Об утверждении Правил внутреннего распорядка специальных приемников органов внутренних дел
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 января 2012 года № 11. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 февраля 2012 года № 7415.
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 46-6 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.01.2024 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила внутреннего распорядка специальных приемников органов внутренних дел.
Сноска. В пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан полковника полиции Тыныбекова К.С. и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 9 января 2012 года № 11
Правила
внутреннего распорядка специальных приемников
органов внутренних дел
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ішкі істер органдары арнаулы қабылдау орындарының ішкі тәртіптеме қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 9 қаңтардағы № 11 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 7 ақпанда № 7415 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 46-6-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 24.01.2024 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ішкі істер органдары арнаулы қабылдау орындарының ішкі тәртіптеме қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (И.В.Лепеха) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркеуді және оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция полковнигі Қ.С.Тыныбековке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне (И.В.Лепеха) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2012 жылғы 12 қаңтардағы
№ 11 бұйрығымен
бекітілген
Ішкі істер органдары арнаулы қабылдау орындарының ішкі тәртіп қағидалары
Ескерту. Қағидалардың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Настоящие Правила внутреннего распорядка специальных приемников органов внутренних дел (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях обеспечивающих временную изоляцию от общества" (далее - Закон) и определяют внутренний распорядок специальных приемников в целях обеспечения режима содержания.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Обеспечение режима в специальных приемниках, поддержание в них внутреннего распорядка возлагается на администрацию и сотрудников специального приемника.
Сноска. В пункт 2 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-1. В служебной деятельности сотрудники специального приемника обращаются с содержащимися лицами в соответствии с принципами законности, равенства граждан перед законом, гуманизма, уважения чести и достоинства личности, а также принимают иные меры, предполагающие исключение причин и условий, способствующих проявлениям грубости и равнодушия.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Внутренний распорядок дня специальных приемников по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам определяется и утверждается начальником органа внутренних дел.
Сноска. В пункт 3 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Осы Ішкі істер органдары арнаулы қабылдау орындарының ішкі тәртіптеме қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және ұстау режимін қамтамасыз ету мақсатында арнаулы қабылдау орындарының ішкі тәртіптемесін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Арнаулы қабылдау орындарында режимді қамтамасыз ету, онда ішкі тәртіпті ұстау арнаулы қабылдау орнының әкімшілігі мен қызметкерлеріне жүктеледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-1. Арнаулы қабылдау орнының қызметкерлері қызметтік жұмыста ұсталған адамдармен заңдылық, азаматтардың заң алдындағы теңдігі, ізгілік, жеке бастың ар-намысы мен абыройын құрметтеу қағидаттарына сәйкес қарым-қатынаста болады, сондай-ақ дөрекілік пен немқұрайлық көріністеріне ықпал ететін себептер мен жағдайларды болдырмауды көздейтін өзге де шараларды қабылдайды.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Арнаулы қабылдау орындарының ішкі тәртіптемесін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ішкі істер органының бастығы айқындайды және бекітеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Внутренний распорядок в специальном приемнике вывешиваются в каждой камере.
Сноска. В пункт 4 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Основное понятие, используемое в настоящих Правилах:
1) специальный приемник – специальное учреждение органов внутренних дел, предназначенное для приема и содержания лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту, иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке;
2) лицо, подвергнутое административному аресту или осужденное к аресту – лицо, в отношении которого судом вынесен судебный акт.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок регистрации лиц, доставленных в специальный приемник
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Дежурным по специальному приемнику при приеме лица, подвергнутого административному аресту и осужденного к аресту, иностранца и лица без гражданства, подлежащего выдворению в принудительном порядке, проверяется наличие:
1) судебного акта, подписанного им лично и скрепленный печатью суда или подписанного электронной цифровой подписью (для лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту);
2) постановления органа внутренних дел, о превентивном ограничении свободы передвижения, санкционированного судом (для иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке);
3) протокола личного досмотра с изъятыми вещами, запрещенными к хранению в специальном приемнике;
4) документа, удостоверяющего личность лица, подвергнутого административному аресту и осужденного к аресту, иностранца и лица без гражданства, подлежащего выдворению в принудительном порядке.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Арнаулы қабылдау орнындағы ішкі тәртіптеме қағидалары әрбір камерада ілінеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) арнаулы қабылдау орны – әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдарды, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды қабылдауға және ұстауға арналған ішкі істер органдарының арнаулы мекемесі;
2) әкімшілік қамаққа алынған немесе қамаққа алуға сотталған адам – оған қатысты сот актісі әкімшілік қамаққа алу туралы шығарылған адам.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Арнаулы қабылдау орнына жеткізілген адамдарды тіркеу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Арнаулы қабылдау орны бойынша кезекші әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамды, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдікті және азаматтығы жоқ адамды қабылдау кезінде:
1) өзі қол қойған және соттың мөрімен бекітілген немесе электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған сот актісі (әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдар үшін);
2) жүріп-тұру еркіндігін превентивті шектеу туралы ішкі істер органының сот санкциялаған қаулысының (мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберілуге жататын шетелдіктің және азаматтығы жоқ адамдар үшін);
3) арнаулы қабылдау орнында сақтауға тыйым салынған заттарды ала отырып, жеке тексеріп қарау хаттамасының;
4) әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамның, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберілуге жататын шетелдіктің және азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың бар болуы тексеріледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Дежурный сверяет соответствующие записи в судебном акте с данными о личности доставленного, проверяет наличие вещей, перечисленных в протоколе досмотра, и регистрирует в Журнале регистрации лиц, доставленных в специальный приемник, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Мужчины, помещенные в специальные приемники, размещаются отдельно от женщин.
Больные заразной формой туберкулеза, венерическими и другими инфекционными заболеваниями, нуждающиеся в особом медицинском уходе, наблюдении, обеспечении личной безопасности изолируются от других лиц.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Лица, подвергнутые административному аресту и осужденные к аресту, иностранцы и лица без гражданства, подлежащие выдворению в принудительном порядке, проверяются по учетам Интегрированного банка данных Министерства внутренних дел Республики Казахстан и автоматизированной информационной системе "Специальные учеты" посредством информационной системы "Информационный сервис" Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Сведения о лицах, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту, вносятся в Интегрированный банк данных Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
При этом заполняется и направляется в территориальное информационно-техническое подразделение "Информационно-поисковая карточка на лицо" (ИПК-ЛЦ) с указанием в ней категории лица – "административно арестованный", линии работы – "специальный приемник" с предоставлением фотографии лица.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В специальных приемниках с лимитом наполнения свыше 100 человек вместо регистрационного журнала создается учетная алфавитная картотека из карточек на лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту, иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В этих случаях, кроме учетных карточек ведется суточная ведомость учета вновь прибывших для отбытия административного ареста и осужденного к аресту, иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

7. Кезекші сот актісіндегі тиісті жазбаларды жеткізілген адамның жеке басы туралы деректермен салыстырып тексереді, тексеру хаттамасында санамаланған заттардың бар-жоғын тексереді және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Арнаулы қабылдау орнына жеткізілген адамдарды тіркеу журналына тіркейді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Арнаулы қабылдау орнына орналастырылған ер адамдар әйелдерден бөлек орналастырылады.
Туберкулездің жұқпалы түрімен, соз және басқа да жұқпалы аурулармен ауыратын, ерекше медициналық күтімді, бақылауды, жеке қауіпсіздігін қамтамасыз етуді қажет ететін науқастар басқа адамдардан оқшауланады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдар, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің біріктірілген деректер банкінің есептері және "Арнайы есепке алу" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі бойынша Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің "Ақпараттық сервис" ақпараттық жүйесі арқылы тексеріледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адам туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Біріктірілген деректер банкіне енгізіледі.
Бұл ретте "Адамға арналған ақпараттық-іздеу карточкасы (А-АІК) толтырылады, онда адам санаты – "әкімшілік қамауға алынған адам", жұмыс желісі – "арнаулы қабылдау орны" көрсетіліп және міндетті түрде әкімшілік қамауға алынған адамның суреті ұсынылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Толтыру лимиті 100 адамнан асатын арнаулы қабылдау орындарында тіркеу журналының орнына осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдарға, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға арналған карточкалардан есептік әліпбилік картотека құрылады.
Бұл жағдайларда есепке алу карточкаларынан басқа, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған өтеу үшін жаңадан келген адамдар, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға есепке алудың тәуліктік ведомосі жүргізіледі.

Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. На каждое лицо, помещенное в специальный приемник, заводится дело, к которому приобщается судебный акт, постановление органа внутренних дел о превентивном ограничении свободы передвижения, санкционированного судом, протокол личного досмотра и другие материалы.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-1. Руководитель подразделения административной практики либо ответственный сотрудник обеспечивает проведение ежемесячной сверки по вынесенным и исполненным судебным актам об административном взыскании в виде ареста по форме согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 12-1, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 27.08.2021 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок проведения личного досмотра, медицинского освидетельствования, дактилоскопирования, фотографирования и нормы медико-санитарного обслуживания лиц, помещенных в специальный приемник
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Каждое лицо, помещенное в специальный приемник подвергается дежурным полному личному досмотру, медицинскому освидетельствованию, дактилоскопированию, фотографированию, после чего ознакамливается под роспись с внутренним распорядком в специальном приемнике до освобождения.
Сноска. В пункт 13 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Арнаулы қабылдау орнына орналастырылған әрбір адамға сот актісі, жүріп-тұру еркіндігін превентивті шектеу туралы ішкі істер органының сот санкциялаған қаулысы, жеке тексеріп қарау хаттамасы және басқа да материалдар қоса тіркелетін іс ашылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-1. Әкімшілік практика бөлінісінің басшысы не жауапты қызметкер осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қамауға алу түріндегі әкімшілік жаза туралы соттардың шығарылған және орындалған сот актілері бойынша ай сайын салыстырып тексеруді жүргізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 2-тарау 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 27.08.2021 № 511 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Арнаулы қабылдау орнына орналастырылған адамдарды жеке тексеруді жүргізу, медициналық куәландыру, дактилоскопиялау, суретке түсіру тәртібі және медициналық-санитарлық қызмет көрсету нормалары
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Арнаулы қабылдау орнына орналастырылған әрбір адамды кезекші толық жеке тексереді, медициналық куәландырудан, санитарлық өңдеуден өткізеді, саусақ іздерін алады, суретке түсіреді, содан кейін мұндай адам қолын қоя отырып, босатылғанға дейінгі арнаулы қабылдау орнының ішкі күн тәртібімен таныстырылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

14. Досмотр осуществляется в следующем порядке:
1) личный досмотр производится сотрудниками специального приемника;
2) личный досмотр производится только лицом одного пола с досматриваемым, в присутствии двух понятых того же пола;
3) досмотр вещей, то есть обследование, осуществляемое без нарушения их конструктивной целостности, производится в присутствии лица, в собственности которого эти вещи находятся, с участием двух понятых;
4) при наличии оснований полагать, что при лице, помещенном в специальный приемник, находятся предметы, которые могут быть использованы для причинения вреда жизни и здоровью окружающих, личный досмотр, досмотр вещей производится без понятых с уведомлением об этом в течение 24-х часов прокурора;
5) если производится фото и видеосъемка, в протоколе досмотра производится соответствующая запись об их применении;
6) по окончании протокол личного досмотра, досмотра вещей, находящихся при помещенном в специальном приемнике по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам подписывается должностным лицом его составившим, лицом, подвергнутым личному досмотру, понятыми. В случае отказа лица, подвергнутого личному досмотру, от подписания протокола, в нем производится соответствующая запись.
15. На лицо, помещенное в специальный приемник, составляется и направляется один экземпляр дактилоскопической карты по форме, утвержденной приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 29 "Об утверждении Правил ведения, использования и хранения специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16667), в оперативно-криминалистическое подразделение департамента полиции.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Лицо, помещенное в специальный приемник фотографируется в анфас, правый, левый профиль и в полный рост.
17. При наличии или обнаружении телесных повреждений и явных признаков причинения вреда здоровью у лица, подвергнутому административному аресту и осужденному к аресту, иностранца и лица без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке, дежурный по специальному приемнику устанавливает причины их появления и докладывает в письменной форме начальнику специального приемника.

14. Заттарды тексеру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жеке тексеруді арнайы қабылдау орнының қызметкерлері жүргізеді;
2) жеке тексеруді тек тексерілетін адаммен жынысы бірдей екі куәгердің қатысуымен осындай жынысты адам ғана жүргізе алады;
3) жеке тұлғадағы заттарды тексеру, яғни олардың конструктивтік тұтастығын бұзбай жүзеге асырылатын зерттеу осы заттардың иесі болып табылатын адамның және екі куәгердің қатысуымен жүргізіледі;
4) адамда айналасындағылардың өмірі мен денсаулығына зиян келтіру үшін пайдаланылуы мүмкін заттар бар деп ұйғаруға негіздер бар болған жағдайда жеке тексеру, заттарды тексеру бұл туралы 24 сағаттың ішінде прокурорға хабарлай отырып, куәгерлердің қатысуынсыз жүргізілуі мүмкін;
5) егер фото және бейнетүсірілім жүргізілсе, тексеру хаттамасында оларды қолданғаны туралы тиісті жазба жазылады;
6) тексеру аяқталған соң осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке тексеру, заттарды тексеру хаттамасына оны толтырған лауазымды адам, жеке тексерілген адам, тексерілген заттардың иесі, куәгерлер қол қояды. Жеке тексерілген адам хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, онда тиісті жазба жазылады.
15. Арнаулы қабылдау орнына орналастырылған адамға "Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарды арнайы есепке алуды және ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдарды дактилоскопиялық есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2018 жылғы 27 ақпандағы № 29 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16667 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша дактилоскопиялық карта толтырылады және оның бір данасы полиция департаментінің жедел-криминалистикалық бөлінісіне жолданады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Арнаулы қабылдау орнына орналастырылған адам оң жақ, сол жақ бейінде және бойын толық көрсете отырып суретке түседі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамның, мәжбүрлі тәртіппен шығарып жіберуге жататын шетелдіктің және азаматтығы жоқ адамның дене жарақаттары және денсаулығына зиян келтірудің айқын белгілері болған немесе анықталған кезде арнаулы қабылдау орны бойынша кезекші олардың пайда болу себептерін анықтайды және арнаулы қабылдау орнының бастығына жазбаша нысанда баяндайды.

Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Медико-санитарное обеспечение лиц, помещенных в специальный приемник, осуществляется в соответствии со статьей 23 Закона.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.09.2023 № 673 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Нормы материально-бытового обслуживания лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту, иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Администрация специального приемника создает лицам, подвергнутым административному аресту и осужденным к аресту, иностранцам и лицам без гражданства, подлежащим выдворению в принудительном порядке, условия, отвечающие требованиям гигиены, санитарии, пожарной безопасности. Норма санитарной площади в камерах устанавливается из расчета не менее 2,5 квадратных метра на человека.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Прогулка предоставляется лицам, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту, иностранцам и лицам без гражданства, подлежащим выдворению в принудительном порядке, в дневное время суток по графику, составленному начальником специального приемника.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Лица, подвергнутые административному аресту и осужденные к аресту, иностранцы и лица без гражданства, подлежащие выдворению в принудительном порядке, содержащиеся в специальных приемниках, обеспечиваются для индивидуального пользования:
1) спальным местом;
2) постельными принадлежностями: матрацем, подушкой и одеялом;

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Арнаулы қабылдау орнына орналастырылған адамдарды медициналық-санитариялық қамтамасыз ету Заңның 23-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдарға, мәжбүрлі тәртіппен шығарып жіберілуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға материалдық-тұрмыстық қызмет көрсету нормалары
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Арнаулы қабылдау орнының әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдарға, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберілуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға гигиена, санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарына жауап беретін жағдайлар жасайды. Камералардағы санитариялық алаңның нормасы бір адамға кемінде 2,5 шаршы метр есебінен белгіленеді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Арнаулы қабылдау орнында ұсталатын әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдарға, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберілуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға серуендеу арнаулы қабылдау орнының бастығы құрастырған кесте бойынша тәуліктің күндізгі уақытында беріледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Арнаулы қабылдау орнында ұсталатын әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдар, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберілуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға жеке пайдалану үшін:
1) жататын орынмен;
2) төсек-орын жабдығымен: матрацпен, жастықпен және көрпемен;

3) постельным бельем: двумя простынями и наволочкой;
4) столовой посудой на время приема пищи;
5) полотенцем;
6) мылом.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Вещи, указанные в пункте 21 настоящих Правил, выдаются бесплатно во временное пользование на период содержания в специальном приемнике.
Сноска. В пункт 22 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-1. Камеры специального приемника оборудуются:
1) санитарным узлом (бачком для отправки естественных надобностей при отсутствии канализации);
2) краном с водопроводной водой (при отсутствии водопровода - пластмассовым навесным умывальником);
3) вешалкой для верхней одежды;
4) полкой для туалетных принадлежностей;
5) бачком для питьевой воды;
6) средствами радиовещания;
7) урной для мусора;
8) столом и скамейками с числом посадочных мест по количеству мест в камере;
9) тумбочками для одежды;
10) кроватями.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 24.01.2024 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Ежедневно в камеры выдается кипяченая вода для питья.
24. Не реже двух раз в неделю каждому лицу, подвергнутому административному аресту и осужденному к аресту, иностранцу и лицу без гражданства, подлежащим выдворению в принудительном порядке, предоставляется возможность принять душ, продолжительностью не более 15-ти минут.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Бритвенные принадлежности выдаются лицам, подвергнутым административному аресту и осужденных к аресту, иностранцам и лицам без гражданства, подлежащим выдворению в принудительном порядке, по их просьбе. После чего под присмотром дежурного возвращаются обратно в камеру хранения.

3) төсек-орын тысымен: екі жаймамен және жастық тысымен;
4) тамақтану кезінде ыдыспен;
5) орамалмен;
6) сабынмен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Осы Қағидаларының 21-тармағында көрсетілген заттар арнаулы қабылдау орнында ұстау кезеңінде уақытша пайдалану үшін тегін беріледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22-1. Арнаулы қабылдау орнының камералары:
1) санитарлық тораппен (кәріз болмаған кезде табиғи қажеттіліктерді жіберуге арналған резервуармен);
2) ағын суы бар кранмен (су құбыры болмаған кезде - пластмасса аспалы қол жуғышпен);
3) сырт киімге арналған ілгішпен;
4) дәретхана сөресімен;
5) ауыз су ыдысымен;
6) радиохабар тарату құралдарымен;
7) қоқысқа арналған урнамен;
8) камерадағы орындар саны бойынша орындықтар саны бар үстел мен орындықтармен;
9) киімге арналған тумбочкалармен;
10) кереуеттермен жабдықталады.
Ескерту. Қағидалар 22-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 24.01.2024 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Күн сайын камераларға ішу үшін қайнатылған су беріледі.
24. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған әрбір адамға, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға аптасына кемінде екі рет ұзақтығы кемінде 15 минутқа душқа түсу мүмкіндігі беріледі.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдарға, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қырынуға арналған керек-жарақтар олардың өтініші бойынша беріледі. Одан соң кезекшінің бақылауымен сақтау камерасына қайтарылады.

Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Лица, подвергнутые административному аресту и осужденные к аресту, иностранцы и лица без гражданства, подлежащие выдворению в принудительном порядке, содержащиеся в специальных приемниках, обеспечиваются питанием в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 мая 2025 года № 360 "Об утверждении натуральных норм питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых и осужденных, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы".
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Продукты питания выдаются дежурным ежедневно по ведомости на выдачу продуктов питания лицам, содержащимся в специальном приемнике по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 27 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Для написания жалоб и заявлений, а также по просьбе, выдаются письменные принадлежности (бумага, шариковая ручка).
29. Для пользования могут приниматься собственные постельные принадлежности, а также другие вещи и предметы, согласно Перечню вещей и продуктов питания, которые лица, помещенные в специальный приемник могут иметь при себе и хранить согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 29 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Лицу, подвергнутому административному аресту и осужденному к аресту, иностранцу и лицу без гражданства, подлежащему выдворению в принудительном порядке, допускается получать посылки, бандероли и передачи, вес которых не должен превышать норм, предусмотренных Правилами предоставления услуг почтовой связи, утвержденными приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 65 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14370).

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдар, мәжбүрлеп шығарып жіберуге жататын, арнаулы қабылдау орнында ұсталатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар "Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды тамақтандыру және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 12 мамырдағы № 360 бұйрығына сәйкес тамақпен қамтамасыз етіледі".
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Азық-түлік өнімдерін кезекші осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнаулы қабылдау орнында ұсталатын адамдарға азық-түлік өнімдерін беруге арналған ведомость бойынша күн сайын береді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Шағымдар мен өтініштер жазу үшін, сондай-ақ өтініш бойынша жазуға арналған керек-жарақтар (қағаз, қаламсап) беріледі.
29. Пайдалану үшін осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Арнаулы қабылдау орнына орналастырылған адамдар өзімен бірге алып жүруі және сақтауы мүмкін заттар мен азық-түлік өнімдерінің тізбесіне сәйкес өзінің төсек-орны мен азық-түлік өнімдері қабылдануы мүмкін.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамға, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдік пен азаматтығы жоқ адамға сәлемдемелердің, бандерольдар мен сауқаттардың салмағы Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 29 шілдедегі № 65 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14370 болып тіркелген) бекітілген Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларында көзделген нормалардан аспауы тиіс.

Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Посылки, бандероли и передачи подлежат досмотру сотрудниками специального приемника.
Сноска. В пункт 31 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Прием передач производится на основании заявления, составленного в двух экземплярах по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 32 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Прием передач осуществляется в помещении дежурного либо в специальном помещении органов внутренних дел. Передачи принимаются в порядке очередности посетителей.
34. Сверка наличия содержимого передачи осуществляется в присутствии доставившего ее лица.
35. Приняв передачу, сотрудник специального приемника возвращает посетителю первый экземпляр заявления с распиской в приеме, а второй экземпляр приобщается к делу лица, подвергнутого административному аресту и осужденного к аресту, иностранца и лица без гражданства, подлежащего выдворению в принудительном порядке, содержащегося в специальном приемнике, после его расписки в получении передачи.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Вскрытие и сверка содержимого посылок и бандеролей осуществляется комиссией в составе не менее двух сотрудников специального приемника, о чем составляется акт вскрытия посылок и бандеролей по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Акт подписывается членами комиссии, с которым ознакамливается под роспись лицо, подвергнутое административному аресту и осужденное к аресту, иностранец и лицо без гражданства, подлежащие выдворению в принудительном порядке, и приобщается к личному делу.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Сауқаттар, бандерольдар мен сәлемдемелерді арнаулы қабылдау орнының қызметкерлері тексеруі тиіс.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Сәлемдемелерді қабылдау осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада жазылған өтініштің негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Берілімдерді қабылдау кезекшінің үй-жайында не болмаса ішкі істер органының арнайы үй-жайында жүзеге асырылады. Берілімдер келушілердің кезектілігі тәртібімен қабылданады.
34. Берілімнің ішіндегі заттардың бар-жоғын салыстыра тексеру оны жеткізген адамның қатысуымен жүзеге асырылады.
35. Сәлемдемені қабылдаған соң арнаулы қабылдау орнының қызметкері қабылдағаны туралы қолхатпен бірге өтініштің бірінші данасын келушіге қайтарады, екінші данасы арнаулы қабылдау орнында ұсталатын, әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адам, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберілуге жататын шетелдік пен азаматтығы жоқ адам берілімді алғаны туралы қолхатқа қол қойғаннан кейін оның ісіне тігіледі.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Сауқаттар мен бандерольдердің ішіндегісін ашуды және салыстырып тексеруді құрамында арнаулы қабылдау орнының кемінде екі қызметкері бар комиссия жүзеге асырады, бұл туралы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауқаттар мен бандерольдерді ашу актісі жасалады.
Актіге комиссия мүшелері қол қояды, онымен әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адам, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберілуге жататын шетелдік пен азаматтығы жоқ адам қол қоя отырып танысады және жеке ісіне тігіледі.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

37. Посылки, бандероли и передачи не принимаются и возвращаются обратно в случаях:
1) освобождения лица, подвергнутого административному аресту и осужденного к аресту, иностранца и лица без гражданства, подлежащего выдворению в принудительном порядке, из специального приемника;
2) несоответствия фактического содержания передачи сведениям, указанным в заявлении;
3) вещи и продукты питания, не предусмотренные настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Посылки, бандероли возвращаются в случаях, перечисленных в пункте 37 настоящих Правил, за счет лица, которому были адресованы, или наложенным платежом отправителям.
39. Посылки, бандероли или передачи вручается лицу, подвергнутому административному аресту и осужденному к аресту, иностранцу и лицу без гражданства, подлежащим выдворению в принудительном порядке, не позднее суток после ее приема.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Администрация специального приемника по заключению медицинского работника, принимает для лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту, иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке, медикаменты в тех случаях, когда отсутствует возможность в их обеспечении.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Лица, подвергнутые административному аресту и осужденные к аресту, иностранцы и лица без гражданства, подлежащие выдворению в принудительном порядке, получают письма.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Вручение писем, поступающих на имя лица, подвергнутого административному аресту и осужденного к аресту, иностранца и лица без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке, производится администрацией специального приемника не позднее чем в двухдневный срок со дня поступления письма.

37. Мынадай жағдайларда сауқаттар, бандерольдер және сәлемдемелер:
1) әкімшілік қамаққа және қамаққа алуға алынған адам, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберілуге жататын шетелдік пен азаматтығы жоқ адам арнаулы қабылдау орнынан босатылғанда;
2) берілімнің ішіндегі заттар өтініште көрсетілген мәліметтерге сәйкес келмеген жағдайларда сәлемдемелер, бандерольдар мен берілімдер;
3) осы Қағидаларда көзделмеген заттар мен азық-түлік өнімдері қабылданбайды және кері қайтарылады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Осы Қағидалардың 37-тармағында санамаланған жағдайларда сауқаттар, бандерольдар жолданған адамның есебінен немесе жіберушілерге салынған төлеммен қайтарылады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Сауқаттар, бандерольдар немесе сәлемдемелер әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамға, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберілуге жататын шетелдік пен азаматтығы жоқ адамға оны қабылдағаннан кейін бір тәуліктен кешіктірмей беріледі.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Арнаулы қабылдау орнының әкімшілігі дәрі-дәрмектермен қамтамасыз ету мүмкіндігі болмаған жағдайда, медицина қызметкерінің қорытындысы бойынша әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдар, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға үшін дәрі-дәрмектерді қабылдайды.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдар, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар хаттар алады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамның, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберілуге жататын шетелдік пен азаматтығы жоқ адамның атына келіп түскен хаттарды арнаулы қабылдау орнының әкімшілігі хат келіп түскен күннен бастап екі күннен кешіктірмей береді.

Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Сведения о смерти или тяжелом заболевании близкого родственника сообщаются лицу, подвергнутому административному аресту и осужденному к аресту, иностранцу и лицу без гражданства, подлежащим выдворению в принудительном порядке, в течение суток после их получения.
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Письма, поступившие на имя лица, подвергнутого административному аресту и осужденного к аресту, иностранца и лица без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке после его освобождения из специального приемника, не позднее трех рабочих дней отправляются по месту его проживания.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5.Перечень вещей, подлежащих изъятию
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. При досмотре подлежат изъятию:
1) оружие, взрывчатые, ядовитые, отравляющие и пожароопасные вещества, наркотические средства, психотропные вещества, прекурсоры, спиртные напитки, перец, соль, зажигалки;
2) шарфы, пояса, ремни, подтяжки, шнурки, галстуки, полотенца длинной более 50 сантиметров;
3) стеклянная посуда, колющие, пилящие и режущие предметы;
4) браслеты, портсигары, игральные карты, запонки, кольца, серьги, часы, ордена, медали, металлические предметы и ценности;
5) духи, одеколон и иные изделия на спиртовой основе;
6) фотоаппараты, видеокамеры, сотовые телефоны;
7) деньги, ценные бумаги, ювелирные изделия;
8) продукты питания свыше трехсуточной надобности.
46. Запрещенные предметы, вещи, продукты питания, деньги, ценные бумаги лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту, иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке, сдаются в камеру хранения специального приемника по акту передачи вещей, документов, предметов и иных материальных ценностей по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам, копия которого приобщается к личному делу.

Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Жақын туысының қайтыс болғаны немесе ауыр сырқаттанғаны туралы мәліметтер әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамға, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдік пен азаматтығы жоқ адамға оларды алған соң бір тәулік ішінде хабарланады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адам, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберілуге жататын шетелдік пен азаматтығы жоқ адам арнаулы қабылдау орнынан босатылғаннан кейін оның атына келіп түскен хаттар оларды алғаннан кейін үш күннен кешіктірмей оның тұрғылықты жеріне жіберіледі.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Алып қоюға жататын заттардың тізбесі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Тексеру кезінде мыналар:
1) қару, жарылғыш, улы, уландыратын және өртке қауіпті заттар, есірткі құралдары, психотроптық заттар, прекурсорлар, спирттік ішімдіктер, бұрыш, тұз, оттық;
2) шәрпі, белдік, белбеу, иық бау, бау, галстук, ұзындығы 50 сантиметрден асатын орамал;
3) шыны ыдыс, кесетін, аралайтын, тілетін заттар;
4) білезік, темекі сауыты, ойын карталары, ілмек, жүзік, сырға, сағат, ордендер, медальдер, метал заттар мен бағалы заттар;
5) иіс су, одеколон және спирттік негіздегі өзге де бұйымдар;
6) фотоаппараттар, бейнекамералар, ұялы телефондар;
7) ақша, құнды қағаздар, зергерлік бұйымдар;
8) қажеттілік мерзімі үш тәуліктен аспайтын азық-түлік өнімдері алып қоюға жатады.
46. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдардың, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберілуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға тыйым салынған заттары, нәрселері, тамақ өнімдері, ақшасы, бағалы қағаздары осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заттарды, құжаттарды, нәрселер мен өзге де материалдық құндылықтарды беру актісі бойынша арнаулы қабылдау орнының сақтау камерасына тапсырылады, оның көшірмесі жеке іске тігіледі.

Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Продукты питания с истекшим сроком годности либо имеющие признаки порчи уничтожаются комиссией в составе не менее двух сотрудников специального приемника, о чем составляется акт уничтожения по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 47 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. В случае смерти лица, подвергнутого административному аресту и осужденного к аресту, иностранца и лица без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке, принадлежащие ему деньги, ценности, предметы, вещества и продукты питания, находившиеся на хранении, выдаются близким родственникам умершего согласно подпункту 13) статьи 1 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (касательно граждан Республики Казахстан и лиц без гражданства). В случае смерти иностранца, принадлежащие ему деньги, ценности, предметы, вещества и продукты питания, находившиеся на хранении, могут быть выданы как близким родственникам умершего, так и представителями посольства, консульства или иного представительства иностранного государства через Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Заключительное положение
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Лица, подвергнутые административному аресту и осужденные к аресту, освобождаются из специального приемника по отбытии срока ареста, установленного судебным актом.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49-1. Иностранцы и лица без гражданства, подлежащие выдворению в принудительном порядке, освобождаются из специального приемника для исполнения приговора, решения, постановления суда о выдворении либо по истечении срока превентивного ограничения свободы передвижения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 49-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 26.03.2021 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Жарамдылық мерзімі өтіп кеткен не болмаса бүліну белгілері бар азық-түлікті құрамында арнаулы қабылдау орнының кемінде екі қызметкері бар комиссия жояды, бұл туралы осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жою актісі толтырылады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адам, мәжбүрлі тәртіпте шығарып жіберуге жататын шетелдік және азаматтығы жоқ адам қайтыс болған жағдайда оған тиесілі ақша, бағалы заттар, нәрселер, заттар және сақталудағы азық-түліктер "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының кодексінің 1-бабы 13) тармақшасына сәйкес қайтыс болған адамның туыстарына беріледі (Қазақстан Республикасының азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға қатысты). Шетелдік қайтыс болған жағдайда оған тиесілі ақша, бағалы заттар, нәрселер, заттар және сақталудағы азық-түліктер қайтыс болғанның жақын туыстарына да, елшіліктің, консулдықтың өкілдеріне немесе Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі арқылы шет мемлекеттің өкілдігіне де беріледі.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Қорытынды ережелер
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдар арнаулы қабылдау орнынан сот актісімен белгіленген әкімшілік қамау мерзімін өткерген соң босатылады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49-1. Мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберілуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар шығарып жіберу туралы сот үкімін, шешімін, қаулысын орындау үшін не жүріп-тұру бостандығын алдын ала шектеу мерзімі өткеннен кейін арнаулы қабылдау орнынан босатылады.
Ескерту. 6-тарау 49-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.03.2021 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

50. При освобождении лица из специального приемника для снятия с учета "Подучетный элемент" Интегрированного банка данных Министерства внутренних дел Республики Казахстан направляется в территориальное информационно-техническое подразделение копия справки об освобождении из специального приемника по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 50 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Освобожденным возвращаются под расписку изъятые у них на хранение документы, деньги и вещи, кроме вещей, хранение которых является незаконным.
52. При освобождении лицу, отбывшему административный арест и осужденному к аресту, иностранцом и лицам без гражданства, подлежащием выдворению в принудительном порядке, выдается справка об освобождении из специального приемника по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52-1. Лица, подвергнутые административному аресту и осужденные к аресту, иностранцы и лица без гражданства, подлежащие выдворению в принудительном порядке, могут пользоваться услугами адвоката в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи".
Сноска. Правила дополнены пунктом 52-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52-2. Допускается посещение официальными представителями дипломатических представительств или консульских учреждений иностранных государств лица, подвергнутого административному аресту и осужденного к аресту, гражданина представляемого государства, иностранца и лица без гражданства, подлежащие выдворению в принудительном порядке, по предъявлению документов, подтверждающих их полномочия.
Обеспечение личной безопасности при беседе возлагается на администрацию специального учреждения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 52-2 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

50. Адам арнаулы қабылдау орнынан босатылған кезде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "Есептегі элемент" Біріктірілген деректер банкінен алу үшін осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша босату туралы анықтаманың көшірмесі аумақтық ақпараттық-техникалық бөлініске жолданады.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Босатылған адамдарға сақталуы заңсыз болып табылатын заттардан басқа олардан сақтауға алынған құжаттар, ақша мен заттар қолхат арқылы қайтарылады.
52. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталғандар қамауды өткерген адам босатылған кезде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнаулы қабылдау орнынан босату туралы анықтама беріледі.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52-1. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдар, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес адвокаттың қызметтерін пайдалана алады.
Ескерту. 52-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52-2. Өкілдігін жіберген мемлекеттің әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған азаматына, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің немесе консулдық мекемелерінің ресми өкілдерінің олардың өкілеттігін растайтын құжаттарды көрсетуі бойынша баруына жол беріледі.
Әңгімелесу кезінде жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету арнаулы мекеменің әкімшілігіне жүктеледі.
Ескерту. 52-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

53. В случае смерти лица, подвергнутого административному аресту и осужденного к аресту, администрация специального приемника незамедлительно сообщает об этом в дежурную часть органа полиции, а также прокурору.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Тело умершего после патологоанатомического исследования, а также производства следственных действий, передается лицам, его востребовавшим, а при их отсутствии захоронение умершего, тело которого не востребовано, осуществляется за счет бюджетных средств.
55. В случае смерти иностранца, администрация специального приемника незамедлительно сообщает об этом в дежурную часть органа полиции и извещает об этом Генеральную прокуратуру, Министерство иностранных дел, Комитет национальной безопасности и Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам внутреннего
распорядка специальных
приемников органов
внутренних дел
Форма
Начальник _______________
_________________________
_________________________
"____"_____________20___г.
ВНУТРЕННИЙ РАСПОРЯДОК ДНЯ
(типовые)
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Лица, подвергнутые административному аресту и осужденные к аресту, иностранцы и лица без гражданства, подлежащие выдворению в принудительном порядке, соблюдают Правила внутреннего распорядка и выполняют указания работников специального приемника.
2. Для лиц, содержащихся в специальном приемнике, устанавливается следующий распорядок дня:
Подъем
7.00 час.
Туалет
7 час. 00 мин. - 7 час. 30 мин.
Уборка камер
7 час. 30 мин. - 8 час. 30 мин.
Завтрак
8 час. 30 мин. - 9 час. 30 мин.
Обход камер работниками специального приемника
9 час. 30 мин. - 10 час. 30 мин.
Обед
14 час. 00 мин. - 15 час. 00 мин.
Ужин
19 час. 00 мин. - 20 час. 00 мин.
Уборка камер
20 час. 00 мин. - 21 час. 00 мин.
Туалет
21 час. 00 мин. - 22 час. 00 мин.
Отход ко сну
22 час. 30 мин.
Начальник специального приемника ____________________
(подпись)
"___" ____________ 20___ г.
Приложение 2
к Правилам внутреннего
распорядка специальных
приемников органов
внутренних дел
форма
ЖУРНАЛ
регистрации лиц, доставленных в специальный приемник

53. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адам қайтыс болған жағдайда, арнаулы қабылдау орнының әкімшілігі бұл туралы тез арада полиция органының кезекші бөліміне, сондай-ақ прокурорға хабарлайды.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Қайтыс болған адамның мәйіті патологоанатомиялық зерттеуден, сондай-ақ тергеу амалдарын жүргізгеннен кейін оны талап еткен адамдарға беріледі, ал талап етілмеген жағдайларда, оның мәйітін жерлеу бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
55. Шетелдік қайтыс болған жағдайда арнайы қабылдау орнының әкімшілігі бұл туралы полиция органының кезекші бөліміне, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына, Сыртқы істер министрлігіне, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне және Ішкі істер министрлігіне хабарлайды.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі істер органдары арнаулы
қабылдау орындарының ішкі
тәртіптеме қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бастық _______________
_________________________
_________________________
20___ жылғы "____"_______
ІШКІ КҮН ТӘРТІБІ (үлгілік)
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдар, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар Ішкі тәртіп қағидаларын сақтайды және арнаулы қабылдау орны қызметкерлерінің талаптарын орындайды.
2. Арнаулы қабылдау орнында ұсталатын адамдар үшін мынадай күн тәртібі белгіленеді:
Тұру
сағ.7.00.
Жуыну
сағ.7.00 мин. - сағ.7.30 мин.
Камераларды жинау
сағ.7.30 мин. - сағ.8.30 мин.
Таңғы ас
сағ.8.30 мин. - сағ.9.30 мин.
Арнаулы қабылдау орны қызметкерлерінің камераларды аралауы
сағ.9.30 мин. - сағ.10.30 мин.
Түскі ас
сағ.14.00 мин. - сағ.15.00 мин.
Кешкі ас
сағ.19.00 мин. - сағ.20.00 мин.
Камераларды жинау
сағ.20.00 мин. - сағ.21.00 мин.
Жуыну
сағ.21.00 мин. - сағ.22.00 мин.
Ұйқыға кету
сағ.22.30 мин.
Арнаулы қабылдау орнының бастығы ________________________________
(қолы)
20___жылғы "___"____________
Ішкі істер органдары арнаулы
қабылдау орындарының ішкі
тәртіптеме қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Арнаулы қабылдау орнына жеткізілген адамдарды тіркеу ЖУРНАЛЫ

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Начато: "___" ______ 20__года.
Окончено: "___" ______ 20__года.
Ф.И.О. (при его наличии) лица, подвергнутого административному аресту и осужденного к аресту, иностранца и лица без гражданства, подлежащие выдворению в принудительном порядке
Число, месяц, год рождения
Место жительства
Место работы, учебы, должность
Когда и каким ОВД задержан
Когда и на какой срок наложен арест, превентивное ограничение свободы
Дата и время помещения
Дата и время освобождения
примечание
1
Приложение 3
к Правилам внутреннего
распорядка специальных
приемников органов
внутренних дел
форма
КАРТОЧКА
на лиц, подвергнутых административному аресту и осужденных к аресту, иностранцев
и лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке в специальном приемнике
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Фамилия _______________________________________
2. Имя, отчество (при его наличии) ___________________
3. Год рождения ___________________________________
4. Местожительство ________________________________
5. Место работы (учебы), должность __________________
6. Когда задержан работниками ОВД __________________
7. Когда, на какой срок наложен арест,
превентивное ограничение свободы ___________________
8. Дата, время, помещения ___________________________
9. Дата, время освобождения _____________________
"___" _______ 20____ г.
Дежурный специального приемника
______________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) звание, подпись)
Приложение 4
к Правилам внутреннего
распорядка специальных
приемников органов
внутренних дел
форма
Суточная ведомость учета вновь прибывших для отбытия административного ареста
и осужденных к аресту, иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению
в принудительном порядке в специальном приемнике
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Ф.И.О. (при его наличии)
Число, месяц, год рождения
Каким органом и когда задержан
Когда и на какой срок наложен арест
Дата и время помещения
Дата и время освобождения
№ камеры куда помещен
примечание
1

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Басталды: "___"_____20__жыл.
Аяқталды: "___"_____20__жыл.
Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамның, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдік пен азаматтығы жоқ адамның Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Туғанкүні, айы, жылы
Тұрғылықты жері
Жұмыс, оқу орны, лауазымы
Қашан және қандай ІІО ұстады
Қашан және қандай мерзімге қамауға алынды, бостандығынан алдын ала шектелді
Орналастырылған күні мен уақыты
Босатылған күні мен уақыты
ескертпе
1
Ішкі істер органдары арнаулы
қабылдау орындарының ішкі
тәртіптеме қағидаларына
3-қосымша
нысан
Арнаулы қабылдау орнында әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдарға, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға арналған КАРТОЧКА
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тегі ___________________________________
2. Аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)___________________
3. Туған жылы_______________________________
4. Тұрғылықты жері____________________________
5. Жұмыс (оқу) орны, лауазымы ______________
6. ІІО қызметкерлері қашан ұстады _____________
7. Қашан және қандай мерзімге қамауға алынды,
бас бостандығы алдын ала шектелді ___________________
8. Жіберу туралы күні, уақыты ______________________
9. Босатылған күні, уақыты _____________________
20____жылғы "___"_______
Арнаулы қабылдау орнының кезекшісі____________
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), атағы, қолы)
Ішкі істер органдары арнаулы
қабылдау орындарының ішкі
тәртіптеме қағидаларына
4-қосымша
нысан
Арнаулы қабылдау орнында әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдар өтеу үшін жаңадан келген адамдарды, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды есепке алудың тәуліктік ведомосі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Күні, айы, туған жылы
Қандай орган және қашан ұстады
Қашан және қандай мерзімге қамауға алынды
Орналастырылған күні мен уақыты
Босатылған күні мен уақыты
Орналастырылған камераның №
ескертпе
1
Ішкі істер органдары арнаулы
қабылдау орындарының ішкі
тәртіптеме қағидаларына

Приложение 4-1
к Правилам внутреннего
распорядка специальных
приемников органов
внутренних дел
форма
АКТ сверки по вынесенным и исполненным судебным актам об административном взыскании в виде ареста
Сноска. Правила дополнены приложением 4-1, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 27.08.2021 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
№ п/п
Ф.И.О. (при его наличии) лица, подвергнутого административному аресту и осужденных к аресту
Наименования суда, дата вынесения судебного акта, срок ареста
Квалификация правонарушения (статья, часть КоАП)
Дата и время ареста
Дата и время освобождения
Примечание
Подпись сотрудника, составившего акт
________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Приложение 5 к Правилам
внутреннего распорядка
специальных приемников
органов внутренних дел
форма
ПРОТОКОЛ
личного досмотра и досмотра вещей, находящихся при лице помещенного в
специальный приемник
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"__" _________ 20__г. _____часов____мин. место составления_________________
Мною, ______________________________________________________________________
(должность, звание, ф.и.о. (при наличии), лица составившего протокол)
В соответствии со статьей 791 Кодекса об административных правонарушениях составил
настоящий протокол на гражданина(ку)
_______________________________________________________________________________
(ф.и.о. (при наличии), гражданство, год и место рождения, место жительства)
Место работы, должность_________________________________________________________
Семейное положение_____________________________________________________________
на иждивении __________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность_______________________________________________
(серия, номер, когда кем выдан)
В присутствии понятых, которым в соответствии со статьей 755 Кодекса об
административных правонарушениях, разъяснены их права и обязанности
1.______________________________________________________________________________
(ф.и.о. (при наличии), адрес проживания)
2.______________________________________________________________________________
(ф.и.о. (при наличии), адрес проживания)
Подписи понятых: 1. ____________________ 2. ___________________________
Произведен личный досмотр и досмотр вещей гражданина (ки)
________________________________________________________________________________
(ф.и.о. (при наличии), подвергнутого досмотру)
Досматриваемый (ая) одет_________________________________________________________
При наружном осмотре обнаружены телесные повреждения:
________________________________________________________________________________
(не обнаружены, если имеются, указать характер телесных повреждений и оказывалась ли медицинская помощь)
В ходе досмотра обнаружены и изъяты:______________________________________________
Заявления, поступившие при досмотре_______________________________________________
В ходе досмотра применялись:_____________________________________________________
(фото-киносъемка, видеозапись, иные способы фиксации)
При поступлении в специальный приемник на состояние здоровья жалоб и заявлений не
имею (имею)______________________________
(нужное написать)
С внутренним распорядком в специальном приемнике ознакомлен: ______________________
(подпись)
Подписи:____________ (должностного лица проводившего досмотр)
_____________________(лица подвергнутого личному досмотру)
Понятых: 1. _________________________2. _________________________________
Копию протокола получил (а)_________________________________________________
(ф.и.о. (при наличии), подпись лица подвергнутого личному досмотру)
Приложение 6
к Правилам внутреннего распорядка
специальных приемников органов
внутренних дел
форма
Ведомость
на выдачу продуктов питания лицам, содержащимся в специальном
приемнике
на "____" ________20__г.
Число и
месяц
регистрации
по журналу
регистрации
или
ведомости
учета вновь
прибывших
Фамилия,
имя,
отчество
Название продуктов
хлеб
первое
блюдо
второе
блюдо
чай с
сахаром
чай без
сахара
Другие
блюда
(указать
именно)
Роспись в
получении
1
Приложение 7
к Правилам внутреннего
распорядка специальных
приемников органов
внутренних дел
Перечень вещей и продуктов питания, которые лица помещенные, в специальный приемник могут иметь при себе и хранить

4-1-қосымша
нысан
Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған түріндегі жаза туралы соттардың шығарылған және орындалған сот актілері бойынша салыстыру АКТІСІ
Ескерту. Қағидалар 4-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 27.08.2021 № 511 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ р/н
Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамның Т.А.Ә (ол болған жағдайда)
Соттың атауы, сот актілері шығарылған күні, қамау мерзімі
Құқық бұзушылықтың түрі (ӘҚБтК бабы, бөлігі)
Қамау күні және уақыты
Босатылған күні және уақыты
Ескерту
Актіні жасаған қызметкердің қолы_________________________________________
(лауазымы, шені, Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі істер органдары
арнайы қабылдау орындарының
ішкі тәртіп қағидасына
5-қосымша
нысан
Арнайы қабылдау орнына орнластырылған адамды жеке тексеру және оның заттарын тексеру
ХАТТАМАСЫ
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Толтырылған жері мен уақыты
20 __ жылғы " __ " _______ ___ сағат __ мин. Толтырылған орын _______________
Мен ___________________________________________________________________
(хаттама толтырған адамның лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің
791-бабына сәйкес осы хаттаманы мына азаматқа (азаматшаға) қатысты толтырдым
___________________________________________________________________
(Т.А.Ә., азаматтығы, туған жылы мен жері, тұрғылықты жері)
Жұмыс орны, лауазымы _______________________________________________ ___
Отбасы жағдайы __________________________________________ асырауында
________________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаты ________________________________________
(сериясы, нөмірі, кім берген)
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекстің 755-бабына сәйкес құқықтары мен міндеттері түсіндірілген куәгерлердің қатысумен:
1. ______________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), тұрғылықты жері)
2. ______________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), тұрғылықты жері)
Куәгерлердің қолы: 1. _______ 2. _______ (тексерілген адамның Т.А.Ә.)
___________________ азаматты (шаны) және жеке заттарын тексеру жүргізілді.
Тексерілушінің киімі _____________________________________________________
Сыртқы тексеру кезіндегі дене жарақаттары:_________________________________
(анықталған жоқ, егер анықталса, дене жарақаттарының сипаттамасын көрсету қажет
және медициналық көмек көрсетілді ме)
Тексеру барысында анықталған және алынған заттар:_________________________
________________________________________
Тексеріс кезінде келіп түскен өтініштер_____________________________________
Тексеріс барысында:_____________________________________________________
(фото-кинотүсірілім, бейнежазба, тіркеудің өзге де тәсілдері)
Арнайы қабылдау орнына келіп түскен кезде денсаулық жағдайыма шағымдар
бар (жоқ) __________________________________________________________________
(керегін жазыңыз)
Арнайы қабылдау орнында ұстау шарттарымен таныстым:
_______________________________________________________________________
(қолы)
Қолдары: __________________________ (тексеруді жүргізген лауазымды адам)
______________________________________________ (жеке тексерілген адам)
Куәгерлердің қолдары: 1.__________________2.______________________________
Хаттаманың көшірмесін алдым_____________________________________________
(жеке тексеруге адамның Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
Ішкі істер органдары
арнайы қабылдау орындарының
ішкі тәртіп қағидасына
6-қосымша
нысан
20 __ жылғы "____" _______
Арнайы қабылдау орнында ұсталатын адамдарға азық-түлік
өнімдерін беруге арналған ведомость
Тіркеу журналы немесе жаңадан келген адамдарды есепке алудың ведомосі бойынша тіркелген күні мен айы
Тегі, аты, әкесінің аты
Азық-түлік өнімдерінің атауы
нан
бірінші тағам
екінші тағам
қант қосылған шәй
қантсыз шәй
Басқа да тағамдар (нақты көрсету)
Алғаны туралы қолы
1
Ішкі істер органдары арнаулы
қабылдау орындарының ішкі
тәртіптеме қағидаларына
7-қосымша
Арнаулы қабылдау орнына орналастырылған адамдардың өзімен бірге алып жүре алатын және сақтай алатын заттар мен азық-түлік өнімдерінің тізбесі

Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1) продукты питания, кроме требующих тепловой обработки, скоропортящихся с истекшим сроком хранения. Перечень продуктов питания ограничивается по предписанию санитарно-эпидемиологической службы;
2) табачные изделия, спички;
3) одежду в одном комплекте без поясных ремней, подтяжек и галстуков, а также головной убор, обувь по сезону (без супинаторов, металлических набоек);
4) спортивный костюм в одном комплекте или домашний халат (для женщин), нательное белье, носки, чулки или колготки (для женщин), перчатки, (варежки), платки носовые, тапочки комнатные и спортивные;
5) туалетные принадлежности (туалетное, хозяйственное мыло, жидкое мыло и шампуни, зубная паста, зубная щетка, пластмассовые футляры для мыла и зубной щетки, крема, гребень, расческа);
6) бритву электрическую или механическую, бритвы безопасные разового пользования (хранятся в камере хранения специального приемника);
7) очки и футляры пластмассовые для очков;
8) косынки, рейтузы, пояса, бюстгальтеры, марлю, резинки для волос, вату, гигиенические и косметические принадлежности, бигуди пластмассовые (для женщин);
9) костыли, деревянные трости, протезы (по разрешению врача);
10) электрокипятильник бытовой заводского изготовления;
11) мочалку, губку, туалетную бумагу;
12) шариковую авторучку, стержни к ней, простой карандаш;
13) бумагу для письма, ученические тетради, почтовые конверты, открытки, почтовые марки;
14) предметы религиозного культа для нательного или карманного ношения;
15) постельное белье в одном комплекте (две простыни и наволочка), полотенце;
16) художественную и иную литературу, а также издания периодической печати;
17) фотокарточки - не более двух;
18) настольные игры (шашки, шахматы, домино, нарды);
19) лекарственные препараты по назначению врача.
Помимо перечисленного лицу, подвергнутому административному аресту и осужденному к аресту, иностранцу и лицу без гражданства, подлежащим выдворению в принудительном порядке, разрешается иметь при себе и хранить документы и записи, касающиеся вопросов реализации их прав и законных интересов, а также бланки почтовых отправлений, квитанции, копии актов передачи вещей, документов, предметов и иных материальных ценностей в камеру хранения.
Приложение 8
к Правилам внутреннего
распорядка специальных
приемников органов
внутренних дел
форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
От гражданина (ки) ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
проживающего (ей) ________________________________________________
(местожительство)
__________________________________________________________________
(какое имеет отношение к административно-арестованному и осужденному
к аресту, иностранцу и лицу без гражданства, подлежащим выдворению
в принудительном порядке)
Прошу принять передачу для
________________________________________________
(фамилия, инициалы)
№ п/п
Наименование продуктов
Вес
Количество
примечание
килограмм
грамм
1
2
Подпись заявителя _______________ "___"_______ 20_ года
Передачу разрешил __________________________________
(начальник специального приемника)
Передачу принял ____________________________________
(ф.и.о. (при его наличии) сотрудника, принявшего передачу)
Передачу получил(а) _________________________________
(подпись лица, получившего передачу)
"____" ____________ 20___ года
Приложение 9
к Правилам внутреннего
распорядка специальных
приемников органов
внутренних дел
форма
АКТ
вскрытия посылок и бандеролей

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) жылумен өңдеуді қажет ететін, сақтау мерзімі өтіп кеткен, тез бүлінетін азық-түлікті қоспағанда, азық-түлік өнімдері. Азық-түлік өнімдерінің тізбесі санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің ұйғарымы бойынша шектеледі;
2) темекі бұйымдары, сіріңке;
3) бел буатын белдіксіз, иық бау мен галстуксыз бір жиынтық киім, сондай-ақ бас киім, маусымға сәйкес аяқ-киім (супинаторларсыз, металл өкшесіз);
4) бір жиынтық спорт костюмін немесе үйде киетін халат (әйелдер үшін), ішкі киімді, шұлық, қолғап (биялай), қол орамалдар, бөлмеде киетін немесе спорт шәркесі;
5) дәретхана бұйымдары (иіс, кір сабын, сұйық сабын немесе сусабын, тіс ұнтағы, тіс жууға арналған щетка, сабын мен тіс ұнтағын салу үшін пластмассадан жасалған футляр, кремдер, тарақ);
6) қалтаға салынатын айна (камерада айна болмаған жағдайда), электр немесе механикалық ұстара, қауіпсіз бір реттік ұстаралар (арнаулы қабылдау орнының сақтау камерасында сақталады);
7) көзілдіріктер мен көзілдіріктерге арналған пластмассадан жасалған футлярлар;
8) үшкіл орамал, рейтуздар, белдіктер, бюстгальтерлер, дәке, шаш қыстырғыштар, мақта, гигиена және косметика бұйымдары, пластамассадан жасалған бигуди (әйелдер үшін);
9) балдақтар, ағаш таяқтар, протездар (дәрігердің рұқсаты бойынша);
10) зауытта дайындалған тұрмыстық электр су қайнатқыш;
11) жөке, губка, дәретхана қағазы;
12) қаламсап, оның өзегі, қара қарындаш;
13) хат жазуүшінқағаз, дәптерлер, поштаконверттері, поштамаркалары;
14) тағыпалуғанемесеқалтағасалуғаарналғандінинанымбұйымдары;
15) біржиынтықтөсек-орынжабдығы (екіжаймажәнежастықтыс), орамал;
16) көркемжәнеөзге де әдебиет, сондай-ақмерзімдібасылымшығарылымдары;
17) фотосуреттер - кемінде екеу;
18) үстел ойындары (шашка, шахмат, домино, нарды);
19) дәрігердің тағайындауы бойынша дәрі-дәрмектер.
Саналмаған заттардан басқа әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамдарға, мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға олардың құқықтары мен заңды мүдделерін іске асыру мәселелеріне қатысты құжаттар мен жазбаларды, сондай-ақ пошталық жіберілім бланкілерін, сақтауға тапсырылған ақшалай қаражат, бағалы заттар мен құжаттардың түбіртектерін өздерімен бірге алып жүруге және сақтауға рұқсат етіледі.
Ішкі істер органдары арнаулы
қабылдау орындарының ішкі
тәртіптеме қағидаларына
8-қосымша
нысан
ӨТІНІШ
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат (ша)_________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
__________________________________________________________ тұратын
(тұрғылықты жері)
________________________________________________________________
(әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамға, мәжбүрлеу
тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдік мен азаматтығы жоқ адамға қатысы)
__________________________________________________________________
(Тегі, аты-жөні) үшін берілім қабылдауыңызды сұраймын
№ р/с
Азық-түліктің атауы
Салмағы
Саны
Ескерту
килограмм
грамм
1
2
Өтініш иесінің қолы 20_ жылғы_______________"___"_______
Берілімге рұқсат берді__________________________________________
(арнаулы қабылдау орнының бастығы)
Берілімді қабылдады ____________________________________________
(берілімді қабылдаған қызметкердің т.а.ә. (ол болған жағдайда))
Берілімді алдым__________________________________________
(берілімді алған адамның қолы)
20___жылғы "____" ____________
Ішкі істер органдары арнаулы
қабылдау орындарының ішкі
тәртіптеме қағидаларына
9-қосымша
ннысан
Сауқаттар мен бандерольдерді ашу АКТІСІ

Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"_____" ______ 20__ г.
Место составления _________________
Комиссия в составе: ____________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) членов комиссии)
составила настоящий акт вскрытия посылки (бандероль) _____________
______________________________________________________________
(указывается наименование вещей, продуктов
______________________________________________________________
их внешние признаки, количество (прописью))
______________________________________________________________
Что из содержимого передано лицу, подвергнутому административному
аресту и осужденному к аресту, иностранцу и лицу без гражданства,
подлежащим выдворению в принудительном порядке
______________________________________________________________
(указывается наименование вещей, продуктов питания)
______________________________________________________________
Сдано в камеру хранения
______________________________________________________________
Подписи членов комиссии:
1. _______________
2._______________
Получил (а) ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись лица, подвергнутого
административному аресту и осужденных к аресту, иностранцу и лицу
без гражданства, подлежащим выдворению в принудительном порядке)
Подпись сотрудника, составившего акт ___________________________
(должность, звание, Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Приложение 10
к Правилам внутреннего
распорядка специальных
приемников органов
внутренних дел
Форма
АКТ
передачи вещей, документов, предметов и иных материальных ценностей в камеру хранения
Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"____" _________ 20_г.
Город (поселок) ________________
Я, __________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия)
Состав и настоящий акт о передаче в камеру хранения специального приемника
____________________________________________________________________
(указать название вещей, предметов, документов и иных материальных ценностей,
____________________________________________________________________
в т.ч. денежных средств их количество (прописью)
Принадлежащие гр.
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Задержанного "____"_____________20___г. ______________________________
(наименование органа внутренних дел)
Настоящий акт составлен в двух экземплярах (один экземпляр подшивается в дело,
второй экземпляр выдается владельцу)
Копию акта получил (а) ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись лица,
_____________________________________________________________________
подвергнутого административному аресту и осужденному к аресту, иностранца
и лица без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке)
Подпись сотрудника, составившего акт
_________________________________
(подпись)
Приложение 11
к Правилам внутреннего распорядка
специальных приемников органов
внутренних дел
форма
АКТ
уничтожения
"__"_________20__г. Место составления__________________
Комиссия в составе:_________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. членов комиссии)
составила настоящий акт об уничтожении продуктов питания (с истекшим
сроком годности или имеющие признаки порчи)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается наименование, количество (прописью), наличие упаковки)
которые уничтожены__________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(место и способ уничтожения)
Подписи членов комиссии: 1._______________
2._______________
Приложение 12
к Правилам внутреннего распорядка
специальных приемников органов
внутренних дел
форма
СПРАВКА
об освобождении из специального приемника
Выдана гражданину (ке)___________________________________
(фамилия, имя, отчество)
в том, что он (она) в период с _____ 20____г. по ____20____г. отбывал
(а) административный арест_________________________________________
(название специального приемника)
В соответствии с___________________________________________
(постановление судьи)
Начальник специального приемника ____________________
(ф.и.о. подпись)
"__" ________________ 20___г.
М. П.

Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__жылғы "_____"______ Толтыру орны _________________
Комиссия құрамы:_____________________________________________________
(комиссия құрамының Т.А.Ә. (ол болған жағдайда))
Сәлемдемені (бандерольді) ашудың осы актісін толтырды
_____________________________________________________________________
(заттардың, азық-түліктің атауы, олардың сыртқы белгілері, саны (жазбаша)
көрсетіледі)
Әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамға, мәжбүрлеу
тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдік мен азаматтығы жоқ адамға қандай
заттар берілді_______________________________
(заттардың, азық-түлік өнімдерінің атауы көрсетіледі)
_______________________________________________________________________
Сақтау камерасына өткізілді_______________________________________________
Комиссия мүшелерінің қолдары:
1._______________
2._______________
Алдым ________________________________________________________________
(әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамның, мәжбүрлеу
тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдік мен азаматтығы жоқ адамның тегі,
аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Актіні толтырған қызметкердің қолы______________________________________
(лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі істер органдары арнаулы
қабылдау орындарының ішкі
тәртіп қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Заттарды, құжаттарды, бұйымдар мен өзге де материалдық бағалы заттарды сақтау камерасына тапсыру АКТІСІ
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20_жылғы "____" _________ Қала (кент)________________
Мен,______________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі)
___________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
20 ___ жылғы "__"_____________ ұсталған
Аз._____________________________ тиесілі
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) ___________________ заттардың,
бұйымдардың, құжаттар мен өзге де материалдық бағалы заттардың атауы көрсетілсін
(жазбаша түрде) ________________________________________
арнаулы қабылдау орнының сақтау камерасына тапсырғаны туралы осы актіні
толтырдық.
Осы акт екі данада толтырылды (бір данасы тексеру материалына тігіледі, екінші
данасы иесіне беріледі).
Актінің көшірмесін алдым ________________________________________
(әкімшілік қамаққа алынған және қамаққа алуға сотталған адамның, мәжбүрлеу
тәртібімен шығарып жіберуге жататын шетелдік мен азаматтығы жоқ адам тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Актіні толтырған қызметкердің қолы _______________________________
(қолы)
Ішкі істер органдары
арнайы қабылдау орындарының
ішкі тәртіп қағидасына
11-қосымша
нысан
Жою актісі
20 __ жылғы "__"_________ Толтырылған орны __________________
Құрамында:___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________ комиссия
(комиссия мүшелерінің Т.А.Ә.)
Азық-түлікті (сақтау мерзімі өтіп кеткен немесе бүліну белгілері бар) жою туралы осы актіні толтырды.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жойылған орамалардың атауы, саны (жазбаша), бар-жоғы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жою орны мен тәсілі)
Комиссия мүшелерінің қолдары: 1. __________________
2. __________________
Ішкі істер органдары
арнайы қабылдау орындарының
ішкі тәртіп қағидасына
12-қосымша
нысан
Арнайы қабылдау орнынан босату туралы
АНЫҚТАМА
Азамат (шаға) ______________________________________________ берілді.
(тегі, аты, әкесінің аты)
Ол ___________________________________________________________ сәйкес
(судьяның қаулысы)
20 __ жылғы __________________________________________________ бастап
20 __ жылғы _________________________________________ дейінгі кезеңде
____________________________________________ әкімшілік қамауда болды.
(арнайы қабылдау орнының атауы)
Арнайы қабылдау орнының бастығы _______________________________
(Т.А.Ә., қолы)
20 ___ жылғы "____" ________________
М. О.