Об утверждении перечня измерений, относящихся к государственному регулированию
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 марта 2019 года № 237 и Министра индустрии и инфраструктурного развития от 29 марта 2019 года № 162. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 марта 2019 года № 18438.
Примечание РЦПИ!
Настоящий совместный приказ вводится в действие с 11.04.2019.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 6-3 Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемый перечень измерений, относящихся к государственному регулированию.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонной контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
__________________ Р. Скляр
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_________________ Е. Тургумбаев
Утвержден
совместным приказом
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 марта 2019 года №162
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 марта 2019 года №237
Перечень измерений, относящихся к государственному регулированию

Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 28 наурыздағы № 237 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 162 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 29 наурызда № 18438 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 11.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 6-3-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.Р. Беккер) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қазақ және орыс тілдерінде жолдауды;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2019 жылғы 11 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
Р. Скляр
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 29 наурыздағы
№ 162 және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы 28 наурыздағы
№ 237 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбесі

Сноска. Перечень – в редакции совместного приказа Министра внутренних дел РК от 16.04.2026 № 276 и Министра торговли и интеграции РК от 18.04.2026 № 170-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование измерений с указанием объекта и области применения
Метрологические требования к измерениям
Примечание
Диапазон измерений
Предельно допустимая погрешность или класс точности
1
2
3
4
5
1
Измерение скорости движения транспортных средств (км/ч) мобильными скоростемерами
От 20 до 250 км/ч.
± 2 км/ч.
Фиксация:
- превышения установленной скорости движения;
2
Измерение скорости движения транспортных средств (км/ч) стационарными скоростемерами
От 20 до 250 км/ч.
± 2 км/ч.
3
Измерение суммарного люфта в рулевом управлении

Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.04.2026 № 276 және ҚР Сауда және интеграция министрінің 18.04.2026 № 170-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
р/с №
Объектіні және қолдану саласын көрсете отырып өлшемдердің атауы
Өлшемдерге қойылатын метрологиялық талаптар
Ескертпе
Өлшеу диапазоны
Шекті рұқсат етілген қателік немесе дәлдік класы
1
2
3
4
5
1
Көлік құралдарының қозғалыс жылдамдығын (км/сағ) мобильді жылдамдық өлшегіштермен өлшеу
20-дан 250 км/сағ дейін
± 2 км/сағ.
Тіркеу:
- белгіленген қозғалыс жылдамдығынан асып кету;
2
Көлік құралдарының қозғалыс жылдамдығын (км/сағ) стационарлық жылдамдық өлшегіштермен өлшеу
20-дан 250 км/сағ дейін
± 2 км/сағ.
3
Рульдік басқарудағы жиынтық люфтті өлшеу

От 0° до 30°
± 1°
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33003)
4
Измерение светопропускания ветрового стекла и передних боковых стекол
От 0 % до 70 %
± 2 %
5
Измерение остаточной высоты рисунка протектора шин
От 0 до 150 мм.
± 0,01мм.
6
Измерение концентрации компонентов в отработавших газах
- CO от 0 до 5 % объемной доли
Абсолютная ± 0,03 % Относительная ± 5 %
- CO2 от 0 до 16% объемной доли
Абсолютная ± 0,5 % Относительная ± 5 %
- O2 от 0 до 21% объемной доли
Абсолютная ± 0,1 % Относительная ± 5 %
- СН от 0 млн-1 до 2000 % млн-1
Абсолютная ± 10 млн-1 Относительная ± 5 %
7
Измерение средней скорости движения транспортных средств (км/ч) стационарными скоростемерами
-
± 2 км/ч при подсчете средней скорости
Фиксация превышения средней скорости движения
8
Измерение контролируемого участка (предельная дальность распознавания государственного регистрационного номерного знака) стационарных аппаратно-программных комплексов
От 10 до 100 м
± 1
Фиксация:
-нарушения правил остановки или стоянки транспортных средств;
- проезда на запрещающий сигнал светофора;
- несоблюдения требований, предписанных дорожными знаками;
- непредоставления преимущества в движении пешеходам или иным участникам дорожного движения;
- нарушения правил маневрирования.
9
Измерение координат расположения аппаратно-программных комплексов
Без ограничений
± 10 м
Фиксация места правонарушения. Является обязательным измерением для всех нарушений ПДД, для всех видов аппаратно-программных комплексов.
10
Измерение расстояния между габаритами транспортных средств по выступающим точкам и дорожной разметкой стационарными аппаратно-программными комплексами
от 0 до 5 м
± 0,5 м
Фиксация нарушения несоблюдения требований, предписанных дорожной разметкой.
11
Измерение погрешности синхронизации времени
Без ограничений
± 2 с
Фиксация времени правонарушения. Является обязательным измерением для всех нарушений ПДД, для всех видов аппаратно-программных комплексов.
12
Измерение контролируемого участка (предельная дальность распознавания государственного регистрационного номерного знака) мобильных аппаратно-программных комплексов
Без ограничений
± 1 %
Фиксация:
- нарушения правил остановки или стоянки транспортных средств;
- несоблюдения требований, предписанных дорожными знаками

0°-тан 30°-қа дейін
± 1°
"Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33003 болып тіркелген)
4
Алдыңғы әйнек пен алдыңғы бүйірлік әйнектің жарық өткізгіштігін өлшеу
0%-тен 70%-ке дейін
± 2 %
5
Шина протекторы суретінің қалдық биіктігін өлшеу
0-ден 150 мм-ге дейін.
± 0,01мм.
6
Пайдаланылған газдардағы компоненттердің концентрациясын өлшеу
- көлемдік үлестің 0-ден 5%-не дейін СО
Абсолютті ± 0,03% Салыстырмалы ± 5 %
- көлемдік 0-ден 16%-ке дейін СО2
Абсолютті ± 0,5% Салыстырмалы ± 5 %
- 0-ден 21%-ке дейін О2
Абсолютті ± 0,1% Салыстырмалы ± 5 %
- 0 млн-1-ден 2000% млн-1-ге дейін СН
Абсолютті ± 10 млн-1 Салыстырмалы ± 5 %
7
Көлік құралдары қозғалысының орташа жылдамдығын (км/сағ) стационарлық жылдамдық өлшегіштермен өлшеу
-
Орташа жылдамдықты есептеу кезінде ± 2 км/сағ
Қозғалыстың орташа жылдамдығынан асып кетуін тіркеу
8
Стационарлық аппараттық-бағдарламалық кешендердің бақыланатын учаскесін өлшеу (мемлекеттік тіркеу нөмірінің танудың шекті қашықтығы)
10-нан 100 м-ге дейін
± 1°%
Тіркеу:
- Көлік құралдарын тоқтату немесе тұраққа қою қағидаларын бұзу;
- бағдаршамның тыйым салу сигналына өту;
- жол белгілерінде жазылған талаптарды сақтамау;
- жаяу жүргіншілерге немесе жол қозғалысының өзге де қатысушыларына қозғалыста артықшылық бермеу;
- маневр жасау қағидаларын бұзу.
9
Аппараттық-программалық кешендердің орналасу координаттарын өлшеу
Шектеусіз.
± 10 м
Құқық бұзушылық орнын тіркеу. Барлық ЖЖҚ бұзушылықтары үшін, аппараттық-бағдарламалық кешендердің барлық түрлері үшін міндетті өлшем болып табылады.
10
Шығыңқы нүктелер бойынша көлік құралдарының габариттері мен стационарлық аппараттық-программалық кешендердің жол белгісі арасындағы қашықтықты өлшеу
0-ден 5 м-ге дейін
± 0,5 м
Жол белгісімен жазылған талаптарды сақтамаудың бұзушылығын тіркеу.
11
Уақытты синхрондау қатесін өлшеу
Шектеусіз.
± 2 с
Құқық бұзушылық уақытын тіркеу. Барлық ЖЖҚ бұзушылықтары үшін, аппараттық-бағдарламалық кешендердің барлық түрлері үшін міндетті өлшем болып табылады.
12
Мобильді аппараттық-бағдарламалық кешендердің бақыланатын учаскесін өлшеу (мемлекеттік тіркеу нөмірінің танудың шекті қашықтығы)
Шектеусіз.
± 1 %
Тіркеу:
- көлiк құралдарын тоқтату немесе тұраққа қою қағидаларын бұзу;
- жол белгілерінде жазылған талаптарды сақтамау.