Об утверждении Правил маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 января 2015 года № 18-04/14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2015 года № 10397. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 404
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.10.2025 № 404 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.4
В соответствии с подпунктом 22) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
____________ А. Исекешев
2 февраля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Е. Досаев
3 февраля 2015 года
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 14 января 2015 года
№ 18-04/14
Правила маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 21.05.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ішкі және сыртқы нарықтардағы сауда үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 қаңтардағы № 18-04/14 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 наурызда № 10397 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 30 қазандағы № 404 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.10.2025 № 404 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 22) тармақшасының 1) тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ішкі және сыртқы нарықтарда сату үшін бекіре тұқымдас балықтардың уылдырығын таңбалау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
______________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 2 ақпан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев
2015 жылғы 3 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 14 қаңтардағы
№ 18-04/14 бұйрығымен
бекітілген
Ішкі және сыртқы нарықтардағы сауда үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау қағидаларын бекіту туралы
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 21.05.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках (далее − Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 22) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее − Закон об охране, воспроизводстве и использовании животного мира) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках.
2. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) код источника – буква, соответствующая источнику икры W – получена из дикой рыбы, С – получена из рыбы, выведенной в неволе;
2) административный орган – уполномоченный государственный орган в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
3) Единый контакт-центр – юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, выполняющее функции информационно-справочной службы по предоставлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных и иных услуг, а также государственным органам – информации по вопросам оказания информационно-коммуникационных услуг;
4) заявитель – физическое или юридическое лицо, которое подало заявление на получение марок для торговли икрой осетровых видов рыб на внутреннем рынке;
5) идентификационный номер партии – номер, используемый на перерабатывающих заводах и упаковочных предприятиях;
6) СИТЕС (CITES) – Конвенция о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;
7) емкость – тара, в которой непосредственно размещается икра;
8) икра – переработанные неоплодотворенные яйца (икринки) осетровых видов рыб;
9) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
10) платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) – информационная система, автоматизирующая процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг, оказываемых в электронной форме;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ішкі және сыртқы нарықтарда сату үшін бекіре тұқымдас балықтардың уылдырығын таңбалау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы заңы) 9-бабы 1-тармағының 22) тармақшасына сәйкес және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңы) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және ішкі және сыртқы нарықтарда сату үшін бекіре тұқымдас балықтардың уылдырығын таңбалаудың тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай айқындамалар пайдаланылады:
1) алынатын көздің коды - уылдырық алынатын көзге сәйкес келетін әріп: W - жабайы балықтан алынған, С - қолда өсірілген балықтан алынған;
2) әкімшілік орган - жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті орган;
3) Бірыңғай байланыс-орталығы - ақпараттық-коммуникациялық, мемлекеттік қызметтер және өзге де қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ақпаратты көрсетілетін қызмет алушыларға, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну бойынша ақпараттық-анықтамалық қызметінің функцияларын орындайтын Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтайтын заңды тұлға;
4) өтініш беруші - ішкі нарықтағы бекіре тұқымдас балық түрлері уылдырығының саудасына арналған маркаларды алуға өтініш берген жеке немесе заңды тұлға;
5) партияның сәйкестендіру нөмірі - өңдеуші зауыттарда және буып-түю кәсіпорындарында пайдаланылатын нөмір;
6) СИТЕС (CITES) - Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенция;
7) сыйымдылық - тікелей уылдырық орналасатын ыдыс;
8) уылдырық - бекіре тұқымдас балық түрлерінің өңделген ұрықтанбаған жұмыртқалары (уылдырықтары).
9) "электрондық үкіметтің" веб-порталы - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе.
10) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі - ЭҮТШ) - төлемдерді электрондық нысанда көрсетілетін өтеулі қызметтер көрсету шеңберінде жүргізу туралы ақпарат беру процестерін автоматтандыратын ақпараттық жүйе;

11) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. В Республике Казахстан устанавливается единая система маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках.
Маркирование икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках включает ее изготовление и выдачу марки для торговли икрой осетровых видов рыб на внутреннем рынке.
4. Действие настоящих Правил распространяется на физических и юридических лиц, осуществляющих торговлю икрой осетровых видов рыб (далее − лица, осуществляющие торговлю икрой).
5. Маркирование обеспечивают лица, осуществляющие торговлю икрой на внутреннем и внешнем рынках.
6. Маркированию подлежат все виды икры осетровых видов рыб, за исключением перемещаемых через территорию Республики Казахстан в таможенном режиме транзита товара.
7. Для маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках используются следующие виды марок:
1) марка для торговли икрой осетровых видов рыб на внутреннем рынке (далее − марка для внутреннего рынка) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) марка для торговли икрой осетровых видов рыб на внешнем рынке (далее − марка для внешнего рынка) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках
8. Изготовление марок для внутреннего рынка обеспечивается административным органом.
9. Изготовление марки для внешнего рынка обеспечивается лицами, осуществляющими торговлю икрой по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в количестве, необходимом для маркирования объема икры, указанном в разрешении на импорт на территорию Республики Казахстан, экспорт и (или) реэкспорт с территории Республики Казахстан видов животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения (далее – разрешение), выдаваемого административным органом в соответствии с Правилами выдачи административным органом разрешений на импорт на территорию Республики Казахстан, экспорт и (или) реэкспорт с территории Республики Казахстан видов животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/143 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11935).
Административный орган присваивает учетную серию и номер маркам для внешнего рынка согласно сведениям по количеству емкости, указанной в заявлении на получение разрешения на вывоз икры для получения разрешения. Серия и номер марок для внешнего рынка, а также ссылка на форму марок для внешнего рынка указывается в разрешении.
Лица, получившие разрешение на вывоз икры осетровых видов рыб, изготавливают марки для внешнего рынка в Республиканском государственном предприятии на праве хозяйственного ведения "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Банкнотная фабрика) согласно сведениям Административного органа, направляемого в адрес Банкнотной фабрики.

11) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі;
3. Қазақстан Республикасында ішкі және сыртқы нарықтарда сату үшін таңбалау, оның дайындалуы мен бекіре балық.
Бекіре балык түрлерінің уылдырықтарын ішкі және сыртқы нарықтарда сату үшін таңбалау, оның дайындалуы мен бекіре балық түрлерінің уылдырықтарын ішкі нарықта сатуға арналған марканың берілуін қосады.
4. Осы Қағидалар бекіре тұқымдас балықтардың уылдырығы саудасын жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларға қолданылады (бұдан әрі - уылдырық саудасын жүзеге асыратын тұлғалар).
5. Таңбалауды ішкі және сыртқы нарықтарда уылдырық саудасын жүзеге асыратын адамдар қамтамасыз етеді.
6. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тауар транзитінің кедендік режимінде орны ауыстырылатындарды қоспағанда, барлық уылдырық түрлері таңбалауға жатады.
7. Ішкі және сыртқы нарықтарда сатылатын бекіре тұқымдас балықтардың уылдырықтарын таңбалау үшін мынадай маркалар қолданылады:
1) осы Қағиданың 1-қосымшасында берілген нысанға сәйкес, ішкі нарықта бекіре тұкымдас балықтардың уылдырықтарын сатуға арналған марка (бұдан әрі - ішкі нарыққа арналған марка);
2) осы Қағиданың 2-қосымшасында берілген нысанға сәйкес, сыртқы нарықта бекіре тұқымдас балықтардың уылдырықтарын сатуға арналған марка (бұдан әрі - сыртқы нарыққа арналған марка).
2-тарау. Ішкі және сыртқы нарықтардағы сауда үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау тәртібі
8. Ішкі нарыққа арналған маркалардың дайындалуын әкімшілік орган қамтамасыз етеді.
9. Сыртқы нарыққа арналған марканы дайындауды осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік орган беретін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/143 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11935 болып тіркелген) құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы Конвенцияның күші қолданылатын жануарлар түрлерінің Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге және (немесе) кері әкетуге әкімшілік органның рұқсат беру қағидаларына Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның күші қолданылатын жануарлар түрлерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге және кері әкетуге арналған рұқсатта (бұдан әрі - рұқсат) көрсетілген уылдырық көлемін таңбалау үшін қажетті мөлшерде уылдырық саудасын жүзеге асыратын тұлғалар қамтамасыз етеді.
Әкiмшiлiк орган сыртқы нарыққа арналған маркаларға рұқсат алу үшін уылдырық әкетуге рұқсат алуға арналған өтініште көрсетілген сыйымдылық саны жөніндегі мәліметтерге сәйкес есепке алу сериясы мен нөмір береді. Сыртқы нарыққа арналған маркалардың сериясы мен нөмірі, сондай-ақ сыртқы нарыққа арналған маркалар нысанына сілтеме рұқсатта көрсетіледі.
Бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын әкетуге рұқсат алған тұлғалар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнында (бұдан әрі - Банкнот фабрикасы) Банкнот фабрикасының мекенжайына жіберілетін Әкімшілік органның мәліметтеріне сәйкес сыртқы нарыққа арналған маркалар дайындайды.

10. При наклеивании марок используется клей, не позволяющий снять марку с товара без ее повреждения, устойчивый к высоким и низким температурам, различным уровням влажности для исключения его высыхания и отслоения от товара и позволяющий обеспечить невозможность повторного использования марки.
Марка наклеивается на каждую емкость способом, обеспечивающим его визуальный осмотр.
11. Выдача марок для внутреннего рынка осуществляется административным органом.
Стоимость марок для внутреннего рынка определяется с учетом затрат на изготовление.
12. Государственная услуга "Выдача марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан" (далее – государственная услуга) оказывается административным органом в лице Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 06.10.2021 № 396 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в приложении 4 к Правилам.
Услугодатель в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Единый контакт-центр.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 07.02.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию поступившего заявления на получение марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан и прилагаемые к нему документы и передает на исполнение в ответственное структурное подразделние услугодателя (далее – ответственное структурное подразделение).
Ответственное структурное подразделение в течение 2 (двух) рабочих дней проверяет полноту представленных документов через портал электронного правительства. В случае представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечня, предусмотренного пунктом 13 настоящих Правил, услугодатель формирует мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления и направляет его в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя в "личный кабинет" услугополучателя.
При полном пакете документов, услугодатель в течении 2 (двух) рабочих дней со дня поступления документов рассматривает на соответствие требованиям настоящих Правил, и выносит решение о выдаче марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан, либо формирует мотивированный отказ в оказании государственной услуги.

10. Маркаларды жабыстырғанда қолданылатын желім оның кеуіп кетуін, тауардан ажырамауын және марканы қайта пайдаланылуын болдырмауды қамтамасыз ету үшін жоғары және төмен температураларға, әртүрлі деңгейлердегі ылғалдылыққа төзімді болуы тиіс.
Марка әрбір оның визуалды көрінуін қамтамасыз ететін сыйымдылыққа жабыстырылады.
11. Ішкі нарыққа арналған маркаларды беруді әкімшілік орган жүзеге асырады.
Ішкі нарыққа арналған маркалардың құны дайындау шығындарын есепке ала отырып айқындалады.
12. Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда үшін бекіре тұқымдас балық түрлері уылдырығының таңбасын беру мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар Министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 06.10.2021 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Процестің сипаттамаларын, көрсетілетін қызметтің нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер Қағидаларға 4-қосымшада жазылған.
Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актіні бекіткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 07.02.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды, Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда үшін бекіре тұқымдас балық түрлері уылдырығының таңбалау алуға келіп түскен өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды тіркеуді жүзеге асырады және көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесіне (бұдан әрі - жауапты құрылымдық бөлімше) орындауға береді.
Жауапты құрылымдық бөлімше 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды қалыптастырады және оны көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
Құжаттар пакеті толық болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған деректердің сәйкестігін қарайды және Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда үшін бекіре тұқымдас балықтар уылдырығының маркасын беру туралы шешім шығарады немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды қалыптастырады.

15. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
16. Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через Государственную корпорацию при предъявлении документов, удостоверяющего личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (либо его представителя по доверенности), а также извещения.
На портал в "личный кабинет" в форме электронного документа направляется извещение о готовности результата оказания государственной услуги, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Услугодатель обеспечивает внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона "О государственных услугах".
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 06.10.2021 № 396 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Административный орган ведет учет выданных марок для внутреннего рынка в журнале учета марок для торговли икрой осетровых видов рыб на внутреннем рынке по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, а также хранение, выдачу и отчетность марок для внутреннего рынка.
Выданные заявителю марки для внутреннего рынка не подлежат перепродаже, передаче и отчуждению за исключением возврата в административный орган.
Учет марок для внешнего рынка ведется в журнале учета марок для торговли икрой осетровых видов рыб на внешнем рынке по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, которые не подлежат перепродаже, отчуждению за исключением передачи в административный орган.

15. Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады:
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті, ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнайы құқығынан айрылған соттың заңды күшіне енген шешімінің болуы.
16. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру жеке басын куәландыратын құжатты (не сенімхат бойынша оның өкілінің), көрсеткен кезде Мемлекеттік корпорация арқылы жүзеге асырылады, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген жағдайда хабарлама жіберіледі.
Өтінім беруші портал арқылы жүгінген жағдайда, оның "жеке кабинетіне" лауазымды тұлғалардың ЭЦҚ қойылған электронды құжат нысанында мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесінің дайындығы туралы хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 06.10.2021 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Әкімшілік орган осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ішкі нарықтағы бекіре тұқымдас балық түрлері уылдырығының саудасына арналған маркаларды есепке алу журналында берілген маркалардың есебін сондай-ақ ішкі нарыққа арналған маркаларды сақтауды, беруді және есептілікті жүргізеді.
Өтінім берушіге берілген ішкі нарыққа арналған маркалар әкімшілік органға қайтаруды қоспағанда, қайта сатылмауы, берілмеуі және иеліктен шығарылмауы тиіс.
Әкімшілік органға беруді қоспағанда, қайта сатылмауы, иеліктен шығарылмауы тиіс сыртқы нарыққа арналған маркаларды есепке алу осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыртқы нарықтағы бекіре тұқымдас балық түрлері уылдырығының саудасына арналған маркаларды есепке алу журналында жүргізіледі.

18. При выдаче марок для внутреннего рынка должностным лицом административного органа выписывается накладная в двух экземплярах.
В накладной отражаются следующие данные:
1) наименование физического или юридического лица;
2) номер и дата заявления на получение марок для внутреннего рынка;
3) вид, номер и количество марок для внутреннего рынка;
4) объем одной емкости и общий объем икры;
5) дата передачи марок для внутреннего рынка через почтовую связь или курьера;
6) данные почтовой связи, подпись курьера.
19. Выдача марок для внутреннего рынка заявителям производится в соответствии с количеством и видами, указанными в заявлении.
20. Марка для внутреннего рынка является документом строгой отчетности. Сведения о выдаче марок для внутреннего рынка заносятся в журнал, пронумерованный, прошнурованный, заверенный печатью административного органа, который хранится 5 лет.
21. Физические или юридические лица ежегодно до 1 февраля, следующего за отчетным годом, представляют в административный орган сведения об использовании марок для внутреннего и внешнего рынка в письменной форме, с указанием количества использованных марок для внутреннего и внешнего рынка и неиспользованных с указанием причин их неиспользования.
22. Поврежденные марки для внутреннего рынка возвращаются в административный орган.
Возврат марок для внутреннего рынка услугополучателем производится на основании заявления о возврате полученных марок, составленного в произвольной форме. В заявлении указываются причины возврата с приложением накладной, по которой были получены марки для внутреннего рынка и отдельных листов, на которые наклеиваются соединенные воедино поврежденные марки.
23. Уничтожение поврежденных марок осуществляется комиссионно в составе не менее трех должностных лиц административного органа, с составлением акта уничтожения поврежденных марок, в котором указываются виды, номера и количество уничтоженных марок.
Акты, подписанные членами комиссии, заверяются печатью административного органа.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
24. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, может не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.

18. Ішкі нарыққа арналған маркаларды берген кезде әкімшілік органның лауазымды тұлғасы екі данада жүкқұжат жазып береді.
Жүкқұжатта мынадай деректер көрсетіледі:
1) жеке және заңды тұлғаның атауы;
2) ішкі нарыққа арналған маркаларды алуға арналған өтініштің нөмірі мен күні;
3) ішкі нарыққа арналған маркалардың түрі, нөмірі және саны;
4) бір сыйымдылықтың көлемі және уылдырықтың жалпы көлемі;
5) ішкі нарыққа арналған маркалардың почта байланысы немесе курьер арқылы берілген күні;
6) почта байланысының деректері, курьердің қолы.
19. Өтініш берушілерге ішкі нарыққа арналған маркаларды беру, өтініште көрсетілген саны мен түрлеріне сәйкес жүзеге асырылады.
20. Ішкі нарыққа арналған маркалар қатаң есептілік құжаты болып табылады. Ішкі нарыққа арналған маркаларды беру туралы мәлімет нөмірленген, түптелген, әкімшілік органның мөрімен расталған журналға жазылады, ол 5 жыл сақталады.
21. Жеке және заңды тұлғалар ішкі және сыртқы нарыққа арналған маркаларды алғандар жыл сайын есепті жылдан кейінгі 1 ақпанға дейін әкімшілік органға жазбаша түрде алған маркалары бойынша ішкі және сыртқы нарыққа арналған маркалардың пайдаланылғаны туралы және пайдаланылмаған жағдайда пайдаланбау себептерін көрсете отырып мәлімет ұсынады.
22. Бүлінген ішкі нарыққа арналған маркалар әкімшілік органға қайтарылады.
Ішкі нарыққа арналған маркалардың қайтарылуы алушының ерікті нысанда жазылған қайтару туралы өтінішінің негізінде қайтару себептерін корсете отырып және олар алынған жүкқұжатты көрсеткен кезде жүргізіледі. Алушы бүлінген ішкі нарыққа арналған маркаларды жеке парақтарға жабыстырады, ал олардың жеке бөлшектері біріктірулері тиіс.
23. Бүлінген марканы жою әкімшілік органның үш лауазымды тұлғасынан кем емес комиссиясымен, маркаларды жою туралы актісі толтырылып, актіге жойылған марканың санын, нөмірін және түрін көрсету арқылы жүргізіледі.
Комиссия мүшелерімен қол қойылған актілер әкімшілік органның мөрімен расталады.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану
24. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 06.10.2021 № 396 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
маркирования икры
осетровых видов рыб для
торговли на внутреннем и
внешнем рынках
Форма
Марка для внутреннего рынка
Описание марки для внутреннего рынка
1. Размер марки 100 х 19 мм.
2. Основной фон марки для икры, произведенной в Республике Казахстан − зеленый, для импортируемой икры - красный.
3. С левой стороны марки расположены деметаллизированная медная полоса, микротекст "уылдырық".
4. В центре марки изображение осетра.
5. С правой стороны расположены нумерация (с ультрафиолетовым свечением), государственный герб Республики Казахстан, голлограмма со словами "CITES" с эффектом изменения цветов дифракции. Под другим углом изображения на голлограмме вместо слов "CITES" читается слово "KZ".
Приложение 2 к Правилам
маркирования икры
осетровых видов рыб для
торговли на внутреннем и
внешнем рынках
Форма
Марка дли внешнего рынка
Описание марки для внешнего рынка
1. Размер марки 100 х 19 мм.
2. Основной фон марки - голубой.
3. С правой стороны расположены нумерация (с ультрафиолетовым свечением), государственный герб Республики Казахстан, голлограмма со словами "CITES" с эффектом изменения цветов дифракции. Под другим углом изображения на голлограмме вместо слов "CITES" читается слово "KZ".
Примечание: При указании кода идентификации осетровых видов рыб используется следующая таблица:
Виды
Код
Сібір бекіресі
Сибирский осетр
Acipenser baerii
BAE
Орыс бекіресі
Русский осетр
Acipenser gueldenstaedtii
GUE
Пілмай
Шип
Acipenser nudiventris
NUD
Парсы бекіресі
Персидский осетр
Acipenser persicus
PER
Сүйрік
Стерлядь
Acipenser ruthenus
RUT
Шокыр
Севрюга
Acipenser stellatus
STE
Қортпа
Белуга
Huso huso
HUS
Ескектұмсык
Веслонос
Polyodon spathula
SPA
Калуга
Калуга
Huso dauricus
DAU
Аралас түрлер (Тығыздалған уылдырық)
Различные виды (Паюсная икра)
Mixed species (for ‘pressed' caviar exclusively)
MIX
Приложение 3
к Правилам маркирования икры
осетровых видов рыб
для торговли на внутреннем
и внешнем рынках
Форма
Комитет рыбного хозяйства
Министерства экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от ________________________
___________________________
(полное наименование
юридического лица,
___________________________
___________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица
___________________________
___________________________
(индивидуального
предпринимателя)
адрес ______________________
___________________________
(индекс, область, город, район,
улица, № дома, №
квартиры (при его наличии), телефон)
реквизиты заявителя
_________________________
(бизнес-идентификационный
номер/
индивидуальный
идентификационный номер)

Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 06.10.2021 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі және сыртқы нарықтарда
сату үшін бекіре тұқымдас
балықтардың уылдырығын
таңбалау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ішкі нарыққа арналған марка
Ішкі нарыққа арналған марканың сипаттамасы
1. Марканың өлшемі 100 х 19 мм.
2. Қазақстан Республикасында өндірілген уылдырыққа арналған маркасының негізгі реңі жасыл, импортталған уылдырық үшін - қызыл.
3. Марканың сол жағында металсыздандырылған мыс жолағы, "уылдырық" микромәтіні орналастырылған.
4. Марканың ортасында бекіре балығы бейнеленген.
5. Оң жағында нөмірлеу (ультракүлгін сәулеленумен), Қазақстан Республикасының мемлекеттік гербі, түс дифракцияларының өзгеру эффектісі бар "СІТЕS" сөзі жазылған голлограмма орналасқан. Голлограммада бейненің баска бұрышында "КZ" сөзі оқылады.
Ішкі және сыртқы нарықтарда
сату үшін бекіре тұқымдас
балықтардың уылдырығын
таңбалау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Сыртқы нарыққа арналған марка
Сыртқы нарыққа арналған марканың сипаттамасы
1. Марканың өлшемі 100 х 19 мм.
2. Марканың негізгі реңі - көгілдір.
3. Оң жағында нөмірлеу (ультракүлгін сәулеленумен), Қазақстан Республикасының мемлекеттік гербі, түс дифракцияларының өзгеру эффектісі бар "CITES" сөзі жазылған голлограмма орналасқан. Голлограммада бейненің басқа бұрышында "КZ" сөзі оқылады.
Ескертпе: Бекіре тұқымдас балықтарының бірдейлендіру кодын көрсеткен кезде келесі кесте қолданылады:
Түрлері
Коды
Сібір бекіресі
Сибирский осетр
Асipenser bаеrіі
ВАЕ
Орыс бекіресі
Русский осетр
Асipenser gueldenstaedtii
GUЕ
Пілмай
Шип
Асipenser nudiventris
NUD
Парсы бекіресі
Персидский осетр
Асipenser реrsіcus
РЕR
Сүйрік
Стерлядь
Асipenser ruthenus
RUТ
Шоқыр
Севрюга
Асipenser stellatus
SТЕ
Қортпа
Белуга
Huso huso
HUS
Ескектұмсық
Веслонос
Роlуоdоn spathula
SРА
Калуга
Калуга
Нusо dauricus
DАU
Аралас түрлер (Тығыздалған уылдырық)
Различные виды (Паюсная икра)
Міхеd sресіеs (Fоr 'ргеssеd' саvіаr ехсlusіvеlу)
МІХ
Ішкі және сыртқы нарықтардағы
сауда үшін бекіре тұқымдас
балық түрлерінің уылдырығын
таңбалау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Экология, геология
және табиғи ресурстар
министрлігі Балық
шаруашылығы комитеті
кімнен ______________________
(заңды тұлғаның толық атауы),
____________________________
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса)
____________________________
(жеке кәсіпкердің)
мекен жайы__________________
(индекс, облыс, қала, аудан,
көше, үй №, пәтер №
(бар болса), телефоны)
көрсетілетін қызметті
Алушының деректемелері
____________________
____________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Өтініш

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 06.10.2021 № 396 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление
Прошу выдать марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке.
Сведения о видах икры:
1
Вид икры
Количество и объем емкости по видам
1.1
На государственном языке
На русском языке
На латинском языке
Количество емкости (штук)
Объем одной емкости (килограмм)
Общий объем икры (килограмм)
1.2
1.3
2.
Происхождение образца (отечественная-естественная, отечественная-искусственная, импортированная, конфискованная)
3.

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 06.10.2021 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі нарықтағы сауда үшін бекіре тұқымдас балық түрлері уылдырығының таңбаларын беруді сұраймын.
Уылдырық түрлері туралы мәліметтер:
1
Уылдырық түрі
Түрлері бойынша мөлшері және сыйымдылық көлемі
1.1
Мемлекеттік тілде
Орыс тілінде
Латын тілінде
Сыйымдылық саны (дана)
Бір сыйымпдылық көлемі (килограмм)
Уылдырықтың жалпы көлемі (килограмм)
1.2
1.3
2.
Үлгінің шығу тегі (отандық-табиғи, отандық-жасанды, импортталған, тәркіленген)
3.

Номер и дата справки о происхождении вылова рыбы, выдаваемого территориальными подразделениями уполномоченного органа в соответствии с пунктом 1-3 статьи 26 Закона "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", в случае если заявленная икра естественная
4.
Номер и дата уведомления (й) о начале или прекращении деятельности по искусственному разведению животных, виды которых включены в приложения I и II Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, в случае если заявленная икра искусственная (при наличии)
5.
Номер и дата разрешения (й) на импорт на территорию Республики Казахстан, экспорт и (или) реэкспорт с территории Республики Казахстан видов животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, в случае если заявленная икра импортированная
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Дата подачи заявления "__" ____________ 20 ___ года.
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, место печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства))
Приложение 4 к Правилам
маркирования икры
осетровых видов рыб для
торговли на внутреннем и
внешнем рынках
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 07.02.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан"
1
Наименование услугодателя
Комитет рыбного хозяйства Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал), а выдача результатов через государственную корпорацию.
3
Срок оказания государственной услуги
2 (два) рабочих дня
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан либо мотивированный отказ.
На портал в "личный кабинет" в форме электронного документа направляется извещение о готовности результата оказания государственной услуги, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается платно физическим и юридическим лицам.
Стоимость и размер платы марок для внутреннего рынка определяется с учетом затрат на изготовление и размещаются на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов: www.gov.kz в разделе "Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан"
В соответствии со статьей 28 Закона "Об информатизации", оплата производится в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций либо через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

Егер, өтініш берілген уылдырық табиғи болса, заңдылығын растайтын "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Заңының 26-бабының 1-3-тармағына сәйкес уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі беретін қайдан ауланғаны туралы анықтаманың нөмірі мен күні
4.
Егер, өтініш берілген уылдырық жасанды болса, Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның І және ІІ қосымшаларына түрлері енгізілген жануарларды қолдан өсіру жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның (-лардың) нөмірі және күні (бар болса)
5.
Егер, өтініш берілген уылдырық импортталған болса, Құрып кету қаупi төнген жабайы флора мен фауна түрлерiмен халықаралық сауда туралы конвенцияның күші қолданылатын жануарлар түрлерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге арналған рұқсаттың (-тардың) нөмірі және күні
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес жауапкершілік жайында хабардармын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтініштің берілген күні 20 ____ жылғы " ___" ________________
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі (бар болса), қолы, мөр орны (жеке кәсіпкерлік
субъектісі болып табылатын адамдарды қоспағанда))
Ішкі және сыртқы нарықтардағы
сауда үшін бекіре тұқымдас
балық түрлерінің уылдырығын
таңбалау қағидаларына
4-қосымша
"Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балықтардың уылдырық маркасын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 07.02.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті (бұдан әрі-көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсету құжаттарын қабылдау "Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады www.egov.kz (бұдан әрі-портал), ал нәтижелерді Мемлекеттік корпорация арқылы беру.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда жасауға арналған бекіре тұқымдас балықтардың уылдырық маркалары не дәлелді бас тарту.
Электрондық құжат нысанында порталға "Жеке кабинетке" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің дайындығы туралы хабарлама жіберіледі.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы түрде көрсетіледі.
Ішкі нарық үшін маркалар ақысының құны мен мөлшері дайындауға арналған шығындарды ескере отырып айқындалады және мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында орналастырылады: www.gov.kz "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі" бөлімінде.
"Ақпараттандыру туралы" Заңының 28-бабына сәйкес төлем екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы не "Электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы қолма-қол немесе қолма-қол ақшасыз нысанда жүргізіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) Услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона;
2) Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статьей 5 Закона, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуг размещены на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенное ЭЦП услугополучателя по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) если заявленная икра:
естественная – электронная копия договора купли-продажи;
конфискованная – электронная копия документа, подтверждающего приобретение у организаций, уполномоченных в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 и подпунктом 7) пункта 2 статьи 211 Закона "О государственном имуществе" и судебного акта о конфискации;
искусственная – электронная копия информации о получении икры осетровых видов рыб по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) электронная копия платежного поручения об оплате за марки.
Сведения о документах, удостоверяющих личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации индивидуального предпринимателя либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, о происхождении вылова рыбы, об уведомлении о начале или прекращении деятельности по искусственному разведению животных, виды которых включены в приложения I и II Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, разрешении на импорт на территорию Республики Казахстан, экспорт и (или) реэкспорт с территории Республики Казахстан видов животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, услугодатель получает из соответствующих государственных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени или в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статьей 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Услугодатель обеспечивает доставку результата оказания государственной услуги в Государственную корпорацию, не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және заңның 5-бабына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Заңның 5-бабына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) Егер мәлімделген уылдырық болса:
табиғи – сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
тәркіленген – "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңның 1-тармағының 1) тармақшасына және 211-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына, сондай-ақ тәркілеу туралы сот актісіне сәйкес уәкілетті ұйымдардан сатып алынғанын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
жасанды – осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекіре тұқымдас балықтардың уылдырығын алу туралы ақпараттың электрондық көшірмесі;
3) маркалар үшін төлем туралы төлем тапсырмасының электрондық көшірмесі.
Жеке басын куәландыратын құжаттар не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталуы туралы, балық аулаудың шығу тегі туралы, түрлері I қосымшаларға енгізілген жануарларды қолдан өсіру жөніндегі қызметтің басталуы немесе тоқтатылуы туралы хабарлама туралы мәліметтер және жойылып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерінің халықаралық саудасы туралы II Конвенция, жойылып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерінің халықаралық саудасы туралы Конвенцияның қолданысына жататын жануарлар түрлерінің Қазақстан Республикасының аумағына импортына, экспортына және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағынан кері экспортына рұқсатты көрсетілетін қызметті беруші "Электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды "Электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе "Электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін немесе демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей жеткізуді қамтамасыз етеді.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа по средством "личного кабинета" в портале, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе услугодателя. Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 5 к Правилам
маркирования икры
осетровых видов рыб для
торговли на внутреннем и
внешнем рынках
Форма
Информация о получении икры осетровых видов рыб
Вид рыбы
Количество и возраст рыбы
Вес рыбы
Вес полученной икры
Способ получения икры (метод доения (прижизненный) или метод кесарево сечения)
1
2
3
4
5
6
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 6 к Правилам
маркирования икры
осетровых видов рыб для
торговли на внутреннем и
внешнем рынках
Форма

1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімі бар, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылады.
5) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "Жеке кабинет", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында көрсетілген. Бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777.
Цифрлық құжаттар қызметі мобильді қосымшада авторизацияланған пайдаланушылар үшін қол жетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторизациядан өту, бұдан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өту және қажетті құжатты таңдау қажет.
Ішкі және сыртқы нарықтардағы
сауда үшін бекіре тұқымдас
балық түрлерінің уылдырығын
таңбалау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын алу туралы ақпарат
Р/с №
Балық түрі
Балықтың саны мен жасы
Балықтың салмағы
Алынған уылдырық салмағы
Уылдырық алу тәсілі (сауып алу тәсілі (тірідей) немесе кесер тілігі тәсілі)
1
2
3
4
5
6
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер, ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік жайында хабардармын.
________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі (бар болса), қолы, мөр орны (жеке кәсіпкерлік
субъектісі болып табылатын адамдарды қоспағанда))
Ішкі және сыртқы нарықтардағы
сауда үшін бекіре тұқымдас
балық түрлерінің уылдырығын
таңбалау қағидаларына
6-қосымша
Нысан