Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности
Совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1264 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 842. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2016 года № 12991.
В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа Министра культуры и спорта РК от 13.12.2022 № 364 и Министра национальной экономики РК от 13.12.2022 № 124 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в сфере туристской деятельности согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении туристского оператора согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении туристского агента согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении гида, экскурсовода, инструктора туризма согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении туристского оператора, на соответствие требованиям согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции cовместного приказа Министра культуры и спорта РК от 02.05.2023 № 111 и Министра национальной экономики РК от 02.05.2023 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) Совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 743 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 588 "Об утверждении критериев оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11866, опубликованный 25 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) совместный приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 сентября 2015 года № 916 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 650 "Об утверждении формы проверочного листа за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12214, опубликованный 11 ноября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").

Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1264 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 842 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 3 ақпанда № 12991 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 13.12.2022 № 364 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.12.2022 № 124 бірлескен бұйрығымен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Осы бірлескен бұйрыққа:
1) 1-қосымшаға сәйкес туристік қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) 2-қосымшаға сәйкес туристік операторға қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы;
3) 3-қосымшаға сәйкес туристік агентке қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы;
4) 4-қосымшаға сәйкес гидке, экскурсоводқа, туризм нұсқаушысына қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы;
5) 5-қосымшаға сәйкес туристік операторға қатысты, талаптарға сәйкестігіне қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 02.05.2023 № 111 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.05.2023 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. Мыналардың:
1) "Туристік қызмет туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуының тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 743 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрдің міндетін атқарушын 2015 жылғы 31 шілдедегі № 588 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11866 болып тіркелген, "Әділет" ақпаратты-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 25 тамызда жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 14 қыркүйектегі № 916 және Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 650 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12214 болып тіркелген, "Әділет" ақпаратты-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 11 қарашада жарияланған) күштері жойылды деп танылсын.

3. Департаменту индустрии туризма Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет", а также со дня их получния в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 3 настоящего совместного приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_________________ А. Исекешев
Исполняющий обязанности Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
_____________ М. Кусаинов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
_________________ С. Айтпаева
31 декабря 2015 года
Приложение 1
к совместному приказу
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 1264
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 842
Критерии оценки степени риска в сфере туристской деятельности
Сноска. Приложение 1 - в редакции cовместного приказа Министра культуры и спорта РК от 02.05.2023 № 111 и Министра национальной экономики РК от 02.05.2023 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере туристской деятельности (далее – Критерии) разработаны для определения показателей рисков в целях отнесения субъектов (объектов) контроля в сфере туристской деятельности к степеням риска в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), а также с приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371), приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 "Об утверждении Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах под № 28577) с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие квалификационным требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере туристской деятельности.

3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Туризм индустриясы департаменті:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық акпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электронды түрде жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
______________ Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика
министрінің міндетін атқарушы
______________ М. Құсайынов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің төрағасы
____________ С. Айтпаева
2015 жыл 31 желтоқсанда
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
Министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1264 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 842 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Туристік қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 02.05.2023 № 111 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.05.2023 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының туристік қызметі туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 5 және 6-тармақтарына, 143-бабының 1-тармағына, сондай-ақ "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген), "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) сәйкес, бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізу және (немесе) Қазақстан Республикасының туристік қызмет саласындағы заңнамасының біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру мақсатында туристік қызмет саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежесіне жатқызу мақсатында тәуекелдер көрсеткіштерін айқындау үшін әзірленді.

Сноска. Пункт 1 – в редакции совместного приказа Министра туризма и спорта РК от 12.03.2026 № 42 и и.о. Министра национальной экономики РК от 13.03.2026 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Критериях используются следующие основные понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
3) значительные нарушения – нарушения требований, установленных в Законе Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон), препятствующие получению качественного туристского обслуживания гражданами Республики Казахстан, являющихся туристами;
4) незначительные нарушения – нарушения, ограничивающие получение достоверной информации гражданами Республики Казахстан, являющихся туристами;
5) грубые нарушения – нарушения требований, установленных в Законе, в части отсутствия уведомления о начале туристской агентской деятельности (далее – турагентская деятельность), договора на туристское обслуживание и договора на реализацию туристского продукта, сформированного туристским оператором (далее – туроператор), заключенного договора банковской гарантии туроператора в сфере выездного туризма с банком второго уровня, платежного документа, подтверждающего перечисление на специальный счет денег с каждого туристского продукта, договора обязательного страхования туриста, а также наличия подтверждения о предоставлении сведения об особенностях путешествий и опасностях гражданам Республики Казахстан, являющихся туристами;
6) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
7) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
8) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 12.03.2026 № 42 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 13.03.2026 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
3) елеулі бұзушылық – "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) белгіленген туристтер болып табылатын Қазақстан Республикасы азаматтарына сапалы туристік қызмет алуға кедергі жасайтын талаптардың бұзушылығы;
4) елеулісіз бұзушылық – туристтер болып табылатын Қазақстан Республикасы азаматтарына дұрыс ақпарат алуды шектейтін бұзушылық;
5) өрескел бұзушылық – Заңда белгіленген туристік агенттік қызметтің (бұдан әрі – турагенттік қызмет) қызметінің басталғаны туралы хабарламаның, туристік қызмет көрсету және туристік оператор (бұдан әрі – туроператор) қалыптастырған туристік өнімді іске асыру шарттарының, екінші деңгейдегі банкпен шығу туризмі саласындағы туроператордың банктік кепілдік жасасқан шартының, әрбір туристік өнімнен ақшаны аударғандығын куәландыратын, төлем құжатының, туристті міндетті сақтандыру шартының жоқтығы, сонымен қатар туристтер болып табылатын Қазақстан Республикасы азаматтарына саяхаттың ерекшеліктері туралы берілетін мәлімет бойынша растаудың бар болуы;
6) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
7) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
8) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;

9) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
10) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие квалификационным требованиям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие квалификационным требованиям (далее – проверки на соответствие требованиям);
11) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
12) объекты контроля в сфере туристской деятельности (далее – объекты контроля) – имущество, находящееся на праве собственности или ином законном основании у субъекта контроля в сфере туристской деятельности, подлежащее государственному контролю;
13) субъекты контроля в сфере туристской деятельности (далее – субъекты контроля) – туроператоры, туристские агенты (далее – турагент), а также гиды, экскурсоводы, инструкторы туризма, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей;
14) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.
Сноска. Пункт 2 – в редакции совместного приказа Министра туризма и спорта РК от 12.03.2026 № 42 и и.о. Министра национальной экономики РК от 13.03.2026 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере туристской деятельности, критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формирует посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (Мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы по объективным критериям относит субъекты (объекты) контроля к одной из следующих степеней риска:

9) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
10) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) біліктілік талаптарға сәйкестігін тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеруден (бұдан әрі – талаптарға сәйкестігін тексеру) босату процесі;
11) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
12) туристік қызмет саласындағы бақылау объектілері (бұдан әрі – бақылау объектілері) – туристік қызмет саласындағы бақылау субъектісіндегі меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі мемлекеттік бақылауға жататын мүлік;
13) туристік қызмет саласындағы бақылау субъектілері (бұдан әрі – бақылау субъектілері) – туроператорлар, туристік агенттер (бұдан әрі –турагент), сондай-ақ Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын гидтер, экскурсоводтар, туризм нұсқаушылары.
14) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылаудың нақты саласында бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 12.03.2026 № 42 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 13.03.2026 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) туристік қызмет саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары бірнеше кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (Шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы обьективті өлшемшарттар бойынша Бақылау субьектілерін (обьектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:

1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска по объективным критериям, проводится проверка на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере туристской деятельности, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска по объективным критериям, проводится проверка на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере туристской деятельности, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
На втором этапе местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы по субъективным критериям относит субъекты (объекты) контроля к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
Сноска. Пункт 3 – в редакции совместного приказа Министра туризма и спорта РК от 12.03.2026 № 42 и и.о. Министра национальной экономики РК от 13.03.2026 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля, соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
Степень нарушения (грубое, значительное, незначительное) присваивается в соответствии с установленными определениями грубых, значительных, незначительных нарушений по субъективным критериям.
5. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере туристской деятельности и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.

1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Обьективті өлшемшарттар тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында. туристік қызмет саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Обьективті өлшемшарттармен тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында туристік қызмет саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Екінші кезеңде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы субьективті өлшемшарттар бойынша бақылау субьектілерін (обьектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 12.03.2026 № 42 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 13.03.2026 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар өрескел, елеулі және елеулісіз бұзушылық дәрежелеріне сәйкес келеді.
Бұзушылық дәрежесі (өрескел, елеулі, елеулісіз) субъективті өлшемшарттар бойынша өрескел, елеулі, елеулісіз бұзушылықтардың белгіленген анықтамаларына сәйкес беріледі.
5. Қазақстан Республикасының туристік қызмет және бақылау субьектілерін обьектілерін профилактикалық бақылау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.

Глава 2. Объективные критерии
6. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
7. Определение риска по объективным критериям осуществляется в зависимости от специфики сферы, в которой осуществляется государственный контроль с учетом одного из следующих критериев:
1) уровня опасности (сложности) объекта;
2) масштабов тяжести возможных негативных последствий, вреда на регулируемую сферу деятельности;
3) возможности наступления неблагоприятного происшествия для жизни или здоровья человека, законных интересов физических и юридических лиц, государства.
8. После проведения анализа возможных рисков субъекты (объекты) контроля распределяются по трем степеням риска по объективным критериям (высокая, средняя и низкая).
9. По объективным критериям в сфере туристской деятельности к высокой степени риска относятся риски вероятности причинения вреда жизни и (или) здоровью граждан Республики Казахстан и их законным интересам субъектами контроля.
По объективным критериям к высокой степени риска относятся туроператоры.
К средней степени риска относятся турагенты.
К низкой степени риска относятся гиды, экскурсоводы, инструкторы туризма, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей.
Глава 3. Субъективные критерии
10. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
11. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля.
Процессы сбора и обработки информации в полной мере автоматизируются и допускают возможность проверки корректности полученных данных.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
2) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля).
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие требованиям субъектов (объектов) контроля используются в качестве источника информации результаты предыдущих проверок на соответствие требованиям субъектов (объектов) контроля.

2-тарау. Объективті өлшемшарттар
6. Объективті өлшемшарттарды айқындау тәуекелді айқындау арқылы жүзеге асырылады.
7. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелді айқындау мынадай өлшемшарттардың бірін ескере отырып, мемлекеттік бақылау жүзеге асырылатын саланың ерекшелігіне қарай жүзеге асырылады:
1) объектінің қауіптілік (күрделілік) деңгейі;
2) реттелетін салаға ықтимал теріс салдарлар ауырлығының, зиянның ауқымы;
3) адамның өмірі немесе денсаулығы, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделері үшін қолайсыз оқиғаның туындау мүмкіндігі.
8. Ықтимал тәуекелдерге талдау жүргізгеннен кейін бақылау субъектілері (объектілері) обьективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің үш дәрежесі (жоғары, орта және төмен) бойынша бөлінеді.
9. Туристік қызмет саласындағы обьективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне Қазақстан Республикасы азаматтарының өміріне және (немесе) денсаулығына және заңды мүдделеріне бақылау субъектілердің (объектілердің) зиян келтіру ықтималдығы жатады.
Объективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне туроператорлар жатады.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне турагенттер жатады.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын гидтер, экскурсоводтар, туризм нұсқаушылары жатады.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
10. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
11. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Ақпаратты жинау және өңдеу процестері толық көлемде автоматтандырылады және алынған деректердің дұрыстығын тексеруге мүмкіндік береді.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
2) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар).
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін ақпарат көзі ретінде бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексерулердің алдыңғы нәтижелері пайдаланылады.

12. На основании имеющихся источников информации, местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы формирует данные по субъективным критериям, подлежащие анализу и оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие требованиям и профилактический контроль субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
На основании источников информации, определенных в пункте 11 настоящих Критериев, определяются степени нарушений требований для проведения профилактического контроля с посещением субъектов туристской деятельности согласно приложению 1 и степени нарушений требований для проведения проверки на соответствие требованиям субъектов туристской деятельности согласно приложению 2 к настоящим Критериям.
Сноска. Пункт 12 – в редакции совместного приказа Министра туризма и спорта РК от 12.03.2026 № 42 и и.о. Министра национальной экономики РК от 13.03.2026 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в главе 4 настоящих Критериев, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска в сфере туристской деятельности по субъективным критериям в отношении туристского оператора согласно приложению 3 и в отношении туристского агента согласно приложению 4 к настоящим Критериям.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 14 предусматривается в редакции совместного приказа Министра туризма и спорта РК от 12.03.2026 № 42 и и.о. Министра национальной экономики РК от 13.03.2026 № 16 (вводятся в действие с 12.07.2026).

12. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы талдауға және бағалауға жататын, субъективті өлшемшарттар бойынша деректерді қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары әлеуетті тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері, немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты, оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
Осы Өлшемшарттардың 11-тармағында айқындалған ақпарат көздерінің негізінде 1-қосымшаға сәйкес туристік қызмет субъектілеріне бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу үшін талаптардың бұзушылық дәрежелері және осы 2-қосымшаға сәйкес туристік қызмет субъектілерінің талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін талаптардың бұзушылық дәрежелері айқындалады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 12.03.2026 № 42 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 13.03.2026 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
13. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдылығын және субьективті өлшемшарттарының көрсеткіштерінің маңыздылығын негізге ала отырып, осы өлшемшарттардың 4-тарауында айқындалған субьективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша субьективті өлшемшарттардың тәуекел дәрежесінің көрсеткіші есептеледі.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті өлшемшарттарының көрсеткіштерінің маңыздылығы туристік операторға қатысты субъективті өлшемшарттар бойынша туристік қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес 3-қосымшаға және туристік агентке қатысты осы Өлшемшарттарға сәйкес 4-қосымшаға белгіленеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Туризм және спорт министрінің 12.03.2026 № 42 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 13.03.2026 № 16 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

14. Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверка на соответствие требованиям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в определенной сфере государственного контроля.
Глава 4. Порядок расчета показателя степени риска по субъективным критериям
15. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктом 3 настоящих Критериев применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников согласно пункту 11 настоящих Критериев.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
Сноска. Пункт 15 – в редакции совместного приказа Министра туризма и спорта РК от 12.03.2026 № 42 и и.о. Министра национальной экономики РК от 13.03.2026 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі мемлекеттік бақылаудың белгілі бір саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.
4-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
15. Осы Өлшемшарттардың 3-тармағына сәйкес бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы осы Өлшемшарттардың 11-тармағына сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат көздерін жинайды және деректер базасын қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша осы Қағидалардың (SC) 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC , мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың әрбір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 12.03.2026 № 42 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 13.03.2026 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

16. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 11 настоящих Критериев, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
17. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
18. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 15 настоящих Критериев.

16. Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Өлшемшарттардың 11-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және елеулісіз дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Елулісіз бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда
SРн – елулісіз бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елулісіз бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елулісіз бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – елулісіз бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
17. Осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi - субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi
n – көрсеткіштер саны.
Осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
18. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rрrom – осы Өлшемшарттардың 15-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.

Глава 5. Заключительные положения
19. Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, кратность проведения проверки на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в год.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к средней степени риска, кратность проведения проверок на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в два года.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, кратность проведения проверок на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в три года.
20. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 4 статьи 144-2 Кодекса.
При анализе и оценке степени рисков не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенных и использованных в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля.
21. Списки профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля составляются с учетом приоритетности субъекта контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
Приложение 1
к критериям оценки
степени риска в сфере
туристской деятельности
Степени нарушений требований для проведения профилактического контроля с посещением субъектов туристской деятельности
№ п/п
Требования
Степень нарушений
Для туристского оператора
1.
Наличие заключенного письменного договора на туристское обслуживание
грубое
2.
Наличие агентского договора на реализацию туристского продукта
грубое
3.
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов
грубое
4.
Наличие заключенного договора банковской гарантии с банком второго уровня, предусматривающей оплату в пользу администратора системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма либо третьих лиц, определенных администратором системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма, денег, обеспеченных банковской гарантией, с предоставлением подлинника либо нотариально засвидетельствованной копии договора администратору системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма
грубое
5.
Наличие платежного документа, подтверждающего перечисление на специальный счет денег с каждого туристского продукта, сформированного туроператором или туроператором-фрахтователем и реализованного турагентом гражданину Республики Казахстан, в сумме 0,5 месячных расчетных показателей
грубое
6.
Наличие договора обязательного страхования туриста
грубое
7.
Наличие подтверждения о своевременном предоставлении информации в уполномоченный орган в сфере туристской деятельности и уполномоченный орган в сфере гражданской защиты, а также семье туриста с момента, когда они узнали или должны были узнать о чрезвычайном происшествии с туристом во время путешествия
грубое
8.
Наличие информации об отсутствии заключенного договора банковской гарантии с банком второго уровня, предусматривающей оплату в пользу администратора системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма либо третьих лиц, определенных администратором системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма, денег, обеспеченных банковской гарантией, с предоставлением подлинника либо нотариально засвидетельствованной копии договора администратору системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма
грубое
9.
Наличие информации о неперечислении на специальный счет денег с каждого туристского продукта, сформированного туроператором или туроператором-фрахтователем и реализованного турагентом гражданину Республики Казахстан, в сумме 0,5 месячных расчетных показателей
грубое
Для туристского агента
1.
Наличие уведомления о начале осуществления турагентской деятельности
грубое
2.
Наличие заключенного письменного договора на туристское обслуживание
грубое
3.
Наличие агентского договора на реализацию туристского продукта
грубое
4.
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов
грубое
5.
Наличие подтверждения о своевременном предоставлении информации в уполномоченный орган в сфере туристской деятельности и уполномоченный орган в сфере гражданской защиты, а также семье туриста с момента, когда они узнали или должны были узнать о чрезвычайном происшествии с туристом во время путешествия
грубое
Приложение 2
к критериям оценки
степени риска в сфере
туристской деятельности
Степени нарушений требований для проведения проверки на соответствие требованиям субъектов туристской деятельности
№ п/п
Требования
Степень нарушений
Для туристского оператора
1.
Наличие лицензии на туристскую операторскую деятельность
грубое
2.
Наличие сформированного туристского продукта
грубое
3.
Наличие не менее одного работника с туристским образованием, имеющего стаж работы не менее одного года
грубое
4.
Наличие помещения для офиса на праве собственности или иных законных основаниях
грубое
Приложение 3
к критериям оценки
степени риска в сфере
туристской деятельности
Перечень субъективных критериев для определения степени риска в сфере туристской деятельности, по субъективным критериям в отношении туристского оператора
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
условие 3/значение
1
2
3
4
5
6
7
Для профилактического контроля с посещением
1.
Наличие неисполненных в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъектов (объектов) контроля (по грубым нарушениям)
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля)
100 %
0
1
0 %
100 %
0 %
100 %
0 %
100 %
Приложение 4
к критериям оценки
степени риска в сфере
туристской деятельности
Перечень субъективных критериев для определения степени риска в сфере туристкой деятельности, по субъективным критериям в отношении туристского агента
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
условие 3/значение
1
2
3
4
5
6
7
Для профилактического контроля с посещением
1.
Наличие неисполненных в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъектов (объектов) контроля (по грубым нарушениям)
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля)
100 %
0
1
0 %
100 %
Приложение 2
к совместному приказу
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 1264
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 842
Проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении туристского оператора

5-тарау. Қорытынды ережелер
19. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен айқындалады, алайда жылына ең көбі бір реттен аспайды.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен айқындалады, алайда ең көбі екі жылда бір реттен аспайды.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен айқындалады, бірақ ең көбі үш жылда бір реттен аспайды.
20. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Кодекстің 144-2-бабының 4-тармағына сәйкес құрылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жарты жылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
Тәуекелдер дәрежесін талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектіге (объектіге) қатысты бұрын есептелген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері қолданылмайды.
21. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тізімдері субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің барынша жоғары көрсеткіші бар бақылау субъектісінің басымдығы ескеріле отырып жасалады.
Туристік қызмет саласындағы
тәуекел дәрежелерін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Туристік қызмет субъектілеріне бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу үшін талаптардың бұзушылық дәрежелері
р/с №
Талаптар
Бұзушылық дәрежелері
Туристік оператор үшін
1.
Туристік қызмет көрсетуге жасалған жазбаша шартының болуы
өрескел
2.
Туристік өнімді өткізуге агенттік шарттың болуы
өрескел
3.
Туристерге елге (орынға) келу, кету, уақытша болу қағидалар туралы заңнамасы туралы, жергілікті халықтың дәстүрлері туралы, діни салттары, киелі жерлері, ерекше қорғауға алынған табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштері және ерекше қорғауда тұрған, басқа туристік көрсету объектілерді қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат барысында оларға кездесетін және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыра алатын қауіптер туралы саяхат ерекшеліктері туралы, қажетті және дұрыс ақпарат туралы жазбаша растаудың болуы
өрескел
4.
Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі әкімшісіне шарттың түпнұсқасын не нотариат куәландырған көшірмесін ұсына отырып, Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі әкімшісінің не Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің әкімшісі айқындаған үшінші тұлғаның пайдасына банк кепілдігімен қамтамасыз етілген ақшаны төлеуді көздейтін, Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес екінші деңгейдегі банкпен банктік кепілдік жасасқан шартының болуы
өрескел
5.
Арнайы шотқа туроператор немесе туроператор-әуе кемесімен жалданушы қалыптастырған және турагент Қазақстан Республикасының азаматына өткізген әрбір туристік өнімнен 0,5 айлық есептік көрсеткіш сомада ақшаны аударғандығын куәландыратын, төлем құжатының болуы
өрескел
6.
Туристті міндетті сақтандыру шартының болуы
өрескел
7.
Туристік қызмет саласындағы уәкілетті органға және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға, сондай-ақ туристтің отбасына саяхат кезінде туристпен болған төтенше жағдай туралы білген немесе білуге тиіс кезден бастап ақпараттың уақытылы берілгені туралы растаудың болуы
өрескел
8.
Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі әкімшісіне шарттың түпнұсқасын не нотариат куәландырған көшірмесін ұсына отырып, Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі әкімшісінің не Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің әкімшісі айқындаған үшінші тұлғаның пайдасына банк кепілдігімен қамтамасыз етілген ақшаны төлеуді көздейтін, Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес екінші деңгейдегі банкпен банктік кепілдік жасасқан шартының болмауы туралы ақпараттың болуы
өрескел
9.
Арнайы шотқа туроператор немесе туроператор-әуе кемесімен жалданушы қалыптастырған және турагент Қазақстан Республикасының азаматына өткізген әрбір туристік өнімнен 0,5 айлық есептік көрсеткіш сомада ақшаны аударылмау туралы ақпараттың болуы
өрескел
Туристік агент үшін
1.
Турагенттік қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Туристік қызмет көрсетуге жасалған жазбаша шарттың бар болуы
өрескел
3.
Туристік өнімді өткізуге агенттік шарттың болуы
өрескел
4.
Туристерге елге (орынға) келу, кету, уақытша болу қағидалар туралы заңнамасы туралы, жергілікті халықтың дәстүрлері туралы, діни салттары, киелі жерлері, ерекше қорғауға алынған табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштері және ерекше қорғауда тұрған, басқа туристік көрсету объектілерді қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат барысында оларға кездесетін және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыра алатын қауіптер туралы саяхат ерекшеліктері туралы, қажетті және дұрыс ақпарат туралы жазбаша растаудың болуы
өрескел
5.
Туристік қызмет саласындағы уәкілетті органға және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға, сондай-ақ туристтің отбасына саяхат кезінде туристпен болған төтенше жағдай туралы білген немесе білуге тиіс кезден бастап ақпараттың уақытылы берілгені туралы растаудың болуы
өрескел
Туристік қызмет саласындағы
тәуекел дәрежелерін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Туристік қызмет субъектілерінің талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін талаптардың бұзушылық дәрежелері
р/с №
Талаптар
Бұзушылық дәрежелері
Туристік оператор үшін
1.
Туристік операторлық қызметке лицензияның болуы
өрескел
2.
Қалыптасқан туристік өнімнің бар болуы
өрескел
3.
Туристік білімі бар, жұмыс өтілі бір жылдан кем емес, бір адамнан кем емес жұмыскердің бар болуы
өрескел
4.
Меншік құқығы бар немесе өзге заңды негізде кеңсе үшін үй – жайдың бар болуы
өрескел
Туристік қызмет саласындағы
тәуекел дәрежелерін бағалау
өлшемшарттарына
3-қосымша
Туристік операторға қатысты субъективті өлшемшарттар бойынша туристік қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
№ п/п
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
3-шарты / мәні
1
2
3
4
5
6
7
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1.
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы белгіленген мерзімде орындалмаған ұсынымдардың болуы (өрескел бұзушылықтар бойынша)
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар)
100%
0
1
0%
100%
0%
100%
0%
100%
Туристік қызмет саласындағы
тәуекел дәрежелерін бағалау
өлшемшарттарына
4-қосымша
Туристік агентке қатысты субъективті өлшемшарттар бойынша туристік қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
3-шарты / мәні
1
2
3
4
5
6
7
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1.
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы белгіленген мерзімде орындалмаған ұсынымдардың болуы (өрескел бұзушылықтар бойынша)
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар)
100%
0
1
0%
100%
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1264 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 842 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Туристік операторға қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы

Сноска. Приложение 2 - в редакции cовместного приказа Министра культуры и спорта РК от 02.05.2023 № 111 и Министра национальной экономики РК от 02.05.2023 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________________________________________________
в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
в отношении ________________________________________________________
наименование субъекта (объекта) контроля
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля ______________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля ___________________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ______________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля ___________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Наличие заключенного письменного договора на туристское обслуживание
2.
Наличие агентского договора на реализацию туристского продукта
3.
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов
4.
Наличие заключенного договора банковской гарантии с банком второго уровня, предусматривающей оплату в пользу администратора системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма либо третьих лиц, определенных администратором системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма, денег, обеспеченных банковской гарантией, с предоставлением подлинника либо нотариально засвидетельствованной копии договора администратору системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма
5.

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 02.05.2023 № 111 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.05.2023 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 бабына сәйкес қатысты
_______________________________________________________________
бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт ___________________________ (№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы ____________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес-сәйкестендіру нөмірі, (жеке сәйкестендіру нөмірі)
_________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _____________________________________
_________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Туристік қызмет көрсетуге жасалған жазбаша шартының болуы
2.
Туристік өнімді өткізуге арналған агенттік шартының болуы
3.
Туристерге уақытша болатын елге (жерге) бару, шығу және сонда болу қағидалары туралы, заңнама туралы, жергілікті халықтың салт-дәстүрлері туралы, діни әдет-ғұрып, қасиетті орындар, табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштер және туристерге көрсетілетін, ерекше қорғаудағы басқа да объектілер, қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат жасаған кезде тап болуы мүмкін қауіптер туралы қажетті және дұрыс ақпаратты қамтитын саяхаттың ерекшеліктері туралы мәліметтерді уақтылы бергені және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыру туралы жазбаша растаудың болуы
4.
Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі әкімшісіне шарттың түпнұсқасын не нотариат куәландырған көшірмесін ұсына отырып, Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі әкімшісінің не Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің әкімшісі айқындаған үшінші тұлғаның пайдасына банк кепілдігімен қамтамасыз етілген ақшаны төлеуді көздейтін, Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес екінші деңгейдегі банкпен банктік кепілдік жасасқан шартының болуы
5.

Наличие платежного документа, подтверждающего перечисление на специальный счет денег с каждого туристского продукта, сформированного туроператором или туроператором-фрахтователем и реализованного турагентом гражданину Республики Казахстан, в сумме 0,5 месячных расчетных показателей
6.
Наличие договора обязательного страхования туриста
7.
Наличие подтверждения о своевременном предоставлении информации в уполномоченный орган в сфере туристской деятельности и уполномоченный орган в сфере гражданской защиты, а также семье туриста с момента, когда они узнали или должны были узнать о чрезвычайном происшествии с туристом во время путешествия
Должностное (ые) лицо (а)
________________________________________________________
(должность) (подпись (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
_________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
_________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 1264
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 842
Проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении туристского агента

Арнайы шотқа туроператор немесе туроператор-әуе кемесімен жалданушы қалыптастырған және турагент Қазақстан Республикасының азаматына өткізген әрбір туристік өнімнен 0,5 айлық есептік көрсеткіш сомада ақшаны аударғандығын куәландыратын, төлем құжатының болуы
6.
Туристті міндетті сақтандыру шартының болуы
7.
Туристік қызмет саласындағы уәкілетті органға және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға, сондай-ақ туристің отбасына саяхат кезінде туристпен болған төтенше жағдай туралы білген немесе білуге тиіс кезден бастап ақпараттың уақтылы берілгені туралы растаудың болуы
Лауазымдық тұлға (лар) __________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
___________________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің басшысы
___________________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1264 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 842 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Туристік агентке қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы