Об утверждении Правил осуществления государственного учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 марта 2015 года № 175. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 8 мая 2015 года № 10983.
В редакции от: 05.03.2021
Опубликовано: Информационно-правовая система "Әділет" от 03.06.2015.; "Казахстанская правда" от 13.06.2015 г. № 110 (27986);"Егемен Қазақстан" 13.06.2015 ж. № 110 (28588)
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 марта 2015 года № 175. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 8 мая 2015 года № 10983.
Об утверждении Правил осуществления государственного учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера
В соответствии с подпунктом 54) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 18.08.2025 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления государственного учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа, его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Божко В.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
К. Касымов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________ А. Мамытбеков
"__" ________ 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
______________ Т. Дуйсенова
"__" ________ 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
"__" ________ 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
______________ Е. Идрисов
"__" ________ 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________ В.Школьник
"__" ________ 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
______________ А. Саринжипов
"__" ________ 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
______________ А. Исекешев
"__" ________ 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр обороны
Республики Казахстан
______________ И. Тасмагамбетов
"__" ________ 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев

Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттік есепке алуды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 3 наурыздағы № 175 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 мамырда № 10983 тіркелді.
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 1-тармағы 54) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 18.08.2025 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттік есепке алуды жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
_______________ А.Мамытбеков
2015 жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_______________ А.Сәрінжіпов
2015 жылғы "____" ________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
_______________ Т.Дүйсенова
2015 жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
_______________ Ә.Исекешев
2015 жылғы "____" ________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________ Б.Сұлтанов
2015 жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
____________ И.Тасмағамбетов
2015 жылғы "____" ________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
_______________ Е.Ыдырысов
2015 жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Е.Досаев

6 апреля 2015 года
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 3 марта 2015 года № 175
Правила
осуществления государственного учета чрезвычайных
ситуаций природного и техногенного характера
Сноска. Правила в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.06.2017 № 448 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления государственного учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера (далее - Правила) определяют порядок ведения государственного учета чрезвычайных ситуаций (далее - ЧС) природного и техногенного характера, произошедших на территории Республики Казахстан.
2. Государственный учет чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера предназначен для:
1) формирования и обобщения основных показателей, характеризующих обстановку в области ЧС природного и техногенного характера по Республике Казахстан;
2) установления количества и видов ЧС в единицах учета, принадлежности к территории и общему количеству в учетных документах.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) биологические опасные вещества – вещества, которые при определенных условиях и в определенных концентрациях оказывают вредное влияние на здоровье человека или будущее поколение (сфера санитарно-эпидемиологического благополучия населения);
2) геологическое опасное явление – событие геологического происхождения или результат деятельности геологических процессов, возникающих в земной коре под действием различных природных или геодинамических факторов или их сочетаний, оказывающих или могущих оказать поражающие воздействия на людей, сельскохозяйственных животных и растения, объекты экономики и окружающую природную среду;
3) геофизическое явление – событие геофизического происхождения или результат процессов в литосфере, гидросфере, атмосфере Земли, возникающих под действием различных геофизических факторов или их сочетаний, оказывающих или могущих оказать поражающие воздействия на население, сельскохозяйственных животных и растения, объекты экономики и окружающую природную среду;
4) травмированный – лицо, получившее телесное повреждение от воздействия ЧС природного и техногенного характера и (или) чрезвычайного происшествия, опасных факторов пожара, а также вторичных проявлений опасных факторов пожара, в результате аварии, вредного воздействия опасных производственных факторов, несчастного случая, опасного природного явления, катастрофы, стихийного или иного бедствия вызвавших потерю трудоспособности или необходимость госпитализации на срок не менее одних суток, или назначения амбулаторного лечения после оказания первой медицинской помощи;

2015 жылғы 6 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_______________ В.Школьник
2015 жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 3 наурыздағы
№ 175 бұйрығымен
бекітілді
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды
мемлекеттік есепке алуды жүзеге асыру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 26.06.2017 № 448 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттік есепке алуды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы аумағында болған табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды (бұдан әрі – ТЖ) мемлекеттік есепке алуды жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттік есепке алу:
1) Қазақстан Республикасы бойынша табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ саласындағы ахуалды сипаттайтын негізгі көрсеткіштерді қалыптастыруға және қорытындылауға;
2) есепке алу құжаттарында жалпы санына және аумаққа тиістілігіне, есепке алу өлшемінде ТЖ түрлерін және санын белгілеуге арналған.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) биологиялық қауіпті заттар – белгілі бір жағдайларда және белгілі бір шоғырлануы кезінде адамның немесе болашақ ұрпақтың денсаулығына зиянды әсер ететін, қолданылуы мен пайдаланылуы (халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы) нормативтік құқықтық актілермен және гигиеналық нормативтермен регламенттелетін заттар;
2) геологиялық қауіпті құбылыс –геологиялық сипаттағы оқиға немесе қызметінің нәтижесі адамдардың, ауыл шаруашылығы жануарлары мен өсімдіктерге, экономика объектілері мен қоршаған табиғи ортаға зақымдаушы әсер тудыратын немесе тудыруы мүмкін, жер қыртысында табиғи немесе геодинамикалық факторлардың немесе олардың үйлесімі әсерінен пайда болатын геологиялық процестер қызметінің нәтижесі;
3) геофизикалық құбылыс – геофизикалық сипаттағы оқиға немесе зақымдаушы үйлесімі тұрғындарға, ауыл шаруашылығы жануарлары мен өсімдіктерге, экономика объектілері мен қоршаған табиғи ортаға зақымдаушы әсер туындайтын немесе туындауы мүмкін, әр түрлі геофизикалық факторлардың әсерінен немесе олардың үйлесімінен туындайтын жердің литосферасындағы, гидросферасындағы, атмосферасындағы процестер нәтижесі;
4) жарақат алған – еңбек қабiлетiн жоғалтуды немесе кемiнде бiр тәулiк мерзiмге емханаға жатқызудың қажеттігіне немесе алғашқы медициналық көмек көрсетiлгеннен кейiн амбулаториялық емдеу тағайындауға әкелген табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай және (немесе) төтенше оқиға, өрттің қауіпті факторларының, сондай-ақ өрттің қауіпті факторларының екінші мәрте қайталануынан, авария, қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінен, жазатайым оқиға, қауіпті табиғи құбылыстың, апаттың, дүлей немесе өзге де зілзала салдарынан дене жарақатын алған адам;

5) опасное явление – событие биологического, геологического, геофизического, гидравлического, метеорологического происхождения или состояние элементов природной среды, которое по интенсивности, масштабу распространения и продолжительности может оказать негативное воздействие на жизнедеятельность людей, объекты хозяйствования и окружающую природную среду;
6) метеорологическое явление – природные процессы и явления, возникающие в атмосфере под действием различных природных факторов или их сочетаний, оказывающие или могущие оказать поражающее воздействие на людей, сельскохозяйственных животных и растения, объекты экономики и окружающую природную среду;
7) погибший при пожаре – лицо, смерть которого наступила непосредственно на месте пожара или в течение 30 суток со дня происшествия от телесных повреждений (травм), полученных вследствие воздействия опасных факторов пожара, а также вторичных проявлений опасных факторов пожара;
8) материальный ущерб от пожара – стоимостное выражение уничтоженных и поврежденных материальных ценностей, включая ущерб, нанесенный недвижимости, иным основным фондам, оборотным средствам, личному имуществу граждан, если они возникли в прямой зависимости от пожара;
9) вторичные проявления опасных факторов пожара – осколки, части разрушившихся аппаратов, агрегатов, установок, конструкций, радиоактивные и токсичные вещества и материалы, вышедшие из разрушенных аппаратов и установок, электрический ток, возникший в результате выноса напряжения на токопроводящие части конструкций, аппаратов, агрегатов, опасные факторы взрыва, происшедшие вследствие пожара, огнетушащие вещества;
10) чрезвычайное происшествие природного и техногенного характера – событие, возникшее в результате аварии, пожара, вредного воздействия опасных производственных факторов, несчастного случая, опасного природного явления, катастрофы, стихийного или иного бедствия, которые могут повлечь или повлекли за собой человеческие жертвы, вред здоровью людей или окружающей среде, материальный ущерб и нарушение условий жизнедеятельности людей, событие, не классифицирующееся как ЧС;
11) стихийное бедствие – разрушительное природное явление или процесс значительного масштаба, в результате которого может возникнуть или возникла угроза жизни и здоровью людей, произойти разрушение или уничтожение материальных ценностей и компонентов окружающей природной среды;
12) государственный учет ЧС – система учета, основанная на сосредоточении в органах гражданской защиты сведений о количестве и видах ЧС, а также принадлежности по территориальному признаку;

5) қауіпті құбылыс – биологиялық, геологиялық, геофизикалық, гидравликалық, метеорологиялық сипаттағы оқиға немесе адамдардың тіршілік әрекетіне, шаруашылық объектілері мен қоршаған табиғи ортаға қарқындылығы, таралу ауқымы мен ұзақтығына байланысты теріс әсер етуі мүмкін табиғи орта элементтерінің жай-күйі;
6) метеорологиялық құбылыс – адамдардың, ауыл шаруашылық жануарлары мен өсімдіктерге, экономика объектілері мен қоршаған табиғи ортаға зақымдайтын әсер тудыратын немесе тудыруы мүмкін атмосферада әртүрлі табиғи факторлардың немесе олардың үйлесімі әсерінен туындайтын табиғи процестер мен құбылыстар;
7) өрт кезiнде қаза тапқан – тiкелей өрт болған жерде немесе оқиға болған күнінен бастап 30 тәулiктiң iшiнде өрттің қауiпті факторларының әсерi салдарынан алынған дене зақымдарынан (жарақаттарынан), сондай-ақ өрттiң қауiптi факторларының екiншi рет қайталануынан қайтыс болған адам;
8) өрттен болған материалдық шығын – азаматтардың жылжымайтын мүлкiне, өзге де негiзгi қорларына, айналымдағы қаражатына, жеке мүлкiне келтiрiлген залалды қоса алғанда, егер олар өртке тiкелей байланысты туындаған болса, жойылған және бүлiнген материалдық құндылықтардың құндық мәні;
9) өрттiң қауiптi факторларының екiншi рет қайталануы – бүлiнген аппараттардың, агрегаттардың, қондырғылардың, конструкциялардың сынықтары, бөлiктерi, бүлiнген аппараттар мен қондырғылардан шыққан радиоактивтi және улы заттар мен материалдар, кернеудi конструкциялардың, аппараттардың, агрегаттардың тоқ өткізгіш бөлiктерiне шығарудың нәтижесiнде пайда болған электр тогы, өрттің салдарынан болған жарылыстың қауiптi факторлары, от сөндiрушi заттар;
10) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше оқиға - аварияның, өрттің, қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінің, жазатайым оқиғаның, қауіпті табиғи құбылыстың, апаттың, дүлей немесе өзге де зілзаланың салдарынан адамдардың құрбан болуына, адамдардың денсаулығына немесе қоршаған ортаға зиян келтіруге, материалдық нұқсанға және адамдардың тыныс-тіршілігі жағдайларының бұзылуына әкеп соғуы мүмкін немесе әкеп соққан оқиға; ТЖ болып жіктелмейтін оқиға;
11) дүлей зілзала – нәтижесінде адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төнуі мүмкін немесе төнген, қоршаған табиғи орта құрамының және материалдық құндылықтардың қирауы немесе жойылуы мүмкін жойқын табиғи құбылыс немесе айтарлықтай ауқымдағы процесс;
12) ТЖ мемлекеттік есепке алу – табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ саны мен түрлері, сондай-ақ аумақтық белгілері бойынша тиесілілігі туралы мәліметтерді ведомстволық уәкілетті органдарда жинақтауға негізделген есепке алу жүйесі;

13) основа учета фактов ЧС – единая система регистрации ЧС с присвоением кодов (вид, группа, класс);
14) загорание – неконтролируемое горение, не причинившее вред жизни и здоровью граждан, материальный ущерб людям, интересам общества и государства;
15) отравление угарным газом – отравление людей продуктами горения, содержащие токсические, химические соединения от печного отопления (каминов) и других устройств (в которых осуществляется процесс горения) связанных с нарушением требований пожарной безопасности и выхлопных газов двигателей внутреннего сгорания;
16) объекты хозяйствования - здания, сооружения и другие строения, используемые в интересах промышленного, сельскохозяйственного производства и других сфер деятельности общества;
17) объекты со статусом экстерриториальности – территории, помещения и автомобили дипломатических представительств и консульских учреждений иностранных государств, представительств международных и иных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан, если такая экстерриториальность предусмотрена ратифицированными международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан. Статус экстерриториальности распространяется также на жилые помещения и служебные автомобили дипломатических агентов, административно-технического персонала дипломатических представительств, консульских должностных лиц, сотрудников вышеперечисленных организаций и членов их семей, если такая экстерриториальность предусмотрена международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан. Статус экстерриториальности не распространяется на автомобили, жилые помещения, занимаемые членами обслуживающего персонала дипломатических представительств, консульских учреждений, сотрудниками представительств международных и иных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан, если такая экстерриториальность не предусмотрена международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан, а также гражданами Республики Казахстан.
Глава 2. Виды ЧС природного и техногенного характера для ведения государственного учета
4. При формировании и систематизации информации о ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях используется совокупность показателей, характеризующих угрозу жизни и здоровью людей, животным и растениям, наносящих ущерб окружающей природной среде.
К ЧС природного характера относятся:
1) геофизические явления: землетрясения (произошедшие на территории Республики Казахстан или приграничных (близлежащих) государств);
2) геологические опасные явления: оползни, обвалы, осыпи, камнепады, сели, просадка лессовых пород;
3) метеорологические явления: сильный ветер (включая шквалы и смерчи), пыльные (песчаные) бури, крупный град, сильный дождь (ливень), сильный снегопад, сильные метели (снежные заносы), сильный гололед, сильный мороз, сильная жара, сильный туман, засуха, заморозки, суховей, лавины;
4) гидрологические опасные явления: высокие уровни воды (наводнения) при половодьях, дождевых (снеговых) паводках, заторах и зажорах, ветровых нагонах; низкий уровень воды;
4-1) гидрогеологические опасные явления: низкие уровни грунтовых вод, высокие уровни грунтовых вод (затопление / подтопление);
5) природные пожары - лесные пожары, пожары степных и лесных массивов, подземные пожары горючих ископаемых;
6) инфекционные болезни и отравления: инфекционные заболевания;
7) отравления людей: пищевые отравления, лучевые поражения;
8) заболевание и гибель животных;
9) заболевание и гибель растений;
10) происшествия на водоемах.
К ЧС техногенного характера относятся:
1) транспортные аварии (катастрофы) на: железнодорожном транспорте, автодорогах (автотранспорте), внутреннем водном транспорте, морском транспорте, магистральном трубопроводном транспорте;
2) авиакатастрофы и инцеденты;
3) пожары, взрывы:
внезапные выбросы огня и газа в зданиях и сооружениях жилого, социально-бытового и производственного (промышленного) назначения, административно-общественных зданиях;
на объектах сельскохозяйственного назначения;
на открытых пространствах, улицах, в местах массового скопления людей (остановки наземного транспорта, выходы со станций метро, рынки, оптовые базары, стадионы, парки и так далее);
в зданиях и сооружениях, выполненных с применением легких металлических конструкций со сгораемым утеплителем;
в подземных переходах под автомобильными и железнодорожными мостами и дорогами;
в культовых зданиях и учреждениях;
на нефтяных и газоконденсатных месторождениях;
внезапные выбросы огня и газа на промышленных объектах;
внезапные выбросы огня и газа на шахтах, подземных и горных выработках;
4) взрывы при обезвреживании взрывных устройств;
5) обнаружение (утрата) взрывчатых веществ или взрывного устройства;
6) аварии с выбросом, выброс сильнодействующих ядовитых веществ:
на химически опасных объектах;
на водном транспорте;
автомобильные;
железнодорожные;
авиакатастрофы и инциденты на земле;
7) обнаружение (утрата) источников сильнодействующих ядовитых веществ;
8) экстремально высокое загрязнение природной среды: загрязнение почв; атмосферного воздуха, поверхностных морских (речных) вод;
9) аварии с выбросом (угрозой выброса) радиоактивных веществ:
аварии на АЭС, ядерных и радиационных установках производственного и научно-исследовательского назначения с выбросом (угрозой выброса) радиоактивных веществ;
обнаружение (утрата) радиоактивных веществ;
аварии с выбросом (угрозой выброса) биологически опасных веществ на предприятиях и в научно-исследовательских учреждениях (лабораториях);
аварии на транспорте с выбросом (угрозой выброса) биологически опасных веществ;
обнаружение (утрата) биологически опасных веществ;
10) внезапные обрушения элементов транспортных коммуникаций (мостов, тоннелей и других сооружений), в том числе строящихся;

13) ТЖ фактілерін есепке алу негізі – кодтар беру арқылы (түрі, тобы, сыныбы) ТЖ бірыңғай тіркеу жүйесі;
14) тұтану - азаматтардың өмірі мен денсаулығына зиян, адамдарға, қоғам мен мемлекет мүдделеріне материалдық нұқсан келтірмеген, бақыланбайтын жану;
15) улы газбен улану - адамдардың құрамында улы, химиялық қосылыстар бар жану өнімдерімен, өрт қауіпсіздігі және іштен жанатын қозғалтқыштардың шығарынды газдар талаптарының бұзылуына байланысты пештен жылытудан (каминдерден) және басқа да құрылғылардан (жану процесі жүзеге асырылатын) улануы;
16) шаруашылық жүргізу объектілері - өнеркәсіптік, ауыл шаруашылық өндірісінің және қоғам қызметінің басқа да салаларының мүдделеріне пайдаланылатын ғимараттар, құрылыстар және басқа да құрылымдар;
17) эксаумақтық мәртебесi бар объектiлер – шетел мемлекеттерi дипломатиялық өкiлдiктерiнiң және консулдық мекемелерінің, егер осындай эксаумақтылық Қазақстан Республикасы мүше болып табылатын халықаралық шарттарда көзделсе, Қазақстан Республикасында аккредиттелген халықаралық және өзге де ұйымдары өкiлдiктерiнiң аумақтары, үй-жайлары және автомобильдері. Егер осындай эксаумақтылық Қазақстан Республикасы мүше болып табылатын халықаралық шарттарда көзделсе, эксаумақтық мәртебесi дипломатиялық агенттердің, әкімшілік-техникалық консулдық лауазымды адамдардың, жоғарыда аталған ұйымдар қызметкерлерінің және олардың отбасы мүшелерінің тұрғын үй-жайларына және қызметтік автомобильдеріне қолданылады. Егер осындай эксаумақтылық Қазақстан Республикасы мүше болып табылатын халықаралық шарттарда көзделмесе, эксаумақтық мәртебесi дипломатиялық өкiлдiктердiң, консульдық мекемелердің қызмет көрсетушi персоналы мүшелерінің, Қазақстан Республикасында аккредиттелген халықаралық және өзге де ұйымдар өкiлдiктерi қызметкерлерінің автомобильдеріне, тұрғын үй-жайларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарына қолданылмайды.
2-тарау. Мемлекеттік есепті жүргізу үшін табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ түрлері
4. Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар туралы ақпаратты қалыптастыру және жүйелендіру кезінде адамдардың өмірі мен денсаулығына, жануарлар мен өсімдіктерге тигізетін қатерлерді, қоршаған табиғи ортаға келтіретін зияндарды сипаттайтын көрсеткіштер жиынтығы пайдаланылады.
Табиғи сипаттағы ТЖ-ға мыналар жатады:
1) геофизикалық құбылыстар: жер сілкінісі (Қазақстан Республикасының аумағында немесе шекара маңы (жақын) мемлекеттерде болған);
2) геологиялық қауіпті құбылыстар: сырғымалар, опырылулар, қорымтастар, тас құламалары, селдер, орман жыныстарының шөгуі;
3) метеорологиялық құбылыстар: күшті жел (құйындар мен дауылдарды қоса алғанда), шаңды (құмды) дауылдар, iрі бұршақ, нөсер жауын (нөсер), қалың қар, қатты борандар (қарлы борасындар), қатты көктайғақ, қатты аяз, қатты ыстық, қалың тұман, құрғақшылық, қатқақ, аңызақ жел, көшкін;
4) гидрологиялық қауіпті құбылыстар: судың жоғарғы деңгей (су басу), су толу, жаңбыр тасқыны, кептелістер мен сеңнің тоқтауы, жел айдаулары кезіндегі судың жоғарғы деңгейі, судың төменгі деңгейі;
5) табиғи өрттер - орман өрттері, дала және орман алқаптарының өрттері, жанғыш пайдалы қазбалардың жерасты өрттері;
6) жұқпалы аурулар мен уланулар: жұқпалы аурулар;
7) адамдардың улануы: тамақтан улану, сәулелік зақымдалулар;
8) жануарлардың ауруы және өлімі;
9) өсімдіктердің ауруы мен жойылуы;
10) су айдындарындағы оқиғалар.
Техногендік сипаттағы ТЖ-ға мыналар жатады:
1) көлік авариялары (апаттары): теміржол көлігінде; автожолдарда (автокөлікте); ішкі су көлігінде; теңіз көлігінде, магистральдық құбыр өткізгіштерде;
2) әуе апаттары мен инциденттері;
3) өрттер, жарылыстар:
тұрғын үй, әлеуметтік-тұрмыстық және өндірістік (өнеркәсіптік) мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарда, әкімшілік-қоғамдық ғимараттарда от және газдың кенеттен шашырауы;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілерде;
ашық кеңістіктерде, көшелерде, адам жаппай жиналатын орындарда (жер беті көлігінің аялдамалары, метро станциясынан шығаберістері, базарлар, көтерме базарлар, стадиондар, парктер және сол сияқты);
жанғыш жылыту материалдары бар жеңіл металл конструкцияларды қолдана отырып орындалған ғимараттар мен құрылыстарда;
автомобиль және теміржол көпірлері мен жолдары астындағы жерасты өтпелерінде;
ғибадат ғимараттары мен мекемелерінде;
мұнай және газконденсатты кен орындарында;
өнеркәсіп объектілерінде от пен газдың кенеттен шашырауы;
шахталарда, жерасты және тау-кен орындарында от пен газдың кенеттен шашырауы;
4) гидрологиялық қауіпті құбылыстар: судың жоғарғы деңгей (су басу), су толу, жаңбыр (қар) тасқыны, кептелістер мен сеңнің тоқтауы, жел айдаулары кезіндегі судың жоғарғы деңгейі, судың төменгі деңгейі;
4-1) гидрогеологиялық қауіпті құбылыстар: жер асты суларының төмен деңгейі, жер асты суларының жоғары деңгейі (су жайылу / су басу);
5) жарылғыш заттар немесе жарғыш құрылғыларды табу (жоғалту);
6) қалдықтарды, күшті әсер ететін улы заттарды шығаратын авариялар:
химиялық қауіпті объектілердегі;
су көлігіндегі;
автомобиль;
темір жол;
авиа апаттары және жердегі инциденттер;
7) күшті әсер ететін улы заттардың көздерін табу (жоғалту);
8) табиғи ортаның айтарлықтай жоғары ластануы: топырақтың, атмосфералық ауаның, теңіз (өзен) су бетінің ластануы;
9) радиоактивті заттарды шығаратын (шығару қаупі бар) авариялар:
АЭС, өндірістік және ғылыми-зерттеу мақсатындағы ядролық және радиациялық қондырғыларда радиоактивті заттарды шығаратын (шығару қаупі бар) авариялар;
радиоактивті заттарды табу (жоғалту);
кәсіпорындарда және ғылыми-зерттеу мекемелерінде (зертханаларда) биологиялық қауіпті заттарды шығаратын (шығару қаупі бар) авариялар;
биологиялық қауіпті заттарды шығаратын (шығару қаупі бар) көліктегі авариялар;
биологиялық қауіпті заттарды табу (жоғалту);
10) көлік коммуникациялары (көпірлердің, тоннельдердің және басқа да құрылыстардың), оның ішінде салынып жатқан элементтерінің кенеттен қирауы;

11) обрушение зданий и сооружений жилого, социально-бытового и культурного назначения;
12) аварии:
на электроэнергетических системах;
и обрушения в системах жизнеобеспечения;
на очистных сооружениях;
13) гидродинамические аварии: прорывы плотин (дамб, шлюзов, перемычек и так далее);
14) астрономические опасные явления:
падение небесных тел;
падение космических летательных аппаратов и их обломков;
ухудшение радиационной обстановки в околоземном космическом пространстве;
появление аномальных атмосферных явлений.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 18.08.2025 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Государственному учету ЧС природного и техногенного характера подлежат показатели, приведенные в пункте 4 настоящих Правил.
Случаи, не приведенные в пункте 4 настоящих Правил не подлежат учету как ЧС.
Глава 3. Документы государственного учета ЧС природного и техногенного характера
6. Документами государственной отчетности в сфере гражданской защиты являются:
1) оперативная информация - сведения о ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях, передаваемые за подписью руководителей территориальных органов, подведомственных государственных учреждений и организаций уполномоченного органа в сфере гражданской защиты в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты незамедлительно или с утвержденным интервалом времени за подписью оперативных дежурных территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
2) информационная карточка о ЧС природного и техногенного характера – сводные сведения или информация в отраслевом разрезе о выявленных тенденциях развития ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях, представляющих угрозу жизни и здоровью людей, животным и растениям, наносящих ущерб окружающей природной среде, предназначенные для своевременного оперативного реагирования, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) оперативный учет - информация о факте возникновения и развития обстановки при ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях и принятых мерах по их ликвидации, применяемая для своевременного оповещения населения и заинтересованных организаций, уточнения и анализа обстановки, принятия управленческих решений, передаваемая за подписью руководителей территориальными органами, подведомственными государственными учреждениями и организациями в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты;

11) ғимараттар мен тұрғын үй, әлеуметтік-тұрмыстық және мәдени мақсаттағы құрылыстардың қирауы;
12) авариялар:
электр энергетикалық жүйелердегі;
тіршілікті қамтамасыз ету жүйелеріндегі опырылулар;
тазарту құрылыстарындағы;
13) гидродинамикалық авариялар: бөгеттердің бұзылуы (бөгендер, шлюздер, бөгеулер және тағы сол сияқты);
14) астрономиялық қауіпті құбылыстар:
аспан денелерінің құлауы;
ғарыштық ұшу аппараттары мен олардың сынықтарының құлауы;
жер төңірегінің ғарыш кеңістігіндегі радиациялық ахуалдың нашарлауы;
аномальды атмосфералық құбылыстардың пайда болуы.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 18.08.2025 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Осы Қағидалардың 4-тармағында келтірілген көрсеткіштер табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ-ны мемлекеттік есепке алуға жатады.
Осы Қағидалардың 4-тармағында келтірілмеген жағдайлар ТЖ ретінде есепке алуға жатпайды.
3-тарау. Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ-ны мемлекеттік есепке алу құжаттары
6. Азаматтық қорғау саласындағы мемлекеттік есептілік құжаттары:
1) жедел ақпарат – азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері мен ұйымдары басшыларының қолы қойылып, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға дереу немесе бекітілген уақыт аралығында азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарының жедел кезекшілерінің қолы қойылып берілетін табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар және жағдайлар туралы мәліметтер;
2) табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ туралы ақпараттық карточка – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес уақтылы жедел ден қоюды қажет ететін адамдардың өмірі мен денсаулығына, жануарларға және өсімдіктерге қатер төндіретін, қоршаған табиғи ортаға залал келтіретін табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ өршуінің анықталған үрдістері туралы салалық бөліктегі жиынтық мәліметтер немесе ақпарат;
3) жедел есепке алу – халықты және мүдделі ұйымдарды уақтылы құлақтандыру, ахуалды нақтылау және талдау, басқарушылық шешімдерді қабылдау, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға аумақтық органдар, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың басшылары қол қойып берілетін, табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар кезіндегі ахуалдың туындауы және өршу фактілері және оларды жою бойынша қабылданған шаралар туралы ақпарат;

4) оперативное донесение о ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях – это информация, необходимая для решения экстренных задач, требующих незамедлительного реагирования: о факте или угрозе и основных параметрах ЧС, о первоочередных мерах по защите населения и территорий; ведении аварийно-спасательных и других неотложных работ; о силах, средствах и ресурсах, задействованных для ликвидации ЧС, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
5) специальные журналы - журналы, регистрируемые территориальными органами уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, предназначенные для учета ЧС природного и техногенного характера, происшествиях, случаях и иной поступающей информации;
6) акты расследования аварий, бедствий, катастроф, приведших к возникновению ЧС (с указанием основных сведений о произошедшей ЧС, площади зоны ЧС, степени и характере повреждений и разрушений зданий и сооружений, количестве пострадавших, размере ущерба, мерах по ликвидации ЧС), подписанные и заверенные печатями членов комиссии и представителей заинтересованных центральных и местных исполнительных органов, по форме согласно приложению к Правилам расследования аварий, бедствий, катастроф, приведших к возникновению чрезвычайных ситуаций, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 46 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10325);
7) справки – заключения заинтересованных государственных органов, подтверждающие масштаб произошедшей ЧС, нанесенного ущерба и иных последствий, за подписью руководителя либо лица его замещающего и заверенные печатью;
8) акты о пожаре – составляются на каждый пожар комиссией, возглавляемой сотрудником территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты в течение суток после его ликвидации. В состав комиссии включаются представители юридического лица или физические лица пострадавших от ЧС и другие заинтересованные лица. Акт о пожаре, на который пожарные подразделения не вызывались и сообщение о нем (устное или письменное) поступило в территориальные органы уполномоченного органа в сфере гражданской защиты от потерпевших, страховых организаций или других источников, составляется комиссией в том же составе не позднее двух суток с момента получения информации не менее чем в двух экземплярах, согласно приложению 12 к Правилам организации тушения пожаров, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 446 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15430);
Акт после подписания его комиссией остается в органе, проводящем проверку по факту пожара. При отсутствии данных по сумме материального ущерба нанесенного пожаром и причине его возникновения, эти сведения заполняются после предоставления заключения (исследовательской испытательной пожарной лаборатории), экспертизы (пожарно-технической) в срок не более 30 суток, либо документов бухгалтерской отчетности организаций, сведений страховых организаций, выписок из решений судебных органов или документов собственников имущества. Копия акта о пожаре выдается по заявлению собственникам имущества и пострадавшим от пожара для обращения в судебные органы по вопросам возмещения ущерба, восстановления документов, а также по письменным запросам судебных органов.

4) табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ және оқиғалар туралы жедел мәлімдеме – осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес дереу ден қоюды талап ететін, шұғыл міндеттерді шешу үшін қажет ақпарат: ТЖ фактісі немесе қатері және негізгі параметрлері туралы; халықты және аумақтарды қорғау бойынша бірінші кезекті шаралар туралы; авариялық-құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу туралы; ТЖ жоюға жұмылдырылған күштер, құралдар және ресурстар туралы ақпарат;
5) арнайы журналдар – азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары тіркейтін, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды, оқиғаларды және өзге келіп түскен ақпаратты есепке алуға арналған журналдар;
6) комиссия мүшелері мен мүдделі орталық және жергілікті атқарушы органдардың өкілдерінің қолы қойылған және мөрмен расталған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 46 бұйрығымен бекітілген Төтенше жағдайлардың туындауына әкеп соққан аварияларды, зілзалаларды, апаттарды тергеп-тексеру қағидаларына қосымшаға сәйкес нысан бойынша (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10325 болып тіркелген), ТЖ туындауына әкеп соққан аварияларды, зiлзалаларды және апаттарды тергеп-тексеру актiсi (болған төтенше жағдай, төтенше жағдай аймағының ауданы, ғимараттар мен құрылыстардың зақымдалу және қирау дәрежесі мен сипаты, зардап шеккендер саны, залал мөлшері, төтенше жағдайды жою жөніндегі шаралар туралы негізгі мәліметтер көрсетіледі);
7) анықтамалар – болған төтенше жағдайдың, келтірілген залалдың және өзге де зардаптардың ауқымын растайтын мүдделі мемлекеттік органдардың басшысы не оны алмастыратын адам қол қойған және мөрмен куәландырылған қорытынды;
8) өрт туралы актілер - азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органның қызметкері басшылық жасайтын комиссия әрбір өртке оны жойғаннан кейін бір тәулік ішінде жасайды. Комиссия құрамына ТЖ-дан зардап шеккен заңды тұлға өкілі немесе жеке тұлғалар және басқа да мүдделі адамдар кіреді. Өрт сөндіру бөлімшелері шақыртылмаған және хабарлама (ауызша немесе жазбаша) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органына зардап шегушіден, сақтандыру ұйымдарынан немесе басқа да көздерден түскен өрт туралы актіні ақпарат алынған уақыттан бастап екі тәуліктен кешіктірілмей сол құрамдағы комиссия Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 446 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15430 болып тіркелген) Өрт сөндіруді ұйымдастыру қағидаларына 12-қосымшаға сәйкес кемінде екі данада жасайды.
Акті оған комиссия қол қойғаннан кейін өрт фактісі бойынша тексеріс жүргізген органда қалады. Өрт салдарынан келтірілген материалдық залал сомасы және оның туындау себептері жөнінде деректер болмаған кезде бұл мәліметтер 30 тәуліктен кешіктірілмей қорытынды (өрт сынақ зерттеу зертханасы), сараптама (өрт-техникалық), не ұйымның бухгалтерлік есептілік құжаттары, сақтандыру ұйымдары мәліметтері, сот органдары шешімдерінен үзінділер немесе мүлік иелерінің құжаттары ұсынылғаннан кейін толтырылады. Өрт туралы актінің көшірмесі мүлік иелері мен өрттен зардап шеккендерге өтініш бойынша сот органдарына шығынды өтеу, құжаттарды қалпына келтіру мәселелері бойынша жүгіну үшін, сондай-ақ сот органдарының жазбаша сұрау салулары бойынша беріледі.

Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 18.08.2025 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Передача и сбор информации о ЧС природного и техногенного характера
7. Ежеквартально уточненная информация в пределах компетенции по фактам произошедших на территории Республики Казахстан ЧС природного и техногенного характера представляется в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты:
1) Министерством обороны Республики Казахстан (о взрывах, пожарах, обнаружении боеприпасов и взрывных устройств войскового образца);
2) Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (о заболеваниях и отравлениях сельскохозяйственных животных, поражениях сельскохозяйственных растений болезнями и вредителями);
3) Министерством транспорта Республики Казахстан (об авариях на железнодорожном, водном транспорте, автодорогах, с воздушными судами, авиакатастрофах и обрушениях элементов транспортных коммуникаций);
4) Министерством промышленности и строительства Республики Казахстан (об авариях в коммунальных системах жизнеобеспечения);
5) Министерством энергетики Республики Казахстан (о пожарах, взрывах, авариях на электроэнергетических системах, на предприятиях и магистральном трубопроводном транспорте, на нефтяных, нефтегазовых и газоконденсатных месторождениях);
6) Агентством Республики Казахстан по атомной энергии (об авариях с выбросом радиоактивных веществ на ядерных и радиационных установках производственного и научно-исследовательского назначения, об обнаружении (утрате) радиоактивных веществ);
7) Министерством здравоохранения Республики Казахстан (об угрозе возникновения и (или) возникновении медико-санитарных последствий ЧС, опасных инфекционных заболеваниях и отравлениях людей);
8) Министерством экологии и природных ресурсов Республики Казахстан (о лесных пожарах, поражениях лесов болезнями и вредителями, заболеваниях и гибели диких животных, массовой гибели рыб, об экологической обстановке, о загрязнении атмосферного воздуха, почв, поверхностных морских и речных вод, радиоактивном загрязнении окружающей среды);
9) Министерством водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан (о прорывах плотин (дамб, шлюзов, перемычек) и гидрогеологических явлениях);
10) республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казгидромет" Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан (об опасных метеорологических и гидрологических явлениях, о загрязнении окружающей среды);

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 18.08.2025 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ туралы ақпаратты беру және оны жинау
7. Қазақстан Республикасының аумағында болған табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ фактілері бойынша құзыреті шегіндегі тоқсан сайынғы нақтыланған ақпаратты:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі (жарылыстар, өрт туралы, оқ-дәрі және әскери үлгідегі жару қондырғыларын табу);
2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (ауыл шаруашылығы жануарларының аурулары мен улануы, ауылшаруашылығы өсімдіктерінің аурулар және зиянкестермен зақымдануы туралы);
3) Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі (темір жол, су көлігіндегі, автожолдардағы, әуе кемесінде болған авариялар, авиаапаттар және көлік коммуникациялары элементтерінің қирауы туралы);
4) Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі (коммуналдық тіршілікті қамтамасыз ету жүйелеріндегі авариялар туралы);
5) Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі (электроэнергетика жүйелеріндегі, кәсіпорындар мен магистрал құбыржолдарын, мұнай, мұнай-газ және газконденсатты кен орындарындағы өрттер, жарылыстар, авариялар туралы,);
6) Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі (өндірістік және ғылыми-зерттеу мақсатындағы ядролық және радиациялық қондырғылардағы радиоактивті заттарды шығаратын авариялар, радиоактивті заттарды табу (жоғалту) туралы);
7) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі (ТЖ медициналық-санитариялық салдарының туындау қатері және (немесе) туындауы, адамдардың қауіпті инфекциялық аурулары мен уланулары туралы);
8) Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі (орман өрттері, ормандардың аурулар және зиянкестермен зақымдануы, жабайы жануарлардың аурулары мен өлімі, балықтардың жаппай қырылуы, экологиялық жағдайлар, атмосфералық ауаның, топырақтың, жерүсті теңіз және өзен суларының ластануы, қоршаған ортаның радиоактивті ластануы туралы);
9) Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі (бөгеттердің (бөгендердің, шлюздердің, бөгеулердің) бұзылулары мен гидрогеологиялық құбылыстар туралы);
10) Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің "Қазгидромет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (қауіпті метеорологиялық және гидрологиялық құбылыстар, қоршаған ортаның ластануы туралы);

11) товариществом с ограниченной ответственностью "Национальный научный центр сейсмологических наблюдений и исследований" (о землетрясениях);
12) местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы (о пострадавших в результате несчастных случаев и аварий на производстве, степных пожарах, горении полей с посевами зерновых и других культур).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 18.08.2025 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Оперативные дежурно-диспетчерские службы уполномоченного органа в сфере гражданской защиты запрашивают и получают информацию в области ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях у взаимодействующих государственных органов в пределах их компетенции.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 05.03.2021 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В случае угрозы и/или факта возникновения ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях, информация передается незамедлительно:
1) территориальными органами, подведомственными государственными учреждениями и организациями в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты;
2) центральными исполнительными органами и их подведомственными организациями – в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 05.03.2021 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 18.08.2025 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 18.08.2025 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Информация о ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты передается по всем действующим каналам и системам (видам) связи, оповещения и информационного обеспечения.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 05.03.2021 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11) "Сейсмологиялық байқау және зерттеу ұлттық ғылыми орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (жер сілкіністері туралы);
12) облыстар, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары (өндірістегі жазатайым оқиғалар мен авариялардан зардап шеккендер, дала өрттері, дәнді және басқа да дақылдардың егінді алқабының жануы туралы) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 18.08.2025 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның жедел кезекші-диспетчерлік қызметтері өз құзыреті шегінде өзара іс-қимыл жасайтын мемлекеттік органдардан табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар, оқиғалар саласындағы ақпаратты сұратады және алады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 05.03.2021 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар, оқиғалар қаупі төну және/немесе туындау фактісі жағдайында ақпаратты:
1) аумақтық органдар, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға;
2) орталық атқарушы органдар мен олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға дереу береді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 05.03.2021 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 18.08.2025 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
10. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 18.08.2025 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар, оқиғалар туралы ақпарат азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға барлық қолданыстағы құлақтандыру және ақпараттық қамтамасыз ету арналары мен байланыс жүйелері (түрлері) арқылы беріледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 05.03.2021 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12. Информация об угрозе, возникновении или ликвидации ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях передается незамедлительно с момента обнаружения в территориальные органы уполномоченного органа в сфере гражданской защиты:
местными исполнительными органами (областей, городов, районов, районов в городе, сел, сельских округов);
организациями независимо от форм собственности.
В случае угрозы или возникновении ЧС регионального или глобального характера информация передается незамедлительно территориальными органами уполномоченного органа в сфере гражданской защиты – акиму соответствующей территории, а также акимам граничащих административно-территориальных единиц.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 18.08.2025 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Ведение государственного учета ЧС природного и техногенного характера
13. ЧС классифицируются по следующим основным признакам: сфере возникновения, ведомственной принадлежности, масштабу возможных последствий.
По сфере возникновения ЧС подразделяются на природные и техногенные.
По ведомственной принадлежности подразделяются на ситуации происшедшие в: строительстве, промышленности, аграрном секторе, жилой и коммунально-бытовой сфере, сельском и лесном хозяйствах, на транспорте и др.
По масштабу подразделяются на объектовые, местные, региональные, глобальные.
14. Основа учета – единая система регистрации ЧС природного и техногенного характера, происшествий и случаев.
1) учет ЧС складывается из следующих этапов:
регистрации сведений о ЧС в учетных документах;
свода, обработки и сравнения с аналогичным предыдущим периодом, обобщения показателей ЧС, обмена и сверки информации;
составления сводных документов о ЧС и представлении их институтам государственной власти, организациям, зарубежным странам;
формирования на их основе аналитических материалов и представлении институтам государственной власти, организациям, зарубежным странам.
2) центральные и местные исполнительные органы, организации, независимо от форм собственности, представляют в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты информацию по вопросам защиты населения и территорий от ЧС в соответствии с критериями информации и регламентом передачи информации или по запросу уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
3) передача информации об угрозе и фактах возникновения ЧС природного и техногенного характера осуществляется в первоочередном порядке по действующим каналам и системам (видам) связи, оповещения и информационного обеспечения на некоммерческой основе.

12. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың, оқиғалардың қатері, туындауы немесе оларды жою туралы ақпаратты азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарына:
жергілікті атқарушы органдар (облыстар, қалалар, аудандар, қала аудандары, ауылдар, ауыл округтері);
меншік нысандарына қарамастан ұйымдар тез арада байқаған сәттен бастап береді.
Өңірлік немесе жаһандық сипаттағы ТЖ қатері немесе олар туындаған жағдайда азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары ақпаратты тиісті аумақтың әкіміне, сондай-ақ шектесетін әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдеріне дереу береді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 18.08.2025 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ мемлекеттік есепке алуды жүргізу
13. ТЖ мынадай негізгі белгілер бойынша жіктеледі: туындау саласы, ведомстволық тиістілігі, ықтимал салдардың ауқымы.
ТЖ туындау саласы бойынша табиғи және техногендік болып бөлінеді.
Ведомстволық тиістілігі бойынша: құрылыста; өнеркәсіпте; аграрлық секторда, тұрғын үй және коммуналдық-тұрмыстық салада; ауыл және орман шаруашылығында; көлікте және т. б. болатын жағдайларға бөлінеді.
Ауқымы бойынша объектілік, жергілікті, өңірлік, жаһандық болып бөлінеді.
14. Есепке алу негізі – табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғаларды бірыңғай тіркеу жүйесі.
1) ТЖ есепке алу мынадай кезеңдерден тұрады:
есептік құжаттарда ТЖ туралы мәліметтерді тіркеу;
жинақтау, өңдеу және алдыңғы ұқсас кезеңмен салыстыру, ТЖ көрсеткіштерін қорытындылау, ақпаратпен алмасу және салыстырып тексеру;
ТЖ туралы жиынтық құжаттарды жасау және оларды мемлекеттік билік институттарына, ұйымдарға, шет елдерге беру;
олардың негізінде талдау материалдарын қалыптастыру және мемлекеттік билік институттарына, ұйымдарға, шет елдерге ұсыну.
2) орталық және жергілікті атқарушы органдар, меншік нысандарына қарамастан ұйымдар азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға ТЖ-дан халық пен аумақтарды қорғау мәселелері бойынша ақпаратты белгіленген ақпарат критерийлеріне және ақпарат беру регламентіне сәйкес немесе азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның сұрауы бойынша береді;
3) табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ қатері және туындау фактілері туралы ақпарат беру коммерциялық емес негізде байланыс, құлақтандыру және ақпараттық қамтамасыз етудің қолданыстағы арналары мен жүйелері (түрлері) бойынша бірінші кезектегі тәртіппен жүзеге асырылады.

15. Информация в области защиты населения и территорий от ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях включает в себя сведения о:
прогнозируемых и возникших ЧС и их последствиях;
мерах по защите населения и территорий;
ведении аварийно-спасательных и других неотложных работ;
силах и средствах, задействованных для ликвидации;
составе и структуре сил и средств, предназначенных для предупреждения и ликвидации;
мероприятиях, проводимых местными исполнительными органами, организациями независимо от форм собственности в области защиты населения и территорий;
создании, наличии, использовании и восполнении финансовых и материальных ресурсов для ликвидации.
16. Учету подлежат все пожары, произошедшие на территории Республики Казахстан, независимо от времени и места их возникновения и последствий, за исключением случаев, не подлежащих учету, как пожар:
1) произошедших на объектах со статусом экстерриториальности, независимо от наступивших для них последствий, кроме случаев, когда ими причинен материальный ущерб или наступили другие последствия для физических и (или) юридических лиц Республики Казахстан;
2) взрывы, вспышки и разряды статического электричества, не вызвавшие возникновения пожара;
3) загорания бесхозных зданий и бесхозных транспортных средств, сухой травы, листьев, тополиного пуха на открытых территориях и степных массивах, пожнивных остатков, стерни, а также мусора на свалках, пустырях, на территории домовладений и объектов хозяйствования, обочинах дорог, контейнерных площадок для его сбора, в контейнерах (урнах) для его сбора, в лифтовых шахтах (лифтах) жилых домов, в мусоросборниках (мусоропроводах) жилых домов, на лестничных клетках жилых домов, в подвальных и чердачных помещениях жилых домов;
4) горения, обусловленные спецификой технологического процесса производства (заложенные в технологический регламент или другую техническую документацию) или условиями работы промышленных установок и агрегатов, а также бытовых печей для обогрева помещений;
5) горения, как результат обработки предметов огнем, теплом или иным термическим (тепловым) воздействием с целью их переработки, изменения качественных характеристик (сушка, варка, глажение, копчение, жаренье, плавление и прочее);
6) коротких замыканий электросетей, в электрооборудовании, бытовых и промышленных электроприборах, не вызвавшие распространения горения за пределы аппарата, агрегата и механизма;

15. Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ-дан, оқиғалардан халықты және аумақтарды қорғау саласында ақпарат:
болжанған және туындаған ТЖ және олардың зардаптары;
халықты және аумақтарды қорғау жөніндегі шаралар;
авариялық-құтқару және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу;
жою үшін жұмылдырылған күштер мен құралдар;
алдын алу және жоюға арналған күштер мен құралдардың құрамы мен құрылымы;
жергілікті атқарушы органдар, меншік нысандарына қарамастан ұйымдар халықты және аумақтарды қорғау саласында өткізетін іс-шаралар;
жою үшін қаржы және материалдық ресурстарды құруы, болуы, пайдалануы және толықтырып отыруы туралы мәліметтерді қамтиды.
16. Өрт ретінде есепке алынбайтын мына жағдайлардан басқа Қазақстан Республикасының аумағында болған барлық өрттер олардың туындаған уақыты мен орнына және зардаптарына қарамастан есепке алуға жатады:
1) Қазақстан Республикасының жеке және (немесе) заңды тұлғаларына материалдық залал келтiрiлген немесе басқа да зардаптар болған жағдайларды қоспағанда, оларға келтiрiлген зардаптарға қарамастан эксаумақтық мәртебесi бар объектiлерде болған өрттер;
2) өрттiң пайда болуын тудырмайтын статикалық электр көзінің жарылыстары, жарқылдары мен разрядтары;
3) ашық аумақтар мен дала алқаптарындағы иесіз ғимараттар мен иесіз көлік құралдарының, құрғақ шөптің, жапырақтардың, терек ұлпасының, шабындық қалдықтарының, аңыздардың, сондай-ақ қоқыс төгетін жерлердегі, бос жерлердегі, үй-жайлар мен шаруашылық жүргізу объектілерінің аумақтарындағы, жол жиектеріндегі, жинауға арналған контейнерлік алаңдардағы, жинауға арналған контейнерлердегі (урналардағы), тұрғын үйлердің лифт шахталарындағы (лифтілеріндегі), тұрғын үйлердің қоқыс жинағыштарындағы (қоқыс құбырларындағы), тұрғын үйлердің баспалдақ торларындағы, тұрғын үйлердің жертөле және шатыр үй-жайларындағы қоқыстардың тұтанулары;
4) өндiрiстiң технологиялық процесінің ерекшелiктерiне (техникалық регламентке немесе басқа да техникалық құжаттамаға кiргiзiлген) немесе өнеркәсiптiк қондырғылар мен агрегаттардың, сондай-ақ үйді жылытуға арналған тұрмыстық пештердің жұмыс жағдайына байланысты жану жағдайлары;
5) заттарды қайта өңдеу, сапалық сипатын өзгерту мақсатында (кептiру, пiсiру, үтiктеу, қақтау, қуыру, балқыту және басқалары) отпен, жылумен немесе өзге де термиялық (жылулық) әсермен өңдеу нәтижесi ретiндегі жану жағдайлары;
6) электр жабдықтарындағы, тұрмыстық және өнеркәсiптiк электр аспаптарындағы жанудың аппараттан, агрегаттан және механизмнен тыс таралуын тудырмайтын электр желiлерiнiң қысқа тұйықталу жағдайлары;

7) задымления при неисправности бытовых электроприборов и сгорания пищи при ее приготовлении, не вызвавшие возникновения пожара;
8) покушения на самоубийство и самоубийств путем самосожжения, если они не вызвали распространения горения;
9) горение автотранспортных средств, причиной которых явилось дорожно-транспортное происшествие;
10) самовозгорания пирофорных соединений, без последствий и ущерба;
11) причиной которых явились авиационные, железнодорожные аварии, террористические акты, военные действия, спецоперации правоохранительных органов, землетрясения;
12) случаи загораний.
17. Учет материального ущерба от пожаров осуществляется на основании:
1) документов бухгалтерской отчетности организаций, на которых произошел пожар;
2) сведений страховых организаций;
3) выписок из решений судебных органов;
4) документов собственников имущества.
Материальный ущерб от пожара складывается из прямого (возник в прямой зависимости от пожара) и косвенного ущерба (затраты на тушение пожара, ликвидацию последствий пожара, на восстановление функционирования объекта, а также потери от простоя объектов и другие), независимо от степени его возмещения.
Не берется на учет материальный ущерб, нанесенный в результате пожара объектам со статусом экстерриториальности, кроме случаев возмещения физическим и юридическим лицам Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 05.03.2021 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Учет пострадавших при ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях
18. Учету подлежат все пострадавшие при ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях (в том числе отравление угарным газом, связанные с нарушением требований пожарной безопасности (по фактам без возникновения пожара).
При формировании первичных данных по ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях, и их последствий все факты гибели и травмирования людей:
1) учитываются на основании заключений о причине смерти или выписок из истории болезни травмированного в соответствии с Кодексом Республики Казахстан о здоровье народа и системе здравоохранения, предоставляемые организациями здравоохранения;
2) в случаях, указанного в подпункте 8) пункта 16 настоящих Правил не подлежат учету и считаются несчастными случаями, умышленным убийством (самоубийством) либо попыткой умышленного убийства (самоубийства).
19. При установлении судебным экспертам гибели людей до момента возникновения ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях, ранее взятых на учет как погибшие при ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях, указанные лица исключаются из баз данных учета погибших при ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях.
Лица, погибшие или травмированные при ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях, на транспортных средствах, находящихся в пути следования или на временных стоянках, учитываются по месту возникновения ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях.

7) тұрмыстық электр аспаптарының ақауы кезіндегі түтіндеу және тағам дайындау кезінде өрттің пайда болуын тудырмайтын күю жағдайлары;
8) өзін-өзі өлтіруге оқталу және өзін-өзі өртеу жолымен өлтіру жағдайлары, егер олар жанудың таралуын тудырмаса;
9) жол-көлік оқиғасы себебінен болған автокөлік құралдарының жану жағдайлары;
10) зардаптар мен залалсыз пирофорлық қосқыштардың өздігінен тұтану жағдайлары;
11) авиациялық, темір жол авариялары, террористік актілер, ұрыс қимылдары, құқық қорғау органдарының арнайы операциялары, жер сілкіністері себебінен өрттер;
12) тұтану жағдайлары.
17. Өрттен болатын материалдық шығынның есебі:
1) өрт болған ұйымдардың бухгалтерлік есептілік құжаттарының;
2) сақтандыру ұйымдары мәліметтерінің;
3) сот органдары шешімдері үзінді көшірмелерінің;
4) мүлік иелері құжаттарының негізінде жүзеге асырылады.
Өрттен келген материалдық шығын оны өтеу дәрежесіне қарамастан тікелей (туындаған өртке тікелей байланысты) және жанама залалдан (өрт сөндіруге, өрттің салдарын жоюға, объектінің жұмыс істеуін қалпына келтіруге арналған шығындар, сондай-ақ объектілердің тұрып қалуынан болатын шығындар және басқалар) құралады.
Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларына өтейтін жағдайларды қоспағанда, эксаумақтылық мәртебесі бар объектілерге өрт нәтижесінде келтірілген материалдық шығын есепке алынбайды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 05.03.2021 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар кезінде зардап шеккендерді есепке алу
18. Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар кезінде барлық зардап шеккендер есепке алуға жатады (оның ішінде улы газбен улану, өрт қауіпсіздігі талаптарының бұзылуына байланысты (өрттің шығу фактілері жоқ)).
Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар бойынша және олардың салдарлары бойынша алғашқы деректерді қалыптастыру кезінде адамдардың қайтыс болуы және жарақаттануының барлық фактісі:
1) денсаулық сақтау ұйымдары ұсынатын Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы кодекске сәйкес, қайтыс болу себептері туралы қорытындылар немесе жарақат алғанның сырқатнамасының үзінді көшірмелерінің негізінде есепке алынады;
2) 16-тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген жағдайларда есепке алуға жатпайды және жазатайым оқиғалар, қасақана кісі өлтіруге (өзін-өзі өлтіруге) не қасақана өлтіруге (өзін-өзі өлтіруге) әрекет жасау болып саналады.
19. Бұдан бұрын табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар мен жағдайлар кезінде қайтыс болғандар ретінде есепке алынған, табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар мен жағдайлар туындау сәтіне дейін адамдар өлімін сот сарапшылары анықтаған кезде көрсетілген адамдар табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар мен жағдайларда қайтыс болғандарды есепке алудың деректер базасынан алып тасталады.
Жолдағы немесе уақытша тұрақтардағы көлiк құралдарында табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар, оқиғалар кезінде қаза тапқан немесе жарақат алған адамдар табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар мен жағдайлар туындаған орны бойынша есепке алынады.

20. Организации здравоохранения:
1) немедленно предоставляют территориальным органам уполномоченного органа в сфере гражданской защиты информацию о пострадавших при ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях, обратившихся или доставленных для оказания медицинской помощи, а также умерших от полученных травм;
2) по запросам должностных лиц, проводящих проверку по ЧС природного и техногенного характера, происшествиям и случаям, не позднее 3-х суток предоставляют заключения о причине смерти или выписки из истории болезни травмированного в соответствии с Кодексом о здоровье народа и системе здравоохранения.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными приказами Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 05.03.2021 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 18.08.2025 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Организация и проведение сверок
21. Территориальные органы уполномоченного органа в сфере гражданской защиты ежеквартально проводят сверки сведений на местах по:
1) заболеваниям и отравлениям сельскохозяйственных животных, поражениям сельскохозяйственных растений болезнями и вредителями с территориальными органами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
2) авариям на железнодорожном, водном транспорте, автодорогах, с воздушными судами, авиакатастрофам и обрушениям элементов транспортных коммуникаций с территориальными органами Министерства транспорта Республики Казахстан;
3) коммунальным системам жизнеобеспечения с территориальными органами Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан;
4) пожарам, взрывам на электроэнергетических системах, авариям, пожарам, взрывам на предприятиях и магистральном трубопроводном транспорте, на нефтяных, нефтегазовых и газоконденсатных месторождениях с территориальными органами Министерства энергетики Республики Казахстан;
5) авариям с выбросом радиоактивных веществ на атомных энергетических станциях, ядерных и радиационных установках производственного и научно-исследовательского назначения с территориальными органами Агентства Республики Казахстан по атомной энергии;
6) угрозам возникновения и (или) возникновении медико-санитарных последствий ЧС, опасным инфекционным заболеваниям и отравлениям людей с территориальными органами Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
7) лесным пожарам, поражениям лесов болезнями и вредителями, заболеваниям и гибели диких животных, массовой гибели рыб, экологической обстановке, загрязнению атмосферного воздуха, почв, поверхностных морских и речных вод, радиоактивным загрязнениям окружающей среды с территориальными органами Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;

20. Денсаулық сақтау ұйымдары:
1) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар, оқиғалар кезінде зардап шеккендер, медициналық көмек көрсетуге өтініш жасағандар немесе жеткізілгендер туралы, сондай-ақ алған жарақатынан қайтыс болғандар туралы ақпаратты азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарына дереу ұсынады;
2) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар, оқиғалар бойынша тексеру жүргізетін лауазымды адамдардың сұрау салуы бойынша 3 тәулiктен кешiктiрмей Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы кодекске сәйкес қайтыс болу себептері туралы қорытындыларды немесе жарақат алғанның сырқатнамасынан үзінділерді ұсынады.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 05.03.2021 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 18.08.2025 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
7-тарау. Салыстыра тексеруді ұйымдастыру және жүргізу
21. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары жергілікті жерде тоқсан сайын мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің аумақтық органдарымен ауыл шаруашылығы жануарларының аурулары мен улануы, ауылшаруашылығы өсімдіктерінің аурулар және зиянкестермен зақымдануы туралы;
2) Қазақстан Республикасының Көлік министрлігінің аумақтық органдарымен темір жол, су көлігіндегі, автожолдардағы, әуе кемесінде болған авариялармен авиаапаттар, көлік коммуникациялары элементтерінің қирауы туралы;
3) Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің аумақтық органдарымен коммуналдық тіршілікті қамтамасыз ету жүйелері туралы;
4) Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің аумақтық органдарымен электроэнергетика жүйелеріндегі өрт, жарылыстар, кәсіпорындар мен магистралды құбыр өткізгіш көлікте, мұнай, мұнай-газ және газконденсатты кен орындарындағы авариялар туралы;
5) Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің аумақтық органдарымен атом энергетикалық станцияларында, өндірістік және ғылыми-зерттеу мақсатындағы ядролық және радиациялық қондырғыларда радиоактивті заттарды шығаратын авариялар туралы;
6) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің аумақтық органдарымен ТЖ медициналық-санитариялық салдарының туындау қатері және (немесе) туындауы, адамдардың қауіпті жұқпалы аурулары мен уланулары туралы;
7) Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі орман өрттері, ормандардың аурулар және зиянкестермен зақымдануы, жабайы жануарлардың аурулары мен өлімі, балықтардың жаппай қырылуы, экологиялық жағдайлар, атмосфералық ауаның, топырақтың, жерүсті теңіз және өзен суларының ластануы, қоршаған ортаның радиоактивті ластануы туралы;

8) прорывам плотин (дамб, шлюзов, перемычек), гидрогеологическим явлениям с территориальными органами Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан;
9) опасным метеорологическим и гидрологическим явлениям, загрязнению окружающей среды с республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казгидромет" Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
10) землетрясениям с товариществом с ограниченной ответственностью "Национальный научный центр сейсмологических наблюдений и исследований" (о землетрясениях);
11) пострадавшим в результате несчастных случаев и аварий на производстве, степным пожарам, горениям полей с посевами зерновых и других культур, угрозам возникновения и (или) возникновении медико-санитарных последствий и учету лиц, пострадавших при ЧС природного и техногенного характера, происшествиях и случаях с местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы.

8) Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі (бөгеттердің (бөгендердің, шлюздердің, бөгеулердің) бұзылулары, гидрогеологиялық құбылыстар туралы;
9) Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің "Қазгидромет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен қауіпті метеорологиялық және гидрологиялық құбылыстар, қоршаған ортаның ластануы туралы;
10) "Сейсмологиялық байқау және зерттеу ұлттық ғылыми орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігімен жер сілкіністері туралы (жер сілкіністері туралы);
11) өндірістегі жазатайым оқиғалар мен авариялар нәтижесінде зардап шеккендер, дала өрттері, дәнді және басқа да дақылдардың егінді алқабының жануы, медициналық-санитариялық салдарының туындау қатері және (немесе) туындауы және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарымен табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ, оқиғалар мен жағдайлар кезінде зардап шеккен адамдарды есепке алу бойынша мәліметтерді салыстыра тексеруді жүргізеді.

Сноска. Приложение 3 исключено приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 18.08.2025 № 330 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 18.08.2025 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.