Об утверждении Правил регистрации абонентских устройств сотовой связи
Приказ и.о. Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 23 мая 2018 года № 226. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июня 2018 года № 17028.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 8-8) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи" и подпунктом 118) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 31.10.2025 № 546/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации абонентских устройств сотовой связи (далее – Правила).
2. Комитету телекоммуникаций Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пунктов 7, 8, 9, 10, 11 и 12 Правил, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года. При этом глава 5 Правил действует до 1 января 2019 года.
Исполняющий обязанности
Министра информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Н. Мауберлинова
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности
Министра информации и
коммуникаций
Республики Казахстан
от 23 мая 2018 года № 226
Правила регистрации абонентских устройств сотовой связи

Ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің м.а. 2018 жылғы 23 мамырдағы № 226 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 11 маусымда № 17028 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертуі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабы 1-тармағының 8-8) тармақшасына және Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 118) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 31.10.2025 № 546/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Қағидалардың 7, 8, 9, 10, 11 және 12-тармақтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі. Бұл ретте Қағидалардың 5-тарауы 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің міндетін атқарушы
Н. Мауберлинова
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрі міндетін атқарушының
2018 жылғы 23 мамырдағы
№ 226 бұйрығымен
бекітілген
Ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидалары

Глава 1. Общие положения
Настоящие Правила регистрации абонентских устройств сотовой связи (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8-8) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи" (далее – Закон) и подпунктом 118) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 31.10.2025 № 546/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) авторизованный сервисный центр – юридическое лицо или физическое лицо, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющее ремонт абонентских устройств сотовой связи, заключившее договор с изготовителем или его представительством в Республике Казахстан, уполномоченное осуществлять гарантийный, послегарантийный ремонт и техническое обслуживание абонентских устройств сотовой связи;
2) абонентские устройства межмашинного взаимодействия – абонентские устройства, предназначенные для применения технологии, позволяющей машинам обмениваться информацией друг с другом, либо передавать и принимать ее в одностороннем порядке;
3) база данных Ассоциации глобальной системы мобильной связи (GSMA) - международный информационный ресурс, предназначенный для однозначной идентификации производителя и модели абонентского устройства по его идентификационному коду, содержащий в том числе сведения о заблокированных мобильных устройствах, включенных в черный список GSMA, на международном уровне;
4) абонентское устройство сотовой связи – средство связи индивидуального использования, формирующее сигналы электрической связи для передачи или приема заданной абонентом информации и подключаемое к сети оператора сотовой связи, не имеющее постоянного географически определяемого местоположения в рамках обслуживаемой территории, работающее в сетях сотовой связи;
5) идентификационный код абонентского устройства сотовой связи – код, присваиваемый заводом-изготовителем абонентскому устройству сотовой связи, который передается в сеть оператора сотовой связи при подключении к ней этого устройства;
6) база данных идентификационных кодов абонентских устройств сотовой связи (далее – БДИК) – аппаратно-программный комплекс управления базой данных, содержащей сведения об:
индивидуальных идентификационных номерах (далее – ИИН) (для физических лиц) или бизнес-идентификационных номерах (далее – БИН) (для юридических лиц) владельцев абонентских устройств сотовой связи;
идентификационных кодах абонентских устройств сотовой связи;
абонентских номерах, используемых абонентскими устройствами сотовой связи;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 1-тармағының 8-8) тармақшасына және Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 118) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 31.10.2025 № 546/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) авторландырылған сервистік орталық – жеке кәсіпкер ретінде тіркелген, ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын жөндеуді жүзеге асыратын, өндірушімен немесе оның Қазақстан Республикасындағы өкілдігімен шарт жасасқан, ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын кепілдік, кепілдіктен кейінгі жөндеуді және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті заңды тұлға немесе жеке тұлға;
2) машинааралық өзара іс-қимыл жасайтын абоненттік құрылғылар – машиналарға бір-бірімен ақпарат алмасу, не оларды біржақты тәртіппен беру және қабылдау мүмкіндігін беретін технологияларды пайдалануға арналған абоненттік құрылғылар;
3) мобильді байланыстың жаһандық жүйесі қауымдастығының дерекқоры (GSMA) – абоненттік құрылғының өндірушісі мен моделін оның сәйкестендіру коды бойынша бір мәнді сәйкестендіруге арналған, оның ішінде GSMA қара тізіміне енгізілген бұғатталған мобильді құрылғылар туралы мәліметтерді халықаралық деңгейде қамтитын халықаралық ақпараттық ресурс;
4) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы – абонент белгілеген ақпаратты беру немесе қабылдау үшін электр байланысы сигналдарын қалыптастыратын және ұялы байланыс операторының желісіне қосылатын, қызмет көрсетілетін аумақ шеңберінде тұрақты географиялық айқындалатын орналасқан орны жоқ, ұялы байланыс желілерінде жұмыс істейтін жеке пайдаланудағы байланыс құралы;
5) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының сәйкестендіру коды – өндіруші зауыттың ұялы байланыстың абоненттік құрылғысына беретін коды, ол оған осы құрылғыны қосқан кезде ұялы байланыс операторының желісіне беріледі;
6) ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру кодтарының дерекқоры (бұдан әрі – СКДҚ) – мынадай:
ұялы байланыстың абоненттік құрылғылары иеленушілерінің жеке сәйкестендіру нөмірлері (бұдан әрі – ЖСН) (жеке тұлғалар үшін) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірлері (бұдан әрі – БСН) (заңды тұлғалар үшін);
ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру кодтары;
ұялы байланыстың абоненттік құрылғылары пайдаланатын абоненттік нөмірлер туралы мәліметтерді қамтитын дерекқорды басқарудың аппараттық-бағдарламалық кешені.

7) оператор базы данных идентификационных кодов абонентских устройств сотовой связи (далее – Оператор БДИК) – юридическое лицо, определяемое в соответствии с Законом, которое обеспечивает формирование, функционирование, ведение, сопровождение и развитие базы данных идентификационных кодов абонентских устройств сотовой связи и предоставляет доступ к данным ресурсам;
8) верификация абонентского устройства сотовой связи – проверка сведений об абонентском устройстве сотовой связи путем:
идентификации абонентского устройства сотовой связи в базе данных Ассоциации глобальной системы мобильной связи (GSMA);
мониторинга сведений о производстве и (или) ремонте абонентских устройств сотовой связи на территории Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, и (или) сведений о ввозе абонентских устройств сотовой связи на территорию Республики Казахстан в соответствии с таможенным и налоговым законодательством Республики Казахстан;
9) реестр абонентских устройств сотовой связи, которым запрещено предоставление услуг сотовой связи (далее - черный список) – список абонентских устройств сотовой связи, не включенных в базу данных идентификационных кодов абонентских устройств сотовой связи в соответствии с настоящими Правилами, в том числе:
идентификационный код которых некорректен или изменен;
в которых отсутствует идентификационный код, присвоенный заводом-изготовителем;
идентификационный код которых внесен в черный список базы данных Ассоциации глобальной системы мобильной связи (GSMA);
по которым отсутствует подтверждение сведений о производстве и (или) ремонте абонентских устройств сотовой связи на территории Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, и (или) сведений о ввозе абонентских устройств сотовой связи на территорию Республики Казахстан в соответствии с таможенным и налоговым законодательством Республики Казахстан в сроки, установленные настоящими Правилами;
10) реестр абонентских устройств сотовой связи, которым разрешено предоставление услуг сотовой связи (далее – белый список) – список абонентских устройств сотовой связи, сведения о которых успешно верифицированы и включены в базу данных идентификационных кодов абонентских устройств сотовой связи в соответствии с настоящими Правилами;
11) реестр абонентских устройств сотовой связи, которым ограничено предоставление услуг сотовой связи (далее - серый список) - список абонентских устройств сотовой связи, не внесенных в белый и черный списки, которые временно включены в базу данных идентификационных кодов абонентских устройств сотовой связи в соответствии с настоящими Правилами;

7) ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру кодтары дерекқорының операторы (бұдан әрі – СКДҚ операторы) – Заңға сәйкес айқындалатын, ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру кодтарының дерекқорын қалыптастыруды, оның жұмыс істеуін, оны жүргізуді, қолдап отыруды және дамытуды қамтамасыз ететін және осы ресурстарға қолжетімділікті беретін заңды тұлға;
8) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын верификациялау – ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы туралы мәліметтерді тексеру:
ұялы байланыстың жаһандық жүйесі қауымдастығының (GSMA) дерекқорындағы ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын сәйкестендіру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағында ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын өндіру және (немесе) жөндеу туралы мәліметтердің және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден және салық заңнамасына сәйкес ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын Қазақстан Республикасының аумағына әкелу туралы мәліметтердің мониторингі;
9) ұялы байланыс қызметтерін ұсынуға тыйым салынған ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының тізілімі (бұдан әрі – қара тізім) – осы Қағидаларға сәйкес ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру кодтарының дерекқорына енгізілмеген, оның ішінде:
сәйкестендіру коды дұрыс емес немесе өзгертілген;
онда өндіруші зауыт берген сәйкестендіру коды жоқ;
сәйкестендіру коды ұялы байланыстың жаһандық жүйесі қауымдастығы (GSMA) дерекқорының қара тізіміне енгізілген;
олар бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағында ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын өндіру және (немесе) жөндеу туралы мәліметтерді және (немесе) осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерде Қазақстан Республикасының кеден және салық заңнамасына сәйкес ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын Қазақстан Республикасының аумағына әкелу туралы мәліметтері расталмаған ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының тізімі;
10) ұялы байланыс қызметтерін ұсынуға рұқсат етілген ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының тізілімі (бұдан әрі – ақ тізім) – осы Қағидаларға сәйкес мәліметтері сәтті верификацияланған және ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру кодтарының дерекқорына енгізілген ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының тізімі;
11) ұялы байланыс қызметтерін ұсыну шектелген ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының тізілімі (бұдан әрі – сұр тізім) – осы Қағидаларға сәйкес ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру кодтарының дерекқорына уақытша енгізілген ақ және қара тізімдерге енгізілмеген ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының тізімі;

12) автоматическая система обслуживания оператора сотовой связи – комплексная система обслуживания, предоставляющая владельцу абонентского устройства возможность самостоятельной регистрации абонентского устройства, путем отправки SMS, MMS- или USSD-запроса или через Личный кабинет, либо путем использования других технических возможностей, предоставляемых оператором сотовой связи.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 13.01.2025 № 8/НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В сетях сотовой связи Республики Казахстан используются абонентские устройства сотовой связи, имеющие идентификационный код, присвоенный заводом-изготовителем.
Глава 2. Порядок регистрации абонентского устройства сотовой связи
4. Регистрации подлежат абонентские устройства сотовой связи, произведенные на территории Республики Казахстан и завезенные на территорию Республики Казахстан, в том числе работающие в сетях сотовой связи Республики Казахстан, за исключением абонентских устройств сотовой связи, находящихся на территории Республики Казахстан в роуминге, либо предназначенные для межмашинного взаимодействия.
Регистрация абонентского устройства сотовой связи для абонента осуществляется на безвозмездной основе.
Регистрация абонентского устройства сотовой связи несовершеннолетними в возрасте от четырнадцати до восемнадцати лет совершается с согласия их законных представителей.
Регистрация абонентского устройства сотовой связи для несовершеннолетних, не достигших четырнадцати лет (малолетних), совершается от их имени законными представителями.
5. Для регистрации (перерегистрации) абонентского устройства сотовой связи его владелец посредством автоматической системы обслуживания либо обратившись в офис обслуживающего его оператора сотовой связи, представляет сведения об:
1) ИИН (для физического лица) или БИН (для юридического лица);
2) идентификационном коде абонентского устройства сотовой связи;
3) абонентских номерах, используемых в регистрируемом абонентском устройстве сотовой связи.
Для регистрации абонентского устройства сотовой связи, используемого охраняемыми лицами, предоставляется только информация об идентификационном коде абонентского устройства сотовой связи.
Идентификация, обратившегося владельца абонентского устройства сотовой связи, обеспечивается оператором сотовой связи любыми способами, не противоречащими законодательству Республики Казахстан.

12) ұялы байланыс операторына автоматты қызмет көрсету жүйесі – абоненттік құрылғының иесіне SMS, MMS- немесе USSD-сұрау жіберу жолымен немесе Жеке кабинет арқылы не ұялы байланыс операторы ұсынатын басқа да техникалық мүмкіндіктерді пайдалану жолымен абоненттік құрылғыны дербес тіркеу мүмкіндігін беретін кешенді қызмет көрсету жүйесі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 13.01.2025 № 8/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасының ұялы байланыс желілерінде өндіруші зауытпен берілген сәйкестендіру коды бар ұялы байланыстың абоненттік құрылғылары пайдаланылады.
2-тарау.Ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын тіркеу тәртібі
4. Қазақстан Республикасының аумағында роумингте тұрған, не машинааралық өзара іс-қимыл жасауға арналған ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында жасалған және Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген, оның ішінде Қазақстан Республикасының ұялы байланыс желілерінде жұмыс істейтін ұялы байланыстың абоненттік құрылғылары тіркеуге жатады.
Абонент үшін ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын тіркеу өтеусіз негізде жүзеге асырылады.
Он төрт жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмағандардың ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын тіркеу олардың заңды өкілдерінің келісімімен жасалады.
Он төрт жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар (жас балалар) үшін ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын тіркеу олардың атынан заңды өкілдерімен жасалады.
5. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын тіркеу (қайта тіркеу) үшін оның иеленушісі қызмет көрсетудің автоматтандырылған жүйесі арқылы не оған қызмет көрсететін ұялы байланыс операторының кеңсесіне жүгініп, мынадай:
1) ЖСН (жеке тұлға үшін) немесе БСН (заңды тұлға үшін);
2) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының сәйкестендіру коды;
3) ұялы байланыстың тіркелетін абоненттік құрылғысында пайдаланылатын абоненттік нөмірлер туралы мәліметтерді ұсынады.
Күзетілетін адамдар пайдаланатын ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын тіркеу үшін тек ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын сәйкестендіру коды туралы ақпарат қана ұсынылады.
Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының иесі жүгінген кезде оны Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін кез-келген тәсілдермен сәйкестендіруді ұялы байланыстың операторы жүзеге асырады.

6. При смене владельца (собственника) абонентского устройства сотовой связи перерегистрация проводится после получения оператором сотовой связи устного согласия от зарегистрированного владельца (собственника) абонентского устройства сотовой связи, либо при наличии документов, подтверждающих переход право собственности (пользования, владения), предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан.
7. Процедура регистрации (перерегистрации) абонентского устройства сотовой связи осуществляется в следующие сроки:
1) для физических лиц до 4 рабочих часов;
2) для юридических лиц (далее – ЮЛ) до 8 рабочих часов.
При этом срок отсчитывается с момента представления сведений, указанных в пункте 5 настоящих Правил.
На время регистрации в БДИК, оператор сотовой связи регистрирует его в своей сети, при этом оказание услуг сотовой связи приостанавливается, за исключением сервисов, необходимых для регистрации абонентского устройства сотовой связи. Указанные сервисы определяются оператором сотовой связи.
8. Оператор сотовой связи отказывает в регистрации абонентского устройства сотовой связи в следующих случаях:
1) наличие в БДИК такого же идентификационного кода абонентского устройства сотовой связи, зарегистрированного другим владельцем абонентского устройства сотовой связи;
2) если абонентский номер зарегистрирован за другим владельцем.
9. Оператор сотовой связи в течение 1 рабочего часа (2 рабочих часов для ЮЛ) с момента получения сведений, указанных в пункте 5 настоящих Правил, направляет их Оператору БДИК.
10. Оператор БДИК в течение 3 рабочих часов (6 рабочих часов для ЮЛ) с момента получения сведений, указанных в пункте 5 настоящих Правил, выполняет проверку:
1) на наличие в БДИК такого же идентификационного кода абонентского устройства сотовой связи и абонентского номера, зарегистрированного за другим владельцем;
2) на наличие в БДИК сведений об идентификационном коде абонентского устройства сотовой связи в части подтверждения законности использования в сетях сотовой связи Республики Казахстан на основании результатов его успешной верификации.
При этом верификация абонентских устройств сотовой связи производится на основании сведений об абонентских устройствах сотовой связи, полученных от лиц, осуществляющих производство на территории Республики Казахстан, и (или) их ввоз на территорию Республики Казахстан в соответствии с налоговым и таможенным законодательством Республики Казахстан, и (или) от авторизованных сервисных центров.
При ввозе физическими лицами абонентских устройств сотовой связи на территорию Республики Казахстан в целях, не связанных с предпринимательской деятельностью, производится предоставление сведений о пересечении государственной границы и (или) документах, подтверждающих ввоз в соответствии с налоговым и таможенным законодательством Республики.

6. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының иесі (меншік иесі) ауысқан кезде қайта тіркеу ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы тіркелген иесінің (меншік иесі) ауызша келісімінен кейін, не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген меншік құқығын (пайдалану, иелену) беруді растайтын құжаттар болған жағдайда жүргізіледі.
7. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын тіркеу (қайта тіркеу) рәсімі келесі мерзімдерде жүзеге асырылады:
1) жеке тұлғалар үшін 4 жұмыс сағатқа дейін;
2) заңды тұлғалар үшін (бұдан әрі – ЗТ) 8 жұмыс сағатқа дейін.
Бұл ретте, мерзім осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген мәліметтер ұсынылған кезден бастап есептеледі.
СКДҚ тіркелу кезінде, ұялы байланыс операторы оны өз желісінде тіркейді, бұл ретте ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын тіркеу үшін қажетті сервистерді қоспағанда, ұялы байланыс қызметін ұсыну тоқтатылады. Көрсетілген сервистер ұялы байланыс операторымен айқындалады.
8. Ұялы байланыс операторы абоненттің ұялы байланысын мынадай жағдайларда тіркеуден бас тартады:
1) СҚДҚ-да ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының басқа иеленушісі тіркеген осындай ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының сәйкестендіру кодының болуы;
2) егер абоненттік нөмір басқа иеленушіге тіркелген болса.
9. Ұялы байланыс операторы осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген мәліметтерді алған сәттен бастап 1 жұмыс сағаты ішінде (ЗТ үшін 2 жұмыс сағат) оларды СҚДҚ операторына жібереді.
10. СКДҚ операторы осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген мәліметтерді алған сәттен бастап 3 жұмыс сағаты (ЗТ үшін 6 жұмыс сағаты) ішінде:
1) СКДҚ-да ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының бірдей сәйкестендіру кодының және басқа иеленушіге тіркелген абоненттік нөмірдің болуын;
2) Қазақстан Республикасының ұялы байланыс желілерінде оны сәтті верификациялау нәтижелері негізінде пайдаланудың заңдылығын растау бөлігінде ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының сәйкестендіру коды туралы СКДҚ-да мәліметтердің болуын тексеруді орындайды.
Бұл ретте ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын верификациялау Қазақстан Республикасының аумағында өндірісті жүзеге асыратын тұлғалардан және (немесе) оларды Қазақстан Республикасының Салық және кеден заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына әкелуден және (немесе) уәкілетті сервистік орталықтардан алынған ұялы байланыстың абоненттік құрылғылары туралы мәліметтер негізінде жүргізіледі.
Жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының аумағына ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын әкелген кезде кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мақсаттарда мемлекеттік шекарадан өту туралы мәліметтер және (немесе) республиканың салық және кеден заңнамасына сәйкес әкелуді растайтын құжаттар ұсынылады.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 13.01.2025 № 8/НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При наличии оснований, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, Оператор БДИК в сроки, установленные в пункте 10 настоящих Правил, уведомляет оператора сотовой связи об их наличии.
С момента получения указанного уведомления, оператор сотовой связи уведомляет владельца абонентского устройства сотовой связи об отказе в регистрации абонентского устройства сотовой связи, с указанием оснований такого отказа.
12. В случае отсутствия оснований, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, Оператор БДИК в сроки, установленные в пункте 10 настоящих Правил, при условии положительного результата проверки, предусмотренной подпунктом 2) пункта 10 настоящих Правил, включает сведения об абонентском устройстве сотовой связи в БДИК, и направляет соответствующее уведомление операторам сотовой связи.
Оператор сотовой связи с момента получения уведомления о включении сведений в БДИК, уведомляет владельца абонентского устройства сотовой связи о регистрации абонентского устройства сотовой связи.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 13.01.2025 № 8/НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-1. В случае отсутствия сведений об идентификационном коде абонентского устройства сотовой связи в части подтверждения законности его использования абонентского устройства в сетях сотовой связи Республики Казахстан в результате проверки, предусмотренной подпунктом 2) пункта 10 настоящих Правил, Оператор БДИК в сроки, установленные пунктом 10 настоящих Правил, вносит сведения об абонентском устройстве сотовой связи в серый список, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 12-2 настоящих Правил, и направляет операторам сотовой связи уведомление о временном включении сведений о таком абонентском устройстве сотовой связи в БДИК.
С момента получения указанного уведомления, оператор сотовой связи уведомляет владельца абонентского устройства сотовой связи о предоставлении временного доступа к услугам сотовой связи на срок, установленный настоящими Правилами, и необходимости предоставления сведений, подтверждающих законность использования абонентского устройства сотовой связи в сетях сотовой связи Республики Казахстан.
При этом срок предоставления доступа к услугам сотовой связи абонентским устройствам, внесенным в серый список, составляет 30 (тридцать) календарных дней с момента первоначального подключения абонентского устройства сотовой связи к сети оператора сотовой связи.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 13.01.2025 № 8/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген негіздер бар болған жағдайда, CҚДҚ операторы осы Қағидаладың 10-тармағында белгіленген мерзімде ұялы байланыс операторына олардың бар-жоғын хабарлайды.
Ұялы байланыс операторы көрсетілген хабарламаны алған сәттен бастап бас тартуға негізді көрсете отырып, ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының иесіне ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын тіркеуден бас тарту туралы хабарлайды.
12. Осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген негіздер болмаған жағдайда, СКДҚ операторы осы Қағидалардың 10-тармағында белгіленген мерзімдерде, осы Қағидалардың 10-тармағының 2) тармақшасында көзделген тексеру нәтижесі оң болған жағдайда, СКДҚ-ға ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы туралы мәліметтерді қосады және ұялы байланыс операторларына тиісті хабарлама жібереді.
Ұялы байланыс операторы СКДҚ-ға мәліметтерді қосу туралы хабарламаны алған сәттен бастап ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының иесіне ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының тіркелгені туралы хабарлайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 13.01.2025 № 8/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-1. Осы Қағидалардың 10-тармағының 2) тармақшасында көзделген тексеру нәтижесінде Қазақстан Республикасының ұялы байланыс желілерінде абоненттік құрылғыны пайдаланудың заңдылығын растау бөлігінде ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының сәйкестендіру коды туралы мәліметтер болмаған жағдайда, СКДҚ операторы осы Қағидалардың 12-2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Қағидалардың 10-тармағында белгіленген мерзімдерде ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы туралы мәліметтерді сұр тізімге енгізеді және ұялы байланыс операторларына осындай ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы туралы мәліметтерді СКДҚ-ға уақытша қосу туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілген хабарламаны алған сәттен бастап ұялы байланыс операторы ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының иесіне осы Қағидаларда белгіленген мерзімге ұялы байланыс қызметтеріне уақытша қол жеткізуді ұсыну туралы және Қазақстан Республикасының ұялы байланыс желілерінде ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын пайдаланудың заңдылығын растайтын мәліметтерді ұсыну қажеттігі туралы хабарлайды.
Бұл ретте сұр тізімге енгізілген абоненттік құрылғыларға ұялы байланыс қызметтеріне қолжетімділікті ұсыну мерзімі ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы ұялы байланыс операторының желісіне бастапқы қосылған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күнді құрайды.

Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 12-1 в соответствии с приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 13.01.2025 № 8/НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-2. Оператор БДИК в сроки, установленные пунктом 10 настоящих Правил, вносит сведения об абонентском устройстве сотовой связи в черный список и направляет операторам сотовой связи соответствующее уведомление при отсутствии в БДИК сведений об идентификационном коде такого абонентского устройства сотовой связи в части подтверждения законности его использования в сетях сотовой связи Республики Казахстан по следующим основаниям:
идентификационный код абонентского устройства внесен в черный список базы данных Ассоциации глобальной системы мобильной связи (GSMA);
идентификационный код абонентского устройства сотовой связи некорректен или изменен;
у абонентского устройства сотовой связи отсутствует идентификационный код, присвоенный заводом-изготовителем.
Оператор сотовой связи с момента получения указанного уведомления информирует владельца абонентского устройства сотовой связи о запрете предоставления услуг сотовой связи по такому абонентскому устройству сотовой связи с указанием оснований запрета.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 12-2 в соответствии с приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 13.01.2025 № 8/НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-3. По истечении срока, установленного пунктом 12-1 настоящих Правил, Оператором БДИК осуществляется повторная проверка, предусмотренная подпунктом 2) пункта 10 настоящих Правил, для целей актуализации сведений об идентификационном коде абонентского устройства сотовой связи, внесенном в серый список, в части подтверждения законности его использования в сетях сотовой связи Республики Казахстан.
В случае отрицательного результата повторной проверки, предусмотренной настоящим пунктом, Оператор БДИК в течение 3-х рабочих часов с момента завершения такой проверки, переносит сведения об абонентском устройстве сотовой связи в черный список и направляет соответствующее уведомление операторам сотовой связи.
Оператор сотовой связи с момента получения указанного уведомления информирует владельца абонентского устройства сотовой связи о запрете предоставления услуг сотовой связи по такому абонентскому устройству сотовой связи с указанием оснований запрета.
В случае положительного результата повторной проверки, предусмотренной настоящим пунктом, Оператор БДИК в течение 3-х рабочих часов с момента завершения такой проверки, переносит сведения о таком абонентском устройстве сотовой связи в белый список и направляет операторам сотовой связи уведомление о включении сведений в БДИК.
Оператор сотовой связи с момента получения уведомления о включении сведений в БДИК информирует об этом владельца абонентского устройства сотовой связи.;

Ескерту. 2-тарау 12-1-тармақтармен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 13.01.2025 № 8/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-2. СКДҚ операторы осы Қағидалардың 10-тармағында белгіленген мерзімдерде ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы туралы мәліметтерді қара тізімге енгізеді және ұялы байланыс операторларына СКДҚ-да ұялы байланыстың осындай абоненттік құрылғысының сәйкестендіру коды туралы мәліметтер болмаған кезде оны Қазақстан Республикасының ұялы байланыс желілерінде пайдаланудың заңдылығын растау бөлігінде мынадай негіздер бойынша тиісті хабарлама жібереді:
абоненттік құрылғының сәйкестендіру коды Ұялы байланыстың жаһандық жүйесі қауымдастығы (GSMA) дерекқорының қара тізіміне енгізілген;
ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының сәйкестендіру коды дұрыс емес немесе өзгертілген;
ұялы байланыстың абоненттік құрылғысында өндіруші зауыт берген сәйкестендіру коды жоқ.
Ұялы байланыс операторы көрсетілген хабарламаны алған сәттен бастап ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының иесіне тыйым салу негіздерін көрсете отырып, ұялы байланыстың осындай абоненттік құрылғысы бойынша ұялы байланыс қызметтерін ұсынуға тыйым салынғаны туралы хабарлайды.
Ескерту. 2-тарау 12-2-тармақтармен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 13.01.2025 № 8/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-3. Осы Қағидалардың 12-1-тармағында белгіленген мерзім өткеннен кейін, СКДҚ операторы сұр тізімге енгізілген ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының сәйкестендіру коды туралы мәліметтерді өзектендіру мақсатында оны Қазақстан Республикасының ұялы байланыс желілерінде пайдаланудың заңдылығын растау бөлігінде осы Қағидалардың 10-тармағының 2) тармақшасында көзделген қайта тексеруді жүзеге асырады.
Осы тармақта көзделген қайта тексеру нәтижесі теріс болған жағдайда, СКДҚ операторы осындай тексеру аяқталған сәттен бастап 3 жұмыс сағаты ішінде ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы туралы мәліметтерді қара тізімге көшіреді және ұялы байланыс операторларына тиісті хабарлама жібереді.
Ұялы байланыс операторы көрсетілген хабарламаны алған сәттен бастап ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының иесіне тыйым салу негіздерін көрсете отырып, ұялы байланыстың осындай абоненттік құрылғысы бойынша ұялы байланыс қызметтерін ұсынуға тыйым салынғаны туралы хабарлайды.
Осы тармақта көзделген қайта тексерудің нәтижесі оң болған жағдайда, СКДҚ операторы осындай тексеру аяқталған сәттен бастап 3 жұмыс сағаты ішінде осындай абоненттік ұялы байланыс құрылғысы туралы мәліметтерді ақ тізімге көшіреді және ұялы байланыс операторларына мәліметтерді СКДҚ-ға енгізу туралы хабарлама жібереді.
Ұялы байланыс операторы мәліметтерді СКДҚ-ға енгізу туралы хабарламаны алған сәттен бастап бұл туралы ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының иесіне хабарлайды.

Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 12-3 в соответствии с приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 13.01.2025 № 8/НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Владелец абонентского устройства сотовой связи может снять с регистрации свое абонентское устройство сотовой связи путем подачи в произвольной форме заявления (далее – Заявление) оператору сотовой связи.
14. Процедура снятия с регистрации абонентского устройства сотовой связи осуществляется в следующие сроки:
1) для физических лиц до 4 рабочих часов;
2) для ЮЛ до 8 рабочих часов.
При этом срок отсчитывается с момента получения заявления.
15. Оператор сотовой связи с момента получения заявления направляет его Оператору БДИК.
16. Оператор БДИК в течение 3 рабочих часов (6 рабочих часов для ЮЛ) с момента получения заявления, выводит из БДИК сведения, указанные в пункте 5 настоящих Правил, и уведомляет операторов сотовой связи о снятии с регистрации абонентского устройства сотовой связи.
17. Операторы сотовой связи в течение 1 рабочего часа (2 рабочих часов для ЮЛ) с момента получения уведомления о снятии с регистрации абонентского устройства сотовой связи удаляют сведения об абонентском устройстве сотовой связи, указанные в пункте 5 настоящих Правил, в своих локальных системах и прекращают оказание услуг сотовой связи по данному абонентскому устройству сотовой связи с одновременным направлением уведомления владельцу.
В целях информирования абонентов о возможности регистрации абонентского устройства сотовой связи Оператор БДИК безвозмездно обеспечивает посредством интернет-ресурса доступ к сведениям об идентификационных кодах абонентских устройств сотовой связи, зарегистрированных в БДИК, а также сведения о законности использования которых подтверждены в БДИК.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 13.01.2025 № 8/НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. В случае замены идентификационного кода по абонентскому устройству сотовой связи ранее зарегистрированному в БДИК, при осуществлении ремонта такого абонентского устройства сотовой связи авторизованными сервисными центрами, сведения о замененном идентификационном коде абонентского устройства сотовой связи подлежат идентификации в базе данных Ассоциации глобальной системы мобильной связи (GSMA).
По результатам успешной идентификации абонентского устройства сотовой связи в базе данных Ассоциации глобальной системы мобильной связи (GSMA) регистрация такого абонентского устройства по первоначальному идентификационному коду аннулируется.
При этом абонентское устройство сотовой связи, идентификационный код которого был заменен по причинам, предусмотренным настоящим пунктом, подлежит повторной регистрации в порядке, определенном настоящими Правилами.

Ескерту. 2-тарау 12-3-тармақтармен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 13.01.2025 № 8/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының иесі ұялы байланыс операторына ерікті нысанда өтініш (бұдан әрі – Өтініш) беру арқылы өзінің ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын тіркеуден алып тастай алады.
14. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын тіркеуден шығару рәсімі келесі мерзімдерде жүзеге асырылады:
1) жеке тұлғалар үшін 4 жұмыс сағатқа дейін;
2) ЗТ үшін 8 жұмыс сағатқа дейін.
Бұл ретте мерзімі өтінішті алған сәттен бастап есептеледі.
15. Ұялы байланыс операторы өтінішті алған сәттен бастап оны СҚДҚ операторына жібереді.
16. СҚДҚ операторы өтінішті алған сәттен бастап 3 жұмыс сағаты (ЗТ үшін 6 жұмыс сағаты) ішінде осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген мәліметтерді СҚДҚ-дан алып тастайды және ұялы байланыс операторларын ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын тіркеуден алып тастағаны туралы хабардар етеді.
17. Ұялы байланыс операторлары ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын тіркеуден алып тастағаны туралы хабарламаны алған сәттен бастап 1 жұмыс сағаты (ЗТ үшін 2 жұмыс сағаты) ішінде осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы туралы мәліметтерді өздерінің оқшауланған жүйелерінен жойып, бір уақытта иесіне хабарлама жібере отырып, осы ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы бойынша ұялы байланыс қызметтерін көрсетуді тоқтатады.
Абоненттерді ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын тіркеу ықтималдығы туралы хабарлау мақсатында СКДҚ операторы интернет-ресурс арқылы СКДҚ-да тіркелген ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру кодтары туралы мәліметтерге, сондай-ақ пайдаланудың заңдылығы туралы мәліметтерге СКДҚ-да тегін қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 13.01.2025 № 8/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-1. СКДҚ-да бұрын тіркелген ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы бойынша сәйкестендіру кодын ауыстырған жағдайда, мұндай ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын жөндеуді уәкілетті сервистік орталықтар жүзеге асырған кезде ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының ауыстырылған сәйкестендіру коды туралы мәліметтер Ұялы байланыстың жаһандық жүйесі қауымдастығының (GSMA) дерекқорында сәйкестендіруге жатады.
Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын сәтті сәйкестендіру нәтижелері бойынша Ұялы байланыстың жаһандық жүйесі қауымдастығының (GSMA) дерекқорында мұндай абоненттік құрылғыны бастапқы сәйкестендіру коды бойынша тіркеу жойылады.
Бұл ретте сәйкестендіру коды осы тармақта көзделген себептер бойынша ауыстырылған ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен қайта тіркелуге жатады.

Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 17-1 в соответствии с приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 13.01.2025 № 8/НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок приостановления или возобновления услуг сотовой связи по идентификационному коду абонентских устройств сотовой связи
18. Приостановление либо возобновление оказания услуг сотовой связи по идентификационному коду абонентских устройств сотовой связи осуществляется операторами сотовой связи по заявлению владельца (собственника) абонентского устройства сотовой связи поданного посредством автоматической системы обслуживания, либо при обращении в офис обслуживающего его оператора сотовой связи.
19. При подаче заявления владельцем (собственником) на блокирование абонентского устройства сотовой связи, Оператор БДИК осуществляет проверку на наличие идентичного идентификационного кода абонентского устройства сотовой связи.
20. Проверка идентификационного кода приостановленного абонентского устройства сотовой связи в БДИК возможна посредством интернет-ресурса Оператора БДИК.
Глава 3-1. Порядок приостановления и возобновления по идентификационному коду работы абонентского устройства сотовой связи, использующегося в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и следственных изоляторах в пределах их территории
Сноска. Правила дополнены главой 3-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 31.10.2025 № 546/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20-1. В учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и следственных изоляторах приостановление работы оказания услуг на абонентских устройствах сотовой связи осуществляется на основании требования, поступившего от уполномоченного органа уголовно-исполнительной системы по форме согласно приложению, к настоящим Правилам.
20-2. Уполномоченный орган уголовно-исполнительной системы направляет оператору базы данных идентификационных кодов требование о приостановлении работы оказания услуг на абонентских устройствах.
20-3. Оператор базы данных идентификационных кодов уведомляет оператора сотовой связи о поступлении требования, связанного с приостановлением работы оказания услуг на абонентских устройствах, в течение 1 (одного) часа с момента получения.
20-4. Оператор сотовой связи приостанавливает работу оказания услуг на абонентских устройствах сотовой связи в течение 3 (трех) рабочих часов с момента получения уведомления.

Ескерту. 2-тарау 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 13.01.2025 № 8/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру коды бойынша ұялы байланыстың қызметін тоқтата тұру немесе қалпына келтіру тәртібі
18. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының сәйкестендіру коды бойынша ұялы байланыс қызметтерін көрсетуді тоқтата тұру не қалпына келтіру ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы иесінің (иеленушінің) өтініші бойынша автоматты қызмет көрсету жүйесі арқылы не оған қызмет көрсететін ұялы байланыс операторының кеңсесіне жүгінген кезде ұялы байланыс операторлары жүзеге асырады.
19. Иеленуші (меншік иесі) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын бұғаттауға өтініш берген кезде СҚДҚ операторы ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының бірегей сәйкестендіру кодының бар екендігіне тексеріс жүргізеді.
20. СҚДҚ-да тоқтатылған ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының сәйкестендіру кодын СҚДҚ операторының интернет-ресурсы арқылы тексеруге мүмкін болады.
3-1 тарау. Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде және олардың аумағы шегінде тергеу изоляторларында пайдаланылатын ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының жұмысын сәйкестендіру коды бойынша тоқтата тұру және қалпына келтіру тәртібі
Ескерту. Қағидалар 3-1-тараумен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 31.10.2025 № 546/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20-1. Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде және тергеу изоляторларында ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларына қызмет көрсетуді тоқтата тұру осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қылмыстық-атқару жүйесінің уәкілетті органынан келіп түскен талап негізінде жүзеге асырылады.
20-2. Қылмыстық-атқару жүйесінің уәкілетті органы сәйкестендіру кодтары дерекқорының операторына абоненттік құрылғыларда қызмет көрсету жұмысын тоқтата тұру туралы талап жібереді.
20-3. Сәйкестендіру кодтары дерекқорының операторы талапты алған сәттен бастап 1 (бір) сағат ішінде ұялы байланыс операторын абоненттік құрылғыларда қызмет көрсету жұмысын тоқтата тұруға байланысты талаптың келіп түскені туралы хабардар етеді.
20-4. Ұялы байланыс операторы хабарламаны алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларда қызмет көрсету жұмысын тоқтата тұрады.

20-5. Возобновление работы оказания услуг на абонентских устройствах сотовой связи в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и следственных изоляторах осуществляется при поступлении соответствующего требования от уполномоченного органа уголовно-исполнительной системы по форме согласно приложению, к настоящим Правилам.
20-6. Уполномоченный орган уголовно-исполнительной системы направляет оператору базы данных идентификационных кодов требование о возобновлении работы оказания услуг на абонентских устройствах.
20-7. Оператор базы данных идентификационных кодов уведомляет оператора сотовой связи о поступлении требования, связанного с возобновлением работы оказания услуг на абонентских устройствах, в течение 1 (одного) часа с момента получения.
20-8. Оператор сотовой связи возобновляет работу оказания услуг на абонентских устройствах сотовой связи в течение 3 (трех) рабочих часов с момента получения уведомления.
Глава 4. Порядок оплаты услуг Оператора БДИК за предоставления доступа к ресурсам БДИК
21. Операторы сотовой связи самостоятельно несут все затраты по модернизации сети, информационных систем и программного обеспечения, а также осуществляют оплату услуг Оператора БДИК за предоставление доступа к ресурсам БДИК.
22. Формирование цен доступа к БДИК осуществляется Оператором БДИК в соответствии с Правилами ценообразования на товары, работы, услуги, производимые и реализуемые субъектом государственной монополии, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 марта 2016 года № 134 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13588).
23. Процесс взаимодействия и взаиморасчетов операторов сотовой связи и Оператора БДИК определяется условиями договора, заключенного между ними.
Глава 5. Упрощенный порядок регистрации абонентского устройства сотовой связи, действующий до 1 января 2019 года
Примечание ИЗПИ!
Глава 5 действовала до 01.01.2019 в соответствии с пунктом 4 настоящего приказа.
Глава 6. Переходные положения
27. Оператор сотовой связи оказывает услуги сотовой связи по абонентскому устройству сотовой связи, зарегистрированному в упрощенном порядке согласно главе 5 настоящих Правил.
Приложение
к Правилам регистрации
абонентских устройств
сотовой связи
Форма
ТРЕБОВАНИЕ
об обязательном приостановлении/возобновлении оказания услуг связи
по идентификационному коду работы абонентского устройства сотовой связи

20-5. Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде және тергеу изоляторларында ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларында қызмет көрсету жұмысын қалпына келтіру осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қылмыстық-атқару жүйесінің уәкілетті органынан тиісті талап келіп түскен кезде жүзеге асырылады.
20-6. Қылмыстық-атқару жүйесінің уәкілетті органы сәйкестендіру кодтары дерекқорының операторына абоненттік құрылғыларда қызмет көрсету жұмысын қалпына келтіру туралы талап жібереді.
20-7. Сәйкестендіру кодтары дерекқорының операторы талапты алған сәттен бастап 1 (бір) сағат ішінде ұялы байланыс операторын абоненттік құрылғыларда қызмет көрсету жұмысын қалпына келтіруге байланысты талаптың келіп түскені туралы хабардар етеді.
20-8. Ұялы байланыс операторы хабарламаны алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларында қызмет көрсету жұмысын қалпына келтіреді.
4-тарау. СҚДҚ ресурстарына қолжетімділікті ұсыну үшін СҚДҚ операторының қызметтеріне ақы төлеу тәртібі
21. Ұялы байланыс операторлары желіні, ақпараттық жүйелер мен бағдарламалық қамтылымды жаңғыртуға қатысты барлық шығынды өздері көтереді, сондай-ақ СҚДҚ ресурстарына қол жеткізуге ұсынғаны үшін СҚДҚ операторына ақы төлеуді жүзеге асырады.
22. СҚДҚ-ға қолжетімділіктің бағаларын қалыптастыруды СҚДҚ операторы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 15 наурыздағы № 134 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және өткізетін тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге баға белгілеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13588 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырады.
23. Ұялы байланыс операторлары мен СҚДҚ операторының өзара іс-қимыл және өзара есептесу процесі араларында жасалған шарттың талаптарымен айқындалады.
5-тарау. 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылатын ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын тіркеудің оңайлатылған тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тарау 01.01.2019 дейін қолданыста болды – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің м.а. 23.05.2018 № 226 бұйрығымен.
6-тарау. Өтпелі ережелер
27. Ұялы байланыс операторы осы Қағидалардың 5-тарауына сәйкес оңайлатылған тәртіппен тіркелген ұялы байланыстың абоненттік құрылғылары бойынша ұялы байланыс қызметтерін көрсетеді.
Ұялы байланыстың
абоненттік құрылғыларын
тіркеу қағидаларына
қосымша
Нысан
ТАЛАП ұялы байланыстың абоненттік құрылғылары жұмысының сәйкестендіру кодтары бойынша байланыс қызметтерін көрсетуді міндетті тоқтата тұру/қалпына келтіру туралы

Сноска. Правила дополнены приложением в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 31.10.2025 № 546/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) части 9 статьи 97 Уголовно-исполнительного кодекса
Республики Казахстан, пунктом 1 статьи 15-1, подпунктом 1-6) пункта 1 статьи 41-1
Закона Республики Казахстан "О связи", прошу приостановить/возобновить
по идентификационному коду и номеру телефона работы оказания услуг
абонентского устройства сотовой связи:
____________________________________________________________________
(номер идентификационного кода и номер телефона)
О приостановлении/возобновлении услуг связи прошу информировать в течение
24 часов с момента получения настоящего требования.
Руководитель ___________________________________/
фамилия, имя, отчество (при его наличии)/ (подпись)

Ескерту. Қағидалар қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 31.10.2025 № 546/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінің 97-бабының 9-тармағының 3) тармақшасына, "Хабарласу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабының 1-тармағының 1-6) тармақшаларына сәйкес ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының қызметін көрсету жұмысын сәйкестендіру коды және телефон нөмірі бойынша тоқтата тұруды/қалпына келтіруді сұраймын:
___________________________________________________________________
(Сәйкестендіру кодының нөмірі және телефон нөмірі)
Байланыс қызметтерін тоқтата тұру/қалпына келтіру туралы осы талапты алған сәттен
бастап 24 сағат ішінде хабарлауды сұраймыз.
Басшы _______________________________/ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/
(қолы)