Об утверждении Правил проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева казахстанскими сельскохозяйственными товаропроизводителями
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 июля 2015 года № 4-2/616. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2015 года № 12065.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 30.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 8-6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О семеноводстве" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 14.07.2023 № 260 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева казахстанскими сельскохозяйственными товаропроизводителями.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 30.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
____________ Б. Султанов
"__" _________ 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________ Е. Досаев
15 августа 2015 года
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 8 июля 2015 года № 4-2/616
Правила проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева казахстанскими сельскохозяйственными товаропроизводителями

Тұқымдардың, оның iшiнде қазақстандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң егуiне арналған тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапасына сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 8 шілдедегі № 4-2/616 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 16 қыркүйекте № 12065 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 30.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 8-6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.07.2023 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тұқымдардың, оның iшiнде қазақстандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң егуiне арналған тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапасына сараптама жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 30.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы "___" _________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_________ Е. Досаев
2015 жылғы 15 тамыз
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 8 шілдедегі
№ 4-2/616 бұйрығымен
бекітілген
Тұқымдардың, оның iшiнде қазақстандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң егуiне арналған тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапасына сараптама жүргізу қағидалары

Сноска. Заголовок – в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 30.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 18.04.2018 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева казахстанскими сельскохозяйственными товаропроизводителями (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 8-6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О семеноводстве" и определяют порядок проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева казахстанскими сельскохозяйственными товаропроизводителями (далее – сельскохозяйственный товаропроизводитель).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 30.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Выбор поставщика услуг по экспертизе семян на сортовые и посевные качества проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках товаров, работ и услуг.
3. Экспертиза сортовых и посевных качеств семян (далее – экспертиза качества семян) проводится для сельскохозяйственных товаропроизводителей, государственных сортоиспытательных участков и станций, а также производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, аттестованных в соответствии с Правилами аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 4-2/266 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11773).
4. Экспертизу качества семян осуществляют лаборатории по экспертизе качеств семян, аккредитованные в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об аккредитации в области оценки соответствия".
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 30.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 30.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.04.2018 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тұқымдардың, оның iшiнде қазақстандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң егуiне арналған тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапасына сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 8-6) тармақшасына сәйкес әзірленді және тұқымдардың, оның iшiнде қазақстандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң (бұдан әрі – ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушi) егуiне арналған тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапасына сараптама жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 30.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тұқымдардың сұрыптық және егістік сапасын сараптама жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметті жеткізушіні таңдау Қазақстан Республикасының тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
3. Тұқымдардың сұрыптық және егістік сапасына сараптама (бұдан әрі – тұқым сапасына сараптама жүргізу) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 4-2/266 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11773 болып тіркелген) бекітілген Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау қағидаларына бекiту туралы қағидаларға сәйкес аттестатталған ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер, мемлекеттік сортсынау учаскелері мен станциялары, бірегей және элиталық тұқым бірінші, екінші және үшінші репродукция тұқымның өндірушілер үшін жүргізіледі.
4. Тұқым сапасына сараптаманы "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен аккредиттелген тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі зертханалар жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 30.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Порядок проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева казахстанскими сельскохозяйственными товаропроизводителями
Сноска. Заголовок главы 2 – в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 30.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Экспертиза качества семян проводится по показателям всхожести или жизнеспособности, влажности, массы 1000 семян, чистоты, зараженности болезнями, заселенности вредителями (полный анализ), либо по одному или нескольким из указанных показателей (неполный анализ). Экспертиза качества семян хлопчатника проводится по следующим показателям: всхожесть, влажность, зрелость, механическая поврежденность, масса 1000 семян, засоренность, зараженность амбарными вредителями, горелость, остаточная волокнистость, остаточная опушенность.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 14.07.2023 № 260 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Количество исследований качества семян по видам сельскохозяйственных растений по каждому сельскохозяйственному товаропроизводителю, государственному сортоиспытательному участку и станции, определяется комиссией, созданной решением местного исполнительного органа района (города областного значения) (далее – акимат района). В состав комиссии включаются сотрудники акимата района, отделов сельского хозяйства и земельных отношений района (города областного значения), государственный инспектор по семеноводству области (района), представители отраслевых общественных и научных организаций, региональных палат Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан. Рабочим органом комиссии является отдел сельского хозяйства района (города областного значения) (далее – отдел).
7. Для проверки соответствия качества семян требованиям нормативно-технической документации отбираются пробы семян от подготовленных к засыпке, хранению и посеву партий.
Отбор проб из партий семян, предназначенных только для посева, производится семенными экспертами по заявке производителей семян и (или) производителями семян (их представителями), прошедшими соответствующую подготовку в аккредитованных лабораториях по экспертизе качества семян.
Отбор проб из партий семян, подлежащих реализации, производится государственными инспекторами по семеноводству местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы при участии представителя производителя семян.
Партия семян сопровождается актом апробации сортовых посевов сельскохозяйственных растений.
Отбор проб проводится в соответствии с национальными стандартами и оформляется актом отбора проб по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в двух экземплярах. Один экземпляр акта отбора проб остается у сельскохозяйственного товаропроизводителя, у которого отобрана проба, другой экземпляр направляется с пробой в аккредитованную лабораторию по экспертизе качества семян.

2-тарау. Тұқымдардың, оның iшiнде қазақстандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң егуiне арналған тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапасына сараптама жүргізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 30.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Тұқым сапасына өнгіштігі немесе тіршілікке бейімділігі, ылғалдылығы, 1000 дәннің массасы, тазалығы, ауруға шалдығуы, зиянкестермен залалдануы (толық талдау) көрсеткіштері не көрсетілген көрсеткіштердің біреуі немесе бірнешеуі (толық емес талдау) бойынша сараптама жүргізіледі. Мақта тұқымының сапасына мынадай көрсеткіштер бойынша сараптама жүргізіледі: өнгіштігі, ылғалдылығы, жетілгендігі, механикалық зақымдануы, 1000 дәннің массасы, ластануы, қамбалық зиянкестермен залалдануы, қызып кетуі, талшық қалдығы, түктену қалдығы.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.07.2023 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiнің, мемлекеттiк сорт сынау учаскесі мен станциясының әрқайсысы бойынша ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң түрлерi бойынша тұқымның сапасына зерттеулер жүргізу санын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының (бұдан әрі – аудан әкімдігі) шешімімен құрылған комиссия айқындайды. Комиссия құрамына аудан әкімдігінің, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы және жер қатынастары бөлімдерінің қызметкерлері, облыстың (ауданның) тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы, салалық қоғамдық және ғылыми ұйымдардың, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы өңірлік палаталарының өкілдері кіреді. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі (бұдан әрі – бөлім) комиссияның жұмыс органы болып табылады.
7. Тұқым сапасының нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін тексеру үшін құюға, сақтауға және егуге дайындалған партиялардан тұқым сынамалары іріктеп алынады.
Тек қана егуге арналған тұқым партияларынан сынамаларды iрiктеп алуды тұқым өндiрушілердiң өтiнiмi бойынша тұқым сарапшылары және (немесе) тұқым сапасына сараптама жүргізу жөнiндегi аккредиттелген зертханаларда тиiстi даярлықтан өткен тұқым өндiрушiлер (олардың өкiлдерi) жүргiзедi.
Өткізілуге тиiс тұқым партияларынан сынамалар iрiктеп алуды тұқым өндiрушi өкiлiнiң қатысуымен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының тұқым шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары жүргiзедi.
Тұқым партиясымен ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сұрыптық егістерін байқаудан өткізу актісі бірге жүреді.
Сынамаларды іріктеп алу стандарттарға сәйкес жүргізіледі және 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сынамаларды іріктеп алу актісімен екі данада ресімделеді. Сынамаларды іріктеп алу актісінің бір данасы сынама іріктеп алынған ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіде қалады, екінші данасы сынамамен бірге тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі аккредиттелген зертханаға жолданады.

8. Аккредитованная лаборатория по экспертизе качества семян на основании результатов лабораторного анализа проб выдает сельскохозяйственному товаропроизводителю удостоверение о кондиционности семян или результат анализа семян № 1, согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам.
Удостоверение о кондиционности семян выдается на партии семян, посевные качества которых проверены по всем показателям, указанным в пункте 5 настоящих Правил (полный анализ), и соответствуют требованиям национального стандарта.
Допускается выдача удостоверения о кондиционности семян на семена озимых культур, используемых для посева в год их уборки, с учетом нормы жизнеспособности семян вместо всхожести, анализ которых проводят за пятнадцать и менее дней до посева (кроме семян, предназначенных для продажи) – без определения влажности и заселенности вредителями.
Результат анализа семян № 2, согласно приложению 4 к настоящим Правилам выдается на семена, не отвечающие требованиям национального стандарта по одному из показателей качества, указанных в пункте 5 настоящих Правил (при полном анализе), а также на семена, проверенные не по всем показателям качества (неполный анализ).
8-1. Аккредитованная лаборатория по экспертизе качества семян выдает удостоверение о кондиционности семян и (или) результат анализа семян в течение семи календарных дней со дня определения всхожести.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 8-1 в соответствии приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 30.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Исключен приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 30.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Оставшаяся от анализа часть пробы хранится в аккредитованной лаборатории по экспертизе качества семян в течение одного месяца после окончания посева данной культуры в районе (согласно районной статистической отчетности).
По истечении указанного срока или при получении пробы семян на повторный анализ, оставшаяся часть пробы возвращается сельскохозяйственному товаропроизводителю.
11. Исключен приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 30.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам проведения экспертизы
сортовых и посевных качеств семян,
в том числе семян, предназначенных
для посева казахстанскими
сельскохозяйственными
товаропроизводителями

8. Тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі аккредиттелген зертхана сынамаларды зертханалық талдау нәтижелері негізінде ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес тұқымның кондициялылығы туралы куәлік немесе № 1 тұқымды талдау нәтижесін береді.
Тұқымның кондициялылығы туралы куәлік егістік сапасы осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген барлық көрсеткіштер бойынша тексерілген (толық талдау) және стандарт талаптарына сәйкес келетін тұқым партияларына беріледі.
Тұқымның кондициялылығы туралы куәлікті егіске дейін он бес және одан аз күн бұрын ылғалдылығы мен зиянкестермен залалданғандығын айқындамай (сатуға арналған тұқымнан басқа) талдау жүргізілетін тұқымның өнгіштігінің орнына тіршілікке бейімділігі нормасын ескере отырып, жиналған жылы егуге пайдаланылатын күздік дақылдардың тұқымына беруге жол беріледі.
Осы қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес тұқымды талдау нәтижесі № 2 осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген сапа көрсеткіштерінің бірі бойынша стандарт талаптарына сәйкес келмейтін тұқымға (толық талдау кезінде), сондай-ақ сапаның барлық көрсеткіштері бойынша тексерілмеген тұқымға (толық емес талдау) беріледі.
8-1. Тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі аккредиттелген зертхана тұқымның кондициялылығы туралы куәлікті және (немесе) өнгіштігі анықталған күннен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде тұқымды талдау нәтижесін береді.
Ескерту. 2-тарау 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 30.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 30.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Сынаманың талдаудан қалған бөлігі ауданда осы дақылдың егісі аяқталғаннан кейін (ауданның статистикалвқ есептілігіне сәйкес) бір ай ішінде тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі аккредиттелген зертханада сақталады.
Көрсетілген мерзім өткеннен кейін немесе тұқым сынамасын қайталап талдауға алған кезде сынаманың қалған бөлігі ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге қайтарылып беріледі.
11. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 30.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тұқымдардың, оның iшiнде
қазақстандық ауыл
шаруашылығы тауарын
өндiрушiлердiң егуiне
арналған тұқымдардың
сұрыптық және егiстiк сапасына
сараптама жүргізу
қағидаларына
1-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 1 – в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 30.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт отбора проб
№ ___
для определения посевных качеств семян сельскохозяйственных растений*,
принадлежащих
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
физического лица (при наличии), район, область)
Мною, _____________________________ _______________________ 20___ года
(должность, фамилия, имя,                   (число, месяц)
отчество (при наличии))
при участии ________________________________________________________
(организация, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
представителей)
(заполняется в случаях отбора проб из партий семян, предназначенных
для реализации, а также споров)_______________________________________
проведен осмотр семян и отбор по _______________________________ средних
(номер национального стандарта)
проб от партий, хранящихся __________________________________________
(отделение (бригада), хлебоприемное предприятие и другое)
1. Сведения о семенах
Наименования
Номер по порядку
1
2
3
4
5
1) Вид сельскохозяйственного растения__________________________________
2) сорт _____________________________________________________________
3) название, № и дата сортового документа_______________________________
4) сортовая чистота или типичность, % __________________________________
5) репродукция_______________________________________________________
6) год урожая ________________________________________________________
7) номер партии______________________________________________________
8) масса партии, центнер_______________________________________________
9) номера контрольных единиц _________________________________________
10) число мест (мешков)_______________________________________________
11) место хранения семян, номер склада, закрома__________________________
12) откуда и когда получены семена_____________________________________
13) какой подработке подвергались семена _______________________________
14) который раз партия подвергается анализу, дата и номер последнего анализа
____________________________________________________________
15) проводилось ли протравливание и каким препаратом____________________

Ескерту. 1-қосымшада оң жақтағы жоғары бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 30.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Сынамаларды iрiктеп алу актісі № ____
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(облыс, аудан, заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің
_____________________________________________________________ тиесiлi
аты (бар болса))
ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi* тұқымының егістік сапасын айқындау үшiн
Мен, ___________________________ 20__ жылғы__________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің (күнi, айы) аты
(бар болса))
_________________________________________________________ қатысуымен
(ұйым, өкiлдердiң лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
____________________________________________________________________
(өткізуге арналған тұқым партияларынан сынамаларды iрiктеп алған,
сондай-ақ даулы жағдайларда толтырылады) ___________________________
(бөлiмше (бригада), астық қабылдау
____________________________________________________________________
кәсiпорны және басқалары)
сақталған тұқымды қарауды және партиялардан
______________________ бойынша орташа сынамалар iрiктеп алуды жүргiздiм.
(ұлттық стандарт нөмiрi)
1. Тұқымдар туралы мәлiметтер
Атауы
Реттік нөмiрi
1
2
3
4
5
1) Ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң түрi __________________________________
2) сұрып ______________________________________________________________
3) сұрып құжатының атауы, № және күнi _________________________________
4) сұрыптық тазалығы немесе типтілігі, % ______________________________
5) репродукция ________________________________________________________
6) егiн жылы __________________________________________________________
7) партия нөмiрi ______________________________________________________
8) партия салмағы, центнер ____________________________________________
9) бақылау бiрлiктерiнiң нөмiрлерi ____________________________________
10) орын (қап) саны ___________________________________________________
11) тұқымды сақтау орны, қойма нөмiрi, қамба __________________________
12) тұқым қайдан және қашан алынды ____________________________________
13) тұқым қандай өңдеуге ұшырады ______________________________________
14) партия нешiншi рет талданып отыр, _________________________________
соңғы талдаудың күнi мен нөмiрi ______________________________________
15) дәрiлеу жүргiзiлдi ме және қандай препаратпен _____________________

16) для какого анализа отобрана проба___________________________________
17) назначение семян __________________________________________________
18) количество представленных проб:
в мешочке_______________________________________________________
в бутылке________________________________________________________
в пакете _________________________________________________________
2. Пробы направлены в __________________________________ лабораторию по
экспертизе качества семян.
Лицо, отобравшее пробы ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Представители: ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Гарантия: сохранность партии семян от смешения, засорения, понижения
всхожести и других посевных качеств, а также сохранность дубликатов
проб при их отборе _________________________________________
(наименование юридического лица, фамилия,
_________________________________________________________________
имя, отчество (при наличии) физического лица)
гарантирует.
Ответственное лицо за хранение _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Схема размещения контрольных единиц
(заполняется лицом, отобравшим пробу)
Примечание: * настоящая форма распространяется на семена
сельскохозяйственных растений, за исключением хлопчатника, сахарной свеклы и
цветочных культур.
Приложение 2
к Правилам проведения экспертизы
сортовых и посевных качеств семян,
в том числе семян, предназначенных
для посева казахстанскими
сельскохозяйственными
товаропроизводителями
Сноска. Правый верхний угол приложения 2 – в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 30.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Удостоверение о кондиционности семян
№ ____                         действительно до ________________ 20__ года
(число, месяц)
Выдано ___________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при наличии)
физического лица, район, область) на партию № _____________ семян
____________________________________________________________________
(сельскохозяйственное растение, сорт)
полученных от _______________________________________________________
репродукции ______________________, года урожая _______________________
массой ________________ центнеров, фракции №__________________________
представленных на анализ при акте № _______ от ________________ 20__ года
(число, месяц)
хранящихся __________________________________________________________
(№____ отделения (бригады)
Число мест (мешков) склад № ___________, закром № ____________ насыпью
Назначение семян ____________________________________________________
Качество семян соответствует___________________________________ классу
(прописью)
Результаты анализа
________________________________________________________________________

16) қандай талдау үшiн сынама iрiктеп алынды __________________________
17) тұқымның мақсаты __________________________________________________
18) ұсынылған сынамалар саны:
қапшықта ________________________________________________________
шөлмекте ________________________________________________________
пакетте _________________________________________________________
2. Сынамалар __________________________________________________________
тұқымның сапасына сараптама жүргізу жөнiндегi зертханаға жiберiлді ___
Сынамаларды iрiктеп алған адам _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Өкiлдер: ______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Кепiлдік: тұқым партияларының араласудан, ластанудан, өнгiштiгi мен басқа
да егістік сапасының төмендеуiнен сақталуына, сондай-ақ iрiктеп алу
кезiнде сынамалардың телнұсқаларының сақталуына ___________________
(заңды тұлғаның атауы,
_______________________________________________________ кепілдік береді
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Сақтауға жауапты тұлға _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Бақылау бiрлiктерiн орналастыру схемасы (сынаманы іріктеп алған адам толтырады)
Ескертпе: * осы нысан мақтаны, қант қызылшасын және гүл дақылдарын қоспағанда, ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң тұқымдарына қолданылады.
Тұқымдардың, оның iшiнде
қазақстандық ауыл
шаруашылығы тауарын
өндiрушiлердiң егуiне
арналған тұқымдардың
сұрыптық және егiстiк сапасына
сараптама жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшада оң жақтағы жоғары бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 30.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Тұқымның кондициялылығы туралы куәлік
№ ____ 20__ жылғы __________ дейiн жарамды (күнi, айы)
__________________________________________________________________
(облыс, аудан заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегi, аты,
әкесiнiң аты (бар болса))
________________________________________________________
сақтаулы (№ ___ бөлiмше (бригада)
20_ жылғы _____________ № ______________ акт кезінде талдауға ұсынылған
(күнi, айы)
__________________________________________________ алынған,
___________________________жылғы егiннiң _______________репродукциялы
____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгi, сұрыбы)
салмағы _______ центнер, №_____ фракция тұқымының №__________________
партиясына берiлдi.
Орын (қап) саны, № ____ қойма, № ____ қамба, үйiндiмен
Тұқымның мақсаты________________________________________________
Тұқымның сапасы ________________________________ сыныпқа сәйкес келеді.
(жазбаша)
Талдау нәтижелерi
____________________________________________________________________

1. Чистота ________________ % в том числе ___________________________%
2. Отход, всего _____ % в том числе преобладающие группы _____________%
3. Семян других растений (штук на 1 килограмм (далее – кг) или %___________
4. Семян других видов кормовых трав __________________________________%
5. Семян других культурных растений (штук на 1 кг или %)_________________
6. Семян сорных растений (штук на 1 кг или %), всего _____________________
в том числе: семян овсюга (штук на 1 кг) _____________________________________%
семян наиболее вредных сорняков (для кормовых трав, штук на 1 кг) ____%
семян пырея ползучего (штук на 1 кг)________________________________%
7. Головневых образований ________________________________________%
8. Склероциев ____________________________________________________%
9. Энергия прорастания ____________________________________________%
10. Всхожесть ____________________________________________________%
в том числе твердых _______________________________________________%
Условия проращивания ____________________________________________%
11. Жизнеспособность _____________________________________________%
Метод определения_________________________________________________
12. Посевная годность______________________________________________%
13. Влажность _____________________________________________________%
14. Масса 1000 семян____________________________________________ грамм
15. Зараженность болезнями (заполняется при анализе семян методом:
центрифугирования _________ штук или биологическим _________________%)
16. Заселенность вредителями __________________________________________
17. Данные внешнего осмотра пробы семян:
цвет нормальный запах нормальный
потемневший затхлый
18. Ботанический состав преобладающих видов:
семян других культурных растений __________________________________
(название)
семян сортовых растений ___________________________________________
(название)
19. Другие определения: _____________________________________________
Предложения: ________________________________________________________
_________________________________       _________       ______________________
(должность уполномоченного лица)       (подпись)       (фамилия, имя, отчество
(при наличии))
Место печати
_______________ 20__ года
(число, месяц)
Приложение 3
к Правилам проведения экспертизы
сортовых и посевных качеств семян,
в том числе семян, предназначенных
для посева казахстанскими
сельскохозяйственными
товаропроизводителями

1. Тазалығы ____________________ %, оның iшiнде______________________ %
2. Қалдық, барлығы ______ %, оның iшiнде басым топтар_________________ %
3. Басқа өсiмдiктердiң тұқымдары (1 килограммға
(бұдан әрі – кг) дана немесе %)_______
4. Азықтық шөптердiң басқа түрлерiнiң тұқымдары ______________________%
5. Басқа дақылды өсiмдiктердiң тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %)___________
6. Арамшөп өсiмдiктерінің тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %), барлығы _____
оның iшiнде:
қарасұлы (1 кг-ға дана) __________________________________________%
неғұрлым зиянды арамшөп тұқымдары (азықтық шөптер үшiн, 1 кг-ға дана)
жатаған бидайықтың тұқымдары (1 кг-ға дана)________________________ %
7. Қаракүйелiк құрылымдар__________________________________________ %
8. Қарамықтар______________________________________________________% 9.
Өсу энергиясы ___________________________________________________%
10. Өнгiштiгi_______________________________________________________%
оның iшiнде қаттылары ___________________________________________%
өсiру жағдайлары________________________________________________ %
11. Тіршілікке бейiмдiлiгi____________________________________________ %
анықтау әдiсi ___________________________________________________
12. Егуге жарамдылығы ______________________________________________%
13. Ылғалдылығы __________________________________________________%
14. 1000 дәннiң салмағы _________________________________________ грамм
15. Аурулармен залалдануы (тұқымды талдау кезiнде толтырылады:
центрифугалау әдiсiмен ____ дана немесе биологиялық әдiспен ______________%)
16. Зиянкестердің жайлануы ______________________________________
17. Тұқым сынамаларын сырттай қарап-тексеру деректерi:
түсi қалыпты иiсi қалыпты қарайған шіріген
18. Басым түрлердiң ботаникалық құрамы:
басқа дақылды өсiмдiктердiң тұқымдары ______________________________
(атауы)
сұрыптық өсiмдiктердiң тұқымдары ______________________________
(атауы)
19. Басқа айқындамалар:_______________________________________________
Ұсыныстар:__________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
_______________________________ _________ ______________________
(уәкілетті адамның лауазымы)       (қолы)       (тегi, аты, әкесiнiң аты
(бар болса))
Мөр орны
20__ жылғы ________________
(күнi, айы)
Тұқымдардың, оның iшiнде
қазақстандық ауыл
шаруашылығы тауарын
өндiрушiлердiң егуiне арналған
тұқымдардың сұрыптық
және егiстiк сапасына сараптама
жүргізу қағидаларына
3-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 3 – в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 30.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Результат анализа семян № 1
№ ____
Выдан в дополнение к удостоверению о кондиционности семян
№ ______ от __________________ 20__ года
(число, месяц)
Срок действия удостоверения о кондиционности продлен
до___________________ 20__ года
(число, месяц)
1. Всхожесть _______________________________________________________%
2. Энергия прорастания _____________________________________________%
3. Заселенность вредителями ___________________________________________
(заполняется по семенам, ранее заселенным
____________________________________________________________________
клещом)
Заключение и предложения:_________________________________________
____________________________________________________________________
_________________________________       _________       ______________________
(должность уполномоченного лица)       (подпись)       (фамилия, имя, отчество
(при наличии) )
Место
печати
_______________ 20__ года
(число, месяц)
Приложение 4
к Правилам проведения экспертизы
сортовых и посевных качеств семян,
в том числе семян, предназначенных
для посева казахстанскими
сельскохозяйственными
товаропроизводителями
Сноска. Правый верхний угол приложения 4 – в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 30.07.2025 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Результат анализа семян № 2
№ ____
Выдан ______________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
физического лица (при наличии), район, область)
на партию № _______ семян____________________________________________
(сельскохозяйственное растение, сорт)
полученных от________________________________________________________
репродукции _______________________, год урожая ______________________
массой ___________________ центнеров, фракции № ______________________,
представленных на анализ при акте № __________ от _____________ 20__ года
(число, месяц)
хранящихся __________________________________________________________
(№ ___ отделения (бригады)
Число мест (мешков), склад № ________, закром № _____________ насыпью
Назначение семян ____________________________________________________
Результаты анализа
1. Чистота ______________________ % в том числе______________________ %

Ескерту. 3-қосымшада оң жақтағы жоғары бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 30.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
№ 1 тұқымды талдау нәтижесi
№ ___
Тұқымның кондициялылығы туралы куәлiкке қосымша ретiнде берiлдi.
20__ жылғы ________________ № ______
(күнi, айы)
Тұқымның кондициялылығы туралы куәлiктiң қолданылу мерзімі
20__жылғы____________
(күнi, айы)
дейін ұзартылды.
1. Өнгiштiгi _______________________________________________________ %
2. Өсу энергиясы___________________________________________________ %
3. Зиянкестердің жайлануы___________________________________________
(алдында кенелер жайлаған тұқымдар
____________________________________________________________________
бойынша толтырылады)
Қорытынды мен ұсыныстар:____________________________________________
____________________________________________________________________
______________________________ _________ ______________________
(уәкілетті адамның лауазымы) (қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса))
Мөр орны 20__ жылғы ________________
(күнi, айы)
Тұқымдардың, оның iшiнде
қазақстандық ауыл
шаруашылығы тауарын
өндiрушiлердiң егуiне
арналған тұқымдардың
сұрыптық және егiстiк сапасына
сараптама жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшада оң жақтағы жоғары бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 30.07.2025 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
№ 2 тұқымды талдау нәтижесi
№ ___
____________________________________________________________________
(облыс, аудан, заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегi, аты,
әкесiнiң аты (бар болса))
____________________________________________________________________
____________________________________________________________ сақтаулы
(№ ___ бөлiмше (бригада)
20___ жылғы _______________ № ___________________________ акт кезінде
(күнi, айы)
талдауға ұсынылған
________________________ алынған, ___________________ жылғы егiннiң
__________________________ репродукциялы
____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгi, сұрыбы)
салмағы ____ центнер, № ___ фракция тұқымының
№ _______________ партиясына берiлдi.
Орын (қап) саны, № ____ қойма, № ____ қамба, үйiндiмен
Тұқымның мақсаты___________________________________________________
Талдау нәтижелерi
____________________________________________________________________
1. Тазалығы ________________ %, оның iшiнде _________________________ %