Об утверждении норм естественной убыли, усушки, утряски, порчи сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 3-4/617. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республике Казахстан 26 декабря 2014 года № 10017.
В соответствии с подпунктом 26) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 15.12.2025 № 467 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки животноводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра сельского хозяйства Исаеву Г.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Приложение
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 27 ноября 2014 года № 3-4/617
Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи
сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки

Ауыл шаруашылығы өнімінің және оны өңдеуден алынған өнімдердің табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 3-4/617 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 26 желтоқсанда № 10017 тіркелді.
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағының 26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 15.12.2025 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Осы бұрыққа қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылық өнімінің және оны қайта өңдеуден алынған өнімдердің табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өндеу департаменті осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау ауыл шаруашылығы вице-министрі Г.С. Исаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 3-4/617 бұйрығына қосымша
Ауылшаруашылық өнімінің және оны қайта өңдеуден алынған өнімдердің табиғи
кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.12.2025 № 467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.

Раздел 1. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи парного мяса и субпродуктов при охлаждении
Сноска. Заголовок раздела 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вид и категория мяса, субпродукты
Естественная убыль, усушка, утряска, порча при охлаждении, в процентах
Продолжительность охлаждения, часы
до 16 часов

1-бөлім. Жаңа сойылған ет пен субөнімдерді салқындату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 1-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еттің, субөнімдердің түрі мен санаты
Салқындату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу пайызда
Салқындату ұзақтығы, сағат
16 дейін

1,79
2,05
тощая
1,90
2,20
Субпродукты от всех видов убойных животных:
мякотные, слизистые, шерстные
1,37
1,58
мясокостные
1,31
1,51
Примечание:
1) нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи предусмотрены для охлаждения парного мяса и субпродуктов в диапазоне температур от 35 оC - 42 оC до 0 оC - 4 оC в течение - до 16 часов, при условии быстрого охлаждения в камерах при паспортной температуре воздуха минус 3 оC и скорости его движения не менее 0,8 метров в секунду на уровне бедра полутуш, а более паспортной температуре воздуха 0 оC и скорости его движения не менее 0,5 метров в секунду;
2) при холодильной обработке и хранении:
телятины используются нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи, предусмотренные для тощей говядины:
мяса яков, буйволятины, оленины и лосятины используются нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи, предусмотренные для говядины второй категории;
ягнятины используются нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи, предусмотренные для тощей баранины;
жеребятины используются нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи, предусмотренные для тощей конины.
Раздел 2. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи охлажденного мяса и субпродуктов
Сноска. Заголовок раздела 2 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вид и категория мяса, субпродукты
Естественная убыль, усушка, утряска, порча за сутки хранения, в процентах
1 сутки
2 суток
3 суток
4 суток
5 суток
Говядина в полутушах, четвертинах и отрубах:
первой категории
0,3

1,79
2,05
арық
1,90
2,20
Сойылған малдың барлық түрлерінің субөнімдері:
Жұмсақ етті, шырышты, түкті
1,37
1,58
етті-сүйекті
1,31
1,51
Ескертпелер:
1) табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары жаңа сойылған ет пен субөнімдерді 35 ҮC - 42 ҮC - тан 0 ҮC - 4 ҮC–қа дейінгі температура диапазоны аралығында 16 сағат ішінде салқындату үшін көзделген, бұл жартылай ұшаның жамбас деңгейінде камерадағы ауаның паспорттық температурасы минус 3ҮC және оның қозғалу жылдамдығы секундына 0,8 метрден артық емес, ал ауаның паспорттық температурасы минус 0ҮC және оның қозғалу жылдамдығы секундына 0,5 метрден артық емес кезінде тез салқындату шарттарына сәйкес;
2) тоңазытып өңдеу және сақтау кезінде:
бұзау еті үшін арық сиыр етіне арналған табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары;
қодас, буйвол, бұғы және маралдың еттері үшін – сиыр етінің екінші санатына арналған табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары;
қозы еті үшін – арық қой етіне арналған табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары;
құлын еті үшін – арық жылқы етіне арналған табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары пайдаланылады.
2-бөлім. Салқындатылған ет пен субөнімдердің табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 2-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еттің, субөнімдердің түрлері мен санаты
Сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары пайызда
1 күн
2 күн
3 күн
4 күн
5 күн
Жартылай ұшадағы, ширек ұшадағы және шабылған сиыр еті:
бірінші санатты
0,3

0,18
0,02
0,02
Примечание:
1) при хранении мяса в охлажденном виде с шести до семи суток нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи исчисляются по 0,02% за каждые сутки, при хранении свыше семи суток - по 0,01% за каждые сутки;
2) при холодильной обработке и хранении:
телятины используются нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи, предусмотренные для тощей говядины:
мяса яков, буйволятины, оленины и лосятины используются нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи, предусмотренные для говядины второй категории;
ягнятины - используются нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи, предусмотренные для тощей баранины;
жеребятины - используются нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи, предусмотренные для тощей конины.
Раздел 3. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи парного мяса

0,18
0,02
0,02
Ескертпелер:
1) салқындатылған етті алты тәуліктен жетінші тәулікке дейін сақтаған кезде табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары әр тәулік үшін 0,02% бойынша есептеледі, ал жеті тәуліктен артық сақтаған жағдайда әр тәулік үшін 0,01 % бойынша есептеледі;
2) тоңазытып өңдеу және сақтау кезінде:
бұзау еті үшін арық сиыр етіне арналған табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары;
қодас, буйвол, бұғы және маралдың еттері үшін – сиыр етінің екінші санатына арналған табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары;
қозы еті үшін – арық қой етіне арналған табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары;
құлын еті үшін – арық жылқы етіне арналған табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары пайдаланылады.
3-бөлім. Жаңа сойылған еттің табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары

Сноска. Заголовок раздела 3 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вид мяса
Естественная убыль, усушка, утряска при подмораживании в диапазоне температур от 35 оC - 42 оC до минус 3 оC - минус 2 оC, в процентах
Говядина в полутушах и четвертинах
1,3
Свинина в полутушах
1,0

Ескерту. 3-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еттің түрі
Табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары 35 ҮC - 42 ҮC минус-тан 3 ҮC - минус 2 ҮC дейінгі температура диапазоны аралығында мұздату, пайызда
Жартылай ұшадағы және ширек ұшадағы сиыр еті
1,3
Жартылай ұшадағы шошқа еті
1,0

Раздел 4. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи парного мяса и субпродуктов при замораживании
Сноска. Заголовок раздела 4 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вид и категория мяса
Естественная убыль, усушка, утряска, порча при замораживании однофазным способом в диапазоне температур от 35 оC - 42 оC до минус 8 оC и ниже, в процентах
Говядина в полутушах и четвертинах:
первой категории

4-бөлім. Жаңа сойылған ет пен субөнімдерді мұздату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 4-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еттің түрі мен санаты
Бірфазалық тәсілмен мұздату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары 35 ҮC - 42 ҮC-тан минус 8 ҮC дейінгі және одан да төмен температуралық диапазон аралығында мұздатып қатыру, пайызда
Жартылай ұшадағы және ширек ұшадағы сиыр еті:
бірінші санатты

2,50
не соответствующая требованиям стандарта и мясо хряков
1,80
Конина в полутушах и четвертинах:
первой категории
1,76
второй категории
1,94
тощая
2,17
Верблюжатина в полутушах и четвертинах:
первой категории
1,89
второй категории
2,10
тощая
2,30
Примечание:
при холодильной обработке и хранении:
телятины используются нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи, предусмотренные для тощей говядины;
мяса яков, буйволятины, оленины и лосятины используются нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи, предусмотренные для говядины второй категории;
ягнятины - используются нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи, предусмотренные для тощей баранины;
жеребятины - используются нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи, предусмотренные для тощей конины.
Раздел 5. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи парного мяса при замораживании
Сноска. Заголовок раздела 5 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вид и категория мяса
Естественная убыль, усушка, утряска, порча при замораживании двухфазным способом, в диапазоне температур от 0 оC - 4 оC до минус 8 оC и ниже, в процентах
до 40 часов
свыше 40 часов
Говядина в полутушах и четвертинах:
первой категории

2,50
стандарт талаптарына сәйкес емес және еркек шошқа еті
1,80
Жартылай ұша және ширек ұшадағы жылқы еті:
бірінші санат
1,76
екінші санат
1,94
арық
2,17
Жартылай ұшадағы және ширек ұшадағы түйе еті:
бірінші санатты
1,89
екінші санатты
2,10
арық
2,30
Ескертпе:
тоңазытып өңдеу және сақтау кезінде:
бұзау еті үшін арық сиыр етіне арналған табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары;
қодас, буйвол, бұғы және маралдың еттері үшін – сиыр етінің екінші санатына арналған табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары;
қозы еті үшін – арық қой етіне арналған табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары;
құлын еті үшін – арық жылқы етіне арналған табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары пайдаланылады.
5-бөлім. Жаңа сойылған етті мұздату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 5-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еттің түрі мен санаты
Екі фазалы тәсілмен мұздатып қатыру кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары 0 ҮC - 4 ҮC - тан минус 8 ҮC дейінгі және одан да төмен температуралық диапазон аралығында мұздатып қатыру, пайызда
40 сағатқа дейін
40 сағаттан жоғары
Жартылай ұша және ширек ұшадағы сиыр еті:
бірінші санат

1,07
1,20
Верблюжатина в полутушах и четвертинах:
первой категории
0,93
1,10
второй категории
1,08
1,27
тощая
1,13
1,34
Примечание:
при холодильной обработке и хранении:
телятины используются нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи, предусмотренные для тощей говядины;
мяса яков, буйволятины, оленины и лосятины – нормы естественной убыли, усушки, утряски для говядины второй категории;
ягнятины – нормы естественной убыли, усушки, утряски для тощей баранины;
жеребятины – нормы естественной убыли, усушки, утряски для тощей конины.
Раздел 6. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи парного мяса и субпродуктов при остывании и замораживании естественным холодом (вне холодильника)
Сноска. Заголовок раздела 6 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вид и категория мяса,
субпродукты
При остывании в неохлаждаемых
помещениях до температуры
окружающего воздуха в течение времени, в процентах
При замораживании парного мяса
естественным
холодом до
температуры не выше
минус 8 оC

1,07
1,20
Жартылай ұшадағы және ширек ұшадағы түйе еті:
бірінші санатты
0,93
1,10
екінші санатты
1,08
1,27
арық
1,13
1,34
Ескертпелер:
тоңазытқышта өңдеу және сақтау кезінде:
бұзау еті үшін арық сиыр етіне арналған табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары:
қодас, буйвол, бұғы және маралдың еттері үшін – сиыр етінің екінші санатына арналған табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары;
қозы еті үшін – арық қой етіне арналған табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары;
құлын еті үшін арық жылқы етіне арналған табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары пайдаланылады.
6-бөлім. Жаңа сойылған ет пен субөнімдерді табиғи суықпен (тоңазытқыштан тыс) суыту және мұздату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 6-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еттің түрі мен санаты,
субөнімдер
Қоршаған ауаның температурасына дейін тоңазытылмайтын бөлмелерде суыту кезінде мынадай уақыт ішінде, пайызда
Жаңа сойылған етті табиғи суықпен минус 8 ҮС аспайтын температурада мұздатып қатыру кезінде

Раздел 7. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи при замораживании мяса и субпродуктов с исходной температурой выше 4 градусов (Цельсия)
Сноска. Заголовок раздела 7 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Температура мяса и субпродуктов при поступлении в холодильник, оC
Надбавка к разности норм естественной убыли при замораживании парного и охлажденного мяса и субпродуктов, проценты

7-бөлім. Бастапқы 4 градустан (Цельсия) жоғары температурада ет пен субөнімдерді мұздату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 7-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тоңазытқышқа түскен ет пен субөнімдердің температурасы, ?С
Салқындатылған ет пен субөнімдерді және жаңа сойылған етті мұздатқанда табиғи кему нормаларының айырымына үстеме, пайызда

Раздел 8. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи не блочных субпродуктов при замораживании
Сноска. Заголовок раздела 8 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование субпродуктов,
термическое состояние
Естественная убыль, усушка, утряска, порча при замораживании в морозильных камерах, в процентах
без упаковки
в упаковке из
полимерной пленки
Языки, почки, мозги поштучно на противнях:
после технологической
обработки

8-бөлім. Блокты емес субөнімдерді мұздату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 8-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Субөнімдердің атауы, термиялық күйі
Мұздату камераларында мұздатылған кезінде, пайызда
Буып-түйілмеген
Полимерлі үлбірге буып-түйілген
Астаушалардағы тілдер, бүйректер, домаланған милар:
технологиялық өңдеуден кейін

1,04
0,61
после охлаждения
0,79
Мясокостные, шерстные субпродукты, уложенные:
в ящики или стоечные поддоны (контейнеры)
1,16
в мешки из ламинированной бумаги
1,04
Все прочие субпродукты поштучно (навалом):
после технологической обработки
1,35
охлажденные
1,15
Раздел 9. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи замороженного мяса и всех видов не блочных субпродуктов при хранении
Сноска. Раздел 9 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вид и категория мяса, субпродукты
Климатическая группа
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
1. Одноэтажные холодильники емкостью от 300 тонн и более, в процентах
Говядина в полутушах, четвертинах и отрубах:
первой категории
первая

1,04
0,61
салқындатылғаннан кейін
0,79
Етсүйекті, түкті субөнімдер, мыналарға салынған:
жәшіктерге немесе тұрақты астаушаларға (контейнерлерге)
1,16
ламинатталған қағаздардан жасалған қаптарға
1,04
Басқа субөнімдер, даналанған (үйілген):
технологиялық өңдеуден кейін
1,35
салқындатылған
1,15
9-бөлім. Мұздатылған ет пен блокты субөнімдердің барлық түрлерін сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 9-бөлім жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еттің, субөнімдердің түрі мен санаты
Климаттық тобы
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
1. Сыйымдылығы 300 тонна және одан жоғары болатын бірқабатты тоңазытқыштар, пайызбен
Жартылай ұшадағы, ширек ұшадағы және шабылған сиыр еті:
бірінші санатты
бірінші

0,07
0,16
0,22
0,12
третья
0,14
0,18
0,24
0,17
Примечания:
1) к первой климатической группе относятся: Акмолинская, Костанайская, Павлодарская, Северо-Казахстанская, Восточно-Казахстанская области;
ко второй климатической группе относятся: Актюбинская, Западно-Казахстанская, Карагандинская, Мангистауская области;
к третьей климатической группе относятся: Алматинская, Атырауская, Жамбылская, Кызылординская, Туркестанская области;
2) нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи применяются при хранении замороженного мяса (говядина, свинина, баранина, козлятина) и субпродуктов не блочных всех видов убойных животных:
в камерах холодильников с батарейной и смешанной системой охлаждения;
в зависимости от емкости каждого отдельно стоящего холодильника, исчисляемой по камерам хранения только замороженных грузов;

0,07
0,16
0,22
0,12
үшінші
0,14
0,18
0,24
0,17
Ескертпе:
1) бірінші климаттық топқа: Ақмола, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Шығыс Қазақстан облыстары жатады;
екінші климаттық топқа: Ақтөбе, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Маңғыстау облыстары жатады;
үшінші климаттық топқа: Алматы, Атырау, Жамбыл, Қызылорда, Түркістан облыстары жатады;
2) табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары мұздатылған етті (сиыр еті, шошқа еті, қой еті, ешкі еті) және барлық сойылған жануарлар түрлерінің блокты емес субөнімдерін:
батареялық және аралас салқындату жүйесі бар тоңазытқыш камераларында;
әрбір бөлек тұрған тоңазытқыштың тек мұздатылған жүктер сақталатын камералары бойынша есептелетін сыйымдылығына байланысты сақтау кезінде қолданылады;

3) при хранении в холодильниках замороженных:
конины, верблюжатины, мяса яков, буйволятины, телятины и ягнятины используются нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи, предусмотренные для говядины второй категории;
лося, оленя (марала), медведя - для говядины второй категории;
косули, сайгака - для баранины, козлятины второй категории;
дикого кабана - для свинины второй категории (мясная-молодняк);
4) нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи замороженного мяса и субпродуктов применяются при хранении в камерах холодильников с паспортной (проектной) температурой воздуха минус 15 градусов (Цельсия) и ниже;
при хранении замороженного мяса и субпродуктов в холодильниках с паспортной (проектной) температурой воздуха камеры выше минус 15 градусов (Цельсия), кроме холодильников емкостью менее 300 тонн, нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи увеличиваются по второму, третьему и четвертому кварталам на 15%;
5) в холодильниках емкостью менее 300 тонн нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи при хранении замороженного мяса и субпродуктов предусматриваются в первом квартале на 10%, во втором, третьем и четвертом кварталах на 25%;
6) при хранении замороженного мяса всех видов и категорий в камерах с ледяными экранами или при укрытии штабелей мяса тканями с нанесением ледяной глазури нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи уменьшаются на 20% во всех холодильниках, кроме одноэтажных с электрообогревом грунта;
7) при хранении замороженного мяса и субпродуктов в камерах с принудительной воздушной системой охлаждения предусматриваются нормы естественной убыли усушки, утряски, порчи во втором, третьем и четвертом кварталах на 15%.
Раздел 10. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи вырезки говяжьей и свиной в блоках при холодильной обработке
Сноска. Заголовок раздела 10 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование мясопродуктов
При охлаждении в камерах холодильников с продолжительностью
до 24 часов
При замораживании, в процентах
В морозильных камерах холодильников при температуре воздуха минус 23 0C и ниже
В скороморозильных аппаратах в упаковке из полимерной пленки
Вырезка говяжья и свиная:
после технологической
обработки (без
упаковки)

3) тоңазытқыштарда мұздатылған:
жылқы етін, түйе етін, қодас етін, буйвол етін, бұзау етін және қозы етін сақтау кезінде екінші санатты сиыр етіне арналған;
бұлан, бұғы (марал), аю еттерін сақтау кезінде екінші санатты сиыр етіне арналған;
елік, киік еттерін сақтау кезінде екінші санатты қой еті, ешкі етіне арналған;
жабайы қабан етін сақтау кезінде екінші санатты шошқа (етті төл) етіне арналған көзделген табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары қолданылады;
4) мұздатылған ет пен субөнімдердің табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары паспорттық (жобалық) ауа температурасы минус 15 градус (Цельсия) және одан төмен тоңазытқыштардың камераларында сақтау кезінде қолданылады:
сыйымдылығы 300 тоннадан кем тоңазытқыштардан басқа, камерадағы паспорттық (жобалық) ауа температурасы минус 15 градустан (Цельсия) жоғары тоңазытқыштарда мұздатылған ет пен субөнімдерді сақтау кезінде табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары екінші, үшінші және төртінші тоқсандар бойынша 15%-ға ұлғайтылады;
5) сыйымдылығы 300 тоннадан кем тоңазытқыштарда мұздатылған ет пен субөнімдерді сақтау кезінде табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары бірінші тоқсанда 10%-ға, екінші, үшінші және төртінші тоқсандарда 25%-ға көзделеді;
6) барлық түрдегі және санаттағы мұздатылған етті мұз экрандары бар камераларда сақтау кезінде немесе ет қатарларын мұз қапталған маталармен жауып қою кезінде табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары электрмен жылытылатын бірқабатты тоңазытқыштардан басқа, барлық тоңазытқыштарда 20%-ға азайтылады;
7) мұздатылған ет пен субөнімдерді мәжбүрлі ауамен салқындату жүйесі бар камераларда сақтау кезінде табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары екінші, үшінші және төртінші тоқсандарда 15%-ға көзделеді.
10-бөлім. Блоктардағы сиыр етінің және шошқа етінің кесінділерін тоңазытып өңдеу кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 10-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ет өнімдерінің атауы
Тоңазытқыш камераларында салқындату ұзақтығы 24 сағатқа дейін
Мұздату кезінде пайызда
Ауа температурасы минус 23 ҮC және одан төмен тоңазытқыштың мұздату камераларында
Тезмұздату аппараттарында полимерлі пленкаға буылып-түйілген
Сиыр және шошқа еттерінің кесінділері:
Технологиялық өңдеуден кейін (буып-түйілмеген)

0,93
0,86
после охлаждения
(без упаковки)
0,62
после
технологической
обработки (в
упаковке из
полимерной пленки)
0,35
0,33
0,12
после охлаждения
(в упаковке из
полимерной пленки)
0,25
0,12
Примечания:
1) нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи холодильной обработки и хранения блоков из мяса и мясопродуктов, а также штучных субпродуктов распространяются на эти виды продукции, упакованные в обертки и пакеты из полиэтиленовой пленки, пленки "повиден" и комбинированного материала;
2) при поступлении в холодильник с другого предприятия мяса и мясопродуктов в блоках, а также не блочных мясных продуктов, в том числе штучных субпродуктов с незавершенным процессом замораживания, применяются следующие нормы естественной убыли на их домораживание:
для частично оттаявших, с температурой от минус 7,9 0C до минус 1,6 0C - 0,25% к их массе;
с температурой от минус 8 0C до минус 12 0C и хранении их в камерах с температурой минус 15 0C или ниже - 0,1% к их массе.
Раздел 11. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи вырезки говяжьей и свиной в блоках при хранении в охлажденном виде
Сноска. Заголовок раздела 11 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование мясопродуктов
При хранении (сутки), в процентах к массе вырезки
1
2
3
Без упаковки
0,35
0,48
0,57
В упаковке из полимерной
пленки
0,10
0,15
0,19
Раздел 12. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи бескостного мяса и субпродуктов в блоках при замораживании
Сноска. Заголовок раздела 12 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование мясопродуктов
При замораживании, в процентах
в морозильных камерах
в камерах
без
упаковки
в полимерной
пленке
Говядина, свинина, баранина
бескостные (жилованные) всех сортов охлажденные
0,60
0,25
0,12
Субпродукты мякотные (кроме
нижеприведенных) и слизистые после технологической обработки
1,10
0,40
0,16
Сердце, вымя, печень, мясная обрезь после технологической обработки
1,10
0,50
0,22
Субпродукты мякотные (кроме
нижеприведенных) и слизистые -
охлажденные
0,85
0,30

0,93
0,86
Салқындағаннан кейін
(буып-түйілмеген)
0,62
Технологиялық өңдеуден кейін (полимерлі пленкаға буып-түйілген)
0,35
0,33
0,12
Салқындағаннан кейін
(полимерлі пленкаға буып-түйілген)
0,25
0,12
Ескертпелер:
1) блокталған ет және ет өнімдерін, сонымен бірге даналанған субөнімдерді сақтау және тоңазытып өңдеу барысында табиғи кему нормалары полиэтилен пленкалардан жасалған пакеттерге, "повиден" үлбіріне және басқа да құрамдас орауыштарға оралған өнімдердің түрлеріне таратылады;
2) басқа кәсіпорындардан тоңазытқышқа блоктардағы ет және ет өнімдері және блоксыз ет өнімдері, соның ішінде мұздату үрдісі соңына дейін жүргізілмеген даналанған субөнімдер түскен жағдайда, оларды толық мұздату үшін мынадай табиғи кему нормалары қолданылады:
минус 7,9 ҮC-дан минус 1,6 ҮC температураға дейін жартылай жібіген өнімдерге – олардың салмағына 0,25 %;
минус 8 ҮC пен минус 12 ҮC температура аралығында және оларды минус 15 ҮC және одан төмен температурадағы камераларда сақтаған жағдайда - олардың салмағына 0,1 %.
11-бөлім. Блоктардағы сиыр етінің және шошқа етінің кесінділерін салқындатылған түрде сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 11-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ет өнімдерінің атауы
Сақтау кезінде (тәулікте), кесінді салмағына пайызда
1
2
3
Буып-түйілмеген
0,35
0,48
0,57
Полимерлі пленкаға буып-түйілген
0,10
0,15
0,19
12-бөлім. Блоктардағы сүйексіз ет пен субөнімдерді мұздату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 12-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ет өнімдерінің атауы
Мұздату кезінде, пайызда
мұздату камераларында
Тез мұздату аппараттар-ында
Буылып-түйілмеген
Полимер үлбірінде
Сүйексіз (сіңірсіз) сиыр, шошқа, қой етінің салқындатылған барлық сорты
0,60
0,25
0,12
Жұмсақ субөнімдер (астында келтірілгеннен басқа) және технологиялық өңдеуден кейінгі шырышты субөнімдер
1,10
0,40
0,16
Жүрек, желін, бауыр, технологиялық өңдеуден кейінгі қалған еттің жиектері
1,10
0,50
0,22
Жұмсақ субөнімдер (астында келтірілгеннен басқа) және шырышты субөнімдер салқындатылған
0,85
0,30

0,16
Сердце, вымя, печень, мясная обрезь охлажденные
0,85
0,40
0,22
Примечания:
1) при замораживании в морозильных камерах мяса бескостного (жилованного) всех видов и субпродуктов, упакованных в ламинированную бумагу, применяются нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи в размере 0,6%;
2) при холодильной обработке и хранении мяса говяжьих и свиных голов, свиной шкурки, свиной грудинки, щековины, соединительной ткани и хрящей применяются нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи приведенные в настоящем разделе для мясной обрези;

0,16
Жүрек, желін, бауыр, еттің жиектері, салқындатылған
0,85
0,40
0,22
Ескертпелер:
1) тоңазытқыш камераларында, ламинирленген қағаздарға буылып-түйілген субөнімдер мен сүйексіз еттің (сіңірсіз) барлық түрлерін мұздату кезінде табиғи кему нормалары 0,6% мөлшерінде қолданылады;
2) сиырдың және шошқаның бас еттерін, шошқаның терісін, шошқаның төс етін, жақ ұрт етін, шеміршегін және жалғастырғыш тіндерін тоңазытып өңдеу және сақтау кезінде табиғи кемудің нормалары еттің жиек еттеріне арналған норма бойынша қолданылады;

3) нормы естественной убыли усушки, утряски, порчи для холодильной обработки и хранения блоков из мяса и мясопродуктов, а также штучных субпродуктов распространяются на эти виды продукции, упакованные в обертки и пакеты из полиэтиленовой пленки, пленки "повиден" и комбинированного материала;
4) при поступлении в холодильник с другого предприятия мяса и мясопродуктов в блоках, а также не блочных мясных продуктов, в том числе штучных субпродуктов с незавершенным процессом замораживания, применяются следующие нормы естественной убыли усушки, утряски, порчи на их домораживание:
для частично оттаявших, с температурой от минус 7,9 0C до минус 1,6 0C - 0,25% к их массе;
с температурой от минус 8 0C до минус 12 0C и хранении их в камерах с температурой минус 15 0C или ниже - 0,1% к их массе.
Раздел 13. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи мяса (говядина, свинина, баранина) на костях в блоках при замораживании
Сноска. Заголовок раздела 13 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование мясопродуктов
При замораживании в морозильных камерах холодильников при температуре минус 23 0C и ниже, в процентах
без упаковки
в упаковке из полимерной
пленки
после технологической
обработки
0,86
0,40
после охлаждения
0,60
0,37
Примечания:
1) нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи для
холодильной обработки и хранения блоков из мяса и мясопродуктов, а
также штучных субпродуктов распространяются на эти виды продукции,
упакованные в вакуумные упаковки, обертки и пакеты из полиэтиленовой
пленки, пленки "повиден" и комбинированного материала;
2) при поступлении на холодильник с другого предприятия мяса и
мясопродуктов в блоках, а также не блочных мясных продуктов, в том
числе штучных субпродуктов с незавершенным процессом замораживания,
применяются следующие нормы естественной убыли усушки, утряски, порчи
на их домораживание:
для частично оттаявших, с температурой от минус 7,9 0C до минус
1,6 0C - 0,25% к их массе;
с температурой от минус 8 0C до минус 12 0C и хранении их в
камерах с температурой минус 15 0C или ниже - 0,1% к их массе.

3) блоктардағы ет және ет өнімдерін, сонымен бірге даналанған субөнімдерді сақтау және тоңазытып өңдеу барысында табиғи кему нормалары полиэтилен үлбірлерінен жасалған пакеттерге, "повиден" үлбіріне және басқа да құрамдас орауыштарға оралған өнімдердің түрлеріне таратылады.
4) басқа кәсіпорындардан тоңазытқышқа блоктардағы ет және ет өнімдері және блоксыз ет өнімдері, соның ішінде мұздату үрдісі соңына дейін жүргізілмеген даналанған субөнімдер түскен жағдайда, оларды толық мұздату үшін мынадай табиғи кему нормалары қолданылады:
минус 7,9 ҮC-дан минус 1,6 ҮC температураға дейін жартылай жібіген өнімдерге – олардың салмағына 0,25 %;
минус 8 ҮC пен минус 12 ҮC температура аралығында және оларды минус 15 ҮC және одан төмен температурадағы камераларда сақтаған жағдайда - олардың салмағына 0,1 %.
13-бөлім. Блоктардағы сүйегі бар етті (сиыр еті, шошқа еті, қой еті) мұздату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 13-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ет өнімдерінің атауы
Тоңазытқыштың температурасы минус 23 ҮC және одан төмен мұздату камераларында мұздату кезінде, пайызда
Буылып-түйілмеген
Полимер қабшығына буылып-түйілген
технологиялық өңдеуден кейін
0,86
0,40
салқындатқаннан кейін
0,60
0,37
Ескертпелер:
1) блокталған ет және ет өнімдерін, сонымен бірге даналанған субөнімдерді сақтау және тоңазытып өңдеу кезінде табиғи кему нормалары вакуум-орауыштарға, полиэтилен пленкасынан жасалған пакеттерге, "повиден" үлбіріне және басқа да құрамдас орауыштарға оралған өнімдердің түрлеріне таратылады;
2) басқа кәсіпорындардан тоңазытқышқа блоктардағы ет және ет өнімдері және блоксыз ет өнімдері, соның ішінде мұздату үрдісі соңына дейін жүргізілмеген даналанған субөнімдер түскен жағдайда, оларды толық мұздату үшін мынадай табиғи кему нормалары қолданылады:
минус 7,9 ҮC-дан минус 1,6 ҮC температураға дейін жартылай жібіген өнімдерге олардың салмағына 0,25 %;
минус 8 ҮC пен минус 12 ҮC температура аралығында және оларды минус 15 ҮC және одан төмен температурадағы камераларда сақтаған жағдайда - олардың салмағына 0,1 %.

Раздел 14. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи шпика несоленого в блоках при замораживании
Сноска. Заголовок раздела 14 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
(перед замораживанием)
Наименование мясопродуктов
Без упаковки, в процентах к массе шпика
В полимерной пленке, в процентах к массе шпика
Шпик несоленый после
технологической обработки

14-бөлім. Блоктардағы тұздалмаған шпикті мұздату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 14-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
мұздатудың алдында
Ет өнімдерінің аталуы
Буылып-түйілмеген
Полимер қабшығына буылып-түйілген
Технологиялық өңдеуден кейінгі тұздалмаған шпик

0,25
0,07
Шпик несоленый охлажденный
0,15
0,05
Раздел 15. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи шпика несоленого в блоках при хранении
Сноска. Заголовок раздела 15 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование мясопродуктов
Без упаковки
В процентах к массе замороженного шпика за каждый месяц хранения, упакованного в
крафт-мешки, влагонепроницаемые бумажные пакеты, пергамент или подпергамент
деревянные ящики, выстланные пергаментом или подпергаментом
полимерную пленку
Шпик несоленый замороженный

0,25
0,07
Салқындатылған тұздалмаған шпик
0,15
0,05
15-бөлім. Блоктардағы тұздалмаған шпикті сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 15-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ет өнімдерінің аталуы
Буылып-түйілмеген
Буылып-түйілген, сақталған әр ай ішінде мұздатылған қыртысмайдың салмағына пайызда
крафт-қапшықтар,
ылғал жібермейтін қағаз пакеттер,
пергамент және
подпергамент
пергамент және
подпергамент төселген ағаш жәшіктер
Полимер пленкасы
тұздалмаған шпик салқындатылған

0,121
0,068
Свинина третьей категории (жирная)
0,022
0,072
0,098
0,48
Раздел 33. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи мяса и мясопродуктов при междугородних перевозках в авторефрижераторах
Сноска. Заголовок раздела 33 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование
расстояние перевозки, километров
в процентах к массе нетто товара
Мясо охлажденное и остывшее (в тушах, полутушах, четвертинах и торговых отрубах)

0,121
0,068
Үшінші санатты шошқа еті (майлы)
0,022
0,072
0,098
0,48
33-бөлім. Ет және ет өнімдерін авторефрижераторлармен қалааралық тасымалдау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 33-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Атауы
Тасымалдау арақашықтығы, км
Тауардың нетто салмағына табиғи кему нормалары, пайызды
Салқындаған, суытылған ет (ұшада, жартылай ұшада, төртке бөлінген және сатуға шабылған)

от 51 до 100
0,06
свыше 100
норма увеличивается за каждые 100 километров на 0,01%
Мясо замороженное (в тушах, полутушах, четвертинах и торговых отрубах)
от 51 до 100
0,04
свыше 100
норма увеличивается за каждые 100 километров на 0,01% (в осенне-зимний период)
Мясо замороженное в блоках:
упакованное в короба и ящики из гофрированного картона и полимерную пленку
до 400
норма не применяется
свыше 400
норма применяется в размере 0,01% за каждые последующие 100 километров (в осенне-зимний период)
упакованное в другие виды упаковки
до 200
норма не применяется
свыше 200
норма применяется в размере 0,01% за каждые последующие 100 километров (в осенне-зимний период)
Мясо птицы охлажденное и остывшее без упаковки в полимерные пленки (куры, гуси, индейки) и кролики
от 51 до 100
0,05
свыше 100
норма увеличивается за каждые 100 километров на 0,02%
Мясо птицы охлажденное и остывшее, упакованное в полимерные пленки (куры, гуси, индейки) и кролики
от 51 до 100
0,02
свыше 100
норма увеличивается за каждые 100 километров на 0,01%
Мясо птицы замороженное без упаковки в полимерные пленки (куры, гуси, индейки) и кролики
от 51 до 100
0,02
от 101 до 300
норма увеличивается за каждые 100 километров на 0,01%
от 301 до 800
0,05
свыше 800
0,06
Мясо птицы замороженное, упакованное в полимерные пленки (куры, гуси, индейки) и кролики
до 500
норма не применяется
свыше 500
норма применяется в размере 0,01% за каждые последующие 100 километров
Колбасы полукопченые и варено-копченые
от 51 до 100
0,09
свыше 100
норма увеличивается за каждые 100 километров на 0,02%
Колбасы вареные
от 51 до 100
0,12
свыше 100
норма увеличивается за каждые 100 километров на 0,05%
Продукты из мяса всех видов: вареные, копчено-вареные, копчено-запеченные, запеченные и жареные
от 51 до 100
0,07
свыше 100
норма увеличивается за каждые 100 километров на 0,01%
Продукты из мяса всех видов: сырокопченые
до 100
норма не применяется
от 101 до 500
0,02
свыше 500
0,03
Субпродукты охлажденные
от 51 до 100
0,33
свыше 100
норма увеличивается за каждые 100 километров на 0,10%
Субпродукты замороженные
от 51 до 100
0,01
от 101 до 500
норма увеличивается за каждые 100 километров на 0,01%
свыше 500
норма увеличивается за каждые 100 километров на 0,02% (в осенне-зимний период)
Жир-сырец охлажденный
от 51 до 100
0,06
свыше 100
норма увеличивается за каждые 100 километров на 0,02%
Жир-сырец замороженный
от 51 до 100
0,02
свыше 100

51-ден 100-ге дейін
0,06
100-ден артық
әр 100 километрде норма 0,01 %-ға көбейеді
Мұздалған ет (ұшадағы, жартылай ұшадағы, ширек ұшадағы және сатуға шабылған)
51-ден 100-ге дейін
0,04
100-ден артық
әр 100 километрде норма 0,01 %-ға ұлғаяды (күз-қыс мезгілінде)
Блокта мұздалған ет:
Қорапқа, бүрмелі қатырма қағаздан жасалған жәшіктерге және полимерленген үлбірге буылып-түйілген
400-ге дейін
норма қолданылмайды
400-ден артық
Келесі әр 100 километрде 0,01 % мөлшерінде норма қолданылады (күз-қыс мезгілінде)
Буып-түюдің басқа түрлері
200-ге дейін
норма қолданылмайды
200-ден артық
Келесі әр 100 километрде 0,01 % мөлшерінде норма қолданылады (күз-қыс мезгілінде)
Полимерлі үлбірге буылып-түйілмеген салқындалған, суытылған құс еті (тауық, қаз, күркетауық және тағы басқа) және қояндар
51-ден 100-ге дейін
0,05
100-ден артық
әр 100 километрде норма 0,02 %-ға көбейеді
Полимерлі үлбірге буылып-түйілген, суытылған құс еті (тауық, қаз, күркетауық және тағы басқа) және қояндар
51-ден 100-ге дейін
0,02
100-ден артық
әр 100 километрде норма 0,01 %-ға көбейеді
Полимерлі үлбірге буылып-түйілмеген мұздатылған құс еті (тауық, қаз, күркетауық және тағы басқа) және қояндар
51-ден 100-ге дейін
0,02
101-ден 300-ге дейін 3
әр 100 километрде норма 0,01 %-ға көбейеді
301-ден 800-ге дейін
0,05
800-ден артық
0,06
Полимерлі үлбірге буылып-түйілген мұздатылған құс еті (тауық, қаз, күркетауық және тағы басқалар) және қояндар
500-ге дейін
норма қолданылмайды
500-ден артық
Келесі әр 100 километрде 0,01 % мөлшерінде норма қолданылады
Жартылай қақталған,пісіріліп- қақталған шұжықтар
51-ден 100-ге дейін
0,09
100-ден артық
әр 100 километрде норма 0,02 %-ға көбейеді
Пісірілген шұжықтар
51-ден 100-ге дейін
0,12
100-ден артық
әр 100 километрде норма 0,05 %-ға көбейеді
Еттің жасалған өнімдері барлық түрлерінен: пісірілген, қақталып-пісірілген, пісіріліп-қақталған, қақталып-қыздырылған, қыздырылған және қуырылған
51-ден 100-ге дейін
0,07
100-ден артық
әр 100 километрде норма 0,01 %-ға көбейеді
Еттің барлық түрлерінен жасалған өнімдер: шикілей қақталған
до 100-ге дейін
норма қолданылмайды
101-ден 500-ге дейін
0,02
500-ден артық
0,03
Салқындалған субөнімдер
51-ден 100-ге дейін
0,33
100-ден артық
әр 100 километрде норма 0,10 %-ға көбейеді
Мұздатылған субөнімдер
51-ден 100-ге дейін
0,01
101-ден 500-ге дейін
әр 100 километрде норма 0,01 %-ға көбейеді
500-ден артық
әр 100 километрде норма 0,02 %-ға ұлғаяды (күз-қыс мезгілінде)
Салқындалған май-шикізаты
51-ден 100-ге дейін
0,06
100-ден артық
әр 100 километрде норма 0,02 %-ға көбейеді
Мұздатылған май-шикізаты
51-ден 100-ге дейін
0,02
100-ден артық

норма увеличивается за каждые 100 километров на 0,01%
Шпик
до 500
норма не применяется
свыше 500
0,02
Бекон соленый
от 51 до 100
0,10
свыше 100
норма увеличивается за каждые 100 километров на 0,02%
Примечания:
1) в весенне-летний период:
по замороженному мясу в тушах, полутушах, четвертинах, торговых отрубах и субпродуктах норма естественной убыли, усушки, утряски, порчи при перевозке на расстояние:
до 500 километров не применяется;
свыше 500 километров - применяется в размере 0,01% за каждые последующие 100 километров;
по мясу в блоках замороженному, упакованному в полимерные пленки, а также в ящики и короба из гофрированного картона, норма естественной убыли, усушки, утряски, порчи устанавливается в размере 50%;
для других видов упаковки - в размере 70% от норм, предусмотренных для мяса замороженного в тушах, полутушах, четвертинах и торговых отрубах.
2) при перевозке вареных колбас на расстояние до 50 километров применяется норма естественной убыли, усушки, утряски, порчи в размере 0,08%;
3) при перевозках сарделек и сосисок норма естественной убыли, усушки, утряски, порчи устанавливается на 20% выше норм для вареных колбас;
4) при перевозках мяса и мясопродуктов в авторефрижераторах с развозом этих товаров непосредственно в торговую сеть более чем в две торговые точки применяется дополнительная норма естественной убыли, усушки, утряски, порчи в размере 0,05%;
за последующие неполные 100 километров:
за расстояние до 50 километров - не начисляется;
за расстояние от 51 до 100 километров начисляется как за 100 километров.
Раздел 34. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи мяса и мясопродуктов при перевозках автомобильным транспортом
Сноска. Заголовок раздела 34 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование товара
Периоды года
Нормы убыли, в процентах при перевозке на расстояние, километры
до 25 километров

әр 100 километрде норма 0,01 %-ға көбейеді
Шпик
до 500-ге дейін
норма қолданылмайды
500-ден артық
0,02
Тұздалған бекон
51-ден 100-ге дейін
0,10
100-ден артық
әр 100 километрде норма 0,02 %-ға көбейеді
Ескертпелер:
1) көктемгі-жазғы кезеңде мұздалған өнімдер бойынша:
жартылай, төртке бөлінген, сатуға шабылған ет ұшаларын және субөнімдерді тасымалдау қашықтығы кезінде табиғи кему нормалары:
500 километрден аспаған жағдайда қолданылмайды;
500 километрден артық болса, әрбір келесі 100 километрге норма 0,01 % мөлшерінде қолданылады;
полимерлі үлбірге, сонымен қатар жәшіктерде және бүрмелі қатырма қорапта буылып-түйілген, блоктағы мұздатылған етке табиғи кему нормалары толық, жартылай, төртке бөлінген, сатуға шабылған, мұздатылған ет ұшалары үшін қарастырылған нормадан 50 % мөлшерінде;
буып-түюдің басқа барлық түріне – 70 % мөлшерінде тағайындалады;
2) пісірілген шұжықтарды 50 километрге дейінгі қашықтыққа тасымалдаған кезде табиғи кему нормалары 0,08 % мөлшерінде қолданылады;
3) сарделькалар мен сосискаларды тасымалдау кезінде табиғи кему нормалары пісірілген шұжықтарға белгіленген нормадан 20 % артық белгіленеді;
4) авторефрижераторларда ет және ет өнімдерін тасымалдау кезінде осы тауарларды тікелей сауда жүйесіне жеткізу барысында тасымалдау екі сауда нүктелерінен асып кетсе, қосымша 0,05 % мөлшерінде табиғи кему нормалары қолданылады;
келесі толық емес 100 километрге табиғи кему нормалары келесі тәртіппен есептелінеді:
50 километрге дейінгі қашықтықта норма есептелмейді;
51 километрге 100 километр аралығында – норма 100 километр аралық нормасымен есептеледі.
34-бөлім. Ет және ет өнімдерін автомобиль көлігімен тасымалдау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 34-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тауардың атауы
Жыл кезеңі
Арақашықтыққа тасымалдау кезіндегі километр кему нормалары, %
25 километрге дейін

0,07
Шпик свиной и товары из шпика
Осенне-зимний
нормы не применяются
0,02
Весенне-летний
0,02
0,03
Примечания:
1) при транспортировании сарделек и сосисок применяется норма естественной убыли, усушки, утряски, порчи установленная для колбас вареных, с повышением на 20%;
2) норма естественной убыли, усушки, утряски, порчи при транспортировании мороженого мяса в блоках, упакованного:
с применением полимерной пленки, применяется в размере 50%;
для других видов упаковки в размере 70% от норм, предусмотренных для мороженого мяса в тушах, полутушах, четвертинах и торговых отрубах;
3) при транспортировании мяса и мясных товаров (кроме мороженых мяса и субпродуктов в весенне-летний период года и мяса птицы – в течение всего года) с развозом этих продуктов непосредственно в торговую сеть (кольцевые перевозки) применяется дополнительная норма естественной убыли, усушки, утряски, порчи:
от трех до пяти торговых точек в размере 0,08%;
свыше пяти торговых точек в размере 0,10%.

0,07
Шошқа шпигі мен шпиктен жасалған өнімдер
Күздік-қысқы
нормалар қолданылмайды
0,02
Көктемгі-жазғы
0,02
0,03
Ескертпелер:
1) сарделькалар мен сосискаларды тасымалдау кезінде табиғи кему нормалары пісірілген шұжықтарға қарасты нормадан 20 % артық тағайындалады;
2) полимерлі үлбірге буылып-түйілген, блоктағы мұздалған етті тасымалдау кезіндегі табиғи кему нормалары: полимерлі үлбір 50 % мөлшерінде;
3) толық, жартылай, төртке бөлінген, сатуға шабылған, мұздатылған ет ұшалары үшін буып-түюдің басқа барлық түріне – 70 % мөлшерінде қолданылады;
4) 3) ет және ет тауарларын тасымалдау барысында (көктемгі-жазғы кезеңде мұздатылған ет пен субөнімдерден және жыл бойы - құс етінен басқа) осы өнімдерді тікелей сауда жүйесіне (айналмалы тасымалдау) 3-4 нүктеге таратуға табиғи кему нормалары қосымша 0,08 % мөлшерінде, 5 нүктеден асқан жағдайда - 0,10 % қолданылады.

Раздел 35. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи замороженного мяса при перевозках автомобильным транспортом
Сноска. Заголовок раздела 35 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование товара
В процентах к массе груза при расстоянии транспортирования, километры
от 31
до 100
от 101
до 500
от 501
до 1000
свыше
1000
Мясо мороженое в тушах, полутушах и четвертинах

35-бөлім. Мұздатылған етті автомобиль көлігімен тасымалдау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 35-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тауардың атауы
Тасымалдау қашықтығы жүк салмағына пайызда, км
31-ден
100-ге дейін
101-ден
500-ге дейін
501-ден
1000-ға дейін
1000-нан
жоғары
Ұшадағы, жартылай ұшадағы және төртке бөлінген ұшадағы мұздатылған ет

0,10
0,25
0,30
0,35
Мясо мороженое в блоках
0,08
0,20
0,24
0,28
Раздел 36. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи мяса и мясопродуктов при перевозках в авторефрижераторах с азотной системой охлаждения
Сноска. Заголовок раздела 36 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование продукции
При перевозке на расстояние, километры
Норма естественной убыли, в процентах
Мясо охлажденное и остывшее (в тушах, полутушах, четвертинах и отрубах)
до 25
0,04

0,10
0,25
0,30
0,35
Блоктардағы мұздатылған ет
0,08
0,20
0,24
0,28
36-бөлім. Ет және ет өнімдерін азот жүйесімен салқындатылатын авторефрижераторларда тасымалдау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 36-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
пайызда (өнімнің нетто салмағына)
Өнімнің атауы
Тасымалдау арақашықтығы, километр
Табиғи кему нормасы
Салқындаған, суытылған ет (ұшада, жартылай ұшада, төртке бөлінген және сатуға шабылған)
25-ке дейін
0,04

от 25 до 100
0,05
свыше 100
норма увеличивается за каждые последующие 100 километров на 0,1%
Колбасы вареные
до 25
0,05
от 25 до 100
0,09
свыше 100
норма увеличивается за каждые последующие 100 километров на 0,05%
Колбасы полукопченые и варено-копченые
до 25
0,04
от 25,1 до 50
0,05
от 50,1 до 100
0,08
свыше 100
норма увеличивается за каждые последующие 100 километров на 0,02%
Раздел 37. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи массы мяса и мясопродуктов при перевозках в железнодорожных рефрижераторных вагонах, контейнерах

25-тен 100-ге дейін
0,05
100-ден жоғары
әрбір келесі 100 километрде нормалар 0,1 % көбейеді
Пісірілген шұжықтар
25-ке дейін
0,05
25-тен 100-ге дейін
0,09
100-ден жоғары
әрбір келесі 100 километрде нормалар 0,05 % көбейеді
Жартылай қақталған және пісіріліп-қақталған шұжықтар
25-ке дейін
0,04
25-тен 50-ге дейін
0,05
50,1-ден 100-ге дейін
0,08
100-ден жоғары
әрбір келесі 100 километрде нормалар 0,02 % көбейеді
37-бөлім. Ет және ет өнімдерін теміржол рефрижераторлы вагондарда контейнерлерде тасымалдау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары

Сноска. Заголовок раздела 37 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование грузов по группам тарифной номенклатуры
Срок перевозки, сутки
Норма естественной убыли, в процентах от массы груза
Колбасы копченые
0,09
Мездра невыделанная
1,80
Мясо морских животных
0,72
Мясо охлажденное
до 4
0,64
Мясо и субпродукты мороженые:
в вагонах с машинным охлаждением
до 7

Ескерту. 37-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жүктің тарифті номенклатураларының топтары бойынша атауы
Тасымалдау мерзімі, тәулік
Жүктің салмағына байланысты,табиғи кему нормалары, %
Пісірілген шұжықтар
0,09
Өңделмеген шел
1,80
Теңіз жануарларының еті
0,72
Салқындатылған ет
4 дейін
0,64
Мұздатылған ет және субөнімдер:
вагонда машиналық салқындату арқылы салқындатылған
7 дейін

Раздел 38. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи колбас и копченостей при перевозках в железнодорожных рефрижераторных вагонах, контейнерах
Сноска. Заголовок раздела 38 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование грузов по группам тарифной номенклатуры
Срок перевозки, сутки
Норма убыли, в процентах от массы груза
нетто
брутто
Колбасы полукопченые и варено-копченые
до 6
0,22
0,27
свыше 6
увеличивается на 0,01% от массы нетто-брутто за каждые последующие сутки
Копчености мясные
независимо от срока перевозки

38-бөлім. Шұжық және ысталған өнімдерді теміржол рефрижераторлы вагондарда, контейнерлерде тасымалдау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 38-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жүктің тарифті номенклатураларының топтары бойынша атауы
Тасымалдау мерзімі, тәулік
Жүктің салмағынан табиғи кему нормасы, %
нетто
брутто
Жартылай қақталған және пісіріліп- қақталған шұжықтар
6-ға дейін
0,22
0,27
6- дан жоғары
әрбір келесі тәулікке нетто-брутто салмағынан 0,01% -ға өседі.
Ысталған ет өнімдері
тасымалдау мерзіміне байланысты емес

0,10
0,17
Раздел 39. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи подмороженного мяса при перевозках в железнодорожных рефрижераторных вагонах, контейнерах
Сноска. Заголовок раздела 39 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование груза
Продолжительность перевозки в сутках
Норма естественной убыли в процентах к массе
летний период
переходный и зимний периоды
Подмороженное мясо
до 4

0,10
0,17
39-бөлім. Тоңазытылған етті теміржол рефрижераторлы вагондарда, контейнерлерде тасымалдау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 39-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жүктің атауы
Тәулікте тасымалдаудың ұзақтығы
Жүктің салмағынан табиғи кему нормасы, %
жаз кезеңінде
ауыспалы және қыс кезеңдерінде
Тоңазытылған ет
4-ке дейін

0,39
0,28
свыше 4
увеличивается на 0,015% за каждые последующие сутки
Раздел 40. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи мяса и мясопродуктов при перевозках водными видами транспорта (речной, морской)
Сноска. Заголовок раздела 40 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование грузов
Нормы естественной убыли в процентах от массы грузов
Мясо и птица охлажденные

0,39
0,28
4-тен жоғары
әрбір келесі тәулікке 0,015 % ұлғаяды.
40-бөлім. Ет және ет өнімдерін су көліктерінің түрімен (өзен, теңіз) тасымалдау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары
Ескерту. 40-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жүктердің атауы
Жүктің салмағынан табиғи кему нормасы, %
Салқындатылған ет және құс еті

Раздел 50. Нормы естественной убыли, насечки, боя яйц при производстве
Сноска. Нормы дополнены разделом 50 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2019 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Показатели
Кросс (порода) птицы
Белый
Коричневый
Кремовый
Насечка, бой, тек яиц,%
4
5
4

50-бөлім. Өндіру кезіндегі жұмыртқалардың табиғи кему, кертілу, сыну нормалары
Ескерту. 5-бөліммен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.05.2019 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсеткіштер
Құстың кросы (тұқымы)
Ақ
Қоңыр
Ақшыл сары
Жұмыртқалардың кертілуі, сынуы, ағуы, %
4
5
4