Об утверждении Правил приема, учета, хранения и обеспечения сохранности в органах внутренних дел изъятого, добровольно сданного, найденного оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 150. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2015 года № 10565.
В соответствии с подпунктом 309) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила приема, учета, хранения и обеспечения сохранности в органах внутренних дел изъятого, добровольно сданного, найденного оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов.
2. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 29.03.2016 № 313 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа, его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З. и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 150
Правила приема, учета, хранения и обеспечения сохранности в
органах внутренних дел изъятого, добровольно сданного,
найденного оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Алып қойылған, ерiктi түрде тапсырылған, тауып алынған қаруды, оқ-дәрiлердi, жарылғыш материалдарды ішкi iстер органдарында қабылдау, есепке алу, сақтау және олардың сақталуын қамтамасыз ету қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Ресубликасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 150 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 наурызда № 10565 тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 309) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Алып қойылған, ерiктi түрде тапсырылған, тауып алынған қаруды, оқ-дәрiлердi, жарылғыш материалдарды ішкi iстер органдарында қабылдау, есепке алу, сақтау және олардың сақталуын қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 29.03.2016 № 313 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Әкімшілік полиция комитетінің төрағасына (И.В. Лепеха) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 24 ақпандағы
№ 150 бұйрығымен
бекітілген
Алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қару, оқ-дәрілер және жарылғыш материалдарды ішкі істер органдарында қабылдау, есепке алу, сақтау және олардың сақталуын қамтамсыз ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Настоящие Правила определяют порядок работы органов внутренних дел по приему, учету, хранению и обеспечения сохранности изъятого по административным и гражданским делам, добровольно сданного, найденного оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов.
2. Порядок изъятия, учета, хранения, передачи и уничтожения вещественных доказательств, документов по уголовным делам судом, органами прокуратуры, уголовного преследования и судебной экспертизы установлен постановлением Правительства Республики Казахстан № 1291 от 09 декабря 2014 года "Об утверждении Правил изъятия, учета, хранения, передачи и уничтожения вещественных доказательств, изъятых документов, денег в национальной и иностранной валюте, наркотических средств, психотропных веществ по уголовным делам судом, органами прокуратуры, уголовного преследования и судебной экспертизы".
3. Для организации приема поступающего изъятого по административным и гражданским делам, добровольно сданного, найденного оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов (далее – предметов вооружения), а также в целях осуществления контроля за порядком его приема, учета, хранения и сохранностью в Департаментах полиции областей, городов республиканского значения, столицы и на транспорте (далее – ДП(Т), органах полиции городов, районов, районов в городах, на транспорте (далее – ГОРОП(Т)) приказами начальников ДП(Т) создаются постоянно действующие комиссии по контролю и приему изъятого по административным и гражданским делам, добровольно сданного, найденного оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов (далее – комиссия).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В состав комиссии включаются представители подразделений административной и криминальной полиции, следствия, собственной безопасности, тылового обеспечения оперативно-криминалистических подразделений (далее – ОКП) и информатизации и связи (далее – ИС) ДП(Т). Возглавляются эти комиссии одним из заместителей начальников ДП(Т).
Указанные комиссии осуществляют прием предметов вооружения на склады арттехвооружения ДП(Т) (далее – АТВ), а также проверки ДП(Т), ГОРОП(Т) по соблюдению требований настоящих Правил.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Осы Қағидалар ішкі істер органдарының алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қару, оқ-дәрілер және жарылғыш материалдарды қабылдау, есепке алу, сақтау және олардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша жұмыс тәртібін айқындайды.
2. Соттың, прокуратура, қылмыстық қудалау және сот сараптама органдарының қылмыстық істер бойынша заттай дәлелдемелерді, құжаттарды алып қою, есепке алу, сақтау, беру және жою тәртібі "Соттың, прокуратура, қылмыстық қудалау және сот сараптамасы органдарының қылмыстық істер бойынша заттай дәлелдемелерді, алып қойылған құжаттарды, ұлттық және шетелдік валютадағы ақшаны, есірткіні, психотроптық заттарды алып қою, есепке алу, сақтау, беру және жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 09 желтоқсандағы № 1291 қаулысымен белгіленген.
3. Келіп түсетін әкімшілік және азаматтық істер бойынша алынған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды (бұдан әрі – қару-жарақ құралдарын) қабылдауды ұйымдастыру үшін, сондай-ақ оларды қабылдау, есепке алу, сақтау тәртібіне бақылауды жүзеге асыру мақсатында облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және көліктегі полиция департаменттері (бұдан әрі – (К)ПД), қалалардың, аудандардың, қалалардағы аудандардың, көліктегі полиция органдары аумақтық полиция органдары (бұдан әрі – (К)ҚАПО) (К)ПД бастықтарының бұйрықтарымен әкімшілік және азаматтық істер бойынша алынған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды қабылдау және бақылау жөніндегі тұрақты жұмыс істейтін комиссиялар (бұдан әрі- комиссия) құрылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Комиссияның құрамына (К)ПД әкімшілік және криминалдық полиция бөліністерінің, тергеу, өзіндік қауіпсіздік, тылдық қамтамасыз ету, жедел криминалистикалық бөліністерінің (бұдан әрі – ЖКб) және ақпараттандыру және байланыс бөлімшелерінің (бұдан әрі – АББ) қызметкерлері кіреді. Осы комиссияларды (К)ПД бастықтарының орынбасарларының бірі басқарады.
Көрсетілген комиссиялар қару-жарақ заттарын (К)ПД арттехқару-жарақ (бұдан әрі – АТҚЖ) қоймаларына қабылдауды, сондай-ақ (К)ПД, (К)ҚАПО осы Қағидалардың талаптарын сақтауы бойынша тексерісті жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Порядок приема изъятого, добровольно сданного, найденного оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов в органах внутренних дел
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Прием предметов вооружения в ГОРОП(Т) осуществляется сотрудниками осуществляющими контроль в сфере оборота гражданского и служебного оружия или сотрудником исполняющим его обязанности (далее – КОГСО), в ночное и нерабочее время оперативными дежурными органов внутренних дел.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Допускается прием добровольно сданных предметов вооружения в отдаленных населенных пунктах участковыми инспекторами полиции, с последующей сдачей сотруднику КОГСО.
7. Изъятое по административным и гражданским делам, добровольно сданное, найденное оружие (далее – оружие) имеющее идентификационный номер проверяется по учетам "Криминальное оружие" и "Зарегистрированное оружие" Интегрированного банка данных Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – ИБД).
8. На оружие, не состоящее на учетах ИБД "Криминальное оружие" и "Зарегистрированное оружие" в течение суток заполняется информационно-поисковая карточка "Криминальное оружие" (далее – ИПК-КримО) и направляется в региональное подразделение ИАЦ для ввода информации в банк данных "Криминальное оружие".
9. Сотрудник направивший запрос на проверку оружия, при выявлении совпадений с учетами ИБД "Криминальное оружие" и "Зарегистрированное оружие", направляет информацию о совпадении инициатору постановки или по месту регистрации оружия совпадения, оружие передается на склад АТВ в порядке, установленном настоящими Правилами.
10. Все незарегистрированное в органах внутренних дел (далее – ОВД) оружие направляется в ОКП для определения пригодности к выстрелу и отнесению его типа и вида, в случае отсутствия идентификационного номера, марки, модели или невозможности их определения (нечеткое отображение) оружие направляется в ОКП ДП(Т) для проведения криминалистических исследований по установлению уничтоженных заводских номеров, маркировки.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-тарау. Алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды ішкі істер органдарында қабылдау тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. (К)ҚАПО-да қару-жарақ заттарын қабылдауды Азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылауды (бұдан әрі – АҚҚАБ) жүзеге асыратын қызметкерлер немесе оның міндетін атқаратын қызметкерлер, түнгі және жұмыстан тыс уақытта ішкі істер органдарының жедел кезекшілері жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алыстағы елді мекендерде ерікті түрде тапсырылған қару-жарақ заттарын учаскелік полиция инспекторларының одан әрі АҚҚАБ қызметкеріне бере отырып, қабылдауына жол беріледі.
7. Әкімшілік және азаматтық істер бойынша алынған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған сәйкестендіру нөмірі бар қару (бұдан әрі – қару) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Біріктірілген деректер банкінің (бұдан әрі – БДБ) "Криминалдық қару" және "Тіркелген қару" есептері бойынша тексеріледі.
8. БДБ "Криминалдық қару" және "Тіркелген қару" есептерінде тұрмаған қаруға бір тәулік ішінде "Криминалдық қару" ақпараттық-іздеу карточкасы (бұдан әрі – КримҚ-АІК) толтырылады және "Криминалдық қару" деректер банкіне енгізу үшін ААО аумақтық бөлімшесіне ақпарат жолданады.
9. Қаруды тексеруге сұрау салу жіберген қызметкер БДБ "Криминалдық қару" және "Тіркелген қару" есептерімен сәйкестіктер анықталған жағдайда, сәйкестік туралы ақпаратты мәселені көтерген бастамашыға немесе сәйкес келген қарудың тіркелген жері бойынша жолдайды, осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте қару АТҚЖ қоймасына беріледі.
10. Ішкі істер органдарында (бұдан әрі – ІІО) тіркелмеген барлық қарулар атуға жарамдылығын және оның үлгісін және түрін анықтау үшін ЖКб жолданады, егер сәйкестендіру нөмірі, маркасы, моделі немесе оларды анықтау мүмкін болмаған (бейнеленуі анық болмаған) жағдайда қарудың жойылған зауыттық нөмірін, таңбаларын анықтау бойынша криминалистикалық зерттеу жүргізу үшін қару (К)ПД ЖКб-ға жолданады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

11. При установлении, в результате криминалистических исследований, идентификационного номера, марки оружие проверяется по учетам ИБД "Криминальное оружие" и "Зарегистрированное оружие".
В случае установления первоначально неправильного определения номера инициатором проверки оружия в ИАЦ направляется рапорт о необходимости внесения корректировок, с указанием первоначально внесенных данных и установленных после проведения исследований.
12. При не установлении номера оружия, в ОКП ему присваивается идентификационный номер, (содержащий порядковый номер, код региона и дату присвоения номера).
13. Нанесение номера выполняется на видимой части механизма (ствол и ствольная коробка, рамка) механическим способом (удар, давление) или с использованием высококонцентрированных источников энергии, в том числе лазером, на глубину не менее 0,2 мм.
14. В случае невозможности нанесения маркировки перечисленными способами (хрупкость металла, пластиковые детали) маркировка выполняется путем гравировки.
15. Не допускается нанесение номера на месте удаленной заводской маркировки, а также на расстоянии более 50 мм от основания ствола.
16. Информация о присвоении номера заносится в журнал учета присвоенных номеров изъятому по административным и гражданским делам, добровольно сданному, найденному оружию по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
17. Заключение о результатах криминалистических исследований содержащее присвоенный номер направляется инициатору проверки. Оружие выставляется на учет "Криминальное оружие" ИБД путем направления заполненной инициатором проверки ИПК-КримО в ИАЦ. В случае если, в результате исследований установлены изменения идентификационного номера, марки в ИБД вносятся соответствующие корректировки.
18. Проверка оружия по учетам "Криминальное оружие" и "Зарегистрированное оружие" ИБД, направление его в ОКП, отправка ИПК-КримО в ИАЦ для ввода информации в банк данных "Криминальное оружие", и оформление оружия осуществляется сотрудниками ОВД изъявшими, принявшими на добровольную сдачу, нашедшими оружие.
19. Сотрудником КОГСО осуществляется проверка по учетам "Криминальное оружие" и "Зарегистрированное оружие" ИБД, направление в ОКУ(О), отправка ИПК-КримО в ИАЦ для ввода информации в банк данных "Криминальное оружие" и оформление изъятого по административным делам добровольно сданного, найденного им оружия, а также предметов вооружения сданного сотрудниками других государственных органов.
Добровольно сданное зарегистрированное в ОВД оружие принимается только сотрудником КОГСО.
После передачи на склад АТВ сданного зарегистрированного в ОВД оружия, сотрудником КОГСО вносятся корректировки об этом в ИБД с указанием номера и даты приемного акта, после этого оружие снимается с учета ИБД.
Сотрудником ИАЦ ежемесячно проводится сверка учета "Зарегистрированное оружие" ИБД с приемными актами, на предмет достоверности введенных корректировок. Приемные акты представляются в ИАЦ заведующим складом АТВ.

11. Криминалистикалық зерттеулер нәтижесінде сәйкестендіру нөмірі, маркасы анықталған жағдайда, қару БДБ "Криминалдық қару" және "Тіркелген қару" есептері бойынша тексеріледі.
Алғашқыда нөмірін дұрыс анықтамағаны белгіленген жағдайда қаруды тексеруге бастамашылық еткен адам алғашқы енгізілген және зерттеуден кейін анықталған деректерді көрсете отырып, қажетті түзетулер енгізу туралы ААО-ға баянат жолдайды.
12. Қарудың нөмірі анықталмаған кезде ЖКБ-де оған (реттік нөмірі, өңірдің коды және нөмірді берген күні көрсетілген) сәйкестендіру нөмірі беріледі.
13. Нөмір тетіктің (ұңғы және ұңғының қорабы, рамасы) көрінетін бөлігіне механикалық әдіспен (соққы, қысым) немесе қуаты жоғары энергия көзін, оның ішінде лазерді қолдана отырып, тереңдігі кемінде 0,2 мм. етіп салынады.
14. Таңбаны аталған әдістермен салуға мүмкін болмаған жағдайда (металдың осалдығы, пластикалық бөлшектер) таңба ою жолымен салынады.
15. Жойылған зауыттық таңбалаудың орнына, сондай-ақ ұңғының негізінен 50 мм аса алшақтықта нөмір салуға жол берілмейді.
16. Нөмір беру туралы ақпарат осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес әкімшілік және азаматтық істер бойынша алынған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қаруға берілген нөмірлерді есепке алу журналына енгізіледі.
17. Берілген нөмірі көрсетілген криминалистикалық зерттеулердің нәтижелері туралы қорытынды тексерісті тағайындаған бастамашыға жолданады. Тексерудің бастамашысы толтырған КримҚ-АІК-ны ААО-ға жолдау жолымен қару БДБ "Криминалдық қару" есебіне енгізіледі. Егер зерттеу нәтижелерімен сәйкестендіру нөмірінің, маркасының өзгергені анықталған жағдайда, БДБ-ға тиісті түзетулер енгізіледі.
18. БДБ "Криминалдық қару", "Тіркелген қару" есептері бойынша қаруды тексеру, оны ЖКБ-ге жолдау, "Криминалдық қару" деректер банкіне ақпаратты енгізу үшін КримҚ-АІК-ны ААО-ға жолдау және қаруды ресімдеу жұмыстарын оны алып қойған, ерікті тапсырудан қабылдаған, тауып алған ІІО-ның қызметкерлері жүзеге асырады.
19. "Криминалдық қару" және "Тіркелген қару" есептері бойынша тексеруді, ЖКБ-ға жолдау, деректер банкіне ақпаратты енгізу үшін КримҚ-АІК-ны ААО-ға жолдауды және әкімшілік істері бойынша алып қойған, ерікті тапсырылған, тауып алынған қарулар мен басқа мемлекеттік органдарының қызметкерлері тапсырған қару-жарақ заттарын ресімдеуді АҚҚАБ қызметкері жүзеге асырады.
ІІО-да тіркелген ерікті тапсырылған қаруды тек АҚҚАБ қызметкері қабылдайды.
ІІО-да тіркелген тапсырылған қаруды АТҚЖ қоймасына тапсырғаннан кейін АҚҚАБ қызметкері қаруды қабылдау актісінің нөмірін және датасын көрсете отырып, БДБ-ға ол туралы түзетулер енгізеді, одан кейін қару БДБ есебінен алынады.
ААО қызметкері ай сайын БДБ-ның "Тіркелген қару" есебіне енгізілген түзетулердің растығына салыстыра-тексеру жүргізеді. АТҚЖ қоймасының меңгерушісі ААО-ға қабылдау актілерін ұсынады.

20. Предметы вооружения после оформления незамедлительно сдаются сотруднику КОГСО для помещения в комнату, предназначенную для хранения оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов в специально предназначенный металлический шкаф, опечатывающийся личной печатью сотрудника КОГСО.
21. Оформленные на предметы вооружения документы в течении суток сдаются оперативному дежурному ОВД для регистрации и далее передаются руководству ОВД сотрудниками ОВД изъявшими, принявшими на добровольную сдачу предметы вооружения.
22. При приеме предметов вооружения сотрудник КОГСО проверяет, на соответствие записей в представленных ему документах о количестве, системе, номере, годе изготовления, внешнем состоянии оружия и боеприпасов фактическому их наличию. В случае расхождения данных документа с наличием оружия по номерам, а также другим его признакам составляется акт проверки, осмотра и приема оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов сотрудником КОГСО по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам с участием лица, сдающего оружие, боеприпасы, взрывчатые материалы.
23. На каждую единицу оружия и на общее количество боеприпасов, взрывчатых материалов, сотрудником КОГСО выписывается квитанция на принятое оружие и боеприпасы в трех экземплярах по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Первый экземпляр квитанции вручается лицу, сдавшему предметы вооружения, второй экземпляр квитанции вместе с документами (протоколом об административном правонарушений, протоколом выемки, рапортом, заявлением, объяснением лица, либо законного представителя юридического лица, в отношении которого возбуждено дело, рапортом сотрудника КОГСО о результатах проверки, ИПК-КримО) регистрируется и докладывается начальнику ОВД, третий экземпляр (корешок квитанции) остается для контроля.
24. При сдаче документов на изъятые предметы вооружения сотрудниками ОВД, государственными инспекторами, осуществляющими охрану лесов и животного мира и других государственных органов представляются: протокол об административном правонарушении, протокол выемки оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов, объяснение лица, в отношении которого возбуждено дело об административном производстве, либо его законного представителя, рапорт сотрудника органа внутренних дел о находке, добровольной сдаче оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам с приложением заявления лица, добровольно сдавшего или нашедшего эти предметы, ИПК-КримО, акт проверки, осмотра и приема оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов сотрудником КОГСО, квитанция о приеме оружия выписанная сотрудником КОГСО, при добровольной сдаче предметов вооружения – заявление о добровольной сдаче или находке оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов.

20. Қару-жарақ заттары ресімделген соң, дереу АҚҚАБ қызметкеріне қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды сақтауға арналған бөлмедегі АҚҚАБ қызметкерінің жеке мөрімен мөріленетін арнайы металл шкафқа қою үшін тапсырылады.
21. Қару-жарақ заттарына ресімделген құжаттар бір тәулік ішінде тіркеу және одан әрі ІІО-ның басшылығына беру үшін қару-жарақ заттарын алып қойған, ерікті тапсырған, қабылдаған ІІО-ның қызметкерлері ІІО-ның жедел кезекшісіне береді.
22. АҚҚАБ қызметкері қару-жарақ заттарын қабылдау кезінде оған ұсынылған құжаттардағы қару мен оқ-дәрілердің саны, жүйесі, нөмірі, шыққан жылы, сыртқы жай-күйі туралы жазбалардың сәйкестігін тексереді. Құжаттардағы деректер қарудың саны, нөмірі, сондай-ақ оның басқа да белгілері бойынша сәйкес келмеген жағдайда, қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды тапсырушы адамның қатысыуымен осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АҚҚАБ қызметкері қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды тексеру, қарау және қабылдау актісін жасайды.
23. АҚҚАБ қызмектері атыс қаруының әрбір бірлігіне және оқ-дәрінің, жарылғыш материалдардың жалпы санына осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес қабылданған қарулар мен оқ-дәрілерге үш данада түбіртек жазады. Түбіртектің бірінші данасы қару-жарақ заттарын тапсырған адамға беріледі, түбіртектің екінші данасы құжаттармен (әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамамен, алып қою хаттамасымен, баянатпен, өтінішпен, адамның не іс қозғалған заңды тұлғанның заңды өкілінің түсіндірмесімен, АҚҚАБ қызметкерінің тексеру туралы баянатымен, КримҚ-АІК-ны) бірге тіркеледі және ішкі істер органының бастығына баяндалады, үшінші данасы (түбіртектің түбершегі) бақылау үшін қалдырылады.
24. ІІО-ның қызметкерлері, жануарлар әлемін және орманды күзетуді жүзеге асыратын мемлекеттік инспекторлар, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлері құжаттарды, алынған қару-жарақ заттарын тапсырған кезде мыналарды: әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама, атыс қаруын, оқ-дәріледі, жарылғыш материалдарды алып қою туралы хаттаманы, әкімшілік іс жүргізу туралы іс қозғалған адамның немесе заңды тұлғаның заңды өкілінің түсініктемесін; осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес атыс қаруын, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды тауып алғаны, ерікті түрде тапсырғаны туралы ішкі істер органы қызметкерінің баянатын, оған осы заттарды ерікті түрде тапсырған немесе тауып алған адамның өтініші, КримҚ-АІК қоса беріледі, АҚҚАБ қызметкерінің атыс қаруын, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды тексеру, қарау және қабылдау актісін, қару мен оқ-дәріледі қабылдау туралы АҚҚАБ қызметкері жазған түбіртекті, қару-жарақ заттарын ерікті түрде тапсырған кезде – азаматтардың атыс қаруын, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды ерікті түрде тапсырғаны немесе тауып алғаны туралы өтінішін ұсынады.

25. В протоколе выемки указываются: дата и место его составления, должность, звание, фамилия, инициалы лица составившего протокол, основания изъятия, тип, количество, марка, модель, калибр, серия и номер изъятого оружия, взрывчатых материалов с указанием явных дефектов, неисправностей (трещины ложи, коррозия деталей, раковины в стволах и т.д.), номер разрешения (если оружие зарегистрировано), кем выдано и срок действия.
26. Факт изъятия оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов удостоверяется подписями понятых с указанием их фамилий, инициалов и места жительства. Протокол выемки подписывается лицом, его составившим, а также владельцем оружия, боеприпасов которому вручается копия протокола. В случае отказа лица от подписания протокола в нем делается запись об этом.
27. Лицо, совершившее правонарушение, вправе представить прилагаемые к протоколу объяснения и замечания по содержанию протокола, а также изложить мотивы своего отказа от его подписания.
28. После проверки оформления предметов вооружения сотрудник КОГСО принятое оружие и боеприпасы помещает в комнату, предназначенную для хранения оружия, боеприпасов запирает его в специально предназначенный отдельный металлический шкаф и опечатывает личной металлической печатью. Один экземпляр ключей от этого шкафа находится постоянно у сотрудника КОГСО, ответственного за сохранность вооружения, второй экземпляр - в опечатанном пенале у оперативного дежурного ОВД.
29. К каждой единице оружия прикрепляется бирка на изъятое, добровольно сданное, найденное оружие по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, боеприпасы помещаются в укупорку, куда вкладывается опись на изъятые, добровольно сданные боеприпасы по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
30. При смене, дежурства металлический шкаф передается согласно описи с остальным имуществом оружейной комнаты.
31. При приеме предметов вооружения оперативным дежурным в ночное и нерабочее время, металлический шкаф вскрывается комиссионно в присутствии ответственного от руководства и следственно-оперативной группы ОВД, после помещения предметов вооружения в металлический шкаф составляется акт вскрытия в произвольной форме, в котором указывается количество, техническое состояние помещаемых предметов вооружения, а также находившихся ранее в металлическом шкафе, акт подписывается присутствующими, шкаф опечатывается личной печатью оперативного дежурного.
32. В случае вскрытия металлического шкафа оперативным дежурным, перед сменой дежурства металлический шкаф сдается сотруднику КОГСО, после приемки опечатывается личной печатью сотрудника КОГСО.
Металлический шкаф при смене дежурства передается опечатанным личной печатью сотрудника КОГСО.

25. Алып қою хаттамасында: оны толтыру орны және датасы, хаттаманы толтырған тұлғаның лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні; алып қою негізі, алып қойылған қарудың, жарылғыш материалдардың түрі, саны, маркасы, моделі, калибрі, сериясы мен нөмірі, нақты жөндеуге келмейтін ақаулары (ұңғы ішіндегі шытынаулар, бөлшектерінің тот басулары, ұңғылардағы қабыршақтар және т. б.); рұқсаттың нөмірі, кім берген және жарамдылық мерзімі (егер қару тіркелген болса) көрсетіледі.
26. Қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды алып қою фактісі, куәгерлердің тегін, аты-жөнін және турған жерін көрсете отырып, қолдарымен куәландырылады. Алып қою хаттамасына оны толтырған адам, сондай–ақ қарудың, оқ дәрілердің иесі қол қояды, оған хаттаманың көшірмесі тапсырылады. Егер адам хаттамаға қол қоюдан бас тартса, онда хаттамада ол туралы жазылады.
27. Құқық бұзушылық жасаған адам хаттаманың мазмұны бойынша хаттамаға қосымша түсініктеме және ескертулер ұсынуға, сондай-ақ оған қол қоюдан бас тарту себептерін жазуға құқылы.
28. АҚҚАБ қызметкері қару-жарақ заттарының ресімделуін тексерген соң, қабылданған қаруды және оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды, қаруды, оқ-дәріні, жарылғыш материалдарды сақтауға арналған бөлмеге орналастырады, арнайы металл шкафқа жауып, жеке металл мөрмен мөрлейді. Бұл шкафтың кілтінің бір данасы ұдайы АҚҚАБ қызметкерінде болады, екінші данасы – ІІО жедел кезекшісінде мөрленген сауытта сақталады.
29. Қарудың әр бірлігіне осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алып қойылған, тауып алған, ерікті түрде тапсырылған қаруға бирка тағылады, ал оқ-дәрілер тығыны бар ыдысқа салынады, ыдысқа Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес алынып қойылған, ерікті түрде тапсырылған оқ-дәрілердің тізбесі салынады.
30. Кезекшілікті өткізу кезінде металл шкаф тізбеге сәйкес қару бөлмесінің қалған мүліктерімен бірге өткізіледі.
31. Жедел кезекші қару-жарақ заттарын түнгі және жұмыстан тыс уақытта қабылдаған кезде металл шкаф комиссиялық түрде, ІІО-ның басшылық құрамының жауапты тұлғасының және жедел-тергеу тобының жауапты тұлғасының қатысуымен ашылады, қару-жарақ заттарын металл шкафқа орналастырғаннан кейін, ашқаны туралы еркін түрдегі акт толтырылады, актіге орналастырылған қару-жарақ заттарының саны, олардың техникалық жай-күйі, сондай-ақ металл шкафта бұрын тұрған қару-жарақ заттары көрсетіледі, актіге қатысушылар қол қояды, ал шкаф жедел кезекшінің жеке мөрімен мөріленеді.
32. Металл шкафты жедел кезекші ашқан жағдайда, кезекшілікті тапсырар алдында металл шкаф АҚҚАБ қызметкеріне өткізіледі, өткізілгеннен кейін АҚҚАБ қызметкерінің жеке мөрімен мөріленеді.
Кезекшілік ауысу кезінде металл шкаф АҚҚАБ қызметкерінің жеке мөрімен мөрленген күйінде тапсырылады.

33. Конфискованное по решению суда оружие поступает в собственность государства.
34. Оружие, которое ранее подверглось конструктивной переделке, а также запрещенное в обороте согласно статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" или не пригодное к дальнейшему использованию при наличии неисправности оружия согласно приложению 7 к настоящим Правилам, а также согласно решения специалиста, не представляющее ценности при продаже и являющееся неликвидным не подлежит передаче в собственность государства и уничтожается по решению комиссии.
35. Конструктивную переделку, пригодность к дальнейшему использованию определяет комиссия, на основании заключения криминалистического исследования оружия по определению их пригодности к производству выстрела и исправности.
36. Хранение до передачи в специализированный магазин по торговле оружием и оценка оружия производится на складе АТВ в присутствии заведующего складом.
37. Выдача направления на комиссионную продажу по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам и транспортировка оружия до специализированного магазина по торговле оружием обеспечивается сотрудником КОГСО.
38. Транспортировку конфискованного оружия являющегося вещественным доказательством осуществляет сотрудник осуществлявший досудебное производство и направление дела в суд.
39. Все предметы вооружения в течении 10 суток передаются на склад АТВ, в ОВД отдаленных районов (более 200 км.) допускается хранение оружия до 20 суток.
40. При принятии решения, не связанного с конфискацией или возмездным изъятием, оружие и боеприпасы в течение 10 рабочих дней возвращаются владельцу после устранения нарушения условий хранения (при их наличии) и уплаты штрафа в порядке, установленном законодательством об административных правонарушениях, под расписку о получении оружия и боеприпасов по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
41. В случае если по материалам административного производства не принято решение в течение 10 суток, то оружие и боеприпасы по истечении срока указанного в пункте 43 настоящих Правил передаются на склад АТВ на временное хранение.
42. Допускается передача добровольно сданного оружия по запросу ОКУ(О) – для создания, пополнения, замены в справочных коллекциях и музеев Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД РК), ДП(Т) – для экспонирования.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

33. Сот шешімі бойынша тәркіленген қару мемлекет меншігіне түседі.
34. Бұрын конструктивтік өзгеріске ұшыраған, сондай-ақ "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына сәйкес оның айналымына тыйым салынған қару немесе ақауы бойынша одан әрі пайдалануға жарамсыз қару осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес, сондай-ақ маманның шешіміне сәйкес сату кезінде құнды және өтімді болып табылмайтын қару мемлекет меншігіне берілмейді және комиссияның шешімі бойынша жойылады.
35. Конструктивтік өзгертілгенін, одан әрі пайдалануға жарамдылығын қарудың атуға жарамдылығын және ақаусыздығын айқындау жөніндегі комиссия криминалистикалық зерттеу қорытындысы негізінде айқындайды.
36. Қару сататын мамандандырылған дүкенге бергенге дейін қаруды сақтау және бағалау қойма меңгерушісінің қатысуымен АТҚЖ қоймасында жүргізіледі.
37. Осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша комиссиялық сатуға жолдама беруді және қаруды мамандандырылған дүкенге дейін тасымалдауды АҚҚАБ қызметкері қамтамасыз етеді.
38. Заттай дәлелдеме болып табылатын тәркіленген қаруды тасымалдауды сотқа дейінгі іс жүргізуді жүзеге асыратын және істі сотқа жолдайтын қызметкер жүзеге асырады.
39. Қару-жарақ заттарының барлығы 10 тәулік ішінде АТҚЖ қоймасына беріледі, шалғай аудандардың (200 км-нен астам) ІІО-да қаруды 20 тәулікке дейін сақтауға жол беріледі.
40. Қару мен оқ-дәрілерді тәркілеумен немесе өтемді алып қоюмен байланысты емес шешім қабылданған кезде қару мен оқ-дәрі 10 күндік мерзім ішінде осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтау шарттарын (олар бар болған жағдайда) бұзушылықтар жойылғаннан кейін және заңнамада белгіленген тәртіппен айыппұл төленгеннен кейін иесіне қару мен оқ-дәрілерді алғаны туралы қолхатпен қайтарылады.
41. Егер әкімшілік іс жүргізу материалдары бойынша 10 тәулік ішінде шешім қабылданбаған жағдайда, осы Қағидалардың 43-тармағында көрсетілген мерзімнің өтуі бойынша қару мен оқ-дәрілер АТҚЖ қоймасына уақытша сақтауға беріледі.
42. Ерікті түрде тапсырылған қаруды ЖКБ(б)-ның сұрау салуы бойынша анықтамалық коллекцияларын құру, толықтыру, алмастыру және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ІІМ) (К)ПД мұражайларында экспонаттау үшін беруге жол беріледі.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

43. Направление оружия и боеприпасов на склад АТВ в специализированный магазин по торговле оружием, возврат владельцу, производится сотрудником КОГСО на основании направления на передачу оружия, боеприпасов по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам, на комиссионную продажу и сопроводительного письма в произвольной форме которые подписываются начальником ОВД, регистрируются по журналу исходящей корреспонденции и скрепляется гербовой печатью ОВД.
44. Информация о движении предметов вооружения (прием, возврат владельцу, передача на склад АТВ, музеи, ОКП, специализированный магазин по торговле оружием) заносятся сотрудником КОГСО в книгу учета изъятого, добровольно сданного, найденного оружия и боеприпасов, взрывчатых материалов по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам, по оружию незарегистрированному в ОВД в течении суток в ИАЦ направляется рапорт содержащий информацию о передвижении оружия, для внесения соответствующих корректировок в ИБД.
45. Передача для создания, пополнения, замены в справочных коллекциях ОКП, экспонирования в музеях МВД РК, ДП(Т) производится только со склада АТВ сотрудниками УТО ДП на основании направления на передачу оружия по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, которое подписывается начальником УТО, регистрируется по журналу исходящей корреспонденции и скрепляется гербовой печатью ДП(Т).
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Информация о движении предметов вооружения (передача для создания, пополнения, замены в справочных коллекциях ОКП, экспонирования в музеях МВД РК, ДП(Т) заносятся заведующим складом в книгу учета изъятого, добровольно сданного, найденного оружия и боеприпасов поступивших на склад АТВ по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам, по оружию незарегистрированному в ОВД в течении суток в подразделения информатизации и связи направляется рапорт содержащий информацию о передвижении оружия, для внесения соответствующих корректировок в ИБД, по оружию зарегистрированному в ОВД в течении суток сотруднику КОГСО направляется рапорт содержащий информацию о передвижении оружия, для внесения соответствующих корректировок в ИБД.
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

43. Қару мен оқ-дәрілерді АТҚЖ қоймасына, қару сататын мамандандырылған дүкенге жолдауды, иесіне қайтаруды осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаруды оқ-дәрілерді беруге комиссиялық сатуға арналған жолдамалардың және ІІО бастығы қол қоятын, шығыс хат-хабарлар журналында тіркелетін және ІІО-ның елтаңбалы мөрімен бекітілетін еркін нысандағы ілеспе хаттың негізінде АҚҚАБ қызметкері жүргізеді.
44. Қару-жарақ заттарының қозғалысы туралы (қабылдау, иесіне қайтару, АТҚЖ қоймасына, ЖКБ(б) мұражайларына, қару сататын мамандандырылған дүкенге беру) ақпаратты АҚҚАБ қызметкері осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, табылған қаруларды, оқ-дәрілерді және жарылғыш материалдарды есепке алу журналына енгізеді, бір тәулік ішінде ІІО-да тіркелмеген қару бойынша ААО-на БДБ-ға тиісті түзетулер енгізу үшін қарулардың қозғалысы туралы ақпаратты қамтитын баянат жолдайды.
45. ЖКБ анықтамалық коллекцияларын құру, толықтыру, алмастыру, Қазақстан Республикасы ІІМ, (К)ПД мұражайларында экспонаттау үшін беру тек АТҚЖ қоймасынан осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ТҚБ-ның бастығы қол қоятын, шығыс хат-хабарлар журналына тіркелетін және (К)ПД елтаңбалық мөрімен бекітілетін қаруды беруге арналған жолдаманың негізінде ПД ТҚБ қызметкерлері жүргізеді.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Қару-жарақ заттарының қозғалысы (ЖКБ анықтамалық коллекцияларын құру, толықтыру, алмастыру Қазақстан Республикасы ІІМ, (К)ПД мұражайларында экспонаттау үшін беру) туралы ақпаратты қойма меңгерушісі осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АТҚЖ қоймасына келіп түскен алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, табылған қаруды және оқ-дәрілерді есепке алу журналына енгізеді, бір тәулік ішінде ІІО-да тіркелмеген қару бойынша ақпараттандыру және байланыс бөлімшелеріне БДБ-ға тиісті түзетулер енгізу үшін қарудың қозғалысы туралы ақпаратты қамтитын баянат жолданады, бір тәулік ішінде ІІО-да тіркелген қару бойынша АҚҚАБ қызметкеріне БДБ-ға тиісті түзетулер енгізу үшін қарудың қозғалысы туралы ақпаратты қамтитын баянат жолданады.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

47. Не допускается использовать для экспонирования оружие, являющееся вещественными доказательствами по уголовным делам, а также пополнять справочные коллекции ОКП за счет оружия и боеприпасов, поступивших для экспериментального отстрела.
48. Огнестрельное оружие из числа изъятого, добровольно сданного, найденного, для создания, пополнения, замены в справочных коллекциях оперативно-криминалистических подразделений, экспонирования в музеях МВД РК, ДП(Т) выдается только со склада АТВ ДП(Т) по письменному указанию заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан, начальника ДП(Т).
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Переданные со склада АТВ в ОКП, музеи МВД РК, ДП(Т) оружие и боеприпасы для экспонирования приходуются этими подразделениями.
В книге учета изъятого, добровольно сданного, найденного оружия и боеприпасов, взрывчатых материалов поступивших на склад АТВ заведующим склада производится соответствующая запись об этом.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Оружие, передаваемое для экспонирования в музеи МВД, ДП(Т), сотрудниками службы вооружения приводится в состояние непригодное для производства выстрела:
1) делается сегментный вырез на казенной части ствола снизу (у пистолета-пулемета Шпагина-41 – сверху), а также сквозная прорезь в начале канала ствола с выходом ее в область патронника шириной 4 мм и длиной у автомата Калашникова и ручного пулемета Калашникова – 48 мм, у скорострельного карабина Симонова – 38 мм, у пистолета-пулемета Шпагина-41 – 51 мм, у ручного пулемета Дегтярева – 48 мм, у пулемета Дегтярева и пулемета Дегтярева модернизированного – 65 мм, у снайперской винтовки Драгунова – 60 мм, у пулемета Калашникова – 52 мм, у карабинов образца 1938-1944 годов – 57 мм;
2) спиливается боек (во всех образцах оружия), опиливается курок (в автомате Калашникова, автомата Калашникова модернизированного и скорострельного карабина Симонова) или стойка затворной рамы в месте удара по ударнику (в ручном пулемете Дегтярева);

47. Қылмыстық істер бойынша заттай дәлелдеме болып табылатын қаруды экспонаттау, сондай-ақ эксперименттік ату үшін келіп түскен қарулар мен оқ-дәрілердің есебінен ЖКБ(б)-нің анықтамалық коллекциясын толықтыруға жол берілмейді.
48. Алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған атыс қаруы жедел-криминалистикалық бөліністердің анықтамалық коллекцияларын құру, толықтыру, ауыстыру Қазақстан Республикасы ІІМ, (К)ПД мұражайларында экспонаттауға қою үшін тек (К)ПД АТҚ қоймаларынан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің, (К)ПД бастығының жазбаша нұсқауымен беріледі.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. АТҚЖ қоймасынан ЖКБ(б)-ге, Қазақстан Республикасы ІІМ, (К)ПД мұражайларына экспонаттау үшін берілген қару мен оқ-дәрілерді осы бөлімшелер кіріске алады.
Қойма меңгерушісі АТҚЖ қоймасына келіп түскен алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған атыс қаруын және оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды есепке алу кітабында ол туралы тиісті жазба жүргізеді.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. ІІМ, (К)ПД мұражайларына экспонаттау үшін берілетін қаруды қару-жарақ қызметінің қызметкерлері атуға жарамсыз күйге келтіреді:
1) ұңғының оқталатын бөлігінің төменгі жағынан (Шпагин-41 тапанша-пулеметінде – жоғарғы жағынан) сегментті ойық жасалады, сондай-ақ ұңғының басына оқжатарына қарай ені 4 мм, Калашников автоматы мен Калашниковтың қол пулеметінде ұзындығы – 48 мм, Симоновтың тез атқыш карабинінде – 38 мм, Шпагин-41 тапанша-пулеметінде – 51 мм, Дегтяревтің қол пулеметінде – 48 мм, Дегтярев пулеметі мен Дегтяревтің жетілдірілген пулеметінде – 65 мм, Драгуновтың мергендік винтовкасында – 60 мм, Калашников пулеметінде – 52 мм, 1938-1944 жылдар үлгісіндегі карабиндерде – 57 мм тесілген ойық жасалады;
2) шаппасы арамен кесіледі (қарудың барлық түрінде) соқыш, (Калашников автоматында, Калашниковтың жетілдірілген автоматында және Симоновтың тез атқыш карабинінде) шүріппесі немесе (Дегтяеревтің қол пулеметінде) соққы орнындағы бекіткіш раманың тіреуі кесіледі;

3) монтируется ограничитель ствола в ствольной коробке (в пистолете-пулемете Шпагина-41, у пулемета Дегтярева и пулемета Дегтярева модернизированного, пулемета Калашникова), препятствующий постановке на учебное оружие ствола от боевого оружия;
4) делается проточка на казенной части ствола (у пистолета-пулемета Шпагина-41, у пулемета Дегтярева и пулемета Дегтярева модернизированного, пулемета Калашникова) для вхождения ограничителя ствола, выступающего вовнутрь ствольной коробки;
5) протачиваются сквозные продольные пазы в передней части ствола сверху и в крышке ствольной коробки;
6) удаляется ударно-спусковой механизм.
Сотрудники Департамента тыла МВД РК в период служебных командировок по проверке деятельности службы тылового обеспечения проверяют деятельность комиссий и заведующих складами АТВ на предмет соблюдения требований настоящих Правил.
Сноска. Пункт 50 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Изъятое, добровольно сданное, найденное незарегистрированное нарезное оружие в течение суток направляется в ОКП для экспериментального отстрела и проверки по криминалистической пулегильзотеке МВД РК сотрудником, исполняющем производство по материалам.
52. Транспортировка предметов вооружения от ОВД до склада АТВ производится сотрудниками ОВД назначенными начальником ОВД, сдающего предметы вооружения на специализированном автотранспорте в сопровождении вооруженной охраны на всем пути следования.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Не допускается выдавать для использования сотрудникам ОВД, другим лицам, организациям, учреждениям, огнестрельное оружие и боеприпасы из числа изъятого, добровольно сданного, найденного, производить их замену и использовать вместо боевого ручного стрелкового оружия.
54. Сотрудники КОГСО отчитываются по принятым и сданным предметам вооружения по формам утвержденным приказом Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 27 декабря 2013 года № 751 "Об утверждении ведомственной статистической отчетности в подразделениях административной полиции органов внутренних дел".

3) оқу қаруына жауынгерлік қарудың ұңғысын салуға кедергі жасайтын ұңғы қорабына (Шпагин-41 тапанша-пулеметінде, Дегтярев пулеметі мен Дегтяревтің жетілдірілген пулеметінде, Калашников пулеметінде) ұңғыны шектегіш салынады;
4) ұңғы қорабының ішінен шығып тұратын ұңғының шектегішіне енгізу үшін (Шпагин-41 тапанша-пулеметінде, Дегтярев пулеметі мен Дегтяревтің жетілдірілген пулеметінде, Калашников пулеметінде) ұңғының оқталатын бөлігіне тесік жасалады;
5) ұңғының алдыңғы бөлігінің жоғарғы жағына және ұңғы қорабының қақпағына ұзына бойы тесілген ойық жасалады;
6) соққылау-басу тетігі алып тасталады.
Қазақстан Республикасы ІІМ Тыл департаментінің қызметкерлері тылдық қамтамасыз ету қызметінің жұмысын тексеру жөніндегі қызметтік іссапар кезінде міндетті түрде комиссияның және АТҚЖ қоймалары меңгерушілерінің қызметтеріне осы Қағидалар талаптарының сақталуы мәніне тексеру жүргізеді.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Материалдар бойынша өндірісті орындаушы қызметкер бір тәулік ішінде материалдарды алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған тіркелмеген ойық қаруды эксперименттік оқ ату және Қазақстан Республикасы ІІМ-нің криминалистикалық оқ-гильза қоймасы бойынша тексеру үшін ЖКБ-ға жолдайды.
52. Қару-жарақ заттарын ІІО-дан АТҚЖ қоймасына дейін тасымалдауды барлық жүру жолдарында қару-жарақ заттарын тапсырушы ІІО-ның бастығы тағайындаған қарулы күзеттің ілесіп жүруімен мамандандырылған автокөлікте ІІО-ның қызметкерлері жүргізеді.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. ІІО-ның қызметкерлеріне, басқа тұлғаларға, ұйымдарға, мекемелерге алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қарулардың арасынан атыс қаруы мен оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды, суық қаруларды пайдалануға, оларды ауыстыруға және жауынгерлік атыс қол қаруының орнына пайдалануға жол берілмейді.
54. АҚҚАБ қызметкерлері "Ішкі істер органдарының әкімшілік полиция бөліністеріндегі ведомстволық статистикалық есептілікті бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің 2013 жылғы 27 желтоқсандағы № 751 бұйрығымен бекітілген нысандар бойынша қабылданған және тапсырылған қару-жарақ заттары бойынша есеп береді.

55. Сотрудники Комитета административной полиции МВД РК в период служебных командировок по проверке деятельности административной полиции проверяют деятельность подразделений КОГСО на предмет соблюдения требований настоящих Правил.
56. Все оружие и боеприпасы подлежат передаче для хранения на склад имущества АТВ ОВД.
57. Прием оружия и боеприпасов осуществляется в составе комиссии с четырнадцати до восемнадцати часов три раза в неделю понедельник, среду и четверг.
58. Для сдачи оружия и боеприпасов в УТО (ОТО) ДП направляется письмо подписанное начальником ОВД, сдающего оружие и боеприпасы.
Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. В случае сдачи нарезного оружия к письму прилагается справка из криминалистической пулегильзотеки МВД РК о проверке следов деталей и механизмов оружия на пулях и гильзах по массиву или справка об отстреле оружия (для зарегистрированного в ОВД нарезного оружия).
60. УТО (ОТО) ДП в течении двух рабочих дней направляет ответ о согласии или отказе в приеме предметов вооружения (в случае отказа прилагается мотивированное пояснение).
Сноска. Пункт 60 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. После получения положительного ответа начальником ОВД, сдающего оружие и боеприпасы назначается ответственный за сдачу на склад АТВ.
Сноска. Пункт 61 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Прием оружия и боеприпасов от юридических лиц непригодного к дальнейшему использованию служебного оружия и патронов к нему для дальнейшего уничтожения осуществляется по их письменному ходатайству о передаче оружия, боеприпасов по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам с разрешения начальника или заместителя начальника ДП(Т) после уведомления подразделения КОГСО по территориальности.
Сноска. Пункт 62 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

55. Қазақстан Республикасы ІІМ Әкімшілік полиция комитетінің қызметкерлері әкімшілік полицияның қызметін тексеру бойынша қызметтік іссапарлары кезінде АҚҚА бөлімшелерінің қызметін осы Қағидалардың талаптарының сақталуы мәніне тексереді.
56. Барлық қару-жарақ заттары ішкі істер органдары АТҚЖ мүлкі қоймасына сақтауға берілуі тиісті.
57. Қару-жарақ заттарын қабылдауды аптасына үш рет дүйсенбі, сәрсенбі және бейсенбі күндері сағат он төрттен он сегізге дейін комиссия құрамы жүзеге асырады.
58. Қаруды және оқ-дәрілерді ПД ТҚеБ(б)-ға тапсыру үшін қару мен оқ-дәрілерді тапсырушы ІІО-ның бастығы қол қойған хаты жолданады.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Ойық қаруды тапсырған жағдайда хатқа Қазақстан Республикасы ІІМ Криминалистік оқ-гильза қоймасынан оқтар мен гильзалардағы бөлшектердің іздерін және қару тетіктерін жиынтық бойынша тексергені туралы анықтама немесе қарудан оқ атылғаны туралы анықтама (ІІО-да тіркелген ойық қару үшін) қоса беріледі.
60. ПД ТҚЕБ(б)-ға екі жұмыс күні ішінде қару-жарақ заттарын қабылдауға келісу немесе қабылдаудан бас тарту туралы жауап жолдайды (бас тартқан жағдайда дәлелді түсіндірме қоса беріледі).
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Қару мен оқ-дәрілерді тапсырушы ІІО-ның бастығы оң жауап алғаннан кейін АТҚЖ қоймасына тапсыруға жауапты адамды тағайындайды.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Одан әрі пайдалануға жарамды қызметтік қару мен оның патрондарын уақытша сақтау үшін заңды тұлғалардан қабылдау аумақтығы бойынша АҚҚА бөлімшелеріне хабарлағаннан кейін (К)ПД бастығының немесе оның орынбасарының рұқсатымен осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша олардың жазбаша қолдаухаты бойынша жүзеге асырылады. Қолдаухатта егер қарудың иесі қолдаухатта көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін дәлелсіз себептермен (науқастығына, ұзақ іссапар) ІІО-ға қаруды қайтару туралы өтініш жасамаған жағдайда тапсырылған қару өтеусіз мемлекеттің меншігіне өтеді.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

63. Прием оружия и боеприпасов от юридических лиц пригодного к дальнейшему использованию служебного оружия и патронов к нему для временного осуществляется по их письменному ходатайству о передаче оружия, боеприпасов по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам с разрешения начальника или заместителя начальника ДП(Т) после уведомления подразделения КОГСО по территориальности, в ходатайстве указывается срок хранения, с отметкой о том, что в случае если владелец оружия не обратился в ОВД с обращением о возврате оружия до окончания указанного в ходатайстве срока без уважительной причины (болезнь, длительная командировка) сданное оружие безвозмездно переходит в собственность государства.
Сноска. Пункт 63 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. Оружие от предприятий, организаций и учреждений принимается на склад в присутствии сотрудника КОГСО.
Пригодность к использованию оружия определяется техническими комиссиями ОВД на основании заключения криминалистического исследования оружия по определению их пригодности к производству выстрела и исправности с участием представителя организации сдающего оружие и боеприпасы.
65. Прием зарегистрированного гражданского оружия на временное хранение осуществляется сотрудником КОГСО на основании заявления о передаче оружия, боеприпасов заполненного по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам с последующей передачей на склад АТВ. В заявлении о принятии оружия указывается срок хранения, с отметкой о том, что в случае если владелец оружия не обратился в ОВД с обращением о возврате оружия до окончания указанного в заявлении срока без уважительной причины (болезнь, длительная командировка) сданное оружие безвозмездно переходит в собственность государства.
66. Сотрудник КОГСО вносит в учет "Зарегистрированное оружие" ИБД соответствующие корректировки о сдаче оружия на склад АТВ, срок действия разрешения изменяется на срок хранения указанный в заявлении (ходатайстве).
67. После возврата оружия владельцу устанавливается прежний срок действия разрешения.
68. После окончания срока указанного в заявлении (ходатайстве) сотрудник КОГСО принимает меры к установлению владельца оружия, а также причин не обращения владельца гражданского или служебного оружия в ОВД о его возврате.

63. Одан әрі пайдалануға жарамды қызметтік қару мен оның патрондарын уақытша сақтау үшін заңды тұлғалардан қабылдау аумақтығы бойынша АҚҚА бөлімшелеріне хабарлағаннан кейін ПД, КПД бастығының немесе оның орынбасарының рұқсатымен осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша олардың жазбаша қолдаухаты бойынша жүзеге асырылады. Қолдаухатта егер қарудың иесі қолдаухатта көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін дәлелсіз себептермен (науқастығына, ұзақ іссапар) ІІО-ға қаруды қайтару туралы өтініш жасамаған жағдайда тапсырылған қару өтеусіз мемлекеттің меншігіне өтеді.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Кәсіпорындардан, ұйымдардар мен мекемелерден қару қоймаға ҚҚАБ қызметкерінің қатысуымен қабылданады.
Қарудың пайдалануға жарамдылығын қару мен оқ-дәрілерді тапсырушы ұйым өкілінің міндетті түрде қатысумен қаруды олардың атуға жарамдылығын және ақаусыздығын анықтау жөніндегі криминалистикалық зерттеу қорытындысының негізінде ІІО-ның техникалық комиссиясы айқындайды.
65. Тіркелген азаматтық қаруды уақытша сақтауға қабылдауды, осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаруды, оқ-дәрілерді беру туралы толтырылған өтініштің негізінде одан әрі АТҚЖ қоймасына бере отырып, АҚҚАБ қызметкері жүзеге асырады. Егер қарудың иесі өтініште көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін дәлелсіз себептермен (ауру, ұзақ іссапар) ІІО-ға қаруды қайтару туралы өтініш жасамаған жағдайда, қаруды қабылдау туралы өтініште сақтау мерзімі, тапсырылған қарудың мемлекеттің меншігіне өтеусіз өтетіні туралы ескертпемен бірге көрсетіледі.
66. АҚҚАБ қызметкері БДБ-нің "Тіркелген қару" есебіне қаруды АТҚЖ қоймасына тапсыру туралы тиісті түзетулер енгізеді, рұқсаттың жарамдылық мерзімі өтініште (қолдаухатта) көрсетілген сақтау мерзіміне өзгертіледі.
67. Қару иесіне қайтарылғаннан кейін рұқсаттың бұрынғы жарамдылық мерзімі белгіленеді.
68. Өтініште (қолдаухатта) көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін АҚҚАБ қызметкері қарудың иесін, сондай-ақ азаматтық немесе қызметтік қару иесінің ІІО-ға оны қайтару туралы өтініш бермеу себептерін анықтауға шаралар қабылдайды.

69. В случае неустановления владельца гражданского или служебного оружия сотрудником КОГСО направляется в суд заявление о признании оружия бесхозяйной с указанием, модели, марки оружия подлежащего признанию бесхозяйным, описаны его основные отличительные признаки, а также приведены доказательства, свидетельствующие об оставлении оружия собственником без намерения сохранения права собственности на него, и доказательства, свидетельствующие о вступлении заявителя во владение вещью (заявление или ходатайство).
70. После признания судом бесхозяйным оружие поступает в собственность государства.
Заявление о признании оружия бесхозяйной подается также на оружие ранее добровольно сданное на временное хранение владельцы которого не установлены.
71. Не допускается принимать на склад имущества АТВ незарегистрированное нарезное изъятое, добровольно сданное и найденное оружие, не прошедшее контрольный отстрел и без предоставления справки о результатах проверки по криминалистической пулегильзотеке МВД РК, а также оружие без идентификационного номера.
72. Нарезное оружие, при невозможности производства контрольного отстрела в виду его непригодности или неисправности, направляется в криминалистическую пулегильзотеку МВД РК.
73. При приеме на склад зарегистрированного в ОВД нарезного оружия справка из криминалистической пулегильзотеки МВД РК не требуется.
74. На все принятые на склад имущества АТВ ОВД предметы вооружения составляется приемный акт на принятое на склад республиканского государственного учреждения "База военного и специального снабжения Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (далее – "База военного и специального снабжения), АТВ ДП (Т), оружие, боеприпасы в двух экземплярах, по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам, который подписывается полистно членами комиссии, заведующим складом и сдающим сотрудником.
Первый экземпляр акта остается в службе вооружения и является основанием для приходования оружия и боеприпасов на склад, второй экземпляр остается у сдатчика и служит основанием для введения корректировки в ИБД о помещении оружия на склад АТВ.
Сноска. Пункт 74 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Изъятое, добровольно сданное, а также конфискованное оружие и боеприпасы (кроме нарезного оружия, по которым не получены справки о результатах проверки по криминалистической пулегильзотеке МВД РК, а также оружия переданного на временное хранение) подлежат утилизации, либо передаче на баланс правоохранительным органам.

69. АҚҚАБ қызметкері азаматтық немесе қызметтік қарудың иесі анықталмаған жағдайда, иесіз деп танылуға тиісті қарудың моделін, маркасын көрсете отырып, қаруды иесіз деп тану туралы өтінішті сотқа жолдайды, оның негізгі айрықша белгілері сипатталады, сондай-ақ меншік иесінің қаруға меншік құқығын сақтау талабынсыз қалдырып кеткенін дәлелдейтін дәлелдемелер мен арызданушының затты иемденуге кіріскенін (өтініш немесе қолдаухат) растайтын дәлелдемелер келтіріледі.
70. Сот иесіз деп танылғаннан кейін қару мемлекет меншігіне өткізіледі.
Қаруды иесіз деп тану туралы өтініш иелері анықталмаған, бұрын уақытша сақтауға ерікті түрде тапсырылған қаруға да беріледі.
71. Бақылау атудан және Қазақстан Республикасы ІІМ-нің криминалистік оқ-гильза қоймасы бойынша тексеруден өтпеген, тіркелмеген алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған және тауып алынған ойық қару, сондай-ақ сәйкестендіру нөмірі жоқ қаруды АТҚ мүлкі қоймасына қабылдауға жол берілмейді.
72. Жарамсыздығына немесе ақаулығына байланысты бақылау ату мүмкін болмаған кезде ойық қару Қазақстан Республикасы ІІМ-нің криминалистік оқ-гильза қоймасына жолданады.
73. ІІО-да тіркелген ойық қаруды қоймаға қабылдау кезінде Қазақстан Республикасы ІІМ-нің криминалистік оқ-гильза қоймасынан анықтама талап етілмейді.
74. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әскери және арнайы жабдықтау базасы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Әскери және арнайы жабдықтау базасы) қоймасына, (К)ПД АТҚЖ мүлкі қоймасына қабылданған барлық қару-жарақ заттарына осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаруды, оқ-дәрілерді қабылдау актісі екі данада жасалады, оның әрбір парағына комиссия мүшелері, қойма меңгерушісі мен тапсырушы қызметкер қолдарын қояды.
Актінің бірінші данасы қару-жарақ қызметінде қалады және қару мен оқ-дәрілерді қоймаға кіріске алу үшін негіз болып табылады, екінші данасы тапсырушыда қалады және қаруды АТҚ қоймасына жайғастыру туралы БДБ-ге түзету енгізу үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. Алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, сондай-ақ тәркіленген қару мен оқ-дәрілер (Қазақстан Республикасы ІІМ криминалистикалық оқ-гильза қоймасы бойынша тексеру нәтижелері алынбаған ойық қарудан, сондай-ақ уақытша сақтауға берілген қарудан басқа) кәдеге жаратуға не құқық қорғау органдарының балансына беруге жатады.

76. Заведующим складом ежемесячно готовится отчет о принятых, находящихся на хранении и утилизированных предметах вооружения по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
77. Служба вооружения ДП(Т) ежемесячно направляет отчет о принятых, находящихся на хранении и утилизированных предметах вооружения в Департамент тыла МВД РК.
Сноска. Пункт 77 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Оружие, боеприпасы подлежащие сдаче на склады Базы военного и специального снабжения, АТВ ДП(Т) упаковываются в специальную укупорку, гарантирующую их сохранность при перевозке.
Сноска. Пункт 78 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. Транспортировка предметов вооружения от ОВД до склада Базы военного и специального снабжения для утилизации осуществляется сотрудниками подразделений УТО, ОТО ДП(Т) на специализированном автотранспорте в сопровождении вооруженной охраны и экипажа патрульной полиции на патрульной машине.
Сноска. Пункт 79 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок учета изъятого, добровольно сданного, найденного оружия и боеприпасов в органах внутренних дел
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. Учет должен соответствовать наличию оружия, боеприпасов и взрывчатых материалов в органах внутренних дел.
81. Учетными документами являются квитанции на принятое оружие и боеприпасы, взрывчатые материалы, книги учета, приемные.
82. Бланки квитанционных книжек на прием оружия и боеприпасов, взрывчатых материалов учитываются и хранятся в порядке, установленном для хранения документов строгой отчетности в дежурных частях ОВД.
83. Квитанционная книжка регистрируется в канцелярии (секретариате) органа внутренних дел и выдается под расписку сотруднику КОГСО. Испорченные бланки квитанций перечеркиваются крестообразно, остаются в квитанционной книжке и предъявляются при проверке.

76. Қойма меңгерушісі осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылданған, сақтауда тұрған және кәдеге жаратылған қару-жарақ заттары туралы ай сайын есеп дайындайды.
77. (К)ПД-нің Қару-жарақ қызметі қабылданған, сақтауда тұрған және кәдеге жаратылған қару-жарақ заттары туралы Қазақстан Республикасы ІІМ-нің Тыл департаментіне ай сайын есеп жолдайды.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Әскери және арнайы жабдықтау базасының, (К)ПД АТҚЖ қоймаларына тапсыруға жататын қару, оқ-дәрілер тасымалдаған кезде олардың сақталуына кепілдік беретін арнайы ыдысқа орап салынады.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Қару-жарақ заттарын ІІО-дан Әскери және арнайы жабдықтау базасының қоймасына дейін кәдеге жарату үшін тасымалдауды (К)ПД ТҚЕБ, ТҚб бөлімшелерінің қызметкерлері арнайы автокөліктегі қарулы күзеттің және патрульдік автокөліктегі патрульдік полициясы экипажының ілесіп жүруімен жүзеге асырады.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қару мен оқ-дәрілерді ішкі істер органдарында есепке алу тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. Есеп ішкі істер органдарындағы қарудың, оқ-дәрілер мен жарылғыш материалдардың түгелдігіне сәйкес келуі тиіс.
81. Қабылданған қару мен оқ-дәрілерге, жарылғыш материалдарға берілген түбіртектер, есепке алу, қабылдау кітаптары есепке алу құжаттары болып табылады.
82. Қару мен оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды қабылдауға түбіртек кітапшаларының бланкілері ІІО-ның кезекші бөлімдеріндегі қатаң есептілік құжаттарын сақтау үшін белгіленген тәртіпте есепке алынады және сақталады.
83. Түбіртек кітапшасы ішкі істер органдарының кеңсесінде (хатшылығында) тіркеледі және АҚҚАБ қызметкеріне қолхатпен беріледі. Түбіртектердің бүлінген бланкілері айқастырылып сызылады, түбіртек кітапшасында қалдырылады және тексеру кезінде көрсетіледі.

84. Ко всем предметам вооружения прикрепляется бирка содержащая информацию о номере оружия, даты поступления, службы и фамилия, имя и отчество (при его наличии).
85. Все учетные документы регистрируются в журналах входящих и исходящих документов в канцелярии (секретариате). Книги и журналы пронумеровываются, прошнуровываются, скрепляются печатью.
86. Все незарегистрированное оружие подлежит постановке на учет "Криминальное оружие" ИБД.
87. Оружие переданное на склад АТВ для уничтожения снимается с учетов "Криминальное оружие" и "Зарегистрированное оружие" ИБД, с указанием номера приемного акта в ИБД. Рапорт о снятии с учета "Криминальное оружие" направляется сотрудником сдавшим оружие для уничтожения на склад АТВ.
Оружие переданное на склад АТВ для временного хранения с учетов ИБД не снимается.
88. Не реже одного раза в квартал сотрудниками ИАЦ совместно с заинтересованными службами осуществляются сверки учетов "Криминальное оружие" и "Зарегистрированное оружие" ИБД с фактическим наличием оружия на складах АТВ и оружейных комнатах ОВД.
По итогам сверки составляется акты сверки оружия состоящего на учетах "Криминальное оружие" и "Зарегистрированное оружие" ИБД с фактическим наличием оружия на складах АТВ и оружейных комнатах ОВД по форме согласно приложениям 18, 19, 20 и 21 к настоящим Правилам которые подписывается сотрудником ИАЦ, заведующим склада АТВ или сотрудником КОГСО.
Глава 4. Хранение изъятого, добровольно сданного, найденного оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. Хранение предметов вооружения в ГОРОП(Т) осуществляется в комнатах, предназначенных для хранения оружия, боеприпасов в специально предназначенный металлический шкаф, опечатывающийся личной печатью сотрудника КОГСО.
Сноска. Пункт 89 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. Не допускается хранение предметов вооружения вне металлического шкафа, в кабинете сотрудников КОГСО и других служб.
91. Хранение предметов вооружения на складах АТВ осуществляется на металлических стеллажах.
92. Изъятое, добровольно сданное, найденное огнестрельное оружие и боеприпасы хранятся в отдельном помещении склада либо в отведенном для этих целей месте, отгороженном от основного хранилища металлической сеткой или решеткой, в металлических шкафах или на стеллажах.

84. Барлық қару-жарақ заттарына қарудың нөмірі, келіп түскен датасы, оны тапсырған қызмет және тапсырушының тегі, аты, (болған жағдайда) әкесінің аты туралы ақпарат қамтылған бирка бекітіледі.
85. Барлық есепке алу құжаттары кеңседегі (хатшылық) кіріс және шығыс құжаттары журналдарында тіркеледі. Кітаптар мен журналдар белгіленген тәртіпте нөмірленеді, бау тағылады, мөрмен бекітіледі.
86. Барлық тіркелмеген қару БДБ "Криминалдық қару" есебіне қойлуы тиіс.
87. Жою үшін АТҚЖ қоймасына берілген қару міндетті түрде БДБ-ға қабылдау актісінің нөмірін көрсете отырып, БДБ "Криминалдық қару" және "Тіркелген қару" есептерінен алынады. "Криминалдық қару" есебінен алу туралы баянатты АТҚЖ қоймасына қаруды жою үшін тапсырған қызметкер жолдайды.
АТҚ қоймасына уақытша сақтау үшін берілген қару БДБ есебінен алынбайды.
88. Кемінде тоқсанына бір рет ААО-ның қызметкерлері мүдделі қызметтермен бірлесіп БДБ "Криминалдық қару" және "Тіркелген қару" есептері бойынша АТҚЖ қоймаларындағы және ІІО-ның қару-жарақ бөлмелеріндегі қарудың нақты бар-жоғына салыстыра тексерулер жүргізеді.
Салыстыра-тексеру қорытындысы бойынша осы Қағидаларға 18, 19, 20 және 21-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша БДБ "Криминалдық қару" және "Тіркелген қару" есептерінің АТҚЖ қоймаларындағы және ІІО-ның қару-жарақ бөлмелеріндегі қарудың нақты бар-жоғына салыстыра тексеру актілері толтырылады, оған ААО қызметкері, АТҚЖ қоймасының меңгерушісі немесе АҚҚАБ қызметкері қолдарын қояды.
4-тарау. Алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қаруды және оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды сақтау
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. (К)ҚАПО-да қару-жарақ заттарын сақтау, қаруды, оқ-дәрілерді сақтауға арналған бөлмелердегі АҚҚАБ қызметкерінің жеке мөрімен мөріленетін арнайы мақсаттағы металл шкафта жүзеге асырылады.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Қару-жарақ заттарын металл шкафтан тыс, АҚҚАБ және өзге қызметтердің қызметкерлерінің қызметтік бөлмесінде сақтауға жол берілмейді.
91. АТҚЖ қоймаларында қару-жарақ заттарын сақтау металл стеллаждарда жүзеге асырылады.
92. Алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған атыс қаруы мен оқ-дәрілер қойманың бөлек бөлмесінде не осы мақсатта бөлінген орында, негізгі қоймадан металл тормен немесе тор шарбақпен бөлінген металл шкафтарда немесе стелаждарда сақталуы тиіс.

93. Хранение взрывчатых материалов производится только на складах подразделений МВД Республики Казахстан, складах войсковых частей или в соответствующих государственных предприятиях, учреждениях, специально оборудованных помещениях после проведения экспертизы.
94. Обязанности по обеспечению сохранности предметов вооружения находящихся в металлическом шкафе в ГОРОП(Т) до сдачи их на склад АТВ на уничтожение или на временное хранение, в специализированный магазин по торговле оружием, для комиссионной продажи, либо возврата владельцу, при наличии разрешения на хранение, хранение и ношение данного оружия возлагаются на сотрудников КОГСО.
Сноска. Пункт 94 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. Обязанности по обеспечению сохранности металлического шкафа, целостности запирающих устройств и печати несет оперативный дежурный ОВД.
96. Обязанность по обеспечению сохранности сданного на склад АТВ изъятого по административным и гражданским делам, добровольно сданного на временное хранение, найденного оружия, боеприпасов возлагается на заведующего складом АТВ.
97. Проверки сохранности изъятого, добровольно сданного, найденного огнестрельного оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов в ОВД проводятся систематически в соответствии с планами мероприятий, внезапно или по конкретным сигналам с мест.
98. Порядок приема, хранения, учета изъятого, добровольно сданного, найденного оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов в ОВД, на складах АТВ проверяется:
1) начальниками ГОРОП(Т) в своих подразделениях - не реже одного раза в месяц;
2) членами постоянно действующей комиссии ДП(Т) - не менее одного раза в квартал, а также по фактам чрезвычайных происшествий, связанных с недостачей, излишками, хищениями оружия и боеприпасов;
3) сотрудниками МВД РК – во время комплексных, инспекторских, контрольных проверок ДП(Т), а также по фактам чрезвычайных происшествий, связанных с недостачей, излишками, хищениями оружия и боеприпасов;
4) в соответствии с планами МВД РК, ДП(Т) один раз в год проводится документальная ревизия правильности учета, приема и передачи изъятого, добровольно сданного, найденного оружия и боеприпасов, взрывчатых материалов, а также инвентаризация всего хранящегося в органах внутренних дел, камерах вещественных доказательств, складах АТВ оружия и боеприпасов.

93. Сараптама өткізілгеннен кейін жарылғыш материалдарды сақтау тек Қазақстан Республикасы ІІМ, әскери бөлімдердің немесе тиісті мемлекеттік кәсіпорындардың, мекемелердің, ұйымдардың қоймаларында арнайы жабдықталған үй-жайларда жүргiзiледi.
94. (К)ҚАПО-да металл шкафтарда орналасқан қару-жарақ құралдарын сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттер оларды АТҚЖ қоймасына жоюға немесе уақытша сақтауға, қару-жарақ саудасы жөніндегі мамандандырылған дүкенге комиссиялық сату үшін тапсырғанға дейін не иесіне қайтарылғанға дейін, осы қаруды сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсаты болған кезде АҚҚАБ қызметкерлеріне жүктеледі.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
95. Металл шкафтың сақталуын, жабу құралдарының және мөрдің бүтіндігін қамтамасыз ету міндеттері ІІО-ның жедел кезекшісіне жүктеледі.
96. АТҚЖ қоймасына тапсырылған әкімшілік және азаматтық істер бойынша алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қарулардың, оқ-дәрілердің және жарылғыш материалдардың сақталуын қамтамасыз ету міндеттері АТҚ қоймасының меңгерушісіне жүктеледі.
97. Ішкі істер органдарында алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған атыс қаруларының, оқ-дәрілердің, жарылғыш материалдардың мүлтіксіз сақталуын тексерулер жүйелі түрде іс-шаралар жоспарына сәйкес кенеттен немесе орындардағы нақты дабылдар бойынша жүргізіледі.
98. Алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қаруларды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды ІІО-да, АТҚЖ қоймаларына қабылдау, сақтау, есепке алу тәртібін тексереді:
1) (К)ҚАПО-ның бастықтары өз бөлімшелерінде – айына кемінде бір рет;
2) Қазақстан Республикасы (К)ПД тұрақты жұмыс істейтін комиссияның мүшелері – тоқсанына кемінде бір емес, сондай-ақ қарудың, оқ-дәрілердің жетпей қалуына, артық шығуына, ұрлануына байланысты төтенше оқиғалар фактілері бойынша;
3) Қазақстан Республикасы ІІМ қызметкерлері – (К)ПД-нің кешенді, инспекторлық, бақылау тексерістері кезінде, сондай-ақ қарудың және оқ-дәрілердің жетпей қалуына, артық шығуына, ұрлануына байланысты төтенше оқиғалар фактілері бойынша жүргізеді;
4) Қазақстан Республикасы ІІМ, (К)ПД жоспарларына сәйкес жылына бір рет алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қаруларды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды есепке алу, қабылдау және тапсыру есебінің дұрыстығына құжаттамалық ревизия жүргізіледі, сондай-ақ ішкі істер органдарында, заттай дәлелдемелер сақталатын камераларда, АТҚЖ қоймаларында барлық сақталып тұрған қару мен оқ-дәрілерге түгендеу жүргізіледі.

Сноска. Пункт 98 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
99. При обследовании состояния сохранности предметов вооружения проверяется:
в ГОРОП(Т) – порядок оформления сотрудником КОГСО квитанций на сданное оружие и боеприпасы, взрывчатые материалы своевременность доклада руководству оперативным дежурным ОВД о принятых предметах, соблюдение правил перевозки и сроков сдачи оружия на склад АТВ ДП(Т);
на складе АТВ – соблюдение правил приема оружия и боеприпасов, взрывчатых материалов оформление необходимых документов, правильность определения категории принятого оружия. Во всех случаях особое внимание обращается на сверку оружия по номерам.
Сноска. Пункт 99 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
100. Разница между количеством, числящимся по учетам, и фактическим наличием оружия и боеприпасов является недостачей или излишком. Оружие добровольно сданное на временное хранение и боеприпасы, пришедшие вследствие неправильного сбережения в негодное состояние, являются порчей.
101. При выявлении во время проверок в ОВД или на складах АТВ фактов недостач, излишков, порчи, случаев сокрытия оружия и боеприпасов от учета, незаконной передачи оружия, боеприпасов или хранения их в неположенных местах, не обеспечивающих их сохранность, немедленно проводится служебная проверка с регистрацией материала в Единый реестр досудебного расследования. Если служебной проверкой будет установлена виновность должностных лиц, они привлекаются наряду с дисциплинарной или уголовной к материальной ответственности.
102. По результатам проверки составляется акт, который подписывается лицами, проводившими проверку, а также руководителями проверяемого органа внутренних дел. В акте отражается состояние организации приема, учета и хранения оружия и боеприпасов, выявленные недостатки в организации их сохранности, причины допущенных недостатков, виновные должностные лица, указываются конкретные сроки по устранению недостатков.
103. О всех случаях недостач, излишков, утрат и порчи изъятого, добровольно сданного, найденного оружия, боеприпасов и взрывчатых материалов, а также фактах их сокрытия от учета, присвоения работниками ОВД, немедленно сообщается в установленном порядке в МВД РК, ДП(Т), а затем в течение одного месяца высылаются копии заключений по результатам служебных проверок, приказов о наказании виновных лиц.
Сноска. Пункт 103 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 98-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
99. Қару-жарақ заттарының сақталуын тексеру кезінде:
(К)ҚАПО-да – АҚҚАБ қызметкерінің тапсырылған атыс қаруының және оқ-дәрілердің, жарылғыш материалдардың түбіртектерін ресімдеу тәртібі, ІІО жедел кезекшісінің қабылданған заттары туралы басшылыққа уақтылы баяндауы, (К)ПД ТҚЕБ қоймасына қаруды тасымалдау ережесі мен тапсыру мерзімдерінің сақталуы;
АТҚЖ қоймасында – қаруды, оқ-дәріні, жарылғыш материалдарды қабылдау ережесін сақтау, қажетті құжаттарды ресімдеу, қабылданған қарудың санатын айқындаудың дұрыстығы тексеріледі. Барлық жағдайда қаруды нөмірі бойынша салыстыра тексеруге ерекше көңіл бөлінеді.
Ескерту. 99-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
100. Қару-жарақ заттарының нақты саны мен есеп бойынша саналған саны арасындағы айырмашылық жетіспеушілік немесе артық шығу болып табылады. Уақытша сақтауға өткізілген ерікті тапсырылған қару мен оқ-дәрілер дұрыс күтпеу салдарынан жарамсыз күйге келген жағдайда бүлінген болып табылады.
101. ІІО немесе ТҚЕБ(б) қоймаларындағы тексерулер кезінде қару мен оқ-дәрілерді, жетіспеушілік, артық шығу, бүліну; қару мен оқ-дәрілерді заңсыз беру немесе оларды рұқсат етілмеген жерге сақтау, олардың сақталуын қамтамасыз етпейтін фактілер анықталған кезде материалдарды Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде тіркей отырып, дереу қызметтік тексеру жүргізіледі. Егер қызметтік тексеруде лауазымды адамдардың кінәсі анықталса, олар тәртіптік немесе қылмыстық жауапкершілікпен қатар, материалдық жауапкершілікке де тартылады.
102. Тексеру қорытындылары бойынша акт жасалады, оған тексеру жүргізген тұлғалар, сондай-ақ тексерілетін ішкі істер органының басшылары қол қояды. Актіде қаруды және оқ-дәрілерді қабылдауды, есепке алуды және сақтауды ұйымдастырудың жай-күйі, олардың сақталуын ұйымдастыруда анықталған кемшіліктер, оларға жол беру себептері, кінәлі лауазымды адамдар, кемшіліктерді жою бойынша нақты мерзімдер көрсетіледі.
103. Алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған атыс қарулары, оқ-дәрілер және жарылғыш материалдардың барлық жетіспеген, артық шыққан, жоғалған және бүлінген жағдайлары, сондай-ақ оларды есептен жасыру, ІІО-ның қызметкерлері иемденген фактілер туралы белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы ІІМ, (К)ПД-ге дереу хабарланады, содан соң бір айдың ішінде қызметтік тексеру нәтижелері бойынша қорытындылардың, кінәлі адамдарды жазалау туралы бұйрықтардың көшірмелері жіберіледі.
Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

104. Сотрудником, проводившим служебную проверку при недостаче зарегистрированного оружия, сданного на временное хранение, в ИАЦ направляется рапорт о необходимости снятия с учета "Зарегистрированное оружие" ИБД и постановки на его учет "Криминальное оружие" ИБД, при недостаче незарегистрированного оружия, сданного на уничтожение, о внесении корректировки в учет "Криминальное оружие" ИБД.
105. При обнаружении недостающего оружия и боеприпасов в книге учета изъятого, добровольно сданного, найденного оружия и боеприпасов, взрывчатых материалов поступивших на склад АТВ делается соответствующая отметка. В случаях, когда служебной проверкой будет установлено, что выявленные недостатки или излишки возникли в результате ошибок в учете, записи о списании (оприходовании) вооружения и боеприпасов восстанавливаются (исключаются) по книге учета ОВД, склада АТВ исправительной проводкой.
106. Основанием для списания недостачи с учета в связи с уточнением учетных данных является заключение по результатам служебной проверки, утвержденное начальником ОВД.
107. Предметы вооружения из числа изъятых, добровольно сданных, найденных, пришедшие в негодность по вине должностных лиц и списанные в расход с удержанием стоимости за счет виновных лиц, сдаются или уничтожаются в установленном порядке.
Приложение 1
к Правилам приема, учета, хранения
и обеспечения сохранности в органах
внутренних дел изъятого, добровольно
сданного, найденного оружия,
боеприпасов, взрывчатых материалов
Форма
Журнал учета присвоенных номеров изъятому
по административным и гражданским делам, добровольно
сданному, найденному оружию
______________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
№ п/п
Наименование ОВД, должность, служба, ФИО сдавшего оружие
№ входящего сопроводительного письма
Тип оружия (нарезное, гладкоствольное, травматическое, газовое, электрическое, пневматическое, другое)
Вид оружия (длинноствольное, короткоствольное, бесствольное, другое)
Марка, модель оружия
Присвоенный идентификационный номер (код региона, порядковый номер, дата присвоения номера)
№ исходящего сопроводительного письма
Должность, ФИО сотрудника исполнителя ОКУ(О)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 2
к Правилам приема, учета, хранения
и обеспечения сохранности в органах
внутренних дел изъятого, добровольно
сданного, найденного оружия,
боеприпасов, взрывчатых материалов
Форма
Акт № ____
проверки, осмотра и приема оружия, боеприпасов,
взрывчатых материалов сотрудником КОГСО
"__" _______________ 20 __ г. __________________
Мною, _________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы сотрудника
_____________________________________________________________________
КОГСО, осуществляющего прием оружия и боеприпасов)
в присутствии _______________________________________________________
(фамилия, инициалы сдавшего лица и других лиц)
произведена проверка, осмотр и прием оружия, боеприпасов, взрывчатых
материалов поступивших ______________________________________________
(дата и наименование органа внутренних дел)
От __________________________________________________________________
(фамилия, инициалы сдавшего лица и других лиц)
При приеме установлено:
№ п/п
Наименование
Значится по документам
Фактически принято
Недостатки
Излишки
1
2
3
4
5
6
Выводы и предложения: _________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
______________ _________________ _________________________
(подпись) (подпись) (подпись)
Приложение 3
к Правилам приема, учета, хранения
и обеспечения сохранности в органах
внутренних дел изъятого, добровольно
сданного, найденного оружия,
боеприпасов, взрывчатых материалов
Форма
(хранится в дежурной части ОВД)
Корешок квитанции № _____
на принятое оружие и боеприпасы
Принято _________________
(Ф.И.О. гр., его адрес;
должность, звание,
фамилия сотрудника ОВД;
_________________________
должность, наименование
предприятия, фамилия,
инициалы представителя
предприятия)
Оружие __________________
Калибр __________________
Серия ___________________
Номер ___________________
Год выпуска _____________
Общее техническое состояние _______________
_________________________
(видимые дефекты и
неисправности)
Боеприпасы, взрывчатые материалы
_________________________
(вид, наименование,
количество прописью и
цифрами)
_________________________
(должность, звание,
фамилия, инициалы и
подпись лица, принявшего
оружие и боеприпасы)
"___"__________20__г.
(находится в месте хранения оружия)
Квитанция № _____
на принятое оружие и
боеприпасы
Принято ___________________
(Ф.И.О. гр., его адрес;
должность, звание, фамилия
сотрудника ОВД;
___________________________
должность, наименование
предприятия, фамилия,
инициалы представителя
предприятия)
Оружие ____________________
Калибр ____________________
Серия _____________________
Номер _____________________
Год выпуска _______________
Общее техническое состояние __
___________________________
(видимые дефекты и
неисправности)
Боеприпасы, взрывчатые
материалы
___________________________
(вид, наименование,
количество прописью и
цифрами)
___________________________
(должность, звание,
фамилия, инициалы и
подпись лица, принявшего
оружие и боеприпасы)
"___"__________20__г.
(выдается лицу, сдавшему оружие и боеприпасы)
Квитанция № _____
на принятое оружие и
боеприпасы
Принято ______________________
(Ф.И.О. гр., его адрес;
должность, звание, фамилия
сотрудника ОВД;
______________________________
должность, наименование
предприятия, фамилия, инициалы
представителя предприятия)
Оружие _______________________
Калибр _______________________
Серия ________________________
Номер ________________________
Год выпуска __________________
Общее техническое состояние __
______________________________
(видимые дефекты и
неисправности)
Боеприпасы, взрывчатые
материалы
______________________________
(вид, наименование, количество
прописью и цифрами)
______________________________
(должность, звание, фамилия,
инициалы и подпись лица,
принявшего оружие и
боеприпасы)
"___"__________20__г.
Приложение 4
к Правилам приема, учета, хранения
и обеспечения сохранности в органах
внутренних дел изъятого, добровольно
сданного, найденного оружия,
боеприпасов, взрывчатых материалов
Форма
Начальнику ____________________
(наименование органа
_______________________________
внутренних дел, звание,
_______________________________
фамилия, инициалы)
Рапорт
о находке, добровольной сдаче оружия, боеприпасов,
взрывчатых материалов
Мною, _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы)
"____" _______________ 20 __ г. найдено (принято) в__________________
_____________________________________________________________________
(где, при каких обстоятельствах, кем сдано, фамилия, имя,
отчество, адрес, марка,
_____________________________________________________________________
модель, калибр, серия, номер, год выпуска оружия,
количество, вид, калибр боеприпасов)
При осмотре установлено _______________________________________
(указать общее техническое состояние
_____________________________________________________________________
оружия, видимые дефекты и неисправности: царапины, раковины
_____________________________________________________________________
в стволах, коррозия деталей и т.д.)
_____________________________________________________________________
______________________ _____________________
(дата) (подпись)
Приложение 5
к Правилам приема, учета, хранения
и обеспечения сохранности в органах
внутренних дел изъятого, добровольно
сданного, найденного оружия,
боеприпасов, взрывчатых материалов
Форма
Бирка № __________________________
(номер по журналу учета)
на изъятое, добровольно сданное, найденное оружие
Система (марка) оружия _____________________________________
Калибр _____________________________________________________
Заводской номер ____________________________________________
Дата приема ________________________________________________
№ квитанции ________________________________________________
Состояние оружия ___________________________________________
(исправное, видимые дефекты и неисправности,
__________________________________________________________________
укомплектованность его основными деталями)
Подпись лица, принявшего оружие на хранение ________________
Пояснение к форме. Бирка изготавливается из плотного материала

104. Қызметтік тексеріс жүргізген қызметкер уақытша сақтауға тапсырылған, тіркелген қару жетіспеген кезде БДБ "Тіркелген қару" есебінен алудың және оны "Криминалдық қару" есебіне қоюдың қажеттігі туралы, жоюға жолданған, тіркелген қару жетіспеген кезде "Криминалдық қару" есебіне түзету енгізу туралы ААО-ға баянат жолдайды.
105. Жетіспеген қару мен оқ-дәрілер табылған кезде АТҚЖ қоймасына келіп түскен алынған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қару мен оқ-дәрілерді есепке алу кітабында тиісті белгі жасалады. Қызметтік тексеру барысында анықталған жетіспеушіліктер немесе артық шығулардың жіберілген қателердің нәтижесінде туындағыны анықталған жағдайда қару-жарақ пен оқ-дәрілерді есептен шығару (кіріске алу) туралы жазбалар ІІО-ның, АТҚЖ қоймасының есепке алу кітабы бойынша қалпына келтіріледі (алынып тасталады).
106. Есептік деректерді нақтылауға байланысты жетіспеушіліктерді есептен шығару үшін негіз ІІО-ның бастығы бекіткен қызметтік тексеру нәтижелері бойынша қорытынды болып табылады.
107. Алып қойылған, ерікті тапсырылған, тауып алынған қарулар арасынан лауазымды адамдардың кінәсінен жарамсыз болып қалған және кінәлі адамдардың есебінен құны өндірілген қару-жарақ заттары белгіленген тәртіппен тапсырылады немесе жойылады.
Алып қойылған, ерікті түде
тапсырылған, тауып алынған қару,
оқ-дәрілер және жарылғыш материалдарды
ішкі істер органдарында қабылдау,
есепке алу, сақтау және олардың
сақталуын қамтамсыз ету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Әкімшілік және азаматтық істер бойынша алынған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қаруға берілген нөмірлерді есепке алу журналы
______________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
№ р/с
ІІО атауы, лауазымы, қызметі, қаруды тапсырған адамның А.Т.Ә.
Іліспе хаттың кіріс №
Қару үлгісі (ойықты, тегіс ұңғылы, жарақат салатын, газды, электрлі, пневматикалық, басқа)
Қару түрі (ұзын ұңғылы, қысқа ұңғылы, ұңғысыз, басқа)
Қарудың маркасы, моделі
Берілген сәйкестендірілген нөмірі (аумақтың коды, реттік нөмірі, нөмірі берілген мерзім)
№ р/с
ІІО атауы, лауазымы, қызметі, қаруды тапсырған адамның А.Т.Ә.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Алып қойылған, ерікті түрде
тапсырылған, тауып алынған қару,
оқ-дәрілер және жарылғыш материалдарды
ішкі істер органдарында қабылдау,
есепке алу, сақтау және олардың
сақталуын қамтамсыз ету қағидаларына
2-қосымша
АҚҚАБ қызметкерінің қаруды, оқ-дәрілерді,
жарылғыш материалдарды тексеру, қарау және қабылдау
№_____АКТІСІ
20__ жылғы "__"__________ _________қаласы
Мен,_________________________________________________________________
(қару мен оқ-дәрілерді қабылдауды жүзеге асыратын
_____________________________________________________________________
АҚҚАБ қызметкерінің лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(тапсырушы адамның және басқа да адамдардың тегі, аты-жөні)
___________________________________________________________қатысуымен
_____________________________________________________________ түскен
(датасы және ішкі істер органының атауы)
_____________________________________________________________________
(тапсырған адамның және басқа да адамдардың тегі, аты-жөні)
қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды тексердім, қарадым және қабылдадым.
Қабылдау кезінде мыналар анықталды:
№ р/р
Атауы
Құжаттар бойынша есепте бар
Нақты қабылданды
Жетпегені
Артығы
1
2
3
4
5
6
Қорытындылар және ұсыныстар__________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________ __________________ _______________________________
(қолы) (қолы) (қолы)
Алып қойылған, ерікті түрде
тапсырылған, тауып алынған қару,
оқ-дәрілер және жарылғыш материалдарды
ішкі істер органдарында қабылдау,
есепке алу, сақтау және олардың
сақталуын қамтамсыз ету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
(ІІО-ның кезекшілік бөлімінде сақталады)
Қару мен оқ-дәріледі қабылдауға
№____ түбіртектің түбіршегі
Қабылданды__________________
(аз.Т.А.Ә., оның мекен-жайы, лауазымы, атағы, ІІО қызметкерінің тегі, лауазымы;
____________________________
кәсіпорынның атауы, кәсіпорын өкілінің тегі, аты-жөні)
Қару _______________________
Калибрі ____________________
Сериясы_____________________
Нөмірі______________________
шыққан жылы____Жалпы техниқалық жай-күйі___
____________________________
(көзге қөрінетін ақаулары мен жөнделмейтін жерлері)
Оқ-дәрілер, жарылғыш материалдар
____________________________
(түрі, атауы, саны жазбаша және санмен)
____________________________
(қару мен оқ-дәрілерді қабылдаған тұлғаның лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні және қолы)
20___ж. "__"__________
(қаруды сақтау орнында қалады)
Қару мен оқ-дәріледі қабылдауға
№_____түбіртек
Қабылданды____________________
(аз.Т.А.Ә., оның мекен-жайы, лауазымы, атағы, ІІО қызметкерінің тегі, лауазымы;
______________________________
кәсіпорынның атауы, кәсіпорын өкілінің тегі, аты-жөні)
Қару _________________________
Калибрі ______________________
Сериясы_______________________
Нөмірі________________________
шыққан жылы_______Жалпы техниқалық жай-күйі _____
______________________________
(көзге қөрінетін ақаулары мен жөнделмейтін жерлері)
Оқ-дәрілер, жарылғыш материалдар
______________________________
(түрі, атауы, саны жазбаша және санмен)
______________________________
(қару мен оқ-дәрілерді қабылдаған тұлғаның лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні және қолы)
20___ж. "__"___________
(қару мен оқ-дәрілерді тапсырған адамға беріледі)
Қару мен оқ-дәріледі қабылдауға
№_____ түбіртек
Қабылданды_______________
(аз.Т.А.Ә., оның мекен-жайы, лауазымы, атағы, ІІО қызметкерінің тегі, лауазымы;
_________________________
кәсіпорынның атауы, кәсіпорын өкілінің тегі, аты-жөні)
Қару ____________________
Калибрі _________________
Сериясы__________________
Нөмірі___________________
шыққан жылы_______ Жалпы техниқалық жай-күйі _______
_________________________
(көзге қөрінетін ақаулары мен жөнделмейтін жерлері)
Оқ-дәрілер, жарылғыш материалдар
_________________________
(түрі, атауы, саны жазбаша және санмен)
_________________________
(қару мен оқ-дәрілерді қабылдаған тұлғаның лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні және қолы)
20___ж. "__"________
Алып қойылған, ерікті түрде
тапсырылған, тауып алынған қару,
оқ-дәрілер және жарылғыш материалдарды
ішкі істер органдарында қабылдау,
есепке алу, сақтау және олардың
сақталуын қамтамсыз ету қағидаларына
4-қосымша
нысан
___________________________
(ішкі істер органның атауы
___________________________
атағы,
_________________ бастығына
тегі, аты-жөні)
Қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды
тауып алу, ерікті түрде тапсыру туралы
БАЯНАТ
Мен _________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
20____ж. "______"____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қайда, қандай жағдайда, кім тапсырды, тегі, аты, әкесінің аты,
мекенжайы қарудың шыққан жылы, маркасы, моделі, калибрі
_____________________________________________________________________
сериясы, номері
__________________________________________ тауып алдым (қабылдадым).
оқ-дәрілердің саны, түрі, калибрі)
Тексеру кезінде мыналар анықталды ___________________________________
(қарудың жалпы техникалық жай-күйі,
_____________________________________________________________________
көзге түсетін ақаулары сырылған жерлері мен жөндеуге келмейтін
жерлері: ұңғыларына тұрып қалған ыстар, бөлшектерінің тот басқан
_____________________________________________________________________
жерлері және т.б. көрсетіледі)
____________________ ________________________________________________
(датасы) (қолы)
Алып қойылған, ерікті түрде
тапсырылған, тауып алынған қару,
оқ-дәрілер және жарылғыш материалдарды
ішкі істер органдарында қабылдау,
есепке алу, сақтау және олардың
сақталуын қамтамсыз ету қағидаларына
5-қосымша
нысан
Алып қойылған, ерікті ттүрде тапсырылған, тауып алынған қаруға
№ _____________________________бирка
(нөмірі есепке алу журналы бойынша)
Қарудың жүйесі (маркасы)_____________________________________________
Калибрі______________________________________________________________
Зауыттық нөмірі______________________________________________________
Қабылдау датасы______________________________________________________
Түбіртек №___________________________________________________________
Қарудың жай-күйі_____________________________________________________
(жөндеуге болатын, көзге түскен және жөнделмейтін ақаулары,
_____________________________________________________________________
оның негізгі бөлшектермен жабдықталуы)
Қаруды сақтауға қабылдап алған адамның қолы__________________________

(фанеры, картона) размером 100х60мм.
Приложение 6
к Правилам приема, учета, хранения
и обеспечения сохранности в органах
внутренних дел изъятого, добровольно
сданного, найденного оружия,
боеприпасов, взрывчатых материалов
Форма
Опись № ________________________
(номер по журналу учета)
на изъятые, добровольно сданные боеприпасы
п/п
Наименование боеприпасов
Калибр
Количество в штуках (прописью и цифрами)
№, дата квитанции
1
2
3
4
5
Подпись лица, принявшего боеприпасы на
хранение _____________________________
Пояснение к форме. Упаковочный лист изготавливается из картона
размером 200x150мм.
Приложение 7
к Правилам приема, учета, хранения
и обеспечения сохранности в органах
внутренних дел изъятого, добровольно
сданного, найденного оружия,
боеприпасов, взрывчатых материалов
Неисправности оружия
1. Износ или срыв резьбовых соединений, восстановление которых производится наплавкой с последующей механической обработкой или изготовлением деталей.
2. Износ частей оружия, вызывающий необходимость постановки запасных частей.
3. Сложные изгибы ствола ствольной коробки, затворной рамы (коробки), рамки, затвора для устранения которых необходимы термическая обработка, правка их в приспособлениях и проверка выпрямленных частей
4. Износ деталей оружия, восстановление которых требует хромирования.
5. Износ деталей автоматики оружия, для устранения которого необходима наплавка с последующей механической обработкой.
6. Нарушение прессовых посадок газовой каморы, колодки мушки, прицельной колодки и др. на стволах.
7. Неисправности или повреждения (излом, износ, трещины, раздутия, разрывы, обгорание, изгиб) частей, оружия, требующие замены негодных деталей (сборочных единиц) и для изготовления которых необходима сложная механическая и термическая обработка.
8. Модернизация оружия, связанная со сложной механической обработкой или подгонкой деталей.
Приложение 8
к Правилам приема, учета, хранения
и обеспечения сохранности в органах
внутренних дел изъятого, добровольно
сданного, найденного оружия,
боеприпасов, взрывчатых материалов
Форма
"___"________ 20__ г.
Корешок направления на комиссионную продажу №___
Выдано ______________
(Ф.И.О. лица,
получившего
________________ ____
направление, или
наименование
юридического лица,
адрес)
Имеющего разрешение
на право хранения,
хранения и ношения № выданного ___________
(наименование орган
внутренних дел)
"___"_______ ______г.
направление для
комиссионной продажи:
_____________________
(тип, система,
калибр, номер оружия)
_____________________
_____________________
_____________________
Действительно до
М.П.
Начальник ___________
(подпись)
Примечание. Остается в органе внутренних дел, выдавшем направление
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
_____________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Направление на комиссионную продажу №_______
Выдано ______________________________
(Ф.И.О. лица, получившего
направление, или наименование
юридического лица, адрес)
Имеющего разрешение на право
хранения, хранения и ношения № выданного ___________________________
(наименование орган внутренних дел)
"___"_________ ______г.
направление для комиссионной продажи:
_____________________________________
(тип, система, калибр, номер оружия)
Действительно до
М.П.
Начальник ______________________
(подпись)
"___"___________ 20 г.
оружие занесено в книгу учета оружия под №___
Приемщик ____________________________
(должность сотрудника
магазина, ФИО, подпись)
Справку для снятия с учета оружия получил _____________________________
(подпись владельца)
"____"_________ 20 г..
Примечание. Остается в магазине торгующем оружием и приходуется в книге учета поступления и продажи оружия и патронов к нему.
Министерство внутренних
дел Республики Казахстан
_________________________
(наименование органа
внутренних дел)
Справка направления на
комиссионную продажу №_______
Выдано __________________
(Ф.И.О. лица,
получившего направление,
__________________ ______
или наименование
юридического лица, адрес)
Имеющего разрешение на право хранения, хранения и ношения № выданного
_________________________
(наименование орган
внутренних дел)
"___"_________ ______г.
о принятии на комиссионную продажу:
_________________________
(тип, система, калибр, номер оружия)
_________________________
М.П.
Директор магазина
_______________________
(подпись)
"____"__________ 20 г.
Примечание. Предъявляется лицом, сдавшим оружия для снятия с учета в органе внутренних дел.
Приложение 9
к Правилам приема, учета, хранения
и обеспечения сохранности в органах
внутренних дел изъятого, добровольно
сданного, найденного оружия,
боеприпасов, взрывчатых материалов
Форма
Расписка
о получении оружия и боеприпасов
"___"________20__г. ____________
Я, ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество т получателя)
получил в ____________________ ГОРОВД оружие, боеприпасы ____________
(наименование)
_____________________________________________________________________
(марка, модель, заводской номер, калибр, количество)
_____________________________________________________________________
Претензии _____________________________________________________
(не имею, если имеется, то какие)
_____________________________________________________________________
_____________________
(подпись, дата)
Примечание: подшивается в учетное дело владельца оружия.
Приложение 10
к Правилам приема, учета, хранения
и обеспечения сохранности в органах
внутренних дел изъятого, добровольно
сданного, найденного оружия,
боеприпасов, взрывчатых материалов
Форма
Направление
на передачу оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов
штамп Начальнику УТО, ОТО ______________________________
органа внутренних (наименование органа внутренних дел,
дел _________________________________________________
звание, фамилия инициалы)
Прошу принять на склад вооружения поступившие в _______________
___________________________________________ за "___" _______ 20 __ г.
(наименование органа внутренних дел)
следующие оружие, боеприпасы, взрывчатые материалы:
_____________________________________________________________________
№ п/п
Род система оружия
Калибр
Номер
Количество боеприпасов, взрывчатых материалов (шт., кг.)
Техническое состояние оружия и боеприпасов, взрывчатых материалов
1
2
3
4
5
6
Начальник _____________________________________________________
(наименование органа внутренних дел, звание, фамилия)
________________________
(подпись)
"___"_____________20___г.
Приложение 11
к Правилам приема, учета, хранения
и обеспечения сохранности в органах
внутренних дел изъятого, добровольно
сданного, найденного оружия,
боеприпасов, взрывчатых материалов
Форма
Направление
на передачу оружия
штамп _________________________________________________
органа внутренних (ФИО руководителя подразделения, которому
дел передается оружие)
_________________________________________________
Направляем оружие для _________________________________________
(указывается цель направления оружия)
следующие оружие, боеприпасы:
_____________________________________________________________________
№ п/п
Род система оружия
Калибр
Номер
Техническое состояние оружия
1
2
3
4
5
Начальник УТО _______________________________________________________
(наименование органа внутренних дел, звание, фамилия)
_______________
(подпись)
"___" _____________ 20 ___ г.
Приложение 12
к Правилам приема, учета, хранения
и обеспечения сохранности в органах
внутренних дел изъятого, добровольно
сданного, найденного оружия,
боеприпасов, взрывчатых материалов
Форма
Книга
учета изъятого, добровольно сданного, найденного оружия,
боеприпасов, взрывчатых материалов
____________________________________
(наименование органа внутренних дел)
№ № п/п
Фамилия, инициалы лица, сдавшего оружие, боеприпасы, взрывчатые материалы
№ квитанции и дата приема Изъято, сдано или найдено
Наименование оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов
Отметка о передаче оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов
Местонахождение отчетных документов
род
Система
Калибр -
Номер
год выпуска
Количество боеприпасов
Дата предачи
Кому передано
На основании какого документа передано, номер, дата
На основании какого документа принято, номер, дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Приложение 13
к Правилам приема, учета, хранения
и обеспечения сохранности в органах
внутренних дел изъятого, добровольно
сданного, найденного оружия,
боеприпасов, взрывчатых материалов
Форма
Книга
учета изъятого, добровольно сданного, найденного оружия, боеприпасов
поступивших на склад АТВ
____________________________________
(наименование органа внутренних дел)
№ № п/п
Фамилия, инициалы, должность, наименование ОВД сотрудника сдавшего оружие, боеприпасы
№ акта приема и дата приема Изъято, сдано или найдено
Наименование оружия, боеприпасов
Отметка о передаче оружия, боеприпасов
Местонахождение отчетных документов
род
Система
Калибр -
Номер
год выпуска
Количество боеприпасов
Дата предачи
Кому передано
На основании какого документа передано, номер, дата
На основании какого документа принято, номер, дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Приложение 14
к Правилам приема, учета, хранения
и обеспечения сохранности в органах
внутренних дел изъятого, добровольно
сданного, найденного оружия,
боеприпасов, взрывчатых материалов
Форма
Ходатайство
на передачу оружия, боеприпасов
Начальнику УТО, ОТО _________________________________________________
(наименование органа внутренних дел,,
_____________________________________________________________________
звание, фамилия инициалы)
Прошу принять на склад вооружения на временное хранение/для
дальнейшего уничтожения принадлежащее ______________________________.
(нужное подчеркнуть) (наименование организации)
На срок до "___" ___________ 20__ года, следующие оружие, боеприпасы
№ п/п
Род система оружия
Калибр
Номер
Количество боеприпасов, (шт.)
Техническое состояние оружия и боеприпасов,
1
2
3
4
5
6
В случае окончания указанного срока без уважительной причины
(болезнь, длительная командировка) сданное оружие безвозмездно
переходит в собственность государства
Разрешение на хранение/хранение ношение
(нужное подчеркнуть)
№ ____ сроком действия до "___" __________________ ____ года
Директор ___________________________________________________
(наименование юридического лица, фамилия инициалы)
________________________
(подпись)
"___" __________ 20 ___ г.
Сотрудник КОГСО ________________________ корректировки в ИБД введены
(должность, звание, наименование ОВД, подпись)
Приложение 15
к Правилам приема, учета, хранения
и обеспечения сохранности в органах
внутренних дел изъятого, добровольно
сданного, найденного оружия,
боеприпасов, взрывчатых материалов
Форма
Заявление
на передачу оружия, боеприпасов
Начальнику ОВД ______________________________________________________
(наименование органа внутренних дел,
_____________________________________________________________________
звание, фамилия инициалы)
Прошу принять на склад вооружения на временное хранение/для
дальнейшего уничтожения принадлежащее ______________________________.
(нужное подчеркнуть) (фамилия имя отчество владельца оружия)
На срок до "___" ___________ 20 __ года, следующие оружие, боеприпасы
№ п/п
Род система оружия
Калибр
Номер
Количество боеприпасов, (шт.)
Техническое состояние оружия и боеприпасов, взрывчатых материалов
1
2
3
4
5
6
В случае окончания указанного срока без уважительной причины
(болезнь, длительная командировка) сданное оружие безвозмездно
переходит в собственность государства.
Имею разрешение на хранение/хранение ношение
(нужное подчеркнуть)
№_____ сроком действия до "_____" __________________ _______ года
________________________________ _______________________
(фамилия инициалы владельца) (подпись)
"___" __________ 20 ___ г.
Сотрудник КОГСО ________________________ корректировки в ИБД введены
(должность, звание, наименование ОВД, подпись)
Приложение 16
к Правилам приема, учета,
хранения и обеспечения
сохранности в органах
внутренних дел изъятого,
добровольно сданного,
найденного оружия,
боеприпасов, взрывчатых
материалов
Форма
Приемный акт № ___
(на принятое на склады Базы военного и специального снабжения, АТВ ДП (Т),
оружие, боеприпасы, взрывчатых материалов) "__" _________ 20 ___ г. __

Бирканың нысанына түсіндірме 100х60 мм өлшеммен мықты материалдан (фанерден, картоннан) жасалады.
Алып қойылған, ерікті түрде
тапсырылған, тауып алынған қару,
оқ-дәрілер және жарылғыш материалдарды
ішкі істер органдарында қабылдау,
есепке алу, сақтау және олардың
сақталуын қамтамсыз ету қағидаларына
6-қосымша
нысан
Алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған оқ-дәрілердің
№ ________________________________ тізбесі
(нөмірі есепке алу журналы бойынша)
р/с
Оқ-дәрілердің атауы
Калибрі
Саны данамен (жазбаша және санмен)
Түбіртектің №, датасы
1
2
3
4
5
Оқ-дәрілерді сақтауға қабылдаған адамның қолы _______________________
Нысанға түсініктеме. Орау қағазы өлшемі 200х150 мм картоннан жасалады.
Алып қойылған, ерікті түрде
тапсырылған, тауып алынған қару,
оқ-дәрілер және жарылғыш материалдарды
ішкі істер органдарында қабылдау,
есепке алу, сақтау және олардың
сақталуын қамтамсыз ету қағидаларына
7-қосымша
Қарудың ақаулары
1. Қалпына келтірілуі одан әрі механикалық өңдеу немесе бөлшектерді дайындау арқылы ерітіп дәнекерлеумен іске асырылатын бұрандалы жалғанған жерлердің тозуы мен мұқалуы.
2. Қосалқы бөлшектерді салу қажеттігін туындататын қару бөлшектерінің тозуы.
3. Ұңғы қорабы ұңғысының, бекіткіш раманың (қорапшаның), рамканың, бекітпенің күрделі майысулары, бұларды жою үшін термиялық өңдеу, оларды тетіктерде түзету және түзетілген бөліктерін тексеру қажет.
4. Қалпына келтірілуі хромдауды қажет ететін қару бөлшектерінің тозуы.
5. Қару автоматикасы бөлшектерінің тозуы, оны жою үшін одан әрі механикалық өңдеумен бірге ерітіп дәнекерлеу қажет.
6. Ұңғылардағы газ камерасының, қарауыл қалыптарының, нысаналық қалыбының және тағы басқалардың нығыздауыш қондырмаларының бұзылуы.
7. Бөлшектердің ақаулары немесе зақымдары (сыну, тозу, жарықшақтар, ісіну, үзілулер, күю, майысу) және оларды дайындау үшін күрделі механикалық және термиялық өңдеу қажет болатын жарамсыз бөлшектерін (құрастыру бірліктерін) ауыстыруды талап ететін қарулар. және оларды дайындау үшін күрделі механикалық және термиялық өңдеу қажет болатын қарулар.
8. Қаруды бөлшектерін күрделі механикалық өңдеумен немесе шақтап тігумен байланысты жетілдіру.
Алып қойылған, ерікті түрде
тапсырылған, тауып алынған қару,
оқ-дәрілер және жарылғыш материалдарды
ішкі істер органдарында қабылдау,
есепке алу, сақтау және олардың
сақталуын қамтамсыз ету қағидаларына
8-қосымша
нысан
20_____ ж. "______"_________
№___ комиссиялық сатуға жолдаманың түбіршегі
____________________________
(жолдаманы алған тұлғаның Т.А.Ә.,
____________________________
немесе заңды тұлғаның атауы,
_____________________берілді
оның мекенжайы)
сақтау, сақтау және алып жүру құқығына 20__ж. "___"_______
____________________________
(ішкі істер органының атауы)
берілген № ____ рұқсаты бар
комиссиялық сату үшін жолдама:
____________________________
(қарудың түрі, жүйесі, калибрі, нөмірі)
____________________________
____________________________
____________________________
20___ ж. "___"____ дейін жарамды
М.О.
Бастық _____________________
(қолы) (аты, жөні)
Ескерту. Жолдама берген ішкі істер органында қалады
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
_______________________________
(ішкі істер органының атауы)
Комиссиялық сатуға №____ жолдама
_______________________________
(жолдаманы алған тұлғаның Т.А.Ә. немесе
_______________________ берілді
заңды тұлғаның атауы, оның мекенжайы)
сақтау, сақтау және алып жүру құқығына
20____ж. "_____"_______________
_______________________________
(ішкі істер органының атауы)
берілген № ______ рұқсаты бар
комиссиялық сату үшін жолдама:
_______________________________
(қарудың түрі, жүйесі, калибрі, нөмірі)
_______________________________
_______________________________
20__ ж. "___"____ дейін жарамды
М.О.
Бастық _______________________
(қолы) (аты, жөні)
20_____ ж. "______"______
Қару қаруды есепке алу кітабына №_____ енгізілді
Қабылдаушы_____________________
(дүкен қызметкерінің лауазымы, Т.А.Ә. қолы)
Қаруды есептен шығару үшін анықтаманы 20__жылғы "__"____________
________________________ алдым.
(қару егесінің қолы)
Ескерту. Қару сатылатын дүкенде қалады және сатылымға түскен қару мен оның патрондарын есепке алу кітабына кіріске алынады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
________________________
(ішкі істер органының атауы)
№_______ комиссиялық сатуға жолдамаға анықтама
________________________
(жолдаманы алған тұлғаның Т.А.Ә.,
________________________
немесе заңды тұлғаның атауы,
________________ берілді
оның мекенжайы)
сақтау, сақтау және алып жүру құқығына
20__жылғы "___"_________
________________________
(ішкі істер органының атауы)
берілген № ___ рұқсаты бар
комиссиялық сатуға қабылдау туралы:
________________________
(қарудың түрі, жүйесі, калибрі, нөмірі)
________________________
М.О.
Дүкеннің директоры
______________________
(қолы) (аты, жөні)
20___ ж. "____"________
Ескерту. Ішкі істер органының есептен шығару үшін қаруды тапсырған тұлға көрсетеді.
Алып қойылған, ерікті түрде
тапсырылған, тауып алынған қару,
оқ-дәрілер және жарылғыш материалдарды
ішкі істер органдарында қабылдау,
есепке алу, сақтау және олардың
сақталуын қамтамсыз ету қағидаларына
9-қосымша
нысан
Қару мен оқ-дәрілерді алғаны туралы
ҚОЛХАТ
20__ж. "___"____________ ____________қаласы (ауылы)
Мен__________________________________________________________________
(алушы тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________қалалық, аудандық ішкі істер органы үшін
(атауы)
_____________________________________________________________________
(маркасы, моделі, зауыттық
_____________________________________________________________________
нөмірі, калибрі, саны)
қару, оқ-дәрілерді алдым.
Шағымдар_____________________________________________________________
(жоқ, егер бар болса, қандай)
_____________________________________________________________________
__________________________________
(қолы, датасы)
Ескерту: қару иесінің есепке алу ісіне тігіледі.
Алып қойылған, ерікті түрде
тапсырылған, тауып алынған қару,
оқ-дәрілер және жарылғыш материалдарды
ішкі істер органдарында қабылдау,
есепке алу, сақтау және олардың
сақталуын қамтамсыз ету қағидаларына
10-қосымша
нысан
Қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды беруге
ЖОЛДАМА
Ішкі істер органының
мөртабаны
___________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
___________________________________________
ТҚЕБ, ТҚЕб бастығы
___________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні)
Қару сақтайтын қоймаға 20___ж. "__"_____________
_____________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
___________________келіп түскен мынадай қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды қабылдауды өтінемін:
р/с
Қару түрі, жүйесі
Калибрі
Нөмірі
Оқ-дәрілердің, жарылғыш материалдардың саны (дана, кг)
Қарудың, оқ-дәрілердің, жарылғыш материалдардың техникалық жай-күйі
1
2
3
4
5
6
Бастық_______________________________________________________________
(Ішкі істер органының атауы, атағы, тегі)
______________________
(қолы)
Алып қойылған, ерікті түрде
тапсырылған, тауып алынған қару, оқ-дәрілер және жарылғыш материалдарды
ішкі істер органдарында қабылдау, есепке алу, сақтау және олардың сақталуын қамтамсыз ету қағидаларына
11-қосымшаысан
Қаруды беруге
ЖОЛДАМА
Ішкі істер органының
мөртабаны
__________________________________________________
(қаруды беретін бөлімшесі басшысының Т.А.Ә.)
__________________________________________________
_________________________________________ үшін төмендегі қаруды,
(қаруды жолдаудың мақсаты көрсетіледі)
оқ-дәрілерді және жарылғыш материалдарды жолдаймыз:
_____________________________________________________________________
р/с №
Қару түрі, жүйесі
Калибрі
Нөмірі
Қарудың техникалық жай-күйі
1
2
3
4
5
ТҚЕБ бастығы ________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы, атағы, тегі)
________________________
(қолы)
20___ж. "___"_____________
Алып қойылған, ерікті түрде
тапсырылған, тауып алынған қару,
оқ-дәрілер және жарылғыш материалдарды
ішкі істер органдарында қабылдау,
есепке алу, сақтау және олардың
сақталуын қамтамсыз ету қағидаларына
12-қосымша
нысан
Келіп түскен алып қойып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды есепке алу КІТАБЫ
____________________________________
(ішкі істер органының атауы)
р/с №
Қару мен оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды тапсырған тұлғаның тегі, аты-жөні
Түбіртектің № және қабылдау датасы
Алып қойылған, тапсырылған, тауып алынған
Қарудың, оқ-дәрілердің, жарылғыш материалдардың атауы
Қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды бергені түралы белгі
Есептілік құжаттарының тұратын орны
түрі
жүйесі
Калибрі
Нөмірі
Шыққан жылы
Оқ-дәрілердің саны
Берген датасы
Кімге берілді
қандай құжаттың негізінде берілді, нөмір, датасы
қандай құжаттың негізінде қабылданды, нөмірі, датасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Алып қойылған, ерікті түрде
тапсырылған, тауып алынған қару,
оқ-дәрілер және жарылғыш материалдарды
ішкі істер органдарында қабылдау,
есепке алу, сақтау және олардың
сақталуын қамтамсыз ету қағидаларына
13-қосымша
нысан
АТҚЖ қоймасына келіп түскен алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды есепке алу
КІТАБЫ
____________________________________
(ішкі істер органының атауы)
№№ п/п
Қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды тапсырған ІІО-ның атауы қызметкерінің лауазымы, тегі, аты-жөні
Қабылдау актінің № және қабылдау датасы
Алып қойылған, тапсырылған немесе тауып алынған
Қарудың, оқ-дәрілердің, жарылғыш материалдардың атауы
Қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды бергені түралы белгі
Есептілік құжаттарының тұратын орны
Түрі
Жүйесі
Калибрі
Нөмірі
Шыққан жылы
Оқ-дәрілердің саны
Берген датасы
Кімге берілді
қандай құжаттың негізінде берілді, нөмір, датасы
қандай құжаттың негізінде қабылданды, нөмірі, датасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Алып қойылған, ерікті түрде
тапсырылған, тауып алынған қару,
оқ-дәрілер және жарылғыш материалдарды
ішкі істер органдарында қабылдау,
есепке алу, сақтау және олардың
сақталуын қамтамсыз ету қағидаларына
14-қосымша
нысан
Қаруды, оқ-дәрілерді беруге
қолдаухат
__________________________________________
(ішкі істер органының атауы) __________________________________________
ТҚЕБ, ТҚЕб бастығы
__________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні)
_______________________________ тиесілі төмендегі тізімде көрсетілген
(мекеменің атауы)
қаруды, оқ-дәрілерді уақытша сақтауға/әрі қарай жоюға 20_ ж. "__"
(керектісі сызылсын)
____________________ мерзімге дейін қару-жарақ қоймасына қабылдауыңызды сұраймын.
р/с
Қару түрі, жүйесі
Калибрі
Нөмірі
Оқ-дәрілердің саны (дана)
Қарудың, оқ-дәрілердің, жарылғыш материалдардың техникалық жай-күйі
1
2
3
4
5
6
Көрсетілген мерзімі дәлелсіз себептермен (ауру, ұзақ мерзімге іссапар) аяқталған жағдайда, тапсырылған қару мемлекеттің меншігіне өтеусіз өтеді.
Сақтауға/сақтауға және алып жүруге жарамдылық мерзімі
20____ ж. "_____" _________________ дейін рұқсаттың № _____.
(керектісі сызылсын)
Директор_____________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, тегі, аты-жөні)
________________________
(қолы)
20___ж. "___"_____________
АҚҚАБ қызметкері __________________________ БДБ-ға түзетулер енгізді.
(лауазымы, атағы, ІІО атауы, қолы)
Алып қойылған, ерікті түрде
тапсырылған, тауып алынған қару, оқ-дәрілер және жарылғыш материалдарды ішкі істер органдарында қабылдау,
есепке алу, сақтау және олардың
сақталуын қамтамсыз ету қағидаларына
15-қосымша
нысан
Қаруды, оқ-дәрілерді беруге
өтініш
__________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
__________________________________________
ІІО бастығы
__________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні)
______________________________ тиесілі төмендегі тізімде көрсетілген
(қару иесінің тегі, аты, әкесінің аты)
қаруды, оқ-дәрілерді уақытша сақтауға/әрі қарай жоюға 20_ ж. "_____"
(керектісі сызылсын)
__________________ мерзімге дейін қару-жарақ қоймасына қабылдауңызды сұраймын.
с
Қару түрі, жүйесі
Калибрі
Нөмірі
Оқ-дәрілердің саны (дана)
Қарудың, оқ-дәрілердің, жарылғыш материалдардың техникалық жай-күйі
1
2
3
4
5
6
Көрсетілген мерзімі дәлелсіз себептермен (ауру, ұзақ мерзімдегі іссапар) аяқталған жағдайда, тапсырылған қару мемлекеттің меншігіне өтеусіз өтеді.
Сақтауға/сақтауға және алып жүруге жарамдылық мерзімі 20____ ж. "_____" _________________ дейінгі (керектісі сызылсын) № _____ рұқсатым бар.
________________________________ ____________________________________
(қару иесінің аты-жөні) (қолы)
20___ж. "___"_____________
АҚҚАБ қызметкері __________________________ БДБ-ға түзетулер енгізді.
(лауазымы, атағы, ІІО атауы, қолы)
Алып қойылған, ерікті түрде
тапсырылған, тауып алынған
қару, оқ-дәрілер және
жарылғыш материалдарды ішкі
істер органдарында
қабылдау,есепке алу, сақтау
және олардың сақталуын
қамтамсыз ету қағидаларына
16-қосымша
Нысан
№___ қабылдау актісі (Әскери және арнайы жабдықтау базасы, (К)ПД АТҚЖ қоймаларына қабылданған қару, оқ-дәрілер, жарылғыш материалдар)
20___ж. "__" _________

Сноска. Приложение 16 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Комиссия в составе _______________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы членов комиссии, осуществляющих
прием предметов вооружения)
произвела проверку, осмотр и прием оружия и боеприпасов, поступивших
на склад АТВ ____________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
от ______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел, сдающего предметы вооружения,
фамилия и инициалы сдатчика)
При проверке, осмотре и приеме установлено:
№ п/п
Наименование род система оружия
Значится по документам
Фактически принято
Количество, калибр боеприпасов, взрывчатых материалов (шт. кг)
Значится по документам
Фактически принято
калибр
номер
калибр
номер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Причины недостач, излишков и расхождений
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Заключения и предложения Комиссии
_____________________________________________________________________
Члены Комиссии: 1. _________ 2. ___________ 3. ___________
(подпись)       (подпись)       (подпись)
Сдал ____________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, подпись)
Принял на ответственное хранение __________________________________________
(должность, звание, фамилия, подпись)
20 ___ г. "___" ______________
1 экз. выдается сотруднику, сдавшему оружие и боеприпасы
2 экз. остается в службе вооружения
Приложение 17
к Правилам приема, учета,
хранения и обеспечения
сохранности в органах
внутренних дел изъятого,
добровольно сданного,
найденного
оружия, боеприпасов,
взрывчатых материалов
Форма
Отчет
о принятых, находящихся на хранении и утилизированных предметах вооружения

Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Комиссия құрамында: ______________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(қару-жарақ заттарын қабылдауды жүзеге аыратын комиссия мүшелерінің лауазымы,
атағы, тегі, аты-жөні)
_______________________________ АТҚЖ қоймасына келіп түскен қару мен
(ішкі істер органының атауы)
оқ-дәрілерді тексеруді, қарауды және қабылдауды жүргізді.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қару-жарақ заттарын тапсырған ішкі істер органының атауы, тапсырушының тегі
мен аты-жөні)
Тексеруде, қарау және қабылдау кезінде мыналар анықталды:
р/с№
Қарудың түрі, атауы, жүйесі
Құжат бойынша есепте бар
Нақты қабылданды
Оқ-дәрілер мен жарылғыш материалдардың саны, калибрі (дана, кг)
Құжат бойынша есепте бар
Нақты қабылданды
калибрі
номері
калибрі
номері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жетіспей қалудың, артық шығудың және айырмашылықтардың себептері
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Комиссияның қорытындылары мен ұсыныстары
______________________________________________________________________
Комиссия мүшелері: 1._________ 2._________ 3._________
(қолы) (қолы) (қолы)
Тапсырдым ____________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, қолы)
Жауапты сақтауға қабылдадым _______________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, қолы)
20___ж. "___"______________
1 дана. Қару мен оқ-дәрілерді тапсырған қызметкерге беріледі
2 дана. Қару-жарақ қызметінде қалады
Алып қойылған, ерікті түрде
тапсырылған, тауып алынған
қару, оқ-дәрілер және
жарылғыш материалдарды ішкі
істер органдарында
қабылдау,есепке алу, сақтау
және олардың сақталуын
қамтамсыз ету қағидаларына
17-қосымша
Қабылданған, сақтаудағы тұрған және кәдеге жаратылған қару-жарақ заттары туралы есеп