Об утверждении Правил отбора военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан для подготовки в иностранных военных учебных заведениях
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 371. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 августа 2017 года № 15539.
В соответствии с подпунктом 26-21) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 12.02.2024 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила отбора военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан для подготовки в иностранных военных учебных заведениях.
2. Департаменту образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном видах в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 21.07.2021 № 470 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 20 июля 2017 года № 371
Правила
отбора военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан
для подготовки в иностранных военных учебных заведениях

Шетелдік әскери оқу орындарында даярлау үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштердің әскери қызметшілерін іріктеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 371 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 24 тамызда № 15539 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 26-21) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 12.02.2024 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Шетелдік әскери оқу орындарында даярлау үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштердің әскери қызметшілерін іріктеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Білім және ғылым департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерінің эталондық бақылау банкiне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 470 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
С. Жасұзақов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 371 бұйрығымен
бекітілген
Шетелдік әскери оқу орындарында даярлау үшін Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштердің әскери қызметшілерін іріктеу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отбора военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан для подготовки в иностранных военных учебных заведениях (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" и "О воинской службе и статусе военнослужащих" и определяют порядок организации и отбора военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан для подготовки в иностранных военных учебных заведениях (далее – иностранные ВУЗы).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра обороны РК от 12.02.2024 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Организация отбора
2. Отбор военнослужащих на обучение в иностранные ВУЗы, реализующее образовательные программы послевузовского образования, осуществляется Национальным университетом обороны Республики Казахстан в соответствии с международными договорами Республики Казахстан и контрактами, а также приглашением на обучение в порядке, предусмотренном Правилами приема на обучение в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, реализующие образовательные программы соответствующего уровня, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 35 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13268) (далее – Правила приема).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 12.02.2024 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Отбор на обучение в иностранные ВУЗы, реализующие образовательные программы высшего образования, осуществляется из числа военнослужащих, поступивших на первый курс высших военных учебных заведений, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан (далее – ВУЗ МО РК), с целью дальнейшего обучения в иностранных ВУЗах на основании рапорта, поданного на имя начальника ВУЗа МО РК до 30 августа года отбора.
Поступление граждан в ВУЗы МО РК с целью дальнейшего обучения в иностранных ВУЗах, осуществляется в соответствии с Правилами приема.
Список иностранных ВУЗов, на которые осуществляется отбор, а также информация о предъявляемых требованиях, условиях и порядке отбора размещаются в местных органах военного управления до 30 мая года отбора.
В рапорте указываются воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии), год и месяц рождения, наименование иностранного ВУЗа и специальность, в который кандидат желает поступить.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шетелдік әскери оқу орындарында даярлау үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілерін іріктеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" және "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" заңдарына сәйкес әзірленді және шетелдік әскери оқу орындарында (бұдан әрі – шетелдік ӘОО) даярлау үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілерін ұйымдастыру және іріктеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 12.02.2024 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Іріктеуді ұйымдастыру
2. Әскери қызметшілерді жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын шетелдік ӘОО-да оқуға іріктеуді Қазақстан Республикасының Ұлттық қорғаныс университеті Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және келісімшарттарға, сондай-ақ оқуға шақыруға сәйкес Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 35 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13268 болып тіркелген) Тиісті деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларында (бұдан әрі – Қабылдау қағидалары) көзделген тәртіппен жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 12.02.2024 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын шетелдік ӘОО-да оқуға іріктеу ҚР ҚМ ӘОО бастығының атына берілген баянат негізінде шетелдік ӘОО-да одан әрі оқу мақсатында Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты жоғары әскери оқу орындарының (бұдан әрі – ҚР ҚМ ӘОО) бірінші курсына оқуға түскен әскери қызметшілер қатарынан іріктеу жылының 30 тамызына дейін жүзеге асырылады.
Азаматтардың одан әрі шетелдік ӘОО-да оқу мақсатында ҚР ҚМ ӘОО-сына оқуға түсуі Қабылдау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Іріктеу жүзеге асырылатын шетелдік ӘОО-лар тізімі, сондай-ақ қойылатын талаптар, іріктеу шарттары мен тәртібі туралы ақпарат іріктеу жылының 30 мамырына дейін жергілікті әскери басқару органдарында орналастырылады.
Баянатта кандидаттың әскери атағы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), туған жылы мен айы, ол оқуға түсуге ниет білдіретін шетелдік ӘОО-ның атауы және мамандығы көрсетіледі.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 12.02.2024 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. До 10 июля года отбора начальники профильных структурных подразделений Министерства обороны Республики Казахстан, Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, главнокомандующие видами Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан представляют в структурное подразделение Министерства обороны Республики Казахстан, курирующее вопросы военного образования (далее – структурное подразделение МО РК) кандидатов для включения в проект приказа Министра обороны Республики Казахстан об утверждении составов отборочных комиссий.
Комиссии по отбору военнослужащих в иностранные ВУЗы (далее – комиссия) назначаются приказом Министра обороны Республики Казахстан до 10 августа года отбора.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра обороны РК от 21.07.2021 № 470 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Председателем комиссии назначается один из числа заместителей главнокомандующих видами или командующих родами Вооруженных Сил Республики Казахстан, заместителем председателя – является начальник ВУЗа МО РК.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра обороны РК от 12.02.2024 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В состав комиссии не включаются представители ВУЗов МО РК, в котором обучается военнослужащий, за исключением начальника ВУЗа МО РК.
Секретарь комиссии назначается председателем комиссии без права голоса и обеспечивает ведение протокола по форме, согласно приложению, к настоящим Правилам (далее – протокол).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра обороны РК от 21.07.2021 № 470 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Состав комиссии состоит из нечетного количества членов (не менее 5 человек). Решения принимаются простым большинством голосов от общего числа членов комиссии.
При равенстве голосов, голос председателя комиссии является решающим.
8. Заседания комиссии проводятся в соответствии с планом работы, утверждаемым председателем комиссии и сопровождаются оформлением протокола.
9. Военнослужащий, не согласный с решением отборочной комиссии, подает жалобу в комиссию, в сроки, установленные статьей 92 Административного процедурно-процессуального кодекса.
Комиссия, в течении одного рабочего дня со дня поступления жалобы направляет ее в апелляционную комиссию.
При этом комиссия, чей административный акт, административное действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в апелляционную комиссию, если она в течении одного рабочего дня примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Срок рассмотрения жалобы апелляционной комиссией составляет двадцать рабочих дней со дня поступления жалобы.
В целях обеспечения соблюдения единых требований и разрешения спорных вопросов по результатам отбора, приказом Министра обороны Республики Казахстан до 10 июля года отбора создается апелляционная комиссия. В состав комиссии не могут входить лица, участвовавшие в оценке и принятии решений по результатам конкурсного отбора в отношении кандидатов.
Апелляционная комиссия работает с военнослужащими в индивидуальном порядке. Рассмотрение жалоб осуществляется по материалам результатов этапов отбора кандидата. Неявка кандидата на заседание апелляционной комиссии, не является препятствием к рассмотрению жалобы по существу.
Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя апелляционной комиссии является решающим. Работа апелляционной комиссии оформляется протоколом, подписанным председателем и всеми членами комиссии.
В случае вынесения отказа, проект предварительного протокола направляется военнослужащему вместе с уведомлением о форме, времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить военнослужащим позицию по предварительному протоколу.
Уведомление с проектом предварительного протокола направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока рассмотрения жалобы.
Военнослужащий предоставляет или высказывает возражения к проекту предварительному протоколу в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения проект предварительного протокола.
При отсутствии у военнослужащего возражений к проекту предварительного протокола, апелляционная комиссия направляет итоговый протокол, подписанный председателем и всеми членами комиссии.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 12.02.2024 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Іріктеу жылының 10 шілдесіне дейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бейінді құрылымдық бөлімшелерінің бастықтары, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрлерінің, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының бас қолбасшылары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесіне (бұдан әрі – ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі) іріктеу комиссияларының құрамдарын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрі бұйрығының жобасына қосу үшін кандидаттарды ұсынады.
Шетелдік ӘОО-ларға әскери қызметшілерді іріктеу жөніндегі комиссиялар (бұдан әрі – комиссия) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен іріктеу жылының 10 тамызына дейін тағайындалады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 470 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Комиссияның төрағасы болып Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрлері бас қолбасшыларының немесе әскер тегі қолбасшыларының орынбасарлары қатарынан біреуі тағайындалады, ҚР ҚМ ӘОО бастығы төрағаның орынбасары болып табылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 12.02.2024 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Комиссияның құрамына ҚР ҚМ ӘОО-ның бастығын қоспағанда, әскери қызметші оқитын ҚР ҚМ ӘОО-ның өкілдері қосылмайды.
Комиссия хатшысы комиссияның төрағасымен дауыс беру құқығынсыз тағайындалады және осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттаманы (бұдан әрі – хаттама) жүргізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 470 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Комиссияның құрамы мүшелердің тақ санынан (кемінде 5 адам) тұрады. Шешімдер комиссия мүшелері жалпы санының қарапайым көпшілік дауыс беруімен қабылданады.
Дауыстар тең болған кезде комиссия төрағасының даусы шешуші болып табылады.
8. Комиссияның отырыстары комиссияның төрағасы бекітетін жұмыс жоспарына сәйкес өткізіледі және хаттамамен ресімделеді.
9. Іріктеу комиссиясының шешімімен келіспеген әскери қызметші шағымды Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 92-бабында белгіленген мерзімдерде комиссияға береді.
Комиссия шағым келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде оны апелляциялық комиссияға жібереді.
Бұл ретте әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын комиссия бір жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды апелляциялық комиссияға жібермеуге құқылы.
Апелляциялық комиссияның шағымды қарау мерзімі шағым келіп түскен күннен бастап жиырма жұмыс күнін құрайды.
Іріктеу нәтижелері бойынша бірыңғай талаптарды сақтауды қамтамасыз ету және даулы мәселелерді шешу мақсатында Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен іріктеу жылының 10 шілдесіне дейін апелляциялық комиссия құрылады. Комиссия құрамына кандидаттарға қатысты конкурстық іріктеу нәтижелері бойынша бағалауға және шешім қабылдауға қатысқан адамдар кіре алмайды.
Апелляциялық комиссия әскери қызметшілермен жеке тәртіппен жұмыс істейді. Шағымдарды қарау кандидатты іріктеу кезеңдері нәтижелерінің материалдары бойынша жүзеге асырылады. Кандидаттың апелляциялық комиссия отырысына келмеуі шағымды мәнісі бойынша қарауға кедергі болып табылмайды.
Апелляциялық комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санынан көпшілік дауыс берумен қабылданады. Дауыстар тең болғанда апелляциялық комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Апелляциялық комиссияның жұмысы төраға және барлық комиссия мүшесі қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
Бас тартылған жағдайда алдын ала хаттаманың жобасы әскери қызметшілерге алдын ала хаттама бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдауды өткізу нысаны, уақыты мен орны туралы хабарламамен бірге әскери қызметшіге жіберіледі.
Алдын ала хаттама жобасымен хабарлама шағымды қарау мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Әскери қызметші алдын ала хаттама жобасын алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей алдын ала хаттаманың жобасына қарсылығын ұсынады немесе айтады.
Әскери қызметшінің алдын ала хаттама жобасына қарсылықтары болмағанда апелляциялық комиссия төраға және барлық комиссия мүшесі қол қойған қорытынды хаттаманы жібереді.

Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Министра обороны РК от 04.12.2025 № 1682 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Решение комиссии об отборе на учебу либо отказе, с указанием анкетных данных военнослужащих, представляется в структурное подразделение МО РК.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра обороны РК от 21.07.2021 № 470 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Военнослужащие в части, их касающейся, письменно ознакамливаются с решениями комиссии.
Решение комиссии может быть обжаловано военнослужащими в судебном порядке.
12. Члены комиссии соблюдают строгую конфиденциальность в отношении информации отбора и обеспечивают полное отсутствие доступа посторонних лиц к документам.
Глава 3. Порядок отбора
13. Отбор военнослужащих в иностранные ВУЗы, реализующие образовательные программы высшего военного образования, отвечающих требованиям профессионального отбора и иностранных ВУЗов, осуществляется в три этапа:
1) на первом этапе – формируются списки военнослужащих на основании поступивших документов, указанных в пункте 3 настоящих Правил;
2) на втором этапе – проводится тестирование по языку обучения на котором будет обучаться военнослужащий в зарубежной организации образования. Тестирование по языку обучения проводится для определения уровня владения языком обучения отбираемых. Тестовые вопросы составляются с учетом программы основного среднего образования и состоят из 30 вопросов, 1 вопрос приравнивается к 1 баллу. Пороговый уровень составляет 10 баллов.
С отбираемыми военнослужащими на специальности органов военной разведки Министерства обороны Республики Казахстан проводится психофизиологическое и полиграфологическое исследование (далее – исследование), за исключением ранее прошедших исследование с результатом "Рекомендован", но не позднее двух лет со дня последнего проведенного исследования;
3) на третьем этапе – осуществляется конкурсный отбор. Конкурсный отбор включает составление рейтинга отбираемых от максимального до минимального рейтингового балла и проводится отборочной комиссией.
Отбираемые военнослужащие не рекомендованные по результатам исследования, считаются не прошедшими этап.
Рейтинг формируется путем суммирования результатов тестирования по языку обучения и результатов ЕНТ.
Для обучения направляются военнослужащие, находящиеся в рейтинге с первого номера по номер, соответствующий количеству выделенных мест по плану набора, преодолевших пороговый уровень второго этапа отбора.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.12.2025 № 1682 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Комиссияның оқуға іріктеу немесе одан бас тарту туралы шешімі әскери қызметшілердің сауалнамалық деректерін көрсете отырып, ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесіне ұсынылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 470 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Әскери қызметшілер, оларға қатысты бөлігінде комиссияның шешімдерімен жазбаша танысады.
Әскери қызметшілер комиссияның шешіміне сот тәртібінде шағымдана алады.
12. Комиссияның мүшелері іріктеу ақпаратына қатысты қатаң құпиялылықты сақтайды және бөгде адамдардың құжаттарға толық қолжетімділігінің болмауын қамтамасыз етеді.
3-тарау. Іріктеу тәртібі
13. Кәсіби іріктеу және шетелдік ӘОО-лар талаптарына жауап беретін жоғары әскери білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын шетелдік ӘОО-ларға әскери қызметшілерді іріктеу үш кезеңде жүзеге асырылады:
1) бірінші кезеңде – осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген келіп түскен құжаттар негізінде әскери қызметшілердің тізімдері қалыптастырылады;
2) екінші кезеңде – оқыту тілі бойынша тестілеу, онда әскери қызметші шетелдік білім беру ұйымында оқытылатын болады. Оқыту тілі бойынша тестілеу іріктелетін оқыту тілін меңгеру деңгейін айқындау үшін өткізіледі. Тестілеу сұрақтары негізгі орта білім беру бағдарламаларын ескере отырып құрастырылады және 30 сұрақтан тұрады, 1 сұрақ 1 балға теңестіріледі. Шекті деңгей 10 балды құрайды.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі әскери барлау органдарының мамандықтарына іріктелетін әскери қызметшілермен бұдан бұрын "Ұсынылады" деген нәтижемен зерттеуден өткендерді қоспағанда, бірақ соңғы жүргізілген зерттеу күннен бастап екі жылдан кешітірілмей психологиялық-физиологиялық және полиграфологиялық зерттеулер (бұдан әрі – зерттеу) жүргізіледі;
3) үшінші кезеңде – конкурстық іріктеу жүзеге асырылады. Конкурстық іріктеу ең жоғарыдан ең төменгі рейтингілік балға дейін іріктелетін рейтингісін жасауды қамтиды және оны іріктеу комиссиясы жүргізеді.
Зерттеу нәтижесі бойынша ұсынылмайтын іріктелетін әскери қызметшілер кезеңнен өтпеген болып саналады.
Рейтинг оқыту тілі бойынша тестілеу нәтижесін және ҰБТ нәтижесін қосу арқылы қалыптастырылады.
Оқуға бірінші нөмірден бастап қабылдау жоспары бойынша бөлінген орындар санына сәйкес келетін нөмірге дейін рейтингіде тұрған, іріктеудің екінші кезеңінің шекті деңгейінен өткен әскери қызметшілер жіберіледі.

Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра обороны РК от 05.07.2022 № 491 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Прохождение каждого этапа отбора допускается только один раз. Военнослужащий, не прошедший предыдущий этап, к следующему этапу не допускается.
15. Исключен приказом Министра обороны РК от 21.07.2021 № 470 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В случаях предъявления иностранным ВУЗом более высоких медицинских требований к состоянию здоровья, военнослужащие подлежат направлению на внеочередное медицинское освидетельствование в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 716 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21869).
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра обороны РК от 12.02.2024 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Итоги отбора оформляются протоколом, результаты которого являются основанием для издания приказа Министра обороны Республики Казахстан о направлении в иностранные ВУЗы.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра обороны РК от 17.06.2019 № 475 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В случае, если условия зачисления в иностранный ВУЗ, отличаются от условий зачисления, указанных в настоящих Правилах, отбор проводится в соответствии с международными договорами Республики Казахстан и контрактами, а также приглашением на обучение.
Принимающая сторона проводит с прошедшими отбор, собеседование и/или экзамены на соответствие требованиям принимающей стороны. Результаты собеседования и/или экзаменов являются решающими при зачислении.
19. Направление отобранных военнослужащих в иностранные ВУЗы осуществляется приказом Министра обороны Республики Казахстан.
20. Выписки из приказа о направлении на обучение военнослужащих высылаются в кадровые органы ВУЗов МО РК, от которых отобраны военнослужащие.
Кадровым органом ВУЗа МО РК в контракте о прохождении воинской службы, заключенном при поступлении в ВУЗ МО РК с военнослужащим, отобранным для прохождения обучения в иностранном ВУЗе, вносится запись о направлении для дальнейшего обучения в иностранный ВУЗ со ссылкой на приказ Министра обороны Республики Казахстан. Внесенная запись доводится до отобранного военнослужащего под роспись и приобщается в личное дело.

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 05.07.2022 № 491 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Іріктеудің әрбір кезеңінен тек бір рет өтуге рұқсат етіледі. Алдыңғы кезеңнен өтпеген әскери қызметші келесі кезеңге жіберілмейді.
15. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 470 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Шетелдік ӘОО денсаулық жағдайына анағұрлым жоғары медициналық талаптар қойған жағдайда әскери қызметшілер Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 716 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21869 болып тіркелген) сәйкес кезектен тыс медициналық куәландыруға жіберілуге тиіс.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 12.02.2024 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Нәтижелері шетелдік ӘОО-ларға жіберу туралы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығын шығару үшін негіз болып табылатын іріктеу қорытындылары хаттамамен ресімделеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 17.06.2019 № 475 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Егер шетелдік ӘОО-ға қабылдау шарттары осы Қағидаларда көрсетілген қабылдау шарттарынан өзгеше болған жағдайда, іріктеу Қазақстан Республикасының халықаралық келісімдері мен келісімшарттары, сондай-ақ оқуға шақырулар негізінде жүргізіледі.
Қабылдаушы тарап іріктеуден өткен оқуға түсушімен қабылдаушы тараптың талаптарына сәйкестігіне әңгімелесу және/немесе емтихан өткізеді. Оқуға түсуде әңгімелесу және/немесе емтиханның нәтижелері шешуші болып табылады.
19. Іріктелген әскери қызметшілерді шетелдік ӘОО-ларға жіберу Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен жүзеге асырылады.
20. Әскери қызметшілерді оқуға жіберу туралы бұйрықтан үзінді көшірмелер әскери қызметшілер іріктелген ҚР ҚМ ӘОО-ларының кадр органдарына жіберіледі.
ҚР ҚМ ӘОО-ның кадр органы шетелдік ӘОО-да оқу үшін іріктелген әскери қызметшімен ҚР ҚМ ӘОО-ға оқуға түсу кезінде жасасылған әскери қызмет өткеру туралы келісімшартқа Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығына сілтеме жасаумен одан әрі шетелдік ӘОО-ға оқуға жіберілгені туралы жазба жасайды. Енгізілген жазба іріктелген әскери қызметшіге қолтаңбасын қойғызумен жеткізіледі және жеке ісіне қоса тігіледі.

21. Военнослужащие, отобранные для продолжения обучения в иностранные ВУЗы, учитываются в списках личного состава ВУЗа МО РК. Военнослужащие обеспечиваются положенными видами довольствия в соответствии с международными договорами Республики Казахстан и контрактами, а также приглашением на обучение.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра обороны РК от 17.06.2019 № 475 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21-1. Военнослужащие, исключенные из иностранного ВУЗа, реализующие образовательные программы высшего образования, прибывают в ВУЗ МО РК, в котором учтены в списках личного состава. В ВУЗе МО РК исключенный военнослужащий представляется на заседание ученого совета для принятия решения о дальнейшем обучении в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 7 августа 2017 года № 419 "Об утверждении Правил отчисления из военных учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15634) и приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 37 "Об утверждении Правил перевода и восстановления в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13239).
Сноска. Правила дополнены пунктом 21-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 05.07.2022 № 491 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Военнослужащие, отобранные на обучение в иностранные ВУЗы, реализующие образовательные программы послевузовского образования, зачисляются в распоряжение начальника Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы и направляются для зачисления адъюнктами в иностранные ВУЗы.
Приложение к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 20 июля 2017 года № 371
Форма
ПРОТОКОЛ № ____
Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра обороны РК от 12.02.2024 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
заседания отборочной (апелляционной) комиссии
_____________________________________________________
(наименование органа, при котором создается комиссия)
о прохождении отбора (отказе) в
_____________________________________________________
(наименование ВУЗа)
Комиссия в составе:
председателя _____________________
заместителя председателя ______________________________
членов: ______________________________________________
_____________________________________________________
на своем заседании рассмотрела, изучила кандидатов и постановила:
п/п
Ф.И.О.
(при его наличии)
Число, месяц и год рождения
Наименование иностранного ВУЗа поступления и специальность
Результат ЕНТ
Результаты тестирования языка обучения
психофизиологического и полиграфологического исследования
Общий балл
Решение комиссии
Председатель комиссии:
________________________________________
(воинское звание, инициал имени и фамилия)
Члены комиссии:
________________________________________
(воинское звание, инициал имени и фамилия)
Секретарь комиссии:
________________________________________
(воинское звание, инициал имени и фамилия)

21. Шетелдік ӘОО-ларда оқуды жалғастыру үшін іріктелген әскери қызметшілер ҚР ҚМ ӘОО жеке құрамының тізімдерінде есепке алынады. Әскери қызметшілер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және келісімшарттарға, сондай-ақ оқуға шақыруға сәйкес ризықтың тиесілі түрлерімен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 17.06.2019 № 475 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21-1. Жоғары білім беру бағдарламасын іске асыратын шетелдік ӘОО-лардан оқудан шығарылған әскери қызметшілер жеке құрам тізімдерінде есепте тұрған ҚР ҚМ ӘОО-ға келеді. ҚР ҚМ ӘОО-да оқудан шығарылған әскери қызметші "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарынан шығарып жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 7 тамыздағы № 419 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15634 болып тіркелген) және "Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 37 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13239 болып тіркелген) сәйкес одан әрі оқу туралы шешім қабылдау үшін ғылыми кеңестің отырысына ұсынылады.
Ескерту. 3-тарау 21-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 05.07.2022 № 491 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын шетелдік ӘОО-ларға оқуға іріктелген әскери қызметшілер Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы ұлттық қорғаныс университеті бастығының өкіміне қабылданады және шетелдік ӘОО-ларға адъюнктар ретінде қабылдану үшін жіберіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 371 бұйрығына
қосымша
Нысан
№ ____ ХАТТАМА
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 12.02.2024 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________ іріктеу (апелляциялық) комиссиясының отырысы
(комиссия құрылатын органның атауы)
______________________________________ іріктеуден өткені (бас тартылғаны) туралы
(ӘОО-ның атауы)
Комиссия құрамы: төрағасы _______________ төрағаның орынбасары _____________
мүшелері: ________________________________________________________________
өз отырысында кандидаттарды қарады, зерделеді және қаулы етті:
Р/с №
Т.А.Ә.
(бар болған кезде)
Туған күні, айы және жылы
Оқуға түсетін шетелдік ӘОО атауы және мамандығы
ҰБТ нәтижесі
Оқыту тілі бойынша тестілеу нәтижесі
Психологиялық-физиологиялық және полиграфологиялық зерттеу
Жалпы балы
Комиссия шешімі
Комиссия төрағасы: _______________________________________________________
(әскери атағы, инициалы және тегі)
Комиссия мүшелері: _______________________________________________________
(әскери атағы, инициалы және тегі)
Комиссия хатшысы: _______________________________________________________
(әскери атағы, инициалы және тегі)