Об утверждении Правил и сроков вручения налогоплательщику предварительного акта налоговой проверки, предоставления письменного возражения к предварительному акту налоговой проверки, рассмотрения такого возражения, а также категории налогоплательщиков, в отношении которых применяются нормы по предварительному акту налоговой проверки
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 января 2018 года № 20. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 января 2018 года № 16295. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 627
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 24.10.2025 № 627 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии со статьей 157 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 11.05.2021 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки вручения налогоплательщику предварительного акта налоговой проверки, предоставления письменного возражения к предварительному акту налоговой проверки, рассмотрения такого возражения, а также категории налогоплательщиков, в отношении которых применяются нормы по предварительному акту налоговой проверки.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 мая 2017 года № 334 "Об утверждении Правил и сроков вручения налогоплательщику предварительного акта налоговой проверки, предоставления письменного возражения к предварительному акту налоговой проверки, а также рассмотрения такого возражения и категорий налогоплательщиков, в отношении которых применяются нормы по предварительному акту налоговой проверки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15278, опубликован 5 июля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Салық төлеушіге салықтық тексерудің алдын ала актісін табыс ету, салықтық тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық беру, осындай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдерін, сондай-ақ оларға қатысты салықтық тексерудің алдын ала актісі бойынша нормалар қолданылатын салық төлеушiлер санаттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 қаңтардағы № 20 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 31 қаңтарда № 16295 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 627 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 24.10.2025 № 627 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 157-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.05.2021 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Салық төлеушіге салықтық тексерудің алдын ала актісін табыс ету, салықтық тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық беру, осындай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдері, сондай-ақ оларға қатысты салықтық тексерудің алдын ала актісі бойынша нормалар қолданылатын салық төлеушiлер санаттары бекітілсін.
2. "Салық төлеушіге салықтық тексерудің алдын ала актісін табыс ету, салықтық тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық беру, сондай-ақ осындай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдерін және оларға қатысты алдын ала салықтық тексерудің актісі бойынша нормалар қолданылатын салық төлеушілердің санаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 24 мамырдағы № 334 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15278 тіркелді, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 5 шілдеде жарияланды) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның электрондық және қағаз түрдегі көшірмелерін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 января 2018 года № 20
Правила и сроки вручения налогоплательщику предварительного акта налоговой проверки, предоставления письменного возражения к предварительному акту налоговой проверки, рассмотрения такого возражения, а также категории налогоплательщиков, в отношении которых применяются нормы по предварительному акту налоговой проверки
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки вручения налогоплательщику предварительного акта налоговой проверки, предоставления письменного возражения к предварительному акту налоговой проверки, а также рассмотрения такого возражения и категории налогоплательщиков, в отношении которых применяются нормы по предварительному акту (далее – Правила) разработаны в целях реализации статьи 157 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 11.05.2021 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Положения настоящих Правил распространяются на налоговые проверки, приводящие к начислению сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательств по исчислению, удержанию, перечислению обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, исчислению и уплате социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование и пеней, уменьшению убытков, за исключением:
1) тематических проверок в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 142 Налогового кодекса по вопросу подтверждения достоверности сумм превышения налога на добавленную стоимость, в том числе предъявленных к возврату и проводимых в отношении налогоплательщика на основании:
требования налогоплательщика в декларации по налогу на добавленную стоимость по подтверждению достоверности сумм налога на добавленную стоимость, предъявленных к возврату;

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 12 қаңтардағы
№ 20 бұйрығымен
бекітілген
Салық төлеушіге салықтық тексерудің алдын ала актісін табыс ету, салықтық
тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық беру, осындай қарсылықты қарау
қағидалары мен мерзімдері, сондай-ақ оларға қатысты салықтық тексерудің алдын
ала актісі бойынша нормалар қолданылатын салық төлеушiлер санаттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Салық төлеушіге салықтық тексерудің алдын ала актісін табыс ету, салықтық тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық беру, осындай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдері, сондай-ақ оларға қатысты салықтық тексерудің алдын ала актісі бойынша нормалар қолданылатын салық төлеушілер санаттары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 157-бабын іске асыру мақсатында әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.05.2021 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы қағидалардың ережелері:
1) Салық кодексінің 142-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес, оның ішінде қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығының асып кету сомаларының дұрыстығын растау мәселесі бойынша және мыналардың:
қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомаларының дұрыстығын растау бойынша қосылған құн салығының декларациясындағы салық төлеуші талабының;

налогового заявления налогоплательщика для подтверждения достоверности превышения налога на добавленную стоимость, представляемому в связи с применением им пунктов 1 и 2 статьи 432 Налогового кодекса;
2) проверок на основании налогового заявления нерезидента на возврат подоходного налога из бюджета в связи с применением положений международного договора об избежании двойного налогообложения, а также в связи с обращением нерезидента о повторном рассмотрении такого налогового заявления.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 11.05.2021 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Категории налогоплательщиков, в отношении которых применяются нормы по предварительному акту налоговой проверки
3. Нормы по предварительному акту налоговой проверки (далее – предварительный акт) применяются:
1) к налогоплательщикам, подлежащим налоговому мониторингу;
2) к налогоплательщикам, заключившим инвестиционные контракты;
3) к налогоплательщикам, у которых по предварительным актам, сумма к начислению налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательств по исчислению, удержанию, перечислению обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов, исчислению и уплате социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование превышает 20 000 – кратный месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 16.09.2019 № 1002 (вводится в действие с 01.01.2020).
4. К налогоплательщикам, подлежащим налоговому мониторингу относятся налогоплательщики, включенные в перечень, предусмотренный пунктом 3 статьи 130 Налогового кодекса, или налогоплательщики, заключившие соглашение о горизонтальном мониторинге в соответствии с пунктом 2 статьи 131 Налогового кодекса.
5. К налогоплательщикам, заключившим инвестиционные контракты, относятся юридические лица Республики Казахстан, заключившие инвестиционные контракты в соответствии со статьей 285 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года.

Салық кодексінің 432-бабының 1 немесе 2-тармақтарын қолдануға байланысты ұсынылатын қосылған құн салығының асып кетуінің дұрыстығын растау үшін салық төлеушінің салық өтінішінің негізінде салық төлеушіге қатысты жүргізілетін тақырыптық тексерулерді;
2) қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттың ережелерін қолдануға байланысты, сондай-ақ бейрезиденттің осындай салық өтінішін қайта қарау туралы жүгінуіне байланысты бейрезиденттің бюджеттен табыс салығын қайтаруға салық өтінішінің негізінде тексерулерді қоспағанда, салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының есептелуі, ұсталуы, аударылуы, әлеуметтік аударымдардың, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың және (немесе) жарналардың және өсімпұлдардың есептелуі және төленуі бойынша сомаларды есептеуге, шығындарды азайтуға әкеп соқтыратын салықтық тексерулерге қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 11.05.2021 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Оларға қатысты салықтық тексерудің алдын ала актісі бойынша
нормалар қолданылатын салық төлеушiлер санаттары
3. Салықтық тексерудің алдын ала актісі бойынша (бұдан әрі – алдын ала акті) нормалар:
1) салықтық мониторингке жататын салық төлеушілерге;
2) инвестициялық келісімшарттар жасаған салық төлеушілерге;
3) алдын ала акті бойынша оларға есептелетін салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу, аудару, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру аударымдарын және (немесе) жарналарын есептеу және төлеу бойынша міндеттемелер сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 20 000 еселенген мөлшерінен асып кеткен салық төлеушілерге қолданылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 16.09.2019 № 1002 (01.01.2020 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Салықтық мониторингке жататын салық төлеушiлерге Салық кодексінің 130-бабының 3-тармағында көзделген тізбеге енгізілген немесе Салық кодексінің 131-бабының 2-тармағына сәйкес көлденең мониторинг туралы келісімді жасаған салық төлеушiлер жатады.
5. Инвестициялық келісімшарттар жасаған салық төлеушілерге 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 285-бабына сәйкес инвестициялық келісімшарттар жасаған Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары жатады.

Глава 3. Порядок и срок вручения налогоплательщику предварительного акта
6. Предварительный акт вручается налогоплательщику (налоговому агенту) лично под роспись не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до окончания срока проведения налоговой проверки.
Одновременно с предварительным актом вручается извещение о приостановлении налоговой проверки в соответствии с пунктом 4 статьи 146 Налогового кодекса.
7. При невозможности вручения налогоплательщику (налоговому агенту) предварительного акта в связи с отсутствием его по месту нахождения проводится налоговое обследование с привлечением понятых в порядке, установленном статьей 70 Налогового кодекса.
Глава 4. Порядок и сроки предоставления письменного возражения к предварительному акту, а также рассмотрения такого возражения
8. Письменное возражение к предварительному акту представляется в орган государственных доходов, осуществляющий налоговую проверку, в явочном порядке в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня вручения предварительного акта.
9. Письменное возражение рассматривается в пределах указанных в нем вопросов в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента его получения, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 12, 13, 14 и 15 настоящих Правил.
Письменное возражение содержит:
1) наименование органа государственных доходов, осуществляющего налоговую проверку;
2) фамилию, имя и отчество (при его наличии) либо полное наименование налогоплательщика (налогового агента) и (или) законного либо уполномоченного представителя в соответствии со статьей 16 Налогового кодекса, подающего письменное возражение, его место жительства (место нахождения);
3) идентификационный номер;
4) дату подписания письменного возражения налогоплательщиком (налоговым агентом);
5) обстоятельства, на которых лицо, подающее письменное возражение, основывает свои требования и доказательства, подтверждающие эти обстоятельства;
6) перечень прилагаемых документов.
10. Налогоплательщик (налоговый агент) вправе отозвать ранее поданное письменное возражение.
11. Налоговая проверка подлежит завершению в порядке, установленном главой 18 Налогового кодекса, в случаях:
1) непредставления письменного возражения в срок, установленный пунктом 8 настоящих Правил, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня его истечения;
2) отзыва письменного возражения в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения органом государственных доходов отзыва письменного возражения;
3) отсутствия налогоплательщика по месту нахождения по результатам налогового обследования в течение 1 (одного) рабочего дня со дня составления акта налогового обследования, указанного в пункте 7 настоящих Правил.

3-тарау. Салық төлеушіге алдын ала актісін табыс ету тәртібі мен мерзімі
6. Салық төлеушіге (салық агентіне) алдын ала акті салықтық тексеруді жүргізу мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күн бұрын жеке қолын қойдырып табыс етіледі.
Алдын ала актімен бір мезгілде Салық кодексінің 146-бабының 4-тармағына сәйкес салықтық тексеруді тоқтата тұру туралы хабарлама табыс етіледі.
7. Салық төлеушінің (салық агентінің) орналасқан жері бойынша жоқ болуына байланысты алдын ала актіні оған табыс ету мүмкін болмаған кезде Салық кодексінің 70-бабында белгіленген тәртіппен куәгерлерді тарта отырып, салықтық зерттеу жүргізіледі.
4-тарау. Алдын ала актіге жазбаша қарсылық беру, сондай-ақ осындай қарсылықты
қарау тәртібі мен мерзімдері
8. Алдын ала актіге жазбаша қарсылық салықтық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органына алдын ала актіні табыс еткен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде, келу тәртібімен ұсынылады.
9. Осы Қағидалардың 12, 13, 14 және 15-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, жазбаша қарсылық онда көрсетілген мәселелер шегінде, оны алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Жазбаша қарсылықта:
1) салықтық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының атауы;
2) салық төлеушінің (салық агентінің) тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) не толық атауы және (немесе) жазбаша қарсылықты беретін Салық кодексінің 16-бабына сәйкес заңды не уәкілетті өкілінің толық атауы, оның тұрғылықты жері (орналасқан жері);
3) сәйкестендіру нөмірі;
4) салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша қарсылыққа қол қойған күні;
5) жазбаша қарсылықты беретін тұлғаның осы мән-жайларды растайтын өзінің талаптары мен дәлелдемелері негізделген мән-жайлар;
6) қоса беріліп отырған құжаттардың тізбесі қамтылады.
10. Салық төлеуші (салық агенті) бұрын берген жазбаша қарсылығын кері қайтарып алуға құқылы.
11. Мынадай:
1) осы Қағидалардың 8-тармағында белгіленген мерзімде, оның өткен күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жазбаша қарсылықты ұсынбаған;
2) жазбаша қарсылықты кері қайтарып алуды мемлекеттік кірістер органы алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жазбаша қарсылықты кері қайтарып алған;
3) осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген салықтық зерттеу актісі жасалған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде салықтық зерттеу нәтижелері бойынша салық төлеуші орналасқан жерінде болмаған жағдайларда, салықтық тексеру Салық кодексінің 18-тарауында белгіленген тәртіппен аяқталуға жатады.

При этом до завершения налоговой проверки, в случаях указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, налогоплательщику (налоговому агенту) вручается извещение о возобновлении налоговой проверки в порядке, установленном статьей 146 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра финансов РК от 11.05.2021 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При рассмотрении письменного возражения должностное лицо органа государственных доходов, осуществляющее налоговую проверку, в случае необходимости направляет налогоплательщику (налоговому агенту) и (или) в уполномоченные государственные органы, и (или) в иные организации запросы о предоставлении в письменной форме дополнительной информации либо пояснения по вопросам, изложенным в письменном возражении.
13. В случаях несогласия органа государственных доходов, осуществляющего налоговую проверку, с возражениями налогоплательщика (налогового агента), связанными с исчислением налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, изложенными в письменном возражении к предварительному акту проверки, орган государственных доходов, осуществляющий налоговую проверку, в течение срока рассмотрения такого возражения направляет в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) запрос с приложением:
письменного возражения к предварительному акту;
позиции органа государственных доходов, осуществляющего налоговую проверку;
других документов, связанных с исчислением налоговых обязательств.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 16.09.2019 № 1002 (вводится в действие с 01.01.2020).
14. Комитет рассматривает запрос органа государственных доходов, осуществляющего налоговую проверку, в пределах обстоятельств, на которых лицо, подавшее возражения, основывает свои требования и доказательства, а также в пределах доказательств и обоснований, указанных в позиции органа государственных доходов, осуществляющего налоговую проверку.
Ответ на запрос органа государственных доходов, осуществляющего налоговую проверку, представляется в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента его получения, за подписью должностного лица уполномоченного соответствующим актом Комитета.

Бұл ретте осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда, салықтық тексеру аяқталғанға дейін салық төлеушіге (салық агентіне) Салық кодексінің 146-бабында белгіленген тәртіппен салықтық тесеруді жаңарту туралы хабарлама табыс етіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 11.05.2021 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Салықтық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы жазбаша қарсылықты қарау кезінде, қажет болған жағдайда, жазбаша нысанда қосымша ақпарат не жазбаша қарсылықта жазылған мәселелер бойынша түсіндірмелер беру туралы сұрау салуды салық төлеушіге (салық агентіне) және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдарға және (немесе) өзге де ұйымдарға жолдайды.
13. Салықтық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы салық төлеушінің (салық агентінің) алдын ала актіге жазбаша қарсылықта жазылған салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеумен байланысты қарсылығымен келіспеген жағдайда, салықтық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы мұндай қарсылықты қарау мерзімдері ішінде мыналарды:
алдын ала актіге жазбаша қарсылығын;
салықтық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының ұстанымын;
салықтық міндеттемелерді есептеуге байланысты басқа да құжаттарды қоса бере отырып, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне (бұдан әрі – Комитет) сұрау салуды жолдайды.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 16.09.2019 № 1002 (01.01.2020 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Комитет салықтық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының сұрау салуын, қарсылықты берген тұлғаның өз талаптары мен дәлелдемелерін негіздейтін мән-жайлары шегінде, сондай-ақ салықтық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының ұстанымында көрсетілген дәлелдемелер мен негіздемелердің шегінде қарайды.
Салықтық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының сұрау салуына жауап оны алған сәттен бастап Комитеттің тиісті актісімен уәкілеттік берілген лауазымды адамының қолын қойып, 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылады.

15. Органы государственных доходов, в случаях направления запроса налогоплательщику и (или) в уполномоченные государственные органы, и (или) в иные организации, а также в Комитет территориальными органами государственных доходов в соответствии с пунктами 12, 13 и 14 настоящих Правил срок рассмотрения письменного возражения продлевается, но не более чем на 30 (тридцать) календарных дней.
О продлении сроков рассмотрения письменного возражения сообщается налогоплательщику (налоговому агенту) в течение 2 (двух) рабочих дней со дня направления запроса.
16. По итогам рассмотрения письменного возражения налогоплательщика к предварительному акту налоговой проверки органом государственных доходов, осуществляющим налоговую проверку, составляется акт налоговой проверки с учетом принятого решения по письменному возражению, в том числе ответа Комитета, предусмотренного пунктом 14 настоящих Правил.
Налоговая проверка, завершается в порядке, установленном главой 18 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра финансов РК от 11.05.2021 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

15. Осы Қағидалардың 12, 13 және 14-тармақтарына сәйкес сұрау салуды мемлекеттік кірістер органдары салық төлеушіге және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдарға және (немесе) өзге де ұйымдарға, сондай-ақ аумақтық мемлекеттік кірістер органдары Комитетке жолдаған жағдайда, жазбаша қарсылықты қарау мерзімі, бірақ күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын уақытқа ұзартылады.
Жазбаша қарсылықты қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы салық төлеушіге (салық агентіне) сұрау салуды жолдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабарланады.
16. Салықтық тексерудің алдын ала актісіне салық төлеушінің жазбаша қарсылығын қарау қорытындысы бойынша салықтық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы жазбаша қарсылық бойынша қабылданған шешімді, соның ішінде осы Қағиданың 14-тармағында қарастырылған Комитеттің жауабын ескере отырып, салықтық тексеру актісін жасайды.
Салықтық тексеру Салық кодексінің 18-тарауында белгіленген тәртіппен аяқталады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 11.05.2021 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.