Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области охраны, воспроизводства и использования животного мира
Совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 494 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 95. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 декабря 2018 года № 17896.
В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.11.2022 № 725 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.2022 № 108 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов охотничьего хозяйства согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции совместного приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 02.10.2025 № 265 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 03.10.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 18-04/1126 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 808 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12657, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 29 января 2016 года).
3. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направлении его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 494 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 95 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 7 желтоқсанда № 17896 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.11.2022 № 725 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 108 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес аңшылық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тексеру парағы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 02.10.2025 № 265 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 03.10.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. "Жануарлар дүниесін қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 18-04/1126 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 808 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 12657 болып тіркелген, 2016 жылғы 29 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________ У. Шукеев
Министр национальной
экономики
Республики Казахстан
______________ Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министра
сельского хозяйства Республики
Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 494
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 95
Критерии оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), приказом Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371), Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28577) и являются совокупностью количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта (объекта) контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъектов (объектов) контроля к различным степеням риска.

3) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрініңорынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауылшаруашылығы министрі
Ө. Шөкеев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары ‒
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 494 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 95 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі ‒ Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 141-бабының 5 және 6-тармақтарына, "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 3 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген), "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) сәйкес әзірленді және бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) тiкелей қызметiмен, салалық даму ерекшелiктерiмен және осы дамуға әсер ететiн факторлармен байланысты, бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) әртүрлі тәуекел дәрежелеріне жатқызуға мүмкiндiк беретiн сандық және сапалық көрсеткiштердiң жиынтығы болып табылады.

Сноска. Пункт 1 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.11.2022 № 725 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.2022 № 108 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) субъекты (объекты) контроля и надзора – субъекты (объекты), осуществляющие деятельность в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
3) незначительные нарушения – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также нарушении не отнесенных к грубым и значительным нарушениям;
4) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
5) значительные нарушения – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, в части отсутствия аншлагов, неисполнение договоров по планированию средств, материально-технического оснащения, воспроизводства и науки, наличие неполной и недостоверной информации в сведениях предоставляемых субъектами охотничьего наличия подтвержденных жалоб и обращений;
6) грубое нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, влекущие административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее - КоАП), несоблюдение порядка создания зоологических коллекций, несоблюдение установленных сроков ограничений и запретов на пользование животным миром, возникновение неблагоприятных происшествий, наличие браконьерства, неисполнение актов государственных инспекторов осуществляющие государственный контроль и надзора в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
7) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта (объекта) контроля и надзора окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
8) оценка степени риска – комплекс мероприятий, проводимых органом контроля и надзора, с целью назначения и проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.11.2022 № 725 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 108 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. Осы өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) – жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілер (объектілер);
3) болмашы бұзушылықтар – жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың бұзылуы, сондай-ақ өрескел және елеулі бұзушылықтарға жатқызылмаған бұзушылықтар;
4) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
5) елеулі бұзушылықтар – жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың аншлагтардың болмауы, қаражатты, материалдық-техникалық жарақтандыруды, өсімін молайтуды және ғылымды жоспарлау бойынша шарттардың орындалмауы, аңшылық шаруашылығы субъектілері беретін мәліметтерде толық емес және дұрыс емес ақпараттың болуы, расталған шағымдар мен арыздардың болуы бөлігінде бұзылуы;
6) өрескел бұзушылықтар – "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (бұдан әрі – ӘҚБтК) көзделген әкімшілік жауапкершілікке әкелетін жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың бұзылуы, зоологиялық коллекциялар жасау тәртібінің сақталмауы, жануарлар дүниесін пайдалануға белгiленген шектеулер мен тыйым салулар мерзімдерінің сақталмауы, қолайсыз оқиғалардың орын алуы, браконьерлік фактісінің болуы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүргізетін мемлекеттік инспекторлар актілерінің орындалмауы;
7) тәуекел – бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижесінде оның зардаптарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
8) тәуекел дәрежесін бағалау – бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындау және жүргізу мақсатында бақылау және қадағалау органы өткізетін іс-шаралар кешені;

9) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
10) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора;
11) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля и надзора, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
12) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля и надзора по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля и надзора от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
13) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, несоблюдение которых влечет за собой угрозу окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
14) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.
Сноска. Пункт 2 - в редакции совместного приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 02.10.2025 № 265 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 03.10.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (ары қарай – объективті өлшемшарттары) – жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) таңдау үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
10) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
11) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары - бақылау және қадағалау субъектісінің тікелей қызметіне, салалық даму ерекшеліктеріне және осы дамуға ықпал ететін факторларға байланысты, бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
12) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру үшін бақылау және қадағалау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан босату процесі;
13) тексеру парағы – бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
14) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың нақты саласында бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 02.10.2025 № 265 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 03.10.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Глава 2. Объективные критерии
3. Управление рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (Мультикритериальный анализ решений).
Сноска. Пункт 3 - в редакции cовместного приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.05.2023 № 155 и и.о. Министра национальной экономики от 18.05.2023 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. По объективным критериям субъекты (объекты) контроля и надзора разделены на три группы риска:
1) к высокой степени риска – субъекты (объекты) контроля и надзора, занимающиеся ведением охотничьего хозяйства;
2) к средней степени риска – субъекты (объекты) контроля и надзора, занимающиеся организацией любительской (спортивной) охоты;
3) к низкой степени риска – субъекты (объекты) контроля и надзора, занимающиеся вольерным и полувольным содержанием, разведением объектов животного мира, а также организации, занимающиеся обучением граждан охотничьему минимуму, владельцы зоологических коллекций, зоопарки, биологические центры.
Сноска. Пункт 4 - в редакции совместного приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 02.10.2025 № 265 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 03.10.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. После определения риска, субъекты (объекты) контроля и надзора распределяются по трем степеням риска (высокая, средняя и низкая).
В отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой и средней степени риска, проводятся профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора и внеплановая проверка.
Сноска. Пункт 5 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.11.2022 № 725 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.2022 № 108 (вводится в действие с 01.01.2023).
6. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, проводятся профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора и внеплановая проверка.
Сноска. Пункт 6 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.11.2022 № 725 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.2022 № 108 (вводится в действие с 01.01.2023).

2-тарау. Объективті өлшемшарттар
3. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару бірнеше кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады (Шешімдерді мультиөлшемшартты талдау).
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.05.2023 № 155 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 18.05.2023 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4. Объективті критерийлер бойынша бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) үш тәуекел тобына бөлінген:
1) тәуекелдің жоғары дәрежесіне - аңшылық шаруашылығын жүргізумен, айналысатын бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері);
2) тәуекелдің орташа дәрежесіне - әуесқойлық (спорттық) аң аулауды ұйымдастырумен айналысатын бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері);
3) тәуекелдің төмен дәрежесіне - жануарлар дүниесі объектілерін қоршау және жартылай еркін ұстаумен, өсірумен, бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері), сондай-ақ азаматтарды аңшылық минимумға оқытумен айналысатын ұйымдар, зоологиялық коллекциялардың иелері, хайуанаттар бағы, биологиялық орталықтар.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 02.10.2025 № 265 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 03.10.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
5. Тәуекел айқындалғаннан кейін бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) үш тәуекел дәрежесі (жоғары, орта және төмен) бойынша бөлінеді.
Жоғары және орташа тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілерінің) қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.11.2022 № 725 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 108 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
6. Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.11.2022 № 725 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 108 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Глава 3. Субъективные критерии
7. Субъективные критерии определяются на основании результатов анализа информации из следующих источников:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора. При этом степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства, отраженных в проверочных листах;
2) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля и надзора;
3) наличие зарегистрированных случаев возникновения неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъектов (объектов) контроля. К неблагоприятным происшествиям относится массовая гибель объектов животного мира и ухудшение среды их обитания;
4) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (итоговый документ, выданный по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (рекомендация);
5) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами.
Сноска. Пункт 7 - в редакции cовместного приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.05.2023 № 155 и и.о. Министра национальной экономики от 18.05.2023 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Степень нарушений требований в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов охотничьего хозяйства определяется согласно приложению 1 к настоящим Критериям.
Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в отношении субъектов охотничьего хозяйства согласно приложению 4 к настоящим Критериям.
Сноска. Пункт 8 - в редакции совместного приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 02.10.2025 № 265 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 03.10.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. По показателям степени риска субъект (объект) контроля и надзора относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;

3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
7. Субъективті өлшемшарттар мынадай көздерден алынған ақпаратты талдау нәтижелері негізінде айқындалады:
1) бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) алдыңғы тексерулер мен оларға бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері. Бұл ретте бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) тексеру парақтарында көрсетілген заңнама талаптарын сақтамаған жағдайда белгіленеді;
2) бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
3) бақылау субъектілерінің (объектілерінің) кінәсінен орын алып, тіркелген қолайсыз оқиғалардың орын алу жағдайларының болуы. Қолайсыз оқиғаларға жануарлар дүниесі объектілерінің жаппай қырылуы және олардың тіршілік ету ортасының нашарлауы жатады;
4) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжат (ұсыным);
6) мемлекеттік органдармен ұсынылатын меліметтерді талдау нәтижесінің қорытындысы.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.05.2023 № 155 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 18.05.2023 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
8. Талаптарды бұзу дәрежесі осы өлшемшарттардың 1-қосымшасына сәйкес аңшылық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы талаптарды бұзу дәрежесі айқындалады.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті критерийлер көрсеткіштерінің маңыздылығы осы өлшемшарттардың 4-қосымшасына сәйкес аңшылық шаруашылығы субъектілеріне қатысты субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 02.10.2025 № 265 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 03.10.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
9. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;

3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
Сноска. Пункт 9 - в редакции cовместного приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.05.2023 № 155 и и.о. Министра национальной экономики от 18.05.2023 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. При выявлении одного грубого нарушения, субъекту (объекту) контроля и надзора приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
Сноска. Пункт 10 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.11.2022 № 725 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.2022 № 108 (вводится в действие с 01.01.2023).
11. В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
Для отнесения субъекта контроля и надзора к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений, данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля и надзора однородной группы субъектов (объектов) контроля и надзора каждой сферы государственного контроля и надзора. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля и надзора, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля и надзора одной сферы государственного контроля и надзора, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.

3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.05.2023 № 155 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 18.05.2023 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
10. Бір өрескел бұзушылық анықталған жағдайда бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.11.2022 № 725 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 108 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
11. Өрескел бұзушылықтар анықталмаған жағдайда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі және болмашы бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.
Бақылау және қадағалау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша (SC) айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC , мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы өлшемшарттардың 8-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың әрбір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың бір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
Алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.

При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 7 настоящих Критериев, субъекту контроля и надзора приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
Сноска. Пункт 11 - в редакции cовместного приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.05.2023 № 155 и и.о. Министра национальной экономики от 18.05.2023 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений.
13. При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.
Сноска. Пункт 13 - в редакции cовместного приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.05.2023 № 155 и и.о. Министра национальной экономики от 18.05.2023 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
При анализе и оценке степени рисков не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенных и использованных в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля.
14-1. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 7 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 7 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.

Осы өлшемшарттардың 7-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау және қадағалау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.05.2023 № 155 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 18.05.2023 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
12. Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРе = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SРе – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап ететін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
13. Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
ЅРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.05.2023 № 155 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 18.05.2023 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
14. Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРе + SРб,
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРе – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРб – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Тәуекел дәрежелерін талдау және бағалау кезінде бұрын ескерілген және нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты қолданылған субъективті өлшемшарт деректері қолданылмайды.
14-1. Осы өлшемшарттардың 7-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi - субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi
n – көрсеткіштер саны.
Осы өлшемшарттардың 7-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.

Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля и надзора,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 10 настоящих Критериев.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 14-1 в соответствии с cовместным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.05.2023 № 155 и и.о. Министра национальной экономики от 18.05.2023 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Основанием для назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора является полугодовой список субъектов (объектов) контроля и надзора, утвержденный первым руководителем регулирующего государственного органа, формируемого в соответствии с пунктом 4 статьи 144-2 Кодекса.
Сноска. Пункт 15 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.11.2022 № 725 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.2022 № 108 (вводится в действие с 01.01.2023).
16. Списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора составляются с учетом их приоритетности с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
Сноска. Пункт 16 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.11.2022 № 725 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.2022 № 108 (вводится в действие с 01.01.2023).
17. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора не может быть чаще двух раз в год.
Сноска. Пункт 17 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.11.2022 № 725 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.2022 № 108 (вводится в действие с 01.01.2023).

R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау және қадағалау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – осы өлшемшарттардың 10-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
Ескерту. 3-тарау 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.05.2023 № 155 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 18.05.2023 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
15. Кодекстің 144-2-бабының 4-тармағына сәйкес қалыптастырылатын реттеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы бекіткен бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) жартыжылдық тізімі бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.11.2022 № 725 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 108 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
16. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу тізімдері олардың басымдығы ескеріле отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің ең жоғары көрсеткішімен жасалады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.11.2022 № 725 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 108 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
17. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің еселігі жылына екі реттен жиі болмауға тиіс.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.11.2022 № 725 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 108 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Глава 4. Меры оперативного реагирования в области охраны, воспроизводства и использования животного мира
Сноска. Критерии дополнены главой 4 в соответствии с совместным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 02.10.2025 № 265 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 03.10.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. К мерам оперативного реагирования, применяемым в рамках настоящих Критериев, относятся в рамках профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки – приостановление деятельности субъекта контроля и надзора или отдельных ее видов.
19. Основаниями для применения мер оперативного реагирования в виде приостановления деятельности субъекта контроля и надзора или отдельных ее видов в рамках профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки являются нарушения требований, по недопущению добычи объектов животного мира в зонах покоя и воспроизводственных участках, срок приостановления – 60 (шестьдесят) рабочих дней.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в области охраны,
воспроизводства и использования
животного мира
Степень нарушений требований в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов охотничьего хозяйства

4-тарау. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы жедел ден қою шаралары
Ескерту. Өлшемшарттар 4-тараумен толықтырылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 02.10.2025 № 265 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 03.10.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
18. Осы өлшемшарттар шеңберінде қолданылатын жедел ден қою шараларына бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру шеңберінде – бақылау және қадағалау субъектісінің қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру жатады.
19. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру шеңберінде – бақылау және қадағалау субъектісінің қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұруға тыныштық сақтау аймақтарында және өсімін молайту учаскелерінде жануарлар дүниесі объектілерін аулауға жол бермеу талаптарын бұзу негіз болып табылады, тоқтата тұру мерзімі 60 (алпыс) жұмыс күн.
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Аңшылық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы талаптарды бұзу дәрежесі

Сноска. Приложение 1 - в редакции cовместного приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.05.2023 № 155 и и.о. Министра национальной экономики от 18.05.2023 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование критериев
Степень нарушения
1
Наличие установленных аншлагов
Значительное
2
Недопущение добычи объектов животного мира в зонах покоя и воспроизводственных участках
Грубое
3
Недопущение факта незаконной охоты с причинением значительного ущерба животному миру в охотничьих хозяйствах
Грубое
4
Полная и достоверная информация в сведениях учета численности видов животных, являющихся объектами охоты
Значительное
5
Полная и достоверная информация в сведениях о борьбе с браконьерством
Значительное
6
Недопущение наличия зарегистрированных неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъектов (объектов) контроля, выраженные в виде сокращения численности объектов животного мира и ухудшения среды их обитания, причинения вреда в результате деятельности животному миру, ухудшения экологической обстановки и нарушения биологического равновесия в охотничьих угодьях
Грубое
7
Исполнение рекомендации профилактического контроля без посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Грубое
8
Недопущение нарушении требований пользования животным миром и правил охоты субъектами охотничьего хозяйства
(статья 382 КоАП)
Значительное
9
Недопущение нарушении правил ведения охотничьего хозяйства субъектами охотничьего хозяйства
(статья 385 КоАП)
Значительное
10
Недопущение незаконного приобретения, сбыта, провоза, ввоза, вывоза, хранения (содержания) видов диких животных и растений, их частей или дериватов субъектами охотничьего хозяйства
(статья 389 КоАП)
Значительное
11
Недопущение нарушении порядка выдачи и использования выданных разрешений на пользование животным миром субъектами охотничьего хозяйства (статья 390 КоАП)
Значительное
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска в области охраны,
воспроизводства и использования
животного мира
Степень нарушений требований в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов рыбного хозяйства
Сноска. Приложение 2 исключено совместным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 02.10.2025 № 265 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 03.10.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска в области охраны,
воспроизводства и использования
животного мира
Степень нарушений требований в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении деятельности водохозяйственных организации и субъектов водопользования

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.05.2023 № 155 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 18.05.2023 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Өлшемшарттар атауы
Бұзушылық дәрежесі
1
Орнатылған аншлагтардың болуы
Елеулі
2
Тыныштық сақтау аймақтарында және өсімін молайту учаскелерінде жануарлар дүниесі объектілерін аулауға жол бермеу
Өрескел
3
Аңшылық шаруашылықтарында жануарлар дүниесіне елеулі залал келтіріп, заңсыз аң аулау фактісінің болмауы
Өрескел
4
Аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерінің санын есепке алу мәліметтерінде толық және дұрыс ақпарат
Елеулі
5
Браконьерлікпен күрес туралы мәліметтерде толық және дұрыс ақпарат
Елеулі
6
Жануарлар дүниесі объектілері санының қысқаруы және олардың тіршілік ету ортасының нашарлауы, қызметі салдарынан жануарлар дүниесіне зиян келтіру, экологиялық жағдайдың нашарлауы және аңшылық алқаптарда биологиялық тепе-теңдіктің бұзылуы түрінде байқалған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) кінәсінен орын алып, тіркелген қолайсыз оқиғалардың болмауы
Өрескел
7
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау ұсынымдарын орындау
Өрескел
8
Аңшылық шаруашылығы субъектілерімен жануарлар дүниесiн пайдалану талаптарын және аң аулау қағидаларын бұзуды болдырмау (ӘҚБтК 382-бабы)
Елеулі
9
Аңшылық шаруашылығы субъектілерімен аңшылық шаруашылығын жүргізу қағидаларын бұзуды болдырмау (ӘҚБтК 385-бабы)
Елеулі
10
Аңшылық шаруашылығы субъектілерімен жабайы жануарлар мен өсімдіктердің түрлерін, олардың бөліктерін немесе дериваттарын заңсыз иемденуді, өткізуді, алып өтуді, әкелуді, әкетуді, сақтауды (ұстауды) болдырмау (ӘҚБтК 389-бабы)
Елеулі
11
Аңшылық шаруашылығы субъектілерімен жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаттар беру және берілген рұқсаттарды пайдалану тәртібін бұзуды болдырмау (ӘҚБтК 390-бабы)
Елеулі
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
Балық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы талаптарды бұзу дәрежесі
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 02.10.2025 № 265 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 03.10.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
3-қосымша
Су шаруашылығы ұйымдары мен су пайдалану субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы талаптарды бұзу дәрежесі

животного мира в соответствии подпунктом 22) статьи 138
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении деятельности субъектов охотничьего хозяйства
Сноска. Критерии дополнены приложением 4 в соответствии с cовместным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.05.2023 № 155 и и.о. Министра национальной экономики от 18.05.2023 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции совместного приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 02.10.2025 № 265 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 03.10.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
условие 3/значение
1
2
3
4
5
6
7
Для профилактического контроля с посещением
1
Несвоевременное и (или) некачественное предоставление отчетности
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора
40
0
1
2
0
100
-
2
Количество фактов привлечения к административной ответственности по статьям 382, 385, 389, 390 (часть 2) КоАП РК
Наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора.
60
0
1-5
6+
0
50
100
3
Наличие сведении о неисполнении в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам контроля без посещения
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора)
Включения в полугодовой список проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
0
1
-
0
100
-
Приложение 5
к Критериям оценки степени
риска в области охраны,
воспроизводства и использования
животного мира

Аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қызметіне қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабының 22) тармақшасына сәйкес жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті критерийлер тізбесі
Ескерту. Өлшемшарттар 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.05.2023 № 155 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 18.05.2023 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 02.10.2025 № 265 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 03.10.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Субъективті критерий көрсеткіші
Субъективті критерий көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (сомасы 100 балдан аспауы тиіс),
wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
3-шарты / мәні
1
2
3
4
5
6
7
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1
Есептілікті уақтылы және (немесе) сапасыз ұсыну
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
40
0
1
2
0
100
-
2
ҚР ӘҚБтК-нің 382, 385, 389, 390-баптары (2-бөлім) бойынша әкімшілік жауапкершілікке тарту фактілерінің саны
Бақылау және қадағалау субъектісінің кінәсінен туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы.
60
0
1-5
6+
0
50
100
3
Бақылау нәтижелері бойынша келусіз анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдардың белгіленген мерзімде орындалмағаны туралы мәліметтердің болуы
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар
және қадағалау)
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау жүргізудің жартыжылдық тізіміне енгізу
0
1
-
0
100
-
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
5-қосымша

Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в соответствии подпунктом 22) статьи 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении деятельности субъектов рыбного хозяйства
Сноска. Приложение 5 исключено совместным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 02.10.2025 № 265 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 03.10.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 494
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 95
Сноска. Приложение 2 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.11.2022 № 725 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.2022 № 108 (вводится в действие с 01.01.2023).
Проверочный лист в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов охотничьего хозяйства
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта контроля и надзора
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки и профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора)
Адрес местонахождения _______________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие установленных аншлагов
2
Недопущение добычи объектов животного мира в зонах покоя и воспроизводственных участках
3
Наличие факта незаконной охоты с причинением значительного ущерба животному миру в охотничьих хозяйствах
Должностное (ые) лицо (а)
_______________________________________ __________________
(должность) (подпись)
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта (объекта) контроля и надзора
________________________________________________ _________
(должность) (подпись)
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 3
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 494
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 95
Проверочный лист в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов рыбного хозяйства

Балық шаруашылығы субъектілерінің қызметіне қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабының 22) тармақшасына сәйкес жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті критерийлер тізбесі
Ескерту. Өлшемшарттар 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.05.2023 № 155 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 18.05.2023 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен; алып тасталды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 02.10.2025 № 265 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 03.10.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары ‒
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 494 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы желтоқсандағы
№ 95 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Аңшылық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тексеру парағы
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.11.2022 № 725 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 108 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеру/бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылау тағайындаған мемлекеттік орган _______________________
__________________________________________________________________________
Тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылау тағайындау туралы акт _______________________________
_________________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы ________________________
__________________________________________________________________________
(бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке
сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Орналасқан мекенжайы ____________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Орнатылған аншлагтардың болуы
2
Тыныштық сақтау аймақтарында және өсімін молайту учаскелерінде жануарлар дүниесі объектілерін аулауға жол бермеу
3
Аңшылық шаруашылықтарында жануарлар дүниесіне елеулі залал келтіріп, заңсыз аң аулау фактісінің болуы
Лауазымды адам (дар) ____________________ ____________________
(лауазымы)             (қолы)
____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты ( бар болса) тегі)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) басшысы ________ _______
(лауазымы) (қолы)
____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты ( бар болса) тегі)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары ‒
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 494 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 95 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Балық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тексеру парағы