Об утверждении Положения о приемной семье
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 октября 2016 года № 597. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 ноября 2016 года № 14425.
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2017 г.
В соответствии с пунктом 2 статьи 132-1 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о приемной семье.
2. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (Абдыкарим М.С.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа для официального опубликования в информационно-правовой системе "Әділет" и периодических печатных изданиях на электронном носителе с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью;
3) в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде, заверенной печатью Министерства образования и науки Республики Казахстан и удостоверенной электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, для внесения Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2017 года.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
СОГЛАСОВАН
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
14 октября 2016 года
_______________ Т. Дуйсенова
Утверждено
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 7 октября 2016 года № 597
Положение о приемной семье

Баланы қабылдайтын отбасы туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 7 қазандағы № 597 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 15 қарашада № 14425 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 132-1-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 05.05.2026 № 117-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Баланы қабылдайтын отбасы туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (М.С.Әбдікәрім) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялау үшін электрондық тасымалдағышта елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данасын қоса бере отырып жолдауды;
3) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің мөрімен расталған және осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифлық қолтаңбасымен куәландырылған баспа және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Б. Асыловаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
2016 жылғы 14 қазан
_____________ Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 7 қазандағы
№ 597 бұйрығымен бекітілген
Баланы қабылдайтын отбасы туралы ереже

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о приемной семье (далее – Положение) разработано в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс).
2. В настоящем Положении используются следующие основные понятия:
1) приемная семья – форма устройства в семью, принявшую на воспитание не менее четырех и не более десяти детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, находящихся в организациях образования для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
2) законные представители ребенка – родители (родитель), усыновители (удочерители), опекун или попечитель, приемный родитель (приемные родители), патронатный воспитатель и другие заменяющие их лица, осуществляющие в соответствии с законодательством Республики Казахстан заботу, образование, воспитание, защиту прав и интересов ребенка;
3) близкие родственники - родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки;
4) республиканский банк данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи (далее – Республиканский банк данных) – база данных, содержащая сведения о детях-сиротах, детях, оставшихся без попечения родителей, а также о лицах, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свои семьи;
5) родственники - лица, находящиеся в родственной связи, имеющие общих предков до прадедушки и прабабушки.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 18.08.2022 № 372 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации приемных семей
3. Передача ребенка (детей) в приемную семью осуществляется в семьи граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан при условии регистрации в Республиканском банке данных.
4. Лица, изъявившие желание взять детей в приемную семью предоставляют в органы, осуществляющие функции государства по опеке или попечительству по месту своего жительства (далее – Орган) следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему Положению;
2) копии документов, удостоверяющих личность (с предъявлением оригинала);
3) копию свидетельства о заключении брака;
4) справку о состоянии здоровья лица, желающего стать приемным родителем и его супруга(-и), если состоит в браке, подтверждающую отсутствие заболеваний в соответствии с перечнем заболеваний, при наличии которых лицо не может усыновить ребенка, принять его под опеку или попечительство, патронат, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 692 "Об утверждении перечня заболеваний, при наличии которых лицо не может усыновить ребенка, принять его под опеку или попечительство, патронат" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12127), а также справки об отсутствии сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах в соответствии с формой, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-49/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 20665);

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Баланы қабылдайтын отбасы туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 132-1-бабының 2-тармағына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 05.05.2026 № 117-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) баланы қабылдайтын отбасы – жетім балаларға, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарындағы кемінде төрт және оннан аспайтын жетім баланы, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған баланы тәрбиелеуге қабылдайтын отбасына орналастыру нысаны;баланың заңды өкiлдерi – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес;
2) баланың заңды өкiлдерi – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес балаға қамқорлық жасауды, бiлiм, тәрбие берудi, оның құқықтары мен мүдделерiн қорғауды жүзеге асыратын ата-аналар (ата-ана), бала асырап алушылар, қорғаншы немесе қамқоршы, баланы қабылдайтын ата-ана (баланы қабылдайтын ата-аналар), патронат тәрбиешi және оларды алмастырушы басқа да адамдар;
3) жақын туыстар – ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер (аға-қарындастар), ата, әже, немерелер;
4) жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкі (бұдан әрі – Республикалық деректер банкі) – жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы, сондай-ақ жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдар туралы мәліметтерді қамтитын дерекқор;
5) туыстар – үлкен атасы мен үлкен әжесіне дейін ортақ ата-бабалары бар туыстық байланыстағы адамдар.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 18.08.2022 № 372 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Баланы қабылдайтын отбасыларды ұйымдастыру тәртібі
3. Баланы (балаларды) қабылдайтын отбасына беру Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, Республикалық деректер банкінде тіркелген Қазақстан Республикасы азаматтарының қабылдайтын отбасыларына беру жүзеге асырылады.
Баланы (балаларды) қабылдайтын отбасына беру кезінде оның туыстарының, ал олар болмаған жағдайда тіркелген некеде тұратын (ерлі-зайыпты) адамдардың басым құқығы болады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 05.05.2026 № 117-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Балаларды ұйымнан баланы қабылдайтын отбасына алуға тілек білдірген адам тұрғылықты жері бойынша баланы қабылдайтын ата-аналардың, жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын атқарушы органына (бұдан әрі – Орган) мынадай құжаттарды:
1) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін (түпнұсқаларын көрсете отырып);
3) неке туралы куәліктің көшірмесін;
4) қабылдайтын отбасыға тілек білдірген адамның және егер некеде тұрса зайыбының (жұбайының), бірге тұратын өзге де адамдардың (бар болса) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 692 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12127 болып тіркелген) бекітілген адамның бала асырап алуы, оны қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа қабылдап алуына мүмкін болмайтын аурулардың тізбесіне сәйкес ауруының жоқ екендігін растайтын денсаулық жағдайы туралы анықтамалар, сондай-ақ "Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 мамырдағы № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20665 болып тіркелген) бекітілген нысандарына сәйкес "Наркология" психикалық денсаулық орталығынан, "Психиатрия" психикалық денсаулық орталығынан бойынша динамикалық бақылауда тұруы (немесе динамикалық бақылауда тұрмауы) туралы мәліметтер;

5) копии документов, подтверждающих право собственности на жилище или право пользования жилищем (договор аренды) лица и (или) супруга(-и), если состоит в браке;
6) копию договора об открытии текущего счета в банке второго уровня;
7) сертификат о прохождении психологической подготовки граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свою семью по форме, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 апреля 2020 года № 165 "Об утверждении требований к содержанию программы психологической подготовки, порядка организации деятельности по психологической подготовке граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свою семью и формы сертификата о прохождении такой подготовки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20507) (за исключением близких родственников ребенка);
8) копии документов, подтверждающие факт родства с ребенком (детьми) (для родственников, отчима (мачехи) ребенка (детей).
Сведений о наличии или отсутствии судимости о лице, принимающем ребенка (детей) в приемную семью и его супруга (-и), если состоит в браке, орган получает из информационной системы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
Орган передает детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, родственникам, отчимам (мачехам) в приемную семью в соответствии с требованиями пункта 1 статьи 122 Кодекса.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.06.2023 № 160 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Приемными родителями могут быть только совершеннолетние лица, за исключением:
1) лиц, признанных судом недееспособными или ограниченно дееспособными;
2) лиц, лишенных судом родительских прав или ограниченных в родительских правах;
3) отстраненных от выполнения обязанностей опекуна (попечителя), патронатного воспитателя за ненадлежащее исполнение возложенных обязанностей;

5) егер некеде тұрса, тұлғаның және (немесе) жұбайдың (зайыбының) тұрғын үйге меншік құқығын немесе тұрғын үйді пайдалану құқығын (жалдау шартын) растайтын құжаттардың көшірмесін;
6) екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шотты ашу туралы шарттың көшірмесін;
7) "Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген Қазақстан Республикасының азаматтарын психологиялық даярлау бағдарламасының мазмұнына қойылатын талаптарды, оларды психологиялық даярлау жөніндегі қызметті ұйымдастыру тәртібін және осындай даярлықтан өткені туралы сертификаттың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 27 сәуірдегі № 165 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20507 болып тіркелді) бекітілген нысанына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген Қазақстан Республикасы азаматтарының психологиялық даярлықтан өткені туралы сертификат (баланың жақын туыстарын қоспағанда);
8) баламен (балалармен) туыстық фактісін растайтын құжаттардың көшірмелері (туыстары, баланың (балалардың) өгей әкесі (өгей шешесі) үшін) ұсынады.
Баланы (балаларды) отбасына қабылдайтын адам, егер некеде болса, оның жұбайына (зайыбына) қатысты соттылықтың болуы немесе болмауы туралы мәліметтерді орган Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің ақпараттық жүйесінен алады.
Кодекстің 122-бабы 1-тармағының талаптарына сәйкес орган жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды туыстарына, өгей әкелеріне (өгей шешелеріне) баланы қабылдайтын отбасына береді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.06.2023 № 160 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 05.05.2026 № 117-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Баланы қабылдайтын ата-аналар:
1) сот әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлетi шектеулі деп таныған адамдарды;
2) сот ата-ана құқықтарынан айырған немесе сот ата-ана құқықтарын шектеген адамдарды;
3) өзiне жүктелген мiндеттердi тиiсiнше орындамағаны үшiн қорғаншы (қамқоршы), патронаттық тәрбиеші, қабылдайтын ата-ана, қабылдайтын кәсіби тәрбиеші мiндеттерінен шеттетiлген адамдарды;

Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 05.06.2019 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В течение трех рабочих дней со дня подписания Заключения Орган выдает его оригинал лицам, изъявившим желание взять ребенка (детей) в приемную семью, и вносит сведения о кандидатах, получивших положительное Заключение в Республиканский банк данных.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 05.06.2019 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Кандидаты в приемную семью осуществляют подбор детей в Республиканском банке данных из организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей (далее – Организация), находящихся на территории своего проживания в области, городе республиканского значения, столицы и получают автоматически сформированное направление на посещение ребенка в соответствии со статьей 118-3 Кодекса.
9. Заключение Органа обжалуется в вышестоящий государственный орган (вышестоящему должностному лицу) или в судебные органы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
10. Организация по месту нахождения детей:
1) предоставляет кандидатам сведения о детях, подлежащих передаче в приемную семью (сведения о родителях, близких родственниках, о состоянии здоровья);
2) создает условия для общения с детьми;
3) оказывает организационно-методическую, психолого-педагогическую помощь приемным родителям;
4) вносит сведения о результатах выбора ребенка в Республиканский банк данных.
11. После осуществления подбора детей Орган по месту жительства приемных родителей заключает договор о передаче ребенка в приемную семью между приемными родителями, Органом и Организацией в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан с учетом мнения ребенка, достигшего возраста десяти лет.
Сноска. Пункт 11– в редакции приказа Министра просвещения РК от 18.08.2022 № 372 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Передача ребенка (детей) на воспитание в приемную
семью
12. Разъединение братьев и сестер не допускается, за исключением случаев, когда это отвечает интересам детей и дети не знают о своем родстве, не проживали и не воспитывались совместно.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 05.06.2019 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Қорытындыға қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Орган оның түпнұсқасын баланы (балаларды) қабылдайтын отбасына алуға тілек білдірген тұлғаларға береді және оң Қорытынды алған үміткерлер туралы мәліметтерді Республикалық деректер банкіне енгізеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 05.06.2019 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Баланы қабылдайтын отбасына үміткерлер Кодекстің 118-3-бабына сәйкес балаларды Республикалық деректер банкінен өздері тұратын облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың аумағындағы жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымынан (бұдан әрі – Ұйым) іріктеуді жүзеге асырады және балаға баруға автоматты түрде қалыптастырылған жолдаманы алады.
9. Органның Қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттiк органға (жоғары тұрған лауазымды адамға) немесе сот органдарына шағым жасалады.
10. Балалардың тұратын жері бойынша Ұйым:
1) үміткерлерге баланы қабылдайтын отбасына беруге болатын балалар туралы мәліметтерді (ата-аналары, жақын туысқандары туралы, денсаулық жағдайы туралы мәліметтерді) ұсынады;
2) балалармен қарым-қатынас жасауға жағдай жасайды;
3) баланы қабылдайтын ата-аналарға ұйымдастыру-әдiстемелiк, психологиялық-педагогикалық көмек көрсетеді;
4) Республикалық деректер банкінде баланы таңдау нәтижелері туралы мәліметтер енгізеді.
11. Балаларды іріктеуді жүзеге асырғаннан кейін баланы қабылдайтын ата-аналардың тұрғылықты жері бойынша Орган он жасқа толған баланың пікірін ескере отырып, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен баланы қабылдайтын ата-аналар, орган және ұйым арасында баланы қабылдайтын отбасына беру туралы шарт жасасады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 18.08.2022 № 372 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Баланы (балаларды) қабылдайтын отбасына
тәрбиелеуге беру
12. Балалардың мүдделеріне сай келетін және балалар өздерінің туыстық қатынасы туралы білмейтін, бірге тұрмаған және бірге тәрбиеленбеген жағдайларды қоспағанда, аға-інілер мен апа-сіңлілерді (қарындастарды) ажыратуға жол берілмейді.

13. Передача детей достигших десятилетнего возраста в приемную семью осуществляется только с их согласия.
14. На каждого ребенка, передаваемого в приемную семью, организация представляет следующие документы:
1) решение управлений образования областей, городов республиканского значения и столицы, отделов образования районов, городов областного значения о направлении в организацию образования;
2) свидетельство о рождении (удостоверение личности, паспорт);
3) медицинскую документацию формы № 065/у "Карта профилактических прививок", утвержденную приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №21579);
4) документы об образовании (для детей школьного возраста);
5) акт обследования условий жизни ребенка;
6) сведения о родителях (копии свидетельств о смерти родителей, решение суда (об ограничении или лишении родительских прав родителей, о признании родителей безвестно отсутствующими, объявлением их умершими или признании недееспособными (ограниченно дееспособными)), справка о болезни, справка о розыске родителей, заявление об отказе от родительских прав, акт о доставлении заблудившегося (подкинутого ребенка), акт об оставлении ребенка в организации здравоохранения;
7) справка о наличии и местожительстве братьев, сестер и других близких родственников;
8) опись имущества, оставшегося после смерти родителей, сведения о лицах, отвечающих за его сохранность (при наличии);
9) документы о закреплении жилой площади за ребенком;
10) копию договора об открытии лицевого счета на имя ребенка, получающего социальное пособие, копию решения суда о взыскании алиментов, в случае взыскания алиментов на несовершеннолетних детей.
Сноска. Пункт 14– в редакции приказа Министра просвещения РК от 18.08.2022 № 372 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Приемные родители за тридцать календарных дней в письменном виде извещают Орган о перемене места жительства. В случае переезда приемных родителей на постоянное место жительства за пределы области, города республиканского значения, столицы договор о передаче ребенка в приемную семью расторгается.
Глава 4. Материальное обеспечение приемных семей

13. Он жасқа толған балаларды қабылдайтын отбасына беру олардың келісімімен ғана жүзеге асырылады.
14. Ұйым баланы қабылдайтын отбасына берілген әрбір балаға мынадай құжаттарды:
1) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармаларының, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдерінің білім беру ұйымына жіберу туралы шешімі;
2) туу туралы куәлікті (жеке куәлік, паспорт);
3) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м. а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) № 065/е "Профилактикалық екпелер картасы" нысандағы медициналық құжаттама);
4) бiлiмi туралы құжатты (мектепке дейінгі балалар үшін);
5) баланың өмір сүру жағдайын тексеру актісі;
6) ата-анасы туралы мәлiметтер (ата-анасының қайтыс болғаны туралы куәлiктердiң, сот шешiмiнің (ата-аналарды ата-ана құқықтарынан шектеу немесе айыру, ата-аналарды хабар-ошарсыз кеткен деп тану, қайтыс болған деп жариялау немесе әрекетке қабілетсіз (әрекет қабiлетi шектелуi) деп тану) көшiрмелерi, ата-анасының ауруы туралы анықтама, ата-аналарды iздестiру туралы анықтама, ата-аналық құқықтардан бас тарту туралы өтініш, адасып қалған (тастанды) баланы жеткізу туралы акт, баланы денсаулық сақтау ұйымында тастап кету туралы акт;
7) аға-iнiлерiнiң, апа-сiңлiлерiнiң (қарындастарының) және басқа да жақын туыстарының бар болуы және олардың тұратын жерi туралы анықтама;
8) ата-анасы қайтыс болған соң қалған мүліктің тізімдемесін, оның сақталуына жауапты адамдар туралы мәліметтерді (бар болған жағдайда);
9) баланың (балалардың) атына тұрғын үй-жайдың бекітілуі туралы құжатты;
10) әлеуметтік жәрдемақы алатын баланың атына дербес шоттың ашылуы туралы шарттың көшірмесін, алимент өндiрiп алу туралы сот шешiмiнiң көшiрмесiн ұсынады;
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 18.08.2022 № 372 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Баланы қабылдайтын ата-аналар тұрғылықты жерінің өзгергені туралы күнтізбелік отыз күн бұрын Органды жазбаша түрде хабардар етеді. Баланы қабылдайтын ата-аналар облыстан, республикалық маңызы бар қаладан, астанадан тыс жерлерге тұрақты тұруға көшкен жағдайда баланы қабылдайтын отбасына беру туралы шарт бұзылады.
4-тарау. Баланы қабылдайтын отбасыларды материалдық
қамтамасыз ету

16. Дети, переданные приемным родителям, сохраняют причитающиеся им алименты, наследуемые пенсионные накопления из единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов, пособия и другие социальные выплаты, а также имеющееся в собственности жилище. При отсутствии жилища, детям переданным приемным родителям предоставляется жилище в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан.
17. Сохранность денежных средств и имущества, принадлежащего детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, на время действия договора о передаче ребенка в приемную семью возлагается на приемных родителей.
18. Приемные родители не используют средства приемных детей, поступившие от алиментов, унаследованных пенсионных накоплений, пособий и иных социальных выплат.
19. Приемные родители не реже одного раза в шесть месяцев представляют в Организации копию паспорта здоровья ребенка по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 декабря 2023 года № 173 "О внесении дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" и о признании утратившим силу приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 июня 2003 года № 469 "Об утверждении Инструкции по заполнению и ведению учетной формы 026/у-3 "Паспорта здоровья ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33791), и в органы, осуществляющие функции по опеке или попечительству, отчеты о работе по их воспитанию, расходовании денег, выделенных на их содержание, и об управлении их имуществом.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.03.2025 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. За воспитание детей в приемной семье каждому приемному родителю производится выплата денежных средств в размере тридцать пять месячных расчетных показателей в месяц.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 16.02.2024 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Положению о приемной семье
Форма
Утверждаю
Руководитель
Управления образования городов
республиканского значения и
столицы, отдела образования
районов, городов областного
значения __________________
от гражданина (ки) ____________
Фамилия, имея, отчество
(при его наличии)
"__" ______________ 20___ года
дата, подпись, место печати
Проживающий (ая) по адресу,
телефон
__________________________

16. Баланы қабылдайтын ата-аналарға берілген балалар өздеріне тиесілі алименттерге, мұра болып қалған бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларынан төленетін зейнетақы жинақтарына, жәрдемақыларға және басқа да әлеуметтік төлемдерге құқығын, сондай-ақ өзінде бар тұрғын үйге меншік құқығын сақтайды. Баланы қабылдайтын ата-аналарға берілген балалардың тұрғын үйі болмаған кезде Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үй беріледі.
17. Жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға тиесілі ақшалай қаражатты және мүлікті сақтау баланы қабылдайтын отбасына беру туралы шарттың қолданылу уақытында қабылдайтын ата-аналарға жүктеледі.
18. Баланы қабылдайтын ата-аналар балаларға тиесілі алименттерден, мұра болып қалған зейнетақы жинақтарынан, жәрдемақылардан және өзге де әлеуметтік төлемдерден түсетін қаражаттарды пайдаланбайды.
19. Баланы қабылдайтын ата-аналар кем дегенде алты айда бір рет ұйымға "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына толықтыру енгізу туралы және Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің "Бала денсаулығы паспорты" 026/у-3 есеп нысанын толтыру және жүргізу жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" 2003 жылғы 24 маусымдағы № 469 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 19 желтоқсандағы № 173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33791 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша бала денсаулығы паспортының көшірмесін және қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдарға оларды тәрбиелеу жөніндегі жұмыс, оларды ұстауға бөлінген ақшаны жұмсау және олардың мүлкін басқару туралы есептерді ұсынады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.03.2025 № 54 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Балаларды қабылдайтын отбасында тәрбиелегені үшін әрбір қабылдаушы ата-анаға айына отыз бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде ақшалай қаражат төленеді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 16.02.2024 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Бекітемін
Республикалық маңызы бар
қалалардың және астананың
білім басқарманың,
аудандардағы, облыстық
маңызы бар қалалардағы
білім бөлімінің басшысы
___________________________
(тегі, аты және әкесінің аты
(бар болғанда)
мекенжайы бойынша тұратын,
телефоны азамат(ша)
_________________________
_________________________
_________________________
(тегі, аты және әкесінің аты
(бар болғанда) және жеке
сәйкестендіру нөмері)

Сноска. Правый верхний угол приложения 1– в редакции приказа Министра просвещения РК от 18.08.2022 № 372 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление
Мы, ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. кандидатов в приемные родители) просим выдать
заключение о возможности быть приемными родителями
над__________детьми (количество детей):
1. _______________ указать Ф.И.О. (при его наличии) и
индивидуальный идентификационный номер детей, год рождения, №
свидетельства о рождении
2.__________________ указать Ф.И.О. (при его наличии) и
индивидуальный идентификационный номер детей, год рождения, №
свидетельства о рождении
3.__________________ указать Ф.И.О. (при его наличии) и
индивидуальный идентификационный номер детей, год рождения, №
свидетельства о рождении
4.__________________ указать Ф.И.О. (при его наличии) и
индивидуальный идентификационный номер детей, год рождения, №
свидетельства о рождении
проживающим (и) (наименование организации образования):
________________________________________________________________
Против проведения обследования жилищно-бытовых условий не
возражаем.
Согласны на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
"___" ____________ 20__ года подпись лиц
Приложение 2
к Положению о приемной семье
Форма
Утверждаю
Руководитель
Управления образования городов
республиканского значения и
столицы, отдела образования
районов, городов областного
значения ___________________
____________________________
Фамилия, имея, отчество
(при его наличии)
"__" ______________ 20___ года
дата, подпись, место печати
Сноска. Правый верхний угол приложения 2 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 18.08.2022 № 372 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
АКТ
обследования жилищно-бытовых условий лиц, желающих принять ребенка
(детей) в приемную семью
Дата проведения обследования ________________________________________
Обследование проведено ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица,
проводившего обследование
_____________________________________________________________________
Адрес и телефон органа, осуществляющего функции по опеке и
попечительству:_ ____________________________________________________
_____________________________________________________________________

Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 18.08.2022 № 372 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтініш
Біз, __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(баланы қабылдайтын ата-ана кандидаттарының Т.А.Ә.)
_________________________________________ мекенжайы бойынша тұратын
(білім беру ұйымының атауы)
____ баланы (балалардың санын көрсету):
1.________________ балалардың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және
жеке сәйкестендіру нөмірі, туған жылы, туу туралы куәліктің №,
2.________________ балалардың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және
жеке сәйкестендіру нөмірі, туған жылы, туу туралы куәліктің №,
3.________________ балалардың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және
жеке сәйкестендіру нөмірі, туған жылы, туу туралы куәліктің №,
4.________________ балалардың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және
жеке сәйкестендіру нөмірі, туған жылы, туу туралы куәліктің №
баланы қабылдайтын ата-ана болуға мүмкіндігі туралы қорытынды беруді
сұраймыз.
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайымызды тексеріп-қарауға қарсы
емеспіз.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпия
мәліметтерді пайдалануға келісім береміз.
20__ жылғы "___" ____________ тұлғалардың қолдары
Нысан
Бекітемін
Республикалық маңызы бар
қалалардың және астананың
білім басқарманың, аудандардағы, облыстық
маңызы бар қалалардағы білім
бөлімінің басшысы
__________________________
(тегі, аты және әкесінің аты
(бар болғанда)
20___ жылғы "__"
___________________________
күні, қолы, мөрдің орны
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 18.08.2022 № 372 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Баланы (балаларды) отбасына қабылдауға тілек білдірген
тұлғалардың тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын тексеріп-қарау
АКТІСІ
Тексеріп-қарау жүргізілген күн ______________________________________
Тексеріп-қарауды жүргізген __________________________________________
(тексеріп-қарауды жүргізген адамдардың тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда), лауазымы, жұмыс орны)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын
органның мекенжайы және телефоны:
_____________________________________________________________________

1. Проводилось обследование условий жизни
(Ф.И.О. (при его наличии), год рождения)_____________________________
_____________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность____________________________________
Место жительства (по месту регистрации)______________________________
_____________________________________________________________________
Место фактического проживания________________________________________
_____________________________________________________________________
Образование__________________________________________________________
Место работы_________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), год рождения)_____________________________
_____________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность____________________________________
Место жительства (по месту регистрации)______________________________
_____________________________________________________________________
Место фактического проживания________________________________________
_____________________________________________________________________
Образование__________________________________________________________
Место работы_________________________________________________________
2. Общая характеристика жилищно-бытовых условий
Документ, подтверждающий право пользования жилищем
_____________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии ) собственника жилья_________________________
_____________________________________________________________________
Общая площадь ___________ (кв. м) жилая площадь _____________ (кв. м)
Количество жилых комнат _________ прописаны ________(постоянно,
временно)
Благоустроенность жилья _____________________________________________
(благоустроенное, неблагоустроенное, с частичными удобствами)
Санитарно-гигиеническое состояние ___________________________________
(хорошее, удовлетворительное, неудовлетворительное)
Дополнительные сведения о жилье ( наличие отдельного спального места
для ребенка, подготовки уроков, отдыха, наличие
мебели)______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Другие члены семьи, проживающие совместно:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения,
Место работы, должность или место учебы
Родственное отношение
примечание
4. Сведения о доходах семьи: общая сумма _____________, в том числе
заработная плата, другие доходы ________________________ (расписать).

1. __________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), туған жылы) тұрғын үй-тұрмыстық
жағдайлары тексерілді.
Жеке басын куәландыратын құжат ______________________________________
Тұрғылықты жері (тіркеу орны бойынша) _______________________________
Нақты тұрғылықты жері _______________________________________________
Білімі ______________________________________________________________
Жұмыс орны __________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), туған жылы) __________________________
_____________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат ______________________________________
Тұрғылықты жері (тіркеу орны бойынша) _______________________________
Нақты тұрғылықты жері _______________________________________________
Білімі ______________________________________________________________
Жұмыс орны __________________________________________________________
2. Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларының жалпы сипаттамасы
Тұрғын үйді пайдалану құқығын растайтын құжат________________________
_____________________________________________________________________
Тұрғын үйдің меншік иесінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда),
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жалпы көлемі __________ (ш.м.) тұрғын көлемі ___________ (ш.м.)
Тұрғын бөлмелердің саны _________, тіркеуде тұрғандар________________
(тұрақты, уақытша)
Тұрғын үйдің жайлылығы
_____________________________________________________________________
(абаттандырылған, абаттандырылмаған, ішінара жайлы)
Санитариялық-гигиеналық жай-күйі
_____________________________________________________________________
(жақсы, қанағаттанарлық, қанағаттанарлықсыз)
Тұрғын үй туралы қосымша мәліметтер (балаға арналған жеке жатын орны,
сабақ дайындауға, демалуға арналған орынның, жиһаздардың және т.б.
бар болуы) __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Отбасының бірге тұратын басқа мүшелері:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні
Жұмыс орны, қызметі немесе оқу орны
Туыстық қатынастары
Ескерту
4. Отбасының табысы туралы мәлімет: жалпы сома __________, оның
ішінде жалақы, басқа да табыстар
___________________________________________________________ (жазу).

5. Характеристика приемной семьи (межличностные взаимоотношения в
семье, личные качества, интересы, опыт общения с детьми, готовность
всех членов семьи к приему детей)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Мотивы создания приемной семьи
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Заключение (наличие условий для передачи детей в приемную
семью) ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_________ ___________________
(подпись) (инициалы, фамилия)
_______________
(дата)
Ознакомлены:_________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), дата, подпись кандидатов в приемные
родители)
Приложение 3
к Положению о приемной семье
форма
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о возможности (невозможности) быть кандидатами в приемные родители
Ф.И.О. (при его наличии), год рождения ______________________________
Ф.И.О. (при его наличии), год рождения ______________________________
Адрес проживания: ___________________________________________________
Характеристика семьи: _______________________________________________
_____________________________________________________________________
Образование и профессиональная деятельность:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Характеристика состояние здоровья:
_____________________________________________________________________
Мотивы для приема ребенка на воспитание в семью:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Пожелания по кандидатуре ребенка
_____________________________________________________________________
Заключение
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
должность, Ф.И.О. (при его
наличии), дата, подпись, место
печати

5. Баланы отбасына қабылдайтын отбасының сипаттамасы
(отбасындағы адамдар арасындағы өзара қарым-қатынас, олардың жеке
қасиеттері, қызығушылығы, балалармен қарым-қатынас тәжірибесі, барлық
отбасы мүшелерінің балаларды қабылдауға дайындығы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Баланы (балаларды) қабылдайтын отбасына қабылдау себебі:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Қорытынды (баланы (балаларды) қабылдайтын отбасына беру үшін
жағдайдың бар болуы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
______________ ________________
(қолы) (тегі, аты-жөні)
_______________
(күні)
Таныстық: ___________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) (баланы қабылдайтын ата-ата болуға
үміткерлердің қолы)
Баланы қабылдайтын отбасы туралы
ережеге 3-қосымша
нысан
Баланы қабылдайтын ата-ана болуға үміткер болу мүмкіндігі
(мүмкін еместігі) туралы
ҚОРЫТЫНДЫ
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), туған жылы:
______________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), туған жылы:
______________________________
Тұратын мекенжайы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Отбасының сипаттамасы: ______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Білімі және кәсіптік қызметі ________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Денсаулық жай-күйінің сипаттамасы ___________________________________
_____________________________________________________________________
Баланы отбасына тәрбиелеуге қабылдауға себеп_________________________
_____________________________________________________________________
Баланың кандидатурасы бойынша тілектері______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қорытынды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
лауазымы, Т.А.Ә. (бар болса),
күні, қолы, мөрдің орны