Об утверждении Инструкции по организации деятельности подразделений административной полиции в области дорожной безопасности и соблюдения регламентов, нормативов и стандартов
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 июля 2016 года № 757. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 августа 2016 года № 14161.
В соответствии с подпунктом 63) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.11.2023 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации деятельности подразделений административной полиции в области дорожной безопасности и соблюдения регламентов, нормативов и стандартов согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Начальникам Департаментов полиции областей, городов Астана, Алматы, Шымкента и представительства Министерства внутренних дел Республики Казахстан в городе Байконыр:
1) обеспечить изучение настоящего приказа личным составом органов внутренних дел, а также изготовление служебной документации, предусмотренной Инструкцией;

Жол қауіпсіздігін және регламенттерді, нормативтер мен стандарттарды сақтау саласында әкімшілік полиция бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 22 шілдедегі № 757 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 26 тамызда № 14161 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 63) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.11.2023 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жол қауіпсіздігін және регламенттерді, нормативтер мен стандарттарды сақтау саласында әкімшілік полиция бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (И.В. Лепеха) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының полиция департаменттерінің, Қазақстан Республикасы ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің бастықтары:
1) ішкі істер органдары жеке құрамының осы бұйрықтың талаптарын зерделеуін, сондай-ақ Нұсқаулықта көзделген қызметтік құжаттаманы дайындауды қамтамасыз етсін;

2) организовать работу органов внутренних дел в соответствии с требованиями настоящего приказа.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.11.2023 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З. и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждена
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 22 июля 2016 года № 757
Инструкция по организации деятельности подразделений
административной полиции в области дорожной безопасности и
соблюдения регламентов, нормативов и стандартов
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая Инструкция по организации деятельности подразделений административной полиции в области дорожной безопасности и соблюдения регламентов, нормативов и стандартов (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 63) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607 и предназначена для организации деятельности подразделений уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.11.2023 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) базовое транспортное средство – выпущенное в обращение транспортное средство, которое в целом, или его основные компоненты в виде кузова или шасси были использованы для создания другого транспортного средства;
2) единичное транспортное средство – транспортное средство:
изготовленное в государствах–членах Таможенного союза:
в условиях серийного производства, в конструкцию которого в индивидуальном порядке были внесены изменения до выпуска в обращение; или вне серийного производства в индивидуальном порядке из сборочного комплекта; или являющееся результатом индивидуального технического творчества; или выпускаемое в обращение из числа ранее поставленных по государственному оборонному заказу;
ввозимое на единую таможенную территорию Таможенного союза:
физическим лицом для собственных нужд; или ранее участвовавшее в дорожном движении в государствах, не являющихся членами Таможенного союза, при условии, что с момента изготовления транспортного средства прошло более трех лет;

2) ішкі істер органдарының жұмысын осы бұйрықтың талаптарына сәйкес ұйымдастырсын.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.11.2023 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне (И.В.Лепеха) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 22 шілдедегі
№ 757 бұйрығымен
бекітілген
Жол қауіпсіздігін және регламенттерді, нормативтер мен стандарттарды сақтау
саласында әкімшілік полиция бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Жол қауіпсіздігін және регламенттерді, нормативтер мен стандарттарды сақтау саласында әкімшілік полиция бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 63) тармақшасына сәйкес әзірленді және жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыруға арналған.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.11.2023 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) базалық көлік құралы – жалпы немесе оның негізгі компоненттері шанақ немесе шасси түрінде басқа көлік құралын жасау үшін пайдаланылған, айналымға шығарылған көлік құралы;
2) бірегей көлік құралы – бұл:
- Кеден одағына мүше мемлекеттерде:
сериялық өндіріс жағдайында дайындалған, айналымға шығарылғанға дейін конструкциясына жеке тәртіппен өзгерістер енгізілген; немесе сериялық өндірістен тыс жеке тәртіппен жинақтау жиынтығынан дайындалған; немесе жеке техникалық шығармашылық нәтижесі болып табылатын; немесе мемлекеттік қорғаныс тапсырысы бойынша бұрын жеткізілгендер қатарынан айналымға шығарылатын көлік құралы;
- Кеден одағының бірыңғай кеден аумағына:
жеке тұлға өзіндік қажеттілігі үшін әкелетін; немесе көлік құралын дайындаған сәттен бастап үш жылдан көп уақыт өткен жағдайда, бұрын Кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттерде жол жүрісіне қатысқан көлік құралы;

3) участник дорожного движения – лицо, принимающее непосредственное участие в процессе дорожного движения в качестве пешехода, пассажира или водителя;
4) безопасность дорожного движения – состояние дорожного движения, отражающее степень защищенности его участников от дорожно-транспортных происшествий и их последствий, а также от негативных воздействий дорожного движения на экологическую обстановку, здоровье населения;
5) обеспечение безопасности дорожного движения – деятельность, направленная на предотвращение дорожно-транспортных происшествий, негативных воздействий дорожного движения на экологическую обстановку, здоровье населения, снижение тяжести их последствий, а также на устранение таких последствий;
6) уполномоченный орган по обеспечению безопасности дорожного движения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган и его территориальные подразделения столицы, городов республиканского и областного значения, осуществляющие руководство в пределах своей компетенции и межотраслевую координацию в сфере обеспечения безопасности дорожного движения;
7) технические средства регулирования дорожного движения – дорожные знаки, дорожная разметка, светофоры (включая оборудование, определяющее программу их работы), регулирующие устройства на железнодорожных переездах, а также дорожные ограждения и направляющие устройства;
8) организация дорожного движения – комплекс организационно-правовых, нормативно-методических, проектно-изыскательских, организационно-технических, контрольно-надзорных, распорядительных и других мероприятий по управлению дорожным движением;
9) проезжая часть дороги – часть дороги, используемая для движения транспортных средств;
10) владельцы дорог – физические или юридические лица, являющиеся собственниками дорог или осуществляющие деятельность по управлению дорогами на праве хозяйственного ведения или оперативного управления;
11) дорожно-транспортное происшествие – событие, возникшее в процессе движения по дороге транспортного средства и с его участием, повлекшее причинение вреда здоровью, смерть человека, повреждение транспортных средств, сооружений, грузов либо иной материальный ущерб;
12) транспортное средство - устройство, предназначенное для перевозки по дорогам людей, грузов или оборудования, установленного на нем;
13) внесение изменений в конструкции транспортного средства - исключение предусмотренных или установка не предусмотренных конструкцией конкретного транспортного средства составных частей и предметов оборудования, выполненные после выпуска транспортного средства в обращение и влияющие на безопасность дорожного движения;

3) жол жүрісіне қатысушы – жол жүрісі процесiне жаяу жүргiншi, жолаушы немесе жүргiзушi ретiнде тiкелей қатысатын адам;
4) жол жүрісі қауiпсiздiгi – қатысушыларының жол-көлiк оқиғалары мен олардың зардаптарынан, сондай-ақ жол жүрісінің экологиялық жағдайға, халықтың денсаулығына теріс әсерінен қорғалу дәрежесiн көрсететiн жол жүрiсiнiң жай-күйi;
5) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету – жол-көлік оқиғаларын, жол жүрісінің экологиялық жағдайға, халықтың денсаулығына теріс әсерін болғызбауға, олардың зардаптарының ауырлығын азайтуға, сондай-ақ осындай зардаптарды жоюға бағытталған қызмет;
6) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында басшылықты өз құзыреті шегінде және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган және оның астанадағы, республикалық және облыстық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелері;
7) жол жүрісін реттеудің техникалық құралдары – жол белгiлерi, жол таңбасы, бағдаршамдар (олардың жұмыс бағдарламасын айқындайтын жабдықты қоса алғанда), темiржол өтпелерiндегi реттеуiш құрылғылар, сондай-ақ жол қоршаулары мен бағыттауыш құрылғылар;
8) жол жүрiсiн ұйымдастыру – жол жүрiсін басқару жөніндегі ұйымдастырушылық-құқықтық, нормативтік-әдістемелік, жобалау-іздестіру, ұйымдық-техникалық, бақылау-қадағалау, өкімдік және басқа да іс-шаралар кешенi;
9) жолдың жүріс бөлігі – көлік құралдарының жүруі үшін пайдаланылатын жолдың бір бөлігі;
10) жол иелері – жолдардың меншік иелері болып табылатын немесе шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы жолдарды басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар;
11) жол-көлiк оқиғасы – көлiк құралының жолда жүруі процесiнде және оның қатысуымен туындаған, адамның денсаулығына зиян келтіруге, өліміне, көлік құралдарының, құрылыстардың, жүктердің бүлінуіне не өзге де материалдық залалға әкеп соққан оқиға;
12) көлік құралы – адамдарды, жүктерді немесе үстіне орнатылған жабдықты жолдармен тасымалдауға арналған құрылғы;
13) көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізу – көлік құралын айналымға шығарғаннан кейін орындалған және жол жүрісі қауіпсіздігіне ықпал ететін нақты көлік құралының конструкциясымен көзделген құрамдас бөліктерді және жабдықтардың заттарын алып тастау немесе конструкциямен көзделмегендерді орнату;

14) контроль за конструкцией транспортных средств - проверка соответствия конструкции транспортных средств и предметов их дополнительного оборудования требованиям нормативных правовых актов;
15) контроль за техническим состоянием транспортных средств - проверка соответствия технического состояния транспортных средств и предметов их дополнительного оборудования требованиям нормативных правовых актов;
16) одобрение типа транспортного средства - документ, удостоверяющий соответствие выпускаемых в обращение транспортных средств, отнесенных к одному типу, требованиям технического регламента Таможенного союза ТР ТС 018/2011 "О безопасности колесных транспортных средств";
17) обследование – мероприятие по оценке соответствия состояния автомобильных дорог и сооружений на них предъявляемым требованиям по обеспечению безопасности дорожного движения (регламентов, нормативов, стандартов, инструкций и т.д.).
3. Государственный контроль и надзор за соблюдением регламентов, нормативов и стандартов при проектировании осуществляется согласованием проектной документации на строительство, реконструкцию, ремонт и реабилитацию автомобильных дорог, улиц, дорожных сооружений, железнодорожных переездов, легкорельсовых транспортных систем и линий электрического транспорта согласно Правил согласования и утверждения нормативной, проектной и технической документации на проектирование, строительство, ремонт, содержание дорог и управление ими в части обеспечения безопасности дорожного движения, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 марта 2015 года № 208 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10690).
Государственный контроль и надзор за соблюдением регламентов, нормативов и стандартов осуществляется сотрудниками органов внутренних дел. При этом, назначение сотрудников дорожной и технической инспекции подразделения административной полиции районов (городов) осуществляется после прохождения ими стажировки в УАП ДП в течение десяти рабочих дней по изучению нормативных правовых актов в сфере обеспечения безопасности дорожного движения.
После назначения на должность начальника отдела дорожной и технической инспекции (старших служб) УАП ДП прохождение стажировки осуществляется в КАП МВД в течение пяти рабочих дней.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 709 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14) көлік құралдарының конструкциясын бақылау – көлік құралдарының конструкциясы мен оларды қосымша жабдықтау заттарының нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкестігін тексеру;
15) көлік құралдарының техникалық жай-күйін бақылау – көлік құралдары мен оларды қосымша жабдықтау заттары техникалық жай-күйінің нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкестігін тексеру;
16) көлік құралының типін мақұлдау – бір типке жатқызылған, айналымға шығарылатын көлік құралдарының КО ТР 018/2011 "Дөңгелекті көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентінің талаптарына сәйкестігін куәландыратын құжат;
17) тексеру – автомобиль жолдары мен олардағы құрылыстар жай-күйінің жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша қойылатын талаптарға (регламенттердің, нормативтердің, стандарттардың, нұсқаулықтардың және т.б.) сәйкестігін бағалау жөніндегі іс-шара.
3. Жобалау кезінде регламенттердің, нормативтер мен стандарттардың сақталуын мемлекеттік бақылау және қадағалау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 12 наурыздағы № 208 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10690 болып тіркелген) бекітілген Жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп-ұстауға және оларды жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде басқаруға арналған нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы келісу және бекіту қағидаларына сәйкес автомобиль жолдарын, көшелерді, жол құрылыстарын, теміржол өтпелерін, жеңіл рельсті көлік жүйелерін және электр көлігі желілерін салуға, реконструкциялауға, жөндеуге және оңалтуға арналған жобалау құжаттамасын келісу арқылы жүзеге асырылады.
Жобалау кезінде регламенттердің, нормативтер мен стандарттардың сақталуын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды ішкі істер органдарының қызметкерлері жүзеге асырады. Бұл ретте, аудандардың (қалалардың) әкімшілік полиция бөліністері жол және техникалық инспекциясы қызметкерлерін тағайындау олар ПД ӘПБ-де он жұмыс күндік тағылымдамадан өткеннен кейін, жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілерді зерделегеннен және олар бойынша сынақтар тапсырғаннан кейін жүзеге асырылады.
ПД ӘПБ жол және техникалық инспекциясы бөлімінің бастығы (қызметтердің аға қызметкерлері) лауазымына тағайындалғаннан кейін оның ІІМ ӘПК-де бес жұмыс күндік тағылымдамадан өтуі жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 709 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

4. Состав и правила оформления проектной и рабочей документации на строительство, реконструкцию и капитальный ремонт автомобильных дорог различного назначения и категорий дорог разрабатываются согласно требованиям, установленных техническим регламентом Таможенного союза ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог" и СТ РК 1397 "Дороги автомобильные. Требования к составу и оформления проектной и рабочей документации на строительство, реконструкцию и капитальный ремонт".
5. Контроль за соблюдением регламентов, нормативов и стандартов при строительстве, реконструкции, ремонте и реабилитации автомобильных дорог, улиц, дорожных сооружений, железнодорожных переездов и линий электрического транспорта в части обеспечения безопасности дорожного движения осуществляется путем:
1) проведения обследований;
2) выдачи предписаний;
3) рассмотрения схем по ограждению мест производства работ и расстановки дорожных знаков на автомобильных дорогах и улично-дорожной сети населенных пунктов;
4) проведения контрольных обследований.
6. Государственный контроль и надзор за соблюдением правил содержания автомобильных дорог, улиц населенных пунктов, дорожных сооружений, железнодорожных переездов и технических средств регулирования дорожного движения в безопасном для дорожного движения состоянии осуществляется посредством проведения:
1) комплексного обследования автомобильных дорог и дорожных сооружений;
2) комплексного обследования железнодорожных переездов;
3) ежеквартальных обследований автомобильных дорог и дорожных сооружений;
3-1) целевых обследований автомобильных дорог, улиц населенных пунктов, дорожных сооружений и железнодорожных переездов;
4) комиссионного обследования готовности дорожных и коммунальных организаций к зимнему содержанию автомобильных дорог;
5) обследования состояния ледовых переправ;
6) контрольных обследований;
7) повседневного надзора.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Комплексное обследование автомобильных дорог и дорожных сооружений (далее - комплексное обследование) проводится два раза в год весной и осенью в периоды с 1 апреля по 20 июня и с 1 сентября по 1 ноября.
8. Комплексное обследование проводится владельцами дорог, дорожными и местными исполнительными органами при участии:
1) сотрудников отдела (отделения, группы) административной полиции ДП городов Астаны, Алматы, Шымкент и областей - автомобильных дорог общего пользования международного, республиканского и областного значения, платных автодорог и дорожных сооружений на них;

4. Әртүрлі мақсаттағы және санаттағы автомобиль жолдарын салуға, реконструкциялауға және күрделі жөндеуге арналған жобалау және жұмыс құжаттамасының құрамы мен ресімдеу қағидалары КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламентінде және ҚР СТ 1397 "Автомобиль жолдары. Оларды салуға, реконструкциялауға және күрделі жөндеуге арналған жобалау және жұмыс құжаттамасының құрамына және ресімдеу қағидаларына қойылатын талаптар" стандартында белгіленген талаптарға сәйкес әзірленеді.
5. Автомобиль жолдарын, көшелерді, жол құрылыстарын, теміржол өтпелерін, электр көлігі желілерін салу, реконструкциялау, жөндеу және оңалту кезінде жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде регламенттердің, нормативтердің және стандарттардың сақталуын бақылау:
1) тексерулер жүргізу;
2) нұсқамалар беру;
3) автомобиль жолдары мен елді мекендердің көше-жол желісінде жұмыстар жүргізу орындарын қоршау және жол белгілерін орнату сызбаларын қарау;
4) бақылау тексерулер жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
6. Автомобиль жолдарын, елді мекендердің көшелерін, жол құрылыстарын және теміржол өтпелерін және жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын жол жүрісі үшін қауіпсіз жағдайда күтіп ұстау қағидаларының сақталуын мемлекеттік бақылау және қадағалау:
1) автомобиль жолдары мен жол құрылыстарын кешенді тексеру;
2) теміржол өтпелерін кешенді тексеру;
3) автомобиль жолдары мен жол құрылыстарын тоқсан сайын тексеру;
3-1) автомобиль жолдарын, елді мекендердің көшелерін, жол құрылыстарын және теміржол өтпелерін мақсатты тексеру;
4) жол және коммуналдық ұйымдардың автомобиль жолдарын қысқы күтіп ұстауға дайындығын комиссиялық тексеру;
5) мұз өткелдерінің жай-күйін тексеру;
6) бақылау тексерулер;
7) күн сайын қадағалау жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Автомобиль жолдары мен жол құрылыстарын кешенді тексеру (бұдан әрі - кешенді тексеру) жылына екі рет көктем мен күзде 1 сәуірден бастап 20 маусымға және 1 қыркүйектен бастап 1 қарашаға дейінгі кезеңдерде жүргізіледі.
8. Кешенді тексеруді жол иелері, жол және жергілікті атқарушы органдар:
1) халықаралық, республикалық және облыстық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын, ақылы автожолдар мен олардағы жол құрылыстарын – Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың ПД әкімшілік полиция бөлімі (бөлімшесі, тобы) қызметкерлерінің;

2) сотрудников подразделения административной полиции районов (городов) - автомобильных дорог и дорожных сооружений на них, за исключением дорог, указанных в подпункте 1) настоящего пункта;
3) территориальные подразделения уполномоченного органа по указанию вышестоящего уполномоченного органа обследуют дороги международного, республиканского и областного значения, в пределах границ городов, районов и населенных пунктов.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 29.11.2023 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. При проведении комплексного обследования уделяется:
1) состоянию проезжей части, обочин, тротуаров, пешеходных и велосипедных дорожек;
2) обеспечению видимости на кривых в плане и продольном профиле, пересечениях и примыканиях;
3) состоянию и оборудованию остановок маршрутных транспортных средств;
4) состоянию дорожных ограждений, освещения, дорожных сооружений (мостов, путепроводов, эстакад, тоннелей, виадуков, подземных и надземных пешеходных переходов);
5) обозначению и оборудованию пешеходных переходов;
6) ограждению мест производства работ на проезжей части, организации и состоянию их объездов;
7) искусственному освещению на пересечениях в разных уровнях, на участках дорог, проходящих через населенные пункты, на остановках общественного транспорта;
8) состоянию дорожных знаков, разметки и светофоров;
9) соответствию режимов работы светофорных объектов действующей документации;
10) системе информационного, маршрутного ориентирования водителей, в том числе для грузового и транзитного транспорта;
11) состоянию стоянок и площадок отдыха;
12) состоянию люков смотровых колодцев и решеток дождеприемников;
13) состоянию наружного освещения улично-дорожной сети;
14) состоянию оборудованных стоянок около культурных, торговых и спортивных центров, административных зданий (в населенных пунктах);
15) состоянию оборудования и обустройства маршрутов транспорта общего пользования;
16) состоянию проезжей части в местах пересечения с трамвайными путями.
10. По результатам комплексного обследования готовятся:
1) акт обследования автомобильной дороги согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, в котором устанавливаются недостатки, сроки их проведения, конкретные исполнители;

2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген жолдарды қоспағанда, автомобиль жолдарын және олардағы жол құрылыстарын – аудандардың (қалалардың) әкімшілік полиция бөлінісі қызметкерлерінің қатысуымен жүргізеді;
3) уәкілетті органның аумақтық бөліністері жоғары тұрған уәкілетті органның нұсқауы бойынша қалалар, аудандар және елді мекендер шекараларының шегінде халықаралық, республикалық және облыстық маңызы бар жолдарды тексереді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 29.11.2023 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
9. Кешенді тексеру жүргізу кезінде негізгі назар:
1) жүріс бөлігінің, жол жиектерінің, тротуарлардың, жаяу жүргінші және велосипед жолдарының жай-күйіне;
2) жоспардағы және ұзына бойы қисық қиылыстар мен түйісулерде көрінуді қамтамасыз етуге;
3) бағыттағы көлік құралдары аялдамаларының жай-күйі мен жабдықталуына;
4) жол қоршауларының, жарықтандырудың, жол құрылыстарының (көпірлердің, жол өтпесінің, эстакадалардың, тоннельдердің, виадуктардың, жерасты және жерүсті жаяу жүргінші өтпелерінің) жай-күйіне;
5) жаяу жүргінші өткелдерінің белгіленуі мен жабдықталуына;
6) жүріс бөлігінде жұмыстар жүргізу орындарын қоршауға, айналып өту жолдарын ұйымдастыруға және олардың жай-күйіне;
7) әртүрлі деңгейдегі көше қиылыстарындағы, елді мекендер арқылы өтетін жол учаскелеріндегі, қоғамдық көлік аялдамаларындағы жасанды жарықтандыруға;
8) жол белгілерінің, таңбаларының және бағдаршамдардың жай-күйіне;
9) бағдаршам объектілері жұмыс режимдерінің қолданыстағы құжаттамаға сәйкестігіне;
10) жүргізушілерге, оның ішінде жүк және транзиттік көлік жүргізушілеріне ақпараттық, бағыттық бағдар беру жүйесіне;
11) тұрақтар мен демалу алаңдарының жай-күйіне;
12) қарап тексеру құдықтары мен жаңбыр суы құйылатын торлар люктерінің жай-күйіне;
13) көше-жол желісін сыртқы жарықтандыру жай-күйіне;
14) мәдени, сауда және спорт орталықтарының, әкімшілік ғимараттардың (елді мекендердегі) жанындағы жабдықталған тұрақтардың жай-күйіне;
15) жалпы пайдаланымдағы көлік бағыттарының жабдықталуы мен жайластырылу жай-күйіне;
16) трамвай жолдарымен қиылысатын жерлердегі жүріс бөлігінің жай-күйіне аударылады.
10. Кешенді тексеру нәтижелері бойынша:
1) осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес автомобиль жолын тексеру акті дайындалады, онда кемшіліктер, оларды өткізу мерзімдері, нақты орындаушылар белгіленеді;

2) предложения по совершенствованию организации дорожного движения;
3) предписания уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения согласно приложению 2 к настоящей Инструкции, с установлением сроков устранения недостатков, при выявлении отступлений от требований к эксплуатационному содержанию и состоянию дорог, дорожных сооружений и технических средств регулирования дорожного движения по условиям обеспечения безопасности дорожного движения;
4) информация направляется в течение 15 рабочих дней в местные исполнительные органы и органы прокуратуры, а также в другие заинтересованные органы и организации, в том числе в Комитет административной полиции МВД.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В случаях выявления, при проведении комплексного обследования, нарушений правил содержания дорог, дорожных сооружений, иных требований, установленных правилами обеспечения безопасности дорожного движения к должностным и юридическим лицам, принимаются меры в соответствии со статьями 614, 630, 631 и 632 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее - КоАП).
12. Комплексное обследование железнодорожных переездов проводится с 1 апреля по 15 июня.
13. При проведении комплексного обследования железнодорожных переездов уделяется:
1) соответствию его категории условиям движения;
2) геометрическим элементам дороги на подходах к переезду;
3) обеспечению видимости переезда и железнодорожного полотна, приближающегося поезда с места водителя;
4) оборудованию переезда дорожными знаками, световой и звуковой сигнализацией, светофорами, шлагбаумами, искусственным освещением, ограждениями, габаритными воротами;
5) наличию пешеходных дорожек;
6) состоянию проезжей части на переезде и подходах, настила;
7) наличию разметки проезжей части дороги на подходах к переезду и вертикальной разметки на дорожных сооружениях.
14. По результатам комплексного обследования железнодорожных переездов готовится:
1) акт согласно приложению 3 к настоящей Инструкции;
2) информация, которая адресуется в местные исполнительные органы и органы прокуратуры, владельцам железнодорожных переездов, другим заинтересованным органам и организациям направляется в течении 15 рабочих дней, в том числе в Комитет административной полиции МВД;
3) предписание уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения согласно приложению 2 к настоящей Инструкции, при наличии недостатков в содержании переезда и подходов к нему, с установлением сроков устранения недостатков.

2) жол жүрісін ұйымдастыруды жетілдіру жөніндегі ұсыныстар;
3) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету шарттары бойынша жолдарды, жол құрылыстарын және жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын пайдалану жағдайына және олардың жай-күйіне қойылатын талаптардан шегініс анықталған жағдайда, кемшіліктерді жою мерзімдерін белгілей отырып, осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның нұсқамалары;
4) жергілікті атқарушы органдарға және прокуратура органдарына, сондай-ақ басқа да мүдделі органдар мен ұйымдарға, оның ішінде ІІМ Әкімшілік полиция комитетіне 15 жұмыс күні ішінде ақпарат жолданады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Кешенді тексеру жүргізу кезінде жолдарды, жол құрылыстарын күтіп ұстау қағидаларын, жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаларымен белгіленген өзге де талаптарды бұзушылықтар анықталған жағдайда лауазымды және заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі – ӘҚБтК) 614, 630, 631 және 632-баптарына сәйкес шаралар қабылданады.
12. Теміржол өтпелерін кешенді тексеру 1 сәуірден бастап 15 маусымға дейін жүргізіледі.
13. Теміржол өтпелерін кешенді тексеру кезінде негізгі назар:
1) оның санатының қозғалыс шарттарына сәйкестігіне;
2) өтпеге жақын жерлердегі жолдың геометриялық элементтеріне;
3) жүргізуші орнынан өтпенің және теміржол жабынының, жақындап келе жатқан пойыздың көрінуін қамтамасыз етуге;
4) өтпенің жол белгілерімен, жарық және дыбыс сигнализациясымен, бағдаршамдармен, шлагбаумдармен, жасанды жарықпен, қоршаулармен, габаритті қақпалармен жабдықталуына;
5) жаяу жүргінші жолдарының болуына;
6) өтпедегі және оған жақын жерлердегі жүріс бөлігінің, төсемнің жай-күйіне;
7) өтпеге жақын жерлерде жолдың жүріс бөлігі таңбасының және жол құрылыстарында тік таңбаның болуына аударылады.
14. Теміржол өтпелерін кешенді тексеру нәтижелері бойынша:
1) осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес акт;
2) жергілікті атқарушы органдарға және прокуратура органдарына, теміржол өтпелерінің иелеріне, басқа да мүдделі органдар мен ұйымдарға жіберілетін ақпарат 15 жұмыс күні ішінде, оның ішінде ІІМ Әкімшілік полиция комитетіне жолданады.
3) өтпелерді және оған жақын жерлерді күтіп ұстауда кемшіліктер анықталған жағдайда кемшіліктерді жою мерзімдерін белгілей отырып, осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның нұсқамасы дайындалады.

Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 20.06.2018 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В случаях выявления, при проведении комплексного обследования, нарушений правил содержания железнодорожных переездов к должностным и юридическим лицам принимаются меры в соответствии со статьями 630 и 631 КоАП.
16. Ежеквартальные обследования автомобильных дорог и дорожных сооружений (далее - ежеквартальные обследования) проводятся для обеспечения постоянного контроля и надзора за их содержанием, и данным обследованием проверяются автомобильные дороги и дорожные сооружения в течение квартала.
17. Ежеквартальные обследования проводятся:
1) сотрудниками отдела (отделения, группы) административной полиции ДП городов Астаны, Алматы, Шымкент и областей - автомобильных дорог общего пользования международного, республиканского и областного значения, платных автодорог и дорожных сооружений на них;
2) подразделениями административной полиции районов (городов) - автомобильных дорог и дорожных сооружений на них, за исключением дорог, указанных в подпункте 1) настоящего пункта.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 29.11.2023 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. При проведении ежеквартальных обследований уделяется внимание мероприятиям, указанным в пункте 9.
19. По результатам ежеквартальных обследований готовится:
1) акт обследования автомобильной дороги согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, в котором устанавливаются недостатки, сроки их проведения, конкретные исполнители;
2) предписания уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения согласно приложению 2 к настоящей Инструкции, с установлением сроков устранения недостатков, при выявлении отступлений от требований к эксплуатационному содержанию и состоянию дорог, дорожных сооружений и технических средств регулирования дорожного движения по условиям обеспечения безопасности дорожного движения.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 20.06.2018 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. В случаях выявления, при проведении ежеквартальных обследований, нарушений правил содержания дорог, дорожных сооружений, технических средств регулирования дорожного движения и иных объектов к должностным и юридическим лицам принимаются меры в соответствии с КоАП.

Ескерту. 14-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 20.06.2018 № 459 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Кешенді тексеру жүргізу кезінде теміржол өтпелерін күтіп ұстау қағидаларын бұзушылықтар анықталған жағдайда лауазымды және заңды тұлғаларға ӘҚБтК-нің 630 және 631-баптарына сәйкес шаралар қабылданады.
16. Автомобиль жолдары мен жол құрылыстарын тоқсан сайын тексеру (бұдан әрі - тоқсан сайын тексеру) оларды күтіп ұстауды ұдайы қадағалау мен бақылауды қамтамасыз ету үшін жүргізіледі және осы тексерумен тоқсан ішінде барлық автомобиль жолдары және жол құрылыстары тексеріледі.
17. Тоқсан сайын тексеруді:
1) халықаралық, республикалық және облыстық маңыздағы жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын, ақылы автожолдар мен олардағы жол құрылыстарын ‒ Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың ПД әкімшілік полиция бөлімінің (бөлімшесінің, тобының) қызметкерлері;
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген жолдарды қоспағанда, автомобиль жолдарын және олардағы жол құрылыстарын ‒ аудандардың (қалалардың) әкімшілік полиция бөліністері жүргізеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 29.11.2023 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
18. Тоқсан сайын тексеру жүргізу кезінде негізгі назар 9-тармақта көрсетілген мәселелерге аударылады.
19. Тоқсан сайын тексеру нәтижелері бойынша:
1) осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес автомобиль жолын тексеру акті дайындалады, онда кемшіліктер, оларды жою мерзімдері, нақты орындаушылар белгіленеді;
2) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету шарттары бойынша жолдарды, жол құрылыстарын және жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын пайдалану жағдайына және олардың жай-күйіне қойылатын талаптардан шегініс анықталған жағдайда кемшіліктерді жою мерзімдерін белгілей отырып, осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның нұсқамасы дайындалады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 20.06.2018 № 459 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Тоқсан сайын тексеру жүргізу кезінде жолдарды, жол құрылыстарын, жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын және өзге де объектілерді күтіп ұстау қағидаларын бұзушылықтар анықталған жағдайда лауазымды және заңды тұлғаларға ӘҚБтК-ге сәйкес шаралар қабылданады.

20-1. Целевое обследование проводится для обследования текущего состояния автомобильных дорог, улиц населенных пунктов, дорожных сооружений, железнодорожных переездов и технических средств регулирования дорожного движения, в том числе по обращениям физических и юридических лиц.
По результатам целевого обследования составляется акт целевого обследования согласно приложению 1-1 к настоящей Инструкции и направляется информация и(или) предписание согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 20-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Комиссионное обследование готовности дорожных и коммунальных организаций к содержанию автомобильных дорог в зимний период проводится с 15 сентября по 15 ноября владельцами автомобильных дорог, местными исполнительными органами при участии сотрудников уполномоченного органа, ДЧС городов Астаны, Алматы, Шымкент и областей. Результаты отмечаются в акте согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.11.2023 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. По результатам осмотра направляется информация в местные исполнительные органы, организации коммунального и дорожного хозяйства, а также в другие заинтересованные органы.
23. Осмотр ледовых переправ через реки и водные преграды, в зависимости от климатических условий региона, проводится не реже одного раза в 15 календарных дней (месяц), в том числе, перед их открытием и при оценке необходимости закрытия движения по ним во время оттепелей.
24. При проверке ледовых переправ через реки и водные преграды уделяется:
1) наличию разрешения местных исполнительных органов для открытия ледовой переправы;
2) ведению контроля за толщиной льда и определению грузоподъемности ледяного покрова соответствующими службами;
3) наличию и размещению дорожных знаков, определяющих порядок, грузоподъемность и скорость движения;
4) расстоянию до пути встречного движения;
5) толщине снегового покрова на поверхности льда;
6) расстоянию от продольной оси до промоин, проруба, площадок заготовки льда, выход грунтовых вод, мест сбора отработанных теплых вод электростанций, нагромождений торосов;
7) сопряжению ледового покрова с берегом;
8) состоянию деревянно-колейного настила и его использованию для усиления ледяного покрова и настила на сопряжении с берегом;

20-1. Автомобиль жолдарын, елді мекендердің көшелерін, жол құрылыстарын және теміржол өтпелерін және жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын, оның ішінде жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша тексеру үшін мақсатты тексеру жүргізіледі. Мақсатты тексеру нәтижелері бойынша осы Нұсқаулыққа 1-1-қосымшаға сәйкес мақсатты тексеру актісі жасалады және осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес ақпарат және (немесе) нұсқама жолданады.
Ескерту. 20-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Автомобиль жолдарын қысқы кезеңде күтіп ұстауға жол және коммуналдық ұйымдардың дайындығын комиссиялық тексеруді уәкілетті органның, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың ТЖД қызметкерлерінің қатысуымен автомобиль жолдарының иелері, жергілікті атқарушы органдар 15 қыркүйектен бастап 15 қарашаға дейін жүргізеді. Нәтижелері осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес актіде белгіленеді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.11.2023 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Қарап тексеру нәтижелері бойынша жергілікті атқарушы органдарға, коммуналдық және жол шаруашылығы ұйымдарына, сондай-ақ басқа да мүдделі органдарға ақпарат жолданады.
23. Өзендер мен басқа да су бөгеттері арқылы өтетін мұзды өткелдерді қарап тексеру өңірдің климаттық жағдайына байланысты 15 күнде (айына) кемінде бір рет, оның ішінде оларды ашу алдында және жылымықтар уақытында олар арқылы қозғалысты жабу қажеттігін бағалау кезінде жүргізіледі.
24. Өзендер мен басқа да су бөгеттері арқылы өтетін мұзды өткелдерді тексеру кезінде негізгі назар:
1) мұзды өткелді ашу үшін жергілікті атқарушы органдар рұқсатының болуына;
2) тиісті қызметтердің мұзды өткелдегі мұздың қалыңдығына және мұзды жамылғының жүк көтерімділігіне бақылау жүргізуіне;
3) қозғалыс тәртібін, жүк көтерімділігін және жылдамдығын анықтайтын жол белгілерінің болуына және орналастырылуына;
4) қарсы қозғалыс жолына дейінгі ара қашықтыққа;
5) мұз беттеріндегі қарлы жамылғының қалыңдығына;
6) бойлау осінен шұңқырларға, мұз ойылымдарына, мұз дайындау алаңдарына, жерасты сулардың шығуына, электр станцияларының қолданылған жылы суды жинау орнына, сеңді мұз шоғырларына дейінгі ара қашықтыққа;
7) мұзды жамылғының жағамен қосылған жеріне;
8) ағаш төсемнің жай-күйіне және оны мұз жамылғысын күшейтуге пайдалануға және төсемнің жағамен қосылған жеріне;

9) наличию трещин в пределах проезжей части, вблизи от нее;
10) обозначению границ переправы;
11) наличию шлагбаумов при въезде на переправу;
12) наличию запасов песка и материалов для сооружения переправы;
13) наличию спасательных средств.
25. По выявленным недостаткам, угрожающих безопасности дорожного движения, выдается предписание и информируются местные исполнительные органы, а также другие заинтересованные органы.
26. При проведении контрольных обследований проверяется:
1) выполнение мероприятий, предусмотренных комплексными, ежеквартальными обследованиями и проверками готовности дорожных и коммунальных организаций к зимнему содержанию автомобильных дорог, состояния ледовых переправ;
2) выполнение ранее выданных предписаний;
3) текущее эксплуатационное состояние автомобильных дорог, дорожных сооружений и железнодорожных переездов;
4) соблюдение требований регламентов, нормативов и стандартов при их строительстве, реконструкции, реабилитации и ремонте.
27. Периодичность проведения контрольных обследований зависит от установленных сроков ранее выданных предписаний. По всем неисполненным в установленный срок предписаниям ежемесячно направляется информация в органы прокуратуры.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.06.2018 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. По результатам контрольных обследований к должностным и юридическим лицам, нарушившим правила строительства, реконструкции, ремонта, реабилитации и содержания дорог, дорожных сооружений, железнодорожных переездов, технических средств регулирования дорожного движения и иных объектов, принимаются меры в соответствии со статьями 462, 614, 630, 631 и 632 КоАП.
29. Повседневный надзор за соблюдением регламентов, нормативов и стандартов в сфере дорожной деятельности и организации дорожного движения осуществляется в целях оперативного принятия мер к устранению возникших в процессе содержания дорог, дорожных сооружений, технических средств регулирования дорожного движения и иных объектов, а также при проведении ремонтно-строительных работ и других работ на дорогах, недостатков, создающих препятствия для движения транспортных средств и угрозу его безопасности, и производится сотрудниками органов внутренних дел, осуществляющими надзор за дорожным движением.
30. При выявлении фактов повреждения и (или) содержания дорог, железнодорожных переездов и других сооружений или технических средств регулирования дорожного движения, в том числе путем загрязнения дорожного покрытия, а также умышленного создания препятствий для движения транспортных средств, к виновным лицам принимаются меры в соответствии со статьями 614, 630, 631, 632 КоАП и принимаются меры по устранению выявленных недостатков.

9) жүріс бөлігінің шегінде және одан жақын маңда мұз жарықтарының болуына;
10) өтпе шекараларының белгіленуіне;
11) өтпеге кіретін жерде шлагбаумдардың болуына;
12) өтпе салуға арналған құм қорларының және басқа да материалдардың болуына;
13) құтқару құралдарының болуына аударылады.
25. Жол жүрісі қауіпсіздігіне қауіп төндіретін анықталған кемшіліктер бойынша нұсқама беріледі және жергілікті атқарушы органдарға, сондай-ақ басқа да мүдделі органдарға хабарланады.
26. Қорытынды тексерулер жүргізу кезінде:
1) кешенді, тоқсан сайын тексерулер мен жол және коммуналдық ұйымдардың автомобиль жолдарын қысқы күтіп ұстауға дайындығын, мұз өтпелердің жағдайын тексерумен көзделген іс-шаралардың орындалуы;
2) бұрын берілген нұсқамалардың орындалуы;
3) автомобиль жолдарының, жол құрылыстары мен теміржол өтпелерінің ағымдағы пайдаланылу жағдайы;
4) оларды салу, реконструкциялау, оңалту және жөндеу кезінде регламенттер, нормативтер мен стандарттар талаптарының сақталуы тексеріледі.
27. Қорытынды тексеру жүргізу мерзімділігі бұрын берілген нұсқамалардың белгіленген мерзімдеріне байланысты. Барлық белгіленген мерзімде орындалмаған нұсқамалар бойынша ай сайын прокуратура органдарына ақпарат жолданады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.06.2018 № 459 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Қорытынды тексерулердің нәтижелері бойынша жолдарды, жол құрылыстарын, теміржол өтпелерін, жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын және өзге де объектілерді салу, реконструкциялау, жөндеу, оңалту және күтіп ұстау қағидаларын бұзған лауазымды және заңды тұлғаларға ӘҚБтК-нің 462, 614, 630, 631 және 632-баптарына сәйкес шаралар қабылданады.
29. Жол қызметі және жол жүрісін ұйымдастыру саласындағы регламенттердің, нормативтер мен стандарттардың сақталуын күнделікті қадағалау жолдарды, жол құрылыстарын, жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын және өзге де объектілерді күтіп ұстау процесінде, сондай-ақ жолдарда жөндеу-құрылыс жұмыстары мен басқа да жұмыстар жүргізу кезінде туындаған, көлік құралдарының қозғалысы үшін кедергі келтіретін және оның қауіпсіздігіне қауіп төндіретін кемшіліктерді жоюға жедел шаралар қабылдау мақсатында жүзеге асырылады және оны жол жүрісін қадағалауды жүзеге асыратын ішкі істер органдарының қызметкерлері жүргізеді.
30. Жолдардың, теміржол өтпелерінің және басқа да құрылыстардың немесе жол жүрісін реттейтін техникалық құралдардың бұзылу және/немесе олардың жай-күйі, сондай-ақ көлік құралдарының қозғалысы үшін қасақана кедергілер жасау фактілері анықталған жағдайда, кінәлі адамдарға ӘҚБтК-нің 614, 630, 631, 632-баптарына сәйкес және анықталған кемшіліктерді жою бойынша шаралар қабылданады.

Сноска. Пункт 30 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. При обнаружении недостатков в состоянии дорог и инженерных сооружений, создающих препятствия для движения транспортных средств или его безопасности, сотрудник, осуществляющий надзор за дорожным движением, докладывает о них в дежурную часть органов внутренних дел и действует по его указанию.
32. Дежурный дежурной части фиксирует сообщения в журнале учета недостатков в состоянии улиц и дорог, повреждений технических средств регулирования дорожным движением согласно приложению 5 к настоящей Инструкции и информирует о них руководителя подразделения органа внутренних дел, начальника отдела (отделения, группы) уполномоченного органа. Доводит их решение о необходимости ограничения или запрещения движения до сотрудников, осуществляющих надзор за дорожным движением, а также до должностных лиц дорожных, коммунальных и других заинтересованных организаций.
33. Для выявления недостатков в области обеспечения безопасности дорожного движения при содержании автомобильных дорог используются технические и специальные средства.
34. Технические средства, относящиеся к измерительным приборам, имеют сертификат об их утверждении в качестве средства измерения и действующее свидетельство о поверке.
35. Технические средства, имеющие функцию фото- и видеозаписи применяются сотрудниками во всех случаях, когда полученные с их помощью материалы являются доказательствами выявленных причин административных правонарушений и условий, способствовавших их совершению, виновности лица, привлекаемого к административной ответственности, либо иметь значение для правильного разрешения дела об административном правонарушении в области дорожного движения.
36. Способ, параметры и условия осуществления фото- и видеозаписи должны позволять идентифицировать соответствующий участок дороги, а также показание применяемого для контрольного измерения специального технического средства, и отображать дату и время съемки.
37. Материалы фотосъемки и видеозаписи содержат комментарии сотрудника о своих действиях при осуществлении государственного контроля и надзора и объяснения должностного лица или представителя юридического лица.
38. Разработка мероприятий по совершенствованию организации дорожного движения осуществляется на основе анализа данных о дорожно-транспортных происшествиях (далее – ДТП), результатов обследований эксплуатационного состояния автомобильных дорог, изучения условий и состояния дорожного движения, предложений дорожно-эксплуатационных, транспортных организаций, сотрудников полиции, осуществляющих надзор за дорожным движением и граждан.

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Жол жүрісін қадағалауды жүзеге асыратын қызметкер жолдар мен инженерлік құрылыстардың жай-күйінде көлік құралдарының қозғалысына немесе оның қауіпсіздігіне кедергі келтіретін кемшіліктерді анықтаған жағдайда, ол туралы ішкі істер органдарының кезекші бөліміне баяндайды және оның нұсқауы бойынша әрекет етеді.
32. Кезекші бөлімнің кезекшісі хабарламаларды осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес көшелер мен жолдардың жай-күйіндегі кемшіліктерді, жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарының бұзылуын есепке алу журналына тіркейді және ол туралы ішкі істер органы бөлімшесінің басшысына, уәкілетті орган бөлімінің (бөлімшесінің, тобының) бастығына хабарлайды. Қозғалысты шектеу немесе тыйым салу қажеттілігі туралы оның шешімін жол жүрісін қадағалауды жүзеге асыратын қызметкерлердің, сондай-ақ жол, коммуналдық және басқа да мүдделі ұйымдардың лауазымды адамдарының назарына жеткізеді.
33. Жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы кемшіліктерді анықтау үшін автомобиль жолдарын күтіп ұстау кезінде техникалық және арнайы құралдар пайдаланылуы мүмкін.
34. Өлшеу аспаптарына жататын техникалық құралдардың оларды өлшеу құралдары ретінде бекіту туралы сертификаттары және тексеру туралы қолданыстағы куәлігі болуы тиіс.
35. Фото - және бейнежазба функциялары бар техникалық құралдарды қызметкерлер олардың көмегімен алынған материалдар анықталған әкімшілік құқық бұзушылықтар себептерінің және оларды жасауға ықпал еткен жағдайлардың, әкімшілік жауапкершілікке тартылатын адам кінәсінің дәлелдемелері болып табыла алатын не жол жүрісі саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді дұрыс шешу үшін маңызы болатын барлық жағдайларда қолданады.
36. Фото - және бейнежазбаны жүзеге асыру тәсілі, параметрлері мен жағдайлары жолдың тиісті учаскесін, сондай-ақ бақылау өлшеу үшін қолданылатын арнайы техникалық құралдың көрсеткішін сәйкестендіруге мүмкіндік беруге және түсірілген күні мен уақытын көрсетуге тиіс.
37. Фототүсірілім мен бейнежазба материалдары қызметкердің мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру кезіндегі өз іс-әрекеттері туралы түсіндірмелерді және лауазымды адамның немесе заңды тұлға өкілінің түсіндірмесін қамтуы тиіс.
38. Жол жүрісін ұйымдастыруды жетілдіру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу жол-көлік оқиғалары (бұдан әрі – ЖКО) туралы деректерді, автомобиль жолдарын пайдаланудың жай-күйін тексеру нәтижелерін, жол жүрісі жағдайлары мен жай-күйін зерделеу, жол-пайдалану, көліктік ұйымдардың, жол жүрісін бақылауды жүзеге асыратын полиция қызметкерлерінің және азаматтардың ұсыныстарын талдау негізінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 709 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Контроль за эффективностью мер по повышению безопасности движения на аварийно-опасных участках автомобильных дорог осуществляется в течение трех лет после их полной реализации.
42. Главным критерием эффективности является отсутствие ДТП по сопутствующим дорожным условиям.
43. При изучении условий и состояния дорожного движения:
1) подсчитывается интенсивность транспортных потоков и уточняется их состав;
2) подсчитывается интенсивность пешеходного движения, уточняются зоны его тяготения;
3) подсчитывается длительность транспортных задержек;
4) выявляются и анализируются причины и условия возникновения ДТП, а также правонарушений и противоправных действий, влекущих угрозу безопасности дорожного движения, принимаются меры по их устранению, разрабатываются мероприятия по повышению безопасности дорожного движения и направляется информация владельцам автомобильных дорог;
5) уточняется количество ДТП за последние 3 года;
6) уточняются геометрические параметры (ширина проезжей части, число полос движения, радиусы кривых в плане, величина продольных уклонов и т.д.);
7) уточняется наличие технических средств регулирования дорожного движения;
8) составляется схема организации движения участка дороги.
44. В ходе разработки мероприятий по совершенствованию организации дорожного движения и обеспечения безопасности дорожного движения выдается владельцем автомобильных дорог:
1) предписания на выполнение работ по установке и восстановлению технических средств регулирования дорожного движения, а также изменению режимов работы светофорных объектов;
2) предложения по внесению изменений в действующие дислокации дорожных знаков;
3) предложения об установке дополнительных дорожных ограждений и корректировке схем дорожной разметки.
Сноска. Пункт 44 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Предписание на выполнение работ по установке и восстановлению технических средств регулирования дорожного движения, а также изменению режимов работы светофорных объектов составляется в двух экземплярах. Один направляется в организацию, осуществляющую установку дорожных знаков и эксплуатацию светофорных объектов, второй – хранится в номенклатурном деле.

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 709 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
39. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Автомобиль жолдарының авариялық-қауіпті учаскелерінде қозғалыс қауіпсіздігін арттыру жөніндегі шаралардың тиімділігін бақылау олар толық іске асырылғаннан кейін үш жыл ішінде жүзеге асырылады.
42. Жол жағдайларымен байланысы бар ЖКО-ның болмауы тиімділіктің басты өлшемшарты болып табылады.
43. Жол жүрісі жағдайларын және жай-күйін зерделеген кезде:
1) көлік ағымының қарқындылығы есептеледі және олардың құрамы нақтыланады;
2) жаяу жүргінші қозғалысының қарқындылығы есептеледі, оның тартылыс аймағы нақтыланады;
3) көліктік кешігулердің ұзақтығы есептеледі;
4) ЖКО-ның туындау, сондай-ақ жол жүрісі қауіпсіздігіне қауіп төндіретін құқық бұзушылықтар мен құқыққа қарсы іс-әрекеттердің себептері мен жағдайлары анықталады және талдау жасалады, оларды жою бойынша шаралар қабылданады, жол жүрісі қауіпсіздігін арттыру жөніндегі іс-шаралар әзірленеді және автомобиль жолдарының иелеріне ақпарат жолданады;
5) соңғы 3 жылдағы ЖКО-ның саны нақтыланады;
6) геометриялық параметрлері (жүріс бөлігінің ені, қозғалыс жолақтарының саны, жоспардағы қисық радиустар, бойлау еңістерінің мөлшері және т.б.) нақтыланады;
7) жол жүрісін реттейтін техникалық құралдардың бар-жоғы нақтыланады;
8) жол учаскесінде қозғалысты ұйымдастыру сызбасы жасалады.
44. Жол жүрісін ұйымдастыруды жетілдіру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету барысында автомобиль жолдарының иелеріне:
1) жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын орнату және қалпына келтіру, сондай-ақ бағдаршам объектілерінің жұмыс режимін өзгерту жөніндегі жұмыстарды орындауға нұсқамалар;
2) жол белгілерінің қолданыстағы орналасуына өзгерістер енгізу бойынша ұсыныстар;
3) қосымша жол қоршауларын орнату және жол таңбасы сызбаларын түзету туралы ұсыныстар беріледі.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Жол жүрісін реттейтін техникалық құралдарын орнату және қалпына келтіру, сондай-ақ бағдаршам объектілерінің жұмыс режимдерін өзгерту жөніндегі жұмыстарды орындауға арналған нұсқама екі данада жасалады. Бірі жол белгілерін орнатуды және бағдаршам объектілерін пайдалануды жүзеге асыратын ұйымға жолданады, екіншісі – номенклатуралық істе сақталады.

Сноска. Пункт 45 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Все предписания на выполнение работ по совершенствованию организации дорожного движения учитываются в Журнале учета предписаний на работы по установке (снятию) технических средств регулирования дорожного движения и выявленных недостатков по обеспечению безопасности дорожного движения согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 46 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Предложения по перспективному развитию организации дорожного движения, которые не могут быть реализованы внедрением только оперативных мероприятий, направляются владельцам автомобильных дорог.
48. В качестве основных направлений совершенствования организации движения рассматриваются:
1) разделение движения в пространстве (канализированное движения, развязки в разных уровнях, маршрутное ориентирование, введение одностороннего движения);
2) разделение движения во времени (введение реверсивного, светофорного регулирования, ограничения на движение, остановку и стоянку в определенные часы и дни недели);
3) формирование однородных транспортных потоков (по составу, направлению и по цели движения);
4) оптимизация скоростного режима движения (увеличение или ограничение скорости, устранение сужений проезжей части, снижение уровня загрузки дороги);
5) внедрение автоматизированных систем управления движением;
6) обеспечение удобства и безопасности пешеходного движения (устройство и оборудование пешеходных переходов, организация пешеходных и жилых зон);
7) организация стоянок транспортных средств и информация о них.
49. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Жол жүрісін ұйымдастыруды жетілдіру жөніндегі жұмыстарды орындауға берілген барлық нұсқамалар осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес Жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын орнату (алу) жөніндегі жұмыстарға арналған нұсқамаларды және жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша анықталған кемшіліктерді есепке алу журналында ескеріледі.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Жедел іс-шараларды енгізумен ғана іске асырылмайтын, жол жүрісін ұйымдастыруды перспективалық дамыту жөніндегі ұсыныстар осы мәселелерді шешуге құзыретті жергілікті атқарушы органдарға белгіленген тәртіппен жіберіледі.
48. Қозғалысты ұйымдастыруды жетілдірудің негізгі бағыттары ретінде:
1) қозғалысты кеңістікте бөлу (қозғалысты құбырлау, әр деңгейде қиылысу, бағыттарды бағдарлау, біржақты қозғалысты енгізу);
2) қозғалысты уақытпен бөлу (реверсивпен, бағдаршаммен реттеуді енгізу, қозғалысты, аялдауды және тұраққа қоюды белгіленген сағаттарда және апта күндерінде шектеу);
3) біртектес көлік ағымдарын құру (құрамы, бағыты және қозғалыс мақсаты бойынша);
4) қозғалыстың жылдамдық режимін оңтайландыру (жылдамдықты арттыру немесе шектеу, жүріс бөлігінің тар жерлерін жою, жолдың нығыздық деңгейін төмендету);
5) қозғалысты автоматтандырылған басқару жүйелерін енгізу;
6) жаяу жүргінші қозғалысының ыңғайлылығын және қауіпсіздігін қамтамасыз ету (жаяу жүргінші өтпелерін құру және жабдықтау, жаяу жүргінші және тұрғын аймақтарды ұйымдастыру);
7) көлік құралдары тұрақтарын ұйымдастыру және олар туралы ақпарат қарастырылады.
49. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

53. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Выполнение основных задач по контролю за соблюдением нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации, устанавливающих требования к конструкции и техническому состоянию транспортных средств осуществляется органами внутренних дел при проведении:
1) государственной регистрации транспортных средств (далее - регистрационные действия);
2) надзора за дорожным движением;
3) рабочих и государственных комиссий по приемке новых образцов транспортных средств;
4) согласования внесения изменений в конструкцию транспортного средства.
56. Контроль за конструкцией и техническим состоянием находящихся в эксплуатации транспортных средств осуществляется путем:
1) проверки соответствующих документов на транспортное средство;
2) проверки соответствия конструкции и технического состояния транспортных средств требованиям нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации в сфере обеспечения безопасности дорожного движения.
57. Перечень документов, которые подлежат проверке при контроле за конструкцией и техническим состоянием находящихся в эксплуатации транспортных средств, а также порядок оформления результатов контроля, определяется согласно требованиям приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10056) и от 30 июня 2023 года № 534 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33003).
Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.11.2023 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

53. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Көлік құралдарының конструкциясына және техникалық жай-күйіне талаптарды белгілейтін нормативтік құқықтық актілердің, стандарттардың және басқа да нормативтік-техникалық құжаттаманың сақталуын бақылау жөніндегі негізгі міндеттерді орындауды ішкі істер органдары:
1) көлік құралдарын мемлекеттік тіркеуді (бұдан әрі - тіркеу іс-әрекеттері);
2) жол жүрісін қадағалауды;
3) көлік құралдарының жаңа үлгілерін қабылдау жөніндегі жұмыс және мемлекеттік комиссиялар;
4) көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізуді келісуді жүргізу кезінде жүзеге асырады.
56. Пайдаланудағы көлік құралдарының конструкциясын және техникалық жай-күйін бақылау:
1) көлік құралының тиісті құжаттарын тексеру;
2) көлік құралдарының конструкциясы мен техникалық жай-күйінің жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, стандарттардың және басқа да нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкестігін тексеру арқылы жүзеге асырылады.
57. Пайдаланудағы көлік құралдарының конструкциясын және техникалық жай-күйін бақылау кезінде тексеруге жататын құжаттардың тізбесі, сондай-ақ бақылау нәтижелерін ресімдеу тәртібі "Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу, Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10056 болып тіркелген) және "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрықтарының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33003 болып тіркелген) талаптарына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.11.2023 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

58. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. При выявлении на зарегистрированном транспортном средстве изменений конструкции, подлежащих внесению и не внесенных в регистрационные документы к лицам, управляющими такими транспортными средствами, а также к должностным лицам, ответственным за техническое состояние и эксплуатацию транспортных средств, принимаются меры в соответствии со статьями 590 и 617 КоАП.
62. Транспортное средство, его номерные агрегаты и представляемые документы проверяются по специальным учетам с использованием соответствующих информационных систем органов внутренних дел.
63. Техническое состояние транспортных средств проверяется на соответствие требованиям нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации, устанавливающих требования к конструкции и техническому состоянию находящихся в эксплуатации транспортных средств и предметов их дополнительного оборудования.
64. Контроль за конструкцией и техническим состоянием автобусов, следующих по установленному маршруту производится только на стационарных постах, конечных станциях маршрутов и пассажирских автостоянках.
65. В случае выявления нарушений требований законодательства по обеспечению безопасности дорожного движения выдается обязательное к исполнению предписание, с указанием нарушений и необходимых мер для их устранения.
При невыполнении предписаний к должностным и юридическим лицам принимаются меры в соответствии со статьей 462 КоАП.
66. Контроль за конструкцией транспортных средств при их изготовлении (сборке) осуществляется на стадии испытаний опытных образцов транспортных средств и приемки их в производство. Изготовление транспортных средств, являющихся результатом индивидуального технического творчества, осуществляется по разрешению Комитета административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - КАП) с присвоением идентификационного номера.
67. Контроль за конструкцией транспортных средств при внесении изменений в их конструкцию, если оно связано с изменением габаритов и весовых параметров, модели двигателя, его веса и мощности, систем подачи топлива, тормозной системы, количества, мест установки, углов видимости, световых и цветовых характеристик приборов освещения и световой сигнализации, ходовой части, рулевого управления, а также составных частей конструкции, обеспечивающих видимость, обзорность, пассивную и послеаварийную безопасность осуществляется по результатам проведения предварительной технической экспертизы и при проведении приемочных испытаний опытных образцов транспортных средств. При этом не допускается внесение изменений в конструкцию транспортных средств категорий М1, М2, М3, связанных с установкой (демонтажем) сидений, организации спальных мест и грузовых отсеков и транспортных средств категории N1, N2, NЗ, связанных с переводом в категорию М2 и МЗ.
Для категории М1 допускается переоборудование, связанное с уменьшением количества посадочных мест.

58. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 863 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Тіркелген көлік құралында енгізуге жататын және тіркеу құжаттарына енгізілмеген конструкция өзгерістері анықталған жағдайда осындай көлік құралдарын басқаратын адамдарға, сондай-ақ көлік құралдарының техникалық жай-күйіне және пайдаланылуына жауапты лауазымды адамдарға ӘҚБтК-нің 590 және 617-баптарына сәйкес шаралар қабылданады.
62. Көлік құралы, оның нөмірлік агрегаттары және ұсынылатын құжаттар тиісті автоматтандырылған ақпараттық-іздеу жүйелерін пайдалана отырып, арнайы есептер бойынша тексеріледі.
63. Көлік құралдарының техникалық жай-күйі пайдаланудағы көлік құралдарының конструкциясына және техникалық жай-күйіне және олардың қосымша жабдықтау заттарына талаптар белгілейтін нормативтік құқықтық актілердің, стандарттардың және басқа да нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкестігіне тексеріледі.
64. Белгіленген бағыт бойынша жүретін автобустардың конструкциясын және техникалық жай-күйін бақылау тек стационарлық бекеттерде, бағыттардың соңғы станцияларында және жолаушылар автотұрақтарында жүргізілуі мүмкін.
65. Жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі заңнама талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайда заң бұзушылықтарды және оларды жою үшін қажетті шараларды көрсете отырып, орындалуы міндетті нұсқама беріледі.
Нұсқамалар орындалмаған кезде лауазымды және заңды тұлғаларға ӘҚБтК-нің 462-бабына сәйкес шаралар қабылданады.
66. Оларды дайындау (жинау) кезінде көлік құралдарының конструкциясын бақылау көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерін сынақтан өткізу және оларды өндіріске қабылдау сатысында жүзеге асырылады. Жеке техникалық шығармашылық нәтижесі болып табылатын көлік құралдарын дайындау сәйкестендіру нөмірі беріле отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Әкімшілік полиция комитетінің (бұдан әрі - ӘПК) рұқсаты бойынша жүзеге асырылады.
67. Олардың конструкциясына өзгерістер енгізу кезінде көлік құралдарының конструкциясын бақылау, егер ол габариттерін және салмақ параметрлерін, қозғалтқыш моделін, оның салмағы мен қуаттылығын, отын беру жүйелерін, тежегіш жүйесін, санын, орнату орнын, көру бұрыштарын, жарықтандыру және жарық сигнализациясы аспаптарының жарық және түстік сипаттамаларын, жүру бөлігін, рульдік басқаруын, сондай-ақ көруді, шолуды, сылбыр және авариядан кейінгі қауіпсіздікті қамтамасыз ететін конструкцияның құрамдас бөліктерін өзгертумен байланысты болса, алдын ала техникалық сараптама жүргізу нәтижелері бойынша және көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерін қабылдап сынау кезінде жүзеге асырылады. Бұл ретте М2 және М3 санаттарындағы көлік құралдарының конструкциясына отыратын орындарды орнатумен (бөлшектеумен), жатын орындарын және жүк бөлігін ұйымдастырумен байланысты және №1, №2, №3 санаттарындағы көлік құралдарына М2 және МЗ санаттарына ауыстырумен байланысты өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
М1 санаты үшін отыратын орындарды азайтумен байланысты қайта жабдықтауға жол беріледі.

Для категории М1, М2 допускается переоборудование, связанное с их переводом в категорию N1, N2.
Сноска. Пункт 67 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. Контроль за конструкцией транспортных средств, при необходимости проведения предварительной технической экспертизы осуществляется административной полицией.
Сноска. Пункт 68 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. В случае необходимости проведения предварительной технической экспертизы контролируется наличие в ней следующих сведений, связанных с обеспечением безопасности дорожного движения:
1) краткая характеристика области применения изделия;
2) дорожные условия и режимы эксплуатации, для которых транспортное средство предназначается;
3) тягово-скоростные характеристики транспортного средства;
4) параметры двигателя;
5) весовые параметры (масса в снаряженном состоянии, полная масса, грузоподъемность, количество пассажирских мест, распределение полной массы по осям, полная масса буксируемого прицепа, полуприцепа), габаритные размеры (ширина, высота, длина);
6) дорожный просвет, радиусы поворота;
7) число колес, осей, привод основной оси, размер и характеристика шин;
8) конструкция тормозных систем по осям, тип привода;
9) конструкция рулевого управления, усилителя привода;
10) конструкция, количество внешних световых приборов;
11) используемые средства пассивной безопасности.
70. Если в предварительной технической экспертизе не учтены требования нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации в сфере обеспечения безопасности дорожного движения или не отражены технические характеристики транспортного средства, то в согласовании внесенных изменений в конструкцию транспортного средства отказывается с перечислением имеющихся недостатков.
71. Контроль на стадии испытания и приемки опытных образцов транспортных средств в производство осуществляется посредством участия в комиссии по приемочным испытаниям.
72. В составе комиссии по приемочным испытаниям опытных образцов транспортных средств принимает участие, уполномоченный сотрудник КАП или по письменному поручению КАП представитель Управления административной полиции ДП городов Астаны, Алматы, Шымкент и областей (далее - УАП), на территории которых предполагается проведение испытаний.

М1, М2 санаттары үшін оларды №1, №2 санаттарына ауыстырумен байланысты қайта жабдықтауға жол беріледі.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Алдын ала техникалық сараптама жүргізу қажет болған жағдайда, көлік құралдарының конструкциясын бақылауды әкімшілік полиция жүзеге асырады.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Алдын ала техникалық сараптама жүргізу қажет болған жағдайда, онда жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз етумен байланысты мынадай мәліметтердің болуы бақыланады:
1) бұйымды қолдану саласының қысқаша сипаттамасы;
2) көлік құралы сол үшін арналып жасалған жол жағдайлары мен пайдалану режимдері;
3) көлік құралының тарту күші-жылдамдығы сипаттамалары;
4) қозғалтқыш параметрлері;
5) салмақ параметрлері (жарақталған жағдайдағы массасы, толық массасы, жүк көтеруі, жолаушы орындықтарының саны, біліктер бойынша толық массаны бөлу, тіркеуге алынатын тіркеменің, жартылай тіркеменің толық массасы), габаритті өлшемдер (ені, биіктігі, ұзындығы);
6) жолдың жарық сәулесі, бұрылыс радиусы;
7) дөңгелектер, біліктер саны, негізгі білік жетегі, шиналардың өлшемі мен сипаттамасы;
8) біліктер бойынша тежегіш жүйесінің конструкциясы, жетек типі;
9) рульдік басқару, жетек күшейткішінің конструкциясы;
10) сыртқы жарық аспаптарының конструкциясы, саны;
11) пайдаланылатын сылбыр қауіпсіздік құралдары.
70. Егер алдын ала техникалық сараптамада жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, стандарттардың және басқа да нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптары ескерілмесе немесе ол көлік құралының конструкциясы туралы толық мағлұмат бермесе, онда орын алған кемшіліктерді санамалап, көлік құралының конструкциясына енгізілген өзгерістерді келісуден бас тартылады.
71. Көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерін сынау және өндіріске қабылдау сатысында бақылау қабылдау сынақтары жөніндегі комиссияларға қатысу арқылы жүзеге асырылады.
72. Көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерін қабылдау сынақтары жөніндегі комиссияның құрамына ӘПК-нің уәкілетті қызметкері немесе ӘПК-нің жазбаша тапсырмасы бойынша, аумағында сынақтар өткізу болжанып отырған, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың ПД Әкімшілік полиция басқармасының (бұдан әрі ‒ ӘПБ) өкілі қатысады.

Сноска. Пункт 72 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.11.2023 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Приемочные испытания опытных образцов транспортных средств проводятся в соответствии с программой-методикой испытаний опытных образцов транспортных средств разработанной изготовителем и согласованной в установленном порядке с КАП.
74. В ходе приемочных испытаний конструкция и техническое состояние опытных образцов транспортных средств проверяются на соответствие требованиям соответствующей проектно-технической документации, а также нормативных правовых актов, стандартов и другой нормативно-технической документации в сфере обеспечения безопасности дорожного движения.
75. По результатам испытаний опытных образцов транспортных средств приемочной комиссией составляется протокол и акт приемки опытных образцов транспортных средств.
76. Если образцы не выдержали испытаний, в протоколе записываются предложения о доработке конструкции и акт приемки опытных образцов транспортных средств уполномоченным сотрудником административной полиции не подписывается. Доработанные составные части конструкции подвергаются повторным испытаниям.
77. Допускается осуществлять без разработки проектно-технической документации, но в строгом соответствии с моделью транспортного средства-аналогом завода-изготовителя и по согласованию с административной полицией, следующие внесения изменений в конструкцию транспортных средств:
1) изменение типа кузова, связанное с установкой на шасси транспортного средства стандартных самосвальных и бортовых кузовов, цистерн, кузовов-фургонов (в том числе контейнеров), тента, прошедших оценку соответствия в составе данного типа транспортного средства, а также установка указанных типов кузовов взамен друг друга;
2) установка на грузовых автомобилях дополнительных топливных баков, в отношении которых была проведена оценка соответствия в составе типа транспортного средства;
3) установка на грузовые автомобили в соответствии с моделью-аналогом завода-изготовителя грузоподъемных бортов, лебедок и гидравлических подъемников для самостоятельной погрузки, и разгрузки грузов, сертифицированных в составе данной марки транспортного средства, с применением крепежных элементов, аналогичных по конструкции, количеству и материалу, крепежным элементам модели-аналога завода-изготовителя;
4) установка в соответствии с моделью-аналогом завода-изготовителя на автомобили и прицепы, в том числе в салоне легкового автомобиля, специального несъемного оборудования, сертифицированного в составе данной марки транспортного средства, с применением стандартных крепежных деталей;

Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.11.2023 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерін қабылдау сынақтары дайындаушы әзірлеген және белгіленген тәртіппен ӘПК-мен келісілген Көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерін сынау бағдарламасы-әдістемесіне сәйкес өткізіледі.
74. Қабылдау сынақтары барысында көлік құралдары тәжірибелік үлгілерінің конструкциясы мен техникалық жай-күйі тиісті жобалау-техникалық құжаттаманың, сондай-ақ жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, стандарттардың және басқа да нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкестігіне тексеріледі.
75. Көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерін сынау нәтижелері бойынша қабылдау комиссиясы хаттама мен көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерін қабылдау актісін толтырады.
76. Егер үлгілер сынақтан өтпесе, хаттамада конструкцияны пысықтау туралы ұсыныстар жазылады және көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерін қабылдау актісіне әкімшілік полицияның уәкілетті қызметкері қол қоймайды. Конструкцияның қайта жасалған құрамдас бөліктері сынақтан қайта өткізіледі.
77. Жобалау-техникалық құжаттама әзірлемей, бірақ көлік құралының моделі-дайындаған зауыттың аналогына қатаң сәйкестікте және әкімшілік полицияның келісімі бойынша көлік құралдарының конструкциясына мынадай өзгерістер енгізуді жүзеге асыруға рұқсат беріледі:
1) көлік құралының шассиіне көлік құралының осы типі құрамында сәйкестікті бағалаудан өткен, жүкті өзі түсіретін стандартты және борт шанақтарын, цистерналар, фургон-шанақтар (оның ішінде контейнерлер), тент орнатумен байланысты шанақ типін өзгерту, сондай-ақ көрсетілген шанақ типтерін бірінің орнына бірін ауыстырып орнату;
2) жүк автомобильдеріне оларға қатысты көлік құралының типі құрамында сәйкестікті бағалау өткізілген қосымша отын бактарын орнату;
3) дайындаған зауыттың моделі-аналогына сәйкес жүк автомобильдеріне конструкциясы, саны мен материалы бойынша дайындаған зауыт моделі-аналогының бекіту материалдарына ұқсас бекіту элементтерін қолданып, көлік құралының осы маркасы құрамында сертификатталған, жүк көтеретін борттар, жүкшығырлар және жүктерді өздігінен тиеу және түсіру үшін гидравликалық көтергіштер орнату;
4) дайындаған зауыттың моделі-аналогына сәйкес автомобильдер мен тіркемелерге, оның ішінде жеңіл автомобиль салонында стандартты бекіту бөлшектерін қолданып, көлік құралының осы маркасы құрамында сертификатталған арнайы алынбайтын жабдық орнату;

5) установка на грузовые бортовые автомобили и бортовые двухосные прицепы коников взамен бортов с применением стандартных крепежных деталей и приспособлений, исключающих повышенный шум;
6) установка в соответствии с моделью-аналогом завода-изготовителя на шасси грузовых автомобилей кузовов-фургонов мастерских, для перевозки почты, промышленных и продовольственных товаров, сертифицированных в составе данной марки транспортного средства с применением крепежных элементов, аналогичных по конструкции, количеству и материалу, крепежным элементам модели-аналога завода-изготовителя (за исключением кузовов – фургонов предназначенных для перевозки пассажиров);
7) установка оборудования для питания двигателя газообразным топливом (компримированным природным газом – КПГ, сжиженным нефтяным газом – СНГ) и демонтаж такого оборудования.
78. Заявления на внесение изменений в конструкцию транспортных средств, указанные в пункте 77 настоящей Инструкции, рассматриваются УАП независимо от места постоянной регистрации на территории Республики Казахстан. При этом, сотрудниками подразделений административной полиции районов (городов) рассматриваются заявления на внесение изменений в конструкцию транспортных средств по установке газобаллонного оборудования, инструментальных ящиков и замены кузовов грузовых автомобилей по месту постоянной регистрации в пределах территории района (города) области.
Сноска. Пункт 78 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. Заявления принимаются к рассмотрению с подробным описанием вносимых изменений в конструкцию транспортного средства.
80. По результатам рассмотрения заявления на внесение изменений в конструкцию транспортного средства административной полицией выдается заявителю письменный ответ с указанием принятого решения. При рассмотрении вопроса по оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам транспортных средств групп оперативного реагирования частных охранных организаций, заявителем предоставляется подтверждающий документ уполномоченного органа, осуществляющего государственный контроль за субъектами, занимающимися охранной деятельностью.
81. В положительном решении указываются технические требования нормативных правовых актов и стандартов, в соответствии с которыми необходимо произвести внесение изменений в конструкцию транспортного средства, даются рекомендации по выбору производственно-технической базы, на которой возможно выполнение соответствующих работ, а также указывается наименование подразделения административной полиции, уполномоченное для выдачи свидетельства о соответствии транспортного средства с внесенными в конструкцию изменениями требованиям безопасности (приложение 18 к ТР ТС 018/2011).

5) стандартты бекіту бөлшектерін және қатты шуды болдырмайтын құрылғыларды қолданып, жүк борт автомобильдеріне және екі білікті борт тіркемелерге борттардың орнына кониктер орнату;
6) дайындаған зауыттың моделі-аналогына сәйкес жүк автомобильдерінің шассиіне пошта, өндірістік және азық-түлік тауарларын тасымалдауға арналған (жолаушыларды тасымалдауға арналған шанақ-фургондарды қоспағанда), конструкциясы, саны мен материалы бойынша дайындаған зауыт моделі-аналогының бекіту материалдарына ұқсас бекіту элементтерін қолданып, көлік құралының осы маркасы құрамында сертификатталған шеберханалық шанақ-фургондарын орнату;
7) қозғалтқышқа газ тәрізді отынмен (компримирленген табиғи газбен – КТГ, сұйылтылған мұнай газымен – СМГ) қуат беру жабдығын орнату және осындай жабдықты демонтаждау.
78. Осы Нұсқаулықтың 77-тармағында көрсетілген, көлік құралдарының конструкциясына өзгерістер енгізуге өтініштерді ӘПБ Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тіркелген орнына қарамастан қарайды. Бұл ретте, аудандардың (қалалардың) әкімшілік полиция бөліністерінің қызметкерлері газды баллон жабдығын, құрал-сайман жәшіктерін орнату және жүк автомобильдерінің шанақтарын ауыстыру бойынша көлік құралдарының конструкциясына өзгерістер енгізуге арналған өтініштерді тұрақты тіркелген жері бойынша облыс ауданының (қаласы) аумағы шегінде қарайды.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Өтініштер қарауға көлік құралының конструкциясына енгізілетін өзгерістердің толық сипаттамасымен қабылданады.
80. Көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізуге өтініштерді қарау нәтижелері бойынша әкімшілік полиция қабылданған шешімді көрсетіп, өтініш берушіге жазбаша жауап береді. Жеке күзет ұйымдары жедел ден қою топтарының көлік құралдарын арнайы түстік-графикалық сызбалар бойынша арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықтау жөніндегі мәселені қарау кезінде өтініш беруші күзет қызметімен айналысатын субъектілерді мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органның растайтын құжатын ұсынады.
81. Оң шешімде оларға сәйкес көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізуді жүргізу қажет нормативтік құқықтық актілер мен стандарттардың техникалық талаптары көрсетіледі, тиісті жұмыстарды орындауға болатын өндірістік-техникалық базаны таңдау бойынша ұсынымдар беріледі, сондай-ақ көлік құралының оның конструкциясына енгізілген өзгерістермен қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәлік (018/2011 КО ТР 18-қосымша) беру үшін уәкілетті әкімшілік полиция бөлінісінің атауы көрсетіледі.

Сноска. Пункт 81 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Конструкция и техническое состояние транспортного средства, находящегося в эксплуатации после внесения изменений осуществляется выдача владельцу свидетельства о соответствии транспортного средства с внесенными в конструкцию изменениями требованиям безопасности (приложение 18 к ТР ТС 018/2011) в течении сорока восьми часов в рабочие дни с момента поступления документов в органы внутренних дел с занесением сведений в журнал выдачи свидетельств о соответствии транспортного средства с внесенными в его конструкцию изменениями требованиям безопасности согласно приложению 8 к настоящей Инструкции, а также допускается выдача свидетельства о соответствии транспортного средства с внесенными в конструкцию изменениями требованиям безопасности через веб-портал "электронного правительства "www.egov.kz" и (или) иные информационные системы. При этом, под руководителем территориального подразделения в сфере обеспечения безопасности дорожного движения при выдаче свидетельства о соответствии транспортного средства с внесенными в конструкцию изменениями требованиям безопасности следует понимать начальника управления и (или) отдела, отделения и их заместителей, а также начальника отдела (отделения) дорожной и технической инспекции и его заместителя или их временно заменяющих должностных лиц.
Сноска. Пункт 82 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. Для оформления свидетельства о соответствии транспортного средства с внесенными в конструкцию изменениями требованиям безопасности заявитель представляет в административную полицию следующие документы:
документ, подтверждающий право владения, или пользования и (или) распоряжения транспортным средством;
документ, идентифицирующий транспортное средство (паспорт транспортного средства), а также документ, подтверждающий государственную регистрацию транспортного средства (свидетельство о регистрации транспортного средства);
решение территориального подразделения органа государственного управления в сфере безопасности дорожного движения о возможности внесения изменений в конструкцию транспортного средства;
в случаях не предусмотренных приложением 8 к ТР ТС 018/2011, заключения о возможности и порядке внесения изменений в конструкцию транспортного средства (предварительная техническая экспертиза или технические условия на внесение изменений в конструкцию транспортного средства, разработанные изготовителем базового транспортного средства или производителем работ по внесению изменений в конструкцию транспортного средства, утвержденные изготовителем базового транспортного средства и согласованные с органом государственного управления в сфере безопасности дорожного движения);
заверенных в установленном порядке копий сертификатов соответствия (декларация о соответствии) на компоненты, использованные при внесении изменений в конструкцию транспортного средства (при наличии);
заявления-декларации об объеме и качестве работ по внесению изменений в конструкцию транспортного средства;
протокол проверки безопасности конструкции транспортного средства после внесения изменений в его конструкцию;
диагностической карты, оформленной по результатам проверки технического состояния транспортного средства с внесенными в конструкцию изменениями, требованиям технических регламентов, стандартов в сфере обеспечения безопасности дорожного движения.

Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Пайдаланудағы көлік құралының конструкциясы мен техникалық жай-күйі, өзгерістер енгізілгеннен кейін, ішкі істер органдарына құжаттар келіп түскен сәттен бастап жұмыс күндері қырық сегіз сағат ішінде, осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес көлік құралының оның конструкциясына енгізілген өзгерістермен қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәліктер (КО ТР 018/2011 18-қосымшасы) беру журналына мәліметтерді енгізіп, иесіне көлік құралының конструкциясына енгізілген өзгерістермен қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәлік беріледі, сондай-ақ "www.egov.kz" "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы көлік құралының оның конструкциясына енгізілген өзгерістермен қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәлік беруге рұқсат беріледі. Бұл ретте, көлік құралының оның конструкциясына енгізілген өзгерістермен қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәлік беру кезінде жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы аумақтық бөліністің басшысы деп басқарма және (немесе) бөлім, бөліше бастығын және оның орынбасарын, сондай-ақ жол және техникалық инспекция бөлімінің (бөлімшенің) бастығын және оның орынбасарын немесе оларды алмастыратын лауазымды адамдарды түсіну керек.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
83. Көлік құралының конструкциясына енгізілген өзгерістермен қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәлікті ресімдеу үшін өтініш беруші әкімшілік полицияға мынадай құжаттарды:
көлік құралын иелену немесе пайдалану және (немесе) иелік ету құқығын растайтын құжатты;
көлік құралын сәйкестендіретін құжатты (көлік құралының паспортын), сондай-ақ көлік құралын мемлекеттік тіркеуді растайтын құжатты (көлік құралын тіркеу туралы куәлікті);
көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізу мүмкіндігі туралы жол жүрісі қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік басқару органы аумақтық бөлімшесінің шешімін;
КО ТР 018/2011 8-қосымшасында көзделмеген жағдайларда, көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізу мүмкіндігі мен тәртібі туралы қорытынды (алдын ала техникалық сараптама немесе базалық көлік құралын дайындаушы немесе көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізу жөніндегі жұмыстарды жүргізуші әзірлеген, базалық көлік құралын дайындаушы белгіленген тәртіппен бекіткен және жол жүрісі қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік басқару органымен келісілген, көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізуге арналған техникалық шарттар);
көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізу кезінде (болған жағдайда) пайдаланылған компоненттерге сәйкестік сертификаттарының (сәйкестік туралы декларация) белгіленген тәртіппен расталған көшірмелерін;
көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізу бойынша жұмыстардың көлемі мен сапасы туралы өтініш-декларацияны;
көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізілгеннен кейін оның конструкциясының қауіпсіздігін тексеру хаттамасын;
жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық регламенттердің, стандарттардың талаптарымен, конструкциясына енгізілген өзгерістермен көлік құралының техникалық жай-күйін тексеру нәтижелері бойынша ресімделген диагностикалық картаны ұсынады.

Сноска. Пункт 83 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.06.2018 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83-1. В номенклатурном деле по переоборудованию автотранспортных средств хранится вся документация, указанная в пункте 83 Инструкции или их копии, за исключением случаев при предоставлении услуги через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz и (или) иные информационные системы. Сроки хранения номенклатурного дела по переоборудованию автотранспортных средств, утверждены пунктом 829 приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 октября 2016 года № 977 "Об утверждении Перечня документов, образующихся в деятельности органов внутренних дел, Национальной гвардии Республики Казахстан, уголовно-исполнительной системы, по чрезвычайным ситуациям, учреждений и организаций системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, с указанием сроков хранения.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 83-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 20.06.2018 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Контроль за осуществлением государственного контроля и надзора за соблюдением регламентов, нормативов и стандартов в сфере обеспечения безопасности дорожного движения проводится вышестоящими органами по отношению к нижестоящим посредством проведения не реже одного раза в год проверок территориальных подразделений уполномоченного органа, в ходе которых уделяется:
1) соблюдению законодательства при государственном контроле и надзоре за соблюдением регламентов, нормативов и стандартов в сфере дорожной деятельности и совершенствовании организации дорожного движения;
2) выполнению требований настоящей Инструкции при осуществлении государственного контроля и надзора за соблюдением регламентов, нормативов и стандартов в сфере дорожной деятельности и совершенствовании организации дорожного движения;
3) достоверности представляемых в отчетах сведений о результатах деятельности.
85. При проведении конкурсной комиссии на обслуживание регулярных внутриобластных автомобильных перевозок автомобильным транспортом сотрудник отдела дорожной и технической инспекции при проверке представляемых на конкурс транспортных средств определяет соответствие требованиям техническим регламентам и стандартам.

Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.06.2018 № 459 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
83-1. Автокөлік құралдарын қайта жабдықтау жөніндегі номенклатуралық істе, "www.egov.kz" "электрондық үкімет" веб-порталы және (немесе) өзге де ақпараттық жүйелер арқылы қызметтер көрсету кезіндегі жағдайларды қоспағанда, Нұсқаулықтың 83-тармағында көрсетілген барлық құжаттама немесе олардың көшірмелері сақталады. Автокөлік құралдарын қайта жабдықтау жөніндегі номенклатуралық істерді сақтау мерзімдері "Сақтау мерзімдерін көрсете отырып, ішкі істер органдарының, Ұлттық ұланының, қылмыстық-атқару жүйесі, төтенше жағдайлар органдарының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі жүйесінің мекемелері мен ұйымдарының қызметінде жасалатын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы ІІМ-нің 2016 жылғы 12 қазандағы № 977 бұйрығының 829-тармағымен бекітілген.
Ескерту. Нұсқаулық 83-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 20.06.2018 № 459 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
84. Жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы регламенттерді, нормативтер мен стандарттарды сақтауды мемлекеттік бақылаудың және қадағалаудың жүзеге асырылуын бақылауды төмен тұрғандарға қатысты жоғары тұрған органдар жылына кемінде бір рет уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерін тексеру арқылы жүргізеді, олардың барысында:
1) жол қызметі және жол жүрісін ұйымдастыруды жетілдіру саласындағы регламенттердің, нормативтер мен стандарттардың сақталуын мемлекеттік бақылау және қадағалау кезінде заңнаманың сақталуына;
2) жол қызметі және жол жүрісін ұйымдастыруды жетілдіру саласындағы регламенттердің, нормативтер мен стандарттардың сақталуын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру кезінде осы Нұсқаулық талаптарының орындалуына;
3) есептерде ұсынылатын қызмет нәтижелері туралы мәліметтердің шынайылығына ерекше назар аударылады.
85. Автомобиль көлігімен үнемі облысішілік автомобиль тасымалдары қызметін көрсету құқығына конкурстық комиссия өткізу кезінде жол және техникалық инспекция бөлімінің қызметкері конкурсқа ұсынылатын көлік құралдарын тексерген кезде техникалық регламенттердің, стандарттардың талаптарына сәйкестігін анықтайды.

86. Не допускается привлечение сотрудников дорожной и технической инспекции к выполнению задач, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
87. Территориальные подразделения по факту проведения проверок со стороны надзорных и иных органов в трехдневный срок информируют МВД.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 87 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
административной полиции в
области дорожной безопасности
и соблюдения регламентов,
нормативов и стандартов
форма
Акт обследования автомобильной дороги
"__"_______20__ г. Город (район)___________________
Должностное лицо в присутствии представителя организации
_____________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
произвели обследования автомобильной дороги и искусственных дорожных
сооружений на нем (них)
_____________________________________________________________________
(наименование автомобильной дороги)
километр (далее - км) ___ + ___ - ___ км ___ + ___ (договор от "___"
_________ 20__ г. №_____) и установили следующее:
Заказчик: ___________________________________________________________
(орган управления автомобильной дорогой, адрес, контактный телефон)
_____________________________________________________________________
Подрядчик (эксплуатирующая организация, юридическое лицо)
_____________________________________________________________________
(наименование, адрес, контактный телефон)
Территория обслуживания
_____________________________________________________________________
(участок автомобильной дороги)
Установлено:
п/п
Адрес, км
Недостатки
Ответственный за устранение (организация, должность, ф.и.о.)
справа
слева
1.Состояние земляного полотна, дорожной одежды и покрытия проезжей
части, обочин, тротуаров, пешеходных и велосипедных дорожек
1.

86. Жол және техникалық инспекция қызметкерлерін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделмеген міндеттерді орындауға тартуға жол берілмейді.
87. Қадағалау және өзге де органдардың тарапынан тексеру жүргізу фактісі бойынша аумақтық органдар үш күндік мерзімде ІІМ ӘПК-ге хабарлайды.
Ескерту. 87-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жол қауіпсіздігін және регламенттерді,
нормативтер мен стандарттарды сақтау
саласында әкімшілік полиция
бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
нысан
Автомобиль жолын тексеру актісі
20__ жылғы "__"_______ ___________________қаласы (ауданы)
Лауазымды адам ______________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________ұйымы өкілінің қатысуымен
километр (бұдан әрі – км) ___ + ___ - ___ км ___ + ___ (20__
жылғы "___" _________ №_____келісімшарт)
_____________________________________________________________________
(автомобиль жолының атауы)
автомобиль жолына және ондағы (олардағы) жасанды жол құрылыстарына тексеру жүргізді және мынаны анықтады:
Тапсырыс беруші: ____________________________________________________
(автомобиль жолын басқару органы, мекенжайы, байланыс телефоны)
_____________________________________________________________________
Мердігер (пайдаланушы ұйым, заңды тұлға) ____________________________
_____________________________________________________________________
(атауы, мекенжайы, байланыс телефоны)
Қызмет көрсету аумағы
_____________________________________________________________________
(автомобиль жолының учаскесі)
Анықталды:
р/с №
Мекенжайы, км
Кемшіліктер
Жою үшін жауапты (ұйым, лауазымы, т.а.ә.)
Оң жақтан
Сол жақтан
1.Жер қабатының, жол бетінің және жүріс бөлігі, жиектері, тротуарлар, жаяу жүргінші және велосипед жолдары жабынының жай-күйі
1.

2. Обеспечение видимости на кривых в плане и продольном профиле,
пересечениях и примыканиях
2.
3. Состояние и оборудование остановок маршрутных транспортных
средств
3.
4. Состояние искусственных дорожных сооружений (мостов,
путепроводов, эстакад, тоннелей, виадуков, водопропускных труб)
дорожных ограждений и освещения на них
4.
5. Обозначение и оборудования пешеходных переходов
5.
6. Ограждение мест производства работ на проезжей части,
организация и состояния их объездов
6.
7. Искусственное освещение на остановках общественного транспорта
7.

2. Жоспардағы және ұзына бойы қисық қиылыстар мен түйісулерде көрінуді қамтамасыз ету
2.
3. Бағыттағы көлік құралдары аялдамаларының жай-күйі және жабдықталуы
3.
4. Жасанды жол құрылыстарының (көпірлердің, жол өтпесінің, эстакадалардың, тоннельдердің, виадуктардың, су өткізетін құбырлардың) жол қоршауларының және олардағы жарықтандырудың жай-күйі
4.
5. Жаяу жүргіншілер өткелінің белгіленуі және жабдықталуы
5.
6. Жүріс бөлігінде жұмыстар жүргізу орындарын қоршау, айналып өту жолдарын ұйымдастыру және олардың жай-күйі
6.
7. Қоғамдық көлік құралы аялдамаларындағы жасанды жарықтандыру
7.

8. Элементы обустройства автомобильных дорог (состояние дорожных
знаков, разметки и т.д.)
8.
9. Соответствие режимов работы светофорных объектов
9.
10. Состояние стоянок и площадок отдыха
10.
11. Состояние люков смотровых колодцев и решеток дождеприемников
11.
12. Состояние наружного освещения улично-дорожной сети
12.
13. Состояние оборудованных стоянок около культурных, торговых и
спортивных центров, административных зданий в населенных пунктах
13.

8. Автомобиль жолдарын жайластыру элементтері (жол белгілерінің, таңбаларының және т.б. жай-күйі)
8.
9. Бағдаршам объектілерінің жұмыс режимдерінің сәйкестігі
9.
10. Тұрақтар мен демалу алаңдарының жай-күйі
10.
11. Қарап тексеру құдықтары мен жаңбыр суы құйылатын торлар люктерінің жай-күйі
11.
12. Көше-жол желісін сыртқы жарықтандыру жай-күйі
12.
13. Мәдени, сауда және спорт орталықтарының, елді мекендердегі әкімшілік ғимараттардың жанындағы жабдықталған тұрақтардың жай-күйі
13.

14. Состояние оборудования и обустройства маршрутов транспорта
общего пользования
14.
15. Состояние проезжей части в местах пересечения с трамвайными
путями
15.
Должностное лицо ____________________________/______________/
(должность, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Представитель организации ____________________/_____________/
(должность, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Приложение 1-1
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 22 июля 2016 года
№ 757
Приложение 1-1
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
административной полиции в
области дорожной безопасности
и соблюдения регламентов,
нормативов и стандартов
Сноска. Инструкция дополнена приложением 1-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Акт целевого обследования
"__"_______20__ г. Город (район)___________________
Должностное лицо в присутствии представителя организации
_____________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии))
______________________________________________________________________
произвели обследования автомобильной дороги и искусственных дорожных сооружений на нем (них)
_____________________________________________________________________
(наименование автомобильной дороги)
километр (далее - км) ___ + ___ - ___ км ___ + ___ (договор от "___"
_____________ 20 __ г. №_______________) и установили следующее:
Заказчик: _____________________________________________________________
(орган управления автомобильной дорогой, адрес, контактный телефон)
______________________________________________________________________
Подрядчик (эксплуатирующая организация, юридическое лицо)
_______________________________________________________________________
(наименование, адрес, контактный телефон)
Территория обслуживания
_______________________________________________________________________
(участок автомобильной дороги)
Установлено:
№ п/п
Адрес, км
Выявленные недостатки
Ответственный за устранение (организация, должность, ф.и.о. (при его наличии))
Примечание
справа
слева
1.
2.
Должностное лицо _______________________/_________________________________/
(должность, подпись,             Ф.И.О. (при его наличии))
Приложение 2
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
административной полиции
в области дорожной безопасности
и соблюдения регламентов,
нормативов и стандартов
Предписание уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения
по ________________ области (городу)

14. Жалпы пайдаланымдағы көлік бағыттарын жабдықтау мен жайластырудың жай-күйі
14.
15. Трамвай жолдарымен қиылысатын жерлердегі жүріс бөлігінің жай-күйі
15.
Лауазымды адам _____________________/____________/
(лауазымы, қолы) (Т.А.Ә.(ол болған жағдайда)
Ұйым өкілі ____________________/_____________/
(лауазымы, қолы) (Т.А.Ә.(ол болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 22 шілдедегі
№ 757 бұйрығына
1-1-қосымша
Мақсатты тексеру актісі
Ескерту. 1-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ жылғы "__"_______ _______________________________ қаласы (ауданы)
Лауазымды адам ______________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________ ұйымы өкілінің қатысуымен
километр (бұдан әрі – км) ___ + ___ - ___ км ___ + ___ (20__ жылғы "___" _________
№ _____ келісімшарт)
____________________________________________________________________
(автомобиль жолының атауы)
автомобиль жолына және ондағы (олардағы) жасанды жол құрылыстарына
тексеру жүргізді және мынаны анықтады:
Тапсырыс беруші: ____________________________________________________
(автомобиль жолын басқару органы, мекенжайы, байланыс телефоны)
____________________________________________________________________
Мердігер (пайдаланушы ұйым, заңды тұлға) ______________________________
____________________________________________________________________
(атауы, мекенжайы, байланыс телефоны)
Қызмет көрсету аумағы
____________________________________________________________________
(автомобиль жолының учаскесі)
Анықталды:
р/с №
Мекенжайы, км
Кемшіліктер
Жою үшін жауапты (ұйым, лауазымы, т.а.ә.)
Оң жақтан
Сол жақтан
1.
2.
Лауазымды адам ____________________________/______________/
(лауазымы, қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Жол қауіпсіздігін және
регламенттерді, нормативтер
мен стандарттарды сақтау
саласында әкімшілік полиция
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша
__________________ облысы (қаласы) бойынша жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның НҰСҚАМАСЫ

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.11.2023 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководителю ___________________
(наименование юридического лица)
(Ф.И.О. (при его наличии)
руководителя юридического лица)
(адрес юридического лица)
В соответствии со статьей 23 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении" необходимо:
1. Принять меры к устранению указанных в акте обследования автомобильных дорог (железнодорожных переездов).
2. О результатах рассмотрения настоящего предписания и принятых мерах уведомить уполномоченный орган по обеспечению безопасности дорожного движения по __________________области (городу) до "__"________20__г.
3. Неисполнение или ненадлежащее исполнение настоящего предписания влечет ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
Должностное лицо уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения
по ______________ области (городу) ________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
С настоящим предписанием ознакомлен и один экземпляр предписания получил
"____" _______________ 20 __ г.
Руководитель юридического лица, либо его представитель ______________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Приложение 3
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 22 июля 2016 года № 757
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Акт
"____"_________20_ г. Город (район)_____________
Комплексным обследованием железнодорожного переезда установлено:
Местонахождение переезда ____________________________________________
наименование автомобильной и железной дорог)
Владелец: ___________________________________________________________
(их наименование, адрес, телефон)
Категория и вид переезда ____________________________________________
Количество поездов/сут. _____________________________________________
Количество автомобилей/сут. _________________________________________
№ п/п
Местонахождение железнодорожного переезда
Выявленные недостатки
Ответственный за устранение (организация, должность, ф.и.о. (при его наличии))
Примечание
Должностное лицо _______________________/_________________________________/
(должность, подпись,       Ф.И.О. (при его наличии))
Приложение 4
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
административной полиции в
области дорожной безопасности
и соблюдения регламентов,
нормативов и стандартов
Акт
"___"________20__г. Город (район)____________
Обследования готовности дорожных и коммунальных органов к зимнему
содержанию автомобильных дорог установлено:
Заказчик: ___________________________________________________________
(организация коммунального или дорожного хозяйства, адрес,
_____________________________________________________________________
телефон)
Подрядчик (эксплуатирующая организация) _____________________________
(наименование, адрес, телефон)
_____________________________________________________________________
Территория обслуживания _____________________________________________
(участок автомобильной дороги, улицы)
№ п/п
Проверяемые параметры
Наличие
1.
План подготовки и организации зимнего содержания:
1.1.
Материалы по обобщению результатов работы в прошлые годы
1.2.
График работ по подготовке к зимнему содержанию:

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.11.2023 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
___________________________________________________________ басшысы
(заңды тұлғаның атауы)
__________________________________________________________________
(заңды тұлға басшысының Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның мекенжайы)
"Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 23-бабына сәйкес:
1. Автомобиль жолдарын (теміржол өтпелерін) тексеру актісінде көрсетілгендерді жоюға шаралар қабылдау.
2. Осы нұсқаманы қарау нәтижелері және қабылданған шаралар туралы __________________ облысы (қаласы) бойынша жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органға 20__жылғы "__"________ дейін хабарлау қажет.
3. Осы нұсқаманы орындамау немесе тиісінше орындамау Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілікке әкеп соғады.
____________________ облысы (қаласы) бойынша жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның лауазымды адамы ___________
______________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.(ол болған жағдайда))
Осы нұсқамамен таныстым және нұсқаманың бір данасын алдым
20 __ жылғы "____" __________
Заңды тұлғаның басшысы не оның өкілі _______________________________________
(қолы, Т.А.Ә.(ол болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 22 шілдедегі
№ 757 бұйрығына
3-қосымша
нысан
АКТ
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20_ жылғы "___"_________ ____________ қаласы (ауданы)
темір жол өтпесін кешенді тексеруде анықталды:
Өтпенің тұрған жері
________________________________________________
(автомобиль және темір жолдардың атауы)
Иесі: ____________________________________________________________
(олардың атауы, мекенжайы, телефоны)
Өтпе санаты және түрі
_______________________________________________
Пойыздардың саны/тәулігіне
_______________________________________________
Автомобильдердің саны/тәулігіне
_______________________________________________
№ р/с
Темір жол өтпесінің орналасқан жері
Анықталған кемшіліктер
Жою үшін жауапты (ұйым, лауазымы, Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Ескертпе
Лауазымды адам ____________________________/______________/
(лауазымы, қолы, Т.А.Ә.             (болған жағдайда))
Жол қауіпсіздігін және регламенттерді,
нормативтер мен стандарттарды сақтау
саласында әкімшілік полиция
бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
нысан
Акт
20_ жылғы "___" _________ ___________ қаласы (ауданы)
Жол және коммуналдық органдардың автомобиль жолдарын қысқы күтіп
ұстауға дайындығын тексеруде анықталды:
Тапсырыс беруші:_____________________________________________________
(коммуналдық немесе жол шаруашылығы ұйымы, мекенжайы, телефоны)
Мердігер (пайдаланушы ұйым)__________________________________________
(атауы, мекенжайы, телефоны)
Қызмет көрсету аумағы _______________________________________________
(автомобиль жолының, көшенің учаскесі)
р/с
Тексерілетін параметрлер
Болуы
1.
1.1.
1.2.

1.2.1.
Схема защиты дороги от снежных заносов
1.2.2.
Очередность и сроки очистки участков дорог и ликвидации зимней скользкости. Состав отрядов и порядок работы машин
1.2.3.
Схема размещения противогололедных материалов
1.3.
Порядок организации дежурства и системы оповещения о погодных условиях и условиях движения
2.
Пояснительная записка к плану:
2.1.
Характеристика зимнего содержания дорог
2.2.
Данные об объемах снегопереноса к снегозаносимым участкам дороги
2.3.
Протяженность снегозащитных насаждений
2.4.
Расчет потребного количества снегозадерживающих устройств
2.5.
Обоснование сроков ликвидации зимней скользкости с расчетом количества снегоочистительных, солераспределяющих, пескоразбрасывающих машин и противогололедных материалов
2.6.
Наличие снегоочистительных, солераспределяющих, пескоразбрасывающих машин и противогололедных материалов
2.7.
Способы приготовления противогололедных материалов
2.8.
Средства хранения и погрузки противогололедных материалов
3.
Акт готовности машин (подписывается представителем производственного подразделения и вышестоящим дорожным органом (заказчиком)
4.
Расположение пескобаз
5.
Заправочные пункты с 10-дневным запасом топлива и смазки
6.
Водо- и маслогрейки
7.
Запасные части к машинам и механизмам
8.
Помещения для отдыха и обогрева водителей и рабочих (в том числе для приготовления пищи, оказания первой медицинской помощи и т.п.)
9.
Приказ о ведении круглосуточного дежурства
10.
Инструкция об обязанностях дежурного
11.
Вид связи между эксплуатационными подразделениями
12.
Договор с ближайшими организациями гидрометео-службы
13.
Собственные метеопосты
14.
Дислокация дорожных знаков на внегородские автомобильные дороги
Дата утверждения:
Кем утверждена:
Предложения:_________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия в составе: Председатель: ___________________________________
(должность, ф.и.о.(при его наличии))
Члены комиссии:__________________________________
(должность, ф.и.о.(при его наличии))
Приложение 5
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
административной полиции в
области дорожной безопасности
и соблюдения регламентов,
нормативов и стандартов
Форма
Журнал
учета недостатков в состоянии улиц и дорог, повреждений
технических средств регулирования дорожным движением
__________________________________
(наименование подразделения)
Начат "__"________________ 20 ___ г.
Окончен "__"______________ 20 ___ г.
№ п/п
Дата и время поступления информации
Фамилия и инициалы лица, сообщившего об обнаруженных недостатках, повреждениях
Дорога, улица, перекресток, где обнаружены недостатки, повреждения
Характер недостатков, повреждений
Кому и когда передано сообщение о необходимости устранения недостатков, повреждений
Дата устранения недостатков, повреждений; фамилия, инициалы должностного лица, доложившего об устранении
Приложение 6
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
административной полиции в
области дорожной безопасности
и соблюдения регламентов,
нормативов и стандартов

1.2.1.
1.2.2.
1.2.3.
1.3.
2.
2.1.
2.2.
2.3.
2.4.
2.5.
2.6.
2.7.
2.8.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
Қысқы күтіп ұстауға дайындық және ұйымдастыру жоспары:
Өткен жылдардағы жұмыс нәтижелерін қорытындылау материалдары
Қысқы күтіп ұстауға дайындық бойынша жұмыс кестесі:
Жолды қар басып қалудан қорғау сызбасы
Жол учаскелерін тазарту, қысқы тайғанақты жою кезектілігі мен мерзімдері. Отрядтар құрамы және машиналардың жұмыс тәртібі
Көктайғаққа қарсы материалдарды орналастыру сызбасы. Кезекшілік ұйымдастыру және ауа райы жағдайы мен қозғалыс жағдайы туралы хабарландыру жүйесі тәртібі
Жоспарға түсіндірме жазба:
Жолдарды қысқы күтіп ұстау сипаттамасы
Жолдардың қар басатын учаскелеріне түсетін қардың көлемі туралы деректер
Қардан қорғайтын ағаш егістерінің ұзындығы
Қар ұстайтын қондырғылардың қажетті санының есебі
Қар тазалайтын, тұз шашатын, құм лақтыратын машиналар мен көктайғаққа қарсы материалдар санының есебімен қысқы тайғанақты жою мерзімдерінің негіздемесі
Қар тазалайтын, тұз шашатын, құм лақтыратын машиналар мен көктайғаққа қарсы материалдардың болуы
Көктайғаққа қарсы материалдарды дайындау тәсілдері
Көктайғаққа қарсы материалдарды сақтау және тиеу құралдары
Машиналардың даярлық актісі (өндірістік бөлімше өкілі мен жоғары тұрған жол органы (тапсырыс беруші) қол қояды
Құм базаларының орналасуы
10 күндік отын қоры бар жанар-жағар май құю пункттері
Су және май қыздырғыштар
Машиналар мен механизмдерге қосалқы бөлшектер
Жүргізушілер мен жұмысшылардың демалуына және жылынуына (оның ішінде тамақ дайындау, алғашқы медициналық көмек көрсету және т.с.с.) арналған үй-жайлар
Тәулік бойы кезекшілік енгізу туралы бұйрық
Кезекшінің міндеттері туралы нұсқаулық
Пайдаланушы бөлімшелер арасындағы байланыс түрі
Жақын жердегі гидрометеоқызмет пен
келісімшарт
Өзіндік метеобекеттер
Қаладан тыс автомобиль жолдарына жол белгілерін орналастыру
Бекітілген күні:
Кім бекітті:
Ұсыныстар:___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия құрамы:
Төраға:___________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.(ол болған жағдайда))
Комиссия мүшелері:___________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.(ол болған жағдайда))
Жол қауіпсіздігін және регламенттерді,
нормативтер мен стандарттарды сақтау
саласында әкімшілік полиция
бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
нысан
Көшелер мен жолдардың жағдайындағы кемшіліктерді,
жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарының зақымдануларын есепке алу
ЖУРНАЛЫ
__________________________________
(бөлімше атауы)
Басталды "__"________________ 20 ___ ж.
Аяқталды "__"______________ 20 ___ ж.
р/с
Ақпараттың келіп түскен күні мен уақыты
Анықталған кемшіліктер, зақымданулар туралы хабарлаған адамның тегі, аты-жөні
Кемшіліктер, зақымданулар анықталған жол, көше, көше қиылысы
Кемшіліктердің, зақымданулардың сипаты
Кемшіліктерді, зақымдануларды жою қажеттігі туралы хабарлама кімге және қашан берілді
Кемшіліктерді, зақымдануларды жою күні; жою туралы баяндаған лауазымды адамның тегі, аты-жөні
Әкімшілік полиция
бөлімшелерінің жол қауіпсіздігі
және регламенттерді,
нормативтер мен стандарттарды
сақтау саласындағы қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 6-қосымша
Жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын орнату (алу және қалпына келтіру) бойынша жұмыстарға нұсқамаларды және жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша анықталған кемшіліктерді есепке алу журналы