Об утверждении Правил разработки национального плана стандартизации
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 862. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2018 года № 18006.
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 11.04.2019.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О стандартизации", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила разработки национального плана стандартизации согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Приложение 1 к приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 862
Правила разработки национального плана стандартизации
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 21.05.2021 № 347-НҚ (вводится в действие с 01.07.2021).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки национального плана стандартизации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О стандартизации" (далее – Закон) и определяют порядок разработки национального плана стандартизации.

Ұлттық стандарттау жоспарын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 862 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 11 желтоқсанда № 18006 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 11.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
"Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Ұлттық стандарттау жоспарын әзірлеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2019 жылғы 11 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 862 бұйрығына
1-қосымша
Ұлттық стандарттау жоспарын әзірлеу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 21.05.2021 № 347-НҚ (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық стандарттау жоспарын әзірлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және ұлттық стандарттау жоспарын әзірлеу тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в сфере стандартизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере стандартизации;
2) цифровая система технического регулирования – автоматизированная цифровая система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления сведений и информаций, содержащихся в реестрах технического регулирования, государственной системы обеспечения единства измерений, национальной системы стандартизации и единых реестрах выданных или принятых документов об оценке соответствия Евразийского экономического союза.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
3. Правила распространяются на субъекты национальной системы стандартизации.
4. Национальный план стандартизации (далее – национальный план) формируется национальным органом по стандартизации (далее – национальный орган) и утверждается уполномоченным органом ежегодно с учетом стратегических целей и направлений развития национальной системы стандартизации.
5. Процедуры формирования национального плана осуществляются в цифровой системе технического регулирования и (или) в электронной форме посредством сбора и анализа предложений, разработки и согласования проекта национального плана и устанавливаются в СТ РК 1.7 "Национальный план стандартизации. Порядок разработки, согласования, утверждения, внесения изменений и (или) дополнений" (далее – СТ РК 1.7).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
6. В период действия национального плана допускается внесение в него изменений и (или) дополнений по предложениям субъектов национальной системы стандартизации, направленных в цифровой системе технического регулирования и (или) посредством системы электронного документооборота.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
7. Финансирование работ по разработке документов по стандартизации, включенных в национальный план осуществляется в соответствии со статьей 35 Закона.
Глава 2. Формирование проекта национального плана
8. Национальный план включает сведения по разработке национальных, межгосударственных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации (далее – документы по стандартизации), второго этапа межгосударственных стандартов как переходящие из национального плана предыдущего года в соответствии с основополагающими стандартами, разрабатываемых за счет бюджетных средств и иных источников финансирования.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) стандарттау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – стандарттау саласында басшылық етуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) техникалық реттеудің цифрлық жүйесі – техникалық реттеу тізілімдеріндегі, өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің, ұлттық стандарттау жүйесінің және Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау туралы берілген немесе қабылданған құжаттарының бірыңғай тізілімдерінің мәліметтері мен ақпараттарын сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған автоматтандырылған цифрлық жүйе.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қағидалар ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілеріне таратылады.
4. Ұлттық стандарттау жоспарын (бұдан әрі – ұлттық жоспар) стандарттау жөніндегі ұлттық орган (бұдан әрі – ұлттық орган) құрады және уәкілетті орган ұлттық стандарттау жүйесін дамытудың стратегиялық мақсаттары мен бағыттарын есепке ала отырып жыл сайын бекітеді.
5. Ұлттық жоспарды қалыптастыру рәсімдері техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде және (немесе) электрондық нысанда ұсыныстарды жинау және талдау, ұлттық жоспардың жобасын әзірлеу және келісу арқылы жүзеге асырылады және ҚР СТ 1.7 "Ұлттық стандарттау жоспары. Әзірлеу, келісу, бекіту, өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу тәртібі" (бұдан әрі – ҚР СТ 1.7).
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде оған техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде және (немесе) электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы жіберілген ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінің ұсыныстары бойынша өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге жол беріледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Ұлттық жоспарға енгізілген стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеу бойынша жұмыстарды қаржыландыру Заңның 35-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Ұлттық жоспар жобасын қалыптастыру
8. Ұлттық жоспарға ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды, техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жіктеуіштерін және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды (бұдан әрі – стандарттау жөніндегі құжаттар), бюджет қаражаты және қаржыландырудың өзге де көздері есебінен әзірленетін негіз қалаушы стандарттарға сәйкес өткен жылдың ұлттық жоспарынан ауысатын мемлекетаралық стандарттардың екінші кезеңін әзірлеу жөніндегі мәліметтер кіреді.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 26.09.2023 № 351-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Информация о начале формирования национального плана размещается на интернет-ресурсах национального органа и уполномоченного органа. Национальный орган направляет уведомления о начале формирования национального плана субъектам национальной системы стандартизации.
10. Проект национального плана формируется на основании:
1) предложений государственных органов, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства и других заинтересованных сторон;
2) планов работ технических комитетов по стандартизации (далее – технические комитеты);
3) расширения перечней взаимосвязанных стандартов к техническим регламентам с учетом предварительного анализа действующих документов по стандартизации и потребности в разработке национальных стандартов;
4) результатов мониторинга в сфере стандартизации;
5) иных источников, отвечающих основным направлениям социально-экономического развития Республики Казахстан.
11. Субъекты национальной системы стандартизации, не позднее 1 августа года, предшествующего планируемому периоду, в цифровой системе технического регулирования и (или) посредством системы электронного документооборота направляют заявки, в виде электронного документа или копии электронного документа (далее – заявки) для включения в национальный план.
К заявке представляется пояснительная записка, оформленная в соответствии с СТ РК 1.7, с указанием:
1) сведений о необходимости и целесообразности разработки документов по стандартизации, в том числе при действии аналогичных документов по стандартизации;
2) наименований организаций, заинтересованных в разработке документа по стандартизации;
3) сведений об объекте стандартизации и его характеристиках;
4) сведений об основной нормативной базе (первоисточнике);
5) сведений о проведенных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и полученных результатах (при их наличии);
6) информации об отсутствии или необходимости пересмотра либо отмены документов по стандартизации, устанавливающих требования к данному объекту стандартизации.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 26.09.2023 № 351-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 26.09.2023 № 351-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Ұлттық жоспарды қалыптастыруды бастау туралы ақпарат ұлттық орган мен уәкілетті органның интернет-ресурсына орналастырылады. Ұлттық орган ұлттық жоспарды қалыптастыруды бастағаны туралы хабарламаны ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілеріне жібереді.
10. Ұлттық жоспар жобасы:
1) мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің және басқа да мүдделі тараптардың ұсыныстары;
2) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің (бұдан әрі – техникалық комитеттер) жұмыс жоспарлары;
3) стандарттау жөніндегі қолданыстағы құжаттарға және ұлттық стандарттарды әзірлеу қажеттіліктеріне алдын ала талдауларды есепке ала отырып, техникалық регламенттермен өзара байланысты стандарттар тізбесін кеңейту;
4) стандарттау саласында жүргізілген мониторинг нәтижелері;
5) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарына жауап беретін өзге де мәліметтер көздері негізінде қалыптастырылады.
11. Ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілері жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 тамызынан кешіктірмей техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде және (немесе) электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы ұлттық жоспарға енгізу үшін өтінімдерді электрондық құжат немесе электрондық құжаттың (бұдан әрі – өтінім) көшірмесі түрінде жібереді.
Өтінімге ҚР СТ 1.7 сәйкес ресімделген түсіндірме жазба ұсынылады:
1) стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеудің қажеттілігі мен орындылығы туралы, оның ішінде стандарттау жөніндегі ұқсас құжаттар қолданылған кезде мәліметтер;
2) стандарттау жөніндегі құжатты әзірлеуге мүдделі ұйымдардың атаулары;
3) стандарттау объектісі және оның сипаттамалары туралы мәліметтер;
4) негізгі нормативтік база (бастапқы дереккөз) туралы мәліметтер;
5) жүргізілген ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар және алынған нәтижелер туралы мәліметтер (олар болған кезде);
6) осы стандарттау объектісіне қойылатын талаптарды белгілейтін стандарттау жөніндегі құжаттарды қайта қараудың не жоюдың болмауы немесе қажеттігі туралы ақпарат.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 26.09.2023 № 351-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12. Предложения технических комитетов по разработке стандартов оформляются в виде заявки, в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил с учетом планов работ технических комитетов в части разработки документов по стандартизации.
13. Предложения для включения в проект национального плана вносятся на основе анализа взаимосвязанных стандартов к техническим регламентам, с учетом предварительного анализа действующих документов по стандартизации и потребности в разработке документов по стандартизации.
14. Предложения для включения в проект национального плана по результатам мониторинга в сфере стандартизации, проводимого государственными органами и техническими комитетами, оформляются в виде заявки, в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил.
15. Предложения для включения в проект национального плана вносятся на основе иных источников, отвечающих основным направлениям социально-экономического развития Республики Казахстан (анализ обеспеченности принятых государственных и отраслевых программ, технических регламентов, государственных и квазигосударственных закупок и нормативных правовых актов национальными и межгосударственными стандартами, а также возможности установления дополнительных норм, ориентированных на отечественных производителей).
16. Предложения в проект национального плана вытекают из основных направлений социально-экономического развития Республики Казахстан, также учитывают результаты научных исследований и требования, установленные нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
17. Национальный орган проводит анализ поступивших заявок в соответствии с СТ РК 1.7 и формирует проект национального плана.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 26.09.2023 № 351-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Разработка, согласование и утверждение национального плана
18. Проект национального плана разрабатывается национальным органом по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Проект национального плана включает следующую информацию:
1) код по межгосударственному классификатору стандартов;
2) наименование проекта документа по стандартизации;
3) основание разработки;
4) основная нормативная база;
5) сроки выполнения работ (начало разработки и представление окончательной редакции проекта в уполномоченный орган на утверждение);
6) источник финансирования;
7) наименование и бизнес-идентификационный номер организации, предоставившую заявку;
8) наименования организаций, заинтересованных в разработке документа по стандартизации.

12. Техникалық комитеттердің стандарттар әзірлеу бойынша ұсыныстары стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеу бөлігінде техникалық комитеттер жұмыс жоспарларын есепке алып, осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес өтінім түрінде ресімделеді.
13. Ұлттық жоспар жобасына қосуға арналған ұсыныстар қолданыстағы стандарттау жөніндегі құжаттарға және стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеу қажеттігіне өткізілген алдын ала талдауды есепке алып, техникалық регламенттерге өзара байланысты стандарттарға талдау негізінде енгізіледі.
14. Мемлекеттік органдар мен техникалық комитеттер жүзеге асыратын стандарттау саласындағы мониторинг нәтижелері бойынша ұлттық жоспар жобасына қосуға арналған ұсыныстар осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес өтінім түрінде ресімделеді.
15. Ұлттық жоспар жобасына қосуға арналған ұсыныстар Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарына жауап беретін өзге де мәліметтер көздері негізінде (қабылданған мемлекеттік және салалық бағдарламалардың, техникалық регламенттердің, мемлекеттік және квазимемлекеттік сатып алулардың және нормативтік құқықтық актілердің ұлттық және мемлекетаралық стандарттармен қамтамасыз етілуін талдау, сондай-ақ отандық тауар өндірушілерге бағытталған стандарттарда қосымша талаптарды белгілеу мүмкіндіктерін талдау) енгізіледі.
16. Ұлттық жоспар жобасына қосуға арналған ұсыныстар Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарынан туындайды, сондай-ақ ғылыми зерттеулердің нәтижелері мен Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарды ескереді.
17. Ұлттық орган ҚР СТ 1.7 сәйкес келіп түскен өтінімдерге талдау жүргізеді және ұлттық жоспардың жобасын қалыптастырады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 26.09.2023 № 351-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Ұлттық жоспарды әзірлеу, келісу және бекіту
18. Ұлттық жоспардың жобасын ұлттық орган осы Қағидаға қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірлейді.
Ұлттық жоспар жобасы мынадай ақпаратты қамтиды:
1) стандарттардың мемлекетаралық жіктеуіші бойынша код;
2) стандарттау жөніндегі құжат жобасының атауы;
3) әзірлеу негізі;
4) негізгі нормативтік база;
5) жұмыстарды орындау мерзімдері (әзірлеуді бастау және жобаның түпкілікті редакциясын уәкілетті органға бекітуге ұсыну);
6) қаржыландыру көзі;
7) өтінім берген ұйымның атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
8) стандарттау жөніндегі құжатты әзірлеуге мүдделі ұйымдардың атаулары.

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 26.09.2023 № 351-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Проект национального плана не позднее 1 августа года, предшествующего планируемому периоду, размещается в цифровой системе технического регулирования или на интернет - ресурсе национального органа на шестьдесят календарных дней для рассмотрения всеми заинтересованными субъектами национальной системы стандартизации.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
20. Национальный орган информирует субъекты национальной системы стандартизации о размещении проекта национального плана в цифровой системе технического регулирования и (или) посредством системы электронного документооборота.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
21. После предоставления замечаний и предложений субъектами национальной системы стандартизации, национальный орган формирует и размещает сводку отзывов на интернет-ресурсе национального органа. Национальный орган проводит публичные обсуждения проекта национального плана и сводки отзывов к нему в течение 60 календарных дней, указанных в пункте 19.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 26.09.2023 № 351-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. По итогам публичного обсуждения национальный орган проводит окончательное рассмотрение проекта национального плана с участием представителей государственных органов и заинтересованных субъектов национальной системы стандартизации.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 26.09.2023 № 351-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Национальный орган, не позднее 20 ноября года, предшествующего планируемому периоду, в цифровой системе технического регулирования или посредством системы электронного документооборота направляет в уполномоченный орган окончательную редакцию проекта национального плана.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
24. К проекту национального плана прилагаются пояснительная записка и рекомендованные предложения-заявки в национальный план, поступившие от субъектов национальной системы стандартизации. Пояснительная записка включает в себя информацию о количестве поступивших предложений, в том числе рекомендованных и отклоненных предложений с указанием причин отклонения, видах запланированных работ.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 26.09.2023 № 351-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Ұлттық жоспардың жобасы жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 тамызынан кешіктірмей ұлттық стандарттау жүйесінің барлық мүдделі субъектілерінің қарауы үшін техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде немесе ұлттық органның интернет - ресурсында күнтізбелік алпыс күнге орналастырылады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Ұлттық орган ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілерін ұлттық жоспар жобасының орналастырылуы туралы техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде және (немесе) электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы хабардар етеді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілері ескертулер мен ұсыныстар бергеннен кейін ұлттық орган пікірлер жинағын қалыптастырады және ұлттық органның интернет-ресурсында орналастырады. Ұлттық орган 19-тармақта көрсетілген күнтізбелік 60 күн ішінде ұлттық жоспардың жобасын жария талқылауды және оған шолулардың қысқаша мазмұнын жүргізеді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 26.09.2023 № 351-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Жария талқылау қорытындысы бойынша ұлттық орган мемлекеттік органдар өкілдерінің және ұлттық стандарттау жүйесінің мүдделі субъектілерінің қатысуымен ұлттық жоспар жобасын түпкілікті қарауды жүргізеді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 26.09.2023 № 351-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Ұлттық орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 20 қарашасынан кешіктірмей техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде немесе электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы уәкілетті органға ұлттық жоспар жобасының түпкілікті редакциясын жібереді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Ұлттық жоспардың жобасына ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілерінен келіп түскен түсіндірме жазба және ұлттық жоспарға ұсынылған ұсыныс-өтінімдер қоса беріледі. Түсіндірме жазбада келіп түскен ұсыныстардың саны, оның ішінде қабылданбау себептерін көрсете отырып, ұсынылған және қабылданбаған ұсыныстардың саны, жоспарланған жұмыстардың түрлері туралы ақпарат қамтылады.

Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 26.09.2023 № 351-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Национальный план утверждается приказом уполномоченного органа не позднее 1 января года, планируемого года и публикуется в цифровой системе технического регулирования или на интернет - ресурсе национального органа.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
Глава 4. Порядок внесения изменений и (или) дополнений в национальный план

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 26.09.2023 № 351-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Ұлттық жоспар уәкілетті органның бұйрығымен жоспарланатын жылдың 1 қаңтарынан кешіктірілмей бекітіледі және техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде немесе ұлттық органның интернет - ресурсында жарияланады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Ұлттық жоспарға өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу тәртібі

26. Изменения и (или) дополнения в национальный план формируются национальным органом в соответствии с СТ РК 1.7 на основании предложений субъектов национальной системы стандартизации с указанием необходимости и целесообразности внесения изменений и (или) дополнений и утверждаются уполномоченным органом.
Изменения в национальный план вносятся в части наименования документов по стандартизации, основания для разработки и основной нормативной базы, а также сведений по исключению документов по стандартизации из национального плана.
Дополнения в национальный план предусматривают включение новых сведений о разработке документов по стандартизации. Дополнительно включенные темы по разработке стандартов должны быть согласованы с отраслевым государственным органом и межгосударственным техническим комитетом по стандартизации (для межгосударственных стандартов), за исключением тем по разработке стандартов, включаемых в проект Плана по поручению Правительства.

26. Ұлттық жоспарға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды ұлттық орган ҚР СТ 1.7 сәйкес ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінің ұсыныстары негізінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізудің қажеттілігі мен орындылығын көрсете отырып қалыптастырады және уәкілетті орган бекітеді.
Ұлттық жоспарға өзгерістер стандарттау жөніндегі құжаттардың атауы, әзірлеу үшін негіздер және негізгі нормативтік база, сондай-ақ стандарттау жөніндегі құжаттарды Ұлттық жоспардан алып тастау жөніндегі мәліметтер бөлігінде енгізіледі.
Ұлттық жоспарға толықтырулар стандарттау жөніндегі құжаттарды әзірлеу туралы жаңа мәліметтерді енгізуді көздейді. Стандарттарды әзірлеу жөніндегі қосымша енгізілген тақырыптар Үкіметтің тапсырмасы бойынша Жоспардың жобасына енгізілетін стандарттарды әзірлеу жөніндегі тақырыптарды қоспағанда, салалық мемлекеттік органмен және стандарттау жөніндегі мемлекетаралық техникалық комитетпен (мемлекетаралық стандарттар үшін) келісілуі тиіс.

Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 26.09.2023 № 351-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение к Правилам
разработки национального
плана стандартизации
Форма плана
Национальный план стандартизации на 20__ год
Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 26.09.2023 № 351-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№п/п

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 26.09.2023 № 351-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұлттық стандарттау
жоспарын әзірлеу қағидаларына
1-қосымша
Жоспар нысаны
20__ жылға арналған ұлттық стандарттау жоспары
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 26.09.2023 № 351-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№р/с

1.1 Основополагающие национальные и межгосударственные стандарты
1.2 Национальные и межгосударственные стандарты, включаемые в перечни к техническим регламентам, как взаимосвязанные
1.3 Национальные и межгосударственные стандарты в секторах экономики
1.4 Национальные классификаторы Республики Казахстан
Раздел 2. Документы по стандартизации (национальные и межгосударственные стандарты, национальные классификаторы Республики Казахстан, рекомендации по стандартизации), разрабатываемые в инициативном порядке за счет иных источников финансирования
Приложение 2 к приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 862
Перечень нормативных правовых актов, признаваемых утратившими силу
1. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 23 апреля 2010 года № 41 "Об утверждении Правил разработки планов государственной стандартизации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6277, опубликованный 28 августа 2010 года в газете "Казахстанская правда" от 4 сентября 2010 года № 233 (26294)).
2. Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 12 марта 2013 года № 74 "О внесении изменений в приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 23 апреля 2010 года № 41 "Об утверждении Правил разработки и утверждения планов и программ работ по государственной стандартизации"" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8403, опубликованный 26 октября 2013 года в газете "Казахстанская правда" от 26.10.2013 года № 302 (27576)).
3. Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 12 декабря 2013 года № 410 "О внесении изменений в приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 23 апреля 2010 года № 41 "Об утверждении Правил разработки и утверждения планов и программ работ по государственной стандартизации"" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8974, опубликованный 20 августа 2014 года в газете "Казахстанская правда" от 20.08.2014 года № 161 (27782)).

1.1 Негізгі ұлттық және мемлекетаралық стандарттар
1.2 Техникалық регламенттердің тізбелеріне өзара байланысты ретінде енгізілетін ұлттық және мемлекетаралық стандарттар
1.3 Экономика секторларындағы ұлттық және мемлекетаралық стандарттар
1.4 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуіштері
2 бөлім. Өзге қаржыландыру көздері есебінен бастамашылық тәртіппен әзірленетін стандарттау жөніндегі құжаттар (ұлттық және мемлекетаралық стандарттар, Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуіштері, стандарттау жөніндегі ұсынымдар)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министірінің
2018 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 862 бұйрығына
2-қосымша
Күші жойылды деп танылған нормативтік құқықтық актілердің тізбесі
1. "Мемлекеттік стандарттау жоспарларын әзірлеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 сәуірдегі № 41 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6277 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2010 жылғы 28 тамыздағы № 351-352 (26195) санында жарияланған).
2. "Мемлекеттік стандарттау жөніндегі жұмыс жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеу және бекіту ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрiнiң міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 сәуiрдегi № 41 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2013 жылғы 12 наурыздағы № 74 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8403 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2013 жылғы 26 қазандағы № 240 (28179) санында жарияланған).
3. "Мемлекеттік стандарттау жөніндегі жұмыс жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеу және бекіту ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрiнiң міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 сәуiрдегi № 41 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2013 жылғы 12 желтоқсандағы № 410 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8974 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2014 жылғы 20 тамыздағы № 161 (28385) санында жарияланған).