Об утверждении Положения о гостевой семье
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 июня 2016 года № 402. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 2016 года № 14053.
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие см. п. 4.
В соответствии со статьей 137-1 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемое Положение о гостевой семье.
2. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (Абдыкарим М.С.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа для официального опубликования в информационно-правовой системе "Әділет" и периодических печатных изданиях на электронном носителе с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью;
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде, заверенной печатью Министерства образования и науки Республики Казахстан и удостоверенной электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан Суханбердиеву Э.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением пунктов 5, 11, 12, 13 и подпункта 5 пункта 17, которые вступают в силу с 1 января 2017 года.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
СОГЛАСОВАН
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
"____" ____________ 201_ года
_______________ Т. Дуйсенова
Утверждено
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 июня 2016 года № 402
Положение о гостевой семье

Бала қонақтайтын отбасы туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 маусымдағы № 402 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 30 шілдеде № 14053 болып тіркелді ".
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 137-1-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 05.05.2026 № 117-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Бала қонақтайтын отбасы туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (М.С. Әбдікәрім) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялау үшін электрондық тасымалдағышта елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данасын қоса бере отырып жолдауды;
3) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі мөрімен расталған және осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифлық қолтаңбасымен куәландырылған баспа және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Э. Суханбердиеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енетін 5, 11, 12, 13-тармақтарын және 17-тармақтың 5) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
201 __ жылғы "____" _____
______________ Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 маусымдағы
№ 402 бұйрығымен
бекітілген
Бала қонақтайтын отбасы туралы ереже

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о гостевой семье (далее – Положение) разработано в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящем Положении используются следующие понятия:
1) гостевая семья – семья, временно принявшая на воспитание детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, находящихся в организациях всех типов (образовательные, медицинские и другие) (далее – организация), в периоды, не связанные с образовательным процессом (каникулы, выходные и праздничные дни);
2) близкие родственники – родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки.
Для детей дошкольного возраста сроки нахождения в гостевой семье определяются управлениями образования областей, городов республиканского значения и столицы, отделами образования районов, городов областного значения, осуществляющими функции государства по опеке и попечительству (далее – орган) по согласованию сторон, но не превышают одного месяца.
Для детей школьного возраста сроки нахождения в гостевой семье определяются органом по согласованию сторон, в периоды, не связанные с образовательным процессом (каникулы, выходные и праздничные дни).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Основанием передачи ребенка в гостевую семью является договор о передаче ребенка (детей) в гостевую семью (далее – договор), по форме согласно приложению 1 к настоящему Положению, заключенный между лицами, желающими принять ребенка (детей) в гостевую семью, организацией, где находится ребенок (дети) и органом по месту жительства ребенка.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 16.08.2022 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Выплата денежных средств на содержание ребенка (детей) и оплата труда лиц, принявших ребенка (детей) в гостевую семью не производится.
5. Передача ребенка (детей) в гостевую семью осуществляется в семьи граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан при условии регистрации в Республиканском банке данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи (далее – Республиканский банк данных).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бала қонақтайтын отбасы туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 137-1-бабының 2-тармағына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 05.05.2026 № 117-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бала қонақтайтын отбасы – барлық үлгідегі ұйымдардағы (білім беру, медициналық және басқалар) (бұдан әрі – ұйым), жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды білім беру процесіне байланысты емес кезеңдерде (каникулдар, демалыс және мереке күндері) тәрбиелеуге уақытша қабылдаған отбасы.
2) жақын туыстар – ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер (аға-қарындастар), ата, әже, немерелер;
Мектеп жасына дейінгі балалар үшін бала қонақтайтын отбасында болу мерзімін тараптардың келісімі бойынша мемлекеттің қамқоршылық және қорғаншылық функцияларын жүзеге асыратын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармалары аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері (бұдан әрі – орган) айқындайды, бірақ бір айдан аспайды.
Мектеп жасындағы балалар үшін қонақтар отбасында болу мерзімдерін тараптардың келісімі бойынша, білім беру процесіне байланысты емес кезеңдерде (демалыс, демалыс және мереке күндері) орган айқындайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 16.06.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Бала (балалар) қонақтайтын отбасына қабылдауға тілек білдірген адамдар, бала (балалар) тұрып жатқан ұйым және баланың (балалардың) тұрғылықты жері бойынша орган арасында жасалған бала (балалар) қонақтайтын отбасына беру туралы шарт (бұдан әрі – шарт) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланы қонақтайтын отбасына беруге негіз болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 18.08.2022 № 374 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Баланы (балаларды) күтіп-бағуға арналған ақшалай қаражат төлемі және баланы (балаларды) қонақтайтын отбасына қабылдаған адамның еңбегіне ақы төлеу жүргізілмейді.
5. Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкінде (бұдан әрі – Республикалық деректер банкі) тіркелген жағдайда Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының отбасыларына баланы (балаларды) қонақтайтын отбасына беру жүзеге асырылады.

6. В Республиканском банке данных содержатся сведения о детях-сиротах, детях, оставшихся без попечения родителей, а также о лицах, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свои семьи.
Глава 2. Организация передачи детей в гостевую семью
7. Подбор лиц, желающих принять ребенка (детей) в гостевую семью осуществляется органами.
8. В гостевую семью принимают ребенка (детей) только совершеннолетние лица, за исключением:
1) лиц, признанных судом недееспособными или ограниченно дееспособными;
2) лиц, лишенных судом родительских прав или ограниченных судом в родительских правах;
3) отстраненных от обязанностей опекуна или попечителя за ненадлежащее исполнение возложенных на него законом Республики Казахстан обязанностей;
4) бывших усыновителей, если усыновление отменено судом по их вине;
5) лиц, которые по состоянию здоровья не могут осуществлять обязанности опекуна или попечителя;
6) лиц, имеющих непогашенную или неснятую судимость за совершение умышленного преступления на момент оформления ребенка в гостевую семью;
7) лиц, имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию (за исключением лиц, уголовное преследование в отношении которых прекращено на основании подпунктов 1) и 2) части первой статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан) за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми;
8) лиц, не имеющих постоянного места жительства;
9) лиц без гражданства;
10) лиц мужского пола, не состоящих в зарегистрированном браке (супружестве), за исключением случаев фактического воспитания ребенка не менее трех лет в связи со смертью матери или лишением ее родительских прав;
11) лиц, которые на момент оформления ребенка в гостевую семью не имеют дохода, обеспечивающего подопечному прожиточный минимум, установленный законодательством Республики Казахстан;
12) лиц, состоящих на учетах в наркологическом или психоневрологическом диспансерах;
13) граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, не прошедших психологическую подготовку в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Кодекса (за исключением близких родственников ребенка).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 16.08.2022 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Республикалық деректер банкінде жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы, сондай-ақ жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдар туралы мәліметтер қамтылған.
2-тарау. Балаларды қонақтайтын отбасына беруді ұйымдастыру
7. Баланы (балаларды) қонақтайтын отбасына қабылдауға тілек білдірген адамдарды іріктеуді органдар жүзеге асырады.
8. Баланы (балаларды) қонақтайтын отбасына мыналарды:
1) сот әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлетi шектеулі деп таныған адамдарды;
2) сот ата-ана құқықтарынан айырған немесе сот ата-ана құқықтарын шектеген адамдарды;
3) өзiне жүктелген мiндеттердi тиiсiнше орындамағаны үшiн қорғаншы (қамқоршы), патронаттық тәрбиеші, қабылдайтын ата-ана, қабылдайтын кәсіби тәрбиеші мiндеттерінен шеттетiлген адамдарды;
4) егер олардың кінәсі бойынша бала асырап алудың күшiн жойса, бұрынғы бала асырап алушыларды;
5) денсаулық жағдайына байланысты қорғаншы немесе қамқоршы міндеттерін жүзеге асыра алмайтын адамдарды;
6) тұрақты тұратын жері жоқ адамдарды;
7) сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауға ұшырап отырған немесе ұшыраған адамдарды (өздеріне қатысты қылмыстық қудалау Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақтары негізінде тоқтатылған адамдарды қоспағанда);
8) азаматтығы жоқ адамдарды;
9) бала қонақтайтын отбасына баланы рәсімдеу кезінде қамқорлыққа алушыны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейімен қамтамасыз ететін табысы жоқ адамдарды;
10) психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда динамикалық байқаудағы адамдарды;
11) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Кодекстің 91-бабының 4-тармағында белгіленген тәртіппен психологиялық даярлықтан өтпеген азаматтарды (баланың жақын туыстарын қоспағанда) қоспағанда кәмелетке толған адамдар ғана қабылдай алады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 05.05.2026 № 117-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9. Лицо, изъявившее желание взять ребенка в гостевую семью, предоставляет в орган по месту своего жительства:
1) заявление о желании взять ребенка в гостевую семью по форме согласно приложению 2 к настоящему Положению;
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
3) нотариально заверенное согласие супруга (-и), в случае, если состоит в браке;
4) сведения о доходах лица, желающего принять ребенка в гостевую семью и (или) супруга (-и), если состоит в браке за последние 12 месяцев;
5) справки о состоянии здоровья лица, желающего принять ребенка в гостевую семью и (или) супруга (-и), если состоит в браке, подтверждающие отсутствие заболеваний в соответствии с перечнем, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 692 "Об утверждении перечня заболеваний, при наличии которых лицо не может усыновить ребенка, принять его под опеку или попечительство, патронат" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12127), а также сведения о состоянии на динамическом наблюдении (либо отсутствии динамического наблюдения) с Центра психического здоровья "Наркология", Центра психического здоровья "Психиатрия" в соответствии с формой, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-49/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20665);
6) копию документа, подтверждающего право собственности на жилище или право пользования жилищем;
7) свидетельство о заключении брака (если состоит в браке);
8) сертификат о прохождении подготовки лиц, желающих принять на воспитание в семью детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей (за исключением близких родственников).
Документы, указанные в подпунктах 2) и 7) перечня, а также сведения о состоянии на динамическом наблюдении (либо отсутствии динамического наблюдения) с Центра психического здоровья "Наркология", Центра психического здоровья "Психиатрия" в соответствии с формой, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-49/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20665) орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Сведения о наличии либо отсутствии судимости лица, желающего взять ребенка в гостевую семью и супруга (-и), (если состоит в браке), орган получает из информационной системы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 29.08.2025 № 198 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Баланы қонақтайтын отбасына қабылдауға тілек білдірген адамның тұрғылықты жері бойынша органға мыналарды:
1) осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланы қонақтайтын отбасына қабылдауға тілек білдіргені туралы өтінішті;
2) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
3) егер некеде тұрған болса, жұбайының (зайыбының) нотариалды расталған келісімін;
4) баланы қонақтайтын отбасына қабылдауға тілек білдірген адамның және немесе егер некеде тұрған болса, жұбайының (зайыбының) соңғы 12 ай үшін табысы туралы мәліметтерді;
5) баланы қонақтайтын отбасына қабылдауға тілек білдірген адамның және егер некеде тұрса, зайыбының (жұбайының) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 692 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12127 болып тіркелген) бекітілген адамның бала асырап алуы, оны қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа қабылдап алуы мүмкін болмайтын аурулардың тізбесіне сәйкес ауруының жоқтығын растайтын денсаулық жағдайы туралы анықтамалар, сондай-ақ "Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20665 болып тіркелген) бекітілген нысанға сәйкес "Наркология" психикалық денсаулық орталығы, "Психиатрия" психикалық денсаулық орталығы бойынша динамикалық бақылауда тұруы (немесе динамикалық бақылауда тұрмауы) туралы мәліметтер;
6) тұрғын үйге меншік құқығын немесе тұрғын үйді пайдалану құқығын растайтын құжаттардың көшірмелерін;
7) неке қию туралы куәлік (егер некеде тұрса);
8) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың даярлықтан өткені туралы сертификат (жақын туыстарын қоспағанда) береді.
Орган тізбенің 2) және 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды, сондай-ақ "Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20665 болып тіркелген) бекітілген нысанға сәйкес "Наркология" психикалық денсаулық орталығынан , "Психиатрия" психикалық денсаулық орталығынан динамикалық бақылауда тұруы (немесе динамикалық бақылауда тұрмауы) туралы мәліметтерді тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет"шлюзі арқылы алады.
Орган баланы қонақтайтын отбасына қабылдаушы мен оның жұбайының (некеде тұрған жағдайда) соттылығының болуы немесе болмауы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу Комитетінің ақпараттық жүйесінен алады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 29.08.2025 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 05.05.2026 № 117-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10. Орган в течение трех рабочих дней проводит акт обследования жилищно-бытовых условий лиц, желающих принять ребенка (детей) в гостевую семью согласно приложению 3 к настоящему Положению и готовит заключение о возможности либо невозможности приема ребенка (детей) в гостевую семью по форме согласно приложению 4 к настоящему Положению.
На основании заключения, действительного в течение 12 месяцев с момента выдачи, орган выдает направление на подбор ребенка в организацию.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 05.06.2019 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Орган на основании положительного заключения вносит сведения о кандидатах в гостевую семью в Республиканский банк данных.
12. Кандидаты в гостевую семью осуществляют подбор ребенка в Республиканском банке данных и получают автоматически сформированное направление на посещение ребенка.
13. Лица, состоящие на учете в Республиканском банке данных в качестве кандидатов в усыновители, опекуны (попечители), патронатные воспитатели, приемные родители автоматически признаются кандидатами в гостевую семью.
14. Решение органа об отказе в заключение договора обжалуется в вышестоящий государственный орган (вышестоящему должностному лицу) или в судебные органы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
15. Разъединение братьев и сестер не допускается, за исключением случаев, когда это отвечает интересам детей либо дети не знают о своем родстве, не проживали и не воспитывались совместно.
16. Передача ребенка достигшего десятилетнего возраста в гостевую семью осуществляется только с его согласия.
17. Организация, из которой ребенок (дети) передается в гостевую семью:
1) выясняет мнение ребенка о передаче его в гостевую семью;
2) предоставляет лицу сведения о ребенке (детях), который передается в гостевую семью;
3) создает условия для общения с ребенком (детьми);
4) согласовывает сроки передачи ребенка в гостевую семью;
5) с учетом сложившихся взаимоотношений между кандидатами и ребенком заполняет сведения о результатах подбора в Республиканском банке данных;
6) после заключения договора осуществляет передачу ребенка (детей) в гостевую семью на основании приказа организации;
7) ведет учет детей, переданных в гостевую семью.
18. При положительных результатах подбора орган по месту проживания ребенка заключает договор в соответствии со статьей 137-1 Кодекса.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 16.08.2022 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10. Орган үш жұмыс күні ішінде осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес баланы (балаларды) бала қонақтайтын отбасына қабылдауға тілек білдірген азаматтардың тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын тексеріп-қарау актісін жүргізеді және осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Баланы бала қонақтайтын отбасына қабылдаудың мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы қорытынды дайындайды.
Берілген сәттен бастап 12 ай ішінде жарамды болатын қорытынды негізінде орган баланы таңдау үшін ұйымға жолдама береді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 05.06.2019 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Орган он қорытынды негізінде бала қонақтайтын отбасына үміткерлер туралы мәліметті Республикалық деректер банкіне енгізеді.
12. Бала қонақтайтын отбасына үміткерлер Республикалық деректер банкінде баланы таңдауды жүзеге асырады және балаға баруға автоматты түрде қалыптастырылған жолдаманы алады.
13. Бала асырап алушыларға, қамқоршыларға (қорғаншыларға), патронаттық тәрбиешілерге, баланы қабылдайтын ата-аналарға үміткер ретінде Республикалық деректер банкінде есепте тұрған адамдар автоматты түрде бала қонақтайтын отбасына үміткерлер болып танылады.
14. Органның шартты жасасудан бас тарту туралы шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттiк органға (жоғары тұрған лауазымды адамға) немесе сот органдарына шағымданады.
15. Балалардың мүдделеріне сай келетін не балалар өздерінің туыстығы туралы білмеген, бірге тұрмаған және бірге тәрбиеленбеген жағдайларды қоспағанда, ағалы-інілерді, апалы-сіңлілерді-қарындастарды ажыратуға жол берілмейді.
16. Он жасқа толған балаларды қонақтайтын отбасына беру оның келісімімен ғана жүзеге асырылады.
17. Бала (балалар) қонақтайтын отбасына берілетін ұйым:
1) баланың қонақтайтын отбасына беру туралы пікірін анықтайды;
2) адамдарға бала қонақтайтын отбасына бала (балалар) туралы мәлімет ұсынады;
3) баламен (балалармен) қатынасу үшін жағдай жасайды;
4) баланы қонақтайтын отбасына берудің мерзімін келіседі;
5) үміткер мен бала арасында орын алған өзара қарым-қатынасты ескере отырып, Республикалық деректер банкінен таңдау нәтижесі туралы мәліметті толтырады;
6) шарт жасасқаннан кейін ұйымның бұйрығы негізінде баланы (балаларды) қонақтайтын отбасына беруді жүзеге асырады;
7) бала қонақтайтын отбасына берілген балаларды есепке алуды жүргізеді.
18. Баланың тұрғылықты жері бойынша іріктеудің оң нәтижелері болған кезде орган Кодекстің 137-1 бабына сәйкес шарт жасасады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 18.08.2022 № 374 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

19. По каждому случаю передачи ребенка (детей) в гостевую семью выносится отдельный приказ организации.
20. На каждого ребенка переданного в гостевую семью, составляется отдельный договор.
21. На каждого ребенка, передаваемого в гостевую семью, организация предоставляет:
1) копию документа удостоверяющего личность ребенка (детей), заверенная в установленном законе порядке;
2) копии медицинских документов, необходимых ребенку (детям) в период пребывания в гостевой семье.
22. Организация предоставляет гостевым семьям помощь в организации психолого-педагогического сопровождения.
23. Договор расторгается досрочно:
1) по инициативе лиц, принявших ребенка в гостевую семью, при наличии уважительных причин (болезни, изменении семейного или материального положения, отсутствии взаимопонимания с ребенком, конфликтных отношений между детьми и других);
2) по инициативе органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству, организации образования, в которой находится ребенок, при возникновении неблагоприятных условий для содержания и воспитания ребенка (детей);
3) в случаях передачи ребенка (детей) под опеку или попечительство в приемную семью, патронат или усыновления ребенка (детей).
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 16.08.2022 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В случае возникновения непосредственной угрозы жизни или здоровью ребенка (детей) орган опеки и попечительства принимает меры по незамедлительному изъятию ребенка из гостевой семьи.
25. Лицо, принимает ребенка в гостевую семью, в соответствии с требованиями статьи 137-3 Кодекса.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 16.08.2022 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Передача ребенка (детей) в гостевые семьи не прекращает обязанностей законных представителей по защите прав и законных интересов ребенка (детей).
27. Контроль за ребенком (детьми), переданными в гостевую семью, осуществляется органом по месту проживания лиц, принявших ребенка (детей) гостевую семью.
Приложение № 1
к Положению о гостевой семье
Форма
ДОГОВОР
о передаче ребенка (детей) в гостевую семью
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№__________
"__" _______ 20_____ года
Орган, осуществляющий функции государства по опеке и попечительству

19. Баланы (балаларды) қонақтайтын отбасына берудің әр жағдайы бойынша ұйымда бөлек бұйрық шығады.
20. Бала қонақтайтын отбасына берілген әрбір балаға жеке шарт жасалады.
21. Ұйым бала қонақтайтын отбасына берілген әрбір балаға:
1) заңда белгіленген тәртіппен расталған баланың (балалардың) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) бала қонақтайтын отбасында болған кезеңде балаға (балаларға) қажетті медициналық құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
22. Ұйым бала қонақтайтын отбасына психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуді ұйымдастыруда көмек көрсетеді.
23. Баланы қонақтайтын отбасына беру туралы шарт:
1) дәлелді себептері (науқастану, отбасылық немесе материалдық жағдайының өзгеруі, баламен өзара түсіністіктің болмауы, балалар арасында жанжалдар және басқалар) болған кезде бала қонақтайтын отбасына баланы қабылдаған адамдардың бастамасы бойынша;
2) баланы (балалардың) күтіп-бағу мен тәрбиелеу үшін қолайсыз жағдайлар туындаған кезде органның, бала тұрып жатқан ұйымның бастамасы бойынша;
3) бала қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, асырап алған отбасына, патронатқа берілген немесе баланы асырап алған жағдайларда мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 18.08.2022 № 374 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Баланың (балалардың) өміріне немесе денсаулығына тікелей қауіп туындаған жағдайда қамқоршылық және қорғаншылық органы баланы қонақтайтын отбасынан шұғыл түрде алып қою жөнінде шараларды қолданады.
25. Кодекстің 137-3 бабының талаптарына сәйкес тілек білдірген адам баланы бала қонақтайтын отбасына қабылдайды.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 18.08.2022 № 374 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Баланы (балаларды) қонақтайтын отбасына беру баланың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жөніндегі заңды өкілдердің міндеттерін тоқтатпайды.
27. Бала қонақтайтын отбасына берілген баланы (балаларды) бақылауды баланы (балаларды) қонақтайтын отбасына қабылдаған тұлғаның тұратын жері бойынша орган жүзеге асырады.
Бала қонақтайтын
отбасы туралы ережеге
№ 1 қосымша
нысан
Баланы қонақтайтын отбасына беру туралы
ШАРТ
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 16.06.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№__________
20 ____ жылғы "__"________

(далее – орган) на основании ст.137-2 Кодекса РК "О браке (супружестве) и семье",
в лице __________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководитель организации образования для детей-сирот и детей, оставшихся без
попечения родителей (далее – организация), в лице ____________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
и лица, желающие принять ребенка в гостевую семью __________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________________
полностью, номер удостоверения личности, когда и кем выдан, индивидуальный
идентификационный номер (далее – индивидуальный идентификационный номер)
заключили настоящий Договор о нижеследующем:
1. Предмет договора
Орган передает из организации на воспитание в гостевую семью ребенка
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка, дата рождения,
№ свидетельства о рождении, индивидуальный идентификационный номер).
2. Права и обязанности органа по опеке и попечительству
1. Осуществлять контроль по воспитанию и содержанию, условиями жизни ребенка
(детей), переданного в гостевую семью;
2. Оказывать методическую помощь по психолого-педагогическому сопровождению семьи;
3. В случае возникновения непосредственной угрозы жизни или здоровью ребенка
орган опеки и попечительства принимать меры по незамедлительному изъятию
ребенка из гостевой семьи.
3. Права и обязанности организации для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
1. Предоставлять гостевой семье сведения о ребенке согласно перечню
установленному Положением о гостевой семье;
2. Оказывать гостевой семье услуги по социальному, медицинскому,
психолого-педагогическому сопровождению;
3. Посещать гостевую семью, с целью проверки условий проживания и воспитания ребенка.
4. Права и обязанности гостевой семьи
1. Гостевая семья не вправе:
1) осуществлять вывоз ребенка за пределы территории Республики Казахстан;
2) оставлять ребенка под надзором третьих лиц (физических и (или) юридических
лиц), кроме случаев помещения ребенка в медицинскую организацию для оказания
медицинской помощи или доставления в органы внутренних дел;
3) нарушать условия договора о передаче ребенка в гостевую семью.
2. Лицо, принявшее ребенка в гостевую семью обязано:
1) нести ответственность за жизнь и здоровье ребенка (детей) в период его
пребывания в гостевой семье;

"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" ҚР Кодексінің 137-2-бабының негізінде қорғаншылық және қамқоршылық функциясын жүзеге асыратын органның (бұдан әрі - орган) атынан __________________________________
(уәкілетті лауазымды тұлғаның аты-жөні (бар болса), жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ұйым) басшысы атынан _________________, бала
қонақтайтын отбасына қабылдауға тілек білдірген адам атынан
__________________________________________________________________
(аты-жөні толығымен (бар болса), жеке куәлік нөмірі, қашан және кім берген, жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – жеке сәйкестендіру нөмірі) төмендегілер туралы Шарт жасасты:
1. Шарттың мәні
Орган ұйымынан ___________________________________________________ (баланың аты-жөні (бар болса), туған жылы, туу туралы куәліктің №, жеке сәйкестендіру нөмірі)
баланы бала қонақтайтын отбасына тәрбиелеуге береді.
2. Қорғаншылық және қамқоршылық органының құқықтары мен міндеттері
1. Бала қонақтайтын отбасына берілген баланың (балалардың) өмір сүру жағдайын, күтімі мен тәрбиесін бақылауды іске асыру;
2. Отбасына психологиялық-педагогикалық қолдау көрсету бойынша әдістемелік көмек көрсету;
3. Егер баланың (балалардың) өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп-қатер туындаған жағдайда қорғаншылық және қамқоршылық органы баланы қонақтайтын отбасынан дереу қайтарып алу бойынша шара қабылдайды.
3. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардың құқықтары мен міндеттері
1. Бала қонақтайтын отбасы туралы ережеде белгіленген тізбеге сәйкес бала туралы мәліметті бала қонақтайтын отбасына беру;
2. Бала қонақтайтын отбасына әлеуметтік, медициналық, психологиялық-педагогикалық қолдау көрсету бойынша қызмет көрсету;
3. Баланың тәрбиелену және өмір-сүру жағдайын тексеру мақсатында бала қонақтайтын отбасына бару.
4. Бала қонақтайтын отбасының құқықтары мен міндеттері
1. Бала қонақтайтын отбасының:
1) баланы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге әкетуге;
2) баланы (балаларды) медициналық көмек көрсету үшін медициналық ұйымға немесе ішкі істер органдарына орналастыру жағдайларын не қосымша білім беру ұйымдарына бару кезеңін қоспағанда, баланы (балаларды) үшінші тұлғалардың (жеке және (немесе) заңды тұлғалардың) қадағалауына қалдыруға;
3) баланы қонақтайтын отбасына беру туралы шарттың өзге де талаптарын бұзуға құқығы жоқ.
2. Бала қонақтайтын отбасына баланы қабылдаған адам:
1) бала қонақтайтын отбасында болған кезеңде оның (балалардың) өмірі мен денсаулығы үшін жауапты болуға;

2) соблюдать права ребенка (детей), принятого на воспитание в гостевую семью;
3) регулярно на протяжении срока договора поддерживать связь с администрацией организации;
4) своевременно сообщать законным представителям о фактах, влекущих изменение
условий договора (выезд, перемена места жительства и др.);
5) по окончанию указанных в договоре сроков пребывания ребенка в гостевой семье
обеспечить своевременный возврат ребенка (детей) в организацию по акту о принятии
ребенка (детей);
6) в течение двадцати четырех часов информирует органы и организацию, в которой
находится ребенок (дети) о возникновении ситуации, угрожающей жизни и (или)
здоровью ребенка (детей), его заболевании, получении им травмы, помещении его
в медицинскую организацию или в органы внутренних дел;
7) создавать условия для воспитания и содержания ребенка (детей), в период
нахождения в гостевой семье, организует досуг и обучение полезным навыкам;
8) обеспечивать своевременный возврат ребенка (детей) в организацию,
в соответствии со сроками, установленными договором;
5. Сроки действия договора
1. Настоящий договор заключен сроком на ____ месяцев, на период следующих
каникул, выходных и праздничных дней
_____________________________________________________________________
(указать даты) вступает в силу с момента подписания.
6. Досрочное расторжение договора о передаче детей-сирот, детей,
оставшихся без попечения родителей, в гостевую семью возможно:
1) по инициативе лиц, принявших ребенка в гостевую семью, при наличии
уважительных причин (болезнь, изменение семейного или материального положения,
отсутствие взаимопонимания с ребенком, конфликтных отношений между детьми
и другие обстоятельства);
2) по инициативе органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству
при возникновении неблагоприятных условий для содержания и воспитания ребенка;
3) в случаях передачи ребенка под опеку или попечительство в приемную семью,
патронат или усыновления ребенка.
7. Споры, возникающие между сторонами в процессе исполнения настоящего договора,
рассматриваются сторонами в месячный срок после их возникновения в целях
выработки согласованного решения, а при отсутствии соглашения разрешаются судом.
Сторона 1
Орган
___________________________
подпись
Место печати
"__" ______________ 20_ года
Сторона 2
Гостевая семья:
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________
Адрес места жительства
подпись
"__" ______________ 20_ года
Сторона 3
Организация для детей-сирот
и детей, оставшихся без
попечения родителей
_________________________
__________________ подпись
"___" __________ 20___ года
Место печати
Приложение 2
к Положению о гостевой семье
Форма
Руководителю _______________
(наименование органа)
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
от ________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Проживающий (ая) по адресу,
телефон
Заявление

2) бала қонақтайтын отбасына тәрбиелеуге қабылданған баланың (балалардың) құқықтарын сақтауға;
3) шарттың мерзімі ішінде ұйымның әкімшілігімен үнемі байланыс жасап тұруға;
4) заңды өкілдерге шарт талаптарының өзгеруіне әкеп соғатын фактілер туралы уақтылы хабарлауға (кету, тұрғылықты жерін ауыстыру және т. б.);
5) баланың бала қонақтайтын отбасында болу шартында көрсетілген мерзімдері аяқталғаннан кейін баланы (балаларды) қабылдау туралы акт бойынша баланы (балаларды) ұйымға уақтылы қайтаруды қамтамасыз етуге міндетті;
6) жиырма төрт сағат ішінде органдар мен бала (балалар) тұрған ұйымға баланың (балалардың) өміріне және (немесе) денсаулығына қауіп төндіретін жағдайдың туындағаны, оның науқастанғаны, жарақат алғаны, оның медициналық ұйымға немесе ішкі істер органдарына орналастырғаны туралы хабарлайды;
7) бала қонақтайтын отбасында болған кезеңде баланы (балаларды) тәрбиелеу және күтіп-бағу үшін жағдайлар жасауға міндетті, бос уақытын және пайдалы дағдыларға оқытуды ұйымдастырады;
8) шартта белгіленген мерзімдерге сәйкес баланы (балаларды) ұйымға уақтылы қайтаруды қамтамасыз етуге міндетті;
5. Шарттың қолданылу мерзімі
1. Осы шарт _________ айға, келесі каникул, демалыс және мереке күндері кезеңіне жасалады ____________________________________________________ (күндері көрсетіледі) және қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
2. Бала қонақтайтын отбасына жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды беру туралы шарт:
1) баланы қонақтайтын отбасына қабылдаған адамдардың бастамасы бойынша дәлелді себептер болған кезде (науқастануы, отбасылық немесе материалдық жағдайының өзгеруі, баламен өзара түсіністіктің болмауы, балалар арасындағы дау-жанжалдар және басқалар);
2) баланы күтіп – бағу, тәрбиелеу немесе қамқоршылық үшін қолайсыз жағдайлар туындаған кезде қорғаншылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның бастамасы бойынша;
3) бала қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, қабылдап алған отбасына, патронатқа берілген немесе баланы асырап алған беру жағдайларда мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.
3. Осы шартты орындау процесінде тараптар арасында туындаған дауларды өзара келісілген шешімге келу мақсатында тараптар туындағаннан кейін бір ай мерзімде қарайды, келісім болмаған жағдайда сот арқылы шешіледі.
1-тарап
Органы
_______________________________
мөрдің орны
20_ жылғы "___" ___________________.
2-тарап
Бала қонақтайтын отбасы:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)_____________
Тұрғылықты жерінің мекенжайы
_________________________________
__________________ қолы
20_жылғы "___" _________________.
3-тарап
Жетім балалар мен ата-анасының
қамқорлығынсыз қалған балаларға
арналған ұйым
___________________________
20_ жылғы "___" ____________.
мөрдің орны
Бала қонақтайтын отбасы
туралы ережеге
2-қосымша
Нысан
_________________ басшысы
(органның атауы)
__________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
__________________________
__________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
жағдайда) Тұрғылықты
мекенжайы, телефон
Өтініш

Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 29.08.2025 № 198 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Я, _______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), года рождения
прошу передать на воспитание в гостевую семью_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка (детей)).
Против проведения обследования жилищно-бытовых условий не возражаю.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, содержащихся в
информационных системах в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан
"О персональных данных и их защите".
"___" ____________ 20__ года подпись лица
Приложение № 3
к Положению о гостевой семье
Форма
"Утверждаю"
Руководитель _____________
(наименование органа)
_________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"__" __________ 20___ года
дата, подпись, место печати
АКТ
обследования жилищно-бытовых условий лиц, желающих принять ребенка (детей) в гостевую семью
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата проведения обследования __________________________________________
Обследование проведено _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, проводившего
обследование _________________________________________________________
Адрес и телефон органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству:
______________________________________________________________________
1. Проводилось обследование условий жизни
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения) ___________________
Документ, удостоверяющий личность _____________________________________
Место жительства (по месту регистрации) _________________________________
Место фактического проживания _________________________________________
Образование __________________________________________________________
Место работы _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения) (супруга (-и)) _______
Документ, удостоверяющий личность (супруга (-и)) _________________________
Место жительства (по месту регистрации) (супруга (-и)) _____________________
Место фактического проживания (супруга (-и)) _____________________________
Образование (супруга (-и)) ______________________________________________
Место работы (супруга (-и)) _____________________________________________

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 29.08.2025 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен,
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жылы туған).
___________________________________________________
(баланың (балалардың) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
__________________________________________________________________
бала қонақтайтын отбасына қабылдау мүмкіндігі туралы қорытынды беруді сұраймын.
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайымды тексеріп-қарауға қарсы емеспін.
Қазақстан Республикасының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Заңының 8-бабына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісімімді беремін.
20 __ жылғы "___" ____________
тұлғаның қолы
Бала қонақтайтын
отбасы туралы ережеге
№ 3 қосымша
Нысан
"Бекітемін"
________________басшысы
(органның атауы)
________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болғанда)
20___ жылғы "__"________
________________________
күні, қолы, мөрдің орны
Баланы (балаларды) бала қонақтайтын отбасына қабылдауға тілек білдірген азаматтардың тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын тексеріп-қарау
АКТІСІ
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 16.06.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тексеріп-қарау жүргізілген күні __________________________________________
Тексеріп-қарауды жүргізген
_____________________________________________________________________
(тексеріп-қарауды жүргізген адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
_____________________________________________________________________
Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын
органның мекенжайы және телефоны:
_____________________________________________________________________
1. Тұрмыс жағдайына тексеру жүргізілді
(тегі, аты, әкесінің аты, (бар болса) туған күні) _____________________________
Жеке куәлік құжаты ___________________________________________________
Мекенжайы (тіркелген жері бойынша) ____________________________________
Нақты тұрғылықты жері ________________________________________________
Білімі ________________________________________________________________
Жұмыс орны
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
Зайыбының жеке куәлік құжаты __________________________________________
Зайыбының мекенжайы (тіркелген жері бойынша) __________________________
Зайыбының нақты тұрғылықты жері ______________________________________
Зайыбының білімі _____________________________________________________
Зайыбының жұмыс орны _______________________________________________

2. Общая характеристика жилищно-бытовых условий
Документ, подтверждающий право пользования жилищем
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) собственника жилья ______________
_____________________________________________________________________
Общая площадь ___________ (квадратный метр) жилая площадь _____________
(квадратный метр)
Количество жилых комнат __________ прописаны _______________ (постоянно,
временно)
Благоустроенность жилья ______________________________________________
(благоустроенное, неблагоустроенное, с частичными удобствами)
Санитарно-гигиеническое состояние _____________________________________
(хорошее, удовлетворительное, неудовлетворительное)
Дополнительные сведения о жилье (наличие отдельного спального места для ребенка,
подготовки уроков, отдыха, наличие мебели) ______________________________
3. Другие члены семьи, проживающие совместно:
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Место работы, должность или место учебы
Родственное отношение
примечание
4. Сведения о доходах семьи: общая сумма ____, в том числе заработная плата,
другие доходы ___________________(расписать).
5. Характеристика гостевой семьи (межличностные взаимоотношения в семье, личные
качества, интересы, опыт общения с детьми, готовность всех членов семьи к приему
детей) ________________________________________________________________
6. Мотивы создания гостевой семьи _______________________________________
7. Заключение (наличие условий для передачи детей в гостевую семью)
______________________________________________________________________
(подпись) (инициалы, фамилия)
_______________ (дата)
Ознакомлены:
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата, подпись кандидатов в гостевую семью)
Приложение № 4
к Положению о гостевой семье
Форма
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о возможности (невозможности) приема ребенка (детей) в гостевую семью
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 16.06.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия, имя. отчество (при его наличии), год рождения __________________
Фамилия, имя. отчество (при его наличии), год рождения __________________
Адрес проживания: __________________________________________________
Характеристика семьи: _______________________________________________
Образование и профессиональная деятельность: __________________________
Характеристика состояние здоровья: ____________________________________
Мотивы для приема ребенка на воспитание в семью: ______________________
Пожелания по кандидатуре ребенка ____________________________________
Заключение
___________________________________________________________________
должность, фамилия, имя. отчество (при его наличии), дата, подпись,
место печати

2. Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларының сипаттамасы
Үй-жайды пайдалану құқығын растайтын құжат
_____________________________________________________________________
Тұрғын үй меншік иесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) __________________
Жалпы ауданы _____(шаршы метр) тұрғылықты ауданы______(шаршы метр)
Тұрғын бөлмелердің саны ______________________________________________
Тіркелгендер _________________________________________________________
(тұрақты, уақытша)
Тұрғын үйдің жайлылығы ______________________________________________
(абаттандырылған, абаттандырылмаған, ішінара жайлы)
Санитариялық-гигиеналық жай-күйі _____________________________________
(жақсы, қанағаттанарлық, қанағаттанарлықсыз)
Тұрғын-үй туралы қосымша мәліметтер (балаға арналған жеке жатын орынның,
сабақ дайындауға, демалуға арналған орынның, жиһаздардың бар болуы)
_____________________________________________________________________
3. Отбасының бірге тұратын басқа мүшелері:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Жұмыс орны, лауазымы немесе оқу орны
Туыстық қатынастары
Ескертпе
4. Отбасының табысы туралы мәлімет: жалпы сома ________________,
оның ішінде жалақы, басқа да табыстар ______________________________ (жазу).
5. Бала қонақтайтын отбасына қабылдаудың сипаттамасы (отбасындағы жеке
тұлғалық қарым-қатынасы, жәке тұлғалық қарым-қатынасы, қызығушылығы,
балалармен қарым-қатынас тәжірибесі, барлық отбасы мүшелерінің балаларды
қабылдауға дайындығы) ____________________________________
6. Баланы (балаларды) бала қонақтайтын отбасына қабылдау себебі:
_____________________________________________________________________
7. Қорытынды (баланы (балаларды) бала қонақтайтын отбасына беру үшін
жағдайдың бар болуы) _________________________________________________
(қолы) (аты-жөні, тегі)
_______________
(күні)
Таныстым: ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), күні, қонақтайтын отбасы кандидатуралардың қолы)
Бала қонақтайтын
отбасы туралы ережеге
№ 4 қосымша
нысан
Баланы (балаларды) бала қонақтайтын отбасына қабылдаудың мүмкіндігі/мүмкін
еместігі туралы
ҚОРЫТЫНДЫ
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 16.06.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Т.А.Ә., (бар болса), туған күні _____________________________________________
Т.А.Ә. (бар болса), туған күні _____________________________________________
Мекенжайы: __________________________________________________________
Отбасының сипаттамасы: _______________________________________________
Білімі және кәсіптік қызметі _____________________________________________
Денсаулық жай-күйінің сипаттамасы ______________________________________
Отбасында тәрбиелену үшін баланың қабылдану себебі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Баланың кандидатурасы бойынша тілектері
_____________________________________________________________________
Қорытынды
_____________________________________________________________________
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), күні, қолы, мөр орны