соответствии с пунктом 7-3 Правил, и обязательства суммы средств государственной поддержки (основной долг без учета вознаграждения) в соответствии с частями третьей и четвертой пункта 9 Правил.
Приложение 2
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Вторая категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований

2894
Спот операциялары бойынша міндеттемелер
2895
Своп операциялары бойынша міндеттемелер
2899
Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша міндеттемелер
Ескертпе:
1) 2203, 2210, 2222, 2225, 2227, 2237, 2240, 2245, 2707, 2722, 2727, 2729, 2731, 2741, 2742, 2743, 2745, 2746, 2747, 2749, 2755, 2855, 2865, 2891, 2892, 2893, 2894, 2895 және 2899-баланстық шоттарда көрсетілген міндеттемелерден Қазақстан Республикасының басқа резидент банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, шетелдік орталық банк, халықаралық қаржы ұйымы алдындағы міндеттемелер алып тасталады;
2) 2212, 2216 және 2717-баланстық шоттарда көрсетілген міндеттемелер шетел валютасындағы міндеттемелерге енгізіледі;
3) 2301, 2306, 2405 және 2406-баланстық шоттарда көрсетілген міндеттемелерден Қағидалардың 7-3-тармағына сәйкес ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылған міндеттемелер және Қағидалардың 9-тармағының үшінші және төртінші бөліктеріне сәйкес мемлекеттік қолдау қаражаты сомасының міндеттемелері (сыйақыны есептемегенде негізгі борыш) алып тасталады.
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
2-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің екінші санаты

Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
Номер балансового счета
Название балансового счета
1. Обязательства по операциям репо
2255
Операции репо с ценными бумагами
2256
Обязательство в виде вознаграждения, полученного по ценным бумагам, принятым по операциям обратное репо

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
1. Репо операциялары бойынша міндеттемелер
2255
Бағалы қағаздармен репо операциялары
2256
Кері репо операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздар бойынша алынған сыйақы түріндегі міндеттеме

2257
Обязательство по возврату ценных бумаг, принятых по операциям обратное репо
2725
Начисленные расходы по операциям репо с ценными бумагами
2. Требования по операциям обратное репо
1461
Операции обратное репо с ценными бумагами
1748
Начисленные доходы по операциям репо с ценными бумагами
3. Требования по межбанковским операциям денежного рынка
1101
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан (на одну ночь)
1102
Вклады до востребования в Национальном Банке Республики Казахстан
1103
Срочные вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1251
Вклады, размещенные в других банках (на одну ночь)
1252
Вклады до востребования, размещенные в других банках
1253
Краткосрочные вклады, размещенные в других банках (до одного месяца)
1258
Сберегательные вклады, размещенные в других банках (не более одного месяца)
1301
Займы овердрафт по корреспондентским счетам других банков
1302
Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам
1303
Займы овернайт, предоставленные другим банкам
1452
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1481
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости

2257
Кері репо операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттеме
2725
Бағалы қағаздармен репо операциялары бойынша есептелген шығыс
2. Кері репо операциялары бойынша талаптар
1461
Бағалы қағаздармен кері репо операциялары
1748
Бағалы қағаздармен репо операциялары бойынша есептелген кіріс
3. Ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптар
1101
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар (бір түнге)
1102
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі талап етілгенге дейінгі салымдар
1103
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі мерзімді салымдар
1201
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1251
Басқа банктерде орналастырылған (бір түнге) салымдар
1252
Басқа банктерде орналастырылған талап етілгенге дейінгі салымдар
1253
Басқа банктерде орналастырылған қысқа мерзімді (бір айға дейінгі) салымдар
1258
Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдар (бір айдан аспайтын)
1301
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша овердрафт қарыздары
1302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді қарыздар
1303
Басқа банктерге берілген овернайт қарыздары
1452
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1481
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар

1891
Требования по операциям фьючерс
1892
Требования по операциям форвард
1894
Требования по операциям спот
1895
Требования по операциям своп
Примечание:
1) из обязательств по операциям репо исключаются обязательства перед другим банком-резидентом Республики Казахстан, банком-нерезидентом Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, иностранным центральным банком, международной финансовой организацией;

1891
Фьючерс операциялары бойынша талаптар
1892
Форвард операциялары бойынша талаптар
1894
Спот операциялары бойынша талаптар
1895
Своп операциялары бойынша талаптар
Ескертпе:
1) репо операциялары бойынша міндеттемелерден Қазақстан Республикасының басқа резидент банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, шетелдік орталық банк, халықаралық қаржы ұйымы алдындағы міндеттемелер алып тасталады;

2) в требования по межбанковским операциям денежного рынка, отраженных на балансовых счетах 1201, 1452 и 1481, включаются только краткосрочные ноты Национального Банка Республики Казахстан;
3) в требования по межбанковским операциям денежного рынка, отраженных на балансовых счетах 1891, 1892, 1894 и 1895, включаются только требования к другому банку-резиденту Республики Казахстан, банку-нерезиденту Республики Казахстан, Национальному Банку Республики Казахстан, иностранному центральному банку, международной финансовой организации;
4) расчет второй категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, производится в соответствии с пунктом 7-1 Правил.
Приложение 3
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Третья категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований
Сноска. Приложение 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
Номер балансового счета
Название балансового счета
2301
Выпущенные в обращение облигации
2306
Выкупленные облигации
2405
Выкупленные субординированные облигации
2406
Субординированные облигации
Примечание: включение в третью категорию обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, осуществляется в соответствии с пунктом 7-3 Правил.
Приложение 3-1
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Извещение об облигациях, включенных в третью категорию обязательств банка
Сноска. Правила дополнены приложением 3-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 44 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию).
Настоящим _________________________________ (наименование банка), бизнес-идентификационный номер (БИН) ____________________(далее – Банк), сообщает об условиях выпуска облигаций, обязательства по которым относятся к третьей категории обязательств, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, и подтверждает их соответствие требованиям пункта 7-3 Правил о минимальных резервных требованиях, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях".
1. Условия выпуска облигаций, включенных в третью категорию обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований:
Международный идентификационный номер эмиссии (код ISIN) _________.
Дата регистрации выпуска ____________.
Дата начала обращения __________.
Дата погашения _____________.
Срок обращения _______ лет ____ месяцев.
Валюта эмиссии __________.
Объем выпуска ______________ единиц валюты эмиссии.
Остаток основного долга по облигациям (за вычетом выкупленных банком облигаций) _________ тенге (отчетная дата _____________).
Объем выкупленных банком облигаций ______ тенге (отчетная дата).
Номера балансовых счетов, на которых учитываются
основной долг по облигациям ______,
выкупленные облигации ______.
Ставка вознаграждения _____ процентов годовых.
Наличие опционов: ( ) Да ( ) Нет.
Условия опциона (сведения, указанные в проспекте эмиссии) ________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указаны на __ странице проспекта эмиссии).
Дополнительная информация ________________________.

2) 1201, 1452 және 1481-баланстық шоттарда көрсетілген ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптарға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноталары ғана енгізіледі;
3) 1891, 1892, 1894 және 1895-баланстық шоттарда көрсетілген ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптарға Қазақстан Республикасының басқа резидент банкіне, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, шетелдік орталық банкке, халықаралық қаржы ұйымына қойылатын талаптар ғана енгізіледі;
4) ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің екінші санаты Қағидалардың 7-1-тармағына сәйкес есептеледі.
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
3-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санаты
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
2301
Айналысқа шығарылған облигациялар
2306
Сатып алынған облигациялар
2405
Сатып алынған реттелген облигациялар
2406
Реттелген облигациялар
Ескертпе: ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санатына енгізу Қағидалардың 7-3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
3-1-қосымша
Банк міндеттемелерінің үшінші санатына енгізілген облигациялар туралы хабарлама
Ескерту. Қағидалар 3-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 44 (қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Осы хабарламамен банк ________________________________ (банктің атауы), бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) ___________________ (бұдан әрі – Банк) міндеттемелері ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелердің үшінші санатына жататын облигацияларды шығару шарттары туралы хабарлайды және олардың "Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысымен бекітілген Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалардың 7-3-тармағының талаптарына сәйкестігін растайды.
1. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санатына енгізілген облигацияларды шығару шарттары:
Эмиссияның халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) ____________.
Шығарылымның тіркелген күні____________.
Айналыстың басталу күні __________.
Өтеу күні_____________.
Айналыс мерзімі _____ жыл _____ ай.
Эмиссия валютасы __________.
Шығарылымның көлемі ____________ эмиссия валютасының бірліктері.
Облигациялар бойынша негізгі борыштың қалдығы (банк сатып алған облигацияларды шегергенде) _________ теңге (есепті күн _____________).
Банк сатып алған облигациялардың көлемі ______ теңге (есепті күн _____________).
облигациялар бойынша негізгі борыш ______,
сатып алынған облигациялар _____
есепке алынатын баланстық шоттардың нөмірлері.
Сыйақы мөлшерлемесі _____жылдық пайыз.
Опциондардың болуы: ( ) Иә ( ) Жоқ.
Опционның шарттары (эмиссия проспектісінде көрсетілген
мәліметтер)_________________________________________________________
___________________________________________________________________
_____________(эмиссия проспектісінің __ бетінде көрсетілген).
Қосымша ақпарат ______________________.
…

2. Проспект эмиссии облигаций опубликован (указать ссылку) ___________________________________________________________.
3. Настоящим подтверждаем, что для облигаций, указанных в пункте 1 Извещения:
1) срок обращения облигаций составляет не менее 3 (трех) лет;
2) отсутствует опцион держателя облигаций на досрочное (полное) или частичное погашение (выкуп) облигаций;
3) Банк ⁠не использует облигации для управления ликвидностью клиентов, в том числе не выкупает их по инициативе или запросу отдельных держателей облигаций;
4) Банк не использует облигации как альтернативу размещению средств отдельных клиентов (например, при оттоке крупных вкладов клиентов).
В случае неисполнения Банком условия (условий), указанного (указанных) в пункте 3 Извещения, классификация вышеуказанных облигаций производится по нормативам, установленным для первой категории обязательств Банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, начиная с периода определения минимальных резервных требований, в течение которого выявлено такое неисполнение.
Дата извещения ________________________
Подпись первого руководителя банка ________________________
Приложение 4
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Информация о выполнении минимальных резервных требований (далее – МРТ)

2. Облигациялар эмиссиясының проспектісі жарияланды (сілтеме көрсетілсін) ___________________________________________________________.
3. Осы хабарламамен хабарламаның 1-тармағында көрсетілген облигациялар үшін мыналарды растаймыз:
1) облигациялардың айналыс мерзімі – кемінде 3 (үш) жыл;
2) облигацияларды мерзімінен бұрын (толығымен) немесе ішінара өтеуге (сатып алуға) облигация ұстаушының опционы жоқ;
3) Банк клиенттердің өтімділігін басқару үшін облигацияларды пайдаланбайды, оның ішінде оларды жекелеген облигация ұстаушылардың бастамасы немесе сұрау салуы бойынша сатып алмайды;
4) Банк облигацияларды жекелеген клиенттердің қаражатын орналастыруға балама ретінде пайдаланбайды (мысалы, клиенттердің ірі салымдары әкетілген кезде).
Банк хабарламаның 3-тармағында көрсетілген (көрсетілген) шартты (шарттарды) орындамаған жағдайда, жоғарыда көрсетілген облигацияларды сыныптау осындай орындамау анықталған ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңінен бастап ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын Банктің стандартты міндеттемелері үшін белгіленген нормативтер бойынша жүргізіледі.
Хабарлама күні _______________
Банктің бірінші басшысының қолы ______________________
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
4-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды (бұдан әрі – ЕРТ) орындау туралы ақпарат

Примечание: строка 7 рассчитывается в соответствии с частями второй, третьей и четвертой пункта 9 Правил.
Таблица 4. Расчет резервных активов
Код строки
Название строки
Сумма
(в тысячах тенге)
1
2
3
1
Усредненное значение остатков денег на корреспондентских счетах в Национальном Банке Республики Казахстан в национальной валюте
2
Усредненное значение наличных денег в национальной валюте в кассе банка в объеме, не превышающем 25 (двадцать пять) процентов от МРТ за период определения
3
Резервные активы
Выполнение минимальных резервных требований банком:
( ) Да ( ) Нет
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 ноября 2019 года № 229
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, признанных утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 38 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10776, опубликовано 15 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 180 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 38 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета, условия выполнения минимальных резервных требований, порядок резервирования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12354, опубликовано 21 декабря 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 52 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 38 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета, условия выполнения минимальных резервных требований, порядок резервирования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13081, опубликовано 5 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").

Ескертпе: 7-жол Қағидалардың 9-тармағының екінші, үшінші және төртінші бөліктеріне сәйкес есептеледі.
4-кесте. Резервтік активтерді есептеу
Жолдың коды
Жолдың аты
Сомасы
(мың теңгемен)
1
2
3
1
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шоттағы ұлттық валютадағы ақша қалдығының орташа алынған мәні
2
Банк кассасындағы айқындау кезеңіндегі ЕРТ-нің 25 (жиырма бес) пайызынан аспайтын көлемдегі ұлттық валютадағы қолма-қол ақшаның орташа алынған мәні
3
Резервтік активтер
Банктің ең төмен резервтік талаптарды орындауы:
( ) Иә ( ) Жоқ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 29 қарашадағы
№ 229 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының күші жойылды деп танылған кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Банктердің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 20 наурыздағы № 38 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10776 болып тіркелген, 2015 жылғы 15 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
2. "Банктердің есеп айырысу үшін қабылдайтын міндеттемелерінің құрылымын, ең төменгі резервтік талаптарды орындау шарттарын, резервке қою тәртібін қоса алғанда, ең төменгі резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 20 наурыздағы № 38 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 12 қазандағы № 180 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12354 болып тіркелген, 2015 жылғы 21 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
3. "Банктердің есеп айырысу үшін қабылдайтын міндеттемелерінің құрылымын, ең төменгі резервтік талаптарды орындау шарттарын, резервке қою тәртібін қоса алғанда, ең төменгі резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 20 наурыздағы № 38 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 52 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13081 болып тіркелген, 2016 жылғы 5 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).

4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 247 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 38 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16259, опубликовано 29 января 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
5. Пункт 4 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2018 года № 157 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17559, опубликовано 22 октября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов).
6. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения по вопросам представления отчетности, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2018 года № 159 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам представления отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17391, опубликовано 2 октября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов).
7. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июля 2019 года № 117 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 38 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения нормативов минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением нормативов минимальных резервных требований" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19001, опубликовано 19 июля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов).

4. "Банктердің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 20 наурыздағы № 38 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 247 қаулысы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16259 болып тіркелген, 2018 жылғы 29 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
5. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 30 шілдедегі № 157 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 30 шілдедегі № 157 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 4-тармағы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17559 болып тіркелген, 2018 жылғы 22 қазанда Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
6. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 30 шілдедегі № 159 қаулысымен бекітілген өзгерістер енгізілетін есептілікті ұсыну мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 1-тармағы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17391 болып тіркелген, 2018 жылғы 2 қазанда Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
7. "Банктердің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын қоса алғанда, ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 20 наурыздағы № 38 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 2 шілдедегі № 117 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19001 болып тіркелген, 2019 жылғы 19 шілдеде Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде жарияланған).