Об утверждении перечня измерений, относящихся к государственному регулированию
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 марта 2019 года № 237 и Министра индустрии и инфраструктурного развития от 29 марта 2019 года № 162. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 марта 2019 года № 18438.
Примечание РЦПИ!
Настоящий совместный приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 6-3 Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемый перечень измерений, относящихся к государственному регулированию.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонной контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
__________________ Р. Скляр
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_________________ Е. Тургумбаев
Утвержден
совместным приказом
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 марта 2019 года №162
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 марта 2019 года №237
Перечень измерений, относящихся к государственному регулированию

Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 28 наурыздағы № 237 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 162 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 29 наурызда № 18438 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 11.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 6-3-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.Р. Беккер) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қазақ және орыс тілдерінде жолдауды;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2019 жылғы 11 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
Р. Скляр
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 29 наурыздағы
№ 162 және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы 28 наурыздағы
№ 237 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбесі

Сноска. Перечень – в редакции совместного приказа Министра внутренних дел РК от 25.04.2025 № 329 и Министра торговли и интеграции РК от 28.04.2025 № 147-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование измерений с указанием объекта и области применения
Метрологические требования к измерениям
Примечание
Диапазон измерений
Предельно допустимая погрешность или класс точности
1
2
3
4
5
1
Измерение скорости движения транспортных средств (км/ч) мобильными скоростемерами
От 20 до 250 км/ч.
± 2 км/ч.
Фиксация:
- превышения установленной скорости движения;
2
Измерение скорости движения транспортных средств (км/ч) стационарными скоростемерами
От 20 до 250 км/ч.
± 2 км/ч.
3
Измерение суммарного люфта в рулевом управлении

Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2025 № 329 және ҚР Сауда және интеграция министрінің 28.04.2025 № 147-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
№ р/р
Объектіні және қолдану саласын көрсете отырып өлшемдердің атауы
Өлшеуге қойылатын метрологиялық талаптар
Ескертпе
Өлшеу диапазоны
Шекті рұқсат етілген қателік немесе дәлдік класы
1
2
3
4
5
1
Көлік құралдарының қозғалыс жылдамдығын (км/сағ) мобильді жылдамдық өлшегіштермен өлшеу
20-дан 250 км/сағ. дейін
± 2 км/сағ.
Бекіту:
- белгіленген қозғалыс жылдамдығынан асып кету.
2
Көлік құралдарының қозғалыс жылдамдығын (км / сағ)стационарлық жылдамдық өлшегіштермен өлшеу
20-дан 250 км/сағ. дейін
± 2 км/сағ.
3
Рульдік басқарудағы жиынтық ойынды өлшеу

От 0° до 30°
± 1°
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33003)
4
Измерение светопропускания ветрового стекла и передних боковых стекол
От 0 % до 70 %
± 2 %
5
Измерение остаточной высоты рисунка протектора шин
От 0 до 150 мм.
± 0,01мм.
6
Измерение концентрации компонентов в отработавших газах
- CO от 0 до 5 % объемной доли
Абсолютная ± 0,03 % Относительная ± 5 %
- CO2 от 0 до 16% объемной доли
Абсолютная ± 0,5 % Относительная ± 5 %
- O2 от 0 до 21% объемной доли
Абсолютная ± 0,1 % Относительная ± 5 %
- СН от 0 млн-1 до 2000 % млн-1
Абсолютная ± 10 млн-1 Относительная ± 5 %
7
Измерение средней скорости движения транспортных средств (км/ч) стационарными скоростемерами
-
± 2 км/ч при подсчете средней скорости
Фиксация превышения средней скорости движения
8
Измерение контролируемого участка проходимого транспортного средства
от 10 до 100 м
± 1 % предел допускаемой погрешности вычисления пройденного расстояния транспортного средства в зоне контролируемого участка
Фиксация:
- нарушения правил остановки или стоянки транспортных средств;
- проезда на запрещающий сигнал светофора;
- несоблюдения требований, предписанных дорожными знаками или разметкой проезжей части дороги;
- нарушения правил маневрирования;
- непредоставления преимущества в движении пешеходам или иным участникам дорожного движения.
9
Измерение координат расположения аппаратно-программных комплексов
-
± 5 м
10
Измерение расстояния между габаритами транспортных средств по выступающим точкам и дорожной разметкой
от 0 до 5 м
± 0,5 м
11
Измерение погрешности синхронизации времени
Не нормируется
± 2 с
Фиксация времени правонарушения

0° - дан 30° - қа дейін
± 1°
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" № 534 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33003 болып тіркелген)
4
Алдыңғы әйнек пен алдыңғы бүйірлік әйнектің жарық өткізгіштігін өлшеу
0% - дан 70% дейін
± 2%
5
Шина протекторы үлгісінің қалдық биіктігін өлшеу
0-ден 150 мм-ге дейін
± 0,01мм.
6
Пайдаланылған газдардағы компоненттердің концентрациясын өлшеу
- CO көлемдік үлестің 0-ден 5% - на дейін
Абсолютті ± 0,03%
Салыстырмалы ± 5 %
- CO2 көлемдік үлестің 0-ден 16% - на дейін
Абсолютті ± 0,5%
Салыстырмалы ± 5 %
- O2 көлемдік үлестің 0-ден 21% - на дейін
Абсолютті ± 0,1%
Салыстырмалы ± 5 %
- СН 0 млн-1-ден 2000% млн-1-ге дейін
Абсолютті± 10 млн-1
Салыстырмалы ± 5 %
7
Көлік құралдарының қозғалысының орташа жылдамдығын (км/сағ) стационарлық жылдамдық өлшегіштермен өлшеу
-
Орташа жылдамдықты есептеу кезінде
± 2 км/сағ
Қозғалыстың орташа жылдамдығынан асып кетуді бекіту
8
Өтетін көлік құралының бақыланатын учаскесін өлшеу
10-нан 100 м-ге дейін
± 1% бақыланатын учаске аймағында көлік құралының жүріп өткен қашықтығын есептеудің рұқсат етілген қателігінің шегі
Бекіту:
- Көлік құралдарын тоқтату немесе тұраққа қою қағидаларын бұзу;
- бағдаршамның тыйым салу сигналына өту;
- жол белгілерімен немесе жолдың жүру бөлігін белгілеумен белгіленген талаптарды сақтамау;
- маневр жасау ережелерін бұзу;
- жаяу жүргіншілерге немесе жол қозғалысының өзге де қатысушыларына қозғалыста артықшылық бермеу.
9
Аппараттық-бағдарламалық кешендердің орналасу координаттарын өлшеу
-
± 5 м
10
Шығыңқы нүктелер мен жол таңбалары бойынша көлік құралдарының габариттері арасындағы қашықтықты өлшеу
0-ден 5 м-ге дейін
± 0,5 м
11
Уақытын синхрондау қатесін өлшеу
Нормаланбайды
± 2 с
Құқық бұзушылық уақытын белгілеу