Об утверждении Правил создания, содержания, материально-технического обеспечения, подготовки и привлечения формирований гражданской защиты
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 387. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 2 июня 2015 года № 11243.
В соответствии с подпунктом 53) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.08.2025 № 308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила создания, содержания, материально-технического обеспечения, подготовки и привлечения формирований гражданской защиты.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Божко В.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 23 апреля 2015 года № 387
Правила
создания, содержания, материально-технического
обеспечения, подготовки и привлечения
формирований гражданской защиты
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.02.2022 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила создания, содержания, материально-технического обеспечения, подготовки и привлечения формирований гражданской защиты (далее – Правила) определяют порядок создания, содержания, материально-технического обеспечения, подготовки и привлечения формирований гражданской защиты.
2. Формирование гражданской защиты – организационно-структурная единица сил гражданской защиты (отряды, команды, бригады, группы, звенья, посты), предназначенная к ведению аварийно-спасательных и неотложных работ в мирное и военное время.

Азаматтық қорғау құралымдарын құру, ұстау, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, дайындау және оларды тарту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 387 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 2 маусымда № 11243 тіркелді.
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 53) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 06.08.2025 № 308 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық қорғау құралымдарын құру, ұстау, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, дайындау және оларды тарту қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр полиция
генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 23 сәуірдегі
№ 387 бұйрығымен бекітілген
Азаматтық қорғау құралымдарын құру, ұстау, материалдық-техникалық қамтамасыз
ету, дайындау және оларды тарту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 22.02.2022 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Азаматтық қорғау құралымдарын құру, ұстау, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, дайындау және оларды тарту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) азаматтық қорғау құралымдарын құру, ұстау, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, дайындау және оларды тарту тәртібін белгілейді.
2. Азаматтық қорғауды құралымдары – бейбіт және соғыс уақытында авариялық-құтқару мен кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуге арналған азаматтық қорғау күштерінің ұйымдық-құрылымдық бірлігі (жасақтар, командалар, бригадалар, топтар, буындар, бекеттер).

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 05.01.2025 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Формирования гражданской защиты подразделяются:
по предназначению – основные и обеспечивающие проведение аварийно-спасательных и неотложных работ;
по подчиненности – территориальные и объектовые.
4. К основным формированиям относятся: разведывательные, спасательные, медицинские, инженерные, противопожарные, аварийно-технические, радиационной и химической защиты. Остальные формирования гражданской защиты относятся к обеспечивающим проведение аварийно-спасательных и неотложных работ.
5. Территориальные формирования гражданской защиты создаются в областях, городах республиканского значения, городах, районах, подчиняются соответствующим начальникам гражданской обороны административно-территориальной единицы. Базой создания территориальных формирований являются организации.
6. Объектовые формирования гражданской защиты создаются в организациях и используются в их интересах.
7. Учет формирований гражданской защиты ведется территориальными органами уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.08.2025 № 308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Создание формирований гражданской защиты
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.02.2022 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Формирования гражданской защиты создаются в центральных и местных исполнительных органах, государственных органах, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, за исключением специальных государственных органов, а также в организациях.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.08.2025 № 308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Общее количество личного состава территориальных формирований гражданской защиты рассчитывается:
для регионов подверженных землетрясению, из расчета один член формирования на десять человек пострадавшего населения;
для других регионов, из расчета один член формирования на двадцать человек пострадавшего населения.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.02.2022 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 05.01.2025 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Азаматтық қорғау құралымдары:
мақсаты бойынша – негізгі және авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстарды қамтамасыз ететін;
бағыныстылығы бойынша – аумақтық және объектілік болып бөлінеді.
4. Негізгі құралымдарға: барлау, құтқару, медициналық, инженерлік, өртке қарсы, авариялық-техникалық, радиациялық және химиялық қорғау жатады. Қалған азаматтық қорғау құралымдары авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстарды қамтамасыз етушілерге жатады.
5. Азаматтық қорғаудың аумақтық құралымдары облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, қалаларда, аудандарда құрылады, әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті азаматтық қорғаныс бастықтарына бағынады. Аумақтық құралымдардың құру базасы ұйымдар болып табылады.
6. Азаматтық қорғаудың объектілік құралымдары ұйымдарда құрылады және олардың мүддесінде пайдаланылады.
7. Азаматтық қорғау құралымдарының есебін азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары жүргізеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 06.08.2025 № 308 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2 тарау. Азаматтық қорғау құралымдарын құру
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 22.02.2022 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Азаматтық қорғаудың құралымдары орталық және жергілікті атқарушы органдарда, арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарда, сондай-ақ ұйымдарда құрылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 06.08.2025 № 308 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Азаматтық қорғау аумақтық құралымдарының жеке құрамының жалпы саны:
жер сілкінісіне бейім өңірлер үшін зардап шеккен халықтың он адамына құралымның бір мүшесі есебінен;
басқа өңірлер үшін зардап шеккен халықтың жиырма адамына құралымның бір мүшесі есебінен есептеледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 22.02.2022 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10. Расчеты потребности в формированиях гражданской защиты разрабатываются в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам:
для формирований гражданской защиты в отраслевых подсистемах, непосредственно подчиненных центральному исполнительному органу, государственному органу, непосредственно подчиненному и подотчетному Президенту Республики Казахстан, за исключением специальных государственных органов – структурными подразделениями по организации и ведению гражданской обороны и утверждаются соответствующим государственным органом;
для территориальных формирований гражданской защиты (кроме медицинских) - территориальными органами уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и утверждаются местными исполнительными органами соответствующей административно-территориальной единицы;
для медицинских формирований гражданской защиты – местными органами государственного управления в области здравоохранения и утверждаются соответствующими местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения, городов, районов.
Расчет потребности в объектовых формированиях гражданской защиты согласно приложению 2 к настоящим Правилам разрабатываются организациями и утверждаются их первыми руководителями.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.08.2025 № 308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 30.06.2026 № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Объектовые формирования гражданской защиты создаются организациями, которые соответствуют одному из следующих условий:
1) относятся к категории по гражданской обороне, в соответствии с пунктом 3 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите";
2) имеют мобилизационные задания и (или) продолжают работу в военное время;
3) размещаются в зоне возможного опасного химического заражения и (или) возможного опасного радиоактивного загрязнения и (или) возможного катастрофического затопления.
12. В центральных исполнительных органах, государственных органах, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, за исключением специальных государственных органов и организациях с численностью менее 50 человек создаются объектовые формирования гражданской защиты: противопожарные, медицинской помощи, организации связи по 2 человека каждый.

10. Азаматтық қорғау құралымдарындағы қажеттілік есептерін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес:
орталық атқарушы органға, арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органға тікелей бағынатын, салалық кіші жүйедегі азаматтық қорғаудың құралымдары үшін – азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшелері әзірлейді және тиісті мемлекеттік орган бекітеді;
азаматтық қорғаудың аумақтық құралымдары (медициналықтан басқа) үшін – азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары әзірлейді және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдары бекітеді;
азаматтық қорғаудың медициналық құралымдары үшін - денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары әзірлейді және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, қалалардың, аудандардың тиісті жергілікті атқарушы органдары бекітеді.
азаматтық қорғаудың объектілік құралымдарында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ұйымдар әзірлейді және олардың бірінші басшылары бекітеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 06.08.2025 № 308 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 30.06.2026 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
11. Азаматтық қорғаудың объектілік құралымдарын ұйымдар құрады, олар мына талаптардың біреуіне сәйкес келеді:
1) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 3-тармағына сәйкес азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатады;
2) жұмылдыру тапсырмалары бар және (немесе) соғыс уақытында жұмысты жалғастырады;
3) ықтимал қауіпті химиялық залалдану және (немесе) ықтимал қауіпті радиоактивтік ластану және (немесе) ықтимал апаттық су басу аймағында орналасады.
12. 50-ден кем адам саны бар орталық атқарушы органдарда, арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарда және ұйымдарда азаматтық қорғаудың объектілік құралымдары құрылады: әрқайсысы 2 адамнан өртке қарсы, медициналық көмек, байланысты ұйымдастыру.

Сноска. Пункт 12 в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.08.2025 № 308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Состав и нормы оснащения формирований гражданской защиты утверждаются руководителем организации исходя из ориентировочных возможностей ведения работ формированиями гражданской защиты согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Формирования гражданской защиты создаются в зависимости от местных условий и особенностей производства, рода деятельности, численности работающих, наличия имущества, техники и транспортных средств, определяющих деятельность организаций, на базе которых созданы формирования гражданской защиты.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.02.2022 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В зависимости от местных условий и при наличии материально-технической базы решением местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы создаются и другие формирования гражданской защиты.
15. Для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера из числа существующих территориальных формирований гражданской защиты и аварийно-спасательных служб и формирований, объектовых формирований создаются сводные отряды экстренного реагирования повышенной готовности.
16. Сводные отряды экстренного реагирования относятся к категории территориальных формирований гражданской защиты. Структура и командир сводного отряда экстренного реагирования утверждается решением местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицей по представлению территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.08.2025 № 308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Максимально возможное время приведения в готовность: не более четырех часов – для основных формирований гражданской защиты, в том числе формирований, входящих в состав отряда экстренного реагирования; не более шести часов – для формирований, обеспечивающих проведение аварийно-спасательных и неотложных работ.
18. В формирования гражданской защиты зачисляются трудоспособные мужчины и женщины, за исключением лиц с инвалидностью первой, второй и третьей групп, беременных женщин, женщин, имеющих детей в возрасте до восьми лет, и на военное время – военнообязанных, имеющих мобилизационные предписания.
В мирное время для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера в формирования включаются военнообязанные, имеющие мобилизационные предписания. На военное время лица, имеющие мобилизационные предписания, исключаются из состава формирований гражданской защиты (в этом случае заблаговременно готовится их замена – дублеры).

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 06.08.2025 № 308 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Азаматтық қорғау құралымдарының құрамын және жарақтау нормаларын осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес азаматтық қорғау құралымдарының жұмыстарды жүргізуінің бағдарлық мүмкіндіктері негізінде ұйымдар басшысы бекітеді.
Азаматтық қорғау құралымдары жергілікті жағдайлар мен өндірістің ерекшеліктеріне, қызмет түріне, жұмыс істейтіндердің санына, базасында азаматтық қорғау құралымдары құрылған ұйымдардың қызметін айқындайтын мүліктің, техника мен көлік құралдарының болуына қарай құрылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 22.02.2022 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Жергілікті жағдайына байланысты және материалдық-техникалық базасы болған кезде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органының шешімімен басқа да азаматтық қорғаудың құралымдары құрылады.
15. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшін азаматтық қорғаудың аумақтық құралымдарының және авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының, объектілік құралымдарының санынан жоғары дайындықтағы шұғыл ден қою жиынтық жасақтары құрылады.
16. Жедел ден қою жиынтық жасақтары азаматтық қорғаудың аумақтық құралымдарының санатына жатады. Жедел ден қою жиынтық жасағының құрамы және командирі азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарының ұсынысы бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органның шешімімен бекітіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 06.08.2025 № 308 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Әзірлікке келтіруге берілетін уақыт: азаматтық қорғаудың негізгі құралымдары, оның ішінде шұғыл ден қою жиынтық жасағының құрамына кіретін құралымдар үшін – төрт сағаттан аспау керек; авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстарды қамтамасыз ететін құралымдар үшін – алты сағаттан аспау керек.
18. Азаматтық қорғау құралымдарына бірінші, екінші және үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды, жүкті әйелдерді, сегіз жасқа дейінгі жастағы балалары бар әйелдерді және соғыс уақытында – жұмылдыру нұсқаулары бар әскери міндеттілерді қоспағанда, еңбекке қабілетті еркектер мен әйелдер қабылданады.
Бейбіт уақытта табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшін құралымдарға жұмылдыру ұйғарымы бар әскери міндеттілер кіргізіледі. Соғыс уақытында жұмылдыру ұйғарымы бар адамдар азаматтық қорғау құралымдары құрамынан шығарылады (мұндай жағдайда оларды ауыстыратын дублерлер дайындалады).

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.08.2022 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Содержание и материально-техническое обеспечение формирований гражданской защиты
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.02.2022 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Формирования гражданской защиты оснащаются автомобильной, инженерной (специальной) и другой техникой, не предназначенной при объявлении мобилизации для поставки в Вооруженные Силы Республики Казахстан, другие войска и воинские формирования.
20. Материально-техническое обеспечение формирований гражданской защиты осуществляется за счет техники, оборудования, снаряжений, инструментов и материалов, имеющейся в организации для обеспечения своей деятельности согласно материально-технического обеспечения, указанного в приложении 5 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 01.07.2023 № 357 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Материально-техническое обеспечение объектовых формирований гражданской защиты в центральных исполнительных органах, государственных органах, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, за исключением специальных государственных органов, а также в организациях с численностью не более пятидесяти человек, осуществляется по решению руководителя и включает в себя: два огнетушителя, одну медицинскую аптечку, и две единицы переносных радиостанций на одно создаваемое формирование гражданской защиты (отряд, команда, звено, пост).
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.08.2025 № 308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Средствами защиты органов дыхания обеспечивается каждый член формирования гражданской защиты за счет центральных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, за исключением специальных государственных органов, а также организаций, создающих формирования гражданской защиты.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.08.2025 № 308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.08.2022 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Азаматтық қорғау құралымдарын ұстау және материалдық-техникалық қамтамасыз ету
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 22.02.2022 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Азаматтық қорғау құралымдары жұмылдыру жариялау кезінде Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға қоюға арналмаған автомобильмен, инженерлік (арнайы) және басқа да техникамен жарақталады.
20. Азаматтық қорғау құралымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз ету осы бұйрыққа 5-қосымшада көрсетілген материалдық-техникалық қамтамасыз етуге сәйкес өз қызметін қамтамасыз ету үшін ұйымда бар техника, құрал-жабдықтар, жабдықтар, құралдар мен материалдар есебінен жүзеге асырылады
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 01.07.2023 № 357 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Саны елу адамнан аспайтын ұйымдарда, сондай-ақ орталық және жергілікті атқарушы органда, арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарда азаматтық қорғаудың объектілік құралымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз ету басшының шешімі бойынша жүзеге асырылады және оған: құрылатын бір азаматтық қорғау құралымына (жасақ, команда, буын, бекет) екі өрт сөндіргіш, бір медициналық дәрі қобдишасы және екі бірлік тасымалданатын радиостанция кіреді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 06.08.2025 № 308 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Тыныс алу органдарын қорғау құралдарымен азаматтық қорғау құралымдарын құратын ұйымдар мен орталық атқарушы органдар, арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар есебінен азаматтық қорғау құралымдарының әрбір мүшесі қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 06.08.2025 № 308 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

23. Формирования гражданской защиты, включенные в состав группировки сил и средств по ликвидации глобальных и региональных чрезвычайных ситуаций, должны быть готовыми к ведению аварийно-спасательных и неотложных работ в районах чрезвычайных ситуаций и очагах поражения в автономном режиме в течение первых четырнадцати суток.
Глава 4. Подготовка и привлечение формирований гражданской защиты
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.02.2022 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Подготовка формирований гражданской защиты включает:
1) обучение командиров формирований гражданской защиты (отрядов, команд, бригад, групп, звеньев и постов) раз в три года в территориальных органах уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
2) обучение в соответствии с учебной программой подготовки (переподготовки) по месту работы, утвержденной приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 20 мая 2014 года № 235 "Об утверждении учебной программы подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9509);
3) участие формирований гражданской защиты в учениях и тренировках по гражданской защите, а также в мероприятиях по ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.02.2022 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 05.01.2025 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.08.2025 № 308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Ежегодное обучение личного состава формирований гражданской защиты проводят руководители групп занятий по гражданской защите и командиры формирований гражданской защиты, которые прошли обучение один раз в три года в территориальных органах или в организациях и учебных заведениях уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и имеющие соответствующие сертификаты.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 06.08.2025 № 308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

23. Жаһандық және өңірлік ауқымдардағы төтенше жағдайлары жою жөніндегі күш пен құралдар құрамына кіретін, азаматтық қорғау құралымдары төтенше жағдай аймақтарында және зақымдану ошақтарында он төрт тәулік бойы авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуге дайын болуы тиіс.
4-тарау. Азаматтық қорғау құралымдарын дайындау және тарту
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 22.02.2022 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Азаматтық қорғау құралымдарын даярлау мыналарды қамтиды:
1) үш жылда бір рет азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарында құралымдардың (жасақтардың, командалардың, бригадалардың, топтардың, буындардың, бекеттердің) азаматтық қорғау құралымдарының командирлерін оқыту;
2) "Төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлаудың, халықты оқытудың оқу бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 20 мамырдағы № 235 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9509 болып тіркелген) бекітілген жұмыс орны бойынша азаматтық қорғау құралымдарының даярлаудың (қайта даярлаудың) оқу бағдарламасына сәйкес жеке құрамды оқыту;
3) азаматтық қорғау құралымдарының азаматтық қорғау бойынша оқу-жаттығулар мен машықтануларға, сондай-ақ төтенше жағдайлар мен олардың салдарын жою іс-шараларына қатысуы.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 22.02.2022 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 05.01.2025 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 06.08.2025 № 308 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
25. Азаматтық қорғау құралымдарының жеке құрамын жыл сайын оқытуды азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарында немесе ұйымдарында және оқу орындарында үш жылда бір рет оқудан өткен және тиісті сертификаттары бар азаматтық қорғау жөніндегі сабақтар топтарының басшылары және азаматтық қорғау құралымдарының командирлері жүргізеді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 06.08.2025 № 308 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

26. Подготовка формирований гражданской защиты осуществляется в учебных городках, на участках местности или на территории организации.
27. На учения и тренировки формирования гражданской защиты выводятся в полном составе, с необходимым количеством специальной техники, оборудования, снаряжения, инструментов и материалов.
28. При подготовке формирований гражданской защиты обращается внимание на безопасную эксплуатацию и обслуживание аварийно-спасательного инструмента, электроустановок, компрессоров, работу в средствах защиты органов дыхания и кожи, а также при применении других технологий и специального снаряжения (альпинистского, водолазного).
28-1. Для каждого формирования гражданской защиты разрабатывается план приведения в готовность, в котором предусматривается:
1) порядок оповещения и сбора личного состава в рабочее и нерабочее время;
2) порядок, сроки, места выдачи имущества, продовольствия;
3) вопросы управления формированием в период сбора, приведения его в готовность и выдвижения в район сосредоточения или выполнения аварийно-спасательных и неотложных работ;
4) порядок материально-технического обеспечения;

26. Азаматтық қорғау құралымдарын дайындау оқу-жаттығу қалашықтарында, жергілікті жерлердің немесе ұйым аумағының учаскелерінде жүзеге асырылады.
27. Азаматтық қорғаудың құралымдары оқу-жаттығуларға және машықтануларға арнайы техниканың, жабдықтардың, жарақтардың, аспаптар мен материалдардың қажетті санымен толық құрамда қатысады.
28. Азаматтық қорғау құралымдарын дайындау кезінде авариялық-құтқару аспабын, электр қондырғыларын, компрессорларды қауіпсіз пайдалануға және оларға күтім жасауға, тыныс алу және тері ағзаларын қорғау құралдарымен жұмыс істеуге, сондай-ақ басқа да технологиялар мен арнайы жарақтарды (альпинистік, сүңгуір) қолдануға ерекше назар аударылады.
28-1. Азаматтық қорғаудың әрбір құралымы үшін әзірлікке келтіру жоспары әзірленеді, онда мыналар көзделеді:
1) жеке құрамды жұмыс және жұмыстан тыс уақытта құлақтандыру және жинау тәртібі;
2) мүлікті, азық-түлікті беру орны, тәртібі, мерзімі;
3) жиын кезеңінде құралымды басқару, оны әзірлікке келтіру және шоғырлану ауданына жылжыту немесе авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстарды орындау мәселелері;
4) материалдық-техникалық қамтамасыз ету тәртібі;

5) закрепление техники и оборудования за личным составом;
6) участки (объекты) ведения работ при различных видах чрезвычайных ситуаций.
Сноска. Правила дополнены пунктом 28-1 в соответствии с приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.02.2022 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Привлечение территориальных и объектовых формирований гражданской защиты определяется соответствующими начальниками гражданской обороны административно-территориальной единицы, а также руководителем ликвидации чрезвычайной ситуации.

5) техника мен құралдарды жеке құрамға бекіту;
6) әртүрлі төтенше жағдайлар кезінде жұмыстар жүргізу учаскелері (объектілері).
Ескерту. 28-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 22.02.2022 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Азаматтық қорғаудың аумақтық және объектілік құралымдарын тартуды әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті азаматтық қорғаныс бастықтары, сондай-ақ төтенше жағдайларды жою басшысы белгілейді.

30. Возмещение затрат организациям за привлечение созданных ими формирований гражданской защиты для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций производится в соответствии с пунктом 8 статьи 82 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам создания,
содержания, материально-технического
обеспечения, подготовки и привлечения
формирований гражданской защиты
Расчет потребности в формированиях гражданской защиты

30. Ұйымдарға төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою үшін солар құрған азаматтық қорғау құрылымдарын тартқаны үшін шығындардың орнын толтыру Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 82-бабының 8-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Азаматтық қорғау
құрылымдарын құру, ұстау,
материалдық-техникалық
қаматасыз ету, дайындау және
оларды тарту қағидаларына
1-қосымша
Азаматтық қорғаудың құралымдарындағы қажеттілік есебі

108
Группа радиационной, химической и биологической защиты <**>
44
Группа радиационной, химической и биологической разведки <**>
15
Подвижная автозаправочная станция
5
Эвакуационная группа (техническая)
12
Звено подвоза воды
6
Группа, звено по обслуживанию убежищ и укрытий
<***>
<*> Объектовые формирования на объектах создаются в зависимости от возможной обстановки в мирное и военное время по решению руководителя организации
<**> Создаются на химически опасных объектах, производящих или использующих сильнодействующие ядовитые вещества.

108
Радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау тобы <**>
44
Радиациялық, химиялық және биологиялық барлау тобы <**>
15
Автомобильге жанармай құю жылжымалы станциясы
5
Эвакуациялау тобы (техникалық)
12
Су тасу буыны
6
Паналайтын жерлер мен жасырын паналарға қызмет көрсету жөніндегі топ, буын
<***>
<*> Объектілік құралымдар объектілерде ұйым басшысының шешімі бойынша бейбіт уақытта және соғыс уақытында ықтимал жағдайға байланысты құрылады.
<**> Күшті әсер ететін улы заттарды өндіретін немесе пайдаланатын химиялық қауіпті объектілерде құрылады.

<***> В мирное время. При развертывании защитных сооружений вместимостью до 150 чел. - 10 чел., от 150 до 600 чел. - 21 чел., более 600 чел. - 36 чел.
Приложение 3
к Правилам создания,
содержания, материально-технического
обеспечения, подготовки и привлечения
формирований гражданской защиты
Ориентировочные возможности
ведения работ формированиями гражданской защиты
п/п
Наименование формирований
Ориентировочные возможности ведения работ
1
Звено воздушной разведки
Разведка одного направления за 1 час:
220 км (самолетом), 120 км (вертолетом)
2
Звено речной (морской) разведки
Разведка одного направления за 1 час, протяженностью до 50 км
3
Звено железнодорожной разведки
Разведка одного направления за 1 час, протяженностью до 50 км
4
Отряд первой медицинской помощи
Оказывает врачебную помощь 500 пораженным
5
Бригада специализированной медицинской помощи
Оказание специализированной помощи в среднем 8-10 пораженным
6
Инженерная команда
Ориентировочные возможности за 10 часов работы: разведка степени разрушения города, населенного пункта, объекта - 0,03 кв. км; разведка степени разрушения застройки, характера завалов - 0,015 кв. км; оценка состояния убежищ, ПРУ, подвалов - 25 сооружений; устройство проездов по завалу шириной 3-4 м - до 1 км; сплошная разборка завалов - 50-200 м.; откопка и вскрытие заваленных убежищ, ПРУ, подвалов 4-5 сооружений
7
Дорожно-мостовая команда
Ориентировочные возможности за 10 часов работы:
Расчистка прохода (проезда) в завалах в населенных пунктах: а) на уликах шириной 8-10 м при высоте зданий 3-4 этажа - 0,65-4,0 км; при высоте зданий - 5-6 этажей - 0,20-0.35 км; б) на улицах шириной 12-15 м при высоте зданий 5-6 этажей - 0,5-1 км.

<***> Бейбіт уақытта. Қорғаныш құрылыстарын өрістету кезінде сыйымдылығы 150 адамға дейін – 10 адам, 150-ден 600 адамға дейін – 21 адам, 600 адамнан астам – 36 адам.
Азаматтық қорғау
құралымдарын құру, ұстау,
материалдық-техникалық қамтамасыз
ету, дайындау және оларды
тарту қағидаларына
3-қосымша
Азаматтық қорғау құралымдарының жұмыстарды жүргізуін бағдарлық мүмкіндіктері
Р/с №
Құралымдар атауы
Жұмыс жүргізудің бағдарлық мүмкіндіктер
1
Әуе барлауы буыны
1 сағат ішінде бір бағыттағы барлау: 220 шақырым (ұшақпен), 120 шақырым (тікұшақпен)
2
Өзен (теңіз) барлауы буыны
Ұзындығы 50 шықырым дейінгі бір бағыттағы барлау
3
Темір жол барлауы буыны
Ұзындығы 50 шақырымға дейінгі бір сағат ішіндегі бір бағыттағы барлау
4
Алғашқы медициналық көмек жасағы
500 жарақаттанушыға дәрігерлік көмек көрсету
5
Мамандандырылған медициналық көмек бригадасы
Шамамен 8-10 жарақаттанушыларға мамандандырылған көмек көрсету
6
Инженерлік команда
10 сағат жұмыс уақыты ішіндегі бағдарлық мүмкіндіктері: қаланың, елді мекеннің, объектінің - 0,03 шаршы шақырым; құрылыстың қирау деңгейін, үйінділер сипатын барлау - 0,015 шаршы шақырым; паналау орындарының, ПРУ жағдайын бағалау-25 құрылыс; үйінділер бойынша жүру жолдары құрылыстарының ені 3-4 метрден 1 шақырымға дейін; үйінділерді жаппай жинау - 50-200 м; көміліп қалған паналау орындарын, ПРУ, 4-5 құрылыстардың қазу және ашу.
7
Жол-көпір командасы
10 сағат жұмыс уақыты ішіндегі бағдарлық мүмкіндіктер: елді мекендердегі үйінділерде өту жолдарын (жүру жолдарын) тазарту: а) ғимараттың биіктігі 3-4 қабат болған кезде ені 8-10 метр көшелерде - 0,65- 4,0 шақырым, ғимараттың биіктігі 5-6 қабат болса - 0,20-0,35 шақырым; б) ені 12-15 м көшелерде ғимараттың биіктігі 5-6 қабатты болса - 0,5-1 шақырым жүру жолдарын тазарту.

Устройство проезда по верху завала в населенных пунктах - 1,7-5,0 км. Восстановление дорожного покрытия (ямочный ремонт): гравийного - 500 кв.м, щебеночного - 650 кв.м., асфальта - бетонного – 500 кв.м Ремонтная профилировка проезжай части дороги шириной 6 м: грунтовой - 6,5 км, гравийной - 10 км. Расчистка проезжей части улицы на ширину 3 - 3,5 м от завала крупных железобетонных элементов - 100 - 200 м.
Перемещение завала высотой 1,5 м - 2 м с проезжей части улицы - 400 - 500 куб.м.
Ремонт и восстановление мостов - 100-120 пм
8
Звено инженерной разведки

Елді мекендерде үйінділердің үстінен 1,7-5,0 шақырым жүру жолдарын жасау. Жолдың беткі қабатын (шұңқырлы жөндеулер) қалпына келтіру: қиыршық тасты - 500 шаршы метр, ұсақталған тас кесекті- 650 шаршы метр; бетонды асфальт – 500 шаршы метр; ені 6 метр жолдың жүру жағын кескіндеп жөндеу жұмыстары – 6,5 шақырым, қиыршық тас -10 шақырым, 100-200 метр ірі теміржол элементтерінің үйінділерінен ені 3 -3,5 метр көшенің жүру жолын тазарту.
Биіктігі 1,5-2 метр үйінділерді көшелердің жүру жолдарының 400-500 шаршы метр ауыстыру. 100-120 пм көпірді жөндеу және қалпына келтіру.
8
Инженерлік барлау буыны

Ориентировочные возможности за 10 часов работы: - разведка 2-3 маршрутов протяженностью 75-100 км; - разведка очага поражения на площади - 1 км кв; - разведка заваленных убежищ - 20-30 шт
9
Аварийно-техническая команда по электросетям
Ориентировочные возможности за 10 часов работы: 1. Ликвидация аварии на двух подстанциях 35, 110, 220 кВ с выполнением следующих работ: замена ввода масляных выключателей; замена ввода на силовом трансформаторе; установка ячейки Круп; прокладка, силового кабеля в ячейки Круп; расчистка территории в местах установки оборудования; восстановление разъединителей; восстановление шин; дезактивация территории в местах установки оборудования. 2. Ликвидация аварии на линиях электропередач 35 кВ, 110 кВ и 220 кВ с выполнением следующих работ: монтаж провода по сохранившимся опорам (одна цепь - три провода): 35 кВ - 2,5 км, 110 кВ - 2 км, 220 кВ - 1 км; установка временных деревянных опор с монтажом проводов: 35 кВ - 4 км, 110 кВ - 3 км, 220 кВ - 2 км; ремонт проводов с частичной заменой проводов и изоляторов; 35 кВ - 1-2 км, 110 кВ - 1-1,5 км, 220 кВ - 1 км; дезактивация сохранившихся опор: 35 кВ - 4 км, 110 кВ - 3 км, 220 кВ - 3 км; замена поврежденного оборудования ячеек масляного выключателя в помещениях распределительного пункта; замена силового трансформатора напряжением 6-10 кВ - 2 шт; замена оборки (емкость 5 - 10 мест) напряжением 6 - 10 кВ – 2 шт; установка деревянных опор до 11 метров - 14-16 шт; монтаж провода сечением 16-70 мм по временным деревянным опорам - 2 км; установка воздушного ввода - 20 шт.
10
Аварийно-техническая команда по газовым сетям
Ориентировочные возможности за 10 часов работы: отключение разрушенного участка внутридомовой сети газоснабжения с разборкой завалов высотой: 1 метра - до 45 участков; 2 метра - до 20 участков; вскрытие незаваленного ковера и закрывание задвижек на внутридомовом вводе газоснабжения - коверов (колодцев) до 150 штук; отключение внутридомовой разводки сети газоснабжения с разборкой завала на лестничной клетке при сохранившемся подвале - (отключение) - 20
11
Аварийно-техническая команда по водопроводным сетям
Ориентировочные возможности за 10 часов работы: 1. Отключение участков разрушенных сетей водоснабжения с разборкой завалов, вскрытием колодцев, закрыванием колодцев, при высоте завала: 1 метр - 30 участков; 2 метра - 10 участков;
2. Отключение, разрушенного участка внутридомовых сетей водоснабжения с разборкой завалов, вскрытием колодца и закрыванием задвижек, при высоте завала: 1 метр - 50 участков; 2 метра - 25 участков; ремонт задвижек - 6 шт; прочистка колодцев вручную – 20; ремонт пожарных гидрантов – 15; очистка выпусков - 15; ликвидация провалов у колодцев – 20; ремонт бытовых колодцев – 5; заглушка домовых вводов – 5; гидравлическая очитка бытовой сети - 30; ремонт чугунных колонок – 20
12
Аварийно-техническая команда по канализационным сетям
Ориентировочные возможности за 10 часов работы: 1. Отключение участков разрушенных канализационных сетей с разборкой завалов и вскрытием колодцев, закрыванием колодца, при высоте завала: 1 метр - 30 участков; 2 метра - 10 участков; 2. Отключение разрушенного участка внутридомовых канализационных сетей с разборкой завалов, вскрытием колодца и закрыванием задвижек, при высоте завала: 1 метр - 50 участков; 2 метра - 25 участков; ремонт задвижек – 6 шт.; прочистка колодцев вручную – 20; ремонт пожарных гидрантов – 15; очистка выпусков – 15; ликвидация провалов у колодцев – 20; ремонт бытовых колодцев – 5; заглушка домовых вводов – 5; гидравлическая очистка бытовой сети – 30; ремонт чугунных колонок – 20
13
Аварийно-техническая команда по тепловым сетям
Ориентировочные возможности за 10 часов работы: 1. Отключение участков разрушенных сетей с разработкой завалов над колодцами, вскрытием колодцев, установкой пробок (заглушек) при высоте завала: - 1 метр - 25 участков; 2 метра - 10 участков; отключение разрушенных участков внутридомовых сетей теплоснабжения с разборкой завалов над колодцами, вскрытием колодцев и установкой пробок при высоте завала: 1 метр - 40 участков; 2 метра - 15 участков
14
Подвижный пункт питания

10 сағат жұмыс уақыты ішінде бағдарлық мүмкіндіктері: ұзындығы 75-100 шақырым 2-3 бағытты барлау; - ауданы 1 шақырым зақымдау ошағын барлау, 20-30 дана көміліп қалған паналау орындарын барлау.
9
Электр желілері бойынша авариялық-техникалық команда
10 сағат жұмыс уақыты ішіндегі бағдарлық мүмкіндіктері:
1. Мына жұмыстарды орындау арқылы 35, 110, 220 кВ екі кіші станциядағы аварияларды жою:
май ажыратқыштарды жүргізуді ауыстыру;
қуатты трансформатордағы жүргізуді ауыстыру; Круп ұяшығын орнату; Круп ұяшығына күш кабелін төсеу; жабдықтарды орнату орындарының аумағын тазарту; ажыратқыштарды қалпына келтіру; шиналарды қалпына келтіру; жабдықтарды орнату орындарындағы аумақтарды дезактивациялау.
2. Мына жұмыстарды орындау арқылы 35, 110, 220 кВ электр беру желілеріндегі аварияларды жою: сау қалған тіректердің сымдарын құрастыру; (бір тізбе – үш сым): 35 кВ - 2,5 км, 110 кВ - 2 км, 220 кВ - 1 шақырым; сымдарды құрастырып, уақытша ағаш тіректерін қондыру: 35 кВ - 4 шақырым, 110 кВ - 3 шақырым, 220 кВ - 2 шақырым; сымдар мен ажыратқыштарды жарым-жартылай ауыстырып, сымдарды жөндеу; 35 кВ - 1-2 шақырым, 110 кВ - 1-1,5 шақырым, 220 кВ - 1 шақырым; сау қалған тіректерін дезактивациялау: 35 кВ - 4 шақырым, 110 кВ - 3 шақырым, 220 кВ – 3 шақырым; тарату пунктінің бөлмелерінде май ажыратқыштар ұяшығының зақымдалған жабдықтарын ауыстыру; құатты трансформаторын кернеулікке 6-10 кВ- 2 данамен ауыстыру; бүрмені ауыстыру (көлемі 5 - 10 орын) кернеулігі 6-10 кВ- 2 дана; 11 метрге дейін 14-16 дана ағаш тіректерін қондыру; уақытша ағаш тіректері арқылы қимасы 16-70 мм сымның құрастыру 2 шақырым; ауа жүргізулерін қондыру - 20 дана.
10
Газ желілері бойынша авариялық - техникалық команда
10 сағат жұмыс уақыты ішіндегі бағдарлық мүмкіндіктері: үйінділерді ашып, үй ішіндегі газбен қамтамасыз ету желісінің зақымдаған учаскісін ажырату: біиктігі 1 метр – 45 учаскеге дейін, 2 метр – 20 учаскеге дейін; қирамаған құдықтарды ашу және газбен қамтамасыз ету желісін үй ішіне кірер жерден жабу – құдықтар саны 150-ге дейін; жер төленін сау қалған кезде басқыш алаңында үйінділерді ашып, газбен қамтамасыз ету желісінің үй ішіндегі тарату сымды ажырату зақымдаған учаскесін ажырату - (ажырату) - 20
11
Су өткізу желілері бойынша авариялық-техникалық команда
10 сағат жұмыс уақыты ішіндегі бағдарлық мүмкіндіктері:
1. Үйінділерді ашып, құдықтарды ашып-жабу арқылы қираған сумен қамтамасыз ету желілерінің учаскілерін ажырату, үйінділердің биіктігі 1 метр болса – 30 учаске, 2 метр – 10 учаске;
2. Үйінділерді ашып, құдықтарды ашу және ысырмаларын жабу арқылы сумен қамтамасыз ететін үй ішіндегі желісінің қираған учаскісін ажырату: үйінділердің биіктігі 1 метр болса – 50 учаске, 2 метр – 25 учаске; ысырмаларын жөндеу – 6 дана, құдықтарды қолмен тазарту – 20; өрт гидранттарын жөндеу – 15; шығару орындарын тазарту –15; құдықтар айналасындағы ойылған жерлерді жою – 20; тұрмыстық құдықтарды жөндеу – 5; үйдің су кірістеріне қақпақшаларды қою - 5; тұмыстық желісін гидравликалық тазарту -30; шойын колонкаларды жөндеу – 20.
12
Кәріз желілері бойынша авариялық-техникалық команда
10 сағат жұмыс уақыты ішіндегі бағдарлық мүмкіндіктері:
1. Үйінділерді ашып, құдықтарды ашып-жабу арқылы қираған кәріз желілерінің учаскілерін ажырату, үйінділердің биіктігі 1 метр болса – 30 учаске, 2 метр – 10 учаске.
2. Үйінділерді ашып, құдықтарды ашу және ысырмаларын жабу арқылы үй ішіндегі кәріз желісінің қираған учаскесін ажырату: үйінділердің биіктігі 1 метр болса – 50 учаске, 2 метр – 25 учаске; ысырмаларын жөндеу – 6 дана, құдықтарды қолмен тазарту – 20; өрт гидранттарын жөндеу – 15; шығару орындарын тазарту -15; құдықтар айналасындағы ойылған жерлерді жою – 20; тұрмыстық құдықтарды жөндеу – 5; үйдің су қірістеріне қақпақшаларды қою - 5; тұрмыстық желісін гидравликалық тазарту -30; шойын колонкаларды жөндеу – 20.
13
Жылу желілері бойынша авариялық-техникалық команда
10 сағат жұмыс уақыты ішіндегі бағдарлық мүмкіндіктері:
1. Құдықтар үстінен үйінділерді ашып, қақпақшаларды орнатып қираған жүйелер учаскілерін ажырату, үйінділердің биіктігі 1 метр болса – 25 учаске, 2 метр – 10 учаске; үйінділердің биіктігі 1 метр болса – 40 учаскеде, 2 метр болса – 15 учаскеде құдықтар үстінен үйінділерді ашып, құдықтарды ашып және қақпақшаларды орнатып жылумен қамтитын үй ішіндегі жүйелердің қираған учаскелерін ажырату.
14
Тамақтандыру жылжымалы пункті

Ориентировочные возможности за 10 часов работы: Пункт питания обеспечивает одноразовым питанием - 1500 человек
15
Подвижный пункт продовольственного снабжения
Ориентировочные возможности за 10 часов работы: Пункт может скомплектовать и выдать 4000 сухих пайков
16
Подвижный пункт снабжения
Ориентировочные возможности за 10 часов работы: Пункт может доставить и выдать пострадавшим (пораженным) до 1400 комплектов подменной одежды и обуви
17
Подвижная автозаправочная станция

10 сағат жұмыс уақыты ішіндегі бағдарлық мүмкіндіктері: қоректену пункті 1500 адамға дейін тамақтандыра алады.
15
Азық-түлікпен жабдықтау жылжымалы пункті
10 сағат жұмыс уақыты ішіндегі бағдарлық мүмкіндіктері: Пункт 4000 құрғақ азықты жинақтай алады және бере алады.
16
Жылжымалы жабдықтау пункті
10 сағат жұмыс уақыты ішіндегі бағдарлық мүмкіндіктері: Пункт зардап шеккендерге (зақымдалғандарға) 1400 жинаққа дейін ауыстыратын киім-кешектер мен аяқ киімдерді жеткізе алады және бере алады.
17
Автомобильге жанармай құю жылжымалы станциясы

Ориентировочные возможности за 10 часов работы: Станция обеспечивает заправку ГСМ 400-500 ед.техники
18
Подвижная ремонтно-восстановительная команда
Ориентировочные возможности за 10 часов работы: 5 условных текущих ремонтов
19
Звено подвоза воды
Ориентировочные возможности за 10 часов работы: звено может подвезти до 75 тысяч литров воды, что позволит обеспечить 7,5 тысяч человек, при норме 10 л. на человека в сутки
20
Автоколонна для перевозки населения
Ориентировочные возможности за 10 часов работы (при плече подвоза 60 км): Пассажировместимость колонны - количество перевезенных соответственно.
Для колонны из: автобусов 880-1200/2200-3000 человек; грузовых автомобилей 440-600/1100-1500 человек; самосвалов 330-460/825-1125 человек; легковых 80-120/200-300 человек
21
Автоколонна для перевозки грузов

10 сағат жұмыс уақыты ішіндегі бағдарлық мүмкіндіктері: Станция 400-500 бірлік техникаға ЖЖМ құюды қамтамасыз ету станциясы
18
Жылжымалы жөндеу-қалпына келтіру командасы
10 сағат жұмыс уақыты ішіндегі бағдарлық мүмкіндіктері: ағымдағы 5 жөндеу жұмыстары
19
Су тасу буыны
10 сағат жұмыс уақыты ішіндегі бағдарлық мүмкіндіктері: нормасы 1 адамға тәулігіне 10 литр су болған кезде 75 мың литр суды әкеліп 7,5 мың адамды қамтамасыз ете алады.
20
Халықты тасымалдау автоколоннасы
10 сағат жұмыс уақыты ішіндегі бағдарлық мүмкіндіктері (60 шақырымға тасымалдау кезінде): Колоннаның жолаушылар сыйымдылығы – тасымалданғандардың саны. Колонна үшін: 880-1200/2200-3000 адамдар автобуспен, жүкті автокөліктер 440-600/1100-1500 адамдар, жүкті өзі көтеретін 330-460/825-1125 адам, жеңіл көліктер 80-120/200-300 адам.
21
Жүктерді тасымалдау автоколоннасы

Ориентировочные возможности за 10 часов работы: колонна грузоподьемностью 38-45 тонн перевозит; до 95-120 тонн грузов; с прицепом 237-275 тонн грузов
Приложение 4
к Правилам создания,
содержания, материально-технического
обеспечения, подготовки и привлечения
формирований гражданской защиты
Программа
подготовки личного состава формирований гражданской защиты
Сноска. Приложение 4 исключено приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 05.01.2025 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к Правилам создания, содержания,
материально-технического
обеспечения, подготовки
и привлечения формирований
гражданской защиты
Материально-техническое обеспечение формирований гражданской защиты

10 сағат жұмыс уақыты ішіндегі бағдарлық мүмкіндіктері: жүк көтергіш 38-45 тонна тасымалдайды, 95-120 тоннаға дейін 237-275 тіркеме жүкті.
Азаматтық қорғау құралымдарын құру,
ұстау, материалдық-техникалық қамтамасыз
ету, дайындау және оларды тарту қағидаларына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымша алып тасталды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 05.01.2025 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азаматтық қорғау
құрылымдардын құру, ұстау,
материалдық-техниқалық
қамтамасыз ету, дайындау және
оларды тарту қағидаларына
5 қосымша
Азаматтық қорғау құралымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз ету
1-тарау. Құтқару командасы (құтқару командасы, адамдарды іздеу және құтқару командасы)